Revoluce v robotice si vynutí radikální změny zákonů a povede k zavádění kvót pro lidské zaměstnance

4. 4. 2017

čas čtení 4 minuty

Inovace v oblasti umělé inteligence a robotiky zřejmě donutí vlády k zavedení kvót pro lidské zaměstnance. Tradiční pracovní praxe bude radikálně změněna. Vzniknou nebývalá dilemata, jako například při pojišťování automobilů bez řidičů, argumentuje ve své zprávě Mezinárodní asociace právníků (International Bar Association).

Z jejího průzkumu vyplývá, že až třetina pracovních míst, které v současnosti vyžadují univerzitní kvalifikaci, bude nakonec nahrazena stroji či softwarem. Mezinárodní asociace právníků varuje, že dnešní právní rámec regulující zaměstnanost a bezpečnost práce rychle zastarává.

Rozhovor Britských listů 103:

Proč se česká společnost chová k lidem s psychickými poruchami tak hnusně?

31. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Jan Čulík hovoří s psychiatryní Kateřinou Duchoňovou o záporném postoji značné části české veřejnosti vůči lidem s psychickými poruchami. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Andrej Babiš: Chci pozvat Středoevropskou univerzitu z Budapešti do Prahy

4. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Vynikající nápad. Je to skutečně jedna z nejlepších škol v Evropě. V ČR není zrovna mnoho prestižních mezinárodních institucí, tedy vlastně tu nejsou žádné. Praha není žádná Ženeva. Přesunutí Středoevropské univerzity z Budapešti do Prahy by bylo pro ČR obrovské terno a konečně by výrazně posílilo českou mezinárodní prestiž. (Kterou, navzdory horečnatě nerealistickým představám většiny české veřejnosti, NEPOSÍLÍ případná Zemanova návštěva u Trumpa, ta by pověst ČR jen ještě zhoršila, poznamenává Jan Čulík.)

Tisíce Maďarů skandují "Svobodnou zemi, svobodnou univerzitu" na protest proti návrhu zákona, který hrozí, že zlikviduje Středoevropskou univerzitu:

Putin je součástí tradice ruských carů

4. 4. 2017

čas čtení 4 minuty

Putin se nevynořil náhle odnikud, píše rusista Geoffrey Hosking. Je v Rusku populární hlavně proto, že je efektivním vůdcem země, která se považuje za světovou velmoc. Pokračuje v tradici ruských carů.

Jako všichni lidé v krizi, Rusové oceňují politického předáka, který je schopen udržovat jak vnitřni pořádek, tak vnější bezpečnost. Často zapomínáme, že za posledních třicet let procházelo Rusko vážnou a dlouhou krizí, kdy byly ohroženy jak vnitřní pořádek, tak vnější bezpečnost Ruska. Rozkladem Sovětského svazu v roce 1991 vznikla nouzová situace, kdy se část státu rozpadla a v samotném Rusku vznikly vážné konflikty. V roce 1993 bylo Rusko na pokraji občanské války.

Frustrace nemůže být omluvou pro to, aby se lidem lhalo

4. 4. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Tzv. "oficiální stanoviska" jsou jistě pochybná a pochybný je i žurnalismus, který je nekriticky šíří. Pokud je totiž motivace jejich šíření mocenská. Řešením však nejsou nehorázné lži. (Motivace jejich šíření také bývá totiž mocenská)

Dva pracovníci "Ústavu pro studium totalitních režimů" vyjádřili nesouhlas s nominací bývalé disidentky a spisovatelky Lenky Procházkové do rady této instituce. Poukazují na to, že Procházková "vystupuje na komunistických akcích vedle kovaných stalinistů a píše články, v nichž zkresluje historii". Je pravda, že Lenka Procházková dnes publikuje na konspiračních webech, jako jsou Parlamentní listy, Nová republika a NWOO.org. Týdeník Respekt cituje z projevu Lenky Procházkové z října 2016, požadující vystoupení ČR z NATO: „Americká armáda už hodně dlouho nic nevyhrála, i k loupežným výpravám potřebuje spojence, spolupachatele. K tažení za ruskými zdroji si jako vojenské nástupiště připravila Ukrajinu, kde zaplatila a koordinovala násilný puč proti legitimní vládě a ve jménu demokracie dosadila fašistickou juntu a vyvolala tím občanskou válku.“ Respekt usuzuje, že Procházková je zjevně vývojem Československa a České republiky od roku 1989 silně zklamána.

Být zklamán vývojem v ČR po roce 1989 je zcela legitimní, takových lidí jsou v ČR asi statisíce. Stejně legitimní je vystupovat na akcích KSČM, je to konec konců povolená politická strana dlouhá léta fungující v českém demokratickém systému

Nick Clegg: Británii ovládli stařečtí oligarchové a Mayová je jejich rukojmím

4. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

Bývalý šéf britské Liberálnědemokratické strany se vyjádřil, že Británie se po brexitu stala majetkem "podivné kabaly starců", totiž oligarchů, které vlastní britský probrexitový denní tisk: bratrů Barclayových, vlastníku deníku Daily Telegraph, Ruperta Murdocha, vlastníka deníku The Sun, a Paula Dacrea, vlastníka Daily Mail.

Tito oligarchové podle Clegga nyní "vedou Británii jako na drátkách", chtějí ji proměnit v off-shorovou ekonomiku bez sociální legislativy. Jsou to "nevolení starci a Theresa Mayová je jejich rukojmí".

Clegg argumentoval, že by v Británii měla vzniknout aliance rozumných lidí z Konzervativní, Liberálně-demokratické i Labouristické strany a mělo by se začít bojovat proti tomuto převzetí moci oligarchy.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nejmémě 35 lidí bylo usmrceno chemickým útokem v syrské provincii Idlib

4. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Nejméně 35 osob zemřelo v důsledku zjevného chemického útoku ve vzbouřeneckém městě v severozápadní Sýrii.

Lékařské zdroje v městě Khan Sheikhun uvádějí, že lidé omdlévali, zvraceli a dělala se jim pěna u úst. Osoby, které zemřely, usmrtil plyn.

Je vraždění v Sýrii skutečně zapomenuto?

4. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Human Rights Watch vydala o vraždění v Sýrii jen v březnu více než 10 analýz. Nemluvě o odkazech na Twitteru a na dalších sociálních sítích:

"Ty nemocnice byly jatka": Cesta do tajných syrských mučíren v nemocnicích:

Putin-Assad znovu zaútočili na nemocnici, chemickou zbraní. Dva mrtví, včetně lékaře:

Německé výzvědné informace byly zřejmě zdrojem vražedného (pro civilisty) amerického útoku v Rakce:

V národní den lékařů nezapomeňme, že v Sýrii bylo usmrceno 814 zdravotníků a lékařů - 90 procent z nich Asadovým režimem, který podporuje Putin:

Násilí v Sýrii pokračuje uprostřed mezinárodního úsimí realizovat příměří v rozhovorech, vyjednaných Ruskem, Tureckem a Íránem a při paralelních rozhovorech, které sponsorují Spojené národy. Vládní Asadovy jednotky a jejich spojenci provádějí úmyslné útoky na civilisty. Obrovskou měrou se dál používá mizení osob a mučení. Ozbrojené skupiny, které bojují proti Asadově vládě, útočí na civilisty, používají dětské vojáky, unášejí a mučí lidi. Extremistická organizace Islámský stát a Jabhat Fath Al-Sham, pobočka al Kajdy v Sýrii (dříve známá jako Jabhat al-Nusra) nesou odpovědnost za útoky proti civilistům, za únosy a za popravy. Podle místních syrských organizací do února 2016 zahynulo v konfliktu 470 000 lidí. Podle OSN je v současnosti 6,3 milionů bez přístřeší na území Sýrie a 5 milionů uprchlíků je v sousedních zemích.

Zdroj ZDE

Atentátník v petrohradském metru byl "zřejmě z Kyrgyzstánu"

4. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Podle kyrgyzských výzvědných služeb je hlavním podezřelým ze spáchání pondělního atentátu v petrohradském metru ruský občan, který se narodil v bývalé sovětské republice Kyryzstán. Při atentátu zahynulo 10 osob a více než 40 bylo zraněno. Kyrgyzský státní výbor pro národní bezpečnost se vyjádřil, že pachatelem atentátu by mohl být dvaadvacetiletý Akbaržon Džalilov. Je nejasné, zda došlo k sebevražednému atentátu, anebo zda se útočníkovi podařilo uprchnout. Džalilov žil v Rusko šest let a je z města Oš v jižním Kyrgyzstánu. V Rusku žijí a pracují v manuálních zaměstnáních, často na staveništích a za velmi špatných pracovních podmínek, statisíce lidí ze střední Asie.

V časných ranních hodinách v úterý vyjádřil Donald Trump telefonicky Vladimíru Putinovi podporu. "Prezident Trump nabídl plnou podporu americké vlády v reakci na atentát a ve snaze pohnat odpovědné osoby ke spravedlnosti," konstatoval Bílý dům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

10 lidí bylo usmrceno a 50 bylo zraněno při výbuchu v petrohradském metru

3. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Podle ruských úřadů byla výbušnina umístěna do vlaku metra nedaleko stanice Senné náměstí. K výbuchu došlo asi ve 14.30 petrohradského času (12.30 středoevropského času)

O několik hodin později byla nalezena další bomba v jiné stanici metra, avšak byla bez nebezpečí zneškodněna.

Metro bylo po výbuchu uzavřeno a lékařské vrtulníky odvážely raněné.

Ruský prezident Vladimír Putin vyjádřil svou soustrast rodinám obětí. Uvedl, že je příliš brzo určit, zda šlo o "kriminální nebo teroristický útok".

Po mnoho let bylo Rusko terčem útoků od islamistických skupin ze severního Kavkazu, avšak od útoku sebevražedného atentátníka na letiště Domodědovo v roce 2011 dochází už k atentátům jen na samotném severním Kavkaze.

Od vstupu Ruska do války v Sýrii tvrdily propagandistická média Islámského státu, že se Rusko stane terčem atentátů. Dosud se však nikdo k odpovědnosti za atentát nepřihlásil.

Ruské metro bylo terčem útoků od roku 2000 už po šesté. Moskevské metro bylo terčem atentátu r. 2000, dvakrát v roce 2004 a zdvojeně r. 2010:

Daily Telegraph: Britské vojenské námořnictvo stále ještě dokáže ochromit Španělsko

3. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Pozoruhodně, v těchto dnech v Británii vycházejí takovéto články:

Britské královské námořnictvo je dnes o hodně slabší, než bylo během války o Falklandské ostrovy, ale stále ještě by dokázalo ochromit Španělsko, konstatovali vojenští experti.

Admirál Chris Parry se vyjádřil: "Pokud chce vláda hovořit důrazně o Gibraltaru, nebo o jakémkoliv jiném místě, musí řádně investovat do vojenské kapacity, aby svá slova mohla vojensky podpořit."

Parry konstatoval, že schopnosti britské obrany jsou "významně" větší než Španělska a kdyby došlo k válce, Británie je třikrát silnější než Španělsko. Naše kapacita jim uškodit je daleko větší.

Parry dodal: "V krátkodobé perspektivě bychom mohli Španělsko ochromit a myslím, že Američané by nás také podpořili. Španělsko by se mělo poučit z historie, že nikdy nestojí za to proti nám bojovat a že stále ještě dokážeme spálit vous španělského krále".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Komentátorka Marina Hyde k tomu dodává:

"Brexit je jako jeden z těch univerzitních psychologických experimentů v Americe v sedmdesátých letech, které se musely rychly zrušit poté, co se rychle proměnily v brutalitu."

Pokrytectví deníku Daily Mail

3. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

Daily Mail: "Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. - Moment, proč na ně fyzicky útočíte v ulicích?"

(Jiné je to v ČR: Tam servery jako Parlamentní listy systematicky vyvolávají rasistickou a náboženskou nenávist, ale nad případnými útoky na své oběti se pokrytecky nepozastavují jako Daily Mail...)

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Paralýza:

Mrtvé děti v Sýrii a Iráku už nikoho nezajímají

3. 4. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta


Tři opakované ruské nálety včera zasáhly nemocnici v syrském městě Márat an-Numan ZDE. Neexistuje totiž žádný imaginární konec válečných zločinů ruského letectva, který by snad přišel s koncem operace proti Aleppu. Ruské letectvo dál záměrně útočí na školy, nemocnice, uprchlické tábory, na cokoliv, co si vzpomenete, pokud to leží na povstaleckém území. Jediným rozdílem oproti situaci v závěru loňského roku je fakt, že západní mainstreamová média už o útocích ani o obětech neinformují.  Mrtvoly dětí vyhrabané z trosek už nejsou zpráva. Plošné nasazení bílého fosforu už není zpráva. Asadisté bombardující civilisty chlórem už nejsou zpráva. Fotografie a videozáznamy zločinů publikují jen amatéři na Twitteru a YouTube.

Poté co Západ opustil Aleppo a smířil se se svým morálním bankrotem na Blízkém východě se také odmítl dívat do slepých očí obětí vlastní opovrženíhodné zbabělosti, stejně jako obětí "pragmatické" spolupráce s šíitskými fanatiky z poíránských milic v Iráku, kteří přivolávají koaliční nálety na civilní cíle kolem Mosulu.

Ve všeobecném nezájmu o civilní oběti válek jsou teď západní mainstreamová média rozhodně naprosto nestranná.

29559

Analýza

Bitva o Aleppo a boje o Mosul aneb Dva odlišné mediální světy

3. 4. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 13 minut

Loňské boje o syrské Aleppo probíhaly za enormního zájmu západních mainstreamových médií a politických špiček, což se o stávajícím dobývání iráckého Mosulu říct nedá. Zatímco drastické následky zuřivého bombardování východního Aleppa ruskými a syrskými leteckými silami vévodily televizním obrazovkám, titulním stránkám novin a sociálním sítím, se záběry ze západního Mosulu jsme konfrontováni o poznání méně. Vypadá to, jako by vlažný zájem tradičních mediálních domů o nekompromisní vojenskou strategii Bílého domu v irácké baště Daeše opět potvrzoval slova o nekompetenci mediálního mainstreamu, v jejímž důsledku se nebývale daří fenoménu fake news. 

Léčí hladovění nemoci, zbystřuje mozek a způsobuje dlouhověkost?

2. 4. 2017

čas čtení 5 minut

Odpověď není jednoznačná, píše Dara Mohammadi v týdeníku Observer. Není překvapivé, že nejpřesvědčivější důkazy jsou u cukrovky typu 2 - což je nemoc, kterou často způsobuje přejídání se. Cukrovka znamená, že tělo už nedokáže ovládat koncentraci cukru v krvi. Jakmile je u člověka diagnostikována cukrovka, znamená to brát léky až do konce života - leda že, myslí si výzkumníci na Newcastle University, začne pacient hladovět.

Na Newcastle University vyzkoušeli extremně nízkokalorickou dietu - 600 kalorií denně po dobu šesti týdnů - u 11 lidí s cukrovkou typu 2. Všech těchto 11 pacientů se cukrovky na konci půstu zbavilo. 7 z nich bylo bez cukrovky ještě o tři měsíce později. Z pozdějších studií vyplývá, že čím dříve začnou lidé hladovět, tím lepší jsou jejich šance na likvidaci cukrovky. Roy Taylor, který vede skupinu výzkumníků, si myslí, že hladovění přináší prospěch, protože se tělo zbaví nebezpečného tuku v orgánech a kolem nich, včetně dvou, které jsou důležité na ovládání koncentrace cukru - slinivky břišní a jater.

Los Angeles Times: Náš nepoctivý prezident

3. 4. 2017

čas čtení 5 minut

Americký deník publikoval ostře kritický komentář k pokračujícímu prezidentství Donalda Trumpa:

Během předvolební kampaně nebylo žádným tajemstvím, že Donald Trump je narcista a demagog, který používá strachu a lží k tomu, aby oslovil v amerických voličích to nejhorší. Psali jsme, že je nepřipravený a nevhodný pro prezidentský úřad a varovali jsme, že jeho zvolení bude katastrofou.

Nic nás ale nepřipravilo na to, jak obrovské bude toto železniční neštěstí. Během několika málo týdnů podnikl prezident Trump desítky kroků v reálném životě, které, pokud nebudou zrušeny, roztrhají rodiny, zašpiní řeky a znečistí vzduch, zintenzivní hrozivé důsledky globálního oteplování a hluboce oslabí systém amerického veřejného vzdělávání pro všechny.

Trumpův pokud odebrat zdravotní pojištění milionům lidí, kteří konečně dostali přístup ke zdravotnictví a zároveň realizovat masivní přesun bohatství od chudých k bohatým občanům byl prozatím zastaven. Avšak Trump pokračuje ve svém úsilí učinit vládní regulační orgány bezzubými a zamýšlí obrovsky zvětšit rozpočet Pentagonu, přestože údajně ustupuje ze světového jeviště.

Je to nesmírně nebezpečný vývoj, který hrozí oslabit morální postavení této země ve světě, uvrhnout do nebezpečí celou planetu a zvrátit dlouhá léta pomalých, ale jistých pozitivních změn pro marginalizované nebo v chudobě žijící Američany. Avšak ať jsou jakkoliv děsivé, tato radikálně špatná politická rozhodnutí nejsou nejděsivějším rysem Trumpova prezidentského úřadu.

Soudce argumentuje, že se Trump zřejmě dopustil kriminální výzvy k násilí

3. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Americké soudy berou Donalda Trumpa doslova a vážně, píše Aaron Blake v deníku Washington Post. Federální soudce David J. Hale v Kentucky odmítl pokusy Trumpových právníků neutralizovat trestní stíhání, v jehož rámci je obviněn, že vyzýval během předvolebního shromáždění v březny 2016 v Louisville k násilí proti demonstrantům.

Na tom shromáždění Trump opakovaně vyzýval své stoupence "Vyhoďte je!" To vedlo k tomu, že Trumpovi stoupenci demonstranty strkali a bili. Trumpovi právníci se snažili, aby bylo soudní řízení zrušeno na základě principu svobody projevu. Jenže Hale poukázal na to, že verbální projevy vyzývající k násilí nejsou chráněny prvním dodatkem k americké ústavě, a rozhodl, že existuje množství důkazů, že zranění demonstrantů bylo "přímým důsledkem" Trumpových slov.

Trumpovy neopatrné výroky mu opakovaně působí problémy u soudců.

Rusko chce zakázat svědky Jehovovy. Záminkou je údajný extremismus

2. 4. 2017

čas čtení 11 minut


Základním znakem totalit vždy bylo zakazování náboženských skupin. Z nich snad nejtypičtějším příkladem jsou svědkové Jehovovi, kteří byli postaveni mimo zákon za hitlerovského Německa i pod vládou komunistické totality. Co vypovídá o vývoji Ruska blížící se zákaz tohoto 8. největšího světového náboženství? ptá se Ján Prečuch.

Sovětský svaz, blátivé jaro roku 1951. Do bytu Kalinových na území západní Ukrajiny právě vtrhla skupina vojáků se psy. Muži v uniformě se časně ráno pouštějí do důkladné prohlídky bytu. Rodině se čtyřletým synem Vasilijem dávají dvě hodiny na zabalení svých věcí. A nabídku: pokud podepíšou prohlášení, že se zříkají své víry, můžou zůstat. Jinak je čeká Sibiř.

Majetková nerovnost, plagiátorství nikdo neřeší, vedoucí píší práce za studenty...

Vysokoškolské studium v dnešním Rusku

2. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

"Jestli je tady v Rusku něco 'na palici', tak jsou to večerní přednášky od 19 do 22 hodin. Magisterský program nemá přednášky přes den," píše mi můj diplomant studující na stáži v Moskvě. "To je pozoruhodné, proč tomu tak je?" ptám se. Následuje zajímavá sonda do vysokoškolského studia v současném Rusku, která dokumentuje obrovskou nerovnost v přístupu ke vzdělávání, hrozící fatální reprodukci rozdílů na základě majetku, ale třeba i naprostou rezignaci na elementární nároky. Koncept průběžného zkoušení sice vede k udržování studijní aktivity, ale studium je povrchní...

Prezident Trump nyní útočí na twitteru na republikánskou pravici

31. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Trump ostře zaútočil na ultrapravici v Republikánské straně, která pomohla zlikvidovat jeho program zdravotnické "reformy". Chce proti ní bojovat při volbách v příštím roce. Vyvolává to obavy, že Trumpovo hašteření s jeho vlastní stranou ochromí jeho legislativní agendu. Trump se na Twitteru zapřísáhl, že bude bojovat ve volbách r. 2018 jak proti "poslaneckému klubu Svobody" ve Republikánské straně, tak proti demokratům.

Jeďte někdy tramvají v 5 ráno

Vzdělanci na výletě mezi lid

1. 4. 2017 / Radek Mokrý

čas čtení 2 minuty

Lidé typu číšníka, který šokoval naše dva české vzdělance na výletě mezi lid, také nepatří mezi moje oblíbence. Nicméně šmahem z výšky svého výjimečného postavení jeho názory odkopnout jako bláboly je povýšené hlupáctví.

Vidět v tramvaji chudé Ukrajince, kteří dřou za mizernou mzdu, má být důvodem k rasismu?

1. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Radek Mokrý má pravdu v tom, že lidé se nemohou vždy jednoduše vymanit ve svých úvahách a názorech na dění okolo z prostředí, v němž se pohybují a kde se - pod vlivem převládajícího paradigma - formuje jejich názor. Omlouvat ale otevřený rasismus tím, že se v metru či tramvaji lidé setkávají ekonomickými imigranty, kteří jsou ožebračováni svými zaměstnavateli při vykonávání práce, kterou Češi dělat nechtějí, je absurdní a nepochopitelné.

Rasističtí maniaci si vystačí sami

31. 3. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Parlamentní listy mají opravdu hodně co na svědomí. Rasističtí maniaci, kteří se nad jejich excesy ukájejí, si neuvědomují, že Valenta je manipuluje z komerčních důvodů a má je jak loutky na nitkách.

Naprosto typickým rysem rasistické nenávisti je umisťování etnické či náboženské definice do titulku vedle údajného trestného činu, který příslušník dané etnické či náboženské skupiny spáchal. Hezky to navozuje - zcela falešný - dojem, že takové trestné činy jsou převažujícím charakteristickým rysem dané etnické či náboženské skupiny. Tak si vytvoříme pěkný stereotyp, že muslimové jsou vrazi a násilníci. Je to základní a falešný a nespravedlivý princip kolektivní viny. Jakýkoliv trestný čin je individuální záležitost. Pokud nějak Čech někoho zabije nebo něco ukradne, je mi líto, ale já za to nenesu odpovědnost, protože jsem náhodou taky Čech.

Není to nic nového. Před tím, než Češi nenáviděli muslimy, dělali totéž Romům. Ještě předtím židům. V druhé polovině devatenáctého století vládl v českém tisku typ zlovolného, ničivého, sexuálně agresivního a vilného žida. Je to úplně totéž, jako stereotyp, který Parlamentní listy vnucují české společnosti dnes a hlupáci nad tím mají orgasmické pocity. A oligarcha hazardu Valenta se směje celou cestou do banky.

Je neuvěřitelné, jak se mohou takovým hnusem diskriminovat jedinci, jako je odborář Středula nebo ministr zahraničí Zaorálek.

V civilizovaných zemích podnikají vlády kroky proti rasismu a nenávisti na internetu. V České republice nad nimi mají hlupáci orgasmické pocity a vládní ministři na serverech, šířících nenávist, zadávají svou reklamu, případně tam publikují. Absolutní hnus.

Proč Jiří Drahoš může porazit Miloše Zemana

31. 3. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Bývalý předseda Akademie věd, Jiří Drahoš, oznámil, že se bude ucházet o prezidentskou funkci a jsou toho plná média. Udělal to v Jablunkově, ve Slezsku, odkud pochází. A to byl podle mne správný krok, protože právě hlasy z „venkova“ budou zřejmě v prezidentské volbě ty rozhodující.

Drahošovi je vytýkáno, že je neznámý a politicky nevyhraněný, což by bylo jistě nevýhodou v roce 2013, kdy zemí zmítalo politické rozdělení a většinový odpor k Nečasově vládě. Šlo především o volbu proti ní. Kandidát ODS Přemysl Sobotka zcela propadl (necelé 2,5%) a Karel Schwarzenberg se snažil tvářit jako de facto nezávislá osobnost, což ovšem nemohlo fungovat. Miloš Zeman se snažil vystupovat (ve srovnání s tím, co následovalo po jeho inauguraci) důstojně a hrdě si hrál na levicového politika, který půjde razantně proti Nečasově vládě.

Srbským prezidentem se zřejmě již po prvním kole stane proruský kandidát Vučić

3. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta


Po sečtení 85,7 % odevzdaných hlasů získal proruský kandidát na srbského prezidenta Aleksandar Vučić 55,2 % a jeho nejsilnější protikandidát Saša Janković 16,3 % hlasů. Na základě těchto údajů výkonný ředitel agentury IPSOS oznámil, že Srbsko vybralo prezidenta v prvním kole voleb. Podle dosavadní praxe kandidát, který získal přes 40 % hlasů, obvykle vítězí v prvním kole hlasování.

Podle konkurenční agentury CESID Vučić po sečtení 79 % hlasů získal 55,9 % hlasů a Janković 15,5 %.

Podrobnosti v srbštině: ZDE

Státní volební komise ve Francii varuje před lživou zprávou ruské tiskové kanceláře Sputnik

2. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

Navzdory tomu, že Francois Fillon je v žebříčku popularity před francouzskými všeobecnými volbami na třetím místě, ruská tisková kancelář Sputnik tvrdí, na základě svých průzkumů veřejného mínění, které však nesplňují francouzské normy průzkumů veřejného mínění, že nejpopulárnějším kandidátem francouzských prezidentských voleb je právě Fillon. Fillon chce zrušit protiruské sankce, kdežto centristický kandidát Emmanuel Macron, který v současnosti vede v žebříčku popularity, je chce posílit.

Macronovi poradci varovali už v únoru, že Macron je terčem fake news, které proti němu šíří ruská tisková kancelář Sputnik.

29554

Analýza

Kterak globální oteplování, zdravotnictví a sociální politika musejí jít stranou, když se mohutně zbrojí

20. 3. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Mám za to, že je třeba věnovat větší úsilí rozboru reálných skutků Trumpovy administrativy než rétorickým excesům amerického prezidenta, ať již na sociálních sítích nebo na veřejnosti. Již v době, kdy byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem, ale i dříve, bylo značně pošetilé se domnívat, že by tento hochštapler s falešným příčeskem mohl představovat kýženou změnu na nevětrané americké politické scéně. Nicméně přání bývá často otcem myšlenky, a mnozí z nás raději kritický nadhled pohřbili, než aby čelili suchopárné realitě. Neuplynuly ani dva měsíce od inaugurace Donalda Trumpa (vzpomínáte si na jeho krajně nacionalistickou řeč, jejímž leitmotivem byl kontroverzní slogan America First?) a je zjevné, že politická opatření Trumpovy administrativy na domácí půdě i v zahraničí s sebou nesou četná negativa.

Stoupenci brexitu už mluví o válce proti Evropě

2. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

Neuplynul ani týden od aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU a stoupenci brexitu už mluví o válce proti Evropě. Bývalý šéf Konzervativní strany Michael Howard se vyjádřil, že premiérka Theresa Mayová je ochotna jít do války s Evropou o Gibraltar. "Robustní" jazyk použil i konzervativní ministr obrany Michael Fallon: "Suverenitu Gibraltaru budeme hájit absolutně (all the way)," vyjádřil se. "Neexistuje nějaká evropská organizace, která by řešila mezistátní konflikty?" ptá se Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch.

V Londýně bojuje o život zmlácený teenager. Zbili ho, protože je imigrant

1. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Šest osob, čtyři muži a dvě ženy, všichni ve věku od 20 do 24 let, byli v sobotu zatčeni na několika adresách v londýnské čtvrti Croydon poté, co vážně zmlátili sedmnáctiletého žadatele o azyl, Kurda z Íránu. Sedmnáctiletý mladík je v nemocnici ve vážném stavu: má prasklou lebku, trombus v mozku a zranění tváře.

Konzervativní ministr a poslanec za Croydon Gavin Barwell nazval útočníky "chátrou" a vyjádřil naději, že "tomuto strašlivému zločinu, motivovanému etnickou nenávistí se dostane plné síly britské spravedlnosti". Dodal, že v Croydonu jsou "dobré vztahy mezi lidmi z nejrůznějších kulturních zázemí".

Diane Abbott, stínová ministryně vnitra za Labouristickou stranu, se vyjádřila, že konzervativní vláda "zločiny z nenávisti nezvládá".

Sedmnáctiletý mladík čekal s dvěma přáteli na autobus na zastávce v londýnské čtvrti Croydon, když na něho zaútočila skupina asi osmi mladíků. Zeptali se ho, odkud je, a když řekl, že je žadatel o azyl, zaútočili na něho. Scotland Yard uvedl, že chlapec utrpěl vážná zranění hlavy a byl v nemocnici v kritickém stavu. Jeho stav lékaři nyní charakterizují jako "závažný, ale stabilní". Za útok nebyl nikdo zatčen. Policie apeluje na svědky, aby se přihlásili.

Maďarsko v sobotu zahájilo kampaň proti EU

2. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Maďarská vláda v sobotu zahájila kampaň proti EU. Rozeslala do maďarských domácností dotazník s názvem "Zastavme Brusel!" Dotazník obsahuje šest zaujatých otázek, jejichž prostřednictvím se maďarská vláda ptá občanů, "co má dělat" proti politické strategii EU ohledně imigrace a v oblasti ekonomických otázek, jako je zdanění.

Jedna otázka se například Maďarů ptá, "co má Maďarsko dělat", když "navzdory sérii nedávných teroristických útoků v Evropě chce Brusel nutit Maďarsko, aby přijalo ilegální imigranty."

Uprchlíci podle Ženevských úmluv nejsou ilegálními imigranty. Většinu teroristických útoků v Evropě spáchaly osoby, které se tam narodily.

Španělsko nebude vetovat vstup samostatného Skotska do EU

2. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Španělský ministr zahraničí informoval, že i když je Španělsko proti vzniku nezávislého Skotska, žádost Skotska o vstup do EU blokovat nebude

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis se vyjádřil, že rozpad Spojeného království by pro Španělsko nebyl vítaný. Nicméně však Španělsko nebude vetovat žádost nezávislého Skotska o vstup do EU. Vyjádřil se však, že by Edinburk musel nově zažádat o členství v EU, což by prý byl nejistý proces, který by trval několik let. Aktivisté za nezávislé Skotsko v EU naopak tvrdí, že proces vstupu by byl jednoduchý, protože Skotsko jako členská země EU v rámci Británie už všechny požadavky EU splňuje.

Obyčejní lidé z celého světa, kteří žalovali Trumpa a vyhráli

1. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

New York Times publikoval dojemnou reportáž o některých z více než 50 občanů z původně sedmi, nyní šesti převážně muslimských zemí, jimž se Donald Trump svým exekutivním příkazem pokusil zakázat vstup do USA. Všichni tito zcela obyčejní cizinci u soudu nad Trumpem vyhráli a vstup do USA jim byl umožněn. Je to velká věc, když v zemi, jako je USA, může zvítězit obyčejný člověk, dokonce cizinec, nad nejmocnějším mužem na světě. Můžeme mít takovouto důvěru i v české soudy?

Skotští nacionalisté používají Středoevropany ve svých reklamách pro referendum o nezávislosti:

31. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

"SNP: Podívejte se na Alenku, proč podporuje skotské referendum:

Alenka z Falkirku: Jako občanka z Evropské unie, která žije ve Skotsku, jsem šokována tím, jak s námi Británie zachází jako s pěšáky v šachové hře. Rozhodla jsem se učinit Skotsko svým domovem a dělá na mě dojem úsilí skotské vlády ujistit lidi, jako jsem já, že máme ve Skotsku místo. Je to taková země, do jaké chci patřit. Otevřené, mezinárodní Skotsko, kde si splníte své ambice a přání.

PODPOŘTE SKOTSKÉ REFERENDUM"

Skotská premiérka o budoucnosti Skotska po brexitu

31. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

"Začátkem tohoto týdne hlasoval skotský parlament tak, aby poskytl skotskému lidu právo rozhodnout o své budoucnosti. To rozhodnutí bylo přijato proto, že se londýnská vláda rozhodla vyčlenit Skotsko nejen z Evropské unie, ale i z jednotného evropského trhu. To je zjevně proti vůli většiny lidí, kteří zde žijí a způsobí to, jak přiznává sama londýnská vláda, že natrvalo zchudneme. To má obrovské dopady pro naše školy, naše nemocnice, naše pracovní příležitosti i naše investice. Takže nadcházející dva roky jsou pro Skotsko nesmírně důležité. Rozhodnou totiž, jakou zemí se staneme. Proto jsem dnes poslala dopis londýnské vládě, abych zajistila, že budeme mít to právo volby. Až nadejde ta správná doba, přijmout brexit, anebo se stát nezávislou zemí. Nepovažuju za automatické, jak budou lidi hlasovat, až nadejde ta volba. Avšak doufám, že všichni souhlasíme, že o budoucnosti své země bychom měli mít právo rozhodovat my sami. Britská premiérka naznačila, že má v úmyslu ignorovat rozhodnutí skotského parlamentu, a snaží se zabránit lidu Skotska, aby uplatnilo své právo na rozhodnutí o své vlastní zemi. Pokud se londýnská vláda bude i nadále přidržovat této strategie, bude to v přímém protikladu k základním principům, na nichž je založena decentralizace britského státu. Takže doufám, že paní premiérka změní názor a uzná, že lid Skotska má právo na svou volbu, v době a způsobem, který bude pro Skotsko správný. Avšak pokud to neučiní, a já se obávám, že to neučiní, aspoň ne teď, vrátím se za několik týdnů do skotského parlamentu a novým návrhem, co budeme dělat dál. Abychom zajistili, že lid Skotska bude mít právo rozhodnout o své budoucnosti, až budeme mít informace, které potřebujeme, jak o brexitu, tak o nezávislosti, a zda je ještě čas jít jinou cestou."

Daily Mail vysvětuje brexit: Měli jsme stejné problémy za Jindřicha Osmého

31. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

"Měli jsme stejné problémy s Evropou v době Jindřicha Osmého. Taky se tehdy na nás velmi zlobili, ale nemyslím si, že jsme jim tedy platili nějaké peníze za to, abychom směli opustit politickou unii katolických států, a pak jsme si vybudovali velmi silné impérium. Totéž se stane i teď. Musíme jen zajistit, aby už socialismus nikdy neměl šanci nám zase poplést hlavu, čímž bychom znovu upadli do područí a předali bychom svůj národ zrádcům. Nakonec se i ten nejpasivnější člověk vzbouří."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16804