20875

Fico vyhrál, ale o vládě rozhodne Pellegrini

1. 10. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Po prvních exit polls po slovenských volbách jsem chtěl napsat komentář obsahující apel na to, že v ČR bychom taky potřebovali stranu jako Progresivní Slovensko (PS), aby uměla vyhrávat volby.

A vlastně ji máme: jsou to piráti (píši piráti s malým „p“ stejně jako lidovci nebo socialisti nebo občanští demokraté). Jen bychom potřebovali, aby odešli do opozice a vyrostli tam do podoby PS. Tím by můj komentář potvrzoval tezi, že každý v těch výsledcích voleb bude hledat téma, které už beztak prosazuje dávno předtím (jako já odchod pirátů do opozice).

 20874

Lessons from the Slovak elections: when a third of voters believe wild conspiracies, the country is heading for a crash

1. 10. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Picture: The Ship of Fools.


Early on Sunday morning, it became clear from the results of the Slovak elections that Progressive Slovakia  will not be able to close the gap on Fico Smer's lead of about five percentage points. The winner of the election is likely to attempt a governing coalition with the parties Hlas-SD and the far-right SNS.

In the end, Progressive Slovakia scored significantly only in Bratislava and its surroundings, Košice and Skalica. It will thus only have a say in the shape of the next government if Fico's attempt to form a government fails. However, there are no indications of this happening.

The main lesson of the Slovak debacle is that if you let the disinformation ecosystem in your country operate so freely for years that a third of the population gradually comes to believe nonsense on the level of the "flat earth theory", you will seriously endanger the very possibility of rational political debate and the strategic interests of the whole society.

 20706

After the Slovak elections:

Is the Czech Republic facing the fate of a frontline state? Czech government will not fight disinformation. Shadow boxing with Russia

1. 10. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 12 minut

Photo: Czech right-of-centre PM Petr Fiala


Evil will prevail if good men do nothing, according to a statement attributed to Edmund Burke. It is still valid today. According to the findings of the Czech Security Information Service (BIS), there is concrete evidence of payments by a Russian agent to Czech citizens for the dissemination of Russian propaganda in the Czech Republic. Journalists and other public figures were allegedly involved in this effort. The appearance of the BIS chief, General Koudelka, who talked about this before a parliamentary committee, while not entirely surprising, is nevertheless shocking in its own way.

Máte-li obavy z voleb na Slovensku, Česko je ohroženo autoritářským populismem hned po něm

30. 9. 2023

čas čtení < 1 minuta

Upozorňuje na to Karel Dolejší v děsivém, ale velmi věcném článku.

Mnohé reakce na tento  tweet Alexandra Mitrofanova dokazují, že jsme zřejmě ztraceni. 20871

Slovenské volby vyhrál Ficův Smer

30. 9. 2023

čas čtení 4 minuty


Populistická strana Smer bývalého premiéra Roberta Fica má nakročeno k vítězství ve slovenských volbách.

Po sečtení hlasů ve více než 98 % okrsků má Smer šanci získat 23,37 % hlasů. Na druhém místě skončilo Progresivní Slovensko Michala Šimečky s 16,86 %, těsně následované Hlasem Petera Pellegriniho s 15,03 %.

Výsledek voleb  dále posílí obavy o budoucí zahraničněpolitickou orientaci Slovenska. Fico slíbil zastavit vojenskou pomoc Ukrajině, kritizoval sankce namířené proti Rusku a vedl kampaň proti právům LGBTQ+. Jeho rétorika vyvolává obavy, že by se Bratislava mohla připojit k Maďarsku Viktora Orbána jako hlas vstřícnější k Rusku v rámci EU a NATO.

Průzkumy u východů z volebních místností  původně naznačovaly, že se na první místo dostalo Progresivní Slovensko. Jak se však během noci sčítaly hlasy, tyto naděje se rozplynuly.

Přesto zůstává podoba příští slovenské vlády nejasná a hodně bude záležet na složitém sestavování koalic s menšími stranami, včetně Hlasu a OĽaNO Igora Matoviče.

Odborníci a politici popisují volební kampaň v zemi jako vysoce polarizovanou a poznamenanou záplavou dezinformací na internetu.

Výsledky ukazují, že Progresivnímu Slovensku se dařilo zejména v Bratislavě. Na celostátní úrovni to však na zisk plurality nestačilo.

* * *

- Pozor na SNS

Milan Nič, vedoucí výzkumný pracovník německé Rady pro zahraniční vztahy a expert na Slovensko upozorňuje, že zásadní věcí, kterou je třeba sledovat, je, zda nacionalistická Slovenská národní strana (SNS) překročí pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu.

"Jejich 9-10 mandátů by změnilo parlamentní aritmetiku ve prospěch koalice vedené Ficem," řekl.

- Ultrapravicová Republika se podle průzkumů u volebních místností dostane do parlamentu s asi 6 procenty hlasů.

- Vítězí na Slovensku liberálové?

Podle průzkumů u východů z volebních místností vede Progresívne Slovensko:

Byl zveřejněn exit poll agentury Focus pro TV Markíza:

- Progresivní Slovensko Michala Šimečky: 23,5 %.

-  Smer Roberta Fica: 21,9 %

- Hlas Petera Pellegriniho: 12.2%

 

 20876

Polská opozice doufá, že obrovské shromáždění ve Varšavě ovlivní volby

1. 10. 2023

čas čtení 5 minut

 
Donald Tusk říká, že jeho "pochod milionu srdcí" je poslední šancí na záchranu demokracie v zemi
 

Největší polská opoziční koalice doufá, že v neděli, dva týdny před parlamentními volbami, které jsou podle průzkumů příliš těsné, zaplní ulice Varšavy svými příznivci.

Donald Tusk, bývalý předseda Evropské rady, který vede hlavní opoziční koalici, vyzval své příznivce, aby se v poledne sešli v centru Varšavy na takzvaném "pochodu milionu srdcí", který má být demonstrací síly před hlasováním 15. října.
 30537

Sněmovna reprezentantů USA schválila provizorní zákon o financování státu - bez peněz pro Ukrajinu

1. 10. 2023

čas čtení 5 minut

Návrh zákona Sněmovny reprezentantů nezahrnuje financování Ukrajiny, které se stalo zdrojem pobouření mezi ultrapravicovými poslanci
Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila návrh zákona o prodloužení financování vlády o 45 dní a poslala jej do Senátu, přičemž k odvrácení federálního shutdownu zbývají už jen hodiny. Pokud Joe Biden nepodepíše zákon o financování do půlnoci, vláda bude uzavřena.

Návrh zákona prošel Sněmovnou reprezentantů v drtivém poměru 335 ku 91 hlasům, přičemž 209 demokratů se připojilo ke 126 republikánům, kteří zákon podpořili. Devadesát republikánů bylo proti tomuto návrhu zákona.

 20870

Slovenské volební kampani dominovala digitální propagandistická revoluce

30. 9. 2023 / Albín Sybera

čas čtení 10 minut

Foto: Šéf Progresivního Slovenska Michal Šimečka zveřejnil na Facebooku vlastní video poté, co se rozšířilo lživé "deep fake" video, v němž údajně tvrdil, že po svém volebním vítězství "zdraží pivo" 

V předvečer dnešních předčasných parlamentních voleb na Slovensku  zaplavily sociální sítě nahrávky jednoho z hlavních uchazečů, lídra liberálního Progresivného Slovenska Michala Šimečky, vytvořené umělou inteligencí, "obhajující" zvýšení cen piva.

Policie vydala 28. září oficiální varování před "lživou technologií", "zmanipulovanými zvukovými nahrávkami" a "upravenými videi".

Ruská agrese na Ukrajině: Rumunsko hlásí možné narušení vzdušného prostoru během útoků

30. 9. 2023

čas čtení 18 minut

Ukrajina vede protiofenzívu bez leteckého krytí. Bojujeme proti nepříteli, který má velkou početní převahu. Naprostá většina Ukrajinců na frontě nejsou profesionální vojáci. Jsou to civilisté, kteří nikdy nedrželi v ruce zbraň, než museli bránit své domovy a rodiny.


- Rumunsko hlásí možné narušení vzdušného prostoru při ruských útocích

Člen NATO Rumunsko v sobotu oznámilo, že jeho vzdušný prostor mohl být narušen během nočních útoků dronů Ruska na infrastrukturu na sousední Ukrajině, informovala právě agentura France-Presse.

Od doby, kdy Moskva vypověděla dohodu umožňující bezpečnou přepravu obilí přes Černé moře, zintenzivnila údery na jižní ukrajinské regiony Oděsa a Mykolajiv, kde se nachází důležitá infrastruktura pro vývoz obilí.

"Po zjištění skupin bezpilotních letounů směřujících k ukrajinskému území v blízkosti rumunských hranic" byli varováni obyvatelé obcí Tulcea a Galati, uvedlo ministerstvo obrany ve svém prohlášení.

Radarový sledovací systém ... naznačil možný neoprávněný vstup do vnitrostátního vzdušného prostoru, přičemž signál byl zjištěn na trase směrem k obci Galati.

Ministerstvo obrany uvedlo, že se zatím nezdá, že by na rumunské území spadl nějaký předmět, ale pátrání bude pokračovat i v sobotu.

Kolem půlnoci obdrželi obyvatelé Galati a Tulcei, které leží naproti přístavu Reni na jihu Ukrajiny za Dunajem, varování, aby se ukryli.

Výstražná opatření byla zrušena asi o dvě hodiny později.

Začátkem tohoto měsíce postavili rumunští vojáci protiletecké kryty na ochranu obyvatel ve východní obci Plauru poté, co byly v oblasti nalezeny úlomky dronů.


 20869

Volby na Slovensku: hlasování na ostří nože s Ukrajinou na programu dne

30. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Globální deník Guardian v sobotu dopoledne bezprecedentně uvádí jako první zprávu dne právě probíhající volby na Slovensku: 


Fico: "Válka vždy přichází ze Západu. A svoboda a mír vždy přicházejí z východu"

Volby mohou rozhodnout, zda se země bude držet liberální, prozápadní linie, nebo se začne více přiklánět k Rusku
 
Na Slovensku začaly volby, které mohou rozhodnout o tom, zda se země bude držet své liberální, prozápadní linie, nebo se vzdá své pevné podpory sousední Ukrajině a přikloní se více k Moskvě.

Po bouřlivé kampani, která zahrnovala i fyzické potyčky, a uprostřed vlny dezinformací na internetu  populistický a nacionalistický trojnásobný premiér Robert Fico a jeho strana Smer-SD soutěží ve volbách  s nováčky z Progresivného Slovenska, přičemž PS vedlo jen ve dvou ze čtyř posledních průzkumů veřejného mínění.

Ani jedna ze stran se však nepřiblíží většině ve 150členném parlamentu a ta, která skončí první, nebude mít pravděpodobně snadné sestavit vládní koalici: výsledky půl tuctu menších stran budou pro ustavení vlády rozhodující.

 19422

Německá vláda vytýká Elonu Muskovi kritiku jejího zachraňování uprchlíků

30. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

 
Ministerstvo zahraničí poukazuje na to, že humanitární organizace ve Středomoří zachraňují životy 


Německá vláda pokárala Elona Muska poté, co kritizoval práci záchranných lodí, které ve Středozemním moři provozují německé humanitární skupiny.

Elon Musk, nynější majitel Twitteru,  v pátek retweetoval video, které ukazuje uprchlíky a humanitární pracovníky na lodi. Pravicový účet, který tento materiál umístil na Twitter, ho  použil k pochvale populistické krajně pravicové strany Alternative für Deutschland (AfD), která zaujímá tvrdý postoj k otázkám migrace.

"Uvědomuje si to německá veřejnost?"  Musk napsal ve svém retweetu.

Německé spolkové ministerstvo zahraničí odpovědělo Muskovi přímo na Twitteru: "Ano. A říká se tomu záchrana životů."

 19475

Ve Středozemním moři se topí stále více dětí. Zachrání je Evropská unie?

29. 9. 2023

čas čtení 8 minut

Moderátor, BBC World at One, pátek 29. 9. 13 hodin: Evropu pronásleduje přízrak. Nikoliv komunismus už nyní ve 21. století, ale migrace, jejíž počty prudce rostou, překračuje Středozemní moře, zatěžuje zdroje vlád a komunit v první linii a podněcuje výzvy k důrazné reakci postižených zemí a znepokojených občanů. V pátek ráno OSN oznámila, že počet migrantů, kteří zahynuli nebo jsou pohřešováni při pokusu o překonání Středozemního moře, se letos oproti loňsku zvýšil o 200 %. Dětská agentura OSN UNICEF zároveň oznámila, že počet dětí bez doprovodu, které se vydaly na cestu přes centrální část Středozemního moře, se zvýšil o 60 %. Počet zemřelých nebo zmizelých na trase se loni ztrojnásobil na 990. Hovořil jsem s Nicolou della Chipette, koordinátorkou UNICEF v Itálii. Zeptal jsem se jí, jaké změny zaznamenali při přeplavbách Středozemního moře.

Nicola della Chipette: V letošním roce, a zejména v létě, pozorujeme prudký nárůst příjezdů. Více než 11 600 dětí překročilo centrální Středozemní moře bez rodičů nebo zákonných zástupců, a to je o 60 % více než ve stejném období loňského roku. Kdy se na stejnou cestu vydalo pouze 7200 dětí.

Moderátor: A jedná se o děti, které na lodě pravděpodobně umístili rodiče nebo opatrovníci a  poslali je přes Středozemní moře?

Nicola della Chipette:  Ano, existují různé důvody, proč přichází tolik dětí. Některé z nich možná přišly o rodiče během cesty do Itálie. Některé z nich byly skutečně vyslány samy. Všechny tuto plavbu podnikají na velmi nebezpečných plavidlech ve velmi nebezpečných podmínkách a bohužel víme, že mnoho z nich skutečně umírá. Můžeme říci, že letos ve Středozemním moři zahynulo nebo zmizelo nejméně 289 dětí, ale víme, že toto číslo může být ve skutečnosti vyšší, protože nevíme o všech ztroskotáních, ke kterým došlo.

Jak to bylo se skandinávskou pomocí při boji proti komunismu

30. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Haló! Haló! Já jsem také ze severu a mnoho přátel ze Švédska, Finska, Dánska a Norska také pomáhalo opozici v boji s komunistickým režimem, píše Jiří Pallas.


Je mi trapné se dožadovat pozornosti, ale několik přátel mě upozornilo na výstavu pořádanou Post Bellum s výběrem, pro který by se dal použít příměr “vycucaný z prstu”. Upozornil jsem odpovědného pracovníka Post Bellum na podivné mezery ve výběru “dobrovolníků za Skandinávie” (text níže) a můj dopis byl promptně přiložen k odkazu na výstavu na stránkách Post Bellum. Bohužel, pokud někdo zabloudí na výstavu, nabude dojmu, že pomoc byla věcí jednoho falešného profesora a pár lidí, kterých se do sametu nestačil zbavit.

Zde můj přípis:


 20359

Jak se vyvíjí ruská obranná taktika na Ukrajině

29. 9. 2023

čas čtení 12 minut

Na určité úrovni lze rostoucí ztráty Ukrajiny připsat vývoji ruské obranné taktiky na bojišti. Ruští vojenští velitelé se poučili z chyb, které nedokázaly odrazit ukrajinskou protiofenzívu na podzim loňského roku, a upravili svou taktiku a dále posílili druhou a třetí obrannou linii, uvádí Hlib Parfonov.

 19263

EU připravuje zákaz vývozu součástek, aby zablokovala používání západní technologie v ruských bezpilotních letounech

29. 9. 2023

čas čtení 5 minut

 
Evropská komise vyzývá členské státy k přísněj kontrole exportu západních součástek, aby se zajistilo, že sankce nebudou obcházeny

 

Brusel varoval evropské společnosti a vlády, že by mohl zakázat prodej některých komponentů do Turecka a dalších zemí, odkud Írán a Rusko získávají součástky pro bezpilotní letouny a další zbraně útočící na ukrajinská města.

Připomínky Evropské komise následují po zveřejnění 47stránkového dokumentu,  v němž ukrajinská vláda podrobně popisuje využití západních technologií v Rusy odpalovaných dronech a apeluje na to, aby byly rakety dlouhého doletu použity k útokům na místa výroby dronů v Rusku, Íránu a Sýrii.

 17210

Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajinský dron zasáhl ruskou rozvodnu poblíž hranic, sděluje gubernátor; ruská raketa zasáhla město Mykolajiv

29. 9. 2023

čas čtení 9 minut

 
Ukrajinský dron shodil výbušninu na ruskou rozvodnu v obci Bělaja a zapálil transformátor, říká místní gubernátor; raketa zasáhla "infrastrukturní objekt" na okraji Mykolajiva


- Ukrajinský dron zasáhl ruskou rozvodnu: gubernátor


V pátek ukrajinský dron shodil výbušninu na rozvodnu v ruské vesnici nedaleko hranic a přerušil dodávky elektřiny do nemocnice, uvedl regionální gubernátor.

V obci Belaja, vzdálené necelých 25 kilometrů od hranic, "ukrajinský dron shodil na rozvodnu dvě výbušná zařízení", uvedl kurský oblastní gubernátor Roman Starovojt na komunikační platformě Telegram.

"Jeden z transformátorů se vznítil. Pět osad a nemocnice byly odříznuty od dodávek elektřiny. Na místo vyjely hasičské posádky," dodal.

"Dodávka elektřiny bude obnovena, jakmile to bude bezpečné."

 20815

Prosíme naše věrné čtenáře o finanční příspěvek na provoz Britských listů

15. 9. 2023

čas čtení < 1 minuta


Částka na našem účtu se pohybuje na minimu.

Prosíme přispějte na náš účet.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Děkujeme.

Jan Čulík
Britské listy

Sankce USA proti šéfovi srbské rozvědky by měly znamenat komplexnější změnu politiky

29. 9. 2023

čas čtení 9 minut

Píše politolog Jasmin Mujanović na serveru Just Security

Americké ministerstvo financí nedávno uvalilo sankce na šéfa srbské rozvědky Aleksandara Vulina kvůli jeho zapojení do "nadnárodního organizovaného zločinu, nelegálních operací s narkotiky a zneužití veřejné funkce". Sankce rovněž zdůraznily, že Vulin "využíval svých veřejných funkcí k podpoře Ruska, čímž usnadňoval škodlivé aktivity Ruska, které zhoršují bezpečnost a stabilitu západního Balkánu, a poskytoval Rusku platformu k dalšímu posilování jeho vlivu v regionu".


 20387

Slovenské volby jsou na cestě k tomu pozměnit střední Evropu

29. 9. 2023 / Albín Sybera

čas čtení 11 minut

Slováci se v sobotu 30. září vydají k volebním urnám v předčasných volbách, které mají urovnat politické zmatky, jež v zemi panují v posledním roce a půl.

Vzhledem k tomu, že skandály stíhaný bývalý premiér země Robert Fico, který se do popředí politiky vrátil jako prokremelský populista, se v průzkumech pohybuje na vedoucí pozici kolem 20 %, není jasné, zda vnitropolitické nepokoje ale v dohledné době utichnou.

 20085

Otázka, na niž nikdo neodpoví

29. 9. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

V předvečer slovenských voleb Moskva už oslavuje vítězství svých lidí na jihovýchodní straně Jablunkovského průsmyku. Leč nebojte se, nás přece před ruskou zpravodajskou válkou proti Západu ochrání letouny F-35 - už za dvanáct let.

 20720

Nebezpečná popularita misogyna Andrewa Tatea mezi britskými mladíky

29. 9. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

 

Andrew Tate se proslavil krátkým účinkováním v britské verzi televizní reality show Big Brother v roce 2016. Z pořadu byl vyloučen poté, co se objevilo video, na němž napadl ženu páskem. Platforma vytvořená Tatem  vedla ke zneužívání desítek žen. Britský influencer založil na Telegramu platformu War Room, kde muži v jeho službách učí ostatní, jak sexuálně zneužívat ženy. Svádějí je a nasazují na práci.

 20868

Vztah mezi anti-LGBTQ+ politikou a úpadkem demokracie

29. 9. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut


Zpráva britského Národního statistického úřadu (ONS) uvádí, že počet Britů, kteří se otevřeně hlásí k LGBTQ+, se za posledních několik let vyšplhal na rekordní úroveň, uvádí britský web Pinknews. Statistika zveřejněná ve středu (27. září) odhalila, že počet Britů žijících otevřeně jako členové LGBTQ+ komunity vzrostl mezi lety 2017 a 2022 o 50 procent. Nárůst je zvláště patrný u Britů ve věku 16 až 24 let, kde se v průměru téměř každý desátý identifikuje jako gay, lesba nebo bisexuál. Sexual orientation, UK - Office for National Statistics (ons.gov.uk)


 19422

Musk před klíčovými volbami po celém světě zrušil na Twitteru tým pro integritu voleb

29. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

 
Zpráva přichází poté, co EU uvedla, že platforma dříve známá jako Twitter vykazuje ze sledovaných sociálních sítí nejvyšší míru dezinformacíElon Musk, majitel společnosti X, potvrdil, že zrušil tým, který pracoval na prevenci narušení voleb, jen několik dní poté, co EU oznámila, že tato platforma, dříve známá jako Twitter, má nejvyšší podíl dezinformací ve třech evropských zemích.

V noci na dnešek Musk zřejmě poprvé reagoval na konstatování EU, že X má nejvyšší podíl dezinformací z velkých platforem sociálních médií, obrázkem tří tučňáků s logy Facebooku, Instagramu, TikToku a YouTube, kteří zdraví jiného tučňáka s logem X.

 19422

EU varuje Muska poté, co se na Twitteru objevila nejvyšší míra dezinformací

29. 9. 2023

čas čtení 10 minut

 

Muskovi bylo sděleno, že jeho platforma Twitter musí dodržovat nové zákony určené k boji proti falešným zprávám a ruské propagandě

EU je obzvláště znepokojena pokračující ruskou propagandou v sociálních médiích před klíčovými volbami, které se uskuteční v neděli na Slovensku a 15. října v Polsku

 
EU vydala Elonu Muskovi varování, aby dodržoval nové rozsáhlé zákony týkající se falešných zpráv a ruské propagandy, poté co bylo zjištěno, že platforma X - dříve známá jako Twitter - má nejvyšší podíl dezinformačních příspěvků ze všech velkých platforem sociálních médií.

Zpráva analyzovala poměr dezinformací pro novou analýzu, která poprvé odhaluje rozsah falešných zpráv na sociálních médiích v EU. TikTok a LinkedIn odstranily miliony falešných účtů. 18417

Po čem baží ruská propaganda?

29. 9. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Zatímco BIS ústy svého šéfa naléhá na tvrdší postup proti profesionálním lobbistům Kremlu v české kotlině – aniž by nekriticky přijatou zprávu o působení ruské propagandy podložila konkrétními informacemi –, kanadskou politickou scénou v tomto týdnu otřásl obrovský skandál s ovacemi pro bývalého příslušníka nechvalně proslulé 14. granátnické divize Waffen SS (1. galicijská) Yaroslava Hunku v kanadském parlamentu za přítomnosti ukrajinského prezidenta Zelenského.

Prohlášení proti společnému jednání vlád ČR a Izraele

29. 9. 2023

čas čtení 12 minut

Vyzýváme ministry a ministryně české vlády, aby zrušili plánované nadstandardní jednání s členy izraelské vlády v čele s Benjaminem Netanjahuem, Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je vrcholným představitelem okupačního a apartheidního státu, čelícího u Mezinárodního soudního dvora obvinění z možného páchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Sám premiér Netanjahu svou dlouhodobě represivní politikou vůči Palestincům, jako jsou podpora mimosoudních poprav či neodůvodněných uvěznění, omezování lidských a občanských práv, plánování a podpora vojenských přepadů a střílení do civilistů, podpora demolic domů a stavby segregační zdi, okupace a dosídlování palestinských území či anexe Východního Jeruzaléma, naplňuje všechny body tzv. Magnitského zákona přijatého Poslaneckou sněmovnou ČR, a spíš než aby byl českouvládou vítán při nadstandardních jednáních, měl by být umístěn na sankční seznam Ministerstva zahraničí.

 20867

Žížaly pomáhají vyprodukovat tolik obilí jako Rusko, konstatují vědci

29. 9. 2023

čas čtení 3 minuty


Tito skromní tvorové, kteří rozkládají organickou hmotu a provzdušňují půdu, se podílejí až 6,5 % na světové sklizni obií.

Podle studie dokumentující obrovskou roli žížal v produkci potravin se jejich podíl na světové sklizni obilí rovná podílu Ruska.

Podle vědců jde o 140 milionů tun potravin ročně, což by z žížal udělalo čtvrtého největšího světového producenta, kdyby byly státem. Rusko v roce 2022 vyprodukovalo 150 milionů tun a letos očekává produkci 120 milionů tun.


 19422

EU možná dosáhne určitého úspěchu ve snaze přimět technologické firmy, aby se zabývaly lživými informacemi na svých sítích, ale hodně štěstí s Elonem Muskem

29. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Evropská unie oznamuje výsledky zpráv předložených technologickými firmami o rozsahu falešných informací na sociálních médiích. Jsou to první analýzy od doby, kdy zákon o digitálních službách dal EU nové rozsáhlé pravomoci pokutovat a jinak trestat ty, kteří si vedou špatně, píše Chris Stokel-Walker.


Bylo zjištěno, že Muskův Twitter má ve srovnání se svými konkurenty nejvyšší množství  dezinformačních příspěvků. "Existují povinnosti vyplývající z tvrdých zákonů," uvedla Věra Jourová, evropská komisařka odpovědná za dodržování  kodexu proti dezinformacím. Jako zklamaná učitelka se Jourová na tiskové konferenci po zveřejnění zprávy obrátila na Muska. "Takže můj vzkaz pro Twitter/X je, že se musíte podřídit," řekla. "Budeme sledovat, co děláte."

Hospodaření OSBL za srpen 2023

6. 9. 2023

čas čtení 2 minuty


Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V srpnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 51 631,70, výdaje byly v srpnu 66 829,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář. Zůstatek 1.9. 2023 je 493,55 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

 20592

Kreml v ruských regionech vytváří "výbušnou směs"

29. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Kreml vytváří výbušnou směs, která pravděpodobně vydrží nejméně dvě desetiletí. Vzniká tak, že Moskva v regionech rozdává obrovské množství peněz lidem, kteří slouží ve válce na Ukrajině, a přesvědčuje obyvatelstvo, že Rusové jsou zapojeni do "hrdinských" činů stejně jako jejich předkové, upozorňuje Sergej Černyšov.

 20332

Změna klimatu postihuje 80 % větších měst v Rusku. Ohrožuje produktovody, železnice a menšiny

29. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Abnormálně horké léto roku 2023, které přineslo rekordy v celém světě, je součástí trendu globálního oteplování, jenž zasahuje Rusko tvrději než drtivou většinu ostatních zemí. Nový průzkum říká, že tento trend oteplování ohrožuje nejen ruskou infrastrukturu na severu, ale dokonce i přežití početně malých národů.

 18380

Vědci se snaží modifikovat bakterie, které žerou plasty, aby je likvidovaly v obrovském množství

28. 9. 2023

čas čtení 10 minut

 

Když byl na skládce odpadků nalezen mikrob, který si pochutnával na plastové láhvi, sliboval revoluci v recyklaci. Nyní se vědci pokoušejí tyto síly ještě zvýšit, aby vyřešili naši odpadovou
krizi, píše Stephen Buranyi.
 

V roce 2001 učinila skupina japonských vědců na skládce odpadků překvapivý objev. Ve výkopech plných hlíny a odpadu našli slizkou vrstvu bakterií, které vesele přežvykovaly plastové lahve, hračky a další drobnosti. Bakterie při rozkladu odpadků získávaly energii z uhlíku obsaženého v plastu, který využívaly k růstu, pohybu a dělení na ještě více plastů chtivé bakterie. Bakterie se živily plastem.

 19995

Proč v Rusku ty statisíce vojáků zabitých na Ukrajině nevadí

28. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

Někdy se setkávám s názory lidí ze Západu, že čím více lidských ztrát Rusko utrpí, čím více zraněných a traumatizovaných Rusů se vrátí domů, tím dříve se změní veřejné mínění a Rusové se začnou stavět proti válce.

Mnoho Ukrajinců, včetně mě, si to v prvních měsících války myslelo také. Oslovovali jsme ruské matky, ruské ženy, říkali jsme jim, že jejich synové a manželé budou zabiti nebo zmrzačeni. Dostali jsme jen velmi malou zpětnou vazbu a prakticky žádné výsledky, píše Anton Geraščenko.

Pro Rusy jsou tito mrtví vojáci "hrdinové, kteří bránili vlast". A Rusové se rozhodli je takto vnímat, posíleni propagandou a ideologií - Rusko je v heroizaci mrtvých velmi dobré. Odmítají si uvědomit, že to byla jejich země, která napadla jiný stát, jejich země, která zabíjí, rabuje, znásilňuje a zraňuje civilisty na Ukrajině; že tito ruští vojáci jsou vrazi a zločinci. 

Ve skutečnosti se mnoha ruským ženám život zlepší, když jejich muži odejdou - mnoho z nich mělo problémy s alkoholem, týrali své rodiny, nepracovali v řádných zaměstnáních.

 20699

Musel jsem pít vlastní moč, abych přežil

28. 9. 2023

čas čtení 5 minut

 
"Musel jsem pít vlastní moč, abych přežil." Afričané vyprávějí o tom, jak byli na tuniských hranicích vyhnáni do pouště

Zatímco se EU chystá poslat peníze v rámci dohody v hodnotě 1 miliardy eur, lidé, kteří se snaží dostat do Tuniska, zažívají vyhánění do pouště

"Je to utrpení": uprchlík vypráví, jak jeho rodina zemřela v poušti

 
Migranti ze subsaharské Afriky hovoří o hrůze toho, že byli násilně deportováni i do odlehlých pouštních oblastí, kde někteří zemřeli žízní, když se pokoušeli překročit hranice do Tuniska.

Jakpak je tomu asi v Česku?

Každý šestý přírodní druh je ve Velké Británii ohrožen vyhynutím, varují odborníci na přírodu

28. 9. 2023

čas čtení 5 minut

 
Zpráva o stavu přírody vykresluje neutěšený obraz divoké přírody ve Velké Británii

Podle obsáhlé analýzy předních vědců zabývajících se volně žijícími živočichy hrozí ve Velké Británii vymizení každého šestého přírodního druhu.

 

Zpráva uvádí nejznepokojivější výsledky u ptačích druhů - 43 % z nich je ohroženo vyhynutím,ale nejistá budoucnost nyní hrozí i dalším oblíbeným druhům, jako je hrdlička zahradní, plšík lískový, orchidej střevíčník pantoflíček a úhoř evropský. Zpráva tvrdí, že je to z velké části důsledek lidské činnosti, která způsobuje rozklad životního prostředí, urychluje šíření nemocí, jako je ptačí chřipka, prostřednictvím průmyslových chovů a spalováním fosilních paliv, což mění klima.

29740

“Jako v 50. letech” aneb epidemie společensky nebezpečné sprostoty

28. 9. 2023 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Kdekdo se opět cítí jako v 50. letech 20. století. Většinou lidé, kteří toto období nezažili a znají ho jen zprostředkovaně. Zrovna nedávno měl tento nutkavý pocit jeden režisér, na něj s chutí navázal jeden bývalý olympijský medailista. Soudě podle diskusí na sociálních sítích, padesátá léta okolo sebe vidí i mnoho dalších jedinců. Je to jako epidemie. Když jsem viděl toho režiséra, kterak spokojeně žvaní jako host jedné z nejsledovanějších internetových televizí o tom, že se nesmí vyjádřit a láme tak úspěšně vaz logice, vzpomněl jsem si na covid. Vzpomněl jsem si na to, jak po ulicích v Praze běhali lidé s Davidovými hvězdami, majíce pocit, že jsou pronásledováni stejně jako židé během holocaustu. A udělalo se mi z toho poněkud zle.

 19296

Pravda nevítězí

28. 9. 2023 / Wenzel Lischka

čas čtení 2 minuty


Že pravda vítězí, too je v našem obchodním věku vyloženou dezinformací. Snad to pořekadlo platilo u nás, na tom našem mizerném Západě, někdy v raném feudalismu, kdy se vedly spory a války na základě krve a cti, ale v průmyslovém věku získalo toto tvrzení další rozměr navíc, který jej zcela zpochybňuje.


30775

Stinné stránky slunného podzimu

28. 9. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 3 minuty

V románu Marka Twaina Dobrodružství Toma Sawyera je Tomův kamarád Huckleberry Finn chlapcem, který na jaře jako první začal chodit bos a na podzim jako poslední obouval boty. Od Hucka to byl nejen projev výjimečné otužilosti, ale také chudoby. Což nic nemění na tom, že letošní podzim v česku vypadá tak, že by Huck mohl i v Česku chodit bosý podobně dlouho, jako ve své domovské Missouri. 

Jako dítěti mi přišlo tvrzení, že kalendářní léto trvá téměř do konce září, absurdní.  

 19296

Nedej zahynout nám ni budoucím

28. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Vévodo české země, kníže náš, svatý Václave! Co vlastně myslíme, když se k němu obracíme slovy, aby nedal zahynout nám ni budoucím? Děláme z něj Boha? Dokonce ale ani ten, který je všemohoucí, nezasáhl v Auschwitz a Birkenau,

Zkusme to vzít ale popořádku. Musíme začít tím, že můžeme zahynout. Můžeme zahynout jako národ, ba jako lidstvo. Tu možnost je třeba brát vážně, byť mnozí řeknou, že k nám takto ze středověku doléhá bezbřehý alarmismus, protože růst trvá přece věčně. Svatý Václav představuje jinou věčnost. Věčnost, která počítá s koncem.

 20380

Není nejvyšší čas spravit naši krajinu tak, aby v ní rády žily včely? V zájmu všech a klidně proti vůli hlupáků?

28. 9. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

Otevřený dopis novému ministru zemědělství v době, kdy se blíží stý den jeho hájení.

Bydlíme na Vysočině kousek od velko-širých zemědělských lánů. Vypadají nejspíš skoro stejně, jak je kdysi kolektivizoval „bolševik“. Rozoral kvetoucí meze, vyklučil remízy, zahrnul radlicí úvozy a cesty, které nám dnes chybí, abychom my (kteří nemusíme mít zadek stále strčený v autě) i veškerá fauna mohli v klidu, jednoduše a svobodně putovat krajinou. Když se rozhlédnete v tomhle konkrétním místě (ale i leckde jinde), je tu minimum kvetoucích rostlin, které by mohly zaujmout včely a nasytit je. Je to vlastně neuvěřitelná arogance doby, tj. všech, kteří na tom mají svůj podíl nebo jim to prostě jen nevadí.

Rusko zveřejnilo video admirála Sokolova den poté, co Ukrajina prohlásila, že je mrtvý

27. 9. 2023

čas čtení < 1 minuta 
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry, na nichž je vidět, jak se Viktor Sokolov, velitel jeho Černomořské flotily, účastní zasedání rady pro obranu prostřednictvím videohovoru, den poté, co Ukrajina prohlásila, že Sokolov byl zabit při útoku na velitelství flotily v Sevastopolu.


Ukrajinské speciální jednotky v pondělí uvedly, že Sokolova, nejvyššího admirála Moskvy na Krymu, zabily spolu s dalšími 33 důstojníky při raketovém útoku, který byl minulý týden načasován tak, aby se kryl se schůzkou námořních představitelů.

 20705

Trumpovi právníci se hodlají odvolat proti rozhodnutí soudce, že se Trump při budování impéria dopustil podvodu

27. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

 
Soudce Arthur Engoron v úterý odmítl zamítnout žalobu obviňující bývalého amerického prezidenta z nezákonného přehánění svého majetku 


Donald Trump se při budování realitního impéria, které ho katapultovalo ke slávě a do Bílého domu, po léta dopouštěl podvodů, rozhodl v úterý newyorský soudce, který důrazně odmítl návrh bývalého prezidenta na zamítnutí občanskoprávní žaloby proti němu.

Soudce Arthur Engoron zjistil, že Trump a vedoucí pracovníci jeho společnosti, včetně jeho synů Erica a Donalda mladšího, běžně a opakovaně klamali banky, pojišťovny a další osoby tím, že masivně nadhodnocovali majetek a v dokumentech přeháněli své  jmění.

 20864

Kterak "spasit míra": Pohled z Ruska

27. 9. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Vlivný ruský politolog Sergej Karaganov, jenž stojí v čele thinktanku Rada pro zahraniční a bezpečnostní politiku, navrhuje "zabránit 3. světové válce" (čti: porážce ruské invaze na Ukrajinu) nasazením taktických jaderných zbraní. 

 20652

Manželství ve středověku

27. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 13 minut

V souvislosti s aktuálními spory o to, co je to vlastně manželství a jaká je jeho tradiční podoba, jak lidé vlastně žili v tradiční společnosti, jsem se pustil do čtení knihy kolektivu autorů o manželství ve středověku (Joanne M. Ferraro & Frederik Pedersen (eds.): A Cultural History of Marriage in the Medieval Age, Bloomsbury Academic 2023). Rád bych čtenáře Britských listů seznámil formou stručného publicistického souhrnu s tím, co jsem se o tomto tématu dozvěděl (záměrně ignoruji pasáže, často rozsáhlé, o manželství ve středověkém judaismu a islámu).

Posouvání hranic lidskosti, které tak moc vypovídají o nástupu fašismu na všech frontách….

27. 9. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 5 minut


Utopené děti, narychlo postavené zdi, ploty z ostnatých drátů, přeplněné koncentrační tábory a vlády soupeřící o to, která bude s migranty nakládat hůř a která jim vyhnanství a těsný únik a vyčerpávající cestu do bezpečí co nejvíce znepříjemní - všechny tyto morální nehoráznosti zajímají veřejnost ještě méně a "do zpráv" se dostanou málokdy.

(Zigmund Bauman, Cizinci před branami, 2017)


Film Hranice a "neuvěřitelné verbální útoky" na Agnieszku Holland, která patří do polské a světové kinematografie stejně jako Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski a celá ta polská filmová vlna "morálního neklidu" (1976 - 1981). Nejen moji generaci formovala tato skupina polských režisérů ve filmových klubech v osmdesátých letech dvacátého století.

S hlubokými  obavami myslím v těchto dnech na tuto statečnou ženu plnou soucitu s každým trpícím, který se na této planetě vyskytuje, což pivní fašisté, ideologové a političtí poskoci všech dob a režimů nikdy nepochopí a tyto lidi nenávidí. Ano, tato světová filmová režisérka je přirovnávána současnými polskými vysokými politiky k Stalinovi a Hitlerovi a jejich filmové propagandě….

To, co se v současné chvíli odehrává nejen v Polsku, je však tak morálně nesnesitelné, že by člověk čekal, že i většina českých politiků odsoudí tento akt zdivočelých polských pravicových nacionalistů, který rozpoutal doslovný lynč na umělce. Zejména, když se jedná o starší dámu, která má tak blízko k českému filmovému prostředí (studovala v Praze FAMU a zejména v posledních letech zde často pracuje).

A slova českých, vládních nebo opozičních politiků? Slyšíte to hromové ticho?


Trest smrti za příspěvek na Twitteru. Pomůžete zachránit saúdského učitele?

27. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

K trestu smrti byl za příspěvky na sociálních sítích odsouzen saúdský učitel Mohammad. Na Twitteru, kde příspěvky zveřejnil, kritizoval tamního krále a korunního prince, a to za věznění náboženských představitelů a rostoucí ceny. Na této sociální síti má Mohammad pouze okolo 10 sledujících.
Jeho soudu předcházelo kruté a nespravedlivé zadržení. Nejprve ho státní bezpečnostní složky zatkly, když trávil čas s rodinou. Následně ho držely téměř čtyři měsíce na samotce. Během věznění se nemohl se svými blízkými nijak spojit.
copyright: © Private
Saúdské království v posledních dvou letech eskaluje zásahy proti svým kritikům na sociálních sítích. Jelikož tamní soudy na základě vágně formulovaných zákonů často vykládají pokojné vyjádření názoru jako „terorismus“, stávají se disidenti obětí krutých a nehumánních trestů.

Za kritiku politiků na Twitteru si nikdo nezaslouží smrt


Za jeho propuštění můžete po podpisu petice apelovat také přímo na saúdského ministra spravedlnosti. Pošlete mu dopis. Zvýšíte tím šance, že Mohammad ještě unikne popravě.
 
Apely přímo na odpovědné státní úředníky fungují – důkazem je nedávné propuštění egyptského právníka a obránce lidských práv Mohameda Bakera.
Také on čelil falešným obviněním z terorismu. Důvodem jeho zatčení ale patrně byla právní pomoc, kterou poskytoval utlačovaným Egypťanům a členům etnických menšin.
© hossam sarhan
Na svobodu se dostal po téměř čtyřech letech ve vazbě. Egyptský prezident mu udělil milost v červenci, a to i díky mezinárodnímu tlaku na jeho propuštění.
Za ukončení Mohamedova trestu jsme bojovali v roce 2021 během celosvětové kampaně Maraton psaní dopisů. Po svém propuštění uvedl, že nikdy nezapomene, že při něm Amnesty a její dobrovolníci stáli a poděkoval všem za jejich odhodlání.
 
Pokud se také chcete přidat k boji za lidská práva a stát se členem nebo členkou Amnesty, rádi vás mezi námi přivítáme! Vyplňte přihlášku, kterou naleznete spolu s dalšími informacemi na našem webu.

Proč nesmíte žádat o azyl, když hladovíte?

27. 9. 2023

čas čtení 2 minuty


Otázka, kdo by měl být přijat jako uprchlík, kterou dnes odpoledne ve svém projevu vznesla ministryně vnitra, je emotivní a velmi složitá. Suella Bravermanová se stala pro levicově liberální Británii vrcholně odpornou postavou, jakousi směsicí Margaret Thatcherové, Borise Johnsona a Drákulovy nevěsty, jejíž projev dnes  v pravicovém americkém think tanku ve Washingtonu o změně světových azylových pravidel téměř nikdo nebude poslouchat.v neutrálním duchu.

Suella Braverman říká nesmysly

27. 9. 2023

čas čtení 1 minuta


Suella Bravermanová říká absolutní nesmysly. Nikdo nemůže žádat o azyl ve Spojeném království na základě pouhé diskriminace. Musí existovat odůvodněný strach z pronásledování, podložený důkazy, a diskriminace je samozřejmě často jen jedním z aspektů širšího pronásledování, takže u mnoha a mnoha uprchlíků, kterým jsem v průběhu let pomohla, byli všichni schopni prokázat jasné důkazy z vězeňských záznamů, z lékařských záznamů, že byli vystaveni vážnému pronásledování. 

Takže si myslím, že musíme opravdu jasně říci, že získat azyl ve Spojeném království  kvůli pouhé diskriminaci není snadné. Ve skutečnosti je to nemožné. Ale velmi si myslím, jak mnozí komentátoři naznačili, že tohle je součást kulturní války konzervativní vlády před příštími volbami, kerá  využívá a zneužívá zranitelné lidi, kteří uprchli před pronásledováním, jako politický nástroj k získání  xenofobních hlasů, a to je dost zavrženíhodné. 


Také si myslím, že Suella Bravermanová se pravděpodobně staví do pozice příštího lídra toryů a myslí si, že tvrdý postoj k imigraci, azylu jí zajistí hlasy řadových toryů.

 

 20866

Jak to je skutečně s uprchlíky

27. 9. 2023

čas čtení 7 minut

Foto: Jan Egeland

V reakci na kontroverzní projev problematické britské, ultrapravicové ministryně vnitra Suelly Bravermanové, která v USA požadovala přepsání Ženevských konvencích o uprchlících z roku 1951, interviewoval rozhlas BBC v úterý v podvečer Jana Egelanda, bývalého náměstka generálního tajemníka OSN pro lidské a humanitární záležitosti. Ten uvedl nesmysly Suelly Bravermanové na pravou míru:


Moderátor: Přinášíme reakci na projev ministryně vnitra Suelly Bravermanové. Jan Egeland byl v letech 2003-2006 náměstkem generálního tajemníka OSN pro lidské a humanitární záležitosti. V současné době je generálním tajemníkem Norské rady pro uprchlíky. Nejprve si promluvme o její rétorice. Multikulturalismus selhal. Existují bezpečnostní hrozby.  Rád bych, abyste na to reagoval, a pak si promluvíme o podstatě její argumentace.

 20461

Putinův reakcionářský akceleracionismus

27. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Možná proto, že chybí obecná shoda na významech výrazů "konzervatismus" a "reakce" a jistě i proto, že první nenese stigma druhého, většiny komentátorů v Rusku a na Západě popisuje Putinův režim jako konzervativní - a vyhýbají se tvrzení, že je konzervativně reakční, píše Ivan Klyšč.

 20865

Rusko vystoupilo z Rady pro spolupráci v Barentsově moři

27. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Moskva sdělila členům skupiny Rady pro spolupráci v Barentsově moři, že z této organizace vystupuje, protože severské země odmítly spolupracovat s Ruskem nebo slíbit, že Rusko v závěru roku převezme předsednictví, jak předpokládají stanovy organizace.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
33551