Jak může vypadat konflikt mezi Tureckem a Syrskými demokratickými silami?

10. 10. 2019

Turecká armáda ve středu uskutečnila invazi na severovýchod Sýrie. Zatímco Kurdy vedené Syrské demokratické síly (SDF) byly do značné míry vyzbrojeny Washingtonem, postrádají obrněná vozidla, dělostřelectvo a letectvo, jaké má k dispozici moderní armáda.

Turecko, které se chlubí druhou největší armádou v NATO, má moderní letectvo a jeho vojáci získali zkušenosti ve dvou předchozích operacích v severní Sýrii, jakož i během dekád bojů se Stranou kurdských pracujících (PKK) v samotném Turecku.

Severovýchod Sýrie, to jsou spíše nízké a otevřené planiny, které vyhovují obrněným a mechanizovaným jednotkám. Podle analytiků oslovených Al Džazírou Ankaru patrně čeká snadné vítězství, neboť v pozemních bitvách ani zkušené SDF nedovedou dlouho odolávat leteckým útokům, tankům a těžkému dělostřelectvu.

SDF mají navzdory turecké vojenské převaze k dispozici protitankové řízené střely a přenosné protiletadlové systémy. SDF jsou navíc zoceleny v boji s Daešem. Tyto zbraně mohou ohrozit turecká obrněná vozidla nebo helikoptéry.

Celý text v angličtině ZDE

0
Vytisknout
3390

Diskuse

Obsah vydání | 11. 10. 2019