Tomáš Prouza obvinil Theresu Mayovou ze lži, píše Guardian

9. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Velký prostor dává na své titulní stránce deník Guardian přednášce Tomáše Prouzy, českého náměstka ministra zahraničí pro otázky Evropské unie, přednesené na Karlově univerzitě. Prouza v ní obvinil Mayovou ze lži ohledně dopadu imigrantů z EU na Británii. Ten je pozitivní a nikoliv, jak Theresa Mayová uvádí, negativní.

"Prouza: Naším dědictvím pro příští generace nemůže být svět, kde se hodiny vrátí o sto let nazpět a všichni budou nepřátelé. Toho ale nemůžeme dosáhnout, jestliže budeme činit o sobě navzájem nepodložená tvrzení. Hovořím o pokračující a rostoucí agresi v Británii vůči občanům jiných zemí, zejména občanům ze střední Evropy. Znovu a znovu, čísla dokazují, že občané z EU přispívají do britské ekonomiky větší mírou, než co si z ní berou. Přesto však tento alternativní fakt - anebo to nazvěme tím, co to ve skutečosti je, totiž lež, se znovu objevil v projevu Theresy Mayové. Opusťme takovou taktiku a budujme svůj nový vztah na faktech a na respektu, ne na populismu a na lžích."

Prouza reagoval na pasáž v projevu Mayové v Lancaster House, kde britská premiérka hovořila o tom, že imigrace má negativní dopad na komunity:

"Za posledních přibližně deset let jsme svědky rekordní migrace do Británie a ty obrovské počty vyvolaly tlak na veřejné služby jako školy, zatížily naši infrastrukturu, zejména bytový fond, a stlačují mzdy pro dělníky."

(Komentátoři poukazují na to, že tlak na veřejné služby v Británii a na infrastrukturu vyvolaly drastické škrty konzervativní vlády a tlak na bytový fond skutečnost, že vláda nezajistila, aby se stavělo 200 000 bytových jednotek ročně, přestože už před deseti lety varovali odborníci, že pokud se to nebude dít, bytový fond se octne v krizi.)

Prouza také Británii kritizoval za lživá tvrzení Mayové, že se chce Británie "otevřít světu", jenže "blokací příchodu nejchytřejších a nejpracovitějších lidí do Británie": "Jak chcete 'dosáhnout mimo Evropu', když je vaším plánem uzavřít se světu a přátelíte se s mužem, který založil svou novou vládu na zrušení svých mezinárodních vazeb?"

Plně souhlasím a blahopřeji Tomáši Prouzovi, že to řekl Mayové takto naplno. Konečně hrají Češi správnou a výraznou roli v Evropě, poznamenává Jan Čulík.

Zdroj v angličtině ZDE

Americký federální odvolací soud jednomyslně odmítl obnovit Trumpův zákaz vstupu do USA pro muslimy

10. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Trump na to na Twitteru reagoval: "Uvidíme se u soudu!"

Trump: "UVIDÍME SE U SOUDU, JDE O BEZPEČNOST NAŠEHO NÁRODA!"

Trump to v rozhovoru s reportéry označil za "politické rozhodnutí".

New York Times: Tři soudci amerického federálního odvolacího soudu v San Francisku jednohlasně odmítli obnovit Trumpův zákaz vstupu do USA pro uprchlíky a pro občany sedmi převážně muslimských zemí. Rozhodnutí se soustředilo na úzkou otázku, zda by zákaz měl být zablokován, zatímco soudy budou zkoumat, zda by mohl být legální. Je pravděpodobné, že se Trump nyní rychle odvolá k americkému Nejvyššímu soudu. Americký Nejvyšší soud nemá plný počet soudců a mohl by se zaseknout. Rozhodnutí 4 soudců proti 4 by ponechalo pozastavení Trumpova zákazu v platnosti.

OSN požaduje naléhavou humanitární pomoc pro válkou vyvolaný hladomor v Jemenu

9. 2. 2017

čas čtení 2 minuty"Katastrofální a rychle se zhoršující." Tak OSN charakterizuje situaci v Jemenu. Varuje, že země je na pokraji hladomoru. Po dvou letech války, kdy tam Saúdskou Arábií vedená koalice, která bombarduje vzbouřence z kmene Huthi, ve snaze obnovit předchozí vládu, přivedla zemi na pokraj katastrofy. 12 milionů lidí je ohroženo smrtí hladem. OSN nyní žádá svět, aby poskytl dvě miliardy dolarů na potraviny a naléhavou pomoc.

Je to skrytá katastrofa v zapomenuté válce. Hladomor ohrožuje miliony lidí, varuje OSN a apeluje na světové vlády, aby poskytly dvanácti milionům lidí v Jemenu potraviny.Stephen O´Brien, OSN: "Pokud nedojde k okamžité akci, a navzdory pokračujícímu humanitárnímu úsilí, v roce 2017 je hladomor opravdovou možností. Podvýživa je široce rozšířená a roste děsivým způsobem."Reportér Krishnan Guru-Murthy, Channel Four News: Když jsem loni v létě Jemen navštívil, už tam byly známky blížícího se hladomoru. Děti jako Asam, které zemřely hladem, protože jejich matky byly natolik podvyživené, že je nemohly kojit.

Co když zrušíme lidská práva?

9. 2. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Máme vážný problém: "Důležité je, že v jeho vládě je to samý hošánek od Goldmanů, a samozřejmě také fešáci od ropy, od farmak a od kanónů. Prostě nic nového pod sluncem. Snad jedno jediné. Trump je prostě "hodnověrný" či snad dokonce "věrohodný" reprezentant režimu. Schválně nepíšu systému, protože systémy jsou na rozdíl od režimů údajně demokratické ... Ano, tohle je kapitalismus bez lidské tváře. Do morku kostí prolhané lidské tváře, kterou reprezentoval Obama a kterou by reprezentovala Clintonová." Tolik reakce čtenáře na stav světa po volbě Donalda Trumpa prezidentem USA. Psal taky, že Obama - podle zdroje nakloněného Donaldu Trumpovi  - odešel z Bílého domu jako miliardář (The Washington Times), ale to není úplně podstatné. Jen dekorace. Podstatné je, že politický systém liberální demokracie je pro významnou část západních společností nedůvěryhodný. Konspirace, fake news, vytváření alternativní reality, to jsou fenomény, díky kterým se o této nedůvěře dozvídáme, jsou to její projevy. Přirozeně se staly součástí politického marketingu a hybridní války, jsou to ideální média. Není třeba je vytvářet a vnucovat, pouze dobře použít. Bylo by proto fajn si za této situace položit otázku, zda je opravdu Trump hodnověrnějším obrazem režimu a co z toho vlastně vyplývá. Je možné s lidmi jako Trump nadále uvažovat o demokracii?

Rozhovor Britských listů 95:

Jak "zrádci národa" v západních Čechách spolupracují s Němci

3. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta21. ledna 2017 bylo dvacáté výročí Česko-německé deklarace o narovnání vztahů mezi ČR a Německem, kterou v roce 1997 podepsali Václav Klaus a Helmut Kohl. Od té doby se zdárně rozvíjí spolupráce Čechů a Němců v příhraničních oblastech, jak o tom svědčí v tomto Rozhovoru Britských listů rodák z Chebu a Plzeňák František Řezáč. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. února 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Že, Evženku...

9. 2. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení < 1 minuta

Televize Prima, odvysílala pořad z cyklu Ano, šéfe, který je vlastně takovou výchovnou lekcí pro českou rasistickou scénu. Záměr v tom asi není, každopádně, populární televizní kuchař školí nejen v kuchyni, ale i v elementárním slušném chování a v přístupu k cizincům. Těžko měřit dopad, ale pravděpodobně bude úspěšnější než spojené síly českých (nexenofobních) intelektuálů. Jinak je ale obraz takové všední české reality dost děsivý. Nejvíce asi s ohledem na to, jak agresivní rasista vystavuje vlastní dítě silně emotivní zkušenosti skupinové nenávisti a vštěpuje mu své ignorantské stereotypy, nehledě na výstup s revolverem. Ohrožování výchovy dítěte je dle českých zákonů trestný čin...

Londýnská vláda zrušila Dubsův zákonný dodatek o přijímání dětských uprchlíků do Británie

9. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Člen Horní sněmovny Lord Dubs přijel jako dítě do Británie koncem třicátých let z Československa v Kindertransportu Nicolase Wintona. Kdyby ho tam tehdy britská vláda nevpustila, skončil by v koncentračním táboře. Dnes ovšem má britská vláda jiné hodnoty.

"Britská vláda říká, že Británie (počet obyvatel 64 milionů) má kapacitu přijmout jen 350 syrských dětí bez rodičů. Ubohé."

Loni přiměl Lord Dubs tehdejšího premiéra Davida Camerona, aby nechal schválit v Dolní sněmovně zákonný dodatek, podle něhož měla Británie přijmout 3000 z asi 80 000 dětských uprchlíků, uvízlých bez pomoci v Evropě. Realizace tohoto zákonného ustanovení však probíhala liknavě.

Se zuřivostí přivítala britská veřejnost nenápadné oznámení vlády Theresy Mayové, že ruší příslib přijmout tisíce zranitelných dětských uprchlíků bez rodičů z Evropy poté, co jich Británie přijala jen 350.

Reakce Británie je v ostrém kontrastu s krizí v bývalé Jugoslávii před 15 lety, kdy Británie přijala během tří let více než 200 000 uprchlíků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nešťastník Jeremy Corbyn terčem sžíravé ironie na Twitteru kvůli brexitu

9. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Poté, co Labouristická strana zmeškala všechny šance k tomu, aby zabránila odchodu Británie z EU, a při diskusi a hlasování v Dolní sněmovně předák labouristů Jeremy Corbyn dokonce nařídil svým poslancům, aby pro brexit hlasovali, měl Corbyn ve středu večer tu drzost, že napsal na Twitteru toto:

"Teď začíná ten opravdový boj. Během nadcházejících dvou let využijí labouristé každé příležitosti k tomu, aby zajistili, že brexit zachrání bracovní příležitosti, životní úroveň, ekonomiku"

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová, jejíž všichni poslanci hlasovali v Dolní sněmovně proti brexitu, na to odpověděla:

"Jak? Právě jste předali konzervativcům bianco šek. Nezískali jste jediný ústupek, ale přesto jste hlasovali pro odchod z EU. Ubohé."

Twitter však reagoval daleko sžíravěji:

Wikipedia zakázala citaci britského deníku Daily Mail kvůli nepravdivosti zpráv, které tiskne

9. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

(Česká verze Wikipedie by takto musela zakázat většinu českého tisku)

Editoři Wikipedie hlasováním zakázali citovat na tomto serveru britský deník Daily Mail, protože ho označili za "všeobecně nespolehlivý". Wikipedie málokdy zakazuje publikace a dosud dovoluje odkazy na zdroje jako Russia Today či Fox News, které také vyvolávají mezi editory Wikipedie znepokojení kvůli nespolehlivosti svých zpráv.

Zákaz citací z deníku Daily Mail je založen na "pověsti tohoto listu, který nedostatečně ověřuje údaje, které zveřejňuje, chová se senzacionalisticky a často publikuje naprosté výmysly." "Daily Mail je všeobecně nespolehlivý zdroj a jeho používání jako zdroje bude za normálních okolností zakázáno, zejména vzhledem k tomu, že existují jiné, spolehlivější zdroje."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co by měla dělat veřejnoprávní TV

9. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

"Ano, je povinností státu dělat cílenou kontrapropagandu, která posiluje jeho vnitřní soudržnost. Takhle to dělá veřejnoprávní televize v Dánsku," píše Tomáš Hečko na Facebooku k promo videu dánské veřejnoporávní televize TV2, která vyrobila a šíří ryze inkluzivní a multikulturní spot, v němž ukazuje, že přes řadu odlišností, které jednotlivé lidi kategorizují, existuje spousta znaků, které jsou napříč stereotypními kategoriemi sdílené.Třeba se z toho ČT poučí a pochopí, že její rolí není přizpůsobovat se náhlým změnám společenských nálad a podporovat populisty...

Proč je dnes mezi tolika lidmi v ČR tak populární nenávist?

8. 2. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 5 minut

Populistické nesmysly a nenávist vůči lidem, kteří jsou svévolně považováni za "jiné", se šíří po celé Evropě, avšak ve střední Evropě, včetně České republiky je ta nenávist absolutně rekordní.

Proč je tomu tak: Proč tolik Čechů nenávidí uprchlíky, kteří jsou naprosto nevinnými lidmi, kteří nikomu nic neudělali, a často jsou o hodně vzdělanější a schopnější než lidi žijící v Česku? Že by to bylo právě proto? Proč tolik lidí obdivuje Vladimíra Putina a jeho mafiánský stát, když je dokázano, že je to zločinec a vrah, vinný smrtí tisíců lidí v Sýrii a v Čečensku? Omezující stále tvrději život svých spoluobčanů. Chtějí tito lidé zavést v ČR také autoritářský útlak? Proč se jim to líbí? Vůbec tomu nerozumím. Co se to stalo tolika spoluobčanům?

Proč se tolik lidí tak nadšeně a rychle zbavuje lidskosti a překračuje tu nepřekročitelnou červenou čáru k sobectví a nenávisti, jak před tím varoval už Karel Čapek, který dobře věděl, že vzdáme-li se základních zásad humanity, dojde k smršti vražedné celosvětové katastrofy.

Opravdu by mě zajímalo, vážení čtenáři, proč tolik lidí tak nadšeně dnes věří nesmyslům, šíří je a vášnivě, s obrovskou vnitřní zlobou, je podporuje. Můžete to vysvětlit? Rád bych o tom vyvolal v Britských listech diskusi. Napište nám.

Zde je pro inspiraci k tomuto tématu krátký dialog, který jsem vedl s Janem Rovenským:

Jak Karel Čapek varoval před Donaldem Trumpem

7. 2. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 11 minut

Pár myšlenek ze včerejšího semináře o hře a filmu Bílá nemoc na Glasgow University

Jak je vidět skoro z celého díla Karla Čapka, Čapek byl hluboce ovlivněn a ztraumatizován děsivou zkušeností masakrování milionů lidí v první světové válce. Hrozil se toho, jak rychle se dokáže zdánlivě stabilní, civilizovaný svět rozložit v šílící násilí. V britské televizi se vysílají  dokumentární filmy uváděné bývalým britským konzervativním politikem Michaelem Portillem, který je vyzbrojený kdysi nesmírně populárním, objemným knižním turistickým Bradshawovým průvodcem po Evropě z roku 1913 a jezdí ve svých dokumentech evropskými vlaky, aby zjistil, co dnes, o více než sto let později, přežilo z uspořádaného, civilizovaného světa buřinek, pompéznosti a bohatých hotelů z doby před první světovou válkou. I Portillo však je nucen ve svých filmech často poukazovat na to, co děsilo Karla Čapka, jak rychle se onen civilizovaný svět z doby před první světovou válkou propadl to vražedného šílenství.

Čapek je celým svým dílem zděšen svým zjištěním, jak zatraceně tenká je vrstvička naší civilizace a jak rychle a spontánně se dokáže rozložit v divošství. Po zkušenostech z první světové války už nedůvěřuje nikomu - všichni lidi mají v sobě ochotu a schopnost stát se do minuty vrahy a násilníky - opustit morálku a hovět svým iracionálním, sobeckým pudům.

Reakce: Stádovitost, lži médií, rasismus a oprávněný strach

8. 2. 2017

čas čtení 7 minut

Zde jsou čtyři reakce na článek Proč je dnes mezi tolika lidmi v ČR tak populární nenávist?

David Michal:

Dobrý den,

mezi možnými důvody dle mého nebývá zmiňována prostá stádovitost. Aneb lidé jednoduše přebírají ty názory, které vyhodnotí jako většinové. Klidně se pak může stát, že malá, zato hlasitá skupina nenávistníků vyvolá mezi lidmi dojem, že se jedná o většinový názor.

Vidíme se jako oběti

9. 2. 2017

čas čtení 5 minut

Zatímco západoevropské společnosti se v poválečném období vyrovnávaly s vinou za kolonialismus či nacismus a sociální hnutí v šedesátých letech tematizovala otázky občanských práv, míru, životního prostředí, postavení žen, rasismu a vztahu ke Třetímu světu (časem i imigrace), u nás byla tématem šedesátých let reforma politiky a ekonomiky tehdejšího režimu. V západní Evropě se tak tématem veřejných debat a politických bojů staly tyto otázky, u veřejnosti se v těchto záležitostech rozvinula větší vnímavost a citlivost (např. vůči rasismu) a politická reprezentace je v různé míře vzala za své. S trochou zjednodušení lze říci, že základní politický konflikt probíhal na ose konzervativní pravice/Nová levice, neboť tradiční stará levice s některými konzervativními postoji byla na ústupu.

Česká společnost stála stranou tohoto vývoje, společenskými diskusemi hýbala jiná témata. Ačkoli se k nám po roce 1989 šířily ideje ze západní Evropy, chybělo tu podhoubí sociálních hnutí i desetiletí veřejných debat na témata Nové levice, takže většina lidí neměla příliš příležitost rozvinout si vnímavost v těchto otázkách, navíc mnohé ideje ze Západu byly vnímány jako cosi cizího bez relevance pro naši situaci (pro ideje neoliberalismu to neplatilo) a okrajové výstřelky bývají snadno karikovány jako projevy politické korektnosti. Podstatná část levice si zachovala některé společensky konzervativní postoje, takže politické štěpení má odlišnou podobu než v západní Evropě a chybí zde politická síla, která by témata Nové levice jednotně prosazovala (současně by ovšem taková síla neměla přehlížet témata staré levice).

Kromě chybějících sociálních hnutí a desetiletí veřejných debat a předchozí izolace hrála roli i tradice restriktivní imigrační a azylové politiky, díky čemuž až do doby uprchlické krize imigrace a kulturní jinakost nebyla politicky významným tématem (a tedy předmětem velkých debat, na druhou stranu díky tomu zde dříve nevznikla pravicově populistická protiimigrační strana západoevropského typu).

U řady lidí se i díky tomu při poukazování na potenciální rizika imigrace směšuje věcná stránka s xenofobií a rasismem více než v západoevropských zemích, čehož mohou pravicoví populisté využívat k prosazování své agendy.

Na druhou stranu část zastánců přijímání uprchlíků má sklon házet všechny odpůrce do jednoho pytle s rasisty a xenofoby, ačkoli jejich motivace může být často odlišná, případně xenofobně znějící výroky mohou být pouze projevem neobratného vyjadřování lidí, kteří nejdou zvyklí, ani školení v nuancovaném vyjadřování postojů.

Současně ale platí, že spousta odpůrců imigrace a přijímání uprchlíků odmítá všechny své kritiky jako naivní idealistické sluníčkáře (případně coby neomarxisty, aniž by měli reálné povědomí o vývoji neomarxismu), aniž by odlišovali oprávněnou kritiku rasistických a xenofobních tendencí od nekritického idealismu (právě tak jako vznikají negativní stereotypy uprchlíků coby „druhých“, mohou tak vznikat i idealistické pozitivní stereotypy o uprchlících coby „druhých“, ty negativní ale u nás výrazně převažují).

Přidejme k tomu faktory, jako ekonomická nejistota, obecná krize tradičních politických stran a liberální demokracie, fungování sociálních médií, fenomén fake news, nepříliš vysoká důvěra v instituce atd. ... a máme zde situaci, jakou tady máme.

Ještě jedna poznámka: zatímco západoevropské země se vyrovnávají se svou historickou vinou, my máme sklon nahlížet na svou historii z role oběti velmocí – nejprve Rakouska-Uherska, pak Německa (po zradě Velké Británie a Francie), pak SSSR (v osmašedesátém za spolupráce NDR, Polska, Maďarska, Bulharska) a v současnosti v očích řady lidí EU. Samozřejmě, že třeba v roce 1938/9 a 1968 jsme mnoho možností neměli, ale měli bychom se dnes v rámci možností více snažit o aktivní mezinárodní roli a podílet se na společné zodpovědnosti. Nakonec syrská krize nemálo souvisí s válkou v Iráku, kterou většina našich politiků podpořila (byť jsme v ní hráli okrajovou roli). S vnímáním sebe sama jako obětí a určitým fatalismem může souviset politická pasivita lidí v ČR.

Česká společnost byla absolutně nepřipravená na globalizaci

9. 2. 2017

čas čtení 7 minut

Karel Kučera:

1. Český rasismus ale není přece otázka dneška, vleče se naší historií minimálně po celou dobu samostatnosti. Jak jsme se chovali k Němcům a ostatním menšinám za První republiky v době míru a dnes? Náš postoj k odsunu? Jak se chováme k Romům posledních minimálně sto let? Co Ukrajinci, Rusové, Poláci? Vietnamci? I “bratři čoboláci“ Slováci, Maďaři? Je to komplex méněcennosti, naší malosti a faktu, že sice jsme samostatný suverénní stát, ale nikdy v historii jsme se samostatně a suverénně nechovali , nechováme a chovat nebudeme. Věří snad tady někdo tomu, že bychom se jako stát byli schopni postavit či bránit stát ještě slabší proti někomu silnějšímu aspoň formálně či aspoň po nějakou dobu, utržit sice ránu, trpět, ale mít čistý štít? A je jedno jestli půjde o velmoc ruskou, americkou, německou nebo tu, co chtěl vytvořit IS. Pamatuji si na tu absurditu nápisů u naší školy, kdy školní výchova šla v 70.-80, letech v podobném duchu: “Již nikdy Mnichov!“ a hned vedle toho: “ Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!“ V čem a kdy vlastně jsme byli jiní, že až dnes?

Alzheimerland, země stará a stárnoucí

9. 2. 2017 / František Řezáč

čas čtení 3 minuty

Když mě v roce 1971 po stranických prověrkách a vyloučení  přesunuli z konstrukce "do výroby", měl jsem jedinečnou možnost vést dlouhé rozhovory s inženýrem Michálkem, vedoucím výroby, kterého náš ředitel Klement Poulíček přijal z nějakého místa v zahraničním obchodě, odkud ho  vyhodili. Byl to člověk starší, zcestovalý a moudrý, narozdíl ode mne. Já, mladý blbec, který si myslel, že jsme se měli bránit invazi. Ale to je jiné téma.

 Michálek mě nasíral výklady, že my nemůžeme být jako Jugoslávie, která se od Moskvy včas odtrhla, že jsme hrozně starý národ, který je jaksi ze zkušenosti opatrný. On  přestavoval chalupu u Chebu a já si odvážel do Plzně materiál na stavbu baráku. To byly diskuse při čištění cihel...

Proč se šíří nenávist v České republice?

9. 2. 2017 / Martin Pleva

čas čtení 7 minut

Rád bych se vyjádřil k názorům pana Čulíka i některých dalších diskutujících:

1. Terorismus nelze rozhodně podceňovat – islamistický extremismus, nenávidějící západní hodnoty, je vážnou hrozbou. To je podle mě zcela nepochybné. Lidé ovšem – jak bylo v diskusi již několikrát správně řečeno – zaměňují islamismus a islám, resp. muslimy. Zde jsou příčiny tyto:

a) neznalost a nevzdělanost, spojená v našich podmínkách s náboženským analfabetismem – lidé zkrátka nevědí, jak reálně funguje náboženství, že příslušníci každého velkého náboženství se liší svými názory i tím, jak vůbec víru vnímají a chápou, že muslimové nejsou „chodící korány“, tak jako křesťané nejsou „chodící Bible“, že většina věřících nebere (naštěstí) každou větu a každé slovo v jejich svatých knihách doslova atd.

Neznalost historie, komplex méněcennosti vůči Západu, stádovitost a zbabělost a oddanost vůdcům

9. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Jakub Ryppel:

Přidávám pár postřehů na téma „Proč je dnes mezi tolika lidmi v ČR tak populární nenávist?“, které ještě (pokud vím) nezazněly:

- V českém školství dlouhodobě selhává výuka moderní historie. Žáci se podrobně zabývají relativně nedůležitými věcmi, jako Velká Morava nebo Jagellonci, na úkor dějin 20. století. Proto neumí vidět historické paralely a včas rozpoznat nebezpečné fenomény (např. Konvička se Zemanem na jednom pódiu). Navíc dějepis je stále až na výjimky vyučován stylem více popisným a méně analytickým.

- Mnoho Čechů má komplex z EU15 (členové EU před rozšířením v r. 2004), protože vnímají, že na Západě jsou lepší životní podmínky, kvalitnější zboží a vyšší platy. To dávají za vinu „Bruselu“, globalizaci a tento komplex si ventilují odporem k údajnému „bruselskému diktátu“, takže v momentě, kdy EU navrhne systém uprchlických kvót, berou to opět jako „diktát z Bruselu“ a uprchlíky nenávidí stejně jako nenávidí EU15. Tento „komplex chudého příbuzného“ se také projevuje tím, jak odmítáme být solidární v rámci EU a vůbec nám to není trapné.

- Zbabělost a hluboce zakořeněná poučka „držet hubu a krok“. Hlasatelé nenávisti jsou slyšet a mlčící většina pasivně přihlíží. Málokdo je ochoten vyvracet lži, oznamovat policii trestné činy z nenávisti, zastávat se obětí této nenávisti, obecně vybočit z davu, opustit svou komfortní zónu. Je to důsledek normalizace. V 90. letech spojovala Čechy iluze, že brzy dohoníme Západ („zpět do Evropy“). Dnes převažuje nihilismus, kdy pro ideály svobody, otevřenosti, lidskosti a solidarity není většina lidí ochotna riskovat momentální zdánlivé pohodlí.

- Jinde zmíněná oddanost vůdcům je podle mě projevem obecnějšího alibismu (stejně nic nezměním… mám rodinu… nehasím, co mě nepálí…), nedostatku sebedůvěry a schopnosti se rozhodovat, což jsou rysy české národní povahy, které jsou potvrzeny mj. i v analýzách v korporátní sféře.

Zkušenosti z hospody:

Neznalost, zaujatost, stádovitost a neochota kriticky myslet

9. 2. 2017

čas čtení 6 minut

Jan Kočař:

na Vaši otázku ohledně toho, proč je tak mezi lidmi v ČR populární nenávist, je velmi těžké nalézt odpověď. Když uvedu příklad, rád si občas namátkou přisednu k lidem v hospodě a ptám se jich například na jejich názor, co si myslí o EU, a nestačím se divit, co z nich vylézá za "iracionality". Jejich odpověď často není vůbec postavená na reálných základech, většinou se jedná o odpor vůči byrokracii (počet úředníků nikdo nezná, je jich ale dozajista moc), vůči hloupým zákonům (aniž by je aspoň lehce znali), které jsou nám vnucovány z Bruselu, klasicky si myslí, že více peněz do EU posíláme než dostáváme atd. (Ve skutečnosti je ČR příjemcem obrovských dotací z Bruselu, pozn. red.)

Na mou prostou odpověď, že mnohdy jsou právní normy vzešlé z EU opravdu špatné, nicméně výhody, které nám členství přináší jako je volný pohyb osob (lidé už zapomněli, co je to stát dvě hodiny na hraničním přechodu, stačí vyjet např. na Ukrajinu), práce (velmi malá omezení) atd. převažuje nad negativy, mi často nikdo neodpoví, akorát mě nazvou eurohujerem.

Pro nás, pro plebs, stačí chléb a hry

9. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Dušan Biheler (potomek uprchlíků):

K předcházejícím názorům jsem nucen přidat další příčinu strachu kombinovaného s nenávistí a nevědomostí (cizích jazyků, historie apod.). Stačí pohlédnout zpět a zeptat se (nejlépe sám sebe): kdo vrtěl psem, když se rozdělovala ČSFR, když se schvalovaly tzv. církevní restituce, když se řešilo jmenování ministra vlády ČR v rozporu s lustračním zákonem, když se jednalo o zdaňování korporátních zisků, o rozpočtu ministerstev obrany a vnitra, o postoji k TTIP nebo CETA?

Věřím, že seznam témat (před otazníkem) je hodně široký. Stačí vždycky a včas vypustit (dez)informační balónek, neboli fake news a Velkej Brácha spolu s médii mají co vysílat, psát a dokazovat, tj. odvádět pozornost od skutečnosti, případně zakrývat svou vlastní indolenci, impotenci nebo dokonce trestnou činnost. Pro nás, pro plebs, stačí tradiční chléb a hry.

Ženy v burce jsou mloci, čmoudi kradou, cigáni jsou paraziti a já chci v ČR vládu pevné ruky

9. 2. 2017

čas čtení 8 minut

Jan Kapusta:

S velkým zájmem jsem si přečetl Váš komentář k semináři o Čapkově Bílé nemoci. Musím s Vámi souhlasit, ano, Čapek byl vizionář a uměl předpovídat. Já bych se zaměřil spíše na Válku s mloky. Pokaždé, když potkám na Karlově mostě nějakou osobu v burce, či jinak zahalenou, vybaví se mě scéna, kdy p. Povondra vidí na hladině Vltavy mločí hlavu. Spolu s ním si vždycky řeknu, ano. Už jsou tady. MLOCI !!!!

K vašemu přání vyvolat diskuzi o tom, proč jsou Češi tak xenofobní a nenávistní. Víte, problém vás, akademických intelektuálů je ten, že váš pohled na svět je nesmírně složitý. Jenže, život nás, toho plebsu má naprosto jednoduchá pravidla. Snažit se zaplatit všechny složenky a hypotéky, najít krám, kde mají zrovna slevu na potraviny, uhlídat děti tak, aby pokud možno nehulily trávu a když už, tak ne ve škole. Pohlídat to, co se děje na jejich facebookových stránkách. Najít v sobě dostatek trpělivosti, aby jste nerozbili hubu sousedovi od vedle, který je neustále nalitý, ačkoliv už 20 let nepracuje. Zrovna dostal od sociálky novou televizi. V tramvaji vidíte cigány, jak se revizorovi vykazují průkazkou, že mohou jezdit zdarma. Do toho se podaří zhlédnout pár záběrů z parlamentu a nějakým nedopatřením nějakou diskuzi na ČT 2 , to stačí, aby jste celou tu t.z. "parlamentní demokracii" začal hluboce nesnášet.

Nenávist v lidech vždycky je a projevuje se až v oslabených společnostech

9. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Tomáš Krátký:

Vysvětlení, kde se bere nenávist, je dle mého celkem prosté. Nenávist se nebere, nenávist v lidech prostě je, a záleží na okolnostech, jestli se projeví. Lidé prostě a jednoduše dělají to, co je pro ně nejvýhodnější. Ve zdravé společnosti bývá výhodné vycházet s ostatními a "být hodný". Je-li společnost oslabená a ztrácí důvěryhodnost, přestává se takovéto chování vyplácet.

Nenávistné projevy jsou proto v prvé řadě "indikátorem" nemoci společnosti.To, že jsou lidé často neochotní ověřovat informace a věří nesmyslům, a spousta dalších věcí, popsaných také zde na BL lepšími slovy, než bych to dokázal, je samozřejmě pravda. Ale nic to nemění na tom, že nenávist není příčinou, nýbrž důsledkem - v zásadě obrannou reakcí stejně jako horečka těla při onemocnění.

Příčiny jsou, domnívám se, zčásti "přirozené" (stárnutí idejí a západní společnosti, klimatické změny, ...) a zčásti důsledek nedostatečnosti stávajícího společenského pořádku ve světě měněném moderními technologiemi.

Řadu příčin krize zde na BL dle mého brilantním způsobem popsal p. Veselý. Uvedu jenom jeden příklad za všechny. Putin je dle článku "zločinec a vrah", který způsobil smrt tisíců lidí. V čem je ale třeba jiný takový Obama, který ovšem dostal Nobelovu cenu míru? Právě řadu let se táhnoucí snaha "popisovat stejné věci různými jmény" a "vysvětlovat" masám lidí, co je "správně", má na současné situaci nemalý podíl.

K tomu Jan Čulík: Jsem dalek toho, abych hájil politiku vraždění prostřednictvím dronů, kterou prováděl Barack Obama. Je však nutno podotknout, že Obamovi dali pošetile Nobelovu cenu míru teprve na začátku jeho funkčního období a od té doby se stala velmi ironickou. Přesto však je v rámci férovosti nutno dodat, že hlavním cílem Obamových úderů drony nebylo vraždit civilisty a děti, jak to bylo zcela záměrným cílem Putinova bombardování nejprve v Čečensku a pak v Aleppu. V rámci nynější ruské vojenské doktríny, že jen válka, která je totální a útočí na všechno, civilní infrastrukturu, ženy, děti a civilisty, může být vítězná.

Lidi nenávidí "vyžírky intelektuály" a teď se jim objevili atraktivní vůdci

9. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Jiří Moos:

Přečetl jsem si Váš rozhovor s panem Rovenským a musím říci, že většinu věcí vidím podobně.

Chybí mi tam ale jeden pohled - opravdu poctivě hledáte příčiny situace u jiných lidí a jiných sociálních skupin, ale vůbec vás nenapadne se zamyslet nad tím, jestli by taky část problému nemohla být na vaší straně (ano, poctivé je říci na naší).

Proč nemalá část lidí tak nesnáší liberální intelektuály? To, že je to nový fenomén, není podle mě pravda, pouze se v poslední době objevilo několik nových vůdců, s kterými se mohou lidé ztotožnit a které mohou následovat.

To proč tito lidé nesnáší liberální intelektuály je např. popsáno v Jonathan Swift, Voyage to Laputa, a myslím, že někteří lidé vnímají tzv. pražskou kavárnu podobně, jako vnímali lidé na zemi obyvatele Laputy - jako neužitečné vyžírky, které musí nedobrovolně živit.

Nakolik je to skutečnost a nakolik jen pohodlná zkratka, která jim umožní jednoduchou definici nepřítele, už nechám na Vašem uvážení.

Dle mého názoru o uprchlíky primárně nešlo, je to jen vhodné téma k vyvolávání nenávisti vůči jejich podporovatelům, "sluníčkářům - obyvatelům Laputy", a také k získání popularity a moci. Počet cizinců i azylantů v ČR roste od roku 2008 jen velmi mírně a určitě to nemůže být důvod k tak radikální změně nálad:

Problém je, že v mediích téměř neexistují střízlivě kritické názory na současnou migrační krizi v Evropě. Musíme přijímat všechny uprchlíky v jakémkoliv počtu, protože potřebují naši pomoc versus oplotíme ČR a dovnitř nepustíme ani jednoho migranta. Tyto dva vyhrocené postoje se vzájemně potřebují, jeden bez vymezení vůči druhému ztrácí na atraktivitě.

K tomu Jan Čulík: No, podle mezinárodního práva mají státy povinnost postarat se o lidi prchající před válkou, vražděním a pronásledováním (Ženevské dohody, které mohou brzo potřebovat i Češi, pokud je svět nebude dodržovat, jsme potenciálně ve vážném ohrožení), ovšem samozřejmě Evropa měla zajistit bezpečné koridory a prověřování žadatelů o azyl, aby se mezi ně nedostali teroristi.

Bodláky Václava Duška

Bilionové eldorádo v horách krušných

9. 2. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 3 minuty

Sudetský revír prý vyrabován, chodby a díla osiřely, štoly naučné udržovány pro generace příští; cín a wolfram i slída, cín, stříbro dávno vytěženo. Tvrzení o vyrabování se nezakládají na pravdě. Božská země v sobě ukrývá lithium, žádané v průmyslu. Zajímavé, že Čína a Chile údajně na surovinu uvalila embargo – snad pokus zakonzervovat naleziště a počkat na vyšší prodejní ceny. Máš-li v kopci nevídané bohatství střežené zatím perkajzly, můžeš být státe boháč i chuďas. Podnikatelská galerka zavětřila.

Bodláky Václava Duška

Prachy, prašule, lež vyleští v pravdu

9. 2. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Prachy do černých kapes napadaly v porevolučním shonu a nevrátí se nikdy zpět. Můžeme být svědky osočování nejvyšších popletů – holobrádkovské rošády, sociální garde, hele ano a šach, levicový mat, společenský pat. Drhnou nás na valše do čista, kdo zaspal, zchudnul. Připomíná to krapet pokusný televizní seriál miniautorky s pohledem zastydlé svazandy.

Výsledek hořký blábol, a aby toho málo nebylo, diváku, mele pantem herec, rentgenuje krále komiků – prý odpovědnost a zase odpovědnost. Chce se volat - ano, máš pravdu, ty jsi všeho moudra král.

Tisková zpráva

Mezinárodní putovní výstava STRACH Z NEZNÁMÉHO

9. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Během posledních dvou let byly miliony lidí nuceny opustit své domovy v důsledku válečných konfliktů nebo extrémních klimatických podmínek, chudoby a dalších tragédií. Evropa se tak dostala do nejisté situace, která vyvolala mnoho otázek. Výstava Strach z neznámého (Fear of the Unknown), která bude 1. února zahájena v Galerii Národní technické knihovny v Praze, reflektuje tuto situaci očima umělců z České republiky i ze zahraničí.

BBC: V diplomacii nevítězí síla, ale kompromis

8. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Rozhlas BBC vysílá tento týden vysoce zajímavý dokumentární seriál s názvem "Přátelé a nepřátelé: Narativní historie diplomacie". V úterý v něm profesor David Rothkopf hovořil o kubánské raketové krizi z října 1962, kdy málem skončil svět v jaderné válce mezi Sovětským svazem a Amerikou. Sovětský vůdce Chruščev totiž náhle rozmístil jaderné rakety, které měly schopnost doletět až na Floridu, na Castrově Kubě.

Tradičním vysvětlením této krize je, že Sovětský svaz ustoupil, protože proti němu Amerika zaujala razantně tvrdé postavení. Tato chybná informace se podle Rothkopfa traduje v americké diplomacii, kde jsou dodnes mnozí přesvědčeni, že nejefektivnějším způsobem v diplomacii je razantní použití síly, protože protivník před drtivou mocenskou převahou ustoupí. Bohužel, kdykoliv nedávno američtí politikové a diplomaté jednali ve snaze prosadit v konfliktu svou tvrdou sílu, výsledkem byla katastrofa. Například ve Vietnamu. Protože druhá strana se tvrdé síle nikdy nevzdá, argumentuje Rothkopf.

Už patnáct let ale víme, že řešením kubánské krize nebyl ultranásilný americký postoj, ale kompromis.

Trumpovo alter ego Steve Bannon a jeho apokalyptické vize o globálním konfliktu

8. 2. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Bývalý intelektuální koryfej ultrapravicového webu Breitbart News a duchovní otec hnutí bělošských šovinistů Alt Right Steve Bannon se stal jednou z nejvýraznějších tváří Trumpova kabinetu. Hlavní stratég Bílého domu Bannon, jenž díky pozici v Národní bezpečnostní radě (NSC) získal možnost podílet se na formování domácí a zahraniční politiky Bílého domu, je přesvědčený o nevyhnutelném, či přímo fatálním střetu západního světa se světem islámským. Avšak Bannonovy paranoidní vize se nezastavily ani před případným vypuknutím konfliktu na půdě Spojených států.

Trump lživě obvinil média z "potlačování informací" o teroristických útocích a vydal pochybný seznam

7. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Bílý dům vydal seznam 78 teroristických útoků na podporu tvrzení Donalda Trumpa, že "lživá média" o nich záměrně neinformují.

Avšak na seznamu jsou četné teroristické útoky, o nichž informovala západní média naprosto saturačním způsobem, včetně pařížských útoků na divadlo Bataclan, atentátu kamionem v Nice i střelby v San Bernardino. Mnoho dalších útoků, včetně obklíčení v Sydney a útoku na berlínský vánoční trh, také dominovalo světovým médiím.

Seznam vydaný Bílým domem obsahuje věcné nepřesnosti a mnoho gramatických chyb. Byl vydán poté, co Trump v pondělí řekl vojenským činitelům shromážděným v městě Tampa na Floridě, že po celé Evropě došlo k množství teroristických útoků, ale "v mnoha případech o tom nechce velmi, velmi nepoctivý tisk vůbec informovat." Dodal: "Mají své důvody, a vy tomu rozumíte."

David Gergen, politický analytik a poradce čtyř předchozích amerických prezidentů, Trumpovy lživé výroky ostře kritizoval:

"Myslím, že je to snad nejvíce šokující věc, jakou tento prezident udělal, mezi mnoha, protože to, co vlastně říká, je, že tisk neplní svou roli, protože má vlastní politickou agendu. Tisk vám nechce říct pravdu o tom, jak nebezpečný je terorismus. Jen prosazuje levicovou agendu, což zjevně není pravda. Trump šíří tyto lži, aniž by poskytl jakékoliv závažnější důkazy. Na seznamu je San Bernardino, jako kdyby se tomu atentátu tisk řádně nevěnoval. Je to prostě překvapující a je to nedůstojné prezidentského úřadu. Myslím, že to rozbíjí strukturu toho, co nás spojuje jako národ, jestliže si navzájem nemůžeme důvěřovat, jestliže nemůžeme důvěřovat Bílomu domu a říká nám, že nemůžeme důvěřovat tisku. Takto dochází k rozkladu demokracií."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Putin už nevyjde ani se svým vazalem Lukašenkem. Co na to géniové hlásající "strategický" dialog s Kremlem?

8. 2. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty


Mezi Moskvou a Minskem to "jiskří" kvůli sílící snaze ruské strany v rámci "integračních" projektů zlikvidovat i poslední známky běloruské nezávislosti ZDE. Jedná se o spor s vládcem, který velmi dalekosáhle podřídil svou zemi ruským očekáváním, včetně potlačení renesance běloruštiny. Co takové dění vypovídá o "realistických" úvahách ohledně mezinárodního dialogu s Ruskem?

Maďarsko předložilo Evropské unii plán všechny žadatele o azyl věznit

7. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Maďarsko chce zadržovat všechny žadatele o azyl po celou dobu, než bude jejich žádost vyřízena, řekl hlavní mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács. Kovács tvrdil, že zvolení Donalda Trumpa v USA přispělo ke "změně atmosféry v Evropě", což ospravedlnilo tvrdý postoj maďarského premiéra Orbána vůči migraci. Dodal, že nedávný summit EU na Maltě byl "bodem obratu" v postoji Evropské unie vůči migraci ve Středozemním moři.

Kovács uvedl, že všichni žadatelé o azyl budou v Maďarsku zadržováni v "přístřešcích", i když budou mít právo kdykoliv se vrátit do své země. Řekl: "Žádní migranti nebudou mít právo se volně v zemi pohybovat, dokud nebude učiněno primární právní rozhodnutí, zda mají právo na politický azyl či status uprchlíka."

V Bělehradu trpí dva afghánští tlumočníci pro americkou armádu, které USA zradily

7. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Dva bývalí tlumočníci pro americkou armádu v Afghánistánu jsou mezi tisíci uprchlíky, kteří uvízli v mrazu v uprchlickém táboře v Bělehradě.

Odhaduje se, že v Srbsku, kde v prvních týdnech roku 2017 klesly teploty až na -17 stupňů Celsia, uvízlo až 8000 lidí, Úřad OSN pro uprchlíky apeluje na evropské vlády, aby učinili víc pro uprchlíky, kteří jsou vystaveni umrznutí. Od ledna už umrzlo nejméně pět osob.

Až 2000 lidí, včetně dětí, mnohým z nichž je jen osm let, se skrývá v neformálním táboře ve skupině špinavých a polorozpadlých skladišť za hlavním nádražím v Bělehradě. Mezi nimi jsou i oba afghánští tlumočníci Hamshid a Mati. Někteří zdejší uprchlíci byli přesunuti do oficiálních táborů. Ve skladištích není tekoucí voda ani hygienické zařízení a uprchlíci žijí uprostřed trosek a pálí všechno, co najdou, aby nezmrzli.

Jak se levičáci naučili milovat Marine Le Pen

8. 2. 2017

čas čtení 2 minuty


Budovy ocelárny ArelorMittal se tyčí nad městečkem Hayange, tiché a mlčící. Několik lidí v posledních dnech přestalo vést rozhovory - ulice byly pokryty ledovou mlhou - ale ti kdo se odmlčeli charakterizovali život ve městě následovně: Od roku 2013, kdy ocelárna byla uzavřena, je tu jen málo práce a také málo naděje.

Skotský parlament hlasoval drtivou většinou proti brexitu

8. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Je načase, aby Londýn respektoval naše přání, píše skotský list The National.

Skotský parlament hlasoval drtivou většinou proti zahájení procesu odchodu Británie z Evropské unie, a to 90 proti 34 hlasům proti aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Potřeby Skotska, Walesu a Severního Irska nejsou řádně brány v potaz a neexistují žádné záruky pro občany EU žijící v Británii, praví se v rezoluci, kterou v úterý schválil skotský parlament. Rezoluce není závazná a britská premiérka Mayová ji může ignorovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Spalte svoje programy a zajistěte účinné trestání korupce

7. 2. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 7 minut

V Rumunsku se konají masivní protesty proti vládě, největší od pádu komunistického režimu. Ve Francii zřejmě končí favorit prezidentských voleb, pan Fillon. Důvod? Rumunská vláda se pokusila udělat z méně závažné korupce čin, který není trestně stíhatelný. Na Fillona zase prasklo, že podvodně platil svou rodinu z veřejných peněz za nevykonanou práci. A u nás se za přednost tradičních stran proti Babišovu Hnutí ANO pokládá to, že mají program.

Premiér Sobotka podle mne naprosto přesně, i když vulgárně, pojmenoval to, co Andrej Babiš udělal se státem, když si nakoupil v rámci daňové optimalizace korunové dluhopisy. Jenže tuto možnost využívalo mnoho bohatých lidí a za její zavedení je odpovědný někdejší ministr financi Nečasovy vlády Kalousek. A to, co udělal Babiš s korunovými dluhopisy, to stále ještě není podvod a korupce. Bylo to legální, a jestliže to bylo zároveň protispolečenské i legální, je to na prvním místě selhání státu, že to připustil.

Lidem v této zemi dlouhodobě vadí právě podvody a korupce na prvním místě. Abolice kauz této povahy, které byly v soudním řízení už mnoho let, ze strany bývalého prezidenta Klause, kterou podepsal i bývalý premiér Nečas, byla jedním z hřebíků do rakve české pravice. Na pozadí protestů v Rumusku a Fillonova skandálu se pak u nás odehrálo uzavření vyšetřování tzv. policejní reorganizace poslaneckou komisí. Komise nepotvrdila odůvodněnost obav z toho, že cílem reorganizace bylo nějak ochočit policii, ale ani tyto obavy nevyvrátila… potvrdila jen to, že reorganizace byla prováděna rychle, bez analýzy, utajeně.

Twitter zahltily fotografie Trumpa v županu, poté, co jeho tiskový mluvčí tvrdil, že ho Trump nikdy nenosí

7. 2. 2017

čas čtení 3 minuty

Na sociálních sítích byly zveřejněny desítky fotografií Donalda Trumpa v županu, poté, co mluvčí Bílého domu tvrdil, že Trump župan nenosí. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer zaútočil na článek, který vyšel v neděli v New York Times, který vylíčil znepokojující obraz situace v Bílém domě po příchodu Donalda Trumpa a jeho týmu. Podle článku Trumpovi zaměstnanci nemohou v Bílém domě najít vypínače světel, a tak jsou nuceni setkávat se potmě. Návštěvníci jsou ponecháváni, aby si z Bílého domu našli sami cestuy ven a schůzky se konají v "temném, většinou prázdném západním křídle" budovy. Trump prý tráví většinu času tím, že sedí v županu a dívá se na televizi a označuje si záporné zpravodajství černým fixem.

Mezitím v Absurdistánu 16:

Předvolební překreslování volebních okrsků, reforma školství a zasvěcení elektrárenské společnosti Panně Marii

7. 2. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 9 minut

“Je rok 2017. Celé Mazowsze je připojeno k Varšavě. ... Celé? Ne! Jedna obec, obývaná nepoddajnými voliči Občanské platformy, stále ještě bojuje. Posádky voličů strany Právo a spravedlnost v okolních obcích Konstancin-Jeziorna a Piaseczno nemají snadný život…”

Tohle je za poslední týden jeden z nejpopulárnějších vtipů v Polsku. Ale co má Francouz Asterix společného s Varšavou? No, strana Právo a spravedlnost si povšimla, že mnoho Poláků, kteří pro ni hlasovali, už nepovažuje její vládu za úspěch. A blíží se komunální volby, takže je načase začít překreslovat volební okrsky. Hovoří se o tom, že kolem Częstochowé by se měl vytvořit sedmnáctý okres, podle Szymona Giżyńského, poslance strany Právo a spravedlnost, "je to nutné, protože je to věc celonárodního významu. Częstochowa je duchovním hlavním městem Polska a má obrovský význam pro naši národní totožnost".

Mayová prý dá možnost poslancům Dolní sněmovny hlasovat ohledně konečné dohody o odchodu Británie z EU

7. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Britská premiérka Theresa Mayová byla donucena hrozbou rebelie v řadách konzervativních poslanců přislíbit, že o dokončené dohodě obsahující podmínky brexitu pro Velkou Británii nechá hlasovat Dolní sněmovnu, a to než bude dohoda přeložena Evropskému parlamentu. Avšak David Jones, její náměstek ministra pro brexit, posléze dodal, že poslanci nebudou mít právo dohodu o brexitu nijak pozměňovat, že ji budou moci hlasováním pouze přijmout, anebo odmítnout.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Trumo se pokouší zachránit svůj zákaz vstupu do USA pro muslimy uprostřed mnoha soudních řízení s cílem ho zrušit

7. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

Více než 100 technologických firem a různí bývalí vrcholní američtí činitelé se obrátili na soudy se žádostí, aby zrušily Trumpův zákaz vstupu do USA pro uprchlíky a muslimy

Americké soudy mnozí varují, že Trumpův zákaz vstupu do USA pro uprchlíky a muslimy by mohl vytvořit dojem, že Spojené státy vedou válku proti islámu.

Právníci, kteří Trumpův zákaz vstupu do USA pro uprchlíky a muslimy zablokovali, varovali, že Trumpovy pokusy ho ospravedlnit jsou falešné. Slkupina vysokých vládních činitelů se vyjádřila, že takový zákaz je "pod důstojnost" USA.

Kterak Bílý dům otevírá dveře bankéřům, aneb nastávají Wall Street opět zlaté časy?

6. 2. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Tanečky okolo masových protestů proti Donaldu Trumpovi, jimiž se obsedantně zaobírají manipulativní média, mají nového Ahrimana v podobě proslulého filantropa George Sorose. Přestože je řada aktivit této šedé eminence světové politiky obestřena kontroverzí, bylo by krajně naivní se domnívat, že rozšafný multimiliardář je skutečným ohrožením starých dobrých demokratických pořádků. Manipulativní weby ve své úporné snaze zachovat si vytyčenou protrumpovskou linii zuby nehty brání nového amerického prezidenta, ač tento podniká kroky, které jsou v naprostém rozporu s jeho předvolebními sliby.

Areál bývalé Škodovky brání rozvoji města Plzně

6. 2. 2017 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Jak jsem psal již v tomto článku  http://blisty.cz/art/82993.html,  rozumnému řešení silniční dopravy v Plzni brání dva obrovské uzavřené areály bývalé Škodovky a komplexu pivovarů a teplárny. Je to,  jako by si podniky v průmyslové zóně na Borských polích ohradily celé toto území zdí a plotem a daly ho přísně hlídat. To si ovšem dovolit nemohou. Podniky na území bývalé Škodovky asi ano. Jak jsem zjistil při dalším pátrání ve věci rekonstrukce trati Plzeň - Domažlice, jejíž součástí zůstane nouzový přesmyk s tratí na Cheb z roku 1917 http://blisty.cz/art/84185.html, zůstane tento pomník (viz fotky) opravdu zachován. Bude sice přestavěn, "modernizován", ale zůstane. Proč?

K tomu se vyjádřly odborné a dobře infomované kruhy takto:

Předseda Dolní sněmovny je "silně proti tomu", aby Trump měl právo promluvit v britském parlamentě

6. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

(V Británii se konají velké demonstrace proti Trumpově plánované návštěvě Londýna)

Předseda Dolní sněmovny John Bercow: "Po Trumpově zavedení zákazu vstupu do USA pro občany muslimských zemí jsem ještě silněji proti tomu, aby měl prezident Trump právo oslovit britský parlament ve Westminster Hall. Co se týče Královské galerie, a zase, tady hovořím na základě informací, které jsem dostal, tam o tom nemám právo tak silně rozhodovat. Je to v jiné části budovy, i když běžně pozvání pro navštěvujícího politika, aby tam pronesl projev, by muselo být vydáno jménem obou předsedů parlamentních komor. Já nevydám pozvání pro prezidenta Trumpa, aby promluvil na Královské galerii. A končím tím, že panu poslanci chci říct toto: My si ceníme našeho vztahu se Spojenými státy, pokud se uskuteční státní návštěva někoho, kdo je v daleko vyšším postavení, než je předseda parlamentu. Avšak co se týče této sněmovny, zastávám velmi silně postoj, že naše opozice vůči rasismu a sexismu a naše podpora pro rovnost občanů před zákonem a pro nezávislé soudnictví jsou v Dolní sněmovně nesmírně důležité záležitosti.

Trump zaútočil na soudce a soudy kvůli hypotetické hrozbě "teroristického útoku"

6. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Navzdory kritice Donalda Trumpa, že zaútočil na soudce, který pozastavil jeho zákaz vstupu do USA pro uprchlíky a muslimy, Trump v neděli poslal několik vzteklých tweetů týkajících se suspendování jeho exekutivního příkazu a kritizujících soudce:

Spojené státy mají dlouhá léta jeden z nejpřísnějších systémů kontroly žadatelů o vstupní vízum a prověřování uprchlíků. Letecké společnosti uvedly, že se doprava dosud nevrátila po Trumpově exekutivním příkazu z minulého pátku k normálu.

Senátor Bernie Sanders v neděli vyjádřil názor, že by Kongres a soudy se měly navzájem aktivně kontrolovat a kontrolovat i prezidenta. "Jsme demokracie, ne one man show," řekl Sanders. "Nejsme jen nějaký Trumpův podnik. Máme prezidenta, který, obávám se, nás posunuje velmi autoritářským směrem. Je to prezident, který zjevně pohrdá celým soudnictvím."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Donald Trump na Twitteru v neděli napsal:

Americký kardinál uštědřil políček papeži Františkovi

6. 2. 2017

čas čtení < 1 minuta

Americký kardinál Raymond Burke se v Římě setkal s italským nacionalistou Matteem Salvinim, který obdivuje Donalda Trumpa a italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho.

Františkovi stoupenci v katolické církvi podporují jeho inkluzivní politiku a kritizují Trumpův zákaz vstupu do USA pro uprchlíky a imigranty z většinově muslimských zemí. Naopak Františkovi nejostřejší kritikové po celém světě podporují Donalda Trumpa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Marine Le Penová přislíbila osvobodit Francii z EU a prosazovat politiku "Francie jako první"

6. 2. 2017

čas čtení 2 minuty

Francouzská prezidentská kandidátka zahájila svou kampaň příslibem, že zruší euro, a tvrzením, že muslimská praxe je hrozbou Francii.

Marine Le Penová oficiálně zahájila svou prezidentskou kampaň. Přislíbila, že Francie bude na prvním místě a bude osvobozena od "tyranie" globalizace, islámského fundamentalismu a Evropské unie.

Vedou Bannon a Trump svět k válce?

4. 2. 2017

čas čtení 5 minut

Donald Trump knihy nečte, píše Jonathan Freedland. To přenechává svému hlavnímu stratégovi s obrovským vlivem v Bílém domě, Stevu Bannonovi. Bannon má nyní trvalé křeslo v americké Radě národní bezpečnosti, jaké Trump odepřel šéfu štábů americké armády a šéfu amerických rozvědek.

Podle týdeníku Time je Steve Bannon silně ovlivněn knihou nazvanou Čtvrtý obrat (The Fourth Turning), která argumentuje, že se lidská historie rozvíjí v osmdesáti až stoletých cyklech. Každý takový cyklus vrcholí násilným kataklysmatem, který zničí předchozí pořádek a nahradí ho něčím jiným. V USA došlo k třem takovým zvratům: k zakladatelské revoluční válce, která skončil r. 1783, k občanské válce v šedesátých letech devatenáctého století a k druhé světové válce ve čtyřicátých letech dvacátého století. Podle této knihy je Amerika nyní na pokraji nového zvratu.

Všimněte si, že všechny předchozí zvraty jsou spojeny s obrovskými válkami. Pro Bannona, dřívějšího šéfredaktotra ultrapravicových amerických Parlamentních listů, serveru Breitbart, to není něco, čeho bychom se měli bát, ale je to něco, na co se máme těšit. Týdeník Time Bannona cituje a z citátů vyplývá, že se ten člověk v podstatě těší na velkou a krvavou válku. "Jsme ve válce" je Bannonovo oblíbené heslo, ať je to boj proti džihádismu, který Bannon charakterizuje jako "globální existenciální válku", která se může proměnit velkou horkou válku na Blízkém východě" anebo hrozící konflikt s Čínou.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2017

3. 2. 2017

čas čtení 1 minuta

V lednu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 64 488.51  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 62 049 Kč. 

Zůstatek byl koncem ledna  2017 186 000.31 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
36296