Alžírsko: Velitel armády zakázal protestujícím vstup do hlavního města

20. 9. 2019

Velitel alžírské armády nařídil bezpečnostním silám, aby zablokovaly vstup protestujících do hlavního města Alžíru. Zaujal tak tvrdší postoj po měsících masových protirežimních shromáždění a před prosincovými volbami, které mají vybrat nového prezidenta.

"Instruoval jsem národní četnictvo, aby se s těmito akcemi tvrdě vypořádalo," prohlásil generál Ahmad Gajd Sálah, který stojí v čele státu po dubnové rezignaci dlouholetého prezidenta Abdalazíze Butefliky, kterou si vynutily několikaměsíční protesty.

Sálah tvrdí, že rozkazy byly vydány kvůli zastavení "vozidel a autobusů" používaných k přivážení demonstrantů do hlavního města, tím že vozidla budou zadržena a "jejich majitelé pokutováni".

Zákaz byl údajně nutný, aby se zabránilo "jistým stranám... se špatnými úmysly", které využívají svobody pohybu k "narušování klidu civilistů".

Vyjádření přišlo poté, co úřadující prezident Abdal Kádir bin Sálah v neděli oznámil konání prezidentských voleb k 12. prosinci.

Šéf armády stál v čele tlaku požadujícího prosincové volby, navzdory masovým protestům požadujícím politické reformy a odstranění loajalistů bývalého prezidenta - k nimž patří i sám generál - před jakýmkoliv hlasováním.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3271

Diskuse

Obsah vydání | 25. 9. 2019