Co si dnes přečtete v Britských listech

2. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Ačkoliv je sportovní fanda, Olympijské hry jsou pro něj dnes naprostá fraška, argumentuje Jiří Hlavenka. Proč je sledujete? 29. července 1996 vyšlo prvni vydání Britských listů. Podívejte se na to, jak vypadaly kdysi, zjistíte, že i ta první vydání byla podstatně živá. Před pěti lety vysvětlil v rozhovoru s Bohumilem Kartousem Jan Čulík, proč je r. 1996 začal, po mnohaleté práci novináře, denně na internetu vydávat.

Střední Evropa se nebezpečným způsobem propadá do populismu a nejvarovnější vývoj zaznamenáváme v Maďarsku a v Polsku. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost podporuje antisemitismus a polský parlament nyní, naprosto trestuhodně, schvaluje zákon, jímž se zamezí navrácení židovského majetku, ukradeného nacisty, potomkům původních majitelů.

 17528

Věci, které mě moc neberou: Olympiáda

2. 8. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

 
Zajímá mě, zda to máte obdobně nebo úplně jinak a proč. Je možné, že se ze mě postupně stává zapšklý brbla, kterému se nelíbí nikdo a nic, tak to potřebuju zavčas vědět.

Ještě je potřeba říci, že jsem sportovní fanda. Třeba fotbalu rozumím naprosto perfektně, ostatně tak jako každý chlap v této zemi. Stačí mně obvykle tři zpomalená opakování z různých úhlů, abych správně poznal ofsajd, a tak. A samozřejmě mám radost z jakéhokoli úspěchu našich sportovkyň a sportovců, a z úspěchu našich tenistek ve čtyřhře mám velkou radost. Jen ta událost samotná mě moc nebere.


Rozhovor Britských listů 411. Volené politiky je za záměrně šířené lži nutno kritizovat

30. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaMěli bychom kritizovat Zemanova mluvčího Ovčáčka za nesmysly, které zveřejňuje na Twitteru? Zajímavá analýza publikovaná v britském rozhlase varuje, že když lidé přetvítovávají materiály, které kritizují, přestože s nimi nesouhlasí, vede to k jejich virálnímu šíření. Co s tím? O tom uvažují v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík a Bohumil Kartous. 16518

Průběžné zpravodajství:

Někteří potrhlí Němci demonstrují proti ochraně před koronavirem

2. 8. 2021

čas čtení 8 minut

- Británie provede klinické testy nejoptimálnějšího očkovacího programu pro těhotné matky. Britští zdravotníci varují, že varianta delta je pro těhotné matky daleko nebezpečnější než předchozí mutace a doporučují, aby se nechaly očkovat co nejrychleji.

- Spojené státy dosáhly 70 procent proočkování první vakcínou. Tento cíl byl původně plánován k dosažení do Svátku nezávislosti dne 4. července. Průměrný denní počet osob očkovaných první dávkou tam dosáhl za poslední týden 320 000. Zdravotníci a vládní činitelé prezentují novou vlnu koronaviru v USA jako "pandemii neočkovaných". Spojené státy nyní zaznamenávají 72 000 nákaz denně více než loni v létě. V pondělí zveřejnila studii z jednotlivých amerických států Kaiser Family Foundation, z níž vyplývá, že obětí nákazy se stává méně než 1 procento očkovaných osob a rozsah proniknutí nákazy mzi plně očkované je 0,01 procenta v Connecticutu a 0.9 procent v Oklahomě. Více než 90 procent všech případů a více než 95 procent případů končících hospitalizací nebo úmrtím jsou mezi neočkovanými osobami, zjistila studie. 49,7 procent Američanů je nyní plně očkováno. ZDE 

- Britská televizní celebrita Jeremy Clarkson, proslulá svými útoky proti kočovníkům, cyklistům, aktivistům za práva zvířat, řidičům náklaďáků, Georgi Michaelovi a Liverpoolu nyní v rozhlasovém rozhovoru zaútočila na ty "ty komunisty" ve vládním vědeckém týmu pro koronavirus Sage, bránící zrušení karanténních opatření, a argumentovala, "když zemřete, no tak zemřete".  ZDE 

- V olympijském Tokiu roste počet nákaz, Japonsko hospitalizuje vážně nemocné a izoluje jiné nakažené doma.

 17524

Pětadvacet let Britských listů

30. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta

Před pětadvaceti lety, dne 29. července 1996, vyšlo první vydání Britských listů. ZDE

Další vydání z roku 1996 ZDE

Původní archiv Britských listů od roku 1996 ZDE

Ta raná vydání byla pozoruhodně živá, podívejte se třeba sem: http://www.britskelisty.cz/1996/1223brit.htm


 

Před pěti lety, při příležitosti dvacátého výročí vzniku Britských listů, hovořil šéfredaktor Jan Čulík s Bohumilem Kartousem o jejich étosu a o důvodu jejich existence:


 16518

Střípky z Covidů 3

2. 8. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 13 minut


Guatemalské ponaučení aneb cesta z krize

Úspěchy kremelské vakcínové diplomacie více škodí, než zachraňují. Škodí odběratelům a vyhovují Kremlu. Zločinný vakcínový Kreml ve Střední a Latinské Americe způsobil velká neštěstí. Kremelská vakcínová diplomacie může slavit stovky tisíc nakažených a tisíce mrtvých. Což však Kreml nikdy příliš netrápilo. Ani ti mrtví, ani ti je netrápí. Kreml dokáže s úsměvem vyhrožovat Brazílii, pokud nezaregistruje ruskou „dataless“ vakcínu Sputnik V. Kreml umí naslibovat hory doly, přičemž zůstanou jen pouště a pustiny. Jedna země za druhou se v Kremlu dotazuje… kde že jsou naše poctivě zaplacené Sputniky? Kam odletěly? Proč nemáme druhý vektor z dvouvektorové vakcíny? K čemu je nám dvouvektorová vakcína, když druhý vektor si syslí v Kremlu? A musí ho dávat na příděl. Smlouva nesmlouva, peníze nepeníze. Jak je vůbec možné, že  se ještě najdou naivní země, které uvěří a svěří naděje a peníze do Putinova  chřtánu?

Polsko novým zákonem zabrání židům v restituci nemovitostí, které jim odebrali nacisté

2. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

 

Polsko je jedinou významnější zemí, která neumožnila restituci ukradeného židovského majetku. Nyní se chystá navracení židovského majetku učinit ještě nemožnějším.


Před několika lety stála Shoshana Greenbergová před domem v městě Lodź, který kdysi vlastnila její rodina, se starou fotografií v rukou a se slzami v očích.

Greenbergové je nyní 74 let a žije v Tel Avivu. Její otec byl hlavou prominentní bohaté židovské rodiny v městě Lodź, která vlastnila průmyslové budovy, obytné domy a nemovitosti na dovolenou.

 16510

Británie: Brexit a covid vytvořily perfektní atmosféru pro likvidaci demokracie

2. 8. 2021

čas čtení 4 minutyMáme pocit, že jsme ohroženi a v nebezpečí, a Johnsonova vláda toho využívá k likvidaci základních svobod v Británii


Police v britských supermarketech jsou buď poloprázdné, nebo úplně prázdné, píše John Harris.

V důsledku brexitu nejsou řidiči kamionů:

Přichází příliš mnoho nezávislých analýz zkoumajících britská data o obchodu, které docházejí k témuž závěru: Brexit škodí vývozcům. A nejenom dnes či zítra, ale bude to trvat po velmi dlouhou dobu. Britští vývozci přišli o svůj podíl na trhu.Populističtí řvouni nyní útočí na Královskou národní instituci záchranných člunů, že prý zachraňováním uprchlíků z potápějících se člunů v kanálu La Manche "provozují pro uprchlíky taxi servis": 16440

Boris Johnson čelí vzbouření ohledně "nesnesitelného" hladu a chudoby v kdysi bohatých jihoanglických městech

2. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Brexitérský poslanec Steve Baker z jihoanglického města Wycombe naléhá na ministry Johnsonovy vlády, aby neignorovali krizi chudoby způsobenou pandemií v kdysi bohatých volebních okrscích, jako je jeho. Přidávají se k němu i další konzervativní poslanci.

Podle Bakera se lidé v jeho volebním okrsku v důsledku pandemie "dostali do opravdu vážných potíží". Studie z Sheffield University identifikovala Bakerovo město Wycombe jako město, které má největší "potravinovou nejistotu" v Británii. Přibližně 14 procent jeho obyvatel letos v lednu hladovělo, protože vůbec neměli na jídlo, a asi třetina obyvatel tohoto města měla vážné problémy dovolit si nákup potravin.

 17527

Ovčí rouno populistické krajní pravice a kardinální hřích šíření nenávisti

2. 8. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

 
Chtějí dětem cenzurovat informace,  že existují i jiní lidé než heterosexuálové;
Chtějí cenzurovat novináře, kteří kladou otázky odhalující jejich rozpory či korupci;
Chtějí cenzurovat svobodu žen rozhodovat o svém těhotenství;
Chtějí cenzurovat ty, kteří mají jiná náboženství;
Chtějí cenzurovat muslimy, aby se nesměli oblékat tak, jak si přejí;
Chtějí cenzurovat znásilněné ženy, aby se nesměly oblékat tak, jak si přejí;
Chtějí cenzurovat transexuály, aby se nesměli oblékat tak, jak si přejí;

 16470

Občané z Evropské unie, kteří zažádali o trvalý pobyt v Británii, čelí hrozbě deportace

2. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

 
Britské ministerstvo vnitra zřejmě porušuje mezinárodní dohodu o brexitu


Občané z Evropské unie, žijící v Británii, kteří po brexitu podle mezinárodní dohody o brexitu zažádali o trvalé povolení k pobytu, jsou ohrožení deportací. Je to v rozporu s ujišťováními od britské vlády a zdá se, že je to v rozporu s ustanoveními mezinárodní dohody o brexitu.

 17530

Uctěme památku obětí Porajmos, romského holocaustu

1. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

Dovolujeme si vás informovat o konání pondělní pietní akce k uctění památky obětí Porajmos, romského holocaustu.


Třetí pražský ročník Leperiben: My nezapomínáme, proběhne v pondělí 2. srpna od 17 hodin v Praze na náměstí Míru. Večer je složen ze scénického vyprávění příběhu přeživšího pamětníka, romské hudby a předčítání jmen obětí.

Utrpení romského národa za nacismu je majoritě stále takřka neznámé. Nemluví se o něm, nepíše se o něm v učebnicích, proto jakoby neexistovalo. Myslím, že postarat se o to, aby oběti této hrůzné zvůle byly řádně uctěny a aby se o Porajmos, tedy holocaustu Romů, mluvilo se stejnou oprávněnou vážností, jakou v tomto kontextu požívají ostatní oběti, je úkolem mé generace, říká David Tišer, ředitel pořádající organizace ARA ART.


K vítězství zla je nutné pouze to, aby dobří lidé nedělali nic!

7. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaPokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Co když je globální oteplování hoax a my vytvoříme lepší svět jen tak pro nic za nic?

1. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta


Řečník:

- Energetická nezávislost
- Zahránit deštné pralesy
- Udržitelnost
- Ekologické pracovní příležitosti
- Města, v nichž se dá dobře žít
- Obnovitelné výrobky
- Čistá voda, čistý vzduch
- Zdravé děti

Muž v publiku:

Co když je globální oteplování hoax a my vytvoříme lepší svět jen tak pro nic za nic?

 17526

Turisty zachraňovala z hořících letovisek u Středozemního moře flotila lodí

1. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Šest lidí zemřelo v důsledku divokých požárů v Turecku, v Itálii a v Řecku, kde stoupla teplota nad 40 stupňů Celsia. V Grónsku stoupla teplota neobvykle na 19,8 stupňů Celsia a roztálo tam za jediný den 8,5 miliard tun ledu.


Turisti museli být evakuováni záchrannými čluny z přímořských letovisek v Turecku, poté, co lesní požary ohrozily hotely v letovisku u Egejského moře v městě Bodrum. Šest lidí zemřelo a dalších 500 vyžadovalo ošetření v nemocnici ve středomořských městech v Turecku v důsledku zranění požáry, které zuří v Turecku od středy, ničí lesy a některé osady a ohrožují vesnice a turistická letoviska.

 17525

Proč se nevyšetřuje "policejní" smrt Stanislava Tomáše v Teplicích?

1. 8. 2021

čas čtení 2 minuty


Od roku 1990 existuje 10 případů, kdy po policejním zákroku zemřeli lidé


Přátelé,

krátce z tiskové konference, která se týkala policejního zákroku v Teplicích a smrti Roma Stanislava Tomáše, které jsem se zúčastnil společně s paní Editou Pišojovou a Gwendolyn Albert, píše Jaroslav Miko.

Věřím, že celá naše TK byla kvalitně připravena a že jsme se opírali především o fakta namísto emocí.

Byly vyjmenovány konkrétní jednotlivé pochybnosti v samotném teplickém zákroku a také pojmenovány systémové chyby, které ve fungování policie ČR spatřujeme.

Cílem naší výzvy není "démonizovat" policisty, ale reformovat a profesionalizovat policejní práci.

Od roku 1990 existuje 10 případů, kdy po policejním zákroku zemřeli lidé. U většiny z těchto případů šlo o lidi jiné národnosti, či o zvláště zranitelné lidi, například psychicky nemocné.

 16447

Koronavirus: Británie čelí pravděpodobnosti tisíců mrtvých na covid každý rok, varují vědci

1. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

 

Koronavirus bude kolovat spolu s chřipkou a dalšími sezónními viry a stane se součástí přijímaných zimních nemocí


Británie čelí pravděpodobnosti, že každoročně po dlouhá léta budou na covid umírat tisíce lidí, varují někteří vědci. Upozorňují, že vlny případů projdou zemí každou zimu, covid-19 se připojí k dalším sezónním virům, včetně chřipky, a budou na něj umírat staří a nemocní lidé. Každoročně, jak studené počasí donutí lidi, aby byli v místnostech, šíření infekce koronaviru se zvýší, počty nákaz vzrostou a některé tyto nákazy budou končit úmrtím.

Rozhovor Britských listů 410. Češi si jsou vědomi klimatické krize, ale nevědí co dělat

26. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaKatedra environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s iniciativou Green Dock vypracovala průzkum veřejného mínění ohledně toho, jaký mají dnes Češi postoj vůči klimatické krizi. Dotazovali se osob starších 15 let. O výsledcích tohoto průzkumu mluví Jan Čulík s Janem Krajhanzlem z Masarykovy univerzity, hlavním autorem tohoto projektu, který se zabývá názory lidí na klimatickou krizi už 18 let.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Varianta delta "není smrtnější než předchozí varianty," tvrdí Světová zdravotnická organizace. "Avšak má těžší průběh," konstatují CDC

30. 7. 2021

čas čtení 4 minuty

V jednom americkém okrese se po účasti na veřejných akcích pod střechou nakazilo koronavirem 75 procent plně očkovaných osob. Proto byly v USA znovu zavedeny roušky.

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou Plzeň  a další oblasti kolem Plzně směrem od Plzně na jih až po okres Klatovy, Praha a okolí, Jablonec, Pardubice. V pátek 30.7. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 140 denních nákazV ČR do 30.7. zemřelo 30 373 lidí, je to za posledních 24 hodin o 10 více. V nemocnicích je 50 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR dosáhl počtu 1 673 576 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 495 331 osob, i druhou dávkou 4 683 232 osob. Před nebezpečnou variantou delta je tedy dosud v ČR stále ještě nechráněno  cca 53 procent obyvatelstva.


- Italsky institut zdraví publikoval data o úmrtích na covid za půl roku (2/2021-7/2021), kdy se už očkovalo. Pouze 1,2% všech úmrtí na covid v tomto období bylo plně očkovaných, a naopak téměř 99% obětí nebylo očkovaných, anebo mělo jenom jednu dávku. Podle institutu tak očkování skýtá velmi vysokou účinnost ochrany před covidem.  ZDE

- Mexické ministerstvo zdravotnictví potvrdilo dalších 459 denních úmrtí na covid, celkem je v Mexiku registrováno úmrtí 240 456 osob na covid, avšak odhaduje se, že je počet mrtvých až o 60 procent vyšší.

- V Brazílii zemřelo dalších 963 lidí, celkový počet mrtvých na covid je tam 555 460. Bylo také registrováno dalších 40 904 denních nákaz. Celkem bylo v Brazílii nakaženo covidem více než 19,8 milionů lidí.

- EU dostane do října od firmy Moderna dalších 40 milionů vakcín.

- Světová zdravotnická organizace naléhá, aby svět potlačil koronavirus, než vzniknou nové varianty. Šíření varianty delta je varováním, že je nutno virus potlačit, než zmutuje v něco horšího. 

 16578

Co je v Česku dobrá zelená politika?

30. 7. 2021 / Beno Trávníček

čas čtení 2 minuty

Je skoro jisté, že řada lidí se shodne na tezi, že ochrana životního prostředí má být jednou z hlavních priorit, pokud chceme do budoucna nějak rozumně přežít a žít. Podstatně méně lidí si ale bude notovat v tom, jaké k takovému cíli vedou dobré cesty.

K potřebnému sjednocování zelených sil v Česku tak nepřispívají výkřiky z vlastních řad proti dočasně nezbytné jaderné energii či zařízením pro energetické využívání jinak nevyužitelných odpadů, proti zařízením k využívání energie větru či slunce (v době nutného omezování fosilních paliv!) ani opomíjení, někdy až dokonce popírání sociální dimenze celého problému.

Země v bodě zvratu

30. 7. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta

 
Téměř měsíc před očekávaným termínem dosáhla Země svého  „Dne přetížení“ tento čtvrtek (29). Jinými slovy, lidstvo spotřebovalo všechny zdroje, které je planeta schopna obnovit za rok a vše spotřebované od dnešního dne  přesahuje to, co dokáže Země dodat bez poškození.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 17521

221. děťátko je holčička Lenka v pardubické nemocnici! Sedmé letošní

30. 7. 2021

čas čtení 1 minuta

Holčička vstoupila do nového života dvířky pardubického babyboxu 30. července v 9:14. Stala se sedmým letošním děťátkem, devátým pardubickým a 120. holčičkou. Pardubice postoupily na třetí místo v počtu odložených děťátek za Prahu a Brno. Lékařka ve službě mi řekla: "Je vitální, dnes narozená." Vlasatá holčička příliš oblečená nebyla, ale dárce ji zabalil do látkové pleny, píše Ludvík Hess.

 16987

V jádru stejná politika

30. 7. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

Argumentace současné vlády, a zejména ministra průmyslu Havlíčka, podle které konec uhlí znamená více jádra, se dá číst také jako zakonzervování mocenských vztahů v české energetice na příští generace. Velká trojka české energetiky, tedy EPH, ČEZ a Sev.en Energy, v minulosti několikrát prokázala, že se v klíčových otázkách budoucnosti energetiky v Česku dokáže dohodnout.

27809

USA: Rozhovory s Íránem "nemohou trvat věčně"

30. 7. 2021

čas čtení 2 minuty

 • Nový ultrakonzervativní íránský prezident znamená dramatické snížení šancí na úspěch snah obnovit íránskou jadernou dohodu (JCPOA). 
 • Ačkoliv samotný Raisí říká, že chce v jednáních pokračovat, ultrakonzervativní tábor jako celek je proti dohodě se Západem. 
 • USA vyjadřují ochotu jednat dál, ale zdůrazňují, že rozhovory nemohou trvat donekonečna. 

Rozhovor Britských listů 404. Můžeme po tornádu ignorovat klimatickou katastrofu?

2. 7. 2021

čas čtení 1 minutaMnozí tvrdí v českých médiích, že nedávné tornádo na jižní Moravě nemělo vůbec , ale vůbec nic společného s globálním oteplováním. Až na to, že globální oteplování nám přineslo extrémy počasí, vedra, přívalové deště, záplavy. Jak by měli lidé v České republice na problém klimatické změny reagovat? O tom hovoří Jan Čulík s environmentalistou Janem Hollanem z organizace Czech Globe, Ústavu pro výzkum globální změny v Brně. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. července 2021.

Viz též publikace
Jan Hollan a Yvonna Gaillyová, Ochrana klimatu

Ke stažení zde:
https://www.veronica.cz/publikace-ke-stazeni?i=109 16936

Putin jako Milošević

30. 7. 2021

čas čtení 2 minuty

 • Putin si nyní osvojil podobný jazyk etnického nacionalismu jako kdysi Milošević.
 • Proto není jasné, zda mu Západ bude opravdu ochoten vyjít vstříc - a riskovat opakování toho, co se stalo v 90. letech na Balkáně. 

 17045

Postskriptum k Vrběticím, aneb "Nadějné vyhlídky"

30. 7. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

 • Pražský institut bezpečnostních studií ve své studii upozornil, že mainstreamová média vrbětickou krizi zvládla relativně uspokojivě, nezvládli ji však politici. 
 • V případě pokračování Babiše ve funkci premiéra lze po volbách očekávat vystupňování útoků právě na ta nezávislá veřejnoprávní média, která jako jediná v krizi slušně obstála. 
 • To by dále snížilo již tak omezenou schopnost ČR odolávat nepřátelské propagandě. 

Korupce v Británii: Šéf probrexitové kampaně Vote Leave dostal vládní pandemický kontrakt v hodnotě 580 000 liber bez konkursu

29. 7. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Bývalý vrchní poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings udělil v březnu 2020 bez konkursu svému kamarádovi z probrexitérské kampaně Vote Leave kontrakt v hodnotě 580 000 liber. Jeho úkolem bylo zjišťovat průzkumy veřejného mínění reakci občanů na pandemii. Cummings donutil nejvyššího státního úředníka na britském úřadu vlády, odpovědného za podepisování uzavřených kontraktů, aby tento kontrakt okamžitě podepsal "a pokud někdo v Úřadu vlády bude bědovat, řekněte mu, že to nařídil Cummings of premiéra."

Firmu Hanbury Strategy založil Paul Stephenson krátce po referendu o brexitu, během něhož pracoval vedle Cummingse jako tiskový mluvčí organizace Vote Leave. Hanbury také pracoval pro Konzervativní strany během předvolební kampaně r. 2019.

Kontrakt udělený Hanburymu, v jehož rámci měl zjišťovat názory britské veřejnosti na vládní opatření proti pandemii, zpochybňuje u soudu skupina Good Law Project, která argumentuje, že udělení kontraktu projevilo "zjevnou zaujatost" vzhledem k tomu, že Hanbury měl těsně styky s Cummingsem a s Konzervativní stranou.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Rozhovor Britských listů 405. Lidé postižení tornádem žijí bez střech a oken a ve strachu z počasí

5. 7. 2021

čas čtení 1 minutaJižní Morava, nedávno postižená tornádem, není úplně bez zkušeností s přírodními katastrofami. Několikrát v minulosti byla postižena ničivými povodněmi. Přesto, šokujícím způsobem, dodnes v regionu neexistuje řádně efektivní, koordinovaný systém pro řešení krizových situací, jichž se sílícím globálním oteplováním bude stále více. Zlata Maděričová, jedna z obětí tornáda, dům jejíž rodiny byl vážně poškozen, poukazuje v rozhovoru s Bohumilem Kartousem na chaotickou absenci řádné koordinace při poskytování pomoci obětem této přírodní katastrofy, a na nedostatek managementu. Odstraňování škod bude dlouhodobé a je nutné nezapomínat, že lidé v postižených obcích stále žijí v domech bez střech, bez oken a za jinak velmi ztížených podmínek. A samozřejmě ve strachu, který posiluje nejisté počasí. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 7. července 2021.30372

Volební rituály

29. 7. 2021 / David Marenčák

čas čtení 5 minut

- Volební systém tak, jak je nastavený, nás prakticky nutí neustále zvažovat mezi menším a větším zlem.

- Zvolení politikové zpravidla svým slibům nedostojí.

- Analogie s (ne)výherním automatem není náhodná: kdo na tom všem vydělá?

26475

Katolíci se bouří proti spojování církve s extremistickými stranami: otevřený dopis kardinálu Dukovi

29. 7. 2021

čas čtení 9 minut

Rádi bychom Vás informovali o otevřeném dopisu, který dnes zaslaly více než dvě desítky veřejně známých osobností z katolické církve kardinálu Dukovi a v němž vyjadřují své hluboké znepokojení nad spojováním církve s extremistickými politickými stranami. Tento dopis je zejména reakcí na kandidaturu Josefa Nerušila v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny za SPD a Hany Lipovské za Volný blok. Autoři a signatáři dopisu připomínají, že oba jmenovaní jsou úzce spojeni s nejvyššími orgány české katolické církve, a domnívají se, že kardinál Duka se od jejich politických aktivit dostatečně jasně nedistancoval. Zároveň upozorňují, že politické subjekty, za něž Nerušil a Lipovská kandidují, zastávají krajní či extremistické názory a jejich postoje odporují základním principům křesťanství a evangelia:  30689

Proklamovat svobodu občana, jde-li o aplikaci injekcí?

29. 7. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 9 minut

Ještě se obecně vraťme k těm uvažovatelným právům nekonat, jsou-li tu při té aktuálně zamýšlené nesoučinnosti s obecně vyhlášeným očkováním proti koronaviru taky jistá předem nekontrolovatelná rizika. (Něco si zároveň trochu zopakujeme. /Mj. viz též v BListech příspěvky autora v těchto dnech./) Automaticky to neznamená, že každý – byť i racionální – přístup k vytčenému problému se počítá. Pokud se jedná o problematiku očkování proti „Covidu-19“, vzorek CVVM naznačil, že hnedle celá třetina obyvatel ČR více či méně nepočítá s tím, že by se dala v uvedené souvislosti očkovat. (Ať to stojí, co stojí? A nejen toho suverénního „negativistu“!) Přičemž zrovna v ČR se jedná o regulérně ověřená a řadu měsíců v praxi účinně uplatňovaná farmaka. (Jsou tu k dispozici „výsledky“! Do konce července 2021 byly již podány skoro 4 miliardy dávek vakcíny proti koronaviru. Do 24. 7. to bylo podle elektronicky dostupných statistik 3 857 093 692 dávek.)

Rozhovor Britských listů 406. Struktura daní v ČR je špatná

12. 7. 2021

čas čtení 1 minutaČasto ekonomové v ČR hovoří o údajné nutnosti zeštíhlovat stát, ale jde v postatě jen o povrchní, neoliberální ideologická hesla vzniklá v devadesátých letech. Existuje nesoulad mezi výdaji státního rozpočtu a příjmy, jednak v důsledku pandemie a jednak v důsledku zrušení superhrubé mzdy. V ČR jsou dominantní odvody na sociální a zdravotní pojištění, které musejí platit úplně všichni, i když vydělávají velmi málo. Politici si hrají s daní z příjmu a zvýhodňují tím některé společenské skupiny. Nejvíce ČR zdaňuje lidi s nejmenšími příjmy. To má negativní dopad na jejich dlouhodobou kariéru a na jejich uplatnění na trhu práce. Český stát je velmi nepružný, nedokázal efektivně reagovat na pandemii, nedokáže ani reagovat na digitalizaci. S Filipem Pertoldem, ekonomem a výzkumníkem Cerge-EU, hovoří o těchto věcech Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 14. července 2021.

30657

Koronavirus: kterak cynická hamižnost západních zemí a farmaceutických gigantů připravila o život miliony lidí

29. 7. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Ačkoli je pandemie pohromou přírodního rázu, a tudíž ji se zdravým rozumem nelze srovnávat s kriminálními invazemi či genocidami, vždy existují řešení, jak její katastrofální dopady zmírnit a jak předejít zbytečným ztrátám na životech. A pokud jsou tato opatření některými státy vědomě sabotována, ti, kdo nákaze podlehnou kvůli tomu, že nemohou být očkováni, jsou obětmi jejich ukrutné hamižnosti.

 16638

Hana Lipovská opakuje chybu radního J. Nerušila a je v konfliktu zájmů

29. 7. 2021

čas čtení 3 minuty

Členka Rady České televize Hana Lipovská je v konfliktu zájmů, neboť kandiduje v blížících volbách za politickou stranu Volný blok v Pardubickém kraji, a zároveň odmítá rezignovat na pozici členky Rady ČT. Stejně tak jako člen Rady Českého rozhlasu Josef Nerušil odmítá uvést svoje působení do souladu se zákony.

 16447

Průběžné zpravodajství:

Po půl roce klesá účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech z 96 procent na 84 procenta

29. 7. 2021

čas čtení 6 minut

 

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou Plzeň  a další oblasti kolem Plzně směrem od Plzně na jih až po okres Klatovy, Praha a okolí, Jablonec. Ve středu 28.7. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 195 denních nákazV ČR do 28.7. zemřelo 30 363 lidí, je to denní nárůst o jednoho mrtvého. V nemocnicích je 47 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 673 219 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 456 681 osob, i druhou dávkou 4 606 208 osob. Před nebezpečnou variantou delta je tedy dosud v ČR stále ještě nechráněno  cca 54 procent obyvatelstva.

- Po půl roce klesá účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech z 96 procent na 84 procenta. Bylo to zjištěno analýzou více než 44 000 lidí. Vědci zjistili, že účinnost této vakcíny při zabránění infekci, která by způsobovala i jen mírné příznaky klesá o 6 procent každé dva měsíce po očkování.

- Izrael začíná nabízet lidem nad šedesát let třetí vakcínu firmy Pfizer/BioNTech, protože se časem snižuje imunita očkování. Třetí vlna očkování promění Izrael v testovací prostor ohledně účinnosti třetích vakcín. V minulých dnech bylo zjištěno, že účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech za půl roku od očkování poklesne z 96 procent na 84 procent. Od té doby, co se v Izraeli v červnu začala šířit varianta delta, izraelské ministerstvo zdravotnictví dvakrát informovalo o poklesu účinnosti vakcíny vůči nákaze a o mírném poklesu v ochraně před vážnou formou nemoci.

- Tisíce dětí v Indii se nyní musejí starat samy o sobe, poté, co přišly o rodiče, kteří zemřeli na covid. Mnoho těchto dětí se stává obětí nucené prostituce a kriminálních gangů:- Řecké ostrovy v Egejském moři dostaly kategorii "temně červená", Kréta se dostala do této kategorie, signalizující vysokou míru nákaz, už minulý týden.

- Myanmar by se mohl stát superšiřitelským státem koronaviru, varuje speciální odborník OSN pro tuto zemi. Apeluje na Radu bezpečnosti OSN, aby požadovala příměří. V důsledku hluboké politické a hospodářské krize způsobené únorovým vojenským pučem se zastavil očkovací program i testování a vládní nemocnice v podstatě nefungují. Lékaři, kteří stojí v čele stávek proti vojenské juntě a odmítají pracovat ve státních nemocnicích musejí léčit pacienty tajně, neboť čelí trvalé hrozbě násilí od armády nebo zatčení.  ZDE 

- Ředitelka amerických Center pro zvládání chorob a ochranu před nimi (CDC) Rochelle Walensky vysvětlila, proč by od nynějška měli i plně očkovaní Američané nosit v místnostech roušky. Upozornila, že z nových vědeckých poznatků v posledních dnech vyplývá, že v některých případech byli novými mutacemi koronaviru nakaženi i plně očkovaní jedinci.

30689

Pro část občanů nehrají fakta žádnou roli

29. 7. 2021 / Jana Feiglová

čas čtení 8 minut

- Část českých občanů, kteří rezignovali na fakta, sebelepší kampaň nepřesvědčí. Od státu by jim neměly být poskytovány žádné finanční pobídky, aby očkování podstoupili

- Smysl má podle všeho rozšířit očkovací centra a lépe očkování zpřístupnit lidem, co zájem o vakcínu mají nebo se jí nebrání a z nějakého důvodu se k očkování zatím nedostali

- Měla by se vést otevřená debata o tom, že očkování bude muset být povinné

Rozhovor Britských listů 407. Proč se Češi proti komunismu skoro nikdy nevzbouřili?

15. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta


Poslední dobou se připomínalo výročí založení Komunistické strany Československa v roce 1921. Jakou roli hrála KSČ v historii Československa během dvacátého století, jaké postoje mělo vůči ní obyvatelstvo země a politikové ostatních stran? O tom mluví Jan Čulík s historičkou Muriel Blaive. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. července 2021.

 16478

Whistleblower Daniel Hale byl odsouzen k 45 měsícům vězení za to, že odhalil válečné zločiny USA

29. 7. 2021

čas čtení 3 minuty

- Americký whistleblower Daniel Hale byl odsouzen k téměř čtyřletému trestu odnětí svobody za to, že poskytl médiím důvěrné informace o americké bezpilotní kampani

- Soudce, který poslal Halea za mříže, uvedl, že verdikt má ostatní odradit od zveřejňování utajovaných informací

- Hale například zveřejnil informaci o tom, že drtivá většina obětí dronů jsou nevinní civilisté

 17295

Od doby, kdy bohaté státy začaly bránit zrušení patentů na vakcíny, zemřely na covid tři miliony lidí

29. 7. 2021

čas čtení 4 minuty

-  Monopol farmaceutických firem na vakcíny proti covidu připravil za devět měsíců tři miliony lidí o život

- Tuto vražednou politiku podporují bohaté země, včetně Německa, Velké Británie a Kanady. Více než sto zemí naopak podporuje dočasné zastavení patentů

- O případném zrušení patentů se má opět jednat až v říjnu


 16440

Ropa, obchodní dohody a změna klimatu ovlivňují ceny potravin

29. 7. 2021

čas čtení 5 minut

- V souvislosti s tím, jak se britská ekonomika začíná zotavovat z následků pandemie, vzrostly obavy z míry inflace.

- Index spotřebitelských cen, který se nejčastěji používá k měření inflace, vzrostl v červnu 2021 o 2,5%, což je nejvyšší hodnota za poslední tři roky. 

- Tato celková míra zakrývá rozdíly mezi různými věcmi, které kupujeme, jako je oblečení, auta a potraviny. Ve skutečnosti ceny potravin v posledních několika měsících klesají ve srovnání s tím, kde byly před rokem.

- Existují však obavy, že by mohly brzy vzrůst - a to prudce, píše profesor ekonomie na Sheffieldské univerzitě Wyn Morgan.

 16764

Studie: kritické parametry globálního oteplování dosahují bodu zvratu

29. 7. 2021

čas čtení 4 minuty

- Nová studie zjistila, že mnoho klíčových ukazatelů globální klimatické krize se zhoršuje a s oteplováním planety se blíží k bodům zvratu nebo je překračuje

- Životní ukazatele planety, včetně koncentrace skleníkových plynů a množství tepla v oceánech, dosahují znepokojujících rekordů

- Politické agendy by měly reflektovat příčinu klimatického rozvratu: nadměrné využívání přírodních zdrojů

Rozhovor Britských listů 408. Klimatická katastrofa má drastické dopady, ale Češi jsou v pohodě

19. 7. 2021

čas čtení 1 minutaExtrémy v počasí způsobily v posledních dnech absolutní katastrofu povodněmi na západě Německa, v Belgii, v Lucembursku, v Holandsku a ve Švýcarsku. Povodňový poplach vzniká i v některých místech v České republice. Ničivé povodně jsou i na Novém Zélandě a západní část Spojených států a Kanada trpí obrovskými vedry a neuhasitelnými, gigantickými požáry. Neúspěšně se snaží v horku hasit požáry i Rusové na Sibiři. Naléhavě je nutné začít razantně jednat proti klimatickým změnám. Češi ale nedělají nic. O tom, jak aktivisté organizace Děti Země mluví k Čechům jak Kassandra, kterou nikdo neposlouchá, hovoří Jan Čulík s předsedou této organizace Miroslavem Patrikem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 20. července 2021.


 16637

Průběžné zpravodajství:

MMF: Nepomohou-li bohaté země chudým zvládnout koronavirus, bude to stát globální ekonomiku 4,5 bilionů dolarů

28. 7. 2021

čas čtení 4 minuty

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou Plzeň  a další oblasti kolem Plzně směrem od Plzně na jih až po okres Klatovy, Praha a okolí, Jablonec. V úterý 27.7. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 252 denních nákaz. Počet nákaz v ČR stoupá. V ČR do 27.7. zemřelo 30 362 lidí. V nemocnicích je 52 osob. Počet hospitalizovaných i počet úmrtí v ČR také stoupá.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 673 017 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 438 886 osob, i druhou dávkou 4 564 698 osob. Proti nebezpečné variantě delta je tedy dosud v ČR stále ještě nechráněno  cca 55 procent obyvatelstva.

- Světová ekonomika riskuje, že přijde až o 4,5 bilionů dolarů v důsledku rozšíření vysoce nakažlivých mutací koronaviru v chudých zemích, kde bylo proočkováno málo lidí, varuje Mezinárodní měnový fond. Ten apeluje na bohaté země, aby poskytly chudým zemím alespoň miliardu vakcín, jinak budou čelit těmto vážným důsledkům. Rozdíl mezi bohatými a chudými zeměmi se v důsledku pandemie prohloubil a příští rok hrozí další zhoršení. 

- V Británii dále překvapivě výrazně klesá počet denních nákaz, v úterý zaznamenala 23 511 nákaz, to je o 23 047 méně než v tutéž dobu před týdnem. (Jeden epidemiolog spekuluje, že to je možná proto, že se lidé nechtěji nechat testovat před nástupem na dovolenou. Daleko spolehlivějším důkazem pro stav pandemie jsou počty hospitalizovaných a mrtvých.) Počty hospitalizovaných osob a úmrtí však stále stoupají, v nemocnicích je 5918 lidí, což je o 1303 více než minulý týden a Británie zaznamenala 131 denních úmrtí, to je o 35 denních mrtvých více než v tutéž dobu minulý týden.

Mezitím v Absurdistánu 185:

Konečně je pravda o vakcínách venku!!

28. 7. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

- Je to všechno součástí rozsáhlého židovského spiknutí znovu zavést tvrdý komunismus.

- Davy v Polsku útočí na sanitky a na očkovací střediska

- Poslanec srovnává ministra zdravotnictví s dr. Mengelem

- Poslanci polského paralamentu zakládají Výbor proti vakcínám

Fantazie válku v Jemenu neukončí

28. 7. 2021

čas čtení 2 minuty

 • Strategie mezinárodního společenství je zásadně chybná, protože je založena na předpokladu, že z války vyjde silný unitární stát s monopolem na násilí. 
 • Ve skutečnosti je moc v Jemenu velmi rozptýlená a ani případná dohoda mezi Hádího vládou a povstaleckými Húsii by některé hybridní aktéry nevedla k přijetí politického řešení toho typu, o jaký mezinárodnímu společenství jde. 

 17516

Cesta k obnově ruského impéria

28. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta

 • Video z kolymské federální dálnice v severovýchodním Rusku. Tato cesta spojuje Magadan s Jakutskem - a není zpevněná, což vede k děsivým jízdním podmínkám. 
 • Avšak Rusko utrácí miliardy za válku s Ukrajinou, okupaci Krymu a svá propagandistická média. 

Tisková zpráva:

Jak může komunální politik zamezit šmírování občanů? Pirátky přinášejí užitečné tipy

28. 7. 2021

čas čtení 2 minuty

Pirátky Klára Kocmanová a Markéta Gregorová přinášejí užitečné tipy komunálním politikům pro minimalizaci plošného šmírování občanů. Šmírování občanů v obci mohou zamezit například prosazením obecného ustanovení zákazu používání technologií na rozpoznávání obličejů v obci nebo omezením možnosti starosty uzavírat smlouvy na nákup techniky, softwaru a služeb pro sběr a využití biometrických dat. Piráti uvádějí tyto a další tipy na nových stránkách věnovaných boji proti problematickému sběru dat o obyvatelích. Europoslankyně Markéta Gregorová a lídryně středočeské kandidátky Klára Kocmanová tak pokračují v kampani Vraťte nám naše tváře.

 17514

Kissinger postavený z nohou na hlavu, aneb Pozdrav z "mezizemě"

28. 7. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 9 minut

Foto: John Mathew Smith/Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution 2.0 Generic.
 • Kroky Bidenovy administrativy vůči Rusku začínají nasvědčovat tomu, že se Washington snaží rozdělit čínsko-ruský tandem a uzavřít s Kremlem přinejmenším cosi jako separátní mír. 
 • Současný pokus napodobit Kissingerův husarský kousek ze 70. let, který naopak postavil Peking proti Moskvě, však musí selhat na ideologicky podbudovaných zatvrzele protizápadních postojích Putinova eurasianistického Kremlu.  
 • Než to Washingtonu dojde, jím ignorovaná oblast Střední a Východní Evropy zaznamená výrazné posílení protizápadně či rovnou prorusky orientovaných politických sil. 

 17509

Deus ex Onderka, aneb Jak vyhrát volby v tombole

28. 7. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Foto: Solomon203/Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.
 • Dosazením Romana Onderky do čela jihomoravské kandidátky Hamáčkovo vedení ukázalo, co si myslí o vnitrostranické demokracii. 
 • Lze očekávat, že po tomto kroku bude na Jižní Moravě ČSSD volit už jen zbylé "tvrdé jádro" jejích voličů - a žádné nové voliče nezíská. 
 • Bez triků stejného řádu, jimiž Onderka proslul v minulosti, se sotva může dostat do sněmovny. 

 17518

Přívalové deště budou v klimatické krizi běžnější

27. 7. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

 Foto: Andrássyho ulice v Budapešti 

"Záplavy z intenzivních letních přívalových dešťů se v důsledku globálního oteplování budou dít častěji," varují klimatologové. Vláda, podniky i domácnosti se na budoucí škody musejí daleko lépe připravit než dosud, konstatoval dr. Jess Neumann, hydrolog z University of Reading.
Bude nutno nově konstruovat budovy, zlepšit kanalizaci, která byla koncipována na daleko menší množství přívalových dešťů a vymyslet inovativní přístup, například porézní chodníky. Absence zeleně a zabetonování mnoha oblastí, aniž by bylo respektováno, že tam vznikají záplavy, vyvolalo v mnoha městech problémy, a je nutno to řešit.

Polsko například naprosto kontraintuitivně "renovovalo" náměstí v městysu Janów Podlaski tak, na náměstí vykácelo park skládající se z 94 stromů a místo parku vybetonovalo. Při slavnostním otevření "renomovaného" náměstí byla na betonu bez stromů takové vedro, že tam nemohly stát "osobnosti" z vládnoucí strany PiS. 

Naproti tomu hlavní město Maďarska Budapešť zahájilo po revoluci v devadesátých letech systematické umisťování stromů do budapešťských ulic. Dnes je to nádherné. Proč to nemůžeme mít v Praze?

Problém je, že správa měst je nekoordinovaná a nikdo na tyto úpravy ani nepomyslel.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Podvědomý rasismus

27. 7. 2021

čas čtení 2 minuty

Když jsem odcházela z druhé dávky očkování, hledala jsem toho člověka, který mi vysvětlí, kde si stáhnu certifikát, píše Saša Uhlová. Bylo to v teplické sportovní hale a já tušila, kde je ta kóje, kde by měl sedět, protože minule jsem tam viděla počítač a nějaké lidi, kterým někdo něco vysvětloval. Nakoukla jsem do té kóje a u počítače se tam rozvaloval teenager, kterého jsem rychlým pohledem odhadla na Roma nebo mulata, moc jsem si ho neprohlížela a jala se hledat jinde, protože jsem si říkala, že si tam asi jen hraje u toho počítače. Našla jsem na stěně cedulku, kde byla procedura popsaná a pak mi znova sjel zrak na toho kluka. Na druhý pohled jsem víc zaostřila a napadlo mě, že by to přeci jen mohla být ta technická podpora. Bystrý obličej, chytré oči, milý úsměv a na můj nesmělý dotaz mi to všechno srozumitelně a pečlivě kultivovanou češtinou vysvětlil. Polil mě stud, že jsem ho takhle napoprvé vysklila v domnění, že někdo, kdo je takhle mladý (a ano, asi i takhle "černý", kdyby byl "jen" mladý, asi by se mi to nestalo) nemůže přeci poskytovat rady lidem. Kdo, když ne já, která znám stovky vzdělaných Romů - včetně třeba lékařů a právníků - by měl být schopen jednat bez předsudků? No vidíte, a je to silnější než já.

Reakce na Facebooku:

Já se takto letos na dovolené zastyděla, když na koupáku měla bistro pronajaté (zřejmě) romská rodina. Šlo jim to, odsejpalo, fronta dlouhá, jídlo úžasné. A já si v myšlenkách řekla "super, Romové, a jak jim to skvěle jde." V pár vteřinách jsem si v duchu nadávala a řekla si "a proč by jim to taky jít nemělo"... Až se červenám ještě teď.

K tomu:

 17510

Klimatická krize v USA

27. 7. 2021 / Milan Kohout

čas čtení < 1 minuta

Milí přátelé,

Teměř každým dnem všichni zažíváme krutý efekt klimatického kolapsu způsobeného celým světem přijatým kapitalistickým systémem, který je beze všech pochyb naproto neúnosný pro naše budoucí přežití na zeměkouli.

Jak každý ví, kapitalismus nemůže existovat bez neustálého ekonomického růstu a bez něj zhyne na úbytě. Inu nedá se nic jiného dělat než tento ekonomický systém zničit a vyměnit za nějaký systém postavený na únosném dělení se o společenský produkt a spolupráci a nikoliv soutěžení.

Zde je foto z dnešního dne v Bostonu, který je zahalen kouřem z gigantických požárů na druhé straně Spojených států způsobených klimatickým kolapsem.


Množí se útoky na Romy: Je to v důsledku podpory od politiků...

27. 7. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Přátelé,

poslední dny jsme bohužel svědky přibývajících rasistických útoků na Romy, píše Jaroslav Miko.

Ať už šlo o útok na romské děti v Sokolově či nyní útok v Přerově.

Situace je o to závažnější, že existují videozáznamy, kde policisté v Sokolově sdělují tamním Romům, že je chránit nemusí neboť Romové jsou prý pobírači sociálních dávek.

27803

Už zase sprchlo

27. 7. 2021 / Jiří Podhorecký

čas čtení 5 minut

Světoznámý spisovatel sci-fi literatury Harry Harrison napsal v roce 1960 řadu knih o Planetách Smrti. Čtivé příběhy jsou vystavěné na zápletkách a hrdinovi. Pozadím je pokaždé planeta, která je z nějakého důvodu pro obyvatele smrtelně nepříznivá. V knize první planety je to nepřátelská biosféra, která nakládá svou nepřízní obyvatelům a brání se tak jejich neohledupnému chování. Dokud se nezmění chování, neodstraní předsudky nesmiřitelných aktérů a nezačnou místo soupeření spolupracovat, bude jim planeta na oplátku vracet jen smrtelné nebezpečí. No, naštěstí to je jen sci-fi, které s realitou nemá mnoho společného...

30510

New Spořilov?

27. 7. 2021 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minuty

Nevím jaký máte pocit, když vás někdy zavane do novodobé čtvrti tzv. „Southforků“, případně někde poblíž žijete vy nebo vaši blízcí(?) Znáte to, takové ty unifikované domy často obehnané novodobými hradbami s vydlážděnou půlkou zahrady a ulicemi-neulicemi, na kterých často parkují auta, na která spodních pět milionů těžko kdy dosáhne.

Rozhovor Britských listů 409. Jižní Morava po tornádu. Potřebujeme nadále pomoc

22. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaJe tomu skoro měsíc poté, co neobvykle ničivé tornádo zlikvidovalo několik vesnic na Břeclavsku a Hodonínsku. Paní Zlata Maděričová z Moravské Nové Vsi stále ještě nemá ve svém poničeném domě elektřinu z rozvodné sítě. Problém nezmizel a vzájemná lidská solidarita je i nadále potřebná, i když někteří lidé nevědí, co to je, a jiní dokonce podvádějí. O katastrofě po měsíci hovoří se Zlatou Maděričovou Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. července 2021.

Tisková zpráva:

Kam kráčíš, Gruzie? Debata hledala východiska dlouhodobé krize v zemi

27. 7. 2021

čas čtení 3 minuty

Evropská unie má ještě několik nástrojů, kterými může zasáhnout do řešení krize v Gruzii. Na setkání s gruzínskými novináři a analytiky to prohlásila pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Debatu minulý týden uspořádalo Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty. Gruzie se dlouhodobě potýká s nestabilitou, tento měsíc eskalovalo napětí násilím na chystané Tbilisi Pride.

 17282

O historické budoucnosti Ruska a Ukrajiny

27. 7. 2021

čas čtení 3 minuty

 • Putin svým esejem o Ukrajině odmítl právní základy vztahů se všemi postsovětskými státy. 
 • Prohlásil také válku proti Ukrajině za oprávněnou. 
 • Rusové musejí tento archaický přístup vedoucí zemi do mezinárodní izolace odmítnout. 

30689

Maďarsko: Třetí vakcinace je přiznáním omylu vlády

27. 7. 2021

čas čtení < 1 minuta

 • Maďarská vláda schválila distribuci třetí dávky vakcíny. 
 • Opoziční komentátor upozorňuje, že šlo o vynucený krok, když se ukázalo, že senioři očkovaní v EU neschválenou čínskou vakcínou Sinopharm vykazují nedostatečnou hladinu protilátek. 

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
17896