20895

Rusové zabili v ukrajinské vesnici Hroza 51 lidí včetně dítěte. Byli to účastníci pohřbu

5. 10. 2023

čas čtení 1 minuta

 
Ruská raketa ve čtvrtek zasáhla kavárnu a obchod s potravinami ve vesnici na severovýchodě Ukrajiny a zabila nejméně 51 lidí, kteří se účastnili vzpomínkového obřadu


Úřady zveřejnily záběry omráčeně vypadajících záchranářů, kteří se prodírají doutnajícími troskami. Některé fotografie ukazovaly těla ležící vedle betonových desek a zkrouceného kovu a jiné ukazovaly záchranáře odnášející těla.

Útok byl nejsmrtelnějším v Charkovské oblasti od ruské invaze před více než 19 měsíci, uvedl mluvčí charkovské oblastní vojenské správy pro ukrajinskou veřejnoprávní televizi Suspilne.

Byl to také jeden z největších počtů mrtvých civilistů při jediném ruském úderu od začátku války. "Byl to obchod s kavárnou poblíž. V obchodě byli místní obyvatelé, v kavárně, kde se konala zádušní mše za místního obyvatele. Celkem bylo na území asi 60 lidí. Zemřelo jich 50, včetně šestiletého chlapce," - uvedl ministr vnitra o čtvrtečním ruském  úderu na obec Hroza v Charkovské oblasti.

 16525

"Nepředstavitelně šílené": vědci ohromeni rekordním zářijovým vedrem na této planetě

5. 10. 2023

čas čtení 4 minuty

 
Podle vědců jsou na vině emise uhlíku, které jsou příčinou klimatické krize, a rychlý příchod jevu El Niño
 
Globální teploty se v září vyšplhaly na nový obrovský rekord   což vědce ohromilo.

Nejteplejší září v historii následuje po nejteplejším srpnu a nejteplejším červenci, přičemž červenec byl nejteplejším měsícem v historii. Vysoké teploty způsobily vlny veder a požáry po celém světě.

Září 2023 překonalo předchozí rekord pro tento měsíc o 0,5 °C, což je největší teplotní skok, jaký byl kdy zaznamenán. Září bylo přibližně o 1,8 °C teplejší než předindustriální období. Datové soubory evropských a japonských vědců tento skok potvrzují.


 16525

Ekofilm na Fakultě sociálních studií MU (Joštova 10) – debata dvou ministrů a jednoho hejtmana

5. 10. 2023

čas čtení 1 minuta

Jak je ženám v klimatické krizi / koncert Pavla Čadka

V pátek 6. 10. bude den environmentálních témat Ekofilmu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně

Sejdeme se už v 9:30 v atriu na koncertě Pavla Čadka, který kombinuje hru na violoncello, folk a decentní vtip.

V 10:30 následuje workshop: Jak se ukotvit a dobře být v klimatické krizi - práce s emocemi, který povede psychoterapeut a člen katedry environmentálních studií Bohuslav Binka. Sejdeme se v Atriu FSS MU.

Na dopolední program navazuje ve 13:00 v atriu FSS MU diskuse dvou ministrů a jednoho hejtmana na téma: Jaká je současná environmentální politika České a Slovenské republiky?

 20896

Narozeniny Václava Havla

5. 10. 2023

čas čtení 1 minuta

Dnes ve čtvrtek 5. října by se Václav Havel býval dožil 87 let. Přátelé a disidenti vzpomínají na výše uvedené blahopřání, které vyšlo v říjnu 1989 v komunistickém deníku Rudé právo - i když tam byla jeho fotka, StB - která byla hloupá - nezaregistrovala, že polofiktivní verze Václava Havla v jeho jednoaktovkách má jméno Ferdinand Vaněk. Není jistě nutno připomínat, že Havel byl v komunistickém Československu absolutně zakázanou neosobou a kdyby o tomto inzerátu úřady věděly, nikdy by neprošel. Pěkná a odvážná provokace.

Na Facebooku zveřejnil Petr Rýgr, který ten inzerát v Rudém právu zadal, i původní formulář i stvrzenku své platby za něj:
Stvrzenka za platbu:


Ze života. Václav Havel čte z Rudého práva gratulaci Ferdinandu Vaňkovi. To jsou paradoxy!
Dnes by Ferdinand Vaněk z Malého Hrádku oslavil už 87. narozeniny. Stále radostná, stále vděčná vzpomínka!
(Hrádeček, u Krobových, 2007)

 20699

EU dosáhla historické dohody o tom, jak zvládnout náhlý nárůst počtu žadatelů o azyl

5. 10. 2023

čas čtení 3 minuty

 

V případě války, přírodní katastrofy nebo klimatické nouze umožní pravidla státům v první linii rychlý přesun lidí do jiných zemí EU

Polsko a Maďarsko hlasovaly proti dohodě, zatímco Rakousko, Česká republika a Slovensko se zdržely hlasování

EU dosáhla historické dohody o tom, jak budou členské státy řešit náhlý nárůst počtu lidí žádajících o azyl v případě války, přírodní katastrofy nebo klimatické nouze.

Nová pravidla umožní státům v první linii urychleně vyřizovat žádosti o azyl a rychle přesouvat lidi do jiných zemí v Evropě, aby se neopakoval rok 2015, kdy do EU přišel milion uprchlíků ze Sýrie a dalších zemí a některé země jich přijaly mnohem více než jiné.

Recenze: Film 20 dní v Mariupolu - drásavé svědectví o brutálním obléhání města

5. 10. 2023

čas čtení 2 minuty

 

Filmař Mstyslav Černov riskoval vše, aby zdokumentoval ruský útok a obklíčené město Mariupol  a v tomto zásadním dokumentu zaznamenal nepředstavitelné hrůzy, píše Peter Bradshaw.

 

V tomto dokumentu očitého svědka o útoku Vladimira Putina na jihoukrajinské přístavní město Mariupol je skutečná hrůza; mnoho okamžiků jsem strávil s hlavou v dlaních, píše recenzent. Brutální obléhání trvalo od února do května 2022; terčem útoku byla civilní centra a více než 20 000 lidí bylo zabito. Novinář a filmař ukrajinské pobočky agentury Associated Press Mstyslav Černov tam byl 20 dní a natočil videoreportáže, které pomohly vyburcovat západní veřejné mínění, zejména děsivé záběry masových hrobů. Tento film je však nezkrácenou verzí: skutečnou noční můrou, skutečnou explicitní obscénností, kterou by žádný televizní manažer nezařadil do večerních  zpráv.

Černov ukazuje mrtvá těla mužů, žen, dětí a kojenců. Ale snad ještě hrůzněji nám v nepředstavitelných záběrech zblízka ukazuje zdrcující úzkost těch, kteří zůstali naživu a vzlykají nad roztříštěnými těly svých blízkých. To se opravdu nedá vydržet.

 20894

Hospodaření OSBL za září 2023

5. 10. 2023

čas čtení 2 minuty


Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc dost podstatně klesají. (JČ)

V září 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 007,35 výdaje byly v září 77 090,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář. Zůstatek 30.9.2023 je 10,01 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 20116

Nechceme, aby se Benjamin Netanjahu cítil v ČT vítaný

5. 10. 2023

čas čtení 3 minuty

No business with war criminals 

Občanské iniciativy svolávají na neděli demonstraci proti společnému jednání vlád ČR a Izraele: „Nechceme, aby se Benjamin Netanjahu cítil v ČT vítaný“

Spřátelené palestinské, židovské a další občanské iniciativy, které před týdnem zveřejnily Prohlášení proti společnému jednání vlád ČR a Izraele v Praze a proti návštěvě premiéra Netanjahua, svolávají na tuto neděli 8. 10. od 16:00 na náměstí Jana Palacha v Praze veřejnou demonstraci pod heslem No business with war criminals. Následující den, 9.10., se uskuteční protestní happening a občanské zadržení premiéra Netanjahua.

 20494

Válka na Ukrajině: Existuje plán B?

5. 10. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ti, kdo volají po neustálém přísunu čím dál tím sofistikovanějších zbraní na Ukrajinu až do osvobození poslední pídě jejího území, by se měli zevrubně zamyslet, zda má tento plán ve světle zadrhnuté ukrajinské protiofenzivy šanci na úspěch. List New York Times v současnosti přiznává, že nyní má Rusko pod kontrolou o téměř 200 km2 více území než na začátku letošního roku. Nadto myšlenka, že Kyjivu stačí dát veškeré zbraně, munici a vojenské vybavení k vypuzení ruských okupantů maří aktuální vyjádření Pentagonu o nedostatku financí na zbraně, nehledě na stávající půtky v Kongresu. S nedostatkem zbraní se potýkají evropští partneři USA. Zkrátka a dobře, NATO na rozdíl do Ruska není připraveno na vedení konvenční války v Evropě.

 16589

Jak férově se všichni uskromňujeme za zdravý rozpočet

5. 10. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Republika je zadlužená, potřebuje šetřit. Nejsou peníze na výdaje ve školství, zdravotnictví, sociální péči. Průmysl volá po investicích ve výši bilionů korun do modernizace české ekonomiky. Obsluha státního dluhu má příští rok dosáhnout sto miliard korun. Premiér a vláda veřejnost stále ujišťují, že opatření na ozdravění státního rozpočtu jsou férová a dotknou se všech. Všichni budou tratit. Samozřejmě pro chudého člověka tratit ještě z toho mála, co má, může taky znamenat smrt hlady. Musí platit za drahé energie, drahé jídlo. Když vezmete bohatým třeba i polovinu toho, co mají, budou mít stále luxusní život. Když vezmete polovinu toho, co má, chudému, můžete ho zabít.

Británie: Šílenec Sunak skutečně zrušil projekt výstavby jediné britské vysokorychlostní železnice do Manchesteru

5. 10. 2023

čas čtení < 1 minuta

Navzdory odporu tří předchozích konzervativních premiérů, primátorů severoanglických měst a stavebních podniků. Ohrožuje to investice v Británii, protože podniky nebudou chtít investovat v zemi, která činí náhlá potrhlá rozhodnutí zrušit dlouhodobé projekty.

Obrazový komentář Steva Bella:Rozhovor Britských listů 627. Fico musí zlikvidovat slovenské soudnictví. Nemá čas na zahraniční politiku

2. 10. 2023

čas čtení < 1 minutaAlbín Sybera hovoří o sobotních všeobecných volbách na Slovensku s dopisovatelem Denníku N Ivanem Štulajterem. Ten poukazuje na to, že prioritní pro vítězného Robera Fica je zabránit pokračování trestního stíhání jeho i jeho kumpánů za zločiny, které spáchali. Jeho prvotním úsilím bude tedy zlikvidovat slovenské orgány činné v trestním řízení. Druhým obrovským problémem je obrovský finanční propad slovenského státu, včetně zdravotnictví. Na proputinovskou zahraniční politiku prý nebude mít Fico čas. Ale uvidíme.

 18389

dTest: Musí vám zaměstnavatel umožnit práci z domova?

5. 10. 2023

čas čtení 5 minut

Novela zákoníku práci nově zavádí širší pojem pro práci z domova, a to práce na dálku. Musí zaměstnavatel vždy umožnit práci na dálku? Je nějaká specifická skupina zaměstnanců, která má právní nárok na práci na dálku či nikoliv? Dle novely zákoníku práce nemá žádná skupina zaměstnanců na práci na dálku právní nárok, nicméně specifická skupina zaměstnanců má právo o něj požádat, přičemž je zaměstnavatel v případě, že žádosti nevyhoví, povinen své odmítnutí zdůvodnit.

 19422

Twitter nyní odstraňuje titulky z odkazů na zprávy, aby "zlepšil jejich vzhled"

5. 10. 2023

čas čtení 2 minuty

Twitter přestal zobrazovat titulky odkazů zveřejněných na webu poté, co majitel webu Elon Musk prohlásil, že to prý "zlepší vzhled příspěvků".

Odkazy zveřejněné na Twitteru se nyní zobrazují jako obrázek obsažený v článku a také text v levém rohu obrázku s poznámkou o doméně odkazu. Pokud chtějí uživatelé stránku navštívit, musí na obrázek kliknout, ale zobrazí se jen mírně odlišně od toho, jak se zobrazují obrázky nahrané na web.

Změna byla provedena ve středu pro uživatele iOS a počítačů. Nový vzhled se podle všeho netýká reklamních odkazů.

 19831

Organizace voleb:

Volební prostředí v Polsku: Volby v digitálním věku

5. 10. 2023 / Miles R. Maftean

čas čtení 14 minutPolská volební krajina osciluje mezi odvěkým spoléháním na průzkumy veřejného mínění a současnými digitálními nástroji. Průzkumy veřejného mínění zůstávají základním kamenem, který měří neustále se měnící puls nálad veřejnosti a slouží jako klíčový ukazatel pro politické stratégy a stranické operativce. Digitální sféra se však stala klíčovou pro zesílení, doladění a vysílání tohoto poselství masám, což je nepopiratelný nástroj, který by při dobrém využití mohl vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS) zajistit bezprecedentní třetí volební období - nebo přinést její konec.

 

Británie: Děti vraždí děti

5. 10. 2023

čas čtení 15 minut

V roce 2021 bylo v Británii odsouzeno 101 dětí ve věku od 12 do 17 let za vraždu svých vrstevníků. Vzájemné zabíjení dětí nožem v britských městech je epidemie zločinnosti, kterou skoro nikdo neřeší. V těchto dnes se konal výroční sjezd Konzervativní strany v Manchesteru. Zabýval se blbostmi. Tímto závažným problémem nikoliv:Reportérka: Osmnáctiletý Jack Woodley, byl právě dost starý na to, aby už přemýšlel o odstěhování se od rodičů, ale dost mladý na to, aby si užíval na pouti, dost mladý na to, aby stále telefonoval své matce a prosil ji o další peníze na ještě jednu jízdu. Je to naposledy, co slyší jeho hlas. Téhož večera Jack v nemocnici umírá. Na cestě domů ho přepadla parta deseti lidí, kteří ho surově zbili a dvakrát bodli. Jedno z nich se mu stalo osudným.

 20892

Debut nové třídy léků na pomoc schizofrenikům

5. 10. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 9 minut

Během svého života jsem se poměrně často setkal s lidmi trpícími schizofrenií. Jsem byl s touto nemocí konfrontován téměř z desítky blízkých přátel. A pocházeli z nejrůznějších prostředí. Tento záhadný duševní stav pak ve mně vzbudil zvědavost, abych mu porozuměl, protože průměrný schizofrenik vypadá a chová se stejně jako kdokoli, koho známe, a "záchvaty" má jen ve specifických okamžicích, kdy se v jeho mozku spustí některá tlačítka v důsledku náhlé situace plné strachu, extrémní úzkosti, užívání marihuany, fyzické konfrontace nebo zneužívání alkoholu. Léky, které se u nich obvykle užívají, jsou závadné a mají tendenci je proměnit v zombie, což je vzhledem k řídkým intervalům mezi jejich "záchvaty" zbytečné. Nový lék, který byl právě představen, nabízí nový přístup.

 18993

Cenzura v Británii

4. 10. 2023

čas čtení 4 minuty

Nejenže BBC před týdnem vůbec neinformovala o obrovské demonstraci britských občanů požadujících zrušení brexitu (účastnilo se jí přes 40 000 lidí), britská policie (!!) vyvedla z konferenčního sálu prominentního konzervativce, člena London Assembly, Andrewa Boffa, který v sále jen cosi tiše zahuhlal proti antihomosexuálním výrokům v projevu ultrapravicové ministryně vnitra Suelly Bravermanové.

Britský ministr financí Jeremy Hunt a premiér Rishi Sunak odmítli poskytnout rozhovor Channel 4 News (Sunak ho poskytl jen ultrapravicové televizi GB News a BBC) a ve středu odmítli vpustit do konferenčního sálu výročního sjezdu Konzervativní strany v Manchesteru na Sunakův projev  satirického komentátora Guardianu Johna Crace a dokonce i jednoho kritického komentátora deníku Daily Telegraph:
Je normální, aby policie z Manchester zasahovala jako vyhazovači na SOUKROMÉ akci? Kdo platil za přítomnost policie UVNITŘ tohoto sálu?


Podrobnosti:

 17022

Místo piva v hospodě panák v plastu v parku

5. 10. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 4 minuty

Ceny služeb u nás od roku 2019 vzrostly o 60 procent, zatímco v celounijním průměru to bylo pouhých procent 16. Když se konfrontujeme s tímto nepoměrem v abstraktní řeči čísle, přijde nám to nepatřičné, snad až skandální. V běžném životě se s ním smiřujeme, už pro nedostatek přímého srovnání, o poznání lépe. Otřepaná pravda, že východní mzdy máme „kompenzovány“ západními cenami, platí i v tomto případě. A nejde jen o ceny mobilních operátorů nebo bankovní poplatky, které jsou patrně neodstranitelným pomníkem našeho spotřebitelského fatalismu. Poslední roky se růst cen výrazně týkal restaurací. A to nejen těch ve velkých městech, kde se více méně zdražovalo souběžně s růstem platů. Dramaticky rostly hlavně ceny na venkově, a to zdaleka nejen v okolí velkých měst, které bylo, ať již trvale nebo dočasně, kolonizováno měšťáky. Kdysi platilo, že když jste vyrazili do vesnice vzdálené dvě stě kilometrů od Prahy, kde máte chalupu po babičce, v místní restauraci jste si před dětmi mohl, i se svým podprůměrným pražským příjmem, aspoň chvíli hrát na granda. To už ale dneska není pravda. I když některé základní potraviny se na venkově drží znatelně pod pražskými cenami, řada jiných se jim cenově blíží, a ceny v restauracích se v podstatě neliší.

31680

Je homosexualita u savců užitečná pro evoluci?

5. 10. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 6 minut

Vědci zdokumentovali homosexuální chování u přibližně 1 500 druhů ze všech řádů živočišné říše, od hmyzu po primáty, včetně pavouků, delfínů a hlístic. Tato univerzálnost mohla Charlese Darwina zmást. Imperial College London studoval sexuální praktiky samců skupiny 236 opic rodu rhesus na ostrově Cayo Santiago v Portoriku. Výsledky ukázaly, že homosexualita je běžnou vlastností primátů a že nesnižuje jejich reprodukci. V průběhu studie tým zjistil, že 72 % samců se dopouštělo homosexuálních aktů, zatímco případy mezi jedinci různého pohlaví se omezily na 46 %. Podle vědců tento typ chování souvisí s tím, co nazývají "koaličními vazbami". 

 20045

Jak britský kolonialismus za 40 let usmrtil 100 milionů Indů

5. 10. 2023

čas čtení 6 minut

V posledních letech se znovu objevuje nostalgie po britském impériu. Významné knihy, jako je Empire: How Britain Made the Modern World (Impérium: Jak Británie stvořila moderní svět) od Nialla Fergusona nebo The Last Imperialist (Poslední imperialista) od Bruce Gilleyho, tvrdí, že britský kolonialismus přinesl Indii a dalším koloniím prosperitu a rozvoj. Před dvěma lety průzkum YouGov zjistil, že 32 % lidí v Británii je aktivně hrdých na koloniální historii národa, informuje Al Jazeera.

31119

Uniklá strategie ukazuje, že USA považují korupci na Ukrajině za zásadní hrozbu

5. 10. 2023

čas čtení 2 minuty

Z uniklé vládní strategie USA vyplývá, že Bidenova administrativa se korupcí na Ukrajině zabývá mnohem více, než dává veřejně najevo, uvedl v pondělí server POLITICO.

Ministerstvo zahraničí v tichosti zveřejnilo 22stránkovou verzi integrované strategie pro Ukrajinu, z níž jasně vyplývá, že korupce je pro USA velkým problémem. Strategie nastiňuje dlouhodobé cíle americké politiky na Ukrajině s důrazem na vymýcení korupce. "Ukrajina musí jednou provždy zabít draka korupce," uvádí se ve veřejném dokumentu.

Podle serveru POLITICO je důvěrná verze strategie třikrát delší a při diskusi o korupci na Ukrajině používá ještě ostřejší výrazy. "Vnímání korupce na vysoké úrovni," varuje důvěrný dokument, by mohlo "podkopat důvěru ukrajinské veřejnosti a zahraničních představitelů ve válečnou vládu", píše Dave DeCamp.

 20187

Pentagon varuje Kongres, že mu docházejí peníze na náhradu zbraní vyslaných na Ukrajinu

5. 10. 2023

čas čtení 2 minuty

Pentagon varuje Kongres, že mu docházejí peníze na výměnu zbraní, které USA poslaly na Ukrajinu, a podle dopisu zaslaného vedoucím představitelům Kongresu byl již nucen zpomalit zásobování některých jednotek.

Dopis, který získala agentura Associated Press, vyzývá Kongres, aby doplnil finanční prostředky pro Ukrajinu. Kongres zabránil uzavření vlády tím, že o víkendu schválil zákon o krátkodobém financování, ale z tohoto opatření vypadla veškerá pomoc Ukrajině v boji proti Rusku.

Jak bojovat proti zotročení sociálními sítěmi

3. 10. 2023

čas čtení 31 minut

Janis Varufakis: Velkou techniku mají jen Čína a Spojené státy, Evropa, Británie, nic, nula, jsme bezvýznamní. Vím, že je velmi tvrdé to říct, ale Británie a Evropská unie by měly pochopit, že tyto diskuse o brexitu a všechny ty věci, které nás teď posledních sedm let zaměstnávají, nás bez cloudového kapitálu učinily bezvýznamnými.

Absolutně zásadní rozhovor.

 18667

Řada věcí v Česku se nedá změnit, protože věříme nepravdám

5. 10. 2023

čas čtení < 1 minuta

Lenka Zlámalová na Twitteru říká, že Polsko má nižší daně než Česko, což není pravda. Petr Holub na seznamu tvrdí, že chudí lidé začali jezdit k moři, pro což nemá důkaz a nic tomu nenasvědčuje, píše na Facebooku Filip Pertold.  

Řada věcí v Česku se nedá změnit, protože věříme nepravdám. Kdybychom měli dobrá data, mohli bychom ukázat, že v chudších regionech je mnohem větší korelace vzdělání rodičů a dětí, případně jejich příjmy. Ostatně mezigenerační mobilitu ve vzdělání máme nízkou i na celostátní úrovni.

Takže až budou zase další volby, z kterých jsou kvalitní regionální data, tak se zase bude moci elita divit. Divit se nám jde totiž nejlíp.

Imigrant Alphonse: V Alžírsku mi usekli nohy

4. 10. 2023

čas čtení 7 minut

Příběh o tom, jak Alphonse přišel o nohy poté, co byl deportován z #Tuniska do #Alžírska, je skutečně šokující. Přesto se zdá, že evropští politici nemají s #africkými #migranty žádný soucit.

 

Reportérka v Nigeru: Velká mešita ze 16. století, kterou můžete vidět za mnou, je to, co proslavilo nigerijské město Agadez. Ale je slavné také proto, že je to  křižovatka v poušti ještě ze středověku, kdy tudy projížděly solné karavany s velbloudy. Takže teď jsou to západoafričtí migranti a musím vám říct, že lidé, které jsem v posledních dnech potkávala, jsou naprosto zoufalí. Od britské ministryně vnitra a také od dalších evropských politiků slyšíme velmi ostrou rétoriku o tom, jak by ti lidé neměli přicházet do Evropy. Měli by se vrátit domů. 

Ale, víte, lidé nepřicházejí z rozmaru. Ti lidé, se kterými jsem mluvil, jsou velmi chudí. Nemají práci, nemají šanci založit rodinu doma ve své zemi. A odcházejí, protože lidé vždycky odcházeli. Lidé se vždycky stěhovali. 

Dnes tuniská vláda prohlásila, že odmítne dohodu EU o poskytnutí pomoci ve výši 127 milionů eur výměnou za to, že budou lidé odsunuti zpět. Nakonec to pravděpodobně přijmou a už lidi odsouvají zpět. Stěhují je zpět do Alžírska. Další věc, kterou jsem se dozvěděla, je, že pokud jste černý africký migrant, Alžírsko je asi nejhorší místo, kam jít. Příběhy o týrání ze strany alžírských pohraničníků a četníků jsou naprosto otřesné. Řekla bych, že ať už je vaše politika jakákoli, ať už si o migraci v Evropě myslíte cokoli, museli byste mít srdce z kamene, aby vás příběhy v mé dnešní reportáži neznepokojily.

 20844

Ukrajina a USA potřebují novou strategii pro delší válku

4. 10. 2023

čas čtení 5 minut

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil OSN a Bílý dům a hledal větší podporu pro svou zemi ve válce, která hned tak neskončí. Hlavní podporovatel Zelenského, USA, budou potřebovat změnu strategie, aby pomohly Ukrajině přežít a zvítězit ve vleklé válce, i když politika vůči konfliktu ve Washingtonu přitvrzuje, píše Hal Brands.

 17911

ODS reaguje: Zaujmout v magazínu, který nikdo nečte, vyžaduje agresivní rétoriku

4. 10. 2023 / Jan Hrnčárek

čas čtení 1 minuta

V souvislosti s článkem o neschopnosti tolerovat jiné než vlastní zájmy ve veřejném prostoru jsem se konečně dočkal reakce. Ještě dříve, než reakci zveřejním, cítím nutnost zdůraznit, že tato reakce přišla až po zveřejnění předmětného článku a opět zcela míjí předmět problému. Což asi není překvapením, když samotný primátor třetího největšího města české republiky přiznává, že není schopný dočíst nepříjemný (jiný) názor. O kvalitě argumentace si čtenář udělá názor sám.

Reakce z ODS:

31563

Karlovy Vary: Film Úsvit devětadvacetiletého režiséra Matěje Chlupáčka je absolutní bomba!

1. 7. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 13 minut

Foto: Matěj Chlupáček a herečka Eliška Křenková při představování svého vynikajícího filmu

Aktualizace: Tento týden přichází do českých kin tento vynikající film. Nenechte si ho ujít!Před promítáním svého soutěžního filmu Úsvit, s případnějším, ironickým anglickým názvem We Have Never Been Modern (Nikdy jsme nebyli moderní) řekl v sobotu večer ve velkém sále hotelu Thermal režisér Matěj Chlupáček, že i když je jeho film historický, vlastně je nesmírně aktuální a on sám je velmi vděčen, že žije v zemi, jako je Česká republika (a zahrnul do toho i Slovensko), kde směl takovýto film natočit, protože, jak uvedl, dnes existuje celá řada evropských zemí, kde by takovýto film natočit nesměl. Měl pravdu vzhledem k ostudné mnohahodinové parlamentní debatě v Praze ve čtvrtek 29. června, kdy poslanci za KDU-ČSL, SPD a ODS svorně odmítali schválit právo na jednopohlavní manželský vztah, byl Chlupáčkův výrok o aktuálnosti tématu tohoto filmu více než trefný. Chlupáček se do dnešní situace v České republice nemohl trefit víc. Škoda, že film zatím vidí jen diváci karlovarského festivalu, do běžné distribuce v kinech se dostane až 5. října 2023. Prosím, nezapomeňte na něj, ten film je absolutní bomba. Musíte ho vidět. 

Hospodaření OSBL za srpen 2023

6. 9. 2023

čas čtení 2 minuty


Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V srpnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 51 631,70, výdaje byly v srpnu 66 829,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář. Zůstatek 1.9. 2023 je 493,55 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Po úspěšné žalobě na pražský magistrát uspořádala Poslední generace druhý pochod za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku

4. 10. 2023

čas čtení 4 minuty

tisková zprávaTři týdny po prvním protestním pochodu, který se magistrát pokusil přesunout do vedlejších ulic, se příznivci zklidňování dopravy opět vydali na pochod severojižní magistrálou. Aktivisté požadují urychlenou realizaci dlouho slibované humanizace magistrály. Zejména žádají přidání chybějících přechodů, odstranění plotů a svodidel a doplnění pruhů pro cyklisty, autobusy, sanitky a hasiče. 

 20888

Pellegrini zaujímá "tvrdý" postoj jako král příští slovenské vlády

4. 10. 2023 / Albín Sybera

čas čtení 5 minut


Robert Pellegrini: "Při jednáních budeme samozřejmě postupovat tvrdě." / Foto bne IntelliNews

Peter Pellegrini, jehož středolevicová strana Hlas je po víkendových slovenských parlamentních volbách králem, slíbil "tvrdá jednání" o sestavení nové vlády a nevylučuje, že uzavře koalici spíše s liberální stranou Progresívne Slovensko (PS) než s vítěznou stranou Smer svého bývalého kolegy Roberta Fica.  

"Nebudu nikomu dělat asistenta," řekl Pellegrini na tiskové konferenci po setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. "Pokud Hlas nebude schopen dosáhnout toho, co chce, v rozhovorech se Smerem, pak to budeme hledat u alternativní varianty," řekl v narážce na možnou koalici s PS, křesťanskodemokratickým KDH a libertariánskou SaS, která by měla ve 150členném parlamentu většinu 82 poslanců. Koalice Smer-Hlas-SNS by měla 79 poslanců.

 16578

Jak správně komunikovat, aneb všechno přímo na Fiču

4. 10. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 9 minut

Něma problema 

Problém není, jen je potřeba správně vykomunikovat naši nesprávnou politiku, kterou normální občan zcela záměrně nechápe, nebo dokonce ani snad na truc nechce pochopit. Zlepšením komunikace dosavadních vládních podrazů proti sociálním a pracovním vrstvám české rozvorané společnosti dosáhneme plného obratu v duších a myslích našich voličů.

 20387

Robert Fico - ruská mina pod evropskou solidaritou?

4. 10. 2023

čas čtení 9 minut

Zázrak se na Slovensku nestal. Strana SMER bývalého premiéra Roberta Fica, která v posledních měsících vedla ve všech průzkumech veřejného mínění, s jistotou vyhrála předčasné parlamentní volby. Stane se tím Slovensko nebezpečným týlem pro Ukrajinu a další časovanou bombou pod Evropskou unii?, ptá se Ivan Preobraženskij.

 19113

Nejméně 20 ruských úřadů začalo utajovat statistiky

4. 10. 2023

čas čtení < 1 minuta

Minimálně 20 ruských vládních ministerstev a agentur přestalo publikovat údaje různého druhu, které by mohly být použity k určení rozsah ruských ztrát z bojů na Ukrajině. Došlo k tomu navzdory velmi vychvalovanému úsilí ukázat, jak "otevřené" tyto agentury jsou, zjistil portál Jesli byť točnym.

 20699

Tisková zpráva:

EU se stala silnější vůči výhrůžkám – nástroj proti ekonomickému nátlaku se dočkal finalizace

4. 10. 2023

čas čtení 2 minuty

Europoslancům se podařilo finalizovat tzv. protinátlakový nástroj, který má do budoucna odradit třetí země od ekonomického nátlaku vůči členským státům Evropské unie. Zpravodajkou postoje zahraničního výboru vůči tomuto zásadnímu nástroji, který posiluje EU jako geopolitického hráče, byla i česká europoslankyně za Pirátskou stranu Markéta Gregorová. Ta kromě oslav vyjádřila i lítost, že finální návrh není tak silný, jak mohl být.

 19227

Tisková zpráva:

Europoslanci schválili celoevropský zákaz vlastnictví médií pro politiky

4. 10. 2023

čas čtení 2 minuty

Zákaz vlastnictví médií pro vysoce postavené politiky z celé Evropské unie nebo jasná pravidla pro zadávání státní reklamy. To jsou některá z opatření pro zajištění kvalitnější žurnalistiky, která dnes schválil Evropský parlament. Do Aktu pro svobodná média je prosadil pirátský europoslanec Marcel Kolaja. Návrh nyní míří do trialogu.

 17911

Nejen Praha, ODS vás nenávidí i v Ostravě

3. 10. 2023 / Jan Hrnčárek

čas čtení 3 minuty

ODS je strana, která nenávidí veřejný prostor. To ví nejen Pražané zavalení záplavami aut, ale nyní i ostravští občané, po té, co se vlády nad městem ujala nová koalice v čele s Janem Dohnalem (ODS).

V těchto dnech například rada města projednává rozvolnění vyhlášky o nočním klidu, kdy bude možné překračovat hlukové limity namísto tří po sobě jdoucích dnů dny čtyři. Ostrava se ráda chlubí vysokým počtem kulturních akcí pod otevřeným nebem, které se odehrávají v oblasti Dolních Vítkovic v samotném srdci města. Některé věci ale zůstávají zamlčeny: kulturní kvalita většiny akcí je sporná až negativní, dotační politika neprůhledná a samozřejmě se nemluví ani o extrémní hlukové zátěži, kdy se přilehlé čtvrti po celou letní sezonu stávají prakticky neobyvatelnými. Korunou návrhu je, že možnost prodloužit schválené rušení nočního klidu bude, v tradici toho nejlepšího z ODS, záviset na individuálním posouzení, nikoliv závazné vyhlášce, čímž se otvírají dveře různým pokoutním vyjednáváním a potenciální korupci.

 20882

S Tyršem nejen za sportem

3. 10. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 15 minut


Tyrš měl velký zájem nejen o klasické antické umění, ale i o egyptské a všeobecně předního východu, se kterým se Evropa vlastně blíže seznamovala až v průběhu 19. století. Zde titul k přednášce "O dějinách starého umění orientálního", autor neznámý, Národní muzeum, Archiv tělesné výchovy a sportu, fond. M. Tyrš, karton 18, inv. č. 422.

Když jsem před nedávnem vstoupiIa do jednoho maIého nejmenovaného pražského knihkupectví, zaujaIa mne na jeho puItíku právě vystavená monografie zasvěcená jednomu z našich nejznámějších národních obrozenců, který je mezi veřejností spíše více znám, jako spoluzakladatel Sokola, jímž byI Miroslav Tyrš. Jenže on nebyI jen vyznavačem těIocviku, byI také miIovníkem umění. Působil i jako docent, a pak krátce jako profesor na české části Karlo-Ferdinandovy univerzity (dnes Karlovy univerzity). A tuto monografii, která vyšla pod názvem Sokol mezi obrazy veImi poutavě a čtivě zpracovaI její autor, doc. Karel Stibral, PhD.

Pane docente, svou nejnovější knihu jste zasvětil nejen Miroslavu Tyršovi, ale věnoval jste ji i svým dědům. Znamená to tedy, že byli také Sokoly a současně i milovníky umění?

Jak britská televize informovala o dopadu slovenských voleb

3. 10. 2023

čas čtení 3 minuty


Nad volebními místnostmi tradiční panslovanské barvy slovenské vlajky. Volby zde byly zarámovány jako o tom, kde tento národ vidí sám sebe v těchto dějinách, zda se bude dívat směrem na Západ, nebo se přikloní zpět k červené, bílé a modré barvě Ruska.

Michal Šimečka: Volba mezi návratem do minulosti, což je to, co nabízí pan Fico, cesta do mezinárodní izolace. Možná změna naší zahraniční politiky směrem na východ, nebo si můžeme vybrat budoucnost.

Moderátor: Alternativa,  bývalý premiér Robert Fico, si zajistil 24 % hlasů. Nyní se může pokusit sestavit koaliční vládu, což je ohromující návrat muže, který v roce 2018 rezignoval po vraždě slovenského novináře. A jeho vítězství je šokem i pro Ukrajinu, protože zatímco Slovensko od začátku války vysílá rakety, vrtulníky a stíhačky. Fico naznačil zcela odlišný přístup.

 20881

Jak v Británii nic nefunguje: Premiér Sunak se chystá oznámit zrušení severní části výstavby vysokorychlostní železniční tratě

3. 10. 2023

čas čtení 4 minuty

Zatímco Čína za pár vybudovala tisíce kilometrů vysokorychlostních tratí a v Evropě jsou vysokorychlostní vlaky běžné například ve Francii, Británie není schopna vybudovat ani jedinou vysokorychlostní trať vedoucí na sever Anglie, tzv. HS2. Výroční sjezd Konzervativní strany se koná v severoanglickém Manchesteru, tam se právě premiér Rishi Sunak rozhodl oznámit, že ruší výstavbu vysokorychlostní tratě do Manchesteru. Ani prý vlak zřejmě možná nepojede z londýnského nádraží Euston, ale prý až odkudsi z londýnské periférie. No fraška. 
Rishi Sunak se zapletl do ostrého sporu s regionálními politiky, dopravním průmyslem a členy své vlastní strany, když se chystá oznámit zrušení mnohamiliardové vysokorychlostní železniční tratě do Manchesteru.

Nejhlasitější kritika zazněla z úst Andyho Streeta, konzervativního starosty za West Midlands, který novinářům řekl, že premiérovi hrozí, že "zruší budoucnost".

Ve svém projevu u vchodu do hotelu, kde je Sunak ubytován, Street řekl: "Stala se z toho debata o schopnosti Británie úspěšně zvládnout složitější  věci, což předchozí generace Britů rozhodně dokázaly. A samozřejmě se to nyní stalo debatou o důvěryhodnosti Británie jako místa, kde lze investovat."

 20490

Ukrajina chápe atricionistický kontext své války

2. 10. 2023

čas čtení 19 minut

Mezi vinicemi osetými improvizovanými výbušnými zařízeními v Žari v Kandaháru nebyla možnost manévrování. Do roku 2012 Tálibán umístil v oblasti tolik improvizovaných výbušných zařízení, že jakýkoli pokus o provedení bojového drilu, který se americká armáda naučila k potlačení palby a manévrování proti nepříteli, byl sebevraždou. Tálibánci byli inovativní. Věděli, že když nás přepadnou, budeme hledat úkryt a pak se k nim pokusíme manévrovat. Tálibán proto umístil improvizovaná výbušná zařízení podél zdí, zemního valu a jakéhokoli kusu terénu v ploché nivě řeky Arghandab, který bychom mohli použít jako kryt. Když jsme se dostali pod palbu, naší nejlepší reakcí bylo nehledat úkryt; šlo o to jednoduše si lehnout a palbu opětovat. Bylo to proti našemu výcviku, ale byl to správný přístup v kontextu našeho boje v Žari, píše Robert Rose.

 20879

Dopadne to s námi v ČR stejně jako na Slovensku?

2. 10. 2023

čas čtení 2 minuty

Na Twitteru se rozhořela debata co dělat, abychom nedopadli stejně jako na Slovensku. Cynik by řekl, že preference ANO a SPD už jsou dnes na většině, takže stačí pokračovat v trendu. Nicméně rád bych připomněl pár okamžiků, které jsem si za poslední rok řekněme podtrhl vlnovkou, píše Filip Pertold.

Především to byly rozhovory premiéra pro Blesk, kde "sliboval", že nebude tato vláda zvyšovat daně a důchodový věk, což bylo v přímém rozporu s realitou tehdejší i dnešní. Obávám se, že pár milionů čtenářů Blesku si to pamatuje, respektive se jim to sleje do jednoho dojmu.

 20880

Infoválka vedoucí k fašismu

2. 10. 2023

čas čtení < 1 minuta

Prosím vás tohle není vtip, tohle je paradigmatická definice informační války, píše Alexandra Alvarová.

Sentiment po slavné minulosti, která neexistovala, kult rodiny, fyzické síly, zdraví a normality, zbožštění osobních pocitů a jejich nadřazování rozumovým operacím a myšlení, prezentace filmového narativu - silného příběhu namísto reálných politických témat, chvála krátké paměti, to všechno patří mezi znaky fašistické propagandy tak, jak ji definují Timothy Snyder a Ruth Ben Ghiat. 

Čtěte tyto autory, hrozí nám to taky.

Česká populace má jiný “silný příběh”, ale lze ho hacknout úplně stejně jako ten slovenský. 

Obyčejným lidem info válka nikdy nedojde, jejich hlavy jsou pozvánka pro útočníky, co ten brainwashing uměj.

 20875

Slovensko ukazuje červenou kartu nejen české vládě…

2. 10. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 5 minut

" To všechno s řadou jiných okolností vytváří v obrovské většině obyvatelstva jednotu sociálních zájmů, znemožňuje výbuchy sociální závisti a zajišťuje meziskupinový klid…Je to kolorit, který chybí našemu člověku v západních zemích a přiznávám, že jsem se při svých návratech těšil především z oné lidové bezstarostnosti, která nebere ohled na žádné vnější známky sociální převahy a dovoluje člověku ulehčující ztotožnění s tímto živlem…"

(Milan Šimečka, Obnovení pořádku, 1977)

Vždy mě udiví, jak se vše v tomto prostoru bývalého Československa opakuje dokola již 34 let. Poslední nádech nad hladinu občanské společnosti po vraždě navždy mladé dvojice pro mne vlastně skoro dvou "odrostlých dětí" (chlapce a dívky), vyhání politické strůjce tohoto politického marasmu, který dovedl zemi k této bestialitě - mimo politické mantinely civilizovaných zvyklosti. Začali protestovat aktivní občané, kteří již toho měli opravdu dost. Doufal jsem, že mafiány vyhnali navždy,. 

14103