Palestinci se chystají pohřbít 58 neozbrojených civilistů, které včera zavraždila izraelská armáda

15. 5. 2018V Gaze se připravují pohřby 58 neozbrojených civilistů, které zavraždila izraelská armáda, když tam desetitisíce lidí protestovaly proti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Východní Jeruzalém je hlavním městem Palestiny a Donald Trump to přesunutím amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma popřel, čímž zlikvidoval jakoukoliv naději na rozumné vyjednávání o vytvoření palestinského státu. Česká republika tím, že zablokovala protest Evropské unie proti tomuto činu.
 

Pohřby zavražděných civilistů se mají konat v Gaze v úterý, v den kdy Palestinci vzpomínají "katastrofy", kdy v roce 1948 bylo vyhnáno nebo donuceno utéci po vytvoření Izraele více než 700 000 lidí ze svých domovů v Palestině.

Vraždění na hranici v Gaze bylo v ostrém kontrastu s otevřením nového amerického velvyslanectví v Jeruzalémě, jehož se účastnili - z protekce - Trumpova dcera Ivanka a Jared Kushner.

Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil násilí izraelské armády proti demonstrantům v telefonním rozhovoru s palestinským prezidentem Mahmudem Abbasem a jordánským králem Abdullahem II. Znovu také kritizoval  americké rozhodnutí přesunout velvyslanectví do Jeruzaléma.

Izraelská armáda odsoudila palestinské "vzbouřence", kteří "házejí ohňové bomby a výbušná zařízení směrem k bezpečnostnímu plotu a izraelským jednotkám, pálí pneumatiky, hází kamením a odpalují hořící předměty ve snaze vyvolat požáry na izraelském území a zranit izraelské vojáky". Žádný izraelský voják však nebyl ani zraněn, ani zabit.


Turecko uvedlo, že odvolá své velvyslance v USA a v Izraeli a prezident Erdogan charakterizoval akce Izraele jako "genocidu". Jihoafrická republika také odvolala svého velvyslance na protest proti "násilné agresi páchané izraelskými jednotkami".

Komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad al-Hussein v pondělí ostře kritizoval "šokující zabíjení desítek lidí" a konstatoval, že "osoby odpovědné za toto šokující porušování lidských práv musejí být pohnány k odpovědnosti".

Kuvajt požádal o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Spojené státy to vetovaly.

Mnoho Izraelců chválilo Trumpovo rozhodnutí přesunout americké velvyslanectví do Jeruzaléma. Museum Přátel Sionu vystavilo v Jeruzalémě plakáty s heslem "Učiňme Izrael znovu velkým" a na mnoha budovách ve městě vlály americké vlajky.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
0
Vytisknout
4383

Diskuse

Obsah vydání | 17. 5. 2018