Více než třetina Rusů si myslí, že invaze 20.-21. srpna 1968 byla správná

19. 8. 2018

Více než třetina Rusů si myslí, že invaze varšavského paktu do Československa v srpnu 1968 byla správná, ale co je nejzajímavější, a potvrzuje to i mé zkušenosti (poznamenává Jan Čulík), téměř 50 procent Rusů vůbec netuší, že v roce 1968 došlo k nějaké invazi do Československa. Zjistil to průzkum ruského střediska Levada Center, který cituje deník Guardian.

Podle více než pětiny Rusů  vznikl československý liberalizační program v důsledku "podvratné akce západních zemí", jejímž cílem bylo rozbít sovětský blok.

Rozhovor Britských listů 178. Proměnili uprchlíci Švédsko v peklo?

17. 8. 2018

Aktualizace: V neděli 9. 9.  se ve Švédsku konají všeobecné volbyV září se budou ve Švédsku konat všeobecné volby. Peter Larsson je novinář a aktivista, který od sedmdesátých let prosazuje ve Švédsku českou kulturu. Jan Čulík se ho zeptal, zda příchod uprchlíků do Švédska zemi zničil. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. srpna 2018.

Útok na děti v Jemenu - žádná reakce české vlády

18. 8. 2018

Zakrvácené školní tašky dětí, které se po leteckém úderu saúdského letectva americkou laserovou střelou nikdy už nevrátily domů. I Česká republika prodává Saúdské Arábii zbraně v hodnotě milionů euro.
Je těžké se na tyto záběry dívat, ale je důležité se na ně podívat, píše reportérka BBC Orla Guerin. Jsou to děti, které přežily saúdský letecký úder na autobus s méně než desetiletými školáky, který s nimi jel z pikniku. 40 dětí bylo zavražděno.

Podle oficiálních statistik Ministerstva průmyslu a obchodu vyvezla Česká republika v roce 2016 do Saúdské Arábie zbraně a vojenský materiál v hodnotě 14,5 miliónu Eur, včetně munice. V roce 2014 byla tato absolutistická monarchie dokonce největším příjemcem českého vojenského materiálu, když tam kopřivnická TATRA dodala několik stovek nákladních vozů určených armádě. ZDE

Na vraždění dětí Saúdskou Arábií v Jemenu Česká republika nereagovala.


Bomba, která v Jemenu usmrtila 40 dětí, byla vyrobena v USA

18. 8. 2018

Bomba, jíž usmrtila Saúdská Arábie čtyřicet dětí mladších deseti let v Jemenu v autobusu, když se vraceli z pikniku, byla vyrobena v USA, informuje CNN.


Byla to laserem naváděná 227 kilogramová bomba MK 82, kterou vyrábí zbrojovka Lockheed Martin.

Bomba byla velmi podobná bombě, která zaútočila na pohřební síň v Jemenu v říjnu 2016, kdy bylo usmrceno 155 lidí a stovky byly zraněny.

Náš spojenec.
Naše raketa.
Náš zločin.

(ČR také dodává zbraně Saúdské Arábii. Tím, co ty zbraně v Jemenu způsobují, se česká média nezabývají. )V březnu letošního roku usmrtila další laserem naváděná americká bomba MK 84 97 na trhu v Jemenu 97 lidí. Po skandálu, vyvolaném útokem na pohřební síň v Jemenu zakázal bývalý americký prezident Barack Obama prodej naváděné vojenské technologie Saúdské Arábii v důsledku "lidskoprávního znepokojení". V březnu 2017 Trumpův ministr zahraničí Tillerson tento zákaz zrušil.


NYT zveřejnil bombu: Trumpův právník z Bílého domu spolupracuje s vyšetřovatelem Muellerem

19. 8. 2018

Aktualizace: Trump se v důsledku publikace tohoto článku v New York Times na Twitteru můze doslova zbláznit. Hysterčí.
Vedení New York Times zdůraznilo, že plně stojí za obsahem tohoto článku a za svými dvěma reportéry, jeho autory:Donald McGahn, Trumpův právník v Bílém domě, spolupracuje intenzivně s mimořádným vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který vyšetřuje ruské zásahy do amerických prezidentských voleb v roce 2016. McGahn poskytl Muellerovi podrobné a detailní svědectví o případných pokusech Donalda Trumpa bránit průchodu spravedlnosti při tomto vyšetřování, především o jednání, které Trump měl s McGahnem předtím, než Trump odvolal z funkce bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho, aby zabránil vyšetřování ruských zásahů do americké předvolební kampaně.

Na katolickém státním pohřbu obětí kolapsu mostu v Janově se modlil za zemřelé i islámský kněz

18. 8. 2018Imám byl pozván, aby se na katolickém státním pohřbu obětí katastrofy v Janově pomodlil za islámské mrtvé. Bylo to významné gesto v zemi, ovládané v současnosti ultrapravicovou vládou.


30065

Záběhlice: Tohle je naše zem! Je jen pro bílou rasu! Afrika do prdele!

21. 8. 2018

Aktualizace, 21. 8. 2018: Píše autorka níže zveřejněných fotografií Marika Muchová:

Děkuji za zveřejnění. Transparenty už dnes v Záběhlicích nevisí - možná právě díky medializaci prostřednictvím BL. Dobrá práce!

 

* * *

"Tohle je naše zem."

"This country is for the white race!! Fuck Africa!"Tyto dva rasistické a nenávistné transparenty visí už několik dní v Záběhlické ulici v Praze v Záběhlicích. Nikomu to nevadí, upozorňuje Marika Muchová, která je vyfotografovala v pátek dne 17.8.


30063

Problémy současné indické psychiatrie, edukační a destigmatizační projekt

17. 8. 2018 / Dominika Švecová, Kateřina Duchoňová, Věra Motyčková

Druhá část rozhovoru s indickými psychiatry Rudrou Chakrabortym a Arunimou Chaterjee a  psycholožkami Gargi Chakraborty, Charul Bhoria na psychiatrické klinice Manobikshan v Berhampore, Západní Bengálsko

První část rozhovoru je ZDE

(Rozhovor vedly Kateřina Duchoňová, Dominika Švecová a Věra Motyčková)

Ráda bych se více zeptala na vaši televizní show. Zajímalo by mě, kdo přišel s tou myšlenkou a jak jste to celé zorganizovali a také jak celý ten pořad probíhá.

Rudra: Na začátku to byl celkem banální příběh. Jednoho dne jsme byli osloveni televizní stanicí, kde měli program o zdraví, který tam byl spíše jako taková vsuvka mezi jinými, nikdy neměl moc diváků.

New York Times chválí Karla Čapka

17. 8. 2018


To, co činí Válku s Mloky tak pozoruhodnou, je, jak ta knížka odmítá se připojit k nějakému konkrétnímu alegorickému schématu, píše v New York Times Ben Dolnick. Jsou Mloci nacisté? Jsou to oběti kapitalismu? Čapek chápe, že máloco způsobuje, že čtenářovo srdce poklesne, když si uvědomí, že je chycen v příliš jednoduché alegorii. Čapek se tomu vyhýbá tím, že se neustále vrací k Mlokům, ve vší jejich odporné detailnosti. Nejsou to snoví Mloci, ani metaforičtí Mloci. Smrdí, zejména když je zapotřebí vyměnit jejich vodu. Jejich kůže je olejnatá. Neustále jsou nemocní.Putin tančí v Rakousku s ultrapravicovou ministryní zahraničí na její svatbě

18. 8. 2018

Putin si systematicky pěstuje ultrapravičáky po celé Evropě...

Tito lidé (rakouská ministryně zahraničí) si stěžují na uprchlíky. Pak doslova tančí s člověkem, který lidi bombarduje, takže musejí utéci ze své země a ze svých domovů.


Znepokojivé souvislosti rozkladu demokratické levice

17. 8. 2018 / Karel Dolejší

Na místo tradičního levopravého dělení politické scény dominantního od 19. století se v současnosti postupně propracovává spor o globalizaci a její dopady na národní stát ZDE (pdf). Politické kyvadlo ve většině západních zemí se během tohoto procesu posouvá "doprava" a výsledkem je trend směřující k oslabování až zániku demokratických středolevicových stran ZDE. Ačkoliv všeobecný trend lze označit za nepříznivější než kdykoliv po 2. světové válce, krize demokratické levice přesto otvírá omezený prostor levicovému extrémismu vyhraňujícímu se tradičně proti umírněným "údržbářům kapitalismu". Avšak v té míře, v jaké levicové prostředí podléhá radikalizaci, současně také opouští hodnotové zakotvení, které z něj činilo pilíř demokratické politiky.

Bývalý šéf CIA Brennan: Trump spolupracoval s Rusy a nyní je zoufalý

17. 8. 2018

Bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan včera prohlásil, že prezident Donald Trump zrušil jeho bezpečnostní prověrku, poněvadž jeho kampaň se spikla s Rusy, aby změnila výsledek voleb v roce 2016, a Trump se nyní zoufale snaží zastavit zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

Trump: "Aretha Franklin pracovala pro mě"

17. 8. 2018


Ve své vzpomínce na právě zemřelou americkou zpěvačku Arethu Franklin si Donald Trump neodpustil ješitnou samochválu: "Znal jsem ji dobře, mnohokrát pro mě pracovala."

Obamovi zveřejnili toto prohlášení:

Amerika nemá žádnou královskou rodinu. Ale máme šanci získat něco trvalejšího. Narodila se v Memphisu a byla vychována v Detroitu, Aretha Franklinová vyrostla se zpíváním gospelových písní v kongregaci svého otce. Po dobu více než šedesáti let, kdykoliv zpívala, dostali jsme všichni milost záblesku božského. Svými skladbami a vynikajícím hudebním nadáním Aretha pomohla definovat americkou zkušenost. V jejím hlase jsme mohli cítit svou historii, celou a každý její odstín - naši moc i naši bolest, naši temnotu i naše světlo, naši touhu po spasení a náš těžce vydobytý seberespekt. Pomáhala nám, abychom se cítili navzájem více propojeni, abychom měli více naděje, abychom byli lidštější. A někdy nám pomohla prostě zapomenout na všechno a jen tančit.

Aretha možná nyní odešla na lepší místo, avšak dar její hudby zůstává, aby nás dál všechny inspiroval. Nechť Královna soulu odpočívá ve věčném  pokoji. Michelle a já posíláme své modlitby a nejvřelejší sympatie její rodině i všem, které její písně dojímají.


Proč Putinova obliba v Rusku rychle klesá

17. 8. 2018

Zřejmě žádná postava na světovém jevišti nevypadala větší než ruský prezident Vladimir Putin, píše Andrej Kolesnikov. Nedávný summit s Donaldem Trumpem v Helsinkách, americké znepokojení z dalšího ruského zasahování do voleb, vzkříšení Kremlu coby klíčového hráče na Blízkém východě a samozřejmě snadné znovuzvolení v březnu jakoby ukazovaly na setrvalou sílu. Tyto události však také mohou zakrývat rostoucí slabost.

Rozhovor Britských listů 177. ČR se vždycky ve vztahu k EU dokázala střelit do nohy

10. 8. 2018Ví Česká republika, co chce a nechce od Evropské unie? Má solidní strategii spolupráce, anebo jen vytváří neexistující problémy a dělá si v Bruselu špatnou pověst? A když se ČR vzdorně sdružuje do skupiny visegrádské čtyřky, nebo to aspoň předstírá, má Visegrád nějakou společnou strategii? Na tato témata hovoří Bohumil Kartous s politologem Michalem Kořánem, zakladatelem ústavu Global Arena Research Institute. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. srpna 2018.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Facebook neřeší nenávist, kterou šíří mimo angličtinu. V Myanmaru to vede k vraždění

17. 8. 2018Sociální síť Facebook klopýtá světem jako obří, nekoordinované batole, které opakovaně kálí do svých plenek a pak se diví, odkud pochází ten smrad. Vstupuje na globální trh s naivní nevinností a s posláním "vybudovat komunity (a vydělávat na nich", avšak končí likvidací demokracií a vyvoláváním etnického očišťování, píše Olivia Solon. Nikdo neřeší neuvěřitelnou rasistickou nenávist vůči Romům a muslimům, jaká se šíří na Facebooku například  v češtině. V Myanmaru však nese Facebook odpovědnost za vraždění příslušníků menšin.

Děsivé svědectví o vlivu ruské mafie ve světě

16. 8. 2018 / Jan Čulík

Česká republika je ruskými a americkými mafiány považována za "měkký stát Evropské unie" - kde lze tajně jednat, aniž by si toho kdokoliv povšiml.

Z deníku Guardian jsem dostal knihu dlouholetého moskevského reportéra tohoto listu Lukea Hardinga Collusion (Spiknutí), která je syntetickým shrnutím veškerých informací, které jsou dosud k dispozici ohledně vazeb Donalda Trumpa na Rusko. Kniha vyšla v USA v prosinci 2017 a umístila se na prvním místě žebříčku bestsellerů listu New York Times:


30062

Rozhovor generace zlatého vejce 90. let s těmi, kdo je dodnes musí poslouchat

51: Proč už nám nenakopete prdel? 41: Protože držíte moc a nechcete pustit...

16. 8. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

51: (...) Chápu, že jsme už reakční, že je tady nová politická generace. Nové myšlenky. My, staří dinosauři, ještě budeme prudit. Dovol mi jedno provokativní slovo do vašich řad nové politické generace. Jste nejvzdělanější, nejlépe si žijící generace na planetě. Nemáte žádné problémy a nezažíváte žádný tlak. Máte krásnou doktrínu, myšlenky, peníze. Proč to jde tak ztuha? Proč nás už nevyměňujete? Proč nevyhráváte volby? Proč je na postech stále moje generace, která - až na výjimky - myslí jako já? Už jste nám dávno měli nakopat prdel. Řeknu ti to. Vy si furt myslíte, že vše přijde samo. Máte ty nejlepší, nejčistší myšlenky na světě. Když je vyřknete, tak musí každý couvnout! A hle, Klaus se nejde zabít, populisté postupují. A teď jste z toho vystresovaní. A teď padne názor, že žádná další diskuse není možná. No jasně, že ne, podle vás. Protože přece máte pravdu. Zažíváte strašný diskomfort z toho, že někdo s vámi nesouhlasí. Ale smysl má právě diskuse velmi protichůdných názorů a ne názorů blízkých. Proto byl rok 1989. Aby každý zmrd mohl mluvit. Mír uzavírají vždy nepřátelé s rozdílnými názory a ne kamarádi. Smiřte se s tím, kolik má společnost vrstev (...)

41: (...) Ptáš se, proč vás už dávno nevystřídáme. Inu, možná si neuvědomuješ, že ten "grip on power", který vaše politická generace má, vyplývá z dost nezaslouženého faktu, že to je přesně ta generace, které přistála do rukou společenská změna v roce 1989 zrovna v okamžiku, kdy jste se rozkoukávali, co s načatým životem. Během 90. let jste s generací životně zcela zformovanou socialismem začali budovat kapitalismus, čemuž jsem musel já jen přihlížet a generace přicházející po mě už si dokonce ani neuvědomují, jak to celé vzniklo, protože vy jste jejich rodiče a stihli jste jim to už dobře vysvětlit. Takže vy jste získali prostředky, které vás nyní udržují u moci, pochopitelně jste se na tom stali závislí a připadá mi proto poněkud licoměrné vinit nás, že vás už dávno neženeme svinským krokem. Ono to totiž nejde, jste opevnění v mocenských pozicích a ve svých omertách realizujete mocenské procesy (...)


Rozhovor zástupců dvou politických generací, které zplodila historie. Český padesátník je dnes představitelem generace vládnoucí, spadla jim do klína revoluce a porevoluční "zelená louka". Český čtyřicátník je mladší bratr, který by rád "intoxikovanou generaci" svrhl, ale neví jak. Prostředky mají v rukou oni...

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

29707

Antisemitismus je tradičním bičem na kritiky Izraele

15. 8. 2018 / Daniel Veselý

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na svém twitterovém účtu obvinil šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna, že před čtyřmi lety uctil památku palestinských teroristů, kteří během mnichovské olympiády v roce 1972 usmrtili 11 Izraelců. Netanjahu, který na domácí půdě čelí obvinění z korupce, patrně zná jen jediný způsob, jak se vypořádat s legitimní kritikou své vlády, a tím je staré dobré obvinění z antisemitismu a terorismu. Avšak v tomto konkrétním případě se ani Jeremy Corbyn nezachoval jako rozhodný a kompetentní politik, což lze vnímat jako klinický symptom postbrexitové Británie.     

Trump zrušil Obamovy předpisy pro kyberútoky

17. 8. 2018

Trumpova administrativa zrušila sérii předpisů, které měly regulovat a koordinovat kybernetické útoky, upozorňuje Ryan Grenoble. Podle Bílého domu byly předpisy zbytečně omezující. Podle expertů může nyní dojít k nárůstu počtu kyberútoků, a to i na území USA.

Rusko je proti zákazu autonomních bojových robotů

17. 8. 2018


Jak zjistil list Kommersant, Rusko je připraveno podpořit francouzsko-německou politickou deklaraci v OSN, která hovoří o důležitosti zachování lidské kontroly nad autonomními zbraňovými systémy. Tuto iniciativu koncem srpna posoudí představitelé 80 zemí a mezinárodních organizací.

Kromě toho však ruské ministerstvo zahraničí vystupuje kategoricky proti právně závazným omezením v této sféře. Podle ruské strany plnohodnotná umělá inteligence dosud neexistuje.

Příznivci zákazu bojových robotů ovšem varují, že rychlý rozvoj technologie může způsobit, že diplomaté nestihnou zabránit katastrofě.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Přečetli jsme:

Babiš má šanci urovnat vztahy s „Mlátičkou“ Ondráčkem. Stačí ho nevydat policii

17. 8. 2018

Poslanci budou rozhodovat o tom, zda vydají Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Komunistický poslanec, známý jako „Mlátička“ kvůli svému působení v Pohotovostním pluku VB, by měl policii vysvětlovat své výroky na adresu textaře Michala Horáčka, kterého označil za veksláka a spolupracovníka StB. K vyšetřování však vůbec nemusí dojít, když zasáhne premiér Babiš. A ten má Ondráčkovi co vracet.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Soukup v pořadech na Barrandově porušoval zákon, rozhodla vysílací rada. Nedal prostor oponentům a před volbami zvýhodnil Zemana

17. 8. 2018

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání poslala TV Barrandov pět upozornění na porušení zákona kvůli pořadům vlastníka televize Jaromíra Soukupa. Do pořadů si nebral oponenty a před volbami zvýhodnil prezidentského kandidáta Miloše Zemana. Rada to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Vyjádření TV Barrandov ČTK shání. Upozornění na porušení zákona spojené s výzvou k nápravě do sedmi dnů je krok, který předchází zahájení řízení o přestupku. V rámci toho může rada vysílateli udělit pokutu.

Celý text: ZDE

Uprchlíci - mýty a fakta

16. 8. 2018

Eva Zahradníčková, která provozuje svou facebookovou "Televizi Moria" z uprchlického tábora na řeckém ostrově Lesbos, kde vede školu pro uprchlické děti:


 

Americké tažení proti terorismu je grandiózní fraška

16. 8. 2018 / Daniel Veselý

Když vláda George W. Bushe před 17 lety s pompou zahajovala globální tažení proti terorismu (aby si tuto vzletnou frázi vypůjčila od Reaganovy administrativy, jež vedla svou vlastní válku proti terorismu v Centrální Americe), jen hrstka zasvěcenců tušila, jak katastrofální dopady bude mít nejen na blízkovýchodní region, ale i na celý svět. Investigativní poznatky reportérů z Associated Press, kteří zjistili, že Spojené státy a jimi podporovaná arabská koalice v Jemenu de facto bojuje po boku amerického arcinepřítele Al-Káidy, přesvědčivě dokazují, že americké tažení proti terorismu je obrovskou blamáží, na níž se podílí i Armáda České republiky.

350 amerických perodik dnes kritizuje Trumpovu "špinavou válku" proti tisku

16. 8. 2018350 amerických médií se účastní na akci, kterou zorganizoval list Boston Globe. Cílem je ve čtvrtek vydat koordinované redakční komentáře, odsuzující Trumpovu "špinavou válku proti svobodnému tisku", jak to nazval tento deník.

Do středy ráno se k akci připojilo 343 publikací.

V důsledku Trumpovay kampaně považuje nyní 51 procent amerických Republikánů svobodný tisk za "nepřátele lidu". Je to stalinský a hitlerovský výraz.

Odcházející komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad al-Hussein varoval, že Trumpovy výroky "mají velmi blízko k výzvám k násilí".

Podrobnosti v angličtině ZDE29766

Bodláky Václava Duška

Památníky bídy

16. 8. 2018 / Václav Dušek

V padesátých letech do Prahy odesláni ze Slovenska k převýchově svobodomyslné lidičky, tehdy se jim ještě říkalo cikáni. Karlínské parky obležené rodinami – dětí jako smetí. Práce se pro etnikum nenašla – fabriky potřebovaly odborníky, bytů nebylo nazbyt… mužští dělali kopáče, myče oken, děcka se obtížně zapojovala do školských povinností, ženy se snažily udržet rodiny pohromadě, žilo se všelijak, spíše přežívalo – a oboustranná nenávist doutnala; osady, hliněné vesnice se u nás neuchytily. Po letech na vojně ve Strážském, na Spiši, v Ladcích se stále vyobcovaní a nepřizpůsobiví občané stávali boláky na socialistické společnosti – nu, přešli nám plynně i do kapitalistické společnosti, uchytí se nakonec všude, po celém světě – zvláště šikovní se stanou otrokáři v civilizovaném demokratickém světě. Učí se dobře, znají zákony, svá práva dokážou vytasit v okamžiku nebezpečí, pravdu pootočí – a ty se staneš rasistou, gádžo, dávej si pozor na ústa!

Ekonomové se obávají, že se turecká finanční krize bude dále šířit

16. 8. 2018

Obavy z nové globální ekonomické krize po kolapsu turecké měny vzrůstají. V průběhu letošního roku turecká lira ztratila 40 procent své hodnoty. V pondělí dosáhl propad turecké měny oproti dolaru nového dna. Po celém světě je patrná řetězová reakce turecké finanční krize, a to zčásti kvůli tomu, že je Turecko silně závislé na půjčkách ze zahraničí, zejména z evropských bank. Krize nastala zrovna v době, kdy sílí napětí mezi Washingtonem a Ankarou. Minulý týden americký prezident Donald Trump uvalil nová vyšší cla na vývoz kovu z Turecka. Spojené státy zároveň na Ankaru tlačí, aby propustila amerického misionáře Andrewa Brunsona, který byl zatčen spolu s tisíci dalšími osobami po nepodařeném puči v roce 2016.

Text v angličtině ZDE

Vybombardování autobusu s dětmi bylo padesátým letošním leteckým úderem v Jemenu proti civilistům

16. 8. 2018Uvádí to ve své analýze organizace Human Rights Watch. Dodává, že rijádský úřad, který má údajně tyto incidenty vyšetřovat, ve většině případů podpořil verzi saúdské armády, že letecký úder byl zcela oprávněný.

Ze 75 případů, kdy došlo k usmrcení či zranění civilistů, přiznal rijádský úřad vinu saúdské armádě jen ve dvou. V deseti dalších případech rijádský úřad uznal, že došlo k usmrcení civilistů, a uvedl, že příbuzným bude vyplaceno odškodné, avšak k tomu nikdy nedošlo.

Investigace Associated Press: Američany podporovaná arabská koalice v Jemenu spolupracuje s Al-Káidou

16. 8. 2018

Američany podporovaná arabská koalice, bojující v Jemenu proti šíitským rebelům, opakovaně uzavírala tajné dohody s jemenskou odnoží Al-Káidy. Rijádem vedená koalice kupříkladu vyplácela militanty z Al-Káidy, aby se stáhli z jemenských měst, nebo aby bojovali po jejím boku. Tato převratná odhalení zveřejnil investigativní tým Associated Press (AP) 6. srpna. 

Jeden příklad lživé kampaně proti Jeremymu Corbynovi za všechny

16. 8. 2018

Trapnost deníku The Telegraph. Tohle znamení je v Egyptě velice známé jako jedno z gest proti puči Sísího režimu a masakru ve městě Rabá, k němuž došlo před pěti lety. Skutečnost, že The Telegraph tohle gesto spojuje s terorismem, je čirá propaganda. Nejsou to žádné noviny, konstatuje na Twitteru britský historik a novinář Mark Curtis.

Jak Václav Klaus ml. reaguje na kritiku jeho "kreativního nakládání s fakty"

15. 8. 2018

Nemá smysl znovu vypočítávat případy "kreativního nakládání s fakty" Václava Klause ml. Jsou dostatečně známé. Často ale unikne pozornosti jeho reakce na odhalení (pokud se tedy k nějaké sníží), píše na Facebooku Jan Moláček.

Avšak nejpozoruhodnější je, že deník Právo a server Novinky nemají zjevně vůbec žádné verifikační procesy - a otisknou bez kontroly pravosti faktů zjevně jakýkoliv blábol. Tím se výrazně odlišují od jakéhokoliv média v západní Evropě, kde je bedlivá předpublikační verifikace faktů běžnou každodenní praxí, upozorňuje Jan Čulík.

Jan Moláček:

Čtyři dny v Praze je jako vykouřit čtyři cigarety

15. 8. 2018

Foto: Kouř v Praze, podle serveru Politico 

Plánujete procházku letos v létě po malebném Václavském náměstí v Praze, ptá se server Politico. Čtyřdenní pobyt v českém hlavním městě vám poškodí zdraví tak, jako kdybyste vykouřili čtyři cigarety.

Bruselská nevládní organizace Transport & Environment sestavila žebříček deseti nejpopulárnějších turistických měst v Evropě a zjistila, že znečištění vzduchu je v nich takové, že jejich obyvatelé jsou na tom jako kuřáci. Čtyřdenní pobyt v Istanbulu či v Praze se rovná vykouření čtyř cigaret, v Londýně či v Miláně třem.

O globálním oteplování před 106 lety!

15. 8. 2018Spotřeba uhlí ovlivňuje podnebí

14. srpna 1912

Pece po celém světě v současnosti pálí asi 2 000 000 000 tun uhlí ročně. Jakmile se toto uhlí spálí, po sloučení s kyslíkem přidává asi do atmosféry ročně asi 7 000 000 000 tun kysličníku uhličitého. To způsobuje, že se vzduch stává efektivnější pokrývkou pro Zeměkouli a zvyšuje to její teplotu. Za několik století může být tento dopad velmi silný.


Itálie: Pětihvězdičkové hnutí pod palbou kritiky - vysmívalo se varováním, že spadne most

15. 8. 2018Italský ministr dopravy Danilo Toninelli je z Pětihvězdičkového hnutí.  Jeho strana se stala terčem kritiky po kolapsu mostu Morandi v Janově, protože most umístila na seznam infrastrukturních projektů, jejichž oprava měla být zrušena, "protože náklady převažují prospěch z opravy".

Takhle se má opravdu vyjadřovat americký prezident?

15. 8. 2018

Bývalá pracovnice Bílého domu obvinila Trumpa z rasismu. Trump na Twitteru šílí...


Donald Trump označil Omarosu Manigault Newmanovou, svou bývalou černošskou poradkyni v Bílém domě, za "primitiva" ("low life"). Omarosa vydala knihu, v níž obviňuje Trumpa z rasismu a z toho, že pravidelně používá pro černochy výrazu "negr". ("To je tedy překvapení, to jsme tedy nevěděli, že je Trump rasista," konstatoval v televizi CBC známý americký televizní satirik Stephen Colbert).


Britská vláda před brexitem přesunuje své finanční rezervy z libry na euro

15. 8. 2018

Od referenda o brexitu v červnu 2016 se hodnota britské libry systematicky propadá vůči 130 měnám světa, informuje The Economist. Deník Times píše, že britské ministerstvo financí přesunuje své finanční rezervy před brexitem z libry do eura:


Afghánci a Syřané se v Německu hromadně hlásí na učební kurzy německých firem

15. 8. 2018
 Německým firmám se loni podařilo získat více učňů než normálně pro své rekvalifikační kurzy v důsledku velkého množství žádostí od žadatelů o azyl ze Sýrie a z Afghánistánu. V Německu byl pro tamější firmy dosud vážným problémem nedostatek pracovních sil a nedostatek mladých lidí ochotných přihlásit se na tři a půl roku do učení. Více než třetina německých firem nebyla schopna zaplnit své kvalifikační kurzy. Příchod uprchlíků v roce 2015 pomohl tuto situaci zlepšit. Do učňovských kurzů se přihlásilo loni 10 500 žadatelů bez německého občanství. Zájem o učňovské kurzy byl velký především mezi uprchlíky ze Sýrie a z Afghánistánu.

Německé firmy nejsou schopny přesvědčit mladé Němce, aby šli do učení, protože ti dávají přednost studiu na univerzitě. 

Lukašenko jde ukrajinskou cestou

15. 8. 2018

Bělorusko zvyšuje podíl národního televizního obsahu na úkor ruských programů, upozorňuje Anton Chodasevič. Zvláštní zákon o národním televizním obsahu připravuje ministerstvo informací. Předpokládá se, že v důsledku dojde k poklesu podílu ruských programů ve vysílání. Místní pozorovatelé si všímají zvýšeného zájmu státní moci o prostředky masové komunikace.

Je Corbyn férově pronásledován pravicovým tiskem za "aféru s věncem"?

15. 8. 2018Jeremy Corbyn se v britském pravicovém tisku stal terčem obnoveného honu na čarodějnice za to, že se účastnil r. 2014 pietního aktu v Tunisku, kde možná položil věnec na hroby dvou mužů, obviňovaných ze zosnování teroristického útoku proti izraelským sportovcům na olympiádě v Mnichově v roce 1972. Corbyn si samozřejmě moc nepomohl, když nejprve reagoval, že věnec "možná nepoložil", a pak své tvrzení změnil, že se "účastnil pietní akce za mír".

Owen Jones k tomu v deníku Guardian publikoval užitečný kontextuální článek. Shrnujeme:

Ve francouzském historickém parku vycvičili šest havranů, aby sbírali nedopalky od cigaret

15. 8. 2018

Dostávají za přinesený nedopalek sousto chutného ptačího jídla. "Jsou to společenští ptáci a jakmile zjistí, že za přinesení nedopalku dostanou jídlo, chtějí to dělat celý den," vysvětlil místní sokolník:


Přečetli jsme:

Hra o vodu

15. 8. 2018

Prvotní diagnóza nepotvrdila riziko nákazy, následné přesnější analýzy ale rizika potvrzují, přesto pacient nebude léčen. To je pravděpodobný výsledek právního procesu „hry o vodu“ ve spleti zákonů, novel, výkladů a judikátů. Nejedná se sice přímo o lidského pacienta, ale o zdroj pitné vody pro jižní Moravu, zdroj Bzenec komplex. Je to u nás jeden z největších zdrojů pitné vody a má nevyčíslitelnou hodnotu zdraví pro více než statisíce lidí. Kvalitu a vydatnost zdroje může ohrozit záměr těžby štěrkopísků soukromého investora, jehož zisky jsou odhadovány ve výši miliard.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Metrostav se před pádem turecké liry chrání, ČEZ ne. Rizikem není ale jen kurz, varuje firmy obchodní komora

15. 8. 2018

Turbulence otřásající tureckou ekonomikou budou mít dopad i na české firmy. Například ČEZ přiznává, že prudký propad turecké liry jej poškozuje, naopak Energo-Pro dostává zaplaceno v dolarech, a tak se nynější situace nebojí. Česko-turecká komora ale upozorňuje, že rizikem není jen propad liry či recese, nýbrž i zásahy tureckého prezidenta do právního systému.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Úpadok štátu a rozumu na Slovensku

15. 8. 2018

Pohľad na Slovensko po kauze Vietnam je žalostný. Časť politikov sa nás snaží presvedčiť, že nedokáže napočítať do päť a štátne inštitúcie si začínajú posielať výčitky. Prvá časť sa týka predstaviteľov Smeru. To, že líniu o zlyhaní Nemcov (a Čechov), ktorá zbavuje zodpovednosti nás, šíria Robert Kaliňák či Martin Glváč, sa pochopiť dá. No prečo na tento nezmysel naskakuje aj Peter Pellegrini? Doteraz väčšinou nehovoril nič. Nejde primárne o jeho škandál, preto bolo racionálne, ak v ňom chcel vykúpať iných.

Celý text: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v červenci 2018

1. 8. 2018

V červenci 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 755.82 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 78 297.50 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem července 2018 277 484.92 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
42868