Mezitím v Absurdistánu 70:

Stíhání za urážku národa, nové polské filmy a "Svět by byl daleko lepší, kdyby byli všichni jako Poláci"

22. 5. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

"Kdyby byli lidé z jiných zemí jako Poláci, svět by byl daleko lepší."


Zdá se, že je načase požádat pana šéfredaktora Čulíka, aby pro mě dal stranou trochu těch peněz, co dostává od Sorose (to mi píší někteří čtenáři, kteří mě o tom laskavě informují). Možná by pro mě mohl  otevřít účet na Kajmanských ostrovech, nebo někde tam, protože ty peníze budu potřebovat, až budu prchat z Evropy. Už to totiž přestává být vtip, psát humorné články o polské politice začíná být v dnešní době nebezpečné. Antoni Szpak, komik, je už za to právě vyšetřován. Ve svém článku se vyjádřil k účasti polského prezidenta na oslavách výročí ultrakatolického Radia Maryja těmito slovy: "Pro takovou oslavu by bylo záhodno políbit otce Rydzyka (majitele stanice) nejen na ruku. Jen v pitomé, zaostalé zemi může dojít k takovéto paranoii." Pár rozzuřených občanů ho udalo a jestli se prokuratura rozhodne proti němu zahájit  trestní stíhání, čelí trestu tříletého vězení za urážku národa...   Toto je sedmdesáté pokračování tohoto seriálu, takže já bych už teď pravděpodobně měl čelit životu v nějakém stranou Právo a spravedlnost provozovaném gulagu.

Ale vážně, mnoho lidí v Polsku si teď začíná opravdu dávat pozor na pusu.

Lidská rasa tvoří jen 0,01% veškerého života, avšak už zlikvidovala více než 80% divoce žijících savců

21. 5. 2018

čas čtení 2 minuty7,6 miliard lidí na této planetě tvoří jen 0,01 procenta biomasy, přesto však od úsvitu civilizace lidstvo způsobilo likvidaci 83 procent veškerých savců žijících v divoké přírodě a polovinu rostlin. Na planetě Zemi žije nepřiměřeně velké množství dobytka, které pěstuje člověk. 

Jednou z důležitých forem života na této planetě jsou bakterie - tvoří 13 procent veškeré biomasy, ale rostliny jsou nejrozšířenější - představují 82 procent veškeré živoucí hmoty. Všechny ostatní tvorové, od hmyzu po houby, od ryb po zvířata, tvoří jen 5 procent světové biomasy. 

Zmaří Trumpův Bílý dům usmiřovací tendence na Korejském poloostrově?

22. 5. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Přestože Donald Trump a jeho spolupracovníci do Oválné pracovny kandidovali s příslibem učinit Ameriku znovu velkou, na mezinárodní scéně si počínají jako ze řetězu utržená demoliční četa. Sotva stačili pohřbít klíčovou dohodu s Íránem (JCPOA), která podle amerického a izraelského vojenského a bezpečnostního establishmentu zajišťovala bezpečnost na regionální a světové úrovni, už se po hlavě vrhají do dalšího mezinárodního průšvihu. Ve vážném ohrožení se totiž ocitají slibné usmiřovací tendence na Korejském poloostrově a mužem v pozadí, který žene Spojené státy do propasti, není nikdo jiný než John Bolton.  

      

Rozhovor Britských listů 165:

Byl jsem v uprchlickém táboře v Kurdistánu

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří s analytikem Britských listů Danielem Veselým, který se vrátil z návštěvy Kurdistánu. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. května 2018.

EYE 2018: Automatizace a globalizace: Jak zajistit férový podíl?

22. 5. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 2 minuty


Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.


Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Druhé téma, které vám dnes přinášíme, je:

AUTOMATION AND GLOBALISATION: HOW TO ENSURE A FAIR SHARE?
AUTOMATIZACE A GLOBALIZACE: JAK ZAJISTIT FÉROVÝ PODÍL?

Sílí obavy, zda globalizace a automatizace přinese prospěch jen “malému množství šťastlivců”, anebo zda budou fungovat pro všechny.

Do jakých oborů byste investovali finance a vzdělávání, abyste snížili nezaměstnanost mladých lidí?


https://www.europeanyouthideas.eu/automation-and-globalisation-how-ensure-fair-share

Co si o tom myslíte vy?

Některé odpovědi mladých lidí:

Evropa by měla vyrábět toho víc sama. V Evropě by měly vzniknout elektronické továrny. Bude zapotřebí automatizace pro zravotnictvím, pro genetiku, pro vysoce moderní vědu. Musíme lépe začít ukazovat teenagerům, že věda může být opravdu zajímavá. Anebo naučit děti kódovat počítačové hry. Víc by se mělo vydávat na základní vědu (2 procenta HDP, to má být vtip?) Víc hledat schopné mladé lidi a propojovat je navzáje. Vyúka ve školách by taky měla být elastičtější a dovolovat žákům, aby se věnovali tomu, co je baví.

Automatizace vyvolává nezaměstnanost, řešením by bylo ji zdanit, aby bylo možno zaplatit podporu v nezaměstnanosti pro mladé lidi, kteří nebudou schopni nalézt práci. Těch daní je možno také použít pro investice do nových sektorů.  

Jedinou přípravou britské vlády pro brexit je vyčlenění části dálnice do Doveru pro očekávané mnohakilometrové fronty kamionů

22. 5. 2018

čas čtení < 1 minutaBritská vláda rozhodla, že určitá část dálnice M20 vedoucí do anglického přístavu Dover, bude uzavřena a stane se dočasným parkovištěm pro uvízlé tisíce kamionů, až budou po nesmyslném brexitu obnoveny celní kontroly na hranicích z Francií. které do značné míry znemožní obchodní výměnu mezi Británií a Evropskou unií.

Některé jizdní pruhy na dálnici M20 budou uzavřeny a budou vyhrazeny parkování uvízlým kamionům, snažícím se dostat do Evropy. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Irák odsoudil 40 "žen z Isis" po desetiminutových slyšeních k smrti

22. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

 
Až tisíc žen, obviňovaných, že byly součástí Isis, bylo zatčeno v troskách iráckých měst. Doprovází je 820 dětí. V desetiminutových soudních slyšeních jsou odsuzovány především cizinky, které se připojily k mužů z hnutí Isis, většina z nich byla už usmrcena. Deník Guardian píše o případě francouzské občanky Djamily Boutoutao (29) z města Lille, která u soudu prosila o život, se svou dvouletou dcerou v náručí. Irácký soud tyto případy rychle odsuzuje k smrti, případně k doživotnímu vězení. Jen nedávno výjimečně osvobodil Iráčanku, která dokázala, že ji vstoupit do Isis přinutil bratr. Vůči cizinkám soud takovou mírnost neprojevuje.

Odhaduje se, že do Iráku a do Sýrie přicestovalo více než 40 000 cizinců, kteří se připojili k Islámskému státu. Z nich bylo asi 1900 Francouzi a asi 800 Britové.

Íránský režisér nesměl do Francie, cenu z Cannes dostal na letišti

22. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

 v
Íránský režisér Jafar Panahi, jehož film Tři tváře, dostal cenu na letošním filmovém festivalu v Cannes za nejlepší scénář, ji obdržel až na letišti v Teheráně. Íránské soudy mu zakázaly cestovat do zahraničí.Budou poslanci ve středu hlasovat pro naše zdraví a energetickou bezpečnost?

22. 5. 2018

čas čtení 8 minut

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA a GreenpeaceHlasování poslanců a poslankyň o pozměňovacích návrzích k novele zákona o ochraně ovzduší - jež by mělo proběhnout s největší pravděpodobností ve středu dopoledne - prověří, kterým stranám a poslancům záleží na čistotě vzduchu, který občané dýchají, a zároveň na naplňování energetické koncepce státu. Ukáže se také, kdo naopak podpoří větší zisky elektrárenských společností za vývoz uhelné elektřiny.

Zákonodárci budou totiž rozhodovat i o návrhu na omezení výjimek ze znečištění z velkých uhelných elektráren. Návrh předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dany Balcarové (Piráti) [1] omezuje dobu, po kterou by uhelné elektrárny mohly vypouštět více škodlivých látek (prachu, oxidu siřičitého, oxidů dusíku či rtuti), než dovolují nové evropské limity, a to na konec roku 2025. Dává tedy elektrárenským společnostem 4 roky navíc (limity začínají v celé EU platit v srpnu 2021) [2], ale nutí je nakonec znečištění snížit.

Přiměřenost zákroku strážníků a strážnice Městské policie v Praze

21. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Včera se na sociálních sítích rozšířil záznam zásahu strážníků Městské policie v Praze na Václavském náměstí.

Video je ze dne 27.3.2017 a důvod, proč bylo umístěno až v neděli, je ten, že autor se bál zpřísněných podmínek serveru youtube ohledně násilí….:)Dle dnešního vyjádření tiskového mluvčího Městské policie v Praze Bc. Jana Čiháka se dotyčný sprostý podezřelý dopustil:

Hra kolem pana Poche

21. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 „Vstřícný přístup k uprchlíkům“ je to, co údajně levicový prezident České republiky vytýká kandidátovi na ministra zahraničí za nejstarší českou levicovou stranu. Prý by tak onen kandidát, sociální demokrat Miroslav Poche, nezapadl do zahraničněpolitické orientace nové české vlády.

Protože jednou napsal jeden článek, v němž byl „vstřícný k uprchlíkům“. Naopak vstřícnost k velkokapitalistům si levicový prezident cení. ČSSD dokonce navrhla jako svého kandidáta na ministra zemědělství člověka, který v roce 2013 kandidovat do Sněmovny jako lídr Strany práv občanů – Zemanovci, ministra v Rusnokově vládě, Miroslava Tomana.

Průzkum Globsec: V ČR sílí prozápadní tendence

21. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Češi se pohybují do nárazníkové zóny mezi Západem a Východem, ale s trochu větší náklonností k Západu, podpora prozápadní orientace od roku 2017 vzrostla o pět procent. Podpora Evropské unie za poslední rok stoupla o 28 procent a 69 procent Čechů by hlasovalo v referendu pro setrvání v EU. Muži mají pozitivnější názor na EU než ženy. 60 procent mužů si myslí, že EU je pro jejich zemi dobrá, jen 42 procent žen sdílí tentýž názor.

Poslankyně PiS: Zavřela bych všechny novináře do vězení, udělala pořádek a dala moc jedině Jarosławu Kaczynskému

21. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta"Zákon o dekoncentraci médií je hotový a vyžaduje už jen rozhodnutí politického vedení strany Právo a spravedlnost, Jarosława Kaczyńského, kdy ho realizovat, zda v tomto nebo v příštím volebním období," řekla poslankyně PiS  Joanna Lichocka, zastupující kujawsko-pomorskou oblast.

"Já bych to ráda všechno zlikvidovala, dala novináře do vězení, udělala pořádek, raz, dva tři, a zavedla tu nejlepší vládu Jarosława Kaczyńského. Pak bych byla spokojena, že je dobře," dodala.

 

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, 


jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

"Autentický pohled šachového pěšáka":

Íránský imperialismus ohrožuje i zájmy EU

21. 5. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Představitelé jednotek Kuds íránských Revolučních gard mají na starosti zahraniční vojenské operace. Jimi samotnými publikované přehledy výsledků dlouholeté činnosti zahrnují řádově statisíce indoktrinovaných, vycvičených a vyzbrojených příslušníků proíránských milic v cizích státech, jako je Libanon, Irák, Sýrie, Jemen či Gaza. Chapadla íránské terorististické chobotnice však sahají také na Balkán či do Afriky a podle některých pramenů až do Jižní Ameriky.  - Přistupovat ke každému jednotlivému případu íránských proxies jako k diskrétní jednotce a chtít ji zásadně vykládat pouze z místního kontextu je pak cosi podobného, jako bohulibé úsilí popřít, že všechny jednotlivé figury v šachové partii jsou podřízeny společnému strategickému záměru. 

EYE 2018: Chceme uzavřenou, nebo otevřenou Evropu?

21. 5. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 2 minutyVe Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 uskuteční třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastní více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce je předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi.


Akce je zcela zdarma a je určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se mohou lidé účastnit až 4 aktivit denně které budou simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.


Je to i vaše Evropa.
Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

První téma, které vám dnes přinášíme je:


OPEN VS CLOSED: WHERE SHOULD EUROPE HEAD TO? - OTEVŘENÁ NEBO UZAVŘENÁ: KAM BY EVROPA MĚLA SMĚŘOVAT?

Evropané na křižovatce před debatou o budoucnosti otevřené společnosti, sedící na kameni murdců.

- Má Evropa uzavřít své hranice - anebo přivítat migranty jako nové občany?
- Má Evropa hájit své vlastní sociální a ekologické normy - anebo má podporovat liberální světový obchod?


https://www.europeanyouthideas.eu/open-vs-closed-where-should-europe-headV prvních reakcích na těchto stránkách píše několik mladých lidí, že lidem, kteří prchají před válkou a pronásledováním, je nutno pomoci, ovšem je třeba jasně rozlišovat mezi těmito uprchlíky a migranty přicházejícími z ekonomických důvodů. Potíž je, že mladí autoři těchto výroků nejsou zrovna dobře informováni - jak na to poukazují odborníci na uprchlickou problematiku, viz např. kniha Patrika Kingsleyho The New Oddysey, ve většině případů je velmi obtížné rozlišit člověka, který se snaží uniknout smrti a vraždění, od ekonomického migranta, respektive, jakmile se vydáte na cestu, už jste ohroženi na životě.

Co si o tom myslíte vy?

Neidealizování dřívějších politiků a usvědčování těch současných z idiocie a zneužívání moci je důležité a přínosné

21. 5. 2018 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty


Chci se připojit ke komentáři Marka Beneše ve smyslu, že idealizování politiků, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk, vytváří někdy až groteskní představy o tom, jací tito lidé ve skutečnosti byli, a jaké používali metody při dosahování svých cílů. To, že Masaryk využíval tajnou policii k posílení své moci, a že si společně s Alfredem Thomasem můžeme klást otázku, do jaké míry se v souvislosti s meziválečným Československem můžeme bavit o demokracii, ještě ale neznamená, že bychom měli rezignovat na stav současné politické kultury.


Gaza a Izrael jako varovný předobraz budoucí Afriky a Evropy?

21. 5. 2018 / Tomáš Fiala

čas čtení 4 minuty


V posledních dnech se v médiích objevuje řada zpráv a komentářů o nedávném krveprolití na hranicích Gazy a Izraele, kdy bylo za jediný den zabito několik desítek demonstrantů a stovky dalších zraněny. Po úvodních emočně laděných a často až extrémních zprávách se (alespoň v Britských listech) objevují objektivnější komentáře, například Za krveprolévání v Gaze může Izrael i Hamás, nebo Třináct nepříjemných pravd o tom, co se děje v Gaze, které ukazují, že ani v této tragické situaci nelze přijmout zjednodušený obraz brutálních vrahů a nevinných obětí a ukázat prstem na jednoznačného viníka. Samozřejmě, (nejen tento) zásah izraelské armády by se měl objektivně a nezávisle vyšetřit a především hledat cesty, jak příště v podobných situacích zastavit dav demonstrantů za cenu co nejmenšího (nejlépe žádného) počtu mrtvých a zmrzačených.

29950

Monitor Jana Paula: Jiří Šorm – Malé velké vůně

21. 5. 2018 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty

Jiří Šorm, Když v ráji pršelo


Velké překvapení jsem zažil na právě otevřené výstavě Jiřího Šorma v aukční Galerii Dolmen v Praze. Expozice obrazů a akvarelů, s příznačným názvem Malé velké vůně, mě nadchla silou, s jakou některé malby a především malé akvarely promlouvají. Možná se autor konečně po letech osmělil na mělčině svého malířství, a vnořil se do hloubky. Zaujmou především téměř všechny vystavené drobné malby.

Malíře, něžného bouřliváka a věčného bohéma Jiřího Šorma není nutné těm, kteří se zajímají o výstavy a vernisáže příliš představovat, jen občas na nějakou dobu zmizí kdesi v exotických krajích, kde zkouší žít s místním kmenem či obyvateli pralesa, aby se pak vynořil - osvěžen zcela jinými kulturními zvyklostmi - v naší civilizaci, obtěžkán poselstvími v podobě obrazů, akvarelů, kreseb, zkušeností a vyprávěním.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Experti doporučují akcionářům Tesly omezit vliv Elona Muska

21. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Konzultační firma Institutional Shareholder Services (ISS) doporučuje akcionářům Tesly odvolat dva členy rady ředitelů - investora Antonia Graciase a syna mediálního magnáta Ruperta Murdocha Jamese. ISS také navrhuje rozdělit role předsedy rady ředitelů a CEO, které v současnosti obě vykonává zakladatel firmy Elon Musk. 

Kapacita a odhodlání: Soupeření mezi USA a Íránem

21. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Zničení Iráku v roce 2003 způsobilo, že se z Blízkého východu stal nevyvážený systém, napsal Alex Deep. V regionu, který se v minulosti vyznačoval vyrovnaným soupeřením mezi Irákem a Íránem, od té doby řada sunnitskoarabských států spoléhá na USA ohledně zaplnění vakua po nárazníku proti íránskému vlivu.

Britská vláda plánuje novou daň na nerecyklované plasty

21. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Firmy balící zboží do nerecyklovatelných materiálů budou v Británii čelit masivním nákladům v rámci plánů ukončit používání takových obalů. Insideři jsou přesvědčeni, že návrh daně na nerecyklovatelné plasty bude mít na vládní snahu zrušit platový odpad k roku 2042 větší dopad, než jakékoliv jiné opatření. 

Ukrajina "musí uznat své problémy s neonacisty a ultrapravicí"

21. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Pokud jde o neonacisty a ultrapravici, Ukrajina má v zahraničí problém, uvedl editorial listu Kyiv Post. Kremelská propaganda od prvních dnů euromaidanové revoluce přetékala fašisty a antisemity, šířila lež, podle níž ukrajinské dobrovolnické prapory byly většinou tvořeny neonacistickými nacionalisty usilujícími o utlačování a vraždění rusky hovořících osob.

Proč na Britské listy nepíše více žen?

20. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

Dobrý den,

proč na Britské listy nepíše články více žen? Přijde mi, že redakce je tvořena hlavně muži, ženský pohled na věc mi trochu chybí, ptá se Petr Budvárek.

Jan Čulík, šéfredaktor:Pane Budvárku, to je velmi zajímavá otázka.

Ne že bychom se nesnažili získávat ženy jako spolupracovnice. Nejméně  10 let tvoří 80 procent čtenářů Britských listů muži. Nechápu proč, možná čtenářkám připadají materiály v Britských listech příliš konfliktní?


V každém případě se snažíme získávat ke spolupráci s Britskými listy více žen, podívejte se například na televizní Rozhovory Britských listů, ale je to nesmírně obtížné.


Pokud by někdo měl řešení, jak na to, dejte vědět.Poděkujme Evropské unii. Třikrát.

20. 5. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 9 minut


Sledovat diskuse o EU je často za trest. Hustá mlha stížností na “regulace a byrokracii”, případně rovnou na “diktát”; pokud je vznesen dotaz na něco konkrétního, čím nám tedy ten Brusel tak ubližuje, paměť pracně poskytne zakřivené okurky nebo pomazánkové máslo.

Podívejme se tedy na tři věci z poslední doby. Všechny tři jsou důležité, významné. Ze všech tří bude mít prospěch občan. A žádná z nich by se neuskutečnila, nebýt Evropské unie.

Ke královskému: Svatbě a skvělému kázání

19. 5. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 3 minutyKdo mne zná, ví, že jsem velikým ctitelem britské koruny, osobnosti Alžběty II. Velmi souzním s jejím velmi niterným, pokorným vztahem k Ježíši Kristu, který je, jak sama říká, Král, jemuž ona slouží. Těšil jsem se tedy na dnešní TV přenos, také jako na bohoslužbu. Na obřad, který i v naší zemi může ukázat bohatství křesťanské víry a tradice. Dnešek však šel ještě dál, byl jsem spolu s dalšími diváky na celé planetě svědkem skvělého kázání Michaela Curryho.

Ó Pane, dejž, abych uměl takhle sloužit Tvému slovu!

Dokáže se Izrael znovu stát etickým státem?

19. 5. 2018

čas čtení 8 minut


Crispin Blunt: Myslím, že je nesmírně důležité, aby Izrael znovu objevil svou morální autoritu. Když Izrael začínal, byl to velmi významný morální projekt. Ochraňoval židy, kteří trpěli po staletí pronásledováním. V Evropě i jinde. Otázkou je, jak Izrael najde znovu ten morální cíl. Jak se může znovu stát zemí, ke které budeme moci všichni vzhlížet s úctou. A přestane být státem, který se stal posedlým bezpečnostní obranou. Což vede k degeneraci postojů i jeho obyvatelstva a ke zhoršování názoru světa na Izrael. Takže Izrael je ve stejně velké pasti jako Palestinci. A vedoucí představitelé z obou zemí musejí najít východisko.


Moderátorka: Připojili se k nám dva britští poslanci se silným zájmem o Blízký východ, Philippa Whitford ze Skotské nacionální strany, která cestuje do Gazy a na Západní břeh a provádí tam chirurgické operace a léčí tam pacienty s rakovinou, a Crispin Blunt z Konzervativní strany, bývalý předseda zahraničněpolitického výboru Dolní sněmovny.

BBC: "Zbývá nám, už jen 12 hodin, abychom zrušili monarchii"

19. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

BBC naštěstí v pátek večer odvysílala alespoň jeden ostře antimonarchistický pořad: první epizodu satirického pořadu známého  komika Frankieho Boylea "Nový světový pořádek Frankieho Boylea" - na rozdíl od doprdelistického přístupu českých médií ke kontroverzní, parazitické anglické monarchii. (Podle průzkumné organizace YouGov se 67 procent Britů k této královské svatbě staví bez zájmu.)


Je to jako reality show - až na to, že je nemůžeme hlasováním vyhnat z funkce... Připravte se na děsivou orgii britského nacionalismu. Ať už budete dělat cokoliv, neodvažte se pustit televizi...!


Ovar v britské politice

19. 5. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Dalším důkazem pozoruhodného sbližování českého a britského veřejného diskursu je skutečnost, že se v Británii na sociálních sítích v posledních dnech virálně rozšířila urážka "gammon" (vařená šunka)  pro starší bělošské muže zuřící nad neúspěšně realizovaným brexitem, bojující proti imigrantům a proti "politické korektnosti" tak silně, že jsou zcela rudí ve tváři.

Podobnost výrazu "ovar", jímž je v ČR označován víte kdo, je čistě náhodná.

Podrobně se to rozbíralo v pátek večer ve známém britském satirickém televizním pořadu Have I Got News for You.

(Jinak výraz pro "sluníčkáře" je v angličtině "snowflakes".)

Bůh je katolík, zvěstuje ČT

19. 5. 2018 / Richard F. Vlasák

čas čtení 11 minut

Dlouho jsem váhal, zda svou recenzi na film Bůh je s námi zveřejnit. Podobně kritickým textem se totiž vystavuji riziku, že budu nazýván nacionalistou, nebo náboženským fanatikem, nebo minimálně kverulantem... Budu narušovat  skvělou atmosféru společenského souhlasu, v němž se kulturní snobismus mísí s neznalosti základních faktů z oblasti dějin, dějin práva a ústavy nebo církevních dějin. Chybami se totiž vyznačuje nejen film sám, ale i řady nadšených nebo kritických recenzí díla, jež si dalo za cíl současným způsobem pojednat jeden z klíčových momentů národních dějin – III. pražskou defenestraci. Že tento film skončil jako katolická propaganda, není divu. 

I když jste zastánci Izraele, jak si myslíte, že mu tento morální úpadek může prospět?

19. 5. 2018 / Lukáš Stříteský

čas čtení 2 minuty

Na hranici s Gazou stojí Izraelští vojáci se sniperskými puškami a hledí skrze hledáčky na děti, novináře, lékaře, mrzáky na vozíčku a chladnokrevně po nich pálí ostrými náboji, jako by to byli vrabci. (https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/ibrahim-abu-thuraya-dead-shot-killed-israel-jerusalem-protest-disabled-no-legs-wheelchair-a8114766.html, https://www.telegraph.co.uk/news/2018/04/07/israeli-sniper-kills-palestinian-journalist-wearing-vest-marked/, https://www.nbcnews.com/news/world/4-palestinians-killed-israeli-fire-gaza-border-protest-n868036, https://blisty.cz/art/91068-izraelci-postrelili-u-hranice-v-gaze-kanadskeho-lekare.html) Popravují je odporným způsobem, protože těžko jim může hrozit nebezpečí od zjevně označených neozbrojených novinářů nebo člověka s palestinskou vlajkou bez obou nohou. Žádné vážné zranění na Izraelské straně zatím nebylo reportováno. Kdežto zraněných Palestinců jsou tisíce a zabitých desítky.

Palestinci vědí, že jim hrozí smrt zastřelením. Kdo by z nás byl schopný postavit se s holýma rukama tváří v tvář pušce s ostrým nábojem, který vám může v každý okamžik ustřelit ruku nebo nohu nebo prostřelit žaludek, střeva či plíce? Proč nikde neslyšíme o nesmírné odvaze Palestinců, která si zaslouží úctu, respekt a solidaritu? Proč jsme tak odcizení tomu, co před vlastníma očima vidíme? Proč musíme odbíhat do historie, k zaklínadlům „Hamás, hamás, hamás!“ jako by měla smýt vražednou krev? Proč nemůžeme jednoduše morálně odsoudit odpornou mnohonásobnou vraždu? I když jste zastánci Izraele, jak si můžete myslet, že mu tento morální úpadek může prospět?

A proč se nemůžeme skutečně dočíst, co se děje běžným lidem v Gaze? Že tam Izrael tráví milion dětí svou nelegální blokádou (jak nás spravuje nejrespektovanější Izraelský denník Haaretz https://www.haaretz.com/middle-east-news/palestinians/.premium-expert-warns-97-of-gaza-drinking-water-contaminated-by-sewage-salt-1.5747876) Je nám trávení miliónu dětí skutečně tak ukradené, že je to nepodstatný detail, který není třeba při reportážích a diskuzích zmíňovat? Přesto, že počínání Izraele v Gaze je odsuzováno jako zločiny proti lidskosti? ( https://www.globalresearch.ca/maintaining-the-unlawful-siege-of-gaza-is-a-crime-against-humanity/5395417l)

Život v Ruritánii: Mayová jmenovala 9 nových probrexitových lordů, aby zabránila Horní sněmovně hlasovat proti brexitu

18. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Fundamentalistický "lord" z extremistické ultrapravicové strany DUP, kterého právě jmenovala Theresa Mayová do Horní sněmovny, požadoval v 80. letech, aby Británie letecky bombardovala Irskou republiku:
Jon Snow, Channel 4 News: "Jak zábavné je žít v Ruritánii. Když jako premiérka patnáckrát prohrajete hlasování o brexitu v Horní sněmovně, žádný problém. Prostě si najdete lidi, kteří jsou ochotni hlasovat tak, jak vy chcete, změníte jejich jména na Lord a Lady a jmenujete je do Horní sněmovny - a sláva, máme demokracii!" 

Ve škole v Texasu zastřelil žák osm až deset studentů

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

"To je jedna věc, které se jako rodiče bojíme. Posílat dnes naše děti do školy a nevědět, jestli jsou tam v bezpečí."
"Děje se to všude. Vždycky jsem si myslela, že se to nakonec stane i v naší škole."
"Zatelefonovala mi. Řekla 'Maminko, tady se střílí.' A já žíkám: 'Cože?' A ona odpovídá: 'Ve škole se střílí.' A ona brečela."
"Nikdo by neměl být nucen tohle zažívat. Ve škole. Tady máme mít pocit bezpečí."


Jak jsem to myslel s tím brexitem a elitami

18. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Jan Čulík píše: „Představa pana Borise Cveka, že brexit je důsledkem sporu mezi „elitami“ v britské Konzervativní straně, je hodně idealistická. Spíš jde, bohužel, o skutečný póvl.“ Jde mi o to, aby mi nebylo špatně rozuměno. Podstatné je, jak brexit začal.

Nikdy by nebylo žádné referendum o brexitu, kdyby se toto téma nestalo nástrojem pro mocenský boj mezi Davidem Cameronem a jeho protivníky. Předpokládalo se, že vítězství prounijního názoru je jisté, otázkou bylo jen, nakolik bude přesvědčivé. Když bude jasné, upevní to pozici Camerona, když naopak bude těsné, nastoupí na jeho místo lidé jako Boris Johnson. Proto byli všichni v Konzervativní straně překvapeni a naprosto nepřipraveni, když vyhrál odchod z EU.

Izraelci postřelili u hranice v Gaze kanadského lékaře

18. 5. 2018

čas čtení 1 minutaKanadsko-palestinského lékaře postřelil do nohou izraelský ostřelovač a jeden jeho zdravotník byl izraelskou armádou zastřelen, píše kanadský deník Globe and Mail.

Dr. Tarek Loubani, lékař z kanadského města London v Ontariu, který také vyučuje na lékařské fakultě University of Western Ontaria, se v pondělí připojil ke zdravotníkům v Gaze, kteří ošetřovali zbraněné demonstranty.

Dr Loubani, který sloužil jako havarijní lékař v terénu v Tanzánii a v konfliktních zónách, jako je Irák a jižní Libanon, uvedl, že na sobě měl zelenou uniformu chirurga a stál s několika dalšími zdravotníky v oranžových zdravotnických vestách asi 25 metrů od protestů, když byl postřelen.

"Mám velmi rozsáhlé zkušenosti ohledně toho, jak se chovat, abych nebyl postřelen. Vím, kde stát, vím, kde být. Vím, jak se vyhnout postřelní," řekl kanadskému listu. "Udělal jsem všechno správně. Byli jsme všichni zdravotníci pohromadě. Byli jsme jasně viditelní. V tu chvíli, kdy jsem byl postřelen, bylo ticho. Kulka proletěla mou levou nohou, pak mou pravou nohou a zasekla se do země.

Lékař se bude uzdravovat mnoho měsíců, avšak uvedl, že "měl velké štěstí".

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Za krveprolévání v Gaze může Izrael i Hamás

18. 5. 2018

čas čtení 5 minut

V pondělí izraelské bezpečnostní síly čelily 40 000 rozhněvaných Gazanů. Někteří byli ozbrojeni. Všichni byli podněcováni Hamásem ke stržení plotu oddělujícího Gazu od Izraele a masovému uplatnění posvátného principu "návratu", píše Yossi Alpher v levicovém deníku Forward. A ačkoliv většina si udržovala odstup, skupiny mladíků, někdy ozbrojených, se zas a znova blížily k plotu, občas se jim povedlo jej poškodit nebo prorazit za něj.

Trump varoval Kim Jong-una: Bez dohody se mnou bude tvůj osud stejný jako Kaddáfího

18. 5. 2018

čas čtení 1 minutaTrump o této dohodě nevěděl nic a myslel si, že jde o intervenci NATO z roku 2011 v Libyi, která nakonec vedla k tomu, že Kaddáfího v Tripolisu zavraždili vzbouřenci. "Ten model by se uskutečnil, pokud neuzavřeme dohodu. Pokud ji ale uzavřeme, Kim Jong-un bude velmi, velmi šťastný," řekl Trump. Kimův režim v Severní Koreji prý přežije, pokud Kim bude souhlasit, že se vzdá všech jaderných zbraní. "Bude vládnout své zemi. Jeho země bude velmi bohatá," řekl Trump. "Jsme ochotni toho udělat hodně, a on je také ochoten toho udělat  hodně, a já si myslím, že budeme mít dobrý vztah, pokud se uskuteční ta schůzka a pokud z ní něco vzejde. A dostane ochranu, která bude velmi silná. Když John Bolton učinil ten výrok,. hovořil o situaci, kdy bychom měli problém, protože nemůžeme dopustit, aby ta země měla jaderné zbraně. Nemůžeme."

KLDR se nebude chtít vzdát jaderných zbraní, naopak bude od Trumpa požadovat, aby ji uznal za jadernou mocnost.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Přijde v důsledku brexitu Británie o Severní Irsko?

18. 5. 2018

čas čtení 1 minuta
 

Channel 4 News informovaly ve čtvrtek večer, že severoirští protestanté, tedy unionisté (!) vyjednávají s dublinskou vládou Leo Varadakara o možném začlenění Severního Irska do Irské republiky po brexitu. Gary Gibbon o tom píše:

V Dublinu, v 10 Downing Street a dokonce i ve fundamentalistické severoirské unionistické straně DUP se nyní hovoří o "posunujících se kontinentech" a o "praskajicích ledovcích".

Mezi severoirskými katolíky, nacionalisty, byla vždycky dosti velká část obyvatelstva, která chtěla sjednocené Irsko, ale nechtěla se vzdát lepšího britského státního zdravotnictví ani silnějšího britského sociálního zabezpečení. Británie - a s ní i Severní Irsko - bývala bohatší než Irská republika. Dnes je tomu naopak - a severoirští občané především chtějí zůstat v Evropské unii a odmítají nesmysl brexitu.

Jeden interviewovaný severoirský unionista sdělil Channel 4 News, že všechno se změnilo po referendu o brexitu. "Výsledek toho referenda byl pro nás urážkou," zdůraznil.

Irská republika i Severní Irsko bezpodmínečně požadují otevřenou hranici mezi oběma zeměmi, jaká existuje doposud. To však nebude možné, pokud by Severní Irsko odešlo z jednotného evropského trhu a z Evropské unie, protože EU nemůže dopustit, aby na území evropské organizace pronikaly nekvalitní výrobky a potraviny, které neodpovídají evropským normám


Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 

Londýnské vládě: Už se jednou ohledně brexitu konečně probuďte!

18. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

Brexit je pro Brity matkou všech problémů a irská hranice je jejich neřešitelné jádro. Je neřešitelné, protože londýnská vláda má příliš mnoho požadavků a nabízí příliš málo ústupků. Vůbec si neuvědomuje slabost svého postavení a sílu rozhodnosti svých evropských partnerů, píše v časopise Prospect Jonathan Lis.

Volba, před kterou nyní stojí Theresa Mayová, je jednoduchá a zdrcující: Buď   bude celá Británie dál součástí jednotného evropského trhu a celní unie, anebo vytvoří hranici v Irském moři mezi Británií a Severním Irskem. Jasně řečeno: Buď Británie přijme volný pohyb lidí z EU, anebo vytvoří obchodní bariéry uvnitř Británie.

Přestaňte s odsunem nádraží, je v rozporu s veřejnými zájmy

18. 5. 2018

čas čtení 10 minut

otevřený dopis na ministerstvo dopravy (zkrácené znění). Autorem je ing. Jan Klika

Vážený pane ministře,

dovolte mi prosím, abych Vás, 1. náměstka a ředitele odboru strategie MD (jako bývalý projektant, obeznámený s řadou dosavadních technických řešení přestavby ŽUB), upozornil na závažné problémy spojené s právě probíhajícím rozhodováním o budoucí podobě železničního uzlu a poloze hlavního nádraží v Brně. Varianta Řeka byla podpořena krajskou a brněnskou samosprávou v rozporu s opakovaně prokázanými požadavky veřejnosti má zásadní nedostatky, které jsou zamlčovány nebo zlehčovány. Rozhodování o zásadní otázce přestavby ŽUB tak dosud probíhá bez potřebné rozvahy a uvážení širších a dlouhodobých hledisek. Přitom je řada závažných důvodů naopak pro volbu varianty přestavby ŽUB s hlavním nádražím v poloze Petrov, která je v souladu s veřejnými zájmy, což u varianty Řeka nelze prokázat.

Hlavní nedostatky rozhodování a fakta pro volbu varianty přestavby ŽUB:

Třináct nepříjemných pravd o tom, co se děje v Gaze

18. 5. 2018

čas čtení 8 minutSkutečnost je daleko horší a zmatenější, než jak vám tvrdí ideologové z obou stran

Yair Rosenberg na serveru Tablet shrnul třináct důležitých skutečností ohledně toho, co se děje v Gaze, kde izraelská armáda střelbou zabíjí neozbrojené demonstranty. Jeho analýza, kterou novinář Nick Cohen z týdeníku Observer označuje za "dosud nejlepší", nefandí ani jedné straně, ale - podobně jako to dělají nejslušnější západní sdělovací prostředky - hovoří o osudu obyčejných lidí. (Srovnáním jeho analýzy s četnými jinými zdroji jsme v ní však nalezli nejméně jednu nepřesnost, na něž poukazujeme, nebo je doplňujeme v poznámce.)

Přečetli jsme:

Za kulisy: Faltýnek a spol. lobbovali v Bruselu za dotace pro velké holdingy

18. 5. 2018

čas čtení < 1 minuta

V Bruselu právě vrcholí vyjednávání o tom, zda budou zastropované dotace pro velké zemědělské holdingy. Česká republika drží stanovisko, které v případě prosazení bude výhodný pro holding ze svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše. Klíčovým vyjednavačem za ČR je přitom bývalý manažer Babišova holdingu a jeho dnešní místopředseda v partaji Jaroslav Faltýnek.

 

Celý text: ZDE

21769

Česká oligarchická struktura se hroutí

18. 5. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Tak dlouho se jezdí pro investice do Číny, až se začne dominově rozpadat oligarchie jedné malé středoevropské země. Zvlášť, když to vše mají v rukou hochštapleři, které k těmto příležitostem vynesl zjevně nesoudný a k silným impulsům netečný prezident. Informace o tom, že byl "architekt" česko - čínských vztahů Jaroslav Tvrdík a spolu s ním celé představenstvo odvolán z čela CEFC Europe a nahrazen krizovým managementem finanční skupiny J&T, je svědectvím o tom, že na velmi chatrných základech postavená konstrukce finančních spekulací padá poté, když se vypařil její základní kámen. Tedy věřme, že se panu poradci pana prezidenta Zemana nic zlého nestalo, nicméně "letadlu", do kterého naložil celou prezidentskou kancelář, došlo vysoko ve vzduchu palivo. Přistávat se bude na justičních dvorech. Kdyby šlo jen o Tvrdíka, Nejedlého a Mynáře, nedělo by se zase nic tak strašného, prostě by byl jen zdiskreditován prezident ČR. Jenže v tom letadle sedí majitelé J&T, tím pádem tam sedí i klaun Soukup, sedí tam ale také PPF a někde v zadních řadách je spousta černých pasažérů, kteří si nyní horečnatě nasazují kyslíkové masky. Nutno říct, že zbytečně...

Další důkaz o stupiditě a aroganci anglických politiků a jejich státních úředníků

18. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

 

Novopečený britský ministr vnitra Sajid  Javid byl dnes v Evropském parlamentě na jednání s Guyem Verhofstadtem. Snažil se to před novináři utajit, jenže Evropský parlament je na rozdíl od britské politiky otevřený a Verhofstadt o schůzce předem informoval na Twitteru. Dále pokračuje novinář Nick Gutteridge:
"Ministr vnitra Sajid Javid se pokusil v Evropském parlamentě dnes utéci před novináři, kteří se ho chtěli dotazovat na jeho schůzku s Guyem Verhofstadtem, na níž se jednalo o právech občanů EU usazených ve Velké Británii. Odmítl odpovědět na všechny otázky, řekl jen, že rozhovory byly "konstruktivní" a asi 10 poradců se ho pak pokusilo před novináři schovat.

Nová italská ultrapravicová vláda chce přesunout půl milionu lidí do koncentračních táborů

18. 5. 2018

čas čtení 1 minuta

 
Italské Pětihvězdičkové hnutí se spojilo s ultrapravicovou Ligou k utvoření vlády. Jejich programem je fiskální expanze, agresivní zásahy proti imigraci a zahájení proruské zahraniční politiky.

Obě strany chtějí v Itálii, která je třetí největší ekonomikou v eurozóně, zavést dvoustupňovou rovnou daň, základní příjem ve výši 780 euro (19 500 Kč) měsíčně pro chudé rodiny, zrušení důchodové reformy, zavedené uprostřed krize r. 2011 a zrušení sankcí EU proti Rusku. Obě strany také požadují rychlou deportaci půl milionu imigrantů z Itálie, i když nejprve mají být imigranti soustředěni "v dočasných" koncentračních táborech.

Z programu obě strany odstranily předchozí plán vytvořit možnost odchodu Itálie z EU a požadavek, aby Evropská ústřední banka zrušila dluh Itálie ve výši 250 miliard euro.

Zveřejnění programu vedlo k poklesu hodnoty desetiletých italských obligací. Italské akcie tento týden poklesly o 2,6 procenta. 

O elitách a společnosti

17. 5. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Představte si situaci, že máte zemi, kde policie, prokuratura i soudy chronicky slouží mafii. Všeobecně se to ví, píše se o tom v novinách, dokonce v sousední bratrské zemi bývá onen soudní systém dáván jako varovný příklad mafiánského zabetonování tzv. soudcovské samosprávy. Co s tím? Demonstrace? Volby? Lidové soudy a soudci-rychlokvašky?

Ministerstvo zemědělství ČR neumožnilo výsadbu stromů, které by přežily

17. 5. 2018

čas čtení 9 minut

NÁVRH NOVÉ VYHLÁŠKY UMOŽŇUJE VYSAZOVAT AŽ 75% SMRKŮ I TAM, KDY SMRKY NYNÍ HYNOU


tisková zpráva hnutí Duha


Ministerstvo zemědělství (MZe) mění důležitou vyhlášku, která mimo jiné určuje druhovou skladbu lesů. Převažující výsadbu smrku přitom nemění vůbec. Hnutí DUHA to označilo za skandální. MZe chce dál ponechat smrk jako hlavní dřevinu i v oblastech středních nadmořských výšek, kde podle vědeckých modelů bude hynout, a dokonce i tam, kde se již nyní smrkové porosty plošně rozpadají. Vyhlášku poslalo Mze do meziresortního připomínkového řízení [1]. 

Irský premiér varuje, že Británie vypadne z EU bez jakékoliv dohody

17. 5. 2018

čas čtení 2 minuty


 Leo Varadakar, premiér Irské republiky, varoval, že pokud bude pokračovat hašteření britské vlády, která stále ještě nevypracovala žádné řešení pro severoirskou hranici a je povinována ho vypracovat do červnového summity EU, který se bude konat v Sofii, Británie vypadne z EU bez jakékoliv dohody. To by bylo pro Británii katastrofou, například by přestal letecký provoz mezi britskými městy a EU.

Pozorovatelé charakterizují neplodné hašteření britské vlády v této pozdní době jako "šokující". Varadakar varoval, že EU a Dublin dosud nedostaly z Británie "vůbec nic, co by se alespoň pokusilo nějak vyřešit současnou slepou uličku", problém s  hranicí EU mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v dubnu 2018

4. 5. 2018

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 72 426.17 .  Příjem z reklamy byl 9917 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 144 226.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem dubna 2018 359 572.35 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21149