V ČR zavládla recese

15. 5. 2012

V ČR poklesl HDP za první čtvrtletí r. 2012 o celé jedno procento. Znamená to naprostou diskreditaci současné ekonomické politiky české vlády, která za tento neblahý vývoj nese přímou odpovědnost. Situace není horší jen proto, že v Německu, kam ČR především vyváží, ekonomika roste.

"Z těch evropských zemí, které ráno zveřejnily výsledky HDP za 1. čtvrtletí, hlásí Česká republika nejhorší údaje. V Německu se HDP ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,5 procenta, v Rakousku o 0,2 %, na Slovensku dokonce o 0,8 %," píše IDnes. Hospodářské výsledky ČR jsou druhé nejhorší po Maďarsku.

Miroslav Kalousek na propad české ekonomiky reagoval slovy, že "údaje nebere stoprocentně vážně".

HDP v 17 zemích eurozóny v prvním čtvrtletí r. 2012 ani nevzrostl, ani nepoklesl. Silný růst Německa (o 0,5 procent) způsobil, že hospodářský růst eurozóny jako celku je nulový.

Zdroj ZDE ZDE

Přehledná tabulka, jak je na tom která země v EU, ČR špatně, Slovensko a Německo dobře ZDE

https://www.pwf.cz/

Řecko uspořádá nové volby

15. 5. 2012

Řecké politické strany se nedohodly o utvoření nové vlády a bylo oznámeno, že se budou konat nové volby, a to buď 10. nebo 17. června. Mezitím bude vládnout úřednická vláda v čele s technokratickým bankéřem Lucasem Papademosem. Očekává se, že vítězem nových voleb bude Syriza, která požaduje zrušení škrtů, které Řecku vnucuje Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Charles Dallara:

Řecko nemůže opustit eurozónu, jeho dluh u Evropské ústřední banky je větší než celý její kapitál

15. 5. 2012Soukromé finanční instituce jako banky a důchodové fondy po celém světě zřejmě přijdou o desítky miliard dolarů, pokud Řecko udělá bankrot, varovala televize Channel Four. Charles Dallara, generální ředitel Institutu pro mezinárodní finance, byl hlavním vyjednavačem, když Řecko restrukturalizovalo letos na jaře své dluhy. Je to také bývalý význačný činitel správní rady MMF a amerického ministerstva financí. Toto řekl v pondělí večer ve vysílání Channel Four News:

Charlesi Dallaro, přijímáte nyní, že Řecko bude muset opustit eurozónu?

Práci sháním už dva roky, je problém ve mně?

15. 5. 2012

Dobry den, chtěla bych reagovat na to jak lidi v České republice negativně smýšlí o Romech. Proč, když udělá něco Cigán, tak to Češi řeší neonacistickými pochody? Podle Čechů je každý cigan problematický! Ale i Čech je buď dobrý, nebo špatný, a tak by to měli lidi v České republice pochopit, ať je bílej nebo černej, pořád je to jen člověk. Spousta lidí odsuzuje, že cigáni nepracují, tak ať jim dají práci takovou, jakou jsou schopni vykonávat a určitě pracovat budou ,copak ze socialnich dávek se dá žít?

Ne, nedá, sama jsem bez práce a mám jen jedno dítě a mám problém, abych vyšla s penězi a práci tu sháním už dva roky, tak potom v čem je problém, ve mně?

https://www.pwf.cz/

Evropští politikové a finanční trhy se připravují na odchod Řecka z eurozóny

15. 5. 2012

Finanční trhy se rychle připravují na případný odchod Řecka z eurozóny. Po dni politického chaosu akceptovala evropská politická elita, že bude asi nemožné udržet Řecko v eurozóně.

Zatímco vyjednávání v Athénách o vytvoření nové vlády vypadají, že budou neúspěšná, evropští politikové porušili tabu a nyní už otevřeně hovoří o tom, že Řecko bude možná muset eurozónu opustit.

Akcie, ropa i euro podstatně v pondělí ztratily na hodnotě v očekávání, že v druhých řeckých volbách získají ještě silnější podporu strany, které jsou proti škrtům. Tím by vyvrcholil konflikt mezi Řeckem a jeho evropskými věřiteli.

Divokým Kmotrostánem, aneb Zhasnout a už nerozsvítit

15. 5. 2012 / Karel Dolejší

Americký novinář žijící v České republice Erik Best měl tu drzost veřejně pojmenovat pět rodin, které ve vzájemné antagonistické spolupráci skutečně řídí tuto zemi. Zároveň rovněž otevřeně konstatoval, že si premiér Nečas o těchto lidech mluvit nedovolí, a další perspektivu ČR načrtl velice lapidárně: "Jak se evropská krize zhoršuje a západní banky, energetické koncerny, developeři a průmyslové firmy se z Česka stahují, vliv Pěti rodin narůstá. Jedná se o nejvýznamnější trend, který můžeme dnes v Česku pozorovat. Pokud se nějaký politik pokusí tento trend zvrátit, může skončit - obrazně řečeno - jako senátor Pat Geary, který se v Kmotrovi 2 probudil s mrtvou prostitutkou v posteli."

Se zatažením Hayeka do české zlodějiny nemohu souhlasit

15. 5. 2012 / Boris Cvek

Já se zatažením Hayeka do české zlodějiny nemohu souhlasit. Hayek v příkrém kontrastu s Klausem a jeho bandou velice podrobně a promyšleně ve svém díle zdůvodňuje základní roli práva jako ve fungování trhu. Hayekova koncepce tržní společnosti je velmi podobná Popperově (ostatně oba byli přáteli a ideovými blíženci) a jednoznačně stojí na abstraktních pravidlech právního státu. Trh bez přívlastků, tedy bez platnosti právních norem a fair play, není podle Hayeka trh.

Jinak mluvit o "okrajovosti" člověka, který dostal Nobelovu cenu za ekonomii a který byl profesorem na London School of Economics, je poněkud zvláštní.

Osobně vidím v ose Dewey-Hayek-Popper základy moderního liberalismu. O Hayekovi jsem psal ZDE

Bývalá ředitelka Murdochova mediálního koncernu bude stíhána za "pokus zabránit průběhu spravedlnosti"

15. 5. 2012

Rebekah Brooksová, bývalá generální ředitelka Murdochova mediálního koncernu News International, bude obžalována z trestného činu pokusu zabránit průběhu spravedlnosti. Uvedla to v úterý britská prokuratura.

Brooksová bude obžalována za tři trestné činy, které údajně spáchala tím, že odstranila sedm složek materiálu z archivu firmy News International a skryla dokumenty a počítače před policisty, vyšetřující trestné činy hackerství (nezákonné pronikání do mobilních telefonů soukromých osob, které páchali novináři z firmy News International). Z těchže trestných činů bude obžalován i její manžel Charlie Brooks, přítel britského premiéra Davida Camerona, a další čtyři osoby. Minulý týden byla proti ní vznesena první, velmi závažná obžaloba. Brooksová a její komplicové byli obžalováni z vážného trestného činu "bránění průběhu spravedlnosti.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Policie zadržela Davida Ratha kvůli podezření z korupce

15. 5. 2012

Policie v pondělí večer zadržela středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha z ČSSD. Spolu s ním další čtyři muže a tři ženy. Je podezříván ze zneužívání evropských fondů. Další informace nejsou k dispozici.

Zdroj: ZDE

Volný trh bez regulace se z faktoru technického pokroku přeměnil v test, co je lidstvo ještě schopno snést

15. 5. 2012 / Michael Kroh

Současné ekonomické a finanční problémy vyostřily spory ekonomů o metody jejich řešení. Neoliberálně orientovaní odborníci vidí východisko z krize v uvolnění státních regulací a ponechání ekonomického vývoje volné hře tržních sil. Proti nim ovšem stojí neméně početná skupina, která naopak preferuje zesílení vlivu státu na ekonomiku.

Soud v Malajsii shledal George W. Bushe vinným z trestných činů mučení a z válečných zločinů

14. 5. 2012

Tribunál pro válečné zločiny v Kuala Lumpur shledal bývalého amerického prezidenta George Bushe a sedm dalších členů jeho vlády vinnými z mučení. Tribunál rozhodl jednomyslně, že to bylo spolehlivě prokázáno.

Tribunál konstatoval, že osm obžalovaných osob se podílelo na vytvoření sítě instrukcí, memorand, direktiv, právních analýz a činů, které vedly k vytvoření společného plánu a účelu, společného podniku a spiknutí páchat mučení a válečné zločiny, ve vztahu k "válce proti terorismu".

Kromě Bushe byl odsouzen bývalý americký viceprezident Richard Cheney, bývalý americký ministr obrany Donald Rumsfeld, bývalý Bushův poradce Alberto Gonzales, bývalý hlavní poradce viceprezidenta David Addington, bývalý poradce ministra obrany William Haynes II, bývalý náměstek generálního prokurátora Jay Nynee a bývalý náměstek generálního prokurátora John Yoo.

Všech osm osob bylo shledáno vinnými podle článku 6 Norimberské charty.

Tribunál se shodl, že Bush, Cheney a Rumsfeld věděli, že Spojené státy porušují Konvenci o mučení z r. 1984 a Ženevské konvence, ale nezasáhli proti jejich porušování.

Verdikt malajského tribunálu bude předložen Mezinárodnímu trestnímu soudu, OSN a Radě bezpečnosti OSN. Jména odsouzenců budou včleněna do seznamu válečných zločinců Komise pro válečné zločiny.

Další podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

Tato obrovská dluhová past hrozí zlikvidovat celou Evropu

13. 5. 2012

Z průzkumů veřejného mínění v Řecku i ve Španělsku vyplývá, že drtivá většina tamějších obyvatel chce zůstat v eurozóně. Avšak v obou společnostech je nezaměstnanost mladých lidí vyšší než 50 procent a obě společnosti jsou obětí mizejících ekonomických příležitostí a zoufalé chudoby. Zůstat v eurozóně znamená nekonečnou politiku škrtů. Opustit eurozónu bude znamenat dramatický pokles životní úrovně, potenciální finanční úpadek a v nejhorším případě hyperinflaci, píše v týdeníku Observer známý britský ekonom Will Hutton.

Následujících 100 dní bude na dobu celé jedné budoucí generace v Evropě zcela určující.

Americká obhájkyně islamistického teroristy z 11. září 2001 nosí z úcty k jeho víře muslimský oděv

15. 5. 2012 / Miloš Kaláb

Obhájkyně Cheryl Bormannová se nevyhýbá zastupování ani těch nejnepříjemnějších či nejodpornějších klientů ani když jsou obžalováni z těch nejhorších zločinů. Po dobu několika roků dohlížela na právníky projednávající hrdelní zločiny. Potom jako členka státního úřadu poskytovala rady právníkům ohledně rozsudků smrti po celém státu Illinois. Nyní zastupuje jednoho z pěti obžalovaných za přípravu teroristického útoku na USA 11. září 2001. K soudnímu jednání v Guantanamu chodí oděna do abaje z úcty k náboženské víře svého klienta, Walida bin Attashe.

Stížnost na ministerstvo školství ČR:

Špatně koncipovaná maturita z matematiky ohrozí mé studium v Británii

15. 5. 2012

V Británii se studenti přijímají na vysokou školu na základě svých maturitních výsledků. Ovšem předpokládá se, že se maturitní zkoušky neorganizují jako v Kocourkově...

K tomu nám napsal Martin Němeček, který má - ne z vlastní viny - podstatný problém:

Vážený pane Čulíku.

pravděpodobně Vám neunikla kauza týkající se příliš náročné maturity vyšší úrovně z matematiky.

Pokud si na mě vzpomínáte, kdysi jsem Vás byl v Glasgow navštívit a zeptat se Vás, co si myslíte o studiu Business studies na University of Glasgow a ve Skotsku obecně. Přihlásil jsem se tam na několik škol a nabídku mi poslali z University of Stirling (průměr z maturity za dva) a právě z University of Glasgow (průměr z maturity za jedna).

Kvůli nedostatečnému limitu na písemku očekávám známku tři.

 9074

Kterak se studenti i pedagogové učí tahat za finanční vemena -- díl 2.

14. 5. 2012 / Štěpán Kotrba

Pokračování seriálu "Jak se dělá věda na hnojárně"

Česká zemědělská univerzita je ctihodnou veřejnou vysokou školou. Pouze trpí tím, čím téměř všechny vysoké školy, nejen ty veřejné. Nutnost publikovat za jakoukoliv cenu v recenzovaných a impaktovaných médiích je nadřazena praktickému uplatnění znalostí a jejich přínosu pro společnost. Stát, reprezentovaný ministerstvem, preferuje formální kritéria vědy, které dobře fungují u mnoha vědních oborů, ale ne u všech. Studenti i pedagogové jsou vedeni při psaní odborných článků k uplatňování dnešních „akademických“ pravidel. A tak pedagogové, doktorandi i studenti píší a píší, smolí své příspěvky do proceedings (sborníků) a přednášejí na uměle vytvářených konferencích jen proto, aby mohli studovat, učit, případně bádat a zůstat na škole pod ochranou před krutou realitou kapitalistické praxe. Dělají to tak už skoro všichni.

Na hnojárně mají problém. A možná ne pouze jeden. Dnes si v této souvislosti povíme něco o dlouholetém předsedovi Konference rektorů českých univerzit. Je emeritním rektorem České zemědělské univerzity a děkanem jedné její fakulty. Jeho příběh je také ilustrativní.

 9073

Jak se dělá věda na hnojárně, díl 1.

10. 5. 2012 / Štěpán Kotrba

Česká zemědělská univerzita je ctihodnou veřejnou vysokou školou. Pouze trpí tím, čím téměř všechny vysoké školy, nejen ty veřejné. Někteří pedagogové v pokročilém věku ještě nepřišli na to, že důchod je lepším zakončením jejich kariéry než ostuda. Vynášet pedagoga z univerzity nohama napřed není vkusné. Někteří akademičtí funkcionáři ještě nepřišli na to, že funkce není dekorum (ozdoba), ale práce navíc. Jiní akademičtí funkcionáři ještě nepřišli na to, že věda se nedá dělat šikanou podřízených ani podvodem a nahrazovat vědeckou činnost společenskými kecy o vědecké činnosti je smrtelným hříchem v době, kdy společnost nectí ctihodné šediny ani zásluhy o budování socialismu, ale vyžaduje výsledky. Ke smůle oněch pánů s šedinami dnešek vyžaduje výsledky nikoliv jen pedagogické (buzerace studentů a doktorandů) a organizační (vysedávání po schůzích a tváření se důstojně), ale i vědecké (vlastní, ne cizí práce) a publikační (vlastní, ne cizí myšlenky proměněná v písmenka odborných článků a knih). Ty nejenže musí splňovat mezinárodní standardy, ale musí být ve vydavatelstvích a médiích, které nafoukaná akademická komunita uznala jako uznáníhodná. Jsou na to národní a mezinárodní standardy příslušné nafoukanosti. Někteří pedagogové v pokročilém věku ještě nepřišli na to, že je nepřijatelné, aby někteří studenti měli v indexu v jeden jediný den zapsané zkoušky z pěti předmětů, a to od šéfa katedry, který tyto předměty navíc nevyučuje ani nezkouší a nebo dostali zkoušku, aniž dostali zápočet.

Na hnojárně mají problém. A možná ne pouze jeden. Ale prozatím se věnujme jednomu problému. Je ilustrativní.

Alternativa současné stranické nedemokracii

15. 5. 2012 / Štěpán Forgáč

Současný stranicko zastupitelský systém tzv. euro-americké demokracie je pro občanskou společnost čím dál nebezpečnější a zničující. Jsou ohroženi jednotlivci i celá společenství, jsou deformovány mezilidské vztahy a hodnotový systém. Je devastována příroda, drancovány a rozkrádány naše společné statky za nečinného přihlížení a mnohdy i spolupráce s vládnoucími politickými stranami. Společnost je atomizována, a proto neschopna účinné obrany. Politické strany pravé i levé nás několikanásobně přesvědčily o tom, že nejsou schopny hájit zájmy lidu a naopak mu škodí.

Poslední zvonění

15. 5. 2012 / Stanislav A. Hošek

V našem příhraničním městě je více středních škol, než je obvyklé. Snad proto, že jsme se ještě nezmohli na vysokou školu. Je čas maturit a s nimi souvisejících maturitních mecheche, nebo jak se tomu dneska říká. Již nějaký čas se v tuto dobu objevuje jakási nová tradice. Po městě až několik týdnů chodí kostýmovaní študáci, mnohem častěji studentky, s kasičkami a...prakticky žebrají. Včera dokonce cestovala taková klaunovská trojka i vlakem a tam obtěžovala cestující.

Češka pohlíží na Turecko

15. 5. 2012 / Petra Kováčiková

Turecko je země, ve které se vyplatí zapomenout na většinu evropských hodnot, které jsou nám, mladým a zvídavým Evropanům vštěpovány v rámci nějaké občanské výchovy. Ovšem, europocentrismus patří k příčinám konfliktu mezi kulturami, zvlášť, když se snažíme jiné kultury poučovat.

Proto je dobré si uvědomit, že spoustu společenských pravidel v Turecku týkající se vzájemného soužití jsou natolik provázané s kulturou a náboženstvím islámu, že není jednoduché převést ani na politické poměry nějaké evropské povědomí o občanské společnosti (ve skutečnosti tohle je podle mě těžké i v samotné České republice, ale to teď ponechme stranou). Tím pádem je dost naivní myslet si, že i když se o Turecku tvrdí, bůhvíjak je evropské, můžeme tam aplikovat své běžné hodnoty.

NATO ve věci zabíjení libyjských civilistů zaujalo pozici "mrtvého brouka"

14. 5. 2012

Organizace Human Rights Watch naléhavě vyzvala NATO, aby plně vyšetřilo případy smrti civilistů při náletech v loňském roce. Podle něj alianční letadla zabila přinejmenším 72 civilistů. V březnu podobnou zprávu z Libye vydala Amnesty International; v ní se hovoří o 55 doložených jménech zabitých civilistů, včetně 16 dětí a 14 žen.

Konference o družstevním podnikání

14. 5. 2012

Pražská škola alternativ pořádá v Praze dne 25. května 2012 workshop "Úloha družstev v podpoře demokracie, zaměstnanosti a malé ekonomiky -- Proč a jak začít s družstevním podnikáním?"

a to pro všechny občany, kterým může být družstevní způsob hospodaření východiskem k zajištění jejich obživy (OSVČ, nezaměstnaní, další zájemci)

Místo konání: Sídlo Svazu českých a moravských výrobních družstev, Václavské nám. 21 (vchod z Jindřišské ul.), Praha 1, Velký sál

Cílem workshopu je osvětlení podstaty družstevních hodnot a principů, které podporují lepší živobytí osob a jejich skupin; odhalení kladů a záporů podmínek pro uplatňování těchto hodnot a principů v ČR, a také vzájemné poučení, jak na to.

Dotazy a předběžné přihlášky zasílejte na e-mail: v.habova@volny.cz

 9029

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Anatomie českého protestu. Jak Češi v moderní době (ne)protestovali 1848--2012

14. 5. 2012

Dovolte mi, abych Vás jménem Collegia Europaea - Výzkumné skupiny pro dějiny evropského myšlení FF UK & FLÚ AV ČR pozval na kolokvium "Anatomie českého protestu. Jak Češi v moderní době (ne)protestovali 1848-2012", které se bude konat v úterý 22. května od 10 hod v Akademickém konferenčním centru (Praha 1-Staré Město, Husova 4a). Program a další informace naleznete níže.

Myslí to Karolína Peake vážně?

14. 5. 2012Je možné, že tohle video je opravdu míněno jako propagace strany LIDEM? Pokud ano, pak začínám pochybovat o tom, že těm lidem kolem Karolíny Peake jde skutečně o reálnou politickou stranu. Všechno je to fraška kvůli korytům. Výsměch lidem, míní Boris Cvek.

Krize v biomedicínském systému

14. 5. 2012 / Boris Cvek

Už jsem na to upozorňoval minulý rok v září: podle mnoha závažných zjištění je stále nevyhnutelnější položit si otázku, jakou hodnotu mají publikované vědecké práce, byť jsou publikovány v nejprestižnějších vědeckých časopisech. Vrací se k tomu Daniel Sarewitz ve sloupku v časopise Nature z minulého týdne (9. května): "Beware the creeping cracks of bias". Sarewitz hovoří o předpojatosti ("bias"), která vede k vědeckým výsledkům, jež nejsou uplatnitelné v praxi a jsou zbytečné ("useless").

Ministře Pospíšile, propusťte politického vězně Romana Smetanu

14. 5. 2012

Vážený pane ministře,

o případu Romana Smetany jsem Vás poprvé informoval a žádal o Vaši intervenci v jeho prospěch již 14. 5. 2011. Dne 13. 3. 2012 jsem Vás dále žádal, abyste využil své pravomoci a zastavil štvanici na Romana Smetanu, který byl za svůj občanský a politický protest proti korupci, lžím a podvodům politiků, odsouzen na čtvrt roku do vězení soudkyní M. Langerovou, manželkou jednoho z kritizovaných politiků, Ivana Langera.

Stiglitz: Advokáti globalizace nikdy nemluvili otevřeně

14. 5. 2012

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz hovoří v TV Reuters o tom, že advokáti globalizace, podle nichž je tento proces pro všechny výhodný, přitom "zapomněli" dodat, že mzdy ve vyspělých zemích budou konkurencí zemí chudých sráženy dolů, jak se to už koneckonců řadu let prokazatelně děje - a pokud nevznikne nějaký globální redistribuční mechanismus vyrovnávající rozdíly v příjmech, pak tvrzení o všeobecné výhodnosti globalizace zůstane nepravdivé.

Sociální politika současnosti a budoucnosti

14. 5. 2012 / Miroslav Opálka

"Levicové programy nestojí na sociálních dávkách. Ale stojí na tom, že zaměstnaný za svou dobře vykonanou práci obdrží spravedlivou mzdu, plat či odměnu, a tím pádem již sociální dávky nepotřebuje," řekl poslanec Miroslav Opálka na semináři SPaS konaném 26. dubna 2012 v Praze.

Hledat význam a obsah pojmu sociální politika odvisí od vnímání smyslu lidského společenství, jeho konání, jakož i jeho historického vývoje, tradic, humanizačních a emancipačních procesů. Jinak řečeno, náhled odvisí od nám blízké teorie, o jejíž argumenty se ve svých názorech "opíráme".

27692

Poevropštit českou politickou kulturu

14. 5. 2012 / Tomáš Schejbal

"Wir sind nur Humankapital! (Jsme jen lidský kapitál!)", "A -- Anti -- Antikapitalist!" a další hesla zněla z úst protestujících studentů/ek z celého Horního Saska účastnících se ve čtvrtek 10. května pochodu a demonstrace v Drážďanech. Organizovala ji KSS (Konferenz Sächsicher Studierendenschaften) s mottem "Die Tage länger! Die Mittel kürze! (Den delší! Průměr kratší!" proti škrtací politice saské konzervativní vlády.

"Vykořisťují" chudí českou společnost?

14. 5. 2012

Jsem velmi rád, že Britské listy otevřely téma o "romské problematice". Emaily, které vám přišly, dokazují, jak (nejen) politici dokáží ovlivnit veřejné mínění, že lidé, kteří do systému údajně nic nedávají a naopak berou a jsou  režimem podporováni v podobě sociálních dávek, jsou vnímáni jako přítěž celé společnosti a snad i důvod ekonomické krize -- a cesta k jejímu řešení skrz jejich napravení či odstranění (aby zbyli pouze ti, co vytvářejí "hodnoty"), napsal Jan Holý.

Nejpřesnějším testem obezity "je poměr obvodu pasu a výšky"

12. 5. 2012

Vyplývá to z analýzy, prezentované na Evropském kongresu obezity. Máte-li se uchránit před nemocemi, způsobovanými obezitou, musíte udržet obvod svého pasu na padesáti procentech své výšky. Při analýze dat z 31 studií, jichž se celkem účastnilo 300 000 lidí, bylo zjištěno, že poměr obvodu pasu vůči výšce je podstatnou měrou lepším měřítkem než tzv. Body Mass Index (BMI) pro předpověď cukrovky, vysokého tlaku, kardiovaskulárních chorob u mužů i žen ze všech etnických skupin. Odhaduje se, že třicetiletý muž - nekuřák sníží svou průměrnou délku života o 14 procent, pokud je jeho obvod pasu vůči jeho výšce sedmdesátiprocentní, a o třetinu, pokud je osmdesátiprocentní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

37076