“I am totalitarianism”

16. 9. 2017 / Muriel Blaive

čas čtení 6 minut

French historian Muriel Blaive has been a victim of a series of fairly incredible media attacks in the Czech right wing press in the past few weeks for daring to suggest that the communist regime in Czechoslovakia negotiated with the population and was very careful to make sure that it did not cause the population to stage a revolution. Here is her reaction to the media attacks.


Some people asked me if I had an English version of the article "I am totalitarianism". I just put it back together from the original Czech/English mixture and here it is.


Muriel Blaive

Václav Havel, in his essay Stories and Totalitarianism (1987) wrote: “Ideology, claiming to base its authority on history, becomes history's greatest enemy.” He spoke of course of the communist ideology. But today, it is anti-communism that claims to be based on the authority of history. It has an answer to everything and can never be faulted: the pre-1989 period was evil, and communism is to blame for everything, past and present. In this sense, anti-communism also functions like an ideology. So the real opposite of “communism” is not “anti-communism”: it is, as Havel correctly pointed it out, history. History is doubts, debate, dissent. It is the inverted pole of ideology.

Výzva: Jaké jste měli a máte zkušenosti s Andrejem Babišem osobně vy?

17. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Zde můžete zhlédnout zakázaný dokument České televize o Andreji Babišovi Selský rozum:

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.



Občas se účastníme projekcí a po filmu debatujeme s diváky. Téměř pokaždé se stane, že někdo z publika za námi přijde, nebo vstane přímo v sále a odvypráví svůj přiběh zaměstnanecké či podnikatelské zkušenosti s podnikáním Andreje Babiše, píše dokumentaristka Zuzana Piussi.

Předvčerejší promítání v Roudnici se neslo v podobném duchu, zaznělo hned několik výmluvných příběhů, ve kterých by se dalo ponořit do hloubky.

V tomto městě býval vyhlášený masokombinát, který zaměstnával kolem tisícovky iidí. Dva roky před tím, než jej koupil Andrej Babiš, jej tehdejší majitel (dnes činovník ANO) významně inovoval. Po odkupu byla tato renovovaná technologie demontována a odvezena do Kosteleckých uzenin, počet zaměstnanců se snížil o polovinu a všem poklesly platy, někteří dostali nabídku dojíždět 200 km do Kostelce. Žena pak začala pracovat v jiné, prosperující firmě, která patřila místnimu vlastníkovi a dařilo se jí. I tu časem koupil Andrej Babiš a ve firmě začalo snižování platů a zhoršení pracovních podmínek i výrobních procesů. Sebevědomí zaměstnanci, při vědomí dlouhodobého zisku, který spoluvytvářejí, napsali přímo majiteli. Andrej Babiš skutečně přijel, promluvil s nimi, slíbil jim zlepšení a nastínil dobrý výhled jejich firmy. Po jeho odjezdu následovaly tvrdé postihy proti všem, kteří vystoupili, do půl roku byla firma uzavřena a její výrobní program převzal původní masokombinát, ze kterého se stala lahůdkárna.

Nejsou to příběhy "standardního kapitalismu", jak se někdy snaží líčit jejich zastánci.

Máte vlastní zkušenosti analogické těm, co mají hrdinové filmu Selský rozum? Jste ochotni a máte potřebu se o ně podělit formou psaného textu nebo dokonce výpovědi do videa? Ozvěte se nám přes formulář na webu www.selskyrozum.online.

Děkujeme, autoři filmu.

Zdroj ZDE


Rozhovor Britských listů 127:

Měl by být Julius Fučík v pantheonu Národního muzea?

15. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



"Mně by se líbilo, kdybychom byli schopni uznat nejrůznější protikladné osobnosti a události jako součást české historie. Ať je v pantheonu Národního muzea Franz Josef a kouká na Masaryka. Ať tam je Fučík a vedle něj Jan Palach. Česká identita je pluralitní. Kdyby na Staroměstském náměstí v Praze stál Hus i Mariánský sloup, napjaly by se mezi ně dějiny a to náměstí by dostalo hloubku, dynamiku a příběh," říká v rozhovoru Britských listů publicista Štefan Švec. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Německo nepovede svobodný svět: je uzavřeno do sebe

16. 9. 2017

čas čtení 4 minuty



Němci znovu zvolí Angelu Merkelovou - ne proto, aby pomohla učinit svět lepším, ale protože si myslí, že je dokáže ochránit


Předvolební kampaň v Německu věnovala minimální pozornost Evropě a ještě méně pozornosti světu, píše Natalie Nougayrède. V podstatě vůbec neřešila otázku, jak by se Německo mělo postavit ke skutečnostem mimo své hranice, ke globálním změnám ve světě práce, jak definovat svou roli v měnícím se životním prostředí, jak se strategicky připravovat na budoucnost, jak řešit budoucí dopady externích krizí.

Fučík byl stalinsko-gottwaldovský dogmatik

15. 9. 2017 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Podílel se spolu s Ladislavem Štollem na štvanici proti sedmi spisovatelům v roce 1929.   Jeden z nich, básník Josef Hora se po vyloučení z KSČ a vyhození z místa redaktora kulturní rubriky Rudého Práva ocitl s rodinou v nouzi. Přešel do Českého slova, aby rodinu uživil a byl za to komunisty jako byl Fučík denuncován jako renegát dělnické třídy. Dílo nedílo..., píše František Řezáč.

Jako odbojář - ovšem až od roku 1941 po napadení SSSR -.selhal při zatýkání, když měl začít dvěma pistolemi v bytě Jelínkových střílet na gestapáky. On schoval pistole do postele, vyšel zpoza dveří ložnice a vzdal se. Pak ve vězení sepsal knihu, ve které se hájil a denuncoval jiného jako konfidenta. Vše je popsáno mimo jiné v pamětech profesora Václava Černého. Pokud by se do Pantheonu vrátil Fučík, mohl by tam být klidně třeba i Rudolf Beran jako protějšek Ant. Švehly..

KSČ má ve svých dějinách a v oboru literatury jiné osobnosti, které by do Pantheonu patřily, například Bedřicha Václavka.   
  
KSČ po válce udělala z Fučíka modlu, a tak holt se za její vlády dostala jeho socha do pantheonu Národního muzea. Fučík ohlupoval dělníky psaním o SSSR, tak jako předtím Ivan Olbracht a potom Vítězslav Nezval. Fučíka lze směle přirovnat k Ladislavu Štollovi. Ten ještě řádil v české kultuře ještě v době normalizace po roce 1969.

Mnoho zpravodajských a publicistických pořadů ČT nepřináší žádné nové pohledy, přesto se vysílají

Divák - občan na prvním místě, aneb odkdy hodnotí ředitel ČT objevnost dokumentu?

15. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Zde můžete zhlédnout zakázaný film Selský rozum:



Považuju za zcela nepřijatelné z hlediska plnění role televize veřejné služby, aby ředitel ČT hodnotil, který pořad či dokument přináší či nepřináší "nové pohledy" na veřejné dění, notabene pokud se to týká vysoce postaveného politika a oligarchy, jehož reputace je zatížena řadou tak závažných podezření, že byl sněmovnou vydán navzdory poslanecké imunitě k trestnímu stíhání. I kdyby dokument Selský rozum pouze přehledně shrnoval již známá fakta (jako že to tak rozhodně není), v tomto okamžiku je navýsost v zájmu "diváka - občana", aby pro něj ČT otevřela "veřejnou rozpravu o otázkách veřejného zájmu a pro sdělování rozmanitých zkušeností či prožitků vnímání světa, který diváky obklopuje." Cituji z platného Kodexu ČT.

Evropská komisařka Věra Jourová zaútočila na potravinářské koncerny, že prodávají ve východní Evropě nekvalitní potraviny

15. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



Jourová zdůraznila, že firmy "otevřeně podvádějí", když horší výrobky prodávají v témže balení jako v západní Evropě 

Multinacionální firmy prodávající nápoje a potraviny podvádějí zákazníky ve východní Evropě dlouhá léta, konstatovala v deníku Guardian Věra Jourová, evropská komisařka pro spravedlnost a pro spotřebitele. "Říkáme to poprvé jasně: Je to neférová obchodní praxe. V mnoha případech, ano, jsem přesvědčena, že byl porušen zákon, protože jde o otevřené podvádění." 

Bylo opakovaně zjištěno, že zboží včetně ovocných džusů, rybích prstů až po detergenty a lunčmíty, které se prodává ve východní Evropě, je horší kvality než totéž zboží na Západě, přestože je ve stejném balení. 

Jourová přislíbila, že donutí multinacionální společnosti, aby přestaly podvádět zákazníky. Zdůrazňuje, že se vymlouvají už příliš dlouho. 

Podrobnosti v angličtině ZDE


Nepovedený atentát v londýnském metru

15. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Aktualizace:

V souvislosti s nepovedeným atentátem v londýnském metru, k němuž došlo v pátek, kdy plně nedetonovala podomácku vyrobená bomba, zatkla londýnská policie v sobotu dva mladé muže, jednoho, devatenáctiletého, v Doveru, druhého, jednadvacetiletého  v západním Londýně.

Policie také v souvislosti s atentátem provedla v sobotu razii do obytného domu v městě Sunbury-on-Thames v okrese Surrey. Údajně se tam vyráběly výbušniny, které pak částečně explodovaly v pátek ve vlaku londýnského metra ve stanici Parsons Green.

Místní lidé uvedli, že v domě bydlí dvojice manželů, kteří během let adoptovali mnoho dětí a v roce 2010 dostali za to státní vyznamenání. Dvojice, Ronald Jones, 88 a jeho manželka Penelope, 71, během policejní razie se přestěhovali k přátelům jinam.

Dvojice během čtyřiceti let adoptovala a vychovala téměř 300 dětí a v poslední době u nich bydleli osmnáctiletý a dvaadvacetiletý mladík.

Přátelé dvojice starých adoptivních rodičů sdělili tisku, že úřady dvojici řádně neinformovaly o zázemí osmnáctiletého mladíka, který umístil do metra bombu. Věděli, že pochází z území v Iráku, které ovládá Islámský stát, ale další informace o mladíkově problematickém zázemí nedostali, ač je policie měla. Policie mladíka zatkla proto, že měl na hlavě výraznou červenou čepici, kterou bylo vidět na nahrávkách bezpečnostních kamer v metru a tuto čepici měl mladík na hlavě i při zatčení v Doveru.


Podrobnosti v angličtině ZDE



V londýnském metru došlo v pátek ráno v 8.20 britského času k explozi nedaleko stanice Parsons Green. Řada lidí byla zraněna. Na tomto videu je vidět v metru hořící kbelík:

Zloději aut ve vězení

15. 9. 2017 / František Řezáč

čas čtení < 1 minuta

V Horních Frankách, což je kraj sousedící s krajem Karlovarským, udeřila bavorská policie ve spolupráci s Policií české republiky na bandu zlodějů aut. Vyšetřování trvalo dva roky.

Krádeže páchali zločinci z Rumunska a Moldávie, centrum gangu však bylo v Plzni v domě devětatřicetiletého Čecha. Sedm členů bandy bylo již vydáno do Německa.

Zaměřovali se hlavně na mikrobusy VW-T5, Mercedesy Sprintery a na Škodovky. Auta dopravovali do ČR, kde je prodávali dál buď celá nebo je rozebírali na náhradní díly.
  
Způsobili škodu za asi 1,2 milionu Euro.

Podrobnosti v němčině na serveru bavorské televize BR ZDE                   

Severní Korea odpálila blíže neidentifikovanou střelu směrem na východ, přeletěla přes Japonsko

15. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta



Předtím Severní Korea reagovala na zavedení nových sankcí, uvalených na ni Radou bezpečnosti OSN, vyjádřením, že Spojené státy "by měly být ubity k smrti jako pes nakažený vzteklinou". Rada bezpečnosti OSN je podle Severní Koreje "nástrojem zla" a otrokem Washingtonu a musí být rozbita.

Severní Korea se také vyjádřila, že "čtyři ostrovy japonského souostroví by měla potopit do moře severokorejská jaderná zbraň. Už není zapotřebí, aby nedaleko nás existovalo Japonsko, konstatoval Korejský asijsko-tichomořský mírový výbor, který dohlíží na styky KLDR s vnějším světem.


Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE


Spoluzakladatel a hlavní kandidát AfD říká, že by Německo mělo být hrdé na to, co dělali jeho vojáci za druhé světové války

15. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

 


Alexander Gauland, spoluzakladatel ultrapravicové německé strany Alternative fuer Deutschland, na jejíchž akcích vystupuje Václav Klaus, se vyjádřil, že Němci mají právo být hrdi na to, co dokázali jeho vojáci za první i za druhé světové války.

"Pokud jsou Francouzi právem hrdi na svého císaře a Britové na Nelsona a na Churchilla, my máme právo být hrdi na to, co dokázali němečtí vojáci v obou světových válkách," řekl Alexander Gauland, 76, v projevu stoupencům 2. září, který byl mezitím zveřejněn na YouTube.

V nadcházejících všeobecných volbách v Německu by strana AfD mohla získat až 12 procent hlasů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Chodit na schůze zabíjí

15. 9. 2017

čas čtení 2 minuty



Chystáte se jít na schůzi? Zapomeňte na to!




Budete sedět v přetopené místnosti, přikováni ke stolu po absurdně dlouhou dobu a bude vám bráněno, abyste dělali pořádnou práci. Je to ještě horší. Teď bylo zjištěno, že chození na schůze vám zkracuje život. Zemřete, varuje Simon Jenkins.

Podle britské státní organizace starající se o zdraví veřejnosti Public Health England, jsme natolik drogově závislí na schůzích, že si neuvědomujeme, jakou hrozbu zosobňují pro nás a pro naše organizace. Ředitel Duncan Selbie tento týden konstatoval na výročním zasedání, že sezení na schůzích "likviduje produktivitu". Zpomaluje to metabolismus a omezuje to schopnost lidského těla regulovat svůj cukr, a tedy krevní tlak. To vede k obezitě, k cukrovce, k rakovině ... a k smrti. Tak to nedělejte. NECHOĎTE NA SCHŮZE!

Rozhovor Britských listů 126:

Pět procent pro vzdělávání

8. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



Bohumil Kartous hovoří s amerikanistou Kryštofem Kozákem, který založil politickou stranu Pět procent pro vzdělávání a argumentuje, že v dnešní nejisté hospodářské a kulturní situaci je výrazná kultivace a rozvoj školství jedinou možnou záchranou pro Českou republiku. Nalezne se v ČR pět procent občanů, kteří budou ochotni sdílet jeho názor a podpořit ho? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8 .září 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Poměry v ČR by frustrovaly i kohokoliv, kdo vyrostl na Západě

14. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Dovolte mi, prosím, ještě malou poznámku k diskusi o názorech paní Kozlové. Myslím, že opravdu je už dávno jasné, přinejmenším od Havlova tzv. Rudolfinského projevu z roku 1997, co běžným lidem v tomto státě vadí. Bohumil Kartous, zdá se mi, naznačuje, že to souvisí s tím, jak jsou běžní lidé, kteří byli vychovaní v komunistickém režimu, dezorientovaní kapitalismem. Podle mne je to naopak: zdejší poměry by frustrovaly také lidi, vychované na Západě, dokonce možná ještě více než ty naše lidi, kteří si za komunismu už na leccos, co se týče nefungování institucí, zvykli.

29736

Agenda setting ekonomických elit i očekávání středostavovského průměru v bolestivém procesu penetrace digitálem

Porucha není na vašem přijímači

14. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Nedávno jsem pro jedno české médium napsal komentář o nebezpečí obezity, která - na rozdíl od imigrace - ohrožuje významnou část české populace a v komplexu s dalšími faktory snižující se odolnosti ohrožuje naději této společnosti na spokojenou budoucnost. V diskusi nad obsahem jsem navrhl, jestli by redakce nechtěla z obezity udělat dlouhodobé téma. Nechtěla. Čtenář prý je specifický. To jistě je, lze ale předpokládat, že jedna z největších civilizačních hrozeb je pro české publikum skutečně nezajímavá? Nebo je to tím, že zadání, agenda setting v českých médiích je prostě v rukou elit, které touží nastolovat témata týkající se jejich zájmů, a médium má jediný úkol, upravit obsah k obrazu středostavovského průměru? A co v situaci, kdy se jim kontrola nad diskursem vymkla z rukou a oni se v zoufalství snaží vtěsnat svoje zájmy do obrazu rámovaného a prosyceného nepředvídatelností a živelností digitálního světa, v němž dochází na prolamování základních etických hodnot a ústavních práv?

O trpké pachuti českého kapitalismu v globálním kontextu

14. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Syrové texty paní Kozlové a příspěvky dalších čtenářů Britských listů jsou důležitou, byť selektivní výpovědí o nezdravém stavu české společnosti, jež se vymanila z područí autoritářského režimu už před dlouhými 28 lety. Shodou okolností nyní na webu A2larm vycházejí brilantní reportáže novinářky Saši Uhlové osobitě líčící nehumánní podmínky, v nichž statisíce lidských bytostí vykonávají zaměstnání, bez kterých bychom se neobešli ani jeden jediný den. A zde myslím může vězet klíč k pochopení frustrace, zloby, ba i touhy po pomstě spousty Čechů – a koneckonců i k pochopení globálního neladu.  

Marek Hilšer, zajímavý prezidentský kandidát. Ale...

15. 9. 2017 / Václav Chyský

čas čtení 4 minuty

Komentář k interviewu s Markem Hilšerem, kandidátem na prezidentský stolec, publikovaném v Přítomnosti

Marek Hilšer se hlásí o kandidaturu ve věku 41 let podobně jako jeho úspěšný francouzský vrstevník Emmanuel Macron, který vyhrál volby ve věku 39 let. Mělo by to výhodu, že nebyl zatížen komunistickou výchovou a tak mohl mít příležitost dostat neideologický objektivní pohled na historii našeho státu. Při pádu režimu mu bylo 14 let.

Jeho kandidatura se vymyká české tradici v tom, že na československém (českém) prezidentském stolci zasedali pánovém ve zralém věku: TG Masarykovi bylo 68 let, jeho nástupci Edvardu Benešovi 51, národnímu mučedníkovi Emilu Háchovi 66 let, Václavu Havlovi 53 let, Václavu Klausovi 62 let a prvnímu českému přímo volenému prezidentovi Miloši Zemanovi 69 let. Komunistické funkcionáře nezminuji. Marek Hilšer ve svém mládí spatřuje výhodu v blízkosti k mladému voličstvu.

Jan Šinágl žádá o finanční podporu

14. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Výzva k urychlené finanční podpoře Sodales Solonis z.s.

Solon s citatemDobrý den,

od 9.května 2017 byly na moji osobu vyhlášeny 4 exekuce ve výši bezmála 500.000,-Kč. Jsou spojené z obstavením mého domu, pozemku a soukromého bankovního účtu. Nemohu zveřejnit podrobnosti do konečného rozhodnutí soudu (vystavil bych se riziku další exekuce). To může trvat ještě několik měsíců až do pravomocného rozhodnutí soudu. Hrozí mi skutečná exekuce v důsledku zablokování mého soukromého účtu, nemožnosti platit účty a nemožnosti vzít si půjčku, která je exekucí znemožněna. Z mého pohledu jde o boj za svobodu slova, tzn. nezávislost médií. Soud mi zakázal psát jako jedinému o tom, o čem jiná média mohou psát roky a daleko podrobněji. Kdo můžete nezávislou činnost Sodales Solonis z.s. finančně podpořit, můžete tak učinit na jeho transparentním účtu níže s pozn. VOICE OF FREEDOM. Věřím, že je nemálo těch, kteří mé Bulletiny v českém a Newsleters v anglickém a německém jazyce oceňují a přejí si pokračování nezávislého zpravodajství. Po 15 letech nevýdělečné, každodenní práce pro naši zemi, bych nechtěl svoji nezávislou činnost ukončit v době, kdy je jí tolik zapotřebí. Děkuji vám!

Jan Šinágl, 11.9.2017    

Raiffeisen Bank – 68689/5500

IBAN CZ655500000000000068689

SWIFT: RZBCCZPP

"Jsou opravdu zaostalí!" Čínští turisté na hranici se Severní Koreou civí na Severokorejce

14. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta






Podél 1400 km dlouhé hranice Číny se Severní Koreou se v poslední době konají lodní projížďky tisíců čínských turistů, kteří civí na ožebračené Severokorejce na druhé straně hranice, včetně severokorejských vojáků v ošuntělých uniformách, a diví se, jak jsou chudí a zaostalí.

Ředitel ČT Dvořák: Film Selský rozum nepřináší nic nového, do voleb ho vysílat nebudeme

14. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



Dokumentární film Selský rozum o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi uvidí diváci na obrazovkách České televize až po volbách. Dokument nepřináší žádné nové pohledy, neexistuje tak žádný zásadní zájem, aby televize tento film odvysílala do voleb. Na středečním jednání rady ČT to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák. Vysílat se tak bude asi během listopadu.

Zdroj: ZDE


Veřejnoprávní Česká televize tak hrubě porušuje svou povinnost konstruktivně přispívat v zájmu společnosti k veřejné debatě. Dvořák nemá pravdu, že film Selský rozum nepřináší "žádné nové pohledy".

K zhlédnutí na YouTube je ZDE (do čtvrtka do rána ho jen na tomto místě vidělo asi 60 000 lidí), kritická recenze filmu v Britských listech je ZDE , vyjádření jeho tvůrců je ZDE , informace v angličtině o potlačení filmu a o jeho obsahu jsou ZDE Sdílejte!

Je zcela zjevně ve veřejném zájmu, aby film před volbami zhlédlo co nejvíce českých občanů. Česká televize ve své veřejnoprávní roli selhala i v tom, že by před volbami měla po odvysílání tohoto filmu k němu uspořádat i zásadní televizní debatu, kde by film byl třeba i ostře odmítnut a zkritizován. Každý ale by ho měl vidět a utvořit si svůj vlastní názor.

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.

Svět na školy pro uprchlické děti ze Sýrie nepřispěl

14. 9. 2017

čas čtení 1 minuta


Miliony dolarů, přislíbené mezinárodními dárci na financování škol pro uprchlické děti ze Sýrie buď bůbec nepřišly, nebo přišly pozdě, anebo je nelze najít, informuje Human Rights Watch v nové analýze. Ta zkoumá, co se stalo s přísliby mezinárodních dárců, že budou financovat školy pro uprchlické děti ze Sýrie v Libanonu, v Turecku a v Jordánsku, a zjistila, že jsou obrovské rozdíly mezi přísliby a mezi skutečně darovanými penězi. Absence včasného a transparentního financování znamená, že více než 530 000 syrských dětí školního věku v těchto třech zemích stále ještě koncem školního roku 2016-2017 nemohly chodit do školy.

"Dárci a hostitelské země přislíbily, že se syrské děti nestanou ztracenou generací, ale to přesně se děje," varoval Simon Rau z organizace Human Rights Watch.

Dárci a země hostící uprchlíky v sousedství Sýrie přislíbily na konferenci v Londýně, že umožní všem dětem z uprchlických rodin ze Sýrie mít přístup ke "kvalitnímu vzdělávání" a poskytnout na to příslušné finance. Peníze buď nepřišly, anebo je nejasné, co se s nimi stalo.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Zrada: Irští protestanti opustili Mayovou v Dolní sněmovně

14. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta



Poslanci z fundamentalistické severoirské Strany demokratických unionistů (DUP), jimž poskytla britská konzervativní vláda Theresy Mayové úplatek ve výši 1 miliardy liber, aby se s její podporou udržela u moci poté, co Mayová prohrála červnové všeobecné volby, ve středu poprvé odmítli podpořit v Dolní sněmovně britské konzervativce a podpořili opoziční Labouristickou stranu, která požadovala, aby sněmovna zvýšila plat pro zdravotníky a odmítla zvýšení univerzitního školného na 9250 liber ročně.

Vzhledem k tomu, že bez podpory poslanců ze Strany demokratických unionistů by konzervativní vláda hlasování v Dolní sněmovně prohrála, konzervativci hlasování zrušili. Univerzitní školné zvýšili nedemokratickým vládním příkazem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Mezitím v Absurdistánu 37:

Znovu Smolensk, defraudace milionů, "reforma soudnictví" a souboje s Evropskou unií

13. 9. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Polsko v poslední době nemá v tisku dobrou pověst. V i západních médiích se nyní šíří dojem, že je to velmi šovinistická země. Není divu, když polská pravice vystupuje tak agresivně proti všemu, co nepovažuje za dostatečně polské a dostatečně katolické, a silně pořád nenávidí muslimy: dokonce i polská luteránská církev   je nyní terčem útoků. Mezitím byl v Gdaňsku zvandalizován pomník připomínající osvobození města od nacistů. Proč? Protože součástí pomníku byl první polský tank, který vstoupil do města - patřil 1. polské ozbrojené brigádě obránců Westerplatte. Takže co je na tom snad špatného? No, tank je T-34, byl vyroben v Sovětském svazu.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

K někdy neuvěřitelně ignorantským diskusím o reportážích Saši Uhlové o životě za minimální mzdu

Jsou někteří lidé ochotní nevidět nejen chudobu, ale i bezpráví a ponižování lidí?

14. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Dá se jistě diskutovat o tom, jaká má být minimální mzda a jaký má vliv na nezaměstnanost. Dá se diskutovat o tom, jak moc se má společnost starat o ty, co jsou na dně. Dá se diskutovat o tom, že dokud chtějí lidi žrát levná kuřata, budou se holt levná kuřata produkovat. Dá se snad dokonce diskutovat o tom, zda chudí jsou nemakačenkové, i když zastánci tohoto názoru to budou po Sašiných reportážích mít o dost těžší, píše Petr Koubský na Facebooku. Ale ať jste pravičáci, levičáci, cokoli, snad bychom nemuseli diskutovat o tom, že se mají dodržovat zákony: zákoník práce, bezpečnostní a hygienické předpisy. (A snad trochu víc víc než zákony: každý člověk si zaslouží důstojné zacházení. Přinejmenším do chvíle, kdy se z toho sám něčím vyřadí.) Minimálně na tom se snad dá shodnout a minimálně tohle by měli podpořit všichni politici do jednoho, když už jsou ty volby. Jedna věc je, že i ty blbé práce někdo dělat musí a (z nedostatku jiných možností) dělat chce, druhá věc je, že právě tihle lidé jsou neskutečně ojebáváni – sorry, žádné jiné slovo zde nesedí. Logicky, protože se nedovedou bránit a i kdyby dovedli, neodváží se. Obecně to ví každý normálně uvažující člověk předem, hodnota Sašiných textů je v tom, že to ukazuje konkrétně a způsobem, který těžko vypudíte z hlavy. Pořád mi nejdou do hlavy, pokračuje Koubský, ty reakce na reportáže Saši Uhlové, jejichž autoři říkají, že „všichni chudí jsou líní", kdyby se víc snažili, mohli by vydělávat mnohem víc, takže za blbý plat a ošklivé zacházení si každý může sám. To ty lidi fakt nenapadne, že do toho mohou spadnout kdykoli taky? To si jsou tak jisti? Stačí vážnější nemoc, úraz, jeden blbý životní krok. Dno je blíž, než si myslíte a dostává se z něj hůř, než si myslíte. I když jste pracovití a inteligentní. A kus vašeho úspěchu je vždy jen štěstí a to nemusíte mít pořád. Přeju vám, aby vám to pořád šlo dobře; ale fakt si myslím, že se trochu rouháte, když tak okázale dáváte najevo, že vás se to nikdy týkat nebude.

Druhá reportáž publikovaná na serveru A2larm.

Zabíjejí britské bomby děti v Jemenu?

14. 9. 2017

čas čtení 2 minuty



Reklama: "Vývoz z našeho ostrovního království. Síla, v obalu z leštěného hliníku. Vyrobeno v Británii. Shazováno na děti."

 Are British-made bombs killing children in Yemen?

Reportér Channel Four News britskému konzervativnímu ministru pro obchod: "Kolik civilních cílů bude muset být zasaženo, než zrušíte vývozní zbraňovou licenci pro Saúdskou Arábii, řekl byste?"

Konflikt v Jemenu začal r. 2015. Británie dodala Saúdské Arábii od té doby vojenské zařízení v hodnotě, 3,5 miliardy liber (98 miliard Kč).

Saúdská Arábie je obviňována, že bombarduje civilní cíle a že vyvolala rozsáhlý hladomor. 

Reportér Channel Four News: Toto je Paveway IV, bomba, kterou vyrábí obří americká zbrojovka Raytheon. Má britskou pobočku, která v Británii zaměstnává 1600 lidí. Saúdská Arábie tuto bombu používá a my to víme, protože úlomky této bomby byly nalezeny po útoku na skladiště v Jemenu. Ten bombový útok byl uskutečněn proti skladišti, kde mimo jiné byly potraviny. Víme to, protože jsme tam byli. 

Bodláky Václava Duška

Návraty z pekelných bran

14. 9. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Duchomory sužují vyspělé země, i zlehýnka drobátko vyčpělé. O tomto mají povědomí v Deutsch Welhotta a v Türmitz jakbysmet. Politické barevné večerníčky z použité krabičky, od naší prababičky, čeká brzká koupel v lučavce královské. Od vítězné studentské revoluce uběhla léta divoká, roztodivná, starý režim se svalil, jako filmový Golem; galerie politických figurek rostla raketovým tempem, a mizely postavy od zázračné kliky budoucích časů hojnosti, kofři roztáčející republikové kolo štěstí odpadali, revoluční bouře se s vlažnými nepáře, nevyjímaje zednáře. Být Čechem, v čele s vládním moučným červem, nic moc, ale mrkni vedle za humna – být Lužický Srb, prý tíže nezměrná, etnické dělení nebezpečná hra s rozsáhlým požárem.

Možná nás ekonomicky překvapí KLDR

O obludné lži v diskusi o paní Kozlové

14. 9. 2017 / Pavel Janíčko

čas čtení 6 minut

Pan Kartous patří ke kmenovým autorům BL nejen z hlediska intenzity a kvantity svých příspěvků, ale především z hlediska svého ideového a argumentačního zařazení. Opěrnými body tohoto vidění světa je přesvědčení o kapitalismu jako jediném možném společenském a ekonomickém způsobu fungování společnosti. Všechno, co se tomuto vidění vymyká, je podle něj mimo racionalitu, nebere v úvahu fakta, případně je to jakási zidealizovaná představa o minulosti těch lidí, kteří si ani vlastně neuvědomovali, v jakém marasmu žijí. Proto musí přijít různí Kartousové, Cvekové, Urbanové, Dolejší, aby jim vysvětlili, že…

A co na to církev českobratrská...

14. 9. 2017 / Richard F. Vlasák

čas čtení 6 minut

Vynikající článek Bohumila Kartouse, který popsal situaci paní Kozlové, její argumentační chyby a přitom jí dal za pravdu v tom podstatném (jak se jeho přístup liší od páně Kroupova komentáře na účet článků Saši Uhlové). Paní Kozlová si jednoznačně zaslouží náš respekt a úctu, mluví za mnohé, byť se třeba mýlí, když kritizuje link liberálního Jiřího Pehe, nebo levicového Lukáše Jelínka, a tvora, který zneužívá lidské slabosti a podněcuje nenávist mezi lidmi, MZ obdivuje, asi je to tím jeho jazykem... 

Mě jako teologa na věci zajímá jiná věc. Jak se v posledních dvaceti pěti letech chovaly církve, najmě má "drahá matka" Církev českobratrská evangelická (CČE). Jistě vybudovala rozsáhlou diakonii, pomáhající lidem s postižním a jejich rodinám; jistě, vzniklo evangelické školství, která podporuje mimo jiné integraci romské menšiny; skvěle vystupuje proti rasismu a práce Mikuláše Vymětala jako faráře pro menšiny lze těžko dost ocenit, ale myslím si, že na poli sociální teologie selhala a selhává neustále.

Studie: Média často opomíjejí spojitost mezi hurikány a klimatickými změnami

14. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Nezávislý think-tank Public Citizen zveřejnil studii s názvem Storm of Silence (Bouře ticha), jež pojednává o selhání významných amerických médií v souvislosti se zpravodajstvím o hurikánu Harvey, který zasáhl Texas. Zatímco všechny významné televizní stanice komentovaly sílu hurikánu a „extrémní počasí“, téměř žádná z nich neinformovala o tom, jak teplejší oceány způsobují větší intenzitu vichrů, jak teplejší vzduch způsobuje větší srážky a jak vyšší hladina moře zvyšuje intenzitu bouří.

Czech Television has suppressed a hard-hitting TV documentary about Andrej Babiš

13. 9. 2017

čas čtení 3 minuty

Update, 16th October, 2017: The film is now not available for viewing anywhere. Serious efforts have been evidently made to make it impossible for Czech voters to see the film before the general election which will take place on 20th and 21st October, which Andrej Babiš is expected to win.

Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.

In cooperation with Jakub Patočka and other journalists from Deník Referendum, the documentarists Vít Janeček and Zuzana Piussi have made Selský rozum (Peasant Common Sense), a hard-hitting TV documentary about the Czech oligarch Andrej Babiš, who is poised to win the general election in the Czech Republic in October 2017.  Czech Television now refuses to broadcast the film and tries to prevent any of its public screenings. 


The film which has been in the making for the past three years, meticulously records the environmental destruction of the Czech agriculture and the Czech countryside by what it sees as absolutely brutal business practices which are used by Agrofert, Andrej Babiš's giant agricultural and food processing business concern.

Channel Four News z frontové linie v syrské Rakce

13. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta




Rakka byla po dobu tří let hlavním městem "chalífátu" Islámského státu. Byla to základna, odkud Islámský stát terorizoval Blízký východ a plánoval násilná zvěrstva pro Evropu. Teď ale bude už ISIS zřejmě ze syrské Rakky s konečnou platností vyhnán.

Reportérka Channel Four News Lindsey Hilsum a její televizní štáb strávil několik dní po boku Syrských demokratických jednotek v Rakce v místech, kde bojovníci stále ještě čelili silnému odporu od obklíčených extremistů z Islámského státu.

Produkčním tohoto nebezpečného filmu byl Thom Walker, kameraman byl Soren Munk.

Do jaké Evropy vlastně patříme?

Česká republika ani ryba ani rak

13. 9. 2017 / Václav Chyský

čas čtení 9 minut

 

Podle premiéra Sobotky země, které nejsou členy eurozóny, mají mít pozorovatelský status při jednání států tvrdého evropského eurojádra. Jaký to geniální nápad v předvolební kampani, nepopudit 39% českých antievropanů a dát jim zdání, že česká vláda našla řešení, jak se vlk nažere a koza zůstane celá. Přenecháme politické formování našeho kontinentu jiným. Budeme stát za bukem a přihlížet, jak tvrdé jádro Evropské unie rozhoduje a jedná o nás bez nás. V Čechách je to osvědčená bolestínská písnička, svádět vlastní politickou nerozhodnost a neschopnost na někoho jiného. Úkolem politiky je přeci účinně zasahovat do společenských vztahů, politiku aktivně vytvářet a nikoliv se této úloze vyčůraně vyhýbat a pak za plotem kritizovat.

Zdroje frustrace nás "obyčejných"?

13. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Úplně nerozumím tomu, že není jasné, co lidi frustruje. Snad bych se mohla považovat za intelektuála (i když jsem přírodovědec a některým komentářům – např. k článku p. Kozlové z 11. 9. 2017 téměř nerozumím), nicméně v kontaktu s „obyčejnými“  lidmi jsem každý den (i když nejsem zrovna společenský typ a nesleduji sociální sítě). Nepotřebuji nějaké „analýzy zdrojů občanské frustrace“, stačí poslouchat, co lidi (všechny, bez ohledu na „intelektualitu“) trápí, píše Martina Špundová.

Takže na co si lidé (včetně mě) v souvislosti s fungováním státu nejvíce naříkají?

Běžný zaměstnanec se před rokem 1989 cítil v práci svobodnější než dnes. Ale...

13. 9. 2017 / Petr Huďa

čas čtení 3 minuty


Paní Kozlovou bych rád opravil.
Mocní předlistopadového komunistického režimu se nesměli dozvědět, co si lidé o nich v Československu myslí. Našim polistopadovým mocným,  je zase úplně jedno, co si "spodina" o nich  myslí dnes.

Podle všeho jsem o jednu generaci mladší než paní Kozlová. Na rozdíl od paní Kozlové jsem už nestihl využít sociální jistoty (dostupné bydlení, plná zaměstnanost,  bezplatné zdravotnictví a školství, podpora rodin s malými dětmi atd.),  které na minulém systému vyzdvihuje. Vůbec je nepopírám. A to všechno bez exekucí, existenčních starostí, chudoby, které zažívá nemalá část společnosti. Paní Kozlová má pravdu, že v tomto ohledu byl tzv.  reálný socialismus pro spoustu Čechů snesitelnější i přes jeho autoritářskou čí totalitní povahu, než volnotržní kapitalismus bez přívlastků.

O lidovém hněvu, cynismu a přiběhu liberální demokracie

13. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Podle mne, mám-li se vyjádřit k debatě Jana Čulíka a Michala Kubálka o příčinách hněvu paní Kozlové, je xenofobie pouhý mediální a politický nástroj k odvedení pozornosti lidového hněvu od skutečných problémů, které elity z nějakého důvodu neumějí řešit, i když jsou si jich velmi dobře vědomy. Nechci říci, že tento hněv pramení výlučně ze sociálních problémů, souvisí podle mne také s jakýmsi celkovým rozkladem legitimity liberální demokracie, narůstajícím cynismem a nedůvěře vůči férovosti celého systému.

Tam, kde kvóty nejsou

13. 9. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty

Jak je známo, EU ukončuje po padesáti letech kvóty na výrobu cukru. V rozhlase na toto téma hovořil šéf Agrární komory, což jsou moji oblíbenci už od časů Veleby. Pokud byste očekávali, že to přivítá a nanejvýš tak vynadá EU, že to neudělala už dávno... chyba lávky. Šéf agrárníků si začal zoufat, že to bude hrůza, protože teď se bude pěstovat hodně cukrové řepy a tím pádem se její výrobci dostanou pod cenový tlak a budou masově krachovat. Agrární komora nikdy nezklame: buď straší katastrofální neúrodou, nebo katastrofální nadúrodou. Zajímavé, že nikdy se neurodí tak akorát, vždycky je nějaký průšvih a je potřeba žádat stát o takzvané kompenzační opatření, jinými slovy o prachy.

Z podkovy je kružnice

Kterak komunistická kandidátka snoubí radikální levici a pravici

13. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

Díky za postřehy a vhled mezi partaje (S kým bude vládnout A. B.), píše čtenář z Plzeňska, jehož identitu redakce zná, nicméně nepřeje si být jmenován. Sám se ještě rozhoduji, komu vhodit lístek, aby hlas nepřišel úplně nazmar a ocenil bych jakousi předvolební "nápovědu" i od dalších přispěvatelů BL. Snad by se rozum a cit pak lépe domluvili. Totiž vybrat vhodnou kandidátku, zdá se být čím dál složitějším úkolem...

Paradox občanské netečnosti a trvalého očekávání změn

Mají lidé radši deklarace bez dopadu než konkrétní akci?

13. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Udělal jsem takový malý experiment. Publikoval jsem na Facebooku autentické svědectví o tom, že některé učitelky o víkendu sedí za pokladnami v supermarketu a připojil k tomu výzvu, aby se lidé postavili za platy učitelů, neboť k nim česká společnost zaujímá skutečně nedůstojný postoj a připravuje se tak o budoucnost. Na běžné poměry mé sociální sítě měl tento post úspěch. Líbilo se to 142 lidem. Nebyl v tom obsažen žádný požadavek, prostě takové konstatování s trochu revoluční výzvou bez dalšího návodu. Když byla po návodu sháňka, tak jsem ho publikoval, ale ouha...

Paní Kozlová v Mlýnské aneb jak se svoboda stala synonymem "zmocnit se"

Svoboda s pachutí trvalé nejistoty

13. 9. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Časopis Respekt by emotivní a v řadě ohledů fakticky nedokonalý, z hlediska interpretace vychýlený text paní Kozlové nevydal. Editoři by se jím vůbec nezabývali, nesplňuje přece elementární úroveň. Nezabývala by se jím většina českých mainstreamových médií. Proto se ostatně tak daří Parlamentním listům a dalším médiím, která kopírují vývoj na politické scéně, kde sbírají body protestní populistické strany. Parlamentní listy se staly tribunou lidí, kteří se cítí být - ať už důvodně či alibisticky - podvedeni a nevěří v podstatě ničemu. Pouze těm, kteří dokáží umně využít jejich deziluze a naservírovat podle toho připravenou argumentaci jako převodní páku k podílu na moci. A dokud se paní Kozlová nedostane do Respektu, bude to tak pokračovat nadále...

Vyjádření tvůrců filmu Selský rozum

12. 9. 2017

čas čtení 5 minut

Komentář autorů k (ne)vysílání filmu Selský rozum v ČT a "kauze" jeho promítání Stranou zelených

V posledních dnech se na nás stále častěji obracejí lidé či novináři s otázkou vysílání našeho filmu Selský rozum v České televizi, která jej koprodukovala. V této souvislosti se také objevují různé spekulace, včetně dohadů o důsledcích promítání filmu v rámci besed Strany Zelených. Jako autoři a menšinoví koproducenti si dovolujeme k tomu říct pár věcných poznámek:

Film Selský rozum, o kterém se někdy ve zkratce mluví jako o "filmu o Babišovi", není "o Babišovi". Rešeršovali jsme jej, natáčeli a stříhali téměř 3 roky a z celého procesu nám vzešel film, o kterém věříme, že otevírá závažné otázky, které se nás všech bytostně dotýkají. Jsou to otázky týkající se vlivu různých způsobů zemědělského hospodaření na vývoj české krajiny a život na českém venkově, na kvalitu potravin, kvalitu půdy, a také na vztah státu a využívání veřejných zdrojů k rozvoji či ne-rozvoji venkova.

Selský rozum - brutální, ale velmi závažný film o Babišovi, který ČT odmítá odvysílat

12. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Aktualizace: Navzdory úsilí České televize je  zakázaný film Selský rozum   volně ke stažení ZDE


Selský rozum - Žlutý baron - Pravda o Andreji Babišovi from Vidlák on Vimeo.



Vít Janeček a Zuzana Piussi natočili ve spolupráci s Českou televizi a s Jakubem Patočkou a dalšími novináři z Deníku Referendum brutální, ale velmi závažný, ostře kritický, avšak velmi pečlivě vyresearchovaný třiasedmdesátiminutový dokumentární  film proti Andreji Babišovi pod názvem Selský rozum. Přestože je to jednostranný, ostře útočný protibabišovský snímek (kritizovaná strana nemá ve filmu žádný prostor k sebeobhajobě a o Babišovi na prostoru těch třiasedmdesáti minut není řečena jediná pozitivní věc, ovšem Andrej Babiš a jeho spolupracovníci s tvůrci tohoto filmu odmítli hovořit), film je to velmi závažný a právem varuje, že pokud    Andrej Babiš v podzimních všeobecných volbách zvítězí, bude to pro Českou republiku katastrofa.

Jak porozumět hněvu paní Kozlové?

12. 9. 2017

čas čtení 4 minuty

Stádní ovce, bláboly, velkohubové, tupé mozky, šiřitelé jedné pravdy, pisálci, stádní kecy, žvanilové, darmožráči, bez politické korektnosti.... Rozumím Vaší kritice, že s lidmi jako paní Kozlová nikdo nemluví, ale ono je to také mimořádně těžké. A opravdu se mi nezdá, že by nadřazenost, bohorovnost, naprostá neochota naslouchat a tendence k neustálému kázání byla jen (či převážně) na straně těch intošů či novinářů, leč spíš naopak, píše Michal Kubálek.

K tomu Jan Čulík: Máte sice pravdu, ale jde o to zjistit, co frustruje lidi, že se chovají protisystémově a ohrožují stabilitu země. Je samozřejmě možné se s nimi nebavit, ale to je cesta do pekla. Kromě toho je zjevné, že jim především vadí chudoba. Skutečnost, že důchodci v ČR nemají na léky, a že to dopustila sociální demokracie, je šokující. Např. v Británii samozřejmě žádný důchodce na žádné léky v lékárně nedoplácí... !


Michal Kubálek:
Souhlasím určitě s tím, že zjistit, co lidi frustruje, je velmi důležité. Věřte, že je to otázka, která mě dost trápí, snažím se to zjišťovat, jak ve svém mikrosvětě můžu: ať už četbou sociálních sítí, rozhovory, průzkumy. Mimochodem, nejsem si právě tolik jist, zda je chudoba tou primární příčinou. Rozumějte, vůbec nezpochybňuju, že situace některých sociálních skupin v ČR je alarmující, že exekuční stroj v této zemi je asociální hanebnost, ale někdy mám pocit, že přesto ten kořen je někde jinde (i když chudoba k tomu samozřejmě přispívá), bez ohledu na to, že se téma chudoby v příspěvcích jako je ten, který napsala paní Kozlová, objevuje, jenže mám podezření, že to je - stejně jako např. antiimigrační nebo antiromský "diskurs" jakýsi v podstatě postupně vypracováváný "protestní jazyk", který si dotyční za pochodu osvojují a přizpůsobují (charakteristické např. je, že některé části příspěvků paní Kozlové - "robota" u sedláka, paní, co lékárně nemá na doplatek, jsem již dříve četl jinde, je to právě takový apokryfní stavebnicový kámen protestní promluvy). A co by mohlo být to jádro, opravdu nevím, ale trochu uvažuju o něčem jako ztráta smyslu života, pocit jeho bezvýznamnosti a nepodstatnosti, nesrozumitelnost světa (samozřejmě pak zůstává otázka, proč se to ve společnosti generuje). Nevím. Jen mi nepřijde, že by bylo možné pouhou sociální nápravou (jakkoliv bych ji určitě podporoval) utišit hněv paní Kozlové.


Jan Čulík: Ano, to jsou velmi zajímavé věci. Snad nejdůležitější otázkou současnosti, nejen v ČR, je analýza zdrojů občanské frustrace. Je to skutečně umělá konstrukce a do jaké míry? A proč ta umělá konstrukce vzniká?

V Británii vedla frustrace u důchodců k prosazení brexitu a zcela nerealistické, nostalgické konstrukce někdejšího "dokonalého" britského impéria bez cizinců na britském ostrově. Je to naprostý nesmysl, protože ta společnost byla kastovnická, tvrdá a velmi nepříjemná. V Americe frustrovaní občané milují Donalda Trumpa, protože "říká věci, jak jsou", "mluví naším jazykem" a "je silný, protože se odvažuje říkat věci, které se jiní říkat bojí".  Že Trump jen kecá blbosti a nikdy nic nevyřeší, to jim nedochází - jim stačí ta verbální onanie. Totéž v ČR v případě Miloše Zemana a Andreje Babiše.

A ještě jedna další důležitá věc: Mám velmi silný pocit, že frustrace v České republice je do značné míry skutečně umělý konstrukt. Lidi se totiž s nadšením rozčilují v hospodě či na Facebooku podle instrukcí, které jim dávají manipulativní komerční média - aby nenáviděli muslimy či imigranty, nebo "pražskou kavárnu". Jenže o zkoumání skutečných problémů jim vůbec nejde - dokazuje to obrovský nezájem o jakékoliv závažnější společenské téma, které se Britské listy pokoušejí nastolit. A pokud jim nejde o zkoumání závažných problémů dnešní české vnitropolitické reality, už vůbec nejsou schopni a ochotni se začít zasazovat o jakékoliv řešení...

Takže, vypadá to, jsou to všechno jen formální kecy...

Přesvědčte mě o opaku...

Děti, které se narodily v létě, bývají po celý život znevýhodněny

12. 9. 2017

čas čtení 1 minuta



Rozhlas BBC vysílá tento týden zajímavý seriál nazvaný "Kalendářové spiknutí". Vědci zjistili (přesně řečeno, vědí to už čtyřicet let, ale nikdo proti tomu nic nedělá), že děti, které se narodily v létě, tedy do 31. srpna,  mají vůči svým spolužákům ve škole obrovskou nevýhodu, protože jsou o rok mladší, a tedy často duševně o rok nevyvinutější, než děti, které se narodily 1. září a později.

Bylo zjištěno, že v Británii je mezi lidmi, narozenými v létě, o 10 procent méně lidí, kteří maturovali se samými jedničkami, než u lidí narozených po 1. září a na podzim.

Zajímavé je, že v nejlepších britských školách, kam se přijímají žáci na základě nadání, se nekonají žádné narozeninové večírky po Novém roce. Všichni dobří žáci se narodili na podzim.

Autor pětidílného seriálu Michael Blastland ukazuje, že mezi dětmi, kteří se narodili v létě, je i více jedinců, trestaných za poruchy chování a jsou to žáci, kteří jsou častěji také terčem šikanování. Jdou totiž do školy o rok dříve než jejich "vrstevníci".

Pořad v angličtině (audio) ZDE

Lékaři bez hranic: Uprchlíci čelí v Libyi děsivému zacházení

12. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Lékaři bez hranic: "Uprchlíci jsou podrobováni svévolnému věznění a násilí, nuceným pracím, únosům a mučení, sexuálnímu násilí, bití, ponižování a hladovění.

Vadí vám to? Nám ano. Ale vaší vládě ne. Sdílejte toto video. Pozvedněte svůj hlas a dejte o tom vědět své vládě!"

Politika vulgární a politika vysokého stylu

12. 9. 2017 / Martin Horut

čas čtení 2 minuty




Když vnímám, s jakým až vulgárním nezájmem a opovržením v Česku mluvíme o politicích, a jak se politika redukuje na spor o to, kdo kdy co nakradl, dere se mi často na mysl srovnání s dobou, kdy se státnictví těšilo daleko většímu respektu jako vážená aktivita privilegovaných. Snad nikdo si v Anglii 19. století tolik neuvědomoval hodnotu a význam politiky jako historik a státník Thomas Babington Macaulay. Mějme na paměti naše internetové diskuze, když čteme, co napsal o Edmundu Burkovi a jeho působení v Parlamentu: „Promlouvat pod starobylými klenbami Westminsterské haly, ve jménu anglického národa, u tribunálu anglických lordů […] se mu zdálo být vrcholem lidské slávy.”

Jenom malý příklad, jak se máme dobře

12. 9. 2017 / Anna Kozlová

čas čtení 4 minuty

Pane Čulík, chtěla bych poděkovat všem, kteří mi poslali souhlasné emaily k tomu, co jsem si dovolila bez politické korektnosti napsat.  Děkuji také i těm, kteří jako stádní ovce zasvěceně opakují bláboly o něčem, o čem nic nevědí a jenom je papouškují.

Mimochodem – tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou, že ???
 
Pro ty velkohuby,  kteří nás pořad přesvědčují, jak jsme se měli za komunistů špatně, pár postřehů z dnešního dne!

Dneska dopoledne jsem si zase udělala výlet do Ostravy a pokaždé, když jedu do města, tak si předem rozměním 100 Kč na desetikoruny, ať můžu ty žebrající, kteří tam postávají, podarovat.

Pokud si myslíte, že žebrají jenom bezdomovci, tak jste na velkém omylu, jsou mezi nimi a je jich dost, starší lidé, kteří jsou čistě oblečení a je vidět že to jsou slušní lidé, ale bohužel v nezáviděníhodné situaci, i když celý život poctivě pracovali.

Proč je dnes naprosto klíčové hovořit o zjevných důsledcích klimatických změn

12. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

New York Times: "Vědci jsou znepokojeni, že Trumpova vláda odmítá v souvislosti s dvěma velkými hurikány hovořit o globálním oteplování":


Karibik v těchto dnech pustoší hurikány nevídané síly. Mexiko postihlo nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Indie, Bangladéš a Nepál se potýkají s  následky záplav, jejichž destruktivní potenciál nemá obdoby. To vše se odehrálo během pár týdnů, přičemž rozpoutané živly stále běsní. A zatímco nejedno západní periodikum věcně analyzuje jak souvislosti mezi těmito přírodními pohromami a klimatickými změnami, tak i politický rozměr věci, česká média na vzácné výjimky okolo těchto skutečností tiše našlapují, jako kdyby šlo o kdovíjak kontroverzní téma. Soudím ale, že jakákoliv relativizace a alibistické přešlapování v souvislosti se změnami klimatu je s ohledem na časovanou klimatickou bombu zcela kontraproduktivní.

Jak svět zřejmě skončí

11. 9. 2017

čas čtení 3 minuty

Lesní požár způsobený vedry v Kalifornii


Kdyby lidstvo spálilo veškeré své rezervy fosilního paliva, planeta by se oteplila až o 18 stupňů Celsia a mořská hladina by se zvedla o desítky metrů. Paleoklimatolog Matthew Huber z University of New Hampshire studoval období v dávné minulosti, kdy byla průměrná teplota na Zemi o 4 stupně Celsia vyšší než dnes, na pólech nebyl žádný led a mořská hladina byla o 80 metrů výše než dnes. Studuje život raných savců v tomto horku a usuzuje, že se Země pomalu znovu chystá vrátit do této situace, která na Zemi vládla před 50 miliony let.

"V moderním světě se bude daleko více zabíjet," říká. "Fragmentace habitatu bude znamenat, že bude daleko obtížnější migrovat. Ale pokud se nám podaří omezit zvýšení teploty na méně než o 10 stupňů Celsia, alespoň lidstvo nezahyne uvařením."

Proč by napodobenina Mariánského sloupu neměla zanášet veřejný prostor?

11. 9. 2017

čas čtení 2 minuty


Na zastupitelstvo hlavního města Prahy se v pondělí 11. září obrací otevřeným dopisem pestrá skupina podepsaných, kteří se ohrazují proti plánovanému vztyčení napodobeniny Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Zastupitelstvo se má věcí zabývat na svém čtvrtečním zasedání. Otevřený dopis upozorňující na značně problematické aspekty vztyčení napodobeniny Mariánského sloupu podepsal mezi jinými literární historik Martin C. Putna, historička umění Milena Bartlová, politolog Pavel Barša, religionista Ivan Štampach, filozof Ivan Landa z AV ČR, historička Daniela Tinková z FF UK nebo šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka.

Proč by měly kavárenské elity s lidmi mluvit

11. 9. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty


Když jsem argumentoval, že by kavárenské elity v ČR měly přestat lidem kázat a měly by s nimi mluvit, neměl jsem na mysli, že by je měly přesvědčovat o své pravdě, ale že by jim měly NASLOUCHAT, měly by zjišťovat, co jim chybí, co je zdrojem jejich frustrace, co potřebují a co je zdrojem jejich motivace, že věří nesmyslům.

Je přece naprosto absurdní, že namísto snahy o řešení množství závažných a neřešených problémů si tři čtvrtiny obyvatelstva v České republice myslí, že uprchlíci a migranti zosobňují stejné nebezpečí jako Islámský stát. Kdo v ČR záměrně vytvořil tuto nesmyslnou situaci a za jakým účelem?

Lidé právem chtějí od elit nikoliv slova, ale reálnou změnu k lepšímu

11. 9. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Jan Čulík vyslovil názor, že „pražská kavárna lidem pořád káže, ale oni ji neposlouchají“. Je to reakce na dopis paní Kozlové, jejíž názory se zřejmě brzy stanou pravidelným obohacením diskurzu Britských listů. Řešení podle Jana Čulíka je jít za lidmi, jako je paní Kozlová, a mluvit s nimi. Podle mne ovšem základní motor názorů paní Kozlové není v rovině názorů na komunismus, ale ve frustraci současností (ještě jasněji to jde vidět v jejím novém dopise. A v té frustraci má bohužel pravdu.

Pokud „elity“, tedy údajně inteligentní a vzdělaní lidé, dopustily např. děsivý způsob exekucí v ČR, kdy se exekuce stávají problémem pro masy malých dětí, není možné k tomu přistoupit tak, že o tom budeme s lidmi mluvit. Mluvení nic nespraví, musíme to změnit.

Politico: Kde nejpravděpodobněji zvítězí evropský "Trump"? V ČR

11. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta



Evropské vydání serveru Politico.eu vypracovalo tzv. "Trumpability index" - žebříček zemí, kde nejpravděpodobněji, podle jejich interních hodnot, zvítězí v blízké budoucnosti nějaký evropský Trump.

Česká republika se octla na prvním místě.

Server hodnotil situaci v jednotlivých zemích podle 13 kategorií. Mezi nimi byly: touha po změně, touha po silném vůdci, nepřátelský vztah k médiím a touha radikálně odstraňovat předpisy. Politico srovnává Trumpa s Andrejem Babišem a cituje to, co Babiš řekl o rozdílu mezi nimi: "Trump udělal několikrát bankrot, já ne..."


1. Česká republika
2. Itálie
3. Rusko
4. Turecko
5. Maďarsko
6. Ázerbajdžán
7. Polsko
8. Bulharsko
9. Malta
10. Francie a Velká Británie

Politico: ČSSD se výrazně posunula k populismu, ohrožuje to Evropskou unii

11. 9. 2017

čas čtení 2 minuty

Pokud se stane Andrej Babiš novým premiérem ČR a sociální demokraté se k němu připojí ve vládě, Česká republika se velmi pravděpodobně stane ohniskem xenofobie a vylučovací nenávisti - a bude tak další potenciální hrozbou integritě EU.


V reakci na pokles své popularity se čeští sociální demokraté před nadcházejícími všeobecnými volbami výrazně posunují k populismu. Snaží se začít zneužívat protiuprchlických a protievropských nálad, jichž už delší dobu zneužívají Babiš a prezident Zeman. Uprchlická krize vyvolala v České republice dosud nevídanou vlnu xenofobie. Čeští politikové spoléhají na podporu svých protiuprchlických polských, maďarských a slovenských kolegů a mají pocit, že jsou při odmítání uprchlických kvót EU v silném postavení, píše server Politico.eu.

Rychlé hnědnutí ČR: Lidé chtějí za premiéra Babiše, nebo Klause mladšího

11. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Je otázkou, zda lze považovat za průkazný průzkum agentury Focus, která dotazováním u 1011 lidí zjistila, že v odpovědích na otázku, koho by chtěli za premiéra, se umístil ultrapravicový extremista Václav Klaus mladší na druhém místě. Je-li toto zjištění průkazné, bylo by to alarmujícím důkazem rychlého posunu České republiky směrem k silně nahnědlému režimu:


Na uprchlické cestě přes Středozemí do Itálie umírá rekordní počet lidí

11. 9. 2017

čas čtení 3 minuty




Od roku 2014 zemřela většina lidí při pokusech dostat se přes Středozemní moře do Itálie. Dochází k tomu po uzavření balkánské cesty


Od roku 2014 zemřelo nebo zmizelo více než 22 500 migrantů. Více než polovina z nich zahynula při pokusech překročit Středozemní moře. Vyplývá to ze studie Mezinárodní organizace pro migraci.

Uzavření balkánské cesty do Evropy donutilo migranty zvolit si nebezpečnější cestu přes Středozemní moře do Itálie, kde počet mrtvých stále stoupá, navzdory tomu, že celkový počet příchozích do Evropy klesá.

Naši mocní se nesmějí dozvědět, co si o nich lidská spodina myslí

11. 9. 2017 / Anna Kozlová

čas čtení 9 minut

Pane Čulík, právě jsem si přečetla ohlasy pražských intelektuálů na moje, prý ideologické nesmysly a nejsem vůbec překvapená. Pokud si někdo spláchne mozek do záchodu, pak z něho nic normálního nevyleze !
 
Takže, vy pražští intelektuálové a pražská kavárno, ráda bych věděla o jakých nesmyslech to mluvím? Prosím, dokažte mi, že je ideologický nesmysl, že za tatíčka Masaryka a jeho opěvované demokracie nebyli žebráci, bezdomovci, služky a že se nestřílelo do dělníku, když stávkovali, že všechno bylo tak ideální !!!

Dokažte mi, že není pravda, že už jako děti jsme chodili tvrdě makat k sedlákům. Ano, za komunistů jsme jako starší děti také chodily sbírat do JZD brambory a řepu. Je pravda, že nám selka za práci dávala krajíc chleba se sádlem a ti  “zlí“ komunisté nám nedávali nic.

Kterak Parlamentní listy opět trestuhodně deformují realitu

Vše je opět jinak aneb Barmští muslimové si genocidu patrně zasluhují

11. 9. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Vyvracení největších nesmyslů, jež zveřejní manipulativní web Parlamentní listy, se jeví jako sisyfovská dřina, leč někdy není zbytí. PL při své systematické dezinformační kampani proti muslimům nikdy nešly pro ránu daleko a pravidelně zveřejňují polopravdy a vyložené hoaxy o údajné islámské invazi a krvežíznivosti muslimů. Jakýsi právník Tomáš Tyl na svém facebookovém profilu zveřejnil status, v němž masivní etnickou čistku v Barmě označuje za legitimní obranu barmské vlády proti dobyvačným islámským fundamentalistům. PL Tylův status převzaly a zveřejnily pod názvem Nebohé muslimy vyhánějí z Barmy a terorizují, čtete v novinách. No, ono je to trochu jinak… Dalo by se říci, že čím větší špína, tím lépe pro editory PL; fakta jsou přebytečná zátěž a z kata je rázem oběť. 

  

Komsomolskaja Pravda: Hlasovali pro zmrzlinu, dostali boršč. Protože jsme v Rusku

10. 9. 2017

čas čtení < 1 minuta

Vtip v Komsomolské pravdě: "Rozhodl jsem se objasnit dětem, v čem spočívá podstata demokracie, a tak jsem jim dovolil, aby hlasovali o tom, co má být k večeři. Hlasovali pro zmrzlinu. Dostali boršč. Protože jsme v Rusku." 


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2017

4. 9. 2017

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 56 189,86.     Výdaje na provoz Britských listů byly 73 439,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem srpna 2017 143 995,56 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

30001