Policie v Hongkongu střílí do demonstrantů ostrými náboji

1. 10. 2019

čas čtení < 1 minuta

V den, kdy komunistický režim v ČÍně oslavuje 70. výročí svého vzniku, střílela hongkongská policie do davu prodemokratických demonstrantů ostrými náboji nejméně pětkrát. Jednoho demonstranta postřelili na prsou.

Fotografie z dnešního Hongkongu ZDE

Jako komunisté před rokem 1989: Britské ministryni vnitra se dostalo ovací, když oznámila, že ukončuje volný pohyb obyvatelstva z EU "jednou provždy"

1. 10. 2019

čas čtení < 1 minutaProč noví evropští populisté tak drze lžou

1. 10. 2019

čas čtení 5 minut

Nedělají to proto, aby jim lidé věřili

Lhaní je nyní všudupřítomným rysem dnešní populistické politiky, píše Catherine Fieschi, autorka knihy Populocracy: The Tyranny of Authenticity and the Rise of Populism (Populokracie: Tyranie autentičnosti a vzestup populismu).

Vzdorným výrokem, který najdete ve většině programů populistických stran, bývalo: "Říkáme jen to, co si myslí všichni!" Což je pro ultrapravici zastřený způsob jak říct: nenávidíme migranty, nechceme lidi, kteří vypadají jinak, oblékají se jinak, mluví jinak. Cílem je udělat ostrou čáru mezi tzv. zdravým rozumem obyčejných lidí a nabubřelými způsoby elit. Avšak jak se moc a vliv populistů rozšířil do mainstreamové politiky, populisté lhaní eskalovali a nyní drze a otevřeně lžou zcela bezostyšně pořád.

Nepřátelé Grety Thunbergové mají strach právem

1. 10. 2019

čas čtení 3 minutyStrach by měli mít i politikové - její spojenci

Liberální politikové ji chválí, avšak jejich nečinnost ve věci klimatické krize dokazuje, že ji ve skutečnosti neposlouchají


Greta Thunbergová si udělala hodně nepřátel. Je lehké je poznat, protože jejich zuřivost je tak intenzivní, že vypadají komicky.

Její mnozí stoupenci dost dobře nechápou, proč Thunbergová vyvolává tu šílenou zuřivost. Je zjevné, že je provokují její mládí a její pohlaví, avšak ta kritika se rozkládá, protože Thunbergová explicitně spojuje věci tak, jak to vědci nejsou ochotni udělat. Poukazuje na to, že jejich vědecké předpovědi pro budoucnost klimatu a současný hospodářský a politický pořádek zřejmě nejsou slučitelné, píše komentátor Stephen Buranyi.

Rozhovor Britských listů 239. Jakým hrozbám dnes čelí Česká republika?

27. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta


Bezpečnostní situace ve světě, role České republiky v bezpečnostních strukturách, globální postavení České republiky. To jsou témata Rozhovoru Britských listů, který vede Bohumil Kartous s generálem Petrem Pavlem, který byl od roku 2012 do roku 2015 náčelníkem generálního štábu české armády a v letech 2015-2018 předsedou vojenského výboru NATO. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. září 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rudy Giuliani dostal soudní příkaz, aby vydal všechny dokumenty k Ukrajině

1. 10. 2019

čas čtení 2 minuty

CNN: 47 procent Američanů podporuje Trumpův impeachment:Rudyho Giulianiho, osobního právníka Donalda Trumpa, vyzvaly kongresové výbory Sněmovny reprezentantů, aby do 15. října vydal dokumenty vážící se na jeho a Trumpovy pokusy donutit Ukrajinu, aby zasáhla do americké prezidentské kampaně.

Giuliani, bývalý primátor New Yorku, je klíčovou postavou v ukrajinském skandálu, který vedl americké Demokraty k zahájení vyšetřování s cílem Trumpova impeachmentu.

Donald Trump bojuje proti svému impeachmentu tweety a množstvím placené reklamy na Facebooku

1. 10. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Během minulého víkendu zveřejnil Trump na Twitteru více než 100 tweetů a více než 1800 placených reklam na Facebooku, v nichž bojuje proti svému impeachmentu v důsledku skandálu, kdy nutil ukrajinského prezidenta, aby falešně obvinil Trumpova politického protiviníka Joea Bidena. Reklamy byly na Facebooku přes víkend zhlédnuty 16 až 18 milionkrát a Trumpovi lidé na ně vydali až 2 miliony dolarů.

Mnoho těchto reklam je používáno k získávání osobních informací o uživatelích Facebooku.

Součástí téhož úsilí je i facebooková stránka viceprezidenta Mikea Pence, která vydala na tyto reklamy od 22. do 28. září celkem 700 000 dolarů.

Od doby, kdy Facebook začal v květnu 2018 zveřejňovat, kdo vydává kolik peněz na politickou reklamu, vydala Trumpova kampaň na reklamy pro Trumpa na Facebooku téměř 20 milionů dolarů.

Nick Clegg, bývalý šéf britských liberálních demokratů a nyní viceprezident Facebooku pro globální záležitosti, potvrdil minulý týden v projevu ve Washingtonu, že Facebooku nebude kontrolovat věcnou pravdivost zveřejňovaných politických reklam. 

Johnson předložil Bruselu šílený návrh: tři irské hranice místo jedné

1. 10. 2019

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: V rozhlasovém rozhovoru v úterý ráno tvrdil Johnson, že tento plán je "starý" a že jeho vláda předloží Bruselu "nový", "lepší". Nespecifikoval jaký:

Zuřivost v Irsku ohledně "nezodpovědného" Johnsonova plánu pro "nárazníkovou zónu". Downing Street okamžitě a rychle kapituluje, poté, co prozrazený plán dokázal, že tím poruší dohodu o míru v Severním Irsku. Lhářům z Konzervativní strany se nedá důvěřovat, že nevyvolají znovu terorismus.* * *

Ve snaze "vyřešit" neřešitelný problém hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která se po údajném odchodu Británie z EU má stát hranicí Evropské unie, avšak mírová dohoda o Severním Irsku, plně integrovaná do britského členství v EU, vyžaduje, aby tato  hranice zůstala otevřená, navrhl Johnson a jeho vláda Bruselu na poslední chvíli "sérii celních center" v Irské republice i v Severním Irsku, z obou stran ve vzdálenosti asi 15 km od hranice. Samozřejmě to porušuje veškeré britské přísliby o nutnosti zachování otevřené hranice.

Britský právník David Allen Green: Británie vážně navrhuje jako řešení pro problém severoirské hranice vytvořit tři hranice místo jedné.


Irská televize informuje, že severoirští politikové návrh odmítli jako absolutně nepřijatelný:
 

Tradice, svatost, Bůh a cynismus: Ještě k sv. Václavu

1. 10. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Dovolte mi, prosím, ještě krátkou reakci na diskusi o svatosti svatého Václava. Můj text jasně vycházel z toho, že tu máme staletí starou svatováclavskou tradici, kterou, pokud ji chceme brát vážně, musíme uchopit z pohledu toho, co to vlastně je svatost, jaká vlastně jsou slova Svatováclavského chorálu atd.

Takové tradice totiž mohou být různě zneužívány. Stačí se podívat na to, jak svatováclavskou tradici využívali nacisté po vzniku Protektorátu. Sice ne tak nebezpečné a zvrácené, ale také zcela v rozporu s tím, co je to svatost, je nacionalistická interpretace svatého Václava, která je dost živá i dnes. Na to jsem ve svém článku reagoval.

Proč by Angličané hlasovali pro lháře a podvodníka Johnsona?

30. 9. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

 

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že by Johnsonovi konzervativci "jasně porazili labouristy", píše český tisk.

Proč je tedy lidé volí, když je Johnson podvodník, ptá se Radek Mokrý.

Jan Čulík:

Zaprvé, poté, co se úplně v Británii rozložila třídní příslušnost voličů (už v podstatě neexistuje, že by dělnická třída hlasovala pro labouristy a zbohatlíci pro konzervativce, brexit toto třídní rozdělení úplně rozbil) je nesmírně obtížné provádět průzkumy veřejného mínění a ty průzkumy se jednak od sebe velice liší, zadruhé jsou nespolehlivé. V důsledku existence sociálních sítí se také mění metodologie, jak se tyto průzkumy provádějí a je v současné době nepevná, kromě toho výzkumníci přiznávají, že jim lidé při průzkumech prostě lžou. Levice si v Británii také stěžuje, že většinu průzkumů veřejného mínění dělají firmy či aktivisté spojení s Konzervativní stranou, takže jsou prý ty průzkumy "zásadně zkreslené".  V britském tisku na rozdíl od českého tisku se ale v těchto dnech usuzuje, že průzkumy jsou chaotické a že volby zřejmě povedou k vzniku dalšího nerozhodného parlamentu.


Rusko: "To co praktikovali na Kavkaze přišlo do Moskvy"

30. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

Mnozí představitelé opozice v ruském hlavním městě se utěšovali myšlenkou, že úřady nikdy nepoužijí represe, které rutinně uplatňují na Severním Kavkaze a v dalších oblastech mimo centrum, kvůli přítomnosti médií a západních velvyslanectví, uvedl Ojub Titijev, šéf kanceláře organizace Memorial v Grozném.

Brexit a volby by nevyřešily upadající veřejné finance

30. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Neutrálové a fanatici sdílejí přesvědčení, že provedení brexitu ukončí současný chaos, píše Chris Johns. Uzavření věci je příliš často používané slovo, ale často k němu sahají ti, kdo jsou brexitem buď znuděni, vyděšeni nebo rozhněváni. Dokonce i někteří z příznivců setrvání v EU si nyní myslí, že brzké a vyjednané vystoupení je jediná cesta dál. Toto přesvědčení je nebezpečným klamem.

Britská královna se poprvé v historii dotazovala poradců, za jakých okolností by mohla odvolat premiéra

30. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Před rozhodnutím britského Nejvyššího soudu, který v úterý 24. září rozhodl poměrem hlasů 11-0, že suspendování parlamentu, jehož se dopustil Boris Johnson, bylo nezákonné, se britská královna Alžběta poprvé dotazovala svých poradců, zda může nastat situace, kdy by měla právo odvolat premiéra ze své funkce.

Británie: Další sexuální skandál Borise Johnsona - a jeho mccarthyovská strategie

30. 9. 2019

čas čtení 4 minuty

Tři nedělní hlavní zprávy BBC: 1. Budu ignorovat zákon schválený parlamentem. 2. Neosahával jsem ženám stehna. 3. Nemusím při platbě nevhodných státních dotací "blízké přítelkyni" deklarovat žádný konflikt zájmů. - A tak tu dnes žijeme...

Britský premiér bez mandátu a bez většiny v parlamentě Boris Johnson má další skandál - v nedělníku Sunday Times napsala novinářka Charlotte Edwardes, že když se stal před lety Johnson šéfredaktorem konzervativního týdeníku The Spectator, na recepci pro novináře z tohoto listu u stolu při večeři pod stolem osahával nejen ji, která seděla vedle něho, ale i ženu, která vedle něho seděla na druhé straně. Úřad britského premiéra to ovšem popřel, což vedlo Edwardesovou ke konstatování na Twitteru, že "mám zřejmě lepší paměť než pan premiér".

Londýnské úřady se při tom chystají vyšetřovat obvinění, že se Johnson jako primátor Londýna zřejmě dopustil středu zájmů, když své americké milence nechal dát ze státních fondů statisícové dotace. Sunday Times v neděli přinesl důkazy, že Johnson měl s touto ženou sexuální poměr.

Hospodaření OSBL za srpen 2019

5. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 50 671,02 Kč, výdaje byly 99 116,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Generace Greta

30. 9. 2019

čas čtení 3 minuty

Jedno slunečné odpoledne na konci léta Roger Pallás, dvaadvacetiletý katalánský student blond vlasů a kostnaté postavy, seděl za volantem své dodávky na cestě do Costa Brava, zatímco si zpíval: "Lidé povstanou jako vody, budeme této krizi čelit teď...". Snažil se propagovat píseň a protesty proti změně klimatu ve městě Girona, ale ačkoliv ji poslal prostřednictvím aplikace WhatsApp na spoustu kontaktů, zdálo se, že lidé mají problémy s textem, píšou Catalina Oquendoová, Joana Oliveirová, Mar Centenerová, Guillermo Abril, Elías Camhaji a Santiago Torrado.

Trumpův impeachment: Veřejné mínění "se začíná přiklánět k vyšetřování"

30. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta

Americká veřejnost nyní podporuje vyšetřování za účelem možného odvolání Donalda Trumpa kvůli podezření, že vydíral ukrajinského prezidenta, aby vyšetřoval syna bývalého viceprezidenta Joe Bidena. Tvrdí to vysoce postavená představitelka Demokratické strany a šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, informuje Peter Stubley.

Volby v Rakousku: Rozložila se podpora pro ultrapravici

30. 9. 2019

čas čtení 3 minutyVolební podpora pro rakouskou Stranu svobody (FPÖ) poklesla o více než třetinu: voliči tuto ultrapravicovou stranu potrestali za korupční skandál, který v Rakousku nedávno vedl k pádu vlády.

Bývalý kancléř Sebastian Kurz, 33, se zjevně znovu stane nejmladším šéfem státu na světě poté, co jeho Lidová strana (ÖVP)získala 37,1 procent hlasů - je to její nejlepší volební výsledek od roku 2002.  

Druhým velkým vítězem je rakouská Strana zelených, která dosáhla dosud svého nejlepšího výsledku v historii - 14 procent. Středolevicová Sociálnědemokratická strana poklesla na historicky nízkých 21,7 procenta, ale stále zůstává druhou rakouskou nejsilnější stranou.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Je rozumné, aby Západ sázel vše na technologie?

30. 9. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Jedním z pilířů americké taktiky protipovstaleckých operací (COIN) bývala ještě nedávno vlastní drtivá převaha v prostředcích nočního vidění. Avšak to už nyní neplatí dokonce ani v případě afghánského Talibanu, který si z různých zdrojů opatřuje noční optiku - a v kombinaci s palbou vedenou puškami pro přesnou střelbu Dragunov až na 800 m způsobil letos afghánským vládním silám o 7 % vyšší ztráty než vloni ZDE.

Vnímavý účastník zlomových let

30. 9. 2019 / Pavlína Antošová

čas čtení 15 minut


Přestože se generálmajor MUDr. Jiří Smrčka (10. 5. 1912 – 9. 4. 1998) řadí k legendám Ústřední vojenské nemocnice, širší veřejnost jej příliš nezná. Přitom k vrcholům jeho životního příběhu patří působení v září 1938 a v srpnu 1968. Tyto dvě dramatické kapitoly zůstávají zachyceny v různých pramenech. A rozhodně by neměly zapadnout.

Třeboňský rodák se roku 1931 – po maturitě na gymnáziu ve svém rodišti – stal vojenským stipendistou lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Promoval roku 1937 a ještě absolvoval kurz pro vojenské zdravotníky. Pak si odbyl – bez nadsázky – křest ohněm.

Výsledky rakouských parlamentních voleb

29. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta

Na základě 92,1 procent sečtených hlasů:


ÖVP-EPP: nejlepší výsledek od r. 2002
SPÖ-S&D: nejhorší výsledek v historii
FPÖ-ID: nejhorší výsledek od r. 2006
GRÜNE-G/EFA: nejlepší výsledek v historii
NEOS-RE: nejlepší výsledek v historii


Demonstrace v Manchesteru. Koná se tam výroční sjezd Konzervativní strany, nyní jen ultrapravicové frakce Borise Johnsona

29. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

"Odstraňte si svého johnsona z naší demokracie!"Konzervativní kongres se koná za hradbou betonu a oceli:Ještě o svatém Václavu

29. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Miroslav Ivanov ve své knize o vraždě sv. Václava vyslovil teorii, že starší z bratří byl Boleslav, ale že se narodil ještě před uvedením jeho otce Vratislava na knížecí stolec, zatímco Václav se narodil až poté, píše Jan Šimůnek. A protože západní křesťanská církev brala prvorozenectví striktně podle pořadí narození, zatímco východní podle byzantského ritu patrně prosazovala "porfyrogenesi", tedy nástupnictví prvního syna, narozeného až po uvedení jeho otce na post panovníka (a starší v následnictví pomíjela), nastal zde konflikt mezi zastánci obou větví křesťanství (respektive nabyl na obrátkách, protože existoval v podstatě od mise Konstantina a Metoděje), protože obě strany měly svého kandidáta na knížecí stolec.

O svatém Václavu: Kdo má k dispozici sdělovací prostředky, ten vítězí

28. 9. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Já mám daleko cyničtější vysvětlení kanonizace svatého Václava než Boris Cvek.

Je to podle mě jednoduché: z mocenských důvodů se stal Václav obětí vraždy svého bratra Boleslava - tehdy si vládci nebrali servítky a moc pro ně byla daleko důležitější než pár vražd.

Zbožný Václav silně podporoval církev. Hodnostáři církve samozřejmě zuřili, když Boleslav z politických důvodů zavraždil jejich příznivce a mecenáše.

V desátém století byla ovšem církev nositelem gramotnosti a vzdělanosti. Knihy se psaly a opisovaly v klášteřích.

Církevní hodnostáři tak měli na rozdíl od negramotného násilníka Boleslava moc, která přetrvala staletí - sdělovací prostředky. Legendami vytvořili dokonalý obraz dobrotivého vládce Václava, nechali ho vzdorně svatořečit a proměnili ho na staletí v patrona českého národa. Byla to dlouhodobá pomsta Boleslavovi. 

Svatý Václav Boleslavovi: "Včera byl u vás dobrej mejdan." Boleslav: "A dneska bude ještě lepší!" (a udeřil ho mečem):

Vstane blahoslavený Václav, jenž se měl státi brzy obětí Kristovou, neboť prahl podle onoho svého svatého obličeje pospíšiti do chrámu, aby mohl co nejskrytěji pokleknouti k další modlitbě, dříve než by se sešel zástup lidu, a zatímco touží jako dobrý pastýř se svým stádem poslouchat a zpívat společně jitřní chvalozpěvy, brzy jest polapen do osidel úkladů.

Neboť kněz toho chrámu, jeden z těch, od nichž vyšla nepravost z Babylonu, hned jak spatřil muže božího přikázání, podle příkazu zločinců zavřel dveře kostelní.

Povstanou i připravení úkladníci, totiž jeho bratr s celou svou ozbrojenou četou. A spatřiv bratra, vyvolený vojín boží, chtěje mu díky vzdáti, obejme pažemi jeho šíji, a líbaje ho, pozdraví ho slovy: "Buď stále zdráv, můj bratře, oplývej statky života pozemského i budoucího a ať tebe Kristus přijme k své věčné hostině, jako tys včera mne a mou družinu s takovou štědrostí pohostil." Ale na to on odpověděl zpupně a s posupným pohledem, vytasiv meč, který měl skryt pod pláštěm: "Včera ovšem, jak chvíle toho žádala, jsem tě pohostil, nyní však takto bratr bratru poslouží!" A máchnuv mečem, udeřil ho do hlavy, ale poněvadž toho moc Páně chránila, stěží dokázal, že mu krev vytryskla.


Celá legenda ZDE

O svatosti svatého Václava

28. 9. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Svatý Václave / vévodo České země / kněžě náš / pros za ny Boha / svatého Ducha / Kyrieleison. Tohle je původní text Svatováclavského chorálu, jehož kořeny sahají patrně až do 12. století. Pro mne byla vždy na tomto kultu světců patronů znepokojující podobnost s lokálními pohanskými bůžky. Bůh Stvořitel stvořil celý vesmír, Kristus zemřel za všechny, ale Václav má orodovat za český národ. To je znepokojivé. Jenže důraz toho textu není přece na Václavovi.

Případ Borise Johnsona a jeho "přítelkyně" oficiálně předán policii, Trumpův ukrajinský skandál sílí

28. 9. 2019

čas čtení 6 minut


V Británii i v USA je poučení jasné: Bojovat proti populistům je jako prát se s prasetem - oba se zašpiníte, ale praseti se to líbí - přesto je to nutno udělat.

Paralela mezi chováním Donalda Trumpa a Borise Johnsona se v těchto dnech zdá být absolutní. Případ Borise Johnsona byl oficiálně předán policii, ta má vyšetřovat, zda se dopustil nepřípustného chování v úřadu veřejné služby. Je totiž obviňován, že se dopustil střetu zájmů v souvislosti s finanční podporou, kterou poskytl ze státních zdrojů své přítelkyni Jennifer Arcuri. Ta od něho obdržela velké finanční částky a navzdory protestům Johnsonových podřízených ji Johnson bral na své státní návštěvy do zahraničí. Týdeník Sunday Times minulý týden napsal, že v té době Johnson Arcuriovou pravidelně navštěvoval v jejím bytě v Londýně a že ho charakterizovala jako "jednoho z mých nejlepších přátel". ZDE 

V Americe rezignoval na svou funkci Kurt Volker, Trumpův mimořádný velvyslanec pro Ukrajinu, v souvislosti s dopadem šířící se krize kolem Trumpova ukrajinského skandálu.

Britští Gumáci se vracejí, tentokrát na globální scénu

28. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Vladimír Putin


V osmdesátých letech sledovalo britský satirický televizní program The Spitting Image (Jako by jim z oka vypadli, česká verze Gumáci) každý týden patnáct milionů diváků. Nyní, třiadvacet let po zrušení tohoto programu pro nezájem, se pořad znovu vrací, tentokrát na globální televizní obrazovky. Producenti seriálu jednají s americkými televizními sítěmi. Takto bude vypadat Donald Trump:


29951

Degenerativní společenská porucha: volíme bezohledné zbabělce

Chtělo by to více přívětivých psychopatů v čele

26. 9. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty


V roce 2010 provedli psychologové Scott Lilienfeld, Steven Rubenzer and Thomas Faschingbauer zajímavý výzkum (krátce rozebírá psycholog Kevin Dutton, k dispozici je i celá studie). Na základě biografických informací srovnali americké prezidenty od George Washingtona po George W. Bushe na škále v průniku dvou charakteristik, jež jsou připisovány psychopatii: míra neohroženosti bez ohledu na důsledky (fearless dominance) a míra bezohlednosti vůči právům a nárokům ostatních (impulsive antisociality). Ukazuje se vcelku přirozeně, že minimálně v charakteristice neohroženosti se lidé v čele často vymykají průměru populace. Problém je, že když se vymykají i v charakteristice bezohlednosti vůči ostatním. A největší problém je, když v čele stojí bezohlední zbabělci...

30510

Pojďme se opájet blbostí a poctivě si to zaplaťme

Tupost podporovaná společností Amazon

26. 9. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Podobné samolepky si umisťují na auta "bojovníci" s šestnáctiletou holkou, která jen zosobňuje současnou expertní shodu na tom, že klimatická změna je:

a) Ve významné míře ovlivněna lidskou činností

b) a její průběh predikuje při hustotě osídlení Země člověkem velké problémy v blízké budoucnosti, jako např. nedostatek vody, tání ledovců (a migraci na základě zvyšující se hladiny světového oceánu), vyhynutí kritického počtu rostlinných a živočišných druhů atp.

Čtenář a výtvarník Kamil Schwarz k tomu dodává:

30367

Česká aliance za “svobodu” oligarchie

26. 9. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 8 minut


Mediální mapa ČR v éře započaté vstupem ANO do vlády Bohuslava Sobotky snoubila tradiční pravicovou rétoriku postkomunistické ČR s populistickou apologetikou elit vzešlých z privatizace. Tiché spojenectví ve výkladu „pravdy“ mezi médii ze svěřeneckého fondu Andreje Babiše a největším mediálním domem (podle 
Wikipedie) Czech News Center (CNC) Daniela Křetínského a Patrika Tkáče nespočívá pouze v paktu o neútočení, ale i v aktivní obraně společných zájmů a klíčových osob garantujících tyto zájmy.

Páteční demonstrace proti globálnímu oteplování v Budapešti

27. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta

Za poslední týden se protestů proti globálnímu oteplování účastnilo šest  milionů lidí, ve všech časových pásmech světa, ve všech kulturách a ve všech generacích. V pátek 27.9. vyšly do ulic dva miliony lidí. ZDE

Pátek v Buenos Aires, Argentina:

Montreal. Půl milionu demonstrantů:

Okraje silnic se mohou stát chráněnými přírodními koridory

27. 9. 2019

čas čtení 1 minuta


Nové předpisy by ušetřily peníze, a vedly by k rozšíření obrovského množství polního kvítí

Británie by mohla mít o 400 miliard více polních květin, kdyby se tráva na okrajích islnich sekala později a méně často


Charitativní organizace Plantlife apeluje na změnu celostátních předpisů pro sekání trávy u silnic. Tráva u silnic by se neměla sekat čtyřikrát do roka, ale jen dvakrát, a to až poté, co se vysemení polní kvítí. Obnovilo by to  diverzitu květin a úřadům by to ušetřilo peníze.

Formální mechanismy ochrany ústavnosti v České republice selhaly

27. 9. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Sněmovnou ve čtvrtek večer podle očekávání neprošel senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta. Pro hlasovalo jen 58 poslanců, proti 62. Poslanecká sněmovna má přitom v České republice 200 míst - což znamená, že celkem 80 nepřítomným zákonodárcům bylo celé téma dodržování ústavy prezidentem naprosto ukradeno - a dali přednost jinému odpolednímu programu.

Velká klimatická sázka popíračů s gretenisty

27. 9. 2019 / Milan Čech

čas čtení 12 minut

Společnost je i u velmi základních a mimořádně významných celospolečenských problémů čím dál víc rozdělená na dva nesmiřitelné tábory s přesně opačnými názory. Společenský vývoj byl vždy do jisté míry utvářen těmito souboji, přičemž se dosud i díky nim nakonec vždy ukázalo, které řešení a který z táborů byl blíže dlouhodobé rovnováze, udržitelnosti a pravdě. Často to byla velmi bolestná prozření, např. když se většinové části Němců ukázalo, že sebou posedlý xenofobní a násilnický psychopat s knírkem skutečně není optimálním lídrem pro šťastnou a úspěšnou budoucnost země. Sice to evidentně nestačilo a někteří z jiných koutů planety si tuto lekci potřebují zopakovat, ale výsledek bude tentýž. Prozření z bytí na nesprávné straně nebylo snadné a příjemné, ale výsledky z něj nakonec často byly enormně pozitivní a posunuly např. ono Německo na pozici lídra v mnoha oblastech.

Vzdorný Bolsonaro oznamuje likvidaci domorodých komunit v Brazílii

25. 9. 2019 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty"Domorodí indiáni nechtějí být chudými domácími v bohatém území," provokoval extremně pravicový populista


Brazilský prezident Jair Bolsonaro otevřeně deklaroval během zahajovacího projevu na Valném shromáždění OSN, že už v Brazílii nebude chráněna domorodá kultura ani území tradičních domorodých indiánských kmenů. Namísto toho bude Bolsonaro podporovat urbanizaci kmenů žijících v Amazonii tam, kde jsou ložiska zlata a nerostného bohatství, která mohou obohatit brazilskou ekonomiku. Bolsonaro oznámil "novou politickou strategii pro domorodce", která bude prosazovat jejich "hospodářskou autonomii". "Radikální ekologický aktivismus a zastaralá ochrana domorodých komunit jsou v rozporu s tím, co si přejí samy domorodé národy. Jen to představuje jejich zaostalost, marginalizaci a naprostou absenci občanství," řekl Bolsonaro.

30362

Klimatická krize: Proč propadat svazujícímu skepticismu?

26. 9. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty


Česká republika se nemůže tvářit, jako by se jí klimatická krize netýkala. I přes naše environmentální problémy můžeme s hořkostí v srdci hovořit o štěstí, neboť globální oteplování drtivě dopadá především na chudé země s nízkou uhlíkovou stopou. Ale proč sedět se založenýma rukama, když existují různá řešení, jak se s touto osudovou hrozbou vypořádat? Jediné, co chybí, je politická vůle. Pokud ale dříve nebo později nezačneme jednat, nezbyde nám nic jiného než útěšná modlitba.

Máte problém s gretenismem? Zavolejte na naši pomocnou linku!!

27. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Toto video zhlédlo více než 13 milionů lidí.

"Dobrý den. Jsem muž středního věku a mám ztrapňující problém. Iracionálně zuřím proti jedné švédské holce, která chce zachránit naši planetu. Naštěstí dnes existuje telefonní číslo, kam mohu zavolat!"

"Dobrý den, dovolali jste se na pomocnou linku ohledně Grety Thunbergové. Jestliže jste dospělý člověk, který potřebuje z nějakého důvodu řvát na dítě, pomocná linka Grety Thunbergová existuje, aby vás tolerovala."

"Ta holka jen vyvolává zbytečnou úzkost.  Způsobuje, že blížící se konec světa zní jako blížící se konec světa!"

"Celá ta fraška už pokračuje příliš dlouho. Teď koukám, že mluví na nějaké maketě OSN."

"To byla opravdová OSN, pane."

"Takže než začnete psát SAMÝMI VELKÝMI PÍSMENY na fórum pod nějakým článkem, dovolte, aby naši expertní poradci vaši situaci zhodnotili."

"Pane, potřebuju vám položit několik otázek, než začneme. Máte na svém twitterovém účtu místo vlastní fotografie fotku vejce?"

"Ano, ale to je jen proto, že nemám žádné dobré fotografie svého obličeje."

"Vyslechneme vás, bez ohledu na to, jaké říkáte blbosti."

"No, jestli je to opravdu taková milá, švédská holka, která se stará o lidi, proč mi nepomůže složit mou nově zakoupenou knihovnu?"

"Když se tolik stará o obnovitelnou energii, proč nechodí s čepicí, která obsahuje solární panel a větrníkem vepředu?"

"Říkali, že ten film o berušce byla komedie. No, já jsem se nesmál ani jednou."

"Pane, myslím, že vy potřebujete pomocnou linku Grety Gerwigové."

"99 procent na serveru Rotten Tomatoes! 99 procent!!"

"Já vás propojím."

"Je to naprosto v pořádku, my víme, že to, že děti jednají jako dospělí, může způsobovat, že se dospělí začnou chovat jako děti."

"Musím upřímně říci, že já jí prostě závidím, že dostala zadarmo plavbu přes oceán do Ameriky."

"Pane, ona se tam přeplavila sama."

"No, já netuším, proč si poplácává rukama s Obamou, když mně se to nikdy nepodařilo."

"Uvažujete o tom, že byste založila své vlastní podstatné globální hnutí?"

"Ale je přece daleko lehčí pomlouvat hnutí někoho jiného!"

"Neměli bychom naslouchat dítěti, měli bychom naslouchat odborníkovi."

"Aha, dobře, no, chcete, abych vás přepojila na odborníka?"

"Haló?"

Pomocná linka Grety Thunbergové. Protože když jde o klima, my všichni víme, že jen právě ona je tím zatraceným problémem.
 

Znečištění v Ostravě: Orientační měření NO2 upozorňuje na místa silně znečištěná dopravou

27. 9. 2019

čas čtení 5 minut

Tisková zpráva Centra pro životní prostředí a zdraví

Ostrava 27. září 2019 – Aktuální vědecké poznatky ukazují, že znečištění ovzduší oxidem dusičitým (NO2) může představovat riziko pro lidské zdraví i v hodnotách, které splňují platné limity. V Ostravě a v dalších 8 krajských městech České republiky se proto projekt Centra pro životní prostředí a zdraví se pokusil zmapovat míru znečištění ovzduší oxidem dusičitým. V Ostravě bylo za pomoci tzv. pasivních vzorkovačů provedeno čtyřtýdenní orientační měření znečištění na 17 převážně dopravně zatížených l okalit&a acute;ch, a to zejména na místech, kde nejsou umístěny stacionární monitorovací stanice. V Ostravě byly naměřeny nejvyšší hodnoty znečištění na ulicích Místecká, Rudná a Hlučínská. Vůbec nejhorší situaci projekt zaznamenal na některých místech Prahy a Brna, přičemž tato dvě města navíc dle výsledků stabilního monitoringu stále překračují platný limit znečištění oxidem dusičitým. (1)

 

Trumpův rozchod s poválečným mezinárodním řádem

27. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Trump právě skončil svůj projev v OSN a jedna věc v něm chyběla: Jakékoliv výraznější odsouzení Íránu, nebo kohokoliv, za útok na (saúdský) Bukajk, píše John Robb. Odsouzení a příslib následné akce, která by byla očekávána od amerického prezidenta od 2. světové války.

Trump žádal Ukrajinu, aby kryla aktivity ruské GRU

27. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Americký prezident se ve svém ukrajinském telefonátu zmínkou o Crowdstrike (společnosti, která vyšetřovala ukradení emailů Demokratické strany, k němuž došlo před posledními prezidentskými volbami) pokoušel zbavit Rusko viny za hacking v roce 2016, upozorňuje Patrick Tucker.

Trumpův ukrajinský telefonát je Mueller 2.0

27. 9. 2019

čas čtení 3 minuty

Ústavní krize, nebo hon na čarodějnice? Stejně jako během ruského vyšetřování se Demokraté a Republikáni dohadují, jak vyložit skutečnost. Tentokrát jsou nicméně důkazy jasné, píše Oliver Sallet.

K politice masochismu

27. 9. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

V tradici křesťanského sektářství existuje hluboce zakořeněné vědomí, že pokud už jste jednou na světě, jednoduše nemůžete nehřešit. Veřejné vyznávání hříchů pak patří k prostředkům úlevy, které si hříšník může po libosti dopřát - mj. aby dokázal bližním, jak je vlastně morálně na výši.

Greta Thunbergová: Být odlišný není nemoc

26. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

Co vám vzkazuje Greta Thunbergová:

Tak znovu...

Jak jste si možná povšimli, nenávistníci zůstávají stále aktivní - jdou po mně, po tom, jak vypadám, jak se oblékám, jak se chovám a jak jsem odlišná.
Vymýšlejí si všechny možné lži a konspirační teorie.

Pokoušejí se překročit všechny možné červené čáry ve snaze odvést pozornost: naprosto zoufale se snaží, abychom nemluvili o klimatické a ekologické krizi.

Být odlišným není nemoc a současná, nejlepší věda, jakou máme k dispozici, není jen "názor" - jsou to fakta.

Avšak neplýtvejte svým časem a nevěnujte jim už pozornost.

Svět se probouzí. Přichází změna, ať se jim to líbí či nelíbí.

Těším se na vás v ulicích tento pátek!

 


Jak se mají chovat média

26. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta

Americká televizní stanice MSNBC přerušila přímý přenost projevu Donalda Trumpa s upozorněním, že Trump lže. Obvinění z údajně korupce, vznesená proti Joeu Bidenovi a jeho synovi, byla vyšetřována a bylo zjištěno, že se nezakládají na pravdě, upozornila televize.

Tak se mají chovat média. Uvádět lži politiků na pravou míru (JČ):

O časopisech Nature a Science

25. 9. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Jsou lidé, kteří mají tendenci vidět svět jako arénu, v níž člověk může mít jen svou úzkou odbornost, a jinak je diletant. Pro ně není možné, aby někdo byl odborník zároveň ve filozofii, chemii, buněčné biologii a v oblasti vývoje léků. Bohužel pro ně: možné to je, neboť tyto oblasti mám oficiálně potvrzené.

Je také možné, že někdo – jako třeba já – čte systematicky mnoho let časopisy jako Nature nebo Science. Tyto dva časopisy bývají považovány obecně vědci za ty nejlepší na světě a v analýzách společenských důsledků vědy se od sebe neliší. Já osobně mám potřebu nějak veřejnost občas seznámit s tím, co se v těch časopisech v té či oné ostře debatované věci děje.

Právníkovi, který vyhrál proti Johnsonovi u Nejvyššího soudu, doporučuje policie, aby si koupil neprůstřelnou vestu

26. 9. 2019

čas čtení 1 minuta


Čelný právník, který s kolegy zvítězil tento týden u Nejvyššího soudu proti Johnsonovi, když soud prohlásil jeho suspendování parlamentu za nezákonné, konstatuje, že bude zřejmě muset kvůli výhrůžkám smrtí opustit Británii.

Jolyon Maugham QC oznámil, že jeho místní policie a kriminální komisariát jsou natolik znepokojeny nedávnými výhrůžkami smrtí, že mu doporučili, aby nosil neprůstřelnou vestu, a bývalý expert na terorismus dostal nařízeno, aby v Maughamově domě instaloval tlačítko pro případ nouze. Kolem Maughamova domu je také instalováno vysoce bezpečnostní ochranné zařízení.

Varování pro všechny: Záměrné vyvolávání nenávisti funguje. Dá se na tom vybudovat kariéra. Ale co pak?

26. 9. 2019

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Muž se ve čtvrtek pokusil rozbít okna a kopáním probourat dveře do poslanecké kanceláře Jess Phillipsové v jejím volebním okrsku v Birminghamu. Vykřikoval "fašistka". Pracovníci její poslanecké kanceláře se museli v kanceláři zamknout. Muže posléze zatkla policie. K incidentu došlo poté, co Phillipsová ve čtvrtek v Dolní sněmovně předložila "naléhavou otázku" ohledně nenávistného jazyka, viz níže.

Poté, co Boris Johnson popřel, že jeho nenávistného jazyka zneužívají proti poslancům útočníci, Phillipsová zveřejnila anonymní dopis, v němž se pravilo: "Je prorocké, že Boris Johnson říká, že raději by byl, aby ho našli mrtvého v příkopě. To se stane těm, kdo odmítnou realizovat brexit." ZDE  


Labouristická poslankyně Jess Phillipsová položila ve čtvrtek Dolní sněmovně "naléhavou otázku" ohledně nenávistného jazyka, jakého používá ve Sněmovně Boris Johnson. Její projev je závažným varováním pro nás pro všechny. I země s ctihodnými demokratickými kořeny se může rychle propadnout do nenávisti.  (JČ)

Jess Phillips:

Používání výrazů včera a v minulých týdnech jako "kapitulační zákon" [to je výraz, který Johnson používá pro zákon, jímž Dolní sněmovna zabránila divokému brexitu, pozn. red.], "válka", "zrada", "zrádci" - to zjevně bylo vyzkoušeno na pracovních seminářích a záměrně je těchto výrazů intenzivně používáno cíleně vyvolávat nenávist a konflikty.

Rozumím tomu, funguje to.

Není to upřímné. Je to totálně naplánované. Je to stoprocentně připraveno jako umělá strategie, kterou kdosi vypracoval s cílem poškodit naši zemi a vyvolat v ní nenávist.

Když slyším o vraždé mé kamarádky Jo Coxové a vidím, co to ve mně a v mých kolezích a kolegyních vyvolalo, jak se bojíme, když slyšíme, že to pan premiér charakterizoval jako humbuk, já vlastně nepociťuju vůči panu premiérovi zlost, je mi líto vás, kteří musíte podporovat jeho linii.

Lidé naproti mně (na konzervativních lavicích v parlamentě) vědi moc dobře, jak děsivé to bylo charakterizovat vraždu mé kamarádky jen jako humbuk.

Chci požádat pana premiéra, aby se omluvil a chci mu říct, že nejodvážnější, nejsilnější věcí je říct "omlouvám se" - bude vypadat dobře a lidi, kteří chtějí brexit, to nerozezlí, pokud se aspoň projednou zachová jako státník.

Nadávat mi, přičítat mi a mé mrtvé kamarádce slova, které jsme neřekly, to mě rozhněvalo, a mám i strach, ale nebudu reagovat, protože pan premiér chce, abych reagovala, abych se přidala k chaosu, který udržuje tuto nenávist a tento strach na našich ulicích.

Já bych jen chtěla požádat pana ministra, aby požádal pana premiéra, aby se v soukromí se svými poradci a s některými svými kolegy setkal se mnou a s mými přáteli z rodiny Jo Coxové, abychom mu mohli vysvětlit svůj smutek a vysvětlili mu, proč je to tak odporné, že se rozhodl vyvolávat v zemi konflikty, namísto toho, aby byl státníkem.

Problémy Donalda Trumpa v souvislosti s vydíráním ukrajinského prezidenta sílí

26. 9. 2019

čas čtení 3 minuty

Pět klíčových problémů z Trumpova ukrajinského skandálu
List Washington Post získal odtajněnou sedmistránkovou stížnost týkající se Trumpova vydírání ukrajinského prezidenta Zelenského.

1. Bílý dům se pokusil o utajení telefonního rozhovoru Trump-Zelenský

Whistleblower poukazuje na to, že se Bílý dům pokusil zabránit činitelům v hodnocení hrubého transkriptu Trumpova rozhovoru s ukrajinským prezidentem Zelenským z 25. července 2019 - toho transkriptu, který Bílý dům pod tlakem konečně zveřejnil dne 25. 9. 2019.

Pozdvižení v Dolní sněmovně nad Johnsonovou agresivitou

26. 9. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Poznámka mně: Nedivat se už na parlamentní TV kanál, dokud Johnson nezmizí. Dnes večer to bylo nejnechutnější, nejodpornější divadlo, jaké jsem kdy viděla. On a jeho přehnaně privilegovaní mafiáni si nezaslouží už ani pohrdání. Během  středeční dlouhé a emocionální debaty v Dolní sněmovně  Boris Johnson, navrátivší se z USA po úterní totální porážce u britského Nejvyššího soudu, který prohlásil jeho suspendování parlamentu za nezákonné, reagoval na tento rozsudek agresivně. Komentátoři poukazují na to, že se z porážky pro sebe snaží vytlouci volební kapitál. Populisticky totiž bude vytvářet představu, že "britské elity, včetně soudců a parlamentu, se spikly a brání realizaci touhy lidu uskutečnit brexit". Tu uskuteční jedině lidový šampion Boris Johnson.

Agresivita Johnsona i členů jeho vlády byla ve středu v Dolní sněmovně neuvěřitelná, zjevně bezprecedentní.

Labouristická poslankyně Paula Sheriff na Johnsona v emocionálním vystoupení apelovala, aby přestal užívat konfliktního jazyka a označovat poslance, kteří s ním nesouhlasí, za "zrádce", aby nepoužíval slova "zrada", a "kapitulace". Poukázala na to, že mnozí poslanci jsou v dnešní době terčem výhrůžek smrtí a že Johnsonův nenávistný jazyk jejich situaci činí nebezpečnou. Upozornila, že těsně před referendem o brexitu byla ultrapravicovým aktivistou zavražděna její kolegyně Jo Cox.

Sněmovna explodovala, když Boris Johnson toto varování Sheriffové označil za "humbuk". Obdobně explodoval Twitter.

Komentátorka Marina Hyde:

Evropa se dívá s otevřenou pusou na to, co se děje v Londýně. Dohoda o brexitu nebude

26. 9. 2019

čas čtení 4 minutyKatya Adler, evropská korespondentka, BBC:
Jak Evropa sleduje s otevřenou pusou neuvěřitelné scény ve Westminsteru, vedoucí politikové v Paříži, v Berlíně,  v Dublinu a v Bruselu se ptají: Co dál? Protože nikdo to neví jistě, připravují se určité nouzové plány.


Pravděpodobnost, že by Británie dosáhla dohody s šéfy EU do summitu v polovině října, nebyla nikdy v EU považována za vysokou. Nyní kontakty tuto pravděpodobnost charakterizují jako "v podstatě nulovou". Nezapomínejme, že vlády EU by musely ještě před říjnovým summitem dostat z Británie plný text legálně realizovatelné alternativy nahrazující irskou podmínku.

Brutalizace Británie: Johnson se rozhodl bojovat agresivním populismem

26. 9. 2019

čas čtení 5 minut

Budou voliči reagovat pozitivně na lži, manipulaci a zuřivou agresivitu?

Reakce zuřivého Borise Johnsona, znepokojivě plného adrenalinu, na verdikt britského Nejvyššího soudu, který zrušil jeho suspendování parlamentu, byla naprostým pohrdáním - soudy, parlamentem a nakonec i veřejností a jakoukoliv politickou slušností, píše varovně Martin Kettle. Prozatím si Johnson stále ještě zachovává většinu své formální moci premiéra. Avšak vnitřní moc této role, její morální autorita, Johnsonova schopnost vládnout a schopnost smysluplně reprezentovat zemi prakticky skončila. Všechno je to tragické pro zemi, která ho nikdy nepožádala, aby se stal jejím premiérem.

Johnson nemůže obvinit soudce, protože se to neodváží udělat. Obviňuje poslance, protože jsou lehkým terčem. Ale hlavní vina spočívá na něm, a na brexitérských fundamentalistech v Konzervativní straně.

Aktualizace: Takto reaguje čtvrteční ranní tisk (jeho titulní stránky ZDE).

Daily Mirror píše. "MUŽ BEZ STUDU". Guardian: "Poslanci zuří, Johnson tvrdí, že ohledně brexitu mluví za Británii".  Daily Mail: "DEJTE NÁM VOLBY TEĎ!" "Voliči útočí na spiknutí establishmentu blokovat brexit!"  Daily Express: "Zuřivý Boris: Brexitoví vzbouřenci čelí DNI ZÚČTOVÁNÍ!" The Times: "Sněmovna se dostala do bodu varu." Daily Telegraph: "Parlament musí ustoupit, nebo bude čelit DNI ZÚČTOVÁNÍ" Financial Times: "Vzdorný Boris připravuje volby podle hesla 'Parlament proti lidu'".

Hlavní komentátorka televize BBC Laura Kuennsberg přinesla ve středu ve 22 hodin v hlavních zprávách reportáž o děsivých scénách v parlamentě a hovořila velmi varovně. "Ač jsem byla svědkem stovek debat v parlamentě, nic takto strašlivého jsem dosud nezažila. Nenávist a emoce z obou stran byly děsivé. Vypadalo to, jako že parlamentu vybuchla  a odletěla střecha." Nenaznačuje to pro politický vývoj v Británii nic pozitivního.


Z výše uvedeného přehledu vidíte, že bulvární tisk Daily Mail a Daily Express, spolu se zahraničními oligarchy, bratry Barclayovými vlastněným deníkem The Telegraph, nadšeně podporují Johnsonovu strategii vyvolávat nenávist vůči "proevropskému establishmentu", včetně parlamentu a soudnictví. Vypadá to, že Anglie (ne zřejmě celá Británie, situace ve Skotsku, v Severním Irsku a ve Walesu je jiná) se propadne ve fašistický, netolerantní stát. Nejsou to dobré vyhlídky a je s podivem, jak rychle dokáže populista zničit tradiční demokracii. (JČ)29740

Havlíčkovská ozvěna 17. listopadu 1989

Báseň pro přátele ostnatých drátů

26. 9. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení < 1 minuta

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Máme doma pohraničního psa hopsa

když vidí narušitele, hopsá hopsa

ukousne mu nohu pod kabátem hopsa

zahrabe ji pod ostnatým drátem hopsa

Za ním zostra kalašnikov hopsa hopsa

plíží se tu pohraničník hopsa hopsa

ustřelí ti nohu nebo koule hopsa

zahrabe tě jako chcíplýho psa hopsa.


Strážný skáče z věže hopsa hopsa hopsa

počasí je horší, než by bylo pod psa

na sněhu jsou stopy imperialisty

i když měl bejt kurva jako papír čistý!

Proštípal se plotem a pak hopsa hopsa

rovnou hop do nepovolenýho ovsa

strážný hledá v zoufalosti mašli hopsa

cejtí se fakt blbě skoro jako pod psa

hou

Guardian: Čína cenzoruje sociální síť TikTok

Kontrola totality v digitální éře

26. 9. 2019

čas čtení 1 minuta

Žádný "závadný" obsah ve smyslu čínské zahraniční politiky. Takové je údajně zadání pro moderátory sociální sítě TikTok, kterou vlastní čínská spoldečnost a která nabrala velké popularity zejména mezi teenagery. Bitský deník The Guardian zveřejnil informace o tom, že vlastník sociální sítě, společnost ByteDance, velmi ochotně spolupracuje na dodržování tabu nastavených čínskou zahraniční politkou: omezování informací o statusu Tibetu, o událostech na náměstí Nebeského klidu, nebo o zakázané sektě Falung Gong. Moderátoři mají dle Guardianu za úkol odstraňovat obsahy, které jsou v rozporu s čínskou totalitní doktrínou.


Pozn. Boba Kartouse: "Totalitní režimy mají paradoxně mnohem snazší situaci při regulaci digitálního diskurzu. Stačí nařídit, jaká témata jsou nevhodná a snažit se je z diskurzu vytěsnit. A pokud svět z hlediska šíření informací ovládají sociální sítě, není lepšího nápadu, než takovou sociální síť, s velkou účastí, přímo kontrolovat a řídit. V souvislosti s tím jsou skutečně zábavné snahy společnosti PPF a spřízněných politiků, které mají představovat Čínu jako nějakého obchodního partnera, od nějž bychom se vlastně mohli dost dobře učit..."

Trump zveřejnil shrnutí svého rozhovoru se Zelenským

25. 9. 2019

čas čtení 2 minuty

Republikáni jsou ohromeniDonald Trump zveřejnil shrnutí svého rozhovoru s ukrajinským prezidentem Zelenským, nikoliv tedy, kupodivu, doslovný transkript. (On nemá Bílý dům nahrávku?) Trump tvrdí, že shrnutí dokazuje, že je nevinen. Jenže i toto shrnutí obsahuje pasáž, v níž Trump od Zelenského vyžaduje, aby začal vyšetřovat Bidena a jeho syna. I Republikáni jsou tím ohromeni:

Británie zřejmě neodejde z EU dne 31.10.

25. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta

Jak jsme předpovídali v tomto Rozhovoru Britských listů, Británie zřejmě neodejde z EU 31.10., pokud odejde vůbec:


Klimatologové znovu varují: Oceány jsou v krizi, ledovce tají a mořská hladina se zvyšuje

25. 9. 2019

čas čtení 6 minut

Tisková zpráva Greenpeace a Klimatické koalice

Dnes vydaná speciální zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) o oceánech a kryosféře (zamrzlých oblastech) ukazuje, jak ničivé jsou již nyní klimatické změny v našich oceánech a jak kvůli oteplování mizí plochy pokryté ledem. Vědecký report podtrhuje nutnost zvýšit úsilí všech vlád světa při řešení klimatické krize a ochrany oceánů.

Je to ostuda, jak ho zmanipulovali rodiče, aby prosazoval jejich levicovou agendu

25. 9. 2019

čas čtení 1 minuta


Sir David Attenborough: Viděl jsem přírodu v její snad nejvíce fascinující existenci, plné života. Avšak byl a jsem také svědkem ohromujících změn. Změn, které dnes ohrožují samotné naše civilizace. Stojí za to se zamyslet nad tím, že naše civilizace vznikly především v důsledku klimatické stability za posledních 12 000 let. Problém je, že jsme tu stabilitu začali považovat za něco daného. A naše stabilní, spolehlivá planeta už neexistuje. Dopad této destabilizace bude mít hluboký dopad na všechny země na světě. Když o tom začnete uvažovat, není zřejmě dnes žádná více znepokojující myšlenka. Jediné podmínky, jaké lidé kdy znali, se mění a mění se rychle. V roce 2020 máme klíčový okamžik v historii. Někteří tomu říkají superrok. Dojde k zásadním globálním rozhodnutím ohledně klimatu, přírody, oceánů a rozvoje. Nic není důležitějšího a dalekosáhlejšího. Jestliže jsme kdy potřebovali silný signál od světových politiků, že tento problém vyřešíme, je to nyní. To, co my uděláme v následujících několika letech, určí následujících několik tisíc let. 


Boris Johnson byl nucen se předčasně vrátit do Londýna

25. 9. 2019

čas čtení 5 minut


Musí se ve středu vystavit zuřivosti britských poslanců ve znovu otevřeném parlamentu


Ponížený Boris Johnson byl donucen zkrátit svou návštěvu New Yorku a vrátit se do Londýna, kde bude čelit v znovu otevřeném parlamentu zuřivosti poslanců - poté, co britský Nejvyšší soud dramaticky rozhodl, že jeho suspendování parlamentu na pět týdnů bylo nezákonné.

Svým verdiktem posílil britský Nejvyšší soud mandát parlamentu a podřídil mu exekutivu. Podle odborníků to ovlivní nejen britský ústavní pořádek na dlouhá desetiletí do budoucnosti, ne-li staletí.

Dolní sněmovna se vrátí k zasedání ve středu dopoledne a poslanci podrobí Borise Johnsona výslechu.

Komentátor Raphael Behr k věci píše:

Klimatická změna, Greta Thunberg a český internet

25. 9. 2019 / Vladimír Novák

čas čtení 6 minut

Pokud Vám doktor najde rakovinu prostaty, také mu neodpovíte: můj kamarád pekař tvrdí, že je to jen zácpa a já mu věřím.

Asi nikomu neušel emotivní projev švédské aktivistky Grety Thunberg na půdě OSN. Ve svém projevu tato 16-ti letá slečna požaduje od vůdců světa, aby konali více k odvrácení trvalých klimatických změn na naší planetě. Bohužel je nutné zdůraznit a znovu opakovat, že Greta pouze upozorňuje na závěry pocházející z vědecké komunity. Té samé komunity, která stojí za růstem našeho poznání o světě, ve kterém žijeme, a technologického pokroku, který nám náš způsob života umožňuje. Její závěry samozřejmě nejsou součástí nějaké politické diskuze, proti které se můžeme vyhranit svým vlastním “názorem”. 

Maketa demokracie v podmínkách současného Ruska

25. 9. 2019

čas čtení 3 minuty

Při práci na tomto článku jsem měla velké štěstí, uvedla Alla Sergejenková. Jen náhodou jsem si na stránce Polit.ru poslechla záznam přednášky, kterou proslovil 27. září 2007 v moskevské literární kavárně Bilingua Dmitrij Jefimovič Furman, tehdy hlavní vědecký spolupracovník Evropského institutu Ruské akademie věd, historik, politolog a sociální filozof.

Americké letectvo vyvíjí prototyp náhrady letounu F-35

25. 9. 2019

čas čtení < 1 minuta

Stíhací letoun šesté generace by měl vzniknout v letech 2030-2040, píše Kris Osborn. Iniciativa nazvaná Next Generation Air Dominance (NGAD) se dlouhá léta nacházela v koncepční fázi a nynější "prototypování" a "demonstrace" pomáhají zjistit, které technologie letectvo v budoucnu použije.

Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19010