Ta naše povaha česká... (a reformy)

27. 6. 2011 / Vít Klíma

čas čtení 13 minut

Česká povaha

Je věru zvláštní ten český lid!

Chtěl volnost, samostatnost mít.
Pokud ji neměl, jak horoval!

Když Bůh mu teď svobody dopřává,
hle -- česky cítit přestává.

Cizincům otrocky v prach se koří,
že člověk hněvem a hanbou hoří!

Teď nesvornost v našich řadách řádí,
boj nectně strana se stranou svádí.

Korupce v české duši  hlodá,
za zlato bratr bratra prodá.

Zda čest, zda ctnost, zda láska je svatá?
Každý ji koupí, kdo má dost zlata.

Neznámý autor

Názory na to, jak dělat reformy se v českém tisku přemnožily, jak za mého mládí mandelinka bramborová. Ekonomičtí "analytici" a "politologové" se předhánějí v tom, kde všude se v zahraničí inspirovat. Jedni navrhují Německo, druzí Izrael, třetí Čínu, čtvrtí Švýcarsko, pátí Skandinávii... Češi nejsou ani Izraelci, ani Němci či Švýcaři, natož Číňané, nebo Skandinávci. Musíme si najít vlastní cestu, která odpovídá naší, české povaze. A jací my Češi vlastně jsme?Jak by měly vypadat typicky české reformy? Hledajíce odpověď na tuto otázku, pojďme se nejprve projít moderní českou historií.

Miloslav Ransdorf z KSČM na setkání "Globální mafie"?

27. 6. 2011 / Daniel Strož

čas čtení 4 minuty

Na serveru První zprávy.cz se objevila informace o tom, že se měl letošního setkání takzvané Bilderbergské skupiny (ve švýcarském Svatém Mořici, ve dnech 9. až 12. 6.) zúčastnit také Miloslav Ransdorf, europoslanec za KSČM. Takové nařčení je doslova šokující: "Bilderberg Group" je totiž před nejširší světovou veřejností utajovanou elitářskou organizací -- nazývanou také Globální mafií -- složenou ze špiček velmocenské politiky a ekonomických magnátů. A tím pádem opředenou nejúděsnějšími mýty. Jedněmi z nich je údajná snaha o radikální snížení lidské populace na planetě i za cenu násilné likvidace chemikáliemi anebo speciálně vypěstovanými viry a také postupné odstraňování národních států jejich zglajchšaltováním. To má vést k až následnému zdecimování člověčenstva na Zemi, ztráty jeho národnostní identity a k umožnění prosadit nastolení světovlády.

Za vychování dítěte vyšší důchod?

27. 6. 2011

čas čtení 1 minuta

Malá poznámka k článku Pro přiznání důchodu by měl být klíčový počet vychovaných dětí a Kdo si zaslouží vyšší důchod: Nějak mi nepasuje názor, že by ženy s více dětmi měly být v důchodu nějak zvýhodněny oproti ženám bezdětným. Vždyť už zvýhodněny jsou! Za každé vychované dítě mají nárok jít do důchodu o rok dříve. Vychová-li žena deset dětí, jde do důchodu o deset let dříve. Copak to není dostatečné zvýhodnění? Ženy bezdětné se to netýká, napsal čtenář, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Izrael je obviňován, že zastrašuje novináře

27. 6. 2011

čas čtení 2 minuty

Foreign Press Association, Asociace zahraničních zpravodajů v Izraeli, obvinila izraelskou vládu, že používá "hrozeb a zastrašování" ve snaze zamezit tomu, aby média informovala o flotile deseti lodí, která má tento týden vyplout do Gazy. Izraelská vláda chce potrestat novináře desetiletým zákazem cestování do Izraele.

Mladí lidé v Číně organizují protesty - navzdory režimnímu útlaku

27. 6. 2011

čas čtení 2 minuty

Reportérům britského televizního zpravodajství Channel Four News se podařilo dostat do města Xintang na jihovýchodě Číny. Nedávno tam došlo ke čtyřem dnům násilných protestů a město nyní plně kontroluje policie. Avšak jeho obyvatelé protestují v ulicích stále častěji - navzdory policejnímu útlaku.

BRITÁNIE:

Mezi ministrem školství a odbory došlo k zuřivé přestřelce

27. 6. 2011

čas čtení 1 minuta

Mezi anglickým ministrem školství Michaelem Govem a učitelskými odbory došlo v předvečer masové stávky, která se bude konat ve čtvrtek 30. června, k zuřivé slovní přestřelce, která připomíná konflikty mezi britskými odbory a premiérkou Thatcherovou z osmdesátých let.

Učitelské odbory reagovaly hněvivě poté, co je ministr školství obvinil, že riskují profesionální pověst svých členů "extremistickou" stávkou, a doporučil, aby stávku rozbili dobrovolníci z řad rodičů.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Historie a realita dlouhodobých cyklů

27. 6. 2011 / Stanislav Heczko

čas čtení 50 minut

Základní filozofická východiska

Svět jako celek není statický, nýbrž dynamický. Jedná se o dynamický celek, kdy pohyb se ukazuje být jeho neodlučitelnou vlastností. Pohyb nacházíme jak v přírodě, tak ve společnosti (včetně ekonomiky). Navzdory převládajícím myšlenkovým schématům převažuje cyklický pohyb přírody, společnosti i lidských dějin nad pohybem lineárním.

"Naděje" z rutiny...

27. 6. 2011 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Ještě jako student jsem u spolubydlícího Američana objevil knihu pojednávající o prezidentech USA. Obsahovala nejen medailony bývalých a tehdy současného prezidenta, ale také medailony příštích hlav státu - tuším až někam k roku 2100. Velmi mě to tehdy překvapilo, nějak jsem totiž podvědomě očekával, že si Spojené státy ze zániku svého rivala ve Studené válce vzaly o něco důkladnější poučení. Namísto toho se však lidem předkládal k věření příběh, v němž anticipovaná neznámá budoucnost kráčí kupředu ve starých známých volebních cyklech, aniž by se jakkoliv uvažovalo o tom, že změna je často prostě velká neznámá v našich rovnicích - a opakování důvěrně známých cyklů může v budoucnosti třeba také jednoduše skončit ve prospěch cyklů docela jiných...

Stanovisko strany Moravané k probíhající centralizaci státní správy

27. 6. 2011

čas čtení 2 minuty

Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo záměr zrušit téměř dvě třetiny živnostenských úřadů a soustředit jejich kompetence do krajských měst. Tato změna zapadá do sílícího trendu centralizace státní správy, kdy jsou jednotlivá pracoviště stahována z okresů. Můžeme uvést přesun okresních poboček Českého statistického úřadu či okresních operačních středisek hasičského záchranného sboru (která byla těsně před svým zrušením za velké peníze modernizována) do krajských měst. Obdobnou strategii pak kopírují i státní podniky jako Lesy ČR nebo Česká pošta, která hodlá zrušit 1 500 poboček.

Může být (běžný) český občan nenaštván, když vidí tyto skutečnosti?

27. 6. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 13 minut

Nevím, nakolik si běžný občan, respektive kolik takových občanů si uvědomuje a vnímá pozornosti, které mu (jim) věnuje a naděluje svými reformami naše vláda. Nevím, nakolik si uvědomují, co je čeká a co je jistě nemine. Nevím, kolik z nich to normálně překousne, přežije, nebo pošle na dno životního standardu (pokud ne ještě níže). Nevím také, nakolik se to dotkne občanů, kteří jsou na tom hůře oproti jiným (stejně ekonomicky slabým), jsou-li navíc tělesně či jinak zdravotně postižení. Vím však jedno, že by (prý) to mělo přinést naší ekonomice, respektive státnímu rozpočtu, nějaké peníze.

Pánové Zemane a Fišere, tleskám vám!

27. 6. 2011 / Jiří Baťa

čas čtení 2 minuty

Nedělní Otázky Václava Moravce (26.06.2011) byly (mohu za sebe říci) mimořádně vydařené. Alespoň v první části, kde hosty V. Moravce byli expremiér Jan Fišer a bývalý předseda ČSSD a expremiér Miloš Zeman. Kultivovaná, vzájemně respektující se a na vysoké úrovni vedená diskuse zaměřená na současné nejpalčivější problémy politiky naší vlády a společnosti byla ukázková. A nejen to, plně se ztotožňuji i s obsahem vyjádřených názorů. Mimořádně oceňuji vzájemné porozumění obou aktérů přesto, že ne ve všem se jejich názory shodovaly. To vše na rozdíl od vystoupení, kterých se dřívějších OVM zúčastnili špičky politické scény, např. současný premiér Nečas a současný předseda ČSSD Sobotka, kteří si neodpustili jediný protiargument, vytahovali kostlivce ze skříní let minulých a trumfovali se v co nejpádnějších argumentech, jen aby vyšli z ataku svého protějšku s čistým štítem, přičemž mnohdy museli být důrazně usměrňováni či napomínáni samotným V. Moravcem.

POZVÁNKA:

Pražská škola alternativ: Kudy dál?

24. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

27. 6. budově ČSVTS, Novotného lávka 5, Praha 1, sál č. 319, od 17:30 hodin.

Jak odpovídá dosavadní nabídka alternativ potřebám společnosti, která se probouzí k občanské aktivitě? Na která témata a jaké způsoby práce se zaměřit po prázdninách?

S příspěvky vystoupí:

Marek Hrubec (Centrum globálních studií),
Patrik Eichler (Masarykova demokratická akademie)
Milan Kreuzzieger (Centrum globálních studií).
Za Nadaci Rosy Luxemburgové vystoupí Joanna Gwiazdecká.

Moderovat bude:

Jiří Silný (Ekumenická akademie Praha).

ANGLIE:

Kam vede zavádění vysokoškolského školného

26. 6. 2011

čas čtení 3 minuty

David Willetts, kontroverzní anglický ministr pro univerzity, jemuž nedávno vyjádřila Oxfordská univerzita hlasováním nedůvěru, tajně vyjednává s bankami o studentských půjčkách. Vláda očekává, že si studenti budou brát na školné pro univerzitní studium půjčky z bank.

Britská vláda nedávno zavedla v Anglii roční univerzitní školné až do výše 9000 liber ročně. Pak ji nepříjemně překvapila skutečnost, že toto školné zavedly skoro všechny vysoké školy. Vznikl tak pro vládu potenciální deficit 1 miliardy liber. Znamená to, že si státní agentura pro půjčky vysokoškolským studentům nebude moci dovolit poskytnout půjčky všem a počet studentů na vysokých školách bude zřejmě muset být omezen.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

O lůze a lumpech, neboli O hrozné představě

26. 6. 2011 / Uwe Ladwig

čas čtení 1 minuta

Několikrát jsem v posledních dnech v BL četl, že stávkující pracovníci a demonstrací se zúčastňující lidé byli označeni za lůzu. Něco takového ovšem znám i z Německa a ví se přece, ze lidská blbost nemá meze, stejně bych se ale chtěl k tématu krátce vyjádřit v téhle poznámce, protože jsem měl najednou strašnou představu.

BRITÁNIE:

Vlivný člen britské Konzervativní strany nalezen mrtvý na hudebním festivalu na záchodě

26. 6. 2011

čas čtení 2 minuty

Blízký spojenec britského konzervativního premiéra Davida Camerona Christopher Shale (56) byl v neděli dopoledne nalezen mrtvý na přenosném záchodě na festivalu v Glastonbury, několik hodin poté, co byl tisku prozrazen dokument o budoucí strategii Konzervativní strany. V tomto dokumentu Shale konstatuje, že se konzervativci během let vytvořili image "nevychovaných, nestoudných, rozmazlených, nenasytných a zabedněných lidí, kteří pořád jen berou" a že se to musí radikálně změnit.

Stalinova koordinace s Anglií?

26. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

Vážená redakce, sledoval jsem teď v posledních dnech příspěvky, týkající se teorie preventivní války - tedy agrese - SSSR proti Hitlerovi, píše Milan Lukeš. Čekal jsem přirozeně, že tato romanticky výstřední teorie bude povolanějšími vyvrácena; v tom jsem se v podstatě nezklamal, k tomu došlo. Nicméně, proč říkám v podstatě: podle mě byl opomenut jeden aspekt. Kdyby tato teorie byla pravdivá, muselo by se, podle mého názoru, najít potvrzení z druhé strany, v anglických archivech. V době napadení SSSR už totiž cca půldruhého roku byla Anglie ve válečném stavu s Německem. Napadením Německa by se jednoznačně SSSR postavil po bok Anglie a je vyloučené si myslet, že by se tak stalo bez koordinace s Anglií. Stalin nebyl úplně špatný stratég ani politik. Útok SSSR by tedy byl po dohodě s vedením v Anglii a archivech by se to mělo najít.

Debata o 22. červnu 1941

26. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

Zaregistroval jsem v BL debatu na téma 22.6.1941 a teze o preventivním útoku. Chci upozornit, že touto problematikou se zabývají i čeští autoři (konkrétně Jiří Fidler) a před několika lety se na toto téma konal vědecký seminář v Národní knihovně ČR ZDE, píše Ivo Baran.

Uctivě prosím, vraťte nám cenzuru

24. 6. 2011 / Miloslav Štěrba

čas čtení 3 minuty

Žádám tímto své politiky, aby konečně znovu zavedli v naší zemi cenzuru. Po celodenním sledování českých médií, po přečtení dvou novin (Blesk, Mf DNES), po zhlédnutí Hyde Parku a pořadu paní Jílkové se zubaři - mám na to právo. Chci žít spokojeně, bez škodlivého rozčilování se, nepotřebuji žádné adrenalínové texty a pořady.

Česká historická pamäť? Je to hanba!

24. 6. 2011 / Gustáv Murín

čas čtení 4 minuty

Už roky a desaťročia sa traduje, ako veľmi si dokážu Česi vážiť svoju históriu a akým by nám Slovákom mali byť vzorom. Pod dojmom najnovších správ spoza rieky Moravy o tzv. "ružovom tanku" odpovedám po česky rázovite -- prdlačky!

V případě Řecka řeší Německo vlastní problémy

24. 6. 2011

čas čtení 2 minuty

Kdybych byl Řek, tak bych taky demonstroval, píše v deníku Guardian Simon Jenkins. Řekové totiž vědí, že jejich utrácení zaplatí bohatší členové Evropské unie. EU už poskytla Řecku 155 miliard dolarů a poskytne ještě víc. To nejsou peníze pro hospodářské oživení, to jsou jen peníze na splácení úroků za řecké dluhy.

Užší Evropská unie byla pokusem nadnárodní hospodářské autority nahradit národní demokracii. Předpokládala, že obchodní kultura "Německa" může být vnucena nejrozmanitějším kulturám. Země, kde se hodně pracuje a šetří, přivedou k disciplíne ty, kde se tolik nepracuje a nešetří. Měly to všechno financovat banky. Byla to utopie.

Sociální demokraté opakují stejné chyby, dočkají se tedy i podobně hořkých výsledků jako v minulosti?

24. 6. 2011 / Miroslav Pořízek

čas čtení 13 minut

Jestliže byla ještě několik týdnů před loňskými volbami do Poslanecké Sněmovny jejich jasným favoritem ČSSD a dalo se předpokládat, že sestaví vládu, nakonec jen utrpěla těsné vítězství před skandály kmotrů decimovanou ODS. Toto Pyrrhovo vítězství ji pak poslalo do opozičních lavic a vedlo k přeskupení kádrů ve vedení této strany a k dílčímu úspěchu v senátních a komunálních volbách loni na podzim. Jak si ale vede ČSSD od nástupu Bohuslava Sobotky do čela této strany? Chystá se opět opakovat minulá pochybení a selhání, nebo se konečně poučí ku svému prospěchu i ku prospěchu občanů této země?

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2011

12. 6. 2011

čas čtení < 1 minuta

V dubnu 2011 přispělo finančně na Britské listy 206 osob celkovou částkou 44 718.45 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2011 částku 117 797.11 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

31843