Policie v Minneapolis prořezala pneumatiky automobilů demonstrantů, novinářů a zdravotníků

9. 6. 2020

čas čtení < 1 minuta

Někteří demonstranti, novináři a zdravotníci v městě Minneapolis nemohli po nedávných protestech odjet. Kdosi rozřezal pneumatiky jejich automobilů.

Mnozí se domnívali, že to udělali demonstranti. Z videozáznamů však vyplývá, že to byla policie:


Jedině masové nepokoje přinutí mocné jednat

9. 6. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Bouře občanské nevole proti rasisticky motivovanému policejnímu násilí, která zachvátila Spojené státy, se přelila do řady významných západních, asijských i afrických měst. Leckde se nyní ostře spílá policejní zvůli. Zdá se, že jedině masové nepokoje represivní státní byrokracii v USA rozhoupaly k činu: nejdříve na demonstranty poštvala policii, která se mnohdy chovala jako zuřivé paramilitární komando, a pak hrozila nasazením armády, jako kdyby si americká města spletla s bitevní zónou. Trumpův Bílý dům v silně polarizované zemi systematicky rozdmýchává konflikt, protože jeho obliba klesá. A pouze vytrvalý tlak zdola doprovázený i výbuchy násilné frustrace a nihilismu, kdy hoří budovy a policejní vozy, dokáže politický establishment vyděsit a přimět k reakci. 

Rozhovor Britských listů 290. Přežije letecký průmysl?

8. 6. 2020

čas čtení < 1 minutaKoronavirová krize měla katstrofální dopad na leteckou dopravu. Vzpamatuje se z toho letecký průmysl nebo ne? Budou po koronavirové krizi letenky dražší nebo levnější než dnes? Měl by stát sanovat firmy jako Smart Wings a pokud ano, tak jak? O těchto tématech hovoří Bohumil Kartous s Martinem Štulajterem, ředitelem letecké společnosti Air Explore. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od čtvrtka 11. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 289. Krize a protesty v USA

5. 6. 2020

čas čtení < 1 minutaO krizové, chaotické situaci v USA v obecném politickém a ekonomickém kontextu hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů s performerem a grafickým umělcem Milanem Kohoutem, který žije a pracuje v americkém Bostonu. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Nevěřte konspiračním teoriím: Vědci vědí, že COVID-19 nebyl vytvořen v laboratoři

9. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

 

I některá bulvární, lživá česká média převzala "zprávu" z Daily Telegraphu, novin, které dávno přestaly být seriozním deníkem (drasticky se jim propadá čtenost, protože čtenáři to vědí), že bývalý šéf britské rozvědky MI6 Richard Dearlove si myslí, že COVID-19 vyrobili čínští vědci.

To i další obdobné konspirační teorie jsou nesmysl, píše Peter Daszak, ředitel EcoHealth Alliance, neziskové organizace, která analyzuje pandemie a snaží se jim preventivně zabraňovat.

Její pracovníci strávili posledních 15 let prací v Číně, kde analyzují skupinu virů, z nichž vznikla nemoc SARS a nyní COVID-19. Brali vzorky od více než 16 000 netopýrů a dokázali, že SARS vznikl ze skupiny koronavirů, které šíří tzv. podkovitoví netopýři, jichž v jižní a centrální Číně existují spousty a kteří se běžně prodávají na čínských mokrých trzích. Nalezli viry příbuzné SARS, které dokázaly v laboratoři infikovat lidské buňky, způsobovat nemoce u laboratorních zvířat a  vyhýbat se lékům a vakcínám, které nás mají chránit. Spolupracovali s vědci, kteří vytvořili zásadně důležitý lék Remdesivir, a ukázali, že je proti lidským koronavirům efektivní.

Uzamčení evropských zemí zabránilo úmrtí 3.1 milionu osob

9. 6. 2020

čas čtení 3 minuty

 - Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  9.6. bylo v ČR registrováno  9697   nakažených, v nemocnici bylo 117 osob a 328 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR se zvýšila na 1.1, což hrozí exponenciálním šířením nákazy. ZDE

- Uzamčení zemí v důsledku pandemie zabránilo v Evropě úmrtí do začátku květnu až 3.1 milionu lidí, konstatují vědci z Imperial College v Londýně. Jen v Británii by bez uzamčení země zemřelo 470 000 osob. Počet nákaz byl uzamčením zemí snížen o 81 procent a ve všech zemích míra nákazy R poklesla pod číslo 1. Číslo R menší než 1 znamená, že jeden nakažený nakazí méně než 1 člověka. Nad číslo 1 se nákaza šíří exponenciálně. Do 4. května bylo nakaženo v Evropě asi 12-15 milionů lidí, nejvíce v Belgii (8 procent), v Norsku jen 0,46 procent a v Německu 0,85 procent. V Británii bylo podle článku v časopise Nature nakaženo 5,1 procent populace. Země jsou velmi daleko od státní imunity. Na to by muselo být nakaženo cca 70 procent obyvatelstva.

- Globální počet infekcí přesáhl 7 milionů osob. Oficiální počet mrtvých je 404 304. Obě čísla jsou podhodnocená.

- Brazilské ministerstvo zdravotnictví snížilo počet nových úmrtí na COVID-19 v neděli o 857, protože ultrapravicový prezident Bolsonaro chce méně než tisíc úmrtí denně. V neděli uvedlo ministerstvo, že za posledních 24 hodin zemřelo v Brazílii na koronavirus 1382 osob, posléze ten počet snížilo na 525. V pondělí informoval list Estado de S.Paulo, že počet byl snížen, protože Bolsonaro chce méně úmrtí než tisíc denně. V Brazílii dosud zemřelo na koronavirus 36 455 osob a bylo nakaženo 691 758 osob.

- Polsko od úterka uzavře na tři týdny 12 uhelných dolů ve snaze omezit šíření koronaviru. Téměř 20 procent případů nákazy koronavirem v Polsku je mezi horníky.

- Moskva končí své uzamčení.

- Světová zdravotnická organizace varuje před absencí ostražitosti. Světová pandemie koronaviru se zhoršuje. V neděli byl globálně zaznamenán největší denní nárůst infekci (136 000), především v severní a v jižní Americe. "I když se situace v Evropě zlepšuje, globálně se zhoršuje," varoval šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Protirasističtí demonstranti by měli nosit roušky, varoval šéf Světové zdravotnické organizace.

- Filipíny neotevřou školy bez vakcíny.

- Jihoafrická republika zaznamenala 50 879 infekcí a 1080 úmrtí. Je to největší počet infekcí v Africe a druhý největší počet úmrtí po Egyptě.

- Světová zdravotnická organizace vydala matoucí zprávu. Rozšířila ji americká televize CNBC. Podle Světové zdravotnické organizace lidé nakažení koronavirem, kteří nemají žádné příznaky nemoci, málokdy někoho nakazí. Potíž je, že zpráva nevyjasnila, že se to týká jen lidí, u nichž se NIKDY neprojeví žádné příznaky. Osoby, které jsou nakaženy koronavirem, ale příznaky se u nich JEŠTĚ neprojevily, jsou šiřiteli nákazy.

- V Los Angeles se zvyšuje počet infekcí: 

- Trump do čtrnácti dnů začne organizovat předvolební shromáždění, bez ohledu na pandemii. Brad Parscale, šéf Trumpovy předvolební kampaně, konstatoval: "Uvidíte zase takové obrovské davy a takové nadšení, o jakém se uspávači Bidenovi může jen zdát." ZDE 

Podrobnosti v angličtině ZDE
Předchozí průběžné zpravodajství ZDE  

Bolsonarova zbraň proti COVIDU-19: Utajit počty nákaz a mrtvých

9. 6. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

 

Brazílie je země s velmi vysokým počtem obětí koronaviru. Horší než v Brazílii je to jen ve Spojených státech. Brazílie má více než 10 procent všech případů nákazy na světě. Celkem 700 000 nákaz a téměř 40 000 mrtvých.

Univerzita Pelotas zveřejnila studii, která dokazuje, že reálné počty jsou ve skutečnosti téměř osmkrát vyšší, protože registrační systém nákaz a úmrtí brazilského zdravotnictví je chaotický a rozbitý.

Tak se prezident Jair Bolsonaro rozhodl, že nechce oficiální zprávy, které informují, že každý den umírá tisíc lidí.

30537

Navzdory protestům, americká policie stále zabíjí 1000 lidí ročně

9. 6. 2020

čas čtení 2 minuty


V roce 2015 vznikla ve Spojených státech vlna protestů proti zabíjení občanů policií. Demonstranti protestovali v Chicagu, v Baltimore a okupovali celé týdny prostor před jednou policejní stanicí v Minneapolis. Demonstranti opakovaně protestovali v městě Ferguson v Montaně, kde bělošský policista usmrtil černošského teenagera. Znovu to vyvolalo celonárodní debatu o používání síly a o tom, jak policie zachází s menšinami.

Washington Post tehdy začal počítat, kolik lidí policie střelbou usmrcuje. Do konce roku 2015 policisté usmrtili téměř 1000 lidí.

Větší chaos jsme ještě nezažili. Kde najdeme odpovědi, vládo?

9. 6. 2020

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Co věta, to perla. Vláda jedná chaoticky, desetitisíce lidí v republice trpí nejistotou. Spolek Společně Brno se proto rozhodl připojit k celorepublikovým protestům Vy ještě nemáte dost?!, které pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. Proběhne 9. 6. od 18 hodin na náměstí Svobody.


“Bizarnější chvíle jsem ve svém životě zažila snad jen na koncertě Evy a Vaška,” vysvětluje zaměření brněnského protestu Hana Strašáková ze spolku Společně Brno. “Jeden den je oznámeno, že se rozvolňují opatření a shromažďovací právo nám tedy umožňuje se za dodržení určitých hygienických podmínek shromáždit. Další den vyjde najevo, že ministerstvo zdravotnictví si narozdíl od ministerstva vnitra myslí něco jiného a shromáždění omezí na počet do 500 osob. Další bizáry a chaotická nařízení se děly po celou dobu nouzového stavu. Už jsem jen čekala, kdy ministr Vojtěch začne své proslovy zpívat a Radek Vondráček mu k tomu bude hrát na kytaru.”

Trumpovo lhaní nyní americkým voličům ukazuje, že se stará ne o USA, ale jen o sebe

9. 6. 2020

čas čtení 3 minuty

Poradci prezidenta Trumpa hovoří o tom, že Trump vážně uvažuje, že pronese v televizi projev k národu o rasismu a národní jednotě. Až se přestanete chechtat, zauvažujte o vážné věci: Ukazuje to, do jak obrovské míry Trump nedokáže interpretovat, co se v současnosti v Americe děje, a může to pro něho mít fatální důsledky.

Trumpova neschopnost číst, co se děje, odhaluje Trumpovu zranitelnost, zvýrazněnou seismickými událostmi posledních měsíců - pandemií, hospodářskou krizí a nyní vlnou občanské aktivizace, jaké země nebyla svědkem přes půl století, píše v deníku Washnigton Post Greg Sargent.

Hospodaření OSBL za květen 2020

8. 6. 2020

čas čtení 1 minuta

V květnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 57 283.03 Kč,  výdaje byly 64 731,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Přichází sociální a ekonomická katastrofa. Jak budeme reagovat?

8. 6. 2020

čas čtení 3 minutyBritánie, stejně jako celá řada další zemí, čelí v důsledku uzamčení země hospodářské katastrofě. Postihuje to lidi, kteří dosud vždycky pracovali - často na volné noze. John Harris v deníku Guardian upozorňuje, že středostavovští občané v médiích a na sociálních sítích si neuvědomují, co se děje, a zabývají se podružnostmi. Postiženi jsou řemeslníci: elektrikáři, malíři, opatrovnice dětí.  Samozřejmě lidé pracující v restauracích, v hotelích, v turistickém sektoru a mnoho dalších. Tito lidé nikdy dosud nebyli nezaměstnaní a netuší, kam se obrátit.

Naprosto tytéž problémy hrozí v České republice. Částečně na ně reaguje hnutí Milion chvilek za demokracii. Měli bychom se nad nimi vážně zamyslet stejně jako anglický komentátor.

Fascinuje mě, že když požádáme o pomoc instituce či nevládní organizace, které by měly pomoci lidem, kteří jsou v ČR v opravdovém průšvihu, neozve se nikdo. Hlavně, že se řeší blbosti jako Mariánský sloup, Koněvova socha či údajní traviči z Ruska. (JČ)

Harris pokračuje:

Je něco opravdu podivného, když v severní Anglii o tomhle mluvíte s lidmi, a pak se podíváte na sociální sítě, kde najdete názory téměř na všechno, ale na tuhle krizi ne. Jde o dva naprosto oddělené světy.

Stephen Colbert: Trump se nás bojí

8. 6. 2020

čas čtení 17 minut

Stephen Colbert je americká celebrita. Léta známý performer a satirik. Před pandemií vysílala kažodenně americké televize CBS jeho Late Show ze Sullivanova divadla v New Yorku, nyní - jako my všichni - vysílá Colbert na CBS své pořady z rohu jednoho pokoje svého bytu. Colbertova pronikavá, ironická politická analýza poskytuje jedinečný vhled do současné americké politické situace. Uvádíme níže český překlad části jeho pátečního pořadu - jenže je problém. Původní angličtina jiskří vtipy, založenými na místních kulturních referencích, a množstvím nepřeložitelných slovních hříček. No, tak alespoň tento odvar, v češtině. Toto video od pátku zhlédly na YouTube  tři miliony lidí (JČ):  


Proč se vláda bojí svých vlastních občanů?  To je prostý fakt. Trump se nás bojí. Z jakého jiného důvodu by umístil Bílý dům do klece proti žralokům? Jenže tentokrát je to na ochranu velkých bílých zvířat.

No, ono to není  nutně špatná věc, aby se vláda bála svých vlastních občanů. Političtí předáci by se měli zdravě obávat, aby neporušili práva svých občanů, protože ti by mohli povstat a odstranit je. V evropské historii často odstraňovali nejprve jejich hlavu.

Během posledních deseti dní se lidé veřejně scházejí a žádají vládu, aby odstranila křivdy, které je postihují. A v reakci na to se nás naši vedoucí politikové snaží zastrašovat, a tak umlčet. Nebude to fungovat. Zaprvé, vláda je příliš slabá. Jak slabá? Tak slabá, že shodí na zem starce. Jak řekl Isaac Asimov, "Násilí je posledním útočištěm těch nekompetentních." 

Zadruhé, je jich málo. Nás je víc. Je prostě příliš mnoho hlasů v příliš mnoha městech, od Havaje po Maine, všichni požadují, aby každý Američan obdržel stejnou měrou onen první vládní benefit, který nám byl kdy přislíben: Právo na život, svobodu a na hledání štěstí. A ty lidi prostě nezastrašíte.  Účelem protestů je způsobit, aby se mocní cítili nejistě a nepříjemně.

A když už mluvíme o pohodě, chtěl bych na okamžik promluvit ke kolegům ostatním bělochům - jestli smím.

Čeho se bojíte? Násilí? Tak v tom případě byste se zbavili střelných zbraní. Že přijdete o peníze v důsledku jejich přerozdělování? No tak byste zdanili bohaté, kteří platí míň než vy. Odškodného? O kolik peněz jste přišli jen letos v důsledku krimináně nekompetentního přístupu vlády k pandemii COVIDU? 

Toto hnutí, tento okamžik neskončí bez prokazatelné. kvanfitikované změny. Nové zákony, nové důsledky pro ty, kdo zneužívají své moci. Možná právě proto má naše vláda strach. Ví, že zastupitelská vláda je bezmocná bez souhlasu občanů. Jakmile o ten souhlas přijde, už není zastupitelská. 

A bílí Američané budou brzo menšinou. A to je vynikající! Naším jediným kořením jsou brambory. Poučte se z historie. Menšina nikdy nedokázala ovládat většinu, aniž by nejprve  odepřela té většině její lidskost. Čímž ztratila i vlastní lidskost.


Vy ještě nemáte dost?!

8. 6. 2020

čas čtení 5 minut

Tisková zpráva

MILION CHVILEK PRO DEMOKRACII USPOŘÁDÁ V ÚTERÝ 9. 6. NA 150 PROTESTNÍCH AKCÍ PO CELÉ REPUBLICE

  Podtitul akcí: Vy ještě nemáte dost?! 

V úterý 9. 6. vyjádří lidé po celé republice svůj nesouhlas se zneužíváním moci a koronavirové pandemie k prosazování osobních zájmů Andreje Babiše. Protesty se uskuteční nejen v Praze, ale také na dalších 145 místech po celé zemi - viz SEZNAM.


V Praze na Staroměstském náměstí se protest uskuteční od 18 hodin. Organizátoři jej z bezpečnostních důvodů omezí na pouhých 500 účastníků, pro něž bude vyhrazen koridor ze zábran a pásek. Lidé, kteří se na akci nevejdou, budou moci vyjádřit svůj názor individuálně.

Průběžné zpravodajství:

Epidemie samoty: Desítky obětí koronaviru byly doma nalezeny mrtvé až po čtrnácti dnech

8. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

 - Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  8.6. bylo v ČR registrováno  9628   nakažených, v nemocnici bylo 118 osob a 327 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR je opět 1, což je alarmující. ZDE

- V mnoha případech byly mrtvoly obětí koronaviru nalezeny, až po čtrnácti dnech, až když se už začaly rozkládat. Aktivisté poukazují na to, že to varovně poukazuje na zranitelnost izolovaných starších lidí žijících o samotě a na riziko velkého množství pacientů, kteří se bojí jít do nemocnice či k lékaři, aby se tam koronavirem nenakazili. ZDE 

- Boris Johnson odmítl jakkoliv podpořit imigranty, kteří v důsledku pandemie přišli o zaměstnání, nemají žádný příjem a jako imigranti jsou v Británii diskriminováni a nemají přístup k žádné sociální podpoře. Jde o statisíce lidí. ZDE

- Brazílie přestala na příkaz ultrapravicového prezidenta Bolsonara zveřejňovat údaje o počtu nákaz a mrtvých na koronavirus. Brazílie má nyní druhý největší počet nákaz, 672 846 a zaznamenala 35 930 úmrtí. ZDE

- Počet nákaz v USA se blíží 2 milionům. Spojené státy mají největší počet nákaz a úmrtí globálně, 1 931 850 potvrzených nákaz a 110 141 úmrtí.

- Globální registrovaný počet mrtvých na koronavirus je 401 564. Počet nákaz se blíží 7 milionům.

- Polsko v sobotu zaznamenalo 575 nových nákaz. Celkový počet nákaz v Polsku je 26 561, celkový počet mrtvých 1157. V sobotu zemřelo v Polsku 16 osob. Zvýšení počtu nákaz je spojeno s ohniskem nákazy v uhelných dolech ve Slezsku.

- Indie zaznamenala v neděli  9971 nových nákaz. Celkem má Indie 246 628 nákaz, 6929 osob zemřelo.

- Itálie zaznamenala 197 nových nákaz, většinou v Lombardii. Za posledních 24 hodin v Itálii zemřelo 53 osob.

- Saúdská Arábie registruje 101 914 potvrzených nákaz. V neděli zaznamenala 2045 nových nákaz.

Podrobnosti v angličtině ZDE
Předchozí průběžné zpravodajství je ZDE

Jak pokojní demonstranti v Louisville zachránili osamělého policistu

8. 6. 2020

čas čtení < 1 minuta

Policista Galen Hinshaw reagoval na žádost o pomoc předanou vysílačkou od kolegy, který se ocitl obklíčen demonstranty ve služebním vozidle. Vydal se mu sám pěšky na pomoc,  ale ocitl se brzy v mnohem horším postavení než on - protože ho nechránila ani karosérie vozidla. Když se k němu již blížil rozhněvaný dav a očekával násilí, pětice pokojných demonstrantů, kteří se do té doby sami neznali, Hinshawa ochránila vlastními těly a dostala jej do bezpečí.   

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Rusko: Tající permafrost je Pandořinou skříňkou

8. 6. 2020

čas čtení 1 minuta

Tání věčně zmrzlé půdy v arktických oblastech (permafrostu) mohlo být příčinou nedávného bezprecedentního úniku ropných produktů, který zasáhl ohromné části arktických řek. Toto tání představuje časovanou bombu ohrožující zdraví i prostředí - a také riziko posílení globálního oteplování, napsal Jean-Philippe Chognot.

Rána na solar plexus transatlantické smlouvy

8. 6. 2020

čas čtení 6 minut

Přední německý politik navrhl zbavit se amerických jaderných zbraní. Dva poradci amerického prezidentského kandidáta Joea Bidena, Michelle Flournoyová a Jim Townsend, tvrdí, že udělat to by znamenalo výrazně oslabit NATO i Německo.

Případný přesun amerických vojsk z Německa do Polska nemá co dělat s Trumpem

8. 6. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Bylo by chybou spojovat úvahy o případném přesunu amerických jednotek z Německa do Polska se zničujícím dopadem, který má na americko-německé vztahy působení zcela neseriózního Donalda Trumpa v nejvyšší mocenské funkci Spojených států amerických. Jakkoliv osobní rozměr politiky nelze popřít a osobní chemie mezi rezervovanou pedantkou Merkelovou a hysterickým bordelářem Trumpem musí být nepochybně děsivou záležitostí, stěhování Američanů do Polska dává velmi dobrý strategický smysl - a už k němu nejspíše mělo dávno dojít.

Kamikadze po česku

8. 6. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

I šedá eminence polské nacionalistické politiky Jaroslaw Kaczyński dávno vyhlásila podporu členství v EU za vlasteneckou povinnost. Polská vláda s opozicí soupeří o to, kdo bude více proevropský a státní média jásají nad sumami z evropského rozpočtu, které Polsko dostane. Naproti tomu Babišistánu, jehož veškeré aliance se nyní ztenčily na orbánovské Maďarsko utápějící se ve sto let starých křivdách, zásadně vadí celá evropská koncepce postpandemické solidarity s jižním křídlem unie.

V Bristolu zlikvidovali sochu otrokáře

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

V jihoanglickém Bristolu svrhli demonstranti sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona. Svalili ji po ulici směrem k přístavu, kde ji shodili do řeky Avon.
Pětimetrová bronzová socha, postavená r. 1895, byla už dlouho ohniskem hněvu - vychvalovala čelnou roli Bristolu v obchodě s otroky.Česká republika je co do bezpečnosti ohledně koronavirové pandemie na 43. místě na světě

6. 6. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Vyplývá to z analýzy založené na 130 kvantitativních a kvalitativních parametrech a více než 11 400 datových bodech v kategoriích jako efektivita karantény, monitorování a identifikace nákaz, připravenost zdravotnictví a efektivita vlády. Analýzu vytvořila a průběžně ji aktualizuje Deep Knowledge Group, konsorcium firem a neziskových organizací, které investiční firma  Deep Knowledge Ventures, která byla r. 2014 založena v Hongongu.

Během měsíců pandemie se seznam odolných zemí změnil. Zpočátku byly nejlépe hodnoceny země, které reagovaly rychle na krizi a byly nejefektivněji připraveny. Nyní figurují výše v žebříčku země s odolnou ekonomikou.

Švýcarsko a Německo jsou na 1. a na 2. místě v žebříčku, protože mají velmi odolnou ekonomiku a velmi opatrně se pokoušejí uvolnit uzamčení země na základě věcných faktů, založených na vědeckých zjištěních, aniž by ohrožovaly veřejné zdraví a bezpečnost veřejnosti, praví se v analýze.

Prvních 10 zemí světa:

1. Švýcarsko, 2. Německo, 3. Izrael, 4. Singapur, 5. Japonsko, 6. Rakousko, 7. Čína, 8. Austrálie, 9. Nový Zéland, 10. Jižní Korea.

Kanada je dvanáctá, Hongkong třináctý, Maďarsko osmnácté, Island dvaadvacátý, Polsko osmadvacáté, Chorvatsko šestatřicáté, Česko třiačtyřicáté, Španělsko pětačtyřicáté, Rumunsko sedmapadesáté, USA osmapadesáté, Slovensko devětapadesáté, Francie šedesátá, Rusko jednašedesáté, Švédsko pětašedesáté, Británie osmašedesátá, Írán třiasedmdesátý, Belgie osmasedmdesátá.


Forbes Magazine, který na tuto analyzu upozorňuje, píše, že samozřejmě je to jen jedna z mnoha, že je globální a různé regiony mohou mít jiné priority.

Celý seznam je ZDE 

Celá studie je ZDE  

Black Lives Matter na Karlově mostě

6. 6. 2020

čas čtení < 1 minuta

Robert Tait, The Guardian: Pražský Karlův most viděl během své šestisetleté historie většinu věcí, avšak demonstraci "Black Lives Matter" - společně se skandovaným heslem "fuck the police", zatímco místní policie demonstraci doprovázela bez mrknutí oka - to působilo opravdu jako originální akce.


Brno vzor?

6. 6. 2020 / Libor Prudký

čas čtení 3 minutyPoučení z „Doby virové“ mohou být velmi různá. Často očekávaná, předpokládaná, vidtelná na první podívání.

A pak jsou poučení méně očekávaná. Historie se neptá, ale stejně se někdy opakuje. Nebo spíš z minulosti lze odvodit i skutečnost?

Průběžné zpravodajství:

Evropští politikové zaznamenávají pokles důvěry voličů

6. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  6.6. bylo v ČR registrováno  9530   nakažených, v nemocnici bylo 124 osob a 327 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR je 0.9. ZDE


- Používání slzného plynu a pepřového spreje proti demonstrantům v USA podporuje šíření nákazy koronavirem, varovali lékaři a zdravotníci. ZDE 

- Hydrocholorochin proti COVIDU-19 nefunguje a neměl by se dávat pacientům, konstatovali autoři nejrozsáhlejší a nejprofesionálněji provedené studie tohoto léku. Mělo by to diskusi ohledně tohoto léku s konečnou platností ukončit. ZDE 

. Žádný vedoucí evropský politik není v bezpečí, klesá důvěra voličů v to, jak reagují na pandemii. Největší propad důvěry ve vládnoucí politiky je v Británii.  ZDE

- V Rusku stoupl počet oficiálně registrovaných mrtvých na 5725. Za posledních 24 hodin tam oficiálně na koronavirus zemřelo 197 osob. Jenže se vynořují pochybnosti, zda jsou tyto počty pravdivé, protože například v Petrohradě bylo letos v květnu vydáno o 1552 úmrtních listů více než loni. Je to nárůst o téměř 32 procent. Oficiální počet mrtvých uváděných pro koronavirus pro Petrohrad pro květen 2020 je 171. - V ČR údaje o "nadbytečných úmrtních" za květen 2020 nejsou k dispozici.

- Indie předstihla Itálii jako šestá nejnakaženější země světa. V sobotu uvedla, že bylo zaregistrováno dalších 9887 nákaz, celkem má Indie oficiálně registrovaných 236 657 nákaz. Více případů koronavirové nákazy mají jen USA, Brazílie, Rusko, Británie a Španělsko. Počet mrtvých na COVID-19 zůstává v Indii relativně nízký - 6642.

- Indonésie zaznamenala svůj největší denní nárůst infekcí, o 993 případů, celkový počet nákaz je tam oficiálně 30 514. Zemřelo dalších 31 lidí a celkem registrovaný počet úmrtí je 1801.

V Německu stoupl počet potvrzených nákaz o 407 na 183 678, počet mrtvých stoupl o 33 na 8646. 

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Rozhovor Britských listů 279. Jak se česká ekonomika proměňuje v predátorský kapitalismus

5. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaNa rozdíl od západoevropských zemí má Česká republika jen malou vrstvičku bohatých podnikatelů. Způsobuje to oligarchizaci českého hospodářství v důsledku predátorské praxe, která připomíná daleko víc země na východ od ČR než země na západ od ČR. V důsledku koronavirové krize zřejmě dojde k výraznému urychlení tototo procesu, argumentuje Albín Sybera v rozhovoru s Janem Čulíkem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 6. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 280. Povede ožebračení lidí v ČR v důsledku koronaviru k likvidaci demokracie?

8. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaUž v současnosti je v České republice finančně ohroženo 300 000 lidí. (Pan Buchtík do toho zjevně nezapočítává onen přibližně milion v exekuci.) V ČR bylo na přelomu roku 2019-2020 v zaměstnaneckém poměru 5,3 milionu lidí. Z nich nyní  27 procent vyjádřilo pravděpodobnost, že 20 procent bude postiženo výpadkem ekonomiky v důsledku koronaviru. 650 000 lidí v ČR má malé úspory. O těchto a dalších sociologických a demografických skutečnostech hovoří Bohumil Kartous s ředitelem společnosti STEM Martinem Buchtíkem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

V dopise svým kolegům srovnal soudce od brazilského Nejvyššího soudu Bolsonara s Hitlerem

6. 6. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

Foto: Celso de Mello

Ve snaze ochránit svého syna před trestním stíháním uvažuje Bolsonaro o puči


Nejdéle sloužící soudce u brazilského federálního soudu Celso de Mello přirovnal Brazílii k hitlerovskému Německu a varuje v dopise svým kolegům soudcům, že je běhu už puč. Mello přirovnává Brazílii k Německu v době, kdy se tam Hitler dostal k moci. Připomíná, že poté, co byl Hitler demokraticky zvolen podobným procentem hlasů jako Bolsonaro (ne většinou, ale agresivními a hlučnými třiceti procenty občanů) "neváhal demokracii zničit". Celso de Mello zdůraznil, že "bolsonaristé nenávidí demokracii" a usilují o to "vytvořit v Brazílii zavrženíhodnou vojenskou diktaturu". Soudce také podtrhl, že "je nutné bojovat proti tomuto dnešnímu pokusu zlikvidovat demokratický pořádek".

Rozhovor Britských listů 281. Koronavirus: Pomoc podnikatelskému sektoru je příliš pomalá

10. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta

O ekonomických dopadech koronavirové pandemie hovoří Bohumil Kartous s rektorkou Mendelovy univerzity v Brně Danuší Nerudovou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od neděle 10. května 2020.Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Jak se Trumpův právník totálně zdiskreditoval v britské komerční televizi

5. 6. 2020

čas čtení 3 minuty

Trumpův právník Rudy Giuliani byl interviewován v britské komerční televizi v pořadu moderátora Pierse Morgana. Po jeho kritice Donalda Trumpa došlo k neuvěřitelným scénám. (Tento klip na Twitteru vidělo asi osm milionů lidí:)


Piers Morgan: Je mi líto, ale zní to, jako že jste naprosto zešílel. Uvědomujete si to?

Rudy Giuliani: Ne, vůbec ne!

Piers Morgan: Jste se zbláznil. Jste se zbláznil. Je to moc smutné to vidět.

Rudy Giuliani: Vy, vy - to vás tady vyhodili z televize! Vy jste měl sledovanost asi dva diváky. Tak mi vy nic nevykládejte!

Piers Morgan: Jen pokračujte, Rudy!

Rudy Giuliani:  Vím moc dobře, co se stalo s vaším pořadem, Piersi! Pamatuju si na chyby, které jste tu udělal - Tys to posral. Tak mi nic nevykládej, já vím, kdo ty jsi.

Piers Morgan: Musíme se omluvit za výrazivo, které pan Giuliani užívá.

Rudy Giuliani:  Pomlouváš našeho prezidenta a napomáháš vyvolávání násilí v USA! Tím, jak o tom vysíláte.

Piers Morgan: Když jsem vás v minulosti interviewoval, býval jste inteligentní, rozumný člověk. A vy jste se naprosto zbláznil. Zníte jako šílenec. Je opravdu smutné být svědkem toho, co se s vámi stalo.

Rudy Giuliani: Bylo opravdu smutné vidět, jak se tvoje kariéra v USA rozložila. Jestli si myslíš, že po tomhle budu mít vůči tobě nějaký respekt? Možná je ti to jedno. Všichni v Americe vědí, že jsi jako novinář selhal.

Piers Morgan: Víte co? Já -

Moderátorka: Tohle se proměňuje v osobní hádku a já si nejsem jista jestli se na to chci dívat -

Piers Morgan: Já jsem měl odvahu postavit se a říci v americké televizi, že vaše kultura založená na střílení se naprosto vymkla z rukou a je nepřijatelná.A lidi jako vy mi říkali: Nebuďte absurdní! A pak šli dovnitř a celý den po sobě stříleli.

Rudy Giuliani: Teď zase lžeš!

Piers Morgan: I když já si plně stojím za tím, co jsem udělal.

Rudy Giuliani: Ohledně tvých blbých výroků. Já jsem to necitoval. Mně jsi byl sympatický.

Piers Morgan: Ano. Ale víte co? Tady jste vystoupil, chováte se nezdvořile, nadáváte, mluvíte jako blázen, mluvíte tu vulgárně... Vy jste byl člověk, kterého jsem obdivoval, Rudy...

Rudy Giuliani: Co sprostého jsem řekl? Vo tom lžeš taky! Co sprostého jsem řekl?

Moderátorka: No, nemyslím, že my to tady můžeme opakovat. Bohužel ne.

Rudy Giuliani: Já jsem nic sprostého neřekl?

Moderátorka: Tak jakého slova jste použil, které jsme tu ve studiu špatně slyšeli?

Rudy Giuliani: Vy mi řekněte, co sprostého jsem řekl. Tohle přesně děláte panu prezidentu Trumpovi!

Moderátorka: Rudy Giuliani, děkuji vám mnohokrát za rozhovor.


Koronavirus: Počet mrtvých v Petrohradě zpochybňuje oficiální údaje

5. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  5.6. bylo v ČR registrováno  9494   nakažených, v nemocnici bylo 124 osob a 326 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR stoupla na 1, což znamená, že se nákaza znovu nebezpečně šíří. ZDE


- Petrohrad vydal v letos v  květnu o 1552 více úmrtních listů než loni, ale oficiálně udávaný počet mrtvých na koronavirus pro ten měsíc pro to město byl 171. ZDE  -  V ČR není známo, kolik nadbytečných úmrtních listů bylo vydáno v květnu 2020 ve srovnání s předchozími roky.

- Globální počet mrtvých překročil 388 000.

- Remdesivir: Lék proti ebole byl schválen v Austrálii jako lék na koronavirus.

- V Íránu bylo přes noc zaregistrováno 3574 nových nákaz, je to nejvyšší počet od února.

- Ve Švédsku má být omezení v domácí dopravě od 13. června uvolněno navzdory tomu, že koronavirová infekce v určitých částech země sílí.

- Nový Zéland chce do 15. června v zemi zcela zlikvidovat koronavirus. Ve čtvrtek už 13. den na Novém Zélandě nezaznamenali žádnou novou infekci, navzdory tisícům testů.

- V Británii oznámil konzervativní ministr dopravy Grant Shapps, že od 15. června (!!) bude v Anglii povinné nosit v dopravních prostředcích roušky - "prostě proto, aby ještě pár dalších lidí zemřelo, přece by bylo nerozumné to zavést hned!" píše ve svém sžíravém komentáři John Crace a dodává, že Shapps se ve čtvrtek opět svým vystoupením zasloužil o to, že britská vláda znovu dosáhla "globálního rekordu ve stupiditě". ZDE (Jiné země zavedly povinné nošení roušek už před mnoha týdny.)

- Jihoafrická republika zaznamenala 3267 nových nákaz za posledních 24 hodin, je to dosud největší nárůst. Země registruje dosud 40 792 infekcí. Za posledních 24 hodin zemřelo 56 lidí, celkový počet mrtvých je 848.

- Počet nezaměstnaných v USA v důsledku pandemie dosáhl 42 milionů. Dalších 1,9 milionu nezaměstnaných se registrovalo pro podporu v nezaměstnanosti minulý týden.

- Na virtuálním mezinárodním summitu, uspořádaným Británií, byl oznámen vznik fondu v hodnotě 2 miliard dolarlů, který má zajistit, aby měly chudší země přístup k vakcíně na koronavirus. 

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Trump a Barr terčem stíhání za použití slzného plynu před Bílým domem

5. 6. 2020

čas čtení 5 minut

- Americká policie po celé zemi brutálně útočí na novináře, viz foto výše, zejména pokud to jsou černoši. ZDE

- - Ve Washingtonu se v sobotu konal snad největší, pokojný protest. K velkým protestům došlo také v Londýně a v mnoha dalších světových městech.

- 57 policistů z města Buffalo ve státě New York odmítlo pracovat ve svém týmu v reakci na suspendování dvou kolegů, kteří srazili k zemi pětasedmdesátiletého mírového aktivistu, který k nim vstřícně vztáhl ruce (viz zde níže). Důchodce se vážně zranil na hlavě, protože narazil při pádu na kámen, je v nemocnici, ale při vědomí. Policisté tvrdí, že "pouze plnili rozkazy".

- Trump: "Doufám, že George na nás právě shlíží (z nebe) a říká, že se pro naši zemi dějí výborné, fantastické věci. Je to velký den pro něho a je to velký den pro všechny. Je to dnes velký den pro všechny. Je to velký, velký, den, co se týče - - rovnosti."

Donald Trump se stal terčem ostré kritiky za "odporný, zuřivost vyvolávající, nezdvořilý" výrok, že George Floyd, Afroameričan, kterého zavraždila policie, se prý dívá s nebez a chválí americkou ekonomiku. Americká nezaměstnanost v květnu poklesla na 13,3 procent, vzniklo 2,5 milionu pracovních příležitostí ZDE 

- Interní dokumenty Facebooku dokazují, že tisíce zaměstnanců Facebooku zuří nad tím, že Zuckerberg ustupuje nátlaku od Donalda Trumpa a odmítá odstraňovat lživé ultrapravicové statusy. Zaměstnanci Facebooku si Zuckerbergovi stěžují, že je Trump vydírá a neustále zkouší, až jak daleko může zajít. Aktualizace: Zuckerberg přislíbil, že se tím bude zabývat.   ZDE  

- Americká unie pro občanské svobody (ACLU) žaluje Donalda Trumpa, ministra spravedlnosti Williama Barra a další federální činitele za pondělní útok proti pokojným demonstrantům u Bílého domu, který nařídil Barr, aby se mohl Trump volně promenovat před kamerami i kostela sv. Jana s biblí v ruce. Žaloba obviňuje Donalda Trumpa a další činitele, že "porušili ústavní práva demonstrantů a podíleli se na protizákonném spiknutí porušit tato práva". Několik amerických generálů, včetně generála Jamese Mattise, vyjádřilo znechucení nad Trumpovou PR promenádou u kostela a nad zneužitím armády. Ke kritice se připojil i bývalý šéf Trumpova štábu John Kelly.

- Twitter zablokoval video Trumpova předvolebního týmu kvůli stížnosti, že video porušilo autorská práva - nejméně jeden citovaný záběr nevlastní. V čtyřminutovém videu, které mělo být poctou zavražděnému Georgi Floydovi, jsou záběry pokojných demonstrantů, Trump mluví o "vážné tragedii" a pak varuje před levicovými organizacemi a před pleněním. Kampaň Donalda Trumpa obvinila Twitter a Jacka Dorseyho z cenzury a požaduje, aby se video virálně rozšířilo na YouTube. ZDE


- Primátorka města Washington žádá Trumpa, aby z města stáhl svá vojska, protesty ve Washingtonu jsou pokojné:


- Primátorka Washingtonu přejmenovala část 16. ulice před Bílým domem na "náměstí Na černých životech záleží". Sílí napětí mezi městskou správou Washingtonu a Trumpovou vládou. Primátorka Muriel Browser požádala Trumpa, aby z města odstranil všechny "mimořádné" bezpečnostní jednotky. Trump se vyjádřil, že Browserová je "nekompetentní". Nedaleko Bílého domu se na ulici namalovalo velkým písmem Na černých životech záleží:


- Trump jásá, protože americká nezaměstnanost poklesla z 14,7 procent na 13,3. V USA v květnu vzniklo 2,5 milionu pracovních příležitostí. V únoru byla v USA nezaměstnanost 3,5 procenta.

- Trump sdílel dopis, označující pokojné demonstranty za teroristy.

- Policisté v Buffalu byli suspendováni za to, že srazili pětasedmdesátiletého muže k zemi:


- Andrew Cuomo, guvernér státu New York, apeloval na demonstranty, aby se nechali testovat na koronavirus. Lidé by neměli zapomínat, že na koronavirus už v USA zemřelo více než 107 000 lidí, více než 24 000 z nich v New Yorku.

- Firma Lego oznámila, že přestává inzerovat celou řadu souborů svých hraček, jejichž součástí jsou policisté a policejní infrastruktura. Firma Lego reagovala na protesty proti policejní brutalitě po vraždě George Floyda.

- Floydova rodina promluvila na vzpomínkové ceremonii na George Floyda, jíž se účastnily stovky lidí.

- V Los Angeles už nebyl ve čtvrtek zákaz vycházení. Primátor Eric Garcetti potvrdil, že lidé mají právo na pokojné demonstrace proti rasové nesnášenlivosti.

- Americký ministr spravedlnosti Barr tvrdí, že má "důkazy", že násilí na demonstracích páchala "Antifa". Minulý týden se Donald Trump pokusil označit "Antifu", což je nekonkrétní název pro antifašistické hnutí, nikoliv pro konkrétní organizaci, za "teroristickou organizaci".

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Rozhovor Britských listů 283. Koronavirus: Strategie české vlády není podložena vědeckými fakty

14. 5. 2020

čas čtení 1 minuta
Česká vláda nemá žádný epidemiologický model o možném rozšíření nákazy koronavirem českou společností a svá rozhodnutí činí na základě intuice. Žádné analýzy nejsou předkládány vládním konsorciím. "Čím méně lidé vědí, tím méně se ptají a tím více klidu máme na to rozhodovat, jak chceme," říká ekonom Daniel Münich, kterého nedávno vykázal náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula z jednání laboratorního týmu na ministerstvu zdravotnictví za to, že požaduje zveřejnění dat o koronavirové nákaze v Česku. Přitom ČR má vědce, kteří by mohli k zmapování situace výrazně přispět, vláda ČR však nevytvořila žádný vědecký tým, jaký mají snad všechny ostatní evropské země, kde jsou koronavirová data volně k dispozici. Tento Rozhovor Britských listů Bohumila Kartouse s Danielem Münichem z CERGE se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

"Bolsonaro používá Chavezovu příručku"

5. 6. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 11 minut

 
Vysoce postavení činitelé v brazilské armádě odhalují, že je Brazílie skutečně na pokraji vojenského chaosu

Pět generálů brazilské armády ve výslužbě mi sdělilo, na základě jejich sledování atmosféry v armádě za scénou v důsledku opakovaných hrozeb Jaira Bolsonara, že provede vojenský puč a jmenuje se jediným vládcem v Brazílii a že zlikviduje Nejvyšší soud a parlament, že se atmosféra v armádě mění směrem k podpoře tohoto prezidenta.

Jeden z generálů vysvětlil, že Bolsonaro především počítá s širokou podporou nízko postavených důstojníků, zatímco nejvyšší šarže brazilské armády jsou nejednotné, podle regionů. "Bolsonaro používá Chavezovu příručku: vyzbrojit obyvatelstvo, zajistit si podporu od důstojníků nižších šarží, zdiskreditovat ostatní sílu a instituce a vylíčit se jako spasitele, který je veden přímým přáním lidu."

Rozhovor Britských listů 284. Pomůže vám v pandemii náboženská víra?

20. 5. 2020

čas čtení < 1 minuta
Je Bůh zločinec, že dopouští zlo a umírání statisíců lidí na koronavirus,. když je všemocný, anebo je tomu jinak? O tom, jak zřejmě funguje víra za koronavirové pandemie a jak nás může vést k prozření, když se dostaneme mimo svou komfortní zónu, hovoří Jan Čulík s historikem a teologiem Richardem Vlasákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 20. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Kdo je vlastně fašista – Vojtěch Filip, nebo Tomáš Petříček?

5. 6. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Všiml jsem si v posledních měsících, že se diskutuje o tom, kdo je vlastně fašista. Šéf KSČM Filip obvinil z „fašistických tendencí“ dokonce i sociálního demokrata Petříčka, který je také ministrem zahraničí současné vlády. Pan Petříček přitom zjevně patří do západního proudu sociální demokracie.

Ve zmatku politického boje o to, kdo je vlastně fašista, si můžeme udělat jasno velmi snadno. Stačí se podívat na přístup toho či onoho režimu nebo myšlenkového proudu nebo politické strany k lidem či principům, které fašismus (nebo nacismus) pronásledoval:

Jak se pan Petříček staví k právům homosexuálů?

Rozhovor Britských listů 288. Zvedáme se v ČR z deprese, ale se zkušeností

3. 6. 2020

čas čtení < 1 minutaJan Vlček je filmový architekt, který už dvacet let jezdí po České republice a vyhledává vhodné budovy pro natáčení filmů. Zná Českou republiku jako své boty. Bohumil Kartous s ním mluví v tomto Rozhovoru Britských listů o rozdílech mezi jednotlivými místy v ČR a o tom, která místa v České republice jsou nejzajímavější a nejdynamičtější. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 282. Proč nemá Česko pro postkoronavirovou éru žádnou strategii?

12. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaJan Čulík a Bohumil Kartous srovnávají v tomto Rozhovoru Britských listů postoj je koronavirové pandemii v ČR a v Británii. V Británii zemřely na koronavirus desetitisíce občanů. Země je ohromena a vede to k vážným úvahám o tom, že celý systém správy státu je špatný, neoliberalismus selhal a v budoucnosti se politikové i občané budou muset chovat jinak. K podobnému šoku v ČR nedošlo, takže se takto většinou neuvažuje a Andrej Babiš má svou volební podporu zajištěnu, takže pro postižené občany nemusí dělat nic. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 13. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 285. Česká novinařina je v troskách

22. 5. 2020

čas čtení < 1 minutaMainstreamová česká média v těchto dnech řeší především údajnou aféru ruských špionů, kteří měli plánovat ricinem usmrtit některé české politiky. Zaprvé, je to skutečně zpráva, nebo mámení, a zadruhé, je toto opravdu to nejdůležitější, čím by se měla v současnosti zabývat média v ČR? Ta, jak se zdá, vůbec nepochopila, že se svět změnil a že v dosud obdivovaných Spojených státech vládne stejný maniak s diktátorskými tendencemi jako v Rusku či v Číně. Na toto a další témata hovoří Jan Čulík s Danielem Veselým, Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. května 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Dva nové klinické testy v NEJM a JAMA

5. 6. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

 

V JAMA se objevila první data z testování krevní plazmy lidí uzdravených z nemoci covid. Myšlenka je jednoduchá: pacienti, kteří se uzdravili, mají v plazmě protilátky proti covid, tedy když dáme tuto krevní plazmu lidem s těžkým průběhem nemoci, pomůže jim to. Proti tomu jsem měl vždycky tuto skepsi: lidé se smrtelným průběhem této nemoci trpí velmi často, ba typicky, několika vážnými nemocemi naráz, mají celkově špatný stav organismu, takže jim protilátky v pokročilé fázi nemoci těžko pomohou. Výsledky klinického testu, publikovaného v JAMA, jsou takovéto:

Rozhovor Britských listů 287. Brexit bude ekonomická katastrofa

29. 5. 2020

čas čtení 1 minuta"'Británie může být po brexitu opět velká,' Válím se smíchy v závějích. Evropská unie pro nás, kteří jsme zažili různé okupace, je obranou svobody," říká v tomto Rozhovoru Britských listů, vedeném s Janem Čulíkem, sedmaosmdesátiletý český honorární konzul v Edinburku dr. Paul Millar. V tomto rozhovoru se mluví o politice, jednak britské (brexit bez dohody v důsledku jednání anglických vládních maniaků, jako je Boris Johnson, opět hrozí) a také se zmiňuje pan doktor Millar o Václavu Klausovu starším, Václavu Havlovi a Miloši Zemanovi. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. května 2020.

Předchozí rozhovory s dr. Millarem:Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Pravidla rošťárny

5. 6. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

V krátkém mocenském intermezzu rozepjatém mezi první sovětskou okupací v roce 1945 a komunistickým pučem v roce 1948 stihl Miloslav Fábera - syn ruského legionáře - vydat své opus magnum, knihu Sedm mongolských koní (1946), s podtitulem "Mongolská bylina". Vyznal se v něm z veliké lásky k Asii, kde sice nikdy nebyl, ale mohl o ní čerpat jisté subjektivní informace z otcových deníků.

"Na vašich životech záleží". Obama pronesl v americké krizi optimistický projev

4. 6. 2020

čas čtení 4 minutyVe svém prvním veřejném vystoupení po vraždě George Floyda vzkázal bývalý americký prezident Barack Obama mladým americkým nebělochům, že "na vašich životech záleží". Stoupenci to přivítali jako kontrast proti Trumpovým rasistickým a konfliktním hrozbám, že potlačí občanskou neposlušnost.

První americký černošský prezident vyjádřil ve středu víru v mladé Američany a zdůraznil, že zůstává "optimistou" ohledně budoucnosti, navzdory tomu, že policie zavraždila George Floyda a navzdory rostoucí krizi v USA v důsledku Trumpovy neschopnosti.

"Chci vám sdělit, že vím, že jste důležití, že vaše sny jsou důležité a když jdu domů a podívám se do tváří svých dcer, Saši a Malie, a podívám se na své bratrance a sestřenice, vidím nekonečný potenciál, který si zaslouží rozkvést a být úspěšný," konstatoval Obama.


Babiš nutí Prahu k bankrotu - likviduje finanční samostatnost samospráv obcí

4. 6. 2020

čas čtení 5 minut

Nestává se to často, ale i mně občas dojde humor. A bojím se, že brzy dojde i všem Pražanům a lidem ve spoustě dalších obcí a měst po celé zemi. Asi jde o profesní deformaci člověka, který si prošel korporátním bankovnictvím, ale když si vybavím, jak někdo chtěl řídit stát jako firmu, napadá mě pro aktuální počínání vlády směrem k samosprávám jediné přirovnání: pokus o nepřátelské převzetí konkurence. V byznyse by se tomu říkalo hostile takeover, píše Pavel Vyhnánek, radní pro finance Prahy.

Jde o jednu z forem anorganického růstu firem, kdy se přejímající společnost snaží ovládnout cílovou společnost přes její nesouhlas. Můžeme dlouze spekulovat, jak jsou tyto transakce morální v obchodním styku, ale jistě se shodneme na tom, že v politice nemají co dělat.

Průběžné zpravodajství:

Světová zdravotnická organizace už pět dní registruje 100 000 nových nákaz každý den

4. 6. 2020

čas čtení 4 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  4.6. bylo v ČR registrováno  9441   nakažených, v nemocnici bylo 124 osob a 324 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR stoupla na 1, což znamená, že se nákaza šíří exponenciálně. ZDE

- Pitva prokázala, že usmrcený George Floyd byl nakažen koronavirem. Neměl ale žádné příznaky a nákaza nijak nepřispěla k jeho smrti.

- Koronavirová krize by mohla vyvolat kolaps průmyslu fosilních paliv, který má hodnotu 25 bilionů dolarů. Hrozí, že hodnota rezerv fosilních paliv poklesne o dvě třetiny.

- Uzamčení Německa vedlo k vzniku množství žádostí o pomoc s alkoholismem. V prvních týdnech karantény v Německu výrazně stoupla spotřeba alkoholu.

- Financial Times upozorňuje, že španělská vláda má naprostý chaos v údajích ohledně toho, kolik lidí umírá na koronavirus, a počty podceňuje.

- Důvěra občanů zemí skupiny G7 v jejich vlády, že mají efektivní přístup ke koronavirové pandemii, klesá.

- Mexiko předstihlo Spojené státy v denním počtu úmrtí na koronavirus. Mexické ministerstvo zdravotnictví registrovalo ve čtvrtek 1092 úmrtí. Nárůst je prý důsledkem zlepšení registrace počtů úmrtí.

- Brazílie připravuje zrušení karantény přesto, že zaznamenává rekordní počet mrtvých. Ve středu bylo v Brazílii registrováno 1349 úmrtí a dalších 28 633 nákaz. Celkem v Brazílii je registrováno 32 548 úmrtí a 584 016 nákaz.

Zdroj v angličtině ZDE  


- V demonstracích v amerických městech protestujících proti vraždě George Floyda stojí Američané těsně vedle sebe. Mezitím roste počet případů v jižních amerických státech, včetně států Alabama, Mississippi, North Carolina, Jižní Karolína and Tennessee. Nárůst případů je zaznamenáván i jinde, na Aljašce, v Montaně a v Kalifornii. Odráží to nákazy, které zřejmě vznikly před mnoha týdny. Koronavirus má dlouhé inkubační období a lidé se nenechávají testovat, dokud neonemocní.

- Německá vláda schválila dotaci pro nastartování ekonomiky po uzamčení země v hodnotě 130 miliard euro.

- Celkový počet nákaz na koronavirus na světě přesáhl 6,4 miliony, registrováno je 382 093 úmrtí. Obě čísla jsou podhodnocená.

- Španělský parlament naposledy, po šesté, prodloužil uzamčení země o dalších 14 dnů, do 21. června.

- Britský ministr pro podnikání Alok Sharma se uchýlil do izolace poté, co mu začalo být při vystoupení v parlamentě špatně. Pak testoval pozitivně na koronavirus. "Poslanec pro 18. století" a šéf sněmovny, potrhlík Jacob Rees-Mogg požadoval, aby se parlament vrátil k normální funkci, a vytvořil komickou situaci, kdy poslanci stáli v dvoumetrových odstupech déle než kilometrovou frontu na hlasování - o tom, zda má být zrušeno elektronické hlasování a parlament se má vrátit k tradičnímu osobnímu hlasování, ovšem v těchto absurdních frontách. Ovce, tedy nynější Johnsonovi "konzervativní" poslanci, zrušení onlinového provozu a hlasování parlamentu schválili.  Po konfrontaci s šéfem labouristické opozice Keirem Starmerem ve středu Boris Johnson udělal obrat o 180 stupňů a svolil, aby staří či nemocní poslanci, nebo poslanci, kteří mají doma rizikové osoby, se osobně hlasování přece jen nemuseli účastnit, ale aby měli možnost hlasovat pomocí zástupce.

- Počet úmrtí na koronavirus  ve Švédsku na jednoho obyvatele nyní předstihl Francii. Švédsko má sedmou nejhorší úmrtnost na jednoho obyvatele na světě.

- Ve čtvrtek se v Rakousku přestanou kontrolovat hranice, s výjimkou hranice s Itálií.

- Britská vláda je kritizována, že nezveřejnila údaje, kolik nakažených lidí je v zemi testováno a kolik jejich kontaktů bylo vysledováno. Ve čtvrtek večer v pořadu televize Dispatches se vysílal ostře kritický dokumentární film o absolutní neschopnosti Johnsonovy vlády, která způsobila smrt mnoha tisíců lidí. Občané na Twitteru doufají, že tento materiál posléze povede k jejich trestnímu stíhání:


Podrobnosti v angličtině ZDE
Předchozí průběžné zpravodajství ZDE
 

Žádní vojáci nebudou z Washingtonu odvoláni

4. 6. 2020

čas čtení 1 minuta- Americká armáda plánovala odvolat vojáky, kteří byli posláni do Washingtonu na obranu Bílého domu před demonstranty. Ve středu byl ale tento plán zrušen poté, co byl americký ministr obrany povolán do Bílého domu. Předtím řekl na tiskové konferenci ministr obrany Mark Esper, že nesouhlasí s použitím dvě stě let starého zákona, jehož chce Trump zneužít pro užití armády proti americkým občanům v ulicích amerických měst. "Dlouho mu ta odvaha nevydržela," konstatuje Andrew Stroehlein.

- Městská rada ve Filadelfii je zahlcena tisíci emailů, které požadují, aby město drasticky omezilo financování policie - místní aktivisté také protestují proti policejní brutalitě.

 Mluvčí Bílého domu McEnany lhala, že proti demonstrantům u Bílého domu nebylo v pondělí použito slzného plynu ani gumových projektilů, navzdory důkazům z natočených videí, které svědčí o opaku. McEnanyová také tvrdila, že to, že se Trump šel promenovat před kamerami s biblí u kostela sv. Jana, je totéž, jako když Churchill vystoupil za druhé světové války. Podívejte se, je to krásné:- Kauce pro čtyři policisty, obviněné z Floydovy vraždy, byla pro každého určena na milion dolarů. 

- V Minneapolis sílí požadavek: Zrušte  policii. Občané požadují absolutní reformu a důraz na prevenci proti zločinnosti.

- Nová Bidenova reklama srovnává jeho setkání s demonstranty s tím, že Trump proti nim poslal policii:


Rozhovor Britských listů 286. Cítím se být honorárním Skotem

27. 5. 2020

čas čtení 1 minutaProč byl generál Čepička, Gottwaldův zeť a ministr obrany za stalinismu, tak dlouho na záchodě?  Jan Čulík znovu hovoří s dr. Paulem Millarem, sedmaosmdesátiletým honorárním konzulem České republiky v Edinburku o jeho zkušenostech z vojenské služby v Československu v padesátých letech, o životě ostrakizovaného občana se špatným kádrovým původem v Československu a o uspokojující dlouholeté vědecké kariéře jeho i jeho manželky ve skotském Edinburku. Je to poučení, jak hloupý byl československý komunistický režim, který bránil realizaci svých nadaných občanů, po nichž západní země v rámci odlivu mozků z Československa okamžitě chňaply. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 27. května 2020.

Předchozí rozhovor s dr. Millarem "Narodili jsme se v blbé době" ZDE

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Demonstranti ignorují sociální distancování. Šílené.

4. 6. 2020

čas čtení < 1 minuta

Piers Morgan: Plně podporuju pokojný protest proti vraždě George Floyda v Hyde Parku. Avšak naprostá absence sociálního distancování tisíců lidí je šílená.


V Německu a v USA...

4. 6. 2020

čas čtení < 1 minuta

Donald Trump se schoval ve strachu v Bílém domě do podzemního bunkru a volá na pomoc proti americkým občanům armádu.

Mezitím v Německu... (fotografie Merkelové je z března 2020)

 

K zvládnutí pandemie koronaviru "bude zapotřebí přísného uzamčení země po dobu jednoho roku"

4. 6. 2020

čas čtení 3 minuty

V Británii je nyní míra nakažlivosti 0,7-0,9. V ČR je 1.

Pokud by byla zrušena veškerá opatření, studie předpovídá do prosince 2021 v Británii 23 milionů nákaz a 350 000 úmrtí.

Pokud by bylo zavedeno nejpřísnější uzamčení země, studie předpovídá 120 000 nákaz a 50 000 úmrtí.

Má-li být zvládnuta pandemie koronaviru, mají-li se zachránit životy a zabránit zahlcení zdravotnictví, bude v Británii nutno udržovat přísné uzamčení země po celý další rok, varuje vědecká analýza publikovaná v lékařském časopise The Lancet.

Vědci varují, že jen "extremní opatření" zabrání "velmi velkému počtu úmrtí" a zahlcení jednotek intenzivní péče.

Bude zapotřebí sociálního distancování, uzavření škol, přísné izolace starších a zranitelných lidí a sebeizolace občanů doma, varuje studie.

Výzkum veřejného mínění k problematice dezinformací

4. 6. 2020

čas čtení < 1 minuta

V závěru roku 2019 zadalo CTHH realizaci výzkumu veřejného mínění k problematice dezinformací ze strany Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Šetření se zabývalo zejména třemi hlavními oblastmi: rozšířením dezinformačních narativů u české veřejnosti, sledovaností a důvěryhodností vybraných médií v kontextu širšího mediálního prostředí a postoji široké veřejnosti k problematice dezinformací. 

ZDE si můžete stáhnout závěrečnou zprávu z výzkumu vypracovanou CVVM.

Povede masová rebelie v USA ke zrodu inspirativního občanského hnutí?

4. 6. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Ještě v úterý večer to vypadalo, že vzedmutí občanského neklidu v USA nelze zastavit a že země je jen pár krůčků od vypuknutí občanské války. K potlačení masové nevole byli v hlavním městě Washingtonu připraveni vojáci s bodáky, zatímco demokratičtí zákonodárci v souvislosti s Trumpovými autoritářskými excesy hovořili o diktátorských a fašistických manýrách. Každý, kdo bedlivě sleduje dění na americké politické scéně, tuší, že tento „selhavší společenský experiment“ je u konce s dechem. Opona už dávno spadla, i když se mnozí tváří, jako by se nic nedělo. Spojené státy se ocitají na osudovém rozcestí a nyní záleží na tom, jakým směrem se bude legitimní hněv ulice ubírat a zda se přetvoří v ucelený politický program.

Genocida domorodců: COVID-19 se rychle šíří mezi amazonskými indiány. Je to Bolsonarovo vražedné spiknutí?

4. 6. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

 
Pandemie drasticky dopadá na domorodé indiány v Brazílii. Potenciálně ho tam šíří křesťanští fundamentalističtí vyslanci prezidenta Bolsonara. V průhledném triku s cílem pokračovat se svými genocidními plány proti původním obyvatelům Amazonie vytvořil Bolsonaro speciální jednotky, které indiánské kmeny "kontrolují", jenže předáci domorodých kmenů obviňují vládu,. že vysílá zdravotníky, lékaře a příslušníky armády, kteří jsou vědomě nakaženi koronavirem, ve snaze indiány kontaminovat.

Oficiálně je podle vlády  mezi domorodými indiány 1809 nakažených osob a 178 indiánů zemřelo, avšak Organizace domorodých národů Brazílie (APIB) informuje, že počty nakažených i počty úmrtí jsou podceněny. Skopina domorodých indiánských zdravotníků a lékařů se nyní snaží pomalu přinést pomoc do domorodých oblastí a nabídnout bezpečnou zdravotní péči.

Kde je Dáda?

4. 6. 2020 / Petr Chadraba

čas čtení 2 minuty


Oči mi skoro vlhnou pěnou z růžové limonády, když si vzpomenu jak mě poprvé smetla Dáda Patrasová písničkou o žížale Jůlii. Krátce poté, co Jůlie vyšla, mě revolučního roku 1989 smetla taky nervózní nálada a nejistota ze změny. Podobná té, kterou vidím při pohledu na děti v době corony.


Revoluce a následné seznamování se s divokou svobodou devadesátých let nebylo žádné baby studio, pro citlivé duše mladších ročníků naopak dost nejisté období. Jak změnu režimu vnímaly děti se moc neřešilo. Byla tu ale Dáda, která mi refrénem další hitovky "Když jsem slony pásala, strachy jsem se třásala" pomáhala vytřást dětské úzkosti na zeleném chemlonovém koberci v našem obývacím pokoji.

Nejvyšší zákony země - diletantským pohledem Ježíškova vnoučete, aneb právo a logika

4. 6. 2020 / Jiří Nezval

čas čtení 17 minut


Jsem již starý pán (76) a dle statistik už dávno patřím mezi méně chápavé. Této vysoké pravděpodobnosti se nikterak nevzpírám, Pokorně ji přijímám. Není vyloučena. Touto nemilou skutečností může být nepěkně ovlivněna doslova každá následující věta. Ale přesto (či právě proto) bych si rád ověřil, zda je můj stav už opravdu tak vážný.

Nemám žádné právnické vzdělání, jsem ve věku, kdy mně - asi právem - už skoro nikdo neposlouchá a nikdo mně už nebere vážně. Tudíž sama volba věci, o které bych dnes rád veřejně uvažoval, může mé pochyby velmi silně potvrzovat. Moje následující nesmělá úvaha o Ústavě vůbec nevychází z její znalosti. Nečetl jsem ji, ani jiné ústavní zákony České republiky. Dobře si uvědomuji svou smělost, když se takto „připraven“ odvažuji o tomto tématu už jen uvažovat, natož pak psát. Risknu to. Předem se omlouvám za pravděpodobné používání nesprávných termínů.

30621

Jak rychle zapomínáme na koronavirus? A jak dlouho tu zůstane v podobě posttraumatické stresové poruchy?

4. 6. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut


Pandemie covid-19 zachvátila globalizovaný svět s nebývalou razancí. Bezprecendentní opatření, k nimž přistupovaly některé země ve snaze zabránit rychlému šíření nového viru, změnily situaci "normality" a přinesly do společností, které pomalu ztrácejí válečnou zkušenost, pocit akutního ohrožení, které lidi uzavírá v jejich domovech a vyvolává pocit strachu z toho, co se děje "venku".
Přijímaná opatření nebyla samoúčelná a uvedla velkou část světa do stavu, jaký mnoho lidí nikdy nezažilo. O to překvapivější je, že stačí pár dnů, aby se veřejná diskuse stočila k úplně jiným tématům. Covid-19 je fyzicky stále tu, virtuálně se ovšem pandemii podařilo potlačit stejně rychle, jako se ji podařilo vyvolat. Někde na pozadí ovšem proběhne posttraumatická stresová porucha, která postihne celé společnosti, byť každého jednotlivce jinak.

30478

Přečetli jsme jinde

Svědectví o řízeném ničení sociální reality v českém kyberprostoru

4. 6. 2020

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

"Asi po třech měsících přišel šéf s tím, že budu dělat další projekt a že je k tomu potřeba, abych si vytvořila falešné účty na Facebooku - čím víc, tím líp. To se mi moc nezdálo, nevěděla jsem, kde brát například fotky, které na účtu musí být. Dal mi tip na nějakou ruskou stránku, která generuje fotky tak, že na základě algoritmu poskládá obličej z několika různých obrázků, aby nebylo dohledatelné, že je fotka ukradená existujícímu člověku," popisuje.

Vytvořila si tedy falešný profil,ž k němuž našla na internetu fotku, kterou následně ještě pro jistotu upravila ve fotoeditoru. "Šéf a další kolegové měli falešné účty vytvořené taky, jen si s tím nedávali tolik práce - fotky na nějakém facebookovém profilu prostě ukradli a použili s jiným jménem. Někteří lidé, kterým ty fotky patřily, je dokonce nahlašovali nebo jim psali zprávy, ať je stáhnou. Ale jim to bylo jedno, nereagovali na to. A když byl některý z účtů zablokován, vytvořili si nový," říká Jarmila.

Bob Kartous: Server Aktuálně.cz přinesl svědectví zaměstnankyně komunikační agentury o praxi šíření tzv. malinformací, tedy jakéhosi digitálního pomlouvání konkrétních osob, skupin, organizací či projektů. Jde o velmi rozšířenou dezinformační taktiku, která má svůj předobraz v agresivních politických antikampaních a jež našla díky internetu velmi účinný nástroj k šíření neautentického, manipulativního obsahu. Úzce souvisí s konspiračními teoriemi, které na dezinformační scéně vesměs útočí na reprezentanty liberální demokracie. Cílem je poškodit důvěru a vyvolat obavu z toho, že "svět není v pořádku", předložit alternativu, kterou vesměs představují autoritářské a či totalitní režimy. Dopady mohou být zcela destruktivní a jsou nekontrolovatelné.  

29710

Ze série autorových povídek

Péro z gauče

4. 6. 2020 / Beno Trávníček

čas čtení 6 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Už dávno jsem si říkal, že bych měl více splynout s matkou přírodou. Třeba tak jak to dělali původní Američané na rozdíl od těch nepůvodních. Jak to ale provést!? Když se budu ulicí plížit v tesilkách a větrovce se třemi pruhy, asi se daleko nedostanu a nejspíš splynu s něčím úplně jiným než s přírodou. Je proto potřeba se maskovat. Mimikry pro dvacáté první století. Jdu prohledat jeho torza. Sběrný dvůr přináší řadu věcí čekajících na objevení. Lidé vyhazují skoro všechno. Od starých hadrů přes depilátor až po "Kam s ním". A právě ten gauč mne nadchl. Rozhodl jsem se, že budu indián PÉRO Z GAUČE! Při rozřezávání sedmé pohovky jsem konečně našel, co jsem hledal - asi 40 cm dlouhé, tenké, kovově lesklé, krásné pružiny. Řemínkem od lyží jsem z nich vyrobil jakýsi příčesek a starými kšíry od kočárku ho namontoval na hlavu. Podklesla mi sice kolena, ale konečně si přijdu jako skutečný indián.

30620

Pravidelný týdenní monitoring Českých elfů

Svět dle dezinfo scény: Obhajoba nových členů Rady ČT, Trumpa ve sporu s Twitterem, konspirace o dění v USA, kritika EU v reakci na koronavirus...

4. 6. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení < 1 minuta

Nově zvolení členové Rady ČT, nominanti sněmovních populistů, jsou na dezinformační scéně obhajováni před kritikou za jejich postoje vůči veřejnoprávním médiím, vůči mediální scéně obecně, vazby na konkrétní vlivové skupiny a nekompetenci. Donald Trump je podle dezinformátorů obětí cenzury Twitteru. Sociální síť začala upozorňovat na to, že Trump ve svých příspěvcích manipuluje a popírá fakta. Současné nepokoje v USA jsou dle dezinformátorů údajným spiknutím "globalistů", kteří chtějí, aby se dalším americkým prezidentem stal Joe Biden. EU je kritizována stále, tentokrát za reakci na koronavirovou krizi. Rusko je jako obvykle obětí, tentorkát kvůli "přepisování historie"...

Pookřál teď Vokřál? Asi sotva

3. 6. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Brněnský exprimátor Petr Vokřál (ANO) z titulu své funkce nesl prvořadou politickou odpovědnost za korupčnickou kauzu Stoka, kterou spolu s "velrybařením" ve své partaji nyní označuje za důvod svého odchodu ze strany. Rovněž tak nese přímou odpovědnost za přítomnost exministryně a proslulé plagiátorky Taťány Malé na krajské kandidátce ANO do podzimních voleb ZDE.

Jak bychom tedy za daných okolností mohli Vokřála vnímat coby jakéhosi činitele nápravy, který bohužel ve své partaji neuspěl? Spíše se vždy jednalo o nastrčenou figuru prakticky bez reálného vlivu, která měla v Brně poskytnout korupčnické Babišově partaji tvář přijatelnou pro městské liberály, jíž se jí tak zoufale nedostává. Jenže v Česku, které nyní jako jediné v Evropě kope v jednom týmu s Orbánem proti EU ZDE, už premiérská strana proevropské liberály nejspíš k ničemu nepotřebuje. Má jiné starosti. Například jak se vyvléct z požadavku na navrácení až 450 milionů korun neoprávněně vyčerpaných (nejen) evropských dotací ZDE.

Mouřenín posloužil, mouřenín může jít.

Prúběžné zpravodajství

Jak to vypadá v ČR s nadbytečnými úmrtími během pandemie? Nikdo neví

3. 6. 2020

čas čtení 4 minuty- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  3.6. bylo v ČR registrováno  9374   nakažených, v nemocnici bylo 131 osob a 323 osob zemřelo.  Hodnota R v ČR zase stoupla na 0,9. ZDE

- Jak to vypadá v ČR s tzv. nadbytečnými úmrtími, tedy úmrtími, které se letos, během koronaviruvé krize, vymykají v ČR dlouhodobému průměru? Velmi by nás zajímalo - ve veřejném zájmu - kolik lidí cca měsíc po začátku pandemie (asi čtyři týdny trvá, než nakažení lidé zemřou) v ČR zemřelo v pečovatelských domovech a v domovech pro přestárlé. ČR tyto statistické údaje zřejmě stále nemá, nejnověji zveřejnil Český statistický úřad počty mrtvých do týdnu 15 roku 2020, tedy do Velikonoc (do 12. dubna 2020). Jenže hlavní vlna případných úmrtí na koronavirus by v pečovatelských domovech  vznikla teprve až po Velikonocích.  V týdnu před Velikonocemi, končícím nedělí 5. dubna 2020, zemřelo v ČR o 122 osob více než v průměru let  2011-2019. (Je těchto 122 osob zahrnuto do celkového počtu 323 mrtvých, viz výše?)  Problém je, že ČSÚ nemá na rok 2020 zkompletované a ověřené údaje, protože mnoho matrik ještě údaje neodeslalo. Uvádění průměrů úmrtí za celých prvních 15 týdnů roku 2020 také situaci zkresluje, protože až do cca 14. - 15. týdne roku 2020 by se pandemie nezačala na úmrtích ještě projevovat. Počkáme na údaje z dalších týdnů.

- Nedávno zveřejněná studie, že hydrochlorochin zvyšuje u pacientů riziko úmrtí, na jejímž základě tento lék odmítly vlády i Světová zdravotnická organizace, pochází od silně pochybné malé americké firmy Surgisphere a je vadná, zjistil deník Guardian. ZDE 

- V USA hrozí nebezpečí, že rozsáhlé protesty proti rasismu povedou k výraznému zvýšení počtu nákaz koronavirem.

- Anders Tegnell, švédský vládní epidemiolog, přiznal, že nebylo chytré nezavést ve Švédsku uzamčení země: zemřelo příliš mnoho lidí. V týdnu do 2. června byla úmrtnost na koronavirus na jednoho obyvatele ve Švédsku nejvyšší na světě.   ZDE https://www.theguardian.com/world/2020/jun/03/architect-of-sweden-coronavirus-strategy-admits-too-many-died-anders-tegnell

- Německo má od 15. června dovolit cestování z evropských zemí, pokud v nich  nevzniknou ohniska infekce.

- Lidstvo "skončí", pokud nezreformuje v reakci na koronavirovou krizi a na klimatickou krizi způsob, jímž získává potraviny, varovala ekoložka Jane Goodall. Důvodem vzniku pandemie koronaviru je přehnaná exploatace přírody, likvidace lesů, vyvražďování zvířat a ničení přirozeného habitatu. Tovární zemědělství, které vyvolává imunitu bakterií vůči antibiotikům, musí skončit.

- Globální počet mrtvých stoupl nad 380 000.

- V Brazílii bylo zaznamenáno za posledních 24 hodin rekordních 1262 úmrtí. Celkem je v Brazílii registrováno 31 199 úmrtí na koronavirus. Prezident Jair Bolsonaro pandemii bagatelizuje. Počet registrovaných nákaz v Brazílii dosáhl 555 383. Brazílie je tak na druhém místě po USA.

- Globální počet mrtvých na koronavirus překročil 378 000. Počet registrovaných nákaz je nejméně 6 339 005. Tyto údaje jsou podstatnou měrou podceněny.

- Britský statistický úřad kritizoval britskou vládu, že data, která zveřejňuje o testování občanů, vytvářejí falešný dojem, že "se toho dělá hodně", ale ve skutečnosti jsou nejasná a chaotická.

- Vysoký vědec z Pentagonu předpokládá, že k dispozici bude vakcína na koronavirus "do konce letošního roku".

- Ve Francii po 13 dnech uvolnění karanténních opatření stoupl denní počet mrtvých nad 100, dosáhl počtu 107, celkový počet mrtvých ve Francii je 28 940. To je pátý největší počet úmrtí na světě.

- Írán zaznamenal za posledních 24 hodin více než 3000 nových nákaz.

- Německo ve středu ruší varování před cestováním po Evropě. Varování před cestováním do celého světa trvá. Co se týče zemí v Evropské unii, Německo bude poskytovat informace o situaci v jednotlivých státech.

- Pandemie odhalila "chronickou nerovnost", konstatovala Michelle Bachelet, šéfka OSN pro lidská práva.

- Oficiální počet mrtvých v Británii překonal 50 000.

- Lékař ve Wuchanu, který spolupracoval s whistleblowerem Li Wenliangem, minulý týden zemřel na koronavirus, po čtyřech měsících.

- Čínští činitelé utajovali genetickou mapu koronaviru déle než týden poté, co ji četné čínské vládní laboratoře plně dešifrovaly, uvádí Associated Press.

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

V Lublani pokračovaly demonstrace proti orbanizaci Slovinska

3. 6. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

 

Autorem fotogalerie je Peter Stanković, fotograf a profesor na Univerzitě v Lublani

Kolových protestů v centru Lublaně ale i v dalších městech se pravidelně v pátek od sedmé hodiny večerní účastní několik tisícovek demonstrantů. 29. května se jednalo již o šestý pátek v řadě.

Forma protestu na kolech vzešla z přísných opatřeních v souvislosti s potíráním výskytu Covid-19, kdy platil zákaz shromažďování, ale neplatil zákaz pohybu osob na kolech. Jízda na kole je v Lublani hojně využívanou formou dopravy a stojany s městskými koly jsou součástí veřejné dopravy.

Protesty jsou namířené zejména proti osobě Janeze Janši a „orbanizaci“ země. Janša byl v březnu letošního roku jmenován premiérem a to oproti všeobecnému očekávání předčasných voleb, kam se zdálo, že směřuje vládní krize po lednové rezignaci Janšova předchůdce, bývalého herce a novináře Marjana Šarece.

Americká rasová krize: Násilné policejní akce proti pokojným demonstrantům ve Washingtonu nařídil ministr spravedlnosti Barr

3. 6. 2020

čas čtení 8 minut

- Americký ministr obrany Mark Esper se vyjádřil, že není důvodu proč aktivovat Zákon proti vzpouře a použít proti demonstrantům armádu, jak vyhrožuje Donald Trump. Esper chce také vyšetřit, proč v pondělí stála těsně nad demonstranty ve Washingtonu helikoptéra a zastrašovala je hlukem a smrští větru. Zdůraznil také, že nevěděl, že se Trump hodlá promenovat před kamerami s biblí u kostela sv. Jana.


- Generální prokurátor v Minnesotě rozhodl obžalovat i ostatní policisty, kteří se podíleli na usmrcení George Floyda.

- Trump šel v pátek do bunkru pod Bílým domem "jen velmi krátce", "podívat se, jaké to tam je". Ne ze strachu, tvrdí. Pak řekl, že tam byl "dvaapůlkrát".

- Několik amerických médií informuje, že protesty v úterý v noci byly nejpokojnější za mnoho dní. Výjimkou byly protesty v Portlandu a v Seattle, kde policie rozháněla demonstranty silou. New York Times informuje, že i když demonstranti ignorovali zákaz vycházení, k násilí už většinou nedocházelo.

- Papež František apeluje na Američany, aby usilovali o celonárodní smíření: "Přátelé, nemůžeme tolerovat ani ignorovat obrat k rasismu a vylučování lidí v jakékoliv formě a přitom hájit posvátnost každého lidského života. Násilím se nic nezíská a mnoho se ztratí." Papež dodal, že se modlí za klid zemřelého George Floyda a všech těch, kteří přišli o život v důsledku hříchu rasismu. Vyjádřil upřímnou soustrast všem, kdo truchlí za mrtvé.

- Desetitisíce lidí se účastnily vzpomínkové akce za George Floyda v jeho domovském městě Houstonu. Účastnili se členové Floydovy rodiny, starosta, šéf policie a skupina demonstrantů na koních. Přítomní vyjádřili poctu zemřelému "jemnému obru".

- Počet mrtvých při protestech v USA dosáhl 11 osob.

- V Paříži ignorovalo 20 000 lidí zákaz vycházení. Demonstrovali proti rasismu, se zaměřením na Adama Traorehu, jehož smrt před čtyřmi lety ve Francii se stala aktivačním prvkem při protestech proti policejní brutalitě ve Francii.

- Britská policie vydala mimořádné prohlášení, že je "zděšena" vraždou George Floyda. Totéž řekl i britský premiér Boris Johnson na naléhání šéfa opozice Keira Starmera. Zdůraznil, že protesty musejí být "zákonné a rozumné".

- Trump znormalizoval chaos a Amerika za to platí těžkou cenu, argumentuje Julian Borger v deníku Guardian z Washingtonu. ZDE 


- Trumpův ministr spravedlnosti William Barr osobně nařídil bezpečnostním jednotkám, aby odstranily pokojné demonstranty z Lafayettského náměstí ve Washingtonu, aby mohl Trump vyjít z Bílého domu a promenovat se před fotografy s biblí u kostela sv. Jana. Policisté a další bezpečnostní orgány použili slzného plynu, policejních štítů a koní k vytlačení demonstrantů z náměstí. Policie útočila i na demonstranty, kteří nečinně stáli s rukama nad hlavou. Někteří demonstranti byli zasaženi gumovými projektily.  ZDE

- Kanadský premiér Justin Trudeau o nynější krizi v USA. Kdyby byl vystaven tvrdé rasové diskriminaci Romů v ČR, Trudeau by se zbláznil. Americké rasové nepokoje jsou tvrdě aktuální i pro český rasismus):

Reportér: Vy jste se  nechtěl vyjadřovat ke slovům a činům amerického prezidenta. Avšak Donald Trump nyní požaduje vojenské akce proti demonstrantům, včera byl proti demonstrantům použit slzný plyn, aby se mohl Trump promenovat. Rád bych se vás zeptal, co si o tom myslíte, a jestli se k tomu nebudete chtít vyjádřit, jaký signál si myslíte, že tím vysíláte?

Justin Trudeau (po pauze, která trvala 22 vteřin!!): Všichni jsme - s hrůzou  a konsternací - sledovali, co se děje ve Spojených státech. Je načase, aby se lidé sjednotili. Je čas naslouchat. Je čas se poučit ohledně toho, jaké nespravedlnosti dál trvají, navzdory pokroku, po léta a po desetiletí. Ale je to také čas pro nás pro Kanaďany, abychom přiznali, že i my máme problémy. Že černí Kanaďané a racialisovaní Kanďané čelí diskriminaci jako žité zkušenosti každý jednotlivý den. V Kanadě existuje systémová diskriminace. Naše systémy zacházejí s barevnými a racialisovanými Kanaďany jinak, než jak zacházejí s jinými. Je to něco, co mnoho z nás nevidí. Ale je to něco, co je realitou, kterou lidé zažívají. Musíme to vidět, nejen jako vláda, a jednat, ale musíme to vidět jako Kanaďané. Musíme být spojenci v boji proti diskriminaci."

Co Češi? (JČ)- Považuju to za nepochopitelné a hanebné, vyjádřil se katolický arcibiskup z Washingtonu Wilton Gregory ohledně Trumpovy návštěvy ve svatyni papeže Jana Pavla II. "Považuju to za nepochopitelné a hanebné, že jakákoliv katolická instituce by připustila, aby byla talk neslýchaně zneužita a zmanipulována způsobem, který znásilňuje naše náboženské zásady, které od nás požadují, abychom hájili práva všech lidí, i těch, s nimiž nesouhlasíme," uvedl arcibiskup v prohlášení a zdůraznil, že svatý Jan Pavel II. byl vášnivým obhájcem práv a důstojnosti lidských bytostí. Ten by Trumpovy činy netoleroval.  ZDE 

- V St. Louis byli postřeleni čtyři policisté, když byli povoláni k poplachu u zastavárny.  ZDE https://www.washingtonpost.com/nation/2020/06/02/george-floyd-protests-live-updates/#link-IXGERZLM7VC3PL7XW3AHKJIHUM

- Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnel zablokoval rezoluci senátních demokratů odsuzujících Trumpův příkaz, aby federální bezpečnostní orgány použili v pondělí proti pokojným demonstrantům slzný plyn a gumové projektily. Rezoluce také zdůraznila, že "ústavní právo Američanů pokojně se scházet, vykonávat svobodu projevu a podávat vládě petice s cílem nápravy křivd musí být respektováno" a že "násilí a plenění je nezákonné, nepřijatelné a v rozporu s účelem pokojných protestů." ZDE 

- V projevu ve Filadelfii Joe Biden ostře kritizoval Trumpovo jednání jako prezidenta v nynější krizi. Přirovnal Trumpovy výroky k výrokům jižanských rasistů z šedesátých let a varoval Američany, že "nemůžeme dovolit, aby nás strávil náš hněv". Biden zdůraznil potřebnost empatie a jednoty. Přislíbil, že bude řešit ekonomickou nerovnost a rasovou nespravedlnost a naléhal, aby se národ ve chvíli hlubokých občanských nepokojů sjednotil. "Donald Trump proměnil tuto zemi v bojiště, motivované starými resentimenty a novým strachem, řekl Biden. "Jsme tímto skutečně? Opravdu tímto chceme být? Je tohle, co chceme předat svým dětem a vnukmům? Strach, zuřivost, poukazování prstem na druhé, ne hledání štěstí? Nekompetentnost a úzkost, sebeposedlost, sobectví?" ZDE 

- Joe Biden se bude účastnit pohřbu George Floyda.

- Stát Minnesota zažaloval místní policii v reakci na vraždu George Floyda. Stát cituje "protizákonnou policejní praxi založenou na rasismu".

- "Existuje lepší způsob - empatie," zdůraznil v prohlášení bývalý republikánský prezident George W. Bush. "Zůstává šokujícím selháním, že tolik Afroameričanů, zejména mladých afroamerických mužů je v jejich vlastní zemi šikanováno a ohrožováno. Je to síla, když demonstranti, ochraňováni odpovědnou policií, demonstrají za lepší budoucnost," podtrhl George W. Bush.

- Trump znovu zaútočil na Bidena jako na "slabocha". "Ospalý Joe je v politice už čtyřicet let a neudělal nikdy nic. Nyní předstírá, že má odpovědi. Nezná ani otázky. Slabost anarchisty, plenitele a kriminálníky nikdy neporazí, a Joe je politicky slabý celý život. ZÁKON A POŘÁDEK!"

Pan Vokřál a politické velrybaření

3. 6. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

 

Pan Vokřál, dříve populární brněnský primátor a místopředseda Hnutí Ano, odchází ze své politické formace. Vokřál býval pokládán za jednoho z posledních významných představitelů Babišova hnutí, který patří do „liberálního tábora“.

Americké letectvo plánuje předělat dopravní letouny na pomocné bombardéry

3. 6. 2020

čas čtení 1 minuta

US Air Force zkoumá možnost vyzbrojit dopravní letouny a zařadit je do služby jako pomocné bombardéry. Věří, že budoucí války s protivníky jako Rusko a Čína budou vyžadovat velkou palebnou sílu ve vzduchu - a dopravní letouny naložené paletami střel s plochou dráhou letu by mohly být levným řešením, informuje Kyle Mizokami.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
20007