Globální oteplování: Vlna veder? Ne, jde o stav nouze, který narušuje životy a ohrožuje naše zdraví

17. 7. 2022

čas čtení 9 minut

Kreslený komentář v pondělních Timesech (o postoji konzervativních kandidátů na funkci nového britského premiéra k problému globálního oteplování): 
"Začne se měnit politika klimatických změn. Doposud byli hnací silou zelené argumentace mladí, pokrokoví a ekologicky zapálení lidé, přičemž většina sice argumentaci přijímala, ale bez velkého nadšení. Je v pořádku být zelený, pokud jsou náklady a změny v našem životním stylu daleko v budoucnosti a pokud se v naší blízkosti nebudou stavět žádné větrné elektrárny - což je příležitost, kterou využívá klimaskeptická pravice, aby se pokusila zastavit to, co považuje za zadní vrátka socialismu."Británie se s obrovskými obavami připravuje na vlnu veder, která má zasáhnout velkou část země začátkem příštího týdne. Až skoro do severní Anglie má být Anglie postižena vedrem až do čtyřiceti stupňů Celsia. Bezprecedentně norský meteorologický ústav na stránkách yr.no předpovídá na pondělí 18.7. i pro severský Glasgow, kde NIKDY není tak horko, teplotu 26 a na úterý 19.7. 28 stupňů. Česko mají horka zasáhnout až ke konci příštího týdne.

Angličané urgentně natírají železniční koleje bílou barvou, aby nepopraskaly. Zdravotníci upozorňují, že vedro bude vážným ohrožením života lidí. Poukazují na to, že při loňské vlně veder, která byla slabší než letošní, zemřelo v Británii nadbytečně dalších 1600 lidí.

V západní Evropě dosáhla vlna veder až 45 stupňů Celsia a Portugalsko, Francie a Španělsko jsou zasaženy vlnou divokých požárů. Britští odborníci poukazují na to, že divoké požáry jsou i v Británii za dané situace nevyhnutelné.

Ekonomický komentátor Will Hutton upozorňuje, že jde o naprostý kulturní předěl. Globální oteplování je zde a přímo ohrožuje naše životy. Avšak jsou pravicoví politikové, kteří mají tendenci všechno nechávat na "volném trhu" schopni jednat tak, abychom nezahynuli? Jeho úvahy jsou přímo aktuální i pro situaci v České republice:

Will Hutton:

Ruská agrese na Ukrajině: Rusko se připravuje na novou ofenzívu

17. 7. 2022

čas čtení 15 minut

- V ruské státní televizi říká Apti Alaudinov, velitel čečenských jednotek Ramzana Kadyrova, že ruská armáda na Ukrajině vede "svatou válku" proti LGBT a proti Antikristu. Doufá, že Rusko brzo napadne NATO.

- Rusko dál pálí obilí na ukrajinských polích: Je to potravinový terorosmis. Ruská armáda úmyslně zakládá tyto požáry a brání lidem, aby je uhasili. Navzdory ostřelování a zaminování polí, ukrajinští farmáři se snaží dělat svou práci dál:

- Ruské rakety zasáhly Mykolajiv na jihu Ukrajiny

Ruské rakety zasáhly průmyslový a infrastrukturní objekt v Mykolajivu, centru stavby lodí v ústí řeky Jižní Bug, informuje agentura Associated Press.

Oleksandr Senkevyč, starosta města, uvedl, že bezprostřední informace o obětech nejsou k dispozici. Mykolajiv, který leží u pobřeží Černého moře mezi Ruskem okupovaným Krymem a hlavním ukrajinským přístavem Oděsa, v posledních týdnech čelí pravidelným raketovým úderům, protože ruská armáda vyhlásila cíl odříznout celé ukrajinské černomořské pobřeží až k rumunským hranicím. Takové vítězství ruských sil by zasadilo drtivý úder ukrajinské ekonomice a umožnilo by Moskvě zajistit si pozemní most do moldavského separatistického regionu Podněstří, kde se nachází ruská vojenská základna.

Ukrajinské síly na počátku kampaně odrazily ruské pokusy o dobytí Mykolajova a nyní ruské jednotky soustředily svou energii na pravidelné raketové údery na toto město.

Rozhovor Britských listů 510. Je Rusko plně fašistický stát?

15. 7. 2022

čas čtení < 1 minutaPodle běloruského politologa Aliakse Kažarského, působícího na univerzitě v Bratislavě, je Rusko státem, který sice dnes existuje v jednadvacátém století, ale ve skutečnosti svou mentalitou přeživá ve století devatenáctém. Je Rusko plně fašistický stát? O tom s profesorem Kažarským mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Tento rozhovor se vysílá na Regionální televizi od pátku 15. července 2022.


Ruská agrese na Ukrajině: v Kyjevě houkají sirény, Rusko zesiluje dálkové bombardování

16. 7. 2022

čas čtení 12 minut

- Sobotní ruský útok na Oděsu:

- Ukrajina se chystá zažalovat u Mezinárodního trestního soudu (ICC) přední banky USA a EU kvůli obchodům s ruskou ropou a plynem, které fakticky financují válečné zločiny, píše list Financial Times.

Ukrajinská vláda požádala šéfy amerických a evropských bank, včetně Jamieho Dimona z banky  JP Morgan Chase a Noela Quinna z  banky HSBC, aby přestali financovat firmy, které obchodují s ruskou ropou.

Oleg Ustenko, ekonomický poradce prezidenta Volodymyra Zelenského, obvinil věřitele z "válečných zločinů". Tento týden jim napsal dopis, v němž je požádal, aby přerušili styky se skupinami, které obchodují s ruskou ropou, a prodali akcie ruským státem podporovaných ropných a plynárenských skupin Gazprom a Rosněfť.

V dopisech, které byly zaslány také Citigroup a Crédit Agricole, byly banky obviněny z "prodlužování" války poskytováním úvěrů firmám, které prodávají ruskou ropu, a bylo jim sděleno, že jim bude znemožněna účast na poválečné obnově Ukrajiny.

Ustenko uvedl, že ukrajinské ministerstvo spravedlnosti má v úmyslu žalovat banky u Mezinárodního trestního soudu, jakmile válka skončí, a že ukrajinské bezpečnostní služby shromažďují informace o finančních institucích podporujících ruské fosilní zdroje.

"Dopouštějí se válečných zločinů, protože tímto specifickým způsobem pomáhají Putinovu režimu," řekl a argumentoval tím, že příjmy z ruské ropy a plynu financují nákup raket a střel používaných proti Ukrajincům.

Ačkoli ICC nemůže vyšetřovat ani stíhat vlády nebo korporace, může tak činit v případě jednotlivců z těchto organizací.

Ukrajinská vláda je na banku  JP Morgan obzvláště rozzlobená, protože banka zveřejnila analytický zápis, v němž varovala, že omezení cen ruské ropy by mohlo vyhnat světové ceny na "stratosférických" 380 dolarů za barel.

Ruská agrese na Ukrajině: Počet obětí ve Vinnycji stoupl na 23, desítky lidí se pohřešují

15. 7. 2022

čas čtení 22 minut

- Ukrajina sděluje, že téměř 70 % ruských raketových úderů míří na civilní objekty

Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že až 70 % ruských raketových útoků je záměrně vedeno na "mírumilovná" ukrajinská města, a to po nedávných úderech, včetně útoku na přeplněné centrum města Vinnycja z tohoto týdne, při němž zahynulo 23 lidí, včetně tří dětí.

Oleksandr Motuzianyk, mluvčí ukrajinského ministerstva obrany, to uvedl ve vyjádření, z něhož citovala agentura Ukrinform:

Včerejší zákeřný zločinný raketový útok na centrum poklidného ukrajinského města je dalším faktem naprosto prokázané genocidy Ruska vůči Ukrajině.

Jedná se o likvidaci Ukrajinců jako národa, je to pokus zlomit ducha Ukrajinců a snížit úroveň jejich odporu.

Pouze 30 % z celkového počtu útoků ruských sil se týkalo vojenských cílů, uvedl, zatímco zbývající útoky byly zaměřeny na mírová města, jako je Mariupol, Záporoží a Mykolajiv.

Rusko musí být uznáno jako "teroristický stát", vyzval.
 

 16578

O rasismu v České republice

15. 7. 2022

čas čtení 7 minut

Mohla bych napsat povídku, román, esej, nebo celý seriál o tom, co naše dcera zažila. Jen proto, že je tmavá, na první pohled odlišná. Jako tříletou ji nepustili do dětského koutku v IKEA na Zličíně, jako čtyřletou ji šikanovaly učitelky ve školce. Nedostali jsme pozvánku na vítání prvňáčků, první den ji učitelka nechala posadit za skříň a jako jedinou nepodepsat na tabuli, přestože uměla v té době jako jediná kromě české také anglickou abecedu. V soukromé škole nám pan ředitel řekl, že ji vezme na zkoušku, protože je jasné, že s ní budou problémy. Potlačila jsem přání praštit pana ředitele do nosu a přihlásili jsme ji do soukromé mezinárodní školy, jediného místa, kde se na ni nedívají skrz prsty. 

Monika Le Fay se obrátila ve věci rasisty Jaroslava Červenky (STAN), starosty Poděbrad, na Víta Rakušana otevřeným dopisem. Citujeme z něho:

 18915

Ivana Trumpová zemřela na následky poranění trupu tupým předmětem, sděluje soudní lékař

16. 7. 2022

čas čtení 2 minuty

 

První manželka Donalda Trumpa zemřela ve věku 73 let ve svém domě na Manhattanu a smrtelná zranění prý byla pravděpodobně neúmyslná
 

Ivana Trumpová, první manželka Donalda Trumpa a matka jeho tří nejstarších dětí, zemřela na následky tupého poranění trupu, které utrpěla po nešťastném pádu, uvedl v pátek hlavní newyorský soudní lékař.

Bývalý prezident oznámil, že Ivana Trumpová zemřela ve věku 73 let ve svém domě na Manhattanu, ale neuvedl žádné podrobnosti o příčině nebo způsobu její smrti. V pátek mluvčí newyorského úřadu hlavního soudního lékaře potvrdil zprávy, že Ivana Trumpová zřejmě neúmyslně upadla a byla nalezena na dně schodiště svého domu.
 

30689

Lidem starším 50 let v Anglii bude na podzim nabídnuta čtvrtá posilovací injekce proti covidu a očkování proti chřipce

15. 7. 2022

čas čtení 4 minuty

 
Čtvrtá posilovací dávka injekcí proti covidu  bude k dispozici také zaměstnancům a obyvatelům domovů pro seniory, pracovníkům v první linii zdravotní a sociální péče, pečovatelům o dospělé, kontaktům v domácnostech lidí s oslabeným imunitním systémem a osobám v klinickém riziku, včetně těhotných žen.

Tento krok navazuje na konečné doporučení britského Spojeného o výboru pro očkování a imunizaci a významně rozšiřuje okruh osob, u nichž Výbor původně navrhoval, že by měly mít nárok na podzimní posilovací očkování, které bylo uvedeno v jeho květnovém prozatímním doporučení.

 
Výbor se rozhodl rozšířit nabídku vakcín po přezkoumání rychlého šíření subvariant BA.4 a BA.5 omikronu , které jsou příčinou současné vlny infekcí ve Velké Británii. Podle poradců je  rovněž výhodné sladit očkování posilovací dávkou proti covidu s každoročním  očkováním proti chřipce.

Tisíce lidí byly evakuovány kvůli vedru, které způsobilo požáry v Evropě a severní Africe

15. 7. 2022

čas čtení 6 minut

 

Portugalsko vyhlásilo "stav ohrožení", s požáry bojují také Francie, Španělsko a Maroko, zatímco Čínu zasáhla rekordní vedra
 

Tisíce lidí v Portugalsku, Španělsku, Francii a Maroku byly evakuovány ze svých domovů. Hasiči bojují s lesními požáry způsobenými vlnou veder, která tento týden přinesla do některých částí Evropy a severní Afriky extrémní teploty přesahující 45C.

Od začátku požárů v Portugalsku minulý týden zemřel jeden člověk a nejméně 135 lidí utrpělo převážně lehká zranění. Od neděle platí "stav ohrožení" a podle Úřadu civilní ochrany země bylo ze svých domovů evakuováno asi 800 lidí.

Do čtvrtka bylo v Portugalsku registrováno 28 aktivních požárů a na místě zasahovalo více než 2 000 hasičů.

 18915

Ivana Trumpová, první manželka Donalda Trumpa, zemřela ve věku 73 let

15. 7. 2022

čas čtení 4 minuty

 

Donald Trump oznámil, že ve věku 73 let zemřela Ivana Trumpová, jeho první manželka a matka jeho tří nejstarších dětí, Donalda juniora, Ivanky a Erica.

"S velkým zármutkem oznamuji všem, kteří ji milovali, a těch je mnoho, že Ivana Trumpová zemřela ve svém domě v New Yorku. Byla to  krásná a úžasná žena, která vedla skvělý a inspirativní život. Její pýchou a radostí byly její tři děti... Byla na ně tak pyšná, stejně jako my všichni na ni. Odpočívej v pokoji, Ivano!"

Ivana Trumpová se narodila v roce 1949 ve Zlíně v dnešní České republice. Stala se lyžařkou, lyžařskou instruktorkou a modelkou a v roce 1977 se provdala za Donalda Trumpa, tehdy newyorského realitního magnáta.

 18916

Když mi Ivana Trumpová ukradla knihu

15. 7. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 7 minut

 

Šlo o nelegální stánek - skládací stolek postavený na rušných nárožích newyorských ulic, kde se bez patřičné licence prodávala hromada takzvaných coffee table books, což byly velké tištěné publikace plné fotografií, nikoli literární díla, byly to knihy určené k dekoraci a pobavení. Bylo mi devatenáct a do Spojených států jsem se přistěhoval jen o pár měsíců dříve.

 16578

O panu Jiřím. Je to alkoholik...

15. 7. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 7 minut

 

Sociální peklo podzimu se blíží… Nebyla by možná mimořádná okamžitá pomoc na alkohol a cigarety, pane ministře Jurečko?

"Slovo "očista" je zde namístě, i když moje důvody k psaní se dají vyjádřit mnohem zemitěji, doslova by se dalo říci, že jsem své knihy vysral."

Rozhovor s Jeanem Genetem, 1982, Paříž

Blíží se volby do mistnich zastupitelstev a já mám pocit, že čím častěji na občany doléhají existenční problémy, které psychicky společnost nejen mých klientů drtí, tím více se předvolební témata mění v reklamní spoty o ničem.

To bylo pochopitelně vždy, ale teď je to absolutně o ničem. Tak třeba Vám místní politici nabízejí, aby jste volili jejich stranu, protože Vám umožní jít do letního kina s popkornem nebo nám sdělují, že instalovali vodní mlžítka, děkujeme, skvělé!

Zapomenout denní realitu, vytěsnit strašné sociální problémy a ještě si užít jeden, předsmrtný letní tanec konzumní prázdnoty. A na podzim máme pro vás, milí voliči mlžítka, ty nám pomohou vše překonat!

 18885

Hospodaření OSBL za červen 2022

1. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

V červnu 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 725,40 výdaje byly  55 431,50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci června  byl 25 374,86 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci červnu 2022.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 17282

Západní představy o válce a rusko-ukrajinský konflikt

15. 7. 2022

čas čtení 16 minut

Má kniha "Válka: Genealogie západních idejí a praktik" pojednává hlavně o západních představách o válce, ale také o západních praktikách. Byla v tisku, když Rusko zahájilo totální invazi na Ukrajinu. To mi dává příležitost zamyslet se nad tím, zda bych na svém textu něco změnila, kdybych ho dokončila po 24. únoru 2022, napsala Beatrice Heuserová.

Rozhovor Britských listů 509. Ohlédnutí za karlovarským festivalem

11. 7. 2022

čas čtení 1 minuta


To, co dělá filmový festival v Karlových Varech důležitým pro Českou republiku, nejsou tamější mejdany ani na skok přijíždějící tzv. "celebrity", ale vynikající dramaturgická práce festivalových odborníků, kteří veřejnosti představují to nejlepší a nejzajímavější z filmů, co ve světě vzniklo za poslední rok dva. A ano, Václav Klaus se právem rozčiluje, že festival přináší do českého prostředí otevřený, kosmopolitní duch a autenticky pojednává o nejzávažnějších a nejdůležitějších problémech dneška. A o kterých? O tom vám v tomto rozhovoru Britských listů poví Jan Čulík. Jeho zpráva o letošním karlovarském filmovém festivalu, která se ale opravdu nezabývá tím, v jakých šatech přišly na tamější mejdany tzv. "celebrity", se vysílá na Regionální televizi od úterý 12. července 2022.


Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 18752

V ruském Jekatěrinburgu se kvůli válce stávkuje

15. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

Jekatěrinburská továrna na kompresory nebyla v posledních několika měsících schopna plně vyplatit své zaměstnance a někteří z nich vstoupili do stávky a apelovali na vládu, aby přinutila koncern vyplatit jim mzdy. Ale manažeři továrny odpověděli tvrzením, že "nikdo se neptal na plat během Velké vlastenecké války".

Rozhovor Britských listů 508. Ekonomika: Česká vláda nemá vizi. Nerozhoduje na základě dat

7. 7. 2022

čas čtení < 1 minutaJakým způsobem řeší Fialova vláda nynější ekonomickou krizi? Ne zrovna efektivně, to je verdikt Davida Navrátila, šéfekonoma České spořitelny, s nímž v tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous. Tento rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. července 2022.

Rozhovor Britských listů 507. Stát si neví rady s proruským extremismem

4. 7. 2022

čas čtení 1 minutaSoučástí války Ruska proti světu je lhaní a manipulace občanů v mnoha zemích světa, včetně České republiky, na sociálních sítích. Státy jsou vůči této válce bezradné a zejména státní orgány České republiky jsou zcela bezmocné a proti této vážné hrozbě nedělají skoro nic. O tom hovoří Bohumil Kartous s čelným českým odborníkem na extremismus Miroslavem Marešem. Tento rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 5. července 2022.


 18914

Itálie: Vládní krize nemá jasné vyústění, prezident odmítá Draghiho rezignaci

15. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

"Už neexistují podmínky důvěry, abychom se posunuli vpřed," uvádí se v oznámení rezignace premiéra Maria Draghiho, které obletělo Itálii a svět. Rozhodnutí rezignovat přišlo po hlasování, kdy vláda nedostala důvěru od poslanců koaličního Hnutí pěti hvězd. Šedou eminencí krize je vůdce hnutí Giuseppe Conte, kterého podporuje i zakladatel Beppe Grillo.

Rozhovor Britských listů 506. Vladimír Špidla: Česká společnost trpí tím, že v ní není levice

30. 6. 2022

čas čtení < 1 minutaV dnešní krizové situaci, jak politické, tak ekonomické, hovoří Bohumil Kartous s bývalým českým premiérem a eurokomisařem Vladimírem Špidlou. Zvládne to Fialova vláda? Tento rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. července 2022.

Ruská agrese na Ukrajině: Další ruské bombardování, ale žádný postup

14. 7. 2022

čas čtení 10 minut


- Zelenskij: Při "aktu ruského teroru" ve Vinnycji bylo zabito 20 lidí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij uvedl, že 20 lidí bylo zabito a mnoho dalších zraněno poté, co ruské rakety dnes ráno zasáhly "obyčejné, mírumilovné" město Vinnycja ve střední Ukrajině.

Ve videopřenosu na mezinárodní konferenci zaměřené na stíhání válečných zločinů na Ukrajině Zelenskyj řekl:

    Dnes ráno ruské rakety zasáhly naše město Vinnycja, obyčejné, mírumilovné město. Střely zasáhly dva obecní objekty, byly zničeny domy, zničeno zdravotnické středisko, hořela auta a tramvaje.

Jedná se o akt ruského teroru... Zemřelo 20 lidí.

Zástupce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko rovněž uvedl, že při útoku zemřelo nejméně 20 lidí.

Útok byl proveden ruskými řízenými střelami "Kalibr", které jsou odpalovány z ponorek umístěných v Černém moři, dodala Tymošenková.

- Počet obětí ruského raketového útoku ve městě Vinnycja na střední Ukrajině se podle ukrajinské generální prokuratury zvýšil na 17, včetně dvou dětí.

Podle ní jsou desítky lidí zraněny. Obytné budovy a administrativní a kancelářské prostory utrpěly "značné škody a destrukci" poté, co ruské rakety ve čtvrtek ráno zasáhly centrum tohoto středoukrajinského města.

Po útoku, který zničil také zdravotnické středisko, potřebovalo lékařskou pomoc asi 90 lidí a asi 50 z nich bylo ve vážném stavu, uvedla policie.


- Největší světový bezpečnostní orgán vyjádřil "vážné znepokojení" nad údajným špatným zacházením s desítkami tisíc Ukrajinců v tzv. filtračních centrech zřízených Ruskem na Ukrajině.


Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jsou do těchto center v samozvané separatistické Doněcké lidové republice (DLR) na východě Ukrajiny převáženy desetitisíce civilistů, kteří jsou pak deportováni do Ruska.

Podle Jevhenije Tsymbaljuka, ukrajinského velvyslance při OBSE, je na Ruskem okupovaných územích asi 20 takových zařízení.

Nová zpráva OBSE uvádí, že podle zpráv jsou lidé v těchto střediscích podrobováni "tvrdým výslechům a ponižujícím osobním prohlídkám".

Ti, u nichž se zjistí, že spolupracovali s Kyjevem, "často jednoduše zmizí", přičemž někteří jsou údajně převezeni na území kontrolovaná Ruskem, kde jsou zadržováni nebo dokonce zavražděni, uvádí zpráva.

Experti rovněž zjistili "závažná porušení mezinárodního humanitárního práva", zejména ve městech Buča a Irpin, kde viděli "známky mučení a špatného zacházení na tělech zabitých civilistů", které svědčily o "nerespektování zásady lidskosti".

Během konfliktu bylo opakovaně zdokumentováno cílené zabíjení, znásilňování, únosy a masové deportace civilistů, uvedla komise.

 18914

Itálie: Mario Draghi se rozhodl odstoupit

14. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

Italský premier Mario Draghi právě oznámil, že ve čtvrtek večer podá demisi do rukou prezidenta Sergio Mattarelly. Sice obstál v dnešním hlasování spojeném s důvěrou vládě, ale pro vládu nehlasovalo Pětihvězdičkové hnutí, které je součástí vlády.

Vláda sdružující velké politické spektrum se zrodila, aby Itálie jednotně čelila pandemii. Dnešní otázky na vládním stole jsou ale přece hodně změněny a zahrnují domény, které hluboce zasahují do celkového pohledu na společnost a svět, jaké jsou klimatické změny, energetická krize, inflace a válka.

Hlavně válečné postoje Draghiho vlády byly nestravitelné pro Hnutí 5 hvězd, kde převažuje odpor vůči ozbrojenému boji a převažuje podpora neozbrojenému odporu a míru, píše Giorgio Cadorini.

Jenže italský prezident odmítl Draghiho rezignaci. Doporučil mu, aby oslovil parlament. 18801

Zajímá někoho, že většina uprchlíků z Ukrajiny má vážné finanční potíže?

14. 7. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta
Včera jsem tak nějak mimochodem při poslouchání Českého rozhlasu Plus zaslechl ve zprávách větičku o tom, že většina ukrajinských uprchlíků v ČR má vážné finanční potíže. Nikde se o tom nepíše, nikdo na to neupozorňuje, ba dnes jsem začal pochybovat o tom, zda se mi to jen nezdálo. A nezdálo, našel jsem totiž tohle (datum 13.7.2022):

 18912

Kdy se z vajíčka stává plod? Kdy se z plodu stává dítě nebo člověk?

14. 7. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 6 minut


V texaském Dallasu byla zastavena řidička, která jela sama v pruhu dálnice, který je vyhrazen pro automobily s nejméně dvěma osobami uvnitř. Když ji policista zastavil, tvrdila, že v autě jsou dvě osoby, ano, protože je ve 34. týdnu těhotenství. Dále tvrdila, že Nejvyšší soud USA pozastavením platnosti soudního rozhodnutí známého jako Roe v. Wade (které legalizovalo potraty a nyní bylo zrušeno), by její plod měl být nyní považován za osobu.

29666

Cítíte nutkání převzít kontrolu nad vládou, která je posedlá mocí? Zde je jeden nápad

14. 7. 2022

čas čtení 5 minut

Ať už se příštím britským premiérem stane kterýkoli z podivínů, který porazí ostatní podivíny, nepřiměřenou moc opět získá někdo, kdo by se k ní neměl ani přiblížit. Ale i kdyby hlavní uchazeči o místo Borise Johnsona měli andělská křídla a svatozář, stejně by nám nemohli dobře vládnout. Společnost je složitý systém a složité systémy nelze nikdy rozumně a benevolentně řídit z centra. Centralizovaný, hierarchický systém znamená koncentrovanou moc a koncentrovaná moc přeje koncentrovanému bohatství. Systémy, jako je ten náš, se snadno kooptují miliardáři a jejich mediálními impérii.

Lidská touha převzít zpět kontrolu nad správou věcí veřejných, hlasitě slibovaná vládami, které učinily opak, je skutečná. V daleko větší míře, než bylo v naší historii dovoleno, by nám mělo být umožněno řídit své vlastní životy, soudí George Monbiot.

30689

WHO varuje, že koronavirová infekce "ještě zdaleka neskončila", zatímco v USA a Evropě se zvýšil počet jejích variant

14. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

Světová zdravotnická organizace varuje: "Virus se volně šíří," protože nejnovější mutace omikronu zvyšují počet koronavirových infekcí po celém světě.

Mnoho zemí zrušilo omezení a omezilo monitoring koronaviru, protože se potýkají s pandemickou únavou. Podle šéfa WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse však "nové vlny viru znovu ukazují, že covid-19 není zdaleka u konce", informuje deník Washington Post.

 17285

Rostoucí ceny v důsledku války na Ukrajině uvrhly 71 milionů lidí na celém světě do chudoby

14. 7. 2022

čas čtení 3 minuty

Rychlost, s jakou ruská invaze na Ukrajinu pomohla uvrhnout desítky milionů lidí na celém světě do chudoby, je dechberoucí, uvedl ve čtvrtek vysoký představitel Rozvojového programu OSN (UNDP), když agentura zveřejnila zprávu o krizi týkající se životních nákladů v zemích globálního Jihu.

Pouhé čtyři měsíce poté, co prezident Vladimir Putin zahájil válku na Ukrajině, se více než 71 milionů lidí na celém světě propadlo do chudoby, protože vývoz potravin z obou zemí - které dohromady vyvážejí téměř čtvrtinu světové pšenice, 14 % kukuřice a více než 50 % slunečnicového oleje - prudce klesl, píše Julia Conley.

 18801

Proč Rusko na Ukrajině nedosáhlo svých cílů?

14. 7. 2022

čas čtení 8 minut

Není divu, že se hodně píše o nezákonnosti a nelegitimitě ruských válečných cílů na Ukrajině. Vždyť snaha o anexi části Ukrajiny nebo svržení její legitimní vlády jsou hrubým porušením mezinárodního práva. Méně se však píše o tom, proč se Rusku od revoluce v zemi v roce 2014 tak neúspěšně nedaří dosáhnout svých hlavních politických - nejen vojenských - cílů na Ukrajině, míní Anatol Lieven.

HIMARSy nejsou všechno

14. 7. 2022

čas čtení 4 minuty

V posledních dnech se na Twitteru objevují zprávy o dopadu několika raketových dělostřeleckých systémů #HIMARS na Ukrajině. A jsou úžasné! Než se však očekávání ohledně jejich dopadu příliš přeženou, je zapotřebí určitý nadhled, píše Mick Ryan.
30777

Normální klima je mrtvé. Nyní žijeme v klimatické nouzi

14. 7. 2022

čas čtení 6 minut

Právě vyšla nová studie o změně klimatu - a našem novém klimatickém normálu - která je skutečně šokující - a pro ty z nás, kteří se obávají o budoucí generace, je alarmující.

Po většinu posledních čtyřiceti let nás klimatičtí aktivisté varovali, že se blížíme ke zlomovým bodům, které změní způsob života Američanů, budou nás stát celé jmění a každý rok zabijí tisíce Američanů.

Nyní jsme sem dospěli. Naše "normální" klima je mrtvé, počasí se zbláznilo a zabíjí Američany a nespočet lidí po celém světě.

Takhle rychle nás to zasáhlo: když jsem v roce 1996 publikoval první vydání knihy Poslední hodiny dávného slunečního svitu, probíhala zde ve Spojených státech ještě živá debata - financovaná z velké části fosilním průmyslem a jeho spojenci v pravicových médiích - o tom, zda změna klimatu vůbec existuje, píše Thom Hartman.

30775

Aby města v budoucnu snížila počet úmrtí způsobených teplem, musí již nyní zavádět ekologické inovace

14. 7. 2022

čas čtení 5 minut

Koncem června 2021 zasáhla Britskou Kolumbii a severozápadní část Tichého oceánu USA nejsilnější vlna veder v historii Severní Ameriky. V mnoha oblastech se teploty vyšplhaly nad 40 °C, což bylo o 15 °C více, než je běžný průměr. Přestože i na jiných místech Severní Ameriky pravidelně dosahují těchto maxim, právě extrémní kontrast s "normálem" odhaluje akutní zranitelnost infrastruktury, ekonomiky, životního prostředí a společnosti, píše Alex Simon.

 18169

Studie ukazuje, že jaderná válka by způsobila tisíciletí trvající malou dobu ledovou

14. 7. 2022

čas čtení 3 minuty

V době, kdy ruská invaze na Ukrajinu oživuje děsivý přízrak termonukleárního zničení, vědecká studie odhaluje, že výměna pouhých stovek kusů jaderných hlavic by pravděpodobně způsobila "malou dobu ledovou" trvající staletí nebo dokonce tisíciletí.

Vědci již dlouho vědí, že i "omezená" termonukleární válka může mít za následek tzv. jadernou zimu neboli dlouhodobé globální ochlazení v důsledku toho, že saze v atmosféře by blokovaly životodárné sluneční světlo. Nová studie však zkoumá dopady takové války na pozemské oceány a mořské ekosystémy, píše Brett Wilkins.

Ruská agrese na Ukrajině: raketa zničila muniční sklad v okupovaném městě; činitelé budou usilovat o dohodu o vývozu obilí

13. 7. 2022

čas čtení 10 minut

- Ukrajinská armáda zničila za posledních 4 hodin šest armádních skladišť munice:- Nejméně pět lidí bylo zraněno a jeden zabit při ruském ostřelování v Charkovské oblasti, uvádí   oblastní gubernátor Oleh Synyehubov.

Ten ve středu ráno na Telegramu napsal: "Teror civilního obyvatelstva Charkovské oblasti ze strany ruských okupantů pokračuje."

Synyehubov uvádí, že pět zraněných osob "je v nemocnici a dostává se jim veškeré potřebné pomoci, jejich stav je stabilizovaný, nejsou ohroženi na životě".

Tvrdí, že v noci byl raketový útok na region zmařen ukrajinskými silami. Dále uvádí, že "na území regionu pokračují aktivní bojové akce" a že byl zabit 55letý muž.


- Rusko pravděpodobně v nadcházejícím týdnu obsadí několik malých měst v Donbasu sděluje britské ministerstvo obrany


Podle britského ministerstva obrany se ruské síly v nadcházejícím týdnu pravděpodobně zaměří na dobytí několika malých donbaských měst, včetně Siversku a Dolyny na přístupech ke Slovjansku a Kramatorsku.

Městské oblasti Slovjansk a Kramatorsk pravděpodobně zůstanou hlavními cíli této fáze operace, uvádí zpráva britské rozvědky.

Rusko se podle ministerstva obrany rovněž nadále snaží podkopat legitimitu ukrajinského státu a upevnit vlastní správu a administrativní kontrolu nad okupovanými částmi Ukrajiny.

V poslední době to zahrnuje iniciativu na spojení ruských a ukrajinských měst a regionů za účelem vytvoření postkonfliktní správy a dekret, který má Ukrajincům usnadnit získání ruského občanství.


 16447

Je to vůbec možné? V ČR není možno se ani registrovat na čtvrtou dávku

13. 7. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Cituji Seznam Zprávy: „Rizikovým pacientům uplynulo od posledního očkování proti covidu přes půl roku. Mnozí by si proto rádi došli pro čtvrtou dávku, zatím ale není možné se ani předběžně registrovat.“

K tomu:

EU doporučuje druhou posilovací injekci proti covidu pro pro zranitelné osoby a osoby starší 60 let

 Je tohle vůbec možné? To je přece nějaká noční můra, ne? V Izraeli dávali čtvrtou dávku už na začátku roku a ví se, že to rizikové lidi chrání. Začíná nám letní vlna covidu – opět jasný důkaz, že covid není nějaké „sezonní“ onemocnění, ostatně loni v srpnu v Izraeli jistě neměli dušičkové počasí – a rizikoví lidé se nemohou na čtvrtou dávku ani registrovat.

Osobně chápu případný odpor k plošným opatřením, k zavádění respirátorů, o lockdownech nemluvě, nicméně upírat rizikovým lidem čtvrtou dávku očkování proti covidu na začátku nové vlny této infekce, to mne opravdu děsí. Vláda by měla dělat pravý opak: nejen okamžitě zajistit očkování těchto lidí, ale pomocí veřejné kampaně ho masivně propagovat.

Varianta omicron zabíjí, způsobila katastrofu v Číně a může zahltit i naše nemocnice právě rizikovými lidmi, o hřbitovech nemluvě. Očkování čtvrtou dávkou všech rizikových lidí, nota bene když se toho sami právem dožadují, protože prostě chtějí žít, mělo jet dávno na plné obrátky.

V článku na Seznamu se dočteme o tom, že Ministerstvo zdravotnictví záměrně očkování rizikových lidí odkládá, protože chce, aby byli chráněni v zimě, nicméně je to naprosto absurdní přístup: covid je tady a teď. Pokud bude nutné očkovat pátou dávkou třeba v listopadu, tak se to prostě udělá. V článku se píše, že čtvrtou dávkou už očkují unijní země běžně.

Přístup ministerstva připomíná situaci, kdy se na město řítí povodeň, ale občané si řeknou: za půl roku přijde další, takže teď nebudeme nic dělat.Odkaz na článek: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-lide-se-ptaji-na-ctvrtou-davku-ockovani-rezervovat-by-mohla-jit-za-tyden-208739#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 18051

Německo - Zimní pohádka, aneb Jak se stát "nej(pod)mazanějším z (pod)mazaných"

13. 7. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Rusko právě otočilo kohoutkem plynovodu Nord Stream 1. Německo, kterého se toto gesto týká v prvé řadě, má nyní dvě možnosti: Smířit se s tím, že spoléhat se na dodávky energetických surovin od nepřítele nikdy nebylo ani dost málo chytré, a hledat před zimou rychle všechny možné alternativy. - Anebo může Berlín ustoupit a tváří v tvář přízraku zuby drkotajících obyvatel zprovoznit již připravený plynovod Nord Stream 2, který byl v březnu zastaven kvůli novému ruskému přepadení Ukrajiny.

 18207

Fuj i fuj

13. 7. 2022 / Petr Haraším

čas čtení 13 minut

Kde je inflace?

Do zapomnění nezadržitelně mířící sdružení přátel Kalouska a hraběte zvaná strana TOP09 zjistila, že je zle. Už asi tuší, že ultrapravicová politika typu sociopat Drábek dovedla Českou republiku do stavu nízkých platů a obrovských cen, do stavu inflačního marasmu.

A tak pohledy vrhá strana hrdá na přijetí eura. Pokud se nemýlím, tak je strana TOP v nadějné koalici SPOLU a tam euru pšenka nekvete. Kluci pravicoví, nejprve si chyby vyříkejte ve Strakovce a teprve pak s tím dělejte ostudu na veřejnosti. Premiér Fiala mentálně vedoucí EU (alespoň si tak myslí) trvá na svém, že euro pouze přes jeho mrtvolu.

Kde máme inflaci za červen? To se místní pravice nechce pochlubit? Inflace v eurozóně je již dávno známa.

 18908

Mladý cestovatel

13. 7. 2022 / Soňa Svobodová

čas čtení 10 minut

Ano. Je to tak. Na to, že mu teprve bude dvacet let, stihl už procestovat čtyřicet sedm států v rámci Evropy, Asie a Afriky. I když cestování miluje tak, že by chtěl postupně navštívit i všechny ty zbývající, dává přednost svému hudebnímu nástroji akordeonu, na nějž začal hrát ve svých pouhých šesti letech. Od té doby získal již více než třicet prvenství na mezinárodních soutěžích např. ve Vídni (2016, 2017, 2019), Trossingenu (2017, 2018), Ostravě (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019), Praze (2017, 2019, 2021) a právě v těchto zmíněných městech dokázal získat i ocenění absolutního vítěze, Martin Kot.

Martine, jaké pocity prožíváte, když získáte první místo a k tomu i trofej absolutního vítěze?

 18448

"Ruský člověk nedokáže bojovat bez nenávisti." Proč Putin válčí jako Hitler

13. 7. 2022

čas čtení 3 minuty

Putinova strategie na Ukrajině je "velmi podobná" Hitlerově strategii v SSSR. Oba začali s předpokladem, že mohou dosáhnout zničení svého protivníka, a to rychle, a pak se oba museli přeorientovat na opotřebovací válku, kde jejich vyhlídky na vítězství byly menší a v nejlepším případě vzdálenější, říká historik a specialista na 2. světovou válku Arťom Drabkin.

30892

Rusko si začíná přiznávat účinnost západních sankcí

13. 7. 2022

čas čtení 1 minuta

Vladimir Putin a jeho okolí stále trvají na tom, že sankce nemají na Rusko zásadní dopad a že ve skutečnosti poškozují západní země více než zemi, na kterou se zaměřily. Ale experti a nová vládní data ukazují, že západní sankce poškozují Rusko a že Moskva tuto skutečnost už nemůže skrývat, říká Xenija Kirillová.

 18682

Jak válka na Ukrajině ničí ruskou přírodu

13. 7. 2022

čas čtení 2 minuty

Války často poskytují vládám příležitost vykuchat ochranu životního prostředí ve jménu národní obrany; a od masivní ruské invaze na Ukrajinu a západních sankcí, které následovaly, udělala Moskva více než většina ostatních a účinně přitom ochranu přírodního prostředí zničila, upozorňuje Jekatěrina Maksimovová.

ODS v Bruselu dala Chorvatsku euro

13. 7. 2022

čas čtení < 1 minuta

Sama ho ČR mít nebude.Starosta Poděbrad je rasista

13. 7. 2022

čas čtení < 1 minuta 18907

Euro se blíží paritě s dolarem a libra poklesla vůči dolaru na minimum za poslední dva roky

13. 7. 2022

čas čtení 2 minuty

 

Jednotnou evropskou měnu srážejí obavy ze zastavení dodávek plynu z Ruska do Evropy  a zvyšování úrokových sazeb v USA


Euro je na pokraji parity s dolarem. Investoři se obávají, že energetická krize uvrhne ekonomiku evropského regionu do recese.

Jednotná měna EU v úterý ráno klesla na pouhých 1,0003 USD. Hodnotu eura snížily obavy, že plánované odstavení plynovodu Nord Stream 1, kterým se přepravuje zemní plyn z Ruska do Evropy, kvůli údržbě by mohlo být trvalé.

 18894

Británie: Labouristé zuří, protože jim Johnson zakázal parlamentní hlasování o nedůvěře premiérovi

13. 7. 2022

čas čtení 3 minuty

Labouristé kritizují "bezprecedentní" odmítnutí poskytnout čas na rozpravu o návrhu na vyslovení nedůvěry Borisi Johnsonovi
 
Mezi labouristy a vládou vypukla ostrá hádka kvůli plánu šéfa labouristů  Keira Starmera předložit návrh na vyslovení nedůvěry vládě Borise Johnsona.

Labouristé reagovali rozzuřeně poté, co Downing Street odmítla poskytnout parlamentní čas na projednání návrhu, který předložila a který vyjadřuje nedůvěru vládě pod vedením Borise Johnsona.

Dlouhodobou konvencí je, že pokud šéf oficiální opozice předloží návrh na vyslovení nedůvěry, vláda si udělá čas  v parlamentě na jeho projednání a na  hlasování o něm.

Mluvčí labouristů uvedl:  "Tato rozložená vláda se bojí a odmítá poskytnout čas na projednání labouristického návrhu na vyslovení nedůvěry.

"To je naprosto bezprecedentní. Toryové opět mění pravidla, aby ochránili své pochybné kamarády. Všichni kandidáti na předsedu toryů by měli odsoudit toto flagrantní zneužití moci k ochraně zdiskreditovaného premiéra."

40895