Biden zařadil Polsko a Maďarsko po bok totalitárních režimů

19. 10. 2020

Během projevu na radnici přenášeného televizí ABC prezidentský kandidát Joe Biden kritizoval Trumpovu zahraniční politiku za to, že se staví na stranu násilníků. Postavil přitom Polsko a Maďarsko po bok Běloruska a totalitárních režimů.

Biden dotázaný na Trumpovu zahraniční politiku řekl, že je selháním, protože Írán je dnes blíže vlastnictví jaderné zbraně, Severní Korea rozšiřuje jaderný arzenál a spojenci v NATO se cítí nejisti ohledně toho, zda se mohou spolehnout na USA. Podle Bidena Trumpova zahraniční politika snížila bezpečnost USA a uspěla pouze pokud jde o posílení Izraele na Blízkém východě.

Podle Bidena NATO hrozí rozkol, protože spojenci pochybují o tom, zda jsou USA organizaci oddány. Biden pokračoval, že "vidíte, co se děje, od Běloruska přes Polsko a Maďarsko a po vzestup totalitárních režimů ve světě. Náš současný prezident podporuje všechny násilníky na světě. Posílá milostné dopisy korejskému diktátorovi a nedokáže pokárat Putina."

V prohlášení vydaném ve středu společnou kampaní Bidena a Harrisové Demokraté slibují podporovat Polsko v NATO a odmítají plynovod Nord Stream 2. Nicméně prohlášení také obsahuje důraz na právní stát, což je téma, které způsobuje napětí mezi Polskem a institucemi EU kvůli reformě justice provedené stávající polskou vládou.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3682

Diskuse

Obsah vydání | 22. 10. 2020