Ruská agrese na Ukrajině: Rusko nařídilo svým vojákům opustit město Cherson

9. 11. 2022

čas čtení 3 minuty

- Na Ukrajině byl usmrcen Kirill Stremousov, Ruskem jmenovaný náměstek hejtmana Chersonské oblasti. Zveřejňoval takovéto "básně" o tom, že i Praha a další evropská a světová  města jsou součástí ruské říše...


Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil ruským vojákům, aby opustili ukrajinské město Cherson, jediné regionální město, které Moskva dobyla od zahájení únorové invaze.


Ukrajinské vítězství v Chersonu, který byl jedním z hlavních cílů kyjevské ofenzívy na jihu země, bude všeobecně vnímáno jako významná porážka pro ruského prezidenta Vladimira Putina, a to jen několik týdnů po prominentní ceremonii v Moskvě, při níž oznámil "navždy" anexi Chersonské oblasti spolu s dalšími třemi regiony.



Rozhovor Britských listů 543. Je Británie ve stejné krizi jako Česká republika?

8. 11. 2022

čas čtení < 1 minuta

  

Od hlasování pro brexit se Velká Británie potácí v politické a ekonomické krizi, protože její vedoucí politikové nejsou schopni odmítnout brexitérské lži a začít jednat. Vznikla tam východoevropská situace, kdy se do vlády dostávají nekompetentní jedinci prostě jen pro to, že lžou a podporují oficiální ideologii. Krize se nebývale zostřila s nedávnou, nevolenou premiérkou Liz Trussovou a není zcela odstraněna ani po příchodu nevoleného Rishiho Sunaka do premiérské funkce. Jak to bude dál a jak je to podobné s Českou republikou? Na to se v tomto Rozhovoru Britských listů ptá Jana Čulíka Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi od úterý 8. listopadu 2022.

K tomu:

 18530

COP27: Ukončení války na Ukrajině je nezbytné pro řešení klimatické krize, říká Zelenskij

9. 11. 2022

čas čtení 6 minut

 

Ukrajinský prezident upozornil, že ruská invaze donutila desítky zemí obnovit výrobu elektřiny z uhlí, aby se snížily náklady na energii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij řekl světovým politikům, že nebudou schopni řešit klimatickou krizi, pokud neskončí ruská invaze do jeho země


"Bez míru nemůže existovat účinná klimatická politika," uvedl ve videorozhovoru na úterním klimatickém summitu OSN COP27 v Egyptě. "Ruská válka vyvolala energetickou krizi, která donutila desítky zemí obnovit výrobu elektřiny z uhlí, aby snížily ceny energie pro své obyvatele, aby snížily ceny, které v důsledku záměrných ruských akcí šokujícím způsobem rostou."

Vladimir Putin, prezident Ruska, jednoho z největších světových producentů fosilních paliv, využil dominantního postavení své země v dodávkách plynu do Evropy k zesílení tlaku na země EU a další země.



Herec Sean Penn dal v Kyjevě Zelenskému svého Oskara

9. 11. 2022

čas čtení < 1 minuta

Řekl, že se bude cítit daleko silněji, pokud ten Oskar bude u Zelenského v Kyjevě. "Až vyhrajete tuto válku, můžete mi ho zase vrátit..."



 18819

Pročpak je asi zaslání zakoupené jízdenky pražského Dopravního podniku zdržováno několik desítek sekund?

9. 11. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta


Psali jsme o tom už dříve:


Teror v pražském metru

Teror v pražském metru II.


Pro pražský Dopravní podnik je velmi výhodné, že - ze záhadných důvodů? - je zaslání elektronické jízdenky na váš mobil zdržováno několik desítek sekund, mezitím vám mohou revizoři udělit pokutu, i když jste si jízdenku už koupili. Je to rajtování na právní hyperkorektnosti a je to porušení principu spravedlnosti - protože vaše jízdenka je už zakoupena. Ve slušném městě a ve slušné zemi by se olddálení zaslání jízdenky zrušilo, a v žádném případě by revizoři finančně nevydírali cestující, kteří si už jízdenku zakoupili. Hnus.

 19464

O dopadech amerických midterms na ruskou válku proti Ukrajině

9. 11. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Bill Kristol nastínil scénář, který by v dané situaci považoval za optimální. Republikáni těsnou většinou získají Sněmovnu reprezentantů, Demokraté však udrží Senát a většinu guvernérů. Prezident Biden povládne s pomocí Senátu a do voleb v roce 2024 republikánská většina ve Sněmovně Demokratům prospěje. Kandidovat pak bude za Republikány Trump (protože kult nepřipustí skutečné primární volby), kdežto za Demokraty někdo z nové generace politiků.

 19248

Obor sociální práce se dostává do situace, ve které ještě nikdy za posledních 33 let nebyl

9. 11. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 8 minut

Věnováno neznámému muži na příbramském náměstí, který varoval v listopadu 1989 před sociálními problémy lidí v kapitalismu a všichni jsme se mu smáli jako hloupému komunistovi

Trvalo to dlouho, než se můj milovaný obor dostal do situace, ve které bude skutečně již nutné najmout ďábelské učně, kteří nás, terénní sociální pracovníky - naučí kouzelnictví.

Na samou mez nefunkčnosti se dostává stále prosazovaná apolitická, individuální případová sociální práce, která v současné době nemůže stačit zvládnout lavinu chudoby. V současné situaci nelze nedat se do kritiky institucí a politiků a pasivně čekat na jakési pokyny od vedení, které nikdy nepřijdou, pakliže se obor sociální práce bude tak úzkostlivě bát popsat pravdivě současný stav věcí.

 Já osobně považuji toto naše většinové chování za alibismus. Kdo jiný, než my, kteří pracujeme v první linii a vidíme ten obrovský sešup do chudoby celých skupin obyvatel, by měl bubnovat na poplach?

 19463

Lidové auto „xy“

9. 11. 2022 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 2 minuty

Už jsem si tímhle tématem hodně vytřepil ústa a zdálo se, že vody prozíravosti se definitivně uzavírají. Že cenou lidové auto je v Česku nereálný nesmysl, a jediný kdo to ještě neví, jsem já. O to víc mne překvapil článek v Lidových novinách v sobotu 15. října 2022 (díky JP za dodání), pod názvem „Nouze dožene lidi do malých aut“, který je z největší části celostránkovým rozhovorem s panem Vratislavem Kulhánkem, bývalým šéfem Škody auto - tedy nepochybně Škodovákem tělem i duší.


 18993

Británie: Vláda Rishiho Sunaka. Už rezignoval jeho první ministr - po čtrnácti dnech ve funkci

9. 11. 2022

čas čtení 4 minuty

Aktualizace Rozhovoru Britských listů o krizi v Británii. Hovoříme v něm o děsivě nekvalitních ministrech, které si najmenoval Rishi Sunak do své nové vlády, o Suelle Bravermanové, zlé a hloupé ministryni vnitra, kterou Sunak znovu jmenoval do funkce poté, co musela rezignovat za Liz Trussové pro porušování vládních bezpečnostních předpisů. Posléze vyšlo najevo i to, že je odpovědná za zadržování tisíců žadatelů o azyl po dlouhé měsíce v azylantském středisku, kde ani nejsou postele, protože žadatelé o azyl tam nemají být déle než 24 hodin.


Sunak také najmenoval do své vlády bývalého ministra obrany Gavina Williamsona, který byl před časem nucen rezignovat, protože prozradil  tajné vládní obranné dokumenty. Z funkce ministra školství ho vyhodili, protože za covidu naprosto zvoral anglické maturity. Nyní měl další skandál, že poslal sprosté emaily své kolegyni v parlamentu, doporučil podřízenému státnímu úředníku, aby "si podřezal hrdlo", jinému, aby vyskočil z okna a v úterý večer svědčila v televizi jeho spolupracovnice Anne Milton, že Williamson sbíral sexuální drby o poslancích, aby je mohl vydírat. Jednomu poslanci, který se octl ve finančních potížích, nechal Williamson poslat šek a vzkázal mu, že od nynějška je jeho otrok:



 19447

Milí čtenáři, potřebujeme finanční podporu. Hospodaření Britských listů za říjen 2022

3. 11. 2022

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři,

přiznávám, že je opravdu nudné, že se na vás trvale obracíme s finančním apelem. Není ale zbytí. Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Znovu se nám jí nedostává. Koncem října 2022 měly Britské listy na účtu 3268 Kč. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V říjnu 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 57 523,71 Kč,  výdaje byly 67 331,50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže rychle směřujeme k nule. Zůstatek ke konci října  byl  3268  Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

 19462

Německo: Steinmeier, drobenkový koláč a eskapistické "Nikdy více!"

9. 11. 2022

čas čtení 12 minut

Spolkový prezident vyzval německé občany "intenzivněji slavit 9. listopad jako den zamyšlení". Takové rituály dosáhly stejné úrovně bezvýznamnosti jako ceremonie 17. června, než byl tento den odstraněn z programu připomínek. Kde je zisk ve znalostech nad rámec pocitu pohody?, ptá se Henryk M. Broder.

Rozhovor Britských listů 542. Co znamená Lulovo volební vítězství pro Brazílii a pro nás

4. 11. 2022

čas čtení < 1 minuta



V Brazílii vyhrál prezidentské volby těsnou většinou socialista Luiz Inácio Lula da Silva. Co to znamená pro možnou záchranu amazonského deštného pralesa, a tedy i pro svět včetně České republiky, a jaká bude od nynějška budoucnost Brazílie? O tom hovoří Jan Čulík s novinářem a antropologem Fabianem Golgem, který je v Rio de Janeiru. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 4. listopadu 2022.

 19073

Ideologie a politika novosovětského revanšismu

9. 11. 2022

čas čtení 3 minuty

V sovětských dobách se komunistický režim znovu a znovu snažil kontrolovat vše, aby si udržel svou moc a bohatství, ale neustále zjišťoval, že tato snaha vedla ke krizím, které jej donutily k liberalizaci, i když objektivně ohrožovaly jeho postavení, a proto nemohly být tolerovány dlouho, upozorňuje Dimitrij Savvin.

Rozhovor Britských listů 540. Jan Čulík: Nejsem komunista

28. 10. 2022

čas čtení < 1 minuta

 

K 28. říjnu vysíláme na Regionálnítelevizi.cz třetí a poslední rozhovor francouzské historičky Muriel Blaive s šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem, v němž se Jan Čulík ohlíží k svým životním zkušenostem. V tomto rozhovoru oba hovoří především o husákovské normalizaci v Československu.

Rozhovor Britských listů 541. Babišova prezidentská kandidatura poškodí hnutí Ano

31. 10. 2022

čas čtení < 1 minuta



Za posledních několik dní se odehrála celá řada docela podstatných věcí na české politické scéně: od Fialova schválení Zemanova kontroverzního seznamu vyznamenání k 28. říjnu, přes Zemanovu privatizaci oslavy státního svátku a přes Fialovu toleranci této privatizace, přes páteční protistátní a nedělní středostavovskou proukrajinskou demonstraci, až po oznámení Andreje Babiše, že bude kandidovat na prezidenta. Nad všemi těmito událostmi se Jan Čulík zamýšlí v rozhovoru s politologem Jiřím Pehem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od úterý 1. listopadu 2022.

Rozhovor Britských listů 539. O Orwellově Farmě zvířat v češtině

24. 10. 2022

čas čtení < 1 minuta

 

Víte, kolikrát byla do češtiny přeložena Orwellova Farma zvířat a které z těch překladů jsou dobré a které ne? O tom mluví v dnešním Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Janem Vaňkem juniorem, který se charakterizuje jako "příležitostný kritik překladů do češtiny". Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od úterý 25. října 2022.

 18776

Vzpomínky na zločinnou budoucnost Ruska

9. 11. 2022

čas čtení 3 minuty

Mnozí tvrdili, že role Vladimira Putina jako důstojníka KGB hrála klíčovou roli v jeho přístupu k vládnutí. Ale ve skutečnosti zkušenost současného vládce Kremlu v Petrohradu v 90. letech, kde se zločinecký svět a vládní moc spojily, byla mnohem významnější, říká Vladimir Pastuchov.

Rozhovor Britských listů 538. Kdy Ukrajina vyhraje tuto válku?

20. 10. 2022

čas čtení < 1 minuta




Co se děje v současnosti s ruskou agresí na Ukrajině? O tom hovoří Jan Čulík se zbrojním odborníkem, redaktorem Britských listů Karlem Dolejším. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 21. října 2022.

 19460

Jak Írán převáží zbraně do Ruska

9. 11. 2022

čas čtení 4 minuty

Írán pokračuje v dodávkách zbraní do Ruské federace, která jimi terorizuje ukrajinská civilní města. Centrum národního odporu podrobně popisuje, jak oba teroristické státy organizovaly logistiku dodávek kamikadze dronů.

 17360

Rozvojové země budou do roku 2030 potřebovat 2 biliony dolarů ročně na financování opatření proti globálnímu oteplování

8. 11. 2022

čas čtení 4 minuty

 
Podle nových údajů bude do roku 2030 zapotřebí každoročně přibližně 2 biliony dolarů, aby se rozvojovým zemím pomohlo snížit emise skleníkových plynů a vyrovnat se s důsledky klimatického rozpadu.

Podle zprávy, kterou si společně nechaly vypracovat britská a egyptská vláda a která byla představena na klimatickém summitu OSN  COP27 , budou tyto peníze potřeba, aby chudé země mohly přejít od fosilních paliv, investovat do obnovitelných zdrojů energie a dalších nízkouhlíkových technologií a vyrovnat se s dopady extrémního počasí.

Tyto částky, které by pokryly potřeby všech rozvojových ekonomik světa s výjimkou Číny, jsou mnohem vyšší než veškeré finanční prostředky, které byly dosud na pomoc chudým zemím v oblasti klimatu poskytnuty.
 

Guterres: "Svět jede po dálnici do kllimatického pekla - a šlape na plyn"

8. 11. 2022

čas čtení 4 minuty

 
Lidstvo jede po "dálnici do klimatického pekla", varoval generální tajemník OSN a prohlásil, že boj o planetu vhodnou k životu bude  vyhrán nebo prohrán v tomto desetiletí.


António Guterres to v pondělí řekl světovým lídrům na zahájení 27. summitu OSN o klimatu v Egyptě: "Naše planeta se rychle blíží ke kritickým bodům, které způsobí, že klimatický chaos bude nezvratný.

"Jsme na dálnici do klimatického pekla a šlapeme na plyn."

Řekl, že svět stojí během příštích čtrnácti dnů jednání před těžkou volbou: buď rozvinuté a rozvojové země budou spolupracovat na uzavření "historického paktu", který by snížil emise skleníkových plynů a nasměroval svět na nízkouhlíkovou cestu - nebo dojde k selhání, které přinese klimatický kolaps a katastrofu.

Agrese na Ukrajině: Kyjevský starosta upozorňuje na možnost evakuace

8. 11. 2022

čas čtení 21 minut


Rusko popírá zprávy o ztrátě stovek mužů námořní pěší jednotky na východě Ukra
jiny

Ruské ministerstvo obrany učinilo neobvyklý krok a popřelo zprávy ruských vojenských bloggerů, že námořní pěší jednotka přišla o stovky mužů při bezvýsledné ofenzivě na východě Ukrajiny, uvedla státní tisková agentura RIA.

Ministerstvo podle ní odmítlo tvrzení blogerů, že 155. námořní brigáda Tichomořské flotily utrpěla "vysoké, nesmyslné ztráty na lidech a vybavení".

Naopak, v průběhu deseti dnů jednotka prý postoupila o 5 km  do ukrajinských obranných pozic jihozápadně od Doněcku, citovala RIA ministerstvo. Výslovně popřelo, že by velitelé brigády projevili neschopnost, uvedla agentura Reuters.

"Díky kompetentnímu jednání velitelů jednotky ztráty námořní pěchoty za dané období nepřesahují 1 % bojové síly a 7 % zraněných, z nichž značná část se již vrátila do služby," uvedlo.

Toto mimořádné dementi naznačuje, že zprávy o drtivé porážce ruských vojsk rozzuřily  ruské ministerstvo obrany   v okamžiku, kdy se devátý měsíc války ruské síly nacházejí pod silným tlakem v částečně okupovaných oblastech Ukrajiny, které Moskva prohlásila za své území - akce, které Kyjev, Západ a většina zemí OSN odsoudily jako nezákonné.



Satelitní snímky z Mariupolu odhalily dalších 1500 hrobů. Václav Hořejší doporučuje přestat dodávat zbraně Ukrajině

8. 11. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta


Ruští vojáci kradou, mučí  a hromadně vraždí, kam přijdou. Zde svědectví z Chersonské oblasti, kde ruští vojáci mučili bezdůvodně starého pána natolik, že je prosil, aby ho zabili. Mučili ho proto, že fotografoval Rusy rozbořené obytné domy.  Mučili také teenagera, protože si na zahradě hrál ukrajinskou hudbu. 

Viz tato reportáž: Odchod Rusů z Chersonu odhaluje další rozsáhlou brutalitu:


Kdyby svět jednal podle přání pana Hořejšího - a může k tomu dojít, pokud propadnou po úterku Spojené státy fašizující a lživé Republikánské straně - dojde k ještě rozsáhlejšímu vraždění, než jaké páchají na Ukrajině Rusové nyní - a nebude omezeno jen na Ukrajinu. Dočká se pan Hořejší podobného ruského vraždění i v Praze?

Nemají redaktoři českého tisku žádné svědomí, když takovéto hrůzy tisknou?

Sebral peníze a zmizel. Křetínský

8. 11. 2022

čas čtení 5 minut


Platforma pro
sociálně-ekologickou transformaci

V letošním roce má Křetínského EPH díky energetické krizi o šedesát procent větší zisk oproti loňskému roku. Právě z důvodu vysokých cen elektřiny a tepla vláda navrhla po vzoru dalších států Evropské unie speciální daň zaměřenou na tyto nezasloužené zisky. Křetínského firma EP Commodities však plánuje se placení vyhnout.


Čtvrtý nejbohatší miliardář z České republiky tak utíká se svou firmou EP Commodities za hranice, aby nemusel platit daně. Firmy Daniela Křetínského dlouhodobě ničí životní prostředí, zaplavují veřejnou diskuzi manipulacemi, roky blokují rozvoj čistých zdrojů elektřiny a využívají peněz daňových poplatníků ve svůj prospěch.

Náš názor na tento postup je jasný. Zároveň pracujeme na nové publikaci, kterou zveřejníme 25. listopadu. V ní budeme detailně rozebírat podnikání Daniela Křetínského a představíme návrhy politických řešení, která budeme nadále v příštích letech prosazovat. 

 19455

Dva polštáře

8. 11. 2022 / Soňa Svobodová

čas čtení 6 minut

Autor fotografie Vojtěch Vlk

Ocitnete-li se během svých poznávacích toulek Prahou na nádvoří Novoměstské radnice, která je jednou z mnoha nejvýznamnějších gotických staveb na Novém městě pražském, jenž byla vybudována v době panování Karla IV., můžete na vlastní oči kromě této skvostné stavby, spatřit i dva obří betonové polštáře, které zde pomáhají vytvořit útulné odpočinkové místo pro znavené turisty. Jejich autorkou, je známá česká sochařka a výtvarnice, absolventka Pedagogické Fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, ateliéru Sochařství I Michaela Gabriela, Veronika Psotková.

Paní Psotková, jak dlouho, jste na těchto jedinečných polštářích pracovala?

"Byli jsme plně vystaveni plné střelbě."Ruští branci svědčí, že při útoku zahynuly stovky lidí

8. 11. 2022

čas čtení 7 minut


Přeživší ruský voják vypráví o tom, jak byl ponechán napospas útoku u Makiivky, zatímco v Rusku roste hněv nad počtem obětí války

Několik hodin poté, co Alexej Agafonov 1. listopadu dorazil do Luhanské oblasti jako člen praporu nových branců, byly jeho jednotce rozdány lopaty a nařízeno, aby celou noc kopala zákopy.

Jejich kopání, při němž se kvůli nedostatku dostupných lopat střídali, bylo náhle přerušeno v časných ranních hodinách následujícího dne, kdy oblohu ozářilo ukrajinské dělostřelectvo a na Agafonova a jeho jednotku začaly padat granáty.

"Nejprve nad námi přeletěl ukrajinský dron a poté na nás začalo hodiny a hodiny bez přestávky bušit jejich dělostřelectvo," řekl Agafonov, který ostřelování přežil, v pondělním telefonickém rozhovoru pro Guardian.



Kdo je naším duchovním vůdcem?

8. 11. 2022 / Wenzel Lischka

čas čtení 3 minuty

V našem světovém období je duchovním vůdcem jednoho extrému extrém druhý (opačný). Dialektická jednota spočívá ve vzájemné vazbě protikladů. Jeden protiklad nemůže existovat bez druhého. Klad nemůže existovat bez záporu, a zápor bez kladu. Muž nemůže existovat bez ženy a žena bez muže. Jeden extrém tvoří druhý.

Přes tuto obecnou znalost zákonů dialektiky (polarity) se jako lidská společnost stále bláhově pokoušíme extrémy od sebe čistě odlišit, nebo dokonce i druhý extrém zničit. Pokud zničíme zlo, přepokládáme, že nám zůstane jenom samotné dobro. S podivením po takové snaze pak zjišťujeme, že tomu tak vůbec není. Tento pud je rozkladnou silou kosmu.

 18389

dTest: Nízký a vysoký tarif elektřiny aneb jak platit za elektřinu méně

8. 11. 2022

čas čtení 5 minut

 

S rostoucími cenami energií se lidé snaží najít různé způsoby, jak ušetřit. Máte-li dvoutarifní sazbu, můžete ušetřit i tím, že budete odebírat elektřinu zejména v době nízkého tarifu. Možná už jste slyšeli, že existují pojmy vysoký a nízký tarif neboli denní a noční proud. Víte, co vlastně tyto pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl? Věděli jste, že nízký tarif není jen v noci, ale má svá pásma i přes den? Mají tento tarif všichni nebo jen někteří?

 18932

USA a Británie vůbec neplní své závazky finanční pomoci pro důsledky globálního oteplování v chudých zemích

7. 11. 2022

čas čtení 6 minut

Podpora rozvojových zemí bude na konferenci Cop27 klíčovým tématem, ale nové údaje ukazují, že bohaté země tu pomoc prostě neposkytují.
 
Spojené státy, Velká Británie, Kanada a Austrálie neposkytly svůj "spravedlivý podíl" na financování klimatických opatření pro rozvojové země v řádu miliard dolarů, ukazuje analýza.

Hodnocení, které provedla společnost Carbon Brief, porovnává podíl mezinárodního financování v oblasti klimatu, který poskytly bohaté země, s jejich dosavadním podílem na emisích uhlíku, což je měřítko jejich odpovědnosti za klimatickou krizi.

30679

Úterní americké volby mohou ohrozit zákonnost i demokracii v USA, a tím i celý svět

7. 11. 2022

čas čtení 2 minuty


'Je to 'boj o samotnou duši Ameriky', jak ve středu varoval Joe Biden, "a o boj o základní práva lidí."

Až se američtí voliči v úterý vydají k volebním urnám, budou hlasovat  v něčem, co bude vypadat jako dvoje samostatné volby. . V době krize životních nákladů asi nepřekvapí, že 92 % republikánů považuje ekonomiku za velmi důležitou, přičemž v závěsu za ní jsou předvídatelné otázky kriminality a imigrace.

25863

Klimatická krize: posledních osm let bylo nejteplejších v historii, varuje OSN

7. 11. 2022

čas čtení 5 minut

 
Analýza  zveřejněná na konferenci Cop27 ukazuje, že svět je nyní hluboko v klimatické krizi a hranice udržení oteplení jen o 1,5 °C je "zřejmě nedosažitelná".
 


Podle nové zprávy OSN bylo posledních osm let nejteplejších v historii, což ukazuje, že svět se nyní nachází v hluboké klimatické krizi. Podle zprávy je mezinárodně dohodnutá hranice globálního oteplení 1,5 °C nyní "sotva dosažitelná".

Zpráva Světové meteorologické organizace OSN (WMO) uvádí, jak rekordně vysoké množství skleníkových plynů v atmosféře způsobuje, že hladina moří a tání ledovců dosahuje nových maximálních hodnot a zvyšuje extrémní počasí od Pákistánu po Portoriko.

 18530

USA tvrdí, že Zelenskij riskuje "únavu spojenců Ukrajiny", pokud odmítne rozhovory s Ruskem

7. 11. 2022

čas čtení 8 minut


Pozice Ukrajiny u spojenců začíná být nepevná, protože rostou obavy z ekonomických dopadů vleklé války, řekli američtí činitelé listu Washington Post

Američtí představitelé údajně soukromě varovali ukrajinskou vládu, že musí dát najevo otevřenost k jednání s Ruskem


Činitelé ve Washingtonu varovali, že "únava z Ukrajiny" mezi spojenci by se mohla zhoršit, pokud bude Kyjev nadále odmítat jednání s Ruskem, uvedl deník Washington Post. Američtí představitelé listu sdělili, že odmítání  Ukrajiny jednat s Ruskem spojencům, kteří se obávají ekonomických dopadů vleklé války, vadí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskj prohlásil, že Ukrajina je připravena zahájit jednání s Ruskem pouze tehdy, pokud jeho vojáci opustí všechny části Ukrajiny, včetně Krymu a východních oblastí Donbasu, které Rusko de facto ovládá od roku 2014, a pokud budou ti Rusové, kteří se na Ukrajině dopustili zločinů, postaveni před soud.

 19452

Prezidentská kampaň, aneb Zpráva o politické (ne)kultuře českého postkomunismu

7. 11. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

"Levicové" Právo, které už léta hraje roli agrofertího média druhé linie, pokračuje v kampani proti hlavnímu Babišovu oponentovi Petru Pavlovi. V sobotu dostal šanci na svých pět minut "slávy" prezidentský kandidát Pavel Fischer - jenž se v redakčním rozhovoru pokusil předstírat, že zásadním problémem české politiky je vztah mezi armádou a civilní politikou.

 19248

Ekonomická politika vlády jako výsměch odbornému konsensu

7. 11. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

 

Z nedělních Otázek V. Moravce, v nichž probíhala debata moderátora s Jiřím Rusnokem (bývalý ministr, premiér a guvernér ČNB), Vítem Samkem (představitel odborů) a Tomášem Havránkem (Národní ekonomická rada vlády), jsem si odnesl hlavně dojem, že daň z mimořádných zisků by mohla rozpočtu něco přinést jen v případě, že by byla zavedena za letošní rok. Zavedena asi není právě proto, že by mohla něco přinést.

 19248

Běda podělaným!

7. 11. 2022 / Petr Haraším

čas čtení 6 minut

Ohýbáme záda svá hodně a rádi a moc, majíce na bedrech nezvladatelnou tíhu vlastních omylů a politických skutků. Po šestileté nacistické okupaci, po podobné, nýbrž mnohem delší okupaci komunistické s nadvládou Kremlu, a, bohužel, po konečné vnitřní okupaci od domácích oligarchů už nevíme, zda se ještě ohýbáme, nebo už jsme absolutním ohnutím těla i mysli dospěli do bodu, kdy se sami sobě jevíme jako krásná, vzpřímená a rovná “prevítka“.

Kdy?

 19450

USA: Progresivisté mají problém - nikdo s nimi nechce vést kampaň

7. 11. 2022

čas čtení 4 minuty

Některá z největších jmen levicové politiky – Bernie Sanders, Alexandria Ocasio-Cortezová, Elizabeth Warrenová – mají za sebou poměrně klidnou sezonu volební kampaně. Navzdory pověsti úžasných fundraiserů s horlivou základnou zarytých příznivců se progresivní politici jako Sanders většinou vyhýbali kampani na podporu kolegů Demokratů před volbami v polovině volebního období příští týden. Proč? Protože progresivisté chápou, že v současném politickém klimatu by jejich přítomnost mohla Demokratům způsobit více škody než užitku, napsal Harrison Kass.

Neuvěřitelné množství zabitých Rusů

7. 11. 2022

čas čtení < 1 minuta

 



 16578

Mají právo na sebeobhajobu a sebeobelhávání i lidé chudí

7. 11. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 8 minut

Každý z nás potřebuje nějaké to šidítko…


"Napadlo mě totiž, že kdyby se poserové v minulosti věnovali vzájemnému sdružování, mohlo by se jejich hnutí stát politickou silou velikého kalibru"

(Pavel Juráček, Deník, 1976)

Výraz "frustrace" je v současné české společnosti pojem velmi negativní. Být zařazen do škatulky celoživotního, společenského flustráta, stáváš se navždy otravným hmyzem.

 18580

Německo: Dodávky paliva pro ruskou leteckou válku

7. 11. 2022

čas čtení 3 minuty

Německá skupina Wintershall Dea prodává plynový kondenzát prostřednictvím společného podniku Gazpromu, hlavnímu ruskému výrobci leteckého paliva. Dodává jej na letecké základny, upozorňují Hans Koberstein, Frederik Obermaier, Ruben Schaar.

 17933

Elon Musk na Twitteru blokuje uživatele, kteří začali psát pod jeho jménem. Začalo to dělat hodně lidí, i celebrity

7. 11. 2022

čas čtení 4 minuty

 
Elon Musk prohlásil, že všechny účty na Twitteru, které se budou vydávat za parodie, aniž by jasně specifikovaly "parodie", budou "trvale pozastaveny", a vydal toto varování poté, co si některé celebrity změnily svá zobrazovaná jména a tweetovaly jako "Elon Musk".

Nový generální ředitel Twitteru v neděli večer na Twitteru napsal: "Dříve jsme před pozastavením vydávali varování, ale nyní, když zavádíme plošné ověřování, žádné varování nebude."
 
"Jakákoli změna jména vůbec" bude mít za následek dočasnou ztrátu ověřeného statusu, uvedl Musk.

V neděli večer bylo  několik účtů, které si změnily jméno na Elon Musk nebo na něco podobnéhoí, pozastaveno nebo umístěno pod varovný nápis, včetně účtů americké komičky Kathy Griffin a australského satirického webu Chaser.

"Hádám, že ne VŠICHNI moderátoři obsahu byli propuštěni? Lol," žertovala Griffinová poté na alternativní platformě Mastodon, kde si minulý týden založila účet.

 17231

Severní Korea obnovila železniční spojení s Ruskem

7. 11. 2022

čas čtení 3 minuty

Podle komerčních satelitních snímků v pátek odpoledne přejel vlak ze Severní Koreje do Ruska. Jde o první provoz pozorovaný na trase po několika letech. Ze snímků není možné určit účel vlaku, ale přejezd přichází uprostřed zpráv o prodeji zbraní ze Severní Koreje do Ruska a obecného očekávání obnovení obchodu mezi těmito dvěma zeměmi, upozorňují Martyn Williams a Peter Makowsky.

 19028

Eskaluje napětí mezi Ázerbájdžánem a Íránem

7. 11. 2022

čas čtení 5 minut

Zatímco titulkům dominuje válka na Ukrajině, schyluje se k dalšímu konfliktu na jižním Kavkazu. Zde se Ázerbájdžán a Írán od války v Karabachu v roce 2020 stávají stále nepřátelštějšími, upozorňuje Julian McBride.

 19371

Íránský režim nelze reformovat

7. 11. 2022

čas čtení 6 minut

Íránské ženy již týdny bojují za demokracii a svobodu. Mnohé byly zatčeny, zbity nebo zabity. Yalda Zarbakhchová z DW se ptá, proč západní vlády stále hledají kompromis s íránským režimem.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
18677