Reflex zjevně spáchal trestný čin vyvolávání nenávisti vůči etnické skupině. Podle trestního zákoníku ČR je za to trest až tři roky nepodmíněně

18. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Rádi bychom upozornili na novou obálku
Časopis Reflex
, která zcela nekorektním způsobem reaguje na současnou vlnu protestů #BLM. Rasismus nemá mít místo ve společnosti v USA, v Evropě a ani v naší republice.

Pozn. red. Tento obrázek oběhl svět. Neuvěřitelným způsobem poškodil pověst České republiky, poznamenává z Bruselu Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch.

Nic tak stupidního jsem za 27 let svého života v ČR dosud nezaznamenal, i když jsem tu viděl leccos,  píše reportér BBC Rob Cameron:

Český trestní zákoník:

§ 355

Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob

(1) Kdo veřejně hanobí

a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo

b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 a) nejméně se dvěma osobami, nebo

b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

§ 356

Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod

(1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem, nebo

b) účastní-li se aktivně takovým činem činnosti skupiny, organizace nebo sdružení, které hlásá diskriminaci, násilí nebo rasovou, etnickou, třídní, náboženskou nebo jinou nenávist.

0
Vytisknout
8922

Diskuse

Obsah vydání | 23. 6. 2020