16447

Průběžné zpravodajství:

Indie má víc než 20 milionů nákaz a 357 229 nových denních infekcí. V ČR zemřelo dalších 56 lidí

4. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

 

V pondělí 3.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 2216 denních nákaz.  Počet řádně neklesá, nebyly uzavřeny montovny.  V ČR do 3.5.  zemřelo  29 421 lidí, to je nárůst o 56 mrtvých.  V nemocnicích je 2564 osob, to je nárůst o 186 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 636 836 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 131 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 287 na 100 000 (v Británii je to méně než 50 nákaz na 100 000).

V pondělí 3.5. bylo v ČR očkováno jen 66 507 osob, ukončeno bylo očkování u  jen 4729 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 254 744 lidí, druhou dávkou 1 009 953 osob.


- Počet nových denních nákaz v USA poklesl pod 50 000.

- Německo zrušilo Oktoberfest.

- Evropská unie plánuje otevřít se od června plně očkovaným turistům.

- Spojené státy schválí příští týden vakcínu Pfizer pro děti ve věku 12-15 let.

 17086

Nárůst znečištění vzduchu zřejmě poškozuje myšlení starších mužů

4. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

 

I krátké, dočasné zvýšení koncentrace partikulátů ovzduší poškozuje zdraví mozku, zjišťuje studie


Dočasný nárůst znečištění vzduchu zřejmě poškozuje paměť a myšlení u starších mužů. Vědci zjistili, že kognitivní schopnosti mužů klesaly v důsledku nárůstu intenzity znečištění vzduchu během měsíce před testováním, i když nejvyšší intenzita znečištění byla nižší, než jsou bezpečnostní limity pro toxické ovzduší, které určila Světová zdravotnická organizace a národní regulační instituce.

 16850

Hotovo. Dohamáčkováno

4. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Foto: Martin Strachoň/Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International.

Aktualizace: Jan Hamáček popřel, že by tato informace byla pravdivá. Uvádí, že by ani nebylo praktické nic takového ruské vládě slibovat, protože čeští politikové věděli, že informace o Vrběticích už mají média a věc se utajit nedá. Seznam.cz uvedl, že všichni jeho svědkové trvají na své verzi událostí a jsou ochotni to potvrdit při vyšetřování. 

Seznam.cz od několika svědků schůzky na ministerstvu vnitra ze dne 15. dubna zjistil, že na plánovaném jednání v Moskvě hodlal Jan Hamáček vyměnit odložení vrbětické kauzy za "menší pozornost" ruské strany.

 16850

Co se nám nezúčastněným ještě „nadplánem“ kolem Vrbětic vyvrbí?

4. 5. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty


Teď, 4. května, jako možný dohad máme brát, že ta nejdřív nečekaně vyhlášená cesta vicepremiéra Hamáčka do Moskvy měla od samého začátku docela odlišný scénář od toho nejdříve zamuchlaného jen do vyjednávání jakoby spásonosné dodávky ruských injekcí „Sputnik V“ proti koronaviru; přičemž hned ve veřejně předkládané informační „hře“ nebyly ještě zakalkulovány informace o „Vrběticích“ (v té špionážně exponované výchozí podobě ze 7. dubna 2021, která tomu měla mezi zasvěcenými iniciátory té cesty informačně předcházet; takže ta zmíněná a vládně veřejně požehnaná cesta by byla v koncepci zahraniční politiky ČR víc než jen „šlápnutím vedle“).

 17088

Mezitím v Absurdistánu 174:

Polsko jako nevolník Panny Marie

4. 5. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Foto: Polsko je podle polských biskupů "bezpodmínečným nevolníkem Panny Marie".
lust4lthr via Flickr (Creative Commons 2.0)
Przemek P. via Wikipedia (Creative Commons 3.0)

"Bezohledný útok oprganizace Watchdog na okruh kolem Rádia Maryja!" Univerzita Otce Rydzyka se stává dalším terčem! Děkan říká: „Jsme mučeni. Jaký to má účel? “ - pláče server wPolityce.pl, extremistický portál, který nekriticky podporuje stranu PiS.  Takže o co jde? Watchdog Polska, nevládní organizace zaměřená na občanskou kontrolu institucí získáváním  veřejných informací, bojuje u soudu s Rydzykovým impériem - chce, aby zpřístupnila své finanční informace, a poukazuje na to, že jelikož je Rydzykovo impérium příjemcem velkých  vládních grantů, a jde tedy o veřejné peníze a občané mají právo vědět, jak jsou jejich peníze vynakládány.

Rozhovor Britských listů 385. Nikdo dnes neví, co je pokrok

30. 4. 2021

čas čtení 1 minutaPři příležitosti Svátku práce hovoří Bohumil Kartous s bývalým předsedou vlády České republiky Vladimírem Špidlou o tom, zda může přežít sociální demokracie v Česku a v Evropě obecně. Vladimír Špidla přináší v tomto rozhovoru celou řadu brilantních postřehů o krizi politické reprezentace, o tom, co znamenal pojem pokroku v minulosti a co může znamenat dnes a v budoucnosti a zda vůbec budeme řešit nadcházející epochální proměnu ekonomiky, k níž dojde v důsledku robotizace - Česko tohle zatím zdá se vůbec neřeší a zabývá se na vnitropolitické scéně v podstatě jen pitomostmi. Tento opravdu podnětný Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 30. dubna 2021.

 17091

Kde a jak se v ČR nechat očkovat

4. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

Dobrý den!

Ve vašem debatním příspěvku ve vlákně


píšete: " dostavit se k očkování první dávkou 6. února 2021 do obřího očkovacícho střediska",
a více méně tak odpovídáte všem stěžujícím si na dlouhé čekací lhůty, co udělali špatně. 

- Kdo si vybral (jako treba pan František Řezáč ) k očkování svého praktického lékaře stál/stojí ve frontě na v ČR nedostatkové vakcíny Moderna,  VAXZEVRIA + Janssen (zatim se jich vyočkovalo jen  330 564 + 372 540 + 6 232 dávek = míň než 25% z celku 3 201 704), píše Jaroslav Marek.

 16936

USA a Británie naléhají na skupinu G7, aby se sjednotila proti hrozbám z Číny a z Ruska

3. 5. 2021

čas čtení 3 minuty


Anthony Blinken, americký ministr zahraničí, a britský ministr zahraničí (českého původu) Dominic Raab požadují revitalizaci a rozšíření aliance G7 jako států rozhodných hájit otevřené společnosti a mezinárodní pořádek založený na pravidlech tváří v tvář hrozbám autokratických společností Číny a Ruska.

Po schůzce s Blinkenem zdůraznil Raab v Londýně v pondělí, že zaznamenává "zvýšenou poptávku a potřebu agilní skupiny zemí, které sdílejí tytéž hodnoty a chtějí ochrańovat multilaterální systém".

29869

Polemika s Karlem Dolejším

Komunikovat s Ruskem, či nikoliv? V Bulharsku a na Ukrajině mají jasno

4. 5. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Karel Dolejší ve svém – eufemisticky řečeno – expresivně laděném textu konstatuje, že před kremelskou mocí už po vrbětických událostech není kam ustupovat. Docela by mne zajímalo, co tím autor konkrétně myslí. Máme snad Rusku vyhlásit válku (sic!), přestože naši spojenci v západní Evropě nepřistoupili ani k solidárnímu vyhošťování diplomatů? Anebo to spíše značí, že na rozdíl od některých zemí, které mají s kremelským režimem daleko větší potíže, nemáme s Moskvou vůbec komunikovat? A čeho tím vlastně – jako malá a v jádru nesebevědomá země – chceme docílit?

 17090

Nejlepším Putinovým spojencem je český vichistický syndrom

4. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Grafika: Wikimedia Commons.

Francie začala publikovat jména svých občanů, kteří ve 40. letech kolaborovali s nacisty, teprve v roce 2015. Samozřejmě, že tehdy už byla naprostá většina z nich po smrti. - Veřejným zpřístupněním seznamu kolaborantů jako by se symbolicky uzavřela historie fenoménu, který historik Henry Rousso v roce 1987 označil termínem "vichistický syndrom".

 17089

Milan Kundera: O nesamozřejmosti českého národa. Kundera byl věštec

4. 5. 2021

čas čtení 13 minut

Učil jsem v posledních pěti týdnech na Masarykově univerzitě v Brně a na pražské filozofické fakultě University Karlovy kompaktní kurz české literatury (čtyři hodiny týdně, v úterý a ve čtvrtek). V obou kursech přišla svým způsobem řeč na Milana Kunderu, tak jsem studenty upozornil na text jeho podvratného projevu "O nesamozřejmosti českého národa", předneseného na sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967, tedy před 54 (!) lety.

V Britských listech jsem ho zveřejnil před pětadvaceti lety, 30. prosince 1996, na konci prvního roku existence Britských listů...

Když jsem ho přečetl tento týden znovu, byl jsem ohromen, jak je tento Kunderův projev aktuální dnes.

Kundera byl věštec.

Anebo prostě rozumí podstatě české identity a existence?  (JČ)


Poslední dny před skotskými volbami: KDE JSI, BORISI?

4. 5. 2021

čas čtení < 1 minuta

KDE JSI, BORISI?

SRAB PREMIÉR SE BOJÍ DO SKOTSKA

(Johnson navštívil severoanglické město Hartlepool - tak proč nezajel jen o kus dál a "nepomohl" kampani svých konzervativců?)

 


Jinak list The National informuje, že po celé zemi nechal vylepit předvolební billboardy, na nichž cituje "báseň", kterou Boris Johson publikoval jako šéfredaktor konzervativního týdeníku Spectator:
"Skoti, jaká škodlivá, zavšivená rasa!"...!

 16478

Biden argumentuje, že je načase, aby nejbohatší Američané platili daně

4. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Joe Biden se vyjádřil, že je načase, aby korporace a nejbohatší Američané "začali platit férové daně". Cestuje po USA a dělá reklamu velkému programu své vlády na financování nové infrastruktury a sociálních dávek, ve výši asi 4 bilionů dolarů.

Balík má poskytnout financování pro péči o děti a pro všeobecnou předškolní výchovu zadarmo, pro masivní program modernizace rozpadávajícího se amerického systému veřejné dopravy a veřejného bytového fondu. Bude financovat i vládní akce proti globálnímu oteplování.

30153

Kde berou Babiš a Hamáček sílu vzdorovat prezidentovi?

4. 5. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Jan Hamáček v nedělních Otázkách V. Moravce řekl dvě věci, které mne zaujaly: 1. spolu s premiérem Babišem mohli během tiskové konference v sobotu 17.4., kdy ohlásili diplomatickou válku s Ruskem, počítat s podporou Hradu, protože prezident Zeman byl informován o zapojení policie a měl jednání s policejním prezidentem, 2. během týdne, kdy Hrad mlčel, došlo podle Hamáčka k návštěvě exprezidenta Václava Klause u Miloše Zemana, což mohlo změnit Zemanův postoj.

 16637

Katastrofální diskriminace seniorů při očkování v ČR

3. 5. 2021

čas čtení 4 minuty

Dnes se opakovaně od rána nemohu přihlásit do rezervačního systému (mzcr pro očkování proti covidu) pro již existující a validované registrace na očkování pro 2 osoby starší 70 let - viz. přiložené printscreeny s jejich čísly pojištěnce a kontaktním tel. číslem (ty zde nepublikujeme, pozn. red.). Na infolince 1221 mi obsluha není schopna pomoci problém vyřešit (záznam). Kontakt 1221 + 1 + 2 (technická podpora) je neustále po mnoho minut obsazen hudební smyčkou, píše Miroslav Hyliš z přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

 17081

Proč bychom neměli pomáhat štíru překročit řeku

3. 5. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 17 minut


Jako většina škol, i moje měla různé skupiny dětí, které byly součástí různých kulturních nebo módních „kmenů“. Někteří byli šprti nebo pitomci, jiní byli sportovní typy, někteří byli chuligáni, jiní byli oběťmi šikany a tak dále. Většina skupin, i když se příliš nedružily, nebyla plná nenávisti vůči druhým. Když přišel poslední den střední školy, byl uspořádán mejdan na rozloučenou. Skupina chuligánů však zjistila, že nebyli pozváni, a tak začali ostatním vyhrožovat. Pokud bychom je nepozvali, přišli by a večírek by zničili. Po nějaké debatě bylo rozhodnuto, že jsou chuligáni také součástí naší střední školy, takže mají právo být účastnit se rozlúčkového večírku. Všichni jsme si přece byli rovni, protože jsme všichni spadali do kategorie studentů.

Na začátku se jen mísili se všemi ostatními. Jak ale večer pokračoval, začali se chovat stále hlučněji a zvýšila se také jejich konzumace alkoholu. V určitém okamžiku začali obtěžovat dívky, házet po sobě jídlem, vyhnali diskdžokeje a hranou pop hudbu vyměnili za punk a někteří z nás skončili se zlomenými nosy. Chuligáni ten večírek  přece jen  zničili.

Indická kráva vs česká surikata

3. 5. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 9 minut

Chile trpí naprosto brutální druhou vlnou pandemie, přestože očkovala více než 50 procent obyvatelstva. Ale čínskou vakcínou... Objevilo se SEDM nových nebezpečných variant koronaviru. Na covid v Chile nyní umírají i dvacátníci a třicátníci...


Nejprve gratulace indické krávě, že v Ostravě nechala plně vyniknout českou surikatu. Česká surikata dostála svým slibům a do Rumunska žádné emisní povolenky nezmizely. Nenávratně. Je to vynikající premiér a manažer. Ale ne, dělám si legraci. Povolenky zmizely a už se nevrátí. Další úspěch českého „Já to zařídím“. Podobná výhra jako s vakcínami. Když nejde o dotace, tak bohužel. Národe, promiň. Bude líp.

Pět měsíců před volbami vedou v Německu zelení

3. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Poprvé od června 2019 informuje Pollytix Strategic Research, že v šesti z  deseti průzkumů veřejného mínění za posledních čtrnáct dní jsou nejpopulárnější stranou zelení. V průzkumu Kantar, který v neděli zveřejnil Bild am Sonntag, vedou zelení o tři procentní body, s 27 procenty.

Znamená to, že kandidátka Strany zelených Annalena Baerbock, 40, by se mohla octnout v pohodlném postavení, kdy si bude moci vybírat z celé řady koaličních kandidátů. třeba CDU, nebo sociální demokraty, nebo svobodné demokraty, nebo Stranu levice.

Piráti a Starostové chtějí zabránit vytunelování ostravské ocelárny, podají podnět na EGAP kvůli zmizelým dvěma miliardám

3. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva

Praha, 3. května 2021 Ostravská huť Liberty Steel je v ohrožení, Piráti a Starostové varují před vytunelováním podniku, hrozícím ztrátou zaměstnání pro tisíce lidí, a vyzývají vládu k razantním krokům. „Majitelé společnosti v čele s indickým byznysmenem Sandžívem Guptou si z premiéra udělali dobrý den. V pátek totiž porušili jen několik dní starý slib, že nevyvedou emisní povolenky mimo Českou republiku. Obešli dozorčí radu a vyměnili také část představenstva. To jsou jasné varovné signály. Budeme apelovat na vládu, aby zamezila opakování scénáře s vytunelováním OKD,“ uvedl Ivan Bartoš k prodeji emisních povolenek, které hutní společnost Liberty Ostrava prodala sesterské rumunské společnosti Liberty Galati v noci z 29. na 30. dubna.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Lidi by neměli jezdit do zahraničí, aby nepřitáhli nebezpečné varianty

3. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

V neděli 2.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 504 denních nákaz.  (O víkendu registrace nefunguje, zdravotníci jedou na chatu.) V ČR do 2.5  zemřelo  29 365 lidí, to je nárůst o 22 mrtvých.  V nemocnicích je 2378 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 634 619 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 134 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 298 na 100 000 (v Británii je to méně než 50 nákaz na 100 000).

V neděli 2.5. bylo v ČR očkováno jen 19 796 osob, ukončeno bylo očkování u  jen 2201 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 189 547 lidí, druhou dávkou 1 005 925 osob.


- Britská vláda by měla přesvědčovat občany, aby nejezdili na dovolenou do zahraničí ani poté, kdy to po 17. květnu má začít být v Británii legální, konstatovala všestranická skupina poslanců Dolní sněmovny. Cílem je zabránit třetí vlně koronaviru a dalším lockdownům. Cestování do zahraničí totiž zosobňuje podstatné riziko rozšíření nových variant koronaviru. ZDE 

- Tisíce britských lékařů se chystají po pandemii odejít ze zdravotnictví, protože jsou vyčerpáni dlouhou pracovní dobou a mají obavy, že to poškozuje jejich duševní zdraví. Třetina chce odejít do předčasného důchodu, čtvrtina si chce dát v práci lékaře pauzu a pětina chce odejít ze zdravotnictví a dělat něco jiného. Dlouhá pracovní doba, vysoké nároky na lékařskou péči, dopad pandemie a nepříjemné pracovní prostředí jsou důvody, proč lékaři chtějí odejít. ZDE  

30655

Podezření z velezrady

3. 5. 2021

čas čtení 11 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Prezident složil slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí." Prezident republiky nemůže být podle Ústavy trestně stíhán, ale lze jej za jeho skutky obžalovat pro velezradu nebo hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Velezrady se mohl prezident Miloš Zeman dopustit řadou skutků, které všechny nesou společný rys ohrožení bezpečnosti a svrchovanosti České republiky a jednání nikoli v zájmu České republiky a ústavního pořádku, ale v zájmu Ruské federace. Je to zjevné například z následujících příkladů:

 17084

„Soudruhu, ty nevěříš Straně“?

3. 5. 2021 / Vít Klíma

čas čtení 3 minuty

Takhle se ptali komunisté, když chtěli náš podpis pod Antichartu, aniž nám text Charty 77 dali přečíst. Podpis pod ní byl chápan jako test naší loajality k tehdejší „rodné máti“. Dnešní test slepé loajality je obdobný: „věříš zprávě BIS? Nevěříš? Pak jsi ruský troll a Putinův poskok! Nebo jak se říkalo za mého mládí: „zrádce a ztroskotanec“!

Jiřina Šiklová ostře odsoudila Antichartu. Viní z ní „svinský režim“, Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jirina-siklova-charta-77-rozstrel.A170105_134532_domaci_fer

 17083

Chudák Boris Johnson nemůže vyjít s penězi. Nutně potřebuje plat 9 milionů Kč ročně...

3. 5. 2021

čas čtení 5 minut

Boris Johnson si nemůže dovolit dělat britského premiéra, protože dostává jen žebrácký plat, napsal v neděli týdeník Sunday Times. Potíž je, že Johnson musí platit alimenty za své četné, utajované děti

Zdroje ve vysokých konzervativních kruzích říkají, že Johnson se snaží přesvědčovat dárce, aby financovali další aspekty jeho života. Jeden prominentní konzervativní poslanec obdržel stížnost od jednoho konzervativního dárce, že byl požádán, aby platil plat chůvy Johnsonova syna s milenkou Symondsovou, jemuž byl minulý týden jeden rok. Dárce se prý vyjádřil: "Rád zaplatím za konzervativní letáky, ale absolutně odmítám platit někoho, kdo doslova utírá zadek premiérova syna."V souvislosti s pokračujícím skandálem "Cash for Curtains", v němž Boris Johnson odmítá sdělit, kdo mu dal 58 000 liber, které utratil (nad roční státní apanáž 30 000 liber) na renovaci svého bytu v čísle 11 v Downing Street, který sdílí s milenkou Carrie Symondsovou, se listu Sunday Times vyjádřil jeden poradce z úřadu britského premiéra, který zůstává vůči Johnsonovi loajální: "Jde o to, že chudák Boris Johnson si nemůže dovolit být premiérem." Premérský plat je totiž prý příliš nízký.

 16863

Proč Rusko sází na myanmarskou juntu

3. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

1. února 2021 vyhlásila myanmarská vojenská junta výjimečný stav a chopila se moci namísto civilní vlády prezidentky Au Schan Su-ťij. Puč okamžitě vyvolal politickou krizi a vyústil v masové krveprolévání, ale mezinárodní společenství je ve své reakci rozděleno, napsali Arťom Lukin a Andrej Gubin.

 16622

Hospodaření OSBL za březen 2021

20. 4. 2021

čas čtení 2 minuty

V březnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 62 546, 49 výdaje byly  89 931,50 Kč. Britské listy také obdržely náhradu soudních výloh ve výši 17 600 Kč. Zůstatek ke konci února byl 78 735,24 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci březnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

 17006

O čem svědčí ruské "černé operace" v Evropě?

3. 5. 2021

čas čtení 4 minuty

Zástupce šéfa ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv v nedávném komentáři pro RIA Novosti napsal, že vztahy s USA se vrátily nazpět k úplné studené válce. Ačkoliv zjevně v současném postavení postrádá reálnou institucionální moc, Medveděv zůstává stálým členem bezpečnostní rady, která představuje Putinův vnitřní národněbezpečnostní kabinet. A tak má blízko k rozhodovacímu procesu i k přísně utajovaným zpravodajským informacím, které jsou této instituci poskytovány. Zdá se, že Medveděvovy názory jsou relevantní a odrážejí konsensus ve vnitřním kruhu Putinových spolupracovníků, napsal Pavel Felgenhauer.

 17080

Čas odkopávání, čili Koudelkovy ředkvičky

3. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Grafika: Freeimages.

Podle Jiřího Peheho poté, co se Česká republika objevila na kremelském seznamu nepřátelských států a padly poslední pochybnosti ohledně přítomnosti agentů GRU ve Vrběticích, existuje jen omezený počet vysvětlení, proč někteří Češi Kreml stále ještě hájí - a vybízejí ke smířlivosti, zatímco ruští vládní propagandisté vztekle útočí, zastrašují a vyhrožují.

Rozhovor Britských listů 384. Proč byl skandál Vrbětice odhalen až teď

27. 4. 2021

čas čtení < 1 minutaJe skandál Vrbětice pouze dalším důkazem neefektivity a neschopnosti českých vládních struktur? Jan Čulík o tom hovoří s politologem Jiřím Pehem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 28. dubna 2021.Otevřený dopis šiřiteli lží i nenávisti a poslanci Lubomiru Volnému

2. 5. 2021

čas čtení 4 minuty

 
Nevážený šiřiteli lží i nenávisti a z nepochopitelných důvodů stále ještě poslanče Lubomíre Volný,
píši vám tento otevřený dopis z pozice člověka, který produkoval pro spolek Milion chvilek pro demokracii čtvrteční demonstraci na Václavském náměstí a který se spolkem, ač nejsem a nikdy jsem nebyl jeho členem, spolupracuje dlouhá léta. Nejedná se tedy o otevřený dopis spolku Milion chvilek pro demokracii, nýbrž mě, jako soukromé osoby, píše Robin Suchánek.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Průběžné zpravodajství:

Pokud bohatý svět nepomůže, chudší země se propadnou do děsivé koronavirové katastrofy

2. 5. 2021

čas čtení 2 minutyV sobotu 1.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 1169 denních nákaz.  (O víkendu registrace nefunguje, zdravotníci jedou na chatu.) V ČR do 1.5  zemřelo  29 343 lidí, to je nárůst o 27 mrtvých.  V nemocnicích je 2449 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 634 114 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 137 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 301 na 100 000 (v Británii je to méně než 50 nákaz na 100 000).

V sobotu 1.5. bylo v ČR očkováno jen 21 650 osob, ukončeno bylo očkování u  jen 3293 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 170 489 lidí, druhou dávkou 1 003 444 osob.
 
- Chudé země budou potřebovat miliardy humanitární pomoci, nemá-li v nich dojít ke covidové katastrofě, varují experti. Virus zahltí zdravotnictví v  Jižní Americe, v Asii a v Africe, pokud bohaté země rychle nepomohou. Pak se odtamtud ničivé varianty zpětně rozšíří do Evropy. Děsivé scény, které se nyní odehrávají v Indii, kdy lidé umírají před nemocnicemi, na silnicích a doma, se budou opakovat v mnoha dalších chudších zemích. Na rozdíl od  zemí jako USA či Británie, kde byla proočkována většina obyvatelstva a lockdown se rozvolňuje. Třicet procent lidí nyní umírá v chudých zemích a v zemích středního příjmu. ZDE 

Tisíce lidí oslavilo První máj demonstracemi ve Francii, ve Španělsku, v Německu i v Británii

2. 5. 2021

čas čtení 2 minutyPolicie v Paříži použila slzného plynu proti demonstrantům kteří v odboráři organizovaném průvodu rozbíjeli výkladní skříně bank

Tisíce lidí se v Londýně účastnilo dosud největších protestů proti plánovanému novému zákonu omezujícímu demonstrace, který má dá pravomoc policii, aby demonstraci zrušila, pokud by jí byl někdo "znepokojen". Nový zákon Johnsonovy ministryně vnitra Priti Patel také zakazuje, aby demonstranti dělali v ulicích hluk a například používali megafony. Levicový komentátor Paul Mason se vyjádřil, že "na Prvního máje demonstrují lidé po celém světě". Policie proti demonstraci nezasáhla. ZDE 

Rozhovor Britských listů 383. Jak je to se zabíjením černochů v USA?

23. 4. 2021

čas čtení 3 minutyPo odsouzení bývalého policisty Dereka Chauvina za vraždu George Floyda hovoří Jan Čulík s českým disidentem, umělcem a performerem Milanem Kohoutem, který žije už pětatřicet let v americkém Bostonu, o tom, zda v Americe existuje rasismus. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. dubna 2021.


Průběžné zpravodajství:

Malý počet očkovaných lidí zemřel, byli většinou nakaženi, než začala vakcína působit. V ČR zemřelo dalších 49 osob

1. 5. 2021

čas čtení 4 minuty


V pátek 30.4. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 2161 denních nákazV ČR do 30.4.  zemřelo  29 316 lidí, to je nárůst o 49 mrtvých.  V nemocnicích je 2676 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 632 932 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 139 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 304 na 100 000 (v Británii je to méně než 50 nákaz na 100 000).

Ve čtvrtek 29.4. bylo v ČR očkováno 65 331 osob, ukončeno bylo očkování u  jen 9229  osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 150 372 lidí, druhou dávkou 999 956 osob.


- Malý počet lidí očkovaných proti covidu byl hospitalizován a zemřel, většina byla ale stará a nemocná a byli nakaženi dříve, než začala vakcína působit. Lidi dělají chyby, protože se domnívají, že hned po očkování jsou imunní, ale plnou imunitu získají až cca tři týdny po druhém očkování. Imunitní reakce první dávky vakcíny Pfizer proti britské a jihoafrické variantě je slabá. Více než 52 000 lidí bylo v Británii hospitalizováno s covidem od 8. prosince do 10. března, kdy se očkovalo. Z těch bylo 3842 lidí očkováno. U asi 71 procent očkovaných pacientů se objevily příznaky covidu dříve, než mohla vakcína působit. Vakcína tedy ochránila jen asi 29 procent očkovaných pacientů.  526 z 52 000 hospitalizovaných pacientů (1 procento) bylo očkováno více než tři týdny před vznikem příznaků. Z nich zemřelo 113 lidí, většina z nich byla ve vysoce rizikových kategoriích. Vědci opakovaně upozorňují, že vakcíny nechrání stoprocentně, i když proočkovanost cca 50 procent obyvatelstva v Británii vede k dramatickému poklesu nákaz.  Je ale zapotřebí obou dávek. ZDE  

Indie a jihoamerické země nezvládnutou pandemií ohrožují celý svět. Ukazuje se, že země, které nemají řádnou infrastrukturu, jsou pro svět vážnou hrozbou:


- Počet denních nákaz v Indii stoupl nad 400 000. Indická vláda ignorovala začátkem března varování vědců, že se šíří nová, nebezpečnější varianta. Nezavedla karanténní opatření, konala se obrovská náboženská a politická shromáždění. ZDE 

 17079

Máj

1. 5. 2021 / Karel Hynek Mácha

čas čtení 37 minut

Úvod připravil Jan Čulík

Máchovo postavení v české literatuře se vždycky zdálo být kontroverzní - jako by jeho dílo nemělo absolutně nic společného s tradicí české poezie z devatenáctého století. Existenciální motivy, úvahy o nicotě, smrti, časnosti, vině a trestu jsou nesmírně moderní, jako by patřily nejméně do dvacátého století. Hudební struktura Máje, založená na integraci všech vrstev jazyka básně (jak to ukázal ve třicátých letech dvacátého století Jan Mukařovský) je neuvěřitelně složitá a nepřeložitelná do jiných jazyků.

Loupežník Vilém není český literární typ, napsal Josef Jedlička. Ani jeho družka Jarmila jím není. Přesto - nemůžeme Máchu jen tak beze všeho obejít. Vyjádřil za nás cosi skrytého a zapíraného a cosi z jeho díla nám přešlo do krve, třebaže jsme o to dvakrát nestáli a vůbec jsme to nefedrovali.

Jedlička pokračuje:

To, čemu jsme obvykle přiznávali hodnotu a úctu vlasteneckého konání, byla ona drobná zlepšovatelská práce, čím klopotnější, tím úctyhodnější, to jaré a důvěřivé spění k cílům komunálně občanským. Věru, že bylo mnoho co dělat: reformovat pravopis a vydat slovník, zakládat školy a spolky, cvičit v Sokole, psát české kuchařky, přeložit světovou literaturu, vést státoprávní boje, učit se obecní samosprávě, vymaňovat se z vlivu kapitálu a dohánět, dohánět a dohánět - jednou Evropu, podruhé Ameriku, potřetí Sovětský svaz...

Ta přemíra úkolů nás vždycky vedla k tomu, že jsme do své představy vlastenectví zahrnovali i jakousi povinnou spokojenost s málem, snadno se smiřovali s tím, že nejsme původní, a když se z dopuštění osudu stalo, že u nás vyrostla světová osobnost, jakou byl třeba Purkyně, honosili jsme se tím sice, ale za jeho hlavní zásluhu jsme přece jen pokládali, že si občas zašel na pivo k Tomášovi.

Urpostřed toho shonu a kutění nám byl na obtíž každý, kdo se nechtěl podřídit této vlastenecké disciplíně, kdo - třebas byl Čech - chtěl na daném terénu svést svůj nejprivátnější existenciální boj, kdo široce a tvořivě pojal svou národní určenost a snažil se ji povznést na úroveň všelidskou.

První kritikové obvinili Máchu, že je "cizí a nečeský".

A skutečně: loupežník, oblečený v plášť rudě podšitý jako karbonář, aristokratický vůdce tlupy spříseženců je vlastně nemyslitelný v zemi Babinského, který jak známo na stará kolena okopával kajícně v Kartouzích kedlubny. Česká dívka bledá "co amaranth na jaro svadlý" a k tomu ještě v bílém rouchu tesknící na skalním ostrohu je zjev právě tak exotický a právem se jí nedostalo obliby Mařenčiny, Vendulčiny či paní Mullerové. Jen právě zase naše vlastenectví nás přimělo k tomu, abychom děj Máje situovali k doksánskému rybníku, když je přece nade vši pochybnost zřejmé, že scenérií Máje je italské jezero, až do těch plachetních člunků a labutí. Sotvakdy se našimi lesíky ozýval "táhlý trouby zvuk" a vůbec je nepředstavitelné, že by u nás byl někdy zval k lásky hrám "hrdliččin hlas"...

A přece. Navzdory všemu rozumu a zkušenosti, navzdory přízemnímu pragmatickému vlastenectví, navzdory pohodlnosti, z níž se neradi dáváme vyrušovat, a i navzdory politické manipulaci vyvstává u nás od dob Máchových nad temné hory růžný den, borovými háji vane vítr, který nad lesy řídí divokých husí let a po horách mladičké stromky sklání, chvějeme se zvukem strhané harfy a opíjíme se sladkostí pýru na ladech a dokud nejsme zcela staří anebo dočista zlí a nelidští, občas k nám zaléhá i přes hory a doly, přes oceány a šílený mumraj světa žežulčino volání a sladký hrdliččin hlas.

Neboť nad pravdu zkušenosti a denní potřeby je koneckonců vždycky pravda básníkova. Ona nás pak vede i k tomu, abychom byli více lidmi, a lidmi co nejúplnějšími.

Josef Jedlička, České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi, Praha 1992

Plné znění Máchova Máje BL

Rozhovor Britských listů 382. Jak si poradí ČR se skandálem Vrbětice?

20. 4. 2021

čas čtení < 1 minutaO tom, jak by měla Česká republika reagovat na výbuch ve Vrběticích, a proč byly informace o něm zveřejněny až po sedmi letech, hovoří redaktoři Britských listů Bohumil Kartous, Albín Sybera a Daniel Veselý. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 21. dubna 2021.Rozhovor Britských listů 380. Lidi se v ČR stále méně hlásí k české národnosti

14. 4. 2021

čas čtení 1 minutaV souvislosti s právě probíhajícím sčítáním lidu upozorňuje Moravan dr. David Unger, psycholog z Kroměříže, že se stále menší počet obyvatel České republiky definuje jako Češi. Dr. Unger argumentuje, že je to do značné míry způsobeno vytvořením špatné, příliš centralistické struktury okresů a krajů v České republice, daleko více podle vzoru ústředně řízených ruských gubernií než decentralizovaných zemských a regionálních celků v zemích, jako je Rakousko či Německo. Bohužel si z nich Česko nevzalo příklad a ani v současnosti neexistuje žádná výraznější politická síla, která by byla schopna tento centralizační problém řešit a odstranit důvody občanské frustrace z přecentralizovaného řízemí České republiky. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 14. dubna 2021.

Rozhovor Britských listů 381. Jak jsou na tom v ČR během pandemie lidé s různými závislostmi

16. 4. 2021

čas čtení < 1 minutaTerapeutka Johana Růžková se letos podílela už devátý rok na organizaci tzv. "Suchého února", apelujícího na lidi, aby se měsíc obešli bez konzumace alkoholu. S touto odbornicí na alkoholovou, drogovou i onlinovou závislost hovoří o situaci lidí s různými závislostmi Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. dubna 2021.

27788

Klimatická krize: Naše děti budou válčit o vodu a potraviny, varuje viceprezident Evropské komise

30. 4. 2021

čas čtení 3 minutyStarší lidé musejí se začít uskrovňovat, aby zachránili své děti, upozorňuje Frans Timmermans


Starší lidé se v rámci boje proti globálnímu oteplování budou muset uskrovnit, nebo budou dnešní děti čelit budoucnosti válek o vodu a o jídlo, varoval náměstek šéfa Evropské unie.

Frans Timmermans, viceprezident Evropské komise, zdůraznil, že jestliže nebude politická a ekonomická strategie koordinována s bojem proti klimatickým změnám tak, aby se férově rozdělily náklady vytvoření nízkouhlíkové ekonomiky, svět bude čelit krizi lidí, kteří se budou obávat o ztrátu svého zaměstnání a svého příjmu a stanou se obětí manipulace populistických politiků a firem vydělávajících z fosilních paliv.

Rozhovor Britských listů 379. Čtyřicet procent Čechů věří dezinformacím o koronaviru

9. 4. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Agentura STEM a organizace Transitions společně provedly průzkum o vlivu dezinformací na českou společnost v době koronavirové pandemie. O tom, co jejich analýza zjistila, hovoří Bohumil Kartous s odborníkem na dezinformace Jaroslavem Valuchem z organizace Transitions. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 9. dubna 2021. 16637

Vietnam zvládá pandemii

30. 4. 2021 / Petr Komers

čas čtení 11 minut

Dne 20. dubna, kdy jsem se pustil do psaní tohoto článku, evidovala Česká republika 3301 nově nakažených covidem-19. Za jediný den. Radujeme se, jak počty postižených klesají. V týž den zaznamenal téměř desetkrát lidnatější Vietnam devět nových případů nákazy. Od počátku vypuknutí pandemie se přitom ve Vietnamu touto nemocí nakazilo zatím méně než 2800 lidí. Za víc než celý rok. Stěží bychom na světě v tuto chvíli našli jinou zemi, která se s koronovirem vypořádává tak zdatně.

 17076

Vyvěste zástěru z okna, vyzývají přetížené distanční matky

30. 4. 2021

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva
 

V sobotu 1. května se bude na prostranství Palackého náměstí v Praze od 15 hodin konat happening skupiny aktivních matek na protest dlouhodobého přetížení (nejen) matek v době pandemie. Akce se nazývá Svátek neviditelné práce, a jak samotný název napovídá, akcentuje skutečnost, že zvláště pracující matky jsou v době distanční výuky krajně přetíženy. Musí se totiž kromě práce starat navíc o rodinu, zastávat role učitelek, kuchařek a zvládat k tomu všemu domácnost.

Pandemie v mnohých rodinách ukázala, že péče o děti a domácnost se stále považuje za doménu žen, ačkoli i ony pracují.

 17075

Množící se adenovirus ve Sputniku V a ruské výmluvy

30. 4. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty


Brazilský národní úřad pro dohled nad zdravím (Anvisa) zaujal konfrontační tón vůči tvůrcům  vakcíny proti covidu-19 Sputnik V poté, co zakázal dovoz i nouzové používání této ruské vakcíny v Brazílii.

Generální ředitel tohoto úřadu Antônio Barra Torres uvedl, že obvinění Rusů, že Anvisa lhala, jsou „politickým útokem“, a zveřejnil materiál z jednání, na kterém brazilský úřad upozorňuje vědce z ruského institutu Gameleja na přítomnost množícího se adenoviru ve vakcíně Sputnik V. Existencí tohoto problému bylo zdůvodněno odmítnutí dovozu ivakcíny Sputnik V do Brazílie. Výkonný ředitel úřadu Antonio Barra Torres uvedl, že dokumenty zaslané ruskými tvůrci vakcíny dokazují přítomnost množícího se adenoviru.

Průběžné zpravodajství:

Británie zaznamenala už 400 případů indické varianty. V ČR zemřelo na covid dalších 54 lidí

30. 4. 2021

čas čtení 3 minutyVe čtvrtek 29.4. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 2216 denních nákaz.   V ČR do 29.4.  zemřelo  29 267 lidí, to je nárůst o 54 mrtvých.  V nemocnicích je 2782 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 630 758 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 143 na 100 000 obyvatel (v Británii je to méně než 50 nákaz na 100 000).

Ve čtvrtek 29.4. bylo v ČR očkováno 72 843 osob, ukončeno bylo očkování u 14 701  osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 090 202 lidí, druhou dávkou  991 188 osob.

Indie: Umírají příliš rychle, než že by se to dalo sčítat:


- V Indii bylo v pátek zaznamenáno dalších 386 452 denních nákaz a počet registrovaných denních mrtvých je 3498. Mnozí však poukazují na to, že počet denních mrtvých je podhodnocen asi o 30-40 procent.

- Počet mrtvých v Brazílii překročil 400 000. Ve čtvrtek v Brazílii zemřelo dalších 3001 osob.

- Světová zdravotnická organizace varuje před předčasným rozvolňováním. Může to vést k další katastrofální vlně nákaz jako v Indii.

- Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek zveřejnil postupný plán rozvolňování ve Francii během nadcházejících dvou měsíců.

 17073

Konec jedné éry: Jon Snow po 32 letech odchází z Channel 4 News

30. 4. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Foto výše: Britský televizní novinář Jon Snow na začátku své kariéry.

Foto: Jon Snow moderuje Channel 4 News během pandemie, kdy se vysílaly z domova jednotlivých moderátorů.


Slavný moderátor britských Channel 4 News, třiasedmdesátiletýJon Snow, oznámil ve čtvrtek, že 31. 12. 2021 skončí svou práci moderátora v tomto vynikajícím televizním zpravodajství. Pro Channel 4 News pracoval Jon Snow 32 let, jako televizní reportér pro britskou televizi po dobu 45 let. Svou novinářskou práci nekončí, bude se podílet i po odchodu z Channel 4 News na jiných televizních pořadech.

Anglosaští novináři mají tu výhodu, že jsou jaksi svědkem historie. Jon Snow ve čtvrtek večer napsal na Twitteru, že byl ohromen reakcí veřejnosti - nečekal tak obrovské díky a obdiv. Kolegové v televizi ho považovali za skutečnou autoritu - mají ho upřímně rádi a velmi si ho váži.

Já v souvislosti s Jonem Snowem vzpomínám na zkušenost, kterou s ním měl český novinář Ivan Kytka. Poznamenal, že s ním byl kdysi na nějaké akci a že se Jon Snow, přestože byl tou dobou po mnoho let absolutní mezinárodní celebrita, choval neuvěřitelně skromně, zdvořile a slušně.

Videoklip, který o  pětačtyřicetileté novinářské práci Jona Snowa vydaly ve čtvrtek na Twitteru Channel 4 News, zhledlo za pár hodin půl milionu diváků. Je to vlastně zosobněná historie dvacátého století, samozřejmě, především z britského úhlu pohledu. No, podívejte se:


 17066

Drzý, ničivý, agresivní. Jak je možné, že to Johnsonovi prochází?

30. 4. 2021

čas čtení 4 minuty


Od samého začátku vlády Borise Johnsona je nejvíce ohromující její charakteristikou její neobyčejná drzost. Místnost pro tiskové konference v sídle premiéra v Downing Street byla přemalována konzervativní modrou barvou, dotace pro oživení ekonomiky po pandemii jsou poskytovány jen městům, která hlasovala pro konzervativce, Dolní sněmovna, když protestovala proti brexitu, byla na dlouhé týdny protizákonně uzavřena, pandemie se stala podnikatelskou příležitostí pro toryovské Johnsonovy kumpány, kteří dostali nefunkční miliardové zakázky z protekce - těmito a mnoha dalšími způsoby projevuje Johnsonova vláda svou moc s pozoruhodnou hrubostí, píše Andy Beckett.

Mnoho lidí se diví, jak je možné, že to Johnsonovi prochází? A britský politický systém má trestat takovéto drzé vlády, plnící jen své osobní zájmy a potřeby, jak to zjistila nakonec i Margaret Thatcherová.

 17072

Odstranění ruské vlajky při šampionátu hraní dámy téměř vyvolalo diplomatický incident

30. 4. 2021

čas čtení 1 minuta


Mistrovství žen v hraní dámy nemá normálně pověst agresivních konfliktů a nepřátelství. Přesto však během něho téměř vznikl diplomatický incident mezi Varšavou a Moskvou poté, co polský činitel šampionátu ze stolku, kde se dáma hrála, odstranil ruskou vlajku.

Damian Rezska, předseda polské federace pro hraní dámy, se poté, co se na ruských sociálních sítích zvedla vlna zuřivosti, omluvil, ale zdůraznil, že organizátoři tu ruskou vlajku odstranit museli, protože museli dodržet mezinárodní sportovní předpisy, podle nichž je zakázáno, aby ruští sportovci soutěžili pod ruskou vlajkou. 

30655

Miloš Zeman – vítěz nad rusofobními mediálními elitami

30. 4. 2021 / Petr Andreas

čas čtení 12 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Zemanovi nejde o hájení ruských zájmů, jeho rusofilní rétorika je důsledkem volby nepřítele

Před časem jsem v Britských listech publikoval analýzu zaměřenou na politicko-marketingové strategie Zemanova prezidentství. V tomto textu se ji pokusím rozšířit o odpověď na otázku, jakou úlohu má v těchto strategiích ruský aspekt – politické rusofilství Miloše Zemana, respektive skutečnost, že se jako prezident zdá hájit ruské zájmy. Zamyslím se nad tím, nakolik se ideje a hodnoty, z nichž vychází rétorika Miloše Zemana a jeho týmu, shodují s těmi, které rozšiřují ruští, respektive proruští propagandisté a dezinformátoři, proti komu či čemu a jak se obě strany vymezují a nakolik se shodují jejich politické cíle. V závěru vyvozuji, jaký je mezi oběma vztah.

30655

Většina Čechů v souvislosti s Vrběticemi prezidentu Zemanovi nedůvěřuje

30. 4. 2021

čas čtení 1 minuta


Tisková zpráva

Přes tři pětiny Čechů v současné době nedůvěřují prezidentu Miloši Zemanovi. Polovina české populace nesouhlasí s jeho výrokem, že existuje více vyšetřovacích verzí výbuchu muničního skladu ve Vrběticích a téměř polovina Čechů se pak také domnívá, že prezident v této kauze hájí spíše zájmy Ruské federace. 

Ukázal to nový průzkum agentury NMS Market Research:

 17071

Můj indonéský syn, Krišna a jak je to rozmanité u muslimů

30. 4. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 9 minut


Jedním ze způsobů, jak se uživit, když jsem studoval na Floridské univerzitě v Gainesville, bylo získávat oběd zdarma ze  stolu Hare Krišna, který připravovali na travnatém náměstí kampusu. Znal jsem je už velmi dobře od doby, kdy jsem dělal svoji vůbec první zprávu o infiltraci, pro letní seminární práci  pro svou fakultu na New York University, když jsem strávil dva měsíce v jejich ústředí v Brooklynu a předstíral jsem, že bych chtěl být členem  hnutí Hare Krišna. Zblízka jsem viděl, jak se při  procesu přípravy na členství používá jemná a pomalá technika vymývání mozků.

 16524

Usnesení Evropského parlamentu o Rusku: případ Alexeje Navalného, posilování vojenské přítomnosti na ukrajinských hranicích a ruské útoky v České republice

30. 4. 2021

čas čtení 29 minut

Evropský parlament,

 s ohledem na svá předchozí usnesení o Rusku a Ukrajině,

 s ohledem na Chartu OSN, Úmluvu OSN o mořském právu, Všeobecnou deklaraci lidských práv, Mezinárodní pakt o občanských a politických právech a na Úmluvu Rady Evropy o ochraně lidských práv a základních svobod,

 s ohledem na soubor opatření k provádění minských dohod, který byl přijat a podepsán v Minsku dne 12. února 2015 a který jako celek podpořila rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2202 (2015) ze dne 17. února 2015,

 s ohledem na prohlášení ministrů zahraničních věcí zemí G7 ze dne 18. března 2021 o Ukrajině a na jejich společné prohlášení s vysokým představitelem Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku ze dne 12. dubna 2021 o Ukrajině,

 s ohledem na setkání francouzského prezidenta, ukrajinského prezidenta a německé kancléřky dne 16. dubna 2021 kvůli posilování ruské vojenské přítomnosti,

 s ohledem na prohlášení vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku učiněná jménem EU dne 18. dubna 2021 o zhoršujícím se zdravotním stavu Alexeje Navalného,

 s ohledem na rezoluci Valného shromáždění OSN 68/262 ze dne 27. března 2014 „Územní celistvost Ukrajiny“, rezoluce Valného shromáždění OSN  71/205 ze dne 19. prosince 2016, 72/190 ze dne 19. prosince 2017,  73/263 ze dne 22. prosince 2018, 74/168 ze dne 18. prosince 2019 a 75/192 ze dne 16. prosince 2020 „Stav lidských práv v Autonomní republice Krym a v ukrajinském městě Sevastopol“ a na rezoluce Valného shromáždění OSN 74/17 ze dne 9. prosince 2019 a 75/29 ze dne 7. prosince 2020 „Problém militarizace Autonomní republiky Krym a ukrajinského města Sevastopol a částí Černého a Azovského moře“,

 s ohledem na rozhodnutí Rady 2014/145/SZBP ze dne 17. března 2014 o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem narušujícím nebo ohrožujícím územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny,

 s ohledem na Dohodu o přidružení mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé, a zejména na hlavu II této dohody o politickém dialogu a sblížení v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky,

 s ohledem na Budapešťské memorandum o bezpečnostních zárukách ze dne 5. prosince 1994 týkající se přistoupení Běloruska, Kazachstánu a Ukrajiny ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní,

 s ohledem na návrh Ukrajiny ze dne 29. března 2021 na návrat k úplnému příměří na východní Ukrajině a na návrh společného akčního plánu pro provádění minských dohod,

 s ohledem na prohlášení mluvčího Evropské služby pro vnější činnost ze dne 19. dubna 2021 o vyhoštění českých diplomatů a na prohlášení vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku ze dne 21. dubna 2021 vyjadřující jménem EU solidaritu s Českou republikou v souvislosti s trestnou činností páchanou na jejím území,

 s ohledem na čl. 132 odst. 2 a 4 jednacího řádu,

30050

Jednotková cena nových amerických antiraket? Takřka půl miliardy dolarů

30. 4. 2021

čas čtení 1 minuta


Nová americká antiraketa určená proti mezikontinentálním střelám, kterou Pentagon označuje jako "Next-Generation Interceptor" (NGI), má v rámci obrany kontinentálních USA nahradit stávající systém Ground-Based Interceptor (GBI). Bude však během svého provozu daňové poplatníky stát takřka 18 miliard dolarů, informuje Jen Judsonová.

 17067

Rusko přijde o námořní základnu v Súdánu

30. 4. 2021

čas čtení < 1 minuta

Súdán vyrozuměl Moskvu, že se rozhodl pozastavit dohodu o zřízení ruské námořní základny na svém pobřeží. Chartúm také oznámil, že bude blokovat jakékoliv budoucí rozmístění ruských vojenských sil v Zátoce plameňáků. 


27590

Tichý kolonialismus, čili Země úsměvů

30. 4. 2021

čas čtení 1 minuta

Proces tajné kolonizace Maďarska zrychluje, varuje v deníku Népszava Csaba Kuthi. I když si to spousta lidí neuvědomuje nebo to popírá. "Měkká kolonizace" však není moderní pojem a fenomén, funguje již po dlouhou dobu v jiných částech světa.

29307

Život na Kubě bez Castrů se nemění

30. 4. 2021

čas čtení 2 minuty

Zatímco jsou za zavřenými dveřmi vybíráni noví lídři komunistické strany, dál funguje přísná kontrola bránící protestům v ulicích, píše Abraham Jiménez Enoa.

30148

Moskva zvažuje použití nucené práce vězňů na velkých stavbách

30. 4. 2021

čas čtení 1 minuta

Ruská vláda uvažuje o obnovení praxe spojované se stalinismem, která zahrnuje využití nucené práce vězňů na velkých stavbách v oblastech, kde existuje nedostatek pracovních sil - jako je rozšiřování Bajkalsko-amurské magistrály (BAM). Právní experti tvrdí, že si to Kreml může dovolit, pokud vězňům zaplatí, informují Natalia Skorlyginová a Taťána Ďatelová.

 16596

EMA má Sputnik

30. 4. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Foto: Wikimedia Commons. Licence: Attribution 4.0 International.

Brazilský regulátor Anvisa neschválil použití ruské vakcíny Sputnik V, protože výrobce neposkytl potřebné podklady a vzorky obsahují aktivní adenovirus schopný replikace. Absolutně nedostatečnou dokumentaci už signalizuje i český SÚKL. - Nákaza adenovirem vyvolává u lidí dýchací a střevní potíže, zánět spojivek, zánět močových cest nebo vyrážku. V některých případech se dýchací problémy mohou rozvinout až v zápal plic.

Průběžné zpravodajství:

Spisovatelka Arundhati Roy o pandemii v Indii: Jsme svědky zločinu proti lidskosti. V ČR zemřelo na covid dalších 72 osob

29. 4. 2021

čas čtení 4 minuty

 

Ve středu 28.4. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 2483 denních nákaz.   V ČR do 28.4.  zemřelo  29 213 lidí, to je nárůst o 72 mrtvých.  V nemocnicích je 2966 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 628 536 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Ve středu 28.4. bylo v ČR očkováno  66 668 osob, ukončeno bylo očkování u 12 965  osob. 

DĚSIVÉ SCÉNY V INDII: - Je obtížné komunikovat skutečnou hloubku a míru traumatu, chaosu a ponížení, jimž jsou lidé podrobováni. Mezitím nám Modi a jeho spojenci říkají, že si nemáme stěžovat, píše spisovatelka Arundhati Roy.  Indie potvrdila ve čtvrtek denní nárůst nákaz o 379 257 případů a registrovala dalších 3645 denních mrtvých. Indie prioritizuje dovoz kyslíku, 40 zemí světa prý přislíbilo pomoc.  ZDE 

- Celkový počet nákaz v Indii přesáhl 18 milionů. Facebook zablokoval hashtag "Modi, odstup!"

- "Pandemie nekončí, naopak se zintenzivňuje," varuje Carissa Etienne z Celoamerické zdravotní organizace (PAHO). Požaduje rychlé a rovné šíření vakcín po celém světě.

- Počet nakažených koronavirem se globálně blíží 150 milionům osob. Globální počet nákaz roste denně o 800 000.

Vrbětice: „propaganda zaobalená do špionážního hávu“

29. 4. 2021 / Vít Klíma

čas čtení 3 minuty


Češi jsou dnes celí natěšení, jak to „těm Rusákům nandali“, jak je odtud „vykopali“ a jak konečně dosáhli stavu „já pán, ty pán“. Stejně radostně ponížení Rusů, oslavují i židé s východními kořeny (předky).  Češi jako revanš za srpen 1968 a východní židé za pogromy, jež na jejich předcích dopouštěli Rusové. Jen bych "nechválil den před večerem", zvlášť byli-li jsme zařazeni na seznam deseti největších nepřátel Ruska!

 16415

Na klokany a na opice

29. 4. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 14 minutNastal čas uzavřít jednu kapitolu z aktuálně prožívaných dějin První covidové pandemie.

Po měsíci čekání jsme se vydali na druhý výlet směr Praha. Vakcína byla smskově potvrzena a tudíž zajištěna. Moderna připravena na místě určeném.

V neděli 9.15 plus mínus očkování bude zatím uzavřeno druhou dávkou.

Očkovací centrum na Ikemu je velmi kvalitně připraveno. Jen pro informaci. První kontrola se týká vyplnění dotazníku ohledně jmen a dat. Pak následuje rozhovor s lékařem o první dávce, o nastalých, nebo nenastalých problémech s první dávkou vakcíny a k tomu kontrola jmen znovu ústně provedena.

 16510

U dvora krále Borise je jen jedna věc jistá: Tohle všechno skončí špatně

29. 4. 2021

čas čtení 5 minut


Namísto vlády má Británie dnes dvořany, píše Raphael Behr. Namísto premiéra je tam potentát. Tradiční struktury stále ještě existují, ale už jen jako pocta zastaralému způsobu vlády. Stále ještě existují ministři. Ale nemají nic společného se skutečnou mocí, která se pohybuje v nepevném maelstromu poradců a činitelů usilujících o blízkost k trůnu Borise Johnsona.

Důsledkem tohoto stavu věcí je ostrý zápach skandálů šířících se z Downing Street - směsice finančních neregulérností, hazardérských politických kroků a pomstychtivosti, částečně od premiérovy milenky. To všechno doplňuje obraz byzantského intrikánství.   

Šest Rusů vyhazovalo v Bulharsku do povětří skladiště zbraní

29. 4. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Bulharští prokurátoři prokázali vazby mezi šesti ruskými občany, kteří trávili čas v Bulharsku, a čtyřmi výbuchy v bulharských skladištích zbraní v letech 2011-2020.

Moskva obvinila Bulharsko, že se snaží překonat Prahu, která obviňuje ruské tajné agenty z výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se vyjádřil: "Je dobře, že jsme ještě nezavraždili arcivévodu Ferdinanda. Tohle je směr, jímž to pokračuje." Atentát na arcivévodu Ferdinanda v Sarajevu v roce 1914 vyvolal první světovou válku.

 17066

Boris Johnson zuří: Britská Volební komise začala vyšetřovat jeho "cash for cushions" skandál

29. 4. 2021

čas čtení 2 minuty

Hysterický záchvat Borise Johnsona zde od minuty 10:


Britská státní Volební komise zahájila vyšetřování, které má potenciál ohrozit premiérský úřad Borise Johnsona. Skandál "cash for cushions", "peníze na polštáře", tedy soukromé dary na renovaci Johnsonova bytu, začal britského premiéra vážněji ohrožovat.

Britská státní Volební komise má rozsáhlé pravomoci vyslýchat svědky a předat věc policii. Komise oznámila, že její vyšetřování je nutné, protože dospěla k závěru, že existuje jasná pravědpodobnost, že platby na nákladnou renovaci Johnsonova bytu v Downing Street zřejmě zosobňují několik porušení zákona.

"Cash for cushions!" Jak reagují britští satirikové na nejnovější skandál Borise Johnsona

29. 4. 2021

čas čtení 5 minut... které Johnsonův poradce Dominic Cummings charakterizoval jako neetické, pošetilé a možná protizákonné a téměř určitě porušily předpisy ohledně finančních darů ... Jenže nejvyšší ministři této vlády tato obvinění odmítli. Vyjádřili se, že se veřejnost nezajímá o to, co denní tisk charakterizuje jako "cash for cushions scandal" (podle někdejšího "cash for questions", "peníze za parlamentní interpelace"), tedy nyní  skandál "peněz za polštáře".

...

Jonathan Pie:
No, já se zajímám! Prostě říkám, to že toryovští ministři tvrdí, že se nemyslí, že to veřejnost zajímá, to neznamená, že nás to nezajímá. Mně to DO PRDELE zajímá! Ano, býval jsem velký fanda Changing Rooms (televizního seriálu o tom, jak si nově zadaptovat byt). Takže tohle je bezva. Nechutnosti toryů a design interiérů se střetávají v maelstromu odpuzujících novinových titulků, to je nebeská manna.

 17064

Rychlost tání světových ledovců se za posledních dvacet let zdvojnásobila

29. 4. 2021

čas čtení 2 minuty

Ilustrační obrázek: Wikimedia Commons

Tání ledovců přispívá k většímu stoupání hladiny moří než úbytek ledovcové pokrývky v Grónsku a Antarktidě, tvrdí experti.

Vědci říkají, že lidmi způsobované globální ohřívání akceleruje ztrátu ledovců ve vysoké nadmořské výšce a vysoké zeměpisné šířce, což bude mít vliv na pobřežní regiony po celém světě, kde žijí stamilióny lidí. V letech 2000 až 2019 přišly horské ledovce o 267 gigatun ledu za rok, což je ekvivalent 21 procentního vzestupu mořské hladiny, jak dokládá studie publikovaná v časopise Nature, informuje list The Guardian.

 16478

Klimatická krize

S jakými sliby přichází Joe Biden? A bude to stačit?

29. 4. 2021

čas čtení 2 minuty

Americký prezident Joe Biden během nedávného klimatického summitu prohlásil, že americké emise skleníkových plynů budou do roku 2030 sníženy o 50 až 52 procent. Tento plán byl oficiálně předložen OSN coby součást jednotného globálního systému, v jehož rámci jednotlivé země předkládají dobrovolné závazky k snížení emisí, aby společnými silami mohly předejít nebezpečným dopadům globálního ohřívání. Biden zároveň varoval, že lidstvo riskuje, že dospěje do stádia, z něhož nebude návratu – pokud nebude eskalováno úsilí o zkrocení klimatické krize, píše na webu časopisu The Bulletin of the Atomic Scientists Oliver Milman.

30040

Přehodnotí česká diplomacie vztahy s „režimem apartheidu“?

29. 4. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Human Rights Watch (HRW) je už druhé lidskoprávní seskupení, jež odsoudilo Izrael, který proti palestinské populaci páchá „zločiny proti lidskosti vycházející z apartheidu a perzekuce“. HRW obdobně jako izraelská organizace Be-celem Tel Aviv obviňuje z toho, že se na území od řeky Jordánu po Středozemní moře snaží uplatňovat izraelsko-židovskou nadřazenost. Tvůrci politických strategií by podle HRW měli opustit politické řešení v podobě izraelsko-palestinského mírového procesu a soustředit se na lidskoprávní přístup vůči této ožehavé kauze. Nabízí se hypotetická otázka, zda česká diplomacie přehodnotí svůj dosavadní nadmíru přátelský postoj vůči izraelskému režimu, přičemž totéž platí i pro mediální obec.

 16637

Koronavirus: Staronový pohled na švédskou strategii

29. 4. 2021

čas čtení 3 minuty

V prosinci 2020 jsme psali o švédské reakci na pandemii COVID-19. Doufali jsme, že náš komentář, spolu se stovkami dalších článků založených na faktech, získá pozornost švédské Agentury pro veřejné zdraví (Folkhälsomyndigheten [FHM]); že přehodnotí a změní národní strategii tak, aby ji více sladila s globálně osvědčenými postupy. K tomu však nedošlo. Od té doby FHM ve Švédsku zaznamenala více než 5600 úmrtí na COVID-19. Počet nákaz a úmrtí i nadále roste, zatímco třetí vlně čelíme bez jakéhokoli pocitu závažnosti nebo naléhavosti, informuje lékařský časopis The Lancet.

30737

Dezinformace ohrožují to nejcitlivější, důvěru

Emoce vlastního názoru je to, co dezinformátoři vytěžují

29. 4. 2021 / Vít Kučík

čas čtení 9 minut


"Nechte lidi, ať si udělají vlastní názor! Nebo si myslíte, že jsou všichni nesvéprávní hlupáci?!"

To je jedna nejčastějších námitek proti těm, co bojují s dezinformacemi. Odpovědí je, že dezinformační kampaně jsou natolik sofistikované, že si žádný individuální člověk - a to ani kdyby měl IQ 151 a dva doktoráty - kvalifikovaný názor udělat nemůže, neboť jejich podstatu a pravé podprahové sdělení jsou schopny rozklíčovat jen týmy specialistů s pokročilou technikou za velmi dlouhé časové úseky.

Primitivní lež dokážete s trochou googlení odhalit sami. Dezinformační kampaň trvá roky a primitivních lží v ní většinou nenajdete. Skládá se z mnoha vrstev, z nichž každá odvádí pozornost někam jinam, a jejím cílem je dostat psychiku a názorové rozpoložení miliónů lidí na takové místo, kam zadavatel kampaně potřebuje. A individuální mysl nemá schopnosti to registrovat, jinak by to celé nemohlo fungovat.

 17065

Prosíme, podepište tuto petici!! Evropská unie by měla před volbami příští týden zveřejnit pozvání pro Skotsko ke vstupu do EU

29. 4. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

170 kulturních osobností podepsalo dopis požadující, aby před volbami 6. května vydala Evropská unie Skotsku jednostrannou a otevřenou nabídku k návratu do Evropské unie

Z předvolebního průzkumu ve Skotsku vyplývá, že většina pro strany požadující nové referendum o nezávislosti Skotska, která by pak vedla k návratu Skotska do EU, je v nadcházejících volbách dne 6. května téměř jistá.

170 kulturních pracovníků, včetně slovinského filozofa Slavoje Žižka, anglického režiséra Richarda Eyera, italské spisovatelky Eleny Ferrante a řecké politoložky Kalypso Nicolaïdise požadují, aby před volbami 6 května vedoucí politikové EU a instituce Evropské unie nabídli Skotsku návrat do EU a projevili s ním solidaritu.

Seznam dosavadních signatářů ZDE

Petici můžete podepsat zde, pod její českou verzí: 17045

Analýza Českých elfů

Nejčastější narativy o výbuchu ve Vrběticích na dezinformačních webech, řetězových e-mailech a sociálních sítích

29. 4. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Dezinformace a interpretace událostí ve Vrběticích odpovídající ruskému pohledu, se začaly šířit bezprostředně po tiskové konferenci v sobotu 17.4. 2021. Již během noci se objevují články na webech, příspěvky ve skupinách a první řetězový mail byl zachycen 18.4.  Oddělení elfů zabývající se řetězovými e-maily píše: „Šíření, záchyt a zpracování emailů také pár dní trvá. Je patrný velmi rychle stoupající podíl těchto emailů a jejich nástup byl v podstatě bleskový, je vidět, že domácí palebná příprava na straně trollů byla provedena a čekali jen na spouštěcí knoflík.“

 16447

Průběžné zpravodajství:

Počet mrtvých v Indii přesáhl 200 000 (v ČR by to bylo 1519)

28. 4. 2021

čas čtení 3 minuty

 

V úterý 27.4.  ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 3229 denních nákaz, od včerejška je to nárůst o 669 nákaz. (Podle počtu obyvatel by to bylo v Indii 425 122 nákaz.)  V ČR do 27.4  zemřelo  29 141 lidí, to je nárůst o 66 mrtvých.  V nemocnicích je 3102 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 626 033 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

V úterý 27.4. bylo v ČR očkováno  55 572 osob, ukončeno bylo očkování u 11 361  osob. 

Denní počet nákaz na milion obyvatel, průměr za posledních 7 dní:


Denní počet mrtvých na milion obyvatel, průměr za sedm dní:


- Jediná dávka vakcíny snižuje přenos nákazy viru až o polovinu, zistila studie organizace Public Health England. Studie zjistila, že lidé očkování vakcínou Pfizer či AstraZeneca  a kteří byli nakaženi nejméně o tři týdny později, nakazili ostatní příslušníky své domácnosti o 38 až 49 procent  případů méně často než neočkované osoby. Ochrana funguje od čtrnáctého dne po očkování. Vědci nyní zkoumají, jaká je situace po očkování oběma dávkami. ZDE 

- Věvoda a věvodkyně ze Sussexu Harry a Megan se spolu s americkým prezidentem Bidenem budou účastnit 8. května koncertu Vax Live v Los Angeles na podporu finančních darů mezinárodnímu projektu pro šíření vakcín Covax.

- 150 vedoucích náboženských činitelů světa včetně dalajlámy apeluje na státy a na farmaceutické společnosti, aby rozšířily dostatečné množství vakcín pro očkování všech lidí na světě, je to "morální povinnost". ZDE 

 16510

Skandál ohledně Borise Johnsona se prohlubuje: Dostal půjčku na luxusní adaptaci svého bytu od Konzervativní strany

28. 4. 2021

čas čtení 2 minuty

 
Po mnoha dnech, kdy Boris Johnson a jeho ministři lhali, že si Johnson sám uhradil přehnanou a odpornou adaptaci svého bytu v čísle 11 v Downing Street (jeho milenka Carrie Symonds prý nemohla snést zařízení, které tam předtím měla premiérka Theresa Mayová), vychází nyní najevo, že Boris Johnson dostal na tuto adaptaci půjčku ve výši 58 000 liber (1,74 milionů Kč) od ústředí Konzervativní strany, jemuž tuto částku pro Johnsona daroval konzervativec lord Brownlow.

30027

Čína proniká do Evropy: Bude mít část území v Černé Hoře

28. 4. 2021

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Skutečně si někdo myslel, že čínský prezident Si Ťin-pching by řekl, že jeho země má v úmyslu ovládnout část světa ekonomickými tlaky, nebo že ruský prezident Putin by přiznal, že je vrah, jak říká americký prezident Biden, nebo že by Erdogan přiznal, že je  diktátorem, jak ho charaterizoval  italský premiér Draghi? Xi tento týden na čínském fóru, na kopii setkání světových ekonomů v Davosu, uvedl, že Čína chce "zachovat světový mír".

 16470

Obchod s Británií přiškrcují i cla, odklad vyclení se může vymstít

28. 4. 2021 / Lukáš Kantor

čas čtení 2 minuty

Konec prvního čtvrtletí po brexitu přinesl další pokles česko-britského obchodu. Ten podkopávají i cla na produkty, které nejsou celé vyrobené v EU či Británii. Prohlášení o původu zboží musí exportéři získat od svých dodavatelů do konce letošního roku. Možnost půlročního odkladu vyclení by měli využívat opatrně.

Obchod České republiky s Británií se letos v porovnání s loňským rokem propadl o 11 procent, upozornil místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle něj byla Británie předloni pro Česko pátým největším exportním trhem, loni ale sestoupila na sedmé místo a letos může v žebříčku klesnout ještě níž.

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
20881