Spisovatelka Iva Pekárková:

Děkuji vám, že se vám podařilo umlčet rasistu Rogozova

14. 3. 2016

čas čtení 15 minut

Je z profesionálního hlediska naprosto nepřijatelné, aby lékař (!) šířil o určité části populace, jíž jako zdravotník slouží, rasistické předsudky. Jak může takovému zdravotníku důvěřovat pacient, pokud zdravotník publikuje texty, v nichž označuje jeho náboženskou víru za zločinnou? Je to naprosté profesionální selhání.

"Dobrý den, pane Čulíku, chci poděkovat jménem všech normálních lidí za to, že se vám povedlo nahlásit Rogozova," napsala Janu Čulíkovi mimo jiné spisovatelka Iva Pekárková.

Jan Čulík k tomu dodává: Desítky let se specializuju na zprostředkování výměny informací mezi Českou republikou a anglosaským světem, která normálně přiliš efektivně nefunguje. Je podle mého názoru nezbytně nutné přinášet do uzavřeného českého prostředí nové myšlenky ze zahraničí, informovat o tom, co se ve vnějším světě mimo Českou republiku, uzavřenou do ghetta svého exotického jazyka, považuje za normální myšlení a chování a co je naopak nepřípustné.

Zároveň se ve světě snažím už léta informovat o zajímavých myšlenkách z českého prostředí, a v poslední době samozřejmě i o nehoráznostech. Je nutné, aby lidé ve vnějším světě věděli, k jak destabilizujícím výstřelkům dochází ve středoevropském prostředí a jak to ohrožuje evropský kontinent.

Považoval jsem za svou občanskou povinnost informovat anglosaské prostředí o rasistických nehoráznostech, které v uzavřeném ghettu českého jazyka publikoval Vladislav Rogozov, zaměstnanec fakultní nemocnice v anglickém Sheffieldu.

Protože žiju v Británii už skoro čtyřicet let, vím z každodenní zkušenosti života v této zemi jako každý, kdo tam žije, že rasistické výlevy pana Rogozova podávají hrubě zkreslený obraz o britské skutečnosti. Pár jsem jich namátkou ověřoval u sheffieldských novinářů, abych se ujistil, že snad Sheffield není v tolerantní a multikulturní Británii nějakou bláznivou výjimkou. Tvrzením Vlastimila Rogozova se smáli, například tomu, že by během Ramadánu údajně nebyly v Sheffieldu k dispozici žádné taxíky...Naprosto nesmyslné je  i Rogozovovo tvrzení, že by si člověk nemohl v supermarketu koupit slaninu či alkohol, pokud sedí u pokladny muslim  či muslimka, atd. (To by asi supermarket takového pokladního na hodinu vyhodil. Alkohol a slaninu samozřejmě prodávají i večerky, které často vlastní muslimové.) Stejně nesmyslné je tvrzení, že petici požadující zákaz vstupu do Británie pro Donalda Trumpa podepsali "muslimové"...

Je z profesionálního hlediska naprosto nepřijatelné, aby lékař (!) šířil o určité části populace, jíž jako zdravotník slouží, rasistické předsudky. Jak může takovému zdravotníku důvěřovat pacient, pokud zdravotník publikuje texty, v nichž označuje jeho náboženskou víru za zločinnou? Je to naprosté profesionální selhání, o němž musejí Rogozovovi zaměstnavatelé vědět.

Přeložil jsem bez komentáře klíčové pasáže Rogozovových textů, zveřejněných v češtině na pochybných serverech, jakou jsou Parlamentní listy a dal jsem je k dispozici vedení nemocnice.

Níže publikuji v angličtině celý text. Skládá se drtivou měrou z Rogozovovy hate speech, nic jsem nepřidával ani neubíral. Stížnost jsem uvedl stručným odstavcem, který zde překládám do angličtiny. To, co zůstává nepřeloženo, jsou Rogozovovy autentické výroky. V textu jsou uvedeny odkazy na český originál.

Vedení nemocnice mi odpovědělo nesmírně zdvořilým a slušným dopisem, v němž mě ujišťují, že nemocnice plně respektuje všechny občany britské společnosti bez ohledu na původ či vyznání, nikoho nediskriminuje a v žádném případě nezastává politováníhodné názory, jaké publikoval Vlastimil Rogozov. Byl jsem informován, že případ publikace jeho textů se prošetřuje.

Rád bych upozornil čtenáře, že šíření rasistických, poplašných zpráv a nenávistných výroků zaměřených proti určité skupině obyvatelstva je trestným činem, a to dokonce i v České republice, kde se však nestíhá (dávno by museli být redaktoři Parlamentních listů za katrem). V jiných evropských zemích se však stíhá.  Proč? Protože je to neférové a nebezpečné. Jak v Německu, tak v Británii stíhá policie autory nenávistných a výhrůžných emailů, a to bez ohledu na to, v jakém jazyce a z které země byly poslány. Upozorňujeme, že případné nenávistné emailové útoky budou předány britské policii.

Rasistické autory případných nenávistných článků také upozorňujeme, že v  Británii existuje velmi efektivní nástroj civilní žaloby pro pomluvu. Důkazní břemeno je na autorovi pomluvy a odškodné bývá ve výši desítek milionů liber. Britské soudy si osobují jurisdikci nad celým světem, pokud byla pomluva zveřejněna na internetu. Na jazyku zveřejněné pomluvy nezáleží.  Pro autora či pro podnik v ČR by odsouzení za pomluvu v Británii znamenalo doživotní bankrot. Precedenty existují. 

-----
Adresát: Generální ředitel fakultní nemocnice NHS v Sheffieldu

24. ledna 2016 Vážený pane,

ISLAMOFOBNÍ VEŘEJNÉ VÝROKY, KTERÉ PUBLIKUJE VÁŠ ZAMĚSTNANEC

Dr. Vladislav Rogozov, konzultant ve všeobecné a kardiothoraxové anestezii, který je zaměstnancem Sheffield Teaching Hospitals NHS Foundation Trust, činí systematicky to, co se zdá být zaujatými, islamofobními veřejnými výroky. Některé z nich se týkají údajné situace ve vaší fakultní nemocnici. Z profesionálního hlediska se mi toto jednání zdá nevhodné. Píši vám, protože se domnívám, že byste měli o těchto veřejných prohlášeních jednoho z vašich zaměstnanců vědět.(...)

Chief Executive

Sheffield Teaching Hospitals NHS Foundation Trust

23rd January, 2016

Dear Sir

ISLAMOPHOBIC PUBLIC STATEMENTS MADE BY YOUR MEMBER OF STAFF

Dr. Vladislav Rogozov, a consultant in General & Cardiothoracic Anaesthesia employed by the Sheffield Teaching Hospitals NHS Foundation Trust, has been systematically making what appear to be biased, islamophobic public statements. Some of them are about an alleged situation in your hospitals.

This seems to me to be inappropriate from a professional point of view.

I am writing to you because I think you should be aware of these public statements by one of your employees.

On 23rd January 2016, Dr. Rogozov published an extended interview on a widely read Czech website Parlamentní listy, which regularly publishes anti-islamic hate speech. (For info about PL in English, see here: http://blisty.cz/art/78942.html.)

In the interview, Dr. Rogozov says this about the Sheffield NHS hospital he works in:

"We have a lot of problems in our hospital. Female muslim doctors refuse to take off their scarves when entering the operation theatre. Muslim doctors regularly abandon their patients to go to pray, muslim staff demands regular breaks for praying. Last week our nurses in the operation theatre complained that a muslim anaesthetist was reading out from the Koran to them during an operation and was trying to persuade all the other staff to read along with him. In many smaller hospitals, the situation is much worse."

----

Here is a summary of the interview, given by Dr. Rogozov to Parlamentní listy on 23rd January, 2013. Links to other similar statements (made in Czech) by Dr. Rogozov are given below.

-----

"Shocking testimony by a Czech doctor who lives in England: Female muslim doctors refuse to take down their scarves on entering the operating theatre. Muslim doctors leave their patients to their fate to go and pray. The Koran is being read out during operations!"

The article in Czech is here:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Sokujici-slova-ceskeho-lekare-zijiciho-v-Anglii-Muslimske-lekarky-odmitaji-sundat-satek-pri-vstupu-na-operacni-sal-muslimsti-lekari-odchazeji-od-pacienta-k-modlitbam-cteni-koranu-behem-operace-418264

Here is a summary of the interview:

"Czech doctor Vladislav Rogozov has been working for more than ten years in a teaching hospital in Sheffield, England. As a result, he has been witnessing the continuing islamisation of the United Kingdom. Here, he is bearing witness to this serious threat, so that the Czech Republic is able to recognise this danger in time and does not end up as badly as the United Kingdom. Dr. Rogozov bears witness to criminal acts which are the result of the conflict of two different cultures, he points out that these criminal acts were deliberately covered up by the UK police, UK politicians and social workers. Victims of criminal acts have been even threatened and told to withdraw their complaints.

- There are two absolutely separate worlds in the United Kingdom these days. The UK is succumbing to strengthening islamisation. There are many parts of UK cities, inhabited by muslims where Christmas was not even mentioned in December. Islamisation and political correctness are getting ever stronger. In a school near where I live the headmistress banned a Christmas tree for the first time this year. I have heard the greeting "Salaam aleikum Merry Christmas" on the BBC! In one BBC comedy programme on Christmas Eve a small Mohammed, not Baby Jesus, was placed in a manger. I am no longer surprised.

- The process of islamisation of the United Kingdom is now irreversible. Multiculturalism does not work. We are being subjected to islamisation. This is a serious problem which is connected with our security and the nature of our culture.

- It is obvious that a conflict of two civilisations is now going on in Europe - it is a conflict of the European democratic civilisation and the islamic theocratic civilisation. The muslim culture is based on religious dogma, an absolute veneration of a religion, and an irrational obedience to the Koran. I hope against hope that the Czech Republic may still be able to avoid such a predicament. However, it is necessary to persuade people to act before it is too late.

- The willingness of the closed muslim communities to integrate within the majority society is minimal. The only thing they want is to expand and to force everyone to conform to islam. There are dozens of sharia tribunals in the United Kingdom. The integration of the muslim communities has failed. Do we want to have similar problems in the Czech Republic?

- Islam has always been expansive. Our problem is that European society is weak. If a human community does not defend itself, it will die. If we do not defend our values, even by force, we will lose everything.

- When I see how England is changing I am very sad. Many places in England now look like Pakistan. I have no respect for muslim culture - it has given us the inequality of women, intolerance of otherness, racism, antisemitism, homophobia, honour killings, female circumcision, sharia, torturing animals and many other mediaeval characteristics.

- What is particularly dangerous is ideologically motivated violence. It is a proven fact that islam has the potential to make its followers to commit violence on innocent people. We must defend ourselves.

- Asian muslims have been brutally raping and enslaving white English children. These criminal acts are a direct result of a clash of two cultures. Since the motivation for these criminal acts has been racist, no one dared to publicise them for many years. The victims of these crimes were even blackmailed to force them to withdraw their testimonies. It is absolutely shocking to see what islamisation of society which goes hand in hand with political correctnes can lead to.

- Islamisation has an impact on many aspects of life. When we were looking for a school for our daughter, we noticed that all urban schools were devoting themselves to islam. This is why we were forced to sell our house and to move into the countryside where we were still able to find a traditional English school and society.

- No one has ever asked the British voters whether they want their country to be islamicised. When the majority society finally began to wake up with horror, it was too late. This is why political correctness is now being used as an instrument for suppressing criticism. Politicans are now forced to support the islamisation of their country. This also applies to the media. The BBC broadcasts programmes about muslims. There are even programmes about how beneficial it is to convert to islam. The media do provide information about the crimes but no one dares to connect these crimes with the muslim culture and its value system. No one dares to criticise muslims.

The muslims in the UK now influence even the international image of the United Kingdom. The country which has given the world democracy and the Beatles now exports jihadists who cut off people's heads. Last Monday, MPs were forced to debate a possible entry ban to the UK for Donald Trump because hundreds of thousands of muslims had signed a petition against them. An English colleague told me yesterday how ashamed he is of such an image of the UK. And the situation will get worse. As the muslim community grows, it will demand the fulfillment of its needs ever more brutally.

IN ANOTHER INTERVIEW DR. ROGOZOV SAYS:

"If you want to order a taxi during Ramadan, tough luck. The despatcher on the phone will just tell you that all the taxi drivers are muslims and they are not working. If you buy bacon and beer in a supermarket, a muslim cashier may refuse to take your shopping. BBC broadcasts programmes such as "Turn me into a muslim woman".

"In my hospital, a muslim has asked me where the nearest mosque is. "I do not know," I said. The muslim exclaimed: "Allah akbar! You will all soon know where the nearest mosque is! Allah is great!"

Source: "Czech doctor working in Sheffield has described his experience with thousands of muslims! Shocking, incredible, horrifying" http://www.krajskelisty.cz/praha/7461-cesky-lekar-v-anglii-popsal-jak-se-zije-s-tisici-muslimy-strasny-neuveritelny-desivy-reagoval-zcela-sokovany-ctenar.htm

ANOTHER ARTICLE BY DR. ROGOZOV:

- Every day at work I am forced to say the name Mohammed many times. I see many veiled women around me all the time (health workers, relatives, patients). I often also see a colleague praying on a spread out towel with a picture of Mecca.

- One of our nurses, Janet, has complained that her 16-year-old son started taking drugs. He used to love sports, but his muslim fellow students bullied him for doing sports, so he gave up. She complained at school, but to no avail. Her son gets the drugs from Pakistani dealers.

My colleague, anaesthesiologist Ruth, told me that she now travels to work with a hat on her head. She used to cycle to work, but as there were more and more muslims in the neighbourhood, she did not feel safe and started using her car. Then she became afraid even in her car, because muslims verbally abused her for not having her head covered.

- Good old England is dying

- School inspectorates criticise schools for being "too white" and "non-muslim"

Source: http://rogozov.bigbloger.lidovky.cz/c/438237/Vsedni-den-s-islamem-aneb-vanoce-letos-povolili.html

MORE ARTICLES BY DR ROGOZOV:

Raping children - "easy white flesh" http://rogozov.bigbloger.lidovky.cz/c/448050/O-znasilnovani-deti-snadne-bile-maso.html

Islam and violence. http://rogozov.bigbloger.lidovky.cz/c/446611/Islam-a-nasili-Zabijel-Jezis-lidi.html

They have made a muslim comedy - about killing people http://rogozov.bigbloger.lidovky.cz/c/441140/Komedie-o-vrazdeni-lidi.html

Christmas with the BBC - Mohammed in a manger http://rogozov.blog.idnes.cz/c/488402/vanoce-s-bbc-mohamed-v-jeslickach.html

Syrian refugees are suprised: The UK is like Pakistan http://rogozov.blog.idnes.cz/c/485528/prekvapeni-syranu-v-anglii-je-to-tu-jako-v-pakistanu.html

Mohammed was a killer http://rogozov.blog.idnes.cz/c/484205/uz-mohamed-zabijel.html

Yours sincerely,

(...)

0
Vytisknout
15019

Diskuse

Obsah vydání | 15. 3. 2016