"Ztracená generace" přinesla do Ruska fašismus

20. 3. 2019

čas čtení 2 minuty
Hrůzy I. světové války za sebou zanechaly generaci, která nedokázala najít své místo v moderním světě. Někteří se snažili svrhnout existující řád, zatímco jiní nedovedli účinně reagovat. Takřka o sto let později zanechal za sebou zánik SSSR podobnou "ztracenou generaci", napsal Igor Jakovenko.


Tato ruská "Ztracená generace" má se svou předchůdkyní společného více než jen rozdělení: Také ona otevírá dveře fašismu a ničí schopnost ostatních stavět se mu na odpor. Ztracená generace 20. let je dobře známa. Ruská, vznikající od roku 1991, mnohem méně.

Existují "dvě frakce, které se navzájem nenávidějí: ti kdo byli v 90. letech sraženi k zemi; a ti, kdo" je následovali v dalších dvou dekádách.

První mají zjevného lídra ve Vladimiru Putinovi. Než s rozpadem SSSR vše ztratil, cítil se díky práci pro tajnou službu všemocný. Ale pak se dostal do ubohého postavení asistenta rektora Leningradské univerzity.

Generace sovětských imperialistů, která zažila ponížení z rozpadu říše, se dostala k moci a zorganizovala svou pomstu v podobě úsilí o oživení impéria a pokusu vymazat z dějin všechny známky "největší geopolitické katastrofy". Na rozdíl od Borise Jelcina šla tato generace po svých nepřátelích a vyvolávala u nich strach.

Rutinně organizovala politické vraždy, aby jí nepohodlní šli z cesty a všichni ostatní byli zastrašeni. Ukázalo se, že je to účinné. Na rozdíl od Stalina, který zabil miliony lidí, "Putin ukázal, že stačí zabít několik dobře známých postav a několik set méně známých, abyste zastrašili všechny ostatní".

Navíc návrat této ztracené generace byl ze stejných důvodů připraven zavíráním oponentů, jejich zaháněním do emigrace a bezvýznamnosti, přilákáním ke kolaboraci a umisťováním do pozic, které je učinily zcela závislými na silách, jimž se nedokázali bránit.

Rusové nejsou národem otroků z genetických důvodů. To je rasistický nesmysl. Stávají se otroky, protože mají dobré důvody se bát - a protože ti, kdo se staví na odpor stále fašističtějšímu autoritářskému režimu, upadají do maximalismu a sporů, místo aby spolupracovali za účelem svržení tohoto režimu.

Protože tyto věci vyvolávají v oponentech režimu představu, že nelze nic dělat, druhá část ztracené generace zatím nevykazuje úspěchy, které by potřebovala, aby své oponenty konečně dokázala odstavit od moci.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
5346

Diskuse

Obsah vydání | 22. 3. 2019