Jakpak je tomu asi v Česku?

Každý šestý přírodní druh je ve Velké Británii ohrožen vyhynutím, varují odborníci na přírodu

28. 9. 2023

čas čtení 5 minut

 
Zpráva o stavu přírody vykresluje neutěšený obraz divoké přírody ve Velké Británii

Podle obsáhlé analýzy předních vědců zabývajících se volně žijícími živočichy hrozí ve Velké Británii vymizení každého šestého přírodního druhu.

 

Zpráva uvádí nejznepokojivější výsledky u ptačích druhů - 43 % z nich je ohroženo vyhynutím,ale nejistá budoucnost nyní hrozí i dalším oblíbeným druhům, jako je hrdlička zahradní, plšík lískový, orchidej střevíčník pantoflíček a úhoř evropský. Zpráva tvrdí, že je to z velké části důsledek lidské činnosti, která způsobuje rozklad životního prostředí, urychluje šíření nemocí, jako je ptačí chřipka, prostřednictvím průmyslových chovů a spalováním fosilních paliv, což mění klima.

 20380

Není nejvyšší čas spravit naši krajinu tak, aby v ní rády žily včely? V zájmu všech a klidně proti vůli hlupáků?

28. 9. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

Otevřený dopis novému ministru zemědělství v době, kdy se blíží stý den jeho hájení.

Bydlíme na Vysočině kousek od velko-širých zemědělských lánů. Vypadají nejspíš skoro stejně, jak je kdysi kolektivizoval „bolševik“. Rozoral kvetoucí meze, vyklučil remízy, zahrnul radlicí úvozy a cesty, které nám dnes chybí, abychom my (kteří nemusíme mít zadek stále strčený v autě) i veškerá fauna mohli v klidu, jednoduše a svobodně putovat krajinou. Když se rozhlédnete v tomhle konkrétním místě (ale i leckde jinde), je tu minimum kvetoucích rostlin, které by mohly zaujmout včely a nasytit je. Je to vlastně neuvěřitelná arogance doby, tj. všech, kteří na tom mají svůj podíl nebo jim to prostě jen nevadí.

 18380

Vědci se snaží modifikovat bakterie, které žerou plasty, aby je likvidovaly v obrovském množství

28. 9. 2023

čas čtení 10 minut

 

Když byl na skládce odpadků nalezen mikrob, který si pochutnával na plastové láhvi, sliboval revoluci v recyklaci. Nyní se vědci pokoušejí tyto síly ještě zvýšit, aby vyřešili naši odpadovou
krizi, píše Stephen Buranyi.
 

V roce 2001 učinila skupina japonských vědců na skládce odpadků překvapivý objev. Ve výkopech plných hlíny a odpadu našli slizkou vrstvu bakterií, které vesele přežvykovaly plastové lahve, hračky a další drobnosti. Bakterie při rozkladu odpadků získávaly energii z uhlíku obsaženého v plastu, který využívaly k růstu, pohybu a dělení na ještě více plastů chtivé bakterie. Bakterie se živily plastem.

31563

Karlovy Vary: Film Úsvit devětadvacetiletého režiséra Matěje Chlupáčka je absolutní bomba!

1. 7. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 13 minut

Foto: Matěj Chlupáček a herečka Eliška Křenková při představování svého vynikajícího filmu

Aktualizace: Tento týden přichází do českých kin tento vynikající film. Nenechte si ho ujít!Před promítáním svého soutěžního filmu Úsvit, s případnějším, ironickým anglickým názvem We Have Never Been Modern (Nikdy jsme nebyli moderní) řekl v sobotu večer ve velkém sále hotelu Thermal režisér Matěj Chlupáček, že i když je jeho film historický, vlastně je nesmírně aktuální a on sám je velmi vděčen, že žije v zemi, jako je Česká republika (a zahrnul do toho i Slovensko), kde směl takovýto film natočit, protože, jak uvedl, dnes existuje celá řada evropských zemí, kde by takovýto film natočit nesměl. Měl pravdu vzhledem k ostudné mnohahodinové parlamentní debatě v Praze ve čtvrtek 29. června, kdy poslanci za KDU-ČSL, SPD a ODS svorně odmítali schválit právo na jednopohlavní manželský vztah, byl Chlupáčkův výrok o aktuálnosti tématu tohoto filmu více než trefný. Chlupáček se do dnešní situace v České republice nemohl trefit víc. Škoda, že film zatím vidí jen diváci karlovarského festivalu, do běžné distribuce v kinech se dostane až 5. října 2023. Prosím, nezapomeňte na něj, ten film je absolutní bomba. Musíte ho vidět. 

30775

Stinné stránky slunného podzimu

28. 9. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 3 minuty

V románu Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera je Tomův kamarád Huckleberry Finn chlapcem, který na jaře jako první začal chodit bos a na podzim jako poslední obouval boty. Od Hucka to byl nejen projev výjimečné otužilosti, ale také chudoby. Což nic nemění na tom, že letošní podzim v česku vypadá tak, že by Huck mohl i v Česku chodit bosý podobně dlouho, jako ve své domovské Missouri. 

Jako dítěti mi přišlo tvrzení, že kalendářní léto trvá téměř do konce září, absurdní.  

29740

“Jako v 50. letech” aneb epidemie společensky nebezpečné sprostoty

28. 9. 2023 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Kdekdo se opět cítí jako v 50. letech 20. století. Většinou lidé, kteří toto období nezažili a znají ho jen zprostředkovaně. Zrovna nedávno měl tento nutkavý pocit jeden režisér, na něj s chutí navázal jeden bývalý olympijský medailista. Soudě podle diskusí na sociálních sítích, padesátá léta okolo sebe vidí i mnoho dalších jedinců. Je to jako epidemie. Když jsem viděl toho režiséra, kterak spokojeně žvaní jako host jedné z nejsledovanějších internetových televizí o tom, že se nesmí vyjádřit a láme tak úspěšně vaz logice, vzpomněl jsem si na covid. Vzpomněl jsem si na to, jak po ulicích v Praze běhali lidé s Davidovými hvězdami, majíce pocit, že jsou pronásledováni stejně jako židé během holocaustu. A udělalo se mi z toho poněkud zle.

 19296

Nedej zahynout nám ni budoucím

28. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Vévodo české země, kníže náš, svatý Václave! Co vlastně myslíme, když se k němu obracíme slovy, aby nedal zahynout nám ni budoucím? Děláme z něj Boha? Dokonce ale ani ten, který je všemohoucí, nezasáhl v Auschwitz a Birkenau,

Zkusme to vzít ale popořádku. Musíme začít tím, že můžeme zahynout. Můžeme zahynout jako národ, ba jako lidstvo. Tu možnost je třeba brát vážně, byť mnozí řeknou, že k nám takto ze středověku doléhá bezbřehý alarmismus, protože růst trvá přece věčně. Svatý Václav představuje jinou věčnost. Věčnost, která počítá s koncem.

 20699

Musel jsem pít vlastní moč, abych přežil

28. 9. 2023

čas čtení 5 minut

 
"Musel jsem pít vlastní moč, abych přežil." Afričané vyprávějí o tom, jak byli na tuniských hranicích vyhnáni do pouště

Zatímco se EU chystá poslat peníze v rámci dohody v hodnotě 1 miliardy eur, lidé, kteří se snaží dostat do Tuniska, zažívají vyhánění do pouště

"Je to utrpení": uprchlík vypráví, jak jeho rodina zemřela v poušti

 
Migranti ze subsaharské Afriky hovoří o hrůze toho, že byli násilně deportováni i do odlehlých pouštních oblastí, kde někteří zemřeli žízní, když se pokoušeli překročit hranice do Tuniska.

 19995

Proč v Rusku ty statisíce vojáků zabitých na Ukrajině nevadí

28. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

Někdy se setkávám s názory lidí ze Západu, že čím více lidských ztrát Rusko utrpí, čím více zraněných a traumatizovaných Rusů se vrátí domů, tím dříve se změní veřejné mínění a Rusové se začnou stavět proti válce.

Mnoho Ukrajinců, včetně mě, si to v prvních měsících války myslelo také. Oslovovali jsme ruské matky, ruské ženy, říkali jsme jim, že jejich synové a manželé budou zabiti nebo zmrzačeni. Dostali jsme jen velmi malou zpětnou vazbu a prakticky žádné výsledky, píše Anton Geraščenko.

Pro Rusy jsou tito mrtví vojáci "hrdinové, kteří bránili vlast". A Rusové se rozhodli je takto vnímat, posíleni propagandou a ideologií - Rusko je v heroizaci mrtvých velmi dobré. Odmítají si uvědomit, že to byla jejich země, která napadla jiný stát, jejich země, která zabíjí, rabuje, znásilňuje a zraňuje civilisty na Ukrajině; že tito ruští vojáci jsou vrazi a zločinci. 

Ve skutečnosti se mnoha ruským ženám život zlepší, když jejich muži odejdou - mnoho z nich mělo problémy s alkoholem, týrali své rodiny, nepracovali v řádných zaměstnáních.

 19296

Pravda nevítězí

28. 9. 2023 / Wenzel Lischka

čas čtení 2 minuty


Že pravda vítězí, too je v našem obchodním věku vyloženou dezinformací. Snad to pořekadlo platilo u nás, na tom našem mizerném Západě, někdy v raném feudalismu, kdy se vedly spory a války na základě krve a cti, ale v průmyslovém věku získalo toto tvrzení další rozměr navíc, který jej zcela zpochybňuje.


 20866

Jak to je skutečně s uprchlíky

27. 9. 2023

čas čtení 7 minut

Foto: Jan Egeland

V reakci na kontroverzní projev problematické britské, ultrapravicové ministryně vnitra Suelly Bravermanové, která v USA požadovala přepsání Ženevských konvencích o uprchlících z roku 1951, interviewoval rozhlas BBC v úterý v podvečer Jana Egelanda, bývalého náměstka generálního tajemníka OSN pro lidské a humanitární záležitosti. Ten uvedl nesmysly Suelly Bravermanové na pravou míru:


Moderátor: Přinášíme reakci na projev ministryně vnitra Suelly Bravermanové. Jan Egeland byl v letech 2003-2006 náměstkem generálního tajemníka OSN pro lidské a humanitární záležitosti. V současné době je generálním tajemníkem Norské rady pro uprchlíky. Nejprve si promluvme o její rétorice. Multikulturalismus selhal. Existují bezpečnostní hrozby.  Rád bych, abyste na to reagoval, a pak si promluvíme o podstatě její argumentace.

 18727

OSN odsoudila šílenou a zlou britskou ministryni vnitra za její pokus zpochybnit Úmluvu o uprchlících z roku 1951

26. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Foto: Suella Braverman, kontroverzní ultrapravicová britská ministryně vnitra

OSN vytýká Suelle Bravermanové její útok na úmluvu o uprchlících

UNHCR hájí úmluvu z roku 1951 po projevu britské ministryně vnitra o údajně "nekontrolované a nelegální migraci"
 

Agentura OSN pro uprchlíky odsoudila Suellu Bravermanovou poté, co ta prohlásila, že světoví politikové nechtěji   provést rozsáhlou reformu zákonů o lidských právech kvůli obavám, že budou označeni za rasisty.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR vydal v úterý velmi neobvyklé prohlášení, v němž hájí Úmluvu o právním postavení uprchlíků z roku 1951 a upozorňuje na rekordní počet nevyřízených žádostí o azyl ve Spojeném království.

Suella Braverman říká nesmysly

27. 9. 2023

čas čtení 1 minuta


Suella Bravermanová říká absolutní nesmysly. Nikdo nemůže žádat o azyl ve Spojeném království na základě pouhé diskriminace. Musí existovat odůvodněný strach z pronásledování, podložený důkazy, a diskriminace je samozřejmě často jen jedním z aspektů širšího pronásledování, takže u mnoha a mnoha uprchlíků, kterým jsem v průběhu let pomohla, byli všichni schopni prokázat jasné důkazy z vězeňských záznamů, z lékařských záznamů, že byli vystaveni vážnému pronásledování. 

Takže si myslím, že musíme opravdu jasně říci, že získat azyl ve Spojeném království  kvůli pouhé diskriminaci není snadné. Ve skutečnosti je to nemožné. Ale velmi si myslím, jak mnozí komentátoři naznačili, že tohle je součást kulturní války konzervativní vlády před příštími volbami, kerá  využívá a zneužívá zranitelné lidi, kteří uprchli před pronásledováním, jako politický nástroj k získání  xenofobních hlasů, a to je dost zavrženíhodné. 


Také si myslím, že Suella Bravermanová se pravděpodobně staví do pozice příštího lídra toryů a myslí si, že tvrdý postoj k imigraci, azylu jí zajistí hlasy řadových toryů.

 

Proč nesmíte žádat o azyl, když hladovíte?

27. 9. 2023

čas čtení 2 minuty


Otázka, kdo by měl být přijat jako uprchlík, kterou dnes odpoledne ve svém projevu vznesla ministryně vnitra, je emotivní a velmi složitá. Suella Bravermanová se stala pro levicově liberální Británii vrcholně odpornou postavou, jakousi směsicí Margaret Thatcherové, Borise Johnsona a Drákulovy nevěsty, jejíž projev dnes  v pravicovém americkém think tanku ve Washingtonu o změně světových azylových pravidel téměř nikdo nebude poslouchat.v neutrálním duchu.

 20705

Trumpovi právníci se hodlají odvolat proti rozhodnutí soudce, že se Trump při budování impéria dopustil podvodu

27. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

 
Soudce Arthur Engoron v úterý odmítl zamítnout žalobu obviňující bývalého amerického prezidenta z nezákonného přehánění svého majetku 


Donald Trump se při budování realitního impéria, které ho katapultovalo ke slávě a do Bílého domu, po léta dopouštěl podvodů, rozhodl v úterý newyorský soudce, který důrazně odmítl návrh bývalého prezidenta na zamítnutí občanskoprávní žaloby proti němu.

Soudce Arthur Engoron zjistil, že Trump a vedoucí pracovníci jeho společnosti, včetně jeho synů Erica a Donalda mladšího, běžně a opakovaně klamali banky, pojišťovny a další osoby tím, že masivně nadhodnocovali majetek a v dokumentech přeháněli své  jmění.

Rusko zveřejnilo video admirála Sokolova den poté, co Ukrajina prohlásila, že je mrtvý

27. 9. 2023

čas čtení < 1 minuta 
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry, na nichž je vidět, jak se Viktor Sokolov, velitel jeho Černomořské flotily, účastní zasedání rady pro obranu prostřednictvím videohovoru, den poté, co Ukrajina prohlásila, že Sokolov byl zabit při útoku na velitelství flotily v Sevastopolu.


Ukrajinské speciální jednotky v pondělí uvedly, že Sokolova, nejvyššího admirála Moskvy na Krymu, zabily spolu s dalšími 33 důstojníky při raketovém útoku, který byl minulý týden načasován tak, aby se kryl se schůzkou námořních představitelů.

 20864

Kterak "spasit míra": Pohled z Ruska

27. 9. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Vlivný ruský politolog Sergej Karaganov, jenž stojí v čele thinktanku Rada pro zahraniční a bezpečnostní politiku, navrhuje "zabránit 3. světové válce" (čti: porážce ruské invaze na Ukrajinu) nasazením taktických jaderných zbraní. 

Posouvání hranic lidskosti, které tak moc vypovídají o nástupu fašismu na všech frontách….

27. 9. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 5 minut


Utopené děti, narychlo postavené zdi, ploty z ostnatých drátů, přeplněné koncentrační tábory a vlády soupeřící o to, která bude s migranty nakládat hůř a která jim vyhnanství a těsný únik a vyčerpávající cestu do bezpečí co nejvíce znepříjemní - všechny tyto morální nehoráznosti zajímají veřejnost ještě méně a "do zpráv" se dostanou málokdy.

(Zigmund Bauman, Cizinci před branami, 2017)


Film Hranice a "neuvěřitelné verbální útoky" na Agnieszku Holland, která patří do polské a světové kinematografie stejně jako Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski a celá ta polská filmová vlna "morálního neklidu" (1976 - 1981). Nejen moji generaci formovala tato skupina polských režisérů ve filmových klubech v osmdesátých letech dvacátého století.

S hlubokými  obavami myslím v těchto dnech na tuto statečnou ženu plnou soucitu s každým trpícím, který se na této planetě vyskytuje, což pivní fašisté, ideologové a političtí poskoci všech dob a režimů nikdy nepochopí a tyto lidi nenávidí. Ano, tato světová filmová režisérka je přirovnávána současnými polskými vysokými politiky k Stalinovi a Hitlerovi a jejich filmové propagandě….

To, co se v současné chvíli odehrává nejen v Polsku, je však tak morálně nesnesitelné, že by člověk čekal, že i většina českých politiků odsoudí tento akt zdivočelých polských pravicových nacionalistů, který rozpoutal doslovný lynč na umělce. Zejména, když se jedná o starší dámu, která má tak blízko k českému filmovému prostředí (studovala v Praze FAMU a zejména v posledních letech zde často pracuje).

A slova českých, vládních nebo opozičních politiků? Slyšíte to hromové ticho?


 20652

Manželství ve středověku

27. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 13 minut

V souvislosti s aktuálními spory o to, co je to vlastně manželství a jaká je jeho tradiční podoba, jak lidé vlastně žili v tradiční společnosti, jsem se pustil do čtení knihy kolektivu autorů o manželství ve středověku (Joanne M. Ferraro & Frederik Pedersen (eds.): A Cultural History of Marriage in the Medieval Age, Bloomsbury Academic 2023). Rád bych čtenáře Britských listů seznámil formou stručného publicistického souhrnu s tím, co jsem se o tomto tématu dozvěděl (záměrně ignoruji pasáže, často rozsáhlé, o manželství ve středověkém judaismu a islámu).

 20840

Někdo má docela velký zájem, aby byly Britské listy izolovány od české společnosti

21. 9. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Zaznamenáváme v poslední době docela cílenou kampaň, jejímž cílem zřejmě je omezit dopad článků vydávaných v Britských listech na českou společnost, a pokud možno co nejvíce ochromit jejich redakci.

Už přibližně dva měsíce je emailová adresa Britských listů denně zahlcována více než pěti sty totožných emailových spamů, naštěstí to lze relativně lehce odfiltrovat spamovým filtrem.

Závažnější je, že někdo zřejmě systematicky a zlovolně udával facebookovou stránku Jana Čulíka, takže Zuckerbergův algoritmus ji z neznámých důvodů zablokoval, čímž jsou zablokovány i facebookové stránky Britských listů. Tyto facebookové stránky byly používány k šíření informací o článcích v Britských listech, to přestalo být možné.

Zuckerbergův Facebook neumožňuje žádnou komunikaci s někým v jeho instituci, koho by bylo možno požádat o vysvětlení, proč byla stránka zablokována. Jak se říká anglicky, to add insult to injury, neboli česky, aby toho nebylo málo, nová facebooková stránka šéfredaktora Britských listů je zahlcována facebookovými stránkami s pornografií. Je to zábavné - zatímco naprosto seriozní facebooková stránka šéfredaktora BL byla zablokována, Zuckerbergovi zřejmě pornografické stránky na facebooku nevadí.

Co nemůžeme dělat my, s tím se obracíme s prosbou na čtenáře Britských listů. Prosíme, už to tady píšeme delší dobu, sdílejte sami články, které vás zaujmou, na sociálních sítích. Děkujeme.

Jan Čulík

 20815

Prosíme naše věrné čtenáře o finanční příspěvek na provoz Britských listů

15. 9. 2023

čas čtení < 1 minuta


Částka na našem účtu se pohybuje na minimu.

Prosíme přispějte na náš účet.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Děkujeme.

Jan Čulík
Britské listy

Hospodaření OSBL za srpen 2023

6. 9. 2023

čas čtení 2 minuty


Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V srpnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 51 631,70, výdaje byly v srpnu 66 829,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář. Zůstatek 1.9. 2023 je 493,55 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Trest smrti za příspěvek na Twitteru. Pomůžete zachránit saúdského učitele?

27. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

K trestu smrti byl za příspěvky na sociálních sítích odsouzen saúdský učitel Mohammad. Na Twitteru, kde příspěvky zveřejnil, kritizoval tamního krále a korunního prince, a to za věznění náboženských představitelů a rostoucí ceny. Na této sociální síti má Mohammad pouze okolo 10 sledujících.
Jeho soudu předcházelo kruté a nespravedlivé zadržení. Nejprve ho státní bezpečnostní složky zatkly, když trávil čas s rodinou. Následně ho držely téměř čtyři měsíce na samotce. Během věznění se nemohl se svými blízkými nijak spojit.
copyright: © Private
Saúdské království v posledních dvou letech eskaluje zásahy proti svým kritikům na sociálních sítích. Jelikož tamní soudy na základě vágně formulovaných zákonů často vykládají pokojné vyjádření názoru jako „terorismus“, stávají se disidenti obětí krutých a nehumánních trestů.

Za kritiku politiků na Twitteru si nikdo nezaslouží smrt


Za jeho propuštění můžete po podpisu petice apelovat také přímo na saúdského ministra spravedlnosti. Pošlete mu dopis. Zvýšíte tím šance, že Mohammad ještě unikne popravě.
 
Apely přímo na odpovědné státní úředníky fungují – důkazem je nedávné propuštění egyptského právníka a obránce lidských práv Mohameda Bakera.
Také on čelil falešným obviněním z terorismu. Důvodem jeho zatčení ale patrně byla právní pomoc, kterou poskytoval utlačovaným Egypťanům a členům etnických menšin.
© hossam sarhan
Na svobodu se dostal po téměř čtyřech letech ve vazbě. Egyptský prezident mu udělil milost v červenci, a to i díky mezinárodnímu tlaku na jeho propuštění.
Za ukončení Mohamedova trestu jsme bojovali v roce 2021 během celosvětové kampaně Maraton psaní dopisů. Po svém propuštění uvedl, že nikdy nezapomene, že při něm Amnesty a její dobrovolníci stáli a poděkoval všem za jejich odhodlání.
 
Pokud se také chcete přidat k boji za lidská práva a stát se členem nebo členkou Amnesty, rádi vás mezi námi přivítáme! Vyplňte přihlášku, kterou naleznete spolu s dalšími informacemi na našem webu.

 20461

Putinův reakcionářský akceleracionismus

27. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Možná proto, že chybí obecná shoda na významech výrazů "konzervatismus" a "reakce" a jistě i proto, že první nenese stigma druhého, většiny komentátorů v Rusku a na Západě popisuje Putinův režim jako konzervativní - a vyhýbají se tvrzení, že je konzervativně reakční, píše Ivan Klyšč.

 20865

Rusko vystoupilo z Rady pro spolupráci v Barentsově moři

27. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Moskva sdělila členům skupiny Rady pro spolupráci v Barentsově moři, že z této organizace vystupuje, protože severské země odmítly spolupracovat s Ruskem nebo slíbit, že Rusko v závěru roku převezme předsednictví, jak předpokládají stanovy organizace.

 18932

"Ohromující" zelený růst dává naději na omezení globálního oteplování na 1,5 °C, říká šéf světové energetiky

26. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Fatih Birol z IEA, International Energy Agency, Mezinárodního úřadu pro energii konstatuje, že využívání solární energie a elektromobilů je v souladu s cílem nulové spotřeby, ale bohaté země musí uspíšit své širší plány.

Šéf světového energetického úřadu prohlásil, že vyhlídky na to, že se svět udrží v mezích globálního oteplování o 1,5 °C, se zlepšily díky "ohromujícímu" růstu obnovitelných zdrojů energie a zelených investic v posledních dvou letech.

Fatih Birol, výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii a přední světový ekonom v oblasti energetiky, uvedl, že je třeba udělat ještě mnohem více, ale že rychlé rozšíření solární energie a elektromobilů je povzbudivé.

 20461

Lži v Rusku, hlavní politická zbraň

26. 9. 2023

čas čtení 15 minut

 
Od invaze na Ukrajinu dosáhly státní lži v Rusku vrcholu. Vladimir Putin má dlouhou historii překrucování reality a ignorování faktů. Je to totalitní praxe zděděná ze sovětské éry a rozkládá celou ruskou společnost
, píše Isabelle Mandraudová v deníku Le Monde.

Ruský komik Danila Poperečný, stojící sám na jevišti, zalitý modrou a červenou září, chrlí jednu větu za druhou, bez jediného slova přechodu. "Nehodlám měnit ústavu"; "Chováme se k Ukrajině jako k suverénnímu státu"; "Nemáme žádný plán pro Krym"; "Naši vojáci tam nejsou a nikdy tam nebyli"; "Žádná válka nebude"; "Tohle není válka, to je speciální operace"; "Oni se bombardují sami"; "Provádíme přesné údery"; "Žádná mobilizace nebude". Není třeba nic vysvětlovat. Citáty Vladimira Putina pozná každý v publiku.

Od invaze na Ukrajinu 24. února 2022 není prostor pro žádné pochybnosti. Putin lže. Bezostyšně. V den, kdy jeho vojska překročila hranice "bratrské" Ukrajiny a kdy se kolona obrněných vozidel řítila na Kyjev, šéf Kremlu v projevu k národu prohlásil: "Není naším plánem okupovat ukrajinské území. Nemáme v úmyslu nikomu nic vnucovat silou." Několik dní předtím přijel do Moskvy tehdejší britský ministr obrany Ben Wallace, aby se na poslední chvíli dozvěděl o ruských záměrech, a od svého protějšku Sergeje Šojgua slyšel přesně totéž. Odjížděl s přesvědčením, že mu jeho protějšek záměrně lže a že už je pozdě.
 

Že by to už Rusům docházelo?

26. 9. 2023

čas čtení < 1 minuta

Že by ruští komikové i obyvatelstvo obecně už začínali něco podezřívat?


Ruský komik zpívá:

Dolar už stojí kolem 100 rublů
téměř 100 rublů.
A moskviče se vyrábějí z čínských aut
pro Moskvany
A Rusové nesmějí jezdit do 120 zemí světa
už do 130 zemí světa.
Řekněte nám:
Vy máte nějaký plán? (Smích, potlesk)
Řekněte,
Existuje vůbec nějaký plán? 17834

Výsadba lesů proti globálnímu oteplování nepomůže

26. 9. 2023

čas čtení 5 minut

tisková zpráva hnutí Duha

Je třeba snižovat emise

Studie publikovaná v časopise Nature ukazuje, že ukládání uhlíku v lesích má na zpomalení změny klimatu velmi malý dopad a bez urychleného snižování emisí se tedy neobejdeme. Nevelký potenciál, které uložení dodatečného uhlíku v lesích představuje, má být podle vědců využitý pro kompenzování zbytkových emisí například ze zemědělství, které se může stát uhlíkově neutrálním pomaleji než energetika či doprava.

V konzervatici ovládané Británii se za menstruační vložky neplatí žádná DPH, kromě toho jsou zadarmo k dispozici ve školách a v nemocnicích

26. 9. 2023

čas čtení 3 minuty


Daň z tamponů ode dneška zrušena

"Daň z tamponů" byla zrušena - dnes (1. ledna 2021) vstoupila v platnost nulová sazba DPH na dámské hygienické potřeby.

Od:
Britské ministerstvo financí
Zveřejněno 1. ledna 2021

    Daň z tamponů zrušena - ode dneška (1. ledna 2021) se na dámské hygienické výrobky přestává vztahovat DPH.
- je to součást širší vládní akce End Period Poverty (Skoncujme s menstruační chudobou) , která zahrnuje zavedení bezplatných hygienických výrobků ve školách, na vysokých školách a v nemocnicích.
-  tento krok byl umožněn díky konci přechodného období a osvobození od právních předpisů EU, které ukládají DPH na hygienické výrobky.

Tento krok je v souladu s vládním závazkem zrušit tuto daň a je součástí širší strategie, jejímž cílem je zajistit, aby hygienické výrobky byly cenově dostupné pro všechny ženy:

„Vložky nejsou luxusní zboží“

26. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

Česká ženská lobby vyzývá sněmovnu k zařazení menstruačních potřeb do snížené hladiny DPH.

Česká ženská lobby dlouhodobě prosazuje zařazení menstruačních potřeb do snížené sazby DPH. Jde o důležitou součást úsilí o potírání menstruační chudoby, která se týká i českých žen a dívek. Česká ženská lobby proto apeluje na poslance a poslankyně, aby zařadili menstruační potřeby do snížené, tedy 12 % úrovně DPH.

bycom

26. 9. 2023 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den
(Videoprezentace Linefall ZDEZDE a ZDE)

 20862

Z fotografky spisovatelkou

26. 9. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 10 minut


Libuše Radová, jejímž celoživotním povoláním byla práce s předškolními dětmi, je vášnivou fotografkou, spisovatelkou a příležitostnou překladatelkou z němčiny.

Publikovat začala před pár lety a její knížky jsou určeny především malým čtenářům.

Paní Radová, z jakého podnětu jste začala psát dětské knihy?


 18993

Británie požaduje omezení lidských práv uprchlíků

26. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

 

Ultrapravicová britská ministryně vnitra Suella Bravermanová požaduje omezení lidských práv uprchlíků. Tvrdí, že úmluva o uprchlících z roku 1951 rozšiřuje počet osob, které mohou získat azyl, na "neudržitelnou" úroveň

Labouristický poslanec vyzval konzervativce v hnutí LGBTQ+, aby  projev Suelly Bravermanové odsoudili. Ta tvrdí, že Británie by neměla udělovat azyl lidem, kteří se  obávají pronásledování kvůli své homosexuální orientaci

Ben Bradshaw, bývalý labouristický ministr, tuto výzvu učinil před projevem, který má Bravermanová  přednést v USA, kde bude argumentovat pro přepsání klíčových mezinárodních uprchlických pravidel tak, aby byla "vhodná pro moderní dobu".

Bravermanová tvrdí, že úmluva OSN o uprchlících z roku 1951 musí být reformována, aby bylo možné řešit celosvětovou migrační krizi.

Ultrapravicový britský tisk útočí na Úmluvu o uprchlících z roku 1951, která vznikla, aby se jednou provždy zamezilo hrůzám druhé světové války. Více než 90 procent příchozích do Británie na malých člunech dostává v důsledku svého pronásledování politický azyl:Pornografie vede teenagery k materiálům sexuálně zneužívajícím děti, upozorňují odborníci

26. 9. 2023

čas čtení 2 minuty


Británie: Policie a charitativní organizace varují před nárůstem škodlivého sexuálního chování mezi mladými lidmi
 
Odborníci na zneužívání dětí a policie varují, že přístup ke stále extrémnější pornografii vede k nárůstu škodlivého sexuálního chování mezi mladými lidmi, od sextingu až po sledování zneužívání dětí online.

Jedna z charitativních organizací, která se zabývá prevencí sexuálního zneužívání dětí, uvedla, že došlo k 30% nárůstu počtu osob mladších 18 let, které se na ni obracejí, a k 26% nárůstu počtu dospělých, kteří se na ni obracejí kvůli obavám z chování mladých lidí.

Koronavirus

Používání antivirotik může podle vědců podporovat vznik nových mutací covidu

26. 9. 2023

čas čtení 3 minutyStudie prokázala, že virus může přežít léčbu molnupiravirem. Vede to k vzniku jeho zmutovaných verzí, které se někdy šíří dál


Vědci konstatují, že antivirotikum používané k léčbě pacientů s virem covid-19 může způsobovat mutace viru a podporovat vývoj nových variant.

Molnupiravir, který se prodává také pod obchodním názvem Lagevrio, je navržen tak, aby mutace koronavir zničily, ale vědci našli důkazy, že virus může někdy přežít, což vede k mutovaným verzím, které se občas šíří na další lidi.

 20863

Znáte zkratku SLAPP?

26. 9. 2023

čas čtení < 1 minuta

 
Znáte zkratku SLAPP? Používá se pro čím dál častější účelový žaloby, kterýma se velký korporace snaží umlčovat svoje kritiky..., píše Jakub Patočka.  Právě teď nás takhle žaluje Tykačova Sev.en Energy za web www.elektrarnachvaletice.cz, kterej si dělá legraci z její nehorázný snahy prodlužovat výjimkama ze zákona provoz jedný z nejšpinavějších českých uhelných elektráren. Spolku NoLog, u kterýho web běží, se snaží sebrat doménu, a web tak shodit.

Ať už si taky myslíte, že tahle elejtrárna i celej Tykačův byznys by měli co nejdřív přestat existovat, nebo vám prostě jen záleží na svobodě dělat si z mocných lidí srandu na internetu, podpořte NoLog v právní sebeobraně: https://www.darujme.cz/nolog-slapp
 

ČEZ je Český Ekologický Zločin

26. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Greenpeace paroduje reklamu ČEZu, a upozorňuje tak na greenwashing

Česká pobočka Greenpeace zveřejnila nové video, které paroduje reklamní kampaň energetické společnosti ČEZ. Video má za cíl poukázat na praktiky greenwashingu, kterých se společnost ČEZ dopouští, když se prezentuje jako společnost přecházející na čistou energii a zároveň usiluje o prodloužení těžby uhlí na velkolomu Bílina.

Na Krymu byl zabit velitel ruské černomořské flotily, sděluje Ukrajina

26. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

 

Ukrajinská armáda konstatuje, že útok, při němž byl zřejmě zabit Viktor Sokolov, byl načasován tak, aby se shodoval se setkáním námořních představitelů

Sokolov organizoval bombardování civilních cílů na Ukrajině

Ukrajina sděluje, že při jednom z nejodvážnějších útoků Kyjeva na okupovaném poloostrově Krym zabila admirála Viktora Sokolova, velitele ruské Černomořské flotily, a dalších 33 důstojníků.

Ukrajinská armáda uvedla, že páteční útok na velitelství ruské černomořské flotily v Sevastopolu byl načasován tak, aby se shodoval se setkáním námořních představitelů.

Friedrich Ebert Stiftung zve

26. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

­ ­ FES International Newsletter 

  ­ ­ ­ ­ Newsletter Header ­ ­ ­ ­ ­ Vážení přátelé, milé příznivkyně Friedrich-Ebert-Stiftung v Česku, ­ ­ doufáme, že jste měli příjemné léto. Ozýváme se Vám s výhledem na naše podzimní aktivity, poslechnout si ale můžete i dva díly našich oblíbených podcastů Škrty a Pay Gap, které už po létě stihly opět vyjít. 

Snad byl návrat k Vašim obvyklým pracovním povinnostem hladký a budeme se těšit na setkávání s Vámi v průběhu podzimu!


Tým Zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v Praze ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ Zum deutschen Newsletter ­ ­ ­ ­ ­ ­ Pozvánky na akce ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ diskuze ­ Rachot(a): Nekonečný příběh důchodové reformy ­ 26. září, 18 hodin, Prostor39 (Praha 3)
O vysoce aktuálních otázkách budeme ve spolupráci s ČMKOS debatovat s našimi panelisty Vítem Samkem, místopředsedou ČMKOS, bývalým guvernérem České národní banky Jiřím Rusnokem a ředitelem Masarykovy demokratické akademie Patrikem Eichlerem. Moderuje Jana Maláčová.


→ pozvánka zde
→ registrace zde ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ Save the date ­ ­ ­ ­ ­ ­ ­ inspirační fórum ­ Umělá inteligence a společnost ­ 28. října, celodenně, Horácké divadlo (Jihlava)
I letos jsme spolu s Masarykovou demokratickou akademií partnery doprovodného programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. V rámci našeho tematického dne se můžete těšit na kritické diskuze o vlivu umělé inteligence na práci či o pokusech ji regulovat. Účast potvrdila německé socioložka práce Sabine Pfeiffer nebo autor vlivného podcast Tech Won't Save Us Paris Marx.

→ webové stránky Inspiračního fóra 2023 zde

 20641

Spis o válečných zločinech obviňuje Rusko z úmyslného způsobení hladomoru na Ukrajině

25. 9. 2023

čas čtení 5 minut

 
Právníci zabývající se lidskými právy ve spolupráci s ukrajinským státním zástupcem připravují spis o válečných zločinech, který má být předložen Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) a který obviňuje Rusko během 18 měsíců trvajícího konfliktu.

Cílem je zdokumentovat případy, kdy ruští útočníci použili hlad jako válečnou zbraň, a poskytnout tak ICC důkazy pro zahájení prvního trestního stíhání svého druhu, které by mohlo obvinit ruského prezidenta Vladimira Putina.

 20857

ROZHOVOR: Michal Šimečka, lídr Progresivního Slovenska

25. 9. 2023 / Albín Sybera, Robert Anderson

čas čtení 8 minut

 
Michal Šimečka, místopředseda Evropského parlamentu, se loni stal lídrem strany Progresívne Slovensko

 

Návrat Roberta Fica by byl vážným nebezpečím pro Slovensko, střední Evropu i Evropskou unii, říká Michal ŠÍmečka, šéf strany Progresívne Slovensko, hlavního soupeře populisticky Fica v předčasných parlamentních volbách, které se na Slovensku uskuteční příští víkend.

"Fico slibuje návrat do minulosti, pomstu [policii a prokurátorům, kteří ho vyšetřují], potenciální ohrožení právního státu a mezinárodní izolaci," řekl devětatřicetiletý místopředseda Evropského parlamentu v rozhovoru pro bne IntelliNews ve své kanceláři v Bratislavě.

 20859

Profil

Michal Šimečka: "Hlasujme pro budoucnost".

25. 9. 2023 / Robert Anderson

čas čtení 9 minut

 
Michal Šimečka  byl svou stranou Progresívne Slovensko povolán z Bruselu, aby se pokusil zastavit to, co vypadalo jako nevyhnutelný návrat populistického autoritáře Roberta Fica k moci ve volbách příští týden - a průzkumy ukazují, že by se mu to mohlo podařit.

Vypadalo to, že trojnásobný premiér Fico je na dně, když po masových demonstracích po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky v roce 2018 odstoupil. Jeho levicová strana Smer, obviňovaná z toho, že předsedá zcela zkorumpovanému státnímu aparátu, se poté rozštěpila a poprvé od roku 2006 neuspěla v parlamentních volbách roku 2020.

Telenovela o novele novely

25. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Pan ministr zdravotnictví nám v nedělních Otázkách V. Moravce sdělil mimo jiné to, že Státní ústav pro kontrolu léčiv má více zaměstnanců než ministerstvo samo a že do půl roku od nástupu nové ředitelky očekává velké změny, jinak by byl zklamán a musel by vypsat nové výběrové řízení na její místo. 20076

Umělá inteligence jako nástroj řešení technických úloh

25. 9. 2023 / Jiří Majzlík

čas čtení 9 minut

 
  1. Úvod

V poslední době se ve veřejném informačním prostoru poměrně často objevují úvahy o možnosti zvýšení úrovně školství a úrovně vzdělanosti všeobecně pomocí osvojení si práce s konverzační verzí umělé inteligence, dále UI. V předloženém textu je uvedeno několik příkladů využití tohoto nástroje k řešení smíšených experimentálních úloh. Autor (A) se alespoň zběžně seznámil s metodikou konverzace s UI a obrátil se na ni s několika dotazy, které směřovaly k řešení několika autorem ověřeným příkladů z oblasti zkoumání fyzikálních přechodových dějů. Touto cestou se A pokusil o nalezení mezí její spolehlivosti při řešení praktických úloh, dějů, probíhajících v plynech a v pevných látkách. Konverzace mezi UI a autorem (A) proběhla v prostředí Microsoft Bing v režimu Pokládejte složité otázky.


 20856

Klima jako úkol

25. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

Bylo by fajn, kdybychom si zkusili věřit, že se to dá zvládnout! píše Luděk Niedermeyer.

Máme možnosti, abychom lidstvo před zásadními dopady změny klimatu ochránili. A transformaci na udržitelnou, nízkoemisní ekonomiku zvládli. 

Hrozí ale, že uděláme obrovskou chybu tím, že tyto možnosti, které nám dává rozvoj technologií, nevyužijeme. 

Obrovský technologický skok totiž umožňuje to, co by dříve nebylo možné - mnohem méně zatěžovat naši planetu lidskou aktivitou a zároveň zachovat, či dokonce zvýšit kvalitu života lidí. 


 20858

Janis Varufakis: Jsme všichni otroky technologických firem

25. 9. 2023

čas čtení 9 minut

Řecký levicový ekonom a bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis napsal novou knihu, Technofeudalismus. Na řecký ostrov Aegina do jeho luxusního sídla s bazénem (i když tedy ostrov hořel) se vydala novinářka Carole Cadwalladr a vydala o tom poněkud rozkecaný článek. Vybíráme jen to, co je důležité.

Ve své nové knize Technofeudalismus  řecký ekonom tvrdí, že jsme svědky epochálního posunu. Už to podle něho není globální finanční systém, kdo nás formuje, ale  otroctví u  technologických firem.

Deník Financial Times označil Varufakise během jednání o řecké ekonomické krizi  za "nejotravnějšího člověka v místnosti", takže není zrovna překvapením, že Technofeudalismus je polemikou, píše Carole Cadwalladr. A i když v roce 2023 není na odporu k technologii nic zvlášť nového ani zvláštního - nenávist k Elonu Muskovi je jedinou racionální reakcí na situaci, v níž jsme se ocitli -, přesto Technofeudalismus působí jako důležitá nová kniha.

Ruská agrese na Ukrajině: Zelenskyj se během návštěvy Polska nesetkal s žádným polským politikem

24. 9. 2023

čas čtení 10 minut

 
- Ukrajinský prezident v Polsku předal medaile dobrovolníkům, kteří pomáhají ve válečném úsilí, ale nesetkal se s polským premiérem ani prezidentem uprostřed sporu o obilí


Volodymyr Zelenskyj během sobotní návštěvy v Polsku udělil dvěma polským dobrovolníkům státní vyznamenání, ale nesetkal se s žádnými oficiálními polskými představiteli.

Polsko se minulý týden rozhodlo prodloužit zákaz dovozu ukrajinského obilí, což otřáslo vztahy Kyjeva se svým sousedem, který byl jedním z jeho nejvěrnějších spojenců během ruské invaze.

Polský premiér v pátek Zelenskému vzkázal, aby "neurážel" Poláky. Zachoval tak ostrou rétoriku vůči Kyjevu před volbami, které se v Polsku uskuteční 15. října. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost je kritizována krajní pravicí za to, že se podle ní vláda podřizuje Ukrajině.

Zelenskyj  na Valném shromáždění OSN v New Yorku řekl, že Kyjev usiluje o zachování pozemních cest pro vývoz obilí, ale že "politické divadlo" kolem vývozu jen pomáhá Moskvě.

V sobotu cestou domů předal ocenění novinářce Biance Zalewské, která pomáhala převážet zraněné ukrajinské děti do polských nemocnic, a Damianu Dudovi, který shromáždil lékařský tým na pomoc zraněným vojákům poblíž frontové linie.

Zelenskyj poděkoval všem Polákům, kteří "od prvních dnů otevřeli své rodiny, své domovy, otevřeli se a pomáhali. Věřím, že jakékoli výzvy na naší společné cestě nejsou ničím ve srovnání s tím, že mezi našimi lidmi je taková síla."

Duda agentuře Reuters řekl, že Zelenskyj se na setkání choval velmi neformálně, jako starý přítel.

Vedoucí kanceláře polského prezidenta pro mezinárodní politiku Marcin Przydacz pro web Onet.pl uvedl, že jeho kancelář během Zelenského pobytu v Polsku žádný návrh na setkání nedostala.

- Ukrajinský dron zasáhl administrativní budovu v ruské Kurské oblasti

Procento poslankyň v národních parlamentech: Rwanda 61%, Česko 26%

24. 9. 2023

čas čtení < 1 minutaRežisérka Agnieszka Holland terčem útoků polské ultrapravicové vlády

23. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Film Zelená hranice Agnieszky Hollandové svědčí o brutálním zacházení se syrskou rodinou, která se snaží dostat do Evropy
 Oceněný film, který ostře kritizuje přístup polské vlády k uprchlíkům, se začal promítat v kinech po celém Polsku poté, co byl před uvedením napaden členy polské vlády.

Zelená hranice, celovečerní film slavné režisérky Agnieszky Hollandové, získal minulý měsíc v Benátkách zvláštní cenu poroty. Vypráví příběh syrské rodiny, která se v roce 2021 snaží dostat do Evropy přes bělorusko-polskou hranici, a svědčí o brutálním zacházení ze strany polských pohraničníků.
 
"Ministr spravedlnosti" Zbigniew Ziobro přirovnal film k nacistickému propagandistickému filmu, který "ukazuje Poláky jako bandity a vrahy", přestože přiznal, že ho neviděl. Náměstek ministra vnitra Błażej Poboży označil film za "nechutnou pomluvu", která "škodí polskému státu a Polákům".

V telefonickém rozhovoru Hollandová uvedla, že ji jedovatost vládní reakce zaskočila.

 20706

Diktatura realit, aneb nebavit, nediskutovat a nevěřit

23. 9. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 7 minut


Kdo to je?

Kudy chodí, tudy se chlubí. Kdo to asi tak je? Ano, je to český smích premiér, největší premiant všech dob ve zdolávání nejtěžších světových krizí české verze zdeformovaného kapitalismu ve stylu „chudí chudnou, bohatí bohatnou“. České chudší občany on má tak rád. Tuze rád. Tak rád, že jim navařil kulinářský blaf zvaný Český pravicový antisociální škrtící balíček. 

A proč občanům premiér nevalné pověsti valné dezorientace navařil odpudivé ekonomické pomeje? Navařil, protože s kolegou Babišem zadělali na nejničivější ekonomickou krizi v historii Česka. Poněvadž už nešlo skrývat plody vzájemné pravicové spolupráce, bylo urychleně nutné naservírovat tupý ekonomický pravicový sajrajt, který má zahladit stopy dobré družby. Občanům opět bude akorát na zvracení, ale s tím si už budoucnost nějak poradí. Vždyť si vždy poradila.

Začíná škola

23. 9. 2023 / Jan Sláma

čas čtení 5 minut


Zdá se, že letos se třídy, oproti jiným letům na učilištích a odborných školách naplnily. Ne, že by za to mohlo MŠMT svou vizionářskou prací. To určitě ne. Tím to nebude. Co je toho tedy příčinou? Snad, že Ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace dalo hlavy dohromady s MŠMT a podle občas propagovaného hesla, že vlastními schopnostmi a vzděláním si můžeme zajistit místo na slunci. Škarohlíd by mohl říci. „aby majitelé montoven měli méně práce se zaškolováním pracovníků“.

V Londýně se konala velká demonstrace požadující zrušení brexitu. Britské televize o ní neinformovaly

23. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Reportáže o demonstraci přinesla francouzská i německá televize, španělský a jihoafrický tisk. V Británii o ní informovaly listy Guardian a Independent a posmívala se jí ultrapravicová televize GBNews.

Mainstreamové televizní stanice o demonstraci, jíž se zúčastnilo více než 40 000 lidí, neinformovaly.


Další záběry:

Ruská agrese na Ukrajině: Kyjev získal novou americkou vojenskou pomoc ve výši 325 milionů dolarů; Zelenskyj přijel do Kanady

22. 9. 2023

čas čtení 12 minut

- Zdá se, že při pátečních ukrajinských útocích na velitelství ruské černomořské flotily v Sevastopolu byl usmrcen její velitel admirál Viktor Nikolajevič Sokolov:
Ukrajinské letectvo "chtělo větší díru" do velitelství ruské černomořské flotily. Pak jej zasáhlo podruhé.
 
🔥 The headquarters of the Russian Black Sea Fleet ⚓ pic.twitter.com/O6X390ZdZD

Mluvčí ukrajinského letectva  uvedl, že doufal, že raketový úder na velitelství ruské černomořské flotily, k němuž došlo dříve v pátek, zanechá v budově větší díru.

Informuje o tom deník Kyiv Post:

    Mluvčí letectva Jurij Ignat v ukrajinské televizi uvedl, že výsledek úderu ho sice potěšil, ale doufal, že účinky budou dramatičtější.

    "Upřímně řečeno, chtěl jsem větší díru," řekl.

    S odkazem na střely Storm Shadow a Scalp dodané Spojeným královstvím a Francií, které byly při útoku použity, dodal: "Je to nejlepší reklama na světě pro naše zbraně, které létají přesně na cíl.

    "Z nějakého důvodu si ruská protivzdušná obrana nedokáže poradit, už poněkolikáté. Bude to pokračovat." ...

    Ignat uvedl, že útok byl proveden s pomocí "ruských obyvatel Krymu", kteří poskytli Ukrajině informace.

    Dodal: "To není jen úder do srdce námořních sil Černomořské flotily, to je úder Putinově diktatuře. Každý to uvidí. To se nedá utajit.

 
 
- Ukrajina uvedla, že provedla raketový útok na velitelství ruského černomořského námořnictva

Ukrajinská armáda uvedla, že její síly v pátek "úspěšně" zasáhly velitelství ruského černomořského námořnictva v krymském přístavu Sevastopol  

"Dne 22. září poblíž 12:00  ukrajinské obranné síly úspěšně zasáhly velitelství ruské černomořské flotily v dočasně okupovaném Sevastopolu," uvedla ukrajinská armáda na Telegramu.
 

 20844

Ruská agrese na Ukrajině: Biden a Zelenskyj se setkali v Bílém domě

22. 9. 2023

čas čtení 6 minut

 
Americký prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová přivítali v Bílém domě ve Washingtonu své ukrajinské protějšky Volodymyra Zelenského a Olenu Zelenskou.


Na otázku jednoho z novinářů, jak důležitá je jeho návštěva, ukrajinský lídr odpověděl:

    Velmi důležitá.
 

 20837

Hlavní zdroj partikulátů, které způsobují předčasná úmrtí, je vedle automobilismu zemědělství

22. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

 
Zde je řada pozoruhodných a zásadních skutečností, které si málokdo uvědomuje.
Co je největším zdrojem PM2,5 (smrtelných částic, které způsobují celou řadu zdravotních potíží a předčasných úmrtí)?
Výfukové plyny z dieselových motorů?
Prach z pneumatik a brzd?
Kouř?
Ne.
Čpavek, píše ekolog George Monbiot.
 

Odkud pochází?

Téměř výhradně ze zemědělství.

Proto je úroveň znečištění ovzduší i v poměrně odlehlých venkovských oblastech často vysoko nad doporučeními WHO. 19209

Belgická zdravotní pojišťovna: Znečištění vzduchu partikuláty má drastický dopad na zdravotnictví

22. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Foto: Slávek Svoboda, Mariánské náměstí

Snížení znečištění ovzduší tak, aby odpovídalo nejméně znečištěným 25 % míst v Belgii, by v roce 2019 ušetřilo 43 milionů eur  na návštěvách  občanů u praktických lékařů a na nemocničních pohotovostech.

Studie také zjistila, že větší množství stromů a trávy v okolí souvisí s menší poptávkou po návštěvách praktického lékaře a nemocnice.

Proč zdravotní pojišťovna zkoumá znečištění ovzduší? Protože, jak vysvětluje Christian Horemans, odborník na životní prostředí a zdraví z belgické pojišťovny Mutualités Libres: "Znečištění ovzduší má obrovský dopad na veřejné zdraví a tvoří obrovské náklady na belgické povinné zdravotní a invalidní pojištění. Považujeme za svou povinnost analyzovat rizika pro finanční udržitelnost zdravotního a invalidního pojištění, které je součástí sociálního zabezpečení."

Nedávná studie této pojišťovny , kterou provedl tým zahrnující belgické a nizozemské univerzity a výzkumná centra, porovnávala nároky na zdravotní pojištění 1,2 milionu lidí v Belgii v roce 2019 se znečištěním částicemi v jejich okolí. Finanční výsledky byly překvapivé.
 

 20847

Problém migrace by mohl vést k rozkladu EU, říká Josep Borrell

22. 9. 2023

čas čtení 9 minut


"Chceme-li přežít... potřebujeme migranty": Josep Borrell


Migrace by mohla být pro Evropskou unii "rozkladnou silou" kvůli hlubokým kulturním rozdílům mezi evropskými zeměmi a jejich dlouhodobé neschopnosti dosáhnout společné politiky, uvedl nejvyšší diplomat EU.

Přestože se Rusko bude snažit rozdmýchávat oheň v otázce migrace uvnitř Evropy, Josep Borrell odmítl, že by konflikt na Ukrajině přispíval ke krizi. Migraci označil za desetiletí starý problém, jehož zdrojem jsou války a chudoba v zemích odchodu.

Komisař EU pro vnější vztahy uvedl, že EU v ukrajinské válce dokázala zázraky a že je jednou z klíčových sil, které vytvářejí nový světový řád, v němž si globální jih zaslouží větší respekt a moc.

31664

Na přechodu v Hybernské

22. 9. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 1 minuta

Tohle jsem si fotil sám pro sebe, protože mě pobavilo, že jsem asi o deset minut dřív viděl ve Vodičkově s botičkou Lamborghini, píše Matěj Metelec.

Komentovat jsem to neměl v úmyslu, že bohatí lidé víc porušují předpisy víme všichni. Je to nakonec logické - případně sankce je méně bolí a navíc mají (oprávněně) pocit, že pro ne bude snazší se jakémukoli postihu vyhnout.

Ale pak jsem s Elou a Bounty šel přes přechod v Hybernské a jiný mercedes jel dál, jako bychom byli vzduch. V takové situaci odmítám popobíhat a klidit se autu z cesty, naopak zastavím a začnu na něj řvát, že na přechod máme přednost, zvlášť když už jsme skoro v půlce. Týpek, tak mého věku, místo aby se zastyděl, na mě začal dělat obličeje. Dospělý člověk v obleku za volantem mercedesu.

Já si prostě myslím, že George Orwell měl pravdu, že věci jako luxusní auta by neměl mít nikdo. Ne kvůli levicovému aktivismu, ale prostě proto, že těm lidem dávají neoprávněný pocit, že jsou králové vesmíru a můžou si dovolit cokoli. 

Třeba ignorovat na přechodu děti a štěňata.

 20845

Ubíjení i nezdolnost

22. 9. 2023 / Pavlína Antošová

čas čtení 6 minut

Prózy Ladislava Fukse (24. 9. 1923 – 19. 8. 1994) prostřednictvím bizarního děje odkrývají vztahové panoptikum, které provokuje svou dvoupólovostí: Kromě hrůzy se v něm hlásí o slovo groteska. K určujícím prvkům zpravidla patří duševní poruchy – buď u nositelů moci, nebo u jejich obětí, a nezřídka na obou stranách. Málokdy jsou přítomny světlejší tóny; ale pokud se v autorových špičkových dílech vyskytnou, zazní nezapomenutelně.


Strašidlo

22. 9. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

Ve svém nedávném projevu k evropskému parlamentu Ursula von der Leyen mimo jiné uvedla, že je třeba prozkoumat, jak by se EU měla bránit přílivu levných elektromobilů z východu jimiž jsou zaplaveny trhy.

Co je ale spíš skutečným (většinovým) zájmem občanů EU? Ochrana zdejších nadnárodních automobilových korporací, které doposud nedokázaly projít takovým rozvojem ke smysluplné elektomobilitě jako řada automobilek na východě nebo výroba i levných, malých, jednoduchých elektroaut; aby si třeba v Bulharsku, Albánii, Polsku nebo v Česku obyčejní lidé mohli bez finančních křečí pořídit pomocníka, který odpovídá kapacitě jejich pěněženky?

 20848

Brutální chování na katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy pokračuje

22. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

🚫 Další smutná kapitola ze strany vedení KTF na konci prvního měsíce od výpovědi, píše Tomáš Petráček. 

🚫🚫 Na včerejší den 21.9. jsem byl narychlo povolán zastupujícím proděkanem Jinkem na okamžité jednání na děkanát. Kolovaly velmi, velmi divoké zvěsti.

Například okamžitou výpovědí proděkan Jinek vyhrožuje písemně před celou katedrou vedoucímu katedry Marku Šmídovi, pokud se bude nadále zdráhat vyučovat můj předmět Církevní a obecné dějiny raného novověku, který se mu těsně před začátkem semestru snaží vnutit do rozvrhu.

 20852

Derek Sayer dostal cenu za své Pohlednice z Absurdistánu

22. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Jsem překvapen, ale zároveň velmi poctěn a potěšen, když se dozvídám, že moje kniha Pohlednice z Absurdistánu získala Kanadskou židovskou literární cenu za vědeckou práci na rok 2023, píše historik Derek Sayer. 


Porota knihu popisuje jako "kaleidoskopické putování napříč pěti desetiletími intelektuálního, uměleckého, kulturního a politického rozkvětu a tvořivosti v Praze" a v citaci oceňuje Pohlednice jako "velkolepou a rozsáhlou sbírku pozorného čtení, pronikavých vyprávění, obskurních skvostů a někdy vtipných, jindy rozervaných úvah o pražských kulturních elitách, i když je samotné geografické hranice města nedokážou pojmout. Židovství těchto proudů je v knize soustavně protkáváno a jemně zkoumáno. Pohlednice z Absurdistánu představují vrcholný počin zázračného vědeckého díla profesora Sayera o české moderně." 

Derek Sayer je emeritní profesor na univerzitě v Albertě.

Postcards from Absurdistan, Princeton University Press, vyšlo 1. listopadu 2022.

Popis knihy (724 stran):

Rozsáhlé dějiny Prahy dvacátého století zmítané mezi fašismem, komunismem a demokracií - s poučením pro svět, který je opět ohrožen diktaturou.

Pohlednice z Absurdistánu jsou kulturní a politické dějiny Prahy od roku 1938, kdy nacisté zničili umělecky živou liberální demokracii v Československu, do roku 1989, kdy se po více než čtyřiceti letech komunistické diktatury zhroutil socialistický režim v zemi. Derek Sayer ukazuje, že pražské dvacáté století zdaleka nebylo příběhem neúprosného pokroku směrem k nějakému "konci dějin", ať už fašistickému, komunistickému nebo demokratickému, ale tragikomedií opakujících se nočních můr odehrávajících se v zemi, kterou čeští disidenti nazvali Absurdistán. Praha, která se nachází v centru bouří, jež formovaly moderní svět, nastavuje znepokojivé zrcadlo absurditám a nebezpečím naší doby.

Sayer v brilantním vyprávění splétá živou montáž životů jednotlivých Pražanů - básníků a politiků, architektů a sportovců, novinářů a filmařů, výtvarníků, hudebníků a komiků -, kteří se ocitli v proudech bouřlivého půlstoletí po nacistické invazi. Je to území ideologa, kolaboranta, udavače, aparátčíka, disidenta, outsidera, mučitele a uprchlíka - nemluvě o nevinném přihlížejícím, který se vždy dívá jinam, a zelináři Václava Havla, jehož vědomá spoluúčast umožňuje, aby představení pokračovalo. Praha znovu a znovu odhaluje vysněné světy pokroku moderny jako konfekční kýč.

V době, kdy je demokracie opět globálně napadána, jsou Pohlednice z Absurdistánu nezapomenutelným portrétem města, který osvětluje potíže moderního světa.

Satirik Jonathan Pie o rozhodnutí britského premiéra zrušit akce proti globálnímu oteplování

22. 9. 2023

čas čtení 4 minutyAutomobilový průmysl však vrátil úder a prohlásil, že změna politiky Rishiho Sunaka je proti růstu, proti ambicím a samozřejmě proti životnímu prostředí. 

Liz Trussová však posunutí termínu pro elektromobily uvítala, k čemuž vyzvala na začátku týdne. 

Pojďme se na to podívat. Je mi líto, ale pokud bývalá konzervativní premiérka (po dobu 49 dnů)  Liz Trussová někdy něco navrhne a vy se o dva dny později rozhodnete, že je to dobrý nápad, pak se možná budete muset jít rovnou zabít, docela upřímně řečeno.

Dvaadevadesátiletý Rupert Murdoch odstupuje z funkce předsedy společnosti Fox a News Corp a končí tak své působení v roli jednoho z nejvlivnějších a nejkontroverznějších mediálních magnátů na světě

22. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Rupert Murdoch léta mocně ovládal veřejné mínění a politiku v Austrálii, v Británii a v USA. Vyvolal brexit a v USA dostal do prezidentského úřadu Donalda Trumpa (nyní Trumpa nenávidí). Nejméně od šedesátých let se ho politikové báli.V dopise zaměstnancům, o němž jako první informoval Murdochem ovládaný deník Wall Street Journal, napsal: "Po celý svůj profesní život jsem se denně zabýval zprávami a myšlenkami, a to se nezmění. Nastal však čas, abych se ujal jiných rolí."

Dvaadevadesátiletý Murdoch se stane emeritním předsedou obou korporací, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Jeho nástupcem se nyní zřejmě stane dvaapadesátiletý Lachlan Murdoch, Murdochův nejstarší syn.

Předání přichází v době nejistoty v mediálním prostředí, kterému Murdoch tak dlouho dominoval. Společnost Fox soupeří o sledovanost s mnohem většími a lépe zajištěnými vysílacími společnostmi v době, kdy Američané vyměňují kabelovou televizi za streamovanou zábavu, zatímco News Corp, vlastník britských novin Times a Sun, bojuje o příjmy, protože prodej tisku klesá a reklama se přesouvá na velké platformy sociálních médií.

 20843

Murdoch nenávidí Donalda Trumpa

22. 9. 2023

čas čtení 5 minut


Moderátor Channel 4 News: Nyní se ke mně z New Yorku připojuje Michael Wolff, americký novinář a spisovatel, jehož nová kniha Pád, konec Murdochova impéria, vyjde příští týden. Michaele, je skvělé, že jste opět v našem pořadu. Domluvil jste si s Rupertem Murdochem, aby odešel do penze zrovna, když vychází vaše kniha:

Michael Wolff: Ano, my jsme, my jsme si spolu sedli a opravdu jsme se spikli, abychom mi pomohli prodávat knihy. Dělá to mnoho, mnoho lidí, ale kupodivu chápu, mluvím s lidmi uvnitř Murdochova impéria neustále a už 15 let, a vím,  že tam bylo obrovské množství obav právě kvůli mé knize, která má vyjít příští týden, jako autobus, který se na něj řítí, protože velká část knihy je o příběhu dvaadevadesátiletého starce.

Moderátor: Aha.

Michael Wolff:   A je o dvaadevadesátiletém člověku, který už není schopen efektivně řídit svou firmu. 

 20842

Zvítězí Putin na Ukrajině?

22. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Polsko už nebude Ukrajině dodávat zbraně, oznámil polský premiér Morawiecki.

O tomto rozhodnutí hovořili v Channel 4 News ve čtvrtek večer s Radkem Sikorskim:

Moderátor Channel 4 News: Mluvil jsem s bývalým polským ministrem zahraničí Radkem Sikorským, současným poslancem Evropského parlamentu, a nejprve jsem se ho zeptal, zda ho tento náhlý obrat polského premiéra překvapil.

 18235

Britská rozvědka: Rusko "téměř necvičí" své jednotky

22. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Nedostatek výcviku brání ruským vojákům v úspěšných útocích, uvedlo britské ministerstvo obrany. Hlavním faktorem je absence rotace jednotek mimo bojiště. Rusko se od Putinovy mobilizace vloni na podzim potýká s náborem nových vojáků, píše Thibault Spirlet.

 20683

První kodifikace neosovětské národně bolševické ideologie

22. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Učebnice historie z pera Vladimira Medinského představuje první oficiální kodifikaci ideologie neosovětismu v jediné možné formě, jakou na sebe takové úsilí může vzít – sbírky mýtů a epických příběhů, které stvořily nacionální bolševismus a stalinismus, ústřední fenomény pro Kreml a ruský lid, říká Dimitrij Savvin.

 20209

Egypt vyměnil ruskou pšenici za francouzskou a bulharskou

22. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

Egypt odmítl uzavřít velkou dohodu o nákupu ruské pšenice a místo toho ji bude kupovat od Francie a Bulharska. Ruské úřady se snaží stanovit neoficiální minimální cenu vyváženého obilí, aby nedošlo ke ztrátě části výnosů, ale tento přístup někdy přináší negativní výsledky.

Útok na USA, Afghánistán, Irák | Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
22753