16518

Nechte se očkovat!!

7. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta




V Kábulu probíhala v pondělí večer demonstrace proti Talibánu. Skandovalo se "Smrt Pákistánu"

7. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

Reportérka Lindsay Hilsumová po dramatické mnohahodinové pozemní cestě dorazila od pákistánských hranic do Kábulu (!) a odtamtud vysílá pro Channel 4 News živě zpravodajství:

Lindsay Hilsum: To, co se dovídáme dnes večer, je, že Talibán stále oslavuje dobytí Pandžšírského údolí. To bylo poslední území, které neovládl Talibán a které proti němu bojovalo. Jeden z předáků tohoto hnutí odporu, bývalý viceprezident Saleh uprchl do Tadžikistánu. Vojenský velitel Ahmad Masúd, není jasné, kde je, vydal prohlášení, že se nevzdal. Není ale příliš mnoho pochyb, že Talibán zaznamenal další vojenské vítězství.

Mezitím v Absurdistánu 190:

Polské zdravotnictví kolabuje, nemocné ošetřují hasiči a polská policie zabíjí lidi

7. 9. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

- Množství sanitek polského zdravotnictví zůstává bez posádek, zdravotníci jsou špatně placeni a houfně odcházejí ze zdravotnictví

-  Naproti tomu na katolickou  náboženskou indoktrinaci ve školách dává polská vláda 7,5 miliard Kč ročně

- Pravičáci mívají často ještě i jiný, hodně nepravicový život

- Strana PiS za šest let své vlády zničila polskou policii

Rozhovor Britských listů 422. Nadcházející volby v ČR: Opoziční koalice nemají žádný program

3. 9. 2021

čas čtení 1 minuta



Čísla z předvolebních průzkumů zveřejňovaná dlouho před volbami je třeba brát z rezervou, rozhodne finále předvolební kampaně, v němž nelze vyloučit překvapení. Z poznatků o volebním chování je zřejmé, že 15% voličů se rozhoduje na poslední chvíli a přerozdělení jejich hlasů může významně zmenit výsledek voleb. Zhruba polovina voličů je pevně rozhodnuta o své volbě, přičemž na současné volební mapě má relativně nejstabilnější elektorát ODS, protestní povahu, která mobilizuje určitou část elektorátu, si dlouhodobě udržuje SPD, relativně velkou stabilitu voličů se podařilo vytvořit Andreji Babišovi. Problém se stabilitou voličů mají podle Hartla Piráti, v předvolební koalici se STAN stává hlavní tažnou silou. Největší úpadek stability i preferencí zažívá konzervativní levice, KSČM a ČSSD. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 7. září 2021.


Tom Tugendhat o Afghánistánu: Já jen křičím jako hlas volajícího na poušti

6. 9. 2021

čas čtení 30 minut



Moderátor BBC Nick Robinson: "Celonárodní tragedie. Ostuda. Šokující selhání. Největší politická katastrofa Británie od Suezské války."  Takto můj host v dnešním pořadu Political Thinking (Politické myšlení) charakterizuje náš odchod z Afghánistánu. Je to Tom Tugendhat, bývalý voják, bývalý poradce guvernéra afghánské provincie Hílmand, bývalý poradce náčelníka britského generálního štábu. Nyní  je předsedou parlamentního výboru Dolní sněmovny pro obranu. Toto je pořad, v němž vedu rozhovory s hosty, kteří utvářejí naše politické myšlení, nepodrobuju je výslechům. Jde o to, co utváří jejich politické myšlení, jejich zázemí, jejich hodnoty, jejich život mimo politiku. Bylo to právě toto, co přimělo poslance v britské Dolní sněmovně, aby Tomu Tugendhatovi naslouchali v naprostém tichu, když tam hovořil o svém boji s hněvem, smutkem a zuřivostí, když sledoval, jak se odvíjejí události v Kábulu.

Okno do dvora v Kábulu

6. 9. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

 

Mukhtarovi je téměř 17 let. Zůstal sám v bytě své rodiny v afghánské metropoli. Jeho otec se bál, co může Taliban udělat jeho matce, maturantce a jeho mladší sestře, a uprchl s nimi do jiného města, kde se ženy mohou skrývat pod hidžábem. Na místě, kde je neznají sousedé a kolegové z práce, je snazší nenechat se „osočit“, že jsou "pozápadnění", někým, kdo je znal v Kábulu. Ale Mukhtar nejel s nimi. Byl si jistý,  že ho jeho privilegované postavení  muže ochrání před islamistickými extremisty, kteří jsou nyní u moci.  

 17708

Jsem s rozumem v koncích

7. 9. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Přiznám se, že jsem zde s rozumem v koncích.

Zcela respektuju, když se někdo nechce dát sám naočkovat, ostatně řada důvodů je docela silných a racionálních (může mít např. osobní nebo rodinné velmi špatné zkušenosti s očkováním atd.), mohou tam být důvody i méně racionální (famous last words "já mám strašně dobrou imunitu, mně se nemůže nic stát") a podobně. Budiž.

Ale už neumím pochopit tu sálající nenávist k očkování JINÝCH lidí, těch, kteří se nechávají očkovat dobrovolně a s klidem. Zcela racionálně řečeno by antivaxeři měli být za každého očkovaného rádi, protože tím pomohou k vymizení nemoci a oni pak budou mít sami klid. Tohle přitom není to nic ojedinělého, žádný "pošuk z Vamberka", sociální sítě jsou plné.

Chápe toto někdo? Proč? Tekutý hněv, který se přelévá a přelévá a přelévá, bez smyslu? Tak velká, nepříčetná naštvanost na svět a na systém, která se pak přetaví v až takto nesmyslný protest? Něco dalšího?

Pozn. JČ: Nic si z toho nedělejte, v Polsku očkovací středisko podpálili...

V Brazílii se konají obrovské demonstrace na podporu Jaira Bolsonara. Ten hrozí vojenským pučem

7. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

 
Tisíce fundamentalistických stoupenců Jaira Bolsonara demonstrují  v čelných brazilských městech na jeho podporu. Vyvolává to obavy ohledně budoucnosti brazilské demokracie a z možných konfliktů mezi Bolsonarovými stoupenci a odpůrci jeho vlády.

Bolsonaro opakovaně varuje, že provede vojenský puč. Má v úterý oslovit davy svých stoupenců v městech Brasília a São Paulo. Oslabený Bolsonaro se snaží vytvářet dojem, že je silný.

Británie nyní začíná být opravdu vážně postižena největší Johnsonovou brexitérskou lží

7. 9. 2021

čas čtení 2 minuty



Ostře klesá britská obchodní výměna s EU a Británie trpí drastickým nedostatkem pracovních sil. Naprosto zbytečný odchod z evropského jednotného trhu je pro Británii katastrofou, argumentuje Simon Jenkins.


Největší brexitérskou lží Borise Johnsona bylo jeho tvrzení, že pro uskutečnění brexitu musí Británie odejít z jednotného evropského trhu. Byl to nesmysl.

Svědectví lékařky bojující proti covidu: Sedm etap, jimiž pacienti procházejí před smrtí

6. 9. 2021

čas čtení 5 minut

Jsem respirační terapeutka, píše v deníku Los Angeles Times Karen Gallardo. Se čtvrtou vlnou pandemie v plném proudu, poháněnou vysoce nakažlivou variantou Delta, je trajektorie pacientů, které vidím, od přijetí až po kritickou péči, až příliš známá. Když jsou očkováni, jejich infekce COVID-19 pravděpodobně skončí po 1. fázi. Kéž by tomu tak bylo u všech.

Nechte se očkovat. Pokud se rozhodnete proti tomu, tohle  můžete očekávat, pokud budete hospitalizováni s vážným průběhem covidu 19:

Fáze 1. Několik dní máte oslabující příznaky, ale nyní je pro vás tak těžké dýchat, že přijdete na pohotovost. Vaše míra kyslíku v krvi nám sděluje, že potřebujete pomoc, doplňkový tok 1 až 4 litry kyslíku za minutu. Přijímáme vás a začínáme s antivirotiky, se  steroidy, antikoagulanty  nebo monoklonálními protilátkami. Strávíte několik dní v nemocnici s pocitem vyčerpání, ale pokud vás dokážeme odstavit od kyslíku, budete propuštěni. Vy přežijete.

 17694

Válka proti "zženštilosti": zastaralý model maskulinity autokratů

6. 9. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 7 minut


- Strach z zženštilých mužů spojuje Orbana a Jinpinga
- Vynucování morálních kodexů je  pro nedemokratické vůdce typické
- Čína ve čtvrtek nařídila provozovatelům vysílání, aby se vyhýbali umělcům s „nesprávnými politickými postoji“ a „zženštilým“ stylem.
- Orgány komunistické strany mohou zakázat cokoli, o čem se domnívají, že to porušuje základní socialistické hodnoty a už mají  přísná pravidla pro umělecká díla, od videoher až po filmy a hudbu.
- Nejnovější změny v zábavním průmyslu přicházejí v návaznosti na sérii skandálů celebrit týkajících se daňových úniků i sexuálních útoků

 17706

Zázračná kniha o naději

7. 9. 2021

čas čtení 7 minut

Život je prostor pro duši.

Mějte ji rádi.

Mějte se rádi.

Tak těmito milými a současně moudrými slovy končí velmi úspěšná kniha, která se zrodila/ vzešla ze spisovatelského pera známé slovenské herečky Vlastiny Svátkové pod názvem Prostor pro duši, i když by klidně mohla být označena i názvem Zázračná kniha o naději.

Paní Svátková, jak jste sama ve své knize napsala - vaše kniha nemá žádná pravidla, nedává si pozor na jazyk a mluví srdcem. Byla tato spontánnost vaší knihy vaším spisovatelským záměrem?

Finština je "příliš obtížný jazyk". "Zrušme ho a zaveďme angličtinu"

6. 9. 2021

čas čtení 3 minuty



Primátor finského hlavního města Helsinki navrhl, aby se přestala používat finština a nahradila se angličtinou. Cílem je do Helsinek přilákat více zahraničních pracovníků, protože neuvěřitelně těžká finština prý odrazuje příliv kvalifikovaných zaměstnanců. Zjevně, čeština patří také ke složitějším jazykům, které je docela obtížné se naučit, takže toto jistě české čtenáře zaujme. Primátor Helsinek Juhana Vartiainen vysvětluje svou argumentaci:

"Helsinki opravdu velmi nutně potřebují imigraci v produktivním věku. Chtěli bychom, aby do Helsinek přišli talentovaní podnikatelé, pracovníci, zaměstnanci i studenti."

 17693

Kdo je tady vlastně slaboch?

6. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta

Americká generace babyboomu mileniálům: Vy dnešní děti a vaše hloupé trofeje potvrzující (pouhou) účast. To vaši generaci oslabuje. 
To tvrdí generace poválečného babyboomu. Vlevo prezident Dwigth Eisenhower, který jako voják vyhrál 2. světovou válku v Severní Africe a Západní Evropě; vpravo současný předseda sboru náčelníků štábů generál Mark Milley, ročník 1958, který jako šéf štábu armády a v současné funkci prohrál války v Iráku a Afghánistánu. 

 16447

Kubánské vakcíny budou?

6. 9. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 8 minut

…budou lepší než pověstné kubánské zelené nedobré pomeranče?

Jak si vedou?

Kuba výstavní síň zvadlých zítřků

Loni se chlubili, letos hubili. Kuba se dostala do velkých covidových problémů. Vlastní vinou nebo nikoli? Vlastní. Odmítla vakcíny, čekala na své. Aktuální denní přírůstky se vyšplhaly na čísla kolem 9 tisíc nakažených a 100 mrtvých. Celkem nakažených mají 619 tisíc a 4 900 mrtvých. Věřte však ulhaným komunistům. Navíc sami přiznali, že až tak moc netestují, takže čísla jsou orientační a málo vypovídající o nakažených i o mrtvých. Obyvatel má Kuba 11,3 milionů. To by jim snad šlo i věřit. I když…

 16518

Bude (dočasně?) koronavirus teď taky sezónní infekční chorobou?

6. 9. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 8 minut


(Že by v kalendáři letos nahradil ve své 4. /či spíše dokonce 5.?/ vlně předtím v mezičase tradičně ochočenou „běžnou chřipku“?)

Poněkud nám začalo růst směrem nahoru „reprodukční číslo“ pro výskyt covidu-19, v sobotu (4. 9. 2021) na hodnotu 1,26 (a to krátce předtím jsme v ČR byli pod uklidňující 1,00); což znamená, že opět se teď zvýší počty denně nákazou nově nakažených osob.

 17701

Kyborgové ze Strašnic

6. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 6 minut


Tuto nejmalebnější, zelení protkanou desátou pražskou čtvrť, jejíž historie sahá až do roku 1222, si pro sídlo svého studia MIMO Space, v němž společně se svým týmem tvoří fascinující kostýmy a rekvizity pro umělecké skupiny, filmy, televizi, reklamu, taneční, akrobatické a ohňové show, zvolila známá česká kostýmní výtvarnice a designérka, nesmírně pracovitá žena, jejíž jméno se stalo pojmem mezi všemi milovníky počítačových her a vědecko – fantastických filmů po celém světě, Monika Vaverová.

30776

OSN: Extrémní jevy způsobené klimatem od roku 1970 vzrostly pětinásobně a stály biliony dolarů

4. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

Světová meteorologická organizace a Úřad OSN pro snižování rizika katastrof vydaly zprávu, podle níž za posledních 50 let 11 000 such, bouří, extrémních teplot a dalších extrémních jevů způsobilo 50% všech katastrof a tři čtvrtiny známých hospodářských ztrát v celkové výši 3,64 bilionu dolarů. Zahynuly při nich více než dva miliony lidí, píše Juan Cole.

V Polsku zemřel druhý afghánský chlapec po požití jedovatých hub

4. 9. 2021

čas čtení 1 minuta


Šestiletý chlapec zemřel den poté, co jeho mladší bratr také zemřel po požití polévky z muchomůrky zelené

Druhé dítě z afghánské rodiny evakuované z Kábulu do Polska zemřelo po konzumaci polévky obsaující muchomůrku zelenou, kterou rodina nasbírala v lese nedaleko svého karanténního střediska

Šestiletý chlapec dostal nouzovou transplanaci jater, ale lékaři ho nedokázali zachránit. Jeho pětiletý bratr zemřel ve čtvrtek v hlavní polské dětské nemocnici ve Varšavě, kam byli odvezeni oba chlapci.

Datovka zadarmo

3. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta

trochu mne překvapilo, že jste publikovali komerční sdělení Atlas Software propagující aplikaci Chytrá datovka (1).

Naprostou většinu funkcí, který uvedená aplikace za 2.750 Kč ročně bez DPH (2) nabízí, má totiž i aplikace Datovka od sdružení CZ.NIC, která je ovšem k dispozici pro mobil i PC zcela zdarma (3).

Pro zajímavost jsem si v příloze dovolil doplnit tabulku ze stránek Atlas Software srovnávající úřední webové rozhraní datových schránek s jejich vlastním  produktem i o sloupeček s funkcemi Datovky od NICu.
Myslím, že to může být pro vaše čtenáře zajímavé doplnění původní poněkud jednostranné informace.

Jan Rovenský

Odkazy:
(1) https://blisty.cz/art/105028-aplikace-chytra-datovka-pomuze-s-ovladanim-datovych-stranek-resi-archivaci-zprav-i-lhutu-doruceni.html
(2) https://chytradatovka.cz/cenik/
(3) https://www.datovka.cz/cs/


Rozhovor Britských listů 419. O žraločím principu podnikání v České republice

27. 8. 2021

čas čtení 1 minuta



Všichni vědí, že téměř milion občanů v České republice je postižen exekucemi. Jenže, jak se zdá, systém neterorizuje pouze chudé lidi, ale i podnikatele. V rozhovoru s Janem Čulíkem vysvětluje Albín Sybera žraločí princip podnikání v České republice: některé banky a některé velké firmy se podle pana Sybery specializují na dlouhodobou strategii postupné likvidace podniků, zejména těch, které si vzaly úvěry, aby je potom v bankrotu mohly převzít. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. srpna 2021.

Kvíz: Pražské zajímavosti

3. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 5 minut

 

Česká republika, hovorově Česko, je celá křížem krážem protkána nekončícím množstvím architektonických skvostů. A zvláště pak její hlavní město Praha.Ke všem se vztahují i rozličné zajímavosti, se kterými se můžete prostřednictvím tohoto kvízu seznámit a třeba si tak naplánovat i svou dovolenou za poznáním těchto českých skvostů.


1/ Jak se jmenuje nejstarší sídlo českých knížat, kde sídlila kněžna Libuše a první Přemyslovci?

Rozhovor Britských listů 416. Proč tolik lidí v ČR věří v politické spasitele?

17. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta



Pomalu se blíží podzimní volby. Jaká je dnes v ČR politická situace a kdo vyhraje? O tom hovoří s politologem Jiřím Pehem Jan Čulík. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 17. srpna 2021.


Rozhovor Britských listů 420. Jak se k problému Afghánistánu postavila Česká republika?

28. 8. 2021

čas čtení 1 minuta



Mise v Afghánistánu by ze své podstaty neměla být považována za zbytečnou, je-li touto podstatou snaha o kvalitativní společenský posun. Její průběh a zejména zakončení je ale zklamáním, říká bývalý velitel vojenských jednotek NATO Petr Pavel. Zároveň poukazuje na to, že situace v Afghánistánu bude nadále vysoce nestabilní, neboť to, co zcela podlomilo snahu o vytvoření národní identity, tedy primární etnická a klanová příslušnost, bude komplikovat situaci komukoliv. Táliban tak nemůže kalkulovat s přesvědčivou podporou mimo paštunské etnikum. Do vnitřních záležitostí budou nadále vehementně vstupovat regionální i globální mocnosti, zejména Pakistán, Irán a Čína, z nichž každá bude sledovat své zájmy. Petr Pavel také hodnotí jednání České republiky vůči afghánským spolupracovníkům jako politováníhodné, i přesto, že se nakonec podařilo část z nich dopravit na území ČR. Poukazuje na to, že se vše nemuselo odehrávat během zmatečných několika dní, na přípravu jejich výběru a přesunu v případě potřeby měla česká vláda 2 roky. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 31. srpna 2021.

 17684

Nejkrásnější galerie

3. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 13 minut

 


Jestliže se vám naskytne příležitost alespoň na chvíli zavítat do hlavního města České republiky Prahy, určitě si nenechte ujít nádhernou procházku po nejmagičtějším a nejkrásnějším gotickém mostě na světě – Karlově mostě, o kterém se často hovoří jako o nejkrásnější galerii především barokních soch a sousoší pod širým nebem. A když se budete chtít dozvědět i něco více nejen o jeho první soše, ale vůbec o staré Praze, pak není nic snazšího než sáhnout po knize dvou pražských nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová – Máj, která nedávno vydala knihu již zesnulého Jiřího Horáka pod názvem Kniha o staré Praze. Spolunakladatelkou a současně i její redaktorkou je MgA. Jaroslava Jiskrová.

Paní Jiskrová, co vašeho manžela přimělo sednout za psací stůl a začít pracovat na této pozoruhodné knize?

 16637

Druhá Babišovka aneb aneb opět jsme v tom kovidu bestoffní

3. 9. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 9 minut

 

 

Sleduji dění na covid mediální scéně. Sleduji detailně, pravidelně a každodenně. A bedlivě. Nejrozsáhlejší informace z domova i z ciziny poskytuje web Seznam, následují Britské listy, iROZHLAS a také Forum24 se snaží. Nejméně? Nejméně, kdo asi? Nejméně webplátek iDNES a jemu podobné a stále klesající Lidovky. Což přesně odráží stav covidu v Slezsku, Moravě i Čechách. Nezájem ze strany vládní a hlavně ze strany Babiše a jeho hnití ANO. Očkovací kampaň neexistuje, strategie se mění dle toho, jak trio hanebných prchajících panchartů páchá marketingově-populistická zvěrstva a nikoli dle toho, jaká je potřeba českého státu, natož obyvatelstva.

Nedůslednosti českého jazyka z pohledu laika

3. 9. 2021 / Aleš Zuzaňák

čas čtení 2 minuty


Je zřejmé, že do českého jazyka pronikaly a stále pronikají vlivy cizích jazyků.

Nejzřetelnější je to v oblasti IT a ekonomie, kdy český jazyk nestihá počešťovat celosvětově přejímanou odbornou terminologii. Například na vývěsních štítech různých služeb je možné číst nápisy „Naplňování cardtridgí nebo kartridží“.

V PS ČR se projednával německý termín tzv. „kurzarbeit“, ačkoliv převážná část ekonomické terminologie je v češtině nebo má anglický základ.

Monitor Jana Paula: O mládí a stáří

3. 9. 2021 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty

Mládí a stáří, dvě zcela odlišné životní etapy člověka, kdysi vzájemně iniciační. Vnímám stále kolem sebe zpohodlnělý vztah mladých ke starým lidem, u nichž to, co doposud fungovalo, je najednou jinak. Maminka začala blbnout, tak ji umístili do pečovateláku, aby měl táta klid. Výsledek? Dva lidé, kteří spolu během mnoha desítek let dokázali zestárnout, jsou náhle svého vztahu zbaveni pro pohodlí svých bližních. Jsou zbaveni možnosti potkat se i ve strastech, které s sebou staroba nese, jsou zbaveni možnosti spolu dožít.

 17678

U Břeclavi oprava vysokonapěťového vedení nezačala

3. 9. 2021

čas čtení 4 minuty

Obrázek 1 – Náhradní přenosová trasa je podle typického hluku zapnuta a nikdo na stavbě není

Je to již více než dva měsíce od havárie vedení zvn 400 kV u Břeclavi. Podívali jsem tedy znovu na místo nehody, co se tam děje, píše ing. Oldřich Maděra.

Rozhovor Britských listů 415. Jak je Česko zaseklé v osmdesátkách

13. 8. 2021

čas čtení 1 minuta


Po revoluci r. 1989 převzala v Československu moc skupina třicátníků, které formovala zkušenost husákovského socialismu z osmdesátých let. Tito lidé dodneška, dnes jsou to šedesátníci, určují politický a ekonomický směr dnešní České republiky. Politika a ekonomika jsou v ČR provázány, respektive politikové dělají, co chtějí oligarchové. Je to dobře nebo špatně? O tom mluví dnešním Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Albínem Syberou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 13. srpna 2021.



Tisková zpráva:

Nevidomí fotbalisté předvedou své umění na turnaji v Brně

3. 9. 2021

čas čtení 3 minuty

O víkendu 11. a 12. září 2021 se v Brně uskuteční mezinárodní turnaj ve fotbalu pro nevidomé Brno Friendly Cup. Klání, které odstartuje v areálu U Hrocha v městské části Jundrov, se zúčastní pět týmů ze čtyř evropských zemí, mezi nimi i pořadatel turnaje Avoy MU Brno.

Tisková zpráva:

FYZIOporadna: mýty a fakta o nošení dětí. Jak a jaké pomůcky používat?

3. 9. 2021

čas čtení 8 minut

Nošení dětí na těle je lidoopům přirozené. Hustou srst však současnému člověku nahradily různé pomůcky – šátky, ergo nosítka nebo baby vaky. Jejich užívání má své odpůrce, přesto bylo prokázáno, že nošení dítěte rozvíjí jeho učení, orientaci, získávání zkušeností a posiluje jeho vlastní ego. Pro zdravé nošení je však třeba znát a dodržovat určitá pravidla.

Tisková zpráva:

Mysli na lesy a vyhraj zrcadlovku! FSC ČR zahájila nový ročník úspěšné fotosoutěže

3. 9. 2021

čas čtení 4 minuty

Organizace FSC ČR zahájila osmý ročník fotografické soutěže, která patří mezi největší s environmentální tematikou v ČR. Letos nese název „Mysli na lesy“ a jejím hlavním tématem je přírodě blízké lesní hospodaření a ochrana lesů před negativními dopady klimatické změny. Každý z nás totiž může lesům pomoci svou odpovědnou spotřebou a výběrem dřevěných výrobků z přírodě blízkých lesů, například těch s logem FSC (Forest Stewardship Council). Soutěž bude probíhat od 1. září do 15. listopadu 2021 ve třech kategoriích, na vítěze čekají fotoaparáty, fotografické příslušenství a další ceny v celkové hodnotě 90 tisíc. Patronem fotosoutěže je celosvětově známý fotograf Martin Rak.

Britské náboženské organizace neřeší sexuální zneužívání dětí

3. 9. 2021

čas čtení 2 minuty


Čelné britské náboženské organizace "šokujícím způsobem" selhávají a "chovají se otevřeně pokrytecky" vůči obviněním ze sexuálního zneužívání dětí, konstatovalo Nezávislé vyšetřování sexuálního zneužívání dětí (IICSA). Vyšetřování zkoumalo důkazy od 38 náboženských organizací, včetně křesťanských sekt, ortodoxně židovských organizací a muslimských organizací a nalezlo šokující nedostatky ve všech z nich. Zkoumány byly i baptistické organizace, metodistické, sikhské, hindské a buddihistické.

Nedávno takto IICSA zkoumalo i katolickou církev a britskou anglikánskou církev a shledalo tytéž šokující nedostatky i u nich.

Rozhovor Britských listů 421. Měla by se v ČR zrušit všechna protikoronavirová opatření?

3. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta



S imunologem profesorem Václavem Hořejším mluví Jan Čulík o nejnovější koronavirové situaci v ČR a o vyhlídkách do budoucnosti. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. září 2021.

 16518

Koronavirus: Očkování snižuje pravděpodobnost dlouhého covidu o skoro 50 procent

2. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Ve středu 1.9. ministerstvo zdravotnictví ČR zaznamenalo 261 denních nákaz.  V ČR do 1.9. zemřelo  30 404 lidí. V nemocnicích je 53 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 679 738 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Očkováno první dávkou bylo v ČR 5 750 319 osob, druhou dávkou 5 542 757 osob.

- Dvojí očkování snižuje pravděpodobnost výskytu dlouhého covidu o téměř 50 procent, zjistila studie King's College v Londýně. Plné očkování také snižuje pravděpodobnost hospitalizace s covidem o 73 procent a pravděpodobnost vážných příznaků covidu snižuje o 31 procent. Tým analyzoval data od více než 2 milionů lidí zaznamenaných na aplikaci Zoe Covid Symptom Study od prosince 2020 do července 2021. Asi 6030 uživatelů aplikace informovalo, že měli pozitivní test na covid nejméně čtrnáct dní po prvním očkování, ale před druhým, a 2370 osob mělo pozitivní test nejméně sedm dní po druhém očkování. Nejběžnější příznaky, jako ztráta čichu, kašel, horečka, bolesti hlavy a únava byly mírnější a u očkovaných lidí se vyskytly méně často. U lidí nad 60 let a starších, kteří byli očkováni oběma dávkami vakcíny, se daleko častěji než u mladších vůbec nevyskytovaly žádné příznaky.

- Evropské středisko pro prevenci nemocem a pro jejich zvládání uvedlo, že neexistuje naléhavá potřeba očkovat lidi posilujícími dávkami, vzhledem k existujícím datům ohledně toho, jak účinné jsou vakcíny.

 17641

Ale takhle přece Brexit vypadat neměl...

2. 9. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení < 1 minuta

V Británii by chtěli, jestli by se nedaly nějak upravit obchodní a další vztahy se zeměmi Evropské unie, aby to všechno šlo snáze, aby se dalo bez překážek, cel a kontrol obchodovat, a taky jestli by se zase nemohla země otevřít pro ty ekonomické migranty, díky kterým jim země vůbec fungovala (kontrola nad migrací byl mimochodem jeden z největších argumentů brexitéřů)... a tak dále.

Tak bych se chtěl zeptat, jak ta Máňa, jestli třeba by tyhle trable nevyřešilo, kdyby Británie podala zas přihlášku do Evropské Unie, píše Jiří Hlavenka v reakci na vyjádření zástupců britských obchodních řetězců Tesco a Iceland, že kvůli nedostatku řidičů nákladních aut může na Vánoce dojít k problémům s dodávkami zboží do obchodů.

 17280

Sladký nový styl a Dante Alighieri

2. 9. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 30 minut

Za předchůdce sladkého nového stylu se považuje Guido Guinizelli (který žil někdy v letech 1230 až 1276). Působil jako právník a soudce v rodné Boloni. Roku 1274 byl odtud vypovězen kvůli svému ghibellinství. Zpočátku byl pod vlivem Sicílie a Provence, pak ale dochází k osobité poezii. Zmíním se zběžně o jeho sonetech a o kancóně V šlechetném srdci láska je a byla, která se stala manifestem celého směru. V sonetech narazíme na naprosté idealizování a vyvýšení milované ženy. Jedná se především o duchovní idealizaci: dívce náleží všechna čest a chvála; dosud se nezrodila jí rovná žena;  přináší „každé kráse krásu“; v její přítomnosti nemohou být lidé špatnými atd. Guinizelli je vždycky jemný, umělý, mnohoslovný, moc obecný – někdy ale, když líčí smyslový dojem, je to živá a krásná poezie, jako např. první dvě sloky sonetu Viděl jsem jitřenku, jež zahořela. Ze sonetů lze tak či tak cítit nenaplněnou lásku, skrytou a trýznivou, nábožnou touhu. Snad to můžeme lépe pochopit, když uvážíme, že podle Danta byl Guinizelli homosexuální. Dalším rysem této poezie je personifikace Lásky (eventuelně boha Lásky), která se propojuje s mravními ideály.

Tento text, jímž se vracím k Dantovi Alighierimu, byl původně zveřejněn v mém časopise Téma (v listopadu 2006). 

Rozhovor Britských listů 418. Biden odchodem z Afghánistánu znesvětil americké vojenské oběti

24. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta



Náhlým stažením amerických vojáků z Afghánistánu zradil prezident Joe Biden tamější obyvatelstvo, které vystavil teroru extremistů z Talibánu, konec konců stejně jako svět. Možná je Biden senilní, ale cožpak jsou senilní i vysocí činitelé amerického ministerstva zahraničí a obrany, že došlo k tak neuvěřitelné nekompetentnosti? Jan Čulík hovoří s umělcem a performerem Milanem Kohoutem, žijícím v americkém Bostonu, o tom, jak se k této katastrofě staví americká společnost a proč. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 24. srpna 2021.

 17676

Výtvarník s duší poety

2. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 12 minut

Krása ladnosti křivek ženského těla musí zákonitě okouzlit kteréhokoliv návštěvníka, jenž zavítá na některou z mnoha výstav obrazů, ať již doma či v zahraničí, jejichž autorem není nikdo jiný než světově uznávaný český malíř, grafik Tomáš Hřivnáč.

Pane Hřivnáči, říká se o vás, že jste „mistr suché jehly a hedvábné linky“. Souhlasíte s tímto tvrzením? Necítíte se být spíše výtvarníkem s „duší poety“?

Studie: Znečištění vzduchu zkracuje miliardám lidí život o řadu let

2. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Znečištěný vzduch zabíjí daleko více než kouření, automobilismus či HIV/Aids. Hlavní příčinou je pálení uhlí


Znečištění vzduchu zkracuje život miliard lidí až o šest let, zjistila nová studie. Největším viníkem je spalování uhlí a nejpostiženější je Indie, kde občan v průměru umírá o šest let dříve. Čína za posledních sedm let znečištění vzduchu silně snížila, přesto však tam znečištění vzduchu lidem zkracuje život o 2,6 let.

 16447

Dramaticky rozdílné zkušenosti s covidem rozdělí Evropu zřejmě na dlouhá léta

2. 9. 2021

čas čtení 4 minuty

Radikálně odlišné zkušenosti s koronavirovou pandemií vytvořily toxické geografické, generační a společenské rozdíly po celé Evropě, které zřejmě budou ovlivňovat politiku na evropském kontinentu po mnoho let

Z výzkumu Evropské rady pro zahraniční vztahy (EFCR), založené na průzkumech veřejného mínění ve 12 členských zemích EU, vyplývá, že existuje "příběh dvou pandemií a dvou Evrop". Posledních 18 měsíců mělo radikálně odlišný dopad na regiony, věkové skupiny i na jednotlivce v EU.

"Evropa je dnes kontinent naprosto odlišných zkušeností: vznikly obrovské propasti, které by mohly být tak vážné jako dluhová krize eurozóny a uprchlická krize z roku 2015," uvedl Mark Leonard, ředitel a zakladatel EFCR a spoluautor této analýzy.

 16447

Rozsáhlá studie: 14% dětí trpí dlouhým covidem ještě 15 týdnů po nákaze

2. 9. 2021

čas čtení 2 minuty


14 procent dětí, kteří mají pozitivní test na koronavirus, má příznaky covidu ještě o patnáct týdnů později. Těmito příznaky jsou dýchavičnost, bolest hlavy, tzv. mozkový chaos, únava a ztráta čichu a chuti.


Analýzu provedla University College v Londýně s organizací Public Health England. Zkoumala reakce téměř 7000 dětí od 11 do 17 let, kteří se podrobili PCR testům od ledna do března letošního roku. 3065 těchto dětí mělo pozitivní test, 3739 mělo negativní test.

Rozhovor Britských listů 417. Dvacet čtverečních km u Břeclavi, kde hrozí smrt

20. 8. 2021

čas čtení 1 minuta


 
"Pokud tam někdo bude stát jednou nohou ve vodě a jednou nohou na břehu, tak ho to zabije. Pokud bude někdo pracovat v tom skleniku, tak ho to zabije taky. Pokud to bude stožár blízko toho skleníku, tak ho to zabije. Já v tom dělám dvacet let a mně chodí ty mrtvoly, výbuchy a požáry na stůl pořád."

Mezinárodní odborník na vysokonapěťovou energetiku ing. Oldřich Maděra varuje v tomto Rozhovoru Britských listů, že náhradní vysokonapěťové elektrické vedení, postavené nedaleko Břeclavi po nedávné spoušti způsobené tornádem, neodpovídá českým technickým normám a na prostoru dvaceti čtverečních kilometrů jihozápadně od Břeclavi ohrožuje lidi smrtí. Je to velmi závažná věc. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. srpna 2021.

K tomu:

 16447

Ještě možná upřesňující dodatek k chřipce a přímo ke covidu-19

2. 9. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

 

Obě shora zmíněná onemocnění mají řadu podobných znaků, ale také závažných rozdílů. Určitě se hodí zopakovat, že výskyt tradičního typu chřipky (včetně proslulé pandemie z let 1918-20, kdy nejméně 50 milionů lidí na nákazu zemřelo) v uplynulé „chřipkové sezóně“ – od podzimu 2020 – takřka vůbec nebyl registrován. Naproti tomu kromě zamoření málem na celé zeměkouli covidem-19 zhruba týmž virem byl hned ještě v září 2020 zaznamenán jeho výskyt v nové a zákeřnější variantě, později v rámci koronavirů pojmenované „alfa“ (přitom vůči ní, ani vůči případným dalším variantám zatím nedisponujeme žádnou přímo adresně vyvinutou vakcínou!). Nezapomínejme, že pokud mají viry možnost dalšího svého šíření, snadno se projevují v nových variacích. Před zářím 2021 máme zatím evidovány čtyři nové varianty covidu-19; teď zatím převažuje výskyt „delta“ (s řadou dílčích mutací); kromě rychlejšího šíření nákazy jde též o často nebezpečnější průběh onemocnění.

 17432

Američany vedená válka proti teroru si vyžádala miliony obětí

Bude nyní ukončena globální válka proti teroru?

2. 9. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Spojené státy stáhly veškeré své vojáky z Afghánistánu a v médích se objevují zprávy o konci války proti teroru. Je to sice trochu předčasný soud, neboť jeden z pilířů této války – kampaň bezpilotních letounů – prozatím stojí, nicméně ukončení hlavních konfliktů globálního honu na teroristy v Iráku a Afghánistánu si bezesporu zaslouží menší rekapitulaci. Zločiny americké okupace, o nichž se má hovořit před Mezinárodním trestním tribunálem, byly zastíněny zbabraným odchodem okupačních vojsk a pozitivními aspekty amerického působení v Afghánistánu. Je třeba rovněž připomenout, že Afghánistán byl první „zastávkou“ globální války proti teroru, již s velkou pompou před dvaceti lety vyhlásila vláda George W. Bushe.

 17671

Pozvánka

Festival bez domova

2. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

Srdečně vás zveme na 5. ročník FESTIVALU BEZ DOMOVA. Festivalu o hudbě, o bezdomovectví, festivalu o životě. Akce proběhne dne 11.9. v Hradci Králové, jako open-air na Kavčím plácku

30782

Právo na hloupost v ČR zaručeno, důsledky distribuovány na všechny

2. 9. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty


Se začátkem školního roku se opět rozeběhly zapálené diskuse o povinném testování ve školách, o možných omezeních prezenčního vzdělávání, o tom, co přijde po volbách, zda opět nedostanou děti, rodiny a učitelé "zakouřit", aby infekčnost klesla nebo byla udržena na hranici snesitelnosti pro zdravotnický systém. Protože zavřít školy je jednoduché, dodržovat hygienická a preventivní opatření v průmyslových provozech stojí odvahu a úsilí ze strany vlády. Je to celé bizarní. Kdyby stoupla protečkovanost nad potřebnou hranici, tedy zhruba tři čtvrtiny populace, nebylo by třeba se obávat možných opatření, kterých se diletantská vláda dopouštěla v předchozím průběhu pandemie. A proočkovanost nestoupne nad určitou hranici, neboť zhruba 35 % české populace starší 12 let o očkování proti covid nemá zájem. Své právo na hloupost z hlediska důsledků však distribuují na všechny.

Okamura si zřejmě přeje, aby covidem v ČR onemocnělo co nejvíc školáků a co nejvíc z nich mělo dlouhodobé zdravotní problémy

1. 9. 2021

čas čtení < 1 minuta

Okamurova SPD podává správní žalobu proti proticovidovým opatřením v českých školách a žádá, aby byla všechna zrušena.

Mezitím přícházejí údaje z Británie o obrovském nárůstu hospitalizací dětí na covid.

Usiluje snad Okamura o tutéž situaci v ČR?

5,6 procent všech hospitalizací jsou děti. 0,6 procent nakažených dětí bylo hospitalizováno, 8472 dětí bylo hospitalizováno v letech 2020/2021. Za srpen 2021 bylo v Anglii hospitalizováno 1190 dětí, více než v červenci 2021, kdy jich bylo hospitalizováno 1153.



 17668

Velké dítě

1. 9. 2021 / Soňa Svobodová

čas čtení 9 minut

 


Přesně tak jako velké dítě, se cítí známý český režisér, spisovatel , dramatik, herec a pedagog Arnošt Goldflam, jenž se po maturitě ocitl na studiích medicíny, z nichž brzy odešel. Poté pracoval ve slévárně jako jádrař, pak jako pom. dělník na brněnském Výstavišti a nakonec v Královopolské jako rozpočtář, léta se věnoval výtvarnému umění ale nakonec ho jeho zájmy zavedly až ke studiu režie na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, v jejímž průběhu ztvárňoval též nejrůznější drobné role na divadelních prknech. Po ukončení studií režíroval v řadě brněnských divadel od Satirického přes Večerní Brno, Divadlo X, Divadlo na provázku až setrval 18 let jako ústřední postava HaDivadla. V osmdesátých letech začal ztvárňovat menší i velké role v řadě filmů jako například Něžný barbar, Dědictví 1 i 2, Lotrando a Zubejda, Vyžilý Boudník a také v mnoha televizních seriálech Uctivá poklona pane Kohn, Proč bychom se netopili, Sněžný drak, Špunti na vodě a mnoha dalších. Celou dobu se věnuje režírování divadelních her v ČR, Rakousku, Německu a Polsku a současně donedávna byl profesorem pro obor dramatická umění na JAMU a DAMU, a kromě toho je autorem cca 90 her a dramatizací a asi 20 knih pro dospělé a pro děti. Právě v září mu vyšla v nakladatelství Albatros kniha 15 příběhů pod názvem Strašidelné Brno.

Pane Goldflame, vaše nejnovější kniha je určena jak rodičům, tak i jejich dětem. Nebudou se děti při čtení těchto děsivých příběhů bát?

Průběžné zpravodajství:

70 procent občanů EU je plně očkováno

1. 9. 2021

čas čtení 1 minuta

70 procent obyvatel Evropské unie je plně očkováno proti koronaviru

- 70 procent obyvatelstva EU je plně očkováno proti koronaviru. Byl tím splněn cíl, který si EU dala začátkem roku 2021. Avšak v některých zemích je proočkovanost vyšší než 70 procent a jiné jsou zoufale pozadu.


- Izrael zaznamenal rekordní počet denních nákaz 11 000. Přesto otevře 1. září školy. Asi 60 procent z 9,3 milionů obyvatel Izraele je plně očkováno, 80 procent dospělých je plně očkováno.

- Britská vláda zavede od příštího měsíce  očkovací pasy pro noční kluby a další zábavní podniky pod střechou. Od září bude také Británie očkovat občany třetí vakcínou.

- V USA v srpnu bylo první vakcínou očkováno asi 14 milionů lidí, o 4 miliony více než v červenci.

- Irská vláda plánuje zrušit veškerá covidová omezení 31. října.

- Itálie v úterý registrovala 75 úmrtí na covid, počet nákaz byl 5498.

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Mezitím v Absurdistánu 189:

Polská vláda mučí afghánské uprchlíky na hranicích

1. 9. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Minulý týden nebyl žádný Absurdistán, protože jsem musel jet do Polska v rodinných záležitostech. Situace, kterou se chystám teď popsat, probíhá v Polsku bohužel už déle než dva týdny. A nechci o tom jen psát, chci křičet, protože toto je největší skandál za mnoho let, který se odehrává na území Evropské unie. Tentokrát nebude v této kapitole absolutně nic zábavného, ​​takže pokud hledáte zábavu, jděte číst něco jiného.

 16637

Jak lze lehce vyvolávat falešný dojem z údajné neefektivnosti vakcín

1. 9. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Napsala nám jedna - plně očkovaná - čtenářka:

Vážený pane Čulíku,
ve včerejším článku na Lidovkách jsem pochytila tuto informaci. Je to pravda? To by byla šílená čísla, že 45%  hospitalizovaných ve VB je naočkováno proti Covidu:

"Britská vládní zdravotní agentura Public Health England (PHE) zveřejnila data, podle kterých z pacientů s deltou hospitalizovaných od 19. července bylo 55,1 procenta neočkovaných."

Je to doslova učebnicový příklad, jak z neúplné informace a chybné interpretace lehce vznikne falešná poplašná zpráva. 

Lidi přece nejsou koně ani krávy. Tak proč vznikla v Americe hysterická sháňka po léku pro dobytek?

1. 9. 2021

čas čtení 4 minuty

 
Neexistují důkazy, že by ivermektin dokázal vyléčit covid. Dokonce je nebezpečný životu. To ale nebrání ultrapravicovým mediálním celebritám a republikánům v USA, aby ivermektin silně doporučovali jako údajný lék proti covidu.


Nejste kůň. Nejste kráva. Jste, obávám se, homo sapiens, žijící ve světě, který natolik zešílel, že se lidi raději nechají otrávit odčervovacím lékem pro dobytek, než aby se nechali očkovat vakcínou určenou pro lidské bytosti, píše Arwa Mahdawi.

 16786

Zfalšovaná studie o ivermektinu

1. 9. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Druhého srpna časopis Nature referuje o dalším zajímavém vývoji v příběhu ivermektinu jako léku proti covidu. Jak už jsem psal dříve pro Britské listy: vědecké články před tím, než projdou recenzním řízením, mohou být uloženy v různých databázích, k nimž má přístup široká veřejnost. Takovým ještě nerecenzovaným článkům se říká preprinty a velmi často byly během epidemie covidu zdrojem různých novinářských informací.

Tisková zpráva:

Podcast Pirátky Gregorové „Politika je pro všechny“ startuje s místopředsedkyní Zelených Annou Gümplovou

1. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

Nejmladší česká europoslankyně Markéta Gregorová /Piráti/ tento týden odstartovala unikátní podcastovou sérii v rámci kampaně Politika je pro všechny. Tzv. Podcast pro všechny přinese do začátku tři rozhovory s různými lidmi v různých úrovních politiky, kteří se vymykají šabloně současných politiků, „staršího muže v obleku“. Gregorová chce kampaní přitáhnout do politiky nové osobnosti, které nepatří do tradičních politických škatulek.  

Tisková zpráva:

Nothing else, Mothers. Autorská inscenace o vztahu matky a dcery bude mít premiéru v Paláci Akropolis

1. 9. 2021

čas čtení 4 minuty

Autorská inscenace Dominiky Špalkové a Anny Klimešové se po několika odkladech konečně dočká své premiéry. Kompozice vztahu mezi matkou a dcerou s názvem Nothing else, Mothers se poprvé odehraje 13. září v Paláci Akropolis. V inscenaci pro dvě performerky se objeví tanečnice Cécile Da Costa a herečka Antonie Formanová.

Tisková zpráva:

THEATRUM KUKS 2021: Dvě pokřtěná cédéčka, premiéry i oslava s #novebaroko

1. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

Multižánrový festival THEATRUM KUKS oslavil dvacáté narozeniny. Jubilejní ročník od minulé středy do neděle přivítal v krásném prostředí barokního Kuksu stovky diváků, kteří měli možnost navštívit více než čtyřicet programových bodů od divadla, přes vážnou hudbu a operu až po site-specific projekty či představení pro děti. Nechyběly ani světové premiéry nebo křty cédéček

Afghánistán a velmoci

1. 9. 2021

čas čtení 2 minuty

  • Na americké porážce v Afghánistánu bude bita Evropa - a Čína naopak může získat, i když rezignuje na pokusy prosadit v zemi změny. 

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
21189