ČT zakázala uvedení filmu o tykadlovém řidiči v soutěži na jihlavském festivalu

25. 10. 2012

"Česká televize v roli producenta právě s konečnou platností zakázala, aby se film 'Svobodu pro Smetanu!' účastnil soutěže jihlavského festivalu," napsal na Facebooku ve čtvrtek v 16.30 jeden z jeho tvůrců, Vít Klusák. Rádi k věci zveřejníme vyjádření České televize.

Na náš dotaz o podrobnostech k tomu Vít Klusák dodává:

"Na dotaz, co máme říkat novinářům, gen. ředitel Dvořák odvětil, že se mají ohledně vyjádření obrátit na Českou televizi. Domnívám se, že tam se k tomu bude vyjadřovat ředitel vývoje Jan Maxa. Bude Vám povídat, že ho ČT nepustila do soutěže, protože je ještě nehotový. Výběrčí festivalu to ale asi vidí trochu jinak... V Jihlavě jinak film promítnut bude, ale nesmí soutěžit."

Vít Klusák posléze dodává, že se film bude vysílat v České televizi v lednu 2013, ale že do něho ještě něco mezitím dotočí. Festivalové promítání v Jihlavě bude tedy jaksi předběžné.

SVOBODU PRO SMETANU! - TEASER 02 from Hypermarket Film Ltd. on Vimeo.SVOBODU PRO SMETANU! - TEASER from Hypermarket Film Ltd. on Vimeo.Klip vydali dokumentaristé Klusák a Remunda, kteří o tykadlovém řidiči natáčejí film. Premiéra na jihlavském festivalu dokumentárních filmů, 26. října 22.30.

Zpráva o důchodech a druhém pilíři důchodové reformy

25. 10. 2012 / Pavel Stránský

Ve hře nejsou tentokrát žádné drobné, ale půl bilionu korun a také snížení penzí z průběžného systému o přibližných 15%. Taková věc si nesporně zasluhuje důkladný rozbor. Poslanecká sněmovna o tom bude rozhodovat, po dvou prezidentských vetech, v úterý 30. října. Tato zpráva se zabývá údaji Ministerstva práce a sociálních věcí, dokladu s názvem Český důchodový systém v kontextu EU, zveřejněného na webových stránkách tohoto ministerstva. Stupeň přesnosti údajů ve zprávě je zcela postačující k správnému posouzení problematiky.

Zavádějící web za.komunistu.cz

25. 10. 2012 / Jan Čulík

Petr Staníček vytvořil amatérskou a zavádějící tabulku www.zakomunistu.cz , v níž srovnává vybrané ceny (především potravin) na základě tzv. středového platu r. 1989 a dnes. Upozornil na ni Rudolf Dobiáš, který dodává: "Na mladé a hloupé čtenáře ta tabulka bude mít velký vliv."

Tabulka je neprofesionální a manipulativní, protože v ní chybějí položky, které v dnešní době stojí daleko víc než za komunismu. V žádném případě není založena na reprezentativním ekonomickém košíku výdajů z tehdejší doby a dnes.

Tabulka vychází z tzv. středového platu platu, který byl údajně r. 1989 3000 Kč, dnes je údajně 21 000 Kč. Zcela ignoruje vývoj inflace v ČR v letech 1989-2012.

OSN bude vyšetřovat zabíjení civilistů americkými bezpilotními letadly

25. 10. 2012

Spojené národy vytvoří v Ženevě samostatný vyšetřovací tým, který bude zkoumat legálnost leteckých úderů americkými bezpilotními letady v případech, kdy v takzvaných operacích, zaměřených proti "teroristůmů, byli usmrceni civilisté.

Oznámil to soudce Ben Emmerson, zvláštní zpravodaj OSN v projevu na právnické fakultě na Harvardské univerzitě. Odsoudil v něm tajnou deportaci osob podezřívaných z terorismu a mučení vodou (waterboarding) jako zločiny podle mezinárodního práva.

Konec nového světového pořádku

25. 10. 2012

Koncem léta 2008 signalizovaly dvě události konec nového světového pořádku, píše Seumas Milne ve své nové knize The Revenge of History: the Battle for the 21st Century (Pomsta historie: Válka o jednadvacáté století). V srpnu 2008 byl klientský stát USA, Gruzie, poražen na hlavu během krátké, ale krvavé války poté, co zaútočil na ruská vojska na sporném území Jižní Ossetie.

Gruzie, bývalá sovětská republika, byla oblíbencem washingtonských neokonzervativců. Autoritářský prezident Gruzie lobboval silně za vstup Gruzie do NATO. Drzým obrácením reality odsoudil americký viceprezident Dick Cheney reakci Ruska jako akt "agrese", který "nesmí zůstat bez odpovědi". Nedlouho poté, co zahájil katastrofální válku v Iráku, George Bush prohlásil invazi "Ruska do suverénního státu" za "nepřijatelnou v 21. století".

Karolina Peake a korupce

25. 10. 2012 / Boris Cvek

Kdybyste to nevěděli a měli byste si tipnout, jaký člověk může v rámci Nečasovy vlády být zodpovědný za boj proti korupci, asi byste předpokládali z pouhé povahy této vlády, že to bude někdo, kdo má máslo na hlavě. Někdo, kdo rozložil vlastní politickou stranu, která měla mandát od voličů, a založil nikým nezvolenou formaci, jež má ministra ve vládě, kterého trapně nedokáže ani odvolat, natož řídit. Někdo, kdo nemá politickou budoucnost ani minulost a kdo po pádu vlády bude muset spoléhat na něčí pomoc, na nějaké nabídnuté místo. Ano, je to Karolína Peake. Možná byste i řekli, že člověk, který je v Nečasově vládě zodpovědný za boj proti korupci, by měl být ještě pořádněji podezřelý a prokorupční, že to, co jsem již vyjmenoval, prostě nestačí. A je to tak. Cituji ze včerejšího článku z Česképozice.cz:

"Jak si vicepremiérka Karolína Peake a hlasitá bojovnice proti korupci představuje transparentnost? V čestném prohlášení za rok 2010, v němž se poslanci vyjadřují k majetku, včetně finančního, který v tom kterém roce nabyli, "pozapomněla" na více než 18 milionů korun."

Karolína Peake zatajila před veřejností 18 milionů z prodeje luxusní vily ZDE

Most opět dusí prach

25. 10. 2012

Tisková zpráva Centra pro životní prostředí a zdraví č. 18/2012 z 25. října 2011 Most/Plzeň, 25. října 2012 -- Míra znečištění ovzduší v Mostě v tomto roce opět přesáhla legální limity, když byl překročen počet dní, po které smí být porušen denní limit pro polétavý prach (PM10). Most se tak opět zařadil mezi města s nejšpinavějším ovzduším v České republice. Prach přitom vážně ohrožuje zdraví i životy lidí. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu má znečištění ovzduší prachem na svědomí za loňský rok přes 6 tisíc předčasně zemřelých lidí a 2 tisíce nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže. (1)

Nespravedlivě na koberečku

24. 10. 2012 / Marek Řezanka

Miroslav Kalousek může slavit navzdory volebním výsledkům, které ovšem více méně považuje za slušné, neboť se TOP09 "ukotvila" v krajích a má i dva nové senátory. Není totiž radno být Kalouskovým soupeřem. Své by mohli vyprávět Rath, Bárta, John či Lessy. Výše jmenovaní v lepším případě z vysoké politiky odešli, v horším případě jsou stíháni policií a čelí soudnímu procesu.

Existuje středostavovská ideologie?

25. 10. 2012

Příslušníci střední třídy mají sklon zobecňovat svou specifickou osobní zkušenost a předpokládat, že hodnoty jako pracovitost, šetrnost, individualismus a odložená spotřeba více či méně platí v celém sociálním systému, takže bývají velice překvapeni, pokud zjistí, že tomu tak ani zdaleka není. Mnoho profesí, k nimž příslušníci střední třídy náleží -- zejména právníci, lékaři, ale také akademici -- je však ve skutečnosti předkapitalistických, s vlastními tradičními kritérii úspěchu a profesionality. Příslušníci těchto povolání se tedy ve své specifické zkušenosti snadno mohou ztratit, pokud ji aplikují na společnost jako celek. Také individualistický charakter jejich povolání je vede k tomu, že zapomínají na masivní sociální síť, bez níž by sami nikdy nemohli individuálně dosahovat požadovaných výkonů. Tato síť fakticky zahrnuje veškeré pracující obyvatelstvo a v jistém smyslu i nezaměstnané, kteří srážejí mzdy ostatním.

Kriminálka Anděl

25. 10. 2012 / Marek Řezanka

V Praze na Andělu bylo v úterý 23. 10. večer živo. Policisté měli najet přímo ke stánku s archem s podpisy na podporu prezidentského kandidáta Franze a vyzvali jeho provozovatele k ukončení činnosti.

"Ambasadoři se oprávněně hájili zákonem 85/1990. Přesto nám hrozí možnost uložení pokuty až padesát tisíc korun. Policisté dokonce ambasadorům vyhrožovali ráznou pacifikací," namítá iniciativa na podporu Franzovy kandidatury. Údajně k vyhrožování nedošlo, každopádně však kampaň byla přerušena.

Není to tak dávno, kdy veřejné mínění vzrušil zásah městské policie na totéž místě -- tentokrát proti bezdomovcům.

Jsem zklamaný volič ODS

25. 10. 2012 / Boris Cvek

Přemysl Sobotka na svém blogu píše o vizích, o tom, jak ODS nabídla po roce 1989 vizi tržního hospodářství a jak Václav Klaus představuje vizi transformace. Na údajných vizích je mimořádně hnusné, pokud mají pouze obalamutit lidi za účelem brutálních zločinů. Když nedávno dostal pan Kožený desetiletý trest, není to potvrzení vážného, brutálního zločinu? Podle soudu jde o ekonomické zločiny v rozsahu 16 miliard -- Kožený je ostatně trestně stíhaný i v USA, v tom vzoru všech pravičáků, kde platí svoboda podnikání, nikoli však svoboda brutální zločinnosti, jakou páchal Kožený. A Kožený je symbol pro Klause pro českou transformaci poměrů na "tržní hospodářství", kde neviditelná ruka trhu kradla ve velkém a patřila veskslákům, bývalým stbákům a zločincům nejhoršího zrna (výmluvný není jenom případ lehkých topných olejů, ale také případ nelegálního obchodu s lihem, kde -- jak bylo diskutováno v nedělních Otázkách V. Moravce -- trvají nejhorší zločiny, včetně vražd, nerušeně po celou dobu od chvíle, kdy nám ODS nabídla svou "vizi").

Média selhávají, tudíž umocňují nostalgii

25. 10. 2012 / Radim Hreha

Podle i DNES „Po krajských volbách se zdá, že se českým a moravským voličům zastesklo po komunistické vládě. Tenkrát přece byla práce pro všechny a hlavně bylo všechno levnější! Tvrdou ránu nostalgii ovšem zasadil Petr Staníček svým "kalkulátorem" životního standardu. Podle něj totiž tvrzení o levných starých časech je pouhou chimérou. Stránka www.zakomunistu.cz funguje teprve několik hodin, ale její sláva už se šíří sociálními sítěmi.“ Tolik nejčtenější server.

Softwarový výojář Petr "Pixy" Staníček s touto kalkulačkou možná může uspět u některých méně inteligentnějších teenagerů na facebooku, avšak srovnává nesrovnatelné.

K masakru ve Srebrenici došlo

25. 10. 2012 / Jan Čulík

Prosrbský propagandista pan Václav Dvořák, který šel protestovat proti tomu, co považuje za utlačování Srbů na území bývalé Jugoslávie při autogramiádě knihy Madeleine Albrightové v pražském knihkupectví Luxor, má samozřejmě právo na své názory. Povinností Britských listů je však upozornit na to, že jsou výrazně zkreslené ve srovnání s tím, co se považuje za racionální mezinárodní konsensus.

Například tvrzení pana Dvořáka, že ve Srebrenici nebylo usmrceno Srby přibližně 7000 bosenských muslimů, je nepravdivé. Existují četné mezinárodní důkazy, že k masakru skutečně došlo. Některé z nich byly shrnuty i ve výše uvedeném dokumentu televize BBC.

Měla Thatcherová ve svém úřadě pedofila?

25. 10. 2012

V souvislosti s pokračujícím a sílícím skandálem pedofilního zneužívání dětí britskou televizní celebritou Jimym Savilem požadoval ve středu v Dolní sněmovně Tom Watson, zástupce předsedy Labouristické strany, aby londýnská policie obnovila uzavřené trestní vyšetřování pedofilie. Watson vyjádřil obavu, že došlo k potlačení informací o existenci pedofilního seskupení v nejvyšších vrstvách.

 9248

Poručík Borůvka Josefa Škvoreckého v rozhlase BBC

25. 10. 2012

Rozhlasová stanice BBC Radio Four vysílala ve středu v seriálu věnovaném evropským fikčním detektivům pořad věnovaný detektivkám Josefa Škvoreckého o poručíku Borůvkovi. Poslechnout si ho můžete (v angličtině) ZDE

Tanec duchů jako naděje

25. 10. 2012

Musím se přiznat, pane Dolejší, že ač je mi pouze 23 let, mám po přečtení Vašich článků vždy pocit, že nic nemá smysl, mám chuť najít si nějaký nejbližší most a skočit. Ještě, že jsou tu další autoři, jako pan Čulík, kteří mě utvrzují o opaku, píše Kristina Šteflová.

Vaše vidění světa je velmi pesimistické, vychází jistě z těžkých poměrů dnešní doby, ale já s ním nemohu souhlasit.

Setkávám se s ním velmi často, dá se prohlásit, že je to určitá česká "móda". Ale já za sebe musím říct, že já raději budu chodit na demonstrace, podepisovat petice, chodit k volbám a i jinak se v mezích mých možností angažovat, tedy jak vy říkáte tančit tanec duchů, než abych si nechala ujít jedinou možnost, že se podaří alespoň trochu zlepšit žití v této těžké, ale ne neřešitelné době. Protože tanec duchů je pořád alespoň nějaká aktivita, ze které může vzejít něco dobrého a je to lepší než sedět s rukama v klíně a nedělat nic. Tanec duchů je pro mě naděje, kterou na rozdíl od Vás nechci ztratit.

Způsobí Romneyho hlasovací strojky v Ohiu volební podvody?

25. 10. 2012

Kampaň Mitta Romneyho byla zasažena jeho vazbami na firmu, která vyrábí hlasovací strojky, které se budou používat ke sčítání hlasů ve státě Ohio. Vznikají obavy, vzhledem k tomu, jak těsné budou zřejmě výsledky amerických prezidentských voleb, že výsledky mohou ovlivnit podvody při sčítání hlasů.

Ohio je tradičně považováno za nejtěsnější a nejdůležitější stát při prezidentských volbách. Těsné soupeření Obamy a Romneyho se zřejmě rozhodne počítáním hlasů v Ohiu a na Floridě - Florida byla r. 2000 scénou ostrého boje mezi Demokratem Alem Gorem a Georgem W. Bushem. Obama podle průzkumů veřejného mínění v Ohiu stále ještě mírně vede, kdežto na Floridě vede Romney.

Všechno není ztraceno

24. 10. 2012

Pane Dolejší, tak to bylo ....o revoluci prostě nešlo v kontextu s Vaším Českým Tancem duchů, zdůrazňuje Jan Miroslav.

A dále píšete> "Českou průmyslovou tradici už dnes nemá kdo a jak obnovit, české země zůstanou subdodavatelskou a tranzitní ekonomikou, regionem montoven, skladů, hotelů a benzínových pump obývaným především prekarizovanými dělníky, skladníky, pingly a prodavači."

DEBATNÍ KLUB:

Vojtěch Razima - Martin Kubů: Jaké jsou výhody a nevýhody biopaliv?

24. 10. 2012Řešit konkrétní kauzy s konkrétním výsledkem bylo hlavním důvodem k založení o.p.s Acta non verba jejíž ředitel Vojtěch Razima debatuje s ředitelem divize PHM, biopaliva a OZE společnosti Agrofert Holding, a. s., Ing. Martinem Kubů na téma biopaliva.

Co jsou to biopaliva? Jaké jsou výhody a nevýhody biopaliv z hlediska technického a biologického, zemědělského a s ohledem na obnovitelné zdroje energie? Má být výroba biopaliv dotovaná státem?

Předchozí debaty:

Debata Jan Paul - Boris Cvek: O umění ZDE

Debata Ludvík Hovorka - Ondřej Dostál: Zdravotnictví jako oběť chtivosti pojišťoven ZDE

Jakub Kříž - Milan Valach debatují o církevních restitucích ZDE

Debata Petr Havlík - Miroslav Tejkl: Co je příčinou hospodářské krize? Chamtivost?ZDE

Květa Lauterbachová a Vít Jedlička debatují o vztahu ekonomiky a politiky ZDE

Pavel Kohout a Jiří Šteg debatují o budoucnosti demokracie ZDE

Diskuse Roman Joch - Jan Čulík ZDE

Diskuse Eric Best - Jan Čulík ZDE

Je nezadržitelně určeno, že ČR (svět, civilizace, tento vesmír?) směřují k úpadku?

25. 10. 2012 / Jan Čulík

Karel Dolejší zastává tento názor:

Českou průmyslovou tradici už dnes nemá kdo a jak obnovit, české země zůstanou subdodavatelskou a tranzitní ekonomikou, regionem montoven, skladů, hotelů a benzínových pump obývaným především prekarizovanými dělníky, skladníky, pingly a prodavači. Ještě je třeba na tento stav adaptovat, co z bylo z české kultury, a hlavně se spoléhat na vyšší moc, s níž budou všichni uvědoměle spolupracovat. Choďte k volbám, jen tak se prý objeví ten pravý politik, který nahromaděné problémy navzdory všemu a všem vyřeší, který zajistí nové období dostatku a prosperity. Vyberte si mezi staročechy a mladočechy. A třeba malujte tykadla. Jediné, co je zde označováno za naprosto nežádoucí a odsouzeníhodné, je z tance duchů vystoupit, neúčastnit se jej -- například proto, že fiktivní řešení v podobě revitalizačního hnutí pokládáte za nedůstojné, ubohé a zbytečné; například proto, že bez získání kontroly nad nějakými "výrobními prostředky" je veškeré volební mumlání a zaříkávání vposledku jen kolektivní psychoterapií.

Nemyslím, že je to férový způsob argumentace. Podle mého úsudku není "všechno ztraceno" a není prostě pravda, že "jakékoliv pokusy o nápravu jsou jen sebeobelháváním se". Není ani pravda, že jedinou možností je "vystoupit a nepodílet se", sledovat zpovzdálí, jak se všechno hroutí "beze mne".

Pohybujeme se tady v kruzích a prostě se neshodneme. Už jsem psal při předchozích katastrofických bědováních tohoto typu od Karla Dolejšího, že jsem přesvědčen, že tento apriorně apokalyptický postoj je intelektuální leností a svatouškovstvím - alibistickým zdůvodněním, proč se nemáme o cokoliv pokoušet, protože "všechno je stejně v háji".

Nejpohodlnější je jistě se od všech pokusů cokoliv zlepšit distancovat, protože "jsou to jen falešné pokusy". To konec konců praktikuje dnes skoro celý český národ, který se nedokáže sejít ani na demonstraci - a pohleďme, jak pozitivní to má pro něj důsledky... :)

Potíž je, že historie takhle prostě nefunguje. Vždycky je nějaká možnost. Lidská inteligence vždycky vede k nějakému nakonec pozitivnímu řešení.

Pro pluralitní postoj Britských listů je asi dobré, že se názorově v této věci neshodnou ani šéfredaktor se svým jediným redaktorem. Na druhé straně svědčí o určité umanutosti, že redaktor znovu a znovu v každém druhém článku poukazuje na to, že je údajně všechno ztraceno a nemá smysl se nikdy o cokoliv snažit. Co se dá dělat, kdykoliv to Karel Dolejší zase napíše, budu muset k tomu připisovat poznámku, že je celá řada indicií, doma i v zahraničí, že to prostě není pravda.

Jan Čulík

Zabili JFK disidenti v KGB?

25. 10. 2012

Robert Holmes v knize Spy Like No Other (Špión jako žádný jiný) zpochybňuje všechny zavedené verze smrti amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1963. Lee Harvey Oswald podle něj nejednal sám, ale ani ve spolupráci s oficiálními sovětskými orgány. Zavraždění Kennedyho prý zorganizovali tvrdí stalinisté v tehdejší KGB jako pomstu za kubánskou krizi, kterou vnímali jako nepřijatelné ponížení.

Názorný příklad, jak funguje věda

25. 10. 2012 / Boris Cvek

V rámci projektu OPVK CZ.1.07/2.3.00/20.0062 "Levný lék antabus jako protinádorové léčivo: mechanismus účinku a klinické testy (tento projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky) se zabýváme, jak jsem už víckrát psal do Britských listů, využitím protialkoholního léčiva antabusu (disulfiramu) v léčení zhoubných nádorových bujení. Jakýkoli vývoj nových účinných léků je velmi složitá věc a opravdový úspěch je snad vždy účinkem náhody.

Konec českých dějin

24. 10. 2012 / Oskar Krejčí

Globalizace zabíjí stát. Alespoň podle nejpopulárnějších liberálních teorií. Může v této situaci přežít malý národ? Když, jak řekl Milan Kundera na IV. sjezdu československých spisovatelů (1967), "existence českého národa nebyla... nikdy samozřejmostí a právě nesamozřejmost patří k jejím nejvýraznějším určením"?

Co v debatě kandidátů nezaznělo

25. 10. 2012

Byla to debata o zahraniční politice v době, kdy se nejurgentnější priority nacházejí doma. Mitt Romney říká, že dokáže obnovit postavení Spojených států jakožto neporazitelné supervelmoci. Jenže pád berlínské zdi a kolaps sovětského impéria byly světodějné události, k nimž došlo více jak před dvaceti lety. Spojené státy od té doby vedly dvě drahé války s nulovým ziskem. Irák, který už stál téměř bilion dolarů, se nyní obrací v geopolitickou porážku, když se zde většímu vlivu těší Írán než Spojené státy. A co je ještě horší, Írán přes irácké území zásobuje syrského Asada.

Sedmnáct zemí Evropské unie, které sdílejí společnou měnu, se nachází na pokraji existenciální krize. Nejsou ochotny se zříci posledních zbytků národní suverenity a neustále odkládají řešení na později.

Proč by měla Madeleine Albrightová pykat jen za zločiny spáchané na Balkáně?

25. 10. 2012 / Daniel Veselý

Je zvláštní, jak se vůči bývalé ministryni zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové kupí hněv hlavně ve spojitosti s Balkánem ZDE. (Protože jde o prosrbské aktivisty, kteří zkreslují průběh jugoslávské války jednostranně ve svůj prospěch a bagatelizují prokázanou vinu srbské armády, pozn. red.) Vždyť kupříkladu její angažmá v sankcích uvalených na Irák připravilo o život minimálně trojnásobek lidských bytostí ve srovnání s počtem obětí bosenské války s kosovskou krizí dohromady!

Co změnily volby? aneb Bída české politiky

24. 10. 2012 / Štěpán Steiger

Ptáte se asi, proč ten otazník -- když ještě dny po skončení voleb jsou média plna komentářů a "doplňujících" informací. Zastánci daných pořádků -- nemusí být totožní s obránci nejhorší vlády -- poukazují na povolební mapu politického uspořádání a podle své "orientace" zdůrazňují tu rudou, tu oranžovou nebo dokonce modrou. (Signatář Anticharty Karel Steigerwald jakoby uklidňoval ne zrovna čisté svědomí a vidí větší hrozbu v "umírněnosti" Jiřího Dolejše než ve Vojtěchu Filipovi.) Mne zase zaujala při pohledu na tváře -- ne do tváří -- nových senátorek a senátorů zdánlivě okrajová fakta: 10 z 27 nových členů horní komory je starších 60 let (nejstarší je 68); nejmladší má 43 roky -- je pozoruhodné, že jej podporovali Piráti; 5 z těchto 27 jsou ženy.

Ukřižovaný Armstrong

24. 10. 2012 / Petr Wagner

Satan byl ukřižován. Z hlediska platné legislativy se zdá že využíval nelegální prostředky k metabolické modulaci. Nebyl přistižen dle platně legislativy - neměl pozitivní vzorek. Dosažené tituly jsou mu odebírány, mnoho let po jejich dosažení. Snad pro opravdovou snahu sport.... a teď jsem na rozpacích očistit? nebo rozdělit. Na ty na které se ukáže a na ty na které ne.

Použil jsem dva pojmy - doping a metabolická modulace. Aby nedošlo ke zmatení nejprve je oba vysvětlím , tak jak jsou chápány.

Zrušme plošnou povinnost sKaret

25. 10. 2012 / Miroslav Opálka

Překvapuje mne údiv koaličních poslanců spojený se spuštěním tzv. sKaret neboli karet sociálního systému. Jde totiž o změnu vyplývající ze zákonné úpravy, kterou právě koaliční poslanci schválili. A jednotlivé přípravné kroky ministerstva práce a sociálních věcí jistě neunikly ani pozornosti vlády.

Padesát let lží o karibské krizi

24. 10. 2012 / Daniel Veselý

Před padesáti let stál svět jen několik krůčků od jaderného Armaggedonu -- a od té doby ještě několikrát, aniž bychom si toho byli obecně vědomi. Karibská či kubánská krize je nám nicméně předkládána jako důkaz svrchovaného západního racionalismu, který ruku v ruce s východním barbarstvím odvrátil atomový holocaust. Pokud budeme brát vážně nyní dostupné zdroje informací, musíme se, jako už tolikrát, svorně zastydět; neboť nám tyto prameny na pozadí širšího kontextu poskytují poněkud odlišné informace o průběhu několika osudových říjnových dní před padesáti lety.

Poznámka:

V oblasti PR byla kubánská krize pro SSSR naprostou katastrofou

24. 10. 2012 / Karel Dolejší

Daniel Veselý bohatě faktograficky podkládá revizionistický výklad kubánské krize v roce 1962. Dvě věci mu však přece jen unikly - a bohužel jsou dost podstatné. Volně cituji svědectví pamětníka:

"Byla to strašlivá ostuda. Nejdřív jsme všichni hromadně podepisovali prohlášení o tom, že na Kubě žádné rakety nejsou, a za pár dnů nám v televizi ukazovali, jak je odvážejí."

V tom je jistý nikoliv malý rozdíl mezi postojem USA a SSSR: Američané nepochybně jako první namířili na Sovětský svaz rakety středního doletu z evropské půdy, to je pravda - ale na druhé straně nikdy netvrdili, že tyto rakety neexistují. Naproti tomu Chruščov se svou proslulou obratností zorganizoval naprostou propagandistickou katastrofu, při níž se dokonale historicky znemožnil i před prostými poddanými impéria a zadělal si na sesazení...

Kromě toho americké prostředky středního doletu se navzdory kubánské krizi později do Evropy opět vrátily, a sice zhruba za dvacet let, v dobách prezidenta Ronalda Reagana. Zato Sovětský svaz se už po zkušenosti z pověstného roku 1962 o odvetné rozmístění raket na Kubě nikdy nepokusil.

Zaorálek ve sněmovně:

Kalousek a jeho hausnumera

24. 10. 2012

V roce 2011 nedokázal pan ministr Kalousek na příjmech vybrat 61 miliard. V tomto roce to vypadá odhadem na 35, 40 miliard. Pan ministr příjmy, které si naplánuje v rozpočtu, není schopen vůbec splnit. A nevypadá to ani, že by mu to dělalo těžkou hlavu. On nám to klidně předkládá jako svatá čísla. Pan ministr se nezajímá o takové věci, jako je kvalitní výběr daní, což je myslím historicky základní funkce každého ministra financí. V tomto ministr Kalousek totálně selhává. Hluboké důvody jsou v tom, že je defektní celá daňová soustava, která v současné době, tak jak je nastavena, vlastně není schopná generovat příjmy. Ale tím se ve Sněmovně nezabýváme. Zabýváme se mrtvými čísly.

Kompletní článekZDE

Mladý Pákistánec usiluje o soudu v Londýně o postavení leteckých úderů bezpilotními letadly mimo zákon

23. 10. 2012U britského soudu bylo v úterý vzneseno obvinění, že Británie zřejmě poskytla Spojeným státům informace, které byly použity při amerických leteckých úderech bezpilotními letadly v Pákistánu. Syn Pákistánce, usmrceného při amerických úderech bezpilotními letadly, se obrátil na Nejvyšší soud v Londýně, aby zjistil, zda britská vláda poskytuje CIA informace užívané při těchto úderech.

Finanční nehody

24. 10. 2012 / Václav Dušek

V poslední době žijeme v legračním cirkusu a vídáme nepovedená artistická čísla -- zvláště političtí žongléři zaostávají za šedou realitou dnů. Lidí jak hnoje, jistě, jenže kde vzít odborníky a kouzelníky, kteří budou šetřit tuto zemi a zároveň budou dbát na důstojné živobytí svých voličských mas. (Tak trochu se bojících uren!)

Institut pro testování a certifikaci: "Jsme na straně výrobce, ne na straně pacienta"

23. 10. 2012"Jako mnoho jiných lidí, i já jsem byl šokován a zděšen, když jsem se dočetl, že regulační orgán v Evropě (tj. v ČR) se vyjádřil, že stojí 'na straně výrobce', když jde o licencování výrobků, jako jsou umělé kyčelní klouby pro britské pacienty," řekl konzervativní britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt.

České a slovenské regulační orgány byly ochotny schválit k používání nebezpečný zdravotnický výrobek. Také nabídly, že budou falšovat zemi původu.

Zjistila to investigace britského konzervativního listu Daily Telegraph a lékařského časopisu British Medical Journal. Investigace je součástí propagandy Daily Telegraphu proti Evropské unii. Přesvědčivou součástí argumentu se stala v tomto případě neefektivní či podvodná regulace zdravotnických výrobků v ČR a na Slovensku.

Reportéři Daily Telegraphu spolu s odborným lékařským časopisem British Medical Journal si nechali zkonstruovat záměrně nebezpečný umělý kyčelní kloub, jehož specifikace byla podobná specifikaci zakázaného výrobku, podezřívaného, že otrávil tisíce pacientů. Předložili ho ke schválení českým a slovenským zdravotnickým inspekčním orgánům. Slovenské ho schválily, české se zachovaly vstřícně. Znamená to, že nebezpečný výrobek může být implantován i pacientům v britském zdravotnictví. Deník Telegraph to interpretuje jako "nebezpečí, přicházející do Británie z Evropské unie".

Pracovník českého Institutu pro testování a certifikaci se údajně vychloubal, že "my stojíme na straně výrobce, ne na straně pacienta".

Na Slovensku byl umělý kyčelní kloub schválen přesto, že jeho specifikace byly podobné výrobku, který byl v Británii, v Americe a v Austrálii stažen.

Regulační orgán v České republice, ITC, byl také ochoten přijmout tento výrobek. Jeden pracovník ITC sdělil reportérům, že jeho instituce nebude dělat obstrukce a že "stojí na straně výrobce a jeho výrobků, ne na straně pacientů".

Na Slovensku záviselo schválení výrobků na zaplacení schvalovacího poplatku, ve výši cca 70 000 Kč. Za posledních pět let tam byla odmítnuta certifikace jen čtyřem výrobkům. Daily Telegraph také svědčil o tom, že certifikační firmy v Maďarsku, v České republice a na Slovensku nabidly čínským obchodním zástupcům, že jejich výrobek může být falešně označen jako že byl vyrobený v Evropě, případě v Británii.

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE ZDE

Biomedicínský výzkum zásadně selhává

23. 10. 2012 / Boris Cvek

V časopisu Nature vyšel 5. července komentář "Meet patients to get your motivation back" Tala Nuriela z Weill Cornell Medical College v New Yorku, který mne velmi zaujal. Týká se poměrně realistického popisu situace v biomedicínském výzkumu.

Autor začíná tím, jak jako laborant přišel jednoho dne do laboratoře a oznámil zcela vážně, že chce jednou svým výzkumem dospět k tomu, že vyléčí nějakou nemoc. Sklidil za to výsměch.

Výzkumníci, bylo mu řečeno, neléčí žádné nemoci, to dělají lékaři.

To nejlepší, co může udělat výzkumník, je vyvinout účinný lék, ale i to je téměř nemožné.

Další ztráta důvěry v užitečnost vědeckého výzkumu pro léčení reálných nemocí následovala během autorových doktorských studií, kdy se zabýval výzkumem Alzheimerovy nemoci, kterou trpěla jeho babička.

O radiodokumentech na jihlavském festivalu dokumentárních filmů

22. 10. 2012

PÁTEK 26. 10. 2012

PROGRAM / EDISON, kino Dukla, Tyršova 12

10:30 - 12:30 Kreativita v českém radiodokumentu Blok zaměřený na kreativní využití přirozených zvuků a ruchů, komponované hudby a hudby obecně, a kreativní práce na struktuře příběhu.

Na jednotlivých ukázkách radiodokumentů z produkce ČRo posledních několika let si představíme různé druhy kreativních přístupů. / Kurátor: Dominika Švecová (host: Dora Kaprálová) / Ukázky radiodokumentů: Gabriela Albrechtová: Horolezci; Miloš Doležal: Nebe plné dýmu; Christian Falvey: La Folia; Brit Jensen: Jeden den nahoře, druhý dole; Dora Kaprálová: Bublina přibližnosti; Eva Nachmilnerová: Arcisstrasse 12 -- dějiny jedné adresy; Dominika Švecová, Carolina Zviebel: Každý košík má svůj příběh; David Vaughan: Já nejsem ztracen, vždycky nalezen...; Hana Železná: Haiku kojící matky

13:30 - 15:30 Skandinávský dokument: Blízkost sdělení Výběr z tvorby severských dokumentaristů a představení projektu Dánského rozhlasu Radio24syv / Kurátor: Eva Nachmilnerová

(host: Brit Jensen, Dánsko) / Dokumenty: Kari Hesthamar: So long, Marianne (Na shledanou, Marianne); Kari Hesthamar: If It Be Your Will (Pokud to bude tvá vůle); Amanda Glans: I Call You Sometimes (Občas Ti volám); Torgerdur E Sigurdardóttir: Still Swimming (Co vlny neroztříští)

Básně "jepičího" trvání? Ale kdeže!

22. 10. 2012 / Daniel Strož

Jepice jsou jak známo drobným hmyzem, přežívajícím jen velmi krátce. Není tedy divu, že s označením "jepičí" spojujeme cosi, co chceme označit za prchavé či pomíjivé. Jepice pak v množném čísle (německy "Eintagsfliegen") se staly teď také názvem nejnovější básnické sbírky německého spisovatele Güntera Grasse. Sotvaže se na zářijovém Frankfurtském knižním veletrhu kniha objevila, začalo být ale zřejmé, že se její název rychlým tempem dostane do přímého rozporu s obsahem. Na tom, že tyto verše jenom tak hladce nezapadnou, jelikož v sobě nesou trvalé poselství v tom pozitivním i negativním smyslu, shodli se totiž i nejzarytější Grassovi odpůrci. A z jejich středu snad i jeho nepřátelé.

Ekonomika a příroda

23. 10. 2012 / Josef Šmajs

Britské listy přinesly v poslední době více zajímavých pohledů na dnešní finanční a ekonomickou krizi. Většina autorů navrhuje jako východisko z krize pokus o hospodářské oživení: odmítá škrty; problematizuje výši zdanění a dluhy; navrhuje prorůstová opatření. Bude to však stačit? Jde o krizi pouze ekonomickou? Budou mít lidé přiměřenou práci? Ubude chudých? Není čas přemýšlet o podstatě globálního konfliktu kultury s přírodou?

Domnívám se, že útočná adaptivní strategie, jejíž biologický základ vložila do lidské přirozenosti (genomu) sama příroda a jejíž kulturní podobou je dnešní predátorská kultura, naráží na konečnost zeměkoule. Strategie však není cíl, je to jen prostředek, který, když selhává, musí kultura korigovat. Protože jsme již Zemi dobyli, vyčerpali a zamořili, nemůžeme v růstové expanzivní strategii pokračovat. Musíme se pokusit o vlastní záchranu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

36524