Trump prosí Dánsko o vajíčka, přestože mu chce ukrást Grónsko

15. 3. 2025

čas čtení 3 minuty
Trump nezvládl v USA ptačí chřipku

USA se obracejí na Dánsko, kde prosí o vejce navzdory Trumpově hrozbě kvůli Grónsku

Dánská vaječná asociace uvedla, že se USA ptaly, zda by mohla dovážet do USA vejce, protože americké ceny vajec prudce rostou navzdory prezidentovu slibu, že je sníží




Spojené státy požádaly Dánsko a další evropské země, zda by mohly dovážet do USA vejce, protože Američané čelí prudkému růstu jejich cen, uvedla v pátek vaječná asociace této severské země.

Žádost amerického ministerstva zemědělství se časově shoduje s řadou nových amerických cel vůči zemím, včetně evropských, a hrozbou dalších.

Donald Trump rovněž pohrozil hospodářskými sankcemi, pokud Dánsko nepředá USA kontrolu nad Grónskem, a tento týden uvedl, že si myslí, že USA nakonec Grónsko anektují - navzdory tomu, že je autonomním územím Dánska, člena Evropské unie.

Velkoobchodní ceny vajec v USA trhají rekordy, což je způsobeno mimo jiné výskytem ptačí chřipky.

 
Trump v první den svého nástupu do úřadu slíbil snížit ceny vajec, ale v únoru, prvním celém měsíci jeho vlády, ceny meziročně vzrostly o 59 %.

Z dopisu, do kterého nahlédla agentura Reuters, vyplynulo, že zástupce amerického ministerstva zemědělství v Evropě zaslal koncem února oficiální dotazy zemím produkujícím vejce, v nichž žádal informace o jejich schopnosti a ochotě vyvážet vejce na americký trh.

„Stále čekáme na další pokyny z Washingtonu ohledně dalších kroků, ale máte odhad počtu vajec, která by mohla být dodána do Spojených států (za předpokladu, že splňují všechny požadavky na dovoz),“ stálo v následném dopise adresovaném Dánskému sdružení pro vejce na začátku března.

„Washington se snaží získat odhad množství, které by mohl reálně získat,“ uvádí se v dopise, který byl doručen minulý týden.

Dánská vaječná asociace uvedla, že se tím bude zabývat, ale že v Evropě není přebytek vajec.

„V celosvětovém měřítku je vajec všude nedostatek, protože spotřeba roste a mnoho z nich je postiženo ptačí chřipkou,“ dodala.

Mluvčí sdružení uvedl, že sdružení požádalo o podrobnější informace o podmínkách takové dohody, a zdůraznil, že vývoz vajec do USA je náročný kvůli předpisům týkajícím se hygieny a dalším faktorům.

Turecko uvedlo, že v únoru začalo vyvážet do USA přibližně 15 000 tun vajec.

Americká ministryně zemědělství Brooke Rollinsová minulý měsíc oznámila plán usilovat o dovoz vajec v rámci boje proti ptačí chřipce v hodnotě 1 miliardy dolarů.

Zdroj v angličtině ZDE

1
Vytisknout
2262

Diskuse

Obsah vydání | 18. 3. 2025