Prouprchličtí aktivisté půjdou na Albertov za Zemanem

13. 11. 2015

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

PRAHA - Dne 17. listopadu svolala iniciativa Proti projevům nenávisti (PPN) do Prahy shromáždění s názvem "Tahle Země patří všem - Refugees welcome". Jeho cílem je upozornit na vzrůstající xenofobní tendence ve společnosti v souvislosti s uprchlickou krizí. Na konci se průvod spojí se shromážděním Karta pro příštího prezidenta.

Začátek akce pořádané iniciativou PPN bude ve 13:00 na Náměstí Míru v Praze. O hodinu později pokračuje pochod na Albertov, kde budou přítomni příznivci Bloku proti Islámu i prezident Miloš Zeman. Před čtvrtou odpolední se na Václavském náměstí k průvodu z Albertova přidají lidé z akce "Karta pro příštího prezidenta".

Na Náměstí Míru k shromáždění promluví známá politička Táňa Fischerová, profesor Martin C. Putna a člen předsednictva Strany Zelených a koordinátor pomoci uprchlíků Michal Berg.

"Vadí nám konkrétní kroky prezidenta Zemana. Například to, jak vystupuje proti lidem v nouzi nebo jeho neochota distancovat se od iniciativy Islám v ČR nechceme, která figuruje ve zprávách o extremismu a patří k největším šiřitelům hoaxů (nepravdivých či zavádějících zpráv) v Česku," řekl mluvčí iniciativy Jakub Hein a zdůvodnil tak, proč se vydají v rámci shromáždění na Albertov.

Závěrečné setkání na Václavském náměstí má pro obě uskupení, která se zde spojí, symbolický motiv. "Jdeme se k soše sv. Václava setkat s lidmi ze shromáždění na Národní třídě, abychom ukázali, že ačkoliv nemáme zcela totožné názory, na rozdíl od protiuprchlických populistů jednotně odmítáme nenávistnou rétoriku ve veřejném prostoru," řekl dále administrátor stránky Proti projevům nenávisti. Na Václavském náměstí mimo jiné vystoupí dobrovolník pomáhající uprchlíkům Jan Vrobel nebo zástupkyně studentů Layla Bartheldi.

Organizátoři si uvědomují, že se dostanou na dohled i protiuprchlickým shromážděním. "Chceme být slyšet a vidět, ne vyvolávat konflikty. Naše akce bude striktně nenásilná, rozhodně si, ale připravte hlasivky a transparenty," píší v jednom z příspěvků na své facebookové stránce.

Jakub Hein

spoluadministrátor stránky Proti projevům nenávisti

Jan Cemper

svolavatel řádně nahlášeného shromáždění a spoluadministrátor stránky Proti projevům nenávisti

0
Vytisknout
5110

Diskuse

Obsah vydání | 16. 11. 2015