Zemřel John McCain

26. 8. 2018

čas čtení 1 minutaJohn McCain, válečný zajatec, prezidentský kandidát a jeden z nejvlivnějších politiků jeho generace, zemřel na rakovinu mozku.

Tento jednaosmdesátiletý senátor z Arizony, který byl šestkrát zvolen, už od prosince nebyl ve Washingtonu, avšak až do konce svého života hovořil otevřeně, ostře kritizoval Donalda Trumpa a požadoval obhajobu poválečného liberálního demokratického pořádku.

Trump se s McCainem otevřeně hádal a odmítl se o něm zmínit jménem. Vyjádřil se, že McCain, který byl zajat ve Vietnamu, kde ho mučili, "není žádný hrdina, protože byl zajat". Trump se pětkrát vyhnul povolání do armády.

McCain nezřídka vyvolával kontroverze. Silně podporoval prezidenta George W. Bushe  a jeho invazi do Iráku r. 2003 a když si vybral Sarah Palinovou jako spolukandidátku při své neúspěšné kandidatuře do Bílého domu r. 2008, nebyl si vědom toho, že Palinová zosobňuje pravicový populismus, proti němuž McCain posléze ostře bojoval.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch:

I když jsem s ním nesouhlasil v mnoha věcech, John McCain pro mě vždycky zůstane politikem, zastávajícím principy, ze dvou důvodů 1. Systematicky se stavěl proti mučení (samozřejmě) a 2. Tento okamžik, kdy řekl, instinktivně: - ne jsou místa, do nichž politika nikdy nesmí jít.


Zemřel dramatik Neil Simon

26. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

 


V neděli bylo oznámeno, že zemřel slavný americký dramatik Neil Simon, král Broadwaye a nositel Pullitzerovy ceny a ceny Tony. Neil Simon byl autorem četných komedií a muzikálů, jako The Odd Couple, Barefoot in the Park, Sweet Charity, The Sunshine Boys, Brighton Beach Memoirs a Biloxi Blues. Byl také autorem četných filmových scénářů. Na Broadwayi se vtipkovalo, že jen William Shakespeare napsal více úspěšných her.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Rozhovor Britských listů 179.

Proč lidi dnes vůbec nerozumějí, jaké bylo Pražské jaro?

21. 8. 2018

čas čtení < 1 minutaKam se poděl duch let šedesátých? Co se s ním stalo? Vrátí se někdy? Češi většinou vůbec neznají svou historii. Současné představy o Pražském jaru 1968 se redukují jen na výročí 21. srpna a jak neuvěřitelně významné byly předcházející měsíce a roky, tuší málokdo. Proč jsme to, co se v Československu dělo v šedesátých letech, tak drtivě zapomněli a vrátí se do ČR někdy tehdejší étos? O tom hovoří Bohumil Kartous s pamětníkem Pražského jara 1968 Janem Čulíkem.  Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. srpna 2018.

Potlačení informací o Pražském jaru v tomto roce padesátého výročí nebylo náhodné

24. 8. 2018 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta


Myslím, že tyto dva doku-filmy vcelku věrně zobrazují, co se dělo a o co šlo na jaře roku 1968. Kdo chce vědět, ví. V kolika českých školách se na jaře 2018 tyto filmy dětem a mládeži promítaly? Moc jich asi nebude.

Já osobně se domnívám, že potlačení informací o Pražském jaru v tomto roce padesátého výročí nebylo náhodné. Prostě se to nehodilo do politického krámu těm, kteří naopak zneužili výročí okupace k ohřívání svých řídkých politických polévek či ke zviditelnění (Kocáb a jiní).

V Plzni tomu bylo jinak. Málo politiky a více důstojného připomenutí okupace, včetně projevu předsedy Spolku rehabilitovaných vojáků z povolání. https://plzen.idnes.cz/srpen-1968-cesky-rozhlas-plzen-okupace-tanky-vzpominkova-akce-prq-/plzen-zpravy.aspx?c=A180821_161018_plzen-zpravy_vb

Říká se, že kdo nezná své dějiny, musí je prožít znovu. Tak v případě obrodného procesu z roku 68 bych já docela rád. A mladým bych to přál taky. Snad se svého Dubčeka dočkají.
                                                                                   
František Řezáč, ročník 1945

Pozn. JČ: Když mi bylo 16 (měl jsem přístup tehdy do filmové laboratoře družstva Fotografia v Holešovicích, jejíž pracovníci podporovali mé nadšení pro film) půjčil jsem si jménem školy film Československé jaro 1968 z Ústřední půjčovny filmů a vyrobil jsem z něho internegativ, abychom film měli, až ho normalizace zakáže. Ještě ten interneg někde mám. - Ale, jak vidno, nic se v Česku nikdy neztratí...

Proti Matteovi Salvinimu bylo zahájeno oficiální vyšetřování za nezákonné zadržování uprchlíků

25. 8. 2018

čas čtení 3 minuty

Prokurátoři oznámili v sobotu večer, že vyšetřují Salviniho, ultrapravicového populistu, za to, že držel 177 osob jako rukojmí.

Itálie porušila Evropskou konvenci o lidských právech, podle níž nesmí být žadatel o azyl zadržován déle než 48 hodin a musí mít právo zažádat o azyl.

"Jsem připraven a hrdě ochoten být zatčen, protože bojuju za ochranu italských hranic," napsal Salvini na Facebooku.

Luigi Patronaggio, hlavní prokurátor z Agrigenta, zahájil už ve středu oficiální vyšetřování protizákonného zadržování a únosu více než 100 osob. Jde o uprchlíky a migranty na lodi Diciotti, která přistála na Sicílii, avšak Salvini jim zabránil v příchodu na italskou pevninu. Patronaggio loď navštívil a hovořil tam s uprchlíky. V pátek cestovali do Říma soudci s cílem  podrobit výslechu Salviniho, příslušníky jeho štábu a nejméně dva vysoké činitele italského ministerstva vnitra.

Italští prokurátoři podrobí Salviniho výslechu za nezákonné zadržování uprchlíků

24. 8. 2018

čas čtení 2 minuty


Ultrapravicový italský ministr vnitra může čelit trestnímu stíhání za nezákonné zadržování uprchlíků.

Itálie tím porušila článek 5 Evropské konvence o lidských právech. Podle ustanovení této konvence musejí být žadatelé o azyl, zadržovaní déle než 48 hodin, okamžitě propuštěni a musejí dostat právo zažádat o azyl.

Evropská unie provedla proti Salvinimu zpětný úder poté, co vyhrožoval, že zastaví platby Itálie do Bruselu


Evropská unie ostře odmítla hrozbu italské populistické vlády, že zastaví platby Itálie do Bruselu v důsledku hádky ohledně záchranné lodi, která přivezla na Sicílii 150 uprchlíků a migrantů, jimž však ministra vnitra Salvini zabránil ve vstupu na italské území.

Nad Trumpem se stahuje smyčka: Finanční ředitel Trump Organization dostal soudní imunitu za své svědectví

24. 8. 2018

čas čtení 1 minutaAllen Weisselberg, dlouholetý finanční ředitel Trump Organization získal od amerických prokurátorů soudní imunitu za své svědectví o Trumpově právníku Michaelu Cohenovi.


Cohen v úterý u soudu přiznal, že spáchal osm trestných činů. Weisselberg svědčil o tom, že Cohen předložil firmě Trump Organization falešné faktury, aby mu byly proplaceny úplatky, které poskytl Trumpovým milenkám na jejich umlčení.

Švédská ultrapravice před volbami úspěšně oslovuje uprchlíky

25. 8. 2018

čas čtení 2 minuty"Švédští demokraté", strana neonacistických extremistů, jejíž zakladatel byl ve Waffen SS,  donedávna hystericky varovala před "hrozbou cizinců". Nyní, nedlouho před švédskými všeobecnými volbami, se Švédští demokraté silně ucházejí o hlasy imigrantů a uprchlíkůMattias Karlsson, hlavní ideolog Švédských demokratů, zdůrazňuje, že imigranti jsou jednou ze dvou skupin, které se jeho strana snaží přesvědčit, aby pro ni hlasovali. "Naše dvě hlavní cílové skupiny jsou imigranti a ženy," řekl. Zdá se, že ta strategie funguje, což je překvapivé  ve straně, jejíž šéf Jimmie Åkesson před časem charakterizoval rostoucí počet muslimů ve Švédsku jako "naši největší hrozbu od druhé světové války".

Alexej Navalnyj byl zatčen, aby se nemohl 9. září účastnit v Rusku celostátních protestů

25. 8. 2018

čas čtení 2 minutyPolice v sobotu zatkla Alexeje Navalného před jeho domem v Moskvě. Údajně byl zatčen proto, že měl vazbu na opoziční demonstraci, která se konala 28. ledna. Jeho stoupenci však poukazují na to, že cílem jeho zatčení je zjevně zabránit jeho účasti na celostátních demonstracích dne 9. září protestujících proti vysoce nepopulárnímu, Putinem navrhovanému zvýšení věku odchodu do důchodu pro muže z 60 na 65 let a pro ženy z 55 na 63 let. Průměrný měsíční důchod v Rusku je 13 342 rublů (asi 4300 Kč).

ODS a bytová politika

24. 8. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Včera jsem slyšel na Českém rozhlase Plus v pořadu „Pro a proti“ diskusi o bydlení mezi ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou za ANO a panem poslancem Janem Skopečkem, ekonomickým expertem ODS. Diskuse se týkala podpory bydlení. Pan Skopeček mne naprosto šokoval tvrzením, že rozprodání bytového fondu v 90. letech byl správný postup, který umožnil lidem konečně něco vlastnit.

Ten pocit lži a zneužití jim nikdy nezapomenu

24. 8. 2018 / Petr Bilík

čas čtení 2 minuty

Do svých deseti let jsem byl poměrně vzorný pionýr, výstavní kus s básničkama a láskou ke Svazu, píše Petr  Bilík. Jen mi pár věcí vrtalo hlavou a nevěděl jsem, co znamenají: Proč se, probůh, z tak skvělé země emigruje? Proč jsou na rakouské televizi tak úžasné pořady? Proč v ložnici po večerech chrastí Hlas Ameriky?

Alkohol: Neexistuje žádná bezpečná míra pití, varuje významná studie

24. 8. 2018

čas čtení 2 minuty


Vlády by měly doporučovat občanům, aby byli stoprocentními abstinenty


I občasný alkoholický nápoj škodí zdraví. Vyplývá to z nejrozsáhlejší a nejpodrobnější studie o důsledcích pití alkoholu. Znamená to, že by vlády měly občanům doporučovat, aby alkohol vůbec nepili.

Vyplývá to ze závěrů studie Global Burden of Diseases (Globální břemeno chorob), provedené na University of Washington v Seattle. Toto centrum zveřejňuje nejrozsáhlejší soubor dat o příčinách nemocí a úmrtí ve světě.

Češi a Evropa, aneb Huntington Kundera

24. 8. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Mykola Rjabčuk v eseji Як і чому (попри все) я лишаюсь «чехословаком» (Jak a proč (navzdory všemu) zůstávám "Čechoslovákem") ZDE upozorňuje na paradox, k němuž vedou kdysi tak módní úvahy Milana Kundery o českém středoevropanství rozvinuté v reakci na srpen 1968. Vezmeme-li totiž argumentaci vážně, z celého někdejšího sovětského impéria jako by měly nárok na svobodu pouze ty národy, které se mohou vykázat dlouhou prozápadní tradicí - a tedy, tvrdí Kundera, do nějakého neevropského ruského impéria rozhodně nepatří.

Trump přežije: Jeho voliči ho nemají rádi, ale respektují ho jako "zlého, ale efektivního ředitele"

24. 8. 2018

čas čtení 3 minuty

Pár hodin poté, co byl bývalý šéf Trumpovy předvolební kampaně Paul Manafort shledán vinným z osmi finančních trestných činů a Trumpův bývalý právník přiznal, že spáchal dalších osm trestných činů, Trump promluvil na shromáždění svých stoupenců v Západní Virginii. Zatímco jeho bývalí těsní spolupracovníci směřovali do vězení, nadšení Trumpovi stoupenci skandovali "Lock her up!" ("Zavřít do vězení!") - měli tím na mysli Hillary Clintonovou! Bylo tomu, jako by žili v alternativní realitě, píše Gary Younge.

Země podporující Saúdskou Arábii, včetně ČR, mohou být pohnány za masakry v Jemenu k mezinárodnímu soudnímu dvoru

24. 8. 2018

čas čtení 1 minutaMasakrování civilistů v Jemenu saúdskou vojenskou koalicí, vyzbrojovanou Spojenými státy, Británií i Českou republikou, pokračuje, za drtivého nezájmu mezinárodních médií.Analýza organizace Human Rights Watch zkoumala saúdské oficiální "vyšetřování" masakrů civilistů saúdskou armádou a zjistila, že toto vyšetřování je potěmkinovské, je nedůvěryhodné a neodškodňuje oběti.

HRW analyzovala vyšetřování masakrů incidentů, které prováděl za poslední dva roky saúdský Joint Incidents Assessment Team. Zjistila, že vyšetřování neodpovídá mezinárodním standardům ohledně transparentnosti, nestrannosti a nezávislosti.

"Vlády, které prodávají zbraně Saúdské Arábii, by si měly uvědomit, že podvodné saúdské vyšetřování incidentů, při nichž zahynuli civilisté, je nechrání před spoluodpovědností za vážné porušování lidských práv v Jemenu," varuje HRW.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 


Policie v Drážďanech protizákonně zadržela televizní novináře, kteří filmovali ultrapravicovou demonstraci

24. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Policie a politikové ve východoněmecké spolkové zemi Sasko se stali terčem kritiky, že ignorují sílící vliv ultrapravice, poté, co došlo k incidentu, kdy se policista mimo službu pokusil zabránit televiznímu štábu v natáčení ultrapravicové demonstrace Pegidy v Drážďanech.

Na internetu se virálně rozšířilo video, na němž muž, posléze identifikovaný jako policista mimo službu křičel na televizní štáb z veřejnoprávní televize ZDF a udal jej policii za to, že demonstraci natáčeli. V Německu však není zakázáno natáčet demonstrace. Novináři byli pak 45 minut zadrženi.

Pegida, antiislámská populistická organizace demonstrovala proti návštěvě kancléřky Angely Merkelové.

Incident vyvolal otázky ohledně růstu podpory pro extremistická hnutí mezi státními úředníky v Sasku, které je baštou ultrapravice.Ruští trollové šíří falešné zprávy o údajné "nebezpečnosti očkovacích vakcín"

24. 8. 2018

čas čtení 2 minuty


Studie zjistila, že několik twitterových účtů, provozovaných týmiž ruskými trolly, kteří zasahovali do amerických prezidentských voleb, nyní šíří na twitteru lži o údajné nebezpečnosti očkování.

Vědci na George Washington University to odhalili, když se snažili zlepšit komunikaci na sociálních sítích pro veřejné zdravotníky. Objevili, že internetoví trollové a roboti zkreslují diskusi na internetu a snaží se zlikvidovat konsensus o bezpečnosti očkovacích látek.

Rozhovor Britských listů 178. Proměnili uprchlíci Švédsko v peklo?

17. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Aktualizace: V neděli 9. 9.  se ve Švédsku konají všeobecné volbyV září se budou ve Švédsku konat všeobecné volby. Peter Larsson je novinář a aktivista, který od sedmdesátých let prosazuje ve Švédsku českou kulturu. Jan Čulík se ho zeptal, zda příchod uprchlíků do Švédska zemi zničil. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. srpna 2018.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Corbyn ve věci médií opisuje od Trumpa

24. 8. 2018

čas čtení 5 minut

Tisk, jemuž dominují publikace nakloněné konzervativcům, sotva mohl někdy socialistovi slibovat procházku růžovou zahradou, píše Will Gore. Ale není pochyb o tom, že část kritiky mířící na Corbyna byla co do tónu jedovatá, i když není zcela bezdůvodná. Pro příznivce labouristického lídra je to vše dalším důkazem předpojatosti "mainstreamových médií", která by udělala cokoliv, aby zabránila Corbynovi v cestě k moci. Teorie je taková, že jde o úzkost, podle které by labouristická vláda provedla opatření k omezení moci tisku. - Projev, který Corbyn ve čtvrtek přednesl v Edinburku, však sotva uklidní úzkost vydavatelů, nebo jejich antipatie.

Rubl se propadá vůči dolaru i euru

24. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta


Kurz dolaru na moskevské burze ve čtvrtek vzrostl o 69 kopějek a dosáhl hodnoty 68,72 rublů. To je maximum od 18. dubna 2016 a nový rekord oproti hodnotě z 13. srpna - 68,66 rublu.

Kurz eura dosahuje 79,38, což je o 61 promile výše, než při předchozím obchodování.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Přečetli jsme:

Premiér Babiš bude vyšetřován kvůli nelegálním únikům informací z ČEZ

24. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Na Městské státní zastupitelství v Praze dorazilo trestní oznámení na premiéra Andreje Babiše a zástupce ministerstva financí v dozorčí radě ČEZ Ondřeje Landu. Důvodem je podezření z nezákonného předání důvěrných informací bulharskému premiérovi Borisovovi týkající se prodeje bulharské divize ČEZ.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Dobře placené úpění

24. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Poláci se prali, my úpíme. Máme na to památná úpidla (někteří dávají přednost termínu úpědla): Bílou horu, Lipany, Staroměstské náměstí, Lochotín, Špilberk, Růžový palouček, Kostnici, Chlumec nad Cidlinou, Moravské pole a řadu lokálních jednou ročně uctívaných plácků. Někdy i dvakrát. Na stránkách internetu trpí každou chvíli někdo, teď právě na mě každou chvíli juká jakýsi zlomený Jiří, což mě upřímně rozesmutňuje (jak říkal kdysi Werich Voskovcovi na forbíně: Pane, já když se chci nejlíp pobavit, tak jsem nešťastnej).

Celý text: ZDE

Italská ultrapravicová vláda zadržuje uprchlíky na lodi Diciotti jako rukojmí

23. 8. 2018

čas čtení 2 minuty

 

Vykonstruovaná hysterie ohledně migrace čluny přes Středozemní moře - přestože je tato migrace za mnoho let úplně nejnižší - dosáhla nové úrovně absurdity, varuje Human Rights Watch. Italská vláda drží své vlastní pobřežní hlídky a 177 zachráněných osob jako rukojmí v cynickém pokusu donutit ostatní země Evropské unie, aby přijaly tyto imigranty a uprchlíky.30068

O běžné psychiatrické praxi, psychoterapii a psychiatrickém výzkumu v Indii

23. 8. 2018 / Dominika Švecová, Kateřina Duchoňová, Věra Motyčková

čas čtení 6 minut


Třetí část rozhovoru s indickými psychiatry Rudrou Chakrabortym a Arunimou Chaterjee a psycholožkami Gargi Chakraborty, Charul Bhoria na psychiatrické klinice Manobikshan v Berhampore, Západní Bengálsko

Rozhovor vedly Kateřina Duchoňová, Dominika Švecová a Věra Motyčková. První část tohoto rozhovoru je ZDE,   druhá část je ZDE

Pravděpodobně se věnujete i výzkumu, jehož výsledky prezentujete na mezinárodních konferencích. Čeho se potom takový výzkum týká? 

Arunima: Téma mé diplomové práce byla závislostní problematika u schizofreniků – studovala jsem míru rozšíření závislosti u této skupiny pacientů a toto téma jsem prezentovala na konferenci v Bukurešti.

Skutečné zločiny Trumpova kabinetu spočívají úplně v něčem jiném

Zemětřesení v Bílém domě

23. 8. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Aktualizace: Toto zveřejnil Trump na Twitteru včera v 1 hodinu v noci washingtonského času (Trump vůbec není nervózní, poznamenává Andrew Stroehlein):

ŽÁDNÉ SPIKNUTÍ!! ZFALŠOVANÝ HON NA ČARODĚJNICE!


Soudní přelíčení se dvěma bývalými Trumpovými spolupracovníky Paulem Manafortem a Michaelem Cohenem představují příslovečnou smyčku kolem krku amerického prezidenta. Je však příliš předčasné hovořit o neodvratném konci patrně nejextravagantnějšího nájemníka Bílého domu v historii Spojených států. Nicméně doznání právníka Michaela Cohena, podle kterého jej Donald Trump instruoval, aby v předvečer volebního klání tučným balíkem peněz umlčel dvě svědkyně, může americkému prezidentovi nakonec zlomit vaz.

30062

Mezigenerační rozhovor, díl 2.

41: Pomůže současná meritokracie vytvořit kontra elitu? 51: Ne, skončíte jako servisní generace.

23. 8. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 16 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

41: Vilfredo Pareto měl pravdu, když popisoval transfer moci jako proces, který se děje v rámci elit, jejich cirkulace. Pokud použijeme jeho terminologii, pak jde v současnosti o to, zda elita - vaše generace - úspěšně předá moc synům a dcerám, jinými slovy, zda se podaří etablovat oligarchii jako vícegenerační, jako tomu je v zemích s dlouhým kontinuálním vývojem, v němž nedocházelo k mocenským zvratům. Nebo zda vznikne kontra-elita, která moc převezme a potlačí stávající držitele moci. Jak už jsem psal v naší komunikaci někdy dříve, demokracie současnosti je více či méně kombinací oligarchie a meritokracie. Jako jistou šanci vidím to, že v tomto mocenském paktu dojde k rozpadu.

51: Pouze aktivní vystoupení studenstva by vytvořilo trhlinu v elitě, když by její část novému hnutí podala pomocnou finanční ruku. V tom okamžiku by se ale tato nabídka rozbíjející jednotu elity musela přijmout bez ohledu na moralistní řeči o nezávislosti, která je sice krásná, ale k výsledkům nevede. Problém je v tom, že já neznám jediného studentského lídra. Studenstvo vymizelo. Haló, kde Vy vysokoškoláci jste?

41: Pohybuju se mezi lidmi, kterým je mezi 20 a 30, stejně jako znám generaci starší. Je to generace velmi komplikovaná, jejich život determinuje rychle vzrostlá životní úroveň a otevření digitální dimenze, která změnila život společnosti a dle mého významně odsává velkou část energie, která by se jinak projevila ve světě fyzickém. Vysoká životní úroveň a možnost unikat do digitální dimenze eliminují hnutí v pravém slova smyslu, hnutí vehiklu, na němž by mohla přijet politická změna. To se těžko změní.

51: Je-li pravda to, co píšeš: tedy ta strašlivá pasivita mladé generace unikající do digitálu nebo jezdící okolo světa (mám dva syny, 20 a 18, a politický názor mají nulový), tak se opravdu nepodaří provést změnu elit. Vy, čtyřicátníci, budete odsouzení k tomu být pouze servisní generace.

Srpen 1968 a konec budoucnosti

23. 8. 2018 / Roman Kanda

čas čtení 2 minuty

 

21. srpna 1968 skončilo něco víc než politický experiment v jedné středoevropské zemi (jakkoli ani ten nezanikl ze dne na den, a vstup vojsk situaci v ČSSR naopak ještě radikalizoval, ba revolucionizoval). Skončila tehdy kategorie budoucnosti, jak ji utvořila a kulturně fixovala moderna: budoucnosti jako optimistického projektu, jehož podmínky utváříme už dnes, ve své přítomnosti. Všechny velké ideologické metajazyky moderny – politické i estetické – chápaly budoucnost právě v uvedeném smyslu. Nemusím snad připomínat hluboce temné stránky takto chápané budoucnosti, které v našich poměrech vedly k degradaci i likvidaci individuálních životů.

29766

Bodláky Václava Duška

Slepá zrcadla v bludišti

23. 8. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Nejeden šuspajtl má o sobě samém božského mínění k rozdávání, významem se však podobá jepičímu králi, společensky unavuje čtenáře i posluchače, voličstvo i hospodské nádenictvo – a často se potrefený Hejhala chová povýšeně z jeho planetárně bezvýznamného postavení žabáka v rákosí. Partaj vše přikryje. Přitom partajnictví je hrozba demokracie - povaha politického stranictví zaznamenána dr. Edvardem Benešem nás může vrátit k realitě života vezdejšího, stačí si přečíst odkaz zkušeného i protřelého politického lišáka. Politikaření je směšným pokusem vymanit se z duchovní bídy, malosti poznání, vytvořit zdání, že míjíme velikána; máme kolem sebe výrazně poznamenané osoby, zahleděné do sebe samých, vytvářejících kulisu padlých hrdinů. Nejsme dostatečně obezřetní, abychom rázně ukončili styk s napadenými mrzouty virem slávy; mlýnky rozhašené k nepoužití přesto melou, semelou znalce i dutohlavce.

Brežněvova národnost není podstatná

23. 8. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Nedá mi to a poněkud opožděně zareaguji na debatu, kterou spustil soudruh Filip, šéf KSČM, tím, že začal přemítat nad národností lidí, kteří ve vedení SSSR spustili invazi „spřátelených“ vojsk do Československa.

Trumpův impeachment a jeho sbližování s Ruskem?

23. 8. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Dvě připomínky k článku Daniela Veselého.

1. Martin Kettle v deníku Guardian varuje před snahami zahájit proces impeachmentu proti Trumpovi. Nemůže se totiž povést. Jak impeachment funguje? Sněmovna reprezentantů se musí připravit a hlasovat prostou většinou pro obvinění, která se pak stanou základem soudního procesu před  100 členným Senátem. K odsouzení a odstranění prezidenta z funkce musí hlasovat dvě třetiny senátorů. Pokud 34 senátorů hlasuje proti impeachmentu, prezident zůstává ve své funkci a je posílen.

Pro stoupence czexitu: Britská vláda začala zveřejňovat varování, co bude znamenat odchod Británie z EU bez dohody

23. 8. 2018

čas čtení 2 minuty- V současnosti pracuje na brexitu 7000 britských vládních byrokratů. Bude zapotřebí najmout ještě dalších 9000 státních úředníků pro brexit a více než 1300 nových celníků, pro nové celní procedury na hranicích Británie s EU.

- Britští důchodci žijící v Evropské unii mohou přijít o přístup k svým důchodům a k dalším finančním službám. Bankovní služby a pojišťovnictví budou zřejmě pro Brity žijící v Evropě jen těžko přístupné.

- Nové léky bude muset schvalovat nový britský úřad pro léky a pro zdravotnické výrobky, než budou povoleny v Británii k prodeji. Předtím budou muset projít v Británii analýzou a zhodnocením.

Švédská ekonomika raketově nastartovala v důsledku příchodu uprchlíků

23. 8. 2018

čas čtení 3 minutyEkonomický růst ve Švédsku je o hodně vyšší než v ostatních zemích Evropské unie. Dokazuje to, jak nesmírně úspěšné je Švédsko při integraci uprchlíků, píše hospodářský server Bloomberg


Desetimilionové Švédsko přijalo za posledních pět let asi 600 000 uprchlíků, píše Bloomberg. Tato skutečnost vyvolala příkrý hospodářský růst. Švédsko nyní patří k hospodářsky nejrychleji rostoucím zemím v Evropě. Příchod uprchlíků také pomáhá vyřešit problémy stárnoucího obyvatelstva.

"Tito uprchlíci a migranti přišli právě v pravou chvíli," konstatuje Lars Christensen, ekonom a zakladatel poradenské firmy Markets and Money Advisory.

Kiskův prázdný projev k výročí srpna 68

23. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Projev, který pronesl slovenský prezident Kiska, byl prázdný, a nenašel si tedy ani chvilku, aby především mladším lidem vysvětlitl alespoň rámcově, o co šlo v roce 1968 v Evropě, ale i Československu. Na norských médiích jsem našel větu, že Praha byla tavicím kulturním kotlem Evropy na jaře 68, a proto tam bylo tolik novinářů ze zahraničí, stejně jako v dalších městech Evropy, v Berlíně, Paříži, Římě atd., kde se zase protestovalo proti imperialismu druhé ze supervelmocí, a to zejména proti kobercovému bombardování vesničanů ve Vietnamu, ale protestovalo se i za více socialismu a sociálního státu, tedy proti kapitalismu.

Proč propadá Evropa nesmyslně protiuprchlické hysterii?

23. 8. 2018

čas čtení 1 minutaNicméně, v Evropě existuje skutečná krize týkající se uprchlíků v Evropě. Je to politická krize. Projevuje se jedovatými polarizujícími debatami o národní totožnosti a o místu islámu v Evropě. A vyvolává podporu pro pravicové, populistické vlády.

Jak by měli národní politikové reagovat? Měli by odolat pokušení vybičovávat protiuprchlické nálady a namísto toho najít odvahy k tomu prezentovat argumentaci ve prospěch dobře organizovaných, legálních migračních cest, zreformovaných azylových procedur a řádného zacházení s uprchlíky. 

"Nejhorší okamžik Trumpova prezidentství": Manafort odsouzen, Cohen přiznal vinu

22. 8. 2018

čas čtení 5 minut


Uvědomme si řádně, co se děje: Trumpův vlastní právník ho nyní obvinil, pod přísahou, z vážného trestného činu.


 

Trumpův někdejší osobní právník Michael Cohen přiznal, že zaplatil odškodné Trumpovým milenkám, "na příkaz" Donalda Trumpa za účelem "ovlivnění prezidentských voleb":Cohenovo přiznání viny je politickou ranou pro Trumpa, který odsoudil vyšetřování Michaela Cohena jako "útok na naši zemi". Trump posléze na Cohena zaútočil s tím, že si "vymýšlí, aby se dostal z jiné šlamastiky".


Michael Cohen, dlouholetý právník a pomocník Donalda Trumpa, přiznal vinu v osmi trestných činech týkajících se financování Trumpovy předvolební kampaně a nepřímo zapletl Trumpa do skandálu placení "odškodného" ve snaze umlčet v předvolebním období jeho milenky. Jen o několik minut předtím byl odsouzen Paul Manafort, bývalý šéf Trumpovy předvolební kampaně, za osm trestných činů bankovních a daňových podvodů. Obě soudní dramata vážně ohrožují Trumpovo prezidentství.

"Toto je nejhorší hodina celého Trumpova prezidentského období, ne, celého jeho života," napsal na Twitteru Norman Eisen, bývalý poradce Baracka Obamy pro etiku a reformu vlády.

Demokracie nechřadne kvůli lumpům, ale kvůli lhostejnosti

22. 8. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut


Myslím že poznámka je docela příhodná k výročí srpnové invaze.

Vnímáme, že se ve společnosti rozlézá zlo. Pro každého ale to hlavní zlo představuje něco jiného. Někdo jej vidí v Zemanovi, jiný v Babišovi. Další v komunistech bez cti a studu, deroucích se opět k moci, další v politickém kleptomanovi Okamurovi. Někdo s bolestí cítí narůstající zášť a nenávist uvnitř společnosti, další se více než obává manipulátorské, hybridní války z různých stran, z oligarchizace médií. S obavami vidíme pokusy o "novou normalizaci". Nemáme vůbec dobrý pocit z toho, jak likvidujeme vlastní planetu, jedinou kterou máme.

Ptáte se: co dělat?

Srpnový mýtus, aneb Rukopisné boje 2.0

22. 8. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 10 minut

Amorfní "socialismus s lidskou tváří" zrozený v ČSSR v roce 1968 představuje dnes pouhý epifenomén širších dějin neúspěšných vzpour proti ruskému a sovětskému imperialismu.

Nehledě na sebedramatizaci "nejskromnějšího národa na světě", který se už padesát let zuřivě ohání okřídlenou formulací: "Tak jako já ještě nikdo přes držku nedostal."Nic tak neusvědčuje ze lži dobové "filozofy" srpnové porážky Pražského jara 1968, jako absurdní tvrzení ohledně "smyslu českých dějin", podle nějž Češi "i tentokrát probojovávali velké ideje příliš brzy". S přílišným předstihem se systém sovětské nadvlády nad střední a východní Evropou pokusili změnit obyvatelé východního Německa, Maďarska či Polska z přelomu 40. a 50. let, jejichž naděje a snahy byly hned vzápětí rozmašírovány pásy tanků. Po sesazení Chruščova bylo však na jakoukoliv reformu sovětského komunismu v satelitních státech beznadějně pozdě. Šance na úspěch byly mizivé a s ohledem na konkrétní průběh čs. "obrodného procesu" dokonce téměř nulové. Řečeno s Ivanem Svitákem, čs. reformní komunisté se v roce 1968 snažili vynalézt kulatý čtverec.

Michael Kocáb o méně známých okolnostech odsunu sovětské armády z Československa

22. 8. 2018

čas čtení 33 minut

Kocáb: Generáli z Najvyššieho sovietu po nás tak vrieskali, až som sa ich normálne bál. KGB sa zase vyhrážala

Michael Kocáb, který v roce 1991 vyjednal odchod sovětské okupační armády z Československa, nyní o svém jednání s ruskými generály a politiky poskytl rozhovor Karolu Sudorovi ze slovenského Denníka N. Rozhovor zveřejňujeme i zde, se souhlasem Michaela Kocába i Denníka N. V Denníku N je rozhovor ZDE.

O Pražském jaru ve švýcarském rozhlase

22. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Včera,  tedy v úterý 21.8., byl na švýcarském státním rádiu SRF 2 vysílán hodinový pořad k událostem Pražského jara. Jako  Čecha žijícího v CH mne velice potěšilo, že události z Československa z roku 1968 nejsou v zahraničí zapomenuty. Narozdíl od českého "rádoby" prezidenta, který k tomu nemá co říct.

Pokud byste si chtěli pořad SRF 2 poslechnout, najdete ho zde, píše Zdeněk Poláček:


K tomu poznamenává Jan Čulík: Padesáté výročí invaze Varšavského paktu do Československa vyvolalo pozornost mnoha světových médií. Psali o něm v New York Times, několikrát v Guardianu, o rozhovoru v Radio France Internationale informujeme ZDE, v úterý 21. srpna se vysílala také inteligentní diskuse o Pražském jaru na Radio Scotland, atd., atd.

Maďarská vláda od začátku srpna přestala poskytovat potraviny odmítnutým uprchlíkům

22. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

 


Maďarské úřady od začátku srpna přestaly rozdělovat potraviny některým odmítnutým žadatelům o azyl, kteří jsou zadržováni v transitních zónách na maďarsko-srbské hranici. Maďarská vláda musí okamžitě zajistit, aby všichni zadržovaní žadatelé o azyl obdrželi dostatečné množství jídla v souladu s legálními povinnostmi Maďarska.

"Maďarská vláda se přiklonila k rekordní nelidskosti, když začala odmítat potraviny pro lidi, které vězní, a zjevně se vyžívá v porušování lidskoprávních zákonů, včetně svých povinností jako členské země Evropské unie," konstatuje Lydia Gall z organizace Human Rights Watch. "Cílem je zjevně cynický pokus přimět žadatele o azyl, aby se vzdali svých žádostí o azyl a opustili Maďarsko."

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Saúdská Arábie chce popravit pokojné aktivistky

22. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

 Státní prokuratura v Saúdské Arábii požaduje trest smrti proti pěti aktivistkám, včetně aktivistky bojující za lidská práva Israa al-Ghomgham. Aktivisté jsou souzeni u protiteroristického tribunálu, přestože jsou obviněni čistě z pokojných protestů.

Saúdská Arábie také zablokovala vysílání feministické rozhlasové stanice. Podpořte ji!!

  12978

Facebook vyvolal v Německu násilné útoky proti uprchlíkům

22. 8. 2018

čas čtení 3 minuty

 

Dirk Denkhaus, mladý hasič v německém městě Altena, se vloupal na půdu domu, obývaného uprchlíky, a podpálil ho. Vymlouvá se, stejně jako další občané, nenávidící uprchlíky, na Facebook. Právě Facebook v Německu vyvolává nenávistnými lžemi, zveřejňovanými na Facebooku, hněv proti uprchlíkům. Zatímco na veřejnosti se lidé vůči uprchlíkům v Alteně chovají přátelsky, místní facebookové stránky překypují protiuprchlickou nenávistí a lžemi o tom, jak obrovskou "hrozbou" jsou uprchlíci, píše deník New York Times v rozsáhlé, silně znepokojující analýze.

Venezuela "paralyzována" zavedením nové měny

22. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Venezuelskou ekonomiku v úterý ochromilo zavedení nové měny. Tisíce podniků zavřelo kvůli snaze adaptovat se na "suverénní bolívar" a mnoho zaměstnanců zůstalo doma.

https://twitter.com/BBCNewsnight/status/1032022293814202368


Rusko připravuje vyzvednutí rakety s jaderným pohonem z Barentsova moře

22. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta


Podle zdrojů blízkých televizi CNBC seznámených se zprávou amerických zpravodajských služeb se hledání zúčastní tři plavidla, přičemž na jednom se nacházejí přístroje pro zacházení s radioaktivním materiálem. Termín provedení operace zatím není znám. Byla publikována informace, že raketa se potopila v listopadu.

V květnu americká televize s odvoláním na své zdroje informovala, že Rusko provedlo čtyři testy nové rakety a všechny skončily neúspěšně. V Kremlu reagovali výzvou věřit slovům ruského prezidenta. Prezident na jaře tvrdil, že zkoušky rakety koncem minulého roku byly úspěšné.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Vzestup a pád "měkké moci"

22. 8. 2018

čas čtení 1 minuta

Takřka před třiceti lety americký politolog a bývalý úředník Clintonovy administrativy Joseph Nye načrtl ideu měkké moci, upozorňuje Eric X. Li. Tento pojem definoval éru po skončení studené války.

USA se odmítly zúčastnit moskevské schůzky k Afghánistánu

22. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Představitelé USA nepřijedou na schůzku k Afghánistánu konanou v Moskvě 4. září, sdělily agentuře Interfax představitelé amerického ministerstva zahraničí. "S ohledem na předchozí schůzky v moskevském formátu se domníváme, že tato iniciativa bude sotva prospívat jakémukoliv pokroku v daném směru," prohlásil představitel ministerstva.

Přečetli jsme:

21. srpen 1968: Z infekce nesvobody jsme se ani za 50 let nevyléčili

22. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

My jsme si zvykli žít v nesvobodě, být ovládáni, vzhlížet k mocným, poslušně se jim podřizovat. Pak se stal zázrak, komunistický režim padl, sám se zhroutil, vyžil, dostali jsme volnost (nikoli svobodu) zadarmo a hned jsme šilhali po vůdcích, z nichž jedním byl Václav Klaus, ze kterého se ovšem časem vyklubal člověk, který svobodu nenávidí. Dnes to vidíme, my jsme se z infekce nesvobody, tedy z jistého druhu "pohodlí", kdy jiní rozhodují za mě, kdy nejsme občané, ale manipulovaní jedinci, kteří sežerou kdejakou lež, ve velkém polykají nesmysly a polopravdy, nestačili vyléčit.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Jak se podívat Rusům přímo do očí

22. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jaký tedy vlastně je a jaký by měl být vztah Evropanů k Rusku? Nejprve si pomozme několika čísly. Čtvrtina Čechů v červencovém průzkumu pro organizaci Post Bellum neuměla říci, co se v roce 1968 stalo. Podle jiného průzkumu pro Českou televizi neví třetina mladých ve věku 18 až 34 let, že do Československa v roce 1968 přijely tanky vojsk Varšavské smlouvy. Má to zcela praktické a velmi nepříjemné dopady. Hromadná ignorace moderní historie umožňuje následovníkům sovětského imperialismu, k němuž se Putin otevřeně hlásí, úspěšně prosazovat politiku rozdělování Evropanů. Umožňuje jim ovládat veřejný prostor, a tím pádem držet volant od současnosti i budoucnosti.

Celý text: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v červenci 2018

1. 8. 2018

čas čtení 2 minuty

V červenci 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 755.82 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 78 297.50 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem července 2018 277 484.92 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
46385