O užitečnosti obscénnosti a triumfu moderní beletrie

31. 7. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 13 minut

Tak jsem neodolal křídové tabuli před dveřmi antikvariátu na Univerzitní ulici v Olomouci a před pár týdny jsem si tam koupil Joyceova Odyssea. Vydání z roku 1976 (Odeon). Tohle vydání jsem se pokoušel číst někdy před dvaceti lety, měl jsem ho půjčené z knihovny, ale uvázl jsem v labyrintu scény z nevěstince (ta je někde „uprostřed“ knihy). Pak jsem si koupil vydání z Arga (rok 1993), které jsem přečetl celé. Jenže toto vydání jsem někomu půjčil a už ho nemám.

Rozhovor Britských listů 175.

Je politováníhodné účastnit se festivalu, který sponzoruje Agrofert?

27. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta


Bohumil Kartous se na pozvání účastnil na festivalu Colours of Ostrava několika diskusí, některé debaty moderoval. Avšak festival sponzoruje Babišův Agrofert a ocelářská firma Arceol Mittal, který v ostravském regionu poškozuje životní prostředí. Přesto se festivalu účastnil nejen Andrej Babiš, ale i celá řada dalších českých politiků a aktivistů. Vadí to? O tom a o významu tohoto festivalu hovoří s Bohumilem Kartousem Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů, který se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. července 2018.

Proč nedokázalo české školství za třicet let naučit Čechy anglicky?

31. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Před rokem  1918 bylo v českých zemích zvykem posílat devíti-desetileté děti "na handl", na rok do německy mluvící rodiny, zatímco ta poslala své německy mluvící děti zase do rodiny české. Důsledkem bylo, že pak mladí lidé byli bilingvní, mluvili jak česky, tak německy jako rodilí mluvčí. Taková byla například moje babička, narozená v roce 1900, poznamenává Jan Čulík.

Je neuvěřitelné, že za třicet let postkomunismu se nezmohlo české školství na to, aby si domluvilo např. s německými nebo britskými školami, aby se tam posílaly české děti na rok dva. Kdyby strávilo patnáctileté dítě rok v německé nebo anglické škole, naučilo by se anglicky či německy jako rodilý mluvčí a pak by se nemohlo stávat, jako například za dob pana ministra vnitra za ČSSD Chovance, že seděl vždycky při zasedáních v Bruselu v koutku a nikdo s ním nemluvil, protože se nedomluvil anglicky.

Trump: Bratři Kochové jsou "naprosto trapní"

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 Trump calls Koch brothers 'total joke,' 'overrated' https://t.co/3ybQKXzOl2 pic.twitter.com/PvMQfl5J56
Donald Trump se vyjádřil, že mocní američtí miliardáři, silně ovlivňující americký politický diskurs, bratři Kochové a jejich vlivná dárcovská sít, která dosud podporovala Republikánskou stranu, jsou "globalisté" a jsou "naprosto trapní". Trump sršel hněvem proti této konzervativní organizaci, poté, co vyšly najevo informace, že se bratři Kochové a jejich síť stoupenců a dárců od Trumpa distancuje - nesouhlasí s jeho ničením mezinárodního obchodu a s jeho vyvoláváním strachu před imigranty. 

"Globalističtí bratři Kochové, kteří jsou v republikánských kruzích považováni za naprosté trapáky, bojují proti silným hranicím a mocnému obchodu," napsal Trump. "Nikdy jsem neusiloval o jejich podporu, protože nepotřebuju jejich peníze ani jejich blbé nápady," konstatoval Trump na Twitteru. "Jejich síť je vysoce přeceňována. Vždycky jsem nad nimi zvítězil." 

Charles a David Koch jsou významnou silou v americké politice už desítky let. Podporovali konzervativní kauzy miliardy dolarů. Avšak tito miliardáři v roce 2016 nepodpořili kampaň Donalda Trumpa. 

V neděli varoval Charles Koch, že Trumpova "obchodní" politika, včetně dovozních cel, vyvolá vážnou hospodářskou krizi. Síť bratří Kochů také uvedla, že nepodpoří republikánského vyzyvatele demokratické senátorky Heiode Heitkampové, která čelí znovuzvolení.  

Ultrapravicové organizace v Německu sestavují "seznamy nepřátel"

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 
 Right-wing extremist groups in Germany have gathered more than 25,000 people's contact details in "enemy lists," with names, phone numbers and addresses. https://t.co/CTFv77bVdA pic.twitter.com/o9N2IqR1M1Desetitisíce lidí byly na seznamech ultrapravicových extremistických organizací v Německu. Seznamy byly nalezeny během policejních razií, zatčení a vyšetřování významných atentátů páchaných ultrapravičáky.

Ultrapravicové organizace sestavily seznamy osobních údajů více než 25 000 osob. Tyto informace byly zveřejněny v důsledku parlamentní interpelace v Bundestagu Martiny Rennerové, poslankyně z levicové strany Die Linke. 

Rennerová vyjádřila názor, že je "naprosto absurdní", že o tom německá policie neinformovala postižené osoby. 

Z nedávné analýzy německého ministerstva vnitra vyplývá, že zatímco počet násilných činů spáchaných ultrapravicovými organizacemi v roce 2017 ve srovnání s předchozími lety poklesl, stoupá počet osob vstupujících do ultrapravicových organizací. 

Jak pěstuje Glasgow University polní kvítí

31. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Hodně se  v poslední době hovoří o tom, že sekání trávy elektrickými či benzínovými sekačkami ničí životní prostředí a likviduje faunu a flóru.

University of Glasgow záměrně pěstuje v současnosti na mnoha místech na svém kampusu luční louky, namísto sekání trávy sekačkami, anebo vysévá směsici zahradního a lučního kvítí:

Babiš si vymýšlí, že v Belgii bude žít v roce 2030 víc než 50 procent muslimů. Ve skutečnosti 10 procent.

31. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta


Úroveň britských ministrů: ministr zahraničí si spletl národnost své manželky

31. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jak Rusko pronásleduje své disidenty zneužíváním amerických soudů

31. 7. 2018

čas čtení 2 minutyAsi před šesti lety cestoval Saša (pravé jméno z legálních důvodů utajeno) na schůzi prodemokratické strany Jabloko v malé ruské Kalmycké republice, když ho po cestě zastavili a zatkli dva tajní policisté. Byl vyšetřován tři dny o činnosti této strany a dali ho do vězení. Po sedmi měsících vězení Saša policii přiznal, že je vinen, nevěděl však čím. U soudu se dověděl, že byl falešně obviněn z únosu druhé osoby. Prý ji při jejím zadržování mlátil kladivem. Saša vůbec nevěděl, kdo ta druhá osoba měla být, dokumentace jeho obvinění neobsahovala ani její fotografii. (Kalmycká republika je nechvalně známá jako místo, kde je policie a soudnictví systematicky zneužíváno k pronásledování politických odpůrců Kremlu.)  Saša byl odsouzen k vězeňskému trestu a poté, co si ho odseděl, utekl do USA na základě turistického víza a koncem roku 2013 tam požádal o azyl. 

V říjnu 2017 ho zatkli činitelé amerického imigračního úřadu ICE. Sdělili Sašovi, že Rusko ho hledá prostřednictvím Interpolu, že porušl podmínky svého propuštění. 

Rusko vydává prostřednictvím Interpolu urgentní žádosti (Red Notices) o vydání oponentů Kremlu. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti je v současnosti stále častěji plní. 

Saša azyl v Americe nedostal, protože "tam byl odsouzen za mimořádně vážný trestný čin". Nepomohlo, že jeho právník u amerického soudu argumentoval, že obvinění bylo vymyšlené, ani že imigrační soudce potvrdil, že Saša "vypovídal důvěryhodně" o svých obavách z politického pronásledování v Rusku. Americký soud nařídil, aby byl Saša deportován zpět do Ruska letos v červnu. Saša je stále ještě v americké vazbě a jeho právnička, Danielle Claffey, se snaží toto rozhodnutí zvrátit. 

Takových případů jsou stovky.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Jak je brexit motivován americkými velkokorporátními zájmy

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Foto: Američtí cowboyové ženou dobytek


 

Organizace Greenpeace zjistila a zdokumentovala, že britský "Institut pro hospodářské záležitosti" (IEA), pravicová organizace registrovaná v Británii jako dobročinná instituce, nabízela americkým velkopodnikatelům za peníze přístup k fundamentalistickým stoupencům brexitu v britské konzervativní vládě s cílem přesvědčit britské ministry, aby po brexitu zrušili hygienické a environmentální předpisy Evropské unie, a umožnili tak americkým velkofarmářským firmám přístup na britský trh s jejich chlórovanými kuřaty a hovězím masem obsahujícím hormonální injekce. 

Organizace Greenpeace natočila tajně ředitele IEA Marka Littlewooda, jak slibuje přístup k britským fundamentalisticky probrexitovým ministrům. IEA také zařídila za platbu 35 000 liber (něco přes milion Kč) soukromou schůzku amerických investorů s konzervativním ministrem pro brexit Stevem Bakerem. 

Americké velkokorporátní zájmy si mnou ruce, že po brexitu donutí Británii zrušit ekologické a zdravotní předpisy EU a budou mít volné pole pro prodej svých nekvalitních výrobků a pro privatizaci britského státního zdravotnictví.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Překladatelka Alana Hollinghursta protestuje proti blábolům radního Kňourka

30. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

(Připomeňme, že Kňourkovy nesmysly o no go zónách a "nebezpečí  islámu" v Británii jsou nepravdivé. Legrační je mimochodem to, jak primitiv Kňourek smatlá všechno dohromady. Podle jeho názoru je vlastně Británie ovládaná homosexuálním fundamentalistickým islámem. Taková věc existuje? pozn. JČ. )


O neslučitelnosti Ruska a Číny se Západem

31. 7. 2018 / Václav Hořejší

čas čtení 3 minuty

 

 

Boris Cvek považuje současné rozdíly mezi společensko-politickými systémy Západem na jedné straně a Ruskem a Čínou na straně druhé za fatální a hovoří o jejich neslučitelnosti (především pokud jde o veřejnou kontrolu státní moci).

Myslím, že je to příliš pesimistický pohled.

Předně – politický systém současného Ruska je velmi odlišný od toho čínského.

Viktor Orbán kritizuje "nedemokratický" Západ

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta


'Na Západě vládne liberalismus, žádná demokracie tam není," tvrdil Orbán. V západní Evropě je podle něho "běžná cenzura" a je tam "omezená svoboda projevu". Zejména Orbán zaútočil na Evropskou komisi jako na "symbol selhání".

"Evropská komise odchází, my přicházíme," řekl Orbán a stejně jako Andrej Babiš vyjádřil přesvědčení, že volbám do Evropského parlamentu příští rok v květnu bude dominovat jediné téma - imigrace. Orbán zuřil, že politická "elita" Evropské unie nechrání Evropu před "muslimskou imigrací".

Dodal, že "křesťanská demokracie" odmítá multikulturalismus a imigraci a je antikomunistická a zastává "křesťanské hodnoty". 

Italská opozice varovala vládu, že nese spoluvinu na rasistických útocích

31. 7. 2018

čas čtení 1 minuta
Italská středolevicová opozice v pondělí varovala, že vláda začíná "nést spoluvinu"  na "vlně rasismu", když tvrdí, že není žádný problém, poté, co se stala terčem rasistického útoku černošská italská sportovkyně.

 12978

Czech state prosecutor: "To shoot the fucker" is a vague statement, it cannot be prosecuted

30. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

 
Social networks in the Czech Republic, as well as many "alternative" websites are full of death threats, but Czech prosecutors refuse to prosecute these. These death threats are usually hurled at politicians and journalists. Ondřej Kundra, a reporter for the Czech Respekt news magazine, has been the subject of many death threats which have been  sent to him by concrete individuals. When the editors of Respekt reported these death threats to the Czech police, the police refused to act, saying that the editors "must respect a different opinion".

"Many people told us that we should report the death threats to the State Prosecutor's Office, surely State Prosecutors are much more professional than the police," says Eric Tabery in a Respekt editorial, just published.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v červnu 2018

21. 7. 2018

čas čtení 2 minuty

V červnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 545.07 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 99 203.50 Kč.   

Zůstatek byl koncem června 2018 309 026.60 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Monitor Jana Paula: Demolice Transgasu jako projev kulturní arogance

30. 7. 2018 / Jan Paul

čas čtení 4 minuty


A také neúcty a pohrdáním architektonické hodnoty budovy, která vznikla v době tzv. socialistické éry jako projev skvělé brutalistní architektury v někdejším Československu. Demolice bude projevem nekompetence a selhání těch, kteří měli možnost tuto unikátní stavbu zachránit, a především Národního památkového ústavu, ministra kultury Sobotkovy vlády a bývalého katolického kněze Daniela Hermana, jehož argumentace, zdůvodňující stanovisko nedat budově Transgasu statut památky, je mělká a nic neříkající.

Mezitím v Absurdistánu 77:

Občané reagovali na státní televizi TVP, policie útočí na demonstranty a polští hasiči zasahují ve Švédsku

26. 7. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Na pár dnů byl polský internet zaplaven falešnými screen graby z hlavního zpravodajského pořadu státní polské televize TVP “Wiadomości”. Byl to další příklad toho, kdy dostala strana Právo a spravedlnost tvrdou lekci ohledně moci internetu a jak funguje tzv. "efekt Streisandové".  Víte, televize v Polsku byla vždycky zpolitizovaná a obvinění, že je zaujatá ve prospěch současné vlády, nejsou ničím novým. Avšak jak si pravidelní čtenáři této série jistě pamatují, strana Právo a spravedlnost ani nepředstírá, že by chtěla, aby byla veřejnoprávní televize nestranná, a proměnila ji v primitivní propagandistický nástroj. Hlavní zpravodajský pořad TVP lze občas lehce srovnávat se státní severokorejskou televizí: drzou propagandu přerušují jen komentáře provládních novinářů a - jen velmi zřídka - tendenčně vybrané fragmenty záběrů opozice. Podstatou propagandy strany Právo a spravedlnost se staly zpravodajské "pásky" v dolní části obrazovky, protože když zestručníte informaci do vět obsahujících jen asi 90 písmen, absurdita sdělovaného je ještě daleko zjevnější.

24605

Pan Nikdo v H-systému

26. 7. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Dovolte mi, prosím, pár úvah nad zřejmě nejžhavějším tématem současného veřejného prostoru v České republice. Včera jsem odpoledne a večer poslouchal různé komentáře a reakce na rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu H-systému. A stále se mi zdá, že nikdo jasně neřekne to podstatné: kdyby se vyšetřilo, kam zmizely ukradené peníze, tedy asi miliarda korun, mohli být podvedení klienti řádně odškodněni. Všichni.

Sebeničivá debilita:

Parlamentní listy zase rozšířily idiocii. Dotace z EU nemají nic společného s odváděním dividend do zahraničí. Za to nesou vinu čeští politici

26. 7. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Foto: Obdobné informace najdete snad ve všech českých městech a vesnicích. Revitalizaci obce Kestřany z 85 procent !! financovala Evropská unie. Čechy to ovšem nezajímá. Nevnímají, že jejich zemi zcivilizoval Brusel...

Fascinuje mě, jak silně je v ČR rozšířen frustrovaný, sebeničivý hysterický postoj, datující se zcela zjevně až zpět do začátku devadesátých let, kdy především pod vlivem Václava Klause (jehož ještě idiotštějším pokračovatelem je jeho syn Václav Klaus mladší) došlo k provokativnímu zpochybnění veškerých civilizačních a humanistických hodnot - pod praporem víry, že všechno je dovoleno, i naprostá blbost.

Za prvních deset let členství v Evropské unii dostala Česká republika z Bruselu celkem 410,2 miliard korun. V letech 2004-2014 odvedla ČR do Bruselu 387,3 miliardy korun a získala 797,5 miliard korun. Rozdíl je 410,2 miliard korun. Zdroj ZDE

Tyto obrovské dotace pokračují i nadále:

"Česká republika získala v prvním pololetí 2017 z rozpočtu Evropské unie o 16,7 miliardy korun více, než do něj odvedla." ZDE  

Britská vláda požaduje, aby firmy utajily své přípravy pro brexit bez dohody s EU

30. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Britská láda žádá podniky, aby podepsaly přísliby, že nezveřejní informace o svých krizových přípravách na odchod Británie z EU bez dohody. "Oni si opravdu myslí, že si nevšimneme vojáků v ulicích, hlídajících supermarkety bez potravin?" ptá se lord Adonis.


Průzkum: Britská veřejnost se ostře obrátila proti brexitu

30. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Theresa Mayová tvrdí, že bez ohledu na názory občanů žádné druhé referendum se konat nebude:


Britové nyní požadují druhé referendum o brexitu. Vyplývá  to z nového průzkumu Sky Data televize Sky News.

- 78 procent Britů nyní zastává názor, že britská vláda vyjednává brexit špatně

- 74 procent Britů je nespokojeno s prací Theresy Mayové jako premiérky

- 42 procent Britů usuzuje, že je brexit osobně postihne

- 52 procent Britů nyní zastává názor, že brexit aktivně poškodí ekonomiku Británie 51 procent, že zemi poškodí celkově

Zdrcující zpráva britského parlamentního výboru: Facebook selhal

30. 7. 2018

čas čtení 7 minut

Parlamentní výbor britské Dolní sněmovny publikoval zdrcující zprávu o tom, do jak obrovské míry jsou voliči všude v současnosti manipulováni před volbami prostřednictvím Facebooku a dalších sociálních sítí a jak silně těchto digitálních prostředků zneužívá k destabilizaci zemí Rusko. Zpráva by měla vyvolat znepokojení a účinná protiopatření i v České republice:Parlamentní výbor Dolní sněmovny pro digitální záležitosti, média a sport (DCMS) vypracoval za posledních osmnáct měsíců analýzu fake news a zneužívání dat a "temných reklam" při volbách, která je rozsáhlou, informovanou a systematickou kritikou, vypracovanou s plnou autoritou parlamentu. Verdikt zprávy je zatracující: Facebook selhal. "Zamlžoval", odmítal vyšetřovat, jak jeho platformu zneužívala ruská vláda, dokud jej k tomu nedonutily výbory amerického Senátu, a jak na to poukazuje nejkritičtější oddíl parlamentní analýzy, Facebook napomáhal a prohluboval vyvolávání rasové nenávisti v Barmě. Dokonce i technický ředitel Facebooku, Mike Schroepfer, charakterizoval tento dopad jako "strašlivý".

Doporučení britského parlamentního výboru:

Přečetli jsme:

Seníky se vyprazdňují, není čím krmit. Zemědělci zvažují, že kvůli suchu začnou porážet dojnice

30. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Sucho působí problémy zemědělcům, někteří již nemají dostatek krmiva pro dobytek. Nejvíce postižené oblasti jsou Mostecko a Teplicko. Článek Podle ředitelky Okresní agrární komory Most Ludmily Holadové spadlo v oblasti za poslední dva měsíce jen několik desítek milimetrů srážek. „Pastviny, to je teď hnědá zem, neroste tam nic. Vozí se krmení, ale jde o krmení z první seče, což měla být zásoba na příští rok. Když se zkrmí, tak bude konec,” uvedla Holadová.

Celý text: ZDE

Polsko zasáhne vlna veder a bouřek

30. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Větší část polského území může očekávat silné bouřky. Meteorologická varování byla vydána pro tucet provincií s ohledem na vedra a bouřky, které zasáhnou zemi v pondělí a úterý.

Přečetli jsme:

Mladí muži s pilou. Proč nastal čas přistřihnout křídla technologickým firmám

30. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Letos v dubnu odstranilo vedení americké technologické společnosti Google ve vší tichosti z etického kodexu firmy legendární heslo "Don’t be evil", tedy "Nepáchej zlo". Slogan byl součástí image firmy od počátků, zakladatelé ho využili i v roce 2004 při uvedení Googlu na burzu. Budoucím akcionářům tehdy napsali dopis, jemuž se začalo říkat Don’t Be Evil Manifesto, Manifest o nepáchání zla. "Silně věříme tomu, že z dlouhodobé perspektivy nám bude jako akcionářům i v širším kontextu lépe s firmou, která koná dobro ve prospěch světa, i když to bude znamenat, že si odepřeme krátkodobé zisky," líčili tehdy mladí programátoři Larry Page a Sergey Brin svou vizi.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Tajná služba BIS: Sousto, na něž si Babiš brousí zuby. Koudelka v ohrožení

30. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

BIS má informace o vnitřní ekonomice státu, o firmách, v době "agrofertní" je to klíčové místo, jež je nutno ovládnout. A přes Koudelku to nepůjde. Vláda získala díky komunistům důvěru, premiér Andrej Babiš může v klidu pokračovat v ovládnutí klíčových institucí země. V bezpečnostní komunitě se od jeho vítězství ve volbách mluví o dvou věcech. První: Babiš má okolo sebe řadu lidí spojených s bezpečností, je pod jejich vlivem. Druhá: bude chtít ovládnout tajné služby. Jako správný politický dravec ani nemůže jednat jinak.

Celý text: ZDE

Bezpečnostní obavy, které Evropanům nedají spát

30. 7. 2018

čas čtení 3 minuty

Bezpečnost Evropské unie je zpochybňována víc než kdykoliv předtím. Ústřední články mezinárodního systému, který Evropané pomáhali budovat, jeden po druhém erodují nebo se dokonce rozkládají. Evropské bezpečnostní prostředí stále více ovlivňuje soupeření velmocí, zatímco další bezpečnostní hrozby také sílí, od terorismu a kyberútoků až po klimatickou změnu, uvádí analýza Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR).

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Pro stoupence Czexitu:

Sunday Times: Britská vláda zrušila plán postupně zveřejňovat informace, co se stane po brexitu

29. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

"Vyvolalo by to paniku a Britové by už nikdy nehlasovali pro konzervativce"


Plány ministrů jak udržet britské domácnosti a průmysl v chodu, pokud Británie vypadne z EU bez dohody, jsou minimální, a někdy znepokojující

Plán britské vlády, schválený při jejím nedávném zasedání na letním sídle premiérky  v Chequers, zveřejňovat každý týden postupně 70 oficiálních oznámení, co bude odchod Británie z EU bez dohody znamenat pro domácnosti a podniky, byly zrušeny v důsledku varování, že by to vyvolalo u veřejnosti paniku a ta by už nikdy nehlasovala pro Konzervativní stranu.

Downing Street nyní potvrdila listu Sunday Times, že soubor dokumentů s informacemi pro podniky, majitele domů a bytů, farmáře, dopravce a občany zamýšlející jet na dovolenou budou zveřejněny nenápadně během jediného dne koncem srpna. Plán zveřejňovat je postupně během šesti týdnů byl zrušen.  

Pro stoupence Czexitu:

Británie: Armáda bude v pohotovostním stavu pro distribuci potravin a léků pro případ tvrdého brexitu

29. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Prosperující země v době míru učinila tak katastrofální politická rozhodnutí, že je nyní nucena plánovat mobilizaci armády pro distribuci potravin občanům...


Amnesty International: Mnoho palestinských dětí je stále bezdůvodně v izraelských věznicích

29. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Právě byla po nezákonném věznění propuštěna Palestinka Ahed Tamimi, informuje Amnesty International a dodává: "Jsme i nadále rozhořčeni nespravedlností jejího věznění a skutečností, že v izraelských věznicích je i nadále mnoho palestinských dětí, aniž by spáchaly jakýkoliv definovatelný zločin."

To, že Izrael uvěznil nezletilou osobu na 8 měsíců, za to, že požadovala protesty a zfackovala vojáka, je důkazem chronické diskriminace, absence zákonnosti a špatného zacházení s dětmi. Ahed Tamimi je svobodná, ale stovky dalších palestinských dětí zůstávají ve věznicích, aniž by se kdokoliv příliš zajímal o jejich osud.


Britský parlament požaduje "audity algoritmů" technologických společností

29. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Zásadní změna v postavení internetových firem. Britský parlament konstatuje, že Divoký západ končí. Tajné skřínky technologických společností, jejich vysoce utajované algoritmy, jejichž prostřednictvím manipulují veřejnost, musejí být otevřeny na světle.


Stoupenci brexitu porušili dohodu o zastavení předvolební kampaně po vraždě poslankyně Jo Coxové

29. 7. 2018

čas čtení 2 minuty


Vedoucí aktivisté, kteří pracovali pro oficiální probrexitovou kampaň se rozhodli rozesílat na Facebooku lživou reklamu podporující brexit milionům britských voličů už den poté, co byla v červnu 2016 zavražděna labouristická poslankyně Jo Coxová, navzdory dohodě všech stran pozastavit předvolební kampaň pro referendum jako vyjádření respektu k zavražděné poslankyni.

Británie: Dali jsme na jeviště provokatéry. Dovolili jsme klaunům, aby převzali moc. Dali jsme hlavní prostor lhářům.

28. 7. 2018

čas čtení 3 minuty

Je to komické. Británie se před nadcházejícím brexitem ekonomicky hroutí. Tisíce majitelů firem, tisíce farmářů přijdou o své podniky a o prostředky k obživě. Tyto informace se však do ČR nedostanou a Parlamentní listy - přesně ve chvíli, kdy se toto děje - přesvědčují Čechy, aby odešli z Evropské unie. Je to šílenství a neuvěřitelná idiocie.  Viz níže:


Po zoufalých telefonátech britských podnikatelů, jimž brexit zničí jejich firmy a přivede jejich rodiny na mizinu, moderátor londýnské stanice LBC James O'Brien zaútočil na podvodníky, kteří Británii dostali do této šokující situace:


"Strašně se omlouvám, že britská média, jejichž jsem součástí, natolik nechala na holičkách Nicka, Chrise, Alistaira, Mike a Adama a Granta a Paula, a Jasona a Stevieho a Jamese a všechny ostatní, s nimiž budeme hovořit dnes dopoledne do 13 hodin. Tito lidé žijí v zemi, která má být funkční demokracií, která má svobodná a transparentní média, a oni tu žijí a sledují, jak je likvidováno jejich živobytí, jak hodiny tikají, a jak jsou likvidovány jejich firmy a finanční zajištění jejich rodin. Zatímco naprostí sráči, jako [britský konzervativní ministr obchodu] Liam Fox pochodují po Británii a tvrdí, že vědí, o čem mluví. Zatímco podvodníci a šarlatáni, hochštapleři a podvodní právníci, jako Jacob Rees-Mogg a David Davis a Boris Johnson a Nadine Dorris a všichni ostatní, Prity Patel, Steve Baker a všichni další, sedí ve studiu a tvrdí, že všechno bude naprosto v pořádku. A vypadnutí Británie z EU bez dohody je lepší než špatná dohoda s EU. A - ano, jsem rozzlobený. A lidi jako Nick, jehož argumentace se mi tak trochu dostává pod kůži, protože jeho přízvuk způsobuje, že se mi stýská po domově - tito lidé sledují, jak se tohle děje a - je to naše práce! - je to práce politiků - je to úkolem tisku, je to úkolem médií - Není to Nickovým úkolem. Jeho práce je objednávat technologii průmyslového vytápění z Německa a instalovat ji na britských stavebních místech - Je naším úkolem starat se o lidi, říct lidem, co se děje, udržovat to, co vysíláme, jasné a věcné. A co jsme to udělali? Co jsme to udělali? Dali jsme na jeviště provokatéry. Dovolili jsme klaunům, aby převzali moc. Dali jsme hlavní prostor lhářům. A stále se to ještě děje, protože nejodpornější pachatelé jsou ti, kteří mají v médiích největší moc. Vlastníci a editoři deníků Daily Mail, The Sun a The Express. A Daily Telegraph. Stále ještě radostně lžou. Jak krásné je, že Británie opustí EU bez dohody. Přestože to lidem zničí život tak katastrofálním způsobem, jaký tato země dosud v míru  nikdy nezažila. A víte, jednu věc pořád ještě nedokážu pochopit. Není to povinné. Je to volba. Je to dobrovolné."Desetitisíce Rusů protestují proti Putinově důchodové reformě

28. 7. 2018

čas čtení 1 minutaFoto: Chceme se dožít do důchodu. Je načase změnit vládu!


Ruské odbory varují, že mnoho lidí se nedožije starobního důchodu


Desetitisíce lidí se  účastnily demonstrací v několika ruských městech na protest proti plánům Vladimíra Putina zvýšit věk odchodu do důchodu.

Více než 10 000 lidé se účastnilo demonstrace v sobotu v Moskvě. Demonstrace uspořádala ruská komunistická strana. Konaly se také v Petrohradě  a v dalších velkých městech.

Czech Republic: Immigrants are a danger, says PM of country that no immigrants want to go to

28. 7. 2018

čas čtení 2 minuty"After my discussion with the Bavarian PM, I have come to the conclusion that we must fight illegal immigration at all costs," said the Czech Prime Minister, the controversial oligarch Andrej Babiš, who is being investigated for an alleged financial fraud and who used to be a communist secret police agent, in an interview with the Právo newspaper.

(Editor's Note: Regarding Babiš's expression "illegal immigration".  According to the Geneva Conventions, which has been signed even by the Czech government, refugees have the right to cross any borders and to have their application for protection from war and persecution fairly assessed by the authorities of the country which they have entered.)


Babiš continued:

Čtyři Poláci brutálně zbili sedmnáctiletou Polku, protože chodila s Angličanem

28. 7. 2018

čas čtení 1 minutaUž byli odsouzeni. Chovali se v souladu s heslem "Smrt nepřátelům vlasti", který šíří vláda strany Právo a spravedlnost i polská katolická církev.


Čtyři Poláci, kteří se dopustili rasově motivovaného útoku, byli v Británii odsouzeni do vězení na více než deset let. Nejméně tři z nich - Tomasz Tchorzewski, 30, jeho bratr Robert Tchorzewski, 28, a Ernest Bachowski, 27, zahájili násilné akce, protože se jim nelíbilo, že sedmnáctiletá Polska chodí s Angličanem. Sedmnáctiletou Polku Olivii Johnsonovou, označil Robert Tchorzewski za "prostitutku, která zaslouží zabít, protože je to Polka, která spí s Angličanem".

Britští poslanci: Demokracie je ohrožena falešnými zprávami a zneužíváním dat

28. 7. 2018

čas čtení 3 minuty

 Demokracie je ohrožena, pokud vláda a regulační orgány nepřijmou naléhavé akce v boji proti rostoucí krizi manipulace veřejnosti falešnými údaji, dezinformací a tzv. fake news, varuje výbor britského parlamentu pro digitální záležitosti, kulturu, média a sport.

Výbor varuje, že "systematická a trvalá cílená podpora pro extremně zaujaté názory, které zneužívají strachu a předsudků lidí, ve snaze ovlivnit jejich hlasopvání a jejich chování" je větší hrozbou demokacii než známější formy tzv. fake news. Vyvolává to především obavy nad tím, jak je dnes možné zmanipulovat data na internetu pro ovlivnění voleb.

Putin je v Rusku ohrožen krizí starobních důchodů

27. 7. 2018

čas čtení 2 minutySilně nepopulární v Rusku je nyní skutečnost, že Putin chce nyní posunout věk odchodu do starobního důchodu pro Rusy o celou řadu let. V ruském parlamentu probíhá první čtení nového důchodového zákona, podle něhož by ruští muži měli odcházet do důchodu v 65 letech, ne v 60 jako dosud, a ženy v 63 letech, ne v 55 jako dosud.

Opoziční aktivista Alexej Navalnyj zahájil kampaň informující občany, kteří místní politikové podporují tuto důchodvou reformu s cílem proti nim hlasovt ve volbách. Internet v Rusku je plný memů kritizujících důchodovou reformu i poslance, kteří ji podporují. Dochází k veřejným protestům a v Petrohradě bylo minulou středu zatčeno 20 osob.

Chmelař upozornil Brity, že EU je osmkrát větší než Británie

27. 7. 2018

čas čtení 1 minutaAleš Chmelař, český státní tajemník pro otázky EU, upozornil v pátek ráno v rozhlase BBC Angličany, že chaosem způsobeným brexitem bude postižena především Británie:

"Každá členská země EU je do určité míry brexitem znepokojena, ale rád bych připomněl, že EU je, co do počtu obyvatelstva, osmkrát větší než Británie. Takže nominální dopad odchodu Británie z EU bez dohody může být stejný, relativní dopad bude zřejmě na Británii osmkrát větší než na EU. Jsme samozřejmě znepokojeni, ale naši největší obchodní partneři jsou naše sousední země, hlavně Německo a další země, takže Británie je důležitým partnerem, ale ne tak důležitý a doufáme, že to české hospodářství nenaruší."  


Britský potravinářský sektor: Britská vláda nepřipravuje zajištění potravinových zásob po brexitu a chová se naprosto idiotsky

27. 7. 2018

čas čtení 3 minutyNejčtenější článek deníku Financial Times přes noc ze čtvrtka na pátek:


Britské supermarkety prodávající potraviny konstatují, že se na ně britská vláda vůbec neobrátila ve věci přípravy krizových potravinových zásob pro případ, že by v březnu 2019 Británie vypadla z EU bez dohody, což by zabránilo dovozu potravin z EU, na nichž Británie závisí z 80 procent. Britské potravinové supermarkety zesměšnily tvrzení, že je jejich povinností zajistit pro Británii potravinovou soběstačnost.

Stovky lidí pronikly v Maroku do španělské severoafrické enklávy Ceuta

27. 7. 2018

čas čtení 2 minuty

Foto: Španělská policie pomáhá migrantům přelézt plot do CeutyK incidentu ve čtvrtek ráno došlo po mnoha varováních, že Španělsko neřeší problém příchozích uprchlíků a imigrantů

Asi 800 lidí se pokusilo dostat se ve čtvrtek brzo ráno do Evropy tím, že se pokusili přelézt pohraniční plot, který odděluje Maroko od španělské severoafrické enklávy Ceuta. K incidentu došlo po opakovaných varováních, že Španělsko nezvládá počty imigrantů přicházejících na jeho jižní pobřeží. Došlo k němu jen několik hodin před jednáním nového španělského socialistického premiéra Pedro Sanchéze s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o reakci EU na migrační krizi.

Přečetli jsme:

Výdaje na sociální stát raketově vylétnou. Bez reformy nás čekají žebrácké penze, tikající bombou je i zdravotnictví

27. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Přitom ekonomové OECD už poněkolikáté za sebou varují před kritickými projekcemi českého důchodového systému, který bez reformy bude schopen zajišťovat jen žebrácké starobní penze. "Česká populace stárne rychleji, než je tomu ve většině evropských zemí; poměr závislosti se zvýší z 28,1 procenta v roce 2016 na 49,7 procenta v roce 2070 s vrcholem na úrovni 56,1 procenta v roce 2058." Tedy v překladu do češtiny: zatímco nyní na jednoho důchodce pracují a platí daně a odvody více než tři práceschopní Češi, v kritických 50. letech to nebudou ani dva.

Celý text: ZDE

Pro příznivce czexitu: Britské domácnosti poprvé za 30 let utrácejí víc, než vydělají

27. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Satistická data Office for National Statistics (ONS) ukazují, že britské domácnosti kolektivně podporují výdaje kombinací omezování úspor a většího zadlužování, upozorňuje ekonomický redaktor listu Independent Ben Chu.


Evropský soud odsoudil polský právní systém

27. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Soudní dvůr Evropské unie tvrdí, že irský soud může zablokovat vydání podezřelých do Polska kvůli obavám, že se jim tam nedostane spravedlivého procesu, upozorňují Maia de la Baumeová a Magdaline Duncanová.

Solidarita EU porazila Trumpa

27. 7. 2018

čas čtení 2 minuty

Americký prezident se pokusí prodat provizorní dohodu s EU jako vlastní exkluzívní úspěch. Avšak ve skutečnosti představuje dohoda vítězství jednoty a vytrvalosti Evropské unie píše Carsten von Nahmen.

Arron Banks, hlavní sponzor brexitu, podváděl s diamanty, zbraněmi a ruskými penězi

26. 7. 2018

čas čtení 1 minutaArron Banks, který byl největším donátorem kamapaně pro brexit v Británii částkou 6 milionů liber (nikdo neví, odkud přišly) podle trestního oznámení podaného jeho společníkem u jihoafrické policie plánoval vojenský převrat ve prospěch svého kumpána v africkém Lesothu a měl podnikatelské vazby na ruskou firmu dolující diamanty.
 

Hodnota Facebooku se propadla o 111 miliard dolarů: opustily ho tři miliony uživatelů

26. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

 

Po skandálu se zneužitím osobních údajů 87 milionů uživatelů Facebooku, který spáchala firma Cambridge Analytica, přišel ve čtvrtek Facebook na americké burze o 118 miliard dolarů. Mark Zuckerberg přišel o 16 miliard dolarů. Došlo k tomu, co Facebook informoval investory, že v Evropě Facebook opustily tři miliony uživatelů.

Jde o největší pokles hodnot akcií za jediný den v historii světových burz.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sláva! Rozum zvítězil

26. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

Praha 1 by měla omezovat provoz automobilů, který činí vzduch v centru města v důsledku trvalých dopravních zácp nebezpečným a nedýchatelným, a budovat cyklotrasy, ne cyklisty v Praze zakazovat! (JČ)

Poradce papeže Františka odmítl Salviniho návrh všude povinně vyvěsit krucifixy

26. 7. 2018

čas čtení 2 minuty

Krucifix je symbolem protestu proti hříchu, násilí, nespravedlnosti a smrti. NIKDY to není symbol totožnostiAntonio Spadaro, vysoký poradce papeže Františka, ostře odsoudil návrh ultrapravicové Ligy na to, aby byly povinně vystaveny krucifixy ve všech veřejných prostorách, včetně přístavů, škol, velvyslanectví a věznic.

Tento návrh byl tento týden předložen italskému parlamentu. Kdo by krucifix nevystavil, byl by pokutován částkou 1000 euro (25 000 Kč).

Britský europoslanec požaduje, aby byli stoupenci EU souzeni za zradu národa

26. 7. 2018

čas čtení < 1 minuta

"Je načase, abychom aktualizovali britský Zákon o zradě státu, aby postihoval ty. kteří chtějí zničit nebo ochromit britský stát. To znamená extremní džihádisty. Také ty, kteří budou v budoucnosti aktivně a nedemokraticky pracovat proti Velké Británii prostřednictvím své extremní loajality vůči Evropské unii."


Trump zakázal přístup do Bílého domu reportérce z CNN, kritizují ho za to i Fox News

26. 7. 2018

čas čtení 2 minuty


Fox News stojí "v silné solidaritě" s CNN, poté, co reportérka Kaitlan Collins byla vyloučena z tiskové konference Trumpa a Junckera


Reportérka CNN Kaitlan Collins byla vyloučena z tiskové konference v Bílém domě  poté, co se zeptala Trumpa na odložení návštěvy Vladimíra Putina a na nahrávky Michaela Cohena.

Zákaz vstupu na tiskovou konferenci v Bílém domě pro tuto reportérku vyvolal ostře kritickou reakci od tradičního rivala televize CNN, Fox News a od Asociace korespondentů z Bílého domu, která Trumpovo rozhodnutí označila za "chybné a slabé".

Ad H-systém

26. 7. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

Ad H-Systém. Soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková řekla, že cílem práva (justice) není nastolit spravedlnost, ale zabránit nespravedlnosti. Na první pohled to vypadá jako hloupost - přece o čem je "spravedlnost" než o nastolování spravedlnosti? - ale ve skutečnosti je to naprosto přesné a pravdivé. I ten nejlepší rozsudek nenastolí spravedlnost: nevrátí život nebo zdraví, nevymaže zlé emoce okradeného... Ale může zabránit nespravedlivosti.
V rozsudku u H-Systému k tomu bohužel došlo. V této neskutečné kauze vůbec nebylo možné zajistit spravedlnost. Ale tento rozsudek nejenže nezabraňuje nespravedlivosti, on ji přímo vytváří - a je mně úplně jedno, že se tak dělo "podle práva". Pokud ano, je to právo špatné. Doufejme, že Ústavní soud rozhodne podle výše uvedené zásady a nespravedlnosti (zbavení majetků) zabrání; bylo by pak ale vhodné pomyslet na to, aby se odstranila nespravedlivost u těch klientů H-Systému, kteří do bytového družstva nevstoupili a jsou tak čistými poškozenými.

29766

Bodláky Václava Duška

Zkyslá bramboračka

26. 7. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

K meditaci nad světem zázraků mu stačí tři akordy a slovník základní školy, býti častuškářem se jeví dostupným kdekomu – básníkům čistého slova odzvonilo, pokrok nezastavíš. Ó velký, do čeho jsi to duši dal, raději nevzpomínat? Rouhání ničemu nepomáhá, tvrdí sluhové Boží s ukrytým tajemstvím pýchy a přezíravostí lidských bytostí; zdravě napapaní, sladce odpočatí, nebezpečně přemoudřelí, osamoceni čistě spravedliví, s touhami zvrácenými, směšní žalobci, většinou vedou církevní firmu v přesvědčení, že nedělali a nedělají ani nebudou dělat chyby, protože jsou božskými eunuchy s úsměvem novodobých dravců. Získaný majetek ubrání i proti všem, co z cizího bezostyšně ubírali, povoleně státně rozpouštěli; majetek nepochází vždy z beztrestného počínání. 

29817

Deformace veřejného mínění způsobená prostou mediální hloupostí

26. 7. 2018

čas čtení 1 minuta

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

ČT se zeptala primátorů krajských měst, jestli by přijali uprchlíky. Musím říct, že tomu nerozumím, píše Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci na Facebooku. Kraje a ani obce nemají žádné pravomoci rozhodovat o tom, jací cizinci a s jakým statutem na jejich území žijí. Přestože je integrace na lokální úrovni zásadní, tak v ČR samosprávy žádné pravomoci nemají. Proto opravdu nechápu, proč ČT vnáší toto téma před komunálními volbami. Když už tedy, proč otázka nezní, jaké pravomoci a jakou roli by v integraci měla hrát místní samosprá
va. Co vám chybí, abyste podpořili soužití cizinců a většinové společnosti? Je to pro mě zklamání a chápu opatrnost některých primátorů, protože je to novinářské naskakování na populismus. 
Obdobně vidím otázku týkající toho, zda Češi souhlasí se smíšenými náboženskými sňatky (iDNES.cz). Opravdu se na něco takového máme ptát? Jakým způsobem to deformuje celou společnost, když tu odpověď získáme? Nemyslím si, že lidé reálně takto přemýšlí.

"Setkal jsem se s muslimem a přežil jsem to!" - Uspořádejme turné po ČR!

25. 7. 2018

čas čtení 3 minuty


Čeští občané, kteří osobně znají nějakého muslima, vědí, že nenávidět muslimy je pitomost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Median, jak na to upozornil Daniel Prokop:

Iracionální nenávist vůči muslimům je v ČR uměle z komerčních a politických důvodů vyvolávána sdělovacími prostředky, a nejsilněji ovlivňuje nevzdělané a staré občany a občany, kteří nikdy nevytáhli paty ze své vesnice a manipulativní komerční televize, bulvární tisk a nenávistné servery na internetu jsou jedinými zdroji jejich "informací".

Strach je často vyjádřením nevědomosti, zejména při absenci osobních zkušeností, upozorňuje mediální ředitel společnosti Human Rights Watch Andrew Stroehlein:


Dodává:

Slovensko: Romský mladík je po brutálním rasistickém útoku v kritickém stavu

25. 7. 2018

čas čtení < 1 minutaÚtočníci v Žilině brutálně zkopali mladého Roma, který je v nemocnici v kritickém stavu s krvácením do mnozku. Skupina 10-15 rasistů zaútočila na skupinu Romů v sobotu 21. července po půlnoci. Jeden z povolaných policistů se vyjádřil: "Centrum města není pro Romy, je pro bílé."

Na útočníky byl vydán zatykač.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

 

Není pravda že jednotlivec nic nezmůže: Švédská studentka zabránila deportaci Afghánce

25. 7. 2018

čas čtení 2 minutyElin Ersson (21), švédská studentka, se odmítla posadit před odletem v letadle v Goteborgu, dokud nebyl deportovaný Afgánec z letadla odveden.

Erssonová, studentka na Goteborské univerzitě, si koupila letenku z Goteborgu do Turecka poté, co spolu s dalšími švédskými aktivisty, pomáhajícími uprchlíkům, zjistila, že v letadle má být deportován Afghánec zpět do Afghánistánu.

Při vstupu do letadla začala Erssonová svůj protest živě vysílat na Facebooku. V úterý video zaznamenalo více než půl milionu zhlédnutí, od té doby miliony.

Ostatní cestující v letadle Erssonové projevovali jak sympatie, tak nepřátelství. Zejména jeden Angličan se choval neuvěřitelně neurvale. "Chceme už letět," vykřikoval a sebral jí mobilní telefon. Pracovník letadla jí ho zase vrátil.

Those Czechs who personally know a Muslim are friendly towards the Muslim minority

25. 7. 2018

čas čtení 2 minuty
Those Czechs who personally know a Muslim are friendly towards the whole Muslim minority living in the Czech Republic, says the Czech sociologist Daniel Prokop, referring to the contact theory. The attitudes of the whole Czech community is shaped by Czech media and its hostile attitude to Muslims. This is connected to the fact that viewers of commercial TV in the Czech  Republic are considerably isolated from the outside world and have no other sources of information. The same applies to the readers of Czech tabloid newspapers and to the followers of so-called "alternative" (i.e. hate speech) websites. The recipient's age and education play a major determining role in shaping these attitudes.Čemu se říká pokrok

25. 7. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

V jednom z posledních filmů Jacquesa Brela, L'aventure, c'est l'aventure (Dobrodružství je dobrodružství, 1973), člen zločineckého gangu vysvětluje, jaké náramné obchody mu přinesly zmatky "revolučního" pařížského máje. Oficiálně toto vtělení marxistické kategorie zprostředkování pracuje pro pravici, platí ho však ultrapravice, přičemž příležitostně bere kšefty i od komunistů. Neekluje se mu, pokud jej například předáci ústředny CGT uplatí, aby některého z politických protivníků zmlátil. Kolem se to hemží exotickými idejemi, včetně maoistických či trockistických, jako na výstavě kuriozit; političtí klienti jsou ochotni se kvůli nim navzájem třeba i zabíjet. Ovšem zločinci, kterého potřebují všechny soupeřící tábory, jde přitom výhradně o jedinou věc, s níž ideje nikterak nesouvisí: O peníze.

Nový světový pořádek vznikne zřejmě až po katastrofě

25. 7. 2018

čas čtení 3 minutyVýroky Donalda Trumpa, kritické vůči NATO a obdivné vůči Vladimíru Putinovi, zvýšily obavy analytiků, kteří pochybují o pevnosti poválečného globálního pořádku. V Evropě zároveň dochází k zpochybňování evropského projektu.

Pořádek, který vznikl po druhé světové válce, však splnil svůj účel - zabránil nové světové válce - a tak neexistuje naléhavost, která by nutila politiky, aby ho dnes zmodernizovali, píše Ali Wune z Rand Corporation v deníku Washington Post.

Je však chybné charakterizovat svět od roku 1945 jako "dlouhý mír". V zástupných válkách, v občanských válkách a v genocidách zahynuly za minulé tři čtvrtiny století desítky milionů lidí. 

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21519