Nechceme, aby se Benjamin Netanjahu cítil v ČT vítaný

5. 10. 2023

čas čtení 3 minuty
No business with war criminals 

Občanské iniciativy svolávají na neděli demonstraci proti společnému jednání vlád ČR a Izraele: „Nechceme, aby se Benjamin Netanjahu cítil v ČT vítaný“

Spřátelené palestinské, židovské a další občanské iniciativy, které před týdnem zveřejnily Prohlášení proti společnému jednání vlád ČR a Izraele v Praze a proti návštěvě premiéra Netanjahua, svolávají na tuto neděli 8. 10. od 16:00 na náměstí Jana Palacha v Praze veřejnou demonstraci pod heslem No business with war criminals. Následující den, 9.10., se uskuteční protestní happening a občanské zadržení premiéra Netanjahua.


Ve svém prohlášení se iniciativy distancovaly od nadstandardních vztahů ČR s Izraelem, který je renomovanými lidskoprávními organizacemi, jako jsou Amnesty International nebo Human Rights Watch, izraelskými organizacemi, jako je BTzelem, a konečně i OSN viněn z provozování systému apartheidu a který u Mezinárodního soudního dvora v Haagu čelí obvinění z možného páchání válečných zločinů.

Iniciativy poukazují na to, že nelze na jednu stranu mluvit o restartu lidskoprávní agendy v mezinárodních vztazích a zároveň rozvíjet nadstandardní spolupráci se státem, který lidská práva soustavně hrubě porušuje. Pokud česká vláda myslí své vlastní vládní prohlášení vážně, není možné bez ztráty důvěryhodnosti pachatele jedné okupace sankcionovat a pachatele jiné okupace – přitom v současnosti nejdéle trvající – vítat ke společnému jednání na nejvyšší úrovni. Nelze se ohánět lidskými právy a zároveň uzavírat obchody s válečnými zločinci.

Aktivisté, sdružení v iniciativách, které se hlásí k Prohlášení, navazují na odkaz lidskoprávních aktivistů u nás i ve světě a chtějí prolomit mlčení, které se v českém veřejném prostoru – politickém i mediálním – kolem porušování lidských práv Palestinců a porušování mezinárodního práva Izraelem dlouhodobě usadilo.

„Nepřejeme si, aby se ČR svou jednostrannou podporou Izraele i nadále dostávala na mezinárodní scéně do izolace. Nepovažujeme ani za vhodné, aby se česká vláda stýkala na nadstandardní úrovni s vládou Izraele právě v době, kdy čelí největším masovým protestům v dějinách země. Česká republika se tím otáčí zády k lidem požadujícím ve své zemi větší demokratickou kontrolu,“ říká k tomu za Židovský hlas solidarity Vít Strobach.

„Svým prohlášením, které jsme rozeslali českým politickým reprezentantům a zaslali ho i do zahraničí, jsme chtěli pozvednout hlas solidarity, který je z ČR nedostatečně slyšet. Hlas protestu proti izraelské politice apartheidu, osadnického kolonialismu a hlas za lidská práva Palestinců,“ doplňuje ho jedna z organizátorek nedělní demonstrace Mariana Ahmadová ze studentské iniciativy Olive Branches.


Ne naším jménem! Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě vznikla v březnu 2011 za účelem vyjádření nesouhlasu s návštěvou izraelského premiéra v České republice a proti možné vojensko-technické spolupráci České republiky a Státu Izrael. Pořádá veřejné akce s cílem upozornit českou veřejnost na často nekritický přístup české politické reprezentace ve vztahu k Izraeli a organizuje přednášky a besedy k blízkovýchodní problematice. Je součástí Evropské koordinace výborů a asociací za Palestinu (ECCP), která sídlí v Bruselu a sdružuje 42 organizací a iniciativ v Evropě. Členové ECCP vystoupili mj. na půdě Evropského parlamentu v panelu týkajícího obchodování EU s nelegálními izraelskými osadami.

http://ism-czech.org/iniciativa/
http://eccpalestine.org/
1
Vytisknout
2579

Diskuse

Obsah vydání | 9. 10. 2023