Co si dnes přečtete v Britských listech

12. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Je na pováženou, že čtyřicetimilionové Polsko, které je už od roku 2015 obětí extremisticky pravicové, populistické vlády, se propadá stále více do autoritářství. Po tzv. "reformě" soudnictví (tedy po zrušení instituce nezávislých soudů), po likvidaci veřejnoprávních médií, která se stala obscénní provládní propagandistickou mašinérií, se nyní snaží extremistická vláda strany PiS zlikvidovat poslední vlivnou nezávislou televizi TVN, vlastněnou Američany. Možná se jí to nepodaří, avšak první krok byl učiněn. Čechy by to mělo znepokojovat, neboť čtyřicetimilionové Polsko může mít potenciálně ve střední Evropě velký vliv a příklad kleptokratického autoritářství sice může být i pro české politiky lákavý, jenže to je cesta do pekla. Co lidi?

Miloš Dokulil se znovu pozastavuje nad odporem tolika osob vůči očkování proti covidu, přestože to pro ně může znamenat smrt. Jak jsme informovali ve včerejším vydání, i když jsou vakcíny velmi účinné proti úmrtí a vážnému průběhu onemocnění, nejsou schopny zabránit nákaze, která drasticky postihuje neočkované. Covid proto nakonec dostaneme všichni. Záchranou je jedině vakcína, zaručující drtivé většině nakažených lehký průběh onemocnění. Zanedbali jsme něco, že jsme neposkytli občanům racionální vzdělání a nástroj kritického hodnocení informací, takže tak lehce propadají nesmyslům?

Ekologie je nejpalčivějším problémem dneška. Covid, požáry a záplavy dokazují, že jsme na hranici zničení své planety. Ničíme ji i zahlcováním všeho plastů, V mořích vznikl úplně nový ekosystém - plastisféra.

Jsou sice prázdniny, ale podzimní volby se nevyhnutelně blíží. O nejnovějších politických manévrech na české politické scéně referuje Boris Cvek.

Jak mohou být někteří lidé tak hloupí? Zkoumáme mechanismus idiocie.

Je známo, že v Polsku se realizovala v rámci boje proti koronaviru celá řada neefektivních, korupčních kontraktů na ochranné pomůcky. Ale v kolébce evropské demokracie? V Británii? Ano, bohužel. Vláda Borise Johnsona je vláda korupčních podvodníků. Upozorňuje na to video aktivistů ze sdružení Led By Donkeys (Vedou nás oslové), promítané v těchto dnech na zeď londýnského parlamentu. Jde o zpronevěru neuvěřitelně astronomických částek. Johnson ovšem tuto korupci utajuje.

Polský parlament schválil mediální zákon, který má zlikvidovat poslední nezávislou televizní stanici

11. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Vláda hlasování vyhrála navzdory tomu, že přišla o parlamentní většinu, poté, co přišla o podporu koaličního partnera, a navzdory rozsáhlým celostátním protestům


Polští poslanci schválili nový kontroverzní mediální zákon, který může vést k odebrání vysílací licence poslední nezávislé televizní stanici v Polsku, kritické vůči vládě. Nicméně vláda strany PiS přišla o několik klíčových hlasů a její dlouhodobá budoucnost je nejasná.

Po rozsáhlých protestech proti tomuto zákonu ve Varšavě a v 80 dalších městech byl kontroverzní mediální zákon schválen ve středu 228 hlasy vůči 216 v dolní komoře parlamentu, která má 460 křesel.

Rozhovor Britských listů 414. Jak se změnila revoluce z roku 1989 tak, aby to vyhovovalo politice

10. 8. 2021

čas čtení < 1 minutaHistorička Muriel Blaive byla svědkem toho, jak v roce 1990 hovořila Monika Pajerová, že během listopadové revoluce r. 1989 byla v ní jen velmi podružnou osobou, prostě jen překladatelkou. Minuly roky a v nynější interpretaci je Monika Pajerová ústřední hrdinkou listopadové revoluce. Jak se to děje a co je příčinou těchto změn interpretace historických událostí? O tom hovoří v dnešním Rozhovoru Britských listů s Muriel Blaive Jan Čulík. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 10. srpna 2021.

 17557

Lidstvo zahltilo oceány plasty. Vznikl z toho nový ekosystém

12. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Foto: Ideonella sakaiensis, bakterie z japonské skládky odpadků požírající plasty

Specializované organismy na plastech cestují, vznikly bakterie, které plasty pojídají


Odpadkům v oceánech dominují lahve z PVC. Podle odhadů připlouvá do oceánu jeden milion lahví z PVC každou minutu. Nejčastějí jsou to PET lahve.

Minulý měsíc zjistila jedna studie, že existuje dva druhy bakterií, schopných rozkládat PET, "požírat umělou hmotu". Jsou to bakterie Thioclava sp. BHET1 a Bacillus sp. BHET2. Tyto bakterie byly izolovány v laboratoři, avšak byly objeveny v oceánu.

Tyto bakterie jsou nejnovějším příkladem nových organismů, které rostou v novém prostředí, totiž v obrovském množství plastů v oceánech.

30649

Další důvod pro vznik koalice ODS a Ano

12. 8. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Paní předsedkyně TOP09 svým prohlášením, že by přijala část migrantů, zejména děti, což je jistě chvályhodné a civilizované prohlášení, ve mně jen vzbuzuje pocit, že ODS to bude mít po volbách mnohem snadnější, aby se spojila s Ano a SPD na půdorysu koalice, která stála za zrušením superhrubé mzdy.

O korupčních podvodech Johnsonovy vlády

11. 8. 2021

čas čtení 7 minut
Led by Donkeys (Vedou nás oslové) - skupina několika aktivistů od hlasování o brexitu upozorňuje svými billboardy a veřejné promítanými a šířenými videi na zlořády a idiocii dnešní britské vlády. Toto video promítala na Dolní sněmovnu:


Toto je příběh o celostátní britské zdravotnické krizi. Kdy v Británii zahynulo třikrát více lidí než během nacistického bombardování za druhé světové války. Je to příběh o vládě Borise Johnsona a o Konzervativní straně.

Je to příběh, který by všichni v Británii měli slyšet.

Je to o tom, co jeho vláda udělala, když udeřil koronavirus.

Jaké byly její priority.

A o koho se starala.

30772

Levná veřejná doprava má zelené výhody

12. 8. 2021 / Jana Feiglová

čas čtení 2 minuty

Město Praha zdražilo jízdné v MHD. Praha dlouho jízdné vůbec nezdražila, pražská veřejná doprava je vůči některým jiným evropským metropolím relativně levná. Město loni přišlo vlivem covidu o příjmy z cestovního ruchu a letos to taky není slavné, je třeba obnovovat vozový park, přetírat tramvaje na nové barvy apod… To všechno se dá pochopit.

 16447

Koronavirus: Světová zdravotnická organizace apeluje na politiky, aby ukončili "ostudnou nerovnost v distribuci vakcín"

11. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Nejpostiženějšími oblastmi nákazou jsou Praha (22,7 nákaz na 100 000 obyvatel), Praha-východ (21,17), Jihlava (25,51), Olomouc (21,66), České Budějovice (24,92), Tachov (20,12). Plzeň (18,59). Nákaza je stále relativně mírná, avšak velmi silně rozšířená po mnoha místech v ČR. V úterý 10.8. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 263  denních nákazV ČR do 10.8. zemřelo 30 371 lidí.. V nemocnicích je 52 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 675 450 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

První dávkou bylo v ČR očkováno 5 598 519 osob, i druhou dávkou  4 970 839 osob. Před nebezpečnou variantou delta je tedy dosud v ČR stále ještě nechráněno cca 50 procent obyvatelstva.

- Jižní Korea zaznamenala více než 2200 nových denních nákaz, je to od začátku pandemie rekord, konstatoval ve středu jihokorejský ministr zdravotnictví  Kwon Deok-cheol.

- Světová zdravotnická organizace naléhá na 20 nejmocnějších světových politiků, aby ukončili "ostudnou" globální nerovnováhu v přístupu k vakcínám, které nemají chudé země, aby  se do letošního října zabránilo dalším vlnám covidu.

- Rusko zaznamenalo 799 nových denních úmrtí na covid. Už po čtvrté tento měsíc je to absolutní rekord.

- Pracovníci, kteří se vrací v Británii do kanceláří, mají problém s hlukem. Studie 2000 úředníků zjistila, že se kvůli hluku v kanceláři nedovedou soustředit na práci, nemají v zaměstnání dostatečně funkční onlinovou infrastrukturu pro videokontakty a více než polovina konstatuje, že při práci doma byli daleko produktivnější, zejména mladí.

- Thajsko začíná testovat očkování prostřednictvím nosního spreje, po "slibných" testech na myších.

- Facebook odstranil stovky účtů, generovaných v Rusku, které šířily dezinformace proti očkování. Zaměřovaly se na občany v Indii, v Latinské Americe a v USA.

- Americký vládní poradce varuje, že se koronaviru nikdy nezbavíme a bude to sezónní infekce.

- Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško uvedl, že vakcína Sputnik V je vůči variantě delta účinná "z asi 83 procent", což je méně, než se původně usuzovalo.

- Třetí, posilovací vakcína se zřejmě bude v Británii dávat lidem se slabým imunitním systémem, ale asi ne všem lidem starším 50 let.

- Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se vyjádřil, že se připravuje v Británii od podzimu posilovací očkování třetí dávkou,a však čelný expert konstatoval, že takové rozhodnutí věda nepodporuje a je zbytečné.

Jasná budoucnost pro letošní maturanty...

11. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta

V Británii se maturity konají písemně. Opravují je odborníci mimo danou střední školu, aby nemohlo docházet k protekci (známkující známkované neznají) a maturitní výsledky docházejí maturantům celostátně v jeden konkrétní den domů poštou. Letos to bylo 10. srpna. Studenti nad písemně oznámenými výsledky maturit, které mají v ruce,  většinou jásají, letos ovšem.. 16447

Neočkovaní jsou ohrožení možnou smrtí. Dříve nebo později totiž covid nutně dostanou

11. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 
Varianta delta znamená, že ve společnosti nelze získat stádní imunitu


S nynější variantou delta koronaviru není možné vytvořit ve společnosti stádní imunitu, vysvětlil profesor Sir Andrew Pollard, ředitel Oxford Vaccine Group při slyšení v Dolní sněmovně.

"Problémem s tímto virem je, že to nejsou spalničky," řekl Pollard. Kdyby bylo 95 procent lidí očkováno proti spalničkám, ten virus se nemůže obyvatelstvem šířit. Ovšem varianta delta koronaviru dokáže nakazit i lidi, kteří jsou očkovaní. A to opravdu znamená, že všichni, kdo dosud nebyli očkovaní, se v určitou dobu koronavirem nakazí ... a my nemáme nic, co by kompletně zabránilo šíření koronaviru."

Tisková zpráva:

Piráti: Nezapomínejme na Bělorusko, Lukašenkův teror neustal

11. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Uběhl rok od běloruských prezidentských voleb, v nichž si dle všech důkazů podvodem uzurpoval moc Alexandr Lukašenko. Za jediný stihl Lukašenko šířit svůj teror v rámci své země i mimo její hranice. Proto si běloruská obec v České republice připomněla toto smutné výročí a diskutovala budoucnost Běloruska. K nim se přidala i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

Rozhovor Britských listů 413. V ČR jsou konspirační teorie normalizovány jako přijatelné

6. 8. 2021

čas čtení 1 minutaNadační fond nezávislé žurnalistiky vydal zprávu o studii digitálního zpravodajství v roce 2020, ze kterého vyplývá, jaký dopad mají dezinformace o covidu, o protikoronavirových opatřeních a o očkování na českou veřejnost. Bohumil Kartous o tom hovoří s Josefem Šlerkou donedávna ředitelem tohoto Nadačního fondu. "Máme v ČR asi 15 procent lidí, kteří věří těm opravdu takovým echt konspiračním teoriím, říká Josef Šlerka." Co to znamená pro politiku v České republice? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. srpna 2021.
30777

Klimatické hnutí říká, že "apokalyptická" zpráva IPCC signalizuje "okamžik povstání"

11. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Klimatičtí aktivisté nepotřebovali další zprávu, která by jim řekla, že další nečinnost tváří v tvář zrychlujícímu se globálnímu oteplování by měla katastrofální následky - důkazy jsou všem jasné.

Pondělní zveřejnění podrobného hodnocení nejnovějších vědeckých poznatků, které vypracoval panel OSN, však poskytlo klimatickým aktivistům novou příležitost ke zvýšení tlaku na světové vlády, aby zcela ukončily svou závislost na fosilních palivech, než bude příliš pozdě. Podle Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC) se tento okamžik rychle blíží, píše Jake Johnson na webu commondreams.org.

Rozhovor Britských listů 412. Jak si Čína dělá z Česka kolonii a českým úřadům je to jedno

3. 8. 2021

čas čtení < 1 minutaHegemonie Číny proniká do celé řady zemí světa a Česká republika je zvlášť zranitelná. O tom mluví v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous se sinoložkou Kateřinou Procházkovou, novinářkou a analytičkou spolupracující s projektem Synopsis. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 3. srpna 2021.

Rozhovor Britských listů 411. Volené politiky je za záměrně šířené lži nutno kritizovat

30. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaMěli bychom kritizovat Zemanova mluvčího Ovčáčka za nesmysly, které zveřejňuje na Twitteru? Zajímavá analýza publikovaná v britském rozhlase varuje, že když lidé přetvítovávají materiály, které kritizují, přestože s nimi nesouhlasí, vede to k jejich virálnímu šíření. Co s tím? O tom uvažují v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík a Bohumil Kartous. 16518

Průběžné zpravodajství:

V Íránu umírá na covid jeden člověk každé dvě minuty

10. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

 
- V Íránu umírá na covid jeden člověk každé dvě minuty. Írán je nejpostiženější zemí na Blízkém východě a zaznamenalo právě  588 denních úmrtí.

- Nejlepší taktikou boje proti variantě delta je očkovat třetí vakcínou Pfizer, není třeba vakcíny pozměňovat, aby byly účinné proti novým variantám. Účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech klesá za půl roku z 96 procent na 84 procent a pak v průměru o 6 procent každý další měsíc.

- Londýnští demonstranti protestující proti vakcínám chtěli zaútočit na sídlo televize BBC, bohužel se však shromáždili u bývalé budovy Television Centre, kterou BBC opustila v roce 2013. ZDE 

Rozhovor Britských listů 410. Češi si jsou vědomi klimatické krize, ale nevědí co dělat

26. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaKatedra environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s iniciativou Green Dock vypracovala průzkum veřejného mínění ohledně toho, jaký mají dnes Češi postoj vůči klimatické krizi. Dotazovali se osob starších 15 let. O výsledcích tohoto průzkumu mluví Jan Čulík s Janem Krajhanzlem z Masarykovy univerzity, hlavním autorem tohoto projektu, který se zabývá názory lidí na klimatickou krizi už 18 let.

 16447

Kuchař z Cardiffu přišel během týdne o otce, matku a bratra na koronavirus. Nenechali se očkovat...

10. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Kuchař Francis Goncalves přišl o matku, o otce a o bratra - zemřeli na covid během jediného týdne, nenechali se očkovat, protože se děsili dezinformací od odpůrců očkování.


Goncalvesův otec Basil, 73, se nakazil covidem v nemocnici a jeho matka Charmagne, 65 a bratr Shaul, 40, se nakazili během rodinné večeře.

Všichni tři žili v Portugalsku a odmítli se nechat očkovat. Goncalves se vyjádřil, že doufá, že jeho zkušenost přiměje další skeptiky, aby se nechali očkovat.

"Stali se obětí protiočkovací propagandy," řekl. "Ta zneužívá lidí, kteří se bojí, a tak padnou do pasti. Chtěl bych, aby si lidi uvědomili: proč by vás chtěla vláda poškodit tím, že vám dá vakcínu? Jaký by to mělo smysl? Mluvil jsem s tolika lidmi, kteří se vakcíny bojí a ono to stojí životy."

Goncalvesův bratr byl "nejzdravějším člověkem", jakého znal. Je přesvědčen, že by mu vakcína zachránila život. "Když zrovna necvičil ve fitku nebo neběhal, chodil na procházky. Patnáct let nepil alkohol a jedl jen plodiny."

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

 16447

SEDM hříchů Sputníků

10. 8. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 16 minut

 

…poslední článek, který jsem věnoval problematice Covidu v  říši cara Vladimíra je již víc než měsíc starý. Možná je možné se přesvědčit o tom, jak Kreml, kremlini a ruské obyvatelstvo pokračují v neutuchající vojně proti koronaviru. Mají už dost Sputniku V, nebo už mají dost Sputniku V. A proč očkují obyvatelstvo dobrovolně, když je to povinně? Proč ládují pokusné osoby EpiVacCoronou , kterou vydávají za Sputnik? To jim vlastní lid nestojí za kus pravdy? Alespoň za kousíček? Nestojí. Nebo si v Kremlu na lži už tak zvykli, že jedno od druhého nerozeznají ani původci ani příjemci?

Rozhovor Britských listů 409. Jižní Morava po tornádu. Potřebujeme nadále pomoc

22. 7. 2021

čas čtení < 1 minutaJe tomu skoro měsíc poté, co neobvykle ničivé tornádo zlikvidovalo několik vesnic na Břeclavsku a Hodonínsku. Paní Zlata Maděričová z Moravské Nové Vsi stále ještě nemá ve svém poničeném domě elektřinu z rozvodné sítě. Problém nezmizel a vzájemná lidská solidarita je i nadále potřebná, i když někteří lidé nevědí, co to je, a jiní dokonce podvádějí. O katastrofě po měsíci hovoří se Zlatou Maděričovou Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. července 2021.

Hlavní zpráva OSN varuje před klimatickou katastrofou, pokud nebudou přijata naléhavá opatření

"Červený kód pro lidstvo", ale Stále ještě není pozdě

10. 8. 2021

čas čtení 6 minut

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) ve své první rozsáhlé zprávě po téměř deseti letech varuje, že pokud nebude vyvinuto drastické úsilí o eliminaci skleníkových plynů, může Země čelit prudkému globálnímu oteplování. IPCC uvádí, že za klimatickou krizi, která již způsobila "rozsáhlé a rychlé změny", může "jednoznačně" člověk. Vědci dospěli k závěru, že na základě emisí uhlíku, které jsou již nyní v atmosféře, se průměrná globální teplota do roku 2040 pravděpodobně zvýší na 1,5 stupně Celsia nad úroveň před průmyslovou revolucí. Zpráva rovněž varuje, že pokud nebudou nyní přijata drastická opatření, budou se teploty rychle zvyšovat i po roce 2040.

Nyní se k nám připojí dva z hlavních autorů zprávy IPCC. Bob Kopp je profesorem a ředitelem Rutgersova institutu věd o zemi, oceánech a atmosféře na Rutgersově univerzitě. Kim Cobb je profesorkou věd o zemi a atmosféře na Georgijské technice. Dále je s námi ve spojení klimatolog a spolupracovník IPCC Saleemul Huq, říká v relaci Demcracy Now! Amy Goodman.

Rozhovor Britských listů 408. Klimatická katastrofa má drastické dopady, ale Češi jsou v pohodě

19. 7. 2021

čas čtení 1 minutaExtrémy v počasí způsobily v posledních dnech absolutní katastrofu povodněmi na západě Německa, v Belgii, v Lucembursku, v Holandsku a ve Švýcarsku. Povodňový poplach vzniká i v některých místech v České republice. Ničivé povodně jsou i na Novém Zélandě a západní část Spojených států a Kanada trpí obrovskými vedry a neuhasitelnými, gigantickými požáry. Neúspěšně se snaží v horku hasit požáry i Rusové na Sibiři. Naléhavě je nutné začít razantně jednat proti klimatickým změnám. Češi ale nedělají nic. O tom, jak aktivisté organizace Děti Země mluví k Čechům jak Kassandra, kterou nikdo neposlouchá, hovoří Jan Čulík s předsedou této organizace Miroslavem Patrikem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 20. července 2021.


Greta Thunberg: Nová zpráva IPCC je varovným signálem eskalující klimatické krize

10. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

Nikdy jsme se k této krizi nechovali jako ke skutečné krizi. A samozřejmě, že média nyní informují o extrémních projevech počasí a důsledcích klimatické krize, ale na druhou stranu musíme mít na paměti, že to všechno jsou jen příznaky klimatické krize. Nemluvíme o samotné příčině, o věcech, které tyto události skutečně podněcují. Nepoháníme k odpovědnosti lidi u moci. Nemluvíme o současných, nejlépe dostupných vědeckých poznatcích, o tom, co říkají a jaká je nyní situace. A hlavně nemluvíme o rozporu mezi tím, co politici říkají, a tím, co skutečně dělají, říká Greta Thunberg.

Tato zpráva nám neříká, co máme dělat. Neříká, že musíme udělat tohle a pak tohle. Neposkytuje nám taková řešení. To je na nás. Jsme to my, kdo musí přijmout rozhodnutí, a jsme to my, kdo musí být odvážný a klást si těžké otázky, jako například: co je pro nás důležité? Jsme připraveni podniknout kroky k zajištění současných i budoucích životních podmínek? 

Doufám tedy, že to může být výzva k probuzení a že nám to poskytne perspektivu a že to opět může být připomínka toho, že klimatická krize nezmizela, pouze se stupňuje a každou hodinou je intenzivnější.

 

Původní text v angličtině ZDE

IPCC: Z klimatu se ale musí stát prioritní téma světové politiky

9. 8. 2021

čas čtení 7 minut

Tisková zpráva

PRAHA 9. srpna 2021 - Cíl Pařížské dohody udržet zvýšení průměrné globální teploty do konce století pod 2 °C a co nejblíže k hodnotě 1,5 °C je podle nové zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) stále ještě reálný. Předpokladem je ale rychlé snížení emisí v souladu s návrhy Zvláštní zprávy k  oteplení o 1,5 °C z roku 2018. Ve té IPCC varuje, že podmínkou dosažení cílů Pařížské dohody je omezení celosvětových emisí o polovinu do roku 2030 a dále na tzv. čistou nulu do roku 2050. To je ale v příkrém rozporu s aktuálním vývojem. Uhlíkový rozpočet, který má lidstvo podle závěrů IPCC od 1. ledna 2020 ještě k dispozici, činí 400 miliard tun CO2. Právě tolik CO2 lze ještě vypustit do atmosféry, abychom zajistili 67% pravděpodobnost, že se průměrná globální teplota nezvýší do konce tohoto století o víc než o 1,5 °C. Bez výrazného omezení současných emisí ale lidstvo zbývající uhlíkový rozpočet spotřebuje už kolem roku 2030. 

Velké klimatické změny jsou nevyhnutelné a nezvratitelné - varování IPCC je dosud nejvážnější

9. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Analýza IPCC, zveřejněná v pondělí, varuje, že teploty stoupnou o více než 1,5 stupně Celsia a způsobí všude extremní počasí

- Lidstvo způsobilo "bezprecedentní" a "nezvratitelné" změny klimatu
- Je mimo pochybnost, že byly klimatické změny způsobeny lidskou činností
- Australští vědci požadují naléhavé akce, má-li se svět vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize

Ještě k Cínovci

9. 8. 2021

čas čtení 3 minuty

Poznamenává Jiří Jírovec:

Těžba lithia a dalších kovů na Cínovci má dvě stránky, právní a technickou. Podle horního zákona má držitel práva na průzkum ložiska přednost při udělení práva na těžbu (je-li uděleno). Ten kdo má těžební právo, je vlastníkem vytěženého materiálu.

Geomet byl založen čtyřmi českými geology, kteří získali právo na průzkum. Tuto společnost koupila skupina australských investorů, čímž se potenciálně stala držitelkou práva na těžbu, bude-li uděleno. European Metals Holdings není těžební společnost, ale několik lidí, kteří původně operovali z obýváku v australském Perthu. Ti založili akciovou společnost jejímž největším akcionářem byl výrobce silničních svodidel.  

 16447

Texaské město Austin zažívá covidovou katastrofu

9. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Úřady zoufale zapřísahají občany, aby zůstávali doma, nosili roušky a nechali se očkovat. Počet volných lůžek na jipkách ve městě klesl na šest


Počet nákaz v texaském města Austin exponenciálně roste. Tamější činitelé varuje před katastrofou. Texas se stává epicentrem pandemie.

Komunální správa v Austinu v sobotu vydala prostřednictvím svého systému krizových zpráv vážné varování, aby obyvatelstvo zůstávalo doma, nosilo roušky a nechalo se očkovat. Institut veřejného zdraví v Austinu zvýšil riziko obyvatelstvu do kategorie 5, což je nejvyšší kategorie.

 17333

Spěchá: Nenechme si ukrást Cínovec

9. 8. 2021

čas čtení 13 minut

V důsledku trestuhodné nedbalosti Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se zdá, že odevzdáním Cínovce do majetku pochybné soukromé společnosti přijde Česká republika o 64 000 miliard Kč. V kopci je totiž mj. velmi drahý kov rubidium, který se zřejmě používá jako raketové palivo.

Generální tajemník OSN: Nová zpráva IPCC je vážným varováním pro lidstvo

9. 8. 2021

čas čtení 4 minuty


tisková zpráva

Dnes zveřejněná zpráva Pracovní skupiny 1 IPCC je pro lidstvo silným varováním. Vědecké důkazy jsou nezvratné: emise skleníkových plynů ze spalování fosilních paliv posilované odlesňováním dusí planetu a ohrožují miliardy lidí. Globální oteplování postihuje všechny regiony světa, řada změn je již nevratných.

Mezinárodně dohodnutá hranice bezpečného oteplení o 1,5 stupně Celsia je nebezpečně blízko. Hrozí, že jí dosáhneme velmi brzo. Jediná cesta, jak se vyhnout jejímu překročení je jednat hned a jednat rozhodně.

Křížky na průhonickém náměstí

9. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

Foto Petr Zewlakk Vrabec

tisková zpráva

V sobotu 7. srpna od 6:00 dobrovolníci Milionu chvilek před zmrzlinárnou na hlavním náměstí v Průhonicích namalovali smyvatelnými spreji kříže, jako se stalo v únoru na Staroměstském náměstí.


Od 10:00 do 17:00 tam premiér Andrej Babiš v místní zmrzlinárně rozdával zmrzlinu v rámci své kampaně. Křížky na náměstí chtěli aktivisté ukázat realitu Babišovy vlády v kontrastu s jeho kampaní. Křížky za všechny, kdo si kvůli nezvládnuté pandemii pro zmrzlinu přijít nemohou. Je to více než 32 000 mrtvých.

Křížky jsou nasprejované. Jak teď zareaguje premiér?


Světoví klimatologové vydávají ostré varování před hrozbou globálního oteplování

9. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 

- CO2 v atmosféře je o třetinu více než v šedesátých letech dvacátého století
- Posledních šest let je od doby vzniku záznamů nejteplejších
- Světové oceány byly v roce 2020 od doby vzniku záznamů nejteplejší


Nová analýza Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC)  bude nejpodrobnějším zhodnocením situace, zatímco se vlády připravují na klíčové rozhovory o klimatu letos v listopadu v Glasgow

Jednejte podle toho, co říkám, ne podle toho, jak sám jednám - část druhá

9. 8. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

 

- Obama uspořádal obrovskou oslavu svých 60. narozenin pro 400 hostů
- Bidenův vládní „klimatický car“ John Kerry přiletěl soukromým letadlem
- Obama byl vyfotografován, jak tančí bez roušky, mezi hosty také bez roušek
- Obama věděl, že se uspořádáním této párty zachoval jako pokrytec, a přinutil diskdžokeje, aby odstranil fotografie z akce
- Místo konání tohoto večírku, Martha's Vineyard, je oblíbeným místem superbohatých ve chvíli, kdy lidé ekonomicky trpí pandemií
- Značkové ubrousky svědčily o tom, že se Obama odpojil od reality chudých, o nichž tvrdí, že za ně bojuje
- Bezletová zóna nad Obamovým sídlem za 12 milionů dolarů ukazuje nevhodnou vládní podporu soukromé párty

30679

USA: Demokraté už sami přiznávají, že v příštích volbách nejspíš přijdou o Kongres

9. 8. 2021 / Kristian Vagenknecht

čas čtení 1 minuta

Kongresman Sean Patrick Maloney, který předsedá výboru amerických demokratů pro kampaň do Sněmovny reprezentantů přiznal, že Demokratická strana podle jejich vlastních nejnovějších průzkumů ztrácí v klíčových obvodech tak "půl tuctu", tj. 6% procentních bodů na opoziční republikány.

(Což v překladu znamená, že demokraté tam na republikány ztrácí zhruba tak 12%, takže téměř jistě příští rok ve volbách do Kongresu přijdou o Sněmovnu reprezentantů i Senát. Vzhledem k tomu, že v dolní komoře drží většinu jen o tři hlasy a v Senátu jen díky hlasu viceprezidentky.)

Pravice zruší demokracii

9. 8. 2021

čas čtení 4 minuty

 
Tucker Carlson, kontroverzní komentátor ultrapravicové americké televize Fox News, který mj. šíří lži o covidu, odvysílal minulý týden obdivnou reportáž o režimu Viktora Orbána v Maďarsku, plnou, jak posléze na Twitteru informovala jedna maďarská novinářka, věcných chyb a nepřesností.

Carlson je spolehlivým hlasem dominantní síly na pravici, která jménem "lidu" zničí demokracii, varuje Nick Cohen. Argument, který Carlson používá, je, že "elita se obrátila proti vlastnímu lidu".

V Řecku hoří nejméně 400 nezvládnutelných divokých požárů

7. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 Jedna osoba zahynula, dvacet bylo zraněnoBěhem posledních 24 hodin vypuklo v Řecku více než 400 požárů, nejvíce jsou postiženy ostrov Evia a oblasti na Peloponnesu. Británie a Francie posílají hasiče a pomoc. Pomáhají také hasiči z Kypru a z Izraele. Proti požárům bojuje armáda a letadla shazující vodu.

Severní předměstí Atén od čtvrtka ohrožoval velký požár, v sobotu zeslábl, ale předpověď počasí předpovídá zesílení větru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V severní Kalifornii zažívají lidé víkend strachu, protože požár Dixie, který tam zuří už tři týdny a zlikvidoval tento týden většinu města Greenville, vzniklého za zlaté horečky, ohrožuje nyní více než 10 000 příbytků v severní oblasti Sierra Nevada. Požár zuří na prostoru větším než je New York City.Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 17543

CNN: Jednejte podle toho, co říkám, ne podle toho, jak sám jednám

7. 8. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 8 minut

 

- CNN má moderátora, který je bratrem newyorského guvernéra Andrewa Cuoma
- Cuoma obvinilo mnoho žen  ze sexuálního obtěžování
- CNN odmítá potrestat novináře Chrise Cuoma za pomoc při psaní projevu jeho bratra na obranu před obviněním ze sexuálního obtěžování
- Když jsou do podobných skandálů zapleteni pravicoví politici, zachází se s nimi viditelně jinak
- Populisté využivají tyto nesrovnalosti a získávají voliče pomocí těchto projevů zaujatosti médií

 17542

Fangličkářství: Londýnská vláda utratila za poslední dva roky za státní vlajky 4,9 milionů Kč

6. 8. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Za vlády Borise Johnsona se ministři a ministerstva neustále zahalují do státních vlajek

"Vlastenectví je posledním útočištěm darebáků." - esejista dr. Samuel Johnson (1709-1784)

Johnsonův ministr Robert Jenrick zaútočil na BBC, když se její moderátoři začali jemně vysmívat tomu, že při interviewech vystupuje v televizi vedle obrovské britské státní vlajky, i ostatní Johnsonovi ministři si nyní obscénně navykli vystupovat v médiích málem zahaleni do státní vlajky.

Omezte emise metanu, nebo dojde ke klimatické katastrofě, varují vědci

6. 8. 2021

čas čtení < 1 minuta


Metan, emitovaný zemědělstvím, z břidlic a při dobývání ropy, hraje stále větší roli při přehřívání planety Země, varuje Mezivládní panel pro klimatické změny

Snížit emise CO2 k odstranění klimatické krize nestačí - svět musí jednat rychle i proti emisím metanu, varují experti.

Klimatologové v pondělí vydávají své dosud nejvážnější varování ohledně toho, jak se svět řítí ke klimatické katastrofě. Poukazují na hrozbu emisí metanu, v zemědělství, z extrakce plynu z břidlic a ze špatně prováděného dobývání ropy a plynu. Emise metanu jsou více než osmdesátkrát škodlivější než emise CO2.

Podrobnosti v angličtině ZDE 

Tisková zpráva:

O status usedlíka v Británii lze stále žádat, odmítnutí může zvrátit soud

6. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

Lhůta pro podávání žádostí o status usedlíka v Británii úplně nevypršela 30. června. V některých případech je možné žádat ještě i po tomto datu, upozornil česko-britský advokát Jakub Honzík, který je předsedou Asociace pro anglické právo. Podle něj se odmítnutí žadatelé mohou bránit u souduO status už zažádalo i přibližně 50 000 Čechů. Z celkového počtu 5,6 milionu žádostí jich britské úřady zatím zamítly zhruba 94 000. Dalších téměř 75 000 žádostí označily za neplatné.

Češi v Británii: Pokud máte problém s registrací, kontaktujte Good Law Project:27208

Nikaragua: Zrození diktatury

6. 8. 2021

čas čtení 2 minuty

  • Kdysi mimořádně populární levicová ikona Daniel Ortega se nikdy nesmířila s volební porážkou v roce 1990 a hodlá zůstat u moci za každou cenu. 
  • Na společnou prezidentskou kandidátku opozice uvalil domácí vězení a dalších více jak 30 opozičních politiků před volbami nechal zavřít. 

Na dráze opět "vše v pořádku"

6. 8. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

  • Železniční nehoda u Domažlic se přidává k dlouhé řadě událostí, které v posledních letech upozornily na neutěšený stav zabezpečení železniční dopravy v ČR. 
  • Statistiky v evropském srovnání jednoznačně ukazují, že vysvětlování nehod "chybami jednotlivců" představuje pouze výmluvu v situaci, kdy management neustále snižuje stavy zaměstnanců, aniž by dostatečně investoval do nahrazení jejich práce moderními technologiemi. 
  • Systematicky přetěžovaný personál se logicky často dopouští chyb, hlavní odpovědnost však nesou jeho nadřízení. 

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
18033