Putin je v Rusku ohrožen krizí starobních důchodů

27. 7. 2018Silně nepopulární v Rusku je nyní skutečnost, že Putin chce nyní posunout věk odchodu do starobního důchodu pro Rusy o celou řadu let. V ruském parlamentu probíhá první čtení nového důchodového zákona, podle něhož by ruští muži měli odcházet do důchodu v 65 letech, ne v 60 jako dosud, a ženy v 63 letech, ne v 55 jako dosud.

Opoziční aktivista Alexej Navalnyj zahájil kampaň informující občany, kteří místní politikové podporují tuto důchodvou reformu s cílem proti nim hlasovt ve volbách. Internet v Rusku je plný memů kritizujících důchodovou reformu i poslance, kteří ji podporují. Dochází k veřejným protestům a v Petrohradě bylo minulou středu zatčeno 20 osob.
https://www.pwf.cz/
 

Během historie Sovětského svazu se staly starobní důchody základním rysem existenční jistoty, na kterou nikdo nesmí sahat. Záruka dobrých starobních penzí byla porušena hospodářskou katastrofou začátku devadesátých let a Putin slíbil, že starobní důchody ruským občanům znovu zajistí.

Reformou důchodového systému Putin nyní ohrožuje svou voličskou základnu: ty občany, kteří na starobních důchodech závisí pro své přežití. Jeho důchodová reforma také vyvolala hněv a úzkost u mladších lidí, kteří si myslí, že peníze pro důchody dávno zmizí, než dosáhnou důchodového věku.

Putin se dostal k moci na základě příslibů, že stabilizuje ruský systém sociální podpory a zlepší životní úroveň. Potíž je, že ruská ekonomika se zmenšuje, v důsledku západních sankcí po ruské anexi Krymu a v důsledku nízkých cen ropy. Důchodový systém má obrovské finanční problémy, proto chce nyní Putin odsunout věk odchodu do důchodu pro Rusy o řadu let.

Důchodová reforma nyní ohrožuje Putinovu pověst člověka, který přinesl zvýšenou životní úroveň pro průměrného postsovětského občana.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 


0
Vytisknout
5182

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 31. 7. 2018