Koronavirus: Jsme v průšvihu. Jediným řešením je krátkodobé uzamčení všeho a zavedení efektivního testovacího a trasovacího systému

11. 10. 2020

čas čtení 7 minut

 

Jsme v krizi. Nákazy, hospitalizace a úmrtí, všechno stoupá. Je příliš pozdě na testování a trasování, aby to zastavilo. Záležitosti se budou jen zhoršovat, píše Anthony Costello, člen nezávislého britského vědeckého týmu pro dohled nad covidem. Jeho analýza britské situace se téměř stoprocentně hodí na situaci v ČR, až na to, že množství nákaz v Británii je v současnosti cca PĚTKRÁT menší než  v ČR.

V pátek bylo v Británii asi 12 000 nových nákaz. V ČR 8618 nákaz,  což na britské poměry (šestkrát více obyvatelstva) by bylo 51 708 nových nákaz:


Máme ČTYŘI alternativy, píše Costello:

Alternativa 1: MÍSTNÍ LOCKDOWNY: politikové nechtějí celostátní lockdown, takže: pouze místní omezení. Ale RIZIKO je, že   porostou případy nákaz i úmrtí, s možným exponenciálním nárůstem, i když počty mrtvých budou nižší než v březnu/dubnu, protože více zranitelných lidí se bude izolovat. Další rizika alternativy 1: Jiné země zablokují cestování do Británie a z Británie, zdravotnictví bude zahlceno, poroste počet nepřímých obětí jiných chorob ve zdravotnictví, mnoho lidí bude nepracovat, ekonomika bude kolabovat jako posledně. Alternativa č. 1 také znamená, že vznikne nový stav "endemičnosti". Vznikne oscilace (růsty a pády) až do té doby, než se virus prožere všemi ohroženými a zranitelnými lidmi.

Rozhovor Britských listů 326. Lord Dubs české vládě: Přijměte dětské uprchlíky

10. 10. 2020

čas čtení 2 minuty


(For English, scroll below)

"Tím skutečným argumentem je, vždyť tady mluvíme o dětech! Já mám emocionální vazbu na Českou republiku a jsem smutný, že nechce nic udělat pro dětské uprchlíky. Je to humanitární věc. A Češi přece mají velmi důležitou demokratickou a humanitární tradici. A já bych řekl, že tohle přece přímo souhlasí s touto tradicí. A já velmi silně doufám, že si to česká vláda ještě rozmyslí."

Sedmaosmdesátiletý poslanec britské Horní sněmovny, Lord Alf Dubs, je známý tím, jak energicky a schopně se zasazuje o to, aby Británie a Evropa přijímala dnešní dětské uprchlíky. Zvlášť mu záleží na tom, aby se v této věci nechovala Česká republika nelidsky. Proč? Přijel jako Čech z Prahy do Británie v roce 1939 jako šestiletý uprchlík bez rodičů v kindertransportu sira Nicholase Wintona. Zažil tedy na vlastní kůži, co prožívají nyní dnešní uprchlické děti. V exkluzivním rozhovoru mluví o svých zkušenostech z doby před více než osmdesáti lety a o své nynější práci ve prospěch uprchlíků s šéfredaktorem Britských listů Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 14. října 2020.

"The real argument is that we are talking about children. I feel very emotionally attached to the Czech Republic and I feel sad that they don't want to do anything for child refugees. It is humanity. And the Czechs have a very important democratic and humanitarian tradition. And I would have thought that this would fit in well with that tradition. And I would very much hope that the Czech government would think again." 

The 87-year-old member of the British House of Lords Lord Alf Dubs is well known by his energetic work trying to persuade the United Kingdom and Europe to accept today's child refugees. He would particularly appreciate if the Czech Republic gave up its current inhumane attitude in this matter. Why? The six-year-old Czech Alfred Dubs arrived from Prague to Britain in 1939 as a child refugee, unaccompanied by his parents, in Sir Nicholas Winton's kindertransport. So he has experienced personally what today's child refugees are experiencing now. In this exclusive interview, he speaks about his experiences from the times of more than eighty years ago and about his current work for refugees with Britské listy editor-in-chief Jan Čulík. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 14th October 2020.

Průběžné zpravodajství

Češi řeší pandemii tím, že se přestávají nechávat testovat

11. 10. 2020

čas čtení 4 minuty

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za posledních 24 hodin do 11. 10. stoupl počet registrovaných denních nákaz v ČR o 4635 případů na 114 005. (Česká média však uvádějí, že se lidé přestávají nechávat testovat.) Zemřelo 948 osob, 2085  osob je v nemocnici.


- Nošení roušek na veřejnosti musí být povinné, varuje Asociace britských lékařů. Ostře kritizuje vládu Borise Johnsona za "zmatené a nedůsledné" signály veřejnosti. Asociace britských lékařů zdůrazňuje, že vláda musí přijmut jasnější a přísnější protikoronavirová opatření. (Nákaza v Británii je daleko nižší než v ČR!)  Předseda Asociace britských lékařů dr. Chaand Nagpaul kritizoval vládu za to, že zrušila původní protikoronavirová opatření, a přispěla tak k novému nárůstu infekcí.  (Totéž v ČR.) Nagpaul řekl: "Nárůst infekcí následoval po rychlém uvolnění opatření poté, co londýnská vláda přestala být ostražitá - ještě v srpnu vláda doporučovala občanům, aby cestovali, jezdili do práce a chodili do restaurací a hostinců. Vláda má povinnost znovu získat důvěru veřejnosti v opatření, která musejí být pro zvládnutí viru zavedena. Vláda musí také poskytnout finanční podporu, aby podniky měly možnost učinit své prostory bezpečné vůči nákaze a musí zveřejnit jasné informace, jaká přesně opatření podniky mají provést." Asociace britských lékařů také požaduje, aby zranitelní lidé dostali respirátory lékařského typu, které ochraňují nositele respirátoru i brání šíření infekce. Doporučuje to Světová zdravotnická organizace. Z některých studií vyplývá, že rouška skládající se z jediné vrstvy látky filtruje jen asi 3 procenta nákazy. Rouška skládající se ze tří vrstev látky filtruje asi 60 procent nákazy. Lékařský respirátor filtruje 86 procent nákazy. Asociace britských lékařů také doporučuje, aby lidé s nízkými příjmy a osoby dostávající sociální podpory dostávali roušky zadarmo, stejně jako lidé, kteří mají právo na lékařské předpisy zadarmo a děti, které dostávají ve školách obědy zadarmo. Asociace britských lékařů také požaduje aby bylo zpřísněno opatření zakazující setkávání více než šesti lidí. Mělo by být dovoleno setkávání lidí jen z dvou domácností, a to venku, ne uvnitř. Na všech pracovištích musí být povinné nosit roušky a zejména tam, kde není možný odstup dvou metrů.  ZDE
 

Rozhovor Britských listů 325. Koronavirová pandemie v ČR se zhoršuje. Co teď?

8. 10. 2020

čas čtení < 1 minutaVzhledem k tomu, že koronavirová pandemie nabrala v posledních dnech v České republice katastrofálního směřování - ČR zaznamenala v Evropě nejvyšší míru nákazy na jednoho obyvatele - věnujeme tento Rozhovor Britských listů znovu tomuto tématu. S imunologem Václavem Hořejším mluví o nejnovějším vývoji Jan Čulík.Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 9. října 2020.

Pozn. red. Až několik hodin po zveřejnění tohoto rozhovoru oznámil festival dokumentárních filmů v Jihlavě, že se přesunuje online.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: V ČR dochází k exponenciálnímu nárůstu infekcí

10. 10. 2020

čas čtení 3 minuty

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za posledních 24 hodin do 10. 10. stoupl počet registrovaných denních nákaz v ČR o 8618 případů na 109 374. Zemřelo 905 osob, 1893 osob je v nemocnici.


- Francie zaznamenala denní rekord 20 000 nákaz.

-  V severní Anglii roste zuřivost nad tím, jak přistupuje londýnská vláda k intenzivnímu šíření nákazy v tamějších oblastech. Očekává se, že města Liverpool, Manchester, velká část hrabství Lancashire i Yorkshire, budou od pondělka podrobena třetí, nejpřísnější verzi uzamčení oblasti. Primátoři severoanglických měst ostře kritizují Londýn, že s nimi opatření vůbec nekonzultuje.

- Indie zaznamenala 73 272 infekcí za posledních 24 hodin a 926 nových úmrtí, celkem v Indii už zemřelo 107 416 osob.

- Evropské země zpřísňují místní lockdowny, jak počet nákaz roste. Španělská vláda oznámila místní lockdown v Madridu.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Proč ohrožuje týdeník Reflex životy lidí?

9. 10. 2020

čas čtení 3 minuty

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za posledních 24 hodin do 9. 10. stoupl počet registrovaných denních nákaz v ČR o 5399 případů na 100 757. Zemřelo 869 osob, 1741 osob je v nemocnici.


- Proč ohrožuje týdeník Reflex životy lidí? Zatímco se v ČR vážně zhoršuje koronavirová pandemie, zdravotníci se obávají nejhoršího a rychle posílají pacienty z nemocnic domů (v důsledku velké virové nálože jsou lékaři a zdravotníci covidem nejvíce ohrožení smrtí) týdeník Reflex publikuje bláboly Soni Pekové, která tvrdí, SEDM měsíců poté, co publikovaly renomované mezinárodní vědecké časopisy studie dokazující, že to není pravda, že byl koronavirus "uměle vyroben v laboratoři" (je to ruská fake news, jejímž cílem je destabilizovat svět) a že covid-19 "není vážná choroba" a "do Vánoc zmizí". Blázni a šílenci existují i na Západě, jenže se nedostávají do médií. Bude Reflex pohnán k odpovědnosti za ohrožování životů lidí těmito "rozhovory"? 

- Důkazy, že koronavirus nebyl vyroben v laboratoři:


A mnoho dalších. Výsledky výzkumu mezinárodních vědců v renomovaných časopisech paní Peková ani Reflex zjevně nečtou. (JČ)

- Donald Trump, který se stále ještě uzdravuje z covidu-19, se vyjádřil, že možná v sobotu uspořádá na Floridě volební shromáždění. Dál ignoruje otázky, zda už byl testován negativně na koronavirus. V rozhovorech pro Fox News hovoří chraplavě a občas dělá pauzy a kašle. Nedávné Trumpovo předvolební shromáždění v městě Tulsa v Oklahomě je spojováno s tamějším výrazným nárůstem nákaz na koronavirus.  ZDE  

Vzkaz týdeníku Reflex a dalším šiřitelům fake news: Způsobujete smrt lidí

9. 10. 2020

čas čtení 2 minuty

Dominic Minghella, známý britský televizní dramatik, který přežil covid-19, píše na Twitteru:  

Věřte mi, pokud jste byli v nemocničním pokoji s pacienty nakaženými covidem, pokud jste popadali dech, aniž byste věděli, zda skončíte tím, že vám nacpou do krku trubici, nebo jestli někdy ještě uvidíte svou rodinu, nebo jen znovu celou lidskou tvář, kdybyste cítili ten ledový strach, tu děsivou samotu té celé věci, tak byste NIKDY nevykřikovali "Musíme se prostě naučit s tím žít". Absolutní nesmysl. Namísto toho byste chtěli - stejně jako chci já - jménem všech těch, kteří trpěli, kteří zemřeli, kteří o druhé lidi pečovali - dát do prdele tvrdě pěstí do ksichtu všem, kdo tenhle nesmysl opakují.

Belmaršský tribunál

9. 10. 2020 / Srećko Horvat

čas čtení 4 minuty

Dokud bude Julian Assange ve vězení, bude Belmaršský tribunál pokračovat v boji za jeho spravedlnost.

Dne 13. listopadu 1966 – v době vrcholící odbojové války ve Vietnamu – svolali Bertrand Russell a Jean-Paul Sartre lidový tribunál, který chtěl učinit vládu USA odpovědnou za její stupňující se válečné zločiny. “Tribunál nemá jasný historický precedens,” řekl Russell. Nepředstavoval žádnou státní moc; neměl žádnou schopnost obviněné odsoudit. “Věřím, že tato zjevná omezení jsou ve skutečnosti ctností. Můžeme svobodně vést slavnostní a historické vyšetřování, “řekl Russell,„ a předložit je svědomí lidstva.“

Covid-19 jako civilizační choroba

9. 10. 2020 / Ivan Větvička

čas čtení 4 minuty


Na jaře mohl být vysoký výskyt nakažených covidem-19 vnímán jako civilizační choroba, daň za úspěch v globalizovaném světě. Na podzim se jedná spíše o indikátor nemocné společnosti. Viru se nyní daří především tam, kde selhává vedení země, státní správa a lékařská péče, či komunikace vedení země s jejími obyvateli. Často je na vině prostá absence mezilidského respektu.

Na jaře roku 2020 se covid-19 šířil u nás i ve světě především v rozvinutých, nebo prudce se rozvíjejících oblastech, k nimž patří i Čína, kde byla nemoc zaznamenána poprvé. Severní Itálie byla zasažena více než zaostalý jih, v Bruselu, Paříži, Londýně či v Mnichově bylo větší nebezpečí nákazy než v Praze a v Pelhřimově bylo bezpečněji než v hlavním městě... Kdo udržoval fyzický kontakt s „globální komunitou“, riskoval více než lesní dělník na Vysočině. Dalo se říci, že covid-19 byla nenadálou nakažlivou „daní“ za úspěch států, regionů i osob v propojeném světě.

Přituhuje

9. 10. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Česká republika ve středu zaznamenala další rekord v počtu nově nakažených koronavirem - 5 335 - a má také největší podíl pozitivně testovaných v Evropě. Je již zcela zřejmé, že vláda v létě a na zlomu podzimu situaci nezvládla - a premiér osobně kvůli volebním kalkulacím ještě na poslední chvíli zabránil obnovení preventivních opatření, jen aby se mu počátkem října situace zcela vymkla z rukou.

Lékaři bez hranic požadují konec zadržování lidí v nelidských podmínkách na řeckých ostrovech

9. 10. 2020

čas čtení 3 minuty

Měsíc poté, co požáry zničily uprchlický tábor Moria, je na Lesbu stále zadržovaných více než 7 500 lidí. Děje se tak navzdory veřejně deklarovaným slibům některých evropských komisařů tamní situaci zlepšit. Další tisíce osob, včetně 7 000 dětí, zároveň přežívá v nebezpečných táborech napříč ostatními ostrovy Egejského moře.

 

Více než půl milionu lidí podepsalo petice za evakuaci zranitelných lidi z řeckých ostrovů a ukončení tzv. politiky zadržování. Migrační pakt Evropské komise, prezentovaný před dvěma týdny, tyto požadavky zcela ignoruje. Namísto toho potvrzuje odhodlání evropských vlád a institucí pokračovat v jejich stávajícím přístupu, který do značné míry vedl k nedávným požárům.

(Literally) Scared to Death

9. 10. 2020 / Muriel Blaive

čas čtení 7 minut

The Urgency of a Balanced Debate about Covid


(Český překlad tohoto článku vyjde později)


I am a historian of communism, white, middle class, European. I also have a cancer, a melanoma stage IV, that was discovered in January 2015. I had metastases in my lymph nodes, liver, and brain. I underwent two eight-hour surgeries, gamma knife therapy, and immunotherapy. I lost a quarter of my liver, half of an ear, the cognitive ability to read a map, and a big muscle in my neck. I gained an addiction to cortisone. Yet I miraculously survived. My greatest hope was to stay alive until my youngest son turned 18, and this wish was granted. He is a big boy now and he and his older brother can manage. Meanwhile, I am enjoying life.

Koktejl protilátek, který Trump chválí, vznikl z výzkumu, jehož financování jeho vláda zakázala

9. 10. 2020

čas čtení 1 minuta


Když byl Donald Trump v minulých dnech v nemocnici, v rámci jeho léčby mu byl podáván proti covidu-19 experimentální koktejl protilátek, který Trump posléze vychválil jako "zázrak pocházející od Pánaboha". Vývoj tohoto léku je však založen na vědecké práci s tkáněmi nenarozených dětí, jehož financování Trumpova vláda letos zakázala.

Hospodaření OSBL za září 2020

2. 10. 2020

čas čtení 2 minuty


V září 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 100.53 Kč,  výdaje byly tentokrát  79 562.50  Kč. Sponzor nám zadarmo poskytuje server, ovšem velký provoz způsobuje docela podstatnou spotřebu elektřiny, kterou normálně nehradíme. Jednorázově jsme teď něco zpětně zaplatili, ovšem rozhodí to náš nepevný rozpočet. Zůstatek ke konci září byl 45 496.49 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnohačtenářům za  finanční podporu v měsíci září 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Rozhovor Britských listů 324. Jaké je to teď v české politice po regionálních volbách

6. 10. 2020

čas čtení < 1 minutaO současné politické situaci po víkendových volbách do místních zastupitelstev hovoří s politologem Jiřím Pehem Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 7. října 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

USA: FBI obžalovala šest osob, které plánovaly únos michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové

9. 10. 2020

čas čtení 1 minuta


Americká FBI překazila spiknutí s cílem unést demokratickou guvernérku Michiganu Gretchen Whitmerovou. Obžalovala šest osob, kteří uvažovali o násilném protivládním puči. Obžalováno bylo také dalších sedm osob, kteří chtěli útočit na policii a vyvolat občanskou válku.

Spiklenci podle FBI byli motivováni přesvědčením, že vlády jednotlivých amerických států, včetně Michiganu, porušují americkou ústavu. Jeden ze spiklenců si v červnu stěžoval, že Whitmerová nařídila uzavření fitek kvůli koronavirové pandemii. Avšak spiklenci nevěděli, že mezi nimi měla FBI informátory, kteří ji informovali o rozhovorech spiklenců.

Rozhovor Britských listů 323. Jaké jsou vztahy ČR k Evropské unii?

2. 10. 2020

čas čtení < 1 minuta


Bohumil Kartous hovoří s ministrem zahraničí České republiky Tomášem Petříčkem o tom, jak je na tom ČR ve svých vztazích k Bruselu. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. října 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rasismus, národovectví a zpochybňování klimatických změn jako známka prolínání byznysu a politiky

5. 10. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 5 minut

Apel na občany Prahy 1: Prosíme, nehlasujte v druhém kole senátních voleb pro Miroslavu Němcovou! Zbláznili jste se? O mafiánství strany ODS viz níže. (Pozn.red.)

Relativní úspěch opozičních stran v krajských volbách – tedy konec růstu ANO – zastiňuje problematické rysy nejedné z nich. Možná nejvíce se ale tato skutečnost týká Občanské demokratické strany, která kolísá mezi přetrvávajícím dědictvím mafiánské strany a opozicí vůči Andrejovi Babišovi a jeho do očí bijícímu, ale měřeno právě standardy finančních kauz ODS, možná nijak šokujícímu střetu zájmů.

Rozhovor Britských listů 320. Jak ČR přispěla k proměně EU v opravdové monstrum

22. 9. 2020

čas čtení 4 minuty{for English, scroll below)

"Slyšeli jsme o zkušenostech řady lidí, kteří žijí v uprchlickém táboře o tom, že jsou biti jenom za to, že jsou."

"Ti lidé v Morii žijí ve strašlivých podmínkách. Čekají mnoho hodin na toaletu, na sprchu, na jídlo, na vodu. Nemají přístup k lékařské pomoci. Ty zprávy dětských psychologů a psychiatrů, kteří tam jezdí pomáhat, tak mluví o tom, že sedmileté děti se sebepoškozují. Což je něco nepředstavitelného. A o tom všichni vědí. O tom vědí politici v Evropské unii, i v České republice, o tom vědí všichni všude."

"My jsme se posunuli k tomu, že mluvíme pouze o pomoci nedoprovázeným nezletilým dětem. My jsme úplně přestali hovořit o rodinách s dětmi. My jsme přestali hovořit o tom, že v Morii, tam jsou 4000 nezletilých dětí v rodinách. Jsou tam staří lidé. Jsou tam rodiče, kteří ztratili své děti po cestě. Prožili neuvěřitelná traumata. A o těch se vůbec nemluví."

"Kdybychom před deseti lety viděli čtyřicet patnáctiletých kluků, jak někde kempují, tak si řekneme, no tak si je rozebereme a pomůžeme jim, protože je nemůžeme nechat takhle, musejí chodit do školy, mít nějakou komunitu, musí být ve společnosti, vzdělávat se. A dneska - ne. Dneska řekneme, že to je bezpečnostní riziko."

Bohumil Kartous, který navštívil letos v březnu uprchlický tábor na řeckém ostrově Chios, hovoří o šokujícím zanedbání uprchlického problému Evropskou unií, jejíž nečinnost v této věci je do značné míry důsledkem nátlaku zemi visegrádské čtyřky, s Dalimilem Petrilákem, analytikem z organizace Pomáháme lidem na útěku. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 23. září 2020.

* * *

How the Czech Republic has contributed to making the EU a real monster

"We have heard from a number of people living in the Greek refugee camp that they are being beaten simply for existing."

"The people in Moria live under horrifying circumstances. They are forced to wait for many hours to be able to access a toilet, a shower, food, water. They have no access to medical help. The child psychiatrists and child psychologists who go there to help report that seven-year old children do self-harm to themselves. This is absolutely horrifying. Everyone knows this. European Union politicians know this. Czech politicians know this. No one moves a finger."

"If, ten years ago, we saw forty fifteen-year-old boys sleeping in the forest, we would have said to each other, let us share them and let us help them because we cannot abandon them, they must attend school, they must be within a community, they must be in society, they must be educated. And today - no. Today, we say that they are 'a security risk'".

"We have moved so far that we now only talk about helping unaccompanied minors. But we have absolutely stopped talking about families with children. In Moria, there are 4000 minors in families. There are old people there. There are parents who have lost their children on their way.They have undertaken the journey without their children and have undergone incredible trauma. No one talks about these people."

Bohumil Kartous, who visited a refugee camp on the Greek island of Chios in March of this year, talks about the shocking neglect of the refugee problem by the European Union, whose inactivity in this respect, is to a large extent the result of the pressure of the East Central European countries, to Dalimil Petrilák, an analyst from the Czech organisation "We help people on the run". The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 23rd September 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Facebook odstranil stovky falešných profilů podporujících Donalda Trumpa

9. 10. 2020

čas čtení 1 minuta


Facebook informuje, že účty s vazbami na organizaci Turning Point USA (Bod obratu USA) se snažily ovlivňovat diskuse tím, že zaplavovaly zpravodajské články komentáři. Facebook proto odstranil stovky těchto falešných profilů spojených s organizací Turning Point USA za to, že prováděly organizované útoky na tuto sociální síť. Zaplavovaly tiskové články protrumpovskými výroky a dezinformacemi.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rozhovor Britských listů 319. Jak se Polsko propadá do autoritářství

18. 9. 2020

čas čtení 1 minuta

(For English, scroll below)

"V Polsku nyní běžně mlátí gaye v ulicích." Jan Čulík mluví v tomto Rozhovoru Britských listů s Majou Zoe Hebanovou, transgenderovou aktivistkou z Varšavy o děsivé situaci menšin v autoritářské zemi  za vlády ultrapravicové strany Právo a spravedlnost. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. září 2020.

Britské listy Interview 319. How Poland is succumbing to authoritarianism

'Gays are now frequently beaten up in the streets in Poland.' A lady was walking down the street with her thirteen-year-old niece. They were both beaten up because the attackers mistook them for a lesbian couple. Ursula von der Leyen, the president of the European Commission, said this week that Poland's 'LGBT-free zones' have no place in EU. In this Britské listy Interview, Jan Čulík talks to Maja Zoe Heban, a transgender activist living in Warsaw, about the horrifying situation of minorities in contemporary Poland  under the rule of the alt-right Law and Justice Party.. The interview is broadcast on the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 18th September 2020. The interview is in English with Czech subtitles.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Válka v Náhorním Karabachu jako spor o vodu?

9. 10. 2020

čas čtení 2 minuty

Základní rysy konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem kvůli Náhornímu Karabachu jsou dobře známy a v posledních měsících se zásadně nezměnily. To vyvolává otázku, co vedlo k nové explozi bojů, ptá se Aleksandr Koc.

Trump: Virtuální debaty s Bidenem se já účastnit nebudu

8. 10. 2020

čas čtení 1 minuta

"Jsem zpět, protože jsem fyzicky dokonalý," řekl Trump v televizi Fox News.

Donald Trump se odmítl účastnit příští týden volební debaty s Joem Bidenem poté, co Komise pro prezidentské debaty oznámila, že se v důsledku Trumpovy nákazy koronavirem bude debata konat online, kdy oba kandidáti budou na dvou odlišných, od sebe vzdálených místech.

Americké volby: Kamala Harris a Mike Pence se střetli v televizi ohledně reakce Trumpovy vlády na koronavirovou pandemii

8. 10. 2020

čas čtení 1 minutaBidenova viceprezidentka Kamala Harris obvinila  během viceprezidentské debaty ve středu večer Trumpův Bílý dům v souvislosti s koronavirovou pandemií  z "největšího selhání jakékoliv prezidentské vlády v historii naší země".

Při debatě v městě Salt Lake City viceprezident Mike Pence energicky obhajoval Donalda Trumpa, že řeší pandemie, která dosud usmrtila více nežč 210 000 Američanů, naprosto kompetentně.

Během devadesátiminutové debaty Harrisová kritizovala Trumpa za jeho vedení americké vlády a odsoudila reakci jeho vlády na různé současné krize Ameriky, od protestů proti rasové nespravedlnosti až k divokým požárům devastujícím západní pobřeží USA, kritizovala také, že neplatí daně i jeho chování v úřadě.

Zdůraznila ale, že žádné selhání nebylo tak velké jako prezidentův chaos v jeho přístupu ke koronavirové pandemii.

Pence přiznal, že Amerika prochází "dnes velmi složitou dobou", ale že Trump dává "zdraví Ameriky na první místo" a má pro boj proti pandemii "jasnou strategii".

Harrisová na to reagovala: "Zjevně to nefunguje, když vidíte v naší zemi 210 000 mrtvol."

Podrobnosti v angličtině ZDE  Podle průzkumu CNN vyhrála tuto debatu Harrisová nad Pencem  v poměru 59 ku 38 procentům hlasů, ale obrovský rozdíl byl mezi tím, jak reagovali muži a ženy. Ženy daly Harrisové 69 procent hlasů a Pencovi 30 procent, muži Harrisové 48 procent hlasů a Pencovi 46 procent.
Rozhovor Britských listů 322. Koronavirus v České republice. Jak dál?

29. 9. 2020

čas čtení < 1 minuta"Obávám se, že za zrušení veškerých protikoronavirových opatření během léta zaplatíme těžkou daň několika tisíc mrtvých, kteří mrtví být nemuseli."

S imunologem Václavem Hořejším, donedávna ředitelem Ústavu molekulární genetiky AV ČR, hovoří o nynější koronavirové krizi v ČR Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 30. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Průlběžné zpravodajství

Koronavirus: Počet nákaz v ČR opět drasticky stoupl

8. 10. 2020

čas čtení 3 minuty

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za posledních 24 hodin do 8.10. stoupl počet registrovaných denních nákaz v ČR o 5343 případů (o 886 více než včera!),  na 95 360.  Zemřelo 829 osob (od včera uváděného počtu je to nárůst o 35 mrtvých), 1563 osob je v nemocnici (od včera uváděného počtu je to nárůst o 176 pacientů).

(Pozn. MZČR zpětně mění počty mrtvých za předchozí dny, takže jím uváděný nárůst počtu mrtvých za posledních 24 hodin nevypadá ve srovnání s údajem ministerstva v předchozí den tak vysoký.)- Británie ve čtvrtek zaznamenala 17 540 nových nákaz, 77 úmrtí a 609 nových hospitalizací. Hostince a restaurace jsou spojeny s více než 30 procenty nákaz u lidí mladších 30 let. ZDE 

- Nemocnice v Paříži jsou v krizovém stavu. Úřady ve Francii ve středu zaznamenaly za posledních 24 hodin dalších 19 000 nákaz a na jednotkách intenzivní péče je 1400 osob.

- 86 procent lidí nakažených koronavirem v Británii od 26. dubna do 27. června bylo asymptomatických, zjistila studie 36 061 nakažených osob. Jiné studie však mají jiné výsledky. V Číně bylo asymptomatických jen 5 procent nakažených osob a na Islandu 43 procent.

- Ruské úřady doporučují občanům, aby o tomto víkendu nikam nechodili. Rusko zaznamenalo za posledních 24 hodin 11 493 nových infekcí, to je blízko rekordu z 11. května, kdy bylo zaznamenáno 11 656 infekcí.

29892

Česká vláda hodlá spáchat kolosální zločin

8. 10. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Chystá se první etapa kontroverzního projektu Dunaj-Odra-Labe, jenž se těší dlouhodobé podpoře prezidenta Miloše Zemana a dalších antienvironmentálních extremistů. V prvním výkopu by Strakovka měla utopit 15 miliard korun, přičemž celkový účet by měl přijít na 586 miliard korun. Nu považme: v době prohlubující se ekologické krize, již umocňuje pandemie, ekonomický propad a eroze demokratických norem, chce Babišův kabinet vyhodit tak nekřesťanský balík za megalomanské zvěrstvo, aby ještě více přitopil pod klimatickým kotlem.

Jak moc se změní střední a jihovýchodní Evropa

8. 10. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 5 minut

Schválení nákupu Central European Media Enterprises (CME) skupinou PPF Petra Kellnera ze strany Evropské komise v mnohém ilustruje těžkosti, se kterými se dnes potýká Evropská unie jako celek.

Podobně jako v případě skupiny Agrofert ze svěřenského fondu českého premiére Andreje Babiše se zdá, že úřady EU nemají možnost efektivně čelit koncentraci moci, kterou postkomunistické oligarchické skupiny disponují v zemích přistoupivších k EU po roce 2004.

 

Rozhovor Britských listů 321. Pravičáci jsou vyčerpaní, a proto jsou líní myslet

25. 9. 2020

čas čtení < 1 minutaCo způsobilo nejen v Polsku, ale do určité míry i v Česku a po celém světě najednou tak obrovskou, populistickou, ultrapravicovou nenávist vůči gayům a vůbec menšinám? Nad tím se s kulturním antropologem a novinářem Fabianem Golgem zamýšlí Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Londýnská policie muži: "Omlouváme se, že jste se narodil"

8. 10. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty


Byla skutečně komunistická StB to nejhorší?


Reportáž Channel 4 News:V padesátých letech komunisté zavraždili mého strýce a z nesmyslných důvodů téměř deset let věznili mého prastrýce. Přesto však mě otevření obzorů do světa přivedlo k velkým pochybnostem, zda útlak československého komunistického režimu byl skutečně "nejhorší na světě".

30644

PPF nevyvrátila, že podporuje Trikolóru

8. 10. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty


Popřál jsem sarkasticky na Facebooku Václavu Klausovi mladšímu a populistické Trikolóře k zisku "kulaté nuly" mandátů v krajských volbách a připojil gratulaci finanční skupině PPF Petra Kellnera, tedy finančnímu partnerovi. Někteří lidé, o nichž vím, že dříve či stále pro některé z firem Petra Kellnera pracují, se mě ptají, zda mám důkazy o tom, že PPF Trikolóru, stranu, jejíž lídři se rádi nechávají vidět s tupě xenofobními zjevy typu hudební skupina Ortel, Národní odpor, či s příznivci Nočních vlků, podporuje. Ve skutečnosti by bylo dobré, kdyby PPF otevřeně přiznala, že to tak je, případně vyvrátila to, o čem nikdo nepochybuje.

30599

Každý má svou pravdu – vlastní hloupost

8. 10. 2020 / David Marenčák

čas čtení 3 minuty

Postmoderní rozbředlost osobních pravd a rovnocenných názorů je velmi nebezpečný jev. Skýtá obrovské pole působnosti pro různé druhy klamstva, lží, manipulací – s konkrétními a objektivními negativními dopady.

Stará pravda, že pravda je jenom jedna, byla zahozena, a místo ní si každý plácá, co mu slina do huby přinese. A má to své konkrétní důsledky, jako když pod vlivem četby poslední populární konspirace začne člověk útočit na náhodné kolemjdoucí, protože v nich paranoidně vidí pedofily.

Monitor Jana Paula: Nemůžeš hrát? Jdi česat jablka! Aneb drobné pojednání o jistotách člověka

8. 10. 2020 / Jan Paul

čas čtení 5 minut

Společnost je rozdělená dlouho, teď se ovšem rozdělila ještě víc, a jak jinak než názory na to, co by mělo nebo nemělo být učiněno v souvislosti s pandemií Covid 19. Kvůli šedesáti nakaženým na jaře tohoto roku vláda ochromila ekonomický život země, což je nyní v kontextu se současnou situací absurdní. K ničemu to kromě hrstky zkušeností nebylo, neboť zanedlouho vláda všechna restriktivní opatření zrušila, a nechala nákaze volný průchod. Co čekala, že se stane? Nějakým zázrakem virus zmizí? Je tu zpět, a s ještě větší silou.

Toto je nyní každému jasné, jasné není, co bude dál, a to vyvolává další strach. Jedni říkají, pusťte to, druzí naopak zpřísnit! Ponechme stranou nejrůznější konspirační bláboly o tom, že Covid 19 je zcela neškodný druh chřipky, nebo že byl do světa záměrně importován ze zištných důvodů mocných. Ponechme stranou nejrůznější amatérské reakce lékařských kapacit z jiných oborů, a sebe reklamní názory celebrit, které zvládli nákazu bez velkých potíží. To všechno se může stát, a také stává, ovšem okolnost lehkého průběhu nemoci jak víme, není pro všechny v ničem závazná.

30643

Těžké psychické následky násilného potlačování demonstrací v Bělorusku

5. 10. 2020 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 4 minuty

V posledních dnech jsem vedla online rozhovory s běloruskými kolegyněmi, které se mimo jiné věnují péči o duševní potíže vzniklé u lidí v rámci násilného potlačování demonstrací po pravděpodobně zmanipulovaných prezidentských volbách v srpnu tohoto roku.

Od začátku protestů v Bělorusku dochází podle psychiatričky Evženie z Minsku k nárůstu psychických poruch u demonstrujících, kteří se dostali do střetu s policií, u lidí propuštěných po násilných výsleších a věznění, ale i u příbuzných těchto lidí a dalších občanů přihlížejících demonstracím a jejich násilnému potlačování.    

30637

Potřeby životního minima a základní příjem

8. 10. 2020 / Markéta Minářová

čas čtení 4 minuty

Celoroční informační a diskusní iniciativa o nepodmíněném základním příjmu je právě v plném proudu ve všech zemích Evropské unie. Je proto důležité osvětlit poznatky také z jeho historického vývoje, neboť nepodmíněný příjem nespadl jen tak z nebe, ale svoji pozornost mu věnovali rovněž takové osobnosti, jakým byl například také Napoleon Bonaparte.

Amazonie je na hraně překlopení z deštného pralesa v savanu

6. 10. 2020

čas čtení 2 minuty


Klimatická krize a ilegální kácení stromů mění původně neprostupný deštný prales v otevřenou travnatou savanu


Velká část Amazonie je zřejmě na hraně ztráty svých charakteristik: dochází k proměně uzavřeného stropového deštného pralesa v otevřenou savanu s daleko menším počtem stromů, varují výzkumníci.

Deštné pralesy jsou velmi citlivé na změny v množství deště a úrovně vlhkosti. Požáry a delší sucha vedou k likvidaci stromů a k proměně krajiny v savanu, kde je směsice lesů a travnaté plochy. Ohledně Amazonie se předpokládalo, že takové změny jsou možné, ale že k nim dojde až za desítky let.

Řeckou ultrapravicovou stranu Zlatý úsvit prohlásil soud za zločineckou organizaci

8. 10. 2020

čas čtení 4 minutyProces s politickou stranou Zlatý úsvit začal v roce 2013 s vraždou antifašistického hudebníka. Ve středu byl předseda této strany a šest jeho kolegů odsouzeni za to, že vedli kriminální organizaci. Jeden stoupenec této politické strany byl shledán vinným z vraždy a dalších patnáct osob bylo odsouzeno za spiknutí v tomto případě.


V rozhlase BBC k tomu pohovořil Paul Mason, ekonomický novinář a odborník na Řecko:

Šéf strany Zlatý úsvit Nikos Mikaljojakos, byl svým způsobem potvrzen ve funkci jedním z bývalých generálů, kteří selhali. Pamatujme, že Řecko mělo vojenskou diktaturu, ta byla svržena. A z toho koncem sedmdesátých let vznikla nová pravice. Když začala v devadesátých letech migrace z Albánie, velmi to v Řecku podpořilo pravici. Ale až po hospodářské krizi, po roce 2008, začal mít Zlatý úsvit znepojující a vážný vliv v řecké politice. V roce 2012 získali najednou 21 poslanců v parlamentě. A důležité bylo, že tohle byla ultrapravicová organizace, která - skoro jako všechny ultrapravicové organizace v Evropě - vůbec nepředstírala, že by se chtěla v parlamentě chovat slušně. Tato "strana" otevřeně páchala násilí a byla to právě výjimečnost strany Zlatý úsvit, která přiměla vlády jinýh zemí, aby neustále vyvíjely nátlak na řecké úřady a ptaly se, jak je možné, že tato kriminální organizace má poslance v parlamentu. A dnes, sedm let po zatčení, byli konečně prohlášení kriminální organizací.

ExxonMobil plánuje zvýšení emisí oxidu uhličitého

8. 10. 2020

čas čtení 2 minuty

Generální ředitel společnosti ExxonMobil Darren Woods má plán. Má v úmyslu každým rokem zvyšovat emise oxidu uhličitého. Hovoříme o množství emisí, které každý rok vyprodukuje Řecko.

Oxid uhličitý je velmi nebezpečný plyn zachycující teplo. Když ho pumpujete do atmosféry, je to jako kdybyste tam odpalovali jaderné bomby.

ExxonMobil, na rozdíl od Shellu nebo BP, ani nepředstírá, že by se výrazně zajímal o zelenou energii. Obchodní model této společnosti vede ke spalování planety. Darren Woods chce tento neblahý proces urychlit více než kdykoli předtím, a to jen proto, aby zvýšil zisky své společnosti, píše Juan Cole.

Náhoda? Video z Bílého domu ukazující triumfální návrat Donalda Trumpa z nemocnice obsahuje stejné záběry jako oslava Hitlera od Leni Riefenstahlové

7. 10. 2020

čas čtení < 1 minuta
Dal jsem vedle sebe záběry z propagandistického nacistického filmu Leni Riefenstahlové z roku 1935 Triumf vůle a záběry videa Bílého domu ukazujícího návrat Donalda Trumpa z nemocnice. Je to pozoruhodně stejným způsobem sestřiháno. Že by se Trumpův mediální tým inspiroval historií? ptá se Matt Danzico.Video viz níže:

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Rekordní počet nákaz v České republice

7. 10. 2020

čas čtení 6 minut

MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Za posledních 24 hodin do 7. 10. stoupl počet registrovaných denních nákaz v ČR o 4457 případů (o 1338 více než včera!),  na 90 022.  Zemřelo 794 osob (od včera uváděného počtu je to nárůst o 36 mrtvých), 1387 osob je v nemocnici (od včera uváděného počtu je to nárůst o 145 pacientů).

(Pozn. MZČR zpětně mění počty mrtvých za předchozí dny, takže jím uváděný nárůst počtu mrtvých za posledních 24 hodin nevypadá ve srovnání s údajem ministerstva v předchozí den tak vysoký.)


- Guardian zaznamenává rekordní počet nákaz v České republice, 4457 za jediný den. Počet nákaz v ČR roste nejrychleji v Evropě. Úterní nárůst nákaz překonal předchozí rekord 3794 případů za den. Celkem bylo od března v ČR nakaženo 90 022 osob. Od 25. srpna je to čtyřnásobný nárůst. Hospitalizace se zdesetinásobily a vyvolává to tlak na české zdravotnictví. Za posledních čtrnáct dnů má ČR 326.8 nákaz na 100 000 obyvatel. ČR poprvé předstihla poměrem nákaz Španělsko, které mělo 6. října 302.4 nákaz na 100 000 obyvatel. Počet osob hospitalizovaných s covidem-19 stoupl na 1387, z nichž je 326 na intenzivní péči. Je to více než trojnásobný vrchol v době začátku epidemie na jaře. Vše toto cituje Guardian ze zprávy tiskové kanceláře Reuters.

- Matt Frei, Channel 4 News:  Americká vojenská elita a ten muž, co nosí pro amerického prezidenta nukleární kódy, mají všichni pozitivní testy na koronavirus, anebo jsou v karanténní izolaci. Zase jednou skutečnost překonává fantazii.


- Jon Sopel, BBC: Dodejme, že nejvyšší Trumpův poradce a autor jeho projevů Stephen Miller je nakažen koronavirem.


- Tři velké anglické univerzity zrušily přednášky a semináře v posluchárnách poté, co se zcela rozložila pochybná strategie otevřít anglické univerzity studentům. (Glasgow University naštěstí naprosto rozumně určila už v létě, že veškerá výuka v podzimním semestru se povede pouze prostřednictvím internetu, pozn. JČ.) Více než 80 univerzit v Británii zaregistrovalo více než 5000 potvrzených nákaz covidu-19 mezi studenty a učiteli. Více než 1000 nákaz je na univerzitě v Manchesteru, která také oznámila že okamžitě ruší vyučování na místě. V úterý bylo v Británii potvrzeno 14 542 nových nákaz za posledních 24 hodin, je to nárůst o 2000 ve srovnání s pondělkem. 76 pacientůl zemřelo a 2833 pacientů bylo hospitalizováno. ZDE 

- Spojené státy sobecky vykoupily veškeré zásoby remdesiviru, léku, který na covid dostal Donald Trump. Remdesivir, který vyrábí americká firma Gilead, je jen jedním z dvou léků, které do určité míry působí na covid-19. Po jeho podávání se někteří pacienti rychleji uzdravili z vážného průběhu choroby. V létě vykoupily Spojené státy téměř všechny jeho zásoby, takže je ho nyní po světě nedostatek a v Británii, v České republice a v Holandsku není tento lék nyní k dispozici. Lékaři v Británii dostali instrukce, aby ho kvůli jeho nedostatku dávali jen nejvážněji nemocným pacientům. ZDE  

- Vysocí američtí vojenští činitelé se odebrali v úterý do karantény poté, co vysoký důstojník pobřežní stráže měl pozitivní test na koronavirus, uvedl Pentagon. V karanténě jsou i předseda spojených šéfů štábu generál Mark Milley a náměstek předsedy generál John Hyten. ZDE 

- Trumpův kontroverzní právník Rudy Giuliani silně kašlal během televizního interview, v němž horlil proti rouškám. ZDE 

Záhada: Vědci nerozumějí, proč má druhá nákaza koronavirem často horší průběh

7. 10. 2020

čas čtení 2 minuty

 

I když to není běžné, někteří pacienti mají horší průběh onemocnění covidem-19 napodruhé


15. srpna přistál v Hongkongu třiatřicetilety muž ze Španělska. Přestože neměl žádné zdravotní problémy, testovali ho na koronavirus. Testoval pozitivně. Bylo to napodruhé, co se koronavirem nakazil za dobu kratší než pět měsíců.

Byl to první vědecky zkoumaný případ druhé nákazy. Muž byl při druhé nákaze bez příznaků.

Mezitím v Absurdistánu 146:

Nová polská výstava: Za druhou světovou válku může Marx

7. 10. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

V reakci na dopis padesáti velvyslanců,   kteří naléhali na Polsko, aby přestalo diskriminovat minoritu LGBT, vysvětlil premiér Morawiecki světu, co je pravda. A pravda je, víte, pro LGBT minoritu je Polsko ráj a oni jsou respektováni daleko více než v jakékoliv jiné zemi. Mohou dokonce demonstrovat v ulicích a požadovat určitá práva, pokud respektují skutečnost, že někteří jiní lidé mají jiné názory.

Partikuláty ze znečištěného vzduchu nalezené v mozku dětí působí pozdějí Alzheimerovu chorobu

7. 10. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Vědci objevili miniaturní partikuláty znečištění vzduchu v mozkovém kmeni mladých lidí a dětí. Jsou přímo spojeny s molekulárním poškozením mozku spojeným s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

Pokud bude tento významný objev potvrzen budoucím výzkumem, mělo by to celosvětové dopady, protože 90 procent obyvatel této planety žije v znečištěném vzduchu. Lékařští experti jsou zatím opatrní a uvádějí, že tyto nanočástice sice zřejmě způsobují škody, ale není jasné, zda to vede v pozdějším životě k zmíněným nemocem.

Dlouhý covid: důkazy, že nemoc dlouhodobě poškozuje srdce

4. 10. 2020

čas čtení 7 minut

Pozn. red. Vzhledem k těmto závažným informacím jsou údaje českého ministerstva zdravotnictví o desetitisících nakažených v ČR jako o pacientech, kteří jsou "vyléčení" (on snad existuje na covid-19 nějaký lék?), problematické, zavádějící a vlastně nebezpečně lživé.


29. února se Melissa Vanier, dvaapadesátá pracovnice pošty z Vancouveru, vrátila z dovolené na Kubě, kde vážně onemocněla covidem-19. "Po celý březen jsem měla pocit, že mám v krku sklo," říká. Měla celou řadu příznaků, horečku, bolesti hlavy, extremní únavu, ztrátu paměti a mozkovou mlhu. "Musela jsem spát na břiše, protože jinak jsem měla pocit, že mě někdo škrtí."

V třetím týdnu března měla Vanierová negativní test na Sars-CoV-2, ale to byl jen začátek jejích problémů. V květnu zjistila, že je její tep vysoce nenormální. Kardiologové zjistili, že má ischemickou srdeční chorobu, že její srdce nedostává dostatečné množství krve a kyslíku.

Putin usiluje o přivtělení Běloruska prostřednictvím novelizace běloruské ústavy

7. 10. 2020

čas čtení 2 minuty

Samozvaný běloruský prezident Aleksandr Lukašenko přijal taktiku schválení novelizace ústavy podobnou té, kterou použil ruský prezident Vladimir Putin počátkem roku 2020. Lukašenkův režim začal sbírat návrhy ústavních změn od občanů 3. října s uzávěrkou k 25. říjnu. Lukašenko zřejmě chce mezi běloruskými občany vytvořit dojem, že mají politický vliv. Nicméně podle všeho předem rozhodl o tom, které ústavní změny budou přijaty, píše George Barros.

Vědci: Nákaza koronavirem se "v podstatě" nešíří dotykem předmětů

4. 10. 2020

čas čtení 1 minuta

 
Monica Gandhi, profesorka lékařství na University of California v San Francisku, sdělila americkému vědeckému serveru Nautilus, že na začátku pandemie měli lidé "mnoho strachu", že se nakazí covidem-19, pokud si sáhnou na obličej po dotyku kovu, plastů či jiných kontaminovaných předmětů či povrchů.

Nyní podle ní z důkazů vyplývá, že koronavirus na předmětech není dost silný na to, aby jím lidé onemocněli. "Nákaza se nešíří dotykem předmětů," říká Gandhíová. "Šíří se tím, že jste příliš blízko někomu, kdo šíří virus z nosu a z úst, aniž by si toho byl ve většině případů vědom."

Obtížně dýchající Trump poradil Američanům, aby se "nebáli koronaviru"

6. 10. 2020

čas čtení 2 minutyAktualizace:

- Trump v úterý ráno lhal na Twitteru a na Facebooku, že covid-19 je méně nebezpečný než chřipka. Vychloubal se, že se "lidé učí žít s covidem".

Facebook tento status odstranil a Twitter ho opatřil varováním, že tweet šíří "zavádějící a potenciálně nebezpečné informace týkající se covidu-19."

- 15 pracovníků Bílého domu pohybujících se kolem Donalda Trumpa bylo dosud nakaženo koronavirem.

- Donald Trump stále v rozhovorech popadá dech, svědčili dva lidé, kteří ho při tom viděli.

- Bílý dům je jak město bez lidí. Kayleigh McEnany, tisková mluvčí Bílého domu, má pozitivní test na koronavirus. Dva další pracovníci tiskového oddělení Bílého domu také, stejně jako vojenský poradce, který byl v kontaktu s Trumpem. Mezi zaměstnanci Bílého domu se rozšířila panika, jsou to většinou starší lidé a nikdo jim nedal žádné informace ani instrukce ohledně nákazy na jejich pracovišti.

- Z průzkumu veřejného mínění, provedeného pro CNN, vyplývá, že 63 procent Američanů zastává názor, že se Trump chová vůči koronaviru nezodpovědně a riskuje zdraví lidí kolem něho. Z úterního průzkumu provedeného pro CNN vyplýbá, že Biden má nad Trumpem nyní náskok 16 procentních bodů.

- Obchod se suvenýry Bílého domu nabízí objednávky komemorativní mince s nápisem "Prezident Donald J. Trump porazil COVID". Mince bude oslavovat "jeho osobní vítězství nad smrtícím virem koronavirové pandemie". Mince bude stát sto dolarů.

- Nakažlivý Donald Trump se vrátil do Bílého domu, sundal si roušku v blízké přítomnosti svých zaměstnanců a apeloval na Američany, aby se "koronaviru nebáli". Ze záběru bylo ovšem vystřiženo, že dýchá jen s potížemi, popadá dech a zdá se potlačovat při dýchání bolest, viz níže:

Většina Američanů říká, že Trump jednal neodpovědně, a nevěří informacím Bílého domu o jeho zdravotním stavu

6. 10. 2020

čas čtení 1 minutaDvě třetiny Američanů zastávají názor, že Donald Trump přistupoval k riziku nákazy koronavirem lidí kolem něho neodpovědně. Vyplývá to z nového průzkumu veřejného mínění, který pro televizi CNN provedla organizace SSRS ve dnech poté, co bylo oznámeno, že je Trump nakažen koronavirem.

V době, kdy byl Trump hospitalizován v Národním vojenském zdravotním středisku Waltera Reeda, 69 procent Američanů konstatovalo, že nedůvěřují tomu, co se jim sděluje z Bílého domu o Trumpově zdraví. Jen 12 procent Američanů uvedlo, že důvěřují téměř všemu.

Většina Američanů zastává názor, že si za nákazu covidem-19 může Trump sám

4. 10. 2020

čas čtení 1 minutaZ průzkumu společností Reuters/Ipsos, provedeného po zveřejnění informace, že byl Donald Trump testován pozitivně na koronavirus, vyplývá, že většina dotazovaných vyjádřila názor, že by měl Trump přijmout určitou míru viny za svou nákazu.

65 procent dotazovaných Američanů souhlasilo s výrokem: "Kdyby býval prezident Trump bral koronavirus vážněji, pravděpodobně by se býval nenakazil." S tímto výrokem souhlasilo 90 procent demokratů, ale i 50 procent republikánů.

Samotná vakcína nezastaví šíření koronaviru, varuje analýza

2. 10. 2020

čas čtení 3 minuty

Ani účinná vakcína proti koronaviru na jaře nevrátí život do normálu, varovala skupina předních vědců 

Úspěšná vakcína na covid-19 sama o sobě nezastaví šíření viru a omezení každodenního života budou muset pokračovat po určitou dobu, konstatoval tým expertů.

Stovky vědeckých týmů po celém světě se snaží vyrobit na koronavirus vakcínu a 11 vakcín je v současnosti v třetí etapě testů.

Analýza multidisciplinární skupiny vědců z britské Royal Society, zvaná Hodnocení a posuzování dat pro virové epidemie, konstatuje, že existují vážné problémy během procesu přípravy a výroby vakcíny, včetně překážek ve výrobě a při skladování, dále existují pochybnosti, jak dobře bude vakcína fungovat, a existují také problémy s důvěrou veřejnosti vůči vakcíně.

Trumpovo "zmrtvýchvstání" aneb Co je skutečně důležité

5. 10. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Trumpův kabinet se stal superpřenašečem Covidu-19, což lze chápat jako logický důsledek jeho ignorantského postoje vůči relevantním vědeckým poznatkům. Sám Donald Trump, pokud jej nezastaví zdravotní komplikace, se bude ze své bitvy s covidem snažit vytřískat maximum – chtěl by povstat jako Fénix z popela, aby všem názorně dokázal, jak snadno se dá smrtelný patogen přemoci – a jak měl celou dobu pravdu. Jenže trestuhodné chování členů Trumpova týmu, kdy se přesně neví, kolik osob bylo vlastně infikováno – a kdy mohlo dojít k nakažení prezidentského kandidáta opozice – je spíše metaforou politického rozkladu.

Podobně jako jeho otec trpící Alzheimerem, Trump podepsal v nemocnici prázdný papír...

5. 10. 2020

čas čtení 1 minuta

Donald Trump junior je znepokojen tím, že jeho otec se v neděli vydal automobilem na projížďku kolem nemocnice, i vlnou tweetů, které z nemocnice zveřejňuje. Podle zprávy Gabriela Shermana v časopise Vanity Fair chce Donald Junion do toho zasáhnout, ale Jared a Ivanka Trumpovi říkají, že je na tom a jedná výborně. "Nechci být jen jediným, který mu řekne, že se chová jako šílenec," reaguje Donald junior.

Trumpova rodina je nicméně jednotná ohledně Trumpova maniakálního tweetování v pondělí ráno, kdy Trump zveřejnil více než deset tweetů napsaných velkými písmeny. Trumpovy děti říkají, že na otci chtějí, aby s tím přestal. "Jsou všichni znepokojeni. Snaží se ho přesvědčit, aby přestal tweetovat."

Sherman také zaznamenává, že v neděli večer New York Times informoval, že steroidy, které Trump údajně bere, specificky dezametazon, ovlivňují náladu a vyvolávají euforii a všeobecný pocit štěstí. Sherman také píše o "dlouhé historii v Trumpově rodině, kde se vždy popíraly vážné nemoci."

Podle rodinného přítele Trumpovy rodiny, píše Sherman, "Trumpův otec Fred Trump senior trval na tom, že bude chodit do práce, i když vážně v devadesátých letech pokročila jeho Alzheimerova choroba, Každý den jen Fred senior do své kanceláře v Brooklynu a tam mu dávali prázdné papíry, které uspořádal a podepisoval. Telefon na Fredově psacím stole byl uzpůsoben tak, že Fred mohl telefonovat jen své sekretářce. "Fred předstíral, že pracuje," líčil rodinný přítel.

V sobotu večer Bílý dům zveřejnil fotografie Trumpa, jak pracuje v nemocnici Waltera Reeda. Internet si povšiml,    že kus papíru, který Trump v jednom záběru podepisoval, byl, jak se zdá, prázdný.

Bílý dům, nepřekvapivě, se k tomu nevyjádřil.

Zdroj ZDE

Rozhovor Britských listů 318. Jak podvodník a lhář proměňuje Británii v darebácký stát

16. 9. 2020

čas čtení < 1 minutaV minulých dnech se britský premiér Boris Johnson rozhodl, že jeho mezinárodní dohoda o odchodu Británie z EU, kterou uzavřel s Bruselem loni na podzim, kterou tedy vychválil do nebes, nechal ji schválit Dolní sněmovnou a na jejímž základě vyhrál v prosinci volby, je vlastně špatná, a tak schválí nový domácí britský zákon, který ji převálcuje. Je to porušení mezinárodního práva.  O tom, kam se řítí za vedení Borise Johnsona Velká Británie, nebo spíše Anglie, mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 16. září 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Mění se Británie v darebácký stát?

7. 10. 2020

čas čtení 4 minuty

Británie je izolovanější než kdy dříve. Konzervativní vláda Borise Johnsona porušuje mezinárodní smlouvy, ignoruje politické konvence a útočí na lidská práva, píše James Jackson.

51541