Sílí globální protesty proti izraelskému zabíjení palestinských demonstrantů

15. 5. 2018


Vysocí činitelé OSN odsoudili střelbu izraelské armády do demonstrantů jako "šokující porušování lidských práv". Upozornili, že každý, kdo se přiblížil k pohraničnímu plotu v Gaze, se tím vystavil možnosti zastřelení izraelskými vojáky. Irsko si povolalo izraelského velvyslance a protestovalo proti masakrování demonstrantů v Gaze. 

Členové Rady bezpečnosti OSN Rusko a Čína také vyjádřili své znepokojení nad tím, že Izrael zabil desítky převážně neozbrojených demonstrantů na hranici v Gaze. Většina obyvatelů Gazy, kteří v pondělí zemřeli, byla usmrcena izraelskými ostřelovači, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Podle tohoto ministerstva, které spravuje organizace Hamas, mezi mrtvými bylo i nemluvně, které se nadýchalo slzného plynu, a osm dětí mladších 16 let. Nejméně 2400 osob bylo zraněno. 

Mluvčí úřadu OSN pro lidská práva Rupert Colville konstatoval před reportéry v Ženevě: "Skutečnost, že se někdo přiblíží k plotu, není smrtící, život ohrožující čin, takže to neospravedlňuje střelbu." Colville zdůraznil, že i Izrael je vázán mezinárodním právem a musí zajistit, že smrtící síla se bude používat až v posledním, nejzazším případě, nikoliv jako první opatření. 

"Je nepřijatelné říct 'Byl to Hamas, takže je to v pořádku',/ dodal Colville. 

Světová zdravotnická organizace varovala, že množství raněných osob hrozí zahltit už tak silně zatížený zdravotnický systém v Gaze.

Činitel OSN Mahmoud Daher konstatoval, že během pondělních demonstrací bylo zraněno 2771 lidí. Z nich bylo 1360 zraněno ostrou střelbou, 400 šraplnely a 980 vdechováním plynu. Většina postřelených osob byla zraněna na svých dolních končetináých. 

Děsivé scény vraždění v Gaze se objevily v mnoha světových denících na titulní straně vedle scén otevírání amerického velvyslanectví v Jeruzalémě.Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
4650

Diskuse

Obsah vydání | 17. 5. 2018