Rozhovor Britských listů 313. Jak český stát nechává těžkého invalidu bez pomoci

28. 8. 2020

čas čtení 2 minutyDrastickým příkladem toho, jak vážně nemocní občané v České republice zjevně propadávají dírami v nedokonalé sociální síti, je příběh těžkého invalidy Jiřího Lofa. Pan Lof, řidič, je vážně postižen cukrovkou, a ischemickou srdeční chorobou. V létě 2019 utrpěl infarkt a v prosinci 2019 mu byla amputována noha. V současnosti leží v nemocnici a čeká na srdeční operaci, mají mu udělat bypass. Jak svědčí v tomto rozhovoru z nemocnice, nezemřel pouze díky opakované finanční pomoci čtenářů Britských listů, protože sociální úřad na Praze 4 mu nepomůže, zřejmě ho tam považují za simulanta. Potíž je, že pan Lof bude po operaci zřejmě znovu potřebovat finanční pomoc, protože z nemocnice nemá kam jít. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. srpna 2020. Číslo účtu, kam můžete přispívat: 115-7329620207/0100

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


Tento týden nám pan Lof napsal:

Vážený pane Čuliku,
Moc děkuji za pomoc a podporu, lidé pomohli, zvládl se uhradit nájem za červenec, na srpen bohužel nemám, tak jsem zase v panice co dělat.
V tuhle chvíli jsem v nemocnici, čekám na operaci srdce, budou mi dělat bypass. 
Po operaci bych měl na 6-8 týdnů do lázní ale copak můžu? Nemůžu. Nemůžu si to dovolit, protože nemám za co. Stát stále nezajímám. A stálé žebrání a prošení mě ničí, celé dny v depresi čumím do zdi a jen bulim. Nemám sílu se zabít, i když vím že mi to dost lidí přeje. A už nemám ani sílu žít a bojovat. 
Zítra možná pozítří mě čeká operace, když přežiju, tak nevím vůbec co dál.
Proto prosím o pomoc a žebrám. Nikdo jiný mi nepomůže. 
Omlouvám se že je to tak chaoticky napsané už jsem psát nechtěl, ale nemám koho jiného, kdo by mi pomohl.

30364

750 miliard z EU a kam doputují

75 miliard z mimořádného balíku od EU by mohlo být investováno do vzdělávání. Bude?

27. 8. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minut


To se vám dějí takové věci. Premiér jede do Bruselu, aby se dozvěděl, kolik peněz získá z mimořádného balíku na ekonomickou pomoc členským zemím v období probíhající koronavirové pandemie. Přijede domů a deleguje na své podřízené, aby vymysleli, co si s těmi penězi počít. Postupně se tento delegační řetězec protahuje, až dopadne k lidem, kteří by skutečně věděli, co si s penězi počít v konkrétních oblastech. Jako je třeba vzdělávání. Tento řetězec je neznámo jak objemný, to znamená, že v konečném důsledku může být podobným způsobem osloveno nemálo lidí. Každý pak něčím přispěje, aby měli "kompetentní" z čeho vybírat. Tohle je pokus autora ukázat, jak investovat významnou část peněz do oblasti z hlediska budoucnosti nejdůležitější, tedy do vzdělávání. 

Rozhovor Britských listů 312. Nečekejme, že v Bělorusku nutně vznikne demokracie

24. 8. 2020

čas čtení 1 minuta


Bělorusové mají plné zuby diktátora Alexandra Lukašenka, především kvůli jeho šokujícímu zanedbání koronavirové krize i v důsledku jiných šokujících aspektů jeho režimu, avšak nečekejme, že v Bělorusku nutně vznikne demokracie západního stylu. Jak v reportáži Channel 4 News řekla jedna demonstrantka v Minsku: "My nedemonstrujeme pro žádnou ideologii. Chceme prostě být svobodní." Velká část běloruského obyvatelstva má velmi přátelské vztahy s Ruskem, i když mladá generace dnes ví, v důsledku své mobility, jaké je to v zemích Evropské unie. Avšak není vyloučeno, že lukašenkovský režim bude pokračovat, pokud by byl Lukašenko svržen, jen s jinou loutkou v čele. O tomto a dalších aspektech běloruské revoluce hovoří Bohumil Kartous s analytikem Asociace pro mezinárodní otázky Michalem Lebduškou. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 26. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Bludařina žádná dřina

27. 8. 2020 / David Marenčák

čas čtení 10 minut

Nic nového pod sluncem, my lidé jsme ovlivnitelní, manipulovatelní a je snadné, více či méně, nás podvést, zvláště když podvodník slibuje něco, po čem toužíme. A nelžete si do kapsy, že vy jste výjimka. Týká se to každého z nás, jen v rozdílné míře. Vlastní hop na špek je jako zápach z úst - vlastní nevnímáme.

Bludaři používají zákeřné kličky, jako v určité míře pravdivé a platné věci, ovšem ve „správném“ rozsahu či situaci jsou to jen slizké fráze alibismu, třeba že každý má svou pravdu, máme svobodu slova, a proto si bezuzdně může každý šířit lži, pomluvy a fámy, jak se mu zlíbí, protože je přeci každého věc.

Zatímco probíhá setkání popíračů klimatických změn, požáry a hurikány pustoší Spojené státy

27. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

Jednou z řečnic na Republikánském národním konventu (RNC) byla bývalá Trumpova velvyslankyně při OSN Nikki Haley, jež se podílela na vypovězení pařížské klimatické dohody a jež odsoudila Sandersův zelený nový úděl. Haley si nemyslí, že bychom měli klimatickou změnu zastavit, třebaže pod tlakem připouští, že k ní dochází. Koneckonců její bývalý šéf, který označil klimatickou nouzi za čínský hoax, má za to, že spalujeme málo uhlí a těžíme málo ropy. A jeho syn, Donald Trump junior, považuje Gretu Thunberg za „marketingový fígl“, píše Juan Cole.

Průběžné zpravodajství

Bílý dům nařídil zdravotníkům, aby netestovali osoby, které přišly do styku s koronavirem, ale nemají příznaky

27. 8. 2020

čas čtení 5 minut

Británie zavedla čtrnáctidenní karanténu pro cestující přijíždějící z České republiky.

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  28. 8.  bylo v ČR registrováno  23 169 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 221 případů.   V nemocnici je nyní  130 osob a  celkem zemřelo 418 osob. Počet nákaz a umírajících v ČR začíná být alarmující. Přitom Babiš zrušil užívání roušek.  Číslo R  v ČR je 1,1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  Postižené okresy jsou Plzeň-sever, Plzeň město, Příbram, Písek, České Budějovice, Hlavní město Praha, Kolín, Mladá Boleslav, Pardubice, Chrudim, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Jihlava, Žďár na Sázavou, Třebíč, Brno-město, Vyškov, Hodonín, Uherské Hradiště, Olomouc, Opava, Nový Jičín a Frýdek-Místek:Zajímavé, že do Británie se vracející turisté z Chorvatska musejí nyní na čtrnáct dní do karantény. Británie má nyní denní nárůst 1000 infekcí, Česko 400. Británie má šestkrát více obyvatel než ČR, 6x400=2400. Možná má ČR dva a půlkrát vic denních infekcí, protože nemá vůči Chorvatsku karanténu:Aktualizace: Tak ve čtvrtek 27.8. v podvečer bylo oznámeno, že počet nákaz v Británii stoupl za posledních den ze včerejších 1000 nákaz denně na dnešních 1500 nových nákaz. Británie zavedla čtrnáctidenní karanténu na cestující přijíždějící z České republiky.

- Bílý dům nařídil americkým Centrům pro zvládání nemocí (CNC), aby neprováděla testy na koronavirus u osob, které sice přišly do styku s nakaženými lidmi, ale nemají  příznaky. ZDE 

- Infekce se nyní v  Evropě šíří mezi mladými lidmi. S přicházejícím zimním obdobím přijdou tito mladí lidé častěji do styku se staršími občany, což povede zřejmě k nárůstu hospitalizací a úmrtí, varuje regionální ředitel Světové zdravotnické organizace Kluge.

- Francie zavádí v Paříži  povinné nošení roušek, číslo R ve Francii stouplo na 1,3. Premiér Jean Castex ve čtvrtek varoval, že by se pandemie mohla vymknout z rukou, pokud se nepodniknou rychlé akce.

- Myanmar ve čtvrtek uzavřel v celé zemi školy. Začátkem minulého týdne registroval Myanmar více než 200 nákaz po měsíci bez jakýchkoliv domácích nákaz.

- Německo nedovolí fanouškům přístup na stadiony nejméně do konce roku 2020. Merkelová jedná s šéfy 16 německých spolkových států o oficiálním celostátním protikoronavirovém balíku opatření. Denní infekce v Německu rekordně stoupají do čísel, jaká postihovala Německo letos v dubnu.

- Polsko uprostřed rostoucího počtu případů zkrátí karanténu ze 14 na 10 dnů. Polsko registruje 64 689 nákaz a 2010 úmrtí.

- Až třicet britských teenagerů, kteří jeli na dovolenou na řecký ostrov Zante, se zřejmě nakazilo koronavirem. Nejméně 11 mladých lidí ve věku 18 a 19 let v jihoanglickém městě Plymouth bylo po návratu z Řecka testováno pozitivně na koronavirus. Někteří z nich byli v městě Plymouth večer po návratu po nočních klubech za zábavou. Místní hygienici se nyní intenzivně snaží vystopovat všechny, s nimiž se tito mladí lidé setkali. Většina z nich má jen minimální příznaky, jako bolest v krku, nebo nemá příznaky žádné, takže se chovají, jako by nakaženi nebyli, a nákazu šíří. ZDE

- Uzamčení pásma Gazy bylo prodlouženo o dalších 72 hodin, protože se infekce dále šíří. Gaza registrovala dvě úmrtí a 29 případů nákazy. Nákaza tam začala před dvěma dny, kdy byli objeveni čtyři nakažení lidé.

Německo zrušilo jako bezpředmětné další rozhovory o brexitu

27. 8. 2020

čas čtení 1 minuta


Brusel kritizuje, že Británie "naprosto vyplýtvala letní měsíce" - v jednání o obchodní dohodě po brexitu nedochází k pokroku


Německo zrušilo plány na debatu o brexitu na vysokém diplomatickém jednání příští týden, protože při vyjednávání o obchodní dohodě po brexitu mezi Británií a EU "nedošlo k žádnému pokroku"  a "Británie naprosto vyplýtvala letní měsíce".

Kilmberley Guilfoyle jako Miss fašismu 2020!

27. 8. 2020

čas čtení < 1 minutaKimberley Guilfoyle je korunována Miss fašismu 2020!

Z projevu milenky Donalda Trumpa juniora na letošním výročním sjezdu amerických republikánů si dělá obrovskou (ale vážnou) legraci americká televize:

KImberley Guilfoyle (Křičí:) DÁMY A PÁNOVÉ! PŘEDÁCI A BOJOVNÍCI ZA SVOBODU A ZA AMERICKÝ SEN! TO NEJLEPŠÍ TEPRVE PŘIJDE!  

Animovaná hosteska: Blahopřejeme nové Miss fašismu 2020 Kimberley Guilfoylové!! K mnoha jejím povinnostem patří například stát v čele kolony tanků v městě Portland [kde se konají demonstrace proti zabíjení černochů americkou policií], dobrovolně delegitimizovat nesouhlasící sdělovací prostředky a budovat dědictví, o němž se budoucí děti budou učit v učebnicích v kapitole s názvem TADY SE TO STÁT MŮŽE! Naprosto hrůzostrašné, Kimberley!

 

Lukašenko není Stalin

27. 8. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

Tohle je hodně zajímavý rozhovor (a díky Vojtěchovi Boháčovi za něj). Víme tu o Bělorusku málo, a nejspíš vůbec nikdo, ani zevnitř, neví dost. Snad nevadí, když i bez znalosti zkusím trochu fabulačních úvah (diskutujme!) 

Je jasné, že režim stojí na represivních složkách a na ničem jiném. Lukašenko není Stalin a 2020 nejsou padesátá léta - nemá jeho děsivou autoritu, spíš už všechny, s dovolením, se*e.

Ale ozbrojené složky jsou taky lidi, nejsou to monstra ani roboti. (Off topic: proto se dost děsím "drone wars", protože diktátor opírající se o armádu nemyslících strojů je zevnitř neporazitelný; vlastně si myslím že "drone armies" jsou větším lákadlem pro diktátory proti jejich vlastní zemi než jako zbraň do války).

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

29885

Protesty ve Wisconsinu eskalují: Dva lidé byli zastřeleni

27. 8. 2020

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Aktualizace: Úřady v městě Kenosha ve Wisconsinu informovaly, že byl obžalován sedmnáctiletý mladík ze zabití poté, co usmrtil střelbou dva lidi a dalšího vážně zranil během nočních protestů proti tomu, že policie střílela na Jacoba Blakea juniora. Policie v městě Antioch ve státě Illinois, asi 30 km západně od města Kenosha, uvedla, že zatkla sedmnáctiletého Kylea Rittenhouseho a označila ho za podezřelého ve zmíněném incidentu. Dodala, že Rittenhouse, trvalým pobytem v městě Antioch, je obžalován ze zabití prvního stupně ve Wisconsinu. Nesdělila, zda je obžalován za jedno zabití či za obě. ZDE   Donald Trump odmítl návrh zákona na zvýšení věku. v němž je možno v USA koupit střelnou zbraň.

Video Kylea Rittenhouseho viz níže:

Rozhovor Britských listů 311. Vstup ČR do EU znamenal mimořádné posílení jejího vlivu

21. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta21. srpen, den výročí vojenské okupace Československa pěti státy Varšavské smlouvy vedené Sovětským svazem, je myslíme vhodnou dobou uvědomit si, že dnes už Česká republika nestojí mezinárodně sama jako kůl v plotě, vystavená kdejakému agresorovi, protože je členem vlivného uskupení, Evropské unie. Bohumil Kartous hovoří o mezinárodním vlivu České republiky v rámci EU s Vladimírem Špidlou, bývalým českým premiérem a komisařem Evropské unie. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

30621

Glosa

Rouškovné

27. 8. 2020 / Lukáš Kraus

čas čtení 1 minuta

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

„Šest tisíc "rouškovného" pro důchodce je nejbezostyšnější předvolební úplatek v historii Česka,“ píše na webu Hospodářských novin komentátor Petr Honzejk. Honzejk se rozčiluje nad „rouškovným pro penzisty“. Já bych se asi spíše rozčiloval nad tím, kam odteklo 500 miliard. Petr Honzejk se bude divit, že tyto finance putovaly zejména do privátních firem, kdy se přistoupilo ke kapitalistické malé domů, tedy k socializaci ztrát a privatizaci zisků.

Ultrafialovými paprsky proti koronaviru

27. 8. 2020

čas čtení 1 minuta
Nedávno přinesl rozhlas BBC reportáž o tom, že koronavirus v ovzduší i na předmětech usmrcují ultrafialové paprsky. Potíž je, ale, že ultrafialové paprsky ničí i lidský organismus: vážně poškozují lidskou kůži a ničí lidem oči. Proto by se nemodifikovanými ultrafialovými paprsky daly sterilizovat prostory pouze bez přítomnosti lidí, přes noc, co by pro průběžnou nákazu během dne nebylo příliš efektivní.

Rozhlas  BBC interviewoval vědce z jedné americké firmy, kteří klasické ultrafialové paprsky modifikovali tak, že už neškodí lidskému organismu, ale koronavirus a další viry ty paprsky dále zabíjejí. Podle informace těchto vědců se připravuje výroba mnoha miliard žárovek, šířících tyto modifikované ultrafialové paprsky, jimiž  by měly být v budoucnosti vybaveny dopravní prostředky i veřejné místnosti.

Nevíme, jak projekt dosud pokročil, avšak nyní zveřejnil deník Independent video, na němž používá letecká firma Boeing k sterilizaci prostorů v letadle, které nelze sterilizovat tekutými dezinfekčními prostředky, právě lampy šířící ultrafialové paprsky. Video je k dispozici níže:

Tisková zpráva

Publikace Pod lupou: rozhodování úřadů o sexistické reklamě je nejednotné

27. 8. 2020

čas čtení 3 minuty

Organizace NESEHNUTÍ vydává publikaci Pod lupou: regulace sexismu v reklamě, ve které analyzuje postup úřadů při posuzování sexistické reklamy. V období 2013 - 2018 uložily krajské živnostenské úřady, které mají dohled nad většinou typů sexistické reklamy (kromě televizní a rozhlasové) na starosti, 21 pokut, přičemž nejvyšší pokuta činila 80 tisíc korun. Úřady však nepostupují jednotně - reklama, kterou jeden úřad vyhodnotil jako nezákonnou, by v jiném kraji mohla být posouzena jako nezávadná.

Bez komentáře (Kimberly Guilfoyle je milenkou Donalda Trumpa juniora)

26. 8. 2020

čas čtení 5 minutDobrý večer, Ameriko. Já jsem Kimberly Guilfoyle. Promlouvám k vám dnes večer jako matka, bývalá prokurátorka, Jihoameričanka a hrdá Američanka. Ano, a hrdá stoupenkyně prezidenta Donalda J. Trumpa. Proč? Protože to je ten prezident, který dělá pro Ameriku všechny důležité věci. Vybudoval největší ekonomiku, jakou svět kdy poznal. Pro lidi, kteří vyvíjejí úsilí. Pro dělnickou třídu i pro střední třídu. Jako vrchní velitel amerických vojsk on vždycky dává Ameriku na první místo. Prezident Trump je prezident, která hájí právo a zákonnost. Víte, prezidentské státnictví není zaručeno. Je to volba. Biden, Harris a ostatní socialisté fundamentálně promění tento stát. Oni chtějí otevřené hranice. Uzavřené školy. Nebezpečné amnestie a nebezpečně vrátí vaše pracovní příležitosti zpět do Číny, zatímco oni sami budou bohatnout. Tito lidé odeberou financování americké policii, rozbijí ji a zničí ji. Až se dostanete do potíží a budete potřebovat policii, NESPOLÉHEJTE NA DEMOKRATY.

Jako Američanka první generace, já vím, jak nebezpečná je jejich socialistická agenda. Moje matka Mercedes byla učitelkou pro mimořádné vzdělávání v Portoriku. Můj otec, také imigrant, přišel do této země, aby tu hledal a realizoval svůj americký sen. Já to nyní považuji za svou povinnost bojovat na ochranu tohoto snu.

USA: Republikáni zničili dosavadní normy využíváním vládních funkcí na stranickém sjezdu

26. 8. 2020

čas čtení 1 minutaTrumpovi spojenci a členové jeho rodiny také využívali lží s cílem vylíčit Trumpa jako nejlepší naději pro americkou budoucnost


Mluvčí demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena konstatoval, že v sjezd v úterý prezentoval "alternativní realitu", která ignorovala vážnost koronavirové pandemie i její hospodářský dopad.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Proč musel Navalnyj opustit Rusko

26. 8. 2020

čas čtení 4 minuty

Nemohu se rozhodnout, zda nedávné události kolem Alexeje Navalného jsou spíše děsivé nebo absurdní. Přinejmenším pro tuto chvíli se přikláním k děsivosti. Zdá se to být jediný rozumný závěr v situaci, kdy má dotyčný stále smrt na jazyku, napsal Sam Greene.

Jak si Lukašenko sám vyrábí "zahraniční hrozbu"

26. 8. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Dekapitace běloruské opozice rozsáhlým zatýkáním lídrů opozičních uskupení a stávek nese sebou prozatím nepříliš často zaznamenávaný posun ve struktuře opozičního hnutí. Již nedělní demonstrace nebyly dominantně organizovány původními uskupeními jako Koordinační rada, která se pokoušela vést pokojná jednání s Lukašenkem a v určitých mezích byla ochotna i k politickému kompromisu. Namísto toho se hlavní organizační složkou masových akcí stala poněkud radikálnější opoziční sada kanálů na sociálních sítích - Nexta. Tu sice založil běloruský bloger Stjapan Pucila, avšak infrastrukturu i většinu spolupracovníků (také Bělorusů) bychom nalezli v sousedním Polsku.

Lukašenko se s nevojenskou pomocí Kremlu zaměřuje na vedení opozice

26. 8. 2020

čas čtení 4 minuty

Prezident Aleksandr Lukašenko 25. srpna rozehnal omezené protesty. Běloruské bezpečnostní síly po celém Bělorusku rozehnaly protesty. Lukašenko obnovil rozhánění protestů 24. srpna, ale běloruské bezpečnostní síly nepoužily násilí proti protestujícím od 13. srpna. Výzva Nexty ke shromáždění u Vyšetřovacího výboru na podporu opozičního lídra Pavla Latuška přitáhla jen malé množství protestujících, napsali Mason Clark a George Barros.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Bylo potvrzeno, že dva pacienti v Evropě byli nakaženi koronavirem napodruhé

26. 8. 2020

čas čtení 4 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  26. 8.  bylo v ČR registrováno  22 548 nakažených, je to nárůst za posledních 24 hodin o 367 případů.   V nemocnici je nyní  116 osob a  celkem zemřelo 416 osob. Počet nákaz a umírajících v ČR začíná být alarmující. Přitom Babiš zrušil užívání roušek.  Číslo R  v ČR je 1,1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.  Postižené okresy jsou Plzeň-sever, Plzeň město, Příbram, Písek, České Budějovice, Hlavní město Praha, Kolín, Mladá Boleslav, Pardubice, Chrudim, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Jihlava, Žďár na Sázavou, Třebíč, Brno-město, Vyškov, Hodonín, Uherské Hradiště, Olomouc, Opava, Nový Jičín a Frýdek-Místek:


- Obezita zvyšuje riziko úmrtí na Covid-19 o 48 procent. Zřejmě také způsobí, že vakcína bude méně efektivní. Vyplývá to z rozsáhlé studie používající globální data. Studii si objednala Světová banka. Ve Spojených státech je 40 procent občanů obézních. V Británii je to 27 procent. Studie z University of North Carolina at Chapel Hill zjistila, že lidé trpící obezitou s BMI vyšším než 30 jsou ve všech ohledech silně ohroženi koronavirem. Jejich riziko, že skončí v nemocnici s Coviden-19, se zvyšuje o 113 procent, pravděpodobnost, že skončí na jednotce intenzivní péče se zvyšuje o 74 procent a mají o 48 procent vyšší riziko úmrtí na virus. ZDE

- Ukrajina zavedla do 28. září dočasný zákaz vstupu cizinců do země a rozšířila uzamčení země do konce října.

- Berlín zakázal demonstrace proti opatřením proti pandemii, protože organizátoři podobné takové nedávné demonstrace neměli roušky a nedodržovali odstupy.

- Bylo potvrzeno, že dva pacienti v Evropě byli napodruhé nakaženi koronavirem. Vyvolává to znepokojení ohledně imunity. Jeden pacient v Holandsku a jiný v Belgii byli nakaženi napodruhé. Nedlouho předtím přišla informace, že napodruhé byl koronavirem nakažen v Evropě i muž z Hongkongu.

- Německá ekonomika se v druhém čtvrtletí 2020 zmenšila o rekordních 9,7 procent.

- V Gaze bylo nařízeno 48 hodinové uzamčení země poté, co v obyvatelstvu byly potvrzeny první případy koronaviru. Čtyři případy nákazy byly potvrzeny v jedné rodině v uprchlickém táboře, jde o první případy v Gaze, které se netýkají osob v karanténě přicházejících z Egypta a z Izraele. 2 miliony obyvatel Gazy jsou vystaveny potenciálně katastrofální pandemii - žijí totiž v chudobě, v hustě obydlených uprchlických táborech a s omezeným přístupem ke zdravotní péči.

Důchodci jen nastražili vděčně uši?

26. 8. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut

 

(Ještě neodezněla ta povzbuzující sémantika „rouškovného“?)

Možná že zrovna o té poslední neděli (23. 8.) nejedno srdce zaplesalo, pokud zrovna jeho nositel či nositelka byli zlákáni k televizní obrazovce k diskusnímu programu „Otázek Václava Moravce“. Neboť se tam začalo naléhavě hovořit o důchodech. Nebylo možné nevšimnout si pí. ministryně Maláčové a jejího jednoho projektu. Ne že by to byl námět jen „pro ty staré“. Každý, kdo se vyhne malérům se zdravím, měl by mít vyhlídky na stále delší období života strávené „v penzi“; a potom ovšem každý takový „důchodový“ měsíc by měl být zaštítěn slušnou „penzí“. (A nemalujme si hned čerta na zeď s koronavirem!)

V Glasgow byla vedle brečícího, podvyživeného nemluvněte nalezena "v extremní chudobě" jeho mrtvá maminka

26. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

 
Mercy Baguma, žadatelku o azyl z Ugandy, nechaly britské úřady bez prostředků poté, co vypršelo její povolení k pobytu.

Žena, která žila "v extremní chudobě a závisela na charitativních organizacích a na přátelích, kteří jí obstarávali potraviny, byla nalezena v Glasgow mrtvá vedle svého plačícího podvyživeného dítěte.

Rozhovor Britských listů 310. Vzbouření v Bělorusku je jako československá Sametová revoluce

18. 8. 2020

čas čtení 1 minuta(For English, scroll below. This interview is in English with Czech subtitles)

Aleś Michalevič byl hlavním opozičním kandidátem v běloruských volbách r. 2010, byl proto zatčen a mučen. Dostal politický azyl v České republice. Teď je zpět v Minsku a v tomto Rozhovoru Britských listů s ním hovoří Jan Čulík o průběhu a vyhlídkách tamější nynější demokratické revoluce. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 19. srpna 2020.

Aleś Michalevich was the main opposition candidate in the 2010 general election in Belarus. He was therefore arrested and tortured. He escaped to the Czech Republic where he was given political asylum. He is now back in Minsk. Jan Čulík discusses the progress and the prospects of the ongoing democratic revolution in Belarus in this Britské listy Interview, which is broadcast on the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wedesday 19th August 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Biopaliva druhé generace mohou nahradit část fosilních paliv

26. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

Biopalivové a bioenergetické systémy jsou integrální součástí scénářů nahrazení fosilních paliv a produkce negativních emisí skleníkových plynů prostřednictvím zachycování a skladování uhlíku. Ale dosud byl celkový efekt těchto systémů na zmírňování skleníkového efektu kontroverzní.

Kritika není cenzura

21. 8. 2020 / Raphael Fabisiewicz

čas čtení 28 minut

Nedávno zveřejnil známý americký časopis Harper’s otevřený dopis, který se zabývá současnou atmosférou okolo veřejné rozpravy. Dopis, který podepsalo 153 signatářů z různých poměrů, oborů a s různými politickými názory, začíná takto: „Naše kulturní instituce čelí zkoušce. Pokračuje, že

neliberální složky nabírají na síle po celém světě a mají mohutného spojence ve formě Donalda Trumpa, který představuje opravdovou hrozbu pro demokracii. Nesmíme však dopustit, aby se odpor změnil ve svůj vlastní druh dogmatu nebo donucení – který pravicoví demagogové již využívají. Demokratické inkluzivity, kterou chceme, lze dosáhnout pouze, když vystoupíme proti nesnášenlivé atmosféře, která na obou stránách nastala.

Hlavní obavou dopisu není, jak shrnul Jiří Sobota v komentáři pro Respekt, hrozba, která „nepřichází ze strany nostalgických nacionalistických populistů typu Donalda Trumpa“, kterému dopis věnuje jednu celou větu, ale „z řad fronty hlásající radikální pokrok.“

Jak koronavirus postihuje mozek

25. 8. 2020

čas čtení 7 minut


Půl roku od začátku pandemie jsou nyní k dispozici zprávy o mozkových chorobách, které vznikají u lidí, kteří měli v důsledku nákazy koronavirem relativně mírnou chorobu plic, i u těch, u nichž byl průběh nákazy vážný, i u těch, kteří se uzdravují, píše Michael Zandi, profesor neurologie na University College v Londýně.

Klíčovou skutečností je, že vážnost onemocnění plic nemá vždycky vazbu na vážnost neurologické choroby. To, že pacient měl v důsledku koronaviru jen mírnou nemoc plic, ho nechrání před potenciálně vážnými komplikacemi.

Pokud jde o mozek a o nervy, koronavirus má čtyři hlavní dopady:

Rozhovor Britských listů 309. O požáru v Bohumíně a o rasismu některých Čechů

14. 8. 2020

čas čtení 1 minutaVěděli jste, že Magda Vašáryová v USA během Olympijských her v Atlantě přerušila s Fabianem Golgem veškeré kontakty, když zjistila, že je homosexuál, a varovala před ním jiné členy českého týmu? A že pracovníci z Prahy, Brna a Ostravy varovali před zaměstnaci z jiného města jako před "burany" a nedokázali zvládnout to, co vnimali jako jejich jinakost? V souvislosti s vyvřením rasismu po požáru v Bohumíně hovoří Jan Čulík s Fabianem Golgem o tom, jak relativní je rasismus a kde jsou na škále rasismu Češi. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. srpna 2020.

K tomu:


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Zprávy o koronaviru z Gambie

21. 8. 2020 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 4 minuty

V posledních dnech zaznamenala nejmenší země afrického kontinentu nejvyšší procentuální nárůst nakažených novým typem koronaviru. Zůstává otázkou, jak přesně se vedly statistiky, nicméně tamní Ministerstvo zdravotnictví udává, že v období od 5. do 11. srpna je v Gambii nárůst o 85 % nakažených a počty dále rostou (k 20.8. se jedná o 2401, přičemž ještě v červenci se jednalo jen o 622 evidovaných případů. K 20. 8. bylo v Gambii zaznamenáno 81 úmrtí na Covid 19, v červenci jich bylo od počátku pandemie 12. Za období od března do června se jednalo pouze o 2 případy. Od začátku srpna se tedy jedná o exponenciální růst. Roli zřejmě hraje i vyšší počet testovaných, který se kontinuálně zvyšuje a za srpen činí již přes 3000 testovaných osob.

Gambie má přibližně 2,2 milionu obyvatel.


Sílí důkazy, že děti hrají silnější roli v šíření koronaviru, než se dosud předpokládalo

21. 8. 2020

čas čtení 2 minuty


Nejnovější studie je malá, avšak dokazuje, že virová nálož u dětí a procento nákazy mezi dětmi zřejmě znamená, že děti nenápadně šíří pandemii


Ze studie, publikované ve čtvrtek, vyplývá, že některé děti mají během prvních tří dní infekce v dýchacích cestách velké množství koronaviru navzdory tomu, že mají mírné příznaky nebo nemají příznaky vůbec žádné. Vyplývá z toho, že role dětí při šíření infekce je zřejmě daleko závažnější, než se dosud předpokládalo.

Bělorusko: Portrét flétnistky, která se nebojí

25. 8. 2020

čas čtení 5 minutJak přichází k davu, Maria Kalešnikova vypadá každým coulem jako moderní politik. Před těmito podvodnými volbami by byla návštěva opoziční političky v tomto malém továrním městě  nedaleko Minsku naprosto nepředstavitelná. Avšak dav ji vítá jako vítěznou hrdinku. Jak vždy, Kalešnikova je v barvách své vznikající revoluce.

Maria Kalešnikova  "My jsme pokojní, jsme poctiví, chceme žít v bezpečné a svobodné zemi. A jsme za to ochotni bojovat. Jste neuvěřitelní. Jsem tak ráda, že jsem se s vámu tady dnes setkala. Děkuji vám mnohokrát."

Policie v americkém Wisconsinu sedmkrát (!) střelila muže do zad. Snažil se předtím ukončit rozepři mezi dvěma ženami

25. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta
Vážné nepokoje vznikly v městě Kenosha v americkém státě Wisconsin poté, co tam policie střelila sedmkrát do zad devětadvacetiletého černocha Jacoba Blakea, když nastupoval do svého automobilu. Blake byl odvezen do nemocnice ve vážném zdravotním stavu.

Prezidentský kandidát Demokratické strany Joe Biden konstatoval, že tato střelba je absolutně nepřijatelná a policisté, kteří útok spáchali, se z něho musejí trestně zodpovídat.

Videozáznam policejního útoku střelbou na neozbrojeného občana je ve výše  uvedeném videu od vteřiny 0.25. Varujeme čtenáře, je to násilná scéna.

Bolsonaro řekl novináři, že by mu nejraději dal pěstí do huby

25. 8. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta


Během návštěvy v katedrále dostal křesťanský fundamentalistický brazilský prezident Jair Bolsonaro otázku, proč bývalý asistent jeho syna, Fabricio Queiroz, policejní důstojník v penzi, který je nyní terčem policejního vyšetřování a podle příkazu Nejvyššího soudu v domácím vězení, uložil asi 25 000 dolarů na účet Bolsonarovy manželky Michelle.

Bolsonaro nejprve pohlédl na druhé novináře a vyjádřil se: "Naplním rty tohohle reportéra údery" a pak se podíval na novináře, který se ho na to zeptal, a řekl: "Chci ti opravdu rozbít hubu."

Rozhovor Britských listů 308. Lukašenkův režim půjde od válu

11. 8. 2020

čas čtení < 1 minutaMax Ščur je překladatel a literát žijící v Praze. Pochází z Běloruska. Jan Čulík s ním mluví o nedělních všeobecných volbách v Bělorusku, které zjevně zfalšoval prezident Lukašenko, o celkové situaci v tamější zemi a o bezpečnostními jednotkami brutálně potlačovaných demonstracích, při nichž bylo používáno českého vojenského materiálu. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 12. srpna 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Koronavirus: Případ muže, který byl nakažen koronavirem napodruhé

25. 8. 2020

čas čtení 2 minutyJeden mladý muž v Hongkongu byl diagnostikován s nákazou koronaviru více než čtyři měsíce poté, co se uzdravil z první epizody této choroby. Naznačuje to, že imunita vůči koronaviru bude zřejmě jen krátká a vyvolává to otázky ohledně vakcín proti Covidu-19.

Tento případ v Hongkongu je první laboratorně potvrzená druhá nákaza koronavirem. Genetická analýza vědců na univerzitě v Hongkongu zjistila, že tuto  druhou nákazu jinak zdravého mladého muže způsobila trochu jiná verze koronaviru. Vědci doufali, že pacientův imunitní systém tuto nákazu rozpozná a druhé nákaze zabrání.

Zasekly se rozhovory o brexitu. Šílený britský tisk z toho obviňuje Evropskou unii

22. 8. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Foto: Daily Express: EVROPSKÁ UNIE, PROBUĎ SE! NUTÍŠ BRITÁNII VYPADNOUT Z EU BEZ DOHODY!

Ironie od Michaela Deacona: "Už to bylo hrozné, když nás Evropská unie donutila uspořádat referendum o brexitu, nařídila nám, abychom hlasovali pro brexit a donutila nás, abychom odmítli prodloužení přechodového období. Ale tentokrát opravdu zašla už příliš daleko!"

Michel Barnier: Dohoda o brexitu musí být dojednána do 31. října. Johnsonova vláda odmítá přijmout předpisy evropského jednotného trhu, ale dožaduje se jejich výhod. Chce mít právo dotovat v Británii soukromé podniky, což by jim dalo neférovou podnikatelskou výhodu před podniky v EU. Chce přístup pro britské kamiony do EU, ale nechce dodržovat předpisy EU pro kamiony, jako jsou tachografy a povinné bezpečnostní odpočinkové pauzy.

Británie: Poslanci budou žalovat Borise Johnsona, pokud nezahájí šetření ruských zásahů do voleb a do brexitu

21. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

 
Nadstranická skupina poslanců britské Dolní sněmovny oznámila, že bude žalovat Borise Johnsona, pokud nenařídí nezávislé vyšetřování ruských zásahů do nedávných britských voleb a do referenda o brexitu.

Podle poslanců je Johnsonovo odmítání nechat vyšetřovat zásahy Kremlu do britských voleb je porušení Evropské konvence o lidských právech, která zaručuje v protokolu 1 právo na svobodné volby.

Kreml odmítl obvinění, že se Putin podílel na rozhodnutí otrávit Navalného

25. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

 


"Určitě souhlasíte, že každý den v mnoha zemích světa dochází k množství útoků jedy," řekl Peskov.

Dmitrij Peskov, mluvčí Kremlu, charakterizoval zprávy o tom, že byl Alexej Navalnyj otráven jedem, jako "zbrklé". Je to první reakce Kremlu od té doby, co berlínská klinika, kde Navalnyj leží v komatu, potvrdila, že byl kontaminován inhibitorem cholinesterázy - látkou, která je součásti skupiny, do níž patří nervové látky a pesticidy a také určitá narkotika.

Američtí republikáni varují: Demokraté chtějí USA proměnit v socialistickou diktaturu

25. 8. 2020

čas čtení 1 minutaAmeričtí republikáni využili prvního večera svého celostátního sjezdu k temným varováním o budoucnosti Ameriky. Argumentovali, že znovuzvolení Donalda Trumpa je jediným způsobem jak zachránit USA, aby se nestaly obětí socialismu, hospodářského krachu, násilí a anarchie. Předložili apokalyptickou vizi toho, o co jde v listopadových volbách a obrovské množství lživých tvrzení.

"Oni vás odzbrojí, vyprázdní věznice, uvězní vás ve vašich domovech a pozvou pouliční gangy, aby žili vedle vás," řekl kongresman Matt Gaetz z Floridy. "Bude to jako filmový horor!"

Steve Bannon a tři jeho kumpáni byli zatčeni pro zpronevěru sbírky na "stavbu zdi"

20. 8. 2020

čas čtení 1 minutaBývalý manažer Trumpovy předvolební kampaně r. 2016 Steve Bannon byl ve čtvrtek zatčen a obviněn, že se účastnil na rozkradení finančních darů z internetové sbírky s názvem " Stavíme zeď", která vybírala peníze na stavbu kontroverzní zdi Donalda Trumpa na hranici s Mexikem. Bannon zneužil nejméně milion dolarů z této sbírky pro své osobní výdaje, konstatují federální prokurátoři na Manhattanu.

Boris Johnson do půl roku odejde z funkce britského premiéra, tvrdí tchán jeho rasputinovského poradce

25. 8. 2020

čas čtení 1 minuta


To řekl minulý týden návštěvníku na jeho hradě ze 13. století v Northumberlandu čtyřiaosmdesátiletý Sir Humphry Wakefield, otec Mary, manželky Johnsonova rasputinovského poradce Dominica Cummingse. Vyjádřil se, že Johnson má stále ještě po nákaze koronavirem vážné zdravotní problémy a že do půl roku ze své funkce odstoupí.

Wakefield je dlouholetý jezdec na koni a použil koňařskou metaforu: "Jestliže dáte koně zpět do práce, když je zraněný, nikdy se neuzdraví," řekl.

Jediným rozdílem mezi vámi a mnou je to, že vy jste měli štěstí

21. 8. 2020

čas čtení 2 minutyDobrý den. Omlouvám se, že jsem okupoval útes, ale chci se s vámi podělit o několik slov.

Jmenuju se Hasan a před pěti lety jsem byl na druhé straně tohoto kanálu La Manche a snažil jsem se překročit jej do Anglie. Tyto útesy byly z našeho provizorního tábora ve Francii viditelné a představovaly naději. Naději, že budu moci žít bezpečným a stabilním životem zde v Británii poté, co jsem uprchl ze své válkou zničené země.

Rozhovor Britských listů 307. Nikdo nemůže mít iluze, že se nezvýší nezaměstnanost

7. 8. 2020

čas čtení < 1 minutaZanedlouho budou v České republice krajské a doplňovací senátní volby. Má česká sociální demokracie pro tyto volby nějakou účinnou strategii, nebo je prohraje? O tom mluví Bohumil Kartous s bývalým premiérem České republiky Vladimírem Špidlou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. srpna 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

New York Times: Na Covid-19 zemřelo o 207 000 více lidí, než se oficiálně registruje

24. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Počet oficiálně registrovaných nákaz se přibližuje 25 milionům a oficiálně registrovaný počet mrtvých je v pondělí 807 830. Jenže investigace listu New York Times ve 28 zemích světa zjišťuje, že kromě toho na koronavirus zemřelo ještě dalších, nezaznamenaných 207 000 lidí.

Bohumil Kartous k tomu poznamenává:

K tomu dezinfo kolotoči kolem covidu-19, který se teď v posledních týdnech rozjel na českých internetech zásluhou prof. MUDr. Žaloudíka, MUDr. Hnízdila, MUDr. Pollerta a dalších doktorů, od nichž obsah rádi přebírají influenceři, mainstreamové TV a další kolektivní blbost přiživující jedinci a kanály, doporučuji text v New York Times s grafy nárůstu úmrtnosti v jednotlivých zemích, viz obrázek výše.

Koronavirus: Američtí lékaři zachránili život dvou bratrů, 15 a 16 let, jen s nejvyšším úsilím

24. 8. 2020

čas čtení 5 minut


Jak je to možné?


Na fotografii vidíte rodinu Gravesonových z města Alexandrie v americkém státě Virginie. Mnoho Čechů protestuje, že je to vopruz muset zase nosit roušky, tak jim Babiš povolil, před volbami,  je nenosit. Proč se starat, že, a proč dodržovat sociální distancování, když koronavirus přece postihuje jen důchodce nad hrobem.

Skutečně?
V Gravesonově rodině koronavirus skoro vůbec nepostihl rodiče. Avšak dva synové Gravesonových, sportovec Matthew, 16, a Timothy, 15, měli neuvěřitelně vážný průběh nákazy. Strávili v nemocnici v bezvědomí měsíc. Lékaři je zachránili jen s nejvyšším úsilím.

V oligarchickém Česku je Babiš jen nevýznamným hráčem

24. 8. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty


Stát je důležitým zdrojem prostředků pro mnoho z největších miliardových korporací v Česku. Tuzemské dění je tak z velké části provázáno právě na tyto společnosti. Agrofert je přitom v některých případech jenom tím nejočividnějším příkladem.

Neméně zajímavým příkladem je také Energetický a průmyslový holding (EPH) u jehož zrodu stál Daniel Křetínský, a který mnoho ze svých finančních a investičních projektů realizoval ve spolupráci s firmou PPF Petra Kellnera. EPH dnes zahrnuje celou řadu podniků v několika zemích EU včetně Británie, Německa, či Itálie, ale také Slovenska a Maďarska.

Barack Obama ostře zaútočil na Trumpa, Trump podpořil konspirační teoretiky

20. 8. 2020

čas čtení 3 minutyBarack Obama pronesl dosud svůj nejostřejší útok proti Donaldu Trumpovi. Obvinil ho a jeho tým z úsilí potlačit v listopadu demokratické volby a apeloval na Američany: "Nedovolte jim, aby zlikvidovali vaši demokracii."

Obama poukázal na to, že Trump, jako miliardář, podnikatel a celebrita, se nestal prezidentem, protože toho není schopen, a namísto toho zachází s prezidentským úřadem, jako by to byla reality show.

V projevu se o demokracii zmínil osmnáctkrát a zdůraznil vážné varování: "Tato vláda dokázala, že zlikviduje naši demokracii, pokud to bude potřebovat k vítězství. Proto musíme být velmi aktivní a podpořit ji."

Joe Kennedy útočí na senátní křeslo v Massachusetts

24. 8. 2020 / Kristian Vagenknecht

čas čtení 4 minuty

Jeden z nejzajímavějších soubojů o křeslo v americkém Senátu se rodí v Massachusetts. Pro Demokratickou stranu je to sice jisté křeslo, ale ucházejí se o něho dva silní kandidáti, stávající senátor Ed Markey (74) a kongresman Joe Kennedy III. (39), prasynovec prezidenta J. F. Kennedyho.

Kennedy si přitom může být jistý, že už jeho samotné jméno je v tomto státě magnetem na hlasy. Historik Thomas Whalen z Bostonské univerzity dokonce konstatuje, že „žádný Kennedy v Massachusetts ještě nikdy neprohrál volby“, a pokud Joe Kennedy III. neuspěje, bude to znamenat konec dynastie.

Krize v Bělorusku aneb Co nebylo řečeno

24. 8. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Žně komentářů a analýz mapujících dramatické dění v Bělorusku mají společný leitmotiv: zlý a podlý diktátor, jejž dlouhá léta podporoval ještě podlejší Kreml, se zuby nehty snaží udržet u moci, a to navzdory pozoruhodnému vzepětí tamní občanské společnosti. Jde o tuze vděčné téma – na rozdíl od válečných zločinů páchaných státy, jimž tuzemský komentariát zcela automaticky poskytuje bianko šek. A zatímco se pozornost jako obvykle upíná na osu Moskva-Minsk, realita je jako vždy mnohem komplikovanější než tradiční novinářské předsudky.

Lukašenko si chtěl uchovat absolutní moc. Nyní je však v pozici Bašára Asada

24. 8. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Běloruský diktátor Aleksandr Lukašenko až donedávna doufal, že se mu manévrováním mezi Moskvou a Bruselem podaří uchovat si absolutní moc, na kterou je za 26 let vládnutí zvyklý. Jako hlavní hrozbu ještě před několika týdny vnímal požadavky moskevského patrona Putina na sjednocování obou zemí. Když se však ukázalo, že ho Bělorusové už opravdu mají víc než dost, otočil na pětníku a zařadil se zpět na místo vzorového Putinova spojence.

Bidenova doktrína

24. 8. 2020

čas čtení 8 minut

Demokratický uchazeč o funkci prezidenta a jeho nejbližší poradci sloužili v Obamově administrativě - ale jejich vize zahraniční politiky hledá inspiraci u Harryho S. Trumana, napsal James Traub.

Pane premiére, důchodci jsou koronavirem psychicky postiženi nejméně

24. 8. 2020

čas čtení < 1 minuta

Tak podle pana premiéra dostanou penzisté jednorázovou kompenzaci 6 000 Kč za "prožitý stres během koronakrize".

Jenomže věková skupina 65+ vykazovala příznaky stresu v průměru nejnižší ze všech. Naopak nejvyšší míru stresu prožívaly ženy s dětmi a osamělé matky především a pak mladí lidí ve věku 18-24 let. Těm tedy bude vláda stres kompenzovat ještě více? A jak prosím? ptá se Daniel Münich.

Další podrobnosti o dopadech koronakrize na duševní zdraví obyvatel ve studii

IDEA při Cerge-EI
https://idea.cerge-ei.cz/studies/dopady-pandemie-koronaviru-na-dusevni-zdravi

Koktejl enzymů vyvinutý v Brazílii umožňuje biopaliva druhé generace

24. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

Výzkumníci Brazilského centra pro výzkum energie a materiálů (CNPEM) geneticky upravili plíseň tak, aby produkovala koktejl enzymů štěpících uhlovodíky v biomase, jako jsou odpad a výlisky z cukrové třtiny na fermentovatelné cukry umožňující průmyslové zpracování na biopaliva, informuje Maria Fernanda Zieglerová.

Minsk: Demonstrace se v neděli 23. srpna účastnilo více než čtvrt milionu lidí

22. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

"Mně je osmdesát let, čeho se mám bát? Jestli někdo potřebuje být nahrazen v policejním antonu, tak to já jsem připravena jít a osvobodit mladého člověka, aby nemusel být mučen. Mně je to už jedno," řekla reportéru Channel 4 News jedna účastnice minské demonstrace (v reportáži ZDE od minuty 2). 


Videoreportáž Channel 4 News z obří nedělní demonstrace v Minsku, které se  účastnilo čtvrt milionu lidí, je ZDE


Navzdory výhrůžné situaci, reproduktory varující účastníky, že jsou na "protizákonné" demonstraci, a nařizující jim, aby se rozešli, v Minsku opět v neděli demonstroval oceán lidí. Nesmírně mocné, poznamenává reportér listu Guardian Shaun Walker.  

Tisíce lidí znovu demonstrují před běloruským parlamentem. Video odtamtud níže:

Co spojuje Bělorusko s protesty v ruském Chabarovsku?

24. 8. 2020

čas čtení 2 minuty

Mnozí si všimli, že protesty v ruském Chabarovsku a v Bělorusku mají mnoho společného. V obou případech existuje fyzická a psychologická distance vůči cizím zemím (Čína, Japonsko, Jižní Korea, Litva, Polsko) mnohem menší, než vůči ruskému hlavnímu městu Moskvě, upozorňuje Jurij Moskalenko.

Koronavirus a brexit: Hospodářský kolaps, epidemie a záplavy

24. 8. 2020

čas čtení 4 minuty

 

Úřad britského premiéra vypracoval tajnou zprávu varující, že Británie může  od podzimu řešit katastrofální souhru druhé vlny koronaviru s dopadem brexitu.

Zpráva varuje, že vypadne-li Británie z EU bez dohody (jak to teď vypadá), blokace obchodu s EU se zimními povodněmi v Británii, epidemií chřipky a druhé vlny koronaviru vyvolají katastrofu.

V částech Británie nebude k dispozici dodávka elektrického proudu a pohonné hmoty, pokud uvízne 8500 kamionů v Doveru.

Britský venkov mohou postihnout epidemie chorob dobytka, protože nebudou k dispozici léky pro dobytek, vyráběné v EU.

Bude zřejmě nutné použít britské námořnictvo k zabránění v potyčkách mezi agresivními anglickými rybářskými čluny a rybářskými čluny ze zemí Evropské unie, které budou dál chtít lovit v britských vodách.

Hospodaření OSBL za červenec 2020

4. 8. 2020

čas čtení 1 minuta

V červenci 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 42 719,87 Kč,  výdaje byly 61 731.50  Kč.

Děkujeme mnohokrát čtenářům za vydatnou podporu v červnu 2020. Bohužel, v červenci 2020 jsme se dostali do výrazného deficitu. 

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19438