Přijme Miloš Zeman uzbeckého vraha, který vaří své odpůrce zaživa?

15. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Photo Credit: stocknewsusa via Compfight cc

Podle andižanského informačního serveru má zanedlouho přijmout prezident Miloš Zeman během jeho návštěvy v ČR uzbeckého diktátora a vraha, který zabíjí své odpůrce vařením zaživa, prezidenta Islama Karimova.

Andižanský portál informuje, že Karimov v roce 2014 uskuteční už svou druhou cestu do České republiky. Cílem je "upevnit hospodářskou spolupráci". Poprvé byl Karimov v ČR roku 1997 a tehdy také navštívil Miloše Zemana.

Islam Karimov je jedním z nejodpornějších a nejvražednějších diktátorů na celém světě, upozorňuje Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch. Jeho režim je založen na systematickém mučení svých odpůrců, na nucené práci dětí a na naprostém útlaku svobody projevu a svobody shromažďovací. Je to prezident, který nařídil svým bezpečnostním jednotkám, aby střílely těžkými zbraněmi do davu neozbrojených demonstrantů (Andidžan r. 2005). Zeman takového člověka zve do ČR na oficiální návštěvu?

S politováním je nutno dodat, že uzbeckého vraha hostila i Evropská unie. Podle serveru Wikileaks konstatovala v interním dokumentu americká vláda, že Uzbekistán je mučírna, ale musíme s ním udržovat dobré styky.

Má opravdu Miloš Zeman zapotřebí, aby si pošpinil svou pověst přijetím tohoto vraha?

Britský ministr financí dává ultimátum EU:

Zreformujte se, anebo Británie odejde

15. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Britský ministr financí ve středu pronese v Londýně projev, v němž hodlá varovat Evropskou unii: Zreformujte se, anebo Británie zruší své členství v EU. Přibližně 100 konzervativních poslanců poslalo dopis premiéru Davidu Cameronovi, v němž požadují, aby měla Británie právo vetovat všechny zákony EU. To by ovšem zlikvidovalo předpisy evropského společného trhu, které vypracoval stoupenec Margaret Thatcherové lord Cockfield a zabránil tím Francii vnucovat Evropské unii svá ochranářská opatření tím, že odebral jednotlivých státům právo veta.

Osborne v dnešním projevu tvrdí, že současný status quo v Evropské unii "odsuzuje občany Evropy k trvalé hospodářské krizi a pokračujícímu úpadku". Podle Osborna trpí Evropská unie chronickou absenci konkurenceschopnosti a evropská ekonomika posledních šest let stagnuje, zatímco ekonomika Indie vzrostla o třetinu a ekonomika Číny vzrostla o 50 procent.

Rusko vyhostilo novináře, který kritizoval Putinovu "válku s teroristy"

15. 1. 2014

čas čtení 5 minut

Rusko poprvé od skončení studené války vyhostilo amerického novináře žijícího v Moskvě. Tento krok patrně před olympiádou v Soči poškodí vztahy mezi oběma zeměmi.

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) také v poslední době stále častěji odmítá žádosti o vízum západním akademikům, kteří chtějí zemi navštívit, pokud jsou jejich publikace považovány za "nepřátelské".

Tři britské celebrity stanuly před soudem za historické sexuální násilí

15. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Britský tisk je plný informací o soudních procesech s třemi známými a dlouholetými celebritami, obviněnými z historického znásilňování nezletilých dětí, k němuž mělo docházet od šedesátých let. Na lavici obžalovaných zasedl Bill Roache, dlouholetá herecká hvězda populárního televizního seriálu Coronation Street, v němž Roache hrál po celá dlouhá léta od jeho vzniku v šedesátých letech, dále Dave Lee Travis, někdejší populární diskdžokej rozhlasové stanice BBC Radio 1, která vysílá rockovou hudbu, a národem milovaný moderátor televizních programů pro malé děti Rolf Harris.

Po novelizaci exekučního zákona smějí exekutoři vymáhat od obou manželů i dluh, který vznikl jednomu z nich dávno před sňatkem

15. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

To, co je uváděno v tomto článku je znění §42 Exekučního řádu před novelizací, píše Matěj Rak.

Znění před novelizací :

§42

(1) Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze provést také tehdy, jde-li o vymáhání závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

Po novelizaci je znění

§ 42

(1) Exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů lze vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

Je děsivé, jak se legislativa mění bez jakékoli diskuze s voliči na objednávku státem posvěcených korzárů...

Exekutor může vymáhat společné jmění manželů

15. 1. 2014

čas čtení < 1 minuta

Podle § 42 odst.1 exekutorského. řádu lze vést exekuci také tehdy, jde-li o vymáhání závazku, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů. Přičemž společné jmění manželů tvoří majetek nabytý manželi za trvání manželství. Je pravda, že exekutor postihuje majetek ze SJM podle návrhu oprávněného a je na každém, aby podal návrh exekutorovi na zastavení exekuce, neboť je nepřípustná. Každý se bohužel ale musí starat sám. A kdo mlčí, ten souhlasí, píše Jiří Bruner.

Rodina je záchod státu a děti jsou luxus

15. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

Také si jako autor článku myslím, že pro podporu rodin s dětmi se dělá v tomto státě opravdu málo. Vím to z vlastní zkušenosti babičky, která má 7 vnoučat ve věku od 2 do 6 let. První vnučka se narodila v roce 2007 a rodiče dostali porodné víc jak 17 000,- Kč. To pomohlo při koupi základní výbavy, i když náklady byly samozřejmě podstatně vyšší. Poslední z vnoučat -- dvojčata se narodila v roce 2012, porodné rodiče nedostali, nesplnili podmínky nízkého příjmu, přitom o 5 let dřív by měli nárok na 53 000,- Kč. Náklady na dvojčata jsou přitom vyšší, než na dvě děti, které mohou alespoň něco po sobě "podědit" (postýlku, židli, sáňky...). Díky rodičovské dovolené mohou být zatím dcery s malými dětmi doma, ale konec rodičovské se blíží a naděje na získání zaměstnání minimální -- a kdyby se snad práce našla, zas není šance získat v Praze školku, píše Jana Vozková.

Alarmující je i zdravotní stav dětí

15. 1. 2014 / Jiří Bátěk

čas čtení 1 minuta

Britských listech se objevilo několik článků, které se zamýšlejí nad současnou pomocí státu mladým rodinám. Je v podstatě nulová a kdo má více než jedno dítě a nemá možnost materiální pomoci od svých rodičů, tak je to život opravdu složitý. Úsměvné jsou rady nutnosti spoření na stáří, neb důchodů nebude. Z čeho by finanční rezervy mladí rodiče asi měli tvořit?

Přímá demokracie, morálka, svoboda

15. 1. 2014 / Leopold Kyslinger

čas čtení 14 minut

V článku k nedožitým 58. narozeninám PhDr. Milana Valacha, Ph.D. jsem použil úryvky z jeho knihy Svět na předělu, abych demonstroval prvořadou úlohu deficitu demokracie na morálním propadu a jednoznačný sklon neobčanské společnosti k absolutistické vládě. Stále častěji se ozývají hlasy požadující implementaci prvků přímé demokracie do existujícího systému. Snahy o "napřímení" české demokracie jsou dnes více než legitimní a odůvodněné. Už to není jen přání mít kvalitnější politický systém, nýbrž projev pudu sebezáchovy přesvědčených demokratů, kteří vidí, jak se jim demokracie ztrácí pod rukama. Jak se z vlivu občanů na věci veřejné stává opět vzdálená chiméra.

Pozor na homeopatické léčebné metody

15. 1. 2014

čas čtení < 1 minuta

Dobrý den, lze jistě souhlasit, že zdravotní stav dětí nejen v ČR ale i nadregionálně není příliš potěšující, píše Martin Kuchařík. Článek Jiřího Bátěka však na konci zmiňuje tezi, že jisté vysoce kvalitní formy léčby nejsou v ČR hrazené (z veřejného zdravotního pojištění). Nejsem si jist, že v jiných zemích je z pojištění hrazena homeopatie a tradiční čínská medicína. Také bych si dovolil polemizovat o kvalitě a zejména ověřitelnosti účinnosti této léčby. Na webu spolku Sysifos je volně ke stažení obsáhlá publikace Jiřího Heřta, která tuto problematiku řeší. Doporučuji k přečtení.

29176

Koutek reklamní tuposti:

Antisemit revival

15. 1. 2014 / Tomáš Koloc

čas čtení 2 minuty

Když jsem se před časem dočetl, že v Maďarsku jsou kromě protiromských útoků (na které jsme bohužel zvyklí i u nás) běžné i útoky na občany židovského původu, nedivil jsem se. S postupující atmosférou všestranné nejistoty, která se nejlépe "odreagovává" na etnické jinakosti (přesně tak to v Evropě začínalo ve 30. letech 20. století) se tyto "relaxační metody" ve stopové podobě začínají objevovat i v ČR. A to nikoli někde na periferii, ale v univerzitní menze jedné z nejstarobylejších pražských vysokých škol (tedy v místě, kde určitě vědí, že "židovský vepřový plátek" je nesmysl, protože vepřové maso je věřícím židům -- a to byli ještě v 19. století téměř všichni -- rituálně zapovězeno).

Američané odmítají přislíbit, že nebudou odposlouchávat německé politiky

14. 1. 2014

čas čtení < 1 minuta

Spojené státy odmítají podepsat bilaterální dohodu s Německem, v níž by se obě strany zavázaly, že se navzájem nebudou špehovat, a odmítly vyloučit, že budou v blízké budoucnosti zase odposlouchávat německé politiky. Podle deníku Süddeutsche Zeitung Němci doufali, že Spojené státy s Německem uzavřou výše zmíněnou dohodu, protože Barack Obama přislíbil Angele Merkelové, jíž NSA odposlouchávala osobní mobilní teleefon, že už to nebudou Spojené státy dělat.

"Nedostaneme nic," cituje Süddeutsche Zeitung zdroj z německé zahraniční rozvědky. "Američané nám lhali," sdělil jiný zdroj.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Nigérii se bude trestat homosexualita vězením až do 14 let

14. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Nigerijský prezident Goodluck Jonathan v pondělí navzdory odporu Západu podepsal zákon, který kriminalizuje homosexuální vztahy. Vyvolal tím také kritiku ze Spojených států.

Zákon, který obsahuje tresty až čtrnáctiletého vězení za "milostné vztahy" příslušníků téhož pohlaví a zakazuje sňatky osob téhož pohlaví, byl schválen nigerijským parlamentem už v květnu 2013, ale prezident ho podepsal až nyní. V subsaharské Africe jsou homosexuálové pronásledováni a nenáviděni, takže zákon je populární. Prezident ho podepsal, protože usiluje o znovuzvolení.

Británie a některé jiné západní země pohrozily, že omezí hospodářskou pomoc pro země, které schválí zákony perzekvující homosexuály, což zabránilo schválení takových zákonů v zemích, jako je Uganda a Malawi. Na Nigérii však nemají vliv, protože její hospodářský rozpočet je financován těžbou ropy v objemu 2 milionů barelů denně.

Schválení nigerijského zákona kriminalizujícího homosexualitu vyvolalo v Nigérii na Twitteru vlnu antihomosexuální nenávisti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Černé deníky: Vazba Martina Heideggera na nacismus nebyla náhodná

15. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Jak redakci nedávno upozornil pan Uwe Ladwig, v Německu se před březnovým vydáním "Černých deníků" filosofa Martina Heideggera začíná znova psát o vazbě tohoto myslitele na nacismus. Podle běžné verze šířené jeho příznivci (a opírající se i o slavný rozhovor pro Spiegel z roku 1966 s názvem Už jen nějaký bůh nás může zachránit; česky In: Filosofický časopis 39 (1991), č. 3, str. 400-405) si Heidegger zadal s nacismem jen krátkodobě a z víceméně vnějších důvodů. Deníky mají však definitivně dokázat, že tomu bylo jinak.

O jednosměrnou cestu na Mars se uchází 75 Kanaďanů

15. 1. 2014 / Miloš Kaláb

čas čtení 4 minuty

Nevýdělečná organizace Mars One sídlící v holandském městě Amersfoort sdělila, že je v jejím seznamu zájemců o jednosměrnou cestu na Mars více než 200 tisíc občanů na celém světě. Toto číslo zahrnuje i 8 243 uchazečů z Kanady. Průměrný věk všech uchazečů je blízký 35 rokům. 

BRITÁNIE:

Konzervativní poslankyně varovala v televizi před "přílivovou vlnou imigrantů z Jugoslávie"

14. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Nadine Dorris, poslankyně britské Konzervativní strany, varovala v pořadu televize BBC Question Time před "přílivovou vlnou přistěhovalců z Jugoslávie" - která už léta neexistuje, jak připomněl deník Independent.

Dorrisová konstatovala v televizní diskusi: "Zatím sice k přílivové vlně nedošlo, ale může k ní dojít zítra, může k ní dojít příští rok - prostě nevíme - a to je problém. Mohlo by dojít k přílivové vlně přistěhovalců z Jugoslávie."

Dorrisová těmito slovy reagovala na dotaz rumunského člena divácké obce, který se zeptal, zda poté, co se ukázalo, že k žádné přílivové vlně imigrantů z Rumunska a Bulharska po 1. lednu 2014 do Británie nedošlo, přestanou britská média publikovat "rasistickou rétoriku".

Její chybě se pak celý den vysmívali uživatelé Twitteru. Jeden uživatel například napsal: "Jugoslávie už před určitou dobou přestala existovat. Její rozpad vyvolal drobné pozdvižení. Vy jste si toho jaksi nepovšimla."

Dorrisová, poslankyně za volební okrsek Mid Bedforshire, jíž se přezdívá "šílená Nad" ("Mad Nad") byla v roce 2012 dočasně suspendována z poslaneckého klubu Konzervativní strany za to, že vystoupila v bulvární televizní reality show I'm a Celebrity, Get me out of Here.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Křeč

15. 1. 2014 / Ladislav Hinner

čas čtení 5 minut

Psal se rok 2002 a tehdejší poslanec JUDr. Stanislav Křeček pln optimismu a kuráže napsal ve Večerníku PRAHA článek "Bytové družstevnictví vyžaduje zásadní změnu". Snad mi autor promine, že zde cituji podstatnou část jeho tehdejšího vyznání. Po mých tehdejších prvních zkušenostech ze svévolemi vedení našeho bytového družstva to znělo jako rajská hudba, za jejíž zvuků dopluje družstevnictví do klidných vod.

Česká televize opět hrubě selhává ohledně blízkovýchodního konfliktu

15. 1. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Účast českého premiéra v demisi a ministra obrany v demisi na státnickém pohřbu Ariela Šarona nebyla ničím neobvyklým, nicméně trapné lavírování české vlády před pohřbem Nelsona Mandely ukázalo, kam po ideologické linii patříme. Veřejnoprávní televize pozadu rozhodně nezůstala, třebaže prostoru pro vyvážené či doplňující informace bylo dost.

PŘEČETLI JSME:

Muži zaviní v Česku čtyřikrát více nehod než ženy

14. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

Praha - Mezi roky 1993 až 2012 zavinili muži v Česku 82,7 procenta dopravních nehod, zatímco ženy 17,3 procenta. Například v roce 2012 mohli muži za 45.978 nehod, ženy jich způsobily 12.828. Na silnicích zemřelo předloni 523 mužů a 158 žen. Zatímco mužů je nejvíce usmrceno jako řidičů osobních aut, žen jako chodců. ČTK o tom informovalo oddělení ministerstva dopravy BESIP.

Muži častěji havarují v zatáčkách, za snížené viditelnosti a při předjíždění. Ženy sice méně porušují dopravní předpisy, naopak nadprůměrně často havarují na křižovatkách.

Zdroj: ZDE

(Křižovatky jsou v ČR nesmírně nebezpečné, protože skoro nikde nebyly zavedeny kruhové objezdy, i když ve většině míst by víceméně stačilo jen překreslit bílé značení na křižovatce. Jinými slovy: Zdá se, že muži bourají, protože jezdí jak idioti, kdežto ženy bourají v důsledku nebezpečnosti a nedomyšlenosti české silniční infrastruktury, pozn. JČ)

PPS. Tato zpráva ČTK, vydaná Ministerstvem dopravy ČR (BESIP), vyvolala u četných mužských čtenářů poněkud zuřivé reakce. Mnozí poukazují na to, že zpráva nezohledňuje, že muží údajně řídí daleko častěji než ženy. Tak zaprvé, zpráva uvádí, že z držitelů řidičských průkazů je 56 procent mužů, 44 procent žen. Kdosi nám poslal - zjevně subjektivní - statistiku, kolik kilometrů na českých silnicích najezdí muži a kolik ženy. Snad z ní vyplývá, že je mírně větší počet žen než mužů, které najezdí málo kilometrů, je mírně větší počet mužů než žen, které najezdí velké množství kilometrů. Obecně je dlouhá léta známo, že ženy jsou daleko bezpečnější řidičky než muži, což se odráželo donedávna ve skutečnosti, že řidičské pojištění bylo levnější pro ženy než muže - než to Evropská unie z důvodů "genderové nerovnosti" zatrhla. Pokud máte proti této zprávě námitky, prosím obracejte se přímo na ČTK případně na Ministerstvo dopravy ČR. (JČ) :)

K tomu: Světové hospodářské fórum: ČR je v rovnosti pohlaví na 83. místě ve světě!

"Lituji", aneb Kambodžské dobrodružství Alaina Badioua

15. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Poválečné dějiny Kambodže zůstávají poněkud ve stínu jiných dekolonializovaných zemí, kde bylo podstatně větší "horko". V roce 1953 se země po vyhlášení nezávislosti na Francii stala konstituční monarchií a nic dramatického se tu dlouho nedělo. V době války ve Vietnamu král Norodom Sihanuk aplikoval politiku neutrality, ačkoliv v praxi se choval k Vietnamcům vstřícně. Byl svržen vojenským převratem v roce 1970. Nový Lon Nolův režim rychle získal podporu USA a k Vietnamcům využívajícím kambodžské území se začal chovat nepřátelsky.

Z války si nikdo nesmí dělat srandu

14. 1. 2014 / Jiří Jírovec

čas čtení 8 minut

Před Vánocemi jsem byl u zubaře. Zmrazení je samozřejmost a dáseň se před vpichem injekční jehly ještě čímsi potírá, aby to píchnutí opravdu, ale opravdu nebolelo. Prostě komfort, který je naší změkčilé generaci dopřáván, abychom nepřešli k jinému zubaři. No, nic proti tomu.

Pohodu občas pokazí televizní zpráva nebo novinový článek. Mně se to stalo zrovna stalo obé. Například díky zprávě v ČT24 o tom, že byl vyznamenán český vojenský pes, který byl zraněn v akci. On je sice cvičen, aby trhal a mordoval, ale připletl se do cesty nějakému granátu.

Byla to "zlá doba"?

14. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

K Vašemu článku "To byla zlá doba" považuji dodat jednu, velmi podstatnou připomínku - většina tehdejší populace měla životní zkušenosti z doby předmnichovské republiky, které, a je jedno, z jakého úhlu pohledu, nebyly vždy příjemné, válečná doba rovněž pro mnohé znamenala dobu, na kterou neradi vzpomínali. Tak léta poválečná, padesátá, šedesátá, ale i další, pro ně znamenala kvalitativní, pozitivní změnu. Byla to pro ně "zlá doba"? ptá se Jiří Kroc.

Navrhovaná evropsko-americká obchodní dohoda vážně ohrožuje suverenitu evropských zemí

14. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

Svoboda evropských zemí činit kroky proti globálnímu oteplování, ochraňovat zákazníky nebo zaručit existenci státního zdravotnictví, jaké funguje například v Británii a poskytuje zdravotní péči pacientům zadarmo, ohrozí nová obchodní dohoda, vyjednávaná mezi Evropou a Spojenými státy, varují britští poslanci a nezávislí aktivisté.

Podle návrhu dohody, který podporuje Evropská komise, by po jejím podepsání získaly multinacionální společnosti obrovské pravomoci žalovat vlády Evropské unie pro přijímání státní politiky, o níž usoudí, že "diskriminuje" volný obchod.

Aktivisté varují, že podobné obchodní dohody, uzavřené jinde ve světě, vedou k tomu, že vlády čelí žalobám za to, že přijaly opatření ve veřejném zájmu - jako třeba zákaz kouření - protože taková opatření "poškozují zahraniční investory".

Kant versus cant

14. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Před dvěma sty dvaceti lety, pět let po Francouzské revoluci, vydal dvůr pruského krále Bedřicha Viléma II. nařízení, které filosofu Immanuelu Kantovi navždy zakazovalo publikovat či jen veřejně hovořit o náboženství. Výnos cenzurující nejuznávanějšího veřejného intelektuála té doby ukázal jasné limity akademické svobody a svobody slova, údajně - dodnes, či spíše opět to někteří veřejně tvrdí - vůbec nepotřebujících liberální demokracii.

Z kapustičky do špenátu

14. 1. 2014 / Petr Fiala

čas čtení 7 minut

I. Bohatství kostelních myší

Je tomu více jak pět let, co byl v Britských listech a v obtýdeníku A2 publikován text Štefana Švece Krize české literatury. Internet mi umožnil přečíst si ho i na Tchaj-wanu, kde jsem v té době pobýval. Jeho platnost jsem se tehdy neodvažoval posoudit, o české literatuře jsem se tam sice doslýchal jen sporadicky, což by existenci krize nasvědčovalo, ale absence zpráv o české literatuře v čínském prostředí se za projev krize české literatury pokládat nedala.

Gates, aneb O "dvoustranném spiknutí" v americké zahraniční politice

14. 1. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Bývalý americký ministr obrany Robert Gates čelí kritice za publikaci pamětí nazvaných pateticky Duty (Povinnost). Ostře v nich kritizuje Obamovu administrativu, v níž působil během prvního funkčního období. Výhrady vyjádřil zejména k práci prezidentových poradců, kteří proti názorům ministrů i poradce pro národní bezpečnost prosazovali invazi do Libye nebo intervenci v Egyptě. Za to, že tito lidé měli větší vliv než ministři, však podle Gatese nese odpovědnost především Obama osobně.

SKANDÁL:

Je pro Miloše Zemana postižení občana exekucemi diskreditační?

14. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Pozoruhodná je argumentace Miloše Zemana, že neomilostní duševně postiženého a vážně nemocného občana, mj. i proto, že "na něho a jeho rodinu byly vyhlášeny desítky exekucí". Všichni vědí, že český zákon o exekucích je nespravedlivý a existenčně likvidační. Je alarmující, pokud ho tímto výrokem Zeman schvaluje.

Zdá se, jak na to poukázali už mnozí, že Zeman prostě nemá na Pražském hradě dostatečně odborné zázemí a o důležitých věcech rozhoduje střelbou od boku a diletantsky.

Přijdeme o střechu nad hlavou

14. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

Píšete o tom pánovi s tou exekucí, ale já jsem o téhle zrůdnosti, která je v novém občanském zákoníku vám psala už dávno, upozorňovala jsem na to také proto, že se mně to také tyká, píšu politikům, ptám se, píše Yvona Horáková.

Zeptala jsem se i pana JUDr. Eliáše, je to vlastně otec nového občanského zákoníku a ten mně odpověděl, že to není možné, pakliže manžel udělal dluh 7 let před manželstvím.

My asi takhle příjdem o střechu nad hlavou, já jsem ten dluh taky nikdy neudělala, ani jsem v té době manžela neznala, potrestaná snad už jsem, že jsem si ho vzala a splácíme.

Takhle já bojuji s JUDr. Tvrdkovou už nějáky rok, zjistila jsem, že sama mělá již kárné řízení. Dali mně exekuci na důchod, ale mám ho tak nízký, že z něj nelze nic vzít. Může se pán zkusit obrátit na soud, momentálně je situace taková, že záleži jak si to soudce vyloží, jestli jde o takz. dluh převzatý, nebo ne. Oni ani právnící v tom nemají jasno, k občanskému zákoníku není žádný prováděcí předpis nic.

Pan Sobotka z ČSSD, odpověděl, že již sestavuji tým odborníků kvůli občanskémáu zákoníku, prostě bla bla.

Moc se snažím, ale asi nás bude hodně, nemohli byste zkusit právníka dobrovolníka, ochotného pomoct totál. chudým lidem. Jednou jsem žádala advokátní komoru, jednoho mně přidělili, tan mně rovnou řekl, že se s tím nedá nic dělat.

Musíme přeci dokázet, že to je totální blbost, nebo snad kolektivní vina?

Děkuji Horáková

Metanolová aféra

14. 1. 2014

čas čtení < 1 minuta

Vážený pane Čulíku,

pomozte mi, prosím, osvěžit mou paměť. Vybavuje se Vám, že se některý z členů Nečasova vládního kabinetu omluvil poškozeným a pozůstalým v metanolové aféře? Já se na to nepamatuji, ale nechtěl bych nikomu křivdit, píše Milan Urie.

Pozn. JČ: A dostali poškození a pozůstalí od státu odškodné?

Podivná ideologie ODS

14. 1. 2014

čas čtení < 1 minuta

Rozdíl mezi námi a socialisty je přeci v tom, že my věříme, že je to právě soutěž, kde se má rozhodnout, a že svět založený na vítězích a poražených je krutý, zlý, bezcitný a možná i nehledící k zásluhám, ale svobodný. My na rozdíl od socialistů věříme, že nejsou třetí cesty.

Tomáš Chalupa na kongresu ODS r. 2007, stopáž od 02:45 do 03:10.

Toto ale není ideologie západních konzervativních stran, ... (pozn. JČ)

Rodina je záchod státu

13. 1. 2014 / Štěpán Cháb

čas čtení 2 minuty

Onehdá proběhlo internetem vyjádření profesora ekonomie Lubomíra Mlčocha, jehož předmětem byl dluh v lidském faktoru. Dospělí se ne a ne množit, radši se řeší, vcelku humorně, samozřejmě, dluh finanční, a tak nám tu chybí milion nenarozených dětí. Teď to nevadí, teď by taková horda dětí byla jen a pouze ztrátová. Za dvacet let si ovšem uvědomíme, my, nyní tak ztepilí a sebevědomí a cílevědomí, že se nám nedostává ztepilých a sebevědomých a cílevědomých, protože jsme v minulosti těžili z budoucnosti nejen finance, ale právě i lidské zdroje. Nyní šetříme a nad ušetřeným necháme plakat budoucí generaci, tolik prořídlou. Jací my jsme to ale bezduchové nedomyšlení.

OSTALGIE

"To byla zlá doba"

13. 1. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Níže uvedený text se šíří internetem a dokazuje, jak neefektivní je antikomunistická propaganda pražských kavárenských médií. Ostalgie, šířící se českou kotlinou, je ovšem stejně nebezpečná jaké jakékoliv jiné iluze. Nicméně, řečeno s Marxem, primární jsou pro lidi vždycky ekonomické aspekty, a z toho hlediska je nesporné, že pro mnoho lidí bylo daleko příjemnější žít za normalizačního režimu než dnes. Je také nesporné, že z hospodářského hlediska byl komunistický režim daleko vstřícnější a "sociálnější" než režim dnešní. Varovně lze při tom vzpomenout argumentu českého antropologa Ernesta Gellnera, který upozorňoval, že neexistuje filozofické ani politologické zdůvodnění, proč by měl být demokratický liberální kapitalismus lepší než totalitní režimy. Poukázal na to, že jediným argumentem, proč lidé dávají přednost liberálnímu kapitalismu před diktaturou, je "argument ledničky" - dosud totiž vždy byly liberální kapitalistické demokracie bohatší než diktatury. Gellner ovšem toto psal začátkem devadesátých let a situace se varovně mění: není vyloučeno, že ekonomicky daleko úspěšnější než nyní krachující liberální kapitalismus mnohou být poloautoritářské režimy jako Čína či Rusko - už nyní v určitých ohledech začínají země jako Británie s poloautoritářským čínským režimem flirtovat.

Jestliže chemik Kalousek či stařec Schwarzenberg národu tvrdí, že se musí uskrovňovat, co vlastně ten kapitalismus dnes lidem nabízí? Není to trochu šokující přiznat, že dnešní režim lidem nedokáže umožnit slušné přežití? Podle Novinek.cz se většina Čechů dnes bojí nezaměstnanosti...

Petr Uhl ve svém nedávném knižním rozhovoru zdůraznil zajímavou věc: Poukázal na to, že zatímco v padesátých letech stalinský režim v Československu ničil lidi na základě třídního hlediska, bez ohledu na to, zda proti režimu něco podnikali či ne, v sedmdesátých a osmdesátých letech komunistický režim trestal občany pouze tehdy, pokud proti němu něco dělali. Kdo tedy za normalizace mlčel, případně s režimem kolaboroval, měl se dobře. Z tohoto faktu zřejmě vyplývá, že velké množství lidí nemělo pocit, že jsou husákovským režimem nějak zvlášť pronásledováni, a mnoha lidem se v husákovském režimu zjevně žilo příjemněji než dnes. Konec konců to dokazují i průzkumy veřejného mínění.

Nostalgie a vzpomínkový optimismus však hrají při pohledu zpět velmi významnou roli. Konzumerismus, který Husákův režim nabízel, byl ubohoučký. Země byla světu uzavřená, technologicky zaostalá a ekologicky ničená. Režim žil z podstaty a neměl strategii do budoucnosti ani perspektivu, to přiznává i jeho protagonista Miroslav Štěpán, že cílem tehdejších politiků - stejně jako politiků dnes - bylo zemi ve vlastní prospěch co nejvíc vyrabovat podle hesla "Po nás potopa". Jak to vypadalo, popisují mé reportáže z Prahy z konce osmdesátých let. Měli bychom to mít na paměti. Nicméně mnozí lidé vzpomínají na komunismus dnes takhle:

Řezník Ariel Šaron

13. 1. 2014

čas čtení 3 minuty

Každý jiný politik ze Středního Východu, který by přežil osm let v komatu, by se stal terčem karikaturistů z celého světa, píše v deníku Independent Robert Fisk. Avšak v případě Ariela Šarona - řezníka z táborů Sabra a Šatila pro téměř všechny Palestince - se rozhostilo téměř posvátné ticho.

Šarona za jeho života proklínalo jako vraha podstatné množství izraelských vojáků, stejně jako arabský svět - který ovšem také vraždí své vlastní lidi za posledních několik let velmi efektivně.

Jak rychle zidealizovali kolaborantští novináři ve Washingtonu a v New Yorku Šaronův image! Poté, co Šaron r. 1982 vyslal libanonské milice, oblíbené v jeho armádě, do uprchlických táborů Sabra a Šatila, kde zmasakrovaly až 1700 Palestinců, oficiální vyšetřování samotného Izraele oznámilo, že za krveprolití nese Šaron "osobní" odpovědnost.

Co by v ČR asi nesmělo vyjít

13. 1. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

V pátečním vydání The Times Literary Supplement(TLS) jsem četl zajímavou recenzi autora Isaaca Chotinera "A sorry tale" ("Příběh lítosti") na dvě spolu související knihy: The Blood Telegram -- Nixon, Kissinger, and forgotten genocide (Krvavý telegram -- Nixon, Kissinger a zapomenutá genocida) autora Garyho J. Basse (vydalo nakladatelství Knopf) a A global history of the creation of Bangladesh (Globální historie vzniku Bangladéše) autora Srinatha Rhagavana (vydalo nakladatelství Harvard University Press). Obě knihy, velmi stručně řečeno, popisují osamostatnění se Bangladéše od Pákistánu v roce 1971, kterýžto proces zahrnoval také válku mezi Indií a Pákistánem, kdy USA stály na straně Pákistánu.

Řezník z Bejrútu odešel nepotrestán

13. 1. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 9 minut

Ariel Šaron zemřel de facto již před osmi lety, zanechán napospas kómatu. Pozitivně laděné nekrology a proslovy politiků, hemžící se jak u nás, tak v zahraniční, vesměs věnují " kontroverznímu válečníkovi", "buldozerovi", či familiárně "Arikovi" tichou vzpomínku. Ty ale nesmyjí krev desítek tisíc lidských životů z jeho rukou, a tudíž kolem jeho osoby -- ať tak či jinak -- žádná "kontroverze" panovat nemůže. Dědictvím tohoto muže je především nezměrné utrpení, rozsáhlá destrukce a smrt.

Hlavně, aby to bylo důstojné, ale co potom?

13. 1. 2014 / Jiří Jírovec

čas čtení 4 minuty

Chování rektorů vysokých škol je v podstatě směšné. Jejich napadání presidenta Zemana, kvůli jeho neochotě podílet se na jmenování profesorů, zapadá do současného politického klimatu v ČR. Potíž je v tom, že rektorům absolutně uniká, že by se místo honby za půlhodinovou slávou v Karolinu měli zabývat věcí daleko důležitější, totiž tím, aby školství mělo pro profesory dost peněz.

Někdy rukama, jindy příborem

13. 1. 2014 / Daniel Strož

čas čtení 2 minuty

Na serveru Novinky .cz jsem se právě dočetl, jak nově zvolený starosta New Yorku Bill de Blasio dokázal pobouřit své spoluobčany, když v jedné luxusní restauraci pojídal pizzu příborem. To je totiž velkým prohřeškem proti tamějšímu zvyku, protože Newyorčané prý pizzu konzumují zásadně rukama. Podobně jako hamburgery a kdovíco dalšího ještě. Starostovi, pocházejícímu napůl z italské rodiny, nezbývalo, než se veřejnosti omluvit. A dá se předpokládat, že -- bude-li si chtít zachovat mezi lidmi dosavadní reputaci -- nezbude mu, než přizpůsobit pojídání pizzy ustáleným zvyklostem.

Tak jsem spadl do exekuce 3

13. 1. 2014

čas čtení 1 minuta

V této zemi zákony opravdu nechrání nevinné a nezúčastněné, píše Karel Hofer.

Toto mi odpověděl exekutor:

Dobrý den,

v reakci na Váš přípis ze dne 04.01.2014 sděluji, že dle ust. § 42 odst. 1 zákona č. 120/2001 Sb., exekučního řádu, ve znění účinném po 01.01.2014, lze exekuci na majetek patřící do společného jmění manželů vést také tehdy, jde-li o vymáhání dluhu, který vznikl za trvání manželství nebo před uzavřením manželství jen jednomu z manželů. Za majetek patřící do společného jmění povinného a jeho manžela se pro účely exekuce považuje také majetek, který netvoří součást společného jmění manželů jen proto, že bylo rozhodnutím soudu zrušeno společné jmění manželů nebo zúžen jeho stávající rozsah nebo že byl smlouvou zúžen rozsah společného jmění manželů, že byl ujednán režim oddělených jmění nebo že byl smlouvou vyhrazen vznik společného jmění ke dni zániku manželství.

S pozdravem

Šárka Paulíková

pověřená soudním exekutorem

JUDr. Petrem Kociánem

Exekutorský úřad Brno-venkov

Veveří 125, 616 45 Brno

Pozn. JČ: A co na to právníci? Může český právní řád a právní řád Evropské unie skutečně tolerovat tuto nespravedlnost?

K obrácení Ariela Šarona

13. 1. 2014 / Zdeněk Jehlička

čas čtení 10 minut

S Mandelou k bantustanům

  Jak si trefně všímá Daniel Veselý, pokud jde o projevy úcty českých internetových diskutérů, Šaron pomalu trumfuje Mandelu. A to zřejmě nejen symbolicky. V odvysílaném a již staženém příspěvku České televize uvedl jeden zhrzený Izraelec, že Šaron je pro Izraelce něco jako Mandela pro Jihoafričany.

Budu prostě sarkastická

13. 1. 2014 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení < 1 minuta

Nemůžu si pomoct, ale budu prostě sarkastická. Tohle je opravdu výrok dne:

"Domnívám se, že hlava státu by se měla podobných trapností a hulvátství vyvarovat. Karel Schwarzenberg je jednou z mála morálních autorit na naší politické scéně a stále je také předsedou nejsilnější opoziční strany."

Já fakt nevím, ale pořád si ještě pamatuju tu osprostlou "slečnu", se kterou se Karel Schwarzenberg producíruje. A takhle já si katolíka, člena Řádu zlatého rouna, ženatého muže a "morální autoritu" prostě nepředstavuju. S prominutím ti se s lacinýma kurvičkama netahají.

Aneb Ať žije pokrytectví.

IDnes: Prezident se ve Varech nelichotivě zmínil o Karlu Schwarzenbergovi

Zemřel Frederick Sanger - jeden z nejvýznamnějších vědců minulého století

13. 1. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Loni 19. listopadu umřel ve věku 95 let jeden z nejvýznamnějších vědců minulého století, Frederick Sanger, nositel dvou Nobelových cen za chemii. Když jsem se díval teď zpětně, co se o tom objevilo v českých médiích, zdálo se mi vhodné pro čtenáře Britských listů vrátit se k Sangerovi jinak a zmínit se krátce také o jeho svébytné osobnosti a o jeho pohledu na svět.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2013

14. 1. 2014

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2013 přispělo finančně na Britské listy 234 osob bankovním příkazem celkovou částkou 73 570,95 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2013 částkou 2419,46 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince 2013 372 181,08 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

35924