JINÝ KRAJ, JINÝ MRAV

Do Skotska přicházejí uprchlíci. Chovejte se, prosím, takto, aby se cítili vítaní, apeluje na veřejnost skotský ministr

4. 10. 2015

čas čtení 6 minutHumza Yousaf, skotský ministr pro Evropu a mezinárodní rozvoj

Je důležité, aby uprchlíci získali pocit, že jsou součástí komunity, v níž bydlí. Přestěhovat se do jiné země, zejména za obtížných podmínek, musí být děsivé. Když se s nimi spřátelíte, má to na lidi významný pozitivní dopad. Může to potřebným lidem poskytnout nový směr do života a zvýšit jejich sebeúctu. Stačí prostě jim říct "Dobrý den" a pozvat je na kávu. Celá řada rodičů se s námi nedávno spojila a nabídla možnost, aby si uprchlické děti hrály s jejich dětmi.

Skotsko je láskyplná a soucitná země a jsem si jist, že málokdo je schopen podívat se na srdcervoucí záběry uprchlíků, aniž by ho to nedojalo, píše v týdeníku The Sunday Herald Humza Yousaf, skotský ministr pro Evropu a mezinárodní rozvoj za Skotskou nacionalistickou stranu. Je zdrcující vidět muže, ženy a děti, jak se pěšky trmácejí Evropou s celým svým světem na zádech.

Skotský šéf policie se rasisticky vyjádřil, že "Východoevropané zvýšili v Edinburku kriminalitu"

4. 10. 2015

čas čtení 1 minuta

Skotský tisk však na rozdíl od českého není rasistický a novináři dokázali, že policista kecal hlouposti

Odcházející šéf Police Scotland Stephen House se octl pod silným tlakem, aby vysvětlil své tvrzení, že "Východoevropané způsobili nárůst počtu vloupání do domů a bytů v Edinburku".

Glasgowský týdeník Sunday Herald jeho výrok začal vyšetřovat a zjistil, že pouze 9 z 4935 vloupání v Edinburku je spojeno s osobami pocházejícími z východní Evropy.

V Edinburku stoupla kriminalita o 40 procent poté, co skotská policie zrušila specializované jednotky, zaměřující se výlučně na bytová vloupání. Odcházející šéf policie House se vyjádřil, že "není pochyb, že se na vzrůstu kriminality podílejí i skupiny Východoevropanů, a to způsobuje komplikace."

"Zdroj blízký skotské policii" pak novináře upozornil, že toto tvrzení je nesmysl. Na základě toho požádal Police Scotland týdeník Sunday Herald o oficiální statistiky, kolikrát byli občané z Běloruska, z Bulharska, z České republiky, z Maďarska, z Moldovy, z Polska, z Rumunska, z Ruska, ze Slovenska a z Ukrajiny spojeni se spáchanými trestnými činy.

Z celkového počtu 4935 trestných činů byli obviněni z vloupání v 6 případech Poláci a ve 3 případech jiní Východoevropané.

Podrobnosti v angličtině (placený přístup) ZDE

Týden v zemi nikoho

3. 10. 2015 / Lukáš Stříteský

čas čtení 25 minut

(Osobní deníkové zápisky ze srbsko-chorvatské hranice)Foto Lucie Poláková

Ještě jsem tu noc řešil jeden problém: krásné patnáctileté afghánské holce se ztratil otec. Byli u ní dva Syřani a naši dobrovolníci, kteří se ho snažili nalézt. Byla tma, hustý déšť a začínalo byt čím dál více zjevné, že tady už otce nikde neobjevíme.

Na té holce bylo vidět, jak je jí to všechno trapné. Má věk, kdy je sice ještě považovaná za dítě, ale mentálně už příliš dobře rozumí tomu, co se kolem ní děje. Neukazovala ani trochu smutek, slabost nebo lítost, když s námi mokla na dešti. Viděl jsem na ní jen hanbu a silný hněv, že tu situaci není schopná sama řešit.

Ve Vídni se v sobotu konaly obrovská demonstrace a koncert pro uprchlíky

3. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta

Přišlo asi 120 000 lidí

Dnes, týden před zemskými volbami ve Vídni, proběhla demonstrace na podporu uprchlíků. Na závěr průvodu, který vyústil na Náměstí hrdinů (Heldenplatz) promluvil kromě jiných prominentů i president Rakouska Heinz Fischer. Akce je spojena s vystoupením známých zpěváků a skupin, napr. Die Toten Hosen, Konstantin Wecker, Zucchero, Conchita Wurst atd. Mezitím se na náměstí před pódiem shromáždilo 120 000 diváků/demonstrantů. Program bude probíhat do pozdních hodin. Dnes je ve Vídni i beztak živo díky tzv. "Noci otevřených muzeí", programy trvají do rána, píše z Vídně Jaroslav Vávra.

Fotografie ZDE

Američané v Kunduzu usmrtili více než 20 zdravotníků. Nálet pokračoval i po upozornění, že bombardují nemocnici

3. 10. 2015

čas čtení 3 minuty

Spojené státy byly odsouzeny za nálet na nemocnici organizace Lékaři bez hranic v Afghánistánu. Náletem usmrtily více než 20 zdravotníků. Desítky lidí byly zraněny. Počet mrtvých zřejmě ještě stoupne.

Charitativní organizace Lékaři bez hranic zdůrazňuje, že všechny bojující strany byly zpraveny o koordinátech nemocnice. Poukazuje také na to, že bombardování nemocnice pokračovalo ještě půl hodiny poté, co zdravotníci informovali americkou a afghánskou armádu, že bombardují nemocnici. Mezi mrtvými je osm zdravotních sester, tři lékaři, šest bezpečnostních stráží, dvě uklízečky a lékárník.

V době bombardování bylo v nemocnici 105 pacientů a jejich pečovatelů a více než 80 místních i zahraničních zaměstnanců organizace Lékaři bez hranic.

Organizace Lékaři bez hranic označila nálet za porušení mezinárodního humanitárního práva a požaduje jeho vyšetření:

Afghánská armáda uvedla, že se Američané za útok omluvili.

Podrobnosti v angličině ZDE

"Podpora prezidenta Asada vyvolá tak obrovskou džihadistickou válku, jakou svět neviděl"

3. 10. 2015

čas čtení 3 minuty

Od samého začátku revoluce v Sýrii systematicky umožňoval Asadův režim a jeho tajné služby vzestup islamistických džihádistů, píše na stránkách BBC Charles Lister z Brookings Doha Center, jeden z nejvýznamnějších světových odborníků na krizi v Sýrii. Pomoc Asadova režimu pro džihádistické extremisty a jejich manipulace ku prospěchu Asadova režimu je dávno zavedenou praxí Asadovy vládnoucí rodiny, prováděnou už od devadesátých let.

Tím, že v polovině roku 2011 propustil Asad z vězení desítky příslušníků al Kajdy, pomohl vzniku aktivního islamistického povstání. Asad pak záměrně nic nepodnikal proti Islámskému státu a tak přímo umožnil rozšíření vlivu této skupiny a jeji explozi v hnutí mezinárodního "chalífátu".

123 refugees are currently suing the Czech government for illegally detaining them

5. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta

123 refugees who have been illegally incarcerated by the Czech authorities are suing the Czech government for being imprisoned. So far, in 36 case, the Czech courts have decided in their favour. Between January and August 2015, more than 2400 refugees have been incarcerated in prison-like detention centres by the Czech police. Czech Justice Secretary Robert Pelikán said on Czech Television on Sunday that he expects more detainees to sue the Czech authorities for their incarceration. Pelikán also said that the condition in the Czech refugee detention centres are worse in many aspects than conditions in Czech prisons. He added that it was illegal to detain the refugees for many months.

Czech Home Secretary Milan Chovanec rejected Pelikán's criticism. In his view, by detaining the refugees, the Czech Republic "adheres to the law" while "many immigrants refuse to cooperate with the authorities". "We do not know whethe the immigrants do not constitute a threat for our society," said Chovanec.

Source in Czech HERE

Maďarsko "odsuzuje" uprchlíky k deportacím jako na běžícím pásu

3. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta

Aniž by Maďarsko dalo uprchlíkům možnost, aby prostřednictvím právního zástupce, s nimž se dokáží domluvit, prezentovali u soudu svůj případ, odsuzuje uprchlíky k deportaci do Srbska jako na běžícím pásu. Je to protizákonné. Soudní "procesy" často trvají méně než půl hodiny. Od 16. do 30. září tímto způsobem "soud" v Segedu odsoudil k deportacím do Srbska 242 uprchlíků, včetně nezletilých dětí bez rodičů. Srbsko nemá prostředky ani infrastrukturu jak se o uprchlíky a zejména o nezletilé děti bez rodičů postarat, informují Vice News ZDE

Hanba Evropy:

Podmínky v uprchlickém táboře v Calais jsou strašlivé, varuje univerzitní analýza

2. 10. 2015

čas čtení 3 minuty

Podmínky v uprchlickém táboře v Calais, známém jako Džungle, jsou děsivé. Obyvatele přeplněných provizorních stanů trápí krysy, vodní zdroje jsou kontaminovány výkaly a obyvatelé trpí tuberkulózou, svrabem a post traumatickým stresem, varuje analýza vědců z University v Birminghamu, vzniklá ve spolupráci s organizací Doctors of the World.

Zpráva odhaluje šokující realitu v jednom z největších uprchlických táborů v Evropě, kde žije asi 3000 lidí, včetně zvyšujícího se počtu žen a dětí, za podmínek, které jsou "hluboko pod jakýmikoliv minimálními standardy pro uprchlický tábor".

Východní Evropa se nyní bojí Volkswagenu

3. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta

Po skandálu s podvodnými testy emisí v automobilce Volkswagen se nyní Česko, Slovensko a Maďarsko obává dopadů tohoto skandálu na ekonomiky svých zemí. Bank of America odhaduje, že skandál povede k poklesu HDP v těchto zemích o 1 až 1,5 procenta, píše německý hospodářský list Handelsblatt.

Podrobnosti v angličtině ZDE

ČR je vůči ekonomickým kolosům podobným VW ve zcela podřízeném postavení

Dovolila by si ČR zakázat prodej vozů koncernu VW?

3. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta

Švýcarsko už před několika dny zakázalo prodej některých vozů s naftovými motory, které mají nainstalován software manipulující data o množství produkovaných emisí, upozorňuje Milan Lelek s odkazem na článek německého serveru Focus Online. Z článku vyplývá, že v řadě dalších zemí probíhá vyšetřování praktik automobilky. Jak je možné, že v ČR se nic neděje, ptá se Milan Lelek. Odpověď nabízí spekulace o tom, že skandál může velmi negativně ovlivnit ekonomický vývoj v zemích východní Evropy, kde je automobilka VW prostřednictvím některé ze svých značek aktivní. Česká republika je v tomto ohledu v téměř vazalském postavení a představa, že by česká vláda začala vyšetřovat praktiky VW je pravděpodobně zcela nereálná. Zato se okamžitě množí "spin" o tom, že VW je v tom zcela nevině, že za všechno mohou nesmyslné limity emisí...

Jak vrstvy stěhujících se lidí a kultur během staletí vytvořily příběh Evropy

2. 10. 2015

čas čtení 4 minutyMuhammad Abdul Bari, současný správce East London Mosque, mešity ve východním Londýně, stojí před největší mešitou ve Velké Británii.

Mešita v Brick Lane v londýnském East Endu byla založena před 272 lety jako kostel pro protestanty, vyhnané z katolické Francie - byli to imigranti, pro něž poprvé vzniklo slovo "uprchlíci". Později tento kostel proměnili vyhnaní židé z východní Evropy v synagogu. Dnes si v předsíni muslimové sundávají boty, než odpovídají na výzvu k modlitbě, píše server US News.

Navrstvování migrujících národů a kultur během století, jedna vlna usazující se přes druhou jako vrstvy sedimentu ve skále, to není pouze příběh Londýna, ale celé Evropy.

Ti lidi mají opravdu hlad

2. 10. 2015

čas čtení 7 minutV noci na neděli jsem se vrátil asi z nejintenzivnějšího zážitkovýho kurzu v mým životě. Zkouším si vše srovnat v hlavě, ale moc to nejde, píše na Facebooku Lubor Vokrouhlický.

Proč jsem se rozhodl jet na srbsko-chorvatské hranice pomoci jsem už vysvětloval jinde. Nelíbí se mi migrační vlna, ovšem daleko, DALEKO více se mi nelíbí představa promrzlých a hladových dětí za tichého nicnedělání EU vlád.

Vyrazili jsme proto ve středu s Matějem Hejdou (stejný blázen jako já, dali jsme se dohromady přes FB skupinu) a plně naloženým autem. Po cestě přibrali ještě jedno auto plný skvělých lidí a důležitého materiálu. Instrukce se měnily, každopádně cíl byl nakonec přechod v Bapské.

Jsou Středoevropané většinově nepřátelští vůči uprchlíkům v důsledku své nereflektované historie?

2. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta

V Maďarsku, v Česku a na Slovensku neproběhla - na rozdíl od Německa - řádná diskuse o xenofobním a autoritářském chování v těchto zemích před druhou světovou válkou, během ní a po ní. Na rozdíl od Německa se v českých, maďarských a slovenských školách nevedly za poslední čtvrtstoletí diskuse o tom, kdo spáchal jaká zvěrstva na cizincích a proč nikdo za to nikdy nebyl potrestán. Není tedy divu, že tolik Středoevropanů zastává vůči dnešním uprchlíkům xenofobní postoje, píší Amy Mackinnon a Jan Čulík v časopise Foreign Policy ZDE

Czech journalist: Czech media spread racist hatred because there is money in it

3. 10. 2015

čas čtení 1 minuta

"Seriously, the levels of xenophobia are absolutely shocking in the Czech Republic," said Pavel Novotný, until recently the editor-in-chief of the tabloid Czech language website Extra.cz, in an interview for the Czech language website MediaHub. "I am surrounded by racists. On the other hand, I must admit that as an editor-in-chief working for the commercial media in the Czech Republic for many years, I have personally used the Czech xenophobia in my work myself. There is a reason for this. Journalists do not whip up negative emotions against muslims because they do not like muslims but because it will increase the number of their readers. I admit this quite openly.

"I have been using this and I have been encouraging this. I can't stand racism, but how can I say this when I have deliberately written articles which incite racism? The Czech media do everything these days in order to be able to say that that are writing about the Roma. Even identikit pictures in the media are now constructed in such a way that it must be evident that [the criminal] is a Roma. It is incredibly hypocritical. We invent quotes which we insert in articles in which we mention that [the criminal was] dark skinned. Increasing the number of readers is all important. The commercial media which ride the wave of xenophobia control the majority of the market. There is no point trying to do anything else. Whom do you want to improve? The racist and xenophobic Czechs?"

Sources in Czech HERE HERE

Viktor Orbán: "Uprchlíci vypadají jako bojovníci"

2. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta

To tvrdil v pátek v rozhlase maďarský premiér Viktor Orbán s tím, že je "neférové, že se musí Maďarsko potýkat s uprchlickým problémem".

Zjevně ta panenka upadla nějakému bojovníku:

Prosíme, dobří lidé na Twitteru, dejme dohromady fotografie a kresby, ať zviditelníme hashtag #NotWarriors, píše Andrew Stroehlein z Human Rights Watch v Bruselu:

Rozhovor Britských listů 25:

Neviditelná Strana zelených

2. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta
Dokáže se česká Strana zelených vyhrabat ze své neviditelnosti? Potenciálně by mohla mít podporu až 10 procent voličů, avšak dokážou její aktivisté voliče přesvědčit o svém praktickém programu a volitelnosti? S členem Strany zelených, filozofem Martinem Škabrahou, hovoří Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. října 2015.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

V Turecku umírá demokracie

2. 10. 2015

čas čtení 4 minuty

Zatímco město Silvan v jihovýchodním Turecku hoří a ulicemi projíždějí tanky, nemáme žádné pořádné zprávy o tamních událostech. Hlavním důvodem jsou systematické útoky na svobodu tisku, které v poslední době probíhají v Erdoganově Turecku.

V současných událostech na Blízkém východě nelze vystačit s obviňováním jednoho aktéra, ba ani s binární logikou studené války. Počet aktérů, lokálních i nadregionálních či globálních, zde dosahuje dvouciferného počtu a žádný z nich rozhodně nereprezentuje nějaké "dobro". Ani "zachraňující" Rusko, ani "spojenecké" Turecko.

Následující text vyšel dnes jako editorial tureckého deníku Hürriyet. (red)

Další hromadná vražda v USA

2. 10. 2015

čas čtení 1 minuta

10 lidí bylo usmrceno v koleji Umpqua v Roseburgu v americkém státě Oregon. Rozhněvaný Barack Obama požaduje omezení práva vlastnit zbraně. Střelec byl Chris Harper Mercer, šestadvacetiletý mladík z místa, který sympatizoval s IRA. Než lidi střílel, ptal se jich na jejich náboženství.

Ve Spojených státech došlo letos už ke 45. případu hromadného vraždění střelnou zbraní ve škole. Šestadvacetiletý muž se před zabíjením dotazoval svých obětí na náboženství., Když řekli, že jsou křesťané, odpověděl: "Brzo uvidíte Boha" a zastřelil je.

Od Obamnova znovuzvolení v listopadu 2012 došlo v USA k 993 případům hromadného vraždění střelnými zbraněmi. Téměř 300 těchto případů se stalo letos.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Hromadné vraždění v USA:

Obama vyzbrojuje čtyři státy, které používají dětských vojáků

2. 10. 2015

čas čtení 1 minuta

Tento týden oznámil prezident Barack Obama, že čtyři státy, které používají dětských vojáků - Demokratická republika KOngo, Nigérie, Somálsko a Jižní Súdán - budou dál dostávat americkou vojenskou pomoc. To je zklamáním, konstatuje Human Rights Watch, vzhledem k tomu, že v Americe existuje mocný nástroj, Zákon proti používání dětských vojáků - který Obamovi dává možnost odmítnout americkou vojenskou pomoc, dokud vlády nepřestanou používat dětských bojovníků ve válce. Obama však citoval "americký národní zájem", takže tento zákon ignoruje a zmíněným zemím poskytne v nadcházejícím roce 161 milionů dolarů vojenské pomoci.

V Nigérii je problém dětských vojáků relativně nový. Provládní bojůvky tam rekrutují děti v bojích proti islamistické extremistické organizaci Boko Haram. V Kongu, v Somálsku a v Jižním Súdánu však všechny bojující strany používají dětských bojovníků už mnoho let. V Jižním Súdánu UNICEF odhaduje, že ve válce tam bojuje až 13 000 dětí. V Kongu na vrcholu tamější války v ní podle odhadů OSN bojovalo téměř 30 000 dětí. V Jemenu UNICEF odhaduje, že každému třetímu bojovníku je méně než 18 let.

Americký zákon proti používání dětských vojáků už existuje pět let, avšak Obama ho v podstatě ignoruje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak Islámský stát indoktrinuje děti, aby vraždily a staly se sebevražednými atentátníky

2. 10. 2015

čas čtení < 1 minutaChannel Four News ve čtvrtek vysílaly hrůznou reportáž o tom, jak Islámský stát indoktrinuje zcela malé děti, aby z nich udělal vrahy a sebevražedné atentátníky, například tím, že je nutí i v útlém věku sledovat videa páchaných zvěrstv a vyhrožuje jim, že kdo z dětí nebude ochoten stát se sebevražedným atentátníkem, bude mu useknuta hlava. Pozor, film obsahuje šokující sekvence.

Ve Švédsku roste počet rasových útoků

2. 10. 2015

čas čtení 1 minuta

Počet případů diskriminace a násilí ve Švédsku roste, varuje studie OSN

Kylea Jamese, který zastává vysoké manažerské místo v jedné americké bance, žije v New Yorku a je černoch, varovali, že se ve Stockholmu setká s rasismem. Nic ho však nepřipravilo na jeho zážitek letos v červenci, když s dvěma černošskými přáteli vstoupil do známého stockholmského baru.

Evropská média šíří úzkoprsé národní předsudky

2. 10. 2015

čas čtení 1 minuta

Vážení editoři,

všichni víme, že, že Evropská unie čelí nyní největším kolektivním hrozbám za mnoho let? Tyto krize - ekonomická, krize veřejných financí, migrační a uprchlická krize, krize mnohonásobných bezpečnostních hrozeb u našich externích hranic - sdílí celý kontinent. Avšak dělají evropská média řádnou práci? Informují, analyzují a odrážejí mezinárodní, interkulturní podstatu těchto hrozeb? Obávám se, že ne, píše Bill Emmott, bývalý dlouholetý editor týdeníku Economist, na serveru Politico.

Britský jaderný deterent je k ničemu a Corbynovi by se mělo tleskat

2. 10. 2015

čas čtení 2 minuty

Záporná reakce stínového kabinetu Labouristické strany na postoj Jeremyho Corbyna k britským jaderným ponorkám Trident je překvapující. Likvidace britského jaderného arzenálu je pro většinu stoupenců Labouristické strany základním článkem víry už po celou generaci. Stejný postoj zastává většina zbrojních analytiků, píše konzervativní komentátor Simon Jenkins.

Trident totiž vůbec není nástrojem armády, ale diplomacie.

Jediným důvodem, proč Trident nebyl zrušen už v devadesátých letech za vlády Tonyho Blaira během jeho první analýzy britských obranných možností (v jejímž výboru jsem zasedal, píše Jenkins) bylo, že tehdejší ministr obrany George Robertson diskusi o Tridentu zakázal.

Případ Jeremy Corbyn: O levobočcích neokeynesianismu a katastrofální bezpečnostní politice

2. 10. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 9 minut

Řada příslušníků katolického kléru formálně složí sliby a zaváže se k celibátu, v praxi se však chová mnohem volněji a pořídí si nechtěně potomstvo, často i dosti početné. Podobně se to má v ekonomii s vyznavači intelektuálního odkazu Johna Maynarda Keynese, který byl v 70. letech fakticky přivtělen do tzv. neoklasické syntézy a stal se v této podobě součástí hlavního proudu ekonomického myšlení, formalizoval se a de facto splynul s monetarismem. Zatímco se tedy Keynesův odkaz vydává za jakési utlačované kontrariánství a dokonce prý řešení problémů současné světové ekonomiky, ve světě, v němž už dávno žijeme, existuje řada nepřiznaných potomků minulé keynesiánské politiky, o nichž se jaksi taktně mlčí. Solidní, i když jistě ne úplný přehled těchto "nechtěných závazků" podal Chan Akya v Asia Times ZDE.

Proč jsem ještě - někdy (?) - opravdu hrdý na Anglii

1. 10. 2015

čas čtení 7 minut

Odporná britská konzervativní vláda zavedla letos v květnu, týden před volbami, nový předpis, kterého si nikdo nevšiml: Kdo je předveden v Anglii před soud, musí za to platit. Odporný předpis. Jenže co když se před soudem octne žadatel o azyl, který v Británii má zakázáno pracovat a nemá k dispozici vůbec žádné peníze? Automaticky se octne v kolotoči exekutorů a dalších soudních řízení. Když byl předveden před soudce v anglickém Leicesteru žadatel o azyl a bylo zjevné, že soudní poplatek nemůže zaplatit, soudce vytáhl z kapsy pár bankovek a chtěl je dát obžalovanému. Byl za to suspendován, a proto rozhořčeně na svou funkci rezignoval. Hned poté byl interviewován v hlavním publicistickém pořadu BBC. Jeho argumentace je něčím, co mě opravdu - navzdory všemu - činí být na Anglii stále ještě opravdu hrdý. Kéž by byli i v České republice takoví soudci, píše Jan Čulík.

Američany podporovaní syrští vzbouřenci: Rusové nás bombardují

1. 10. 2015

čas čtení 2 minuty

Velitel organizace, které poskytuje výcvik CIA, svědčí o tom, že její tábor v syrské provincii Idlib byl při dvou leteckých úderech zasažen asi 20 ruskými raketami

Syrští pracovníci civilní obrany uvedli, že celkový počet civilistů, které ruská letadla ve středu usmrtila v Homsu a v Hamě, byl 40, včetně 8 dětí.

Oblasti, které ovládá Islámský stát, jsou na této mapě označeny červeně. Místa, která Rusko bombardovalo, jsou označena modrými puntíky. Rusko má zájem o přístavy Latakia a Tartus:Spojenými státy podporovaní syrští vzbouřenci konstatovali, že se stali ve čtvrtek terčem ruských leteckých úderů. Hassan Haj Ali, syrský armádní kapitán, který dezertoval po povstání proti prezidentu Asadovi, velitel vzbouřenecké skupiny Liwa Suqour al-Jabal, uvedl, že její výcvikový tábor v provincii Idlib zasáhlo asi 20 ruských raket. Několik stráží v táboře bylo lehce zraněno.

Rusko přiznalo, že neútočí na Islámský stát

1. 10. 2015

čas čtení 1 minuta

Moskva ve čtvrtek přiznala, že provádí letecké údery proti jiným organizacím v Sýrii, než je Islámský stát, a to v koordinaci s režimem v Damašku. Spojené státy obvinily Rusko, že zahájilo "nerozlišující vojenské akce proti syrské opozici" a mluvčí Bílého domu konstatoval, že ruské letecké údery se zaměřily na oblasti, kde nejsou "skoro žádné" jednotky Isis.

Ruští a američtí vojenští velitelé jednali o tom, aby jejich letectva se omylem nad Sýrii při svých náletech nesrazila. Videokonference však skončila bez jasných rozhodnutí jak se potenciálním vzdušným střetům vyhnout.

Írán uvedl, že podporuje intervenci Ruska a přicházejí nepotvrzené zprávy, že Írán také posílá jednotky do Sýrie. Zvýšilo to napětí a prohloubilo to zmatek nad eskalující krizí.

Nejnovější informace, jak se zdá, podporují široce zastávaný názor, že jediným cílem Ruska je podpořit režim Bašara al Asada a zamezit požadavkům Západu, aby odstoupil a otevřel tak cestu k vyřešení čtyři roky trvajícího krvavého konfliktu.

Ruské letecké údery hrozí vyvolat reakci od zemí, které podporují protiasadovské vzbouřence. Podle jednoho nezávislého zdroje už posílá Katar v souhlasu se Saúdskou Arábii povstalcům množství dalších zbraní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sýrie: "Účelem mučení je ty lidi zavraždit"

1. 10. 2015

čas čtení 1 minuta

V životě jsem nic takového neviděl. Před povstáním mučil Asadův režim vězně ve snaze získat informace. Nyní je mučil, aby je tím zabil. Viděl jsem popáleniny hořícími svíčkami. Jednou kulatou popáleninu od elektrického vařiče - kterou spálili oběti obličej a vlasy. Někteří lidé měli hluboké řezné rány, některým byly vypíchány oči, vylámány zuby.

Musel jsem při práci dělat přestávky, abych nebrečel. Chodil jsem si umývat tvář. Doma mi taky nebylo dobře. Byl jsem zděšen. To, co jsem viděl během dne, mě pronásledovalo. Představoval jsem si, že těmi mrtvolami by byl můj bratr a mé sestry. Bylo mi z toho špatně.

Deník Guardian vydal rozsáhlé svědectví "Caesara", policejního fotografa Asadova režimu v Damašku, kterému se podařilo na fleškách USB propašovat do zahraničí otřesné fotografie mučení, které "v průmyslovém rozsahu" páchá Asadův režim.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Šokující komunistická praxe ve věznicích, kde ČR protizákonně drží uprchlíky

1. 10. 2015

čas čtení 2 minuty

Děsivým svědectvím, dokazujícím, jak čtvrt století po pádu komunismu přetrvává ve vězeňských střediscích, v nichž Chovanec v ČR protiprávně zadržuje uprchlíky nelidská komunistická praxe, je článek překladatelky Martiny Ahmed-Čermákové. Připomíná svědectví vězněných chartistů ze sedmdesátých a osmdesátých let (JČ):

Už přijímací procedura v prvních hodinách pobytu nenechá nikoho na pochybách, že se tady s cizinci nemazlí. Vyslechla jsem některá svědectví o tom, jak jsou všichni nově příchozí podrobováni tělesné prohlídce: musí se vysvléknout za přítomnosti ochranky zcela do naha a na místě na pokyn poskakovat, aby bylo případně zjištěno, zda zadržená osoba neschovává něco v tělesných dutinách. Zadrženým jsou odebrány kromě osobních dokumentů i šperky a také veškerá finanční hotovost. Jak zabavené osobní šperky, tak peníze v různých měnách jsou zabaveny prakticky nevratně. Za pobyt v detenčním zařízení si totiž musí každý zadržený platit, a to 250 korun za osobu a den, včetně dětí. Snadno si spočítáte, kolik za týden pobytu zaplatí rodina se dvěma dětmi. Řada z uprchlíků opouští detenční zařízení se složenkou v ruce a výzvou k zaplacení dluhu. Paradoxem je, že bezdlužnost je jednou z podmínek pro udělení azylu v Česku. Klientům je dále zakázáno mít v držení vlastní mobilní telefon, ale třeba i cigarety. Bez ohledu na zdravotní rizika kouření si asi dovedete si představit, v jakém psychickém stavu se asi nachází člověk, který je dlouhá léta závislý na kouření a nachází se v takto krizové situaci.

Neschopnost a také neochota domluvit se s cizinci je pak hlavním zdrojem strašlivé frustrace, bezmoci a nespokojenosti zadržovaných. Zaměstnanci s klienty v běžném provozu komunikují gestikulací, posunky, často způsobem, z nějž vyprchala jakákoliv úcta člověka k člověku.

Paní středního věku se nám svěřila, že má silně zanícený zub, který vyžaduje okamžitý zásah stomatologa. To ovšem není možné a paní přes prosby o větší dávku léků proti bolesti dostává jednu tabletu Panadolu denně. Mezi zadrženými se také několikrát vyskytly protestní hladovky – ovšem bez jakéhokoli účinku, kromě zdravotních následků.

Zdroj: ZDE

Refugees complain of "shocking conditions in the refugee prisons" in the Czech Republic

1. 10. 2015

čas čtení 3 minuty

All the refugees that have been held in Czech detention centres testify that their incarceration in the Czech Republic has been the worst part of their journey in search of a safe haven in Europe, says public service Czech TV.

"The Czech Republic deals with you as though you were criminals. You are being kept in regular prisons," say the refugees. They are extremely afraid of the Czech state. They have given evidence to Czech Television on condition of anonymity.

All refugees were removed by the Czech police from trains going from Budapest to Berlin. This was the last leg of their arduous journey in search of a safe haven. They do not understand why they were arrested and incarcerated just a few hours before reaching Germany.

On being arrested, the Czech police forced all of them to pay a "fine" of 50 euros for "entering the territory of the Czech Republic without a visa". Those who did not have any money on them are now regarded as debtors by the Czech state.

After being arrested, the refugees were handcuffed and taken to a detention centre. All the refugees testify that whenever they were being transported anywhere, they were handcuffed with their hands behind their back. This happened even when they were being moved to a hospital.

On arrival in a detention centre, the refugees were forced to strip naked. The prison guards checked all their body orifices to make sure that "the refugees were not hiding anything in them".

The prison guards confiscated mobile phones and all cash from the refugees. Prior to these confiscations, the refugees were unable to copy their personal contacts from their mobile phones.

In the detention centres, the refugees slept on bunk beds. There were up to ten refugees housed in each cramped room. The refugees were prevented from visiting other refugees in other rooms in the detention centre.

They were forced to spend their time in the cramped room or in a small outside space of several square metres which was surrounded by razor wire. This outside space was normally locked and the refugees were allowed to go there only three times a day in order to eat there.

In the Bělá-Jezová detention camp, the refugees protested against the unacceptable quality of food on several occasions. The quality of food was substandard and there was not enough of it. For instance, breakfast consisted of a single slice of bread with a dollop of butter. Lunch consisted of a portion of spiced macaroni with watery sauce. The food portions were so small that even if a parent gave the meal to his/her child, the child was still constantly hungry.

"The Czech detention centres are places which drive you mad. I have seen men who had been on their journey searching protection for many months, even for several years. When detained in the cramped conditions of a Czech refugee prison, they wept hopelessly. No one will tell you how long you will be held there. First, they told us we would be held there for 30 days, then for 45 days, then for 60 days. Some people have been detained in the Czech camp for five months. They are absolutely exhausted," said one of the refugees to Czech Television.

Source in Czech HERE

Televizní přijímače firmy Samsung spotřebovávají při testech méně energie než při běžném provozu

1. 10. 2015

čas čtení < 1 minuta

Evropská unie zřejmě zakáže software, který umožňuje testovaným výrobkům mít lepší energetické výsledky při testech než při běžném provozu

Z nezávislých laboratorních testů vyplýbá, že některé televizní přijímače firmy Samsung spotřebovávají při oficiálních testech méně energie než pak při běžném provozu. Vyvolává to otázky, zda jsou také vybaveny podvodným softwarem, který má zmást testovací podmínky. Evropská unie uvedla, že bude zkoumat veškerá podezření z podvádění a zakáže používání takovéhoto softwaru. Z laboratorních testů vyplynulo, že při testech televize Samsung snižují při rychle se pohybujících záběrech jas obrazovky, čímž dochází k snížení spotřeby elektrické energie. Při běžné provozu k takovému snižování jasu nedochází.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zeman je skutečně jako Trump

1. 10. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

V jednom z předchozích článků jsem uvedl, že prezident Miloš Zeman je ve svých názorech podoben nikoliv levicovým politikům, ale nejvíce konzervativcům populistického ražení, jaké v současnosti nejlépe reprezentuje překvapivý lídr republikánských primárek před prezidentskými volbami v USA Donald Trump. Znovu se to potvrzuje.

Proč mnozí Češi reagují tak nenávistně a nelidsky vůči uprchlíkům?

1. 10. 2015

čas čtení 9 minut

V reakci na článek Co dělat" z 26.9. jsem se pokusil zkonkretizovat pár mých dojmů, které by mohly přispět k pochopení současné nehezké situace v ČR a případně i k odpovědi na onu položenou otázku, píše Michal Kokeš.

Myslím, že v dosavadních diskusích s cílem pojmenovat příčiny obludného postoje velké části české veřejnosti dosud příliš silně nezazněly následující aspekty, které vnímám jako poměrně zásadní.

1) Pasivní odklon do klidného a pohodlného soukromí, které od člověka kromě rutinní práce a dalších nezbytných aktivit od člověka prakticky nic nevyžaduje. Nejsilněji je toto zakódováno z normalizace 70. a 80. let. Osobně si pamatuji, že na otázku, proč člověk neprotestuje, byla obvyklá odpověď zhruba ve smyslu, že to přece nemá smysl, protože chleba stejně levnější nebude.

Rusové v Sýrii bombardují americké spojence, nikoliv "islámský stát"

1. 10. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Přiložená mapa ze zpravodajského portálu BBC ZDE dokládá, že ruská intervence v Sýrii se podle všech reálných předběžných předpokladů týká oblasti v pobřežním pásu na sever od hlavního města Damašku. O této oblasti toho lze říci vcelku hodně, ale podstatná je nyní jediná věc: Nenacházejí se zde žádné vojensky významné oddíly "islámského státu", proti němuž údajně Moskva vytáhla do boje.

Je reálné, aby v Sýrii v dohledné době zavládl mír?

30. 9. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 8 minut

Spojené státy se s Ruskem v pohledu na tragický a brutální konflikt v Sýrií shodují v tom, že je nutné porazit Islámský stát (Daeš), nicméně se liší ve strategii, jak toho dosáhnout. Zatímco americký prezident Barack Obama nadále trvá na tom, že není možné se vrátit k předválečnému statu quo a že syrský prezident Bašár Asad musí rezignovat, ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že je klíčové, aby jeho klient v Damašku ve své funkci zůstal, protože jen tak lze Daeš porazit. Kreml mezitím k nelibosti Bílého domu a jeho spojenců posiluje svou vojenskou přítomnost v Sýrii, a to přímým vstupem do bojů.

Ekonomické návrhy Jeremyho Corbyna

1. 10. 2015 / Ilona Švihlíková

čas čtení 14 minut

Jeremy Corbyn vstoupil do arény na nového předsedu Labour Party sice jako outsider, ale přesto se mu nejen podařilo jasně zvítězit, ale navíc i do veřejné debaty vnést řadu nových prvků. Jedná se zřejmě o součást širší vlny „oživení“ levice, kdy je jasné, že splynutí sociálních demokracií s neoliberálním programem jim přežití nezajistí. Proč chodit ke kováříčkovi, když je možno jít ke kovářovi. A tak tu máme řadu pokusů o progresivní levicovou politiku, od Syrizy, po Podemos, Corbyna či Sanderse v USA. Operují samozřejmě v různých podmínkách, někdy se jedná o nové subjekty, někdy o pokus přeměnit staré „zevnitř“, ale nelze nevidět, že je tento proces nastartován. Neomezuje se (naštěstí) na akcentování témat ze 70. let, ale přináší nová, která mohou vyvolat i pozdvižení. Ale to jen dobře, protože jedině tak se levice může dostat do pozice toho, kdo určuje agendu, nikoliv toho, kdo ji nestíhá ani sledovat, jako tomu bylo v uplynulých dekádách.

Deklasifikovaný americký dokument:

Třetí světová válka měla začít na Balkáně

1. 10. 2015

čas čtení 16 minut

Ve zpětném pohledu se rozhodnutí prezidenta Harryho Trumana z konce června 1950 použít americkou moc na záchranu Jižní Korey před komunistickou agresí jeví jako zřejmě nejlepší rozhodnutí za celou studenou válku. Převzetí obtížného závazku a obětování 50 000 amerických životů znamenalo, že Truman podpořil západní hodnoty a zájmy, kde byly nejvíce ohroženy. Je snadné přehlédnout nepopularitu a nepříjemnost války, která, ač byla nezbytná, dodnes zůstává pro většinu Američanů velkou neznámou.

Ekonomické návrhy Jeremyho Corbyna

1. 10. 2015

čas čtení 15 minut

Jeremy Corbyn vstoupil do arény na nového předsedu Labour Party sice jako outsider, ale přesto se mu nejen podařilo jasně zvítězit, ale navíc i do veřejné debaty vnést řadu nových prvků. Jedná se zřejmě o součást širší vlny „oživení“ levice, kdy je jasné, že splynutí sociálních demokracií s neoliberálním programem jim přežití nezajistí. Proč chodit ke kováříčkovi, když je možno jít ke kovářovi. A tak tu máme řadu pokusů o progresivní levicovou politiku, od Syrizy, po Podemos, Corbyna či Sanderse v USA. Operují samozřejmě v různých podmínkách, někdy se jedná o nové subjekty, někdy o pokus přeměnit staré „zevnitř“, ale nelze nevidět, že je tento proces nastartován. Neomezuje se (naštěstí) na akcentování témat ze 70. let, ale přináší nová, která mohou vyvolat i pozdvižení. Ale to jen dobře, protože jedině tak se levice může dostat do pozice toho, kdo určuje agendu, nikoliv toho, kdo ji nestíhá ani sledovat, jako tomu bylo v uplynulých dekádách.

Uprchlíkův příběh

Useknutou hlavu mého bratra objevila má mladší sestra

30. 9. 2015

čas čtení 10 minut

Tohle je Muhammad, s nímž jsem se poprvé seznámil loni v iráckém Kurdistánu. Tou dobou právě utekl z války v Sýrii a pracoval jako recepční v mém hotelu. Než vypukla válka, studoval na univerzitě v Damašku anglickou literaturu, takže jeho angličtina byla téměř perfektní. Zde je jeho příběh, vysvětluje autor, fotograf Brandon, na stránce Humans of New York, kde publikuje fotografie a příběhy uprchlíků. Stránka má 15,5 milionu likeů."Boje byly velmi těžké. Když jsem odjel ze Sýrie sem, měl jsem jen 50 dolarů. Když jsem sem dojel, neměl jsem skoro žádné peníze. Seznámil jsem se na ulici s mužem, který mě vzal domů, dal mi jídlo a ubytoval mě. Ale tak strašně jsem se styděl, že jsem v jeho domě, že jsem trávil 11 hodin denně hledáním zaměstnání a chodil jsem tam jen spát. Nakonec jsem našel práci v hotelu. Musel jsem tam pracovat 12 hodin denně, sedm dní v týdnu. Dávali mi 400 dolarů měsíčně.

Teď jsem našel jiný hotel, kde je to daleko lepší. Pracuju 12 hodin denně za 600 dolarů měsíčně a mám jeden den volno. Kdykoliv mám volno, pracuju ve škole jako učitel angličtiny. Pracuju každý den 18 hodin. A vůbec neutrácím peníze. Ani jsem si nekoupil jediné tričko. Ušetřil jsem 13 000 euro, což potřebuju na koupi falešného pasu. Jeden člověk mě dokáže dostat do Evropy za 13 000 euro. Odjíždím příští týden. Pojedu se ještě rozloučit domů do Sýrie se svou rodinou, a pak tohle všechno nechám za sebou. Zapomenu na to všechno. A dokončím svá studia.

(srpen 2014, Irbíl, Irák)

To, že Češi nevěří v opravdovost utrpení uprchlíků, není jen jejich vlastní "zásluhou"

30. 9. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Ti kdo si pamatují na zprávy o kuvajtských novorozencích údajně vyhozených z inkubátorů iráckými vojáky, na dodnes nevyšetřený masakr kosovských Albánců v Raćaku či na minometný útok na tržiště v Sarajevu, který spáchaly samotné bosenské úřady, mají pro sklon k izolaci od utrpení bližního vítanou výmluvu. Západní média ve vztahu k utrpení civilistů dávno ztratila nevinnost. Zatímco v dobách války ve Vietnamu mediální obraz utrpení sloužil k odhalování válečných hrůz, později se stal naopak vítanou součástí arsenálu psychologické války sloužící k rozpoutávání ještě rozsáhlejších konfliktů.

Lze skutečně z etické netečnosti a strachu mnoha Čechů obviňovat "západní média"?

30. 9. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Informace o tom, že uprchlíci jsou lidé jako my a že jsou to lidé v obrovské nouzi, kteří potřebují pomoci, potenciálně hrozí zatížit českou veřejnost odpovědností. Jenže "my žádnou odpovědnost nechceme", chceme se starat jen o sebe a o vlastní prospěch. Tak proto věříme nesmyslům a odmítáme normální lidskou slušnost.

Snad nejpozoruhodnější je však v současné české situaci katastrofální selhání lidí, kteří se asi považují za příslušníky elity. Tito lidé se neštítí publikovat na otevřeně fašistických serverech, jako jsou Parlamentní listy, které otevřeně a záměrně alarmistickými nesmysly destabilizují českou společnost. Je opravdu zajímavé, že tyto "elity" to mají v mozku úplně vykradené a nedokážou pochopit, že civilizovaný člověk nepřekračuje určité etické hranice. Z toto selhání, které je pro českou společnost naprosto zdrcující, je těžko obviňovat západní média.

Šmahem obviňovat "západní média" z otevřené mediální manipulace veřejnosti ku prospěchu politických cílů establishmentu je tak trochu jako obviňovat miliardy mírumilovných muslimů ze zvěrstev ISIS, celou katolickou církev z pedofilie anebo křesťany z vraždění, protože součástí křesťanské víry jsou i extremisté jako Irská republikánská armáda nebo Ku Klux Klan.

Miloš Zeman a Robert Fico nejsou schopni poskytnout věcný zdroj pro své veřejně pronášené nesmysly

30. 9. 2015

čas čtení < 1 minuta

Český prezident Zeman a slovenský premiér Fico tvrdili, že 90 procent uprchlíků jsou "ekonomičtí migranti". Human Rights Watch v Bruselu je požádala o věcné podklady pro toto tvrzení, například spolehlivou akademickou studii. Nemají, neposkytli. Jen kecají do větru.

V minovém poli

1. 10. 2015 / Václav Dušek

čas čtení 2 minuty

Máš-li smutek na duši, křupane, svěř se strýci Babischi. Patent na rozum se již neprodává, revoluční výprodej skončen. Chápeš, není už nic k prodeji! Prodáno, vykšeftováno, rozkulačeno, darováno; pohádka o chudém Honzovi z Bolševníkova újezdu skončila, jak jinak, zázrakem, kouzlem chtěného – socialistická matinka porodila kapitálistu. A poněvadž dbala na potomstvo, přivedla jich na svět desítky – prý stovky... Nic se nemá přehánět, ale u nás doma přeháníme rádi.

Češi jsou dlouho vychováváni k pohrdání lidmi, kteří potřebují pomoc

30. 9. 2015

čas čtení 2 minuty

K vašim článkům odhalujícím příčiny nevstřícného postoje občanů ČR bych si dovolila malinko připomenout také to, že jim byl dlouhá léta předchozími vládami vymýván mozek opakováním hesla "postarejte se sami o sebe", píše Lenka Mazalová.

Bylo to vlastně motto (stejně jako "stát je nejhorší hospodář") směřování vlád k omezení funkce státu a v prvé řadě funkce sociální Zdůvodňovali tím svou restriktivní politiku. Aby si to každý zapamatoval, zdůrazňovali, že stát není od toho, aby se staral - špatně přerozděloval!

Sociálně slabí - jedno z jakých příčin nezaměstnaní, bezdomovci... byli předváděni jako největší přítěž ekonomického rozvoje.

Internetem kolovaly oběžníky, kolik údajně dostávali Romové nebo svobodné matky na sociálních příspěvcích apod.

Největší "nepřítel státu - de facto parazit" byl nadlidsky zhmotněn a občanům se to skutečně vrylo. V éře obav ze ztráty zaměstnání, kdy vám na připomínky zaměstnavatel opáčí: "Tak běž jinam, když se ti to tady nelíbí!" je příslušnost k nezaměstnaným - tedy "parazitujícím" na systému, jak byl obraz vytvořen, dehonestující.v A objevilo se cosi podivného. Místo solidarity u pracujících (prozatím! zajištěných) se projevil odstup až nenávist. Asi jako - my jsme jiní, my s nimi nemáme nic společného!

Takže manipulace "starejte se sami o sebe" zabrala a bohužel důsledky máme před očima i v případě příchozích z Blízkého východu či odkudkoliv! (Asi v duchu předchozího postoje by se dalo říct - My jsme jiní", se nic takového nemůže stát.")

Paradoxem je, že TITÍŽ, co výše citované heslo PROVOLÁVALI A PROVOLÁVAJÍ I DNES, SE NYNÍ DOVOLÁVAJÍ koho že to? No přece STÁTU, ABY JE OCHRÁNIL!

No nezbláznili byste se z toho?

Czech MP: "Czech Home Secretary may well be prosecuted for committing crimes against humanity against the refugees"

30. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Jiří Zlatuška, former Vice-Chancellor of Brno University and a current Member of Czech Parliament, warned on Czech Television that the current Czech Home Secretary Chovanec may well be prosecuted for his inhumane and degrading treatment of the refugees. He places them in detention centres which "closely resemble concentration camps", said Zlatuška. "I have visited the Bělá-Jezová detention centre. It is extremely cramped. A number of provisional accommodation units have been placed in an extremely small area which is surrounded by razor wire. Food is brought in there wooden boxes. Even small children are being held in the detention centre. There is no reason for this."

"If I were the Czech Home Secretary Chovanec, I would be really worried," continued Zlatuška. "In my view, this is cruel and degrading treatment. Looking at Article 259 a) of the Czech Criminal Code which deals with torture and crimes against humanity, if I were the Czech Home Secretary, I would be afraid that I may well be prosecuted for these crimes one day." He added that he was about to raise a parliamentary question about this issue, but would not be submitting a criminal complaint against the Home Secretary. "Other people will surely do this."

Source in Czech HERE

On arrival in the Czech detention centres, the refugees are stripped naked. Hunger strikes are ignored. Will international organisations act?

30. 9. 2015

čas čtení 4 minuty

Syrian, Afghani and Iraqi families are imprisoned in the Czech "refugee detention centre" in Bělá-Jezová, says NGO activist Martina Ahmed-Čermáková, who has worked in the the facility as an interpreter. She says the detention centre is a world of "lack of understanding, arrogance, bureaucratic ill will, helplessness and psychological as well as physical torment". Here is an account of her experiences from the Bělá-Jezová detention centre, as it has been published in Czech on the A2larm website:

The Bělá-Jezová detention centre functions as a high security prison, even though it holds individuals who have not committed any crimes. Within this prison, the refugees have been deprived of all personal effects, but also of their personal freedom and of dignity.

Hundreds of refugees are now being held in Bělá-Jezová. The prison is overcrowded. There are twice as many inmates within it than are the numbers for which the facility has been designed. Women and families with children are held in barracks and in provisional cells.

The reception procedure shows that the Czech authorities are truly rough with the refugees. All the new arrivals are subject to intimate body searches. In the presence of the guards, they are forced to strip naked and are order to jump about to see whether some hidden objects might fall out of their body orifices. All the personal effects, including jewelry and cash are confiscated from the refugees. The refugees are charged for their imprisonment. Most of them leave the prison without any money and with a bill for their detention which they are expected to pay.

Paradoxically, they can only apply for asylum in the Czech Republic if they do not have any debts. Since they are leaving the detention centre with an unpaid debt for their incarceration, they are unable to apply for asylum in the Czech Republic even if they wanted to.

The refugees are barred from using their mobile phones and from smoking. This creates highly stressful situations for them.

Fights occasionally occur amongst the refugees. This is due to the fact that people from different nations, from different classes and different religions are crammed into a small, enclosed spaced for many weeks on end. Nevertheless, all the refugees that the interpreter has met in Bělá-Jezová are trying to retain at least the last remnants of their personal dignity and hope. They are always incredibly pleased when someone brought them a pair of second-hand shoes or a warm jacket for their child.

The refugees, who are being held in Bělá-Jezová are primarily trying to find out information about why they are being held and are trying to contact the members of their families and their friends. The language barrier is a major problem. The employees of the detention centre do not speak any languages apart from Czech.

The employees of the detention centre are unwilling and unable to communicate with the refugees. This is the main source of incredible levels of frustration, helplessness and dissatisfaction of the refugees.

The employees of the detention centre give orders to the refugees by gesticulating to them, often in a very undignified manner.

The refugees with which the interpreter spoke complained of medical problems. These remain untreated. Due to the language barrier, the refugees cannot tell the staff members that they are ill - or they are afraid of telling them because they fear that they might be placed in solitary and might be cut off from their families.

A middle-aged lady told us that she had a seriously infected tooth which needed immediate action by a dentist. A dentist, however, is not available and in spite of her pleas she is being given only one tablet of a pain killer per day.

Several inmates have attempted to go on hunger strike. Hunger strikes, however, have no impact, apart of damaging the hunger strikers' health. The authorities remain unmoved by hunger strikes.

Last week, a seriously sick Syrian lady who had not been eating for several weeks and is in a serious psychological condition, was separated from her husband and adopted son, who continue to be held in Bělá-Jezová, and she was deported to Slovakia. Her husband and her son have no information about her whereabouts or about her further fate.

Families are frequently being divided. It happens regularly that different members of the same family are released from detention on different days. This means that parents and children never know when and how they might be able to reunite after they have been released. There have been several cases where the father was moved to the male detention centre in Vyšní Lhoty in Northern Moravia, while his wife and children remaiend in Bělá-Jezová. This shocking practice needs to be investigated by international instutions for the defence of the rights of families and children.

When the refugees are released, they are given an order, written in Czech, which tells them that they must leave the Czech Republic within seven days. Regardless of how much money they had on their arrival, on their release each refugee is only given 400 Czech crowns (approximately 15 euros). Sometimes, refugees are released at 10 pm at night, and without any help or information how or where to find accommodation.

Source in Czech HERE

Maďarsko nyní požaduje zavedení světových uprchlických kvót

30. 9. 2015

čas čtení 1 minuta

Maďarský ministr zahraničí v úterý navrhl vytvoření globálního systému uprchlických kvót pro imigranty, kteří nyní přicházejí do Evropy. Bude v této věci lobbovat během nynějšího zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Maďarsko je kritizováno, že odmítá uprchlické kvóty, které navrhuje EU. Avšak ministr zahraničí Peter Szijjarto nyní tvrdí, že zavedení globálních kvót na rozdělování uprchlíků dává smysl, zejména pokud by se na tom účastnily země, které jsou odpovědné za chaos na Blízkém východě.

Szijjarto jak se zdá především obviňuje Spojené státy, jejichž strategie na Blízkém východě podle jeho názoru vytvořila podmínky pro vznik islamistického extremismu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2015

11. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V červenci 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 26 669,32 Kč. Příjem z reklamy byl 19 211 Kč.

Zůstatek byl koncem července 2015 164 494,76 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
56868