Freedom House: Ve Spojených státech rychle upadá demokracie. Celosvětově je demokracie v krizi

16. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Za poslední rok došlo v USA k zrychlujícímu se rozkladu vlastních demokratických norem Ameriky. Poškodila svou důvěryhodnost jako obránce dobré vlády a lidských práv, konstatuje Freedom House ve své výroční zprávě.


Zkorumpované a represivní státy ohrožují globální stabilitu. Svoboda v jedné zemi závisí na svobodě ve všech:


ČR má index svobody 93, Německo 94, Slovensko 89, Polsko 85, Ukrajina 62, Rusko 20, USA 86, Kanada 99,  Turecko 32,  Írán 17, ČÍna 14, Tibet 1, Saúdská Arábie 7:


Rozhovor Britských listů 145. Rozštěpená společnost: Zemanovci i pražská kavárna spolu vždy budou muset žít

12. 1. 2018

čas čtení 1 minutaS Bohuslavem Binkou, filozofem a environmentalistou z Masarykovy univerzity, hovoří Bohumil Kartous o tom, zda se občané v rozhádané společnosti dokáží věnovat vážným tématům, jako je ochrana životního prostředí, a že je třeba jim vysvětlit, že ekologická politika je pro ně výhodná. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. ledna 2018.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

„Výsměch lidem na Ostravsku,“ hodnotí poslanec Černohorský snahu ministra průmyslu pomoci Polsku dál znečišťovat ovzduší v kraji

16. 1. 2018

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

 

Ostrava 16. ledna 2018: „Výsměch všem lidem na Ostravsku, kteří dlouhodobě dýchají vzduch znečištěný daleko nad rámec zákonných limitů! A to včetně primátora a hejtmana z řad ANO,“ tak pirátský poslanec Lukáš Černohorský označuje snahu nového ministra průmyslu Tomáše Hünera. Ten chce zítra na vládě lobbovat za to, abychom se přidali k žalobě Polska proti přísnějším limitům znečištění ovzduší. Ty Evropská unie schválila v loňském roce. Polsku přitom před nedávnem konečně skončila výjimka, která našim severním sousedům umožňovala vypouštět více škodlivin do ovzduší než podniky u nás. I nové přísnější limity EU jsou přitom pořád mírnější než například v Číně.

 


O legitimizaci rasismu v nejvyšších politických patrech

16. 1. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Není záhodno se zabývat každým košilatým výrokem či tweetem amerického prezidenta Donalda Trumpa, neboť se tak odvádí pozornost od reálných kroků jeho administrativy - ať ve světě, nebo na domácí půdě. Nicméně nestoudný Trumpův výrok o tom, že Spojené státy by neměly přijímat obyvatele „prdelí světa“, míněno zemí jako jsou třeba Haiti, Salvador a některé africké státy, signalizuje, že rasismus v nejvyšších politických patrech prakticky zdomácněl. A to se samozřejmě netýká jen Spojených států a Donalda Trumpa.

Mezítím v Absurdistánu 53:

Rekonstrukce polské vlády, přísaha ministra zdravotnictví, havárie Beaty Szydło a rasistické násilí v Jasné Góře

16. 1. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Když jsem do redakce poslal minulý týden svůj poslední článek o Polsku, šéfredaktor reagoval: "Polská vláda byla rekonstruována, nemůžete to v článku nemít!" Měl jsem jiný názor: Nemyslel jsem si, že ta rekonstrukce vlády má větší význam, je to jen další inscenované drama v Kaczyńského pimprlovém divadýlku. Chtěl jsem také zjistit podrobnější informace o nových ministrech, zda se něco změní, protože na rozdíl od svých předchůdců to nejsou známé tváře. A taky bylo minulý týden ještě brzo na získání reakcí.

Jan Palach: Jsou myšlenky, za které stojí za to trpět?

11. 1. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Znovu vydáváme krátký komentář, kde zde vyšel loni 16.1. 2018, s článkem z roku 2003. (JČ)

* * *

Dnes je výročí úmrtí Jana Palacha, který se dne 10. ledna 1969 upálil u Muzea na Václavském náměstí v Praze. (Pamatuju to jak dnes.) Jeden čtenář protestuje, že jeho smrt dnes Britské listy nepřipomínají. Uvažoval jsem o tom, ale co se dá k jeho oběti (a oběti Jana Zajíce a Emila Plocka a dalších, už zapomenutých pochodní) dodat? A k oběti lidí, kteří se upalovali v České republice v postkomunistickém období? A k oběti člověka, který se nedávno upálil na protest proti vládě strany Právo a spravedlnost ve Varšavě?

Vydáváme znovu článek, který vyšel v Britských listech roku 2003, (a také tehdy v Lidových novinách). Britské listy mají delší než dvacetiletou existenci a najdete v nich o Janu Palachovi nesčetné množství článků. (JČ)

Téma Britských listů: Jan Palach

Jan Palach: Jsou myšlenky, za které stojí za to trpět?


"Já tedy nevím," řekl v diskusi o padesátých letech v Československu na jednom semináři na Glasgow University student bohemista z pražské Karlovy univerzity. "Kdybych si měl vybrat mezi postojem básníka konjunkturalisty Milana Kundery a takového Jana Zahradníčka, asi bych taky vstoupil do komunistické strany. Jaký má smysl strávit, jako Zahradníček, celou řadu let ve vězení a po propuštění zemřít?"

"Takže neexistuje žádná idea, za niž by stálo jít na smrt?" zeptal jsem se. Podle studentů z Česka prý ne.

"Jaký by mělo smysl se za nějakou myšlenku obětovat, když umřu a z té oběti nic nebudu mít?" vysvětlila jedna dívka. "Proč se tvrdošíjně snažit prosazovat něco, co stejně neprosadím?"

Británie: Děsivá nekompetence konzervativní vlády vedla nyní ke kolapsu obří stavební firmy

16. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 2 minutyV současnosti v Británii v důsledku absolutní nekompetence britské konzervativní vlády kolabuje absolutně všechno: Státní zdravotnictví je v důsledku drastických škrtů v oblasti sociální péče v naprosté krizi, protože nemocnice nemohou propouštět domů pacienty po operaci, protože se tam o ně nemá kdo starat, je zahlceno pacienty, kteří potřebují lékařskou péči a bylo nuceno zrušit od letošního ledna 50 000 (!) plánovaných operací. Rozkládá se věznictví, zprivatizované železniční služby, vláda si neví rady ohledně brexitu. Britské vysoké školy ničí komercializace a managerialismus i obscénně astronomické platy rektorů.

O víkendu zkolabovala obří stavební firma Carillion, kterou britská vláda používala pro velké stavební projekty, jako například stavbu vysokorychlostní tratě z Londýna na sever země HS2, na stavbu nemocnic, dálnic a dalších velkých projektů infrastruktury. I když byla firma předlužená a bylo to známo, nekompetentní britští ministři ji dál udíleli další a další stavební kontrakty. Tisíce zaměstnanců firmy nyní přestaly dostávat plat. Více než 30 000 malým subdodavatelům dluží firma Carillion nezaplacené faktury.

Politikové kritizují kolaps firmy Carillion jako typický příklad korupčních praktik, k nimž dochází, když ministerstva poskytují státní kontrakty soukromým firmám. Jako obvykle jde o obrovskou nekompetenci odměňovanou astronomickými platy. Bývalý generální ředitel firmy Carillion Richard Howson stále dostává plat ve výši 660 000 liber ročně (1 540 000 Kč měsíčně), přestože loni v červenci odešel ze své funkce v důsledku katastrofální situace podniku.

Firma Carillion prováděla kromě stavebních prací i celou řadu pomocných služeb, jako je například provoz školních jídelen či uklízecích firem ve vlacích či v podnicích. Po jejím kolapsu nyní byli povoláni hasiči, kteří ve školách v hrabství Oxfordshire nyní nouzově poskytují školní obědy. Absolutní chaos.

 Podrobnosti v angličtině ZDE

V Německu korelují vlny nenávisti vůči uprchlíkům s počty fyzických útoků proti nim

16. 1. 2018

čas čtení 1 minutaNavzdory úsilí německé vlády se na sociálních sítích v Německu stále šíří obrovské množství nenávisti vůči migrantům z Blízkého východu a ze severní Afriky, většina z nichž jsou muslimové, píše britský týdeník Economist.  Vědecký článek   autorů Karsten Müllerové a  Carlo Schwarze  z univerzity ve Warwicku zjistil, že existuje silná korelance mezi ultrapravicovými, protiuprchlickými nenávistnými výroky zveřejňovanými na sociálních sítích v Německu a násilnými zločiny, páchanými na uprchlících.  

Autoři studie analyzovali data z facebookové stránky ultrapravicové politické strany Alternative fuer Deutschland. Srovnali je se statistikami trestných činů, páchaných proti uprchlíkům. Zjistili, že na každé čtyři nové nenávistné výroky zveřejněné na Facebooku proti uprchlíkům došlo k jednomu novému fyzickému útoku proti uprchlíkům, nejčastěji k zakládání požárů a k fyzickým útokům.  

Skotská premiérka: Nemůžeme si dovolit přijít o naše občany z EU

16. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Nicola Sturgeonová varuje,  že Skotsko nesmí přijít o svobodu pohybu občanů EU, ti přinášejí Skotsku každoročně 4,4 miliardy liber. Skotská vláda publikovala analýzu, podle níž bude skotská ekonomika v roce 2030 o 8,5 procent menší, pokud nedojde mezi Británií a EU k uzavření obchodní dohody. Sturgeonová požaduje, aby Británie zůstala ve společném evropském trhu:


Výzva pro Andreje v rámci Palachova výročí

16. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

tisková zpráva

V rámci demonstrace „Palachův týden: Občané kontrolují slušnost a demokracii“, která se uskuteční v úterý 16. 1. od 17:30 na Malostranském náměstí, vystoupí také mluvčí iniciativy Chvilka pro Andreje Mikuláš Minář, který ve své promluvě otevřeně vyzve Andreje Babiše jménem všech 17000 signatářů výzvy www.chvilkaproandreje.cz, aby se nechal v souladu se svými vlastními slovy a sliby dobrovolně vydat trestnímu stíhání. Na celé akci vystoupí celkem asi 10 řečníků, mezi nimi i spisovatel Petr Placák, politik Hayato Okamura či neúspěšný kandidát na prezidenta Michal Horáček. Hlavním organizátorem demonstrace je aktivista Jan Cemper.
 
Mikuláš Minář,
iniciátor a mluvčí výzvy Chvilka pro Andreje


Odkaz na facebookovou událost: https://www.facebook.com/events/1709547199095596/?active_tab=about

Proč nevěřím v referendum

16. 1. 2018 / Pavel Drs

čas čtení 3 minutyReferendum, coby volební heslo, bylo ústředním motivem volebních kampaní některých
stran v minulých parlamentních volbách, a velmi pravděpodobně se objeví i při
nastávajících prezidentských debatách.

Referendum (plebiscit), může být jistě ve vhodných případech významnou součástí
demokratického systému, nejde však o žádnou novinku, ve starověkém Římě bylo
známo a používáno již dávno před Kristem.

Ač referendum svou zdánlivou jednoduchostí svádí k domněnce, že jde o
nezpochybnitelný výraz vůle všeho lidu, chtěl bych na třech příkladech z minulosti
demonstrovat, že tomu tak nemusí být, a s odstupem času se referendum může jevit
jako velmi problematický a nebezpečný nástroj.

Tunel 2018

16. 1. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Bohužel ne tunel od rychlovlaku – to si ještě patrně v Česku pár staletí počkáme.

Jednou z věcí, které ale bude možné u nás minimálně ještě několik let tunelovat (třeba až k totální destrukci) je nepochybně zemědělská PŮDA. Samozřejmě v žádném oboru nejsou jen tuneláři. Existují i lidé solidní, lidé slušní, dokonce i velmi slušní.

Když se ale podíváme co se většinově děje se zemědělskou půdou v naší zemi – nějak nám vyschne. Že by tu platilo něco o tom, že je dobré myslet na potomky – kde a jak oni budou jednou vytvářet jídlo – HE, HE, HOOO.

Kdo je vítězem prvního kola prezidentských voleb?

15. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Četla jsem dnešní vydání Lidových novin, četla jsem 13. 1. 2018 i aktuální znění webové stránky německého týdeníku Die Zeit, prestižního v Německu, píše Nikola Slabáková.

Zatímco titulní stránku Die Zeit zaplňuje fotografie Miloše Zemana a jeho ženy Ivany s online odkazem na tiskovou konferenci v druhý volební den, a konstatování o Zemanově vítezství v titulku “Zeman vyhrál první kolo prezidentských voleb“, ne tak Lidové noviny. Velký nadpis jejich první strany nezní, že Miloš Zeman je vítězem voleb, jako je tomu v německém tisku, ale „Koalice proti Zemanovi“, a to hned s dvěma fotografiemi. Větší Jiřího Drahoše s podporovateli, menší samostatná s Milošem Zemanem.

I další titulky tohoto českého deníku nepochybují o nutnosti něco čtenářům sdělit: „Prezident otočil. Duely budou“, „Koalice proti Zemanovi“. Nevidím na tomto konkrétním příkladu žádné ovlivňování tisku ve prospěch Miloše Zemana z jednoho konkrétního směru, jak často zmiňováno, a ptám se, proč není možno jednoduše a jednoznačně konstatovat, že Miloš Zeman je jasným vítězem prvního kola prezidentských voleb. Má to pro mě jeden jistý význam, nebudu číst český tisk, budu číst německý.


Údaje o autorovi:

Nikola Slabáková

PŘEČETLI JSME:

Lidé hlasují pro Zemana kvůli exekucím

15. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Společným jmenovatelem Zemanových voličů je hledání alternativy. Velká skupina jsou ti, kteří se v poslední době dostali do životního diskomfortu. Kdy jim postupné a pomalé změny v životním perimetru Česka udělaly ze života problém bez ohledu na jejich vzdělání. Spojníkem mezi nimi jsou velmi často exekuce.

Exekuce v supertvrdém režimu fungují v Česku přes deset let.  Z exekucí se stal business, nelítostný se vším všudy.   Exekuce rozdělily lidi na ty, kteří mají štěstí a kteří mají smůlu. Nikoliv zcela podle jejich schopností. Bohatě stačilo, abyste vlastnili nemovitost v oblasti, kde byl „zmáknutý“ soudce či jen pošťák, jehož úkolem bylo zašantročit obálku. A už se vezete. Nic osobně proti vám, šlo jen o prachy a business.

Jakýkoliv dluh se proměnil v exekuci, exekuce bagatelní částky ve vynucenou dražbu a nemovitosti se prodaly za zlomek ceny. Bez dovolání se čehokoliv. Tento úzus tolik zevšeobecněl, že dnes – i když už se situace zlepšila – se lidé exekucím nebrání, nevěří tomu, že by v systému měli šanci. Přišla nějaká reakce státu? Třeba posílení vzdělávání ve školách, vzdělávací kampaně? I kdepak.

Co kdo z politiků udělal pro tuto dvoumilionovou skupinu lidí? Nikdo nic.

Exekuce jsou obrovská česká sociální past. Podobná, jakou je v Česku školství, zdravotnictví, důchodový systém, dopravní infrastruktura, armáda, policie nebo soudnictví. Problémy se nám kupí a neřešíme je. 

Už jen tenhle výčet nezrealizovatelných opatření vlastně jasně říká, že musíme počítat s tím, že dalších minimálně dvacet let budeme žít s dvoumilionovým počtem spoluobčanů, kteří jsou systémově nespokojení, mají k tomu důvod a mají dobrý důvod většinové společnosti nevěřit a mstít se jí.


Zdroj ZDE

K prezidentské volbě: Skoro všechno dobře

15. 1. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty


1. První kolo dopadlo nikoli "podle očekávání", jak jsem z pár zdrojů slyšel, ale zcela jinak. Průzkumy dávaly Zemanovi 42%+, jen Kantar TNS těsně před volbami 38%, ale ten se dělal úplně těsně před volbami a nesměl se zveřejnit. Došlo tedy k posunu na poslední chvíli a můžeme jen spekulovat proč. Já bych se nedivil, kdyby faktorem byla podpora od Andreje Babiše deklarovaná snad den před volbami. Hnutí ANO má velmi mnoho vlažných příznivců, kteří mu dali hlas protože "chtějí změnu", ale současně chtějí vládnutí podle pravidel a ne tvrdý mocenský dvojblok Babiš-Zeman.

Změna pár dní před volbami taky obvykle signalizuje určité "momentum", které setrvačností pokračuje dál.

Kdo chce Drahoše na Hradě, nebude ho dělat kandidátem vyhraněné skupiny

15. 1. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Kontext minulé prezidentské volby byla Nečasova vláda a Klausova amnestie (podepsaná premiérem Nečasem). To byla doba, kdy politická vyhraněnost, tvrdost, zkušenost měly váhu, a v okamžiku, kdy se v druhém kole proti sobě postavili Zeman, podpořený ČSSD, ač ta měla původně svého kandidáta, a exponent Nečasovy vlády Schwarzenberg, musel zvítězit opoziční, „levicový“ prezident. Dnes je tomu ale naprosto jinak.

Má pražská elita pocit, že se bez ní důležité věci neobejdou?

15. 1. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Spor na sociálních sítích vyvolává snaha pražských pravicově liberálních elit, které Zeman systematicky označuje za "pražskou kavárnu, přihlásit se k Jiřímu Drahošovi a "koordinovat kroky na podporu Jiřího Drahoše". Významná část diskutujících se obává, že tento krok může Jiřímu Drahošovi spíše uškodit. Novinář bulvarizovaného časopisu Reflex (patří Danielu Křetínskému, jenž nasadil do voleb svého kandidáta Mirka Topolánka) Bohumil Pečínka v diskusi uvádí, že byl přítomen ve volebním štábu Jiřího Drahoše, když údajně volal Michael Kocáb, zda by mohl přijít zahrát na klavír. Většina štábu, včetně Drahoše, prý takovou nabídku odmítla. Šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery (Respekt patří Zdeňku Bakalovi) považuje takovou koordinační iniciativu za projev svobodné vůle a odmítá "cejchování". Dokumentaristka Apolena Rychlíková se pozastavuje nad tím, že iniciátoři koordinace "nesnesou pocit, že se důležité věci obejdou bez nich".

"V pražském Švandově divadle se v neděli odpoledne sešly některé české osobnosti, aby koordinovaly kroky na podporu Jiřího Drahoše před druhým kolem prezidentských voleb.

........ "Je to spontánní aktivita, kdy se sešli lidé, kteří jsou ochotni a schopni něco dělat a zkusí podpořit protikandidáta Miloše Zemana, aby v této volbě nejrůznějšími způsoby pomohli. Ať už je to prostřednictvím divadel, či vysokých škol," uvedl Šesták s tím, že hlavním cílem je přesvědčit občany, i v druhém kole volili protikandidáta současného prezidenta. Mezi diskutujícími byli například bývalý premiér Petr Pithart, hudebník Michal Kocáb, Michael Žantovský, exsenátor Ivan Gabal či ředitelé divadel.

NE, PROSÍM NEEEE....NEEEEEEEEE :( :( :( :( :(

Sýrie: "To, co se tady děje, se vůbec nedá vyjádřit slovy"

15. 1. 2018

čas čtení 4 minuty


"Syrský režim ovládl v posledních několika dnech více než 200 vesnic, 600 000 lidí uprchlo. A je to obrovská náhlá vlna uprchlíků. Lidi si nemohli s sebou nic vzít, všechno zanechali na místě, prostě jen uprchli. Během deseti minut jsem viděl 200 automobilů, odjíždějících, plných lidí. Jejich situace je strašná. Už nemáme kam dál utéct. Do Asadova režimu se nemůžeme vrátit."

"Dobrý den, já jsem studentka z venkova v provincii Idlib. Rusko a Asad útočí na venkovské oblasti jižně od Idlibu. Bombardují civilisty v malých vesničkách jako šílenci. Avšak mnoho lidí čelí ještě dalšímu utrpení. Mnozí z nich žijí ve stanech teď v zimě, bez potravin a bez vody, bez základních potřeb k životu. Před dvěma dny režim  a Rusko bombardovaly jeden uprchlický tábor. Tahle tragedie nás vede k tomu, abychom pokračovali v útěku směrem ke svobodě."

Dočteme se v nové Topolově knize o dnešní České republice?

15. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 8 minut


Citujme, úvodem, dvě pasáže z nové knihy Jáchyma Topola Citlivý člověk:

1. "Helejte, kucí, já vám ale život nezávidím. Tu islandizaci Evropy. Mešita sem, mešita tam. No, serou se sem ve vlnách, islámci paťatý. Voni nemakaj, modlej se pětkrát denně a furt se mejou vod fousů dolu. Tak kdy maj makat? Navíc vás všechny zabijou, bych řek. Sem rád, že u toho nebudu!

Úplně jako pan prezident! vypískne stařenka. Von pan prezident připlul loďkou k Palírně, kormidloval skrz víry, fakt, nesl se po vodě, sošnej a pevnej v člunku nad hlubinou, líbaly sme ho i pohledem, všechny my ženský shromážděný po vobou březích. Oděnej byl jen v záchrannym kruhu, to jako hlava státu mít musí, a v plavkách. Bóže, to byste nevěřili, spráskla stařenka ruce. Takový legrační plavečky má ten chlap, učiněnej Goliáš!

Nás tam byl na Palírně pořádnej dav. Pod hradem Zlenice. Tam, kde kázal mistr Jan! A představte si, prezident Zeman věděl, na co všichni myslíme, a hned vykřikl: Lidi, nemějte strach! Voni se snažej k nám dostat, ty uprchlíci, ale sou to samý teroristi. A vtom si náš pan prezident dal osušku na hlavu, jako že je terorista islámskej, a my se tak smáli! Ježišmarjá! Já sem taky komunistka jako pan prezident, ale pravdu mám ráda, a to mi málem srdce utrhlo."

Nedivme se, že Zeman systematicky útočí na vysoké školy

15. 1. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Podle průzkumu agentur Kantar TNS a Median letos Miloše Zemana volilo 54 % lidí bez maturity, 31 % lidí se středoškolským a 19 % s vysokoškolským vzděláním. Naproti tomu Drahoše volilo 38 % vysokoškoláků, 31 % středoškoláků a 18 % lidí bez maturity ZDE. Podíl vysokoškolsky vzdělaných v celé populaci se přitom pohybuje kolem 22 % ZDE. To znamená, že zastoupení vysokoškoláků ve skupině voličů Miloše Zemana je podprůměrné, zatímco mezi Drahošovými voliči je naopak výrazně nadprůměrné - převyšuje i poměr VŠ vzdělaných v celé EU (30 %), za kterým ČR zaostává.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

29541

Afrika k nám posílá ty nejlepší a nejchytřejší

15. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Prezident Donald Trump ve čtvrtek zalitoval, že USA nepřijímá dost přistěhovalců z Norska a přijímá jich příliš mnoho z Haiti, Salvadoru a Afriky, což zkombinoval s jistým květnatým vyjádřením, které zde nechci opakovat, napsal Tyler Cowen. Po tomto útoku následovala mohutná emocionální reakce, ale dal bych přednost střízlivějšímu přístupu a prozkoumám, co nám říkají data.

Přečetli jsme:

Soros, volby a úskalí vyvracení dezinformací

15. 1. 2018

čas čtení 1 minuta

Navíc nestačí pouze doložit pravdivá fakta, jelikož faktická složka představuje pouze jednu z komponent dezinformace. Mnohem významnější je její emocionální složka, která se snaží oslovit čtenáře apelem na podvědomé instinkty. Hlavním poselstvím v počátku textu zmíněné dezinformace o Sorosovi tak není informace o tom, že si založil účet v UniCredit Bank, ale varování před tím, že se cizinci snaží převzít kontrolu nad děním v naší zemi. Což je v české mentalitě relativně zažitý motiv. Na tyto podprahové obavy jsou už racionální argumenty krátké a jedinou fungující obranu proti nim je důvěra panující mezi občany a státem. Budování nezávislých, demokratických a efektivních státních i nestátních institucí je tak nejlepší obranou proti hlasům snažícím se otrávit společenskou diskuzi nepravdami a pomluvami. Ve zdravé společnosti jim totiž bude naslouchat pouze málokdo.

Celý článek: ZDE

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Brutální Putinovy a Asadovy útoky na syrské civilisty vyvolaly novou vlnu statisíců uprchlíků směřujících do Turecka a do Evropy

14. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Informoval o tom v neděli v poledne ze Sýrie rozhlas BBC.

Televize Al Jazeera natočila jeden z útoků Ruska a prezidenta Asada na uprchlický tábor:Europoslanec Zdechovský odmítl Babišova slova o udavačích

14. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

tisková zpráva

Praha – Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se ohradil proti opakovaným urážkám premiéra České republiky Andreje Babiše (ANO 2011) v TV Prima, že je v Bruselu „hlavní udavač“. Podle Zdechovského jsou podobná emotivní a nepravdivá prohlášení z úst premiéra naprosto nepřijatelná a trapná.

„Když pan premiér Babiš právě nehází vinu za svá pochybení na Miroslava Kalouska nebo Jakuba Michálka, naváží se do mě. Osobně bych ho rád ubezpečil, že jsem nikdy nikoho neudal a rozhodně to není styl mého jednání,“ uvedl v prohlášení europoslanec Tomáš Zdechovský s tím, že podobné útoky premiéra vnímá jako nejlepší ocenění své práce v kontrolním výboru Evropského parlamentu, kde systematicky vystupuje proti podvodům a korupci.

Video reakce europoslance Zdechovského na Babišovo tvrzení:
 

 

Pohoršlivý incident

14. 1. 2018 / Jan Sláma

čas čtení 1 minuta

V prvním kole volby prezidenta republiky nám sdělovací prostředky opakovaně ukazovaly onen incident v okamžiku kdy se pan prezident chystal vhodit svůj volební lístek do urny.

Varování: Zemana volili lidi kvůli jeho údajně "antielitářským" postojům

14. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Volební podporu Miloše Zemana zjevně vyvolává "pražská kavárna". Kdy si to uvědomí? (JČ)


Kdyby to vyšlo, tak netančit na hrobech!

13. 1. 2018 / Štefan Švec

čas čtení 2 minuty

Tak jo, nemůžu se udržet, tak pár poznámek:

1 - Michal Horáček, Marek Hilšer a Pavel Fischer nejsou ve druhým kole. Odvedli ale fantastickou práci, každej z nich právem přesvědčil spoustu lidí a byli by to nejspíš super prezidenti. Na těchhle volbách je skvělý, že na rozdíl od minula fakt bylo z čeho vybírat. Díky, pánové, dali jste týhle zemi naději a bude skvělý, když se budete ve veřejným životě angažovat dál. Potřebujeme vás.

2 - Neni čas slavit. Ty procenta se sčítají pěkně, ale druhý kolo má jiný pravidla než první, na Zemanově straně jsou ostřílený profíci, který navíc nemají zábrany. Teď bude teprve finiš, teď je teprve čas pořádně zamakat.

3 - Cokoliv, co se odteď o obou kandidátech objeví ve zprávách, má nulovou relevanci a je to jenom kampaň. Jakejkoliv skandál, tajemství z dětství, zpovědi bejvalejch spolupracovníků, korupční kauzy atp. jsou jenom předvolební nástroj. Nemá to cenu vůbec poslouchat, protože se to po volbách vypaří jako lithium. Tuhle pravdu je třeba šířit co nejdál. Příštích 14 dní vůbec nemusíte shánět informace, budou si vás hledat samy a všechny budou lež. Kašlete na ně. Úplně.

4 - Kdyby to náhodou vyšlo a Zeman opravdu nakonec přišel o funkci, tak prosím vlastníky Dobra, Pravdy a Lásky, aby si předem zaškrtili mluvidla a nezačali tančit na hrobech. Protože pak teprve přijde skutečnej úkol, a to je slepit tenhle rozdělenej národ zpátky. Přesvědčit tu druhou půlku, že její strachy a zájmy se berou vážně a nikdo na ně nebude kašlat. Zeman to neumí, ale my bysme měli. Protože jinak nebudeme lepší než on. Peace!

K tomu: Rozhovor Britských listů 145. Rozštěpená společnost: Zemanovci i pražská kavárna spolu vždy budou muset žít

Protizemanovský elektorát má obrovskou sílu, ale je rozmělněn

13. 1. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Lidé mívají tendenci vidět svět zaujatě, a proto se dělají různá pokud možno objektivní, metodická zkoumání, abychom se dozvěděli něco o realitě nezávisle na svých přáních. Naše zaujatost nemusí být odrazem nějaké záliby v tom, co se podle nás má stát, může to být i katastrofická predikce, nebo jen představa o nějakém fungování světa, která podle nás vystihuje realitu, i když se nám nelíbí.

Například i mnozí z těch, kdo nesnášejí Mirka Topolánka, považovali za reálné, že postoupí do druhého kola. Jeho výsledek – stejně jako výsledek ostatních kandidátů – je ale v zásadě v souladu s průzkumy preferencí. Průzkum ČT těsně před volbami mu dával 6% (skutečnost je něco přes 4%).

Volím Babiše i Zemana

13. 1. 2018

čas čtení 2 minutyV tomto období a nakonec i v  loňských volbách do parlamentu jsem si mohl přečíst. Babiše volí nevzdělaní a vesničtí lidé. A vlastně to stejné je i v současných prezidentských volbách.  Nu, já jsem vysokoškolák, mám vysokou školu strojírenského směru.  V obou případech jsem volil, a to ANO a v prezidentských volbách pana Zemana. Navíc jsem se narodil a žiji v Praze.

O úrovni naší  demokracie bohužel svědčí, že se lidi obávají říci své preference. A dokonce za mnou přišli mimo a zdělili mě, že budou také volit pana Zemana, ale bojí se to říct. Kde to prosím jsme? Já jsem měl pro strach uděláno i za bolševika. Naprosto se netajím tím, koho jsem volil.

Washington Post o lžích na českých "alternativních" serverech

13. 1. 2018

čas čtení 3 minuty

Nikdo dosud nezjistil, kdo je vlastně provozuje nebo financuje, i když čeští novináři se to snaží zjistit léta. To však nebrání asi třiceti "proruským" serverům v České republice, aby denně šířily vlny konspiračních teorií, pomluv, vymyšlených skandálů o neexistujících muslimských uprchlících a útoky na Spojené státy, NATO a Evropskou unii - a chválu na Rusko a na proruského prezidenta Miloše Zemana, píše v deníku Washington Post Anne Applebaum.

Nezdá se to být mnoho, ale v malé zemi s miniaturním trhem reklamy a slabými "mainstreamovými" médii se tyto servery staly obrovskou silou. 

Po týdnu drtivé kritiky v médiích se nový americký velvyslanec v Holandsku omluvil za své lži o "no go zónách" v Evropě

12. 1. 2018

čas čtení 1 minutaVážně ohrožený nový Trumpův velvyslanec v Holandsku Peter Hoekstra byl v pátek donucen se omluvit za své islamofobní lži, které učinil na jedné konferenci v roce 2015. Tyto lži mu v podstatě znemožnily jeho diplomatickou práci v Holandsku, protože na něho kvůli nim ostře útočí holandští novináři.

Nakonec se Hoekstra, bývalý republikánský kongresman z Michiganu, v pátek v rozhovoru pro list De Telegraaf, jeden z největších holandských deníků, hluboce omluvil.

"Ze zpětného pohledu jsem šokován, že jsem to říkal. Bylo to nesprávné tvrzení. Bylo to nesprávné."

Hoekstra v roce 2015 na konferenci o terorismu hovořil o údajném "chaosu", který údajně vytvořili v Evropě imigranti z muslimských zemí, a opakoval lež o takzvaných "no go zónách" v Evropě, kterou šíří ultrapravicová média.

"Chaos v Holandsku. Hoří tam auta. Hoří tam politikové," řekl tehdy Hoekstra. "S příchodem muslimské komunity, ano, v Holandsku jsou no go zóny. Ve Francii jsou no go zóny." 

Hoekstra nyní přiznal, že si nepamatuje, proč to říkal. "Spletl jsem si země. Neměl jsem pravdu. Už si nepamatuju, jak se to mohlo stát. Vím: Neměl jsem pravdu." 

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Proč se Češi nechali ošidit podruhé

12. 1. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty


Z pohledu této úvahy je jedno, jestli Zeman dostane 40% nebo 48%, jestli v druhém kole vyhraje nebo ne. Pořád totiž dostane strašně, nepřiměřeně a vlastně nepochopitelně moc.

Vítězství Miloše Zemana v první volbě před pěti lety bylo - snad mi to prominete - zasloužené. Zeman něco slíbil, něco reprezentoval, a pro většinu voličů to bylo lepší, přijatelnější než to co reprezentoval jeho oponent. Zeman sliboval, že se bude zastávat chudých, seniorů, lidí v regionech, prostě "těch dolních" a bylo mu uvěřeno. Sliboval, že bude spojovat, že bude moudrý, uvážlivý vladař. Lidé uvěřili, že pro ně něco udělá:

"Pane prezidente, vy přece všechno víte, vy to vyřešíte, vy nás zachráníte, vy si poradíte".

Guardian: Sžíravá analýza EU zvyšuje tlak na českého premiéra

12. 1. 2018

čas čtení 1 minutaDeník Guardian podrobně informuje o analýze úřadu OLAF Evropské unie, podle níž Andrej Babiš porušil četné zákony ve snaze získat evropské dotace pro hotel a konferenční středisko Čapí hnízdo, které vlastní. 

Zpráva konstatuje, že v prosinci 2007 došlo k falešnému přesunu vlastnictví centra Čapí hnízdo z Babišova koncernu Agrofert do firmy s anonymními akcionáři. Cílem mělo být zažádat o grant pro malé podniky, na jaký neměl Agrofert právo.

Zeman je pozoruhodně slabý

Češi volí zejména společenské klima a má to obrovský význam

12. 1. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty


Příští prezident sice může pootočit vývojem při sestavování vlády, může ovlivnit, zda bude mít Babiš jednodušší nebo složitější roli. Ale představa o tom, že Antizeman oblékne oranžový pláštík superhrdiny popeláře a po nocích nás bude zbavovat politického odpadu, je naivní a zavádějící. Češi by si měli zvolit prezidentem člověka, který bude zejména dobrý agenda setter, tedy bude umět definovat rozumnou strategii pro budoucnost. Jak tuto zbraň používat, ukázal Zeman. Pokud se to Čechům nelíbí, nechť jdou k volbám a volí člověka, který to  jde dělat jinak. Tam je těžiště, tam je nutno těžit rácio a podle toho se rozhodovat.


Osobně se domnívám, že současný agenda setter Zeman je tragickým hrobníkem společenské sounáležitosti, manipulátorem ohlupujícím velkou část společnosti falešnými představami, dezinterpretujícím svět ve snaze zalíbit se přímočarému primitivismu, jak píše Kryštof Kozák, když poukazuje na paralelu s Trumpem, adorujícím retrotopické iluze o zlatém věku, kdy býval “svět jako květ”. Je v prvé řadě nebezpečným lhářem, jenž lidem slibuje ochranu a zajištění této iluze, teprve daleko za tím jdou všechna podezření o koalicích s politickou šmírou nebo o službě ruským a čínským zájmům.

Pár slov k manipulaci v novinách

12. 1. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 9 minutVčera jsem opravoval dvě zajímavé postgraduální seminární práce na Glasgow university. V jedné z nich jedna studentka podrobně rozbírala článek v Lidových novinách z roku 2015 o známé fotografii mrtvého batolete Ajlana Kurdiho, jehož mrtvola byla nalezena na pláži v Turecku. Identifikovala v něm pozoruhodně množství podprahových rasistických signálů, které si český čtenář neuvědomí, ale které silně potvrdily jeho podvědomou zaujatost vůči komukoliv z cizího prostředí, nebo dokonce z Blízkého východu. Konstatovala, že kromě v Britských listech a v Lidových novinách   nebyla informace o smrti batolete Ajlana Kurdiho NIKDE JINDE v českém tisku a na českých serverech podána objektivně a férově. Studentka mj. právem poukázala na to, jak se v českých novinách při každé příležitosti zdůrazňuje "cizácká" etnicita ("Ajlana Kurdiho má v náručí turecký (čti: "muslimský, neevropský, cizí, zlý") policista") jako systematický nástroj dehumanizace kohokoliv, kdo není Čech. Zaznamenává také, že český tisk převzal s nadšením lživý článek z britského deníku Times, podle něhož prý adoptivní muslimská rodina odebrala adoptované křesťanské dívce křížek na krk a bránila jí oslavovat Vánoce a Velikonoce. O tom, že článek byl zcela lživý, že proti němu protestoval soud i sociální služby, už pak český tisk neinformoval. 

Druhá studentka zase hodnotila, jakým způsobem psaly britské noviny o říjnových všeobecných volbách v České republice. Paradoxně se ve všech novinách objevily články s titulky "Ohromující, drtivé vítězství oligarchy Babiše". Žádné noviny nezaznamenaly, že Babiš a jeho Ano získali jen 78 poslaneckých křesel, tedy nikoliv většinu, a že bude mít značný problém utvořit vládu, takže žádné "ohromující vítězství" to pro Babiše nebylo.

Před dvěma dny se na mě obrátil s žádostí o interview o nadcházejících českých prezidentských volbách nejstrašnější britský bulvární deník, Daily Express, který spolu jiným podobně děsivým deníkem, Daily Mail (jako strašné tyto listy označuji proto, že si prostě vymýšlejí - mají agendu svých miliardářských majitelů, kteří ani v Británii nežijí, ale chtějí zemi vytrhnout z Evropské unie). Daily Express paradoxně vydává informace o Evropské unii jen tehdy, pokud může dokázat, že se EU rozpadá. 

Trump: Proč sem do USA pořád pouštíme lidi z prdelí světa?

12. 1. 2018

čas čtení 2 minuty

Aktualizace:  V pátek Trump na Twitteru popřel, že použil výrazu "prdele světa". "Jazyk, kterého jsem použil, byl ostrý, ale výrazu ´prdele světa´ použito nebylo." 

* * * 

Donald Trump vyjádřil ve čtvrtek svou frustraci nad poslanci, kteří mu do Oválné pracovny přinesli návrh na obnovení ochrany pro imigranty z Haiti, z El Salvadoru a z afrických zemí, který je součástí dohody mezi americkými Republikány a Demokraty.

"Proč sem pořád pouštíme lidi z prdelí světa?" zeptal se Trump. Měl tím na mysli africké země a Haiti. Navrhl pak, že by Spojené státy měly přivážet víc lidí ze zemí, jako je Norsko.


Satirické Borowitz News: "Trump vyžaduje, aby byla báseň na Soše svobody ('Dejte mi chudé světa') pozměněna tak, aby se vyloučili lidé z prdelí světa" (Podle Borowitze lidé ze zemí označených Trumpem jako "prdele světa" diví, že vůči prdelím světa má Trump takové antipatie, vzhledem k tomu, že se co nejusilovněji snaží proměnit v prdel světa právě USA.) 


Andrew Stroehlein, Human Rights Watch: Globální pověst Ameriky za poslední rok rychle klesá... Teď už je ve volném pádu. Nikdo se Trumpovi už nesměje, lidi jen nechápou, jak je možné, že vůbec nějaký americký politik ho může chránit a bránit. A diví se, že je možné, aby  takovýmto způsobem takovéto impérium zkrachovalo...Co by se stalo, kdyby se Německo s Ruskem utkalo v tankové bitvě?

12. 1. 2018

čas čtení 3 minuty

Pokud jde o tankový boj, Německo a Rusko bývaly dvěma z nejpřednějších odborníků. Dokonce i vybojovaly největší tankovou bitvu všech dob, v roce 1943 u Kurska, píše Harold Hutchinson. (Sovětské poválečné prameny utajily skutečnou největší tankovou bitvu, k níž došlo u města Brody na západní Ukrajině již v červnu 1941, zúčastnilo se jí 3 648 tanků a SSSR ji prohrál; v oslavované tankové bitvě u Prochorovky se nakonec střetla necelá třetina tohoto počtu - pozn. KD.)

Byly americké volby v roce 2016 selháním zpravodajských služeb?

12. 1. 2018

čas čtení 3 minuty

Rusko se snažilo pomoci Donaldu Trumpovi vyhrát prezidentské volby v roce 2016. Metoda byla jednoduchá: Ukrást emaily prominentních Demokratů a nechat je uniknout na veřejnost. Podle řady zpráv z vládního i soukromého sektoru ruské zpravodajské organizace oklamaly uživatele emailů, aby podkopaly jejich komunikační bezpečnost. Pak použili pobočky jako WikiLeaks a DCLeaks k odhalení jejich komunikace, napsal Joshua Rovner.

Přečetli jsme:

Zveřejňujeme kompletní znění závěrečné zprávy OLAF o vyšetřování dotace na Farmu Čapí hnízdo

12. 1. 2018

čas čtení < 1 minuta

Andrej Babiš je jediný premiér zemí EU, kterého OLAF vyšetřoval. Byl obviněn českou policií a čeká na vydání sněmovnou k trestnímu stíhání. I proto jsme se rozhodli zprávu publikovat. Jsme přesvědčeni, že v celém textu není nic, co by opodstatňovalo její utajování. Naopak.

Celý článek: ZDE

29734

Postsocialistický kapitalismus aneb ODS hayekovatější než Hayek...

K hnutí ANO a jeho politickému programu

12. 1. 2018 / Jaroslav Polák

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Ve středu jsem na ČT24 sledoval (pouze náhodou) vystoupení ekonomického „experta“ ODS pana Skopečka. Musím přiznat, že po vyslechnutí jeho řeči začínám chápat řadu voličů ANO a dokonce snad i voličů Miloše Zemana. Pan Skopeček kritizoval ekonomický program vlády ANO. Na to má plné právo. Nicméně nad jeho dubiózními a zatvrzelými argumenty člověk jen žasne. Prý je eurozóna v krizi a proto Euro NE. No, co bych za to dal pracovat v ekonomickou krizí zmítaného Německa. I Slovensko zaostávající před lety o 20 %  nás již dohnalo...

The new Czech PM Andrej Babiš "will cut state financial support for Czech NGOs"

11. 1. 2018

čas čtení 1 minutaThe Czech government provides some 660 million euros to Czech NGOs, said Czech President Miloš Zeman, adding that this funding was unnecessary and wasteful. Zeman has called on the new Czech Prime Minister, oligarch Andrej Babiš, to stop this funding. In response to this, Babiš has said that he will start a process where the government funding for the NGOs will be curtailed. 

There are some 120 000 NGOs in the Czech Republic, but about a third of the NGO government funding goes to sporting organisations. Babiš has now asked the Czech Justice Secretary Pelikán to analyse the structure of the funding of the Czech NGOs by the government. "We will have a look at this funding and if we decide that it is wasteful, we will stop providing it," said Babiš. 

The leaders of the Czech Communist Party Vojtěch Filip and of the extreme right wing SPD party Tomio Okamura have also complained that the Czech state is giving "too much money" to NGOs. They want the Czech state to stop funding support for refugees.

Jakub Janda, a former sportsman and an MP from the right wing Civic Democratic Party, has protested against the fact that the Czech state provides 260 000 euros annually to support gender equality in the Czech Republic. He demands that these funds should be transferred to support sporting activities instead.

Representatives of the Czech NGOs who support vulnerable members of society have pointed out that if their funding is taken away, the same services will have to be provided by commercial firms which the state will still have to subsidise and subsidising them will be more expensive.

Over the last year, the Czech state has given most financial subsidies to support social welfare and employment policies - some 150 million euros have been used for these areas. The second most strongly supported sector is sport - sporting organisations have been given 111 million euros. Education has been given 55 million euros.

The Czech Football Association is an NGO which has received the most amount of any organisation over the past twelve months - 10 million euros.

Source in Czech HERE  

Polsko dál zpřísní už nejpřísnější evropský zákon zakazující potraty

11. 1. 2018

čas čtení 1 minutaPoslanci polského parlamentu ve středu hlasováním schválili konzervativní návrh zpřísnit dosavadní zákon zakazující potraty, který už je jedním z nejpřísnějších v Evropě. Poslanci pro tento návrh hlasovali poměrem hlasů 277 proti 134. O několik minut předtím parlament odmítl konkurenční návrh na liberalizaci zákona o potratech, a to jen minimální většinou osmi hlasů (202 vůči 194), asi třetina poslanců strany Právo a spravedlnost hlasovala pro tento liberální návrh. Návrh neprošel, protože 39 opozičních poslanců, 29 z Občanské platfory a 10 z Nowoczesny, se hlasování neúčastnilo.

Pro ty Poláky, a zejména pro polské ženy, které doufaly, že jejich práva budou hájit liberální strany proti straně Právo a spravedlnost, to bylo neuvěřitelné zklamání.


PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v prosinci 2017

13. 1. 2018

čas čtení 2 minuty

V prosinci 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 69 643.13.    Výdaje na provoz Britských listů byly 64447.50 Kč. 

Zůstatek byl koncemprosince 2017 166 108.83 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Český film | Otrokářský stát Česká republika | Útok na časopis Charlie Hebdo | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20275