Dobré mravy a lidská důstojnost v Česku bez soudní ochrany

14. 4. 2013 / Aleš Uhlíř

čas čtení 15 minut

Chtěl bych čtenáře Britských listů upozornit na jeden nález Ústavního soudu, přesněji řečeno na odlišné stanovisko soudce Ústavního soudu prof. JUD. Jana Musila, CSc., který se s nálezem III.ÚS 678/11 ze dne 8. 9. 2011 neztotožnil a svůj odlišný názor podrobně rozvedl. Ústavní nález nevyhověl stěžovateli, který se u obecných soudů neúspěšně bránil výpovědi z nájmu bytu.

Stěžovatel dostal výpověď z nájmu z důvodu neplacení nájemného, které nemohl dočasně platit, protože byl hospitalizován na psychiatrické klinice. Obecné soudy se vůbec nezabývaly závažnými otázkami, kupř. zda taková účelová výpověď není nezákonným výkonem práva v rozporu s dobrými mravy (ustanovení § 3 občanského zákoníku), zda nebyly dotčeny existenční podmínky důstojného lidského života nebo zda nebylo porušeno právo na spravedlivý proces podle čl. 36 Listiny základních práv a svobod.

Je Jindřich Ginter rasista?

15. 4. 2013

čas čtení 3 minuty

Je jen férové informovat čtenáře, že někteří levicoví intelektuálové začali na facebooku šířit obvinění, že reportér Jindřich Ginter z deníku Právo je údajně "rasista". Znám ho přibližně dvacet let a vím velmi dobře, že rasista není. Proto jsem upozornil čtenáře na novinářskou soutěž a na Ginterovy články, které považuji za záslužné, píše Jan Čulík a dodává:

Jindřich Ginter je novinář praktik, s každodenním stykem s množstvím obyčejných lidí, píše v zájmu obyčejných lidí to, co vidí, padni komu padni.

O soutěž však a o meritum článků toho či onoho kandidáta už zřejmě nejde. Virtuální obvinění, že je Ginter "rasista", se po facebooku dál šíří. Jindřich Ginter k tomu poskytl Britským listům - zřejmě zbytečné - vyjádření, které zveřejňujeme, aniž bychom si osobovali právo ho hodnotit. Dejme slovo Jindřichu Ginterovi:

Nekoukám se vlevo, vpravo, nezařazuji se, nekalkuluji, jaká skupina má vliv na to či ono, nezvažuji důsledky, neumím používat nejnovější politicky korektní termíny, píši, co vidím, slyším, cítím, nemám rád pravicové ani levicové aktivisty, nemám rád odesáky, ani socany ani komunisty, nevěřím církvím, ale věřím pokoře opravdu věřících lidí, kteří mají tyto hodnoty, dodržují slovo, mají hodně dětí, ale nejdou po restitucích cirkevního majetku, vážím si lidí, kteří mají velké uši a velké srdce, to jsou lidé co naslouchají a mají pak co říci... Neuznávám úzkoprsé, zavilé zelené nebo modré řečníky, kteří jsou jen nebezpečným nástrojem politických podnikatelů a nejrůznějších syndikátů...

Mojí rolí deníkářského reportéra je otvírat závažná společenská témata. Nešolichat to jen z tiskovek, nepsat jen to, co se říká v hlavním společenském proudu na tiskovkách, ale otvírat kontroverzi, souvislosti, vyprovokovat k diskuzi, strhnout na dané téma pozornost. Nepřináším v jednom článku všechny vrstvy tématu, to ani nejde. Mí kritikové se chytili jen jednoho článku, ale další už nevidí. To by viděli, že se k věcem vracím a nabaluji na ně další. Jako v dluzích. Proč tedy hned na ty mé tolik hrozné články nenapsali komentář do Práva a najednou to objevují až teď?

Viděl jsem, slyšel jsem, napsal jsem. To je můj styl práce. Ano, pravda, někdy je to surové, možná i neomalené, ale taková ulice je, surová a neomalená.

Jak to bylo s články o Romech, se dočtete zde:

Romové, kteří nehledají práci, rozdělují českou společnost na dva tábory ZDE

A co se lichvy týče, tak do Ústí jezdím docela často. Nikoho samozřejmě jmenovat nemůžu, ale nic z toho jsem si z prstu nevycucal. Nemůžu za to, jak lidi pak pod články diskutují, což ochránce Romů nejvíce pobouřilo.

Napsal tohle rasista? Posuďte sami, vážení...:

Většina Romů dávky nezneužívá, tvrdí vládní úřad ZDE

Lichváři se svým obětem smějí do očí i před soudem ZDE

Češi stále častěji berou zákon do vlastních rukou ZDE

Každý desátý exekutor byl někdy trestně stíhán ZDE

Dělnice s dítětem nemá z čeho splatit půjčky na živobytí, je z ní skončená věc ZDE

Chlapec z dětského domova zapomněl opencard, teď dluží více než 18 tisíc ZDE

Lidé nad podvodníky mohou často vyhrát, ale peníze stejně nedostanou ZDE

Zoufalí věřitelé žádají vězení pro dlužníky ZDE

Chcete podpořit novináře, který odhaluje excesy exekutorů?

12. 4. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Jindřich Ginter z deníku Právo udělal podstatné množství práce při odhalování excesů exekutorů a kontroverzní české exekutorské praxe. Pracoval na tomto tématu v koordinaci s Britskými listy. V minulých dnech byl nominován na novinářskou cenu Open Society Fund, a to za sérii článků o kupčení se složenkami.

Na základě těchto článků ministerstvo spravedlnosti pak o něco zkrátilo odměny za právní zastoupení u malých dluhů do deseti tisíc korun, takže články vedly k dílčímu úspěchu a přispěly k posílení práv občanů, což je hlavní motto soutěže.

Ginter se tomuto tématu věnoval soustředěně více než rok, což je na té nominované sérii článků patrné.

Kdyby Ginterova nominace postoupila, byl by to zřejmě vzkaz překupníkům z řad vymahačů dluhů a některých advokátů, že téhle už nesmyslné mlýnice pro pár drobných mají lidi opravdu dost.

Ginterovy články, nominované na tuto novinářskou cenu, jsou ZDE

Pokud by čtenáři Britských listů usoudili, že si Jindřich Ginter za svou novinářskou práci v zájmu obyčejných lidí zaslouží ocenění, hlasovací stránka je ZDE. Nemyslíme si sice, že porotci jako Jacques Rupnik, Olga Sommerová nebo Karel Hvížďala jsou objektivními a povolanými hodnotiteli (pořád jsou to lidé jediného politického názoru), jenže tak už to cenami v České republice bývá, bývají cinknuté. Nicméně Ginterova práce je podle našeho názoru důležitá a záslužná a pokud tak usoudí i čtenáři, mohou pro jeho články hlasovat. Mohlo by to přispět ke kultivaci českého veřejného prostoru.

Informace o novinářské ceně jsou ZDE

Rasismus je nepřípustné šíření záporné vlastnosti od pochybného jednotlivce na celou komunitu

15. 4. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

K tomu Ginterově "rasismu" - nevím, jestli je, nebo není rasista. ale když tepete iDnes za to, že používají "Romové" a nahrazujete to slovem "Židé", když se udělá totéž s Ginterovým článkem, bude to znít asi takhle: "Sociální dávky zneužívají i majetné židovské rodiny", píše Josef Švéda.

K tomu poznamenává Jan Čulík:

Případ Ginter:

"Hlasy lidu" je nutno dávat do kontextu

15. 4. 2013 / Martin Škabraha

čas čtení 2 minuty

Čtu si toho Gintera a nemůžu si pomoct: mně ten jeho přístup v případě té romské problematiky nepřipadá zrovna jako dobrý příklad novinářské profesionality, zvlášť když budeme brát novináře jako toho "hlídacího psa demokracie". On se brání: "Viděl jsem, slyšel jsem, napsal jsem" - no to je právě ten problém, něco někde slyšet a pak to prostě napsat, aniž bych přemýšlel o kontextu, do kterého patří to viděné či slyšené, a hlavně aniž bych přemýšlel o tom, jak si moje slova pravděpodobně vyloží publikum. To ho nenapadne, jak to nutně vyzní? Asi ne, když v tom článku klidně reprodukuje hlas ulice, aniž by ty informace, které tam zazní, jakkoliv komentoval:

Záskok za komedianty

15. 4. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 4 minuty

"Vydírají, ironicky se posmívají, urážejí ředitele této instituce, a to už od ledna tohoto roku," posteskla si Monika Pajerová. Týkala se snad následující slova odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého v září 2012 či dubnového odvolání šéfa Opery Národního divadla Roka Rapla novým ředitelem Národního divadla Burianem?

Ale kdež. V případě všech různých organizacích jsme si zvykli, že ředitelé odcházejí, aby se zvolalo, ať žije ředitel. Dokonce i tehdy, kdy to nedává žádný smysl -- a kdy má člověk pocit, že se nejednalo vůbec o správný krok a že -- třeba pro kulturu -- to bude mít dopady ne dvakrát blahé.

Proč tedy nyní tolik povyku -- chtělo by se dodat - pro nic? V čem má Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) své výjimečné postavení? Má snad jeho ředitel být neodvolatelným, kdyby stokrát neodváděl kvalitní práci? Z jakého titulu?

Scotland Yard schválil plánované středeční protesty během středečního pohřbu Margaret Thatcherové

15. 4. 2013

čas čtení 2 minuty

Aktivisté, kteří plánují protestovat proti Margaret Thatcherové po trase jejího středečního pohřbu, dostali svolení od londýnské policie, že se smějí v době, kdy ulicemi bude projíždět pohřební průvod s rakví se Thatcherovou, vůči rakvi obrátit na ulici zády.

Londýnská policie opakovaně žádala osoby, plánující ve středu demonstrace proti Thatcherové, aby jí daly předem o těchto akcích vědět. Varovala, že občané, kteří způsobí "šikanování, znepokojení či hněv" jiným občanům, mohou být trestně stíhání podle odstavce 5 Zákona o veřejném pořádku.

Avšak Rebecca Lush Blumová, 41, z Hampshiru, která na facebooku vytvořila skupinu, apelující na Brity, aby se během pohřbu Thatcherové k její rakvi obrátili zády, uvedla, že hovořila s policií a dostala ujištění, že protest se bude smět konat v oblasti londýnského soudního dvora.

Od úmrtí Thatcherové vzniklo na facebooku několik skupin, které na středu organizují proti Thatcherové demonstrace, avšak policie nesdělila, kolik plánovaných protestů povolila.

V Británii také vznikla kontroverze ohledně písně z filmu z roku 1939 The Wizard of Oz pod názvem "Ding Dong: Čarodějnice je mrtvá". Dostala se na druhé místo v hitparádě populární písní Top Ten, avšak BBC ji poprvé v historii odmítla v neděli večer zahrát. Na zásah nového ředitele BBC Tonyho Halla přijala BBC kompromis, s tím, že se rozhodla na rockové stanici BBC Radio 1 odvysílat zprávu o tom, proč se tato píseň dostala tak vysoko v žebříčku Top Ten a odehrát z ní jen ukázku, nikoliv celou skladbu.

"BBC považuje tuto kampaň za nechutnou, avšak nezastává názor, že by píseň měla být zakázána. V neděli se v pořadu Top Ten odvysílá zpravodajská informace o tom, proč se tato píseň dostala tak vysoko v tomto žebříčku, a odehraje se ukázka z písně tak, jak jsme to už učinil v jiných zpravodajských pořadech," konstatuje prohlášení BBC. Ředitel BBC Tony Hall dodal, že podle jeho názoru by bylo nesprávné píseň celou zakázat, protože "svoboda projevu je důležitý princip a zákaz by písni jen poskytl větší publicitu".

Píseň má jen 51 sekund, ale BBC se rozhodla zahrát ještě kratší úrovek. Ředitel programu stanice BBC Radio 1 Ben Cooper přiznal, že rozhodnutí bylo "složitým kompromisem", vzhledem k tomu, jak se vzedmuly emoce na obou stranách.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Hrozné drama: Zvítězí ve Venezuele chauvismus, nebo brazilský sociální model?

15. 4. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

V neděli venezuelští voliči zamířili k volbám, aby po úmrtí Huga Cháveze vybrali nového prezidenta. Do křesla usedne buď Chávezem samotným vybraný následník Nicolás Maduro, nebo opoziční kandidát Henrique Capriles Radonski. Zatímco Maduro se samozřejmě prezentuje jako věrný pokračovatel Cháveze, Capriles Radonski prosazuje politiku, která se velmi podobá brazilskému modelu - tedy kombinaci otevřené ekonomiky s masivními státními sociálními programy. Jako guvernér caracaské městské části Baruta Capriles Radonski například založil síť bezplatných klinik.

Jak bylo zničeno české zemědělství

14. 4. 2013 / Jan Sláma

čas čtení 11 minut

Jako chlapci mi uvízla v paměti cedulka na dveřích lékařů polikliniky, že pacienti jsou pojištěni, tedy neplatí, pokud jsou členové JZD třetího nebo čtvrtého typu. Ale za to číslo už neručím.

Bylo to v dobách kdy se vesnice měnily, kdy se přecházelo na kolektivní hospodaření, kdy zejména v pohraničí, po odsunu vylidněném, se zakládaly Státní statky. Ještě dlouho potom, co hlavní vlna kolektivizace proběhla zůstávali v mnoha vesnicích soukromí zemědělci, kteří z těch či oněch důvodů do družstva nevstoupili.

Do mé třídy se mnou chodila jedna dívka z takové rodiny. Vzpomínám si, že vypadala zedřeně. Hubená, skoro vyzáblá, v chudobných šatech. Dobře se neučila. Dnes to vidím tak, že si do školy šla spíše odpočinout.

Potíže s daňovými ráji

14. 4. 2013 / Miloš Kaláb

čas čtení 6 minut

Většina příjmů podléhá ve většině států daním z příjmu. To znamenám, že se fyzická či právnická osoba musí rozloučit s částí získaných peněz. Je to nepříjemné, ale je to potřebné - jinak by nemohl stát zajišťovat svou bezpečnost ani bezpečnost občanů, zdraví, vzdělání, dopravu a mnoho dalšího. Zřejmě se přes toto vědomí lidé a společnosti snaží své příjmy zatajit a předejít tak jejich zdanění. Jednou z možností je přesunout své příjmy to tzv. daňových rájů.

Tisíce lidí protestovaly v Londýně proti dědictví Margaret Thatcherové

14. 4. 2013

čas čtení 5 minut

< Tobě bylo jedno, když jsi nám lhala, nám je jedno, že jsi umřela, praví se na transparentu, který nesli fanoušci FC Liverpool na zápase v Readingu.

Policie zatkla devět osob za přestupky proti veřejnému pořádku během převážně pokojné demonstrace v centrálním Londýně, jíž se v dešti účastnily na Trafalgarském náměstí v sobotu asi tři tisíce osob. Na demonstraci dohlíželo 1700 policistů! Účelem bylo "oslavit" smrt Thatcherové. Několik málo lidí skandovalo obscénnosti a na policii účastníci hodili asi dvě lahve. Skandování "Maggie, Maggie, Maggie, dead, dead, dead!" ("Maggie, Maggie, Maggie, dead, dead, dead") se z davu ozvývalo sporadicky.

Demonstrace, jíž se účastnily osoby různého věku a obou pohlaví, byla v podstatě pokojná. Trvala až do pozdních večerních hodin.

"Někteří lidé mají hluboce a intenzivně pociťovanou nenávist k Thatcherové a k tomu, co dělala, ale většina z nás je tu z mladé generace na protest proti pokusům establishmentu detoxifikovat Thatcherovou a její politiku. Tak je pro lidi velmi důležité, je to pro ně katarze, aby vyjádřili svůj nesouhlas," řekl Marcus Schneider, čtyřiadvacetiletý videoeditor ze severního Londýna.

Až do pozdního večera tancovali demonstranti pod bdělým okem stovek policistů ke zvukům bubnů.

Jedna vysoká policejní činitelka varovala případné demonstranty, že budou při středečním pohřbu Thatcherové zatčení, pokud "znepokojí" truchlící při pohřbu, anebo je rozhněvají. Christine Jonesova varovala, že podle kontroverzního odstavce 5 britského zákona o veřejném pořádku má policie možnost zasáhnout i proti nenásilným akcím, pokud povedou k "šikanování, znepokojení či hněvu" jiných občanů.

Pozoruhodné na protestech proti zkreslování odkazu Margaret Thatcherové je, že v dnešním internetovém světě se vládcům a establishmentu nepodařilo udržet jednotnou propagandu, poznamenává Jan Čulík. Nejsilněji zkreslovala fakta česká média, která hned po zprávě o úmrtí Thatcherové zahájila bezostyšnou, lživou kampaň, zkreslující dopad a význam politiky Margaret Thatcherové (záhada, že v ČR z postkomunistických zemí vládne v médiích zřejmě nejintenzivnější a nejiracionálnější antikomunistická nenávist, je v zahraničí často diskutována). Ani v ČR se však toto lhaní neudrželo jako nenarušený diskurs. V mezinárodních médiích, zejména mimo v Británii převládly informace o protestech proti Thatcherové, například v rakouském deníku Kurier vyšla k článku o protestech proti Thatcherové velká fotografie od tiskové kanceláře Reuters, se slovní hříčkou IRON LADY, RUST IN PEACE (ŽELEZNÁ LADY, REZAVĚJ V POKOJI) - je to slovní hříčka na "rest in peace" - odpočívej v pokoji. Novináře, kteří jsou mimo ČR o hodně méně úplatní a propagandističtí než v českém prostředí, zaujaly právě především britské protesty.

Ze zpětného pohledu po čtvrt století od pádu Margaret Thatcherové je nejděsivější na jejím "dědictví", jak její kontroverzní myšlenky rozvinuli její následovníci, zejména ostře kontroverzní konzervativní (nikoliv labouristický, to je mýlka!) premiér Tony Blair a pak nynější "dětský" ministerský předseda David Cameron, který je natolik produktem soukromé anglické střední školy, že je naprosto izolován od vnějšího světa (mimo jiné i svými miliony), zůstává kdesi ve věku čtrnácti let a dělá při rozhodování chyby, které pak musí rušit (jeho vláda provedla už asi dvacet obratů o 180 stupňů). Nesmyslný princip "kitchen economics" "kuchyňské ekonomiky", které hokynářova dcera zavedla do společnosti, tvrdě zreglementoval život. Už neexistuje filozofie, umění, společenské vědy, morálka, humanita. Jediným měřítkem všeho je, jestli něco vydělává. Co nevydělává, je nelegitimní. Největší katastrofu způsobili tímto způsobem myšlení Thatcherová a její následovníci kulturní nadstavbě země, včetně univerzit, které jsou v hluboké provozní i myšlenkové krizi. Přitom kuchyňská ekonomika Thatcherové nezlepšila ekonomickou situaci Británie - ta se dále propadá do ekonomické nevýkonnosti, zadluženosti a nezaměstnanosti, prostě jen s tím, že opustila všechny lidské hodnoty a opakuje mantru volnotržního principu.

To se zdá býti přesně v linii "dědictví" Margaret Thatcherové, protože ta paní byla tak hloupá, nerozuměla umění, nerozuměla humanitě, jediné, co znala, a co prosazovala proti všem, byla její "kuchyňská ekonomika".

Historie Thatcherové a jejích následovníků je varujícím znamením dnešní doby: nemusíte nic moc umět, nemusíte mít rozhled ani moudrost, ale pokud jste sociopat a jste ochotni prosazovat své postoje s neomezenou agresivitou, všichni ostatní slušní lidé vám ustoupí a vy jste vítěz. O čtvrt století později vás budou oslavovat jako velkého státníka.

Vláda sociopatů je na postupu a Thatcherová byla jejich matkou.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

ČSSD a přímá demokracie

12. 4. 2013 / Milan Daniel

čas čtení 3 minuty

Na pana Kotrbu reagovat nebudu, na jeho demagogii namířenou proti přímé demokracii ano.

Zajímavé totiž je, že zatímco mu její princip vadí v případě ohrožení vlády stran, nevadil mu, když "dav" vynesl na Hrad Miloše Zemana.

Kdo je tady pánem

12. 4. 2013 / Petr Uhl

čas čtení 8 minut

Prezidenta by český stát mít vůbec nemusel, tvrdím s rostoucím počtem občanů, a velvyslance by pověřoval a odvolával předseda vlády. Ne prezident, nýbrž vláda je přece Sněmovně, a tím lidu, a mezinárodnímu společenství odpovědna jak za dodržování zákonů, za ochranu práv a za demokratickou správu země. Je odpovědna i za jednání prezidenta.

Petr Uhl zaslal Britským listům k vydání tento článek, který byl napsán pro Deník Referendum, kde dnes vyšel

Vzpomínky na vývoj protinádorového léku

12. 4. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

V listopadovém čísle prestižního časopisu Journal of Cell Biology vzpomíná harvardský profesor Goldberg na dobu (1969-dnes), kdy se stal klíčovou postavou v objevování mechanismu rozkládání proteinů v buňce (článek Development of proteasome inhibitors as research tools and cancer drugs). Goldberg je autorem názvu "proteazom" pro složitý komplex proteinů, který je zodpovědný za rozklad buněčných proteinů a vymyslel a založil firmu MyoGenics, jejíž výzkum postupně vedl k objevu léku proti mnohočetnému myelomu, totiž bortezomibu (Velcade), který funguje tak, že proteazom zastavuje.

Úvaha o půjčování

15. 4. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

V poslední době jsem se několikrát musel zase zamyslet nad smyslem půjčování. Půjčit můžete někomu blízkému, abyste mu pomohli, bezúročně, ale i tak s rizikem, že nakonec nebude moci splatit. Tento druh půjček však nechejme být. Když půjčujete s úrokem, děláte byznys a nesete riziko, že místo výdělku se vám peníze nevrátí. Nikdo vás nenutí půjčovat.

Proč by se Milan Valach (ne)měl kát

12. 4. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 7 minut

Za poslední roky jsme si zvykli, že s příchodem dubna vyšle vládní koalice signál, že je div ne před rozpadem. Jde o takové folklorní pošimrání cukrem pod nosem, aby cukr zanedlouho zmizel a bič mocně zapráskal. Bylo tomu tak v letech 2011, 2012, a není tomu jinak ani letos. Loňský duben se navíc nesl ve znamení nenásilné mohutné demonstrace na Václavském náměstí v Praze.

Letos bylo na Václavském náměstí živo opět. Situace je ovšem diametrálně jiná. Nesešlo se sto tisíc lidí, ale přišla jich jenom hrstka -- a co hlavní, organizátoři se stylizovali do role spasitelů, kteří sami nejlépe vědí, co ostatní chtějí. Ponert, Bárta, Okamura, Popelka -- zvláštní "mocná čtyřka". Že by toto byl lék na nemocnou společnost, které se rozpadá základní sociální síť pro potřebné a kde mizí důvěra v právní stát, a co hůř, v demokracii samu?

Hysterie kolem ÚSTRu a hazardování s budoucností

12. 4. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Nerozumím příliš tomu, proč třeba takový Martin Fendrych (u premiéra Nečase takový postoj beru jako předvolební rétoriku pravice, která se na víc nezmůže) chápe odvolání pana Hermana z čela Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) jako začátek "rudého úklidu". Jsem si však zcela jistý tím, že k dnešnímu nástupu komunistů nemuselo vůbec dojít, kdyby se pravice nedopouštěla už od Klausových dob obrovských zločinů na tomto národu. Jak teď vůbec mluvit vážně a přesvědčivě o hrůzách normalizace, když tu máme hrůzy privatizace, hrůzy korupčních skandálů, exekucí, hazardu atd. Vždyť polistopadový pravicový režim, kam řadím také opoziční smlouvu nebo vládu Grossovu, je pouze pokračováním zločinů normalizace a často za ním stojí v zákulisí ti samí STBáci (vadilo vůbec někomu, že bývalý šéf Sazky Hušák je bývalý spolupracovník StB a že se dalo očekávat, že podle toho se Sazkou naloží?) a bývalí komunisté, kteří stáli za normalizací.

Izrael zabíjí palestinské civilisty, svět to ignoruje a palestinská policie je bezpečnostně provázána s Izraelem. Přesto je jedinou nadějí Palestinců pouze "třetí intifáda"

12. 4. 2013 / Petra Šťastná

čas čtení 11 minut

"Izraelská armáda napadá palestinské vesnice, provokuje a kolonizuje Palestince a když Palestinci kladou odpor, zabije je." Takto rozhořčeně okomentovala na Twitteru mladá palestinská aktivistka a studentka anglistiky z Ramalláhu, Mariam Barghouti, zavraždění dvou mladíků ze Západního břehu Jordánu. Amer Nassar (17) a Naji Balbisi (18) byli ve středu 3. dubna v noci zastřeleni izraelskými vojáky, kteří u vojenského kontrolního stanoviště Enav poblíž města Tulkarem pálili ostrými náboji do několika protestujících. Zavraždění mladíci jsou od ledna tohoto roku již minimálně osmou, respektive devátou civilní obětí z rukou izraelských okupačních sil. Brutalita okupace se zvyšuje, vojáci a vojačky střílí do neozbrojených civilistů s vědomím, že za tyto činy nebudou trestáni. Snad i proto se stále intenzivněji volá po spravedlnosti a potrestání takových zločinů. Mezinárodní společenství je nečinné, Palestincům nezbývá nic jiného než si spravedlnost vybojovat sami. Půjde to jinak než třetí intifádou?

Další výborný film Klusáka a Remundy o tom, jak se chovají Češi

10. 4. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut

Svobodu pro Smetanu! (52 minut). Režie Vít Klusák a Filip Remunda. ČT 2, neděle 14. 4. 2013 ve 20 hodin

Po vynikajícím filmu Spřízněni přímou volbou, o panoptikální reklamě a drsné manipulaci českého občanstva během nedávné prezidentské kampaně, o zhoubné síle "reklamokracie" v dnešní České republice se nezapomeňte podívat na další výborný film této filmařské dvojice, snímek Svobodu pro Smetanu!, který se bude vysílat tuto neděli 14. dubna večer na ČT 2. Je to opět časosběrný dokument, který nestranně zaznamenává skoro celou historii bývalého olomouckého řidiče autobusu Romana Smetany, který pokreslil před volbami na jaře 2010 předvolební plakáty ODS, vylepené na jeho autobuse, tykadly, která fixem přikreslil na hlavy politiků, především velmi kontroverzního Ivana Langera. V šokujícím střetu zájmu Romana Smetanu bezostyšně odsoudila jeho manželka, soudkyně Langerová! Úroveň české justice a samotné paní Langerové je tak otřesně nízká, že jí vůbec nenapadlo, že se děsným způsobem octla ve střetu zájmů. Zdiskreditovala tak nadobro českou justici a není divu, že Roman Smetana od té doby její procedury, připomínající tupého úředního šimla, začal bojkotovat.

Velká samota duše

12. 4. 2013 / Antonín Líman

čas čtení 12 minut

"Neopěvovaná krajina je mrtvá krajina."
Bruce Chatwin

Dnes mne moc potěšila paní Blanka Hlávková, rozená Šulcová, ze Staré Boleslavi, která kdysi chodila na hodiny angličtiny k mé matce. Poslala mi antikvární Kříž u potoka od Karoliny Světlé, který mi udělal velkou radost. Poslechněte si úvod románu:

Dolanský mlýn najednou se zastavil. Byloť to ponejprv zas po třiceti letech. Tenkrát zemřel starý mlynář, dnes jeho syn.

Mlýn dolanský dle starého obyčeje se zastavil při posledním pána svého vzdechnutí a celé okolí nad nenadálým, neobvyklým tím tichem takřka zkamenělo. Štěpy v sadě, obalené květem růžovým a bílým, podivením sebou ani nepohnuly, větřík jasnou hladinu rybníka po celé ráno dovádivě rozzčeřující úžasem zatajil dech, šepotavé rákosí ostýchavě oněmělo. V olších u potoka to utichlo jako v kostele. Strnadi a drozdové o závod v lupenatém jich chládku prozpěvující ani tam již netíkli, co jim selhal průvod ze mlýna. A čáp jako starý mudrc okolo vody zamyšleně se procházeje, zůstal zaraženě na jedné noze stát; nedůvěřivě zíral k mlýnu, jakoby očekával, že bílé to stavení, oblité nejzlatějším slunéčkem májovým, asi tak neočekávaně zmizí, jako v něm zanikl klepot veselý...(Karolina Světlá, Kříž u potoka, str. 13)

MÍSTNÍ POPLATKY A VODOVODNÍ ZÁKON VE SNĚMOVNĚ

K čemu nám jsou socani ve Sněmovně?

11. 4. 2013 / Jana Maříková

čas čtení 17 minut

Pokud budete podrobně sledovat nejnovější činnost poslaneckého klubu ČSSD, tak se můžete snadno dobrat odpovědí na otázku z titulku.

  • úplně k ničemu
  • záložní tým Miroslava Kalouska (TOP 09 B).

Nejnovější argumenty podporující odpovědi a) a b) dokládají případy novel zákonů o vodovodech a kanalizacích (sněmovní tisk 933) a o místních poplatcích (sněmovní tisk 737).

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2013

19. 3. 2013

čas čtení 2 minuty

V únoru 2013 přispělo finančně na Britské listy 217 osob bankovním příkazem celkovou částkou 61 486.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2012 částkou 4206.67 Kč. Příjem z reklamy byl 5000 Kč.

4 čtenáři Britských listů přispělo v únoru 2013 na projekt ke zcivilizování exekutorské praxe částkou 900 Kč. Konečná částka k dispozici Britským listům k 28. 2. 2013 byla 238 003.10 Kč, z toho na exekutorský projekt 166 375.59 Kč a na na provoz Britských listů 71 627.51 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

35012