Procento poslankyň v národních parlamentech: Rwanda 61%, Česko 26%

24. 9. 2023

čas čtení < 1 minutaRuská agrese na Ukrajině: Zelenskyj se během návštěvy Polska nesetkal s žádným polským politikem

24. 9. 2023

čas čtení 10 minut

 
- Ukrajinský prezident v Polsku předal medaile dobrovolníkům, kteří pomáhají ve válečném úsilí, ale nesetkal se s polským premiérem ani prezidentem uprostřed sporu o obilí


Volodymyr Zelenskyj během sobotní návštěvy v Polsku udělil dvěma polským dobrovolníkům státní vyznamenání, ale nesetkal se s žádnými oficiálními polskými představiteli.

Polsko se minulý týden rozhodlo prodloužit zákaz dovozu ukrajinského obilí, což otřáslo vztahy Kyjeva se svým sousedem, který byl jedním z jeho nejvěrnějších spojenců během ruské invaze.

Polský premiér v pátek Zelenskému vzkázal, aby "neurážel" Poláky. Zachoval tak ostrou rétoriku vůči Kyjevu před volbami, které se v Polsku uskuteční 15. října. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost je kritizována krajní pravicí za to, že se podle ní vláda podřizuje Ukrajině.

Zelenskyj  na Valném shromáždění OSN v New Yorku řekl, že Kyjev usiluje o zachování pozemních cest pro vývoz obilí, ale že "politické divadlo" kolem vývozu jen pomáhá Moskvě.

V sobotu cestou domů předal ocenění novinářce Biance Zalewské, která pomáhala převážet zraněné ukrajinské děti do polských nemocnic, a Damianu Dudovi, který shromáždil lékařský tým na pomoc zraněným vojákům poblíž frontové linie.

Zelenskyj poděkoval všem Polákům, kteří "od prvních dnů otevřeli své rodiny, své domovy, otevřeli se a pomáhali. Věřím, že jakékoli výzvy na naší společné cestě nejsou ničím ve srovnání s tím, že mezi našimi lidmi je taková síla."

Duda agentuře Reuters řekl, že Zelenskyj se na setkání choval velmi neformálně, jako starý přítel.

Vedoucí kanceláře polského prezidenta pro mezinárodní politiku Marcin Przydacz pro web Onet.pl uvedl, že jeho kancelář během Zelenského pobytu v Polsku žádný návrh na setkání nedostala.

- Ukrajinský dron zasáhl administrativní budovu v ruské Kurské oblasti

V Londýně se konala velká demonstrace požadující zrušení brexitu. Britské televize o ní neinformovaly

23. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Reportáže o demonstraci přinesla francouzská i německá televize, španělský a jihoafrický tisk. V Británii o ní informovaly listy Guardian a Independent a posmívala se jí ultrapravicová televize GBNews.

Mainstreamové televizní stanice o demonstraci, jíž se zúčastnilo více než 40 000 lidí, neinformovaly.


Další záběry:

Režisérka Agnieszka Holland terčem útoků polské ultrapravicové vlády

23. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Film Zelená hranice Agnieszky Hollandové svědčí o brutálním zacházení se syrskou rodinou, která se snaží dostat do Evropy
 Oceněný film, který ostře kritizuje přístup polské vlády k uprchlíkům, se začal promítat v kinech po celém Polsku poté, co byl před uvedením napaden členy polské vlády.

Zelená hranice, celovečerní film slavné režisérky Agnieszky Hollandové, získal minulý měsíc v Benátkách zvláštní cenu poroty. Vypráví příběh syrské rodiny, která se v roce 2021 snaží dostat do Evropy přes bělorusko-polskou hranici, a svědčí o brutálním zacházení ze strany polských pohraničníků.
 
"Ministr spravedlnosti" Zbigniew Ziobro přirovnal film k nacistickému propagandistickému filmu, který "ukazuje Poláky jako bandity a vrahy", přestože přiznal, že ho neviděl. Náměstek ministra vnitra Błażej Poboży označil film za "nechutnou pomluvu", která "škodí polskému státu a Polákům".

V telefonickém rozhovoru Hollandová uvedla, že ji jedovatost vládní reakce zaskočila.

 20847

Problém migrace by mohl vést k rozkladu EU, říká Josep Borrell

22. 9. 2023

čas čtení 9 minut


"Chceme-li přežít... potřebujeme migranty": Josep Borrell


Migrace by mohla být pro Evropskou unii "rozkladnou silou" kvůli hlubokým kulturním rozdílům mezi evropskými zeměmi a jejich dlouhodobé neschopnosti dosáhnout společné politiky, uvedl nejvyšší diplomat EU.

Přestože se Rusko bude snažit rozdmýchávat oheň v otázce migrace uvnitř Evropy, Josep Borrell odmítl, že by konflikt na Ukrajině přispíval ke krizi. Migraci označil za desetiletí starý problém, jehož zdrojem jsou války a chudoba v zemích odchodu.

Komisař EU pro vnější vztahy uvedl, že EU v ukrajinské válce dokázala zázraky a že je jednou z klíčových sil, které vytvářejí nový světový řád, v němž si globální jih zaslouží větší respekt a moc.

Ruská agrese na Ukrajině: Kyjev získal novou americkou vojenskou pomoc ve výši 325 milionů dolarů; Zelenskyj přijel do Kanady

22. 9. 2023

čas čtení 12 minut

- Zdá se, že při pátečních ukrajinských útocích na velitelství ruské černomořské flotily v Sevastopolu byl usmrcen její velitel admirál Viktor Nikolajevič Sokolov:
Ukrajinské letectvo "chtělo větší díru" do velitelství ruské černomořské flotily. Pak jej zasáhlo podruhé.
 
🔥 The headquarters of the Russian Black Sea Fleet ⚓ pic.twitter.com/O6X390ZdZD

Mluvčí ukrajinského letectva  uvedl, že doufal, že raketový úder na velitelství ruské černomořské flotily, k němuž došlo dříve v pátek, zanechá v budově větší díru.

Informuje o tom deník Kyiv Post:

    Mluvčí letectva Jurij Ignat v ukrajinské televizi uvedl, že výsledek úderu ho sice potěšil, ale doufal, že účinky budou dramatičtější.

    "Upřímně řečeno, chtěl jsem větší díru," řekl.

    S odkazem na střely Storm Shadow a Scalp dodané Spojeným královstvím a Francií, které byly při útoku použity, dodal: "Je to nejlepší reklama na světě pro naše zbraně, které létají přesně na cíl.

    "Z nějakého důvodu si ruská protivzdušná obrana nedokáže poradit, už poněkolikáté. Bude to pokračovat." ...

    Ignat uvedl, že útok byl proveden s pomocí "ruských obyvatel Krymu", kteří poskytli Ukrajině informace.

    Dodal: "To není jen úder do srdce námořních sil Černomořské flotily, to je úder Putinově diktatuře. Každý to uvidí. To se nedá utajit.

 
 
- Ukrajina uvedla, že provedla raketový útok na velitelství ruského černomořského námořnictva

Ukrajinská armáda uvedla, že její síly v pátek "úspěšně" zasáhly velitelství ruského černomořského námořnictva v krymském přístavu Sevastopol  

"Dne 22. září poblíž 12:00  ukrajinské obranné síly úspěšně zasáhly velitelství ruské černomořské flotily v dočasně okupovaném Sevastopolu," uvedla ukrajinská armáda na Telegramu.
 

Začíná škola

23. 9. 2023 / Jan Sláma

čas čtení 5 minut


Zdá se, že letos se třídy, oproti jiným letům na učilištích a odborných školách naplnily. Ne, že by za to mohlo MŠMT svou vizionářskou prací. To určitě ne. Tím to nebude. Co je toho tedy příčinou? Snad, že Ministerstvo pro vědu, výzkum a inovace dalo hlavy dohromady s MŠMT a podle občas propagovaného hesla, že vlastními schopnostmi a vzděláním si můžeme zajistit místo na slunci. Škarohlíd by mohl říci. „aby majitelé montoven měli méně práce se zaškolováním pracovníků“.

 20706

Diktatura realit, aneb nebavit, nediskutovat a nevěřit

23. 9. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 7 minut


Kdo to je?

Kudy chodí, tudy se chlubí. Kdo to asi tak je? Ano, je to český smích premiér, největší premiant všech dob ve zdolávání nejtěžších světových krizí české verze zdeformovaného kapitalismu ve stylu „chudí chudnou, bohatí bohatnou“. České chudší občany on má tak rád. Tuze rád. Tak rád, že jim navařil kulinářský blaf zvaný Český pravicový antisociální škrtící balíček. 

A proč občanům premiér nevalné pověsti valné dezorientace navařil odpudivé ekonomické pomeje? Navařil, protože s kolegou Babišem zadělali na nejničivější ekonomickou krizi v historii Česka. Poněvadž už nešlo skrývat plody vzájemné pravicové spolupráce, bylo urychleně nutné naservírovat tupý ekonomický pravicový sajrajt, který má zahladit stopy dobré družby. Občanům opět bude akorát na zvracení, ale s tím si už budoucnost nějak poradí. Vždyť si vždy poradila.

 19209

Belgická zdravotní pojišťovna: Znečištění vzduchu partikuláty má drastický dopad na zdravotnictví

22. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Foto: Slávek Svoboda, Mariánské náměstí

Snížení znečištění ovzduší tak, aby odpovídalo nejméně znečištěným 25 % míst v Belgii, by v roce 2019 ušetřilo 43 milionů eur  na návštěvách  občanů u praktických lékařů a na nemocničních pohotovostech.

Studie také zjistila, že větší množství stromů a trávy v okolí souvisí s menší poptávkou po návštěvách praktického lékaře a nemocnice.

Proč zdravotní pojišťovna zkoumá znečištění ovzduší? Protože, jak vysvětluje Christian Horemans, odborník na životní prostředí a zdraví z belgické pojišťovny Mutualités Libres: "Znečištění ovzduší má obrovský dopad na veřejné zdraví a tvoří obrovské náklady na belgické povinné zdravotní a invalidní pojištění. Považujeme za svou povinnost analyzovat rizika pro finanční udržitelnost zdravotního a invalidního pojištění, které je součástí sociálního zabezpečení."

Nedávná studie této pojišťovny , kterou provedl tým zahrnující belgické a nizozemské univerzity a výzkumná centra, porovnávala nároky na zdravotní pojištění 1,2 milionu lidí v Belgii v roce 2019 se znečištěním částicemi v jejich okolí. Finanční výsledky byly překvapivé.
 

 20852

Derek Sayer dostal cenu za své Pohlednice z Absurdistánu

22. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Jsem překvapen, ale zároveň velmi poctěn a potěšen, když se dozvídám, že moje kniha Pohlednice z Absurdistánu získala Kanadskou židovskou literární cenu za vědeckou práci na rok 2023, píše historik Derek Sayer. 


Porota knihu popisuje jako "kaleidoskopické putování napříč pěti desetiletími intelektuálního, uměleckého, kulturního a politického rozkvětu a tvořivosti v Praze" a v citaci oceňuje Pohlednice jako "velkolepou a rozsáhlou sbírku pozorného čtení, pronikavých vyprávění, obskurních skvostů a někdy vtipných, jindy rozervaných úvah o pražských kulturních elitách, i když je samotné geografické hranice města nedokážou pojmout. Židovství těchto proudů je v knize soustavně protkáváno a jemně zkoumáno. Pohlednice z Absurdistánu představují vrcholný počin zázračného vědeckého díla profesora Sayera o české moderně." 

Derek Sayer je emeritní profesor na univerzitě v Albertě.

Postcards from Absurdistan, Princeton University Press, vyšlo 1. listopadu 2022.

Popis knihy (724 stran):

Rozsáhlé dějiny Prahy dvacátého století zmítané mezi fašismem, komunismem a demokracií - s poučením pro svět, který je opět ohrožen diktaturou.

Pohlednice z Absurdistánu jsou kulturní a politické dějiny Prahy od roku 1938, kdy nacisté zničili umělecky živou liberální demokracii v Československu, do roku 1989, kdy se po více než čtyřiceti letech komunistické diktatury zhroutil socialistický režim v zemi. Derek Sayer ukazuje, že pražské dvacáté století zdaleka nebylo příběhem neúprosného pokroku směrem k nějakému "konci dějin", ať už fašistickému, komunistickému nebo demokratickému, ale tragikomedií opakujících se nočních můr odehrávajících se v zemi, kterou čeští disidenti nazvali Absurdistán. Praha, která se nachází v centru bouří, jež formovaly moderní svět, nastavuje znepokojivé zrcadlo absurditám a nebezpečím naší doby.

Sayer v brilantním vyprávění splétá živou montáž životů jednotlivých Pražanů - básníků a politiků, architektů a sportovců, novinářů a filmařů, výtvarníků, hudebníků a komiků -, kteří se ocitli v proudech bouřlivého půlstoletí po nacistické invazi. Je to území ideologa, kolaboranta, udavače, aparátčíka, disidenta, outsidera, mučitele a uprchlíka - nemluvě o nevinném přihlížejícím, který se vždy dívá jinam, a zelináři Václava Havla, jehož vědomá spoluúčast umožňuje, aby představení pokračovalo. Praha znovu a znovu odhaluje vysněné světy pokroku moderny jako konfekční kýč.

V době, kdy je demokracie opět globálně napadána, jsou Pohlednice z Absurdistánu nezapomenutelným portrétem města, který osvětluje potíže moderního světa.

 20837

Hlavní zdroj partikulátů, které způsobují předčasná úmrtí, je vedle automobilismu zemědělství

22. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

 
Zde je řada pozoruhodných a zásadních skutečností, které si málokdo uvědomuje.
Co je největším zdrojem PM2,5 (smrtelných částic, které způsobují celou řadu zdravotních potíží a předčasných úmrtí)?
Výfukové plyny z dieselových motorů?
Prach z pneumatik a brzd?
Kouř?
Ne.
Čpavek, píše ekolog George Monbiot.
 

Odkud pochází?

Téměř výhradně ze zemědělství.

Proto je úroveň znečištění ovzduší i v poměrně odlehlých venkovských oblastech často vysoko nad doporučeními WHO. 20848

Brutální chování na katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy pokračuje

22. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

🚫 Další smutná kapitola ze strany vedení KTF na konci prvního měsíce od výpovědi, píše Tomáš Petráček. 

🚫🚫 Na včerejší den 21.9. jsem byl narychlo povolán zastupujícím proděkanem Jinkem na okamžité jednání na děkanát. Kolovaly velmi, velmi divoké zvěsti.

Například okamžitou výpovědí proděkan Jinek vyhrožuje písemně před celou katedrou vedoucímu katedry Marku Šmídovi, pokud se bude nadále zdráhat vyučovat můj předmět Církevní a obecné dějiny raného novověku, který se mu těsně před začátkem semestru snaží vnutit do rozvrhu.

 20844

Ruská agrese na Ukrajině: Biden a Zelenskyj se setkali v Bílém domě

22. 9. 2023

čas čtení 6 minut

 
Americký prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová přivítali v Bílém domě ve Washingtonu své ukrajinské protějšky Volodymyra Zelenského a Olenu Zelenskou.


Na otázku jednoho z novinářů, jak důležitá je jeho návštěva, ukrajinský lídr odpověděl:

    Velmi důležitá.
 

 20842

Zvítězí Putin na Ukrajině?

22. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Polsko už nebude Ukrajině dodávat zbraně, oznámil polský premiér Morawiecki.

O tomto rozhodnutí hovořili v Channel 4 News ve čtvrtek večer s Radkem Sikorskim:

Moderátor Channel 4 News: Mluvil jsem s bývalým polským ministrem zahraničí Radkem Sikorským, současným poslancem Evropského parlamentu, a nejprve jsem se ho zeptal, zda ho tento náhlý obrat polského premiéra překvapil.

Strašidlo

22. 9. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

Ve svém nedávném projevu k evropskému parlamentu Ursula von der Leyen mimo jiné uvedla, že je třeba prozkoumat, jak by se EU měla bránit přílivu levných elektromobilů z východu jimiž jsou zaplaveny trhy.

Co je ale spíš skutečným (většinovým) zájmem občanů EU? Ochrana zdejších nadnárodních automobilových korporací, které doposud nedokázaly projít takovým rozvojem ke smysluplné elektomobilitě jako řada automobilek na východě nebo výroba i levných, malých, jednoduchých elektroaut; aby si třeba v Bulharsku, Albánii, Polsku nebo v Česku obyčejní lidé mohli bez finančních křečí pořídit pomocníka, který odpovídá kapacitě jejich pěněženky?

 20840

Někdo má docela velký zájem, aby byly Britské listy izolovány od české společnosti

21. 9. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Zaznamenáváme v poslední době docela cílenou kampaň, jejímž cílem zřejmě je omezit dopad článků vydávaných v Britských listech na českou společnost, a pokud možno co nejvíce ochromit jejich redakci.

Už přibližně dva měsíce je emailová adresa Britských listů denně zahlcována více než pěti sty totožných emailových spamů, naštěstí to lze relativně lehce odfiltrovat spamovým filtrem.

Závažnější je, že někdo zřejmě systematicky a zlovolně udával facebookovou stránku Jana Čulíka, takže Zuckerbergův algoritmus ji z neznámých důvodů zablokoval, čímž jsou zablokovány i facebookové stránky Britských listů. Tyto facebookové stránky byly používány k šíření informací o článcích v Britských listech, to přestalo být možné.

Zuckerbergův Facebook neumožňuje žádnou komunikaci s někým v jeho instituci, koho by bylo možno požádat o vysvětlení, proč byla stránka zablokována. Jak se říká anglicky, to add insult to injury, neboli česky, aby toho nebylo málo, nová facebooková stránka šéfredaktora Britských listů je zahlcována facebookovými stránkami s pornografií. Je to zábavné - zatímco naprosto seriozní facebooková stránka šéfredaktora BL byla zablokována, Zuckerbergovi zřejmě pornografické stránky na facebooku nevadí.

Co nemůžeme dělat my, s tím se obracíme s prosbou na čtenáře Britských listů. Prosíme, už to tady píšeme delší dobu, sdílejte sami články, které vás zaujmou, na sociálních sítích. Děkujeme.

Jan Čulík

Dvaadevadesátiletý Rupert Murdoch odstupuje z funkce předsedy společnosti Fox a News Corp a končí tak své působení v roli jednoho z nejvlivnějších a nejkontroverznějších mediálních magnátů na světě

22. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Rupert Murdoch léta mocně ovládal veřejné mínění a politiku v Austrálii, v Británii a v USA. Vyvolal brexit a v USA dostal do prezidentského úřadu Donalda Trumpa (nyní Trumpa nenávidí). Nejméně od šedesátých let se ho politikové báli.V dopise zaměstnancům, o němž jako první informoval Murdochem ovládaný deník Wall Street Journal, napsal: "Po celý svůj profesní život jsem se denně zabýval zprávami a myšlenkami, a to se nezmění. Nastal však čas, abych se ujal jiných rolí."

Dvaadevadesátiletý Murdoch se stane emeritním předsedou obou korporací, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Jeho nástupcem se nyní zřejmě stane dvaapadesátiletý Lachlan Murdoch, Murdochův nejstarší syn.

Předání přichází v době nejistoty v mediálním prostředí, kterému Murdoch tak dlouho dominoval. Společnost Fox soupeří o sledovanost s mnohem většími a lépe zajištěnými vysílacími společnostmi v době, kdy Američané vyměňují kabelovou televizi za streamovanou zábavu, zatímco News Corp, vlastník britských novin Times a Sun, bojuje o příjmy, protože prodej tisku klesá a reklama se přesouvá na velké platformy sociálních médií.

 20843

Murdoch nenávidí Donalda Trumpa

22. 9. 2023

čas čtení 5 minut


Moderátor Channel 4 News: Nyní se ke mně z New Yorku připojuje Michael Wolff, americký novinář a spisovatel, jehož nová kniha Pád, konec Murdochova impéria, vyjde příští týden. Michaele, je skvělé, že jste opět v našem pořadu. Domluvil jste si s Rupertem Murdochem, aby odešel do penze zrovna, když vychází vaše kniha:

Michael Wolff: Ano, my jsme, my jsme si spolu sedli a opravdu jsme se spikli, abychom mi pomohli prodávat knihy. Dělá to mnoho, mnoho lidí, ale kupodivu chápu, mluvím s lidmi uvnitř Murdochova impéria neustále a už 15 let, a vím,  že tam bylo obrovské množství obav právě kvůli mé knize, která má vyjít příští týden, jako autobus, který se na něj řítí, protože velká část knihy je o příběhu dvaadevadesátiletého starce.

Moderátor: Aha.

Michael Wolff:   A je o dvaadevadesátiletém člověku, který už není schopen efektivně řídit svou firmu. 

Satirik Jonathan Pie o rozhodnutí britského premiéra zrušit akce proti globálnímu oteplování

22. 9. 2023

čas čtení 4 minutyAutomobilový průmysl však vrátil úder a prohlásil, že změna politiky Rishiho Sunaka je proti růstu, proti ambicím a samozřejmě proti životnímu prostředí. 

Liz Trussová však posunutí termínu pro elektromobily uvítala, k čemuž vyzvala na začátku týdne. 

Pojďme se na to podívat. Je mi líto, ale pokud bývalá konzervativní premiérka (po dobu 49 dnů)  Liz Trussová někdy něco navrhne a vy se o dva dny později rozhodnete, že je to dobrý nápad, pak se možná budete muset jít rovnou zabít, docela upřímně řečeno.

31664

Na přechodu v Hybernské

22. 9. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 1 minuta

Tohle jsem si fotil sám pro sebe, protože mě pobavilo, že jsem asi o deset minut dřív viděl ve Vodičkově s botičkou Lamborghini, píše Matěj Metelec.

Komentovat jsem to neměl v úmyslu, že bohatí lidé víc porušují předpisy víme všichni. Je to nakonec logické - případně sankce je méně bolí a navíc mají (oprávněně) pocit, že pro ne bude snazší se jakémukoli postihu vyhnout.

Ale pak jsem s Elou a Bounty šel přes přechod v Hybernské a jiný mercedes jel dál, jako bychom byli vzduch. V takové situaci odmítám popobíhat a klidit se autu z cesty, naopak zastavím a začnu na něj řvát, že na přechod máme přednost, zvlášť když už jsme skoro v půlce. Týpek, tak mého věku, místo aby se zastyděl, na mě začal dělat obličeje. Dospělý člověk v obleku za volantem mercedesu.

Já si prostě myslím, že George Orwell měl pravdu, že věci jako luxusní auta by neměl mít nikdo. Ne kvůli levicovému aktivismu, ale prostě proto, že těm lidem dávají neoprávněný pocit, že jsou králové vesmíru a můžou si dovolit cokoli. 

Třeba ignorovat na přechodu děti a štěňata.

 20845

Ubíjení i nezdolnost

22. 9. 2023 / Pavlína Antošová

čas čtení 6 minut

Prózy Ladislava Fukse (24. 9. 1923 – 19. 8. 1994) prostřednictvím bizarního děje odkrývají vztahové panoptikum, které provokuje svou dvoupólovostí: Kromě hrůzy se v něm hlásí o slovo groteska. K určujícím prvkům zpravidla patří duševní poruchy – buď u nositelů moci, nebo u jejich obětí, a nezřídka na obou stranách. Málokdy jsou přítomny světlejší tóny; ale pokud se v autorových špičkových dílech vyskytnou, zazní nezapomenutelně.


Hospodaření OSBL za srpen 2023

6. 9. 2023

čas čtení 2 minuty


Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V srpnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 51 631,70, výdaje byly v srpnu 66 829,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář. Zůstatek 1.9. 2023 je 493,55 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 20815

Prosíme naše věrné čtenáře o finanční příspěvek na provoz Britských listů

15. 9. 2023

čas čtení < 1 minuta


Částka na našem účtu se pohybuje na minimu.

Prosíme přispějte na náš účet.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Děkujeme.

Jan Čulík
Britské listy

 20683

První kodifikace neosovětské národně bolševické ideologie

22. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Učebnice historie z pera Vladimira Medinského představuje první oficiální kodifikaci ideologie neosovětismu v jediné možné formě, jakou na sebe takové úsilí může vzít – sbírky mýtů a epických příběhů, které stvořily nacionální bolševismus a stalinismus, ústřední fenomény pro Kreml a ruský lid, říká Dimitrij Savvin.

 18235

Britská rozvědka: Rusko "téměř necvičí" své jednotky

22. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Nedostatek výcviku brání ruským vojákům v úspěšných útocích, uvedlo britské ministerstvo obrany. Hlavním faktorem je absence rotace jednotek mimo bojiště. Rusko se od Putinovy mobilizace vloni na podzim potýká s náborem nových vojáků, píše Thibault Spirlet.

 20209

Egypt vyměnil ruskou pšenici za francouzskou a bulharskou

22. 9. 2023

čas čtení 3 minuty

Egypt odmítl uzavřít velkou dohodu o nákupu ruské pšenice a místo toho ji bude kupovat od Francie a Bulharska. Ruské úřady se snaží stanovit neoficiální minimální cenu vyváženého obilí, aby nedošlo ke ztrátě části výnosů, ale tento přístup někdy přináší negativní výsledky.

Ruská agrese na Ukrajině. Svět zrazuje Ukrajinu

21. 9. 2023

čas čtení 10 minut


Dva mrtví a 21 zraněných při ruských úderech na šest ukrajinských měst; Zelenskyj se setká s Bidenem

Rusko v noci na čtvrtek zaútočilo na nejméně šest měst; Volodymyr Zelenskyj vystoupí v americkém Kongresu. Republikáni navrhují zákon o dočasném financování bez finanční pomoci pro Ukrajinu

- Zdroj z ukrajinské rozvědky sdělil,  že ukrajinská bezpečnostní služba a námořnictvo v noci zasáhly leteckou základnu Saky na Ruskem okupovaném Krymu a způsobily "vážné škody".

- Při největších ruských úderech od 15. srpna byli zabiti dva lidé. Masivní ruský útok zasáhl nejméně šest měst po celé Ukrajině a zranil nejméně 21 osob.
Útok provedený v Mezinárodní den míru se časově shodoval se summitem Valného shromáždění OSN v New Yorku, na němž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přednesl projev a představil ukrajinský "mírový vzorec".
 
- Ve městě Cherson na jihu země, v blízkosti frontové linie, byli při čtvrtečních útocích zabiti dva lidé a nejméně pět jich bylo zraněn
o poté, co úder zasáhl obytný dům, uvedl oblastní gubernátor Oleksand Prokudin.

- V Kyjevě bylo zraněno sedm lidí, včetně devítileté dívky,
informoval starosta Vitalij Kličko, a poškozeny byly některé obytné a komerční budovy.

- Nejméně šest úderů zasáhlo charkovskou čtvrť Slobidskij a poškodilo civilní infrastrukturu, uvedl oblastní gubernátor Oleh Syniehubov. Starosta města dodal, že dva lidé byli posláni do nemocnic.

- Podle ministra vnitra Ukrajiny Ihora Klymenka bylo v Čerkasech v centrální části Ukrajiny zraněno sedm osob a nejméně jedna osoba byla zachráněna zpod trosek.


- Ve Lvovské oblasti na západě země byla zasažena průmyslová zóna, kde došlo k poškození budov a požáru, ale informace o obětech nebyly bezprostředně k dispozici, dodal Klymenko.

-  Oblastní gubernátor Vitalij Koval informoval o úderech ve městě Rivne ve stejnojmenné severozápadní oblasti
.

- Velitel ukrajinské armády uvádí, že protivzdušná obrana sestřelila 36 ze 43 ruských raket vypálených při nočním útoku.

Zelenskyj v Radě bezpečnosti OSN: Jediným způsobem, jak zajistit mír, je zásadní reforma OSN

21. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Ukrajinský prezident zdůraznil, že Valné shromáždění OSN by mělo mít právo přehlasovat veto, a vyzývá k odstranění ruského vetaVolodymyr Zelenskyj řekl v Radě bezpečnosti OSN, že cestou k nastolení míru na Ukrajině a zabránění dalším agresivním válkám je zásadní reforma OSN.

Ukrajinský prezident argumentoval tím, že válka ukázala, že je třeba omezit právo veta, dát Valnému shromáždění OSN pravomoc přehlasovat veto a rozšířit stálé členy rady nad rámec současných pěti mocností, které získaly své výsadní postavení po druhé světové válce.

Ukrajinský prezident v projevu na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku uvedl, že skutečnost, že Rusko - agresorský stát na Ukrajině - má rovněž právo veta, které brání Radě bezpečnosti učinit cokoli k zastavení války, činí z OSN nesmysl.

 19831

Polsko už nebude posílat zbraně na Ukrajinu, říká polský premiér. Spor o obilí se vyostřuje

21. 9. 2023

čas čtení 5 minut


Výroky  polského premiéra Mateusze Morawieckého následují po obvinění Volodymyra Zelenského, že někteří v Evropě ve věci vývozu obilí ve skutečnosti pomáhají Rusku


Polsko, jeden z nejvěrnějších spojenců Ukrajiny, oznámilo ukončení dodávek zbraní do této země den poté, co prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Varšavu, že zákazem dovozu ukrajinského obilí,aby ochránila zájmy polských zemědělců, nahrává Rusku..

Polsko je od ruské invaze v únoru 2022 klíčovým spojencem a je jedním z hlavních dodavatelů zbraní Kyjevu. Přijímá také milion ukrajinských uprchlíků, kterým poskytuje různé formy státní pomoci.

Vztahy se však v posledních dnech zhoršily v souvislosti s rostoucím sporem o obilí. Ve středu polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval k zastavení dodávek zbraní s tím, že se jeho země rozhodla upřednostnit vlastní obranu.

 20735

Hlavním problémem Kremlu je, že uvěřil vlastní paranoidní propagandě

21. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

29. srpna Valerij Garbuzov, ředitel Institutu pro studium USA a Kanady, publikoval jeden z nejvýznamnějších článků, které se v posledních měsících objevily v moskevských médiích. Odsoudil ruské vedení za to, že žije v iluzorním světě, který si samo vytvořilo, a dopouští se kvůli tomu chyb. Od svých názorů neustoupil ani poté, co byl kvůli nim odvolán z funkce. 

 20837

Téměř všichni v Evropě dýchají toxický vzduch. Zvlášť špatné je to ve středovýchodní Evropě

20. 9. 2023

čas čtení 7 minut

 
98 % Evropanů dýchá vysoce škodlivý znečištěný vzduch, který má na svědomí 400 000 úmrtí ročně

Evropa čelí "vážné krizi veřejného zdraví", protože téměř všichni lidé na celém kontinentu žijí v oblastech s nebezpečnou úrovní znečištění ovzduší.

Analýza údajů shromážděných pomocí nejmodernější metodiky - včetně podrobných satelitních snímků a měření z více než 1 400 pozemních monitorovacích stanic - ukazuje hrozivý obraz znečištěného ovzduší, kdy 98 % lidí žije v oblastech s vysoce škodlivým znečištěním jemnými prachovými částicemi, které překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace. Téměř dvě třetiny z nich žijí v oblastech, kde je kvalita ovzduší více než dvojnásobně horší, než doporučují směrnice WHO.

Brutální útlak žen i v zavedené britské demokracii

21. 9. 2023

čas čtení 8 minut

Britskými médii v minulých dnech otřáslo odhalení, které realizovali investigativci z pořadu Dispatches televize Channel Four a z deníku The Times a týdeníku Sunday Times, že někdejší celebrita, televizní komik Russell Brand, na vrcholu své televizní slávy od roku 2000 do roku 2013 brutálně znásilňoval ženy a projevoval vůči nim absolutní misogynii. Russell Brand to samozřejmě popírá, jenže se ukazuje, že pro peníze lže o všem. Z původně levicové ikony se přesunul k ultrapravici a na svých sociálních sítích, kde ho dosud sledovaly miliony, a tím také obrovsky vydělával, šíří bludy a lži o covidu, očkování, Ukrajině a mnoha dalších tématech.


Jak se na vrcholu své slávy Brand vyjádřil docela otevřeně: Pokud lidem vyděláváte miliony, nechají vás chovat se jako šílenec. Nevadí jim to.

Britská média zpytují svědomí, jak je možné, že před deseti lety bylo zneužívání žen celebritami v britské televizi naprosto tolerované - dokonce Brand používal taxíky, které platila televize BBC, k přivážení svých milenek.

Komentátor londýnského komerčního rozhlasu James O'Brien na Twitteru pochválil sebezpytující článek vynikající komentátorky deníku Guardian Mariny Hyde, tak jsem se na něj podíval, píše Jan Čulík. Není to sranda. Je to otřes, co se dělo a zřejmě i nadále děje, nejen v Británii. No, posuďte sami:

 19396

Británie: Ultrapravicový britský premiér zrušil opatření proti globálnímu oteplování

21. 9. 2023

čas čtení 3 minuty


Rishi Sunak potvrdil zrušení klíčových ekologických cílů


Britský premiér odložil zákaz prodeje nových benzinových a naftových aut

Rishi Sunak oznámil zásadní přehodnocení své vládní politiky v oblasti klimatu a zrušil některé z nejdůležitějších ekologických cílů Spojeného království v jednom ze svých největších politických obratů ve funkci.

Sunakovo rozhodnutí vyvolalo zuřivost na levici i na pravici. Zuří i velké automobilky a další globální firmy. Poukazují na to, že Británie je  co do ekonomické strategie nyní naprosto nespolehlivá.

Na tiskové konferenci v Downing Street premiér oznámil, že Velká Británie již neplánuje ukončit prodej nových plynových kotlů do roku 2035 a o pět let posune termín pro zákaz prodeje nových benzinových a naftových automobilů.

Sunakovo oznámení přišlo po chaotických 24 hodinách, během nichž unikly podrobnosti jeho plánovaného projevu.

 20838

K zrušení britských klimatických závazků: Absolutní zuřivost v Konzervativní straně

21. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Foto: Lord Deben, (bývalý konzervativní poslanec Dolní sněmovny John Gummer)

Tento rozhovor se vysílal ve středu ve 13 hodin v pořadu rozhlasu BBC The World at One:
 
Moderátor: Jedna věc je jasná. To, co bylo docela železným politickým konsensem o tom, jak do roku 2050 dosáhnout čisté nuly, čímž se rozumí nevypouštět do tohoto data žádný oxid uhličitý nebo emise kompenzovat jinými politikami, tento konsensus se nyní rozpadl.

Lord Deben předsedal Výboru pro změnu klimatu, který radí britské vládě, od roku 2012 do června letošního roku. Připojil se k nám. Dobré odpoledne, lorde Debene. Dobré odpoledne. Musíte se divit, proč jste se vůbec obtěžoval v tom výboru pracovat...?

Lord Deben: Výbor pro změnu klimatu zcela jasně ukázal, že termíny, které jsme měli  například pro zavedení elektromobilů, lidem skutečně ušetří peníze. Půjde to proti krizi životních nákladů.  To, že se kvůli hlouposti vlády nepodařilo rozšířit větrné elektrárny na moři, zvýší náklady lidí. Boj proti změně klimatu je součástí boje proti krizi životních nákladů a dělat věci, které nyní premiér Sunak navrhuje, bude nesmírně škodlivé. A vládě v budoucnu nikdo neuvěří.  Byly to závazky, ke kterým se vláda plně zavázala, a jsou nezbytné k dosažení čisté nuly do roku 2050, což je zákonný požadavek. Takže vláda bude pohnána k soudu.

 16637

Náš spánek narušuje hrozba další pandemie

21. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Většině z nás se zdá, jako by pandemie covidu-19 nikdy nenastala. Je to jako zlý sen, ze kterého jsme se probudili a zoufale na něj chceme zapomenout - natolik, že většina vlád přestala sledovat aktuální počet případů. Ve Spojených státech přibývá hospitalizací a úmrtí, ale zjištění skutečného počtu infekcí není prioritou, píše Nigel Sizer.

 20706

Datová schránka ministerského nezájmu

21. 9. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 3 minuty

V červenci onoho památného roku 2023, roku neústupně nastupující umělé inteligence, která na požádání sepíše cokoli pro kohokoli, namaluje obrázky s láskou i bez lásky, složí skladby, nad kterými by slintal nejeden hudební genius, složila neochota českého státu další zkoušku z dospělosti.

V minulém článku  na toto téma jsem popsal, jak si s datovou schránkou, jakožto vrcholným nástrojem digitalizace po česku zvládá zahrát úředník s vlivem a mocí nad osudy a životy občana. Já uchopil možnosti věku umělé inteligence za pabity a dal se cestou digitalizace. To jsem si dal. Ale dobře mi tak, neboť věřit na státní inteligenci, v době inteligence umělé, se nevyplácí.

 18508

Britsko-francouzské a polsko-ukrajinské přátelství

21. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

V době, kdy vidíme značné napětí mezi Polskem a Ukrajinou, dvěma zatím nejbližšími spojenci v obraně proti ruské agresi, napětí připomínající ozvuky tradičního, nenávistného nacionalismu východní Evropy, britský král přijíždí konečně na oficiální návštěvu Francie.

Původně měla být Paříž cílem první zahraniční cesty Karla III., ale na jaře to nebylo možné, proto zavítal do Berlína. Pro mnohé české komentátory může být šokující, že král nezamířil přímo do Prahy nebo do Varšavy, protože v Česku vládne mýtus, že české nebo polské vztahy s Británií byly a jsou speciální a míří přímo proti Francii a Německu.

31119

Tři možné scénáře invaze před jejím zahájením

21. 9. 2023 / Pavel Urban

čas čtení 4 minuty

Daniel Veselý nás přesvědčuje, že "Kreml neměl potřebné kapacity na to, aby dobyl celou Ukrajinu" a že důvodem invaze byla expanze NATO k ruským hranicím. Dobrá, tak si to teoreticky otestujme. V podobě tří scénářů, o jakých mohl uvažovat ruský stratég na podzim 2021. První scénář: Rusko během několika týdnů či měsíců dobude celou Ukrajinu kromě Haliče a Volyně. Tato zbytková Ukrajina zaměstná Evropu humanitárními akcemi, poskytne Rusku možnost chovat se podle potřeby "energicky" či "rozumně" ("když budete oškliví, budeme to bombardovat"). Strategická protiofenzíva by se z tohoto cípu podnikala dost těžko, i kdyby se podařilo ukrajinskou armádu znovu postavit na nohy a odpovídajícím způsobem vyzbrojit. V takovém případě by Rusko obsadilo geopolitické pole, která má jistou důležitost v rámci východní poloviny Evropy. Ovládlo by jednoho z globálně důležitých producentů potravin. Ani ukrajinský průmysl, ze sovětských dob propojený s ruským, není zanedbatelný.

 20503

Polemika s Pavlem Urbanem

Hovořme o reálných příčinách ruské invaze na Ukrajinu

21. 9. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Pavel Urban uvozuje svůj polemický text tvrzením, že se snažím někoho přesvědčovat o tom, že Kreml neměl dostatečné kapacity na to, aby dobyl celou Ukrajinu, tedy i s Volyní a Haličí. Jenže pokud se čtenář obeznámí s mým článkem, na nějž Urban reaguje, zjistí, že svou domněnku opírám o prozápadní zdroje. Nechť si čtenář sám vytvoří úsudek po zhlédnutí interaktivní mapy ruské invaze v čase a nechť sám usoudí, zda je možné se 190 tisíci vojáky dobýt a okupovat tak rozlehlou a poměrně lidnatou zemi jako je Ukrajina, když uvážíme, že Varšavská smlouva potřebovala na okupaci mnohem menšího Československa půl milionu vojáků.

 16440

Osudově předražené potraviny

21. 9. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 3 minuty

„Na té situaci vychýlené mnoha vnějšími faktory se přiživili všichni. Těžko můžete za cenotvorbu kohokoliv trestat, žijeme ve svobodném tržním prostředí,“ říká ministr zemědělství za KDU-ČSL Marek Výborný. Na vysokých cenách potravin si vylámal zuby už jeho předchůdce Zdeněk Nekula a soudě podle citovaného vyjádření, není příliš pravděpodobné, že Výborný pochodí o moc lépe. Do značné míry právě proto, že není možné ukázat na konkrétního viníka, pojmenovat jasný prohřešek, ani najít adekvátní cestu k nápravě. V situaci, kdy bylo možné realizovat nadprůměrné zisky se prostě většina aktérů rozhodla tak učinit. Vzhledem k tomu, že vláda nedokázala připravit efektivní nástroj, kterým by tyto zisky dokázala zdanit, to bylo rozhodnutí jednoznačně racionální.

 20353

"Mohlo to způsobit, že čtu porno". Britský komik Stephen Fry šokován klonováním svého hlasu umělou inteligencí

21. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

Herec varoval  před nebezpečím umělé inteligence poté, co objevil verzi svého hlasu založenou na audioknihách Harryho Pottera

Britský komik Stephen Fry vydal varování před nebezpečím umělé inteligence poté, co prohlásil, že v jednom dokumentárním filmu byl bez jeho vědomí zfalšován jeho hlas. V projevu na technologickém festivalu CogX v Londýně přehrál ukázku z filmu, kde komentář zdánlivě četl on, a poté uvedl, že to bylo výsledkem digitálního klonování.

 20699

Každý třetí Evropan nyní hlasuje proti establishmentu

21. 9. 2023

čas čtení 8 minut

Analýza výsledků v 31 zemích v loňském roce ukázala, že 32 % hlasů bylo odevzdáno stranám, které jsou populistické, krajně levicové nebo krajně pravicové

Téměř třetina Evropanů nyní volí populistické, krajně pravicové nebo krajně levicové strany, ukázal průzkum, podle něhož široká podpora antiestablishmentové politiky prudce roste napříč celým kontinentem.

Analýza více než 100 politologů z 31 zemí zjistila, že v loňských národních volbách odevzdalo svůj hlas antiestablishmentovým stranám rekordních 32 % evropských voličů, zatímco na počátku roku 2000 to bylo 20 % a na počátku 90. let 12 %.

30537

Volby v USA ohrožuje politické násilí

21. 9. 2023

čas čtení 6 minut

V pondělí zveřejněná zpráva poukazuje na to, že zákony jednotlivých států USA nedokážou ochránit voliče a volební pracovníky před "rostoucím rizikem násilí se střelnými zbraněmi", které souvisí s rostoucí deregulací a prodejem střelných zbraní a také s tím, že američtí političtí představitelé podněcují nedůvěru v demokracii, píše Jessica Corbett.

 18342

Kauza Assange: Britský tisk raději slouží moci než svobodě médií

21. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Zatímco píšu tento článek, Julian Assange hnije v cele přísně střežené věznice Belmarsh, kde je držen již několik let. Každým dnem může být vydavatel WikiLeaks poslán do Spojených států, kde bude souzen na základě vykonstruovaných obvinění ze špionáže - a poté bude do konce života uvězněn.

Důsledky takového rozsudku nemohou být pro svobodu slova chmurnější, soudí Peter Oborne.

 20494

Válka na Ukrajině odhaluje nový globální řád - a vítězem je mocenský jih

21. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Pro mnohé v Evropě a Severní Americe bylo nepříjemným překvapením, že tolik zemí odmítlo přistoupit na sankce proti Putinovu Rusku. Sankce vůči Rusku uplatňuje 40 zemí, ale dvě třetiny světové populace žijí v zemích, které je neuplatňují.  Geopolitický rozkol v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině se znovu výrazně projevil na nedávném summitu G20 v Indii na začátku září. Shody se podařilo dosáhnout pouze na rozmělněném prohlášení, které hovořilo o "válce na Ukrajině", aniž by zmiňovalo ruskou agresi, informuje Nathalie Tocci v Guardianu.

 19442

Trestají USA Turecko za jeho neutrální postoj k válce na Ukrajině?

21. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Bidenova vláda uvalila sankce na pět tureckých společností a jednoho tureckého občana obviněného z pomoci Rusku vyhnout se sankcím a z podpory Moskvy při invazi na Ukrajinu, čímž zvýšila tlak na Ankaru kvůli jejímu neutrálnímu postoji k válce na Ukrajině, informuje Mark Episkopos na webu Responsible Statecraft.

30027

Amerika nemůže zastavit vzestup Číny

21. 9. 2023

čas čtení 9 minut

Není pochyb o tom, že se americká vláda rozhodla zpomalit hospodářský vzestup Číny, zejména v oblasti technologického rozvoje. Bidenova administrativa pro jistotu popírá, že by šlo o její cíle. Americká ministryně financí Janet Yellen 20. dubna prohlásila: "Hospodářský růst Číny nemusí být neslučitelný s vedoucím postavením americké ekonomiky. Spojené státy zůstávají nejdynamičtější a nejlépe prosperující ekonomikou na světě. Nemáme důvod obávat se zdravé hospodářské konkurence s jakoukoli zemí."

Bidenova administrativa však svými činy ukázala, že její vize přesahuje tyto skromné cíle. Nezrušila obchodní cla, která Donald Trump v roce 2018 uvalil na Čínu, přestože je prezidentský kandidát Joe Biden v červenci 2019 kritizoval a řekl: "Vláda se rozhodla, že je zruší. Prezident Trump si možná myslí, že je vůči Číně tvrdý. Jediné, co v důsledku toho přinesl, jsou ztráty amerických zemědělců, výrobců a spotřebitelů, kteří platí více." Místo toho se Bidenova administrativa snažila zvýšit tlak na Čínu zákazem vývozu čipů, polovodičových zařízení a vybraného softwaru. Přesvědčila také své spojence, jako je Nizozemsko a Japonsko, aby následovali jejího příkladu, píší Tony Chan, Ben Harburg a Kishore Mahbubani ve Foreign Policy.

Zelenskyj obvinil Rusko z genocidy a vyzval světové politiky k účasti na mírovém summitu

20. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

 

Ukrajinský prezident uvedl, že na mírový summit by byli pozváni všichni vedoucí politikové, "kteří netolerují žádnou agresi"

"Zlu se nedá důvěřovat. Zeptejte se Prigožina, zda lze spoléhat na Putinovy sliby." Zelenskyj v OSN.

Volodymyr Zelenskyj řekl ve Valném shromáždění OSN, že Rusko páchá na Ukrajině genocidu, a vyzval světové lpolitiky, aby se zúčastnili mírového summitu, který by pomohl zastavit invazi a budoucí agresivní války.


Ukrajinský prezident, který se poprvé osobně objevil v jednacím sále shromáždění v New Yorku, využil této příležitosti k tomu, aby se pokusil získat podporu pro složitou situaci své země mezi mnoha zeměmi, zejména v zemích globálního jihu, z nichž mnohé se tváří v tvář rozsáhlé ruské invazi snažily se neangažovat.

 20802

Jeden běžný virus stále zabíjí tisíce dětí ročně - ale nové vakcíny dávají naději

20. 9. 2023

čas čtení 6 minut

 
Nejčastější příčinou hospitalizace kojenců v USA a Evropě je virus, o kterém jste pravděpodobně nikdy neslyšeli: RSV. Většina lidí ho prožívá jako mírnou infekci připomínající nachlazení. U kojenců a starších lidí však může mít velmi závažný průběh. Příznačnými příznaky jsou abnormálně rychlé dýchání, propadání hrudníku mezi žebry a pod nimi a sípání nebo praskání - znepokojivé zvuky způsobené zánětem průdušek nebo naplněním malých vzduchových vaků v plicích tekutinou. Virus ztěžuje dýchání a krmení, což je pro novorozence zásadní, ale pro kojence ještě důležitější, píše Devi Sridhar, profesorka veřejného zdraví na univerzitě v Edinburku.

Obránci zvířat upozorňovali na utrpení zvířat při transportech, tramvajemi jezdili v maskách

20. 9. 2023

čas čtení 5 minut

Peklo jménem transporty – takový název měla akce Obránců zvířat, která se odehrávala na Václavském náměstí a v pražských tramvajích. Asi padesát členů spolku OBRAZ upozorňovalo na otřesné podmínky při transportech živých zvířat mimo země Evropské unie. V maskách zvířat jezdili pražskými tramvajemi a na Václavském náměstí ukazovali veřejnosti reálné záběry z transportů. Akce je součástí kampaně Lepší zákony pro zvířata, která si klade za jeden z cílů právě zákaz vyvážení zvířat z Česka do zemí mimo Unii.

 19040

Vadí-li Pirátům Blažek skutečně, odejdou do opozice a pomohou tak demokracii

20. 9. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Hlasování Pirátů o odvolání Pavla Blažka z vlády se účastnila ani ne polovina členské základny. Piráti doufali, že ve svém „zásadovém“ postoji, který se projevuje tím, že zůstávají ve vládě, najdou spojence v hnutí STAN. Ani náhodou. A opozice se jim právem vysmála. Ostatně kdo je vlastně opozice? ANO a SPD. Blažek může být ten, kdo vyjedná právě jejich podporu pro příští vládu ODS.

 20706

Ekonomický diletantismus české vlády

20. 9. 2023 / Filip Pertold

čas čtení 1 minuta

Snažil jsem se vypátrat, proč si český stát odmítl půjčit na výstavbu školek z Národního plánu obnovy, píše Filip Pertold. Zjistit jsem, že ve vedení tohoto státu stále chybí základní ekonomické vzdělání v této oblasti.

Tak si tady shrnu základní argumenty pro investice do školek a proč si na to má půjčit stát a ne čekat co udělá obec, či zda vzniknou samovolně.

 19040

Stále stejný politický příběh pokrytectví pokračuje v této zemi po dlouhá desetiletí s nepatrným nadechnutím kolem roku 1968 a 1989

20. 9. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 3 minuty

"Věnováno všem bývalým členům a bývalým sympatizantům politického hnutí "Piráti", jelikož míra pokrytectví těchto (tehdy) nadějných, mladých lidí - je až zdrcující…"

Zdá se, že v této zemi již nejsou politici od ničeho jiného, než aby četli umělé politické zdravice a jen se uměle vymezovali jeden proti druhému (většinou pouze na oko). Vlastně už to ani nikdo z širší veřejnosti nesleduje. Vždy, když vidím všechny ty politické sirotky bez lidí, bez podpory, navěky přikované ke své důležitosti, ke svým každodenním lžím, k vytěsněným pravdám reality života, které se v žádném veřejném prostoru nesmějí říct nahlas   - je mi až do pláče.


 17834

Pracovní životní prostředí

20. 9. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

Takové trochu tabu. Kdy jste o něm naposledy slyšeli v mainstreamových médiích? Jak se komu kde pracuje? Objektivní reportáž z provozu, úřadu, dílny... přímé rozhovory se zaměstnanci (v době svobody slova). Nikoli rozhovor se zaměstnavatelem – jak se u něho zaměstnanci mají. Chápu, že po sametové revoluci bylo zázrakem už jen vytvoření životaschopné firmy.

Na Ukrajině dosud zemřelo 273 460 ruských vojáků

20. 9. 2023

čas čtení 2 minuty

V ruských vládních dokumentech se objevily důkazy, které potvrzují ukrajinské zprávy o ohromujících ztrátách Ruska ve válce, které nyní činí 273 460 mrtvých.

Ruské ministerstvo práce a sociálního rozvoje objednalo od začátku totální války 259 493 úmrtních listů, vyplývá z dokumentů o výběrovém řízení, které objevila nezávislá ruská média Vjorstka.Vraždí Indie své občany doma i v zahraničí?

20. 9. 2023

čas čtení 4 minuty

Vražda v Kanadě posílila podezření z indického zásahu proti sikhským separatistům
 
Chalistánské skupiny, které chtějí nezávislost Paňdžábu, obviňují Indii ze zabíjení ve Spojeném království i  jinde

Kanada a Indie vyhostily vzájemně své velvyslance kvůli zabití sikhského vůdce.
 

Měsíce předtím, než byl Hardeep Singh Nijjar zastřelen na parkovišti v Kanadě, zemřeli na cizím území tři další Indové spojení se sikhským separatistickým hnutím - za okolností, které přinejmenším někteří považují za podezřelé.

V pondělí Justin Trudeau prohlásil, že existují "věrohodné důkazy", že za vraždou Nijjara stojí indická vláda, což je výbušné obvinění, které torpéduje již tak narušené diplomatické vztahy mezi Indií a Kanadou. Indie toto obvinění označila za "absurdní" a obě strany v reakci na něj vyhostily vysoce postavené diplomaty.

Jedovaté poměry na pražské magistrále

20. 9. 2023

čas čtení 2 minuty
 18794

Konec německých iluzí o Číně

20. 9. 2023

čas čtení 8 minut

Německá vláda se zbavila většiny iluzí o budoucích politických a ekonomických vztazích s Čínou. Způsob, jakým se bude orientovat při provádění svého nového přístupu, bude mít významné důsledky pro EU a další členské státy, píše Janka Oertel.

 16495

Koncem roku bude Rusko dávat na zbrojení 45 % svého rozpočtu

20. 9. 2023

čas čtení 1 minuta

Moskva v současné době utrácí 37 % rozpočtu na válku proti Ukrajině - a předpokládá se, že do konce roku utratí 45 %. Což je číslo, při němž bude téměř nemožné zabránit dalšímu poklesu rublu a kolapsu důvěry veřejnosti v budoucnost civilní ekonomiky.

 18190

Může Severní Korea poslat "dobrovolníky" na Ukrajinu?

20. 9. 2023

čas čtení 6 minut

Severní Korea poskytla podporu v občanských válkách v Etiopii, Angole, na Srí Lance a v Jemenu. Ačkoliv počet vojáků byl malý, severokorejská armáda pravděpodobně získala mnoho zkušeností s taktikou partyzánské války, která by mohla být pro Kreml užitečná, píše Peter Suciu.

31529