Rozhovor Britských listů 175.

Je politováníhodné účastnit se festivalu, který sponzoruje Agrofert?

27. 7. 2018


Bohumil Kartous se na pozvání účastnil na festivalu Colours of Ostrava několika diskusí, některé debaty moderoval. Avšak festival sponzoruje Babišův Agrofert a ocelářská firma Arceol Mittal, který v ostravském regionu poškozuje životní prostředí. Přesto se festivalu účastnil nejen Andrej Babiš, ale i celá řada dalších českých politiků a aktivistů. Vadí to? O tom a o významu tohoto festivalu hovoří s Bohumilem Kartousem Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů, který se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. července 2018.

Pro stoupence Czexitu:

Sunday Times: Britská vláda zrušila plán postupně zveřejňovat informace, co se stane po brexitu

29. 7. 2018

 

"Vyvolalo by to paniku a Britové by už nikdy nehlasovali pro konzervativce"


Plány ministrů jak udržet britské domácnosti a průmysl v chodu, pokud Británie vypadne z EU bez dohody, jsou minimální, a někdy znepokojující

Plán britské vlády, schválený při jejím nedávném zasedání na letním sídle premiérky  v Chequers, zveřejňovat každý týden postupně 70 oficiálních oznámení, co bude odchod Británie z EU bez dohody znamenat pro domácnosti a podniky, byly zrušeny v důsledku varování, že by to vyvolalo u veřejnosti paniku a ta by už nikdy nehlasovala pro Konzervativní stranu.

Downing Street nyní potvrdila listu Sunday Times, že soubor dokumentů s informacemi pro podniky, majitele domů a bytů, farmáře, dopravce a občany zamýšlející jet na dovolenou budou zveřejněny nenápadně během jediného dne koncem srpna. Plán zveřejňovat je postupně během šesti týdnů byl zrušen.  

Britský parlament požaduje "audity algoritmů" technologických společností

29. 7. 2018

Zásadní změna v postavení internetových firem. Britský parlament konstatuje, že Divoký západ končí. Tajné skřínky technologických společností, jejich vysoce utajované algoritmy, jejichž prostřednictvím manipulují veřejnost, musejí být otevřeny na světle.


Dnes před padesáti lety: Čierna nad Tisou

29. 7. 2018

Fundamentalističtí sovětští předáci umravňují liberální československé komunistické vedení na schůzce v Čierné nad Tisou, na hranicích Československa a Sovětského svazu. Dnes před padesáti lety.


Británie: Dali jsme na jeviště provokatéry. Dovolili jsme klaunům, aby převzali moc. Dali jsme hlavní prostor lhářům.

28. 7. 2018

Je to komické. Británie se před nadcházejícím brexitem ekonomicky hroutí. Tisíce majitelů firem, tisíce farmářů přijdou o své podniky a o prostředky k obživě. Tyto informace se však do ČR nedostanou a Parlamentní listy - přesně ve chvíli, kdy se toto děje - přesvědčují Čechy, aby odešli z Evropské unie. Je to šílenství a neuvěřitelná idiocie.  Viz níže:


Po zoufalých telefonátech britských podnikatelů, jimž brexit zničí jejich firmy a přivede jejich rodiny na mizinu, moderátor londýnské stanice LBC James O'Brien zaútočil na podvodníky, kteří Británii dostali do této šokující situace:


"Strašně se omlouvám, že britská média, jejichž jsem součástí, natolik nechala na holičkách Nicka, Chrise, Alistaira, Mike a Adama a Granta a Paula, a Jasona a Stevieho a Jamese a všechny ostatní, s nimiž budeme hovořit dnes dopoledne do 13 hodin. Tito lidé žijí v zemi, která má být funkční demokracií, která má svobodná a transparentní média, a oni tu žijí a sledují, jak je likvidováno jejich živobytí, jak hodiny tikají, a jak jsou likvidovány jejich firmy a finanční zajištění jejich rodin. Zatímco naprostí sráči, jako [britský konzervativní ministr obchodu] Liam Fox pochodují po Británii a tvrdí, že vědí, o čem mluví. Zatímco podvodníci a šarlatáni, hochštapleři a podvodní právníci, jako Jacob Rees-Mogg a David Davis a Boris Johnson a Nadine Dorris a všichni ostatní, Prity Patel, Steve Baker a všichni další, sedí ve studiu a tvrdí, že všechno bude naprosto v pořádku. A vypadnutí Británie z EU bez dohody je lepší než špatná dohoda s EU. A - ano, jsem rozzlobený. A lidi jako Nick, jehož argumentace se mi tak trochu dostává pod kůži, protože jeho přízvuk způsobuje, že se mi stýská po domově - tito lidé sledují, jak se tohle děje a - je to naše práce! - je to práce politiků - je to úkolem tisku, je to úkolem médií - Není to Nickovým úkolem. Jeho práce je objednávat technologii průmyslového vytápění z Německa a instalovat ji na britských stavebních místech - Je naším úkolem starat se o lidi, říct lidem, co se děje, udržovat to, co vysíláme, jasné a věcné. A co jsme to udělali? Co jsme to udělali? Dali jsme na jeviště provokatéry. Dovolili jsme klaunům, aby převzali moc. Dali jsme hlavní prostor lhářům. A stále se to ještě děje, protože nejodpornější pachatelé jsou ti, kteří mají v médiích největší moc. Vlastníci a editoři deníků Daily Mail, The Sun a The Express. A Daily Telegraph. Stále ještě radostně lžou. Jak krásné je, že Británie opustí EU bez dohody. Přestože to lidem zničí život tak katastrofálním způsobem, jaký tato země dosud v míru  nikdy nezažila. A víte, jednu věc pořád ještě nedokážu pochopit. Není to povinné. Je to volba. Je to dobrovolné."Pro stoupence Czexitu:

Británie: Armáda bude v pohotovostním stavu pro distribuci potravin a léků pro případ tvrdého brexitu

29. 7. 2018

Prosperující země v době míru učinila tak katastrofální politická rozhodnutí, že je nyní nucena plánovat mobilizaci armády pro distribuci potravin občanům...


Stoupenci brexitu porušili dohodu o zastavení předvolební kampaně po vraždě poslankyně Jo Coxové

29. 7. 2018


Vedoucí aktivisté, kteří pracovali pro oficiální probrexitovou kampaň se rozhodli rozesílat na Facebooku lživou reklamu podporující brexit milionům britských voličů už den poté, co byla v červnu 2016 zavražděna labouristická poslankyně Jo Coxová, navzdory dohodě všech stran pozastavit předvolební kampaň pro referendum jako vyjádření respektu k zavražděné poslankyni.

Amnesty International: Mnoho palestinských dětí je stále bezdůvodně v izraelských věznicích

29. 7. 2018

Právě byla po nezákonném věznění propuštěna Palestinka Ahed Tamimi, informuje Amnesty International a dodává: "Jsme i nadále rozhořčeni nespravedlností jejího věznění a skutečností, že v izraelských věznicích je i nadále mnoho palestinských dětí, aniž by spáchaly jakýkoliv definovatelný zločin." To, že Izrael uvěznil nezletilou osobu na 8 měsíců, za to, že požadovala protesty a zfackovala vojáka, je důkazem chronické diskriminace, absence zákonnosti a špatného zacházení s dětmi. Ahed Tamimi je svobodná, ale stovky dalších palestinských dětí zůstávají ve věznicích, aniž by se kdokoliv příliš zajímal o jejich osud.


Desetitisíce Rusů protestují proti Putinově důchodové reformě

28. 7. 2018Foto: Chceme se dožít do důchodu. Je načase změnit vládu!


Ruské odbory varují, že mnoho lidí se nedožije starobního důchodu


Desetitisíce lidí se  účastnily demonstrací v několika ruských městech na protest proti plánům Vladimíra Putina zvýšit věk odchodu do důchodu.

Více než 10 000 lidé se účastnilo demonstrace v sobotu v Moskvě. Demonstrace uspořádala ruská komunistická strana. Konaly se také v Petrohradě  a v dalších velkých městech.

Czech Republic: Immigrants are a danger, says PM of country that no immigrants want to go to

28. 7. 2018"After my discussion with the Bavarian PM, I have come to the conclusion that we must fight illegal immigration at all costs," said the Czech Prime Minister, the controversial oligarch Andrej Babiš, who is being investigated for an alleged financial fraud and who used to be a communist secret police agent, in an interview with the Právo newspaper.

(Editor's Note: Regarding Babiš's expression "illegal immigration".  According to the Geneva Conventions, which has been signed even by the Czech government, refugees have the right to cross any borders and to have their application for protection from war and persecution fairly assessed by the authorities of the country which they have entered.)

Babiš continued:

Čtyři Poláci brutálně zbili sedmnáctiletou Polku, protože chodila s Angličanem

28. 7. 2018Už byli odsouzeni. Chovali se v souladu s heslem "Smrt nepřátelům vlasti", který šíří vláda strany Právo a spravedlnost i polská katolická církev.

Čtyři Poláci, kteří se dopustili rasově motivovaného útoku, byli v Británii odsouzeni do vězení na více než deset let. Nejméně tři z nich - Tomasz Tchorzewski, 30, jeho bratr Robert Tchorzewski, 28, a Ernest Bachowski, 27, zahájili násilné akce, protože se jim nelíbilo, že sedmnáctiletá Polska chodí s Angličanem. Sedmnáctiletou Polku Olivii Johnsonovou, označil Robert Tchorzewski za "prostitutku, která zaslouží zabít, protože je to Polka, která spí s Angličanem".

Britští poslanci: Demokracie je ohrožena falešnými zprávami a zneužíváním dat

28. 7. 2018

 Demokracie je ohrožena, pokud vláda a regulační orgány nepřijmou naléhavé akce v boji proti rostoucí krizi manipulace veřejnosti falešnými údaji, dezinformací a tzv. fake news, varuje výbor britského parlamentu pro digitální záležitosti, kulturu, média a sport.

Výbor varuje, že "systematická a trvalá cílená podpora pro extremně zaujaté názory, které zneužívají strachu a předsudků lidí, ve snaze ovlivnit jejich hlasopvání a jejich chování" je větší hrozbou demokacii než známější formy tzv. fake news. Vyvolává to především obavy nad tím, jak je dnes možné zmanipulovat data na internetu pro ovlivnění voleb.

Britský potravinářský sektor: Britská vláda nepřipravuje zajištění potravinových zásob po brexitu a chová se naprosto idiotsky

27. 7. 2018Nejčtenější článek deníku Financial Times přes noc ze čtvrtka na pátek:


Britské supermarkety prodávající potraviny konstatují, že se na ně britská vláda vůbec neobrátila ve věci přípravy krizových potravinových zásob pro případ, že by v březnu 2019 Británie vypadla z EU bez dohody, což by zabránilo dovozu potravin z EU, na nichž Británie závisí z 80 procent. Britské potravinové supermarkety zesměšnily tvrzení, že je jejich povinností zajistit pro Británii potravinovou soběstačnost.

Chmelař upozornil Brity, že EU je osmkrát větší než Británie

27. 7. 2018Aleš Chmelař, český státní tajemník pro otázky EU, upozornil v pátek ráno v rozhlase BBC Angličany, že chaosem způsobeným brexitem bude postižena především Británie:

"Každá členská země EU je do určité míry brexitem znepokojena, ale rád bych připomněl, že EU je, co do počtu obyvatelstva, osmkrát větší než Británie. Takže nominální dopad odchodu Británie z EU bez dohody může být stejný, relativní dopad bude zřejmě na Británii osmkrát větší než na EU. Jsme samozřejmě znepokojeni, ale naši největší obchodní partneři jsou naše sousední země, hlavně Německo a další země, takže Británie je důležitým partnerem, ale ne tak důležitý a doufáme, že to české hospodářství nenaruší."  


Stovky lidí pronikly v Maroku do španělské severoafrické enklávy Ceuta

27. 7. 2018

Foto: Španělská policie pomáhá migrantům přelézt plot do CeutyK incidentu ve čtvrtek ráno došlo po mnoha varováních, že Španělsko neřeší problém příchozích uprchlíků a imigrantů

Asi 800 lidí se pokusilo dostat se ve čtvrtek brzo ráno do Evropy tím, že se pokusili přelézt pohraniční plot, který odděluje Maroko od španělské severoafrické enklávy Ceuta. K incidentu došlo po opakovaných varováních, že Španělsko nezvládá počty imigrantů přicházejících na jeho jižní pobřeží. Došlo k němu jen několik hodin před jednáním nového španělského socialistického premiéra Pedro Sanchéze s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o reakci EU na migrační krizi.

Putin je v Rusku ohrožen krizí starobních důchodů

27. 7. 2018Silně nepopulární v Rusku je nyní skutečnost, že Putin chce nyní posunout věk odchodu do starobního důchodu pro Rusy o celou řadu let. V ruském parlamentu probíhá první čtení nového důchodového zákona, podle něhož by ruští muži měli odcházet do důchodu v 65 letech, ne v 60 jako dosud, a ženy v 63 letech, ne v 55 jako dosud.

Opoziční aktivista Alexej Navalnyj zahájil kampaň informující občany, kteří místní politikové podporují tuto důchodvou reformu s cílem proti nim hlasovt ve volbách. Internet v Rusku je plný memů kritizujících důchodovou reformu i poslance, kteří ji podporují. Dochází k veřejným protestům a v Petrohradě bylo minulou středu zatčeno 20 osob.

O přejezených Rusech, čili Dietou proti bujnosti

27. 7. 2018 / Karel Dolejší

V kterési pohádce Josefa Štefana Kubína vystupuje lakomá selka, která sloužícímu platí pouhým vejcem k jídlu denně. Jednoho dne se však chasník vrací z pole pozdě vysílen a potácí se hlady. Závěr? Milostpaní je si zcela jista, že sloužící se ještě vyznačuje přílišnou bujností - takže mu napříště musí k jídlu stačit jedno vejce na dva dny. 

Solidarita EU porazila Trumpa

27. 7. 2018

Americký prezident se pokusí prodat provizorní dohodu s EU jako vlastní exkluzívní úspěch. Avšak ve skutečnosti představuje dohoda vítězství jednoty a vytrvalosti Evropské unie píše Carsten von Nahmen.

Sebeničivá debilita:

Parlamentní listy zase rozšířily idiocii. Dotace z EU nemají nic společného s odváděním dividend do zahraničí. Za to nesou vinu čeští politici

26. 7. 2018 / Jan Čulík

Foto: Obdobné informace najdete snad ve všech českých městech a vesnicích. Revitalizaci obce Kestřany z 85 procent !! financovala Evropská unie. Čechy to ovšem nezajímá. Nevnímají, že jejich zemi zcivilizoval Brusel...

Fascinuje mě, jak silně je v ČR rozšířen frustrovaný, sebeničivý hysterický postoj, datující se zcela zjevně až zpět do začátku devadesátých let, kdy především pod vlivem Václava Klause (jehož ještě idiotštějším pokračovatelem je jeho syn Václav Klaus mladší) došlo k provokativnímu zpochybnění veškerých civilizačních a humanistických hodnot - pod praporem víry, že všechno je dovoleno, i naprostá blbost.

Za prvních deset let členství v Evropské unii dostala Česká republika z Bruselu celkem 410,2 miliard korun. V letech 2004-2014 odvedla ČR do Bruselu 387,3 miliardy korun a získala 797,5 miliard korun. Rozdíl je 410,2 miliard korun. Zdroj ZDE

Tyto obrovské dotace pokračují i nadále:

"Česká republika získala v prvním pololetí 2017 z rozpočtu Evropské unie o 16,7 miliardy korun více, než do něj odvedla." ZDE  

Mezitím v Absurdistánu 77:

Občané reagovali na státní televizi TVP, policie útočí na demonstranty a polští hasiči zasahují ve Švédsku

26. 7. 2018 / Tomasz Oryński

Na pár dnů byl polský internet zaplaven falešnými screen graby z hlavního zpravodajského pořadu státní polské televize TVP “Wiadomości”. Byl to další příklad toho, kdy dostala strana Právo a spravedlnost tvrdou lekci ohledně moci internetu a jak funguje tzv. "efekt Streisandové".  Víte, televize v Polsku byla vždycky zpolitizovaná a obvinění, že je zaujatá ve prospěch současné vlády, nejsou ničím novým. Avšak jak si pravidelní čtenáři této série jistě pamatují, strana Právo a spravedlnost ani nepředstírá, že by chtěla, aby byla veřejnoprávní televize nestranná, a proměnila ji v primitivní propagandistický nástroj. Hlavní zpravodajský pořad TVP lze občas lehce srovnávat se státní severokorejskou televizí: drzou propagandu přerušují jen komentáře provládních novinářů a - jen velmi zřídka - tendenčně vybrané fragmenty záběrů opozice. Podstatou propagandy strany Právo a spravedlnost se staly zpravodajské "pásky" v dolní části obrazovky, protože když zestručníte informaci do vět obsahujících jen asi 90 písmen, absurdita sdělovaného je ještě daleko zjevnější.

Rusko: Obyvatelstvu se doporučuje méně jíst

27. 7. 2018

Představitelé hned několika vědeckých sdružení radí vládě přehodnotit ruské normy spotřeby potravin, upozorňuje Olga Solovjovová. "Doporučované národní normy spotřeby potravinářských produktů" jsou podle nich příliš vysoké, zatímco potřeby obyvatelstva klesají.

Pro příznivce czexitu: Britské domácnosti poprvé za 30 let utrácejí víc, než vydělají

27. 7. 2018

Satistická data Office for National Statistics (ONS) ukazují, že britské domácnosti kolektivně podporují výdaje kombinací omezování úspor a většího zadlužování, upozorňuje ekonomický redaktor listu Independent Ben Chu.


Poradce papeže Františka odmítl Salviniho návrh všude povinně vyvěsit krucifixy

26. 7. 2018

Krucifix je symbolem protestu proti hříchu, násilí, nespravedlnosti a smrti. NIKDY to není symbol totožnostiAntonio Spadaro, vysoký poradce papeže Františka, ostře odsoudil návrh ultrapravicové Ligy na to, aby byly povinně vystaveny krucifixy ve všech veřejných prostorách, včetně přístavů, škol, velvyslanectví a věznic.

Tento návrh byl tento týden předložen italskému parlamentu. Kdo by krucifix nevystavil, byl by pokutován částkou 1000 euro (25 000 Kč).

Rozhovor Britských listů 174.

Babiš má vládu. A co dál?

20. 7. 2018


Jan Čulík hovoří s politologem Jiřím Pehem o současné politické situaci v České republice. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. července 2018.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Hodnota Facebooku se propadla o 111 miliard dolarů: opustily ho tři miliony uživatelů

26. 7. 2018

 

Po skandálu se zneužitím osobních údajů 87 milionů uživatelů Facebooku, který spáchala firma Cambridge Analytica, přišel ve čtvrtek Facebook na americké burze o 118 miliard dolarů. Mark Zuckerberg přišel o 16 miliard dolarů. Došlo k tomu, co Facebook informoval investory, že v Evropě Facebook opustily tři miliony uživatelů.

Jde o největší pokles hodnot akcií za jediný den v historii světových burz.

Podrobnosti v angličtině ZDE

30050

Pokračování na téma hroutící se české oligarchie

OKD aneb další okénko do zákulisí české mocenské struktury

26. 7. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

V tomto týdnu začala speciální vyšetřovací komise poslanecké sněmovny s prověřováním detailů privatizace OKD. Že je předvolán Zdeněk Bakala, to asi málokoho překvapí. Jenže česká média kupodivu nepřekvapuje fakt, že byli k vyšetřování předvoláni další reprezentanti české oligarchie. Pozornost se soustředí na Bakalu, což svým nenapodobitelným způsobem přihřívají mediální paraziti typu Parlamentních listů: za kredibilní vydávají postavy zbohatlických hoštaplerů typu Pavola Krúpy, podle jmenovaného zdroje snad nějakého "nezávislého" vyšetřovatele Bakalových "zločinů". Pro neinformovaného a ne úplně informačně gramotného čtenáře stačí jeden ústřední arciďábel, kterého odhaluje "dobrodinec", operující na stejném poli, jen o nějaké to patro níže v suterénu. Fakt, že vysvětlovat souvislosti privatizace a následných obchodních transakcí mají přijít majitelé finančních skupin Penta nebo J&T, se asi nehodí do agendy "nezávislých" médií...
24605

Pan Nikdo v H-systému

26. 7. 2018 / Boris Cvek

Dovolte mi, prosím, pár úvah nad zřejmě nejžhavějším tématem současného veřejného prostoru v České republice. Včera jsem odpoledne a večer poslouchal různé komentáře a reakce na rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu H-systému. A stále se mi zdá, že nikdo jasně neřekne to podstatné: kdyby se vyšetřilo, kam zmizely ukradené peníze, tedy asi miliarda korun, mohli být podvedení klienti řádně odškodněni. Všichni.

Ad H-systém

26. 7. 2018 / Jiří Hlavenka

Ad H-Systém. Soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková řekla, že cílem práva (justice) není nastolit spravedlnost, ale zabránit nespravedlnosti. Na první pohled to vypadá jako hloupost - přece o čem je "spravedlnost" než o nastolování spravedlnosti? - ale ve skutečnosti je to naprosto přesné a pravdivé. I ten nejlepší rozsudek nenastolí spravedlnost: nevrátí život nebo zdraví, nevymaže zlé emoce okradeného... Ale může zabránit nespravedlivosti.
V rozsudku u H-Systému k tomu bohužel došlo. V této neskutečné kauze vůbec nebylo možné zajistit spravedlnost. Ale tento rozsudek nejenže nezabraňuje nespravedlivosti, on ji přímo vytváří - a je mně úplně jedno, že se tak dělo "podle práva". Pokud ano, je to právo špatné. Doufejme, že Ústavní soud rozhodne podle výše uvedené zásady a nespravedlnosti (zbavení majetků) zabrání; bylo by pak ale vhodné pomyslet na to, aby se odstranila nespravedlivost u těch klientů H-Systému, kteří do bytového družstva nevstoupili a jsou tak čistými poškozenými.

Přečetli jsme:

Výdaje na sociální stát raketově vylétnou. Bez reformy nás čekají žebrácké penze, tikající bombou je i zdravotnictví

27. 7. 2018

Přitom ekonomové OECD už poněkolikáté za sebou varují před kritickými projekcemi českého důchodového systému, který bez reformy bude schopen zajišťovat jen žebrácké starobní penze. "Česká populace stárne rychleji, než je tomu ve většině evropských zemí; poměr závislosti se zvýší z 28,1 procenta v roce 2016 na 49,7 procenta v roce 2070 s vrcholem na úrovni 56,1 procenta v roce 2058." Tedy v překladu do češtiny: zatímco nyní na jednoho důchodce pracují a platí daně a odvody více než tři práceschopní Češi, v kritických 50. letech to nebudou ani dva.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Vláda podvodníků nepřekvapí. Nic jiného Babiš mít nemůže

27. 7. 2018

Už třetí ministr vlády Andreje Babiše má tragikomický problém s originalitou diplomové práce. Tento fenomén přesně odpovídá morálním kvalitám našich ministrů. V obskurních oborech a často i obskurních tématech diplomových prací tito lidé nevyplodili nic vlastního, ale zcela obyčejně ukradli cizí práci a vydávali ji za svoji. Ať už se jedná o králíky paní Malé, nebo volnočasové aktivity mládeže pana Krčála, nikoho nemůže překvapit, že podvod pro ně není žádný problém. Nejnovějším případem je opsaná diplomová práce ministra obrany, který necitoval zdroje, z nichž čerpal. Jinými slovy: podváděl.

Celý text: ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

29766

Bodláky Václava Duška

Zkyslá bramboračka

26. 7. 2018 / Václav Dušek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

K meditaci nad světem zázraků mu stačí tři akordy a slovník základní školy, býti častuškářem se jeví dostupným kdekomu – básníkům čistého slova odzvonilo, pokrok nezastavíš. Ó velký, do čeho jsi to duši dal, raději nevzpomínat? Rouhání ničemu nepomáhá, tvrdí sluhové Boží s ukrytým tajemstvím pýchy a přezíravostí lidských bytostí; zdravě napapaní, sladce odpočatí, nebezpečně přemoudřelí, osamoceni čistě spravedliví, s touhami zvrácenými, směšní žalobci, většinou vedou církevní firmu v přesvědčení, že nedělali a nedělají ani nebudou dělat chyby, protože jsou božskými eunuchy s úsměvem novodobých dravců. Získaný majetek ubrání i proti všem, co z cizího bezostyšně ubírali, povoleně státně rozpouštěli; majetek nepochází vždy z beztrestného počínání. 

Trump zakázal přístup do Bílého domu reportérce z CNN, kritizují ho za to i Fox News

26. 7. 2018


Fox News stojí "v silné solidaritě" s CNN, poté, co reportérka Kaitlan Collins byla vyloučena z tiskové konference Trumpa a Junckera


Reportérka CNN Kaitlan Collins byla vyloučena z tiskové konference v Bílém domě  poté, co se zeptala Trumpa na odložení návštěvy Vladimíra Putina a na nahrávky Michaela Cohena.

Zákaz vstupu na tiskovou konferenci v Bílém domě pro tuto reportérku vyvolal ostře kritickou reakci od tradičního rivala televize CNN, Fox News a od Asociace korespondentů z Bílého domu, která Trumpovo rozhodnutí označila za "chybné a slabé".

Britský europoslanec požaduje, aby byli stoupenci EU souzeni za zradu národa

26. 7. 2018

"Je načase, abychom aktualizovali britský Zákon o zradě státu, aby postihoval ty. kteří chtějí zničit nebo ochromit britský stát. To znamená extremní džihádisty. Také ty, kteří budou v budoucnosti aktivně a nedemokraticky pracovat proti Velké Británii prostřednictvím své extremní loajality vůči Evropské unii."


Sláva! Rozum zvítězil

26. 7. 2018

Praha 1 by měla omezovat provoz automobilů, který činí vzduch v centru města v důsledku trvalých dopravních zácp nebezpečným a nedýchatelným, a budovat cyklotrasy, ne cyklisty v Praze zakazovat! (JČ)

29817

Deformace veřejného mínění způsobená prostou mediální hloupostí

26. 7. 2018

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

ČT se zeptala primátorů krajských měst, jestli by přijali uprchlíky. Musím říct, že tomu nerozumím, píše Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci na Facebooku. Kraje a ani obce nemají žádné pravomoci rozhodovat o tom, jací cizinci a s jakým statutem na jejich území žijí. Přestože je integrace na lokální úrovni zásadní, tak v ČR samosprávy žádné pravomoci nemají. Proto opravdu nechápu, proč ČT vnáší toto téma před komunálními volbami. Když už tedy, proč otázka nezní, jaké pravomoci a jakou roli by v integraci měla hrát místní samosprá
va. Co vám chybí, abyste podpořili soužití cizinců a většinové společnosti? Je to pro mě zklamání a chápu opatrnost některých primátorů, protože je to novinářské naskakování na populismus. 
Obdobně vidím otázku týkající toho, zda Češi souhlasí se smíšenými náboženskými sňatky (iDNES.cz). Opravdu se na něco takového máme ptát? Jakým způsobem to deformuje celou společnost, když tu odpověď získáme? Nemyslím si, že lidé reálně takto přemýšlí.

"Setkal jsem se s muslimem a přežil jsem to!" - Uspořádejme turné po ČR!

25. 7. 2018


Čeští občané, kteří osobně znají nějakého muslima, vědí, že nenávidět muslimy je pitomost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Median, jak na to upozornil Daniel Prokop:

Iracionální nenávist vůči muslimům je v ČR uměle z komerčních a politických důvodů vyvolávána sdělovacími prostředky, a nejsilněji ovlivňuje nevzdělané a staré občany a občany, kteří nikdy nevytáhli paty ze své vesnice a manipulativní komerční televize, bulvární tisk a nenávistné servery na internetu jsou jedinými zdroji jejich "informací".

Strach je často vyjádřením nevědomosti, zejména při absenci osobních zkušeností, upozorňuje mediální ředitel společnosti Human Rights Watch Andrew Stroehlein:


Dodává:

Those Czechs who personally know a Muslim are friendly towards the Muslim minority

25. 7. 2018
Those Czechs who personally know a Muslim are friendly towards the whole Muslim minority living in the Czech Republic, says the Czech sociologist Daniel Prokop, referring to the contact theory. The attitudes of the whole Czech community is shaped by Czech media and its hostile attitude to Muslims. This is connected to the fact that viewers of commercial TV in the Czech  Republic are considerably isolated from the outside world and have no other sources of information. The same applies to the readers of Czech tabloid newspapers and to the followers of so-called "alternative" (i.e. hate speech) websites. The recipient's age and education play a major determining role in shaping these attitudes.Macronovo reformistické vítězství

25. 7. 2018

Když francouzští odboráři stávkují, veřejnost tomu věnuje pozornost, napsala Sophie Pedderová. Průmyslové akce v Paříži jsou tradičně doprovázeny demonstracemi - teatrálními událostmi, které často zahrnují bubnování, ohňostroje a grilované maso. Příběhy zbloudilých pasažérů a přeplněných nádraží plní vysílání a světová média sledují francouzské ulice.

Čemu se říká pokrok

25. 7. 2018 / Karel Dolejší

V jednom z posledních filmů Jacquesa Brela, L'aventure, c'est l'aventure (Dobrodružství je dobrodružství, 1973), člen zločineckého gangu vysvětluje, jaké náramné obchody mu přinesly zmatky "revolučního" pařížského máje. Oficiálně toto vtělení marxistické kategorie zprostředkování pracuje pro pravici, platí ho však ultrapravice, přičemž příležitostně bere kšefty i od komunistů. Neekluje se mu, pokud jej například předáci ústředny CGT uplatí, aby některého z politických protivníků zmlátil. Kolem se to hemží exotickými idejemi, včetně maoistických či trockistických, jako na výstavě kuriozit; političtí klienti jsou ochotni se kvůli nim navzájem třeba i zabíjet. Ovšem zločinci, kterého potřebují všechny soupeřící tábory, jde přitom výhradně o jedinou věc, s níž ideje nikterak nesouvisí: O peníze.

Monitor Jana Paula: Je umělecká svoboda nezpochybnitelná? No jo, ale která to je?

25. 7. 2018 / Jan Paul

Foto: Z filmu Poslední pokušení Ježíše Krista

Štefan Švec svoji typickou formou ironické nadsázky glosuje (https://blisty.cz/art/91921-diky-vam-prelate-statecny.html ) Dukovo podání žaloby na Centrum experimentálního divadla za uvedení her, které dehonestují postavu Krista či papeže Jana Pavla II. Kardinál Duka podal žalobu prostřednictvím advokáta Ronalda Němce jako fyzická osoba. Švec ve svém textu ironicky vyjmenovává kde všude, kdy, a jaký autor nějakým způsobem zneužil v literatuře či ve filmu postavu Ježíše Krista, a sám jistě tuší, že v některých případech o dehonestaci Krista dle mého názoru nejde.

Britský ministr zdravotnictví: Připravujeme krizové zásoby léků a lékařského materiálu pro případ brexitu bez dohody

25. 7. 2018

No tak. Britský ministr zdravotnictví informuje, že Británie nyní také plánuje financovat krizové zásoby pro případ vypadnutí Británie z EU, léků, lékařských zařízení a "látek lidského původu" (krve???). Bude to něco stát.


Supermarkety v Cornwallu a ve Skotsku budou po brexitu bez dohody bez potravin do dvou dnů

25. 7. 2018

Britští státní úředníci varovali vládu, že po brexitu bez dohody s EU budou supermarkety v Cornwallu a ve Skotsku bez potravin do dvou dnů a nemocnice bez léků do čtrnácti dnů.Nový světový pořádek vznikne zřejmě až po katastrofě

25. 7. 2018Výroky Donalda Trumpa, kritické vůči NATO a obdivné vůči Vladimíru Putinovi, zvýšily obavy analytiků, kteří pochybují o pevnosti poválečného globálního pořádku. V Evropě zároveň dochází k zpochybňování evropského projektu.

Pořádek, který vznikl po druhé světové válce, však splnil svůj účel - zabránil nové světové válce - a tak neexistuje naléhavost, která by nutila politiky, aby ho dnes zmodernizovali, píše Ali Wune z Rand Corporation v deníku Washington Post.

Je však chybné charakterizovat svět od roku 1945 jako "dlouhý mír". V zástupných válkách, v občanských válkách a v genocidách zahynuly za minulé tři čtvrtiny století desítky milionů lidí. 

Používat daňovou politiku, státní obchodní strategii a dotace na podporu místního průmyslu není nic radikálního

25. 7. 2018Dělají to všechny země, argumentuje Larry Elliott.

Jeremy Corbyn chce, aby nové podpůrné lodi pro britské armádní námořnictvo byly postaveny v britských loděnicích. Myslí si, že je nesprávné, že výroba nových modrých pobrexitových britských pasů byla předána francouzské firmě. Budoucí labouristická vláda bude podle něho používat státní nákupní politiky k podpoře domácího průmyslu.

Corbyn byl okamžitě obviněn z ochranářství a spojen s obchodní politikou Donalda Trumpa.

Slovensko: Romský mladík je po brutálním rasistickém útoku v kritickém stavu

25. 7. 2018Útočníci v Žilině brutálně zkopali mladého Roma, který je v nemocnici v kritickém stavu s krvácením do mnozku. Skupina 10-15 rasistů zaútočila na skupinu Romů v sobotu 21. července po půlnoci. Jeden z povolaných policistů se vyjádřil: "Centrum města není pro Romy, je pro bílé."

Na útočníky byl vydán zatykač.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

 

Není pravda že jednotlivec nic nezmůže: Švédská studentka zabránila deportaci Afghánce

25. 7. 2018Elin Ersson (21), švédská studentka, se odmítla posadit před odletem v letadle v Goteborgu, dokud nebyl deportovaný Afgánec z letadla odveden.

Erssonová, studentka na Goteborské univerzitě, si koupila letenku z Goteborgu do Turecka poté, co spolu s dalšími švédskými aktivisty, pomáhajícími uprchlíkům, zjistila, že v letadle má být deportován Afghánec zpět do Afghánistánu.

Při vstupu do letadla začala Erssonová svůj protest živě vysílat na Facebooku. V úterý video zaznamenalo více než půl milionu zhlédnutí, od té doby miliony.

Ostatní cestující v letadle Erssonové projevovali jak sympatie, tak nepřátelství. Zejména jeden Angličan se choval neuvěřitelně neurvale. "Chceme už letět," vykřikoval a sebral jí mobilní telefon. Pracovník letadla jí ho zase vrátil.

Rubl se může stát obětí globální měnové války

25. 7. 2018

Nad blahem světové ekonomiky visí hrozba měnové války, napsala Anastasija Baškatova. Tu mohou spustit Peking a Washington kvůli zostřování tržních protikladů, upozorňují čínští komentátoři. Není náhodou, že kurs juanu byl po červenci 2017 snížen na minimum. Poplach vyvolává také situace ve vzájemných vztazích USA a EU. Vzrůstající nejistota neslibuje nic dobrého, ani ruské ekonomice a rublu. Naše valuta riskuje pokles kurzu.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Přečetli jsme:

Agrofertu klesl loni zisk téměř o dvě pětiny, nedařilo se pekárnám ani výrobcům hnojiv

25. 7. 2018

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert se loni meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun. Konsolidované tržby firmy, kterou do loňského února vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), stagnovaly na 155,1 miliardy, předloni činily 155,3 miliardy korun. Konsolidace znamená, že se počítají i zisky, respektive tržby firem, které mateřská firma ovládá.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Podezření z plagiátorství čelí i ministr obrany Metnar. Odstoupím, pokud se podezření potvrdí, říká

25. 7. 2018

Podezření z plagiátorství se týká diplomové práce na téma kolektivní investování, kterou Metnar obhájil v roce 2004 na Ostravské univerzitě. Podle ČT sice práce obsahuje seznam použitých zdrojů, v samotném textu je ale jen velmi málo průběžných odkazů. Nejméně osm stran je úplně převzatých z knihy, nebo je text jen mírně upraven, aniž by bylo jasně vyznačeno, že jde o převzatý text, uvedla televize.

Celý text: ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v červnu 2018

21. 7. 2018

V červnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 545.07 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 99 203.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem června 2018 309 026.60 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
45219