Británie: Židovští uprchlíci z kindertransportů třicátých let donutili britskou vládu, aby přijala dětské uprchlíky z Evropy

4. 5. 2016

Židovské děti z Německa, Rakouska a Československa zachránila ve třicátých letech Velká Británie, když 10 000 z nich jako uprchlíkům poskytla útočiště. Přijely do Británie v takzvaných "kindertransportech".

O sedmdesát let později chtějí tito židé, aby britský premiér projevil stejnou míru soucitu dětským uprchlíkům, kteří se dostali do Evropy.

"Ozvěny minulosti pronásledují mnoho z mých spoluobčanů z kindertransportů i mě, jejichž osud také závisel na rozhodnutí poslanců britského parlamentu... Je naší povinností znovu projevit svůj soucit." - Sir Erich Roch, Kindertransport Association

Čtyři z trvalých pěti členů Rady bezpečnosti OSN jsou zapleteni do bombardování nemocnic

4. 5. 2016

Joanne Liu, prezidentka francouzské lékařské humanitární organizace Lékaři bez hranic v úterý obvinila několik vlád, včetně americké, ruské, saúdsko-arabské a syrské, že buď přímo útočí nebo útočily na zdravotnický personál, anebo jsou součástí koalic, které to činí.

Obrat o 180 stupňů: Británie přijme dětské uprchlíky z Evropy

4. 5. 2016

Britský premiér David Cameron ustoupil požadavku, aby Británie přijala dětské uprchlíky bez rodičů z Řecka, z Itálie a z Francie. Učinil to proto, aby se vyhnul v této věci porážce v Dolní sněmovně.

Cameron udělal tento náhlý obrat o 180 stupňů tváří v tvář rostoucímu vzbouření konzervativních poslanců, kteří se rozhodli podpořit dodatek zákona, který v této věci navrhl labouristický lord Dubs.

David Cameron nyní pochválil lorda Dubse, který přišel ve třicátých letech do Británie jako uprchlík prostřednictvím tzv. "kindertransportů" z Německa a který stojí v čele kampaně, aby Británie přijala z táborů v Evropě 3000 dětí bez doprovodu rodičů.

V Evropě žijí za strašlivých podmínek desetitisíce uprchlických dětí bez rodičů, některým je teprve šest let.

Kdy udělá podobné humanitární gesto Česká republika?

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ted Cruz zrušil svou kandidaturu na amerického prezidenta. Cesta k nominaci Donalda Trumpa je volná

4. 5. 2016

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Ted Cruz zrušil v úterý svou prezidentskou kampaň po drtivé porážce v primárkách ve státě Indiana. To znamená, že se nejpravděpodobněji stane prezidentským kandidátem Republikánů kontroverzní a nevypočitatelný miliardář Donald Trump.

Rozhlas BBC ve středu ráno sice připustil, že existuje malá možnost, že by nominační výbor Republikánské strany mohl ještě Trumpa nevybrat, pokud by na něho před nominací vyšlo najevo něco skutečně šokujícího. Komentátor deníku Wall Street Journal, interviewovaný rozhlasem BBC ve středu ráno, určil pravděpodobnost, že bude Trump zvolen americkým prezidentem, na 25 procent.

Bývalí židovští uprchlíci naléhají na Davida Camerona, aby přijal muslimské uprchlické děti

4. 5. 2016

Skupina bývalých židovských uprchlíků, kteří přijeli do Británie v třicátých letech z nacistického Německa v rámci tzv. "kindertransportů", naléhá na britskou vládu, aby přijala 3000 uprchlických dětí bez rodičů, kteří jsou v Evropě. Tito židovští uprchlíci požadují, aby premiér David Cameron "projevil soucit".

Sir Erich Reich, předseda Kindertransportové asociace židovských uprchlíků, apeluje na britského premiéra, aby učinil víc na pomoc "nejzranitelnějším obětem" syrského konfliktu. Sir Erich byl jedním z tisíců židovských dětí, zachráněných z nacistického Německa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Francie pohrozila, že zablokuje dohodu TTIP

4. 5. 2016

Předtím se vyjádřil hlavní obchodní vyjednavač Francie, že zastavení vyjednávání o dohodě TTIP "je nepravděpodobnější alternativa". Z toho, že se rozhovory dostaly do slepé uličky, obvinil Matthias Fekl, ministr odpovědný za zastoupení Francie na rozhovorech TTIP, Spojené státy. Uvedl, že Evropa nabídla mnoho, ale oplátkou za to nedostala skoro nic. Dodal: "Nemůže vzniknout dohoda bez Francie a ještě méně může vzniknout proti Francii."

TTIP musí ratifikovat všech 28 členských zemí EU, než dohoda vejde v platnost. Avšak ten den se neustále vzdaluje. Odehrálo se už 13 kol vyjednávání a trvají už téměř tři roky. V pondělí vyšlo najevo, jak obrovské rozdíly existují mezi oběma stranami, když bylo zveřejněno 248 stran interních vyjednávacích dokumentů. Vyplynulo z nich, že existují vážné neshody mezi oběma stranami v otázkách ochrany zákazníka a ochrany životního prostředí.

Evropská unie zveřejnění dokumentů bagatelizovala jako "bouři ve sklenici vody", avšak pak začali vyjadřovat pochybnosti francouzští státní činitelé. Francie měla vždy o dohodě TTIP největší pochybnosti. V roce 2013 si francouzská vláda zajistila výjimku, že se dohoda TTIP nebude týkat francouzského filmového průmyslu, aby ho ochránila před dominancí Hollywoodu.

V úterý Hollande uvedl, že nikdy nedovolí "ochromení základních principů našeho zemědělství, naší kultury, vzájemného přístupu k veřejným trhům".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Mohou uniklé informace o TTIP ohrozit její konečnou realizaci?

4. 5. 2016 / Daniel Veselý

Nizozemská pobočka Greenpeace zveřejnila zhruba tři čtvrtiny textu týkající se aktuálního jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi Evropskou unií a Spojenými státy ZDE, proti jehož realizaci podepsalo petici téměř 3,5 milionu osob. Těchto podpisů by bylo patrně daleko více, kdyby se o podrobnostech navrhované dohody hovořilo mnohem otevřeněji, což se z celkem pochopitelných důvodů neděje. Uniklý text v několika ohledech poprvé zaznamenává pozici Spojených států k zásadním otázkám.

Ačkoliv značná část české společnosti trne strachy z uprchlíků, migrantů a islámu, reálné nebezpečí podle řady kritických hlasů přichází od možné realizace Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP), o kterém jednají představitelé USA a EU v podstatě za zavřenými dveřmi. Toto nejnověji potvrzuje i nizozemská pobočka Greenpeace, která zveřejnila 248 stran textu o posledních jednáních. Můžeme se zde dočíst, v čem se pozice obou zainteresovaných stran liší a v čem naopak shodují.

Greenpeace ve spolupráci s německými investigativci z Rechercheverbund NDR, WDR a Süddeutsche Zeitung vypichují čtyři aspekty probíhajících rozhovorů, jež z environmentálního a spotřebitelského hlediska vnímají jako velice rizikové.

Rozhovor Britských listů 55:

Romové jsou tak strašně různí, jako jsou Češi

29. 4. 2016

Published on 27 Apr 2016 O Romech žijících v České republice a o rasismu většinové populace vůči nim hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s romistkou Sašou Uhlovou. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Multikulturní oslavy fotbalového vítězství v Leicesteru. A pak, že multikulturalismus na Západě selhal... :)

4. 5. 2016

"Leicester. Město, kde muslimové tvoří 18.6% populace. Kde včera všichni obyvatelé různých barev a vyznání oslavovali spolu, v hospodách a v barech. Ale hlavně, že multikulturalismus na Západě selhal, že?" píše na Facebooku pražský zpravodaj BBC Rob Cameron.

Leicesterský fotbalový klub nečekaně vyhrál v první lize, poté, co mu ještě před nedávnem hrozilo, že z ligy kvůli nekompetenci vypadne.

Takto lidé všech barev a vyznání oslavovali. Divné pro české rasisty, že?Břeclav: Kontrolují se pouze pasy lidí s tmavší pletí

4. 5. 2016

Když jsme přejížděli hranici u Břeclavi, dvojice po mé levici vypadala trochu romsky. Bdělá česká pohraniční policie okamžitě vyžadovala jejich pasy. Ostatní cestující ve vagónu (japonští turisté) si omylem připravili ke kontrole i své pasy, ale samozřejmě, nikdo je nekontroloval. V ČR se kontrolují jenom Romové, nebo ti, kdo tak vypadají, píše Muriel Blaive.

BBC: Sugestivními otázkami a výroky lze lehce vyvolat falešné vzpomínky

3. 5. 2016Naše vzpomínky jsou nespolehlivé a v žádném případě jich není možno používat jako důkazů, například v soudním řízení. Z ohromujících výsledků nového výzkumu psychologů vyplývá, že cílenými sugestivními otázkami a výroky lze přesvědčit kohokoliv, že v minulosti zažil něco, co nezažil, a v důsledku toho radikálně pozměnit jeho chování, informoval v úterý ve speciálním pořadu rozhlas BBC.

Příkladem byl například muž středních let, který v předběžném dotazníku připraveném psychology uvedl, že mj. jí docela rád krocana. Během následného rozhovoru ho cílenými otázkami a dalším materiálem psychologové přiměli, aby nabyl přesvědčení, že jako dítě se vždycky při konzumaci krocana pozvracel. V důsledku toho se nyní začal vyhýbat krocanímu masu.

Na univerzitě ve Warwicku dokázala profesorka Kimberley Wade, že lze lidem lehce vštěpit "autentické" vzpomínky na zážitky z dětství, které se nikdy nestaly, jako například let balónem.

Psychologové poukazují na to, že by se tyto techniky mohly používat při boji proti kouření nebo obezitě - stačí občana přesvědčit, že cigarety od dětství nesnáší nebo že je mu špatně z jídel, která vyvolávají obezitu.

Nebezpečí ovšem spočívá v tom, že manipulace s pamětí mohou lehce zneužívat totalitní či autoritářské režimy. Jednoduše lze přesvědčit například rotu vojáků, že na ni agresivně střílel někdo, kdo na ně vůbec nestřílel.

Manipulace se vzpomínkami lidí může také výhodně zneužívat reklamní průmysl a vytvořit u spotřebitelů dojem, že "vžydycky měli rádi" určitý výrobek.

Zcela zjevně lze také sugestivními výroky vyvolat u lidí "autentické" skálopevné přesvědčení, například že "uprchlíci jsou zločinci".

Audio v angličtině ZDE

...a nejhorší smrt je z vyděšení

4. 5. 2016 / Karel Dolejší


Velmi mnoho lidí přinejmenším intuitivně chápe, že se právě kolem nich „láme doba“; ale třebaže přitom mnohé zahlédají, velká většina nedokáže vůbec odhadnout, kam se proud dějin vlastně vydá. V atmosféře všeobecného podráždění a bezradnosti, uprostřed rostoucích neurčitých obav ze změn náhle obrovsky narůstá význam těch, kdo „vždycky věděli, co přijde“ - politických sekt hlásajících válku civilizací, světovou revoluci, druhý příchod Ježíše Krista či slovanské vzájemnosti, a činí tak nejpozději už od zavedení gregoriánského kalendáře.

Evropské země, které nepřijmou uprchlíky, budou zřejmě muset platit čtvrt milionu euro za každého odmítnutého

4. 5. 2016

Evropská komise navrhuje "solidární platby" od států, které odmítají přijmout uprchlíky, ve prospěch států, které je přijímají

Evropské země, které odmítají poskytnout útočiště uprchlíkům, mají být donuceny, aby platily do státního rozpočtu těm zemím, které uprchlíky přijímají. To je součástí plánů, které zveřejnila ve středu Evropská komise.

Merkelová: CDU nepotřebuje kvůli vzestupu AfD žádnou změnu kursu

4. 5. 2016


Německá vládní strana CDU nemá zapotřebí kvůli rostoucí podpoře extremistické AfD, která již předstihla Zelené a je třetí nejsilnější stranou, jakkoliv měnit svůj kurs, prohlásila kancléřka Angela Merkelová během návštěvy jedné z berlínských škol. (K přehrání jejích výroků klikněte na obrázek)

Srovnávat různé situace bez zohlednění rozdílů je nejlepší recept jak nic nepochopit

4. 5. 2016 / Karel Dolejší


Mechanických a neadekvátních srovnání současné situace s minulostí lze předložit vždy celou řadu. Německá extrémistická strana AfD již dosáhla mnohem větší celostátní podpory (více než dvojnásobné), než k jaké se kdy propracovala neonacistická NPD před rokem 1968, a také se alespoň ve svých prezentacích snaží cíleně oddělit od neonacistických vazeb. Srovnávat ji tedy s NPD bez vysvětlení zmíněného rozdílu a něco z toho vyvozovat ZDE je velmi zavádějící.

Zajímavé jsou však důvody někdejšího vzestupu NPD, zčásti podobné příčinám současného růstu podpory AfD. Také koncem 60. let existovala v Německu široká levo-pravá koalice, i když nepůsobila zdaleka tak dlouho, jako v posledních letech. To výrazně přispělo k nespokojenosti voličů a k jejich pocitu, že neexistují žádné reálné alternativy k politickému establishmentu. Další zdroje růstu pro NPD představovaly studentské nepokoje a ekonomické potíže. Když se široká koalice rozpadla a i další příčiny vymizely, růst podpory NPD se vyčerpal.

Zatímco široká koalice kolem středu se koncem 60. let rozpadla a také další faktory nárůstu podpory extrémistů přestaly náhle působit, v současnosti nic takového, co by směřovalo k oslabení trendů vzestupu německých politických extrémistů, nevidíme. Široká koalice trvá, AfD se vymezuje proti EU, která trvá, proti NATO, které trvá, a proti levici a Zeleným. Muslimové, proti nimž se AfD vymezuje, v Německu zůstávají a uprchlíci do Evropy budou přicházet dál, přes problematickou dohodu s Tureckem. Zatímco NPD se nepodařilo těžit z ultralevicového terorismu 70. let a německé úřady proti němu tvrdě a úspěšně bojovaly, islamistický terorismus v Evropě, proti němuž se dosud nedaří úspěšně zasahovat, představuje klíčový faktor podpory AfD. Kromě toho na konci 60. let žádná cizí mocnost nepodporovala cíleně nárůst extrémistických nálad v Německu, jako to teď dělá Putinovo Rusko asistencí AfD. A kancléřka Merkelová neplánuje změnit nic z toho, co umožnilo pravicovým extrémistům získat zatím podporu sedminy německé populace. 

Mnozí lidé mají například pocit, že jeden francouzský Le Pen je stejný, jako jeho dcera, neexistuje mezi nimi rozdíl. Jenže zatímco Le Pen otec mobilizoval okrajové tradicionalistické elementy francouzské společnosti, jeho dcera oslovila městskou dělnickou třídu. 

Pocit, že se desítky let stále jen opakuje totéž a nic nového se nemůže stát, už v dějinách často přispěl k falešné bezstarostnosti, která zavinila, že neřešené problémy lidem přerostly přes hlavu.

Selhání prevence: Ochrana dětí před radikalizací v Británii nefunguje

4. 5. 2016


Britská ministryně školství Nicky Morganová aktivně pracuje na vzdělávání rodičů a učitelů ohledně radikalizace a extrémismu v naději, že ochrání děti kampaní nazvanou "educate.against.hate". Ta působí v tandemu s předpisy ministerstva vnitra o "Ochraně dětí před radikalizací" a "Povinnosti prevence" (2015), které obsahují rady pro školy a poskytovatele péče pro děti. Dozvěděl jsem se o těchto kampaních docela náhodou, napsal pro Huffington Post režisér Julian Vigo.

První pomoc

4. 5. 2016 / Lukáš Stříteský

Dneska ráno spadl na eskalátorech v metru Petřiny starý pán a poranil si hlavu. Naštěstí byl při vědomí a příliš nekrvácel. Přiběhl jsem k němu, zavolal záchranku a zůstal u něj ještě s jedním klukem. Byl jsem pohotový a relativně klidný, protože jsem nedávno musel řešit mnohem horší situace na uprchlických místech v Evropě, píše Lukáš Stříteský.

Většina lidí v metru postávala a netušila moc co dělat. Přál bych si, aby si všichni xenofobové uvědomili, že jednou mohou také potřebovat pomoc. A někdo bude schopný se rychle a rozvážně o ně postarat právě proto, že má zkušenosti se solidaritou s jinými.

How Czech police brutalise innocent passers-by because of the "threat of terrorism"

2. 5. 2016

On the orders of the Czech Home Secretary Milan Chovanec, military and police units, armed with sub-machine guns, patrol Czech public spaces, especially bus and railway stations. Since there is no terrorist threat in the Czech Republic, these units have nothing to do and so they tend to terrorise innocent passers-by. A number of videos have emerged recording this.

Here is a video of what one of these units did to an innocent passer-by at the Florenc coach station in Prague. The young man, who is attacked by the armed unit in this video, failed to produce an ID card when requested to do so.

According to Czech law, the police can only demand an ID card from a citizen if they have a reasonable suspicion that he/she has commited an offence.

Source in Czech HERE

There are stories like this in the Czech Republic every day that never make it to the outside world because of a lack of translation. You can support us and help reveal what's happening in Central Europe today. Please make a contribution today on www.paypal.com and send your donation to redakce@blisty.cz. We fully rely on crowdfunding in our work. Thank you.

Nejen v Drážďanech, ale i v Brně divadelníci vystupují proti xenofobii

3. 5. 2016
„Na historické budově Mahenova divadla, stojící v centru Brna, zavlála vlajka s nápisem: Hrajeme díla uprchlíků z celého světa, těch z minulosti i těch současných.“

Podobně jako v Drážďanech, i v Brně tak projevili umělci z Mahenova divadla podporu uprchlíkům a podpořili racionální debatu namísto xenofobní hysterie a primitivního nacionalismu, píše Jakub Ryppel.

„Právě jako divadlo, které nese v názvu slovo „národní“, považujeme za nutné vymezit se proti vlně hysterického nacionalismu a proti manipulativnímu a populistickému zneužívání tohoto pojmu, jehož vzestup v české společnosti pociťujeme. Za 132 sezon, které má činohra Národního divadla Brno za sebou, uvedla řadu děl umělců – uprchlíků. Dokazuje to, že vlivy odjinud nemusí být zhoubné - naopak dovedou významně obohatit to, co romanticky nazýváme národní kulturou. Tuto skutečnost je třeba neustále připomínat,“ uvedl dramaturg činohry NdB Martin Sládeček.

Zdroj: Brněnská drbna, ZDE

Život v Aleppu: Proč bych se měla bát?

3. 5. 2016

Helena, 10 let: Bála jsem se, že jeden z učitelů mě chytí a zabije mě. Bála jsem se, že mě vezmou do sklepa a usmrtí mě tam. Měla jsem pocit, že mě mohou zabít každou chvíli.

Helenin otec se v době, kdy začaly protesty proti Bašaru al Asadovi, přidal k syrské revoluci.

Helena: Mezi mnou a mými přáteli začalo být velké napětí. Měla jsem je ráda, ale když viděli mého tatínka, jak mluví v televizi, nebo na demonstraci, opustili mě.

Většina škol v městě Aleppo byla uzavřena nebo zničena.

Helena: Chci prostě jen, aby moji sourozenci byli šťastní. Aby vnímali ducha dětství, atmosféru hraní si.

"Podívejte se na mě! Nesmějte se! No tak!"

Otec Heleny: "Tak dělejte, panebože!"

Helena a její rodina zůstali v Aleppu. Její otec stojí v čele brigády umírněných vzbouřeneckých bojovníků.

Helena: "Ostřelovač nám každý den střílel na balḱón. Střílel na maminku, když tam věšela prádlo. Ale my jsme se mu dál protivili. Nebojíme se, že je tatínek pryč. Budeme žít a zemřeme s naším tatínkem. S tatínkem zvítězíme. Budeme jíst a pít s tatínkem. Proč bychom ho měli opustit? Já už se ničeho nebojím. Nebojím se. Je tu se mnou moje rodina. Mí sourozenci, celá Svobodná armáda. Proč bych se měla bát? Proč"

V Maďarsku falšují procesy s uprchlíky

3. 5. 2016

V procesu se sedmi uprchlíky, obviněnými z toho, že loni v létě údajně házeli na srbsko-maďarském pohraničním přechodu kamením po maďarské policii, požádal soudce o nový překlad svědectví obviněných osob. Bylo totiž zjištěno, že původní oficiální překlad jejich svědectví byl zkreslený a obsahoval četné, často záměrné chyby.

Ukázalo se, že oficiální překlad svědectví uprchlíků obsahuje tvrzení, která nejsou obsažena v originální verzi svědectví, a naopak informace, které v původním svědectví obsažena jsou, byly vynechány. Jedna část textu je kompletně smyšlená a vůbec to není překlad. Překlad záměrně pozměňuje kontext určitých výroků.

Jeden z obžalovaných byl naprosto šokován, když zjistil, že jeho oficiální svědectví, přeložené do maďarštiny, se radikálně liší od jeho svědectví, které poskytl ve své rodné arabštině. Vyšetřovatelé ho nutili, aby se přiznal, že házel kamením, a snažili se ho přesvědčit, aby podepsal nepřeložený maďarský "záznam" z výslechu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Byl Hitler sionista?

3. 5. 2016

Bývalý labouristický primátor Londýna Ken Livingstone byl suspendován z Labouristické strany, když se vyjádřil, že "předtím, než Hitler zešílel, podporoval sionismus".

Je to omyl, píše na serveru The Conversation Rainer Schulze, profesor moderní evropské historie na univerzitě v Essexu. Tvrzení, že Hitler byl sionista, než začal židy vyhlazovat, se objevují pravidelně. Většinou citují kontroverzní haavarskou dohodu ze srpna 1933. Byl to jediný oficiální kontrakt, podepsaný mezi nacistickým Německem a Sionistickou federací Německa.

Turečtí novináři obviňují Erdoğana z vážného pronásledování médií

3. 5. 2016

Reportéři konstatují, že v Turecku dochází k snad nejvážnějšímu útoku proti svobodě tisku od doby vojenské junty v osmdesátých letech

Can Dündar, editor listu Cumhuriyet, jedné z posledních publikací, která je v opozici proti prezidentu Erdoganovi, čelí obvinění ze "špionáže" a možnému doživotnímu vězení. Je souzen za dokumentární film o korupci ve vldáě. Jiná žaloba, které čelí, ho obviňuje ze "špionáže", protože odhalil, že Turecko posílá zbraně do Sýrie.

"Turecko nebylo nikdy rájem pro novináře, ale také nebylo peklem, jako je tomu dnes," zdůrazňuje. "Dnes tu být novinářem je daleko nebezpečnější a vyžaduje to odvahu a sebedůvěru."

Země východní Evropy se nezbavily své minulosti

2. 5. 2016

Zatímco Evropa váhá tváří v tvář autoritářům a rasistům, obyvatelstvo zralých demokracií, které založily EU, musí říci jasně: Naši prarodiče neporazili r. 1945 fašismus jen proto, abychom my nyní byli svědky toho, jak se plíživě vrací na scénu

22. května se v Rakousku bude konat druhé kolo prezidentských voleb, v němž budou proti sobě stát šéf ultrapravicové Strany svobody a aktivista ze Strany zelených, který kandiduje jako nezávislý. I kdyby se sečetly hlasy, které hlavní strany, vládnoucí v Rakousku, dostaly v prvním kole, stále by ještě byly třetí, píše v deníku Guardian Paul Mason.

Rakousko se posunulo doprava navzdory tomu, že tamější centristická koaliční vláda postavila na rakouských hranicích s Maďarskem žiletkový plot, deportovala tisíce uprchlíků a demonstrativně vyloučila Řecko z vrcholné schůzky, která uzavřela balkánskou trasu. Policie v Rakousku informuje, že za poslední rok došlo k šedesátiprocentnímu nárůstu rasistických incidentů. Odborníci, kteří monitorují rasismus na internetu, zaznamenali četné případy glorifikace nacismu, spojeného s protiuprchlickými postoji.

Levice, pravice a boj proti fašismu

2. 5. 2016 / Boris Cvek

V minulých dnech jsem si všiml ve veřejném prostoru diskuse o tom, zda se pravicoví a levicoví odpůrci xenofobů a fašistů mohou mezi sebou shodnout na nějaké společné verzi antifašismu. Napadlo mne, že mnohem snadněji by se tento problém dal řešit při zpětném pohledu do dějin.

Byly doby, kdy pravice znamenala odpor k všeobecnému volebnímu právu, odpor k právu, které zajišťuje důstojné podmínky pracujícím, odpor k emancipaci žen, černochů, gayů a leseb atd. Dnešní většinové pravicové strany s tímto nemají problém a pro klerikální pravici z dob Dreyfusovy aféry by představovaly extrémní levici. V tom smyslu měl Masaryk pravdu, když tvrdil, že vývoj jde doleva.

Prozrazené dokumenty TTIP zpochybňují obchodní dohodu mezi USA a EU

2. 5. 2016

Greepeace varuje že z interních dokumentů vyplývá, že se Spojené státy snaží rozmělnit či obejít zákony EU chránící životní prostředí a veřejné zdraví

Rozhovory o dohodě o volném obchodu mezi Evropou a Spojenými státy se dostaly do vážných obtíží v důsledku "neslučitelných" rozporů v některých oblastech, Vyplývá to z prozrazených dokumentů, o nichž se vyjednává.

Problematické je například jednání o kosmetice, v důsledku evropského zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Problémy jsou i v inženýrství.

Evropská unie údajně robustně hájí právo evropské organizace regulovat navrhovaný soukromý systém, v jehož rámci by nadnárodní společnosti směly žalovat státy pro "snížení zisků" v důsledku regulačních zákonů, avšak v interní dokumentaci žádná taková robustní obhajoba EU ze strany jejich činitelů prý neexistuje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Jak se Donald Trump stal kremelským prezidentským kandidátem

2. 5. 2016


Zatímco v minulosti Ed Schultz na MSNBC dělil svět na hrdiny a padouchy, přičemž první zahrnovali politiky Demokratické strany a druzí Republikány, ale také Vladimira Putina, když se stejný novinář vynořil na RT, jeho pořad zahrnuje diskuse o selháních americké politiky na Blízkém východě, "nafouknutém" obranném rozpočtu a zmatečnosti NATO.

Ultrapravicová německá strana AfD přijala protiislámský manifest

2. 5. 2016


Ultrapravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) (podle posledních průzkumů zaznamenává 13 % volebních preferencí a růst její podpory v dubnu zrychlil ZDE, v ČR by xenofobní populisté z SPD a Úsvitu získali po 1,5 % ZDE (pdf) - KD) přijala dokument, který hlásá, že islám "není součástí Německa". Současně se také vymezuje proti "socialisticko-environmentalistické levici".

Hlavní německá média nešíří xenofobii, avšak ultrapravicová AfD je třetí nejsilnější stranou. Co z toho plyne pro Českou republiku?

2. 5. 2016 / Karel Dolejší


Poté co kancléřka Merkelová posunula vládní CDU vlevo a uvolnila na pravici prostor protievropským populistům, stala se strana AfD, nyní otevřeně antiislámská, třetím nejpodporovanějším politickým subjektem v zemi. Došlo k tomu i přesto, že hlavní německá média rozhodně nešíří xenofobní a antiislámskou propagandu, ba dokonce naopak: Nejméně do Silvestra 2015 spíše potlačovala zprávy o problémech s přistěhovalci. Co z toho můžeme vyvodit pro Českou republiku?

Venezuela: Madurův poslední rok v prezidentském úřadě?

2. 5. 2016


Průzkumy ukazují, že venezuelský prezident Nikolás Maduro nejspíše prohraje referendum o odvolání z funkce. Lídr opozice Henrique Capriles má v plánu zbavit se prezidenta, který nastoupil do úřadu 19. dubna 2013, ještě letos. Odvolání by mohlo přinést nové volby - a průzkumy ukazují, že velká většina strádající země si právě tohle přeje.

Putin podepsal zákon usnadňující zahraničním investorům získávání občanství

2. 5. 2016


Ruský prezident Vladimir Putin podepsal federální zákon, který zjednodušuje proces udělování ruského občanství a snižující náklady v případě individuálních podnikatelů ze zahraničí.

Text zákona O občanství ruské federace byl vyvěšen na oficiálním úředním portálu a tím vstoupil v platnost. Vládní návrh zjednodušuje udělování občanství podnikatelům, kterým náklady klesnou nejméně o milion rublů ročně během tří let.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Stane se Itálie překvapivě zachráncem Evropské unie?

2. 5. 2016

Itálie se vrací ke své historické roli jako zdroj nejoriginálnějších evropských myšlenek a výrazné státnické moudrosti, a to nejen v politice, ale i v ekonomice, argumentuje britský ekonomický komentátor Anatole Kaletsky.

Normálně se považuje za vládce Evropy Angela Merkelová, avšak Kaletsky ji obviňuje, že se ve strachu před německými voliči chová Merkelová naprosto populisticky a škodí tím Evropské unii. Podle prezidenta Evropské banky Mario Draghiho je standardní německou reakcí na veškeré hospodářské iniciativy, jejichž cílem je posílení Evropy, prostě "Ne". Klasickým případem bylo, když Merkelová vetovala návrh italského premiéra Matteo Renziho, aby se financoval uprchlický program v Evropě, v severní Africe a v Turecku prostřednictvím nově vydaných obligací Evropské unie, což je efektivní a levná metoda, kterou navrhují finančníci, jako je George Soros.

Merkelová podle Kaletského systematicky odmítá jednat v širším zájmu Evropské unie, pokud to ohrožuje její popularitu v Německu. To se stalo pro ostatní politiky v EU noční můrou. Merkelová šikanuje Řecko, podporuje uhelné dotace, postavila se na stranu německých automobilek v případě jejich podvádění s emisemi, podlézá Turecku, které omezuje svobodu slova a zkazila, co mohla, při realizaci minských dohod o Ukrajině. Merkelová udělala více škod Evropské unii než jakýkoliv dnešní politik.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
16944