16951

Není smutné, jak špatná je česká vláda?

28. 5. 2024 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

V úterý v poledne interviewoval rozhlas BBC jednoho ministra irské vlády o rozhodnutí Irské republiky uznat Stát Palestina. Při poslechu tohoto rozhovoru, píše Jan Čulík, mi bylo docela smutno. Stydím se, že česká vláda nedokáže hovořit ani doma, ani na mezinárodním fóru tak přesvědčivě jako irští ministři. 

Chtěl bych, aby i Česká republika dokázala být hlasem humanity na světovém fóru. Bohužel tomu tak není. Zdá se, že Česko je uzavřeno do své jazykové bubliny, vystaveno na pospas manipulujícím sdělovacím prostředkům, předsudkům, vlivu oligarchů a navrací se normalizační étos. Hlavně nám jde o hokej.

Kde je humanita? Václav Havel zřejmě rotuje v hrobě. Není divu, že Česká republika je jednou z nejhorších zemí, co se týče počtu bezdomovců, je naprostou výjimkou i v tom, že kolem milionu občanů je zotročeno soukromými exekutory a na těchto chudácích vydělávají paraziti z ODS. Vládne konzumerismus, sobectví a nelidskost. Co je nám po tisících vyvražděných dětí, že? Ty budeme ignorovat, jako skoro jediný stát v Evropě. Celý svět to vidí jinak, jen my to máme správně! :)

Viz toto:


Moderátorka, BBC World at One, úterý 28. května 2024, 13 hodin: Rada bezpečnosti OSN se dnes sejde na mimořádném zasedání, na němž se Norsko, Irsko a Španělsko připojí k více než 140 ze 193 členských států a formálně uznají palestinský stát.

Toto rozhodnutí dnes ráno vysvětlil španělský premiér Pedro Sanchez.

"Jedná se o historické rozhodnutí, které má jediný cíl - přispět k dosažení míru mezi Izraelci a Palestinci. Uznání státu Palestina je nejen otázkou historické spravedlnosti s ohledem na legitimní aspirace palestinského lidu, ale je také nezbytně nutné k dosažení míru.“

Obraťme se nyní na Thomase Byrna. Je ministrem irské vlády pro cestovní ruch, kulturu a umění. Dobré odpoledne. Ještě než budeme hovořit o rozhodnutí Irska uznat palestinskou státnost, dostáváme zprávy z ministerstva zdravotnictví v Gaze, které řídí Hamás, že při nových náletech na stanovou oblast v západní části Rafáhu bylo zabito několik Palestinců a další desítky byly zraněny. Co se děje? Jaký je váš názor na to, co se tam momentálně děje?

Nenechte české oligarchy zničit svobodná média na Slovensku!

28. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

Zastavte normalizáciu Markízy!


Posielam link na text listu a niekoľko českých mediálnych výstupov k teme z marca 2024, keď bol povodne publikovaný ako vyzva slovenských osobností, píše Fedor Blaščák


Teraz chceme na iniciatívu nadviazať spôsobom, že k listu pripoja podpis ceske osobnosti a to chceme prepojiť s fyzickou aktivitou pred PPF vo štvrtok o 14.00, v rámci ktorej sa pokúsime doručiť list fyzicky. 

Okruh ľudí v Čechach, ktorých oslovujeme ako signatárov je, okrem Vás: Halik, Kocab, Pehe, Vetchy, Vladimír 518, Holubova, Horacek (a zhaname kontakty na dalších). Pripajam este link na článok z denníka SME, ktorý popisuje aktuálnu situaciu:26706

Vláda za zdravý rozpočet narazila do Ústavního soudu

28. 5. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 2 minutyMyslím, že aktuální nálezy Ústavního soudu ohledně platů soudců lze chápat poměrně snadno. Když jde o pandemii nebo válku, soudci musí dýchat se zbytkem společnosti. Vláda a parlament mají ale i tak vždycky povinnost zásah do platů soudců se soudci předjednat a řádně ho zdůvodnit.

V roce 2024 se to nestalo, ale nejen to. Roky 2022 a 2024 se zjevně v očích ústavních soudců, kteří tvoří většinu za zmíněnými nálezy, zásadně liší v něčem jiném, totiž v míře ohrožení české společnosti. Soud by ale přece měl vědět a vidět, že vláda bojuje za ozdravení rozpočtu. Zjevně to ale není dostatečný důvod k tomu, aby snížení platů soudců bylo ústavní.

 23322

Izraelské údery na Rafáh v úterý už zabily nejméně 21 dalších Palestinců

28. 5. 2024

čas čtení 21 minut

- Počet obětí nového izraelského leteckého útoku na vysídlené osoby v Rafáhu stoupl na 21 - zprávy

Al-Džazíra uvádí, že počet obětí nového izraelského leteckého útoku na oblast, kde jsou vysídlení Palestinci nuceni ukrývat se ve stanech, vzrostl na 21.

Zpráva uvádí, že cílem náletu byla oblast al-Mawasi v západní části Rafáhu, kterou izraelská armáda označila za humanitární oblast.

Pro zpravodajskou síť, které vláda Benjamina Netanjahua tento měsíc zakázala působit uvnitř Izraele, Hind Khoudary uvedla, že nejméně 13 ze zabitých byly ženy.

Napsala: „Izraelské síly se zaměřily na další provizorní stanovou [oblast], kde většinu lidí tvořily ženy a děti. Všechna zraněná a mrtvá těla byla převezena do polní nemocnice Mezinárodního zdravotnického sboru. Nejsou zde žádné sanitky. Je to katastrofální a děsivé, když je člověk zraněný a nemůže se kvůli nedostatku paliva dostat z jednoho místa na druhé.“


- Nové údery ve stejné západní čtvrti Tel al-Sultan v Rafáhu, která byla zasažena v neděli, zabily nejméně 16 Palestinců, uvedla v úterý palestinská civilní obrana a palestinský Červený půlměsíc. Obyvatelé hlásili eskalaci bojů v jižním městě Gazy, které bylo kdysi považováno za poslední útočiště tohoto území.


- Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý odsoudila „náhlé zastavení“ zoufale potřebných lékařských evakuací z Gazy, které se zcela zastavily, když Izrael před třemi týdny zahájil vojenskou ofenzivu na Rafáh.


Zdravotnická agentura OSN dlouhodobě žádá Izrael o povolení evakuovat z Gazy více kriticky nemocných a těžce zraněných lidí.

Odhaduje se, že tisíce obyvatel Gazy potřebují naléhavou lékařskou evakuaci, ale jen málo z nich mohlo obléhané palestinské území opustit od chvíle, kdy zde před téměř osmi měsíci vypukla válka.

Mluvčí WHO Margaret Harrisová uvedla, že od začátku května, kdy Izrael zahájil vojenskou ofenzívu v hustě obydleném jižním městě Rafáh, „došlo k náhlému zastavení všech lékařských evakuací“.

Varovala, že přerušení zřejmě znamená, že další lidé budou umírat při čekání na ošetření.

Před vypuknutím války v pásmu Gazy po útocích Hamásu ze 7. října opouštělo enklávu denně kolem 50 až 100 lidí s lékařským doporučením na složitou léčbu, která nebyla na palestinském území dostupná, včetně léčby rakoviny.

„Tito lidé neodešli jen proto, že začal konflikt, takže všichni stále potřebují doporučení,“ řekl Harris novinářům v Ženevě.

A protože služby v Gaze byly konfliktem katastrofálně narušeny, musí mnohem více lidí odejít, aby získali služby, ke kterým měli přístup uvnitř pásma, jako je chemoterapie nebo dialýza, řekla.

Kromě toho se nyní musí evakuovat tisíce lidí, kteří ve válce utrpěli těžká zranění.

WHO odhaduje, že nyní je obvykle v daném okamžiku „kolem 10 000 lidí, kteří musí být evakuováni..., aby se jim dostalo tolik potřebného lékařského ošetření jinde“, uvedla Harrisová.

Mezi nimi je více než 6 000 pacientů s úrazem a nejméně 2 000 pacientů se závažnými chronickými onemocněními, jako je například rakovina, uvedla. Od úplného zastavení lékařských evakuací z Gazy 8. května přibylo na tento seznam dalších 1 000 kriticky nemocných a zraněných pacientů, uvedla Harrisová.

Před přerušením obdržela WHO od Izraele souhlas s 5 800 lékařskými evakuacemi, což je přibližně jen polovina počtu, o který žádala od začátku války.

Z těchto 5 800 pacientů smělo odjet pouze 4 900, uvedla Harrisová,.

 

 23311

Dopad nedělního izraelského útoku na civilisty. Desítky mrtvých, 180 zraněných

28. 5. 2024

čas čtení 8 minut


Moderátor, Channel 4 News, pondělí 27. května 2024: Poté, co Izrael při náletech na tábor v Rafáhu zabil desítky palestinských civilistů, jde podle Netanjahua o tragickou chybu. Izraelský mluvčí nejprve útok obhajoval s tím, že se jednalo o pečlivý cílený úder na Hamás s minimalizací civilních škod. Ale uprostřed děsivých záběrů reality jej pak izraelský premiér označil za tragickou chybu a uvedl, že bude provedeno vyšetřování. Útok se setkal s rozsáhlou mezinárodní kritikou a diskutovalo se o něm i v britské předvolební kampani. Keir Starmer nám říká, co udělá pro zatčení Benjamina Netanjahua, pokud Mezinárodní trestní soud vydá zatykač:

Keir Starmer: „Podporuji soud a podporuji mezinárodní právo. Soud bude muset dospět ke svému rozhodnutí.“

 23313

Globální šok po izraelském útoku, při kterém zahynuly desítky lidí ve stanovém táboře v Rafáhu

28. 5. 2024

čas čtení 7 minut


Při útoku, který vyvolal mezinárodní pobouření, zahynulo nejméně 45 lidí, včetně mnoha žen a dětí.

Několik pravicových izraelských novinářů ve svých vystoupeních v izraelské televizi a na Twitteru útok v Rafáhu oslavovalo a přirovnávalo ho k židovskému svátku ohňů Lag B'Omer, který se koná tento týden. Komentátorka Yinon Dromiová retweetla příspěvek jiného uživatele, který ukazoval požár v Rafáhu, a přidala svůj vlastní: „Šťastné svátky.“

Izraelský útok, který způsobil obrovský požár ve stanovém táboře pro vysídlené osoby v Rafáhu, zabil 45 lidí, uvedli zdravotníci a záběry  ohořelých a rozčtvrcených dětí vyvolaly pobouření světových politiků  a ohrozily jednání o příměří.

Noční bombardování, které bylo podle Izraelských obranných sil (IDF) zaměřeno na vysoce postavené bojovníky Hamásu, způsobilo požáry, které se rychle rozšířily přes stany a provizorní ubytovací zařízení a zahltily nedalekou polní nemocnici provozovanou Mezinárodním výborem Červeného kříže a přetížené místní nemocnice.

„Vytáhli jsme lidi, kteří byli v neúnosném stavu,“ řekl agentuře Associated Press Mohammed Abuassa, který spěchal na místo v severozápadní čtvrti Tel al-Sultan. „Vytáhli jsme děti, které byly na kusy. Vytáhli jsme mladé a starší lidi. Oheň v táboře byl neskutečný.“

triumveral

28. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 23308

Recenze filmu Zóna zabíjení: Uvnitř Gazy - srdcervoucí lidské příběhy uprostřed krveprolití a chaosu

28. 5. 2024

čas čtení 6 minut

Vysílal se v pondělí večer v hlavním vysílacím čase na Channel 4


Tento dokument natočený dvanácti palestinskými filmaři, kteří riskovali své životy, aby zachytili probíhající útok, nás konfrontuje se ztrátami a utrpením lidí, píše Jack Seale.

Občané světa nepotřebují běžné vysílání médií, aby jim ukázalo hrůzy sedmiměsíčního izraelského útoku na Gazu. Sociální média přinášejí proud klipů téměř v reálném čase, přičemž každé video se zdálo být šokující více než to předchozí. Jako by chtěl poskytnout makabrózní ilustraci toho, že tradiční televize nestíhají, přišlo vysílání dokumentu ze série Dispatches: Kill Zone: Inside Gaza na Channel 4 den poté, co se chytré telefony rozzářily záběry útoku na uprchlický tábor v Rafáhu a obrazem, který by mohl definovat tuto ostudnou epizodu lidských dějin: na pozadí hořících stanů drží muž tělo kojence, možná starého jeden nebo dva roky, možná mladšího. Je těžké určit přesný věk dítěte, protože dítě nemá hlavu.

 23328

Šéf izraelské špionáže vydíral prokurátorku Mezinárodního trestního soudu kvůli vyšetřování izraelských válečných zločinů

28. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

 
Ředitel Mossadu Yossi Cohen se osobně podílel na tajném spiknutí s cílem vyvinout na Fatou Bensoudu nátlak, aby upustila od vyšetřování v Palestině

 

Bývalý šéf izraelské zahraniční rozvědky Mossad   vyhrožoval hlavní žalobkyni mezinárodního trestního soudu na sérii tajných schůzek, na kterých se na ni snažil vyvinout nátlak, aby upustila od vyšetřování izraelských válečných zločinů.

Tajné kontakty Yossiho Cohena s tehdejší prokurátorkou Mezinárodního trestního soudu Fatou Bensoudovou probíhaly v letech předcházejících jejímu rozhodnutí zahájit oficiální vyšetřování údajných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích.

 23322

„Nic neospravedlňuje to, čeho jsme zde byli svědky“: Lékaři se vracejí z Gazy domů

28. 5. 2024

čas čtení 7 minut

 

Britští lékaři Mohammed Tahir a Omar El-Taji si mysleli, že jsou psychicky připraveni pomáhat léčit lidi v Rafáhu. Ale to, čemu oni a další zahraniční dobrovolníci čelili, překonalo vše, co si dokázali představit.

Jen několik dní po příjezdu do nemocnice u Rafáhu v pásmu Gazy byl doktor Omar El-Taji - urolog, který obvykle pracuje v Manchesteru - vzbuzen ve dvě hodiny ráno, aby operoval naléhavý případ. „Přivezli muže ve věku 30 let poté, co byla celá jeho budova vybombardována,“ říká. „Měl otevřenou ránu na břiše, odpadávala mu ruka a kotníky měl úplně zmrzačené.“

Muž byl rychle převezen na operační sál. „Střepiny ho úplně prořízly - nikdy jsem nic podobného neviděl,“ říká El-Taji.

Pacient operaci přežil, ale o dva dny později zemřel poté, co mu v důsledku sepse selhaly ledviny, protože nebyla k dispozici dialýza. „To by se v systému zdravotní péče, který by měl odpovídající zdroje, nestalo,“ říká.

 20706

Česko na odstřel, aneb pod Řípem to tříská

28. 5. 2024 / Petr Haraším

čas čtení 9 minut

Nějakou neznámou zatracenou vesmírnou zlotřilostí se Česku ne a ne dařit. Rozhodně se nedá napsat, že by se nám předtím, než nastoupila vláda odpovědných rozpočtů, poklesů deficitů a bravurní ekonomiky „anibůhnevíjak“ dařilo.

Ale tak drsné selhání tradiční pravicové ekonomiky by nečekal ani Skopeček v nejhorším snu o poctivých neoliberálních ovečkách s rudými rolničkami a fialovými rohy.

 20353

Likvidaci pracovních příležitostí umělou inteligencí odstraníme zavedením nepodmíněného univerzálního příjmu

27. 5. 2024 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 5 minut

Nejefektivnějším možným pokusem o smír ve společnosti (tedy kromě aktuálního MS v ledním hokeji) by mohlo být spuštění výplaty nepodmíněného základního příjmu (syn. univerzální základní příjem) a důchodová politika zajišťující seniorům důstojný konec pracovního života, zejména včasný odchod do starobního důchodu

Protože - nedokáže-li systém systémově řešit nutné humánní systémové změny, riskuje změnu systému.


 23327

Světem otřásají demonstrace proti izraelskému vraždění v Gaze. Češi se zabývají hokejem...

28. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

Izrael přitom dál, i v noci na úterý, bombarduje Rafáh. Navzdory Mezinárodnímu soudnímu dvoru:
 

Rozhovor Britských listů 666. Okupují Rusové Charkov?

27. 5. 2024

čas čtení 18 minutRozhovor Bohumila Kartouse s Adamem Syberou, analytikem Kyiv Independent, na téma současného vývoje ruské agrese na Ukrajině v kontextu útoků na celé území, ruské ofenzivy na východě, dodávek zbraní a munice i odložených voleb.

#ukraine #Ukrajina #Charkov #Kharkiv #RuskáagresenaUkrajině

Kompletní transkript tohoto rozhovoru

 23098

Hospodaření OSBL za duben 2024

1. 5. 2024

čas čtení 2 minuty


Vážení čtenáři,

děkujeme mnoha čtenářům, kteří nás finančně podporují. Finančně jsme to díky vám v dubnu 2024 těsně přežili, jeden čtenář nám poskytl jednorázově celých 10 000 Kč a druhý dokonce 20 000 Kč, děkujeme mnohokrát!! Nicméně nám koncem měsíce poklesla částka na účtu na pouhých 5 959,89 Kč, kvůli té platbě za právní služby. Prosíme, v podpoře neustávejte - potřebujeme na provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně.  Děkujeme všem!!

V dubnu  2024 přispěli čtenáři na provoz Britských listů celkovou částkou 86 498,01 Kč.

Výdaje byly 87 693,89 (protože jsem museli uhradit ten poplatek za právní služby, ve výši 25 833 Kč).


Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

29269

Le Penová vyzvala Meloniovou, aby v Evropském parlamentu vytvořil „superskupinu". (Přidá se Fiala?)

28. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

 
Vůdkyně francouzské krajní pravice navrhuje spojenectví skupin ID a ECR, včetně italských  h Bratrů Itálie

Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová navrhla italské premiérce Giorgii Meloniové, aby s ní spojila své síly v nové alianci v době, kdy se oživující, ale rozhádané nacionalistické strany v EU připravují na volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští měsíc.

Tento krok přišel v době, kdy evropské středolevicové strany zopakovaly varování předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové, že nepodpoří její kandidaturu na druhé funkční období, pokud to bude znamenat podporu krajně pravicových stran - včetně Meloniové.

 22245

Trump řekl dárcům, že v případě znovuzvolení potlačí propalestinské protesty

28. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

 

Předpokládaný republikánský kandidát označil demonstrace proti izraelské válce v Gaze za součást „radikální revoluce"

Donald Trump řekl skupině bohatých dárců, že v případě svého návratu do Bílého domu potlačí propalestinské protesty na univerzitních kampusech.

Bývalý prezident a předpokládaný republikánský kandidát označil demonstrace proti izraelské válce v Gaze za součást „radikální revoluce“ a slíbil převážně židovským dárcům, že toto hnutí vrátí o 25 nebo 30 let zpět, pokud mu pomohou porazit Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách.

 23292

Španělsko poskytne Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 1 miliardy eur v rámci desetileté obranné dohody

28. 5. 2024

čas čtení 5 minut

 

Premiér Pedro Sánchez uvedl, že tyto prostředky zlepší protivzdušnou obranu Kyjeva, a to jen několik dní poté, co Rusko zabilo v Charkově 18 lidí

V pondělí  vyšlo najevo, že Maďarsko zadržuje přibližně 6,5 miliardy eur vojenské pomoci EU pro Ukrajinu


Španělsko letos poskytne Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 1 miliardy eur poté, co se španělský premiér Pedro Sánchez a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj setkali v Madridu, aby podepsali „nesmírně důležitou“, desetiletou dohodu o obraně a bezpečnosti.

Ačkoli přesné podrobnosti dohody nebyly zveřejněny, španělská vláda uvedla, že její pomoc „umožní Ukrajině prioritně posílit její kapacity, včetně protivzdušné obrany“.

 23326

Anina osmnáctka

28. 5. 2024 / Soňa Svobodová

čas čtení 12 minut


Tou zmíněnou osmnáctkou nemám na mysli krásných osmnáct let, ale nádherných osmnáct skladeb, které na svém debutovém albu, jenž vydala v loňském roce pod názvem Husa, Martinů: Hudba pro klarinet, představuje světově uznávaná česká klarinetistka Anna Paulová, která na tento hudební nástroj začala hrát teprve ve svých pouhých jedenácti letech, neboť této hře předcházelo ještě její studium klavíru a hry na zobcovou flétnu.

Paní Anno, co vás přimělo dát z těchto tří hudebních nástrojů přednost právě klarinetu?

 20965

Netanjahu řekl, že smrtící útok Izraele v Rafáhu byl „tragickým neštěstím"

27. 5. 2024

čas čtení 6 minut

 

Benjamin Netanjahu označil smrtící izraelský útok bombardováním na tábor pro vysídlené Palestince ve městě Rafáh na jihu Gazy za „tragické neštěstí“.


„Případ vyšetřujeme, taková je naše politika,“ řekl Netanjahu v pondělním projevu v Knesetu, uvedl Haaretz.

Izraelský vůdce dodal, že „pro nás je každý nezúčastněný [zraněný] tragédií“, dodal deník. Tvrdil, že k incidentu došlo „navzdory našemu nejlepšímu úsilí, abychom jim neublížili“.

Podle úřadů v Gaze zahynulo nejméně 45 lidí poté, co izraelský nálet zasáhl stany, v nichž jsou ubytováni vysídlení lidé. Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že úder vyšetřují.

Netanjahu zůstal během svého projevu vzdorovitý a vyhrožoval pokračovat v bojích v Gaze navzdory mezinárodnímu odsouzení jeho ofenzívy v Rafáhu a pátečnímu rozhodnutí mezinárodního soudního dvora, který nařídil její okamžité zastavení.

„Budu bojovat, dokud nebude vztyčena vlajka vítězství,“ řekl Netanjahu, uvedl deník Times of Israel.

    Nemám v úmyslu ukončit válku dříve, než bude dosaženo všech cílů. Pokud se vzdáme, masakr se vrátí.

Podepište petici pro přijímání dětí z Gazy do České republiky

27. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

Včera jsme s Markétou Hrbkovou byly v pořadu 168 hodin a protože byl hokej, tak to nikdo neviděl, píše Monika Le Fay. Mluvily jsme o naší iniciativě pomoci dětem z Gazy. 

Je to o to silnější, že Markéty máma byla Wintonovo dítě. 

Mezitím, než se u nás někdo rozhoupá, tak to samozřejmě napadlo také jiné lidi a gazanské děti už jsou v USA, v Rumunsku, či v Itálii a z EU zní, že bychom je měli přijmout. 

My jsme zatím sehnali ani ne 300 podpisů pod petic. 

Děkujeme všem, kdo pomáháte a nejste lhostejní a pomáhejte prosím víc.❤PROSÍME, PODEPIŠTE.

Potíž je, jak jsme slyšeli v pondělí v poledne v britském rozhlase, že Izrael hermeticky uzavřel všechny východy z Gazy, takže se nikdo nedostane ani tam, ani ven, čekají lékaři, kteří tam nutně potřebují pomáhat, čeká 70 000 zraněných civilistů, kteří potřebují být odvezeni na chirurgické zákroky do zahraničí, Izrael nedovoluje nikomu ven. (JČ)


 23289

Britská předvolební kampaň: Sunakův návrh na zavedení povinné vojenské služby v Británii je"šílený", konstatuje bývalý vysoký armádní velitel

27. 5. 2024

čas čtení 5 minut


Kritika navrhovaného systému je další ranou pro volební kampaň Konzervativní strany, která se potýká s problémy.

 

Britské ozbrojené síly potřebují více peněz, nikoliv nevycvičené mladistvé dobrovolníky, uvedli bývalí vojenští velitelé a představitelé toryů v nové ráně pro slábnoucí volební kampaň konzervativců.

Předvolební návrh Rishiho Sunaka, že zavede vojenskou službu pro osmnáctileté, byl během několika hodin po svém oznámení odmítnut veliteli armády a bývalým ministrem obrany za Konzervativní stranu.

Rishi Sunak slíbil zavést povinnou vojenskou službu, v jejímž rámci by mladí lidé strávili rok v armádě nebo o víkendech vykonávali dobrovolnickou práci.

 23308

Gaza: Humanitární organizace jsou zděšeny izraelským útokem na uprchlický tábor v Rafáhu

27. 5. 2024

čas čtení 20 minut

"Záběry ohořelých těl, které přicházejí od našich partnerů, jsou jizvou na tváři lidstva a světového společenství, které dosud selhalo při ochraně obyvatel Gazy."

- Podle palestinských zdravotníků zemřelo nejméně 45 lidí. Izraelská armáda uvedla, že zasáhla areál Hamásu v Rafáhu a zabila vysoké představitele Hamásu a že incident „prověřuje“.

- Humanitární organizace poskytující pomoc prohlašují, že jsou „zděšeny“ izraelským úderem na stany, v nichž jsou ubytováni vysídlenci, ve městě Rafáh na jihu země, který si vyžádal nejméně 35 mrtvých.


Macron je rozhořčen izraelským útokem na tábor pro vysídlené Palestince v Rafáhu. Kdy jej odsoudí Fiala?

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že je „pobouřen“ izraelskými leteckými útoky na tábor pro vysídlené Palestince v Rafáhu, při nichž  zahynulo nejméně 45 lidí.

„Tyto operace musí skončit. V Rafáhu nejsou žádné bezpečné oblasti pro palestinské občany. Vyzývám k plnému respektování mezinárodního práva a okamžitému zastavení palby,“ napsal na Twitteru.

Palestinský Červený půlměsíc uvedl, že nedělní nálet byl zaměřen na stany pro vysídlené osoby poblíž zařízení OSN v Tal al-Sultanu, asi 2 km severozápadně od centra  města Rafáh.
 
- Organizace ActionAid vydala prohlášení v reakci na útok v západním Rafáhu, který označila za „krutý“.

Charitativní organizace uvedla, že v Gaze není zaručena bezpečnost nikoho, a zopakovala své výzvy k okamžitému příměří.

V prohlášení organizace ActionAid se uvádí:

LJsme rozhořčeni a zdrceni nedávnými útoky v západním Rafáhu, kde izraelské stíhačky vypálily osm raket na provizorní přístřešky pro vnitřně vysídlené osoby vedle skladů Unrwa, kde je uložena životně důležitá pomoc.

    Tyto přístřešky měly být bezpečným útočištěm pro nevinné civilisty, přesto se staly terčem brutálního násilí. Děti, ženy a muži jsou pod svými stany a přístřešky upalováni zaživa.

    Civilní obrana v Gaze odhaduje, že v cílových oblastech se v současné době nachází přibližně 100 000 vnitřně vysídlených osob. Doposud bylo nalezeno 50 ohořelých těl, která se lidé snaží zpracovat v zuřícím ohni. Předpokládáme, že počet obětí bude stoupat.

    Záběry ohořelých těl, které přicházejí od našich partnerů, jsou jizvou na tváři lidstva a světového společenství, které dosud selhalo při ochraně obyvatel Gazy. Jeden z našich kolegů z ActionAid tomuto zvěrstvu unikl jen o vlásek, protože opustil úkryt pouhý den před útokem. V Gaze však není zaručena bezpečnost nikoho."

Lékaři bez hranic (MSF) uvedli, že desítky mrtvých a zraněných byly přivezeny na traumatologickou stabilizaci, kterou skupina podporuje.

Skupina pro pomoc uvedla v příspěvku Twitteru:

    Jsme zděšeni touto smrtící událostí, která opět ukazuje, že nikde není bezpečno.

Vládní mediální kancelář v Gaze, kterou řídí Hamás, dříve uvedla, že útok zasáhl středisko provozované agenturou OSN pro palestinské uprchlíky poblíž Rafáhu, a prohlásila, že šlo o „strašlivý masakr“. Šlo o útok na oblast, kterou předtím izraelská armáda dezignovala jako bezpečnou.

Záběry z místa ukázaly rozsáhlou zkázu v táboře, jehož okolí zachvátil rozsáhlý požár. Izraelská armáda uvedla, že její letectvo zasáhlo areál Hamásu a že úder byl proveden „přesnou municí a na základě přesných zpravodajských informací“.

Izraelská armáda uvedla, že zabila Yassina Rabia a Khaleda Nagara, oba vysoké představitele palestinské militantní skupiny na okupovaném Západním břehu Jordánu, informuje agentura France-Presse.

Dodala, že

    ... si je vědoma zpráv, které naznačují, že v důsledku úderu a zažehnutého požáru bylo v oblasti zraněno několik civilistů. Incident je v současné době prověřován.

Izraelská armáda uvedla, že v neděli bylo z Rafáhu vypáleno nejméně osm raket směrem na centrální oblasti země, přičemž poprvé po několika měsících byly údery zaměřeny na obchodní centrum Tel Aviv.

 23308

Izraelský nálet v Rafáhu zabil 45 lidí poté, co Hamás vypálil rakety na Tel Aviv

27. 5. 2024

čas čtení 5 minut

 
IDF tvrdí, že útok na stany pro vysídlené osoby zasáhl zařízení Hamásu poté, co militanti poprvé po několika měsících vypálili salvu na Izrael


Nejméně 45 lidí bylo zabito při izraelském náletu ve městě Rafáh na jihu Gazy, který zasáhl stany pro vysídlené osoby, uvedli palestinští zdravotníci několik hodin poté, co Hamás poprvé za několik měsíců vypálil na Tel Aviv raketovou palbu.

Záběry z místa nedělního náletu ukazují těžkou destrukci. Izraelská armáda úder potvrdila a uvedla, že zasáhl zařízení Hamásu, kde se nacházeli jeho vysoce postavení členové.

Mluvčí palestinské Společnosti Červeného půlměsíce uvedl, že počet obětí pravděpodobně vzroste,  pátrací a záchranné práce ve čtvrti Tal al-Sultan v Rafáhu, asi 2 km severozápadně od centra města, pokračují.

Společnost ujistila, že tato lokalita byla Izraelem označena jako „humanitární oblast“ a nebyla zahrnuta do oblastí, které izraelská armáda nařídila evakuovat na začátku tohoto měsíce.

 23308

Izraelský masakr v městě Rafah

27. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Drastické: Děsivé záběry dokumentují izraelský masakr vysídlených Palestinců, kdy osm raket bylo vypáleno na tábor UNRWA v Rafáhu, přestože Izrael tvrdil, že je „bezpečný“. Civilní obrana pro Al-Džazíru: Soudě podle velikosti požárů, které vypukly v cílovém místě, se domníváme, že okupační armáda použila k útoku na vysídlené osoby v Rafáhu mezinárodně zakázané zbraně. Hrůzné scény nového masakru v Rafáhu: Izraelská armáda se dopustila strašlivého masakru v severozápadním Rafáhu, který má být bezpečnou oblastí: bombardovala a vypalovala stany vysídlených Palestinců, zabila více než 30 civilistů, z nichž mnozí uhořeli, a mnoho dalších zranila.
Počítá se upalování lidí v uprchlických stanech jako „závažná ofenziva, která nechrání civilisty“ v Rafáhu, pane ministře zahraničí @SecBlinken ? Nebo vám to stále nevadí?

NALÉHAVÉ: Den poté, co Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zastavit agresi v Rafáhu, Izrael bombarduje stany, ve kterých se ukrývají stovky vysídlených Palestinců, a zapálí provizorní tábor. Následné video odhaluje nevýslovný masakr, při němž byly zaživa upáleny desítky nevinných civilistů. #GazaGenocidafastly

27. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den:
(Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 23305

Haaretz: Izraelští vojáci páchají závažné trestné činy

27. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

Generální štáb izraelské armády ztratil kontrolu nad svými jednotkami, zejména záložními, již před několika měsíci, píše izraelský deník Haaretz. V Gaze, na Západním břehu Jordánu a na základnách v Izraeli se izraelští vojáci natáčejí při ničení palestinského majetku a civilní infrastruktury.

Vyhazování domů do povětří bez povolení a šíří a píší politická hesla krajní pravice. To, co je filmováno a šířeno, je jen špičkou ledovce

Drtivá většina těchto trestných činů je páchána mimo dosah kamer a v naprosté většině těchto případů armáda reaguje slabě, pokud vůbec. Některé z incidentů pak slouží prokurátorům Mezinárodního trestního soudu jako důkaz obvinění vznesených proti Izraeli. 23304

V londýnském metru zatkli izraelského vojáka za útok na muslimku

27. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

Muž, který se označil za izraelského vojáka, byl zatčen v Londýně za „rasově motivovaný útok“ poté, co na londýnské stanici metra slovně urážel muslimku. Podle svědků tahal ženu za šátek, což vyvolalo konflikt.

 23294

Další izraelské vraždění v Gaze: Dalších 81 mrtvých

27. 5. 2024

čas čtení 2 minuty


Reportérka, Channel 4 News, neděli 26. května 2024:  Vchod do tohoto krytu ve městě Gaza není nijak uklidňující. Tento očitý svědek říká, že rodiny byly zabity izraelskými raketami, když pekly chleba, ale nikdo tábor pak stejně neopustil. Co mohou dělat?

 20235

Ruská centrální banka přiznává neúspěch snah přitáhnout čínské peníze

27. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

Zatímco ruské úřady se chlubí, že se jim podařilo nahradit "toxický" dolar a euro převodem značné části transakcí do jüanu, centrální banka bije na poplach. Pro normální fungování musí být společnosti schopny přilákat financování v jüanech, a ruských bank jich mají nedostatek. Čína je neposkytuje, takže se můžete spolehnout pouze na centrální banku a na úspory ruských firem a občanů.

 22936

Ruská ekonomika ve válečném stavu: Nová realita financovaná vývozem komodit

27. 5. 2024

čas čtení 10 minut

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala bezprecedentní sankce, které způsobily počáteční pokles HDP. Tento text popisuje, jak se ruská ekonomika odrazila ode dna díky zvýšeným veřejným výdajům do válečných odvětví a stavebnictví. Očekává se, že vojenské výdaje v roce 2024 dále porostou, a to díky vysokým příjmům z ropy, což vytvoří napjatý trh práce. Sankce omezily přístup Ruska k high-tech zboží, ale válečná výroba zůstává silná. Vojenská pomoc Ukrajině je proto klíčová. Navzdory tomuto oživení se dlouhodobý růstový potenciál Ruska snížil, upozorňují Jurij Gorodničenko, Iikka Korhonen a Elina Ribakova.

 23289

Británie: "Konzervativcí chtějí potrestat zavedením povinné vojenské služby osmnáctileté za jejich liberalismus"

26. 5. 2024

čas čtení 8 minut

Britským konzervativcům se od soboty večer podařilo uchvátit pozornost médií svým tvrzením, že pokud zvítězí ve volbách, zavedou pro mladé lidi povinnou vojenskou službu.

Mnozí komentátoři však poukazují na to, že je to jen volební trik, který do 24 hodin zmizí. 

Pozoruhodné je, že před třemi dny vydal britský konzervativní ministr obrany oficiální prohlášení, že žádná povinná vojenská služba se neplánuje. 

Co ta změna tak najednou? 

V neděli v poledne interviewoval rozhlas BBC k této věci jednoho vojenského majora ve výslužbě, který řekl, že v principu proti zavedení povinné vojenské služby není, ale že to v Británii absolutně není prakticky proveditelné. 

Vládnoucí konzervativci totiž svými škrty za posledních 14 let doslova zdecimovali profesionální britskou armádu. "Bylo zrušeno množství kasáren, armáda nemá lidi," vysvětloval tento major ve výslužbě. "Kam ty mladé vojáky dáte? Kde budou bydlet? Kdo jim bude vařit? Kdo jim bude velet? Kdo je podrobí výcviku?" Nemožné."

Ironická komentátorka Laura K. argumentuje, že náhlé konzervativní rozhodnutí zavést v Británii povinnou vojenskou službu je "trestem za to, že jsou mladí lidé 'woke'": :)

 23292

Zelenskyj vyzývá světové politiky, aby se po smrtícím útoku v Charkově zúčastnili mírového summitu o Ukrajině

26. 5. 2024

čas čtení 6 minut

 

Ukrajinský prezident vyzývá Joea Bidena a Si Ťin-pchinga, aby „ukázali své vůdčí schopnosti“ a vyslali vzkaz Moskvě


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil zoufalou videoprosbu, v níž vyzývá světové lídry, aby se příští měsíc zúčastnili „mírového summitu“ ve Švýcarsku poté, co při sobotním smrtícím ruském útoku na hypermarket pro kutily v Charkově zahynulo 12 lidí a desítky dalších byly zraněny.

Zelenskij apeloval zejména na amerického prezidenta Joea Bidena a čínského vůdce Si Ťin-pchinga, aby se summitu, který má začít 15. června, zúčastnili. „Prosím, ukažte své vůdčí schopnosti při prosazování míru - skutečného míru a ne jen pauzy mezi údery,“ řekl Zelenskyj v angličtině.

25593

Válka mezi Izraelem a Gazou: Očekává se, že kamiony s pomocí začnou vjíždět do Gazy přes přechod Kerem Šalom

26. 5. 2024

čas čtení 8 minut


Přes přechod by mělo v neděli vjet přibližně 200 nákladních aut s pomocí, včetně čtyř s palivem, říká vedoucí egyptského Červeného půlměsíce

- Protivládní demonstranti se střetli s policií v Tel Avivu a požadují dohodu o rukojmích
- Izrael pokračuje v operaci v Rafáhu,   byla nalezena těla rukojmíchOčekává se, že kamiony s pomocí začnou vjíždět do Gazy přes přechod Kerem Šalom

Přibližně 200 nákladních vozidel s humanitární pomocí, včetně čtyř kamionů s pohonnými hmotami, by mělo v neděli vstoupit do Gazy přes hraniční přechod Kerem Šalom, řekl agentuře Reuters Cháled Zajíd, vedoucí egyptské společnosti Červeného půlměsíce na severním Sinaji.

Egyptská státní zpravodajská televize Al Qahera News TV sdílela na Twitteru video, které podle ní zachycuje kamiony s pomocí při vjezdu na přechod.

Hraniční přechod Rafáh, který byl hlavním vstupním bodem do Gazy pro humanitární pomoc a komerční dodávky, je uzavřen již téměř tři týdny od chvíle, kdy Izrael převzal kontrolu nad palestinskou stranou přechodu, když 6. května zintenzivnil svou vojenskou ofenzivu v oblasti.

Egypt a USA se koncem května dohodly, že pomoc bude posílána přes nedaleký izraelský přechod Kerem Šalom, dokud nebudou učiněny právní kroky k opětovnému otevření Rafáhu z palestinské strany, uvedlo egyptské prezidentství.

OSN uvedla, že 1,1 milionu lidí v pobřežním pásmu, tedy téměř polovina obyvatel, čelí katastrofálnímu hladu a že území je na pokraji hladomoru.


- Izraelské jednotky pokračovaly v útoku na Rafáh a podle Al-Džazíry zabily v oblasti Khirbet al-Adas nejméně šest lidí.

 23291

Brněnská koalice ODS, TOP09, ANO, STAN, KDU a ČSSD se snaží usilovně zničit Národní divadlo Brno

26. 5. 2024

čas čtení 2 minuty

Tohle se mi nepíše snadno,, píše Jasna Flamiková.

Národní divadlo Brno (NdB) je považováno za špičku ve svém oboru, jak v Česku, tak ve světě. Pořádá prestižní hudební i divadelní festivaly, získává ocenění, zkrátka kulturní instituce, na kterou můžeme být na Jižní Moravě právem hrdí. O to smutnější je, že se jej snaží brněnská koalice ODS, TOP09, ANO, STAN, KDU a ČSSD usilovně zničit.

 20116

Výzva ke stíhání Benjamina Netanjahua za válečné zločiny odhaluje morální pokrytectví Západu

26. 5. 2024

čas čtení 7 minut

 
USA a Velká Británie odsuzují Hamás a Putina, ale brání se pokusům pohnat k odpovědnosti izraelské představitele. Nikdo by však neměl stát nad zákonem,
míní Simon Tisdall.


Rozhořčené protesty izraelských a amerických představitelů proti rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) z minulého týdne usilovat o zatčení Benjamina Netanjahua za údajné válečné zločiny vrhly nové světlo na starou realitu: pro ty nahoře, kteří mají rozhodující politickou moc, jsou si všichni lidé rovni - ale někteří jsou si rovnější.

Jádrem námitek proti odvážnému kroku Karima Khana je nevyslovený důsledek, že násilí vůči Palestincům, vyvlastněným, marginalizovaným a do značné míry bez hlasu, je méně špatné nebo jaksi přijatelnější než násilí vůči Izraelcům, privilegovaným, chráněným občanům zavedeného národního státu. Odmítnutí znamená obvinění z antisemitismu, které je sice nesmyslné, ale nevyhnutelné.

 23289

Británie: Konzervativci plánují zavést pro mladé lidi (dobrovolně?) povinnou vojenskou službu

26. 5. 2024

čas čtení 4 minuty


Konzervativní strana prohlásila, že v případě svého (velmi nepravděpodobného)  vítězství ve všeobecných volbách znovu zavede povinnou (?) vojenskou službu.

Uvedla, že osmnáctiletí by si mohli vybrat, zda nastoupí na plný úvazek do armády, nebo budou každý měsíc jeden víkend dobrovolně vykonávat veřejně prospěšné práce.

Strana navrhuje, aby podrobnosti zvážila státní komise, ale plánuje, že první teenageři by mohli jíy fo armády z v září 2025.

Očekává se, že náklady budou činit přibližně 2,5 miliardy liber ročně.

Podle plánů by si mladí lidé mohli vybrat dvanáctiměsíční stáž na plný úvazek v ozbrojených silách nebo v kybernetické obraně Spojeného království, kde by se učili logistice, kybernetické bezpečnosti, zásobování nebo operacím civilní reakce.

Druhou možností by byla dobrovolná služba jeden víkend v měsíci - nebo 25 dní v roce - ve své komunitě v organizacích, jako jsou hasiči, policie a zdravotnictví.

Ruský útok na supermarket v Charkově zabil šest lidí a 40 jich zranil

26. 5. 2024

čas čtení 3 minuty


Desítky lidí utrpěly zranění po útoku naváděných bomb na obytnou čtvrť, podle Zelenského jde o „terorismus“.


Ruské údery na přeplněný obchod se stavebninami a na obytnou oblast v ukrajinském Charkově v sobotu zabily nejméně šest lidí a čtyřicet jich zranily, uvedli místní představitelé.

Čtyři lidé byli zabiti poté, co dvě naváděné bomby zasáhly hypermarket s kutilskými potřebami v obytné čtvrti města, uvedl ve státní televizi oblastní gubernátor Oleh Syniehubov, zatímco 40 lidí bylo při útoku zraněno a 16 je stále nezvěstných.

Nejméně dva z mrtvých byli zaměstnanci obchodu.hiFlown

26. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den: (Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 20353

Velké technologické firmy záměrně odvrátily pozornost světa od existenčního rizika umělé inteligence, varuje špičkový vědec

25. 5. 2024

čas čtení 3 minuty


Max Tegmark varuje, že toto zlehčování není náhodné a hrozí, že se přísná regulace, která je nutná, oddálí a pak už bude pozdě


Přední vědec varoval, že se velkým technologickým firmám podařilo odvrátit pozornost světa od existenčního rizika, které umělá inteligence pro lidstvo stále představuje.

Max Tegmark uvedl, že přesun pozornosti od zániku života k širšímu pojetí bezpečnosti umělé inteligence hrozí nepřijatelným zpožděním při zavádění přísných regulací pro tvůrce nejvýkonnějších programů.

 22215

Británie: Poslanci vyzývají k zákazu chytrých telefonů pro děti mladší 16 let

25. 5. 2024

čas čtení 5 minutPředseda výboru pro vzdělávání Dolní sněmovny varuje, že online svět představuje vážné nebezpečí a rodiče čelí těžkému boji
 

Britští poslanci vyzvali příští vládu, aby zvážila úplný zákaz chytrých telefonů pro děti mladší 16 let a zákonný zákaz používání mobilních telefonů ve školách jako součást omezení času stráveného dětmi u obrazovek.

Členové výboru pro vzdělávání Dolní sněmovny vydali tato doporučení ve zprávě o dopadu času stráveného u obrazovky na vzdělávání a psychický stav dětí. Rovněž vyzvali ministry, aby zvýšili hranici pro založení účtu na sociálních sítích na 16 let.

 23287

Británie: Předvolební úprk konzervativních poslanců z Dolní sněmovny

25. 5. 2024 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Foto: Naprosto promoklý Sunak oznamuje před sídlem britského premiéra v 10 Downing Street, že se všeobecné volby budou konat 4. července.

Vyhlášení a začátek britské předvolební kampaně byly poznamenány neuvěřitelnou nekompetentností premiéra Rishiho Sunaka. Rozhodl se, jak je zvykem, promluvit k národu a oznámit datum všeobecných voleb u pultíku vystaveného na ulici před sídlem britského premiéra v Downing Street číslo 10. Potíž byla, že šíleně pršelo, a Sunak během svého projevu k národu neuvěřitelným způsobem promokl. Přitom jeho projev, vysílaný samozřejmě celostátně televizí, byl přehlušován hraním hlučné nahrávky písně Things Can Only Get Better, (Věci se už mohou jen zlepšit, lidi to ironizovali variantou "Things Can Only Get Wetter", tedy "Už to může být jen mokřejší"), kterou nedaleko pouštěl demonstrant, stoupenec Labouristické strany. Takto komentoval obrazově situaci Rishiho Sunaka konzervativní týdeník Spectator na své titulní straně. Spectator by snad měl Sunaka podporovat?

25594

Izrael začal brutálně bombardovat Rafah poté, co mu Mezinárodní soudní dvůr nařídil, aby okamžitě přestal

25. 5. 2024

čas čtení 12 minut

 

Izrael v sobotu bombardoval pásmo Gazy včetně Rafáhu, přestože mu nejvyšší soud OSN nařídil „okamžitě zastavit“ vojenskou ofenzívu v tomto jižním městě

Mezinárodní soudní dvůr se sídlem v Haagu, jehož příkazy jsou právně závazné, ale postrádají přímé donucovací mechanismy, rovněž nařídil Izraeli, aby ponechal otevřený přechod Rafáh mezi Egyptem a Gazou, který Izrael uzavřel předtím, než začátkem tohoto měsíce vyslal do obleženého města a na přechod vojáky a tanky.

Izrael nedal najevo, že by se chystal změnit svůj postup v Rafáhu, a trval na tom, že soud se mýlí.

Navzdory rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora provedl Izrael v sobotu ráno údery na pásmo Gazy, zatímco zuřily boje mezi armádou a ozbrojeným křídlem Hamásu, informuje agentura AFP.

Palestinští svědci a týmy AFP informovaly o izraelských úderech v Rafáhu a v centrálním městě Deir al-Balah.

„Doufáme, že rozhodnutí soudu vyvine na Izrael tlak, aby ukončil tuto vyhlazovací válku, protože tady už nic nezbylo,“ řekla agentuře AFP Oum Mohammad al-Ashqa, Palestinka z města Gazy, kterou válka vysídlila do Deir al-Balah.

Mohammed Saleh, kterého AFP rovněž oslovila v centrálním městě Gaza, řekl: „Izrael je stát, který se považuje za stát nad zákonem. Proto nevěřím, že střelba nebo válka skončí jinak než silou.“

Mezinárodní soudní dvůr ve svém rozhodnutí uvedl, že Izrael musí „okamžitě zastavit svou vojenskou ofenzívu a veškeré další akce v guvernorátu Rafáh, které mohou způsobit palestinské skupině v Gaze životní podmínky, jež by mohly vést k jejímu úplnému nebo částečnému fyzickému zničení“.

Nařídil Izraeli, aby umožnil vyšetřovatelům pověřeným OSN „neomezený přístup“ do Gazy, aby prověřili obvinění z genocidy.

fireWithin

25. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den:
(Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 22185

Izrael reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora tím, že začal bombardovat Rafáh většími bombami

25. 5. 2024

čas čtení 5 minut


Důvodem je respektování mezinárodního práva

(Ironický komentář Laury K., bohužel založený na faktech)

  
Nejvyšší světový soud nařídil Izraeli, aby přestal likvidovat civilisty v Rafáhu jako problém se škůdci a dokonce umožnil dětem dostat jídlo, protože nevybíravé bombardování a masové hladovění jsou zřejmě „válečné zločiny“.

Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že existuje věrohodné riziko pro právo palestinského lidu na ochranu, na které Izrael křičí: „MEZI IZRAELEM A HAMÁSEM NENÍ ŽÁDNÁ ROVNOST!“.

Tento právní argument by měl váhu u každého rozumného soudce, ale bohužel 13 z 15 soudců prohlásilo, že mezinárodní právo nezjišťuje, která strana je horší. Prostě říká, že se mezinárodní právo neporušuje. Absurdní, já vím.

 20705

Trumpovi právníci se snaží zablokovat uvedení životopisného filmu The Apprentice - o Trumpovi - v USA

24. 5. 2024

čas čtení 3 minuty

 
Film Aliho Abbasiho, který šokoval diváky při své světové premiéře v Cannes, zobrazuje bývalého prezidenta Trumpa, jak znásilňuje svou první manželku


Právníci Donalda Trumpa zaslali producentům filmu The Apprentice právní příkaz ve snaze zablokovat jeho prodej a uvedení v USA poté, co film - který zobrazuje bývalého amerického prezidenta znásilňujícího svou první manželku - šokoval diváky při své světové premiéře na filmovém festivalu v Cannes.

Tohle se opravdu musí vysvětlovat britskému premiérovi? V předvolební kampani?

24. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

(Důkaz číslo 1001, jak neschopný je jeho tým:)

Jon Sopel, zkušený bývalý novinář z BBC:

Vím, že předvolební politická kampaň je náročná - ale:
NEDOVOLTE, aby byly mikrofony nastaveny tak, aby vás natáčeli s jeřábem vycházejícím vám z hlavy.
NENECHTE se natáčet pod nápisem EXIT (ODCHOD)
A pokud jde o návštěvu místa, kde byl postaven Titanic... 23286

Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora zdůrazňuje rizika pro Izrael: jeho izolace roste

24. 5. 2024

čas čtení 5 minut

 

Soudní příkaz je varováním, že izraelská ofenzíva v Gaze představuje riziko vytvoření podmínek, které by mohly být označeny za potenciálně genocidní


Předběžná opatření vydaná Mezinárodním soudním dvorem, která nařizují okamžité zastavení izraelské vojenské operace ve městě Rafáh na jihu Gazy, představují zatím nejostřejší varování Izraeli, že jeho ofenziva hrozí vytvořením podmínek, které by mohly být označeny za potenciálně genocidní.

Rozhodnutí, na němž se shodla většina soudců v poměru 13:2, se téměř výhradně odvolává na agentury OSN a vysoké úředníky - včetně generálního tajemníka OSN - a vykresluje katastrofální situaci, v níž se nacházejí Palestinci v Gaze, z nichž polovinu tvoří děti.

Izraelští představitelé trvdí, že se budou bránit jakémukoli novému příkazu, ale opatření Mezinárodního soudního dvora, které je třetím velkým neúspěchem země na světové scéně během jednoho týdne, podtrhuje výrazné a prohlubující se riziko pro Izrael a jeho představitele, kteří čelí rostoucímu mezinárodnímu hněvu kvůli svému chování.

 23286

Reakce na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora

24. 5. 2024

čas čtení 9 minutMezinárodní soudní dvůr (ICJ) v pátek nařídil Izraeli, aby zastavil vojenský útok na město Rafáh


Zde jsou některé z dosavadních reakcí:


Netanjahuův úřad označil obvinění Jihoafrické republiky vůči Izraeli za „falešné a pobuřující

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v pátek odmítl obvinění Jihoafrické republiky z genocidy ze strany Izraele, označil je za „nepravdivé a pobuřující“ a uvedl, že jeho kampaň v Rafáhu nevedla a nepovede „k likvidaci palestinského civilního obyvatelstva“.

Netanjahuův úřad podle agentury Reuters ve společném prohlášení vydaném spolu s izraelským ministerstvem zahraničí uvedl, že bude i nadále umožňovat vstup pomoci do Gazy „v souladu se zákonem“.


Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa v pátek uvítal nařízení Mezinárodního soudního dvora (ICJ), aby Izrael zastavil vojenský útok na město Rafáh na jihu Gazy. Podle agentury Reuters však Ramaphosa uvedl, že je i nadále znepokojen tím, že se Radě bezpečnosti OSN nepodařilo snížit lidské utrpení v Gaze.Mezinárodní charitativní organizace ActionAid uvítala dnešní rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ). Ve svém prohlášení ActionAid uvedla:


    Naši kolegové a partneři byli v posledních týdnech přímými svědky devastace Rafáhu, kde mnozí museli opustit své domovy. Pomocné operace v Rafáhu jsou na pokraji totálního kolapsu, což zoufalé a hladovějící obyvatelstvo posouvá dále k hladomoru.

Charitativní organizace vyzvala izraelskou vládu, aby „respektovala soud a řídila se jeho rozhodnutím“, a všechny státy, aby „zajistily jednoznačné provedení těchto zásadních opatření, včetně znovuotevření hraničního přechodu v Rafáhu pro humanitární pomoc a umožnění nerušeného poskytování pomoci“.

„Znovu vyzýváme k okamžitému a trvalému příměří v Gaze,“ dodala ActionAid.

 23285

Česká vláda: Nic nejde

24. 5. 2024 / Daniel Münich

čas čtení 1 minuta

Píše Daniel Münich. Mysleme na umělou inteligenci, která za velmi krátkou dobu  radikálně změní život lidí. Česká vláda to neřeší.


Připomínkoval jsem nedávno obsáhlou výroční tematickou zprávu pro vládu, jakých česká administrativa každoročně generuje přinejmenším desítky. Zpráva je to velmi obsáhlá a vydá na tři stovky stran! Určitě za jejím vznikem každoročně stojí tisíce osobo-hodin práce úředního a expertního aparátu. 

Ve zprávě je každoročně obrovská spousta informací o tom, jaké zákony a regulace v dané oblasti platí, jaké všechny akce se v daném roce dělaly, na co vše a komu se daly stamiliony korun.

Ale nikde se tam nedozvíte, a samozřejmě ani vláda, zda se v dané oblasti daří problémy těmi erárními penězi a nástroji řešit, zda a jaké mají veřejné politiky v té oblasti dopady, zda by se mělo něco v přístup státu změnit, zda se rýsují v trendech do budoucna nějaké hrozby, atd.

Když padl dotaz, zda by to nešlo změnit od příště k lepšímu, přišla strohá odpověď, že nešlo, protože to není napsáno ve vládní strategii. 

Když padl doplňující dotaz, zda by se to tedy nedalo vládě navrhnout a do té vládní strategie dopsat, tak přišla další strohá odpověď, že tedy nedalo, protože na to nebyl a není čas a lidi. 

No nic, parník jede dál.

Nejvyšší soud OSN nařídil Izraeli okamžitě zastavit ofenzívu v Rafáhu

24. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

 

Předseda Mezinárodního soudního dvora prohlásil, že humanitární situace v nejjižnějším městě Gazy je nyní klasifikována jako „katastrofální"

Nejvyšší soud OSN nařídil Izraeli zastavit útok na město Rafáh na jihu Gazy v přelomovém rozhodnutí, které zvýší tlak na tuto stále izolovanější zemi.

Předseda Mezinárodního soudního dvora Nawaf Salam uvedl, že humanitární situace v Rafáhu se dále zhoršila a je nyní klasifikována jako „katastrofální“, což znamená, že dříve vydaná předběžná opatření Mezinárodního soudního dvora  „plně neřeší důsledky vyplývající ze změny situace.

Okamžitě po zveřejnění tohoto soudního rozhodnutí začal Izrael brutálně bombardovat město Rafah a uprchlický tábor v oblasti al-Mawasi:
 23048

Británie: Pět let nekompetentních konzervativních vlád

24. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

V pátek 24. května bude rozpuštěn současný britský parlament. Před všeobecnými volbami, které překvapivě vyhlásil premiér Rishi Sunak na 4. července (a jeho poslanci kvůli tomu naprosto zuří) bude nyní následovat předvolební kampaň, jejíž průběh je dost nudný, opakují se stejná hesla, takže vás jím zde nebudeme příliš obtěžovat.

Nicméně, jak poznamenává deník Guardian a jak o tom tady píšeme často, brexit znamenal katastrofální propad úrovně britských ministrů a celé vlády. Kompetentnost byla hozena přes palubu, rozumní konzervativci byli ze strany vyloučeni a jediné, co platilo, byla ideologická obsese s podporou brexitu. Co si myslet o "premiérovi" Borisi Johnsonovi, který na zasedání své vlády přiměl ministry, aby skandovali "Get Brexit Done!" Přitom je ekonomicky i politicky brexit pro Británii absolutní katastrofa. (JČ)

Pět let, během nichž britští představitelé ukázali, že na svou práci nestačí
 
Boris Johnson, Liz Trussová a Rishi Sunak poskytli poučení, jak nevládnout moudře a dobře
 

A tak se v pátek konečně a bez nářku uloží k odpočinku parlament roku 2019. Prorogace tohoto parlamentu není bezostyšně nezákonná, jako byl před pěti lety nezákonný pokus Borise Johnsona ukončit jeho předchůdce. Ale to je asi tak všechno, co lze říci v jeho prospěch. Téměř ve všech ohledech se jedná onesmírně nekvalitní a diskreditující období, jaké Británie kdy zažila.

thoseAreThings

24. 5. 2024 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den:


(Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

Chcete koupit autorce těchto obrázků kávu? Pokud ano, klikněte ZDE

 22846

Muriel Blaive vyhrála soud s "Ústavem pro studium totalitních režimů" ohledně jejího neférového propuštění z této instituce

24. 5. 2024

čas čtení < 1 minuta

Píše na Facebooku:

S velkým potěšením oznamuji, že jsem vyhrála soudní spor při odvolání proti ÚSTR za neoprávněné propuštění. Slyšela jsem, že ÚSTR zuří, což jen zvyšuje mou radost, lol.

A myslím na všechny kamarády, kteří neuspěli u soudu proti svému bývalému zaměstnavateli. Je to tvrdé. 

Měla jsem štěstí, že jsem měla za právníka skvělého Pavla Uhla, a tuhle výsadu si vychutnávám. Dnes večer je to, jako by disidenti vyhráli znovu! 😂

(Pavel Uhl také zastupuje Britské listy. K případu se  vrátíme.)

 18690

Nemravné poměry v České republice

24. 5. 2024 / Matěj Metelec

čas čtení 1 minuta

Zatímco mnozí zaměstnanci ve státním a veřejném sektoru se zmítají hluboko pod průměrnou mzdou (aktuálně za to hodlají stávkovat třeba soudní zapisovatelé, 3. června budou znovu protestovat zaměstnanci vysokých škol), představenstvo "polostátního" ČEZu (což ve skutečnosti znamená, že jde o akciovku, jejímž většinovým akcionářem, přes 70 procent, je stát) si už podruhé přišlo na 135 milionů korun. Nejvíc, téměř 35 mil. dostal generální ředitel Daniel Beneš.

ČEZ měl v loňském roce čistý zisk zhruba 29,6 miliardy Kč, což je sice méně než v roce 2022, kdy to bylo přes 80 mld., ale pořád dobrý. Někdy by tedy mohl namítat, že jeho představenstvo si své vysoké odměny za tyhle pohádkové zisky zaslouží. To by ovšem musel žít poslední dva roky zavřený někde v lahvi od okurek, protože ty miliardy lze sotva považovat za výsledek odvážné manažerské strategie , pokud to tedy náhodou nebyli oni, kdo přiměl Putina zaútočit na Ukrajinu.

Nemůžu si pomoct, ale tohle mi přijde vyloženě nemravné.

 18207

Za ničivou a totálně bezskrupulózní Fialovu vládu se budou stydět ještě naši vnuci

24. 5. 2024 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Ačkoli se primárně nezaobírám aktuálním domácím politickým děním charakterizovaným soustavnou demolicí zbývajících veřejných statků v režii zastydlých thatcheristů z vládní koalice, jsem eufemisticky řečeno nadmíru rozladěn, když sleduji, jak privilegovaní jedinci z “novinářské obce” trestuhodně šetří představitele nejdestruktivnější vlády, jakou pamatuji. Vždyť Fiala a spol. vedou frontální útok prakticky proti všem segmentům společnosti (kdo proti této vládě ještě neprotestoval?), nikoliv však proti svým oligarchům (vyjma Andreje Babiše). Ti se díky vstřícnému postoji Strakovky již pár let těší učiněné bonanze, zatímco si miliony Čechů opět utahují opasky, chudnou a vše je v rozvalinách: zdravotnictví, školství, sociální oblast, dostupné bydlení či zahraniční politika. Tento plutokratický režim nelze ani omylem považovat za demokratický, Babiš Nebabiš.

Milion chvilek opět míří do ulic. Budou evropské volby!

24. 5. 2024

čas čtení 1 minuta

Česká volební účast ve volbách do Evropského parlamentu je historicky jedna z nejnižších v EU! V roce 2019 přišlo k volebním urnám 28 % voličů, v roce 2014 to bylo dokonce pouze 18,2 %. V Evropských volbách máme ale šanci ovlivnit budoucnost Evropy a nasměrovat ji správným směrem!

Chceme proto aktivizovat české občany a občanky, aby šli 7.– 8. června k volbám do Evropského parlamentu! Jak? Vizuální guerillovou akcí plánujeme propojit celou zemi: Praha a dalších 40 měst po celé republice v každém kraji ČR!

 16951

BBC Verify: Válka v Gaze: Proč OSN nyní uvádí nižší počet mrtvých žen a dětí?

24. 5. 2024

čas čtení 6 minut


 
Organizace spojených národů snížila údaje o počtu zabitých žen a dětí v Gaze, což vedlo k tvrzení, že od zahájení izraelské ofenzivy po útoku Hamásu 7. října bylo zabito méně Palestinců.

Dne 6. května OSN uvedla, že 69 % hlášených mrtvých tvoří ženy a děti. O dva dny později uvedla, že tento podíl činí 52 %.

Celkový počet hlášených úmrtí v Gaze, který v současné době činí více než 35 000, se nezměnil, ale OSN nyní uvádí, že k revizi vedly neúplné informace.

 23284

Whistlebloweři svědčí, že v izraelském vězeňském táboře dochází k rozsáhlému týrání zadržovaných osob

24. 5. 2024

čas čtení 7 minutZdroje popisují, že palestinští vězni jsou biti, připoutáni k nemocničním lůžkům nebo jsou nuceni hodiny stát na místě


Podle dvou whistleblowerů, kteří pracovali v izraelském zadržovacím táboře v Negevské poušti, jsou vězni vystaveni rozsáhlému fyzickému a psychickému týrání, přičemž nejméně v jednom případě byla jednomu muži amputována končetina v důsledku zranění způsobených neustálým poutáním.

Zdroje popsaly otřesné zacházení se zadrženými v izraelském táboře Sde Teiman, kde jsou drženi Palestinci z Gazy a podezřelí bojovníci Hamásu, včetně toho, že vězni jsou pravidelně drženi připoutáni k nemocničním lůžkům, mají zavázané oči a jsou nuceni nosit pleny.

 23214

Jak rozumět Putinovu personálnímu kolotoči?

24. 5. 2024

čas čtení 4 minuty

Existuje mnoho vysvětlení, proč byl Sergej Šojgu nahrazen Andrejem Bělousovem ve funkci ministra obrany Ruska a Nikolaj Patrušev byl nahrazen Šojguem ve funkci tajemníka Bezpečnostní rady Ruské federace. Uvědomujeme si však skutečně význam těchto změn?, ptá se Andreas Umland.

 23283

Yuval Noah Harari: Obě strany mají obrovský strach, že je chce ta druhá strana vyhladit. Právem

24. 5. 2024

čas čtení 17 minut

 
"To, co je zásadní si o tomto konfliktu uvědomit, je, že obě strany mají v hloubi duše strach, že se je druhá strana snaží vyhladit, vyhnat nebo zabít každého člena skupiny židů i Palestinců. A tragédií je, že obě strany mají pravdu. Že obě strany mají dobré důvody bát se, že jejich existence je ohrožena, že pokud druhá strana někdy dostane příležitost, pokusí se nás zcela zbavit. Ne nutně zabít každého člověka, ale rozhodně je vyhnat. Lidé mají tendenci vidět konflikt jen z jedné strany."

Christiane Amanpour, CNN: Autor bestsellerů a historik  se hluboce zamýšlí nad svou vlastí a dokonce i nad možností míru mezi Izraelci a Palestinci a v článku pro FT se ptá: Existuje cesta z izraelsko-palestinské pasti? A nyní ho máme ve studiu. Yuvale Noah Harari. Vždy je dobré mít vás v tomto pořadu. Upřímně řečeno, v každém pořadu, protože jste velký myslitel a pomáháte nám,  orientovat se v oblastech, které nás možná nenapadly. Ale nejprve se vás musím zeptat jako Izraelce. Jaká je vaše reakce na žádost Mezinárodního trestního soudu o vydání zatykačů?

Yuval Noah Harari: No, je to hluboká ostuda pro občany jakékoli země, když je jejich vedoucí představitel obviněn z takových zločinů. A myslím, že z pohledu cizinců, vím, že se proti soudu ICC vznáší spousta obvinění, že srovnává Netanjahua se Sinwarem a tak dále. To je opravdu snaha o spin. Chci říct, že to není otázka srovnání. Otázkou jsou obvinění a důkazy, které je podporují. A druhá věc, když se na celou epizodu podíváme jako na celou záležitost z širšího hlediska, je, zda bychom chtěli žít ve světě, kde se vůdci zodpovídají podle mezinárodního práva, nebo ne, zda bychom chtěli žít ve spořádaném světě a ve světě mezinárodního práva.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
11503