Trvalá americká vojenská přítomnost v Polsku vyvolá ruskou reakci

12. 6. 2019

Polsko dlouho nadbíhalo USA kvůli trvalé vojenské přítomnosti, která má sloužit jako barikáda proti ruskému vlivu. Navzdory polským žádostem se však Washington držel flexibilnějšího přístupu k obraně země. Ale to se teď může brzy změnit, když velí prezident Trump.

Déle jak rok USA a Polsko jednaly o takové dohodě, která, jak indikují polští představitelé, bude dokončena již k 1. září. Nicméně taková trvalá vojenská přítomnost poblíž Ruska nepochybně podnítí Moskvu k posílení vlastní vojenské přítomnosti u polských hranic. Tím se Varšava ocitne uprostřed stále žhavějšího velmocenského soupeření mezi Moskvou a Washingtonem.

Polsko ležící na frontové linii soupeření mezi Ruskem a Západem ve Střední a Východní Evropě dlouho usilovalo o zvýšené bezpečnostní závazky ze strany USA. Navzdory vstupu do NATO v roce 1999 zde stále není velká a trvalá vojenská přítomnost NATO jako v Německu či Itálii.

Proto se Polsko stále cítí zranitelné ruským vlivem. A konflikt na Ukrajině v roce 2014 tyto obavy jen potvrdil.

Spojené státy zřejmě v následujícím čtvrtletí pokročí v plánech rozšířit vojenskou přítomnost v Polsku. To může zahrnout více jak 1 000 nových vojáků a permanentní rozmístění jednotek v zemi.

I když přítomnost Washingtonu nemusí mít charakter Varšavou navrhované základny Fort Trump, nepochybně to znamená pevnější opatření ve smyslu americké bezpečnostní podpory Polsku a dodatečnou obrannou linii proti Rusku.

Moskva bude zřejmě reagovat posílením jednotek nedaleko polských hranic, nejpravděpodobněji posílením obrany v Bělorusku.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4986

Diskuse

Obsah vydání | 18. 6. 2019