16588

Křesťané proti kriminalizaci chudých - otevřený dopis poslancům PSP ČR, TZ

7. 2. 2021

čas čtení 17 minut

tisková zpráva


Praha, 7. února 2021 - Řada osobností z křesťanského prostředí i organizací věnujících se sociální práci dnes adresovala otevřený dopis poslancům a poslankyním PSP ČR ve věci novely zákona o pomoci v hmotné nouzi. Návrh změny zákona (kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi), který by umožnil zabavovat část sociálních dávek jako trest za spáchání drobných přestupků, by tento týden měl ve sněmovně postoupit do druhého čtení (podle všeho již 9. února).


Otevřený dopis novelu ostře kritizuje za její sociální necitlivost. Zejména v době covidové pandemie, kdy nízkopříjmové rodiny s dětmi již žijí na samé hranici pádu na úplné sociální dno, by jim tato novela ještě významně přitížila tím, že by umožnila exekučně zabavovat i tak elementární sociální dávky, jako jsou doplatek na bydlení nebo příspěvek na živobytí.


Signatáři z řad křesťanů se tak připojují k apelu Institutu pro sociální inkluzi a v otevřeném dopisu poslancům píší: „Podle odborníků na sociální práci novela představuje nebezpečný sociální experiment, který sociální politiku de facto nahrazuje politikou trestní.

 16521

Karlovarský kraj absolutně zuří nad nacionalismem ministra Blatného

7. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

Ten odmítl požádat Německo o pomoc pro zahlcené tamější nemocnice.


POSLEDNÍ OHLÉDNUTÍ ZA NÁVŠTĚVOU MINISTRA

Ještě se krátce vrátím k jednomu, pro mě asi nejznepokojivějšímu, momentu návštěvy ministra Blatného v Chebu.

Bylo evidentní, jak moc nikdo z ministerského týmu nechápe, že my tu s Němci už desítky let nežijeme ve stylu "my a oni", že tu hranice lidé už vůbec nevnímají, že přes ně zcela volně jezdíme nakupovat, pracovat, sportovat, studovat,... Že nabídku německé pomoci bereme úplně stejně, jako když nám ji nabízí Praha nebo Plzeň. Že tady už dávno (kromě pár extremistů) nemá nikdo z Němců strach. Že si tu nehrajeme každý na své straně hranice na svém písečku, ale organizujeme společné slavnosti, realizujeme evropské projekty, stavíme cyklostezky.

Připadalo mi (a byl bych moc rád, kdyby to byl klamný dojem), že celý ministerský tým stále vnímá Němce jako v lepším případě konkurenci, v horším... (Raději ani nedomýšlet.) Co mě k té dedukci vede? Jedna otázka, která padla od člena delegace v průběhu jednání. Zněla následovně: "A uvědomujete si, že když aktivujeme přeshraniční pomoc, může se stát, že až se situace u nás zlepší a v SRN zhorší, budeme muset pro změnu pomoci my jim?"

Rozhovor Britských listů 361: Vyřeší konečně ve středu poslanci šokující problém exekucí?

6. 2. 2021

čas čtení 1 minutaVe středu 10. února 2021 bude Poslanecká sněmovna ČR projednávat novelu insolvenčního zákona a novelu exekučního řádu. Podaří se konečně odstranit parazitický systém exekucí, jaký nemá ve světě obdoby? Je to nepravděpodobné, protože skupina asi dvaceti velkých soukromých exekutorů má na českou politiku obrovský lobbistický vliv, přestože 4 a půl milionu exekucí, mnohé z nich z doby před mnoha lety, kdy bylo možno z malého dluhu vytvořit obrovský a odebrat lidem třeba i střechu nad hlavou, vážně ochromuje rozvoj českého hospodářství - lidé postižení exekucemi jsou totiž často zcela mimo ekonomický systém země, pracují a jsou odměňováni načerno. V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří o tomto děsivém problému Bohumil Kartous s odborníkem na problematiku oddlužení a exekucí Danielem Hůlem z organizace Člověk v tísni. Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od neděle 7.února 2021.


Rozhovor Britských listů 360. S kamerou proti úzkostným stavům

5. 2. 2021

čas čtení < 1 minutaVe spolupráci s arteterapeutkami z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích bude spolupracovnice Britských listů a doktorandka Aberystwythské univerzity ve Walesu Dominika Švecová zahajovat v nadcházejících týdnech v Praze filmově-videoterapeutická sezení s klienty, trpícími úzkostnými stavy, kteří budou pod jejich vedením pro terapeutické účely natáčet vlastní krátké filmy. Jan Čulík s Dominikou Švecovou hovoří o tomto projektu. Přihlašte se! Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5.února 2021.


 16586

Země, která odmítá vakcínu

7. 2. 2021

čas čtení 2 minuty

Zdroj: Pixabay.
 

Po celé měsíce trvá tanzanská vláda na tom, že se COVID-19 v zemi nevyskytuje - takže neexistuje ani žádný vakcinační plán. Reportér BBC Dickens Olewe hovořil s rodinou, jež truchlí kvůli úmrtí manžela a otce, který zřejmě trpěl "neexistující" chorobou. Existují obavy z toho, že na pozadí vládního zapírání zůstává skryto mnoho dalších obětí.

 16518

Vakcína firmy AstraZeneca je méně efektivní proti jihoafrické variantě

7. 2. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Vakcína Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca nabízí zřejmě pouze omezenou ochranu před mírnou nemocí, způsobovanou jihoafrickou variantou koronaviru. Bylo to zjištěno analýzou raných dat z testů, kterou provedli jihoafriská University of the Witwatrsrand a Oxford University.

Tvůrkyně oxfordské vakcíny Dr. Sarah Gilbert informovala v neděli dopoledne v televizi, že její tým pracuje na modifikaci vakcíny, aby byla plně účinná i proti jihoafrické variantě, a miliony těchto pozměněných dávek budou k dispozici na podzim, do té doby bude nutno dodržovat karanténní opatření.

Dr. Glbertová však na otázku moderátora vysvětlila, že je velmi nepravděpodobné, že by se nějaká varianta koronaviru mohla stoprocentně vymknout vakcínám, protože  hlavní protein, jímž se koronavirus snaží proniknout do lidských buněk, je značně velký a vlastně nepozměnitelný - a právě proti tomuto hlavnímu proteinu jsou zaměřené všechny vakcíny.

 16585

"Nechte lidi, ať si udělají vlastní názor! Nebo si myslíte, že jsou všichni nesvéprávní hlupáci?!"

7. 2. 2021

čas čtení 9 minut

To je jedna nejčastějších námitek proti těm, co bojují s dezinformacemi, píše Vít Kučík.


 • Odpovědí je, že dezinformační kampaně jsou natolik sofistikované, že si žádný individuální člověk - a to ani kdyby měl IQ 151 a dva doktoráty - kvalifikovaný názor udělat nemůže, neboť jejich podstatu a pravé podprahové sdělení jsou schopny rozklíčovat jen týmy specialistů s pokročilou technikou za velmi dlouhé časové úseky.

 • Primitivní lež dokážete s trochou googlení odhalit sami. Dezinformačni kampaň trvá roky a primitivní lží v ní většinou nenajdete. Skládá se z mnoha vrstev, z nichž každá odvádí pozornost nějam jinam, a jejim cílem je dostat psychiku a názorové rozpoložení miliónů lidí na takové misto, kam zadavatel kampaně potřebuje. A individuálni mysl nemá schopnosti to registrovat, jinak by to celé nemohlo fungovat.
 • 16523

  Nekooperativní pan Halamka

  5. 2. 2021 / Pavel Veleman

  čas čtení 3 minuty

   

  Nebudu se nijak zabývat ryze technicistním sdělením vedoucí odboru komunikace na Praze 2 - paní Zoulové. Styl dopisu je totiž naprosto stejný, jakoby se jednalo o výměnu vodovodu nebo řešení výskytu mravenců a jejich dezinfekce v obecních bytech Prahy 2.

  Každý trochu citlivý čtenář jistě ví, jak zejména v době po druhé světové válce tento studený, byrokratický styl sdělení a psaní o smrti a osudu člověka (svého bližního) odhaluje o píšícím jeho nelidskost a pouhou služebnou servilitu a strojovost k fungující, odlitštěné instituci, kterou Praha 2 dlouhodobě pod vedením ODS uplatňuje.

   16521

  Česká statistická společnost: Měřme nákazu koronavirem profesionálně a efektivně

  6. 2. 2021

  čas čtení 8 minut


  V reakci na neuspokojivou situaci týkající se sběru a zpracování dat o šíření a důsledcích infekce SARS-CoV-2 zřizuje Výbor České statistické společnosti k 1. únoru 2021 odbornou skupinu, která by měla přispět k nápravě této situace, která má neblahé celospolečenské důsledky a která zároveň poškozuje pověst našeho oboru. Zakládající členové odborné skupiny sepsali své prohlášení k současné situaci nazvané Pět kroků (nejen) ke zvládnutí epidemie.

  Pět kroků (nejen) ke zvládnutí epidemie


  Životy prakticky všech obyvatel České republiky jsou již téměř rok ovlivňovány probíhající epidemií nemoci COVID-19. V současné době se na jedné straně ozývá varování před plošným rozvolňováním platných restriktivních opatření [1] a před šířením tzv. britské mutace koronaviru [1, 2], na straně druhé vznikají iniciativy žádající rozvolnění restriktivních opatření [3] a upozorňující na jejich nízkou efektivitu [4], nedostatečné zdůvodnění a neúměrné dopady na celou společnost z hlediska psychické, morální a ekonomické stránky a v důsledku na „pošlapávání lidských práv a ničení životů milionů lidí” [5].

   16447

  Průběžné zpravodajství:

  Koronavirus má nyní 4000 mutací

  4. 2. 2021

  čas čtení 10 minut

   

  Celkem se v ČR dosud uskutečnilo jen 346 439 očkování. V sobotu 6.2. bylo očkováno jen 2 430 osob.  (To snad není pravda!)  Oběma dávkami bylo dosud proočkováno jen 91 059 osob.  V sobotu bylo dokončeno očkování jen u 1638 osob!!  V důsledku takto pomalého očkování a obrovského rozšíření nákazy v ČR hrozí vznik variant koronaviru, proti nimž budou vakcíny neúčinné. Absolutně naléhavou nutností je snížit počet nákaz v zemi na minimum a očkovat statisíce denně. Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii   bylo už očkováno první vakcínou 11,4 milionů lidí, to je  17,2 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 30,8 milionů lidí, to je 9,3 procent obyvatelstva), z nich 8,7 milionů oběma dávkami.

  Počet registrovaných nakažených v ČR překročil 1 milion, dosáhl počtu 1 030 112 osob. Ve čtvrtek 4.2. bylo v ČR zaznamenáno 8559 nových denních nákaz.   (Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 17 129 lidí, to je od předchozího dne registrace o 153 mrtvých více.  V nemocnicích je 5756 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

  Česko je stále na tom velmi špatně:


  - Až 85 procent britských občanů se chce nechat očkovat proti koronaviru, řekl v neděli v televizi ministr pro očkování Nadhin Zahawi. Je však znepokojen odporem proti očkování v menšinových nebělošských komunitách, zejména afrokaribské, černošské a asijské. Právě tito lidé jsou koronavirem nejvíce ohroženi.

  - Británie by měla poskytnout vakcíny jiným zemím, doporučuje dr. David Nabarro, mimořádný vyslanec Světové zdravotnické organizace pro covid-19.

  - Afghánistán dostal v neděli od Indie půl milionu dávek vakcín firmy AstraZeneca.

  - Do soboty ráno bylo v USA proočkováno 39 037 964 dávek vakcín od firem Moderna a Pfizer/BioNTech.

  - Čeští lékaři zuří nad nekompetentním jednáním ministerstva zdravotnictví ČR ohledně pomoci nemocnicím v Karlovarském kraji, viz níže:

   16581

  Zpráva o očkování proti covidu

  6. 2. 2021 / Jan Čulík

  čas čtení 2 minuty

  Scottish Exhibition Centre v Glasgow. Očkování se konalo v oné obdélníkové budově.


  Dnes v sobotu dopoledne jsem byl v Glasgow očkován. Vakcínou od firmy Pfizer. Očkování se konalo ve Scottish Exhibition Centre, v (moderní) obdobě pražského Výstaviště, kde se za normálních okolností konají rockové koncerty, navštěvované desetitisíci lidí.  Chodily tam davy. Samozřejmě na písemné pozvání zdravotnictví, které přišlo před týdnem lidem domů poštou. Vláda zrušila poplatky i za parkování v podzemním parkovišti. V Británii je už očkováno 1. vakcínou kolem 11 milionů lidí. Velmi efektivní systém. Instrukce a poradenství.

  Britští dopravci zuří na vládu: Vývoz z Británie do EU v lednu poklesl kvůli brexitu o ohromujících 68 procent

  6. 2. 2021

  čas čtení 2 minuty

   

  Tyto ohromující údaje sdělila britské vládě Asociace silničních dopravců poté, co zjistila informace od svých zahraničních členů. Generální ředitel Asociace Richard Burnett v dopise datovaném 1. února 2021 konstatuje, že on a jeho činitelé opakovaně vládu v minulých měsících varovali, že existují vážné problémy bránící vývozu zboží z Británie, avšak vláda je ignorovala.

   16580

  Politika jako gramatika

  6. 2. 2021 / Karel Dolejší

  čas čtení 4 minuty

  Zdroj: Pixabay.
   

  Prezident Biden je toho názoru, že by exprezident Trump nadále neměl dostávat zpravodajské svodky. V minulosti bývalo zvykem, že vysloužilí prezidenti měli k takovým informacím nadále přístup; ti se však nechovali tak, aby tajné informace prozrazovali představitelům cizí nepřátelské mocnosti - což Trump prokazatelně nejméně v jednom případě učinil, ještě když byl v úřadě.

   16521

  Pražští hygienici obviňují Britské listy z neprofesionality a potvrzují, že karanténu pro děti nezavedli

  5. 2. 2021 / Jan Čulík

  čas čtení 2 minuty


  Mluvčí píše: "Pokud jsou nastavená opatření ve školském kolektivu dodržována, není nutné plošné nařizování karantény".

  Upozorňujeme znovu, že děti mohou být asymptomatickými nositeli nákazy a bez desetidenní karantény po styku s nakaženou osobou mohou způsobit smrt starším příbuzným.  (Roušky nejsou zárukou proti šíření nákazy, i když šíření nákazy snižují.)

  Podání také hovoří o škole, kdežto ve skutečnosti šlo o družinu. Hovoří o tom, že "pedagogové" "v mnoha případech" nosili roušky či respirátory (ne tedy vždy, kromě toho roušky či respirátory nechrání stoprocentně před nákazou). Nešlo však o učitele ve škole ani o výuku, ale o družinářku a pobyt v družině.

  Máme zprávy o tom, že se toto údajně nestalo jen v jedné pražské městské části.

  Odpověď je naprosto šokující a vypovídá o rozkladu českého státu.

  Jde o ohrožení života.


  "Kluka jsme dnes nechali doma (učivo jsme dostali), v pondělí asi půjde se ženou na test. Nepochopím, že HSHMP není ani schopná v tomto případě provést např. v pondělí hromadný mobilní odběr-test. To je další problém a pravděpodobně je to opět neschopnost, nepružnost a možná kdoví co (prachy). Vždyť tohle by mohla zajištovat armáda s vyškolenými laboranty. Stát v rozkladu."

  K tomu napsal také čtenář Radek Stavinoha:

  "Známá má dítě v 1. třídě ZŠ. Učitel potvrzený covid. Rodičům doporučeno zajít s dětmi na AG test, ale jinak se pouze vyměnil učitel a vesele se učí dál.  - Korekce: děti musejí v pondělí předložit negativní AG test, no, tím pádem je to trochu lepší, ale stejně měla být nařízena karanténa, kdyby se skutečně mělo riziko nákazy maximálně snížit." 
   

  Škoda, že státní instituce seriozně nereagují na oprávněné znepokojení občanů. Věcnými, praktickými a efektivními akcemi. Jako je systematické testování a trasování lidí i dětí, které přišly do styku s nakaženou osobou.  Jak je to možné?

  Česká republika má opět  nejhorší počet denních nákaz na obyvatele: (JČ)   16521

  Reakce HSHMP na nepravdivý a nepodložený text ze stránek internetového deníku www.blisty.cz

  5. 2. 2021

  čas čtení 5 minut

   V souladu s příslušným ustanovením zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a o změně některých dalších zákonů (tiskový zákon), v platném znění, Hygienická stanice hlavního města Prahy touto cestou reaguje na dnes na stránkách Internetového deníku www.blisty.cz zveřejněný text – viz odkaz https://blisty.cz/art/102717-nebezpecna-nekompetence-prazsti-hygienici-ohrozuji-covidem-zivoty-lidi – a v souladu s citovaným zákonem HSHMP žádá vydavatele a redakci Internetového deníku www.blisty.cz o uveřejnění následující odpovědi (tuto záležitost HSHMP vede pod č.j. HSHMP 08349/2021:

  30649

  Rozpaky nad poměrným systémem

  5. 2. 2021 / Boris Cvek

  čas čtení 3 minuty

     Ačkoli jsem odpůrce opoziční smlouvy a považuji ji za katastrofu pro celý společenský vývoj, tlak na většinový volební systém ze strany ČSSD a ODS na přelomu tisíciletí mi byl blízký.

  Moje základní politická idea je přehledná zodpovědnost vlády, ideálně vlády jednobarevné a většinové, která se nemůže vymlouvat na koaliční kompromisy. Proti ní má stát jasná, silná, čitelná opozice. A na opoziční smlouvě mi vadilo nejvíce právě to, že opozice a koalice se spojily, nota bene na mafiánském základě.

   16578

  Volební prognóza – bez naivity

  5. 2. 2021 / Richard F. Vlasák

  čas čtení 5 minut

  Důvěřivost některých politických komentátorů i voličů nezná mezí. Míříme k pravicové vládě, jejímž předsedou nebo místopředsedou bude M. Kuba. Ambice i schopnosti na to má. Díky, naivkové od pirátů a Chvilek.

  Za pár měsíců budeme volit. Vím, máte asi jiné starosti - kde sehnat práci, jak zajistit vzdělání potomkům, když máte dva počítače na rodinu, jak zajistit alespoň minimální příjem, jak se z toho všeho nezbláznit. Mám pro vás "dobrou zprávu" - bude hůř.

   16521

  Nebezpečná nekompetence: Pražští hygienici ohrožují covidem životy lidí

  5. 2. 2021

  čas čtení 4 minuty

  Aktualizace: K tomu dodává Jakub Žytek:

  Za to nemůže ani tak pražská hygiena jako spíš slavná paní hygienička Rážová se svým metodickým pokynem ze 7. 9. 2020 , z nějž de facto vyplývá, že když děti nosí roušku, do karantény jde jen jeden žák nebo jeho okolí. Pro družiny speciálně zde:

  "Karanténa se nemusí nařizovat všem dětem/žákům/studentům z jiného oddělení školní družiny, školního klubu či kroužku, než je oddělení, klub, kroužek s pozitivním jedincem, ale jen těm s vyhodnoceným epidemiologicky významným kontaktem, kteří nepoužívali odpovídajícím způsobem osobní ochranné prostředky dýchacích cest - nosu a úst."

  Je to neuvěřitelné, ale takhle si tu už půl roku žijeme. Ten stát se rozkládá v přímém přenosu.

  A pak není divu, že nákaza v ČR je skoro nejhorší na světě.

  * * *

  Píše nám jeden čtenář z jedné čtvrti na okraji Prahy, že družinářka ve škole jeho syna onemocněla covidem. Pražští hygienici, nehorázně, rozhodli, že se žáci v družině, s nimiž družinářka přicházela do styku, nemusejí izolovat v karanténě. Je to neuvěřitelná nekompetence, která bude stát životy lidí. Družinářka mohla nakazit děti, které jsou ovšem bezpříznakové a nákazu bez svého vědomí roznesou do svých rodin mezi své rodiče, příbuzné a prarodiče, které to zabije. Nekompetence pražských hygieniků a ohrožení života občanů je na hraně trestného činu, Neuvádíme ani jméno čtvrti, ani jméno čtenáře či učitelky, abychom jim v dnešní situaci v ČR nenadělali problémy. Odpovědnost za šokující situaci nesou pražští hygienici (JČ).


  Dnes jsem se dozvěděl, že družinářka třídy, kam chodí můj syn (1.třída) onemocněla covidem, píše zmíněný čtenář.

  Některé děti v družině tráví cca 1,5h denně, některé i více, než si je rodiče vyzvednou.

  HSHMP prý provedla šetření a není nutná karanténa třídy. Tohle nepochopím, obzvláště když je již ztracena kontrola nad šířením britské mutace v ČR. (Družinářka je doma v karanténě, avšak samozřejmě by měly být v karanténě i všechny děti, s nimiž přišla do styku!)

   16518

  V Británii je hospitalizováno až 100 dětí týdně s vážnou postcovidovou chorobou

  5. 2. 2021

  čas čtení 3 minuty


  Až 100 dětí týdně končí v Británii v nemocnicích s vážnou chorobou, která se u nich objevuje několik týdnů po nákaze. Děti končí na jednotkách intenzivní péče.


  Je to jev, který vážně znepokojuje dětské lékaře. 75 procent postižených dětí je z nebělošských, tedy buď z černošských, asijských či jiných menšinových komunit. Trpí tzv. pediatrickým zánětlivým syndromem celého organismu (PIMS). Téměř 80 procent těchto dětí bylo předtím zcela zdravých.

   16548

  Kterak ústavní soud překroutil vůli čaulidu

  5. 2. 2021 / Karel Dolejší

  čas čtení 4 minuty

  Zdroj: Pixabay

  Středeční rozhodnutí Ústavního soudu ČR zrušit většinové prvky v zákoně pro volby do dolní parlamentní komory je zatím komentováno převážně jako "konec Klausovy a Zemanovy éry". To však není moc přesné. Od dob oposmlouvy, za níž panoval mocenský oligopol dvou největších stran s velmi limitovanou politickou konkurencí, jsme se mezitím přesunuli na půl cesty k mocenskému monopolu jediné kvazistrany.

  30711

  Poznámka na okraj zděšení a paniky ohrožených příjemců d'Hondtovy renty

  Ne, Mars neútočí

  5. 2. 2021 / Bohumil Kartous

  čas čtení 3 minuty


  Nález Ústavního soudu, jímž se po dvaceti letech podařilo narovnat diskriminační povahu opozičně smluvního volebního zákona, způsobil mnoha lidem duševní otok. Aby ne, když se tím pravidla hry narovnávají, a to doslova. Stav, kdy v tzv. poměrném systému jedné straně stačí k jednomu mandátu poslance polovina hlasů, které musí na jeden mandát sesbírat jiná strana, je mocensky prosazený nonsens. Ano, termín je komplikace, ale ne komplikace neřešitelná. Nejvyšší správní soud (NSS) už informoval veřejnost, že ani v případě, kdy nebude přijat nový volební zákon, nedojde k rozpadu ústavního systému, neboť výklad nálezu Ústavního soudu pro vyhodnocení voleb poskytne volební senát NSS. Můžete opustit atomové bunkry, pokud jste se do nich na popud prezidentových či premiérových obav z destabilizace ukryli. Mars útočí jen v Lánech a Průhonících.

   16601

  Mladý myanmarský aktivista o vojenském puči ve své zemi exkluzivně pro Britské listy

  5. 2. 2021 / Fabiano Golgo

  čas čtení 3 minuty
  T. T., jehož jméno je známé Britským listům, ale kvůli zachování jeho bezpečnosti nebude zveřejněno,  pracuje nepřímo pro organizaci Člověk v tísni v Myanmaru. Je mu 26 let. Je to sociální pracovník, který je financován mnoha mezinárodními organizacemi, mezi nimiž je i tato česká. Z těchto prostředků pomáhá lidem se zdravotním postižením, osiřelým dětem, opuštěným starým občanům a ženám, které jsou oběťmi domácího násilí. VPostavil se proti vojenskému puči, který se právě odehrál v jeho zemi. A souhlasil, že bude riskovat svoji bezpečnost krátkým rozhovorem s námi, než mu nově instalovaná diktatura odřízne přístup na Facebook, WhatsApp a Instagram. Protože je ve vzdálené vesnici, věří, že jeho internet ještě nebyl odpojen jen kvůli prioritě vojenské diktatury, která se soustřeďuje na větší města, ale bezpochyby brzy bude také zlikvidován.

   16521

  Piráti tlačí na vládu, aby umožnila převoz českých pacientů z přetížené chebské nemocnice do Německa. Jinak hrozí ztráty na životech

  5. 2. 2021

  čas čtení 5 minut

  Tisková zpráva

  Cheb 5. února 2021 – Situace v chebské nemocnici je již od ledna kritická, zařízení nemá dostatek lůžek na intenzivní péči pro pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Pirátský poslanec Petr Třešňák proto už na začátku roku vyzval ministra zdravotnictví Jana Blatného, aby okamžitě vyjednal pomoc s Bavorskem a Saskem. Stejný krok žádá nyní po vládě i chebská iniciativa Otevřete hranice sanitkám, což Piráti podporují. Převoz pacientů do bavorských nemocnic by byl nejlepším řešením a trval maximálně 40 minut. Německo nám navíc ochotně vyšlo vstříc. Vláda ale tento návrh odmítla a raději pacienty vozí do velmi vzdálených nemocnic jako jsou České Budějovice, kam převoz trvá i pět hodin. To je pro pacienty vyžadující intenzivní péči velmi rizikové, zároveň se tím blokují kapacity vozů i lékařský personál. Vláda tak znovu ohrožuje svoje občany, a to bez jakéhokoliv racionálního zdůvodnění. Budeme na ni dál tlačit, aby stanovisko změnila,okomentoval Třešňák, který působí také jako místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví.

  Rozhovor Britských listů 359. Zdravotní sestra: Jak může někdo zlehčovat tu hrůzu v nemocnicích?

  2. 2. 2021

  čas čtení 1 minuta  "Nikdy nepochopím, že lidi jdou na demonstrace bez roušek, že říkají, že tady ta hrůza v nemocnicích, že neexistuje, že covid neexistuje. Ta nemoc je těžká, existuje, může postihnout každého a je zákeřná. To, že jste mladý sportovec, neznamená, že to přežijete. Ta nemoc si prostě vybírá podle nějakého klíče, který my neznáme. Může to postihnout každého. Úplně každého. Mně strašně vadí a ubližuje, že to utrpení těch lidí někdo zlehčuje."

  Jan Čulík hovoří s Martinou Hvozdenskou, zdravotní sestrou z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, o jejích zkušenostech s covidem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3.února 2021.

  K tomu:   16451

  Sprosté útoky na britského vládního epidemiologa jsou důkazem, že se sociální sítě utrhly z řetězu

  5. 2. 2021

  čas čtení 4 minuty


  Debata funguje jen tehdy, je-li podřízena disciplíně etiky. To, že neregulujeme digitální revoluci, je obrovskou chybou naší éry


  Teenager tento týden na ulici verbálně sprostě zaútočil na hlavního britského vládního epidemiologa profesora Chrise Whittyho. Řval na něho, že je to lhář, a pak svůj útok zveřejnil na TikToku. Chlapcova maminka se usilovně omluvila a konfiskovala patnáctiletému synovi jeho PlayStation.

  Dohled nad veřejnou debatou je všude v chaosu. Fotbalisté a filmové hvězdy jsou terčem vlny nenávistných útoků. Lhaní o koronaviru - nikoliv rozumná skepse - - má naprosto zelenou a ohrožuje to životy i svobodu lidí. Lživé nesmysly vyvolávají nenávist chátry, bez jakéhokoliv omezení, oprav či trestu, píše konzervativní komentátor Simon Jenkins.

   16552

  Shrnutí dění ve FB skupinách v souvislosti s koronavirem – druhá polovina ledna 2021

  5. 2. 2021

  čas čtení 6 minut

  (Tuto informaci Britským listům poskytl náš redaktor a mluví Českých elfů Bohumil Kartous.)

  Sledované skupiny:

      • Nejsme loutky: 39,5 tis členů
      • Covidu se nebojíme, bojíme se "opatření" - Nechte nás na pokoji! 10,4 tis členů
      • Fórum vlastenců: 7, 5 tis členů
      • Přátelé Ruska v České republice 16,3 tis členů
      • Fanclub Tomia Okamury a SPD: 24 tis členů
      • Nenechám se očkovat: 10,5 členů (na konci minulého měsíce bylo 5,9 tis členů )
      • Češi, táhněme za jeden provaz (16,8 tis členů)

  Poslední zjištění:
   
  • Dezinformace reagují na objev nových kmenů koronaviru snahou vsadit tuto skutečnost do konspirace o spiknutí. Mutace se údajně vyskytly proto, že původní kmen přestal působit a pro potřeby spiknutí bylo nutné vytvořit a vypustit nové varianty.
  • Nové vakcíny proti covidu obsahují "protein HIV".
  • Prosakuje narativ útočící na profesionály z integrovaného záchranného systému, kteří jsou obviňováni z podílu na spiknutí a ze společenské zrady.
  • Obvinění vlády (ministerstva vnitra) z nákupu vodních děl na posílení totalitní kontroly.
  • Podepsáním informovaného souhlasu se osoba zříká nároku na případné odškodnění za následky očkování (součást plánu).
  Stále trvá, že: 

  29797

  Teritorialita exekutorů, omezení korupce, úleva soudům a zaměstnavatelům, více zdaněných příjmů do rozpočtu

  Pomozte poslancům najít odvahu odhlasovat novelu exekučního řádu

  5. 2. 2021

  čas čtení 1 minuta

  Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

  Dne 10. února máme další šanci, píše Jana S. Kavková z Platformy za reformu exekucí. Poslanci se chystají ve druhém čtení projednat novelu exekučního řádu. Tak blízko k ukončení současného byznysu s chudobou se zatím žádná vláda nedostala. Projednávat by se mělo i tříleté oddlužení, další zásadní a potřebná změna v oblasti dluhů. V čem novela exekučního řádu zásadně pomůže občanů České republiky? Posíláme pár informací, které můžete ve svých postech použít. 

  • Díky zavedení tzv. teritoriality se výrazně omezí prostor pro korupci, exekutoři přestanou nadbíhat věřitelům a agresivně bojovat o dlužníky z celé republiky.
  • Zaměstnavatelům to rozváže ruce. Statisíce korun ročně teď zaplatí středně velká firma za administrativu spojenou se zaměstnanci v exekuci. Protože např. 3 exekuce = 3 exekutoři = 3x stejná agenda. 60 % zaměstnavatelů tak nechce lidi s exekucí zaměstnávat. 
  • Zmizí “kasta nadřazených exekutorů”. Dvacet nejagresivnějších exekutorů nyní spravuje dluhy v celkové výši 170 miliard. 55 % exekučního trhu. 
  • Zavalené soudy si uleví. Justice je nyní zavalena 4,5 miliony případů exekucí. Velká část této administrativy odpadne. 
  • Nižší výdaje pro státní rozpočet a více zaměstnaných. Lidé v exekucích nebudou nuceni utíkat mimo systém a brát “peníze na ruku”.
  • Kromě toho už snad nebudeme zažívat takové absurdity jako exekuci kvůli osmi haléřům

  Sdílejte prosím informace o tomto důležitém hlasování na svých sociálních sítích nebo vyzvěte své kontakty, aby poslancům či premiérovi přímo napsali. A to do 10. února, kdy proběhne klíčové zasedání. 

  Odkazovat můžete na naši webovou stránku www.exekucninerad.cz. Zájemci tam najdou přehledné infografiky k tématu.

  29544

  Drzé lhaní se nevyplácí

  Televizi Fox News žaluje firma zabývající se technologií volebních strojků za lží o odškodné 2,7 miliard dolarů

  5. 2. 2021

  čas čtení 1 minuta


  Firma Smartmatic žaluje televizi Ruperta Murdocha za to, že šířila lži o prezidentských volbách v listopadu 2020, které ji poškodily


  Podnik Smartmatic, který poskytl volební technologii jen pro jeden okres v USA, žaluje Murdochovu televizi Fox News a tři její moderátory, Mariu Bartiromo, Lou Dobbse a Jeanine Pirro, všechno nadšené stoupence Donalda Trumpa z šíření lží o prezidentských volbách v listopadu 2020.

  Smartmatic požaduje od Fox News odškodné ve výši nejméně 2,7 miliard dolarů. Firma žaluje také Trumpovy právníky Rudolpha Giulianiho a Sidney Powellovou, kteří údajných volebních podvodech často hovořili ve Fox News.

  Rozhovor Britských listů 358. Koronavirus: Chování ministra zdravotnictví je skandál

  28. 1. 2021

  čas čtení < 1 minuta  Vzhledem k stále katastrofální pandemické situaci v České republice hovoříme znovu s imunologem Václavem Hořejším o minimálním očkování, o nefunkčnosti českých státních struktur a o hrozbě nových kmenů koronaviru, které se mohou vymknout vakcínám a být daleko vražednější než ty nynější, pokud se pandemie nezvládne. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 29. ledna 2021.

   16574

  Problémový Hof

  5. 2. 2021

  čas čtení 1 minuta

  K situaci na Chebsku jsem si dovolil přeložit pro BL kousek zprávy bavorské čtyřiadvacítky BR24 na br.de.  Je to ilustrace, jak je situace blbá, ale taky jak si lidi v regionu dokážou poradit. Kde je Praha, kde je Die Welt někde v Hamburku? A ukazuje to, že nějaké hranice už vlastně neexistujou. Fyzicky ani mentálně. To nikdy předtím nebylo, no, možná ve středověku. Všichni jsme občany Svaté říše Evropské unie. Když musíme, tak to umíme, držme se!  Moje fotka je u potoka Mühlbach u obce Mühlbach, Pomezí nad Ohří, v lese, kde se, historicky celkem nedávno, po lidech střílelo..., píše František Řezáč.

  Rozhovor Britských listů 357. Wikipedie je velmi účinný vzdělávací nástroj

  27. 1. 2021

  čas čtení 1 minuta
  Po nedávném vysílání filmu o Boženě Němcové se stal profil této spisovatelky nejnavštěvovanější stránkou na české Wikipedii toho dne. Toto je vysledovaný trend: řada pořadů vysílaných na ČT přivádí na Wikipedii zájemce o další informace. Wikipedie je fenoménem, který vzniká kolektivním úsilím v desítkách jazyků. Systém otevřenosti a zároveň kontroly důvěryhodnosti a úplnosti dělá z Wikipedie dosud největší cílevědomou koncentraci poznání v lidských dějinách, na němž se jen v ČR pravidelně podílejí tisíce přispěvatelů. Wikipedie přitom slouží i k popisování těch oblastí poznání, které doposud nebyly dostatečně zkoumány, jak dokazuje například systematická práce Anatola Svahilce na vyhledávání prvních žen, které na českém území dosáhly vysokoškolského vzdělání. S Anatolem Svahilcem hovoří o jeho práci pro Wikipedii Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 27. ledna 2021.  Milí čtenáři a příznivci Britských listů

  7. 6. 2020

  čas čtení 2 minuty

  Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

  V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

  Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

  Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

  V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

  Děkujeme

  Britské listy

  Rozhovor Britských listů 356. Karel Čapek byl věštec

  22. 1. 2021

  čas čtení 2 minuty


  (For English, scroll below)

  Přesně před sto lety, 25. ledna 1921, byla v Praze premiéra modernistické, expresionistické hry Karla Čapka R.U.R., Rossum's Universal Robots. V souvislosti s tímto výročím vysílal v minulých dnech o dramatu, které dalo všem světovým jazykům výraz "robot", dokumentární pořad rozhlas BBC. Je robotika a umělá inteligence, sto let po premiéře Čapkovy hry R.U.R., lidstvu vážnou hrozbou? A předvídal to Karel Čapek? O ohromujících schopnostech Karla Čapka vidět do budoucnosti a o jeho zásadním, někdy pomíjeném přínosu české avantgardě hovoří Jan Čulík s Mirnou Šolić, odbornicí na českou literaturu z Glasgow University a autorky nové zajímavé knížky o Čapkových cestopisech. Klíčová slovo tohoto rozhovoru jsou pandemie, populismus, robotika, umělá inteligence, modernismus, diktatura, rasismus, expresionismus, revoluce. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. ledna 2021.

  A hundred years ago, on 25th January 1921, the premiere of Czech writer Karel Čapek's modernist, expressionist play Rossum's Universal Robots, R.U.R. took place in Prague. In connection with this centenary, BBC Radio Three has just broadcast a 45 minute documentary about this drama which has given the world the expression "robot". Are robotics and artificial intelligence, a hundred years after the premiere of Čapek's R.U.R., a threat to mankind? And did Čapek anticipate this? In this Britské listy Interview, Jan Čulík discusses Karel Čapek's remarkable ability to see into the future and his contribution to European avantgarde with Mirna Šolić, a Glasgow University expert in Czech literature and the author of a new monograph on Čapek's travel writing. The key words of this interview are pandemic, populism, robotics, artificial intelligence, modernism, expressionism, dictatorship, racism, revolution. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 22nd January 2021.

  Zapojte se, je vás třeba

  Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

  18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

  čas čtení 2 minuty

  Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

  Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

  Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

  Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

  Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

  29481

  Koronavirus: Izraelský příklad ukazuje, že vakcinace funguje

  5. 2. 2021

  čas čtení 2 minuty

  Pokud jde o snahu očkovat lidi proti COVIDu-19 co nejrychleji, Izrael je zatím nepochybným světovým šampiónem. Použil více jak 55 dávek vakcín firem Pfizer a Moderna na každých 100 obyvatel. Třetina populace již obdržela přinejmenším jednu očkovací dávku, napsal Andrew Romano.

  30650

  Česká republika je klasický selhavší stát

  4. 2. 2021 / Daniel Veselý

  čas čtení 4 minuty

  Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

  Krize, ať už hovoříme o veřejném zdraví, životním prostředí či ekonomice, obnažují strukturální nedostatky té které společnosti. Už nyní je na základě oficiálních údajů jasné, že loni došlo v České republice v důsledku nezvládnuté pandemie k rekordnímu nárůstu úmrtí, což naši předkové zaznamenali naposledy na sklonku druhé světové války. Bylo by asi nošením sov do Athén vypočítávat šokující selhání Babišovy vlády, jež v prvé řadě nedokázala vybudovat funkční testovací a trasovací infrastrukturu. Zkrátka a dobře: manažerské řízení státu fatálně ohrožuje českou společnost, přičemž trestní stíhání (ne)kompetentních vládních představitelů je zcela na místě.

  30683

  Proč je důležitá krizová intervence

  4. 2. 2021 / Kateřina Duchoňová

  čas čtení 7 minut

  Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

  Během práce na psychiatrii se často setkávám s lidmi v akutní krizi. Jsou to lidé, kterým zkrachoval vztah nebo jim zemřel někdo blízký. Přišli o zaměstnání. Jsou zadluženi a nevědí, jak postupovat dál. Někteří jsou po sebevražedném pokusu.    

  Stává se, že přicházejí rodiny drogově nebo alkoholově závislých, kteří se odmítají léčit a v krizi se tak pomalu ocitá celá rodina. Někdy se dostaví lidé s onkologickým nebo jiným závažným tělesným onemocněním, pro které je již psychická zátěž příliš velká a jejich ošetřující lékaři jim neumí poradit nebo pro velkou vytíženost pro to nemají dostatek prostoru. Objevují se i příbuzní duševně nebo tělesně nemocných, pro které je péče o nemocného člena rodiny vyčerpávající a bere jim veškerý volný čas.        

   16478

  Spojené státy přestaly podporovat saúdskou ofenzívu v Jemenu

  4. 2. 2021

  čas čtení 1 minuta

   

  Spojené státy oznámily, že nadále nebudou podporovat vojenskou ofenzívu v Jemenu, v jejímž čele stojí Saúdská Arábie. Důvodem je to, že bombardování Jemenu způsobilo nejhorší humanitární krizi na světě. Oznámil to Jake Sullivan, Bidenův poradce pro bezpečnost státu.

  Rozhovor Britských listů 355. Je naše nynější krize způsobena zvyklostmi z Rakouska-Uherska?

  18. 1. 2021

  čas čtení 1 minuta  Politické postoje visegrádské skupiny nejsou zrovna konstruktivní. Polsku a Maďarsku hrozí zablokování dotací z EU, v ČR je vyšetřován Babiš. Kolem roku 1900 byla střední Evropa zdrojem nesmírně zajímavých myšlenek, kulturně i politicky. Příčinou bylo, že se mísily kultury. Pak ale bylo Rakousko-Uhersko zlividováno. Bylo to neštěstím pro střední Evropu. Brzo došlo k nacistické okupaci, pak ke komunismu. Střed Evropy je geopoliticky slabé místo. Hegemonům na východě a na západě dokáží středoevropské státy čelit jen na základě spolupráce. To neuměly a neumějí dodnes. Středoevropské státy však převzaly od Rakouska-Uherska snad natrvalo jeho záporné rysy: autoritářství, byrokratismus, slabost politiků a nezájem o jednotlivého občana. O kostlivcích ve skříni v české politice, jimiž více než sto let po rozpadu Rakouska-Uherska trpíme dodnes. Jan Čulík o tom hovoří s politologem Jiřím Pehem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 20. ledna 2021.

   16447

  Studie: Kašlající pacienti vážně ohrožují covidem zdravotníky v nemocnicích

  4. 2. 2021

  čas čtení 2 minuty  Z nového britského výzkumu vyplývá, že bezpečnost tisíců zdravotníků v nemocnicích je vážně ohrožována kašlajícími covidovými pacienty. Riziko je daleko vyšší, než se dosud usuzovalo.

  Studie zjistila, že kašláním vzniká nejméně desetkrát více aerosolových částic než mluvení či dýchání - což vysvětluje, proč tolik zdravotníků během pandemie onemocnělo a zemřelo.

  Výzkum vede k novým požadavkům, aby zdravotníci a kdokoliv, kdo pečuje o osobu nakaženou covidem, měl nejefektivnější ochranné prostředky, včetně respirátorů FFP3 a že musí být zlepšeno větrání nemocnic.

  Rozhovor Britských listů 354. Koronavirus: Apel na vládu: Nechte očkování provádět kraje!

  14. 1. 2021

  čas čtení 1 minuta  Vláda snad pomalu zjišťuje, že pokud očkováním nepověří samosprávné celky (kraje) a nepředá jim vakcíny a prostředky, nebude možné proces očkování zvládnout dříve než do podzimu. Lidi se z dalšího celoročního lockdownu zblázní, nebudou dodržovat karanténu a už tak šílený počet mrtvých se ještě zvýší, nemluvě o riziku vzniku nebezpečné nové mutace koronaviru. Jihomoravskému kraji bude trvat odhadem měsíc a půl, aby vytvořil funkční infrastrukturu pro očkování. Funkční v tom smyslu, že vakcíny, které budou uskladněny a budou k dispozici lidem v ČR, nebudou ležet v mrazácích a ledničkách. Situace v krajích je přitom různá a pravděpodobně se bude lišit i během procesu očkování. Dezinformace postupně nebudou hrát tak velkou roli, lidé uvidí, že vakcína je bezpečná a budou ochotnější jít se očkovat, přičemž nějaké procento nepřesvědčitelných už nemusí být tak kritické, domnívá se radní Jihomoravského kraje a investor Jiří Hlavenka, který se osobně v přípravě krajských očkovacích kapacit angažuje. Hovoří s ním Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 15. ledna 2021.

  30710

  Zlobíme se s premiérem a prezidentem nad spravedlností

  4. 2. 2021 / Bohumil Kartous

  čas čtení 5 minut


  Na včerejším rozhodnutí Ústavního soudu, jímž byly zrušeny některé části volebního zákona, jsou nejzajímavější reakce dotčených. Pochopitelně se nejvíce vztekají ti, kteří vědí, že podzimní volby nebudou d'Hondtovy žně, což je de facto jen "čau lidi" strejc, majitel Ano. Ano, Andrej Babiš povolil svěrače svých vášní a reaguje s elegancí nactiutrženého člena družstevního výboru. Jinak to neumí. Vedle toho se ale ukazuje, že ta velká většina, které se změna přepočtu hlasů na mandáty nemusí dotknout, straní podle toho, zda čůrají směrem k Pražskému hradu, nebo z něj...

  Rozhovor Britských listů 353. Kauza Bečva. Jak si oligarcha podřídil státní instituce

  12. 1. 2021

  čas čtení 1 minuta  Státní úřad inspekce životního prostředí je silně mimo hledáček českých médií, protože kdo by se v ČR zajímal o ekologii, že? Jenže právě tento úřad obsadil po svém příchodu do vlády Andrej Babiš svými lidmi. Úřad měl chránit zdraví občanů před jedovatými emisemi podniků, ale jak to může dělat, když v něm má superpodnikatel Andrej Babiš své vlastní lidi? V září 2020 zemřely na otravu záhadným jedem v řece Bečvě tuny ryb. Je překvapivé, že se dosud nic nevyšetřilo? A že policie nemá zájem o novináři zjištěné skutečnosti? Jan Čulík o skandálu otravy Bečvy hovoří s investigativní reportérkou Zuzanou Vlasatou z Deníku Referendum, který v této věci odhalil řadu závažných věcí. Měli by si čeští občané nechat líbit, aby podnikatelé ve vládě ochromovali inspekční instituce, které mají chránit jejich zdraví? Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 13. ledna 2021.

  30657

  Kdo za to může?

  4. 2. 2021 / David Marenčák

  čas čtení 7 minut


  Vleklé utrpení způsobené pandemií koronaviru, ať už v podobě úmorných semi-lockdownů a jejich následků, zbytečných úmrtí, dlouhodobých zdravotních škod mnohých, se v hněvu, frustraci a bolesti často obrací na jeden jediný terč. Může to být vláda, výhradně Babiš, hloupost a dezinformovanost spoluobčanů nebo jejich egoismus a bezohlednost, další četná selhávání intelektuálních nebo lékařských elit a řada dalších.

  30362

  Je nejvhodnější čas pro změnu životního paradigmatu

  Dobrovolný minimalismus?

  4. 2. 2021 / Beno Trávníček

  čas čtení 3 minuty

  Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

  Kamiony s těžkou nohou na plynu zamořující silnice ve válce o peníze jako zbraně hromadného ničení. Nebo – letos musíme na hory, letos musíme k moři! Nebo – jaký obyčejný auto? Pro mne jedině prémiová značka! Nebo – jeden řízek v neděli, pche, aspoň tři! Nebo – když barák, tak „sausfork“, když bazén, tak vytápěnej - to všechno za hradební zdí! Že to není žádný minimalismus? Správně! Pravý opak.

  Die Zeit: Vučićovu poslušnost Číně mohou následovat další politici na západním Balkáně

  4. 2. 2021

  čas čtení 2 minuty

  Server European Western Balkans shrnuje reportáže Die Zeit a Deutsche Welle o vystoupení Aleksandara Vučiće na nedávné tiskové konferenci. Politická atmosféra v Srbsku se již delší dobu dramaticky proměňuje a v této situaci uzavírá Telenor skupiny PPF dohody se státním Telekomem Serbia otevřeně napadající konkurenci PPF prostřednictvím státního operátora (Státní kapitalismus a úspěchy PPF).

  25863

  Povrch planety je nyní teplejší než kdykoliv za uplynulých 12 tisíc let (a možná za 125 tisíc let)

  4. 2. 2021

  čas čtení 3 minuty

  Lidská civilizace, tak jak ji známe, je stará asi 10 000 let. Zemědělství vzniklo v neolitu na Středním východě. Doba ledová začala asi před třemi miliony let a my se v ní stále zčásti nacházíme, protože Antarktida je pokryta ledem – podobně jako Severní pól, Grónsko a Himálaje. Jenže v době ledové existovala „ledová maxima“, ve kterých led pokrýval spoustu zemského povrchu. Asi před 11 500 lety led podstatně ustoupil a lidstvo vstoupilo do éry holocénu. Ledové maximum skončilo zčásti proto, že se země trochu přiblížila ke slunci. Není jasné, zda se planeta trochu oteplila a zda se přitom se uvolnil nějaký zdroj oxidu uhličitého z Jižního oceánu – nebo zda se nejprve uvolnil CO2, a zesílil tak účinky těsnější blízkosti země k slunci, píše Juan Cole.

   

   16447

  Lancet: Kombinace slábnoucí imunity a nové mutace viru může stát za stávající vlnou v brazilském Manausu

  4. 2. 2021

  čas čtení 3 minuty

  V brazilském Manausu byla provedena studie týkající se dárců krve, která ukazuje, že 76 procent tamní populace bylo do října loňského roku infikováno novým koronavirem. To by znamenalo, že v Manausu překročili teoretický práh k dosažení kolektivní imunity (67 procent), a to vzhledem k základnímu reprodukčnímu číslu (R0) 3. V tomto kontextu je náhlý nárůst hospitalizací pacientů s covidem-19 během ledna nečekaný a je předmětem obav, informuje lékařský časopis Lancet.

   16542

  Městská část Praha 2: Pan Halamka byl nekooperativní

  3. 2. 2021

  čas čtení 3 minuty

  Ze svého sociálního bytu v Praze 2  byl vystěhován na ulici do mrazu těsně před Vánoci, takže jako bezdomovec zemřel. Psal jsme o tom ZDE.  Městská část se nyní v níže uvedeném přípisu hájí, že pan Halamka měl exekuci (tím bych se tedy opravdu nehájil, JČ), že měl v bytě nepořádek (viz fotografie) a byl "nekooperativní". Z uvedených skutečností vyplývá, že ten člověk potřeboval psychologickou i sociální pomoc, ne vyhození na ulici. Nicméně, Praha 2 píše:

   V návaznosti na příspěvek https://blisty.cz/art/102644-socialni-vrazda-a-urad-prahy-2.html zasíláme reakci Úřadu městské části Praha 2 a žádáme z důvodu objektivity o její zveřejnění, napsala Andrea Zoulová, vedoucí odboru komunikace Městské části Praha 2:

  Příběh Ladislava Halamky tak,  jak je v příspěvku prezentován, je jednostranným pohledem na život nešťastníka, kterého údajně radnice připravila o střechu nad hlavou. Pravda je však jiná. Pan Halamka byl z bytu vystěhován na základě výkonu exekuce. O načasování vystěhování rozhodl exekutorský úřad, nikoli městská část Praha 2. Povinnost byt vyklidit uložil Obvodní soud v Praze 2 nájemci už v červenci 2020, kdy svým rozhodnutím soud reagoval na žalobu o vyklizení bytu ze strany městské části Praha 2. Ta k tomuto kroku přistoupila až po vyčerpání všech možností o dohodu s panem Halamkou, a to na základě dlouhodobého porušování Pravidel sociální bytové politiky MČ Praha 2 ze strany nájemce a neochoty zjednat nápravu.

   16521

  Němci nechápou, proč česká vláda nechává občany ve štychu

  3. 2. 2021

  čas čtení 2 minuty

  tisková zpráva

  Praha, Cheb, Německo - Řada významných německých médií dnes píše o ostudě české vlády, která nechává občany z Karlovarského kraje bez rychlé pomoci. Předně nemocnice v Chebu se totiž potýká s enormně velkým počtem vážně nemocných koronavirem. Česká vláda však vytrvale odmítá pomoc Německa, které je ochotné s krizovou situací pomoci a některé covidové pacienty převzít. Němci si také všímají petice lidí proti vládnímu postupu.

  Mezitím v Absurdistánu 161:

  Jak reaguje polská společnost na fašistický zákaz potratů

  3. 2. 2021 / Tomasz Oryński

  čas čtení 13 minut

  Právní zdůvodnění pro rozhodnutí polského Ústavního soudu, který jím de facto zakázal v Polsku potraty s výjimkou dvou nejextremnějších případů, bylo zveřejněno. Experti ho roztrhali na kusy - z právního hlediska i poukazovali na to, že je zcela ideologické, takže se tu tímto nebudu zabývat. Raději bych se zaměřil na konkrétní dopad na život Poláků, které toto rozhodnutí mělo. A vydání tohoto verdiktu skutečně dalo věci do pohybu.

  A to ani nemluvím o protestech - na nich není nic nového. Mluvím o prvních občanech, kteří se snaží zjistit, zda vláda toto rozhodnutí bere opravdu vážně. Občan z Dzierżoniówu požaduje od úřadu ZUS, polského státního pojištění, aby přepočítal jeho důchod. Poukazuje na to, že podle nového verdiktu Ústavního soudu nezačíná lidský život porodem člověka, ale o 9 měsíců dříve, tedy početím (občan cituje relevantní formulace z právního zdůvodnění verdiktu) a proto, je občan přesvědčen, mu stát dluží starobní důchod za devět dalších měsíců jeho "života". Sken tohoto dopisu koluje po internetu a nemohu se dočkat toho, až polská vláda odpoví.

   16541

  Akademický "boj za mír", aneb Nevědomost je síla

  3. 2. 2021 / Karel Dolejší

  čas čtení 4 minuty

  Foto: Pixabay.

  Max Hastings v rozsáhlém komentáři pro Bloomberg varuje před iracionálním odporem severoamerických univerzit vůči vojenské historii. Podle něj v liberálních kruzích v USA a Kanadě v posledních dekádách převládla představa, že zájem o příčiny a průběh válek je vždy veden zálibou učenců v tragických dějinných událostech a souhlasem s nimi. - Jako by to snad byly nezájem a neznalost, co do budoucna dokáže zajistit mír.

  Británie se pro rychlé získání vakcíny inspirovala varovným sci-fi filmem z roku 2011, "Nákaza"

  3. 2. 2021

  čas čtení 1 minuta

   
  Překvapivým faktorem ovlivňujícím rychlé získání protikoronavirových vakcín v Británii se ukázal film z roku 2011 Contagion (Nákaza) Stevena Soderbergha. Ten silně ovlivnil britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka. Hancock od samého začátku koronavirové krize neustále připomínal svým poradcům tento film, který se dnes považuje za velmi přadvídavou analýzu toho, jak bude probíhat globální pandemie. Hancock zejména neustále na základě tohoto filmu připomínal svým lidem na ministerstvu zdravotnictví, jak problematický bude mezinárodní závod o omezené množství vakcín - a zdůrazňoval jim, že Británie si je musí obstarat předem co nejdříve.

   16447

  Průběžné zpravodajství:

  Počet registrovaných nakažených koronavirem přesáhl v ČR milion osob

  3. 2. 2021

  čas čtení 5 minut

  Celkem se v ČR dosud uskutečnilo jen 294 692 očkování. V úterý 2.2.bylo očkováno jen12 332 osob.  Oběma dávkami bylo dosud proočkováno jen 54 851 osob.  V úterý bylo dokončeno očkování jen u 8838 osob.  Pokud bude ČR očkovat jen cca 10 000 lidí denně, očkování potrvá do léta roku 2024! Aby bylo proočkováno 60 procent obyvatelstva ČR do léta, muselo by ČR očkovat  půl milionu lidí týdně. Pro srovnání: V Británii   bylo už očkováno první vakcínou více než 10 milionů lidí, to je  15 procent obyvatelstva. V USA bylo očkováno 26,8 milionů lidí, to je 8,1 procent obyvatelstva), z nich 6,3 miliony oběma dávkami.

  Počet registrovaných nakažených v ČR překročil 1 milion, dosáhl počtu 1 003 657 osob. V úterý 2.2. bylo v ČR zaznamenáno 9057 nových denních nákaz.   (Tvrzení MZČR o "vyléčených" je zavádějící, protože neznámý počet lidí, 10-20 procent, trpí dlouhým covidem, to MZČR vůbec neregistruje.) Zemřelo 16 683 lidí, to je od předchozího dne registrace o 138 mrtvých více.  V nemocnicích je 5811 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

  - Británie proočkovala první vakcínou už více než 10 milionů osob, tedy patnáct procent obyvatelstva.

  - Očkovací nacionalismus je škodlivý pro všechny a slabá spolupráce mezi státy ohledně očkování he vážnou překážkou pro dosažení celosvětového proočkování obyvatelstva, jehož je nutně zapotřebí pro zvládnutí pandemie, varuje šéf Světové zdravotnické organizace  Tedros Adhanom Ghebreyesus. Slabá mezinárodní spolupráce ohrožuje svět vznikem nových, nebezpečných mutací koronaviru.

  - Saúdská Arábie zakázala vstup do země z dvaceti zemí světa.

  - Jediná dávka vakcíny AstraZeneca/Oxford poskytuje silnou ochranu proti covidu-19 nejméně na tři měsíce a snižuje šíření nákazy o dvě třetiny, zjistila nová studie.

  30649

  Babiš zajistil pro ČR pro druhé čtvrtletí jen 350 000 vakcín!

  3. 2. 2021

  čas čtení 2 minuty

  Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

  Tisková zpráva

  Co jste od srpna udělal pro dodání vakcín, ptá se Richterová premiéra

  Pozn. red.: Má-li se dosáhnout imunity, je nutno očkovat, dvakrát, nejméně 60 procent obyvatelstva. To znamená po dobu 24 týdnů očkovat TÝDNĚ půl milionu Čechů, upozorňuje matematik René Levínský. Neočkování obyvatelstva ohrožuje zemi novými, nebezpečnými variantami koronaviru.

  Praha 3. února 2021 – Olga Richterová, poslankyně Pirátů a místopředsedkyně Výboru pro zdravotnictví, se v otevřeném dopise obrátila na premiéra Andreje Babiše s otázkami na jeho jednání s výrobcem očkovací vakcíny firmou Novavax, které proběhlo v létě předchozího roku. Podle premiéra Babiše čeká ČR ve druhém kvartálu 350 tisíc očkovacích dávek, zatímco Jižní Korea dokázala zajistit dodávku 40 milionů dávek. „Vaše vyjednávání nelze v porovnání s Jižní Koreou zhodnotit jako úspěšné,“ uvedla v dopise Richterová. Firma má přitom výrobní závod přímo v ČR.

   16502

  Koronavirus: Proč je poněkud předčasné těšit se na ruskou vakcínu

  3. 2. 2021 / Karel Dolejší

  čas čtení 1 minuta

  Ruská federace zatím podepsala smlouvy o výrobě vakcíny Sputnik V s Běloruskem, Brazílií, Čínou, Indií, Jižní Koreou, Kazachstánem a Tureckem. Důvod, proč jindy tak podezíravá Moskva najednou zachází s patentovými právy natolik velkoryse, je velmi prostý: Rusko zatím nestíhá vyrábět vakcínu v dostatečném množství ani pro svou vlastní potřebu.

  29869

  Kreml přehodnotí "divoká 90. léta"

  3. 2. 2021

  čas čtení 1 minuta


  V posledních dvaceti letech Rusové změnili svůj postoj k 90. letům 20. století, upozorňují Sergej Leonov a Ivan Čuprov. S odvoláním na "uzavřený" průzkum objednaný Kremlem tvrdí, že mladí lidé, kteří si 90. léta nepamatují, je vnímají neutrálně, zatímco starší na ně začali vzpomínat s nostalgií jako na dobu svého mládí.

   16545

  Myanmar: Převrat "jako rozcvička"

  3. 2. 2021

  čas čtení < 1 minuta

  Krátký experiment s demokracií v Maynmaru (dříve Barma) končí vojenským převratem. Mezitím teenagerka natáčí svou rozcvičkovou taneční kreaci - a vůbec ničeho si nevšimne.

  Hospodaření OSBL za prosinec 2020

  17. 1. 2021

  čas čtení 1 minuta

  V prosinci 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 97 640.35 Kč výdaje byly tentokrát 61 731.50  Kč. Zůstatek ke konci lsitopadu  byl 91 418.66 Kč.

  Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci prosinci 2020.

  MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

  Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

  Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

  Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

   

  Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
  19968