Saúdská Arábie leteckým úderem zavraždila desítky méně než desetiletých dětí, vracejících se ze školního pikniku

9. 8. 2018

Saúdská vláda tvrdí, že letecký úder byl "zcela legitimní". Británie a USA poskytují Saúdské Arábii pro válku v Jemenu vojenský materiál v hodnotě mnoha miliard dolarů. Do Saúdské Arábie vyváží zbraně  ve velkém množství i Česká republika.

Channel 4 News upozornily, že předpisy pro vysílání jim nedovolují zveřejnit záběry mrtvých dětí, Jen raněných:

Lékaři, otupělí každodenními katastrofami, zde řeší snad nejhorší scény, s jakými se kdy setkali. Při tomto leteckém úderu byl zasažen autobus plný dětí. Odpovědnost nese Západem podporovaná saúdská koalice, která se za útok neomluvila. "Toto byla legitimní vojenská operace, v souladu s mezinárodním humanitárním právem," konstatovala Saúdská Arábie.

Přinesou chlapečka. Na zádech má pořád ještě svou tašku do školy od UNICEFu. V hlavě má velkou ránu a je naprosto zmaten. Fond OSN pro děti dnes zdůraznil: "UŽ ŽÁDNÉ DALŠÍ VÝMLUVY. ZASTAVTE KRUTOST PROTI DĚTEM!"  Organizace Save the Children informovala, že děti se autobusem vracely z pikniku. A požadovala nezávislé vyšetření útoku.

Letecký úder zasáhl ulici plnou lidí. Došlo ke stovkám podobných leteckých úderů. Zaměřených proti nemocnicím, trhům a školám.

Moussa Abdullah: "Střela zasáhla centrum trhu. A byla zaměřená na autobus s dětmi. Obchody byly otevřené a po ulicích chodili zákazníci, jako normálně. Všichni, kdo zemřeli, byli místní civilisté. Děti a majitelé obchodů."

Dnes zahynulo 43 osob. Většina z nich, podle Mezinárodního výboru Červeného kříže, byly děti mladší 10 let. 63 osob bylo zraněno.

Záběry situace těsně po útoku je zdrcující vidět a nedají se vysílat.  A toto se stalo v zemi, kde desetitisíce lidí umírají na vyléčitelné choroby a hladomorem. A kde 22 milionů lidí, skoro všechno jsou to děti, potřebují naléhavou humanitární pomoc.

Několik minut po leteckém úderu, obklopený mrtvými a umírajícími dětmi, se zeptali tohoto chlapce, zda je v pořádku. "Bolí mě nohy," říká. Vůbec nemá tušení, co se právě stalo, už nemluvě o tom proč.


Sousední Saúdská Arábie a její sunnitsko muslimští spojenci od Perského zálivu zasáhli před třemi lety do jemenské občanské války - za podpory USA, Británie a Francie. Bojují proti většinou šiitským muslimům, Husiům, vzbouřencům, které podporuje Írán a kteří ovládají hlavní města. Je to naprosto otevřeně zástupná válka mezi regionálními soupeři. Obětí jsou děti.

Exkluzivní informace: Vedoucí činitelé syrské armády a vojenské rozvědky věděli o KAŽDÉM JEDNOTLIVÉM úmrtí zatčených syrských aktivistů

9. 8. 2018

Důsledně požadují konkrétní detailní informace o všech jednotlivých osobách, které kdy byly zavražděny v syrských vládních věznicích, kde zemřeli a co se s mrtvolami má dít dál. Pečlivě zaznamenané a syrskou vojenskou rozvědkou registrované, fotografie očíslovaných mrtvol propojila evropská vyšetřovací organizace pro lidská práva s podrobnou oficiální syrskou dokumentací jejich případů:


Pozn. red. Po odvysílání této reportáže ve čtvrtek večer následovala diskuse ve studiu, v níž vyjádřil bývalý šéf britské Liberálnědemokratické strany Paddy Ashdown, někdejší vyšetřovatel OSN zločinů spáchaných ve válce v bývalé Jugoslávii, přesvědčení, že dosažení spravedlnosti bude trvat dlouho, ale nakonec k tomu dojde. "Putin dříve nebo později Asada zradí. Ruská ekonomika kolabuje a pro Rusko není dlouhodobě udržitelné Sýrii vojensky podporovat."

 Na tajném místě v Evropě dávají vyšetřovatelé válečných zločinů dohromady životně důležité nové důkazy proti vedení syrského státu. Jsou to důkazy získané z velmi pečlivě a podrobně vedených záznamů samotného Asadova režimu. Jsou to důkazy, které by mohly být klíčem pro dosažení spravedlnosti pro rodiny, jejichž rodinní příslušníci byli ve věznicích Asadovým režimem vyvražděni.

Mariam Halak, ředitelka školy z Damašku, kdysi prezidenta Asada podporovala. Byla proti demokratickým protestům, které vznikly v Sýrii v roce 2011, až jí přesvědčil její nejmladší syn Aham, absolvent zubařské školy, který se k demonstracím připojil.

Když režim reagoval násilím, syn Mariam začal pracoval pro organizace hájící lidská práva a dokumentoval hromadné zatýkání demonstrantů. On sám byl zatčen, mučen, propuštěn, znovu zatčen a pak zmizel.

Rok a půl Mariam režim pronásledovala a požadovala informace o osudu svého syna. Jednoho dne se nad ní úředník smiloval a dal jí tento lístek:

"Okamžitě mě zaujala slova 'mrtvola č. 320'".

Dostala úmrtní list. Její syn zemřel pouhých šest dní po svém zatčení. Příčina smrti? "Zastavilo se mu srdce a přestal dýchat." Odmítli jí říct, co se stalo s jeho mrtvolou.

O deset měsíců později fotografie, které ze Sýrie propašoval emigrant, zveřejnily syrské nevládní organizace. Tyto "Cézarovy fotografie" - a varování, jsou to strašlivé snímky - zaznamenávají více než 6700 lidí, kteří zemřeli ve vězení. Emigrant uvedl, že fotografie pořídil sám režim, pečlivě zaznamenává své zločiny.

Na každé mrtvole je číslo a číslo pobočky tajné policie.

Mezi těmito fotografiemi byla i zdrcující fotografie Mariamina mrtvého syna. Na čele má napsáno: Mrtvola č. 320. Bezpečnostní jednotka 215.

Bill Wylie a jeho tým vyšetřovatelů doufá, že pro Mariam a mnoho dalších lidí jako ona, dosáhne spravedlnosti. Wylie je šéf Komise pro mezinárodní spravedlnost a odpovědnost za zločiny, soukromé nevládní neziskové organizace financované západními vládami.

Uvádí, že získali životně důležité nové důkazy o tom, že vedení syrské vojenské rozvědky je přímo odpovědné za tyto vraždy. Ty důkazy pocházejí přímo z dokumentace a z komunikačních dokumentů syrské vojenské rozvědky.

Z dokumentace vyplývá, že vedení vojenské rozvědky vědělo, že zatčené osoby byly mučeny a že počet mrtvých stoupá. Šéf syrské vojenské rozvědky žádal o informace o každé jednotlivé smrti zatčené osoby. Vyhradil si právo, co udělat s některými mrtvolami.

Z těchto dokumentů vyplývá, že šéf syrské vojenské rozvědky byl informován na jeho vlastní žádost o všech jednotlivých individuálních úmrtích zadržených osob.

Wylieho vyšetřovatelé mají režimní dokumenty, které mají referenčními čísly vazby na Cézarovy fotografie. Vyšetřovatelé nalezli v Cézarových fotografiích fotografie usmrcených osob, o jejichž osudu mluví podrobná vládní syrská dokumentace.

30053

Idiotský dogmatismus je jako plevel, stačí mu ustoupit a rozleze se dál...

Namele-li nemehlo neomarxismus?

9. 8. 2018 / Bohumil Kartous

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Před pár dny jsem měl s jedním kamarádem, znalým poměrů v bezpečnostních složkách, debatu o úrovni kádrů. S naprosto vážnou tváří říkal, že většina vrcholných představitelů není schopna ani elementárním způsobem rozebrat otázku dělby moci v demokracii. Je-li to tak, a z vlastní zkušenosti s úrovní občanství u formálně vzdělaných a vysoce postavených lidí nemám důvod tomu nevěřit, jedeme na voze, který kočí neumí řídit. Cpou do toho seno, a ejhle, ono to frčí na elektřinu. Jaká asi bude úroveň posádky? Ale některým jedincům takový stav vyhovuje, protože jakýkoliv směr vehiklu pak lze považovat za ospravedlnitelný a dokonce žádoucí. Zabili jsme sarkasmus, protože bigotně ideologicky uvažující lidé v současných západních demokraciích posunuli svou rétoriku a jednání do extrémů, k nimž už nelze vytvořit žádnou trefnější karikaturu. S hrůzou zjišťujeme, že mnoha lidem exhibice tuposti naopak vyhovují a identifikují se s nimi. Plevel pokleslého intelektu a vkusu dusí ideu demokracie a jeho kořenová soustava se vehementně cpe i do vzdělávání. Ve snaze omezit reprodukční systém demokracie v ústavních konturách.

Rozhovor Britských listů 176.

Detektivní záhada: Nakolik byl Kundera udavačem?

3. 8. 2018


V březnu 1950 se pravděpodobně spisovatel Milan Kundera přichomýtl k udání emigranta Miroslava Dvořáčka, který se vrátil do Prahy jako agent CIA. V roce 2008 označil týdeník Respekt Milana Kunderu za udavače.  Jan Čulík hovoří s Karen von Kunes, profesorkou české literatury na Yale University, která napsala pozoruhodnou monografii, v níž argumentuje, že tento incident hluboce ovlivnil celé Kunderovo dílo a najdeme na něj odkazy skoro ve všech jeho literárních textech. Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. srpna  2018.
29592

Reakce na článek o rozpadu politických struktur západního světa

"Velké příběhy" se nikdy nestaly

9. 8. 2018 / Boris Cvek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Článek Dominika Zámce má tak obrovský záběr, že samozřejmě vzbuzuje mnoho otázek. Rozpad politických struktur západního světa. To je titulek. Co je vlastně „západní svět“? Kdy začal? Jaké má „politické struktury“? Autor zmiňuje Locka, Smithe, Marxe, Burka jako autory „velkých příběhů“ a politiku jako souboj „katechismů“. Podle mne tento pohled velmi přeceňuje intelektuální stránku politického života. To, co sjednocovalo masy pod tou či onou vlajkou, nebyl ani tak „katechismus“, na němž se ostatně teoretikové jednotlivých hnutí nikdy moc neshodli, právě proto že intelektuální stránka politiky je vždycky rtuťovitá, ale byla to nějaká jednoduchá hesla, jednoduché představy, dostupné masám.

Otevřený dopis premiérovi České republiky

Už jste se adaptoval na horko, pane Babiši? A co země, kterou vedete?

9. 8. 2018 / Beno Trávníček

Vážený pane premiére,

máme tu momentálně přes všechny diskuse a okolnosti vládu s důvěrou, tedy vládu teoreticky akce-schopnou. Chci se veřejně zeptat (ve světle apokalyptických současných klimatických jevů a jejich následků - tedy v zájmu veřejném) jak bude současná vláda pracovat na záchraně našeho společného životního prostředí pro budoucí generace?

12 procent českých žáků a studentů se neučí žádný cizí jazyk

9. 8. 2018


Každý zmařený život je nenahraditelnou ztrátou, nikoliv však obětí, na niž bychom měli být hrdí

Tragický skon českých vojáků v Afghánistánu aneb Proč u Kábulu bojujeme za Prahu?

9. 8. 2018 / Daniel Veselý

Člověk nemusí být zkušeným geopolitickým analytikem na to, aby mu bylo jasné, že Američany vedená okupace dekádami válek sužovaného Afghánistánu v první řadě prodlužuje agónii tamního obyvatelstva. A tragická smrt tří českých vojáků je jen dalším důkazem toho, že vleklý konflikt nikam nevede. Jenže čeští komentátoři okolo této skutečnosti chodí jako okolo horké kaše, jako by si odmítali připustit, že Afghánistán je proslulým pohřebištěm velmocí.

S Islámským státem by Daniel Veselý také vyjednával?

9. 8. 2018 / Jan Čulík

Nepochybuji o tom, že současná afghánská vláda je do značné míry zkorumpovaná, ani o tom, že západní jednotky zjevně vedou válku proti Talibanu špatně, takže oslavné řeči českých novinářů a politiků nad třemi usmrcenými vojáky, že "zachraňovali demokracii v Evropě" jsou zjevně pokrytecké - mimo jiné i proto, že vojenský zásah NATO v Afghánistánu byl porušením Charty Severoatlantického společenství, protože NATO smí vojensky zasahovat jen ve věci obrany členských zemí, nikoliv tedy mimo teritorium členských zemí Severoatlantického společenství.

Západ nemá morální právo vojensky zasahovat všude, kde se porušují lidská práva

9. 8. 2018 / Daniel Veselý

Když jsem psal o tom, že by se vojska NATO měla stáhnout z Afghánistánu, měl jsem na mysli namáhavý koordinovaný proces zahrnující také politickou participaci umírněných Tálibánců. Tálibán není nadnárodní teroristická organizace jako Al-Káida nebo Daeš, ale islamistické hnutí mající kořeny v afghánské společnosti – ať se nám to líbí, nebo nelíbí. A s teroristy lze vyjednávat, jak ostatně dokazuje Velkopáteční dohoda, díky níž se de facto podařilo ukončit konflikt v Severním Irsku.

29890

Bodláky Václava Duška

Pastilky odvahy v apatyce nekoupíš

9. 8. 2018 / Václav Dušek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Smečka se vyhrnula z úkrytu hojnosti a vyje nad ztrátou tří mladých životů; tihle vojenští
  chlapi mohli vykonat mnoho užitečného – odešli bránit demokracii do země, kde o demokracii síly divokého odporu nestojí, odešli daleko z domova, neptali se, jako se neptali příkladně interbrigadisté, Španěláci, kteří nastavovali krky za obranu demokracie proti fašismu, tihle hrdinové, kteří po návratu nemohli spoléhat na odměnu – v zahraničí je dokonce internovali, aby nenakazili morem neposlušnosti poslušný národ. Měšťáci – dobráci. Semknou se, když bývá dobojováno, předtím se kroutí, melou z patra holé nesmysly, vyhýbají se vlastenecké povinnosti bránit vlast. Udělají si z toho dokonce jakousi zásluhu o světový mír. Ano, odzbrojte a nemávejte zbraňovými systémy, nestrašte nás konečnými výbuchy jaderných hlavic, které sežehnou planetu. Kdo skutečně stojí o odzbrojení – nekončící dialogy, snůšky neplodného vyjednávání, naparování se v padnoucích uniformách. Já mám pravdu, ty máš pravdu, máme pravdu oba!

USA zavedou ostré sankce proti Rusku za útok v Salisbury novičokem

9. 8. 2018Spojené státy oznámily, že omezí vývoz citlivé technologie do Ruska v důsledku toho, že se pokusilo novičokem letos  v březnu usmrtit bývalého britského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru. Americké ministerstvo zahraničí uvedl, že nové sankce vejdou v platnost 22. srpna a po nich budou následovat daleko rozsáhlejší akce, například suspendování diplomatických styků a zrušení přistávacích práv pro Aeroflot, pokud Rusko nepodnikne do 90 dnů "nápravné" akce.

Měly by sociální sítě blokovat lháře, kteří svými lžemi škodí?

9. 8. 2018
YouTube, Facebook a ITunes konečně zlikvidovaly stránky agresivního amerického konspiračního teoretika Alexe Jonese a jeho InfoWars. Twitter ho však odmítl blokovat.

Vyvolalo to v anglosaském světě debatu, zda skutečně mají být arbitry toho, co smí být zveřejněno na sociálních sítích, internetové firmy samy.

Někteří spíš pravicovější aktivisté bijí na poplach proti možné arbitrární cenzuře od soukromých počítačových firem, provozujících sociální sítě.

Mezitím v Absurdistánu 79:

Pozor na indoktrinaci demokratickou ideologií!

8. 8. 2018 / Tomasz Oryński

Foto: Medvídek ušáček. Polská policie jela zatknout osoby, které ho oblékly do trička s nápisem Ústava. (Foto Katarzyna Knapik)


Pokud někdo pochybuje, že na vzdělání a na znalostech záleží, situace v polské válce o nezávislost soudů to znovu dokazuje. Zatímco strana Právo a spravedlnost se už chová triumfálně a snaží se posmívat soudcům z Nejvyššího soudu, kteří byli donuceni odejít do penze, Nejvyšší soud je přelstil a poslal soubor otázek ohledně nových zákonů strany Právo a spravedlnost Evropskému soudu v Lucembursku. 

Rusko podpořilo Saúdskou Arábii: Kanada ji nemá co kritizovat za věznění disidentek

9. 8. 2018


Je "nepřijatelné", aby Kanada Saúdskou Arábii poučovala o lidských právech. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí řekla 8. srpna, že lidská práva by se měla podporovat, avšak "při respektu pro specifické národní zvyky a tradice".

Kanadký premiér Justin Trudeau řekl 8. srpna, že se Ottawa za svou kritiku věznění saúdských disidentek neomluví, navzdory požadavkům Rijádu, aby tak učinila.

Kanada bude i dál "hovořit silně, jasně a zdvořile o nutnosti respektovat lidská práva doma i ve světě," řekl Trudeau.

Porobnosti v angličtině ZDEPostaví se Hamáček po bok Kanady?

Washington Post: Kanadu musí svět při její kritice porušování lidských práv v Saúdské Arábii podpořit!

9. 8. 2018


Jak naivní jsem byl, když jsem si v roce 1989 myslel, že po zkušenosti s policejním útlakem za komunismu se nově osvobozená Česká republika stane jedním z čelných světových obhájců lidských práv, jako třeba Švédsko. Ach, jak jsem byl naivní, poznamenává Jan Čulík.

Postaví se Hamáček a české ministerstvo zahraničí po boku Kanady při její kritice hrubého porušování lidských práv v Saúdské Arábii? Retweetuje tweet kanadské ministryně zahraničí?
 


Paradox...

9. 8. 2018

Tohle prostě nevymyslíš: voliči SPD a KSČM gratulujou islamistům, že zabili český vojáky, píše Jan Rovenský...

Ministerstvo zemědělství dál plánuje sázet usychající smrky

9. 8. 2018Tisková zpráva Hnutí DUHA

Pokuta České Inspekce životního prostředí Lesům ČR ukazuje, že změny pravidel pro lesní hospodaření jsou nutné a akutní.

Ministerstvo zemědělství přitom navrhuje dál sázet usychající smrky.

 


Stát penalizuje svůj vlastní podnik. Pokuta ve výši 3,5 milionu korun udělená Českou inspekcí životního prostředí státnímu podniku Lesy České republiky za selhání při péči o slábnoucí nepůvodní smrkové porosty na severní Moravě a nezvladatelnou kůrovcovou kalamitu [1] je dalším důkazem akutní potřeby zásadních změn lesního hospodářství. Jako první krok navrhlo ministerstvo zemědělství změnu zalesňovací vyhlášky č. 83 k lesnímu zákonu. Návrh ovšem ve skutečnosti k pozitivním změnám nevede, dál počítá s dominantním zalesňováním smrkem tak jako dosud navzdory kritickým připomínkám ministerstev, krajů, expertů i veřejnosti [2]. 

Monitor Jana Paula: František Ronovský v Příbrami, aneb čas plného zhodnocení jeho díla teprve přijde

9. 8. 2018 / Jan Paul

František Ronovský, detail obrazu. Foto Jan Paul


Malíř František Ronovský (1929 – 2006) je bez ohledu na to, co si myslí část odborné veřejnosti gigant české poválečné figurální malby, a neopominutelný minimálně v evropském kontextu jak svými humanistickými tématy života, tak i velkorysou až monumentální formou, a kompozičním řešením obrazu. Obsahem jeho díla je člověk, lidská bytost, vyjadřovaná v mezních situacích života. Radost mládí spojená s vitálními projevy, a skepse stáří, očekávající konec lidského žití. Narození, svatba, zábava, stárnutí a smrt, to vše jsou existenciální témata Ronovskému blízká, prostoupena vírou ve smysl křesťanské lásky, a vyjadřovaná malířsky citlivě a vznešeně.

Středoevropan a dějiny

8. 8. 2018 / Roman KandaZ diskuze na Facebooku


Existuje však ještě jiná zkušenost s dějinami. Spočívá ve vědomí, že se svět řítí kamsi do „barbarství“, odkud se bude jen těžko vracet zpátky do „civilizace“. Vědomí, že se děje něco, co bude mít zákonitě špatný konec a že tento špatný konec je naprosto evidentní – jenže není v silách jednotlivce to zvrátit, protože ostatní se zbláznili a rozhodli se spáchat kolektivní sebevraždu. To je zoufalství.


Roman Kanda: Pročítám si texty Bedřicha Václavka z konce třicátých let. Je to smutné čtení; smutné tím, jak se člověk do poslední chvíle drží naděje, která se mu už sype po rukama. Nevzdává se, nenaříká, bojuje. Vztah nás Středoevropanů k dějinám je zvláštní. Často se cituje slavná věta z Kafkova deníku: „Německo vyhlásilo válku Rusku. – Večer plavecká škola. (Deutschland hat Russland den Krieg erklärt. – Nachmittag Schwimmschule.)“ Ta věta má být dokladem středoevropské netečnosti vůči dějinám.
30054

Podíl v zahraničí narozených lidí je v ČR jeden z nejnižších ve srovnání s Evropou

Imigrace do Evropy dosahuje malého zlomku v porovnání s rokem 2015

9. 8. 2018

Migrace jako téma neustále okupuje veřejnou diskusi a politické jednání napříč Evropou. Přitom současná míra migrace dosahuje pouze malého zlomku, srovnáme-li její stav se situací v roce 2015, kdy vrcholila vlna imigrantů z válkou, terorem a chudobou sužovaných částí blízkého a středního východu a Afriky. Infografika serveru Politico dále ukazuje, že ČR patří mezi evropské země s vůbec nejnižším podílem lidí v populaci, kteří se narodili v jiné zemi. Přesto migrace určuje naprosto zásadním způsobem současnou politiku, o čemž ostatně svědčí platné vládní programové prohlášení.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Konec srpna 1968...

9. 8. 2018

Úžasná reportáž BBC z r. 1968, všude ještě naděje, než se Svoboda vrátil z Moskvy a vyšlo najevo, že vůdci to opět podělali, píše Jakub Žytek. Robert J. Hrebicek k tomu dodává:

Pročítal jsem teď pozoruhodnou Macháčkovu biografii Husáka; dokládá tam a popisuje, jak Brežněv byl už v podstatě připraven vzít zpátečku, tanky stáhnout a nějak to zahladit. Ale když viděl, jaká banda posraných pytlíků mu tam přijela a bez ptaní se totálně složila a kapitulovala, řekl si, proč to tak vlastně nakonec nenechat.

K tomu píše Štefan Švec: Toho Macháčka mám doma, tak si to ještě musím ověřit, ale jestli je tohle pravda, tak si tenhle národ opravdu může za všechno, co se mu kdy stalo. Tvl.
EDIT: Jiří Trávníček v té knize nic takového nenašel a jelikož je to autorita a čtenář důvěryhodný, je dobré ho brát vážně. Trochu mi odlehlo a národní hrdost se vrátila na tradičních pětatřicet procent.

Pozn. JČ: Oni ale vedoucí představitelé KSČ v roce 1968 byli zbabělci a nekompetentní idioti, jak konec konců dokládá Zdeněk Mlynář ve své knize Mráz přichází z Kremlu, kde píše o tom, že na zasedáních prezidia KSČ se bez konkrétní agendy jen bezbřeze žvanilo, aniž by se schválil jediný věcný konkrétní krok. Takže si dovedu dobře představit, jak se tito zoufalci chovali v Moskvě v srpnu 1968...

Sencovův zdravotní stav je strašný

8. 8. 2018

Zdravotní stav ukrajinského filmaře Olega Sencova, uvězněného v Rusku, je "katastrofální", říká jeho sestra. Drží hladovku už 87 dní. Byl uvězněn za odsouzení anexe Krymu.


Itálie trpí epidemií spalniček - tak zrušila povinné očkování dětí

8. 8. 2018Tohle je opravdu hnus. Cenou takovéto blbosti bude umírání - ne ale těch, kteří šíří pověru a nesmysly, ale umírání nevinných dětí vystavených smrtelným nemocemCo se týče italských aktivistů bojujících proti očkování, zdá se, že hlavní politická hranice dnes probíhá mezi racionalitou a iracionalitou. Bezpochyby se už mnozí rozhodli, že racionalita, to je centrismus, který selhal, a je načase, abychom všichni přešli k radikálnímu magickému myšlení.  29766

Bodláky Václava Duška

Hrátky bez milosti

9. 8. 2018 / Václav Dušek

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Vniveč padla slova blešího častuškáře – přát komusi smrt není hanba, ale idiocie. Pokud prší bytosti do nosu a připadne si přežrána  moudrostí, má následovat léčba. Křikloun a básnický výpotek šílí z pomyšlení, že ho málokdo bere vážně – páchnoucí zloba jeví se býti odpornou. Přichází doba odcházení – on neodešel včas. Budoucnost snad nebude patřit nakyslým kulturním dědkům; poloherec, principál cintal, samožer a narcisek hrozí, že přestane hrát divadlo  – kdy hrál?! Nadutost z lidí hňupy činí a hňupy jest nesmysl vyhledávat a bráti na vědomost.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

O "hrdinech" a "teroristech"

8. 8. 2018 / Karel Dolejší

Afghánští Tálibové prý neútočí na cizince za hranicemi své země - a navíc jsou smrtelnými nepřáteli "islámského státu", tvrdí obhájci "radikální kritiky" tento týden zabitých českých vojáků. Možná. Jenže tohle tvrdí vesměs lidé fandící režimu, který rutinně vraždí zákeřnými metodami v zahraničí, a to včetně použití otravných látek. 

Němci "už nevěří ve stát blahobytu"

8. 8. 2018

Významná asociace propagující sociální výdaje vyzývá k vynaložení miliard eur na zoufale nutné reformy sociální politiky. Tvrdí, že velká většina německých občanů ztratila důvěru ve stát blahobytu. 

Země na klíčové křižovatce. Labour Party ochromena rasistickým skandálem

Británie: Jeremy Corbyn jako lídr opozice selhává

8. 8. 2018

Málokdy měla Británie větší potřebu efektivní opozice, uvádí editorial Financial Times. Vláda Theresy Mayové udělala z brexitu chaos - nedokáže zajistit pokrok v Bruselu ani kompromis doma. Konzervativní strana propadla vnitřním válkám ohledně vztahu k EU. Labouristé by měli tuto selhávající administrativu volat k odpovědnosti přesnou kritikou a jasnými politickými alternativami.

Čekají nás tanky kategorie "stealth"?

8. 8. 2018

Aby byl tank méně nápadný, jeho klíčové pozorovatelné kvality musejí být zamaskovány či skryty, napsal Christian Trotti. Konkrétně vzato, tanky jsou hlučné a vyzařují významné množství tepla. Takže zkonstruovat tank kategorie stealth by předpokládalo redukci těchto znaků, což by znamenalo tišší tank s nižším infračerveným vyzařováním.

Je "Boris prostě jen Boris"?

8. 8. 2018

Poté, co se Boris Johnson vysmíval muslimským ženám (po MNOHA letech rasismu), vlajkový pořad rozhlasu BBC "Today" vznesl otázku: "Není to prostě jen tím, že Boris je prostě jen Boris" Zkusme si to s jinými: ""Vždyť Idi Amin byl prostě jen Idi Amin..." "Žádné starosti ohledně Adolfa, on je prostě jen Adolf."


Přečetli jsme:

Cizí peří Andreje Babiše

8. 8. 2018

V pondělí 30. 7. vyšel v Lidových novinách článek Andreje Babiše Ve vědě a výzkumu míříme k efektivitě. Rekapitulace prvního půlroku, v němž Babiš podává svůj pohled na činnost Rady pro výzkum, vývoj a inovace od února 2018, kdy v jejím čele nahradil místopředsedu Sobotkovy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka. Asi nepřekvapí, že si Babiš přisvojuje zásluhy, které mu nepatří a že nám povídá pohádky, které ukazují, že se v oblasti vědy a výzkumu ještě neorientuje.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Schillerová chce škrtnout z rozpočtu neziskovek až tři miliardy korun. Je to jako vyhladovění, hrozí nám zánik, stěžují si organizace

8. 8. 2018

Až tři miliardy korun chce příští rok ušetřit ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na penězích pro neziskové organizace. To je téměř čtvrtina z 13,6 miliardy korun, které si rozdělily loni. Představitelé neziskovek se brání, místo o úsporách hovoří o likvidaci a poukazují na přebujelou administrativu.

Celý text: ZDE

Klimatologové varují, že globální oteplování může být už nezastavitelné

7. 8. 2018

Klimatologové varují, že globální oteplování může být už nezastavitelné

Dominová kaskáda tajícího ledu, oteplujících se moří, měnících se mořských proudů a umírajících lesů může Zeměkouli vrhnout do "skleníkového" stavu, kdy bude lidské úsilí snížit emise uhlíku už marné, varuje skupina čelných klimatologů ve vědeckém článku, který vyjmenovává spojené důsledky deseti procesů globálního oteplování, včetně uvolnění metanu vázaného v sibiřském permafrostu a dopadu tajícího ledu v Grónsku na Antarktidu.
Co furt ti cizinci fňukají??

7. 8. 2018

Reakce čtenáře: "Mě tak napadá. Jdou sem ty cizinci žít nebo jenom fňukat ? Tak jako nikdo je nenutí to snášet, nejsou tu držený na řetězu můžou se odstěhovat když se jim nelíbí poznámky od lidi co tu jsou doma. Šílený..."

(Empatie? Jak se musejí cítit lidi, kteří v tomto jsou nuceni denodenně žít? Problém samozřejmě je, že kdo se v ČR narodil, není cizinec...)


V Londýně se hraje Válka s Mloky, aktualizovaná pro dnešní svět

7. 8. 2018

Je děsivé v současnosti číst Karla Čapka, protože se stal neuvěřitelně aktuálním...USA: 43 procent Republikánů chce dát Trumpovi pravomoc zakázat kritická média

7. 8. 2018Trumpova nacistická propaganda o tisku jako "nepřátelích lidu" (němečtí nacisté používali termín "Luegenpresse") funguje.


Z nového průzkumu společnosti Ipsos vyplývá, že 43 procent Republikánů zastává názor, že "prezident by měl mít pravomoc zakázat zpravodajská média, která se chovají špatně". 23 procent Republikánů souhlasilo, že Trump by měl mít pravomoc zakázat CNN, Washington Post a New York Times.

Zdiskreditovaný manipulátor Boris Johnson přirovnal muslimky v nikábu k poštovním schránkám a k teroristům

7. 8. 2018Lhář a podvodník Boris Johnson, který donedávna zastával funkci britského konzervativního ministra zahraničí, vydal v deníku Daily Telegraph komentář, v němž přirovnal muslimky, nosící závoj na tváři k "poštovním schránkám" a k teroristům.

Komentátoři poukazují na to, že tyto rasistické, islamofobní výroky jsou záměrným pokusem Borisem Johnsona učinit se populárním v Konzervativní straně, která se v důsledku brexitu ostře posunula k ultrapravici. Jeho cílem je po kolapsu Brexitu a rezignaci Theresy Mayové stát se šéfem Konzervativní strany. V minulých dnech Johnson také jednal s americkým ultrapravičákem Stevem Bannonem, který se snaží sjednotit evropskou ultrapravici.

USA: Internetová konspirační teorie blbů začíná pronikat do seriozních médií

7. 8. 2018


Na shromážděních vzývajících Donalda Trumpa se začíná objevovat množství stoupenců konspirační teorie QAnon.

Není úplně jasné, co tato konspirační teorie tvrdí. Neustále se vyvíjí. Písmeno "Q" představuje anonymního uživatele serverů 4chan a 8chan. Ten od loňského podzimu tvrdí, že má přístup do nejvyšších kruhů americké vlády.

Pokud lze definovat vůbec, o co jde, konspirační teorie QAnon tvrdí, že Trump spolupracuje (!) s vyšetřovatelem Robertem Muellerem na odhalení sítě pedofilů v nejvyšších amerických vládních kruzích. Její součástí je i Hillary Clinton.

Konspirační teoretikové QAnon milují Trumpa a opakují jeho nejrůznější hesla. Jsou přesvědčeni, že Trump o jejich "hnutí" ví a dává do svých projevů tajné signály na jejich podporu.

Čína zakázala film o medvídkovi Pú

7. 8. 2018

Medvídek Pú se na sociálních sítích v ČÍně stal satirickým symbolem obtloustlého čínského prezidenta. Proto jsou zmínky o něm a jeho obrázky v Číně nyní na internetu blokovány a Čína nyní zakázala distribuci celovečerního kresleného filmu o medvídku Pú. Má holt strach z kreslené postavičky...


Mají média usilovat o vyváženost, a dávat tak prostor lžím?

7. 8. 2018Veřejnoprávní společnost BBC je v Británii terčem ostré kritiky, že ve slepém úsilí o vyváženost dává nekriticky, bez korekce, prostor ve vysílání lhářům a šílencům. Totéž se samozřejmě děje i v médiích v České republice.

Velmi důležitá je v tomto smyslu argumentace Patricka Howseho bývalého novináře BBC v Bagdádu. Posuďte sami:

Byl jsem šéfem kanceláře BBC v Bagdádu v letech 2004-2009 a chci říci něco lidem, kteří kritizují BBC, ale jako otevřený stoupenec setrvání Británie v Evropské unii. Chci také některé věci adresovat BBC.

Evropa zkriminalizovala humanitární pomoc

7. 8. 2018


Přítomnost záchranných člunů nemá vůbec žádný vliv na počet migrantů ve Středozemním moři: Od té doby, kdy začaly záchranné lodi v roce 2014 operovat ve Středozemním moři, počet lidí vydávající se na moře poklesl.

Otázkou, které nyní čelí Německo, a i celá Evropa, je, zda její mainstreamové strany a jejich voliči jsou ochotni připustit řešení otázky migrace hromadným umíráním lidí v moři. Okamžitý problém Evropy tak bude možná vyřešen - morální zúčtování přijde  později.
Během června a července posílili evropští politikové sérií frenetických provizorních opatření jižní evropské hranice ve snaze zabránit příchodu migrantů na tento kontinent. Zároveň politikové zasahují proti posledním záchranným lodím, financovaným charitativními organizacemi, které loví topící se uprchlíky ze Středozemního moře - kde jich od roku 2014 zahynulo utopením více než 10 000, píše v časopise Foreign Policy Paul Hockenos.

Vzdali byste se svého auta, kdyby byla veřejná doprava zadarmo?

7. 8. 2018

 

Německo zkouší veřejnou dopravu zadarmo v úsilí omezit znečištění vzduchu. Ve velkých městech bude zkušebně zavedena doprava autobusy, vlaky a tramvajemi zadarmo. Budou se také zkoušet projekty sdílení automobilů a budou zavedeny přísnější omezení emisí autobusů a taxíků. Německo zkouší veřejnou dopravu zadarmo, protože by umožnila Německu dodržet přísné ekologické limity EU. Někteří politikové varují, že není k dispozici dostatečný počet elektrických autobusů. Německé automobilky přislíbily investovat 300 milionů euro do modernizace veřejné dopravy.


Kanada požádala Saúdskou Arábii, aby propustila vězněné obhájce lidských práv

7. 8. 2018Saúdská Arábie reagovala hystericky: vyhostila kanadského velvyslance, odvolala svého velvyslance v Kanadě, suspendovala obchodní dohodu s Kanadou a nařídila více než 16 000 saúdských studentům v Kanadě, aby se vrátili domů.  A to je spojenec Západu!


Jaký má smysl rozplakat malý holky?

7. 8. 2018

Dneska jsem zažil dost nepříjemnou situaci v pražském metru, napsal na Facebooku Radek Peka.

Jel jsem ve vagónu s muslimkou, vedle které byly její (předpokládám) dcery od 7-12 let. Když zastávku před Strašnickou opustilo vagón celkem dost lidí a žena s dětmi byla v druhé půlce soupravy takřka sama, přišel za ní postarší muž s kufrem a začal na ní mluvit.

A takhle se šíří nenávistné lži, kterým pak Češi věří: Děsivé fiasko bulvárního deníku Daily Mail

6. 8. 2018

Aktualizace: Daily Mail tento článek, obsahující ultrapravicové lži, nyní smazal:


Lživý britský bulvární deník Daily Mail publikoval nenávistný článek podvodného reportéra o "statisících ilegálních muslimských imigrantech" ve francouzském městě Saint Denis

Už čekáme, jak ho s nadšením budou citovat česká islamofobní mainstreamová média. Jenže jsou to všechno lži:

Článek VE VŠECH BODECH trpělivě vyvrátil Marwan Muhammad:  
 
Milá Daily Mail. Přečetl jsem váš "zdrcující" článek o "ilegálních migrantech v městě Saint Denis". My máme také ve Francii bulvární tisk, kterému naprosto nezáleží na pravdě, ale opravdu, musím, říci, tohle je opravdu neuvěřitelné. VŠECHNO, co jste v tom článku napsali, je špatně:

Musí Polsko zahynout?

6. 8. 2018 / Roman Kanda


Jiný pohled na polskou politickou krizi 

Jedna moje polská známá, vysokoškolsky vzdělaná, vědecky pracující a feministicky smýšlející žena, zveřejnila před časem na Facebooku status, který ve mně zprvu vyvolal smutek a poté ostrý nesouhlas. Nakonec mě však donutil k hlubšímu zamyšlení.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v červenci 2018

1. 8. 2018

V červenci 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 755.82 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 78 297.50 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem července 2018 277 484.92 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22729