Orbánovo Maďarsko není budoucností Evropy: Představuje její umírající minulost

10. 4. 2018V Maďarsku drasticky klesá porodnost. Vzdělaní mladí lidé houfně odcházejí do zahraničí, zatímco se Maďarsko plné strachu stává obětí sebeposedlosti

Navzdory obsesivní nativistické rétorice o nutnosti "zachránit maďarský národ", Maďarsko má druhý nejhorší záporný růst populace v celé Evropské unii. Maďarsko přichází o jednoho občana každých 16 minut. Dochází k rekordnímu odchodu vzdělaných mladých Maďarů do zahraničí. Orbánovo znovuzvolení zjevně povede ještě k zvýšení tohoto exodu a posílí názory mnoha Maďarů žijících v zahraničí, že není kvůli čemu se do Maďarska vracet. Toto je maďarská ztracená generace, která bude zemi pronásledovat i poté, až bude strana FIDESZ konečně vyhnána od moci.

Krátce řečeno, Orbánovo Maďarsko není budoucností Evropě, je její upadající, nacionalistickou minulostí. Maďarsko je země se stárnoucím a stále se zmenšujícím obyvatelstvem, které je dnes posedlé jen samým sebou, bojí se všecho, co je zvnějšku, a nyní stále více i všeho co je i uvnitř jeho hranic. Je ironické, že drtivou měrou Maďarsko přežívá v důsledku oné budoucnosti, kterou odmítá, totiž dotací z proklínané Evropské unie, píše politolog Cas Mudde. 

Zdroj v angličtině ZDE

 

Podobnost s Českou republikou v mnoha ohledech čistě náhodná?

Poslední záběry, které natočil novinář Jásir Murtaja v Gaze, než ho tam zastřelila izraelská armáda

10. 4. 2018Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman se vyjádřil, že tento novinář, otec jednoho dítěte, nese vinu za vlastní smrt - navzdory tomu, že Izrael byl varován, že střílení civilistů je zločinem, souzeným u Mezinárodního soudního dvora.

"Nevím, kdo to je, zda to byl či nebyl kameraman. Když někdo posílá drony nad izraelské vojáky, musí si uvědomit, že se tím ohrožuje," řekl Lieberman.

Izraelská armáda vydala opatrnější prohlášení: "Izraelská armáda úmyslně nestřílí na novináře. Okolnosti, během nichž byli novináři zasaženi, údajně střelbou izraelské armády, jsou nám neznámé a vyšetřujeme je."

Murtaja natáčel reportáž z palestinských demonstrací v Gaze pro Norwegian Refugee Council (NRC). Byl známý svým tvůrčím užíváním dronů při natáčení.

Jan Egeland, generální tajemník NRC, konstatoval: "Jásir Murtaja byl civilista a novinář, který měl na sobě jasnou identifikaci PRESS, když natáčel demonstrace u plotu v Gaze na hranici Izraele. Byl tam, protože chtěl zdokumentovat civilisty, kteří vykonávají své právo na pokojné protesty."

Murtaja a NRC pracovali na filmu, jehož cílem bylo zaznamenat dopad trvalého násilí na duševní zdraví dětí v Gaze.

NRC například zdokumentovala případ čtrnáctileté Rehamy, jejíž otec byl během demonstrace dne 30. března střelen do nohy a ta mu musela být amputována.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Rozhovor Britských listů 159.

Na Západě je daleko větší konkurence

6. 4. 2018


Většina emigrantů, kteří museli opustit Československo po únoru 1948 z politických důvodů se na Západě neuplatnila. Naproti tomu posrpnová generace emigrovavší v roce 1968 ovládla západní univerzity. O osudu, charakteristice a tvaru československé emigrace na Západě v druhé polovině 20. století hovoří s historikem Francisem Raškou, který o tom publikoval knížky, v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. dubna 2018.


Facebook a Cambridge Analytica čelí hromadné žalobě od uživatelů Facebooku

10. 4. 2018


Britští a američtí právníci zahájili přípravu na společné hromadné žalobě proti Facebooku, Cambridge Analytica a dvěma dalším firmám za údajné zneužití osobních dat více než  71 milionů lidí.

V žalobě se praví, že výše zmíněné firmy získaly soukromé informace ze sociálních sítí s cílem vypracovat "kampaně politické propagandy" v Británii a v USA.

Facebook selhal a nejednal odpovědně na ochranu dat 1 milionu britských a 76 milionů amerických uživatelů. Ukradená data byla nejprve zneužita pro britské referendum o brexitu a pak v prezidentské kampani v USA v roce 2016.

Proč je Orbánovo vítězství nebezpečné pro všechny

10. 4. 2018

"Díky Bohu, že tahle špinavá židovská kurva opouští Maďarsko."

Namísto toho, aby se čeští politikové razantně distancovali od autoritářské politiky Viktora Orbána a jeho zmanipulovaných voleb, vlezli mu kamsi svými blahopřáními. Ostudně se tak zachovali Andrej Babiš, Miloš Zeman, Martin Stropnický i Pavel Bělobrádek, který dokonce na Facebooku blábolil něco o "obraně křesťanských hodnot Evropy". (On Bělobrádek nevnímá, co po něm chce jeho papež? Chápu Pavla Bělobrádka, ono je to jistě lákavé, dosáhnout drtivého volebního vítězství prostřednictvím volební manipulace a vyvolávání iracionálního strachu z nesmyslů.) 

Ian Dunt varuje, proč je zahrávání si s autoritářstvím životně nebezpečné pro nás pro všechny (JČ): 

Maďarsko je lakmusovou zkouškou neliberalismu. Je to logické vyústění všech autoritářských fantazií, které se nyní odehrávají v Evropě i v Americe.

Viktor Orbán zvítězil v maďarských volbách tím, že se intenzivně soustředil na útoky proti imigraci, kterou označuje za "jed", šířil otevřeně antisemitský narativ a útočil na Evropskou unii.

Šéf OSN pro lidská práva odsoudil "kolektivní pokrčení ramen" nad opakovaným užíváním chemických zbraní prezidentem Asadem

10. 4. 2018"Vzhledem k tomu, že za dosavadní zločiny nebyl nikdo pohnán k odpovědnosti, oni tlačí dál - dál testují absenci rozhodnosti světa."

 

Komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein varoval, že poté, co používání chemických a biologických zbraní bylo po mnoho desítek let postaveno mimo zákon, svět nyní zůstává v nečinnosti, když se užívání těchto zbraní normalizuje v Sýrii. "Toto kolektivní pokrčení rameny nad dalším případem zneužití těchto děsivých zbraní je neuvěřitelně nebezpečné. Předchozí úspěchy při úsilí zrušit chemické zbraně a zničit jejich zásoby je nyní svévolně ničeno neefektivním, anebo záměrně obstruktivním globálním vedením. Celá řada velmi mocných států se přímo podílí na konfliktu v Sýrii, přesto zcela selhaly a nezastavili tento děsivý návrat k volnému používání chemických zbraní všemi. Důsledky takového vývoje mohou být v nadcházejících desetiletích katastrofální."

Brexit: Stižnost z Horní sněmovny na zaujatost BBC

10. 4. 2018

 

Andrew Adonis, bývalý labouristický ministr dopravy a poslanec Horní sněmovny poslal stížnost řediteli BBC, že je BBC zaujatá ve prospěch brexitu, protože "dala novinářům instrukce, že už nemají informovat o binární volbě pro brexit či proti němu. Britská Dolní sněmovna dosud nerozhodla, zda Británie odchází  z EU. Adonis v dopise píše:


Vážený pane řediteli,

chci si oficiálně stěžovat BBC na vaši redakční politiku ohledně brexitu a požádat vás, abyste ji co nejrychleji změnil.

Minulý týden, v reakci na mou kritiku vysílání BBC, jste vydali toto pozoruhodné prohlášení: "BBC už neinformuje o binární volbě, jíž čelili voliči v referendu, ale zkoumá vyjednávání o brexitu a dopad brexitu na Británii a širší svět."

Toto nové prohlášení ohledně vaší redakční politiky je otevřeným a vážným porušením Charty BBC. Jak víte, parlament dosud nerozhodl o tom, zda by Británie měla příští rok v březnu opustit Evropskou unii.

Julia Skripalová "byla propuštěna z nemocnice"

10. 4. 2018

 

Měsíc poté, co byla Julia Skripalová a její otec otráveni nervovou látkou, byla nyní podle zpráv Julie Skripalová propuštěna z nemocnice v Salisbury. Skripalová přiletěla do Británie  3. března 2018, den předtím, než byla se svým otcem údajně otrávena novičokem. BBC v úterý informovala, že Skripalová byla odvezena na bezpečné místo, nemocnice se k tomu odmítla vyjádřit.

Náměstkyně šéfa nemocnice v Salisbury Christine Blanshard také potvrdila, že i Sergej Skripal "reaguje dobře na léčbu, rychle se jeho stav zlepšuje a už není v kritickém stavu".

Svědectví Skripalových může být důležité při zjišťování důvěryhodnosti tvrzení britské vlády, že je "vysoce pravděpodobné", že na Skripalovy provedl atentát ruský stát.

Moskva vede zuřivou mediální válku ve snaze britský postoj zdiskreditovat. Bude se zřejmě snažit dostat Julii Skripalovou zpět do Ruska.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

PŘEČETLI JSME:

Padl zase jeden mýtus, že prý Vietnamci se v ČR nesetkávají s rasismem

10. 4. 2018

Jak se ti dařilo zapadnout do školního kolektivu?

Musím říct, že mě šikanovali. Začalo to už v mateřské školce, kde se se mnou děti moc nebavily. Byla jsem taková ta zakřiknutá vietnamská holčička, protože jsem prošla klasickou vietnamskou výchovou: „Jsi holka, tak budeš sedět a držet hubu a krok.“ Většinou jsem si sama hrála někde v rohu. Děti si na mě ukazovaly a říkaly, že jsem divná. Na prvním stupni u nás na sídlišti pak už přišly silné nadávky, takže jsem byla ťing ťang ťong, ťamanka ale i horší. A pak už to bylo hodně nepříjemné, protože mi kluci kradli věci z batohu nebo se mi posmívali, že mám šikmé oči a ničemu nerozumím. Pak to vygradovalo, když jsem si na jednoho kluka, který mi donekonečna velmi vulgárně nadával, stěžovala u třídní učitelky. A ona mi nevěřila. Ten kluk měl totiž vždycky dobré známky, seděl v první lavici a vůbec se na první pohled nezdálo, že by byl něčeho takového schopen. Takže mi řekla, že si to máme vyřešit mezi sebou a ona se nebude zabývat každou kravinou. A ten kluk si mě pak vzal jednou stranou za školu, házel po mně různé věci, vytahoval mi sešity z tašky a začal je přede mnou trhat. Já jsem se ozvala, že to tak nenechám a najednou se objevili další kluci, tahali mě za vlasy a házeli po mně bláto. Takže na mě pak všichni řvali a nazývali mě rasistickými jmény a s tím odešli. A to bylo hodně nepříjemné. Stává se mi ale i dnes v centru Prahy, že na mě lidé volají, ať táhnu, odkud jsem přišla. Já na to vždy s úsměvem odpovídám, že jsem z Prahy a nevím tedy, kam mám jít. Občas si na mě lidé ukazují, že jsem opice a podobně. Musím ale říct, že už je to lepší. Jak jsem se odstěhovala z Letňan a pohybuju se v centru, kde je i více cizinců, tak je to mnohem lepší.


Zdroj: "Když zákazníky požádám, aby rodičům netykali, jsou uraženi"

Pokus o Skripalovu vraždu – úspěšný tah šachisty Putina?

10. 4. 2018 / Pavel Urban

 

Mezi VIP a IP ruskými emigranty na Západě, kteří mají napjaté vztahy s Kremlem, panuje v posledních letech nadstandardní úmrtnost. Většina jejích obětí ale byla, pokud je mi známo, zemřena přirozeným způsobem. Naopak útok na Sergeje Skripala a jeho dceru patří k těm nemnoha, u nichž i chladně uvažující člověk jaksi automaticky ukáže na Moskvu.

Jednou z možností je, že navenek pozapomenutý agent byl ve skutečnosti podobně důležitý jako Litviněnko. A bylo jej nutné zlikvidovat tím, co bylo zrovna po ruce.

Znovu ukradená vila

10. 4. 2018 / Richard F. Vlasák


Jen vstoupím na posvátnou půdu vlasti, dovídám se o lotrovinách všeho druhu.

Jedna mne štve svou nehorázností. Ředitel Národního muzea a šéf úřadu vlády za přihlížení sezimovoústeckého starosty si vesele podepíší memorandum o zpřístupnění vily dr. Edvarda Beneše, okna a dveře budovy dokořán. Konečně. Ano mám radost, jenže celý příběh má jako vždy háček a ten háček mne odrazuje od toho vilu navštívit, byť věřím, že mnozí si tuto příležitost o víkendu vzít nenechali.

PŘEKLADATELSKÁ POZNÁMKA:

Wolffova kniha o Trumpovi se opravdu nejmenuje "Oheň a hněv"

10. 4. 2018 / Jan Čulík

Vidím v pražském metru i jinde reklamu na český překlad knihy Michaela Wolffa Fire and Fury. V češtině mu dali naprosto nesrozumitelný název Oheň a hněv. Ten nesprávný překlad už samotného názvu vypovídá o tom, jak vysoké jsou kulturní bariéry mezi českým a mezinárodním, především anglosaským prostředím.

OSCE: Parlamentní volby v Maďarsku nebyly demokratické

9. 4. 2018Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě vydala ostře kritickou zprávu o průběhu maďarské předvolební kampaně a maďarských voleb. To ovšem nezabránilo Babišovi, Zemanovi a Stropnickému, aby autoritáři Orbánovi k volebnímu vítězství blahopřáli

OSCE: 

Parlamentní volby v Maďarsku byly charakterizovány obrovskou převahou zdrojů státu a vládnoucí strany, což ochromilo schopnost kandidátů konkurovat ve volbách rovným způsobem. Voliči měli k dispozici celou  řadu politických alternativ, avšak výhrůžná a xenofobní rétorika, zaujatost médií a neprůhledné financování volební kampaně omezilo prostor pro autentickou politickou debatu a zabránilo voličům učinit plně informovanou volbu.

Základní práva a svobody byly respektovány, avšak bylo nutno je vykonávat v nepřátelském prostředí. Přístup k informacím a svoboda médií a shromažďování byly omezeny, také nedávnými zákonnými změnami. Vládne znepokojení, že dvojí druh procedur pro hlasování voličů, kteří nežijí v Maďarsku, byla podvrácením principu rovného volebního práva a že rozdíly byly založeny na podpoře pro vládnoucí stranu. (Vysvětlení: Maďaři, kteří trvale žijí na území jiných středoevropských států, a drtivou většinou podporují Orbána, směli ve volbách hlasovat, Maďaři z Maďarska, kteří pobývají v zahraničí a Orbána nepodporují, hlasovat nesměli.) 

Při volební kampani nepřátelská a zastrašovací rétorika omezila možnost podstatné debaty a omezila schopnost voličů učinit informovanou volbu. Všudypřítomné zamlžení hranic mezi vládními informačními kampaněmi a kampaněmi vládnoucí koalice a další zneužívání administrativních zdrojů odstranilo hranici mezi státem a stranou. To je v rozporu s přísliby, učiněnými organizaci OSCE.

Schopnost kandidátů kandidovat na rovném základě byla podstatnou měrou limitována přehnaným vládním financováním státních reklam, které zdůraznily a prohloubily to, co systematicky komunikovala vládní koalice. Voličům byly odepřeny informace o financování předvolební kampaně, což je nesmírně důležité pro jejich informovanou volbu a celkovou transparentnost.

Informace o předvolební kampani v médiích byly vysoce polarizované a chyběla kritická analýza. Zpravodajství a komentáře médií dávaly jasně přednost vládnoucí koalici, což je v rozporu s mezinárodními normami. Většina komerčních vysílatelů byla zaujatá, buď pro vládní strany nebo pro opozici. 

Ženy jsou i nadále jen minimálně zastoupeny v maďarském politickém životě. V rozporu s přísliby organizaci OSCE není povolena občanská kontrola voleb. Zákonná omezení a zastrašující vládní rétorika omezily občanskou účast na volební činnosti.


Pěkné vyhlídky pro Evropu: Babiš blahopřeje autoritáři Orbánovi k vítězství

9. 4. 2018

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous


Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch Andreji Babišovi:K podlézání Orbánovi se přidal i Martin Stropnický:Andrew Stroehlein  Martinu Stropnickému:

"Oslavujete nenávist a tleskáte těm, kteří ochromují demokracii v Evropě."


 

Pro změnu Babišova přístupu k politickým jednáním je nutný větší propad jeho hnutí

9. 4. 2018 / Boris Cvek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Podle dat, prezentovaných v neděli v Otázkách V. Moravce, podpora občanů Hnutí ANO konečně trochu klesá. O 3,5 procenta od posledního průzkumu před měsícem. Ve srovnání s volebním výsledkem z podzimu zůstává ale na svém. Netroufám si interpretovat, čím to může být, zdá se mi však, že dokud se celá současná politická hra hraje v narativu skládání vlády, vypadá Andrej Babiš velmi neschopně a nečitelně. Jakmile půjde o otevřenou předvolební kampaň, může být vše úplně jinak.

Britské listy: Bez trvalé finanční pomoci čtenářů zkrachujeme

10. 3. 2018

Vážení čtenáři, 

jsme nuceni vám znovu připomenout, že v situaci, kdy drtivá většina českých médií patří k nějakému kmenovému nebo oligarchickému seskupení, jsou Britské listy na vlivových skupinách zcela nezávislým serverem, který ovšem pro svou existenci plně závisí na finanční podpoře od své čtenářské obce. Žádné finance od nikoho jiného nedostáváme a naši tři kmenoví spolupracovníci pro nás pracují na základě absolutně minimálních honorářů. 

Chtěl bych v této souvislosti upřímně poděkovat přibližně dvěma stovkám pravidelných finančních přispěvatelů, bez nichž by Britské listy nemohly existovat, a v poslední době zejména i hrstce těch, kteří byli schopni a ochotni provoz Britských listů podpořit darem několika tisíc Kč. 

Nicméně, minimální náklady na provoz serveru Britských listů se pohybují kolem 65 000 - 70 000 Kč měsíčně. Finanční příspěvky od čtenářů jsou většinou pod 60 000 Kč měsíčně. Lze si lehce vypočítat, že za takovýchto okolností nám dojdou finanční prostředky na provoz do několika měsíců.

Pevně doufáme, že k tomu nedojde, a že si čtenáři budou i nadále financovat tento nezávislý hlas.

Přispět můžete především bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Další informace jsou ZDE

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Nemám pocit, že by byl Corbyn nějak zvlášť proruský

9. 4. 2018 / Jan Čulík

Sleduju britskou politiku přímo z místa a nemám výraznější pocit, že by byl Jeremy Corbyn nějak zvlášť proruský. Mohu se mýlit. Samozřejmě, Corbyn má v parlamentě desítky let historii ostře antiestablishmentových postojů, mnohé z nichž jsou skutečně založené na hodně zastaralé levicové ideologii ze sedmdesátých let. Jádro jeho politiky je ovšem zaměřeno na domácí britskou politickou scénu a zabývá se rychle rostoucí nespravedlností, chudobou a obrovskými sociálními rozdíly v britské společnosti, kde jsou nyní například přibližně čtyři miliony dětí, které žijí v chudobě.

Mimochodem mi Corbynovy výroky při interpelacích v parlamentě i v médiích  připadají většinou daleko rozumnější a uměřenější než výroky maniaků v současné "konzervativní" britské vládě. Což spíš vypovídá hodně o těch konzervativních maniacích, protože Corbyn se občas opravdu chová jako nekompetentní idiot.

Znovuzvolení Viktora Orbána s posílenou většinou je velkým problémem pro EU

9. 4. 2018


Brusel nyní čelí zemi v srdci Evropy, která odstupuje od liberálních hodnot Evropské unie, ale dál dostává z EU obrovské dotace

"Orbán je stále radikálnější," varuje Laurent Pech, profesor evropského práva na Middlesex University. "Má pocit, že politická konstelace v Evropě je mu příznivá." 

Ostře odmítavý Orbánův postoj vůči migraci sdílí jeho spojenci v Bavorsku a v Rakousku. Na obvinění, že Orbán korupčně zneužívá finančních prostředk z EU, Brusel efektivněji nereaguje. Sice podvody začal vyšetřovat, avšak penězovod z Bruselu Orbánovi pokračuje neztenčenou silou.

Co nezničil brexit, může dorazit proruský Corbyn. Je na Britech, zda zvolí premiérem extremistu

9. 4. 2018 / Karel Dolejší

Populismus je paradoxní jev, velmi odolný vůči faktům. Důvěra Čechů v Miloše Zemana se navzdory všem lžím, z nichž byl tento politik za léta své veřejné činnosti usvědčen, dlouhodobě pohybuje kolem 55 % ZDE. Cokoliv o Zemanovi řekne nebo napíše Jan Čulík nebo třeba Jiří Pehe na věci nic zásadního nezmění. Voliči si přejí být obelháváni a Zeman jim tuto potřebu plní.

Orbánovo drtivé vítězství ve volbách je hrozbou Evropě

9. 4. 2018Ovládá média, ochromuje demokracii, organizuje nenávistné kampaně - proti EU, proti uprchlíkům, proti organizacím hájícím lidská práva. Maďarský nejhlavnější vyvolavač strachu bude ohrožovat svobodu v Evropě ještě po určitou dobu...
Ultrapravičáci z celé Evropy už Orbánovi blahopřejí k vítězství. Znepokojivé časy pro Evropu!
 

Manfred Weber, šéf frakce křesťanských demokratů v Evropském parlamentu se zdiskreditoval svou gratulací Orbánovi! Namísto toho, aby EU bránila demokracii, podlézá diktátorům!

 


Zašmodrchaná aféra Novičok

9. 4. 2018 / Jan Čulík

Je to šílená, nerealistická myšlenka: Ale možná je načase, aby  Boris Johnson přestal psát do novin komentáře?Poslouchal jsem v sobotu v rozhlase BBC pravidelnou diskusi posluchačů na aktuální politická témata. Z půlhodinového pořadu bylo téměř dvacet minut věnováno atentátu na Skripala a aféře Novičok. Diskuse byla nesmírně zajímavá: drtivá většina britských posluchačů vyjadřovala názor, že Therese Mayové a britské vládě v případě Skripal vůbec nevěří. Skoro všichni poukazovali na to, že podle jejich názoru neexistují žádné přímé důkazy, že atentát na Skripalovy spáchal ruský stát. Mnozí posluchači odsuzovali zmatek a hysterii vlády Theresy Mayové a naopak oceňovali věcný a rozmyslný přístup Jeremyho Corbyna k této věci, který od samého počátku poukazoval na to, že by britská vláda měla obviňovat Rusko, až získá přímé důkazy.

Babiš: Slevy jízdného nebudou na úkor platů učitelů ani vzdělávání. Není to pravda

9. 4. 2018

Tak koukám, že právě teď lítá po Facebooku (i na Twitteru samozřejmě) šílená dezinformace, kterou šíří spousta lidí na základě téhle mylně interpretované vládní tabulky. Lidi říkají, že prý slevy jízdenek, které plánuje naše vláda, budou na úkor platů učitelů nebo vzdělávání. A píšou velmi emotivně, že nechtějí vlaky zdarma, když o tyto peníze přijdou učitelé. Píšou, že prý populisticky utrácíme peníze, co měly jít do školství. Vždyť jsme slibovali jak v naší knížce, tak v našem programu podporu vzdělání a teď to porušujeme.

Je to naprosto nesmyslná a mylná interpretace jedné vládní tabulky a rád bych to uvedl na pravou míru.

Nejdřív jednou větou: není to tak. Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol.

Co jsme tedy udělali? No našli jsme peníze, které ministerstva nebyla schopna utratit. Snad se nebudete zlobit, když to zopakuju: jde o úspory peněz, které ministerstva NEBYLA SCHOPNA utratit. To znamená, že se o tyto úspory nemůžou a logicky tedy ani nebudou snižovat platy učitelů.

Prostě a jednoduše, snižování výdajů jednotlivých ministerstev bylo rozhodnuto na základě nečerpaných výdajů minulých let a schopnosti čerpání v tomto roce. Po vládní analýze jsme našli k 1.1.2018 celkem 170 miliard korun, což jsou neutracené peníze z minulých rozpočtů a resorty je nejsou schopny utratit ani letos. Například na resortu školství šlo o částku 400 milionů korun.
Byly to peníze z nevyčerpaného investičního programu vysokých škol a peníze především z nedočerpání a kurzových úspor v mezinárodní vědecké spolupráci. Věda a výzkum nevyčerpala 6,9 miliard. Není tedy pravda, že peníze na opravy silnic 2. a 3. tříd a finanční prostředky na slevy jízdného jdou na úkor českého školství nebo vědy a výzkumu.

Naopak naše vláda peníze na vědu a výzkum navyšuje. V příštím roce na ni přidáme 2 miliardy, celkem to bude 36,8 miliardy, je to největší meziroční nárůst.

Tak snad už to je jasnější. Děkuju, že jste to dočetli až sem.

Svět nebude reagovat na nejnovější hrůzy v Sýrii

9. 4. 2018 

 


Na několik minut je nyní svět soustředěn na záběry hrůzy chemického útoku v Dúmě, nedaleko syrského hlavního města Damašku. Podobně jako po předchozích chemických útocích se nic nestane. Nic se nestalo, když se v roce 2015 fotografie mrtvého Alana Kurdiho utopeného tříletého uprchlíka, stala symbolem hanby, ani když podobným symbolem se stala fotografie Omrana Daqneeshe, chlapce vyhrabaného z trosek Aleppa, ani když loni došlo k útoku sárínem na Khan Sheikhun.


Nejste-li po Iráku už ochotni nikdy uvažovat o vojenské intervenci, podívejte se alespoň na důsledky nečinnosti. Je to poskvrna našeho kolektivního lidství, že zlo může pokračovat takto bez omezení:
Celé rodiny v krytech usmrceny plynem v Dúmě, ve východní Ghútě. Lidé skrývající se ve sklepích se udusili jedovatým plynem. Počet mrtvých více než 40.Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Logika Asadovy brutality

9. 4. 2018

Syrský prezident Bašár Asad možná hluboce opovrhuje nedotknutelností lidského života, ale není to ubohý stratég, upozorňuje Thanassis Cambanis. Od roku 2011 vede nekompromisní válku proti vlastnímu obyvatelstvu. Mnoha ze svých nejohavnějších zločinů se dopustil ze strategických důvodů - někdy proto, aby eliminoval civilisty, kteří by raději zemřeli, než aby žili pod jeho vládou, jindy aby neutralizoval mezinárodní řád, který příležitostně hrozí omezením jeho moci, a občas, jako v případě nasazení chemických zbraní, aby dosáhl obou cílů současně.

Spása odborného školství

9. 4. 2018 / Jan Sláma


Hurá, už se přišlo na to, jak naplníme továrny a dílny kvalifikovanými pracovníky. Dokonce mistry! Už se na to skutečně těším.

Nedávno jsem vzpomněl jak před dvaceti lety jsme upozorňovali na budoucí dopady neblahé školské a hospodářské politiky. „Jako když hrách na zeď hází,“ tak se jmenoval můj nedávný článek, který připomínal právě jiný, který před těmi dvaceti lety vyšel v Hospodářských novinách, kde jsem varoval před tím co přijde. Lidem, kteří problematice rozuměli, nikdo nenaslouchal. Trh měl všechno vyřešit. Tak zákony trhu plnily gymnázia a vyprazdňovaly třídy základních škol.

Chemický útok v Dúmě nese přesný rukopis Asadových chemických útoků

9. 4. 2018 / Karel Dolejší

Pouhých několik hodin po provedení sobotního chemického útoku v syrském městě Dúma kapitulovalo uskupení Džajš al-Islám tvořící poslední opoziční obránce celého damašského předměstí východní Ghúta. Opozice v Ghútě by si tedy nemohla zajistit naprosto žádný, ani teoretický zisk notoricky předpokládaný v rámci donekonečna opakované idée fixe konspiračních teoretiků, tzn. "operace pod falešnou vlajkou".
   

 

Orbán: Vyhráli jsme

8. 4. 2018

 

Fidesz bude mít v Maďarsku znovu ústavní většinu. Orbán získal 48,8 procent hlasů!
Orbán poblahopřál voličům, že se vydali hlasovat. "Děkuji, že jste nám dali důvěru a že jste nás znovu podpořili. Bylo to výrazné vítězství. V budoucnosti budeme schopni uhájit svou zemi."

Opozice proti autoritářské straně Fidesz Viktora Orbána se zcela rozložila. Očekává se, že Fidesz získá znovu ústavní dvoutřetinovou většinu v maďarském parlamentě.

Koalice Fidesz-KNDP bude mít 134 křesel
Jobbik bude miít 26 křesel
Socialisté budou mít 20 křesel.

Toto byly výsledky po sečtení 75 procent hlasů v maďarských všeobecných volbách.

Orbán zaznamenal drtivé vítězství a má možnost změnit ústavu:


Otazníky okolo nového chemického útoku v Sýrii

8. 4. 2018 / Daniel Veselý

Saúdskou Arábií podporovaná fundamentalistická milice Jaysh al-Islam (Armáda islámu) obvinila režim Bašára Asada z chemického útoku ve městě Dúma, které se nachází v okrsku východní Ghúta. Ačkoli v tuto chvíli nelze spolehlivě určit, zda barbarský útok, při němž zahynuly desítky nevinných lidí, skutečně spáchala syrská armáda, pravděpodobnost, že za masakrem stojí Damašek, není vůbec zanedbatelná. Vyvstává otázka, do jaké míry tento tragický incident ovlivní nedávné rozhodnutí Bílého domu definitivně opustit Sýrii. Americký prezident Donald Trump dlouho neotálel a nechal se slyšet, že Rusko, Írán a „zvíře“ Asad za chemický útok v Dúmě zaplatí velkou cenu.

Manažerské gestapáctví Andreje Babiše

8. 4. 2018 / Jiří Hlavenka

Kulaté cifry škrtů jsou vždy produktem manažerského gestapáctví.

Jak moc dobře znám tohle manažerské gestapáctví z privátní sféry!

Že je nutné občas snižovat náklady, to ví každý, kdo kdy něco řídil. Fakt se tomu nedá vyhnout, a každou tvorbu rozpočtu tohle provází, je to normální.

42 osob bylo usmrceno a stovky lidí byly zraněny při chemickém útoku na enklávu vzbouřenců v Sýrii

8. 4. 2018


Desítky lidí byly usmrceny chemickým útokem na obklíčené město Duma nedaleko syrského hlavního města Damašek. Záchranáři konstatují, že zahynulo nejméně 42 osob a stovky lidí mají příznaky charakteristické pro otravu organofosforovou látkou. Sobotní útok byl nejnovějším v řadě údajných chemických útoků na obklíčenou enklávu východní Ghúty, která byla v minulosti terčem útoku chlórem a v roce 2013 plynem sárín. K útoku došlo v době, kdy se rozložila vyjednávání o nuceném exilu desítek tisíc civilistů a bojovníků z této oblasti.

Na videozáznamech pořízených záchranáři jsou mrtvoly dětí a rodin, některé ve svých domovech, některé mají pěnu u úst.

Syrská státní média obvinila vzbouřence z šíření lživých zpráv.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Guardian připomíná, že byly nalezeny rozsáhlé filmové a zvukové záznamy z procesu s Rudolfem Slánským

8. 4. 2018


6 hodin obrazového záznamu natočeného na pětatřicetimilimetrový film, který je do určité míry postižen plísní,  a 80 hodin audiozáznamu z monstrprocesu s někdejším generálním tajemníkem KSČ Rudolfem Slánským, který byl r. 1952 mučen a odsouzen k smrti, poté, co ho donutili, aby u soudu žádal o smrt, bylo nalezeno v sídle někdejšího protektora Čech a Moravy za nacistické okupace Reinharda Heydricha v Panenských Břežanech. Filmový i zvukový materiál byl ukraden z ústředí KSČ po pádu komunismu r. 1989, není známo, zda proto, zda měl být utajen, anebo naopak zpeněžen. V padesátých letech měl filmový a zvukov materiál sloužit k vytvoření propagandistického filmu proti Slánskému, ale po Stalinově smrti r. 1953 bylo od toho upuštěno.

Materiál byl nalezen insolvenčním expertem v prostorách firmy, která zbankrotovala. Český Národní filmový archiv žádá stát o 12 milionů Kč na restaurování tohoto zvukového a obrazového materiálu.

Zdroj v angličtině ZDE

Lula: "Nejsem člověk, jsem myšlenka"

8. 4. 2018 / Fabiano GolgoTěmito slovy dokončil Lula pětapadesátiminutový projev před budovou ocelářského odborového svazu, kde začal svou kariéru. Obklopen slavnými umělci a levicovými politiky vyzval  Lula zemi,  aby občané začali zapalovat pneumatiky a aby napadli farmy a tím způsobem projevili odpor proti „puči médií a synů bohatých soudců“. Dodal, že  „Lulovo tělo může být zatčeno, ale ne jeho duše a jeho příklad".

Bývalý prezident také zaznamenal zvukový záznam o svém životě, který se promítal v animovaném filmu zobrazujícím klíčové momenty jeho biografie.

Mnoho reportérů bylo napadeno a příznivci Luly jim nedovolili vykonávat jejich práci.

Stovky lidí se účastnily pohřbu izraelskou armádou zastřeleného novináře

7. 4. 2018Izraelská armáda zastřelila novináře Jásira Murtaju,31, když natáčel páteční protesty u hranice Gazy

Stovky kolegů a přátel se účastnily pohřbu populárního a široce respektovaného palestinského videožurnalisty, který byl zastřelen při natáčení pátečních masových protestů v pásmu Gaza.

Jásir Murtaja, 31, byl zastřelen navzdory tomu, že měl na sobě neprůstřelnou vestu, na níž bylo jasně velkými písmeny napsáno slovo PRESS. Byl to jeden z nejméně devíti Palestinců, které izraelská armáda v pátek zastřelila.

Za poslední týden izraelská armáda usmrtila 31 Palestinců.

Murtaja byl jedním z prvních novinářů, kteří používali v Gaze k natáčení dronů. Založil televizní produkční společnost Ain Media, která pracovala pro zahraniční televize včetně BBC a Al Jazeera English. Pod fotografií přístavu v Gaze, pořízené dronem, kterou umístil na Facebook, napsal: "Škoda, že jsem nemohl tuto fotografii pořídit z oblohy, ne ze země. Jmenuji se Jásir Murtaja, je mi třicet let. Žiju v Gaza City. Nikdy jsem necestoval."

V Muenstru najela dodávka do chodců. Pachatel, který se zastřelil, měl psychické problémy

7. 4. 2018

Asi třicet lidí bylo zraněno a jsou čtyři mrtví.  Pachatel, který se zastřelil, měl psychické problémy.


Policejní mluvčí uvedla, že se řidič zastřelil poté, co najel do davu, který se v sobotu odpoledne slunil před restaurací. Zemřeli čtyři lidé včetně řidiče. Šest z dvaceti lidí zasažených vozidlem bylo vážně zraněno. Německý list Süddeutsche Zeitung uvedl, že incident zřejmě nebyl teroristickým útokem. Řidič byl německý občan s historií mentálních problémů. Narodil se v roce 1969. Policie zprávu deníku nepotvrdila.

Zdroj ZDE
 

Slet čarodějnic

7. 4. 2018

 

Happening proti Národnímu pochodu pro život a rodinu


TISKOVÁ ZPRÁVA Institutu pro magii a svobodu

PRAHA - V sobotu 7. dubna se uskutečnil v centru Prahy happening Institutu pro magii a svobodu nazvaný Slet čarodějnic. Účastnice a účastníci jeho prostřednictvím kritizovali již několikátý ročník Národního pochodu pro život a rodinu.

Událost, kterou pořádá organizace Hnutí pro život ČR, je spojena s řadou kontroverzí, i přes to se však těší podpoře veřejných institucí. Hnutí prezentuje svoje aktivity jako snahu o obranu žen v těžké životní situaci, jedním z jeho cílů je ovšem i plošný zákaz interrupcí, tedy zbavení žen kontroly nad svými těly. Rétorika hnutí zároveň klade důraz na nacionální a tradiční hodnoty, přičemž se ostře vymezuje vůči odlišnostem, ať už jde o lidi jiné než heterosexuální orientace nebo jiných náboženských vyznání. Svoje požadavky se snaží legitimizovat vlastním konzervativním výkladem křesťanské nauky. Proto byl letos svolán Slet čarodějnic, který má připomenout, kam až může vést snaha o prosazení poslušnosti. Organizátoři a organizátorky protestu současně napsali otevřený dopis adresovaný Magistrátu města Prahy, především pak radnímu Janu Wolfovi, tázající se po motivaci zaštítit tuto událost, jejíž cíle není možné podle nich vydávat za veřejný zájem.

Babišova populistická politika ohrozí české vysoké školy i technologický vývoj ČR

7. 4. 2018

Kromě toho je pozoruhodné, že tato rozhodnutí dělá vláda bez mandátu a bez důvěry v parlamentu. V zemích, které respektují demokratickou ústavu zůstává u moci předchozí vláda a premiér do té doby, než získá nová vláda, vzniklá z voleb, důvěru  v parlamentě. Pokud by ČR byla demokratická země, stále by byl premiérem Sobotka (JČ).


Izraelská armáda zastřelila novináře

7. 4. 2018


Jonathan Rugman, Channel 4 News: Izraelská armáda zastřelila při protestech v Gaze novináře Jásira Murtaju, jasně označeného velkým nápisem PRESS.


Demonstrace novinářů v Ramallah, Západní břeh, v solidaritě s žurnalistou Jásirem Murtajou, který byl v pátek usmrcen izraelskou armádu v Gaze. 

Facebook suspendoval za podvody firmu AggregateIQ, které oficiální probrexitová kampaň dala obrovské peníze

7. 4. 2018

 

Firma Facebook suspendovala kanadskou datovou firmu AggregateIQ, které oficiální britská probrexitová kampaň poskytla 40 procent svého rozpočtu na volební kampaň. Facebook vydal prohlášení: "Ve světle nedávných informací, že je firma AggregateIQ spojena s SCL,  mateřskou firmou podniku Cambridge Analytica, a zřejmě obdržela nezákonně osobní data uživatelů Facebooku, jsme ji přidali na seznam firem, které jsme z naší platformy suspendovali, zatímco věc vyšetřujeme."

Firma AggregateIQ hrála klíčovou roli v britském referendu o odchodu z Evropské unie. Čtyři různé kampaně, Vote Leave, BeLeave, Veterans for Britain a severoirská fundamentalisticky protestantská strana Demokratických unionistů celkem poskytly firmě AggregateIQ pro manipulaci britských voličů v referendu o brexitu 3,5 milionu liber (102 miliony Kč).

Britská vláda a většina britských médií, včetně BBC, tyto podvody neřeší.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Craig Murray: Neuvěřitelně nudné interview. Nedívejte se na ně

7. 4. 2018


Britská komerční televize Sky News odvysílala ve čtvrtek odpoledne téměř dvacetiminutový rozhovor s bývalým britským velvyslancem v Uzbekistánu Craigem Murraym, který je ostrým kritikem způsobu, jímž britská vláda reaguje na atentát proti Skripalovým v Salisbury. Murray nevylučuje, že útok provedl ruský stát, a pokud by se to potvrdilo, doporučoval by daleko ostřejší zásah proti Rusku než vyhoštění pár diplomatů, kteří jsou stejně k ničemu, jak on sám jako bývalý diplomat ví. Důležitější by byl zásah proti ruským oligarchům, kteří se bezostyšně v Londýně vychloubají svými miliony.

Zatímco Murray nevylučuje, že útok proti Skripalům spáchal ruský stát, poukazuje právem na to, že to nebylo dokázáno a že to nikdo neví. Skutečnost, že ruský stát před lety usmrtil v Británii bývalého špiona Litviněnka není přece důkazem, že provedl i tento útok. Načasování útoku proti Skripalovým na tuto dobu je pro Rusko nevhodné, mimo jiné i proto, že Rusko připravuje fotbalové mistrovství, na němž mu záleží, a skandál kolem atentátu ho ohrožuje.

Argument, že se Británii podařilo přesvědčit řadu západních států, že na vině je v případě Skripalových Rusko, je pro Murrayho nepřesvědčivý, protože když byl britským velvyslancem, podobně se Británii podařilo přesvědčit řadu západních zemí o údajné existenci neexistujících iráckých zbraní hromadného ničení, a to vedlo nejen k vyhošťování diplomatů, ale k válce. Pokud mají vlády jednat, musejí prezentovat důkazy, které by obstály u soudu, tvrdí Murray.

Podle Murrayho má přístup k novičoku mnoho států a mnoho států, například Ukrajina, nebo různé země na Blízkém východě, mohlo mít velký zájem na diskreditaci Ruska. Britský ministr zahraničí Boris Johnson tvrdil, že Rusko má tajný program výroby novičoků, na němž se účastní mnoho chemiků a vědců, už přes deset let.

Murray: Pokud by to bylo pravda, takový tajný program by Rusko stál desetimiliony, ne-li stamiliony dolarů. Vážně si někdo může myslet, že by si Rusko takový program veřejně odtajnilo, a tedy zničilo, útokem na špiona v penzi v Salisbury?

Rozhovor byl odvysílán, nebyl však umístěn na internetových stránkách televize Sky News, zřejmě proto, že moderátorka v poslední třetině rozhovoru na Murrayho nevybíravě útočila za to, že si dovolil poukázat, že rozhovor Sky News s ředitelem britské chemické laboratoře v  Porton Down Aikenheadem byl sestříhán, což se  ukázalo, že byl. Vedení stanice zřejmě usoudilo, že se moderátorka chovala trapně, a tak rozhovor potlačilo, Murray ho však z televizní stanice přece jen pak získal a zveřejnil, přestože mu moderátorka tvrdila, že šlo o živý rozhovor a že nahrávku nemají - což by bylo, jak na to Murray poukazuje, porušením zákona.

Může manipulace voličů na sociálních sítích fatálně ovlivnit volby i v Česku?

Christopher Wylie znovu varoval, že je nutno, aby britské úřady zasáhly proti zpotvoření demokracie

7. 4. 2018
Kdyby se toto stalo v Keni nebo v Nigérii, mezinárodní pozorovatelé by požadovali nové volby. Doufejme, že britská demokracie je dostatečně zralá na to, aby dokázala reagovat, když se ukáže, že se něco nepovedlo, zejména, když jde o tolik. Stoupenci brexitu zvítězili v referendu o méně než 2 procenta hlasů. Mohla internetová manipulace ten výsledek ovlivnit? Dominic Cummings, hlavní stratég kampaně Vote Leave, to potvrdil - toto jeho tvrzení teď zmizelo z internetu.

Christopher Wylie, whistleblower z firmy Cambridge Analytica, znovu tuto neděli varuje v týdeníku Observer, že britské úřady musejí zasáhnout proti zpotvoření demokracie, k němuž došlo internetovou manipulací voličů před referendem o brexitu v červnu 2016.

Británie je dnes natolik zemí, připomínající někdejší komunistické státy východní Evropy, že tam establishmentové sdělovací prostředky, včetně BBC, potlačují zásadní témata, jako byla manipulace referenda o brexitu. Namísto toho, aby se BBC tomuto závažnému problému věnovala, řešila, že kapitán australského kriketového týmu provedl jakýsi podvod s kriketovým míčkem!

Facebook nyní potvrdil, že firma Cambridge Analytica ukradla z Facebooku osobní data 87 milionů uživatelů, včetně více než 1 milionu britských uživatelů.

Housenky, které žerou plasty, by mohly zachránit planetu

6. 4. 2018Objevil je náhodou jedna vědkyně, když je dala do igelitového pytlíku a ony se jím rychle prožraly ven. Ukázalo se, že housenky dokáží rozbít chemické vazby v plastech. Jenže tento typ housenek také napadá včely, které jsou už v ohrožení a bez nichž lidstvo nemůže existovat. Lepším řešením by byly bakterie, požírající plasty. Vědci se pokusí schopnost housenek požírat plasty včlenit bakteriím.

Vědci vynalezli síto z grafénu, které proměňuje mořskou slanou vodu ve vodu pitnou

6. 4. 2018
Zřejmě to zrevolucionizuje filtraci vody a poskytne to bezpečnou pitnou vodu milionům lidí


Izraelci pokračují ve vraždění neozbrojených palestinských demonstrantů

6. 4. 2018Nejméně sedm Palestinců, včetně dvou dětí,  bylo usmrceno a 239 osob bylo zraněno střelbou izraelské armády na hranici s Gazou. Došlo k tomu v pátek 6.4. pouhý týden poté, co izraelská armáda na stejném místě usmrtila 18 Palestinců a asi 700  jich střílením zranila.

Izrael znovu páchá toto násilí navzory apelu generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby si "velmi dával pozor". Jeho apel opakovala mluvčí OSN pro lidská práva Elizabeth Throssell, která zdůraznila, že neospravedlnitelné střílení ostrou municí do lidí je zlovolné vraždění civilistů a je to porušením čtvrté ženevské konvence.

Izraelská armáda v pátek očekávala demonstraci až 50 000 lidí a měla příkaz střílet ostrou municí na všechny lidi, kteří se přiblíží k pohraničnímu plotu.

Významná izraelská organizace hájící lidská práva, B'Tselem, apelovala na izraelské vojáky, aby neplnili "hrubě protizákonný" příkaz střílet na neozbrojené demonstranty.

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch ostře odsoudila izraelské vraždění civilistů z minulého pátku.

Podrobnosti v angličtině ZDE  


25854

Železniční koridory v ČR jsou "systemizovány na 200 km/h", vlaky ale jezdí daleko pomaleji

6. 4. 2018 / Jan Čulík

Pan Jiří Kratochvil píše v tomto článku, že nejdůležitější železniční koridory byly zmodernizovány na rychlost 200 km/h, ale z bezpečnostních důvodů v řadě úseků jezdí 160 km/h.

No tak z pohledu na jízdní řády to tedy nevyplývá. Možná ty vlaky jezdí tou rychlostí jen pár kilometrů. Uvádím jen tratě, které byly z velké části zmodernizovány:

- Praha - České Budějovice: 167 km, doba jízdy 2 hodiny 29 minut, rychlost 68,97 km/h

- Praha - Brno 255 km, doba jízdy 2 hodiny 29 minut, rychlost 103 km/h

- Praha - Ostrava 356 km, doba jízdy 3 hodiny  21 minut, rychlost 106 km/h

- Glasgow - London 664 km, doba jízdy 4 hodiny 29 minut, rychlost 148 km/h

"Zmodernizovaná" železnice v ČR kupodivu hodně zaostává v rychlosti  i za drahými, zastaralými a polorozpadlými britskými železnicemi.

PS: K diskusi o železnici v ČR přispěli zajímavě náš polský spolupracovník Tomasz Oryński (který je železničním expertem) a jeden zaměstnanec Českých drah, jehož jsem se zeptal, jestli smím jeho příspěvek zveřejnit, čekám na odpověď. Oryński mj. argumentuje, že je neférové srovnávat britské vlaky s českými, protože na trase Glasgow-Londýn jezdí Pendolino, ovšem na trase Praha-Ostrava jezdí také Pendolino, ale daleko pomaleji, a je známo, že když je vyřazeno mimo provoz, normální vlaky, které ho nahrazují, ujedou tu trasu také za 3 hodiny zcela bez problémů. Zdá se tedy, že ČD záměrně drží rychlost "ostatních" vlaků jezdících mezi Prahou a Ostravou na pomalejší úrovni, aby mohly účtovat příplatek za Pendolino, které stejně nejede tak rychle, jak by mohlo. Mimochodem, některé vlaky Londýn-Glasgow staví po celé cestě jen na jediném místě, v Prestonu, a ujedou tu vzdálenost 664 km za 4 hodiny, tedy průměrnou rychlostí  166 km/h. (JČ)

Facebook posedlý strachem

6. 4. 2018

Slavný reportér a moderátor Channel 4 News Jon Snow se vydal k londýnskému ústředí firmy Facebook ve snaze požádal kohokoliv o rozhovor, poté, co Zuckerberg jejich žádosti ignoruje a při jeho nedávné tiskové konferenci starým telefonem bylo reportérce Channel 4 News zabráněno Zuckerbergovi položit otázku.

Podívejte se na pozoruhodné video budovy Facebooku v Londýně, kterou před Jonem Snowem bezpečáci uzamkli.

Čeho ještě se Facebook bojí? ptá se v závěru videa Jon Snow:


Předčasných voleb se nebojíme

6. 4. 2018 / Boris Cvek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous


Stále dokola tady píši, že Andrej Babiš nechce žádnou koaliční vládu, nechce vládnout s nikým, chce vládnout sám. Od skončení podzimních voleb do Sněmovny dělá chytrou předvolební kampaň. A preference mu rostou. Jako jediný má peníze na ostrý volební střet. Představte si, že je šance, že by pomocí předčasných sněmovních voleb dostal ze Sněmovny TOP09, STAN, možná i SPD, KSČM, ČSSD. To je přece neodolatelné.

"Hele, Honzo, neposmívej se mu, on neví, že byla druhá světová válka"

6. 4. 2018 / Jan Čulík

Tak jsem dokončil první ze čtyř týdnů výuky na třech českých univerzitách v rámci výměnného programu Evropské unie Erasmus. Studenti jsou pozorní, milí, zajímají se ale - z české, a možná i mezinárodní kulturně-politické historie neznají skoro vůbec nic. Snažím se vžít do jejich kůže, jaké mohu mít pocity a porozumění své historické situaci, když vůbec nemám povědomí o tom, co se na tomto místě v které době dělo a jak vznikla situace, v které jsem, a jak se může vyvíjet dál.

Ještě jednou pár slov o Regiojetu

6. 4. 2018 / Jan ČulíkKdyž jsem v úterý tady psal o tom, jakým zklamáním a jakou nepříjemností byly v ošuntělém, mírně zpožděném vlaku firmy Regiojet rozbité záchody a netekoucí voda, zaujalo mě, kolik lidí rozzuřila skutečnost, že jsem si dovolil kritizovat podle některých "dokonalý", protože soukromý podnik pana Jančury. Přijde mi, že tyto reakce jsou typickou ukázkou ideologického reagování na realitu, kterou mnozí nejsou schopni vnímat, aniž by se oprostili od svých ideologických předsudků.

Nedá se nic dělat: Jančurovy vagóny jsou staré a ošuntělé, protože to jsou staré repasované vagóny. Jančura prostě zjevně neměl dost peněz na pořádný, moderní vlak. Kromě toho, že v nich netekla voda a nefungovala většina záchodů, mi kdosi napsal toto:

"Díky za poznámky o RegioJetu, já už s nimi vlakem (busy jsou zcela OK) tři roky nejezdím, protože ve starých repasovaných soupravách často nefunguje klimatizace: v létě horko, v zimě zima, a má osmdesátiletá babička, když za námi jela do Prahy na návštěvu, si tak málem uhnala zánět průdušek..."

Proč je tak důležité rozdělit mocenské duo Babiš-Zeman

6. 4. 2018 / Karel Dolejší

V minulých dnech se premiér s prezidentem dvakrát diametrálně politicky rozešli. Andrej Babiš na základě britských zpravodajských informací, které přesvědčily i takové notoricky proruské členy EU a NATO jako Maďarsko či Itálie, souhlasil s vyhoštěním ruských "diplomatů" z ČR, zatímco Hrad byl jednoznačně proti. Později Babišova vláda schválila vydání ruského hackera Nikulina do USA, třebaže Hrad masivně lobboval za extradici do Moskvy (kde by Nikulin zřejmě obdržel za zásluhy metál).

Ježíš v letadle, Tupolev se zlámanou břízou, "malé" prémie polské vlády a výsměch polských aristokratů

6. 4. 2018 / Tomasz Oryński

Velikonce... Nejdůležitější katolické svátky... Křesťanské náboženství lásky. Ve srovnání se západoevropskými zeměmi oslavuje Polsko Velikonoce daleko obřadněji a svým vlastním způsobem. A to ani nemám na mysli tradici Śmigus – Dyngus, kdy na velikonoční pondělí chlapci pronásledují dívky s kyblíky plnými vody. Máme i další tradice: například všechny katolické kostely na tři dny od Velkého pátku do velikonoční neděli buduje Ježíšův hrob.

Kmenové politikaření a mocenské přetahování o Jevgenie Nikulina je šokující

6. 4. 2018 / Jan Čulík

 Už dlouho mě na české politické situaci šokuje, že mnoho lidí, včetně novinářů a politiků není schopno vnímat věcná fakta, ale všechno interpretuje ideologicky, na základě politického boje a své příslušnosti k určitému kmenu.

Minulý týden vydala Česká republika ke stíhání do USA mladého Rusa Jevgenije Nikulina, který byl v Praze zatčen v říjnu 2016.

Pražští stoupenci "Západu" se radují, že se tak "ukázalo" Miloši Zemanovi, který chtěl, aby byl Nikulin vrácen do Ruska, kde by byl pravděpodobně donucen pracovat pro ruskou tajnou službu. Zeman, Ovčáček a jeho stoupenci zuří, že byl Nikulin vydán do USA.

Jakou cestou se vydá Brazílie?

6. 4. 2018

Brazílii zbývá šest měsíců do prezidentských voleb - a není jasné, kdo poté povede zemi. Pravděpodobné uvěznění exprezidenta Luly da Silvy přispělo k nejistotě, píše Alexandre Schlosser.

Britská vláda "ví, kde byl v Rusku vyroben novičok pro útok v Salisbury"

5. 4. 2018Ve čtvrtek vyšlo najevo, že se britské výzvědné služby domnívají, že vědí, kde je přesně tajná ruská laboratoř, která vyrobila jedovatou chemickou látku použitou při útoku proti Skripalovým v Salisbury.

Ministři a činitelé výzvědných služeb byli údajně schopni identifikovat zdroj novičoku za použití vědecké analýzy a výzvědných informací už 4. března.

Craig Murray: Další pochybnosti o případu Skripal

5. 4. 2018


Craig Murray, bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu, který už před třemi týdny předpověděl, že britská vláda nebude schopna určit, že novičok použitý při atentátu v Salisbury pochází z Ruska, situaci dále na svém blogu analyzuje:
Aktualizace: Právě jsem vyslechl nahrávku údajného telefonního rozhovoru   mezi Julií Skripalovou v nemocnici v Salisbury a její sestřenicí Viktorií, což dále prohlubuje záhadu. Mé znepokojení se týká chvíle asi kolem 30. sekundy, kde Viktoria říká Julii, že žádá o britské vízum k návštěvě Julie.

Julia odpovídá: "Nikdo ti vízum nedá." Viktoria potom říká Julii, že jestliže se jí zeptají, zda chce, aby Viktoria přijela, že má říct, že ano. Julia odpovídá, že "toto se v této situaci nestane", tedy že jí Britové nedovolí setkat se s Viktorií. Tahle klíčová reakce chybí ve všech transkriptech tohoto rozhovoru, které jsem viděl.

Co způsobilo, že Julia má pocit, že jí britská vláda zabrání setkat se se svou sestřenicí? A proč si Julia myslí, že její sestřenici nedá britská vláda vstupní vízum v této extremní rodinné situaci?

Guardian píše o šíleném rozhodnutí radních z Prahy 1 zakázat na Starém Městě jízdu na kole

5. 4. 2018 / Jan Čulík

 

Zatímco všechna ostatní evropská města jízdu na kole podporují na úkor automobilů, radní na Praze 1 se rozhodli zakázat od 1.května jízdu na kole na Starém Městě - Josefov, v Karlově ulici, na Karlově mostě, na částech Václavského náměstí a na Staroměstském náměstí, namísto toho, aby naopak, jak se tomu děje v civilizovaných městech, na těchto místech vybudovali cyklotrasy.

Radní v Praze 1 samozřejmě absolutně nenapadlo, že by měli co nejdříve zakázat průjezd automobilů Starým Městem, ne kola. Na Smetanově nábřeží, v Křižovnické ulici a v ulici 17. listopadu, od Národního divadla až po Právnickou fakultu UK, se trvale tvoří statické kolony automobilů, jejichž zplodiny děsivým způsobem otravují životní prostředí, což zabíjí. Pražští radní jsou za tato úmrtí v důsledku své nečinnosti přímo odpovědni. Prašnost na pražském Starém Městě je otřesně vysoká. Smrad, který v Praze cítíte, je intenzivní dokonce i v Ruzyni, vnímáte to okamžitě, jakmile vyjdete z letiště.

Kontrast s městy, která jízdu na kole podporují, jako například Amsterdam či Kodaň, je zničující. Nehledě na to, že šíleným opatřením Praha 1 ohrozí životy cyklistů. 

Podrobnosti v angličtině ZDE  

Imperiální projekt zemřel, je nejvyšší čas zabývat se obnovou vlastní země:

Chce Rusko zničit lidskou civilizaci?

5. 4. 2018

Co stojí za masovým vyhoštěním ruských diplomatů ze západních zemí?, ptá se Alexandr Cipko z Ekonomického institutu Ruské akademie věd. Je nepochybné, že dnešní svět je jednopolární. A navzdory našim ruským fantaziím v příštím desetiletí jednopolárním zůstane. Čína bude dál v technologickém smyslu druhořadá. A proto ani jedna z těch zemí, které spojují svou budoucnost se Západem, nesmí, jak říká náš ministr zahraničí Sergej Lavrov, klást odpor "nátlaku USA".
29716

Regionální muzea a galerie jsou vydány napospas nekompetentnímu rozhodování krajů

5. 4. 2018 / Mojmír Pukl

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Muzea a Galerie v regionech jsou od roku 2001 zřizována kraji a převedena do jejich majetku. Nakládání s těmito institucemi i se sbírkami a depozitáři je v rukou diletantů – politiků, kteří nerespektují jejich úkoly. Aktuálně je zde velice nebezpečný záměr soukromé Nadace Emila Filly provozovat Pamětní síň na zámku Peruc s předpokládaným vyvedením cenných obrazů a sbírkových předmětů do soukromého rezortu... 

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v únoru 2018

10. 3. 2018

V únoru 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 967.40 Kč.    Výdaje na provoz Britských listů byly 72 743.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem února 2018 149 026.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 
Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
24125