Británie bude individuálně zkoumat zbrojní kontrakty s Izraelem

4. 8. 2014

  • Britská vláda obnovila zkoumání zbrojních kontraktů v hodnotě 8 miliard liber, které v minulosti uzavřela s Izraelem. Bude individuálně zjišťovat, zda každá jednotlivá vývozní licence je přijatelné ve světle konfliktu v Gaze, informoval úřad britského premiéra v Downing Street. Kontrakty budou zkoumány, zda by mohl být zbrojní materiál, vyvezený z Británie do Izraele, používat k interní represi nebo k vyvolání vojenského konfliktu.
  • Mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch vyšetřuje zprávy, že izraelští vojáci stříleli na neozbrojené civilisty, kteří se před půldruhým týdnem snažili uprchnout před ničením osadu Khuza. "Izraelské jednotky v jižní Gaze v Khuze stříleli na civilisty a usmrtili je. Tím zjevně při několika incidentech ve dnech 23.-25. července 2014 porušili válečné zákony," konstatuje Human Rights Watch a dodává: "Úmyslné útoky na civilisty, kteří se neúčaastní bojů, jsou válečnými zločiny."
  • Izrael v pondělí večer přijal egyptský návrh na příměří trvající 72 hodin, které by mělo začít v úterý v osm hodin ráno.

Podrobnosti ZDE

Internetový obchod Google Play nabízel hru pro mobilní telefony "Bombardujte Gazu"

4. 8. 2014

Hráči jsou v této hře izraelskou armádou, který shazuje bomby na Gazu. Hra "Bombardujte Gazu" byla vyvinuta pro telefony a tablety Android a od svého prvního zveřejnění 29. července 2014 si ji stáhlo 1000 uživatelů. Je především zaměřena na mladší hráče a na děti.

Jiná hry nabízené v obchodu Google Play se jmenují Gaza Assault: Code Red (Útok na Gazu: Kód rudá), a hra Iron Dome, Železný dóm, založený na izraelském systému protiraketové obrany, financovaném z USA.

Channel Four News v pondělí večer uvedly, že hra "Bombardujte Gazu", byla nyní z obchodu Google Play stažena.

Při útoku izraelské armády na Gazu dosud zahynulo více než 1800 osob, drtivou většinou civilistů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Poučení i pro některé Čechy

O zuřivé nenávisti až za hrob k "jiným"

4. 8. 2014 / Jan Čulík

Motto:

"Každej věří na svýho výbornýho Pánaboha, ale nevěří druhýmu člověku, že ten taky věří v něco dobrýho. Člověk si může myslet, že druhá víra je špatná víra, ale nemá si myslet, že ten, kdo ji má, je špatnej a sprostej a podvedenej chlap."

Karel Čapek, Továrna na Absolutno

Z nynější války proti civilistům v Gaze vyplývá ještě jedna důležitá věc. Slušní západní novináři, kteří nyní stále intenzivněji poukazují na vyvražďování civilistů v Gaze, naprosto neutralizují jakoukoliv nenávist k druhému etniku či druhé jazykové či kulturní skupině, vůči jinakosti. To je nesmírně záslužné, protože když vám vyvraždili rodinu, máte zajisté tendenci začít nenávidět příslušníky celého národa, jehož členové vám zabili maminku. Český spisovatel Arnošt Lustig, jemuž němečtí nacisté vyvraždili rodinu v koncentračních táborech, tak nikdy, do konce života před několika lety, už nenavštívil Německo.

Jenže nenávist celého etnika je scestná a kontraproduktivní a nikam nevede, jen k další zkáze. Je šokující a zcela nepřípustné, když Yochanan Gordon píše, že "podvádění a lži je přímou součástí toho, čím jsou" - míní tím všechny palestinské politiky a potažmo všechny Palestince, které je podle něho nutně vyhladit, aby měl Izrael "klid na práci". Takové postoj mohou vést jen k další válce, protože protivník si také nutně bude věřit o vás, že jste zosobněním ďábla. Přesně totéž dělají mnozí Češi o Romech, kteří jsou pro ně zosobněním toho nejhoršího. Nevede to k ničemu, jen k zvýšení nenávisti.

Musí se to dělat jinak: Pokud někdo páchá individuální zločiny, je nutné ho individuálně potrestat, protože zločiny nelze tolerovat. Avšak lidé musejí vždycky hledat v druhé straně to, co je na nich dobrého a co s nimi mají společného. Reportér Channel Four Paul Mason poukazuje na to, že společnost v Gaze je svou podstatou víceméně středostavovská, že je tam velké množství vysoce kvalifikovaných odborníků a že při troše dobré vůle by toto místo mohlo být ohniskem ekonomického rozkvětu.

Poslouchejme, prosím, Karla Čapka: "Člověk si může myslet, že druhá víra je špatná víra, ale nemá si myslet, že ten, kdo ji má, je špatnej a sprostej a podvedenej chlap."

Jsem rád, že slušní západní novináři nejenže neztratili cit pro lidskost - a proto píší o nezřízeném vraždění dětí v Gaze - ale také mají onen hluboký instinkt pro solidaritu mezi lidmi bez ohledu na jejich odlišnost a jinakost. Vědí, že máme dohromady mnoho společného.

V pondělí dopoledne byla v Gaze usmrcena sedmiletá holčička

4. 8. 2014

  • Při (pravděpodobně izraelském) útoku na obytný dům v uprchlickém táboře Šati byla usmrcena osmiletá holčička a zraněno 29 osob. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze k útoku došlo po jednostranném vyhlášení pondělního částečného izraelského příměří.
  • Podle Jasona Burkeho, reportéra deníku Guardian, nevycházejí v pondělí Palestinci skoro vůbec do ulic, nedůvěřují Izraelci vyhlášenému příměří poté, co na ně izraelská armáda při předchozích příměřích střílela.
  • Pozemní operace izraelské armády v městě Rafah podle jejího mluvčího pokračují.
  • Der Spiegel informoval, že Izraelci loni odposlouchávali amerického ministra zahraničí Johna Kerryho během mírových rozhovorů s Palestinci a s arabskými státy.
  • Náměstek palestinského premiéra Mohammed Mustafa konstatoval, že rekonstrukce Gazy po čtyřech týdnech izraelských útoků bude stát nejméně 6 miliard dolarů, Mustafa dodal, že po konfliktu v roce 2009 mezinárodní společenství přislíbilo 5 miliard dolarů na rekonstrukci Gazy, ale poskytlo jen zlomek té části.
  • Britský premiér David Cameron byl v rozhlase BBC donucen moderátorem přiznat, že souhlasí s kritikou izraelských akcí v Gaze, kterou pronesl generální tajemník OSN Pan Ki-moon a že v Gaze dochází k nepřiměřenému používání síly proti civilistům.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sledování a postih dumpingu není v gesci ÚOHS

4. 8. 2014

Reakce na článek Štěpána Kotrby obviňující ÚOHS z nečinnosti v oblasti boje proti dumpingu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se v oblasti hospodářské soutěže řídí se zákonem č. 143/2001 Sb., do něhož sledování a postih dumpingu nespadá. Úkolem Úřadu je vytvářet podmínky pro podporu a ochranu hospodářské soutěže a vykonávat dozor nad dodržováním tohoto zákona. V případě možného narušení hospodářské soutěže na jednotlivých trzích provádí Úřad šetření soutěžních podmínek a navrhuje opatření na jejich zlepšení. Zjistí-li porušení zákona, zahajuje správní řízení, ukládá nápravná opatření k obnovení hospodářské soutěže na trhu, případě pokuty.

Michal Petr, místopředseda ÚOHS pověřený vedením Sekce hospodářské soutěže

Channel Four News

Půjde operace izraelské armády v městě Rafah k trestnímu tribunálu v Haagu?

4. 8. 2014Moderátorka Channel Four News, neděle večer: Generální tajemník OSN charakterizoval útok na školu OSN v městě Rafah, přeplněnou uprchlíky, při níž bylo usmrceno nejméně 10 osob, jako "morální ohavnost" a "kriminální čin". Dodal, že izraelská armáda byla opakovaně informována o přesných místech, kde se vyskytují školy OSN. Dodal: "Toto šílenství musí přestat."

Bombardování nedaleko základní školy pro chlapce v městě Rafah je už sedmým případem, kdy byla zasažena budova OSN od doby, kdy válka v Gaze začala. A je to třetí úder uvnitř školy anebo v její blízkosti. Ve středu izraelská armáda usmrtila 17 Palestinců bombardováním školy OSN v táboře Džebalia. Před čtrnácti dny byl bombardován úkryt OSN v Bet Henunu a tehdy bylo usmrceno šest Palestinců.

Za okamžik budeme interviewovat mluvčího izraelské vlády, ale nejprve se spojíme živě s Paulem Masonem v Gaze.

Paul Mason: Svědci z města Rafah mě dnes řekli, že viděli izraelské bezpilotní letadlo, jak útočí na člověka, který jel kolem té školy na motorce. A když to bezpilotní letadlo zaútočilo, došlo k zničení školy a k zabíjení civilistů. Avšak jestli to půjde k mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu, bude se zkoumat celá operace izraelské armády v městě Rafah. Jak uvidíte v této velmi šokující reportáži, byl to velmi intenzivní útok na jedno velmi malé město.

Západní novináři stále milují "morální křižácká tažení". Politici naštěstí už tolik ne

4. 8. 2014 / Karel Dolejší

Aniž by kdokoliv vydával současnou západní politiku vůči Rusku za optimální, stojí za to ji srovnat s přístupem, jaký část aktivistických novinářů právě prosazuje vůči Izraeli. Přinejmenším proto, že srovnání ukáže, jak se západní žurnalistika - na rozdíl od politiky - od dob "morálních křižáckých tažení" proti Srbsku či Libyi vůbec nikam neposunula. Ba naopak, klesá do téhož bahna stále níže.

Vede západní žurnalistika skutečně "křižáckou válku proti Izraeli"?

4. 8. 2014 / Jan Čulík

Argumentace Karla Dolejšího o práci "některých aktivistických novinářů" či "západních novin", kteří prý vedou "křižácká tažení proti Izraeli" a "prezentují ho jako absolutní zlo" působí tak trochu jako "straw man", tedy "fakt", který jsem si sám vytvořil a pak ho kritizuju. Pokud tedy Karel Dolejší nepředloží věcné odkazy na to, kteří novináři prezentují v těchto dnech Izrael jako "absolutní zlo".

Tento druh zkreslující argumentace je nebezpečný, protože je to voda na mlýn lidem, kteří odmítají jakoukoliv kritiku izraelské vlády či její politiky (pozor! ani Izraele, ani sionismu, ani Židů jako rasy!) jako antisemitismus. Několik čtenářů nám napsalo, že se Britské listy prý proměnily v Listy Hamasu. Jako by neviděli, že Britské listy důsledně odsuzují politiku Hamasu a nekritizují Izrael, jeho kulturu a obyvatelstvo jako takové. Poukazují na porušování zákonů války, jehož se dopouští několik "mužů pokročilejšího středního věku", jak by to napsal Guardian, v izraelské vládě a v armádě.

Třetí izraelský útok na školu OSN byl přijat mezinárodně s pobouřením

4. 8. 2014

Generální tajemník OSN Pan Ki-moon požaduje od Izraele, aby "ukončil toto šílenství" poté, co bombardování od izraelské armády usmrtilo dalších 10 lidí a zranilo další desítky osob

Třetí vražedný útok na školu OSN v Gaze, kde se ukrývali uprchlíci skrývající se před izraelským bombardováním ostře odsoudili v neděli jak Generální tajemník OSN Pan Ki-moon, tak Spojené státy. Pan Ki-moon útok charakterizoval jako "morální ohavnost a kriminální čin" a požadovalm aby Izrael "ukončil toto šílenství".

Spojené státy konstatovaly, že jsou šokovány tímto "ostudným útokem", který usmrtil nejméně 10 lidí a desítky dalších zranil jen několik dní poté, co bombardovíní dvou jiných škol OSN v Gaze vyvolalo mezinárodní rozhořčení a hněv.

Nemocnice nedaleko místa, kde v neděli došlo k tomuto dalšímu útoku izraelských jednotek na civilisty, v městě Rafah na jihu země, byla přeplněna mrtvými a raněnými. Mrtvoly dětí byly uloženy do mrazáku na zmrzlinu, protože v márnici už nebylo místo.

Je to, řekl Pan Ki-moon, "další hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva, které jasně vyžaduje, aby obě strany ochraňovaly palestinské civilisty, zaměstnance OSN a budovy OSN." Požadoval rychlé vyšetření tohoto případu a naléhal, že zodpovědné osoby musejí být potrestány. Je to morální ohavnost a trestný čin."

Izraelská armáda byla "opakovaně informována o tom, kde se nacházejí tyto školy," uvedl Pan.

V neobvykle ostrém prohlášení požadovalo americké ministerstvo zahraničí, aby Izrael "začal dělat víc pro dodržování svých vlastních norem a vyhýbal se zabíjení civilistů".

Izraelská armáda uvedla, že incident "vyšetřuje", řekl mluvčí, ale z předběžného šetření prý vyplývá, že izraelské jednotky se zaměřovaly na "celou řadu teroristů na motocyklu nedaleko školy a motocykl jsme úspěšně zasáhli. Nezaměřovali jsme se na školy. Nezaměřujeme se na civilisty. Incident prověřujeme."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Teroristé v Gaze

4. 8. 2014 / Václav Hořejší

V Gaze jsou už zase každý den masakrovány desítky, ba stovky civilistů, včetně malých dětí. Soustavně jsou ničeny tisíce obytných domů, školy a nemocnice, veškerá infrastruktura.

Je třeba to říci otevřeně -- jedná se o státní terorismus.

Výzva Jona Snowa z Gazy riskuje redukci reportáže na propagandu

4. 8. 2014

Komentátor Guardianu Giles Frazer minulý týden vyzval reportéry, aby dávali najevo více emocí, odsoudil chladnou racionalitu tváří v tvář vraždění jako "zvláštní formu šílenství". To je nebezpečná cesta. Emoce je látkou propagandy a zprávy jsou protikladem propagandy. Reportáž by měla upřednostňovat emocionální odpovědi publika, ne vyhovovat žurnalistům, píše David Loyn.

Libye coby otřesný příklad "humanitární intervence"

4. 8. 2014 / Daniel Veselý

Dramatická situace v dnešní Libyi představuje pádný důvod k tomu, aby nedocházelo k západním intervencím kamkoliv a za jakýchkoliv podmínek. Spojené státy byly dokonce donuceny evakuovat svoji ambasádu v Tripolisu (podobně jako v roce 1975 v Kambodži), a to dva roky poté, co zde byl usmrcen americký velvyslanec. Nyní se tato země nachází v naprostém chaosu -- de facto od zavraždění plukovníka Kaddáfího rebely s pomocí Západu, jež bylo přijato s nechutným entuziasmem ZDE.

Je Irák odsouzený ke smrti? ... země Tisíce utrpení

4. 8. 2014 / Faisal Ismail

Dramatický ozbrojený konflikt v Iráku, který vypukl po 9. červnu tohoto roku, se stal bezpochyby středem pozornosti zainteresovaného mezinárodního společenství. Tohoto "dne hanby" se vládní armáda záhadně zhroutila před ofenzivou povstalců. Další vývoj je obecně znám. Stručně řečeno: pád druhého největšího města Iráku Mosul dne 10.6.2014, vyhlášení Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) na severu a západu země a posléze vyhlášení Islámského státu -- Chalífátu.

Irák: ISIL snadno porazila kurdské jednotky

4. 8. 2014

Ozbrojenci organizace ISIL získali v neděli kontrolu nad největší přehradou v Iráku, ropným polem a třemi dalšími městy, informuje státní televize. Poprvé od té doby, co se zmocnili většiny severního Iráku, uštědřili vážnou porážku kurdským jednotkám. Ty byly označovány za podstatně efektivnější, než šíity vedená irácká armáda, která v bojích s islamisty prakticky zkolabovala.

POLITICKO-EKONOMICKÁ REFLEXE

Po oslavě 70. narozenin Bretton Woods

2. 8. 2014 / Jan Campbell

Ex Nihilo Nihil Fit
z ničeho nic není

Význačná část autorova článku Parvum parva decent, věnovaného 100 letému výročí vynálezu křížovky a bankovního systému Federal Reserve System a uveřejněného v Rusku začátkem tohoto roku, se zaobírá zrozením Bretton-Woodské dohody.

V článku se posuzují dvě inovace z roku 1913: první inovací je křížovka vytvořena Arturem Wynnem dne 21. 12. 1913. Byla vytvořena za účelem zábavy a podpory alternativního smýšlení. Druhou inovací je křížovka kolektivu-příslušníků rodin Rothschildů, Morganů, Warburgů a Rockefellerů. Jejich křížovka byla schválena v předvánočním čase dokonce prezidentem USA 23. 12. 1913. Křížovka byla vytvořena za účelem vývoje jedinečného bankovního systému.

Kdy genocida je přípustná

3. 8. 2014

Premiér Binjamin Netanjahu jasně uvedl na začátku tohoto zásahu, že jeho cílem je obnovit udržitelný klid pro občany Izraele. Souhlasíme přece, že je povinností každé vlády zajistit bezpečnost svých občanů. Pokud političtí představitelé a vojenští odborníci rozhodnou, že jediným způsobem, jak dosáhnout tohoto cíle, je genocida, je pak přípustné realizovat tyto odpovědné cíle?

Toto je článek Yochanana Gordona, který původně vyšel na stránkách listu The Times of Israel a pak byl odstraněn. Autor se za článek posléze omluvil.

Genocida v Gaze

4. 8. 2014 / Štěpán Steiger

Jak ukazuje další průzkum, myšlenka Yochanana Gordona nebyla zdaleka nápadem jedince: vyskytovala se už před jejím zveřejněním a zejmě koluje v hlavách dalších přinejmenším publicistů. (Z čehož můžeme s poměrnou jistotou usoudit, že ji zastává hodně lidí, kteří ovšem z mnoha důvodů s ní nejdou na veřejnost. Ostatně odstranění článku z internetu také názor Yochanana Gordona nijak nezměnilo: na Twitteru jej i nadále hájil a jednomu korespondentu odpověděl: "Každá další cesta ke spolužití hanebně ztroskotala, /Izrael/ byl židovským domovem 3.000 let. Teď jej opustíme?")

Jak zřejmě vznikl rasismus

4. 8. 2014 / Boris Cvek

The Times Literary Supplement (25.7.2014) recenzuje David Armitage knihu Racism: From the crusades to the thwentieth century (Rasismus: od křížových výprav po dvacáté století) autora Francisca Bethencourta (knihu vydal Princeton University Press).

The Guardian: Co si myslíme o zabíjení dětí v Gaze: Mimořádná obscénnost

3. 8. 2014

Ve válkách se zabíjejí lidi, včetně učitelů ve třídách, zdravotních sester v nemocnicích a zemědělců na polích. Avšak když v ocelovém krupobití, které proti sobě navzájem posílají vojáci, umírají děti, je to mimořádná obscénnost. Děti nemají žádnou agendu, nemají ani nejmenší stopu odpovědnosti, kterou dospělí mohou nést různou měrou.

Děti neznají propagandu, nejásají na rozhněvaných shromážděních, neposílají muže do války s požehnáním, nesedí na schůzích, kde důvody pro či proti vedení války vážně přetřásají muži středního věku. Ne, děti jen umírají. Nebo přijdou o své nožičky, o své ruce, o své oči. Scény v základní škole v Džabalii přivedly zkušené činitele OSN, kteří viděli a zažili mnoho, k slzám.

Izrael: "Unesený" voják byl usmrcen v boji

3. 8. 2014

Izrael uvedl, že má vědecké důkazy, že Hadar Goldin, voják, o němž se Izrael v pátek obával, že byl unesen, byl usmrcen v boji. Oznámil to hlavní izraelský vojenský rabín a premiér Binjamin Netanjahu naznačil, že vojenská operace Izraele v Gaze končí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

K čemu je použitelný Marek Benda?

2. 8. 2014 / Boris Cvek

Poslanec ODS Marek Benda nedávno vyslovil tento názor (video úplně na konci článku, na který odkazuji):

"Dobře víte, pane ministře, že v dětském domově žádné použitelné děti v reálu nejsou, to je přece realita... Možná to zní drsně, ale to jsou děti, které jsou mnohdy jako tak nemocné a tak to, že nikde jinde než v tom dětském domově nepřežijou.".

Počátek obchodní války Ruska s Ukrajinou a Polskem

2. 8. 2014 / Štěpán Kotrba

Zahraničně politické souvislosti ukrajinské politické krize mají a mohou mít i konkrétní negativní dopady na českou ekonomiku. Protože politická krize přerostla v ekonomickou. Rusko od srpna zakazuje dovoz některých druhů ovoce a zeleniny z Polska. Polští vlastenci chroupou jablka, aby naštvali Putina.

Fascinující je ovšem nečinnost českých odborových centrál, ministerstev a potravinářské komory.

O masmediálním satanismu

2. 8. 2014 / Karel Dolejší

Nebudu psát o skutečných satanistech, o nichž toho zase tolik nevím (a nemám popravdě potřebu se dozvídat více); ale o lidové představě satanismu, která je velmi rozšířená a která se přitom značně podobá způsobu, jakým dnes tolik spotřebitelů zachází s masmediálními obsahy.

Západní "osvobozování" jsou groteskní experimenty. Ničí země, které se snaží zachránit

2. 8. 2014

To píše v deníku Guardian Anthony Loewenstein a ukazuje především na Lybii. V Lybii nyní zuří občanská válka, ozbrojené skupiny řádí v ulicích a násilí je všude. OSN a americký velvyslanec utekli. Jenžee Libyi dnes svět většinou ignoruje, protože zahraniční korespondenti mají moc práce. Nejsou pro ně zdroje. V nové knize vysvětluje reportér Anjan Sundaram, když píše o svých zážitcích jako novináře na volné noze v Kongu, jak jednu z nejhorších genocid v moderní éře západní šéfredaktoři většinou ignorovali.

"Západní média jsou v krizi a svět je už nezajímá," píše Sundaram. "Reportéři nyní píší o 20 zemích najednou. Novinářské kanceláře jsou ve velkých městec, velmi daleko od zemí, o nichž mají psát."

Chaos a libyjské zbraně se nyní šíří do Sýrie, do Mali i jinam, a mlčení těch, kteří r. 2011 podporovali západní intervenci, je ohlušující. Přesunuli se prostě k dalšímu konfliktu, k dalšímu místu, kde chtějí provést intervenci. Naprosto ignorují katastrofu své podpory předchozí intervence.

Hlavním argumentem při intervenci v Libyii byla takzvaná "odpovědnost ochraňovat civilní obyvatelstvo". Zajímavé je, že tento argument nikdo nepoužívá na ochranu civilistů v Gaze, které zabíjí izraelská armáda dělostřeleckou palbou a raketami. Nikdo ani nehovoří o potřebě ochraňovat civilní obyvatelstvo před brutální diktaturou v Egyptě, kterou podporují Spojené státy. Ani slovo nikdo nepozvedne na ochranu utlačovaných aktivistů v Bahrainu či v Saúdské Arábii, uzavírá autor.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nejsou pro Člověka v tísni a pro českou Amnesty International Palestinci lidmi?

2. 8. 2014

Může mi někdo vysvětlit, proč se [v českých médiích] v situaci válečného konfliktu mluví o "únosu" a ne o "zajetí" nepřátelského vojáka? ptá se na Facebooku Filip Outrata a pokračuje:

Rád bych přispěl nějakými penězi na pomoc obětem humanitární katastrofy v Gaze. Pro jistotu jsem se podíval na stránky naší největší humanitárky Člověk v tísni. O pomoci Gaze tam není ani zmínka, dokonce chybí i zmínka o samotné existenci této lidské tísně značně velkých rozměrů. Napadá mě: nejsou obyvatelé Gazy z pohledu ČvT v tísni? Nebo snad nejsou lidmi? Nebo jsou prostě na špatné straně politických preferencí šéfů Člověka v tísni? Tuším poslední možnost.

K tomu napsal na Facebooku Tomáš Bartonec: Filipe, my podporujeme Lékaře bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF), jsou tam. A Miško Brnický: U nás je možné pomôcť skrze charitu: ZDE

A Vít Souček: Ja jsem se zas tazal Amnesty International ČR, jestli bude nejaka kampan za zastaveni nasili v Gaze nebo jestli se i oni zucastni pochodu Prahou minuly tyden? Jsem byvaly prispevatel AI, tak jsem doufal v alespon kratkou odpoved a nic?

Vyvraždit Gazu?

2. 8. 2014 / Štěpán Steiger

Nejprve základní fakta. Pod titulem "Kdy genocida je přípustná (When genocide is permissible)" uveřejnil v pátek 1. tm. Yochanan Gordon článek, v němž se ptal: "Když se političtí předáci a vojenští odborníci rozhodnou, že jediný způsob jak dosáhnout svého cíle udržet trvalý klid je prostřednictvím genocidy, je potom přípustné dosáhnout těchto odpovědných cílů?" Článek otiskl anglickojazyčný deník vycházející v Jeruzalémě The Times of Israel a týdeník vydávaný na newyorském Long Islandu 5 Towns Jewish Times. (Vydavatelem týdeníku je autorův otec, autor sám je jedním ze dvou vedoucích redaktorů s vlastním blogem.) Pro úplnost dodejme, že list The Times of Israel stáhl článek sotva několik hodin po publikaci ze svého webu a blog Yochanana Gordona zcela zastavil, také týdeník jeho otce text stáhl -- ovšem teprve potom, co objevil takřka všude ve světě na twitteru a autorově facebooku. Gordon potom zaslal omluvu, a to vzhledem k rozšíření článku tiskové kanceláři Jewish Telegraphic Agency. V omluvě se však Gordon výslovně nezříká své myšlenky o použití genocidy. Obecně jenom "hluboce lituje a prosí za odpuštění", nechtěl prý "vyzývat, aby bylo ublíženo lidem, byť i moje slova takový dojem vyvolávala."

Obama: "Některé lidi jsme mučili"

2. 8. 2014

Americký prezident Barack Obama v pátek ostře kritizoval způsob, jímž CIA v nedávné minulosti zacházela s osobami podezřelými z terorismu. Uvedl, že dokáže pochopit, proč CIA zbrkle přijala používání kontroverzních vyšetřovacích technik po 11. září 2001, avšak přiznal: "Některé lidi jsme mučili."

Obama zdůraznil, že Spojené státy "překročily červenou čáru", když se snažily vhodným způsobem reagovat na hrozbu dalších útoků od al Kajdy. Avšak, také dodal, že je důležité nezaujmout "příliš svatouškovský postoj" a dodal, že je přesvědčen, že činitelé výzvědných služeb, kteří mučili zadržené osoby, pracovali v období mimořádného stresu a strachu.

Titanic, aneb Konec pohádky

1. 8. 2014 / Lubomír Brožek

Budoucnost je Nový svět oplývající vším, nač si člověk pomyslí. Indiáni, kteří jej obývají, mají jediné štěstí -- že tam nikdy nedoplujeme.
Jacob van Blom

Stavba Titanicu začíná celkem nevinně. Jako každá pohádka. Líčením šťastných obzorů. A co je za nimi. Draci to nejsou. S těmi jsme zatočili. Možná lvi. Tedy zatím. Anebo lusthauz. (Vše tomu nasvědčuje.) A tak dále. Zprvu vlastně nikdo nemá ani zdání, co takové budování moderní archy obnáší a jak se osvědčí, až vypluje vstříc neklidným vodám osudu. Že se ve skutečnosti jedná o Titanic, netuší zpočátku nikdo. Dokonce ani její stavitelé, kteří ji nazývají různě. Například Globalizace.

Pivem ku zdraví?

1. 8. 2014 / Pavel Gajdošík

Jako atypický Čech nemám rád pivo a za čtyřicet let své existence jsem ho (se značným sebezapřením) vypil pouhé dvě sklenice, které mi noví známí objednali omylem -- v domnění, že pivo přece pije každý chlap.

Ať jedí koláče!

1. 8. 2014 / Marek Adam

Výrok připisovaný francouzské předrevoluční panovnici Marii Antoinettě jsem si záměrně zvolil pro titulek svého článku. Dcera Marie Terezie, provdaná do Francie za Ludvíka XVI., jej údajně měla pronést v reakci na stížnosti francouzského lidu, který nemá ani na chleba. Dokonale ilustruje sociální (ne)citlivost současné české kulturní a společenské elity. Předem se omlouvám všem těm, které můj dnešní cynismus a ironie v tomto článku urazí. Činím tak zcela záměrně.

Informaci o nasazení balistických raket Ukrajinou nakonec odmítly obě strany konfliktu

1. 8. 2014 / Karel Dolejší

Britské listy informovaly o zprávě CNN, podle níž měla ukrajinská strana v konfliktu nasadit balistické rakety krátkého doletu. Zpráva byla publikována bez podrobností a žádný další relevantní zdroj ji nepotvrdil. Tuto informaci později pro RT odmítli povstalci z "Doněcké lidové republiky", popřel ji Kyjev i Bílý dům, informuje stránka Stopfake.org.

ANALÝZA PŘED VOLBAMI PIRÁTSKÉHO PŘEDSEDNICTVA

Piráti směřují tam, kde Zelení už byli

1. 8. 2014 / Štěpán Kotrba

Programová neujasněnost, do extrémů dohnaný vnitrostranický formalismus hraničící s šikanou vedení, bezuzdně cynický trolling části členské základny, integrace "zelených" a "sorosovských" agend - to vše je dnes Pirátská strana po odchodu jejího charismatického předsedy Ivana Bartoše. Spíš anarchistická komuna než politická strana, konstatoval jeden z jejích sympatizantů a měl pravdu. Právě absence programu a nedostatek vnitřní disciplíny vytváří chaos v komunikaci i voličskou nečitelnost. Komunikace připomíná spíše kakofonii. Základní ideu pirátství chápou všichni, na ní ale voličská přitažlivost strany nestojí. O moc a křeslo pirátského předsedy se nyní uchází mladý právník, Jakub Michálek. Piráti mají druhého Michálka v Senátu: "práskače" a bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí , evangelikála Libora Michálka, dnes společného senátora za Zelené, Piráty a KDU-ČSL. I mladý "Jakoubek" má problém se svou identitou. Je víc pirát, víc "občanskospolečnostní" zelený a nebo uměřený věřící?

Rusko rozšiřuje ovládání blogosféry

1. 8. 2014

V pátek vstupuje v platnost v Rusku nový zákon, který zavádí přísnější kontroly pro publikaci internetových blogů, jednoho z mála míst, kde lidé mohou dosud veřejně kritizovat vládu. Federální úřad pro méda uvedl, že cílem nového zákona je "odstranit anonymitu populárních serverů". Prominentní blogeři argumentují, že je to údajně další krok ve snaze omezovat svobodu projevu.

Budeme mít jednou nový letopočet?

1. 8. 2014 / Pavel Gajdošík

I když jsme si na časové ose zvykli počítat léta před Kristem a po Kristu tak, že tento tradiční křesťanský letopočet už dnes nepohoršuje ani bojovné ateisty a většině z něj Ježíš v mysli zcela vypadl, nedávno jsem slyšel návrh, že v budoucnu bychom mohli jako novou datovou hranici použít zrození světové sítě a roky začít počítat od internetu.

USA: Izraelský útok na školu OSN byl "naprosto nepřijatelný"

1. 8. 2014

Izrael se stal terčem ostrého nátlaku od Spojených států, aby omezil zabíjení civilistů poté, co Spojené státy dospěly k závěru, že školu OSN ve středu ráno ostřelovaly izraelské jednotky. Tiskový mluvčí prezidenta Obamy charakterizoval tento útok ve čtvrtek v dosud nejostřejším prohlášení jako "naprosto nepřijatelný" a "naprosto neobhajitelný". Mluvčí také uvedl, že Spojené státy naléhají na Izrael, aby vyvíjel skutečné úsilí, aby nezabíjel civilisty. Dodal, že Spojené státy kritizují "konkrétní vojenská rozhodnutí", která učinil Izrael. "Je jasné, že potřebujeme, aby naši spojenci v Izraeli dělali více, aby dodržovali vysoký standard, který si určili."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Problémy s adopcí dětí a s umělým oplodňováním

1. 8. 2014 / Miloš Kaláb

V době, kdy zájem o mezinárodní adopci dětí v mnoha zemích upadá, stává se překvapivě a kontroverzně rostoucím průmyslem na Floridě v USA. Tam odtud totiž dávají některé matky svoje děti na adopci v rostoucí míře do Kanady. Jedná se hlavně o afro-americké děti a děti smíšené rasy. Jejich matky si totiž přejí, aby děti unikly floridskému rasismu. 

Život Klima Samgina

1. 8. 2014 / Igor Daniš

Ako väčšina študentov z dôb reálneho socializmu mal som Maxima Gorkého zapísaného v hlave ako hlavného reprezentanta boľševickej kultúry a literatúry a hlasnej trúby komunistického hnutia. Gorkij (vlastným menom Alexej Peškov; gorkij -- horký/trpký) sa stal kánonom a vodcovskou osobnosťou štýlu reálneho socializmu v kultúre a  literatúre. Nie Stalin, ale Gorkij stál ako dvojka popri Leninovi pri veľkých osobnostiach ruského komunizmu. Jeho tendenčný politický román Matka a poviedku Makar Čudra musel čítať proti svojej vôli a poznať asi každý. To zapríčinilo, že som získal odpor k jeho dielu a k poznávaniu jeho ďalších diel. Okrem niektorých ďalších poviedok a vynikajúcej drámy Na dne, som nič iného nespoznal.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2014

2. 7. 2014

V červnu 2014 přispělo 625 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 223 279,10 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2014 částkou 1991,75 Kč. Příjem z reklamy byl v červnu 2014 celkem 140 000 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2014 403 628,99 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Ukrajina | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
37896