12064

Dukovy výroky jsou otřesné. Kdo ho zkrouhne a dá mu najevo, že fašismus tolerovat nelze?

28. 5. 2018Pozn JČ: Je znepokojující, že velká část české veřejnosti, včetně Duky, primitivně reaguje jen na jedinou fotografii, ukazující údajného Ježíše ležícího na muslimce, ale nikdo už neřeší, co vlastně ona "kontroverzní" hra sděluje. Křesťan, a zvlášť dokonce arcibiskup, pokud by měl špetku humanity a inteligence, by takovou hru samozřejmě podpořil. Zde je její popis z festivalových stránek:


Představení Naše násilí, vaše násilí přináší pohled na Evropu, která byla (naivně) překvapena uprchlickou krizí. Evropu, která bez skrupulí zapomněla na svoji koloniální historii, když zavírala hranice pro ty, kteří utíkali před následky evropské a americké politiky. Jako by ve 20. století zabedněně udělali jen jednu jedinou věc – živili národní narcizmus, který učí, že jedna masa lidí je lepší než ta druhá, zatímco zapomínali na to, že ignorace je taky forma násilí. 21. století pokračuje ve výuce té samé lekce, ale používá novou zbraň – strach. A strach je ten nejznámější pocit zatracených.

Z těchto důvodu klade představení Naše násilí, vaše násilí několik nepříjemných otázek: Jsme si vědomi, že naše bohatství závisí na tisícovkách mrtvých na Blízkém Východě? Truchlíme kvůli obětem teroristických útoků v Paříži a Bruselu stejně jako kvůli těm, co zemřeli v Bagdádu nebo Kábulu? V kterém přesně momentě jsme sami sebe přesvědčili, že jsme to my, kdo má pravdu, a že náš bůh je mocnější než ti ostatní?

Rozhovor Britských listů 166:

Bez radikální změny Česká republika zkrachuje

25. 5. 2018"Budeme ztrácet konkurenční schopnost v důsledku levné pracovní síly a blízkosti Německa. Roboti jsou levní, pracují 24 hodin denně." OECD varuje, že automatizace v nadcházejících letech zlikviduje až 50 procent pracovních příležitostí v ČR. Co si proti tomu počít? O tom hovoří Bohumil Kartous s bývalým viceguvernérem České národní banky a bývalým ředitelem České spořitelny, ekonomem Pavlem Kysilkou. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. května 2018.
 12830

Paradoxy vzorně posekaného trávníku

28. 5. 2018 / Boris Cvek

Nepochybně souhlasím s tím, že osvobození člověka od zotročující fyzické práce pomocí techniky je jeden z největších úspěchů lidské civilizace. Jen si stále méně jsem jistý, zda třeba řezání dřeva ruční pilou nebo kosení trávy kosou jsou opravdu zotročující práce. Vezměme si takového běžného „osvobozeného“ muže.

Cestou do práce sedí v autě, v práci u počítače, doma leží u televize. V krásné přírodě o víkendech sedí na terase nebo na svém traktorku na trávu. Traktorkem jezdí tam a zpátky a vyrábí smrad a hluk, takže není slyšet zpěv ptáků. Do lesa ani nepáchne. Ptáky ani stromy od sebe nerozezná. A když si přečte na internetu, že v české krajině dochází k drastickému úbytku hmyzu, kroutí hlavou nad tím, k čemu vlastně může být takový hmyz. Na jeho vzorně posekaném trávníku samozřejmě žádný hmyz žít nemůže. (Bez hmyzu lidstvo zahyne, protože přímo závisí na jeho opylovacích schopnostech, pozn. red.)

 12831

EU obětuje v boji s plastovým znečištěním jednorázové kelímky, brčka i uchošťoury

28. 5. 2018


tisková zpráva Greenpeace


Brusel/Praha, pondělí 28. května 2018 - Evropská komise zveřejnila návrh nové směrnice, která má omezit dopady plastového znečištění. Mimo jiné navrhuje zákaz některých jednorázových plastů, jakou jsou příbory, brčka či talíře, pro něž již dnes existují dostupné šetrnější alternativy. Než vstoupí směrnice v platnost, musí ji schválit členské státy EU  a Evropský parlament.

Komise návrhem nové legislativy reaguje na alarmující vědecká data o množství a všudypřítomnosti plastového znečištění. Za omezení jednorázových plastů se navíc po celé Evropě vyslovily statisíce lidí. Jen v Česku výzvu evropským ministrům Plast je past podepsalo do konce loňského listopadu téměř 50 tisíc lidí.

Imigrant z Mali v Paříži zachránil visící dítě

28. 5. 2018Aktualizace: Gassamu přijal prezident Macron, udělil můj medaili, přislíbil mu francouzské občanství a zaměstnal ho u hasičů. Učinil tak výrazné gesto na podporu imigrantů. 

Dvaadvacetiletý imigrant z Mali Mamoudou Gassama (22) vylezl po věžáků do čtvrtého patra a zachránil dítě, které tam viselo z balkonu. Trvalo mu to jen pár vteřin. Videozáznam záchrany zhlédly na internetu miliony lidí.

K incidentu došlo v severní Paříži v sobotu asi ve 20 hodin.
 1881

EYE 2018: Digitální éra: Jak změnit naše systémy vzdělávání?

28. 5. 2018 / Dominika Švecová


V digitální éře se vzdělání nestává automatickou vstupenkou do zaměstnání.


Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.


Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Dnešní, osmé téma k úvaze a diskusi je:


DIGITAL ERA: HOW TO ADAPT OUR EDUCATIONAL SYSTEMS? - DIGITÁLNÍ ÉRA: JAK ZMĚNIT NAŠE SYSTÉMY VZDĚLÁVÁNÍ?

V digitální éře se vzdělání nestává automatickou vstupenkou do zaměstnání.

Jaké znalosti a jaká kvalifikace budou nejdůležitější v digitální éře?

Čím navrhujete, že by se mělo posílit celoživotní vzdělávání na internetu nebo ve školách a na univerzitách? 

Co si o tom myslíte vy?

https://www.europeanyouthideas.eu/digital-era-how-adapt-our-educational-systems

 12827

Kdybych v té chvíli řekl něco arabsky....

28. 5. 2018

V přehlídce dnešních stand-up komiků vysílal rozhlas BBC v neděli večer hned na začátku vystoupení muslimského komika Tez Ilyase, který pořad uváděl . Musím říci, že jsem se smál nahlas, poznamenává Jan Čulík. Ukázka. Tez Ilyas:

Já jsem teď uprostřed Ramadánu, nic jsem dnes nejedl ani nepil už sedmnáct hodin. Pochvalte mě hlasitě, jestli taky děláte Ramadán? (Ticho.) (Smích.)

Holt je to tady místnost plná nevěrců. (Smích.) No, to nevadí.

Víte, jak zajímavé je být muslimem v této zemi, kolik toho lidi o vás nevědí? Ani dobří kamarádi. Tuhle jsem byl na večeři se svým kamarádem Jonathanem. Byli jsme v příjemné restauraci. U stolu vedle nás byla skupina lidí, kteří oslavovali narozeniny. Dělali si svoje, my jsme si dělali svoje. Všichni se dobře bavili. Během večeře nafouknutý balónek, který byl hned těsně vedle mne, hlučně praskl. A když jsem zaslechl tu ránu, lekl jsem se a vykřikl jsem: "Ježíši Kriste!"

Jonathan se z toho mohl zbláznit: "Ha, ha, hááá, tys vykřikl 'Ježíši Kriste!' (Smích). Kde je tvůj Alláh a Mohammed teď?"  (Hurónský smích.)

"Jonathane, co jsi to vyhrál?"

"Furt mluvíš o tom, jak jsi muslim, ale v té chvíli, kdy ses lekl, jsi nepomyslil na Alláha, jsi nepomyslil na Mohammeda, pomyslil jsi na Pána a Spasitele Ježíše Krista! Co to o tobě asi vypovídá? Seš podvodnej muslim. " (Smích.)

Tak dobře, Jonathane, jasně vidím, že tohle je nejlepší den tvého života. Tři věci. Věc číslo jedna. To bys měl vědět, ale když to nevíš, vysvětlím ti to. Pro muslimy je Ježíš prorok. Zadruhé, když se odvolávám na Ježíše Krista, používám tím britský kulturní výrok a dokazuje to, když nic jinýho,  jak dobře jsem tu integrovanej. Děkuji vám za pozornost. A za třetí, a to je daleko nejdůležitější, Jonathane, kdyby ve chvíli, kdy ten balónek hlučně prasknul, já vykřiknul něco arabsky, ty by ses posral. (Hurónský smích a potlesk.)

Kdyby ten balónek prasknul a já vykřikl Allahu Akhbar, byl bys posraný pod stolem.

Zdroj v angličtině (audio, od minuty 1.19)  ZDE 


 12828

Poušť(?)

28. 5. 2018 / Beno Trávníček


Z třicetileté praxe komunálního ekologa leccos vím. Jak je to tedy s tím naším společným životním prostředím – s jeho ničením a ochranou? Především to bude o prioritách jednotlivce!

Kdo se ráno budí s myšlenkou, co bych tak dneska mohl udělat smysluplného pro přírodu, pro kvalitnější život? (haha-hehe) Mnoho věcí je na prvních místech řady našich osobních priorit. Úplně jiných.

Takže chceme něco doopravdy zachránit nebo jen evidovat výmluvy proč to nejde? Skutečné chtění změny lze nejprůkazněji vyjádřit ochotou postupně přinášet smysluplné osobní oběti.

 12829

V Itálii se zřejmě budou konat nové volby

28. 5. 2018

 
Konverzní populistický právník Giuseppe Conte, který prosazoval proti všem faktům podvodnickou léčbu umírající dívky a byl nyní jmenován dezignovaným italským premiérem, v neděli odstoupil poté, co italský púrezident Mattarella odmítl jmenovat jeho kandidáta ministrem financí.

Italský prezident Sergio Mattarella, jmenovaný předchozí proevropskou vládou, odmítl přijmout nominaci jednaosmdesátiletého blázna Paola Savona ministrem financí, který označil vstup Itálie do eurozóny za "historickou chybu".

Mezi prezidentem Mattarellou, který má být politicky neutrální, a populistickým Pětihvězdičkovým hnutím ultrapravicovou Ligou tak vznikl konflikt. Mattarella zdůraznil, že Savonu ministrem financí nejmenuje, protože odchod z eurozóny by drasticky ohrozil živobytí italských občanů a rodin.

Zřejmě se budou muset znovu konat v Itálii volby.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

V Berlíně se konaly dvě protikladné demonstrace: Existují dvě Německa

28. 5. 2018

Asi 5000 Němců se účastnilo v Berlíně ultrapravicové demonstrace, organizované stranou AfD, požadující "zatčení Merkelové" a "uchování Německa pro Němce". Protidemonstrace, požadující otevřené Německo, se účastnilo 20 000 Němců:Rekordní počet Britů se stává Němci

28. 5. 2018Stále větší počty Britů žádají o německé občanství, než Británie odejde z Evropské unie. V roce 2017 jich dostalo německé občanství desetkrát tolik než před referendem o brexitu. V roce 2017 se stalo 7500 Britů Němci, zatímco v roce 2015, před referendem o brexitu, to bylo 622 Britů.

V roce 2017 obdrželo 112 200 cizinců německé občanství. Nejvíce jich bylo z Turecka (14 894), druhá byla Británie (7500), třetí Polsko (6613), pak Itálie (4256) a pak Rumunsko (4238).

Novým Němcům z Británie je v průměry téměř 53 let, jsou daleko starší než ostatní naturalizovaní občané, jimž je v průměru 34,8 let.

Asi 9 procent naturalizovaných Britů získalo německé občanství ze zahraničí. Jsou to především lidé, kteří z Německa odešli za nacistické éry, a jejich potomci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Tmavá Severní Korea

28. 5. 2018


Absence světel v tmavé Severní Koreji ukazuje její absolutní chudobu pod tvrdě utlačitelskou vládou Kim Jong Una.  Jestliže to chce Kim změnit, měl by začít osvobozením svého lidu, aby mohl prosperovat jako jejich bratři a sestry na jihu.

Polské ministerstvo obrany chce americkou vojenskou základnu a zaplatí za ni Americe 2 miliardy dolarů

28. 5. 2018
Na obranu proti Rusku chce polské ministerstvo obrany, aby Spojené státy si v Polsku vybudovaly trvalou vojenskou základnu, na níž by byla jedna americká vojenská divize,  a je za ni Americe ochotno zaplatit 2 miliardy dolarů. To podle serveru Politico jednak rozčílí Rusko, jednak to nebude zrovna nadšeně přijato těmi členskými zeměmi EU, které chtějí s Ruskem rozvíjet pozitivní vztahy, jako Itálie a občas i Německo.

Jenže polský ministr obrany poslal tento návrh do USA, aniž ho předtím konzultoval s polským prezidentem Andrzejem Dudou, vrchním velitelem armády,  či s ministrem zahraničí.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Je potřeba vyšetřovat slovenskou policii

28. 5. 2018


Slovenská policie STÁLE JEŠTĚ nevrátila mobil reportérce OCCRPu Pavle Holcové a ZNOVU se ho pokusila odemknout. To je šokující. Je načase zahájit vážné vyšetřování samotné slovenské policie

 12826

BBC: Jak Británie a Amerika sto padesát let ponižují a zotročují Írán

27. 5. 2018

 

V neděli v poledne odvysílala rozhlasová stanice BBC Radio Four pozoruhodnou analýzu novinářky Pooneh Ghoddoossi, autorky četných pořadů vytvořených pro perské vysílání rozhlasu BBC, která na základě dokumentárního materiálu zdokladovala, že Británie a posléze Spojené státy tvrdě zasahovaly do vnitřní politiky Íránu už od čtyřicátých let dvacátého století a vlastně ještě mnohem dříve, protože Británie si za každou cenu chtěla zajistit přístup k íránské ropě a neváhala za tímto účelem svrhovat vládnoucí politiky v Iránu a tvrdě manipulovat perské vysílání BBC, které systematicky na příkazy britské vlády pomlouvalo ty íránské politiky, které si Británie přála svhrnout.

Západní zásahy do vnitřní politiky v Íránu vyvrcholily v roce 1953 sérií demonstrací, zorganizovaných americkou CIA, které vedly k pádu prezidenta Mossadegha a k nastolení šáha Páhlavího, který byl proamerickou loutkou. Avšak Británii se podařilo svrhnout íránského vládnoucího politika, který se pokusil hájit vlastní nezávislou politickou strategii, kombinací rozhlasového vysílání a vojenských akcí už v roce 1941. V důsledku toho je součástí íránské mentality hluboce zakořeněné přesvědčení, že všechno záporné, co se děje v jejich zemi, způsobily Británie a USA. Mnoho lidí zastává názor, že by v Íránu nepřišel k moci fundamentalistický muslimský režim, který převzal moc od konce sedmdesátých let, kdyby Američané a Britové v padesátých letech bývali nesvrhli demokraticky zvoleného Mossadegha. Mnoho Íránců souhlasí se snahou Íránu získat jaderné zbraně, protože by to ukončilo sto padesát let trvají historii ponižování Íránu ze strany Západu.

Pořad v angličtině (audio) je k dispozici ZDE  

Demonstrators disrupted a theatre performance in Brno. They did not like a scene where Jesus rapes a muslim woman

27. 5. 2018

The theme of this year's Brno theatre festival is Freedom and its Fragility
Thirty members of the "Decent People" organisation disrupted a performance which was going on at the  Brno "Theatre on a String" on Saturday within the framework of an international theatre festival.  They protested against the play Our Violence and Your Violence, which is directed by the Croatian director Oliver Frljič. Previously, the performance had been condemned by the Catholic church and by some politicians.

The protesters formed a chain on stage intending to push away the actors. However, the audience started clapping and chanting "Decent people, Go Home!"
 12823

Jak to, že českým "levičákům" nevadí vražedný režim Putinových mafiánů a oligarchů ve spiknutí s nejdražšími britskými právníky?

27. 5. 2018Vždyť jejich praktiky nemají se socialismem nic společného!

Každý ze 40 právníků londýnské firmy Linklaters održel loni z Ruska honorář nejméně 45 milionů Kč! To je levicová politika, Jane Kavane?

Jak může levičák přehlížet hromadné vraždění civilistů v Sýrii, na němž se podílí Putinovo Rusko? Nevadí vám krev na rukou?

Na fotografii je moskevský hrob právníka Sergeje Magnického, zavražděného v Putinových věznicích


Zahraničněpolitický výbor britské Dolní sněmovny nyní deklaroval, že láska k penězům v kruzích nejdražších britských právníků, je teď "závažným problémem bezpečnosti státu". "Nejdražší londýnští právníci jsou v současnosti už  tak silně provázáni s korupcí z Kremlu a jeho stoupenců, že už nejsou schopni dodržovat standardy očekávané od britské právní firmy, regulované v Londýně".
 12824

"Zázračné" léčby a eurofobie - charakteristiky nových vládců v Itálii

27. 5. 2018Lze čekat to nejhorší


V roce 2013 se italská dívka jménem Sofia de Barros stala veřejnou tváří emotivní kampaně, která požadovala, aby lidé s neléčitelnými chorobami dostali přístup k nevyzkoušené a kontroverzní terapii jménem Stamina,  založené na použití kmenových buněk, kterou pprosazoval jeden psycholog, který tuto terapii prohlašoval za zázračnou. Sofii de Barros u soudu hájil právník jménem Giuseppe Conte. Ten požadoval, aby dívka dostala přístup k této terapii, přestože před ní varovali lékaři a vědci. Z podpory pro tuto terapii vzniklo Pětihvězdičkové hnutí. Tvrdilo, že italský "establishment" brání lidem v přístupu k účinné a zázračné léčebné metodě.

Ukázalo se, že léčebná metoda je podvod a psycholog, který ji prosazoval, Davide Vannoni, byl odsouzen za spiknutí a podvod.

Minulý týden jmenovali Guiuseppe Conteho noví vládci v Itálii, Pětihvězdičkové hnutí a Liga, italským ministerským předsedou. Nemá žádné politické zkušenosti.
 6180

Iluze nacionalistické jednoty

24. 5. 2018 / Boris Cvek

Co asi tak čekají čeští nacionalisté, kteří nadávají na Evropskou unii a chtějí z ní vystoupit? Že si třeba italští nacionalisté řeknou: my ty Čechy milujeme, my se pro ně budeme rádi obětovat, my jim ten odpor ke kvótám nebudeme zazlívat! Italští nacionalisté si ovšem budou stejně jako všichni ostatní nacionalisté hledět především „svých zájmů“.

Pro nacionalismus není představa, že ty ostatní, tzv. cizácké národy, nějak škodí tomu jeho národu, který by na tom byl skvěle, kdyby se mohl rozvíjet bez cizáckých vlivů, nejen nepřijatelná, ale jeho dokonce jeho osudem, do kterého musí vždy dříve či později spadnout. Iluze nějaké jednoty evropských nacionalistů, která je dána jejich odporem k EU, je iluzorní. EU je totiž právě historicky unikátním a až dosud velmi úspěšným pokusem, jak se v Evropě po staletích válek a nenávisti nějak domluvit na společných zájmech, jak si vyjít vstříc, jak se zbavit nacionalismu.

 1881

EYE 2018: Digitální revoluce: Jak vytvořit férové podmínky mezi generacemi?

27. 5. 2018 / Dominika Švecová


Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.


Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions


Dnešní, sedmé téma k úvaze a diskusi je:

THE DIGITAL REVOLUTION: HOW TO CREATE FAIRNESS BETWEEN GENERATIONS? -DIGITÁLNÍ REVOLUCE: JAK VYTVOŘIT FÉROVÉ PODMÍNKY MEZI GENERACEMI?

Delší, zdravější život zpomaluje proces stárnutí, zatímco digitální revoluce vede k zrychlobání rytmu našeho života. Je načase uvažovat o nových alternativách a nové politické strategii.

Jak vytvořit férové podmínky pro růpzné generace, včetně příležitostí pro mladé lidi a důchodových práv pro staré?

Mohou sociální sítě a onlinové aplikace vést k odstranění samoty a k zlepšení lékařské péče pro staré lidi? https://www.europeanyouthideas.eu/digital-revolution-how-create-fairness-between-generations

Pro stoupence Czexitu: Jak britští konzrvativci drsně ničí brexitem ekonomiku Británie

26. 5. 2018

 Dosavadní náklady brexitu: Částka, kterou musí Británie zaplatit EU po odchodu: 39 miliard liber.

Pokles hospodářského růstu podle odhadů Bank of England: 25 miliard liber.

Odhad britského celního úřadu ohledně nákladů na nová celní opatření: 20 miliard liber. 

Odhad nákladů na relokaci podniků do EU 27 miliard liber. 

Celkem 111 miliard liber (3219 miliard Kč).

Pro stoupence Czexitu:

Brexit: Barnier požaduje, aby si Británie "přestala hrát na schovávanou"

26. 5. 2018

 


Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier v sobotu vyzval Británii, aby se přestala hrát na schovávanou a přijala realistickou politiku odchodu z EU. Rozhovory obou stran totiž skončily ve slepé uličce.

Barnier uvedl, že Británie "musí pohlédnout realitě do tváře" a přestat navrhovat další a další modely spolupráce, které znovuvytvářejí pro Británii výhody sdíleného evropského regulačního systému, přičemž by Británie byla mimo EU.

Fake news na Novinkách vyvolaly v ČR vlnu posměchu vůči Švédsku

26. 5. 2018

Dalším důkazem, jak velká část české veřejnosti je úplně mimo, byl lživý článek zveřejněný na Novinkách, podle něhož prý Švédsko požaduje písemné svolení k sexu. Novinky přeložily výraz "fyzické svolení" jako "písemné". Vyvolalo to v ČR vlnu posměchu vůči Švédsku. Někteří čeští občané jsou opravdu mimo - závislost na domácích médiích je toxická.... 12226

Zeman, rasistický kašpar, si přeje školní masakry zbraněmi v Evropě

26. 5. 2018

Český prezident, rasistický kašpar, který dělal už v minulosti vtipy o potřebě střílet novináře, chce, aby Češi měli více střelných zbraní. Protože, víte, Evropa potřebuje pravidelné masakry ve školách, jaké mají v USA...

Český prezident podepsal petici požadující ústavní právo vlastnit a nosit zbraně. Protestuje proti realizaci Směrnice EU o střelných zbraních. Jeho tiskový tajemník pečlivě začernil jeho adresu ?
 12590

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

Vážení čtenáři, 

jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor
 6180

EYE 2018 Svoboda projevu v digitální éře: Měla by Evropa podpořit svobodu projevu, anebo zakázat hate speech?

26. 5. 2018 / Dominika Švecová


Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.


Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions


Dnešní, šesté téma k úvaze a diskusi je:

FREE SPEECH IN THE DIGITAL ERA: SHOULD EUROPE BOOST FREE SPEECH – OR BAN HATE SPEECH? - SVOBODA PROJEVU V DIGITÁLNÍ ÉŘE: MĚLA BY EVROPA PODPOŘIT SVOBODU PROJEVU - ANEBO ZAKÁZAT HATE SPEECH,

Vyjádření lásky a nenávisti, "likes" a hoaxy. 

Měli bychom trvat na svobodě projevu, anebo zavést předpisy zakazující fake news, urážky a maniopulaci od botů a trollů?   

Některé odpovědi mladých lidí:

Hate speech: Zakázat na internetu i v realitě. Fake news: povolit, ale trvat na kontrole faktů. Spam od botů: vymazávat. Konspirační teorie: vést kampaně proti iracionalitě. Evropa by měla být  racionálnější, přidržovat se skutečného světa a reality. Ať nám nevládne ideologie. 

Ne svoboda projevu nesmí být zakázána, jestliže to EU udělá, ztratí tvář před všemi svými občany! Kromě toho je to proti lidským právům! EU potřebuje efektivnější předpisy proti fake news a proti botům, protože falešné informace pracují proti myšlenkám a proti samotné EU. Většina lidí, která je nespokojena s EU, sleduje fake news euroskeptiků. Urážky by neměly být zakazovány, pokud to lidi nepoškozuje.

Musíme zkriminalizovat hate speech! Lidé mají právo se cítit bezpeční a hate speech porušuje naše právo na svobodné vyjadřování a v dlouhodobé perspektivě i naši svobodu. Verbální útoky jsou právě tak zraňující jako fyzické útoky. Lze jich zneužívat  cílem nás umlčet a marginalizovat a omezit naši svobodu! Jak je tomu u všech svobod, ani svobody projevu nelze zneužívat k omezování práv jiných lidí!

Zákaz hate speech jen zažene ty lidi do ilegality. A nebudeme vědět, co extremisti dělají. Svoboda projevu znamená svobodu pro všechno. 

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 12822

Irsko zrušilo zákaz potratů

26. 5. 2018

Aktualizace: Všechny kraje v Irské republice kromě Donegalu hlasovaly pro zrušení přísného zákona zakazujícího potraty. Výsledek je 66,4 procent pro zrušení, 33,6 procent pro zachování tohoto zákona. Irsko vstoupilo do moderní éry tím,ž e dalo ženám právo rozhodovat o sobě samých. Co Polsko?  A britské Severní Irsko, kde jsou potraty nadále zakázány?Nadšení v Irsku:


Z průzkumu u východů z volebních místností, provedeného pro deník The Irish TImes, vyplývá, že Irsko zřejmě hlasovalo pro zrušení snad nejpřísnějšího potratového zákona v Evropě poměrem 68 ku 32 procentům. Největší podpora pro zrušení zákazu potratů byla v Dublinu, 77 procent.

Sčítání hlasů začíná v sobotu ráno.

Průzkumy o východů z volebních místností neposkytují přesné výsledky, avšak velikost vítězství kampaně za zrušení přísného zákona o potratech vedl některé aktivisty podporující potratový zákon, aby už v pátek přiznali porážku.


Podrobnosti v angličtině ZDE 12820

Angličtí fotbaloví fanoušci v Liverpoolu chtějí kvůli muslimské celebritě přestoupit k islámu

25. 5. 2018

V sobotu bude Liverpool bojovat s klubem Real Madrid ve finále Ligy šampionů.   Naděje Liverpoolu spočívají na bedrech jejich egyptské hvězdy, Mohammeda Salaha, konstatuje rozhlas BBC. Tento zbožný muslim se stal ve svém adoptovaném městě doslova hrdinou. Má to dopad nejen na fotbalovém hřišti.

Mohammed Salah vsítil během letošní sezóny už 44 gólů. Liverpoolští fotbaloví fanoušci ho naprosto milují. Je to muž, který mění fotbal, na hřišti i mimo něj. Město Liverpool proměnil v globální fenomén. Stal se pro místní lidi absolutním vzorem, zejména, co se týče islámu. Když se dnes v Liverpoolu řekne "islám", všichni okamžitě pomyslí na svého hrdinu Mo Salaha.
 12775

Trump: Schůzka s Kimem se možná přece jen uskuteční

25. 5. 2018
Donald Trump se vyjádřil, že vrcholná schůzka s Kim Jong-unem se možná přece jen uskuteční, a to dokonce i v plánovaný den 12. června. Je to další dramatický obrat o 180 stupňů prot Trumpa, který včera schůzku dramaticky zrušil. 

"Oni to velmi chtějí uskutečnit. My bychom to také rádi udělali," řekl Trump. Na dotaz, zda KLDR "hraje hry", odpověděl Trump: "Všichni hrají hry." 

"My vyjadřujeme svou ochotu sednout si tváří v tvář s USA a vyřešit otázky v kteroukoliv dobu a v jakémkoliv formátu," uvedl náměstek severokorejského ministra zahraničí Kim Kye-gwan v prohlášení. Trump to prohlášení v pátek přivítal jako "vřelé a produktivní". 

KLDR obviňuje ze zrušení schůzky Spojené státy. Systematicky se prezentuje jako motor pokroku. Kim Jong-un o sobě vytváří obraz odpovědného státníka, ve srovnání se  zbrklým Trumpem. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 12819

Skotská vláda chce do země přilákat velké množství imigrantů - vidí to jako zásadní podmínku hospodářského úspěchu

25. 5. 2018Skotská vládní Komise pro udržitelný rozvoj právě zveřejnila svůj 354 stránkový strategický dokument, který činí přilákání velkého množství imigrantů do země podmínkou jejího hospodářského úspěchu. Analýza obsahuje 30 doporučení,  včetně vytvoření nového vízového systému pro Skotsko, který by byl "v kontrastu k zápornému postoji londýnské konzervativní vlády vůči imigraci".

Demografické trendy znamenají, že pětimilionové Skotsko potřebuje příliv lidí ze zahraničí, každoročně nejméně 5000 nových zahraničních univerzitních absolventů. Pokud se podaří zajistit příchod imigrantů, posílí to do deseti let skotskou ekonomiku o 1,5 miliardy liber (43,5 miliard Kč) ročně.

Střední Evropa: Měli jsme tu genocidu a pak etnické očišťování a výsledkem jsme potěšeni

25. 5. 2018Komentář Andrewa Stroehleina z organizace Human Rights Watch k tomuto článku:

Ano, středoevropské země souhlasí s odmítáním migrace. Nevyřčená myšlenka, které je všechny spojuje, zní: Podívejte se, my jsme tu měli genocidu a pak etnické očišťováni a výsledkem jsme potěšeni. Ať žijí monokulturní státy!

(Pozn. red.: Jak známo z přírody, monokultury nejsou odolné vůči nebezpečím a nikdy nepřežijí.)


Ano, zdá se, že mnoho lidí si vzalo to nesprávné poučení z tragické likvidace rozrůzněných, mnohoetnických společností ve střední Evropě.

 6180

Brusel se snaží zkrotit visegrádské vzbouřence

25. 5. 2018


Evropská unie má novou strategii vůči vzdorným autoritářským režimům ve středovýchodní Evropě: divide et impera, píše server Politico.eu. Zatímco Brusel bojuje s autoritářskými režimy v Maďarsku a v Polsku a snaží se zabránit jejich likvidaci demokratických norem (na právě proběhnuvším rozhlasovém festivalu v Praze svědčili rozhlasoví novináři z Polska, že situace v polských státních médiích je stejná jako za komunistického režimu, že novináři prostě drží hubu a myslí si svoje, ale neodváží se to říci - jedné účastnici polský rozhlas zakázal odvysílat radiodokument, protože prý byl potenciálně kritický proti vládě. A autorka ho ani nemůže uplatnit jinde, protože rozhlas si na něj osobuje vlastnictví autorských práv, pozn. red. BL), Evropská komise se za scénu snaží vyvolat rozkol mezi těmito dvěma zeměmi a Českou republikou a Slovenskem.

GDPR - Ochrana osobních údajů a Britské listy

25. 5. 2018

Dnes v pátek 25. května 2018 vstupuje v platnost opatření Evropské unie GDPR k ochraně osobních údajů. 

Britské listy neshromažďují o svých čtenářích žádné informace a nerozesílají žádné emaily. 

Výjimkou je databáze uživatelů diskusního fóra Britských listů, kam se uživatelé hlásí sami a přístup na diskusní fóra Britských listů zprovozňují svým finančním příspěvkem. Informacemi, schraňovanými v této databázi, je přispěvatelův email, jeho jméno a výše příspěvku. 

Informace o autorech Britských listů jsou publikovány v seznamu autorů s jejich souhlasem. 

Pokud si přeje nějaký čtenář odstranění případné zmínky o své osobě v databázi článků Britských listů, napište prosím na adresu redakce@blisty.cz.
29952

Monitor Jana Paula: Kozí mejdan Stanislava Pence je několikadenní setkání dobromyslných lidí

25. 5. 2018 / Jan Paul


Rozhodl jsem se podpořit Stanislava Pence alespoň tímto textem, který je mým autentickým svědectvím pravdivosti toho, co tento člověk uvádí na svých webových stránkách, v dopisech, a různých prosbách. A to je ten problém. Prosit, či snesitelněji řečeno žádat dnes druhé lidi o něco, je jaksi nepatřičné, nedůstojné a ponižující. Proč? Protože i pomoc se musí v této době koupit? Protože už všichni mají všechno, a prosící či žádající chce snad ještě víc? Či snad proto, že žádání a prosba jaksi apriory snižuje osobnost prosebníka, protože poukazuje na jeho vlastní neschopnost?

 12804

Dnešní irské referendum o potratech je zkouškou, do jaké míry byla omezena volební manipulace na sociálních sítích

25. 5. 2018 / Jan Čulík

Není bez zajímavosti, že v souvislosti s pátečním referendem o potratech v Irské republice vládly obavy, že referendum může být zmanipulováno na sociálních sítích. Zajímavé také je, že začátkem kampaně před tímto referendem měli velký náskok stoupenci povolení potratů (kampaň "Yes"), jenže stoupenci pokračujícího zákazu potratů (kampaň "No") během času výrazně posílili a rozdíl mezi oběma tábory je teď minimální.

Facebook zakázal jakokouliv placenou reklamu ze zahraničí v této věci, Google v této věci zakázal vůbec jakoukoliv reklamu.  

Czech Republic: Extreme right applauds government's anti-refugee move, regrets it was not more vicious

25. 5. 2018"We have scored yet another success," says Tomio Okamura, the leader of the Czech extreme right wing SPD political party, which holds 22 seats in the 200-seat Czech Parliament. "The Czech Parliament has just debated and accepted a resolution in connection with an extraordinary agenda issue, proposed by our party, dealing with accepting immigrants in the Czech Republic. The issue is connected with the Marrakesh Protocol, the Dublin IV regulation, the Istanbul Agreement and the Global Pact on Migration, which proposes that all the decision-making powers in the area of asylum, migration and family policies should be transferred from the Czech government to a supra-national level. It is our success that the Czech Parliament has reacted to our discussion point by accepting a resolution demanding that the Czech government should retain as many decision making powers over migration as possible. 

"Nevertheless the Czech Parliament has refused to approve the following sentence: 'The migration and asylum policy must remain within full competences of the Czech Republic.' Scandalously, Czech Parliament therefore agrees that the migration and asylum policy should NOT be within the competences of the Czech government," complains Okamura. 

"But on the basis of previous initiatives by the SPD party, the Czech Parliament had earlier ordered the Czech government to reject all the proposed changes in the EU asylum and immigration regulations which are trying to take away powers from the Czech government in this area," says Okamura. 


Tomio Okamura is the leader of the most extreme political party which is currently represented in the Czech Parliament. His SPD party  won 22 seats in the 200-seat Czech parliament in the Czech general election which took place in October 2017.  
Okamura  is well known for calling for the banning of Islam and 'external manifestations of Islam.' The SPD's parliamentary party secretary has called for the gassing of Jews, gays and Roma.

See also:


 1881

EYE 2018: Rovnost příležitostí - jak ji realizovat?

25. 5. 2018 / Dominika Švecová


Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.


Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Dnešní, páté téma k úvaze a diskusi je:

ROVNOST PŘÍLEŽITOSTÍ  - JAK JI REALIZOVAT? - EQUAL OPPORTUNITIES: HOW TO MAKE IT TRUE?

Propast mezi bohatými a chudými bývá smutným životním faktem, ale jako výchozí bod je nepřijatelná. V jádru evropského způsobu života je rovnost příležitostí, aby si lidi mohli vytvořit lepší, vzdělanější a více prosperující život. 

Co mají  Evropská unie a její členské země dělat aby vznikl "žebřík rovných příležitostí" pro všechny?
 

https://www.europeanyouthideas.eu/equal-opportunities-how-make-it-true

Co si o tom myslíte vy?


Některé už zveřejněné názory mladých lidí:


Myslím, že pro rovnost příležitostí je nesmírně důležité bydlení. Často podceňujeme jeho význam. Vzhledem k tomu, že hlavním nástroje sociální mobility je dnes vzdělání, děti, které vyrůstají v chudých rodinách se špatným bydlením a s nedostatkem peněz jsou tím ve škole vážně znevýhodňovány. A ještě daleko problematičtější je situace bezdomovců. Lidé, kteří nemohou najít řádné bydlení, se nemohou stěhovat za prací. Současná politika EU v oboru bydlení je nesmírně chabá. Evropské organizace požadují konkrétní opatření proti bezdomovectví. Jednotlivé národní vlády to ignorují.

Je nepřijatelné, že dosud jsou povolena a existují neplacená zaměstnání pro mladé lidi (internships). Vzhledem k tomu, že na trhu je obrovská konkurence, znamená to, že se někteří mladí lidé musejí prostě podrobit otroctví, aby získali zkušenosti. Jen lidé z bohatých rodin toto mohou dělat. Evropská unie musí zavést legislativu, zakazující neplacená internships. Také by pomohlo, kdyby Evropská unie zavedla programy, které by pomáhaly mladým lidem vstoupit do života a do práce bez ohledu na finanční situaci jejich rodin. V jednotlivých státech EU by měla EU financovat počáteční pracovní příležitosti pro mladé lidi, měla by jim umožnit lehký přístup k půjčkám pro mladé nezaměstnané, měla by vytvořit levné alternativy bydlení pro mladé lidi s nízkým či žádným příjmem a povinnou legislativu pro pracovní příležitosti pro mladé lidi.

Vzhledem k tomu, že nejefektivnějším nástrojem pro odstraňování nerovnosti je vzdělávání, nejlepším způsobem jak odstranit nerovnost mezi mladými lidi je dovolit mladým Evropanům, aby se navzájem setkávali bez ohledu na svůj sociální původ a zázemí. Mělo by docházet k výměně středoškoláků z nejrůznějších zemí EU.

Trump dlouhodobě ohrožuje existenci Izraele

25. 5. 2018


 

Odstoupením od íránské jaderné dohody Trump vážně ohrožuje bezpečnost Izraele, píše v deníku Washington Post Max Boot. Írán totiž tu dohodu, zakazující mu výrobu jaderných zbraní, dodržoval. Jak konstatoval generál Gadi Eisenkot, šéf štábů izraelské armády, "v současnosti ta dohoda, navzdory všem svým chybám, funguje a zdržuje realizaci jaderných plánů Íránu o 10 až 15 let."

 12818

Obyvatelé vzbouřenecké Ghúty: Zahraniční fundamentalisté nás terorizovali a nedovolovali nám odejít

25. 5. 2018

Poté, co Asadova armáda, za vydatné pomoci ruských a íránských jednotek, ovládla celou někdejší východní Ghútu, vydal se tam reportér Channel 4 News Alex Thomson, ovšem, jak ve své reportáži opakovaně zdůrazňuje, pod dohledem Asadovy armády. Nicméně, všichni tamější občané (za přítomnosti důstojníků z Asadovy armády) mu sdělili, že život kontrolovaný fundamentalistickými vzbouřenci, drtivou většinou cizinci (především ze Saúdské Arábie) "byl peklem". Někteří z nich svědčili o mučení a byli zjevně jím dosud postiženi.

Reportáž je zde:https://twitter.com/Channel4News/status/999746860125433856
 12817

Ne každý novinář je myšlenkově "embedded"

25. 5. 2018 / Jan Čulík


Musím konstatoval, že argumentace Karla Dolejšího, že nemá cenu cestovat do konfliktních oblastí na Blízkém Východě, protože se tam k faktům "nikdy nedostanete", stačí být doma a srovnávat informace z internetu, je hodně přitažená za vlasy. Nejzkušenější a nejprofesionálnější novináři si samozřejmě dokáží dávat pozor na manipulaci místních zájmových skupin a víme ze zkušeností z někdejšího autoritářského sovětského bloku, že oficiální propaganda je vždycky děravá a když jste na místě, dovíte se vždycky pravdu.

Ne každý mezinárodní novinář je slečna Všelichová a normální novináři skutečně hodni toho jména se zmanipulovat nenechají.
 12817

Pasti a minová pole blízkovýchodní žurnalistiky

25. 5. 2018 / Karel Dolejší

"Můžete se podívat na data a udělat si vlastní názor, místo abyste spoléhali na jiné. Upřednostňuji přístup lidí k faktům, nejen názorům zformulovaným jakýmisi lidmi s určitým zkreslením. I já mám svá zkreslení. Dávám přednost tomu pracovat jen s daty," vysvětluje IT specialista Jakub Janovský, proč sdílel na internetu 134 gigabajtů surových dat ze syrského konfliktu (aniž kdy osobně odjel do Sýrie) ZDE.

V Británii nikdo nezkoumá úmrtí bezdomovců - jak je tomu v Česku?

25. 5. 2018Britský Úřad pro investigativní novinářskou práci (Bureau of Investigative Journalism) zjistil, že komunální úřady vůbec v případech bezdomovců neprovádějí tzv. "safeguarding adults reviews" - analýzy garantující bezpečí dospělých. Ty jsou podle charitativních organizací naprosto klíčové pro zjišťování, zda bylo možno smrti zemřelého člověka předejít.

Od roku 2013 v Británii zemřelo téměř 300 bezdomovců. (Údaje, kolik bezdomovců umírá v České republice, se nám nepodařilo zjistit, pozn. red.). Od loňského října zemřelo v Británii 102 bezdomovců, tedy v průměru tři lidé týdně. 
 584

Konec exportu problémů irských žen? Příběh osmého dodatku ústavy Irské republiky

25. 5. 2018 / Miroslav Kyselovský

Dnes, 25. května, v Irské republice probíhá významná událost. Lidé s irským občanstvím rozhodují, zda se vydají tradiční cestou konzervativní a prokatolické politiky země, anebo učiní další a zásadní krok k liberalizaci Irska. Rozhoduje se o vývoji legislativy ohledně práva na interrupci. Irští občané odpovídají v referendu o vyřazení osmého dodatku, článku 40.3.3 ústavy Irské republiky, který ženám v Irsku počínaje rokem 1983 ústavně znemožňuje podstoupit legální interrupci. 

 12386

Íránci obracejí svůj hněv dovnitř. Režim je zřejmě křehký

25. 5. 2018

Sílící ekonomické potíže pohánějí vytrvalé nepokoje v Íránu, které se nyní vyznačují stávkami po celé zemi a protirežimním sentimentem, napsali Richard Charles Baffa a Nathan Vest pro RAND Corporation. Nové sankce plynoucí z rozhodnutí prezidenta Trumpa odstoupit od jaderné dohody mohou vyhrotit již tak složité ekonomické podmínky.
 12445

Přečetli jsme:

Raději už toho odstraňování bariér nechte, pane prezidente

25. 5. 2018

Zoufale neúspěšný prezident. K takovému závěru musel dojít každý, kdo poslouchal středeční řeč Miloše Zemana na Žofínském fóru. Stačilo její obsah selským rozumem porovnat s realitou za okny Žofínského paláce.

Celý text: ZDE

Stráže v polském parlamentu zaútočily na rodiče a jejich invalidní děti

24. 5. 2018

V parlamentu ve Varšavě demonstrují rodiče invalidních dětí požadující příspěvek na péči o ně. Poslanci vládnoucí strany Právo a spravedlnost je okatě ignorují. Dnes na rodiče i invalidní děti zaútočily fyzicky parlamentní stráže:https://twitter.com/Exen/status/999657951462920192
 12638

Zuckerberg založil podvodný projekt s cílem zneužívat osobních dat, tvrdí americká firma

24. 5. 2018Mark Zuckerberg čelí žalobě u soudu v Kalifornii, že záměrně vypracoval "zlovolný a podvodný projekt", jehož cílem bylo exploatovat obrovské množství soukromých informací o uživatelích Facebooku ve snaze vydělat miliard a donutit konkurenci, aby zkrachovala. Přesně tímto způsobem pracovala firma Cambridge Analytica.

Žaloba, předložená tento týden soudu v San Mateo, je založena na množství soukromých emailů a zpráv kolujících mezi vysokými činiteli Facebooku, včetně Marka Zuckerberga. V případě je Zuckerberg individuálně jmenován a obviňován, že osobně na projekt dohlížel.

Pokrytectví EU se nevyplácí

Nebuďte šokováni: EU se na Itálii vykašlala

24. 5. 2018

Nebuďte šokováni italským odporem vůči EU. Na Itálii se Evropská unie vykašlala. Itálie byla nucena řešit příchod obrovského množství uprchlíků v izolaci a při mlčení EU, protože ostatní země Evropské unie nechtěly přiznat, že dohoda EU-Turecko o uprchlících uprchlickou krizi nevyřešila. Vláda pěti hvězdiček a ultrapravicové Ligy je cenou, kterou EU platí za svůj oportunismus, píše politolog Cas Mudde. Za destabilizační ultrapravicovou vládu v Itálii tak nesou přímou vinu středoevropské země.


 6180

EYE 2018: Index korupce: proč země selhávají a proč prosperují?

24. 5. 2018 / Dominika Švecová


Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.


Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions


Dnešní, čtvrté téma k úvaze a diskusi je:


CORRUPTION INDEX: WHY COUNTRIES FAIL OR PROSPER? - INDEX KORUPCE: PROČ ZEMĚ SELHÁVAJÍ A PROČ PROSPERUJÍ?

Korupce vytváří obrovské příležitosti pro činitele státní správy pro jejich obohacování, a při tom vrhá miliony mužů, žen a dětí do chudoby. 

- Čím by měla Evropská unie přispět do boje proti korupci?

https://www.europeanyouthideas.eu/corruption-index-why-countries-fail-or-prosper

Co si o tom myslíte vy?

https://www.europeanyouthideas.eu/basic-income-solution-globalisation%E2%80%99s-effects

Některé dosavadní odpovědi mladých lidí:


Jestliže se zjistí, že je vedoucí politik vinen korupcí, měl by dostat možnost odstoupit. Pokud odmítne odstoupit, musí být odvolán. Pokud je zkorumpovaná celá vláda, Evropská unie by měla zasáhnout, donutit politiky k rezignaci a stíhat je za jejich trestné činy. EU by měla mít politiku nulové tolerance vůči korupci.
29951

Zábavnější, než si myslíte...

Velezrada, nebo veleblbost? Globální soumrak spekulantů aneb Luftjarda zasahuje...

24. 5. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Představte si, že máte jako poradce pro vztahy s Čínou člověka, který zmizí, jehož firmu převezme kvůli podezření z nezákonného jednání čínská vláda a firma následně vyhlásí bankrot. Abyste problém vyřešili, společníka poradce a "zmocněnce pro Čínu", který zřídil českou pobočku tohoto podezřelého podniku, kterého hlavní akcionář vykopne pro ztrátu důvěry ve splacení obřího dluhu, pošlete do Číny "vyjednávat". Dává vám to celé smysl? Zvlášť když jste českým prezidentem, který má hájit jako nejvyšší ústavní činitel české národní zájmy? Dělá to Miloš Zeman záměrně a je tedy podezřelý z privatizace prezidentského úřadu ve prospěch hochštaplerů Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka a tedy z velezrady? Nebo vůbec netuší, co se děje, podepisuje bianco směnky hochtštaplerům a není tedy již schopen vykonávat úřad? A co bude pro ČR znamenat, pokud se rozkryje fakt, že nejbližší okolí prezidenta je součástí řetězce ne úplně veřejných finančních prádelen?
29705

Šašek přijel, bo radní města Kocourkova sní o zbrojních zakázkách

24. 5. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Militantní demagog Steve Bannon nejprve prostřednictvím ohlupující kampaně a Breitbartu, amerických Parlamentních listů, pomohl Trumpovi vyhrát volby. Následně se ukázalo, že jeho vize návratu k nacionalismu a "nadvládě" nevzdělaného bílého muže, kterého právě Trump reprezentuje, není jen marketing pro kampaň, nýbrž že tento člověk si to skutečně myslí. Bannon je fanatik, a tak musel Bílý dům a pozici hlavního stratégů americké geopolitiky brzy opustit. Znamenal pro US podobné ohrožení, jako Mynář, Nejedlý či Tvrdík pro ČR, byť v trochu jiném slova smyslu. Nicméně kontrolní mechanismy v USA fungují přeci jen poněkud lépe, a tak Bannon už je dnes jen "ten, co plácá ještě větší nesmysly než Trump". Právě tento člověk byl českým zbrojním lobbyistou Strnadem, který je napojen na prezidentskou kancelář a doprovází Miloše Zemana na zahraničních cestách, pozván do ČR, aby snad pomohl místním zbrojařským kruhům získat nějaké zakázky v současných USA. Tento krok zástupce zdiskreditované společnosti, která prokazatelně vyváží zbraně do zbrojně embargovaného Azerbajdžánu. Jen houšť a více. Pokud budou pochybné české aktivity na mezinárodním poli pokračovat tímto směrem, můžeme se začít těšit z ozdravného procesu...
 1695

Pro stoupence Czexitu: Celní procedury po brexitu budou stát podniky 580 miliard Kč ročně

24. 5. 2018
Šéf britského celního úřadu sdělil ve středu poslancům Dolní sněmovny, že celní opatření, která chtějí po brexitu zavést konzervativní stoupenci brexitu, budou stát podniky 17 až 20 miliard liber (493 až 580 miliard Kč ročně). (Evropská unie však i toto řešení odmítá jako nerealizovatelné, stejně jako veškerá amatérská řešení, dosud Bruselu nabízená londýnskou vládou). Šéf britského celního úřadu bude odpovědný za zavedení nových celních kontrol na hranici Británie s EU a vypočítal, kolik to podniky bude stát:


 12801

Syrští komici v Istanbulu: Podívejte se, jsme normální lidi

24. 5. 2018"Šli jsme po ulici a já jsem potřeboval nabíječku na IPhone. Měl jsem 15 lir. Tak jsem si ji vzal do ruky a takhle smlouvám - jsem Syřan a předstírám, že jsem Turek, aby to bylo levnější. Chlap, který to prodává, je Syřan a předstírá, že je Turek, aby to bylo dražší."

* * *

"Seznámil jsem se s Američankou a jdeme na rande. Vzal jsem jí do syrské restaurace, protože na víc jsem neměl.

Ptám se, jako: Co si dáš?

A ona, jako: Nevím, co si mám dát?
29541

Dospěje ČR k takové úrovni občanského a právního sebevědomí?

Donald Trump nesmí blokovat své kritiky na Twitteru, podle soudu to odporuje prvnímu dodatku ústavy USA

24. 5. 2018

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Americký prezident nesmí bránit svobodě slova tím, že blokuje na Twitteru své kritiky. Tento rozsudek vynesl federální soud v newyorském Manhattanu na základě sedmi žalob těch, kdo byli zablokováni na na twitterovém účtu současného amerického prezidenta kvůli tomu, že se kriticky vyjadřovali k obsahu prohlášení Donalda Trumpa.Soud postavil své rozhodnutí na tom, že podle prvního dodatku americké ústavy není možné omezovat takovým způsobem ty, kdo chtějí využít svobody slova k vyjádření svého názoru. Podle soudu je blokování takových uživatelů Twitteru neoprávněným přenesením působnosti vládní kontroly na twitterový účet amerického prezidenta. Společná žaloba, které dal soud za pravdu, považuje twitterový účet amerického prezidenta za oficiální informační zdroj vlády USA. Soud přímo nenařídil odblokování postižených uživatelů.

Mluvčí Trumpova ministerstva spravedlnosti se vyjádřila v tom smyslu, že vláda rozhodnutí respektuje, nesouhlasí s ním a zvažuje další kroky.  Donald Trump má na svém twitterovém účtu na 52 milionů sledovatelů. Během volební kampaně i během výkonu funkce jej využívá jako jednoho z hlavních komunikačních kanálů. O rozhodnutí informuje deník NY Times.

Pozn. Boba Kartouse: Kauza v USA otevírá zásadní otázku, zda je osoba ve veřejné funkci oprávněna využívat právními normami platnými pro nedigitální média neregulovaných komunikačních kanálů k tomu, aby omezovala veřejnou diskusi ve prospěch zájmů těch, kdo takovou funkci zastávají. V ČR by se pravděpodobně taková kauza vůbec nedostala před soud, byť je zjevné, že například zaměstnanci úřadu prezidenta mají tendenci zneužívat svého postavení k tomu, aby šířili dezinformace, jak ostatně zdůraznil v rozhovoru pro Český rozhlas předseda ústavního soudu Pavel Rychetský.


Další podrobnosti:
 12799

HRW apeluje na evropskou veřejnost, aby donutila politiky vyloučit Fidesz z evropského klubu lidových stran

24. 5. 2018"Maďarská vládnoucí strana Fidesz používá xenofobii k vyvolávání nenávisti proti migrantům a nyní se snaží i umlčet nevládní organizace. Přeje si německá Křesťanskodemokratická strana (CDU), aby tyto hodnoty nakazily Evropskou unii? Fidesz by měl být vyloučen z europoslaneckého klubu Evropských lidových stran (EPP). Šéfové CDU a CSU, Angela Merkelová a Horst Seehofer - by neměli mlčet někde na okraji, ale měli by se postavit za hodnoty Evropy."

(V reakci na tuto kampaň HRW strana Fidesz zuří.)

  Proč stále ještě podporují němečtí křesťanští demokraté maďarského premiéra Orbána a jeho stranu Fidesz v klubu Evropské lidové strany, vzhledem k tomu, že Orbán ochromuje evropskou demokracii? Jednejte, než bude pozdě!


 12798

Kozí mejdan v Milkovicích

24. 5. 2018

Vážení,

za tři měsíce proběhne již 18. ročník kulturně společenské slavnosti Kozí mejdan.
 
Letos od čtvrtka 23. do neděle 26. srpna 2018.
 
Setkání, které je od začátku koncipováno netradičně a zcela nekomerčně, se uskuteční ve volné přírodě na samotě Milkovice v Českém ráji. Bez stánkařů, ochranek a vstupenek. Program se předem netvoří, proto si může zahrát (muziku, divadlo atd.) každý, kdo přijede. Aktivitě v tomto směru se meze nekladou. Hraje se na dvou pódiích, zvukaři a aparát zajištěn. Zajištěno pivo, víno, limo a bezmasá kuchyně za ceny lidové. Toalety, pitná voda, oheň s možností stanování v sadech mezi stromy. Vhodné samozřejmě i pro děti a další rodinné miláčky, když si je pohlídáte, píše Stanislav Penc.
29766

Bodláky Václava Duška

Když usnou lesy hluboké

24. 5. 2018 / Václav Dušek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

V tichosti rostou podezřelé přátelské dohody i neshody. Nebudeme posluhovat velmocenským nápadům, vyhneme se tak nežádoucím dopadům; dělat ciráty se ovšem nevyplácí. Obr šlápne bez obalu, kam ho napadne, s mezinárodními bezbarvými úmluvami i pochybnými smlouvami se jděte laskavě vycpat, vy nosiči čistopravdy a lásky! V utajených laboratořích testují vědátoři chemické pochutiny, pouze ale kvůli mírovým krokům; testuješ, vyrobíš, někdo dodá – a utajované skutečnosti lechtají bránice posměváčkům; ke všemu se najdou odborníci z mini partajních včelínů, kteří strkají rypáčky do kopek hnoje a předstírají, že jsou těhotní myšlenkami a tajnými informacemi. A naši rozumbradové i rozumbradky bez uzardění řídí nadřízené, musí se vypovídat z vyčtených mouder, ukázat voliči, že se nespletl a zvolil to pravé ořechové – i levé, zkrátka baví ty ozdoby překvetlé politické zahrady pšoukat k údivu veřejnosti; máme kecaly prvoligové, ale převažují nám ti z pralesní ligy, kde se okopává ze zásady a pro zábavu, kde hru tvoří částečně i potřebná zákeřnost. 
 12796

Trumpův válečný kabinet na cestě ke katastrofální vojenské konfrontaci

24. 5. 2018 / Daniel Veselý

Události posledních dnů naznačují, že se Trumpova administrativa vydala na cestu ke katastrofální vojenské konfrontaci s Íránem. Důkazem pro toto tvrzení je proslov amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, ve kterém světovou veřejnost seznámil s „nejtvrdšími sankcemi v dějinách“, které Spojené státy po jednostranném odstoupení od jaderné dohody s Íránem (JCPOA) uvalí na Teherán. Sankce bývají přijatelnější alternativou k vojenské intervenci, nicméně často představují předehru k válce, čehož jsme byli svědky například v Iráku.    

Julia Skripalová vystoupila na veřejnosti

23. 5. 2018


 

Julia Skripalová poskytla výše uvedený rozhovor tiskové kanceláři Reuters. Uvedla v něm, že by se časem ráda vrátila do Ruska, ale že zatím nevyžaduje pomoc ruského velvyslanectví v Británii. "Přicestovala jsem do Británie za svým otcem 3. března, jako i pravidelně předtím v minulosti. Po 20 dnech v komatu jsem se probudila a bylo mi sděleno, že jsme oba byli otráveni," uvedla. "Stále ještě je pro mně obtížné se vyrovnat s tim, že jsme se oba stali terčem útoku. Měli jsme velké štěstí, že jsme tento pokus o atentát přežili.

Naše uzdravování bylo pomalé a nesmírně bolestivé. Nechci popisovat podrobnosti, ale fyzická léčba byla invazivní, bolestivá a deprimující.

Můj život byl obrácen vzhůru nohama zdrcujícími změnami, které na mě byly vrženy, jak fyzickými, tak emocionálními. Beru jen den po dni a chci pomáhat pečovat o svého otce, než se plně uzdraví. V dlouhodobé perspektivě doufám, že se vrátím do své země."

Julia Skripalová také předala novinářům prohlášení napsané v ruštině a v angličtině. Ruská verze obsahuje několik škrtů a oprav. Poté, co obě prohlášení přečetla do kamery, podepsala je. Odmítla odpovídat na jakékoliv otázky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 12796

Propagandisté mezi americkými diplomaty, mezi íránskými disidenty a v Royal United Services Institute?

23. 5. 2018 / Jan Čulík

Karel Dolejší si zjevně pečlivě nepřečetl celou analýzu, na niž odkazuje shrnutí Britských listů v krátkém článku "Trumpův Pompeo tvrdí, že Írán ´provádí vraždy´ v Evropě".

Jde o to, že údajné atentáty v Evropě podle Pompea páchají Íránské revoluční gardy, konkrétně jejich zahraniční pobočka Quds. Mnoho mezinárodních odborníků považuje toto obvinění za velmi sporné.

Je potřeba být přesný.

Pokračujme v překládání:

"Dnes páchají íránské jednotky Quds tajné vraždící operace v srdci Evropy," řekl Pompeo, a zmínil se tak o pobočce Islámských revolučních gard (IRGC) pro zahraniční operace.

Američtí diplomaté specializující se na Írán byli Pompeovými tvrzeními překvapeni.
 12136

Jak jsem souhlasil s Milošem Zemanem...

23. 5. 2018 / Richard F. Vlasák


Vyslechl jsem si projev prezidenta Miloše Zemana na Žofínském fóru a s mnoha jeho myšlenkami souzněl. Pokud se jich chopila levicová strana, která přijde po ČSSD, zvítězila by ve volbách.

Miloš Zeman se ve svém vystoupení věnoval třem formám rozšíření demokracie v naší společnosti. V otázce demokratických práv občanů, vlastnických práv zaměstanců, občanské žurnalistiky a navázal na to nejzajímavější, co v jeho názorech lze vůbec nalézt. Jistě, i tentokrát si selektivně vybral své nepřátele, aniž by věnoval pozornost největšímu nebezpečí české demokracii, jíž jsou oligarchové oligarchů, jimž ostatně on a Václav Klaus pomáhali k ekonomické moci, P. Kellner a A. Babiš. 

 12797

Zemřel americký spisovatel Philip Roth

23. 5. 2018


V USA zemřel ve věku 85 let americký spisovatel Philip Roth (nekrolog ZDE), který udržoval v sedmdesátých letech úzké styky s českými spisovateli, a proslul výrokem, že v Americe si každý může říkat co chce, ale nic to neváží, kdežto v Československu je útlak a za slovo se trestá, ale má obrovskou váhu.

Politolog a odborník na komunistické Československo Kieran Williams zveřejnil odkaz na důvěrnou zprávu amerického velvyslanectví v Praze o Rothově tamější návštěvě r. 1975:Důvěrné. Duben 1975. 

Současné zprávy z Prahy a pověsti

Americký autor Philip Roth uskutečnil svou čtvrtou výroční cestu do Prahy a navštívil své přátele, disidentské spisovatele Kunderu, Vaculíka, Klímu a další. Roth ke konci své návštěvy zašel na velvyslanectví a informoval o tom, že český dramatik Havel velmi nedávno poslal Husákovi dopis, který má asi 30-40 stránek, v němž odsoudil, jak režim zachází s intelektuály. Rothovy kontakty dopis znají a udělal na ně dojem svou energičností a otevřeností.
 11374

Není férové, že Západ považuje střední Evropu za párie kontinentu

23. 5. 2018V Evropě nyní sílí pocit, že "Východoevropané" si zaslouží jen pohrdání a arogantní lítost. V Bruselu, v Paříži, v Berlíně i jinde se stalo téměř běžnou moudrostí tvrdit, že "východňáři" všechno v Evropské unii kazí. Minulý týden se například vyjádřil Emmanuel Macron, že rozšiřování Evropy za posledních patnáct let Evropu oslabilo. Západní část Evropy si myslí, že vzestup populismu ve středovýchodní Evropě znamená, že bez středovýchodní Evropy v EU by evropská organizace fungovala daleko bezchybněji, píše Natalie Nougayrède.

Je pravda, že "na východě" existují podstatné problémy, zejména v Polsku a v Maďarsku. Třicáté výročí revolucí z roku 1989 bude příští rok zjevně spojeno s konflikty a napětím.  "Východ" získal statut párii. Středo a Východoevropané prostě "nechápou" evropský projekt, účastní se ho jen pro peníze, nespolupracují s Bruselem tak, jak by měli, dělají pořád potíže, jsou xenofobní a touží to autoritářské vládě - bez nich by Evropská unie neměla problémy! 

Útoky na východní Ukrajině sílí

23. 5. 2018Za posledních sedm dní byli usmrceni 3 civilisté a 13 civilistů bylo zraněno. Dvě školy se staly terčem vojenských útoků. Došlo k 3 útokům proti filtrační stanici v Doněcku, byla přerušena dodávka pitné vody.

CIVILISTÉ NEJSOU VÁLEČNÝMI CÍLI, varuje Human Rights Watch


 12796

Trumpův Pompeo tvrdí, že Írán "provádí vraždy" v Evropě

23. 5. 2018Tvrzení novopečeného "ministra zahraničí" Donalda Trumpa Mikea Pompeo, že íránské revoluční gardy provádějí "v srdci Evropy operace vraždění" zmátlo bezpečnostní experty a íránské emigranty, kteří konstatují, že si žádného vraždění, které by Írán prováděl v Evropě, nejsou vědomi.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauert uvedla: "Mike Pompeo má informace a přístup k informacím, které já nemám. Mohu vám říci, že mě pan ministr ujistil, že si za svým výrokem stojí." 

V Evropě v poslední době nedošlo k žádným vraždám, které by se oficiálně připisovaly íránskému státu. V roce 1991 byl ve Francii usmrcen poslední íránský premiér za šáha, Šapur Bakhtiar, a čtyři íránští kurdští disidenti byli v roce 1992 usmrceni v jedné řecké restauraci v Berlíně. 

Pompeo však údajně měl na mysli současnost. Žádné současné atentáty prováděné Íránem odborníci však nepotvrzují. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 
 1885

EYE 2018: Základní příjem jako řešení dopadů globalizace?

23. 5. 2018 / Dominika Švecová


Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.


Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questionsDnešní, třetí téma k úvaze a diskusi je:

BASIC INCOME: A SOLUTION TO GLOBALISATION'S EFFECTS? - ZÁKLADNÍ PŘÍJEM: ŘEŠENÍ PRO DOPADY GLOBALIZACE?

Lidi mají rádi Jánošíka, protože bral bohatým a dával chudým.

Považujete myšlenku poskytování základního příjmu pro všechny bez jakýchkoliv podmínek za adekvátní reakci na globalizaci?

Co si o tom myslíte vy?


https://www.europeanyouthideas.eu/basic-income-solution-globalisation%E2%80%99s-effects

Některé dosavadní odpovědi mladých lidí:


Samozřejmě, že je základní příjem řešením! Globalizace, volný trh a otevřené hranice EU sice napomáhají ekonomice, ale vedly k dramatickému nárůstu nepřátelství a nezaměstnanosti, protože podniky většinou najímají lidi, kteří jsou ochotni pracovat za nízké mzdy. Příchod lidí odjinud, kteří nejsou zvyklí na naši životní úroveň  a neznají naše zaměstnanecké zákony znamená, že se tito lidé nechávají tvrdě vykořisťovat. To škodí nejen jim, ale i původním obyvatelům v EU, kteří jsou tak vyloučeni z pracovního trhu. Řešením je základní příjem pro všechny.

Evropa by to měla nejprve vyzkoušet na nejméně 10 000 lidech, ve stabilní zemi, jako je Německo nebo Finsko.

Základní příjem by nám poskytl víc času na osobní a komunitní rozvoj. Taky bychom už nemuseli dělat absurdní zaměstnání a mohli bychom se více soustředit na zlepšení komunity.

Musíte vzdělat bohaté, že základní příjem by zvýšil poptávku v reálné ekonomice a zvýšil jejich bohatství. Pak by to bylo zavedeno hned.
 12795

Zuckerberg v Evropském parlamentě neřekl nic. Nutí ho, aby odpověděl písemně

23. 5. 2018

Problémem byl formát otázek a odpovědí, který si prý Zuckerberg vymínil. Nejprve europoslanci říkali hromadně své otázky, a on pak na ně nakonec odpovídal  taky "hromadně". Znamenalo to, že neřekl nic.

Moderátorka Channel 4 Cathy Newman: Pane Verhofstadte, moc odpovědí jste od Marka Zuckerberga nedostali. Bylo to, protože se poslanci moc vykecávali, anebo mu vyhnout se odpovědím umožnil ten formát?

Europoslanec Guy Verhofstadt, Aliance liberálů a demokratů pro Evropu:
My jsme panu Zuckerbergovi dali velmi podrobné otázky a realitou je, že na ně vlastně vůbec neodpověděl. Takže nakonec jsme rozhodli, že ty otázky dostane písemně a bude muset na ně odpovědět. A pro mě je naprosto jasné, že pokud na to nebude reagovat, budeme muset jednat. Budeme muset posílit svůj zákon o GDPR a aktivovat své protitrustové pravomoci a pravomoci na podporu konkurence. Protože Facebook je dnes de facto monopol. Poté, co ovládl Instagram.


 10113

Komunismus nebyl totalitní režim

23. 5. 2018 / Jan Čulík

Komunismus projevoval totalitní tendence v prvním pětíletí své existence, do Stalinovy smrti, kdy kopíroval vražedné praktiky stalinského režimu v Sovětském svazu (a mimochodem fyzicky  likvidoval i své vlastní vysoce postavené činitele jako Rudolfa Slánského, jak to nyní dokumentuje Český rozhlas nově objevenými otřesnými nahrávkami). Stalin "mobilizoval" svůj národ i vyvražďováním vlastních vysoce postavených spojenců - aby si ve  vedení státu nemohl nikdo být jist svou mocí. (Koho to víc zajímá, ať si přečte klasickou studii Roberta Conquesta The Great Terror.) Režim v Československu existující do roku 1953 byl skutečně vražedný a je nutno to otevřeně a pořád opakovat. Je naprosto obscénní, pokud existují v ČR dnes politikové, či veřejní činitelé, či kdokoliv, kdo to popírají či bagatelizují.
 10113

Výživné místo novičoku, aneb O historické nepoučitelnosti české "levice"

23. 5. 2018 / Karel Dolejší

Úterý 22. května se stalo svého druhu historickým mezníkem: Příznivci Miloše Zemana, mezi nimiž obvykle výrazně převažují mačisté (často velmi militantní), toho dne zamávali "feministickým" praporem. Účelová argumentace použitá před hlasováním o programu sněmovny totiž využila polarity mezi "užitečným a levicovým" zákonem o zálohovaném výživném pro samoživitelky a "zbytečným a pravicovým" návrhem projednat podezření prezidenta Miloše Zemana z velezrady. S tímto odůvodněním byl druhý zmiňovaný bod hlasy ANO, KSČ(M), SPD a Jaroslava Foldyny smeten. 

V Manchesteru si "koncertem lásky", v absolutní jednotě všech ras a náboženství, připomněli loňský teroristický útok

23. 5. 2018

Zatímco čeští rasisté neustále řeší, kdo v západní Evropě prý patří ke komu a jak "barevní" a "muslimové" ohrožují evropskou civilizaci, v Manchesteru se v úterý konala obrovská veřejná akce a koncert "lásky" při příležitosti prvního výročí tamějšího loňského teroristického atentátu, při němž zahynulo 22 lidí a stovky lidí byly zraněny. Akce se konala v absolutní jednotě všech etnik a náboženství. Něco, čemu středoevropští rasisté nedokážou nikdy porozumět:


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21539