Britská zbrojovka BAE Systems a další evropské zbrojovky obviněny z účasti na válečných zločinech

12. 12. 2019

čas čtení 2 minuty

Skupina lidskoprávních organizací podala žalobu k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) proti britské zbrojovce BAE Systems a dalším zbrojovkám v Evropě, že se podílejí na válečných zločinech v konfliktu v Jemenu.

Jejich třistapadesátistránková analýza argumentuje, že letadla, střely a další zbraně, které vyrábí 10 zbrojovek, "přispělo ke kapacitě" Saúdskou Arábií vedené koalice v tomto válečném konfliktu. Koalice je obviňována z bombardování škol, nemocnic a civilistů během 26 leteckých úderů.

Radhya Almutawakel, předseda jemenské organizace Mwatana za lidská práva, zdůraznil: "Letecké úderý saúdské koalice způsobily v Jemenu obrovské ničení. Zbraně vyráběné v USA a v Evropě toto ničení umožnily. Po pěti letech trvání této války si zaslouží bezpočet jemenských obětí důvěryhodné vyšetřování všech pachatelů těchto zločinů, včetně těch, kteří se na nich potenciálně podíleli."Ve válce v Jemenu podle odhadů od roku 2015 zahynulo více než 100 000 lidí, včetně 12 000 civilistů, usmrcených v cílených leteckých úderech. Saúdskou Arábií vedená koalice zasahovala proti rebelům z kmene Houthi, podporovaných Íránem, a to systémem leteckých úderů, které jsou opakovaně kritizovány z humanitárních důvodů.

26 konkrétně citovaných leteckých úderů, při nichž bylo usmrceno 135 lidí a 181 lidí bylo zraněno, zahrnuje útoky proti nemocnicím a školám stihačkami ze Saúdské Arábie nebo ze Spojených arabských emirátů. Na místech útoků byly nalezeny pozůstatkyu bomb vyrobených zbrojovkami v Evropě.

Lidskoprávní organizace, mezi nimiž je Amnesty International a Kampaň proti obchodu se zbraněmi předali třistapadesátistránkovou analýzu u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu ve středu odpoledne prokurátorům.

K dalším obviněným zbrojovkám patří Airbus ve Španělsku a v Německu, Dassault a Thales ve Francii, italská skupina Leonardo, italská pobočka německé firmy Rheinmetall a provozy evropského výrobce raket MBDA ve Francii a v Británii.

Česká republika do Saúdské Arábie od roku 2013 do roku 2017 vyvezla zbraně a vojenský materiál za celkem 144 milionů eur. V roce 2014 byla Saúdská Arábie dokonce největším odběratelem českých zbraní.  

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

0
Vytisknout
4383

Diskuse

Obsah vydání | 17. 12. 2019