30622

"Velcí kluci" sobě: Čeští oligarchové dostanou dotaci na své dlouhodobě ztrátové mediální domy?

Geniální: Češi si zaplatí za manipulaci a politický marketing

25. 6. 2020 / Bohumil Kartous


Chucpe na čtvrtou. Mocnina druhá: vláda, v jejímž čele sedí majitel největšího soukromého mediálního domu v ČR, uvažuje o tom, že by poskytla soukromým médiím dotaci v řádu jednotek miliard. Mocnina třetí: rozhodovat má údajně velikost mediálního domu, přičemž největší mediální domy v ČR jsou v současnosti de facto vlivovými nástroji různých oligarchických skupin (Agrofert a Babiš rovná se Mafra, J&T a Křetínský rovná se Czech News Center, Penta a Dospiva rovná se Vltava Labe Press, TV Nova, Info.cz a kolem vznikající mediální koncern rovná se PPF a Kellner). Mocnina čtvrtá: Podpora poskytnutá těmto mediálním domům by měla mít podobu inzerce. Vládní inzerce. Aneb o čem "velcí kluci" sní, když zrovna bdí...

Rozhovor Britských listů 294. Mariánský sloup na Staroměstském náměstí je oktrojování dějin

23. 6. 2020
Po světě se odstraňují sochy zločinců a rasistů, v Praze naopak postavili kopii Mariánského sloupu, který byl výrazem jásotu habsburského režimu nad totálním vítězstvím absolutismu v českých zemích. Jak to máme interpretovat dnes, je postavení Mariánského sloupu vedle Husova pomníku výrazem pluralismu, anebo naopak znepokojujícím vítězstvím ultrapravicového křídla katolické církve, která zapomněla na svůj ekumenismus? A proč vlastně se takovéto kulturní války o náboženství, smysl historie, o rasismus a o ekologii v českém prostředí vedou? O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s teologem a historikem Richardem Vlasákem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 24. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Už téměř 10 milionů nakažených

25. 6. 2020

 - Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  25.6. bylo v ČR registrováno  10 777 nakažených (nárůst za posledních 24 hodin  je 127 nových nákaz) nakažených, v nemocnici bylo 134 osob a 343 osob zemřelo.  R je v ČR 1.3 !! Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.

- Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus konstatoval, že očekává, že  počet nákaz koronavirem dosáhne příští týden 10 milionů. Dosud bylo pozitivně testováno na koronavirus 9.3 milionu lidfí a je registrovánu 478 289 úmrtí.

- Vynucování karantény v Evropě disproporčně postihlo nebělochy, jednotlivce i organizace, které se staly terčem rasismu. Jsou obětí násilí, diskriminačních kontrol totožnosti, vynucovaných karentén a pokut. Zjistila to analýza Amnesty International z 12 evropských zemí.

- Dobrovolníci v Brazílii a v Jihoafrické republice dostali injekce s experimentání vakcínou proti koronaviru, kterou vyvinuli výzkumníci na Oxfordské univerzitě. Vakcína je vyvíjena ve spolupráci s farmaceutickou firmou AstraZeneca a je jedna z více než deseti vakcín, které se vědci rychle snaží otestovat a přivést na trh.

- Slavný britský autor knížek pro dětí Michael Rosen se vrátil domů po 47 dnech na jednotce intenzivní péče, kde bojoval se smrtí. 6. června se pokusil o své první kroky a nyní na Twitteru píše o svém pokroku, jak se učí znovu chodit.

- Mezinárodní měnový fond konstatoval, že globální ekonomika zaznamená v důsledku koronavirové pandemie propad v hodnotě 12 bilionů dolarů.

- Ruskové a Američané budou mít zřejmě zakázán přístup do zemí Evropské unie. Připravované doporučení od nynější předsednické země EU, Chorvatska, navrhuje, že na území EU by měli být vpuštěni jen občané ze zemí se stabilní či klesající mírou infekce a z takových zemí, které mají "srovnatelnou nebo lepší epidemiologickou situaci".

- Íránský náměstek ministra zahraničí požaduje, aby bylo nošení roušek povinné. Ve středu Írán zaznamenal největší počet mrtvých za poslední dva měsíce, tedy 133 mrtvých. Celkem v Íránu na koronavirus zemřelo 9996 osob.

- Portugalsko zpřísnilo karanténu v Lisabonu a kolem hlavního města poté, co zaznamenalo v posledních týdnech tisíce nových případů.

- Indie zaznamenala největší denní nárůst nových nákaz, 15  968 infekcí za posledních 24 hodin. Celkem je v Indii registrováno 456 183 nákaz.

- Počet mrtvých na koronavirus v Latinské Americe v úterý překročil 100 000. Počet infekcí, nyní 2,2 miliony, se za méně než měsíc zdvojnásobil.

- Rakousko vydalo varování, aby lidé necestovali do západoněmeckého státu Severní Porýní-Vestfálsko poté, co tam bylo zaznamenáno v maso zpracovatelské firmě ohnisko epidemie.

- Sedm amerických států zaznamenalo dosud nejvyšší počet pacientů nakažených koronavirem a přijatých do nemocnice. Jsou to státy Arizona, Arkansas, Kalifornie, Severní Karolína, Jižní Karolína, Tennessee a Texas.

- Britští zdravotníci varovali před "reálným rizikem" druhé vlny koronaviru poté, co Boris Johnson oznámil dosud největší uvolnění karanténních předpisů. 

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Florida: Protestujeme proti ďábelskému spiknutí vnutit nám nošení roušek!!

25. 6. 2020

Moderátorka, CNN: "Na schůzi komisaře ve floridském okrese Palm Beach County vyvřel hněv přítomných, po jednomyslném hlasování učinit nošení roušek povinným. Bylo to opravdu ošklivé. Tady je ta scéna:"

"Vy opravdu nemůžete nikomu nařídit, aby nosil roušku, když víte že ta rouška lidi zabíjí! Ona doslova lidi zabíjí! My lid čekáme a my to víme. A všichni z vás tady, kteří poslouchají ďáblův zákon, budete zatčeni. A vy, paní doktorko, budete zatčean za zločiny proti lidskosti."

"Problém s lidstvem dnes je je ignorance, arogance a apatie. Jen dál jděte cestou nejmenšího odporu. Dál poslouchejte televizi, která vám od narození vymývá mozky!"

"A oni chtějí zlikvidovat dokonalý systém dýchání, systém od Pánaboha. Všichni se k němu obracíte zády. "

"Paní doktorko, já mám opravdu mnoho otazníků ohledně vašeho titulu a ohledně toho, co ve skutečnosti znáte. Je mi líto, paní, ale já si myslím, že jste zcela nedůvěryhodná. Měla byste se vrátit do školy a nechat se vzdělat."29549

Lidstvo má půl roku na odvrácení ekologické katastrofy aneb Jsme efektivně ztraceni?

25. 6. 2020 / Daniel Veselý

Patrně neexistuje sporu o tom, že pandemie koronaviru, již lze chápat jako výslednici environmentální devastace, kapitalistické logiky a globalizační mánie, nepředstavuje tak zlověstnou hrozbu, jakou je klimatická krize, či přesněji pozvolný klimatický rozvrat. Již nyní se rýsují obrysy post-pandemického světa, třebaže smrtící patogen zdaleka neřekl poslední slovo. A není to ani v nejmenším pěkná podívaná. Cožpak nás nepoučila exponencialita a narovnávání křivek; cožpak jsme otupěli při sledování nesčetných zpráv o hrozivých klimatických rekordech a eskalující environmentální degradaci, jako by snad šlo o abstraktní riziko na hony vzdálené naší vlastní žité zkušenosti? A nakonec: máme snad ještě nějakou naději, anebo nás spasí kombinace „umu, štěstí a především zásahu shůry“, díky čemuž jsme se během studené války nestali obětí nukleárního holocaustu? 

Štěpení čínské mediální fronty v ČR

25. 6. 2020 / Bohumil Kartous

Erik Best, americký publicista žijící v Praze, jenž byl ta svou práci oceněn Milošem Zemanem, vydal na svém kontroverzním webu zajímavý text s názvem “Čínská Nova” (více níže). Text je zajímavý v tom, že otevřeně ukazuje na společnost PPF jako na proxy partnera Číny v ČR a dává do kontextu prudký propad hodnoty akcií společnosti CME, kterou právě PPF koupila (a s ní několik televizních stanic ve střední a východní Evropě) s možností, že na ceně zase tolik nezáleží, pokud je důvodem nákupu snaha PPF vylepšit mediální obraz Číny u českého publika, což se podle Besta dlouhodobě nedaří. Zajímavé na tom je, že Best je dlouhodobě také považován za podporovatele čínských zájmů.

Jak skutečně zabránit návratu vražedné totality, jejíž obětí byla Milada Horáková?

25. 6. 2020 / Boris Cvek

Já jsem antikomunista, veřejně se k antikomunismu hlásím už mnoho let. Komunismus a nacismus jsou podle mne postaveny na stejném principu předurčenosti dějin, která ničí všechny ohledy a city ve prospěch předurčeného vítěze a ve prospěch vyvražďování lidí, nastolování nového, totalitního světa. Ale pokud někdo řekne, že Miladu Horákovou zavraždili komunisti“, mám s tím trochu problém.

Jde nám o postavení sloupu (či odstranění sochy)?

25. 6. 2020 / Miloš Dokulil

Rozlehlý a husitství jakoby reprezentující pomník na počest Husovi a jeho odkazu stojí na Staroměstském náměstí teprve jedno století; od roku 1915. (První světová válka byla tehdy ve svém ještě netušeném výchozím „plném proudu“.) Ve zmíněné době stál na stejném náměstí docela blízko mariánský sloup, postavený tam již roku 1650 (docela těsně po skončení „třicetileté války“), takže zhruba o dvě a půl století dříve. Do tří let po postavení sochy k Husově poctě skončila světová válka, která měla časem být s touto charakteristikou teprve tou „první“.

Stovky novinářů v USA se staly obětí brutálních zásahů policie

25. 6. 2020

 

 

Během současných demonstrací v USA se stovky novinářů, jasně označených nápisy "PRESS" nebo "MEDIA" staly obětí brutálních přímých útoků americké policie. V této znepokojující reportáži Channel 4 News o tom informuje reportér Inigo Gilmore.

V situaci, kdy Donald Trump označuje novináře, tak jako Stalin, za "nepřítele lidu", vyvstávají vážné obavy, že v USA dochází k vážným a brutálním útokům proti novinářům s cílem umlčet sdělovací prostředky a zabránit médiím, aby plnily svou roli hlidacího psa demokracie.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Nepřenechat virtuální prostor lži, strachu a nenávisti

Verified. OSN zahájila globální iniciativu proti dezinformacím

25. 6. 2020

Organizace spojených národů dnes zahájila iniciativu ‚Verified‘ namířenou proti rostoucímu množství dezinformací. Odpovědí bude zesílený proud důvěryhodných a přesných informací. „Nemůžeme přenechat virtuální prostor těm, kdo šíří lži, strach a nenávist,“ říká generální tajemník OSN António Guterres, který iniciativu představil. „Dezinformace se rozlévají on-line, přes komunikační aplikace i napřímo mezi lidmi. Ti, kdo za nimi stojí, využívají rafinované produkční i distribuční metody. V reakci na to musí vědci a instituce jako Spojené národy oslovovat lidi s precizními informacemi, kterým mohou důvěřovat.

30201

Isaiah Berlin a moderní intelektuální dějiny západního světa

25. 6. 2020 / Albín Sybera


6. června uplynulo 111 let od narození Isaiah Berlina, filosofa a liberálního myslitele, který se narodil v Rize, tehdejším carském Rusku, stihl zažít revoluční rok 1917 v Petrohradě a po přestěhování jeho rodiny do Anglie vystudoval Oxfordskou univerzitu s níž byl spjat (kromě válečných let, kdy pracoval na britském velvyslanectví ve Washingtonu) až do své smrti v roce 1997. Berlin je tak výjimečný mj. v tom, že stojí intelektuálně rozkročen na obou stranách železné opony 20. stoletíJak poznamenal ústřední berlinolog Henry Hardy v úvodu Berlinova nekrologu, tak Berlin byl „Rusem, Angličanem, Židem (ZDE).

Mezitím v Absurdistánu 133:

Strana Právo a spravedlnost je před blížícími prezidentskými volbami posedlá sexem

24. 6. 2020 / Tomasz Oryński

Pamatujete si ještě na toho vesnického starostu z vesnice Tuszów Narodowy, známého svými fanatickými ultrakatolickými postoji? Pokud ne, podívejte se sem. A proč se o něm zmǐňuji znovu? Napsal totiž nyní Komisaři pro lidská práva a ve svém dopise hájí postoj své farnosti proti "ideologii LGBT". Argumentuje, že kdyby ustoupil, postavil by se "na stranu duhové choroby a souhlasil by, aby byla mladá generace demoralizovaná už od školky". Podle něho musí člověk sledovat boží zákon, který stojí nad zákonem vytvořeným lidmi, jinak totiž svět, ovládnutý Satanem, erotikou a sexem, skončí hůř než Sodoma a Gomora.

Tohle je dokonalá ukázka sexuální posedlosti polské pravice.

Vzhůru k multipolárnímu chaosu!

24. 6. 2020 / Karel Dolejší

Mizivě účinná reakce světa na čínské zničení mezinárodně dohodnutého pravidla "Jedna země, dva systémy" pro Hongkong ve střednědobém výhledu výrazně zvyšuje pravděpodobnost invaze na Tchaj-wan ZDE. Po vyhrocení čínsko-indických vztahů na himálajské hranici, které vystupňovalo pravděpodobnost velké války ZDE, zbývá už jen nový pokus Pekingu vyhrožovat Vietnamu k úplnému projevení všech skvělých možností Si Ťin-pchingova usilování o čínskou hegemonii - prozatím v Asii.
 

S publikací nové ruské jaderné doktríny ZDE se dále ukazuje, že rozšiřování "jaderného klubu" v Evropě, které představuje nejpravděpodobnější důsledek amerického stažení, zároveň výrazně zvýší pravděpodobnost použití ruských jaderných zbraní na kontinentě ZDE.

Nad unijními dotacemi a cestou na Západ

24. 6. 2020 / Boris Cvek


Jak upozornil Lubomír Zaorálek v Otázkách V. Moravce tuto neděli, rezoluce Evropského parlamentu o střetu zájmů, v němž je český premiér, otevírá mnoho obecnějších otázek na téma, jak se vlastně zachází s unijními dotacemi.

K tomu je třeba hned říci, že problém není v unijních dotacích jako takových. Dostává je i Dánsko. Myslíte, že Dánsko kvůli dotacím zkorumpovaná země? Nebo že Ukrajina nemá problémy s korupcí, protože není členem EU a dotace nedostává? Co by dělali lidé, kteří se živí na unijních dotacích, kdyby ty nebyly? Žili by v dobrovolné chudobě s vlasteneckým závazkem, že na české peníze nebudou sahat? Jistě ne.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Průběžné zpravodajství:

Vakcína proti COVIDU-19 zřejmě nebude fungovat pro starší lidi, kteří jsou jím ohroženi

24. 6. 2020

 - Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  23.6. bylo v ČR registrováno  10 650 nakažených (nárůst za posledních 24 hodin  je 89 nákaz) nakažených, v nemocnici bylo 132 osob a 339 osob zemřelo.  Nynejší hodnotu R v ČR neznáme.

- Vakcína proti COVIDU-19 pravděpodobně nebude dost dobře fungovat u starších lidí, kteří jsou nejvíce ohroženi možností, že vážně onemocní nebo zemřou, konstatovali v britském parlamentě vědci. Bude zřejmě nutné očkovat lidi kolem nich, jako například děti. Vědci musejí zjistit, proč u starších lidí přestává fungovat imunitní systém. Je zjevné, že ve vyšším věku vznikají v lidském organismu záněty. To se zhoršuje, když jste nakaženi koronavirem. Co je ale zdrojem těch zánětů na prvním místě? Na tom musejí vědci pracovat. Starším lidem se budou muset dávat protizánětlivé léky, jako dexametazon. Dosud není jasné, jak vysoké míry imunitní reakce je zapotřebí, aby byla vakcína účinná proti koronaviru i u mladších lidí. ZDE 

- Americký vládní epidemiolog dr. Anthony Fauci informoval, že USA zvýší testování na COVID-19 navzdory tomu, že Trump chce, aby se testování snížilo, protože se tím objeví "příliš mnoho nákaz".

- Země Evropské unie jsou připraveny zabránit Američanům v cestě do Evropy, protože USA epidemii nezvládla. Na koronavirus v USA zemřelo více než 120 000 lidí, to je nejvíce na světě.

- Novak Djokovic byl testován pozitivní na koronavirus, uprostřed fiaska tenisové Adria Tour v Srbsku a v Chorvatsku. Nakažená je i jeho žena Jelena a tři další čelní tenisté a dva trenéři.

- Dětská nemocnice v Houstonu v Texasu přijímá dospělé nakažené na koronavirus. V Houstonu došlo k zvýšení vážných případů nákazy. V pondělí Texas zaznamenal 5000 nových infekcí.

- Soudce nařídil Bolsonarovi, aby nosil roušku.

- Více než sto milionů dětí v jižní Asii skončí zřejmě v důsledku pandemie v chudobě, varuje OSN.

- Rusko ve středu uspořádá z 9. května odloženou přehlídku Dne vítězství, přestože počet infekcí tam roste.

- Írán zaznamenal největší množství infekcí od dubna. V úterý tam na koronavirus bylo registováno 121 nových úmrtí.

- Saúdská Arábie dovolí jen místním občanům pouť do Mekky na Hajj.

- Německo uvalilo karanténuy na celý okres Gütersloh na západě země poté, co bylo koronavirem nakaženo 1553 zaměstnanců masozpracovatelského provozu firmy Tönnies. Novým uzamčením oblasti bude postiženo asi 360 000 lidí.  ZDE

- Ve Švédsku poklesla důvěra vlády ve způsob, jímž se postavila vůči koronaviru. Nedošlo tam k uzamčení země a zemřelo tam dosud 5122 osob. Je to daleko více než v sousedních skandinávských zemích.

- V Číně bylo v úterý zaznamenáno 22 nových infekcí, z toho 13 v Pekingu. Úřady omezují pohyb obyvatelstva.  ZDE 

- Boris Johnson oznámil, že chce otevřít restaurace, kina a hostince v Anglii od 4. července a omezit vzdálenost sociálního distancování, v současnosti 2 metry, na pouhý 1 metr. Je to rozhodnutí politické, v zájmu ekonomiky, z něhož jsou vědci znepokojeni. V současnosti totiž stále Británie registruje až 4300 nových nákaz na koronavirus denně a stále kolem 150 úmrtí denně. Británie nemá žádný efektivní systém pro testování a vystopování kontaktů nakažených, který se považuje za životně důležitý pro zvládání nových nákaz. Britští vědci varují, že uvolnění několika karanténních omezení najednou v takovéto situaci riskuje vznik velké nové vlny nákazy. ZDE

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Může být rasismus rovněž naruby?

24. 6. 2020 / Miloš Dokulil

 


Poslední dobou došlo zase k řadě projevů vnímaných jako „rasistické“ a tlumočených zvláště prostřednictvím jistých politováníhodných případů z USA. Zpravidla jde v těch posledních aktivitách o nepřiměřený postup policie někde „na veřejnosti“ vůči černochům, končící navíc jejich smrtí. To pochopitelně často vyprovokovává okamžitou reakci lidí tmavé pleti, vyúsťující posléze v různé násilné davově promítnuté činy, včetně žhářství, demolice zaparkovaných aut, anebo vykrádání zboží v obchodech.

Nová ruská strategie pro jadernou válku

24. 6. 2020

Rusko publikovalo oficiální dekret (ukaz) nazvaný "Základní principy státní politiky Ruské federace v jaderném odstrašování" (Основы государственной политики Российской Федерации в области ядерного сдерживания) ZDE (v ruštině), upozorňuje Paul Dibb.

Liberálové označují Maďarsko za bývalou demokracii

24. 6. 2020

Liberální komentátor tvrdí, že Maďarsko už není demokracií. Centristický kritik vlády souhlasí s většinou kritiky, ale tvrdí, že takové hodnocení je přehnané. Provládní analytik je přesvědčen, že hrozby demokracii přicházejí do země zvnějšku.

Kampaň "Nefinancujte policii" čelí skepticismu - i v liberálních městech

24. 6. 2020

Liberální tlak na "nefinancování policie" vyvolalo předvídatelné odmítání konzervativců a odpor umírněnějších Demokratů, včetně předpokládaného prezidentského kandidáta Joea Bidena. Avšak existuje ještě významnější překážka sílícímu hnutí na levici: Politici Demokratické strany v kmenových volebních obvodech, upozorňuje Nolan D. McCaskill.

Rozhovor Britských listů 293. Od potravinového blahobytu k hladomoru je jen krůček

19. 6. 2020České republice hrozí sucho. Co by se proti tomu mělo bezodkladně dělat? O tom mluví Bohumil Kartous s Danielem Pitkem, laureátem Ceny Josefa Vavrouška a "sedlákem od Milešovky". Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Putinův výmarský syndrom

24. 6. 2020

V 90. letech se mnozí v Moskvě a na Západě utápěli v obavách, že Rusko po rozpadu SSSR může zažít stejný "výmarský komplex", který vedl poražené Německo ve 20. letech k touze po odvetě a nakonec umožnil vzestup Hitlera a nacistů. Většina se přichýlila k jinému pojmovému rámci, ale jeden muž zůstává velmi oddán výmarské analogii, upozorňuje Grigorij Judin. A tímto mužem je Vladimir Putin, jehož esej o vzniku 2. světové války je psán méně z perspektivy Ruska než z perspektivy předválečného Německa.

Podpořte přijetí dětských uprchlíků do ČR - napište vzkaz ministrovi!

23. 6. 2020
V těchto týdnech probíhá přijímání dětských uprchlíků z řeckých táborů do desítky zemí EU a Švýcarska. Ačkoli jsou tyto děti jednou z nejohroženějších a nejzranitelnějších skupin, ČR se odmítá do pomoci zapojit a některé z dětí přijmout. Proto jsme spustili psaní vzkazů ministrovi vnitra Hamáčkovi „ANO přijetí dětských uprchlíků“ – zatím jich máme přes 300 a čím víc jich nasbíráme, tím silnější hlas budeme mít. Zapojte se i vy a napište Janu Hamáčkovi, proč bychom těmto dětem měli pomoct.

 

   

Napíšu vzkaz ministrovi

   
30618

KoroNERV-20 hledá pro Česko univerzální vakcínu

Odolnost a prosperitu mu zajistí investice do vzdělávání

23. 6. 2020 / Bohumil Kartous

Před třemi měsíci společnost paralyzovala koronavirová krize. Občanská iniciativa KoroNERV-20 složená z expertů napříč spektrem oborů od té doby hledá univerzální vakcínu, která by Česko ušetřila od dlouhodobé bolesti a dostala ho do formy. Nyní přináší k odborné i veřejné diskusi seriál doporučení pro oživení ČR nazvaný KoroNEXT-2025. Jeho první kapitolou je oblast školství. „Mluvíme-li o financování vzdělávání, mluvíme o vysoce zhodnotitelných investicích, ne o nákladech. Pojďme využít tohoto experimentálního období k posunu do první ligy inovativních, proměnlivost světa zúročujících společností,“ říká za KoroNERV-20 jeden z autorů konceptu Bob Kartous.

Rasismus v ČR: Konkrétní příklad, jak ničí životy

23. 6. 2020

Úplně bezelstně se zeptali, jestli mně nevadí jejich barva kůže.

Co dělají poslanci, že TOHLE tolerují? TOHLE je civilizovaná země? (JČ)

Otevřeně se přiznám - mezi Romy žádné známé nemám, s jejich realitou se normálně nepotkávám. Ale včera jsem asi hodně pochopil. Pronajímáme byt. Na prohlídku přišla paní s manželem. Romové, kolem čtyřicítky. Z rozhovoru vyplynulo, že ona uklízí v nemocnici, on pracuje v nějaké partě, která dělá dlažby. Na první pohled normální fajn lidi. Oba se chovali nejistě, uťápnutě, jakoby se omlouvali, začali hned vysvětlovat jak jsou slušní, jak mají práci... Dívali se do země, vypadali docela zoufale. První vteřiny sem moc nechápal, co se děje, a pak mně to došlo, píše Martin Frydl.

Anglická ústřední banka zachránila v březnu Británii před krachem vyrobením stamilionů liber

23. 6. 2020Británie se dostala letos v březnu na začátku koronavirové pandemie téměř úplně do platební neschopnosti, konstatoval guvernér ústřední Anglické banky Andrew Bailey. Finanční trhy byly v chaosu.

Uprostřed všeobecné paniky při šíření viru vyrobila Anglická banka 200 milionů liber prostřednictvím tzv. "kvantitativního uvolňování" (vytvořila tyto peníze elektronicky na počítači) a vrhla je na finanční trh. Ústřední banka takto elektronicky vytváří peníze a kupuje za ně obligace od finančních institucí, aby snížila náklady na půjčky vlády, podniků i domácností.

Pozoruhodně, v květnu prodávala Británie poprvé obligace se zápornou úrokovou sazbou. Znamenalo to, že investoři za to, že poskytli vládě finanční půjčky, museli platit. Přesto jsou takové vládní obligace v době krize vyhledávány jako bezpečné dlouhodobé investice.

Podrobnosti v angličtině ZDE  

Rozhovor Britských listů 285. Česká novinařina je v troskách

22. 5. 2020Mainstreamová česká média v těchto dnech řeší především údajnou aféru ruských špionů, kteří měli plánovat ricinem usmrtit některé české politiky. Zaprvé, je to skutečně zpráva, nebo mámení, a zadruhé, je toto opravdu to nejdůležitější, čím by se měla v současnosti zabývat média v ČR? Ta, jak se zdá, vůbec nepochopila, že se svět změnil a že v dosud obdivovaných Spojených státech vládne stejný maniak s diktátorskými tendencemi jako v Rusku či v Číně. Na toto a další témata hovoří Jan Čulík s Danielem Veselým, Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 22. května 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 292. Nevěřte, že autokratický stát se umí vypořádat s krizemi lépe

13. 6. 2020(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles.)

" Myslím, že bychom měli být ostřejší v tom, jakým způsobem provážeme peníze s principy, které očekáváme, že budou [v Maďarsku] dodržovány." 

V druhé části rozhovoru Bohumila Kartouse s Věrou Jourovou, místopředsedkyní Evropské komise, se mluví o nebezpečí nesnášenlivosti, rasismu, nacionalismu a populismu především v nynější koronavirové krizi pro budoucnost Evropské unie. Věra Jourová zdůrazňuje, že chování Maďarska, které porušuje základní hodnoty Evropské unie, je nepřijatelné, a bude nutno proti tomu podnikout přísnější kroky. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 17. června 2020.


"I am of the opinion that we should be stricter in linking the disbursement of money to Hungary with the principles that we expect to be adhered to."

In this second part of the Britské listy interview with Věra Jourová, the Vice President of the European Commission, we discuss how intolerance, racism, nationalism and populism, in particular in today's coronavirus crisis, threatens the future of the European Union. Věra Jourová says that the behaviour of Hungary, which infringes the fundamental values of the European Union, is unacceptable and it will be necessary to take stricter measures against this. The interview is broadcast by the Czech TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 17th June 2020.


See also: Věra Jourová: What will the European Union do against disinformation on the internet. A TV interview in Czech with English subtitles.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Únos v Minsku

23. 6. 2020

V pátek večer jsem byla doslova unesena na ulici v Minsku. Používám slovo únos, protože zadržení má i v Bělorusku zákonem daná pravidla, píše Veronika Kiruščanka.

Unesli mě čtyři muži v civilním oblečení, když jsme šly s kamarádkami z italské restaurace přes jednu z hlavních ulic Minsku. Bez vysvětlení mě silou zatáhli do černé dodávky bez SPZ, na opakované dotazy, co jsem udělala a na základě čeho mě chytli, mlčeli. Umožnili mi ale zavolat manželovi. V dodávce seděli příslušníci OMON (těžkooděnci). Odvezli mě na pobočku Ministerstva vnitra (Pайонное управление внутренних дел).

Změna klimatu v oceánu by do poloviny století mohla být až sedmkrát rychlejší

23. 6. 2020

Míra změny klimatu v hlubinách světového oceánu by mohla být do poloviny tohoto století až sedmkrát vyšší než dnes – a to i v případě, že by došlo k dramatickému snížení emisí skleníkových plynů, jak uvádí nový výzkum.

Odlišná míra globálního ohřívání v různých hloubkách by mohla mít zásadní dopad na oceánskou faunu. Mořské živočišné druhy, které jsou na sobě životně závislé, už nyní opouštějí svá tradiční útočiště. Vědci zkoumali tzv. klimatickou rychlost – tj. rychlost, s jakou živočišné druhy musejí migrovat, aby mohly zůstat ve svém preferovaném teplotním rozmezí, protože se jednotlivé oceánské vrstvy oteplují.

Studie, publikovaná v časopise Nature Climate Change, uvádí, že různé části oceánu se mění odlišným tempem. Mezitím nadbytečné teplo z narůstajících emisí skleníkových plynů proniká hluboko do oceánu, píše na webu časopisu The Bulletin of the Atomic Scientists reportér Graham Readfearn.

Pojídači syrových ryb v Laosu

23. 6. 2020 / Michal Giboda

 

Česká televize vysílala 16. května 2020 zábavnou show Zázraky přírody. Jeden soutěžící měl určit nejnebezpečnější zvířata pro člověka. První místo obsadil komár, přenašeč malárie. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se malarickým parazitem nakazí odhadem 212 milionů lidí a okolo 445 000 lidí na ní zemře. Malárie v Čechách vymizela v padesátých letech minulého století, stejně tak z jihovýchodního Slovenska.

Druhým nejnebezpečnějším tvorem pro člověka je člověk, třetí had, čtvrtý pes a pátý sladkovodní šnek, kterého v ČT „obvinili“ jenom z přenosu motolic rodu Schistosoma (nemoc schistosomóza).

V tomto článku předkládám svědectví, že šneci jsou zodpovědní za přenos celé řady parazitů člověka kromě schistosomózy.

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Bolsonaro mlčí, zatímco počet mrtvých v Brazílii překročil 50 000

23. 6. 2020


 - Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  23.6. bylo v ČR registrováno  10 561 nakažených (nárůst za posledních 24 hodin  je 63 nákaz) nakažených, v nemocnici bylo 130 osob a 336 osob zemřelo.  Nynejší hodnotu R v ČR neznáme.

- Brazílie zaznamenala 21 432 nových nákaz a 654 nových úmrtí. Celkem je v Brazílii registrováno 1,1 milionu nákaz a v pondělí počet registrovaných úmrtí dosáhl 51 271, je to druhý nejvyšší počet na světě.

- Jihoafrická republika má nyní více než 100 000 infekcí, nejvyšší počet v Africe. Počet mrtvých se tam blíží číslu 2000.

- Z amerických dat zveřejněných v pondělí vyplývá, že černošští Američané končí v nemocnici s COVIDEM-19 čtyřikrát častěji než běloši.

- Spojené státy suspendují do konce roku určité kategorie neimigrantských pracovních víz kvůli koronaviru.

- Počet úmrtí na koronavirus dosáhl v USA 120 225. Další dva pracovních Trumpova štábu pro jeho vystoupení v Tulse v Oklahomě byli nakaženi koronavirem.

- Saúdská Arábie uvedla v pondělí, že jen velmi omezený počet lidí bude mít přístup na letošní Hajj, výroční pouť do Mekky, jíž se normálně účastní mnoho muslimů.

- Belgfická vláda dává svým občanům do konce roku 12 jízd vlakem zadarmo kamkoliv po zemi, aby oživila sektor turistiky.

- Více než polovina amerických států zaznamenala nárůst koronavirových infekcí, některé z nich rekordní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Johnson a Mayová ignorovali varování, že Rusko zřejmě "ovládá" Donalda Trumpa

23. 6. 2020

 

Bývalý britský špion Christopher Steele konstatoval v Dolní sněmovně, že vláda Theresy Mayové ignorovala varování ohledně akcí Moskvy


Boris Johnson a Theresa Mayová ignorovali varování, že Rusko zřejmě ovládá Donalda Trumpa a zřejmě tajně financovalo brexit, konstatuje bývalý britský špion Christopher Steele v tajném svědectví před poslanci Dolní sněmovny, kteří vypracovali Johnsonem dosud nezveřejněnou analýzu o vlivu Ruska v Británii.

Steele, bývalý pracovník britské rozvědky MI6, obvinil vládu Theresy Mayové, v níž byl Boris Johnson ministrem zahraničí, že záměrně ignorovali varování ohledně Trumpa protože se báli jeho hněvu.

Rozhovor Britských listů 291. Co bude Evropská unie dělat proti dezinformacím na internetu

12. 6. 2020


(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles.)


"Nemůžeme dovolit algoritmům, aby zničily naše společnosti."

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová zveřejnila tento týden projekt boje proti dezinformacím a manipulaci na internetu. O podrobnostech tohoto programu s ní v tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. června 2020.

"We cannot allow algorithms to destroy our societies."

The European Commission Vice-President Věra Jourová has published an EU project for the fight against disinformation and manipulation on the web this week. Bohumil Kartous from Britské listy discusses the details of the programme with her on a direct line from Brussels. The interview is conducted in Czech, there are English subtitles. It was broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from 12th June, 2020.Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Útěk do budoucnosti

22. 6. 2020

S liminalitou je těžké se vyrovnat - a lze odpustit, pokud se bezcílně potácíte, když se ji snažíte zvládnout. Co však ve mě vyvolává netrpělivost je, že lidé liminalitu nerozeznávají, ani když je všude kolem. Pokračují v pochodu do neexistujících budoucností, jako nehratelné postavy (NPC) videoher, které kráčejí s nosy přimáčknutými na neproniknutelnou zeď. Pokud jsou masy takových lidí všude kolem, liminální se mění v surreálné, napsal Venkatesh Rao.

Babiš - dobré značky se zbavíš!

22. 6. 2020 / Karel Dolejší

Premiér viní Evropský parlament z tlaku na českou justici ZDE. Pro rezoluci týkající se Babišova střetu zájmů - de facto přihrávání dotací vlastní firmě - který je v rámci evropské politické kultury považován za zcela nemyslitelný (mj. s ohledem na základní pravidlo oddělení politické a ekonomické moci, které má zabránit její kumulaci a zneužívání), přitom hlasovala i liberální frakce EP, jejímž členem je formálně vládní ANO ZDE.

Rozhovor Britských listů 284. Pomůže vám v pandemii náboženská víra?

20. 5. 2020
Je Bůh zločinec, že dopouští zlo a umírání statisíců lidí na koronavirus,. když je všemocný, anebo je tomu jinak? O tom, jak zřejmě funguje víra za koronavirové pandemie a jak nás může vést k prozření, když se dostaneme mimo svou komfortní zónu, hovoří Jan Čulík s historikem a teologiem Richardem Vlasákem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 20. května 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Současná ultrapravice pochází z komunismu

22. 6. 2020Bývalí komunisté pomáhají nynější Johnsonově vládě šířit pohrdání vůči jejím nepřátelům

Munira Mirza, nyní v Downing Street, původně ze serveru Spiked, který je následnickou organizaci britské Revoluční komunistické strany, naléhá na Borise Johnsona, aby znovu vybudoval svou rozpadlou popularitu "válkou proti lidem, kteří bojují proti rasové diskriminaci".

Johnson by podle této šéfky oddělení v premiérském úřadě pro vytváření politické strategie měl začít aktivně útočit na liberály, na politickou korektnost, na levičáky a na sluníčkáře. Měl by začít využívat minimálních hrozeb proti sochám Winstona Churchilla k vyvolání kuturního strachu u svých spojenců, a odvést tak pozornost od země, zničené pandemií a propadající se do ekonomické katastrofy, píše Nick Cohen.

Rozhovor Britských listů 290. Přežije letecký průmysl?

8. 6. 2020Koronavirová krize měla katstrofální dopad na leteckou dopravu. Vzpamatuje se z toho letecký průmysl nebo ne? Budou po koronavirové krizi letenky dražší nebo levnější než dnes? Měl by stát sanovat firmy jako Smart Wings a pokud ano, tak jak? O těchto tématech hovoří Bohumil Kartous s Martinem Štulajterem, ředitelem letecké společnosti Air Explore. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od čtvrtka 11. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Český rasismus a česká víra v eugeniku

22. 6. 2020 / Fabiano Golgo

Smrt George Floyda a konflikty, které následovaly, vytvořily úrodnou půdu pro nejrůznější falešnou argumentaci na základě srovnávání s týráním a diskriminaci, jimiž trpí jiné skupiny, a na základě nesymetrických paralel s údajnými problémy bělochů.

Jen v Nigérii žije více černochů než v Brazílii. Více než 100 milionů Brazílců jsou černoši. Domorodých indiánů je v Brazílii jen asi 800 000, v národě čítajícím téměř 210 milionů lidí. Ovšem Brazílie má také 12 milionů občanů německého původu, je v tom na druhém místě za USA. K tomu je nutno přičít italské, portugalské, polské a další evropské imigranty a máme 47,7 procent brazilského obyvatelstva, kteří jsou etnicky běloši. V Brazílii také žijí 2 miliony lidí japonského původu.

Takže v kontextu Brazílie jsem já považován za bělocha. Nicméně, když jsem se odstěhoval do USA, označovali mě jako "latino". A v České republice patřím do kategorie cizince s tmavou kůží.

Indie se snaží omezit čínský vliv v OSN

22. 6. 2020

Indie si stanoví za zahraničněpolitickou prioritu zamezit čínským snahám o rozšiřování vlivu v OSN. Nové Dillí vždy usilovalo o omezení vlivu Pekingu na OSN a s ním spojené organizace, ale nyní v tomto rámci zvažuje "všechny možnosti". Dokonce i Rada OSN pro lidská práva, o niž se Indie obecně nestarala, se může ocitnout na seznamu, všímá si Pramit Pal Chaudhuri.

Rozhovor Britských listů 289. Krize a protesty v USA

5. 6. 2020O krizové, chaotické situaci v USA v obecném politickém a ekonomickém kontextu hovoří Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů s performerem a grafickým umělcem Milanem Kohoutem, který žije a pracuje v americkém Bostonu. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Jak Evropa zajistí svou bezpečnost bez USA?

22. 6. 2020

"Pokud jsou zpochybňovány americký deštník a jaderná přítomnost v Evropě i na jiných místech," říká Kleine-Brockhoff, "řada malých a středních států pocítí potřebu stát se samy jadernými mocnostmi".
   

Zpráva o stažení amerických jednotek z Německa vyvolala výzvy, aby Evropa hrála větší roli ve vlastní obraně. Dokážou ale Evropané opravdu převzít svůj bezpečnostní osud do vlastních rukou?, ptá se Andreas Noll.

Syrští uprchlíci v Libanonu: "Po koronaviru už není co jíst"

22. 6. 2020

Libanon je v současnosti domovem asi 900 000 uprchlíků, kteří utekli před krvavou syrskou občanskou válkou. Ale poté co se libanonská ekonomika koncem loňského roku zhroutila a země byla zasažena koronavirovou krizí, uprchlíci se musí ještě více snažit, aby vůbec sehnali jídlo pro své rodiny, informuje Leila Molanová-Allenová.

Rozhovor Britských listů 286. Cítím se být honorárním Skotem

27. 5. 2020Proč byl generál Čepička, Gottwaldův zeť a ministr obrany za stalinismu, tak dlouho na záchodě?  Jan Čulík znovu hovoří s dr. Paulem Millarem, sedmaosmdesátiletým honorárním konzulem České republiky v Edinburku o jeho zkušenostech z vojenské služby v Československu v padesátých letech, o životě ostrakizovaného občana se špatným kádrovým původem v Československu a o uspokojující dlouholeté vědecké kariéře jeho i jeho manželky ve skotském Edinburku. Je to poučení, jak hloupý byl československý komunistický režim, který bránil realizaci svých nadaných občanů, po nichž západní země v rámci odlivu mozků z Československa okamžitě chňaply. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 27. května 2020.

Předchozí rozhovor s dr. Millarem "Narodili jsme se v blbé době" ZDE

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 288. Zvedáme se v ČR z deprese, ale se zkušeností

3. 6. 2020Jan Vlček je filmový architekt, který už dvacet let jezdí po České republice a vyhledává vhodné budovy pro natáčení filmů. Zná Českou republiku jako své boty. Bohumil Kartous s ním mluví v tomto Rozhovoru Britských listů o rozdílech mezi jednotlivými místy v ČR a o tom, která místa v České republice jsou nejzajímavější a nejdynamičtější. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Hospodaření OSBL za květen 2020

8. 6. 2020

V květnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 57 283.03 Kč,  výdaje byly 64 731,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
20164